Daikin RXS60F3V1B, RKS60F3V1B, RX50G2V1B, RX60G2V1B, ARXS50E3V1B Installation manuals [pl]

4 (1)

INSTRUKCJA

MONTAŻU

Klimatyzatory Split na R410A

Modele

RXS60F3V1B RKS60F3V1B

RXS50G2V1B RKS50G2V1B

RXS60F2V1B RKS60F2V1B

RYN50E3V1B RN50E3V1B

RYN60E3V1B RN60E3V1B

RX50G2V1B ARXS50G2V1B

RX60G2V1B ARXS50E3V1B

Daikin RXS60F3V1B, RKS60F3V1B, RX50G2V1B, RX60G2V1B, ARXS50E3V1B Installation manuals

Środki ostrożności

Informacje na temat środków ostrożności sklasyfikowane są jako OSTRZEŻENIA i PRZESTROGI. Należy stosować się do podanych niżej zaleceń: są one ważne ze względów bezpieczeństwa.

.• Znaczenie OSTRZEŻEŃ i PRZESTRÓG jest następujące.

OSTRZEŻENIE ……………… Niezastosowanie się do OSTRZEŻENIA z dużym prawdopodobieństwem spowoduje tragiczne w skutkach konsekwencje, w tym poważne (nawet śmiertelne) urazy.

PRZESTROGA………………. Niezastosowanie się do PRZESTROGI może w niektórych sytuacjach spowodować tragiczne w skutkach konsekwencje.

• W niniejszej instrukcji używane są następujące symbole:

Należy bezwzględnie przestrzegać tej instrukcji.

Należy koniecznie zapewnić uziemienie.

Postępowanie zabronione.

 

 

 

Po zakończeniu montażu urządzenie należy przetestować, aby sprawdzić, czy przy montażu nie popełniono błędu. Użytkownikowi należy udzielić odpowiednich instrukcji dotyczących eksploatacji i czyszczenia urządzenia, zgodnie z Instrukcją obsługi.

OSTRZEŻENIE

Montaż należy powierzyć dealerowi lub innemu profesjonaliście.

Nie należy podejmować próby samodzielnego montażu klimatyzatora. Nieprawidłowy montaż może być przyczyną wycieków wody, porażenia elektrycznego lub pożaru.

Klimatyzator należy zamontować zgodnie z instrukcjami podanymi w tej dokumentacji. Nieprawidłowy montaż może być przyczyną wycieków wody, porażenia elektrycznego lub pożaru.

Przy montażu należy stosować wyłącznie części dostarczone z urządzeniem lub wymienione w instrukcji.

Użycie innych części może spowodować upadek urządzenia, wycieki wody, porażenie prądem elektrycznym lub pożar.

Klimatyzator należy zamontować na solidnej podstawie, która wytrzyma ciężar urządzenia.

Zastosowanie niewystarczająco wytrzymałej podstawy może spowodować obrażenia w wyniku upadku urządzenia.

Instalację elektryczną należy wykonać zgodnie z instrukcją montażu oraz krajowymi i lokalnymi przepisami. Należy koniecznie stosować oddzielne źródło zasilania.

Zastosowanie elementów obwodu elektrycznego o niedostatecznej wydajności i nieprawidłowe wykonanie instalacji może być przyczyną porażenia prądem elektrycznym lub pożaru.

Należy stosować odcinki kabli o wystarczającej długości. Nie wolno stosować przewodów łączonych oraz przedłużaczy. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może spowodować przegrzewanie się instalacji, porażenie elektryczne lub pożar.

Należy upewnić się, że okablowanie jest bezpiecznie wykonane, do wykonania połączeń elektrycznych między urządzeniami wewnętrznymi a zewnętrznymi użyto przewodów o parametrach podanych w dokumentacji i na złącza przewodów nie działają dodatkowe naprężenia. Niedokładne wykonanie połączeń lub zabezpieczenie zacisków może spowodować przegrzewanie się złączy lub pożar.

Po podłączeniu przewodów zasilających i łączących urządzenia należy ułożyć kable w taki sposób, aby można było bezpiecznie zamknąć pokrywę skrzynki sterującej.

Nieprawidłowa pozycja pokrywy skrzynki elektrycznej może być przyczyną przegrzewania się złączy, porażenia elektrycznego lub pożaru.

Jeśli podczas prac montażowych nastąpi wyciek czynnika chłodniczego, należy przewietrzyć pomieszczenie.

W wyniku zetknięcia czynnika chłodniczego z płomieniem powstaje toksyczny gaz.

• Po zakończeniu montażu należy sprawdzić, czy nie występują wycieki czynnika chłodniczego. W wyniku zetknięcia czynnika chłodniczego z płomieniem powstaje toksyczny gaz.

Podczas montażu lub przenoszenia systemu należy uważać, by do układu czynnika chłodniczego nie dostały się substancje inne niż wymagany czynnik chłodniczy (R410A), np. powietrze.

Obecność powietrza lub obcej substancji w układzie czynnika chłodniczego powoduje nadmierny wzrost ciśnienia i może doprowadzić do rozerwania przewodów, a w rezultacie obrażeń ciała.

Podczas montażu należy przed uruchomieniem sprężarki w sposób pewny przymocować przewody czynnika.

Jeśli podczas uruchomienia sprężarka nie będzie podłączona, a zawór odcinający będzie otwarty, po uruchomieniu sprężarki zostanie zassane powietrze, co spowoduje wytworzenie nieprawidłowego ciśnienia w cyklu chłodniczym i może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, a nawet obrażeń.

Podczas wypompowania należy przed odłączeniem przewodów czynnika zatrzymać sprężarkę.

Jeśli podczas wypompowania sprężarka będzie nadal uruchomiona a zawór odcinający otwarty, to po usunięciu przewodów czynnika chłodniczego zostanie zassane powietrze, co spowoduje wytworzenie nieprawidłowego ciśnienia w cyklu chłodniczym i może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, a nawet obrażeń.

Należy koniecznie zapewnić uziemienie. Uziemienia nie wolno wykonywać za pośrednictwem rury, piorunochronu lub uziemienia

instalacji telefonicznej. Nieprawidłowe uziemienie może być przyczyną porażenia elektrycznego lub pożaru.

Należy zainstalować wyłącznik różnicowo-prądowy. Niezastosowanie takiego wyłącznika może być przyczyną porażenia prądem elektrycznym lub pożaru.

PRZESTROGA

• Klimatyzatora nie wolno montować w miejscu, w którym istnieje ryzyko zapłonu palnego gazu. W wypadku nieszczelności gaz gromadzący się wokół urządzenia może się zapalić.

Należy zamontować przewody odprowadzania skroplin zapewniające prawidłowe odwodnienie oraz zaizolować rury aby zapobiec wykraplaniu, zgodnie z instrukcjami podanymi w tej dokumentacji.

Nieprawidłowe odprowadzenie skroplin może być przyczyną przelewania się wody i uszkodzenia mienia.

Połączenie kielichowe należy dokręcić metodą podaną w dokumentacji, np. kluczem dynamometrycznym.

Zbyt mocne dokręcenie połączenia kielichowego może spowodować – po dłuższej eksploatacji – pęknięcie połączenia i wyciek czynnika chłodniczego.

Aby zapobiec wykorzystywaniu przez zwierzęta urządzenia zewnętrznego jako schronienia, należy podjąć odpowiednie środki ostrożności.

Kontakt małych zwierząt z częściami elektrycznymi może doprowadzić do uszkodzeń, powstania dymu lub pożaru. Należy poinformować użytkownika, że obszar wokół urządzenia należy utrzymywać w czystości.

Temperatura czynnika chłodniczego będzie wysoka, dlatego należy umiejscowić elektryczne przewody połączeniowe pomiędzy jednostkami w oddali od rur miedzianych, które nie są izolowane termicznie.

1

Akcesoria

Akcesoria dostarczane razem z urządzeniem zewnętrznym:

(A) Instrukcja montażu

1

(B) Kielich na skropliny (TYLKO POMPA CIEPŁA)

 

 

 

 

 

(C) Etykieta informująca o ilości czynnika chłodniczego

 

 

 

 

1

 

1

 

 

 

 

 

Znajduje się w dolnej części opakowania

 

 

 

 

 

(D) Wielojęzyczna etykieta na temat gazów wywołujących

 

 

 

efekt cieplarniany

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

Wybór miejsca montażu – środki ostrożności

1)W miejscu montażu podłoże powinno być na tyle mocne, aby wytrzymało ciężar urządzenia i drgania, a hałas wytwarzany przez urządzenie nie powinien być wzmacniany.

2)Należy wybrać takie miejsce, w którym gorące powietrze wydmuchiwane z urządzenia oraz hałas towarzyszący jego pracy nie będzie przeszkadzał sąsiadom ani użytkownikowi.

3)Należy unikać montowania urządzenia w pobliżu sypialni i innych miejsc, w których hałas mógłby przeszkadzać użytkownikom.

4)Urządzenie powinno dać się bez przeszkód przetransportować z i do miejsca montażu – konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca.

5)Musi być zapewniony swobodny przepływ powietrza, a wlot i wylot powietrza nie może być niczym przesłonięty.

6)W pobliżu miejsca montażu nie może występować ryzyko przedostania się do otoczenia gazów palnych.

7)Urządzenia, kable zasilające i przewody łączące urządzenia powinny znajdować się w odległości co najmniej 3 metrów od odbiorników radiowych i telewizyjnych. Pozwoli to uniknąć zakłóceń dźwięku i obrazu.

(W zależności od warunków rozchodzenia się fal radiowych, zakłócenia mogą wystąpić mimo zachowania minimalnej odległości 3 metrów.)

8)W rejonach nadmorskich i innych miejscach, w których w powietrzu występuje sól lub siarka klimatyzator może być podatny na korozję.

9)Ponieważ z urządzenia zewnętrznego wypływa skroplona woda, nie należy pod nim umieszczać żadnych przedmiotów, które nie powinny być narażane na działanie wilgoci.

UWAGA

Urządzenia nie można podwiesić pod stropem. Nie można też stawiać jednego urządzenia na drugim.

PRZESTROGA

Podczas eksploatacji klimatyzatora przy niskiej temperaturze zewnętrznej,

 

• Zbuduj duży daszek

 

 

Zbuduj postument

 

należy przestrzegać poniższych instrukcji.

 

 

 

 

 

 

1)

Aby ochronić urządzenie zewnętrzne przed wiatrem, należy montować je

 

 

 

 

 

stroną ssącą skierowaną do ściany.

 

 

 

 

2)

Nigdy nie montować urządzenia zewnętrznego w miejscu, w którym strona

Zamontuj urządzenie w taki

 

ssąca mogłaby być bezpośrednio narażona na wiatr.

 

sposób, by nie zasypał go śnieg

3)Aby ochronić urządzenie przed wiatrem, należy zamontować przegrodę po stronie wylotowej urządzenia zewnętrznego.

4)W rejonach, w których występują obfite opady śniegu, należy wybierać takie miejsce montażu, w którym śnieg nie będzie zakłócał działania urządzenia.

2

Loading...
+ 9 hidden pages