Einhell BT-IW 160 User Manual

4 (1)

Návod k obsluze

Svářečka

Návod na obsluhu

Zvářačka

 

 

 

Art.-Nr.: 15.441.21

I.-Nr.: 01018

BT-IW 160

jPřed uvedením do provozu si přečíst návod k obsluze a bezpečnostní předpisy a oboje dodržovat.

WPred uvedením do prevádzky si prečítajte a dodržiavajte návod na obsluhu a bezpečnostné pokyny.

2

Einhell BT-IW 160 User Manual

1

3

4

1

2

7

6

11

510

9

8

2

3

 

13

14

12

 

3

4

11

5

6

5

4

CZ

Pozor!

Při používání přístrojů musí být dodržována určitá bezpečnostní opatření, aby se zabránilo zraněním a škodám. Přečtěte si proto pečlivě tento návod k obsluze/bezpečnostní pokyny. Dobře si ho/je uložte, abyste měli tyto informace kdykoliv po ruce. Pokud předáte přístroj jiným osobám, předejte s ním prosím i tento návod k obsluze/bezpečnostní pokyny. Nepřebíráme žádné ručení za škody a úrazy vzniklé v důsledku nedodržování tohoto návodu k obsluze a bezpečnostních pokynů.

1. Popis přístroje (obr. 1/2)

1.Potenciometr na nastavení svařovacího proudu

2.Stupnice svařovacího proudu

3.Kontrolka provozu

4.Kontrolka přehřátí

5.Rychlospojka pozitivní

6.Rychlospojka negativní

7.Síťový kabel

8.Kabel s držákem elektrod

9.Kabel s ukostřovací svorkou

10.Přípojka plynu pro TIG vybavení

11.Popruh

12.Přípojka přívodu plynu

13.Za-/vypínač

14.Přístrojová pojistka

2. Rozsah dodávky (obr. 2)

Svařovací invertor

3. Důležité pokyny

Prosím přečtěte si pečlivě návod k použití a dbejte jeho pokynů.

Na základě tohoto návodu k použití se před používáním obeznamte s přístrojem, jeho správným použitím a také s bezpečnostními pokyny.

Bezpečnostní pokyny

Bezpodmínečně dbát

POZOR

Přístroj používejte pouze pro ty účely, pro které je určen a které jsou uvedeny v tomto návodu: obloukové ruční svařování s obalenými elektrodami, resp. svařování metodou TIG (Tungsten Inert Gas) za použití odpovídajícího příslušenství. Neodborné zacházení s tímto zařízením může být nebezpečné

pro osoby, zvířata a věcné hodnoty. Uživatel zařízení je zodpovědný za bezpečnost vlastní a jiných osob. Bezpodmínečně si přečtěte tento návod k obsluze a dbejte jeho předpisů.

Úpravy nebo/a údržbové práce smí provádět pouze kvalifikovaný personál.

Používat se smí pouze svařovací vedení obsažená v rozsahu dodávky (Ø 16 mm2 pryžové svařovací vedení) nebo výrobcem doporučené příslušenství.

Postarejte se o přiměřenou péči o přístroj.

Během fungování by měl přístroj mít dostatek místa a neměl by stát přímo u zdi, aby mohl dovnitř štěrbinami pronikat dostatek vzduchu. Ubezpečte se, zda byl přístroj správně připojen na sít’ (viz 6.). Vyhýbejte se jakémukoliv tahu na sít’ový kabel. Přístroj vytáhněte ze zásuvky, než ho budete chtít postavit na jiné místo.

Dbejte na stav svařovacího kabelu, elektrodových kleští a ukostřovacích svorek; opotřebení na izolaci a na proud vodících částech mohou vyvolat nebezpečné situace a snížit kvalitu svařovacích prací.

Obloukové svařování produkuje jiskry, roztavené částečky kovů a kouř, dbejte proto: všechny hořlavé látky a/nebo materiály z pracoviště odstranit.

Přesvědčte se, zde je k dispozici dostatečný přívod vzduchu.

Nesvařujte na nádobách, nádržích nebo trubkách, které obsahovaly hořlavé kapaliny nebo plyny. Vyhněte se každému přímému kontaktu s okruhem svařovacího proudu; napětí naprázdno, které se mezi elektrodovými kleštěmi a ukostřovací svorkou vyskytuje, může být nebezpečné.

Neukládejte nebo nepoužívejte přístroj ve vlhkém nebo mokrém prostředí nebo na dešti.

Chraňte oči pomocí k tomu určených bezpečnostních skel (DIN stupeň 9-10). Používejte rukavice a suché ochranné oblečení, které je prosté oleje a tuku, abyste chránili kůži před ultrafialovým zářením světelného oblouku.

Nepoužívejte svářečku na rozmrazování trubek.

Dbejte!

Světelné záření oblouku může poškodit oči a vyvolat popáleniny na kůži.

Při obloukovém svařování se tvoří jiskry a kapky roztaveného kovu, svařovaný kus začne žhnout a zůstane relativně dlouho velmi horký.

Při obloukovém svařování se uvolňují páry, které mohou být škodlivé. Každý elektrický šok může být smrtelný.

Nepřibližujte se k oblouku přímo v okruhu 15 m.

Chraňte se (také okolo stojící osoby) proti eventuálně nebezpečným efektům oblouku.

5

Varování: v závislosti na podmínkách připojení k síti v bodě připojení svářečky může v síti dojít k poruchám pro ostatní spotřebitele.

Pozor!

Při přetížených zásobovacích sítích a proudových obvodech může během svařování dojít k poruchám pro jiné spotřebitele. V případě potřeby je třeba poradit se s příslušným podnikem zásobování proudem.

Použití podle účelu určení

Stroj smí být používán pouze podle svého účelu určení. Každé další toto překračující použití neodpovídá použití podle účelu určení. Za z toho vyplývající škody nebo zranění všeho druhu ručí uživatel/obsluhující osoba a ne výrobce.

Dbejte prosím na to, že naše přístroje nebyly podle svého účelu určení konstruovány pro živnostenské, řemeslnické nebo průmyslové použití. Nepřebíráme žádné ručení, pokud je přístroj používán v živnostenských, řemeslných nebo průmyslových podnicích a při srovnatelných činnostech.

Zdroje nebezpečí při obloukovém svařování

Při obloukovém svařování je možná řada zdrojů nebezpečí. Proto je pro svářeče obzvlášt’ důležité dbát následujících pravidel, aby neohrožoval sebe a ostatní a aby zabránil škodám pro osoby a na přístroji.

1.Práce na straně sít’ového napětí, např. na kabelech, zástrčkách, zásuvkách atd. nechat provést odborníkem. Toto platí především pro vytvoření mezikabelů.

2.Pří nehodách okamžitě odpojit zdroj svařovacího proudu od sítě.

3.Pokud se vyskytnou elektrická dotyková napětí, přístroj ihned vypnout a nechat

překontrolovat odborníkem.

4.Na straně svařovacího proudu vždy dbát na dobré elektrické kontakty.

5.Při svařování nosit vždy na obou rukou izolující rukavice. Tyto chrání před úderem elektrickým proudem (napětí naprázdno svařovacího proudového okruhu), před škodlivým zářením (teplo a UV záření) a před žhnoucím kovem a stříkající struskou.

6.Nosit pevnou izolující obuv, která má chránit i za mokra. Polobotky nejsou vhodné, protože odpadávající, žhnoucí kapky kovu mohou

6

CZ

způsobit popáleniny.

7.Nosit vhodné oblečení, nenosit nic ze syntetických materiálů.

8.Do oblouku se nedívat nechráněnýma očima, používat pouze ochranný svařovací štít s předpisovým ochranným sklem podle DIN. Světelný oblouk vyzařuje kromě světelného a tepelného záření, které způsobí oslnění resp. popálení, také UV paprsky. Toto neviditelné ultrafialové záření způsobí při nedostatečné ochraně velice bolestivý, teprve po několika hodinách se projevující, zánět spojivek. Kromě toho má UV záření na nechráněných místech těla za následky škodlivé sluneční spálení.

9.Také v blízkosti oblouku se vyskytující osoby nebo pomocníci musí být o nebezpečích informování a být vybaveni nutnými ochrannými prostředky, v případě nutnosti zabudovat ochranné zdi.

10.Při svařování, především v malých prostorách, je třeba se postarat o dostatečný přísun

čerstvého vzduchu, protože vzniká kouř a škodlivé plyny.

11.Na nádobách, ve kterých byly skladovány plyny, paliva, minerální oleje nebo podobně nesmí být z důvodů nebezpečí výbuchu zbytků svařováno a to ani tehdy, jsou-li již dlouhou dobu prázdné.

12.V prostorách ohrožených ohněm a výbuchem platí zvláštní předpisy.

13.Svařované spoje, které jsou vystaveny velkému namáhání a musí bezpodmínečně splňovat bezpečnostní požadavky, smí být prováděny pouze zvlášt’ vyškolenými a přezkoušenými svářeči.

Příklady jsou:

autoklávy, kolejnice, závěsná zařízení k přívěsu atd.

14.Pokyny:

Je třeba bezpodmínečně dbát na to, aby mohl být ochranný vodič v elektrických zařízeních nebo přístrojích při nedbalosti svařovacím proudem zničen, např. ukostřovací svorka je přiložena na kryt svařovacího přístroje, který je spojen s ochranným vodičem elektrického zařízení. Svařovací práce jsou prováděny na stroji s přípojkou pro ochranný kontakt. Je tedy možné, na stroji svařovat, bez toho, že by na něm byla připevněna ukostřovací svorka. V tomto případě teče svařovací proud od ukostřovací svorky přes ochranný vodič ke stroji. Vysoký svařovací proud může mít za následek přetavení ochranného vodiče.

15.Jištění přívodních vedení k sít’ovým zásuvkám musí odpovídat předpisům (VDE 0100). Podle těchto předpisů tedy smí být používány pouze průřezu vedení odpovídající pojistky popř.

CZ

automaty (pro zásuvky s ochranným kolíkem max. 16ampérové pojistky nebo 16ampérový spínač pojistky pro jištění vedení). Nadměrné jištění může mít za následky požár vedení resp. požár budovy.

Úzké a vlhké prostory

Při práci v úzkých, vlhkých nebo horkých prostorách je třeba používat izolující podložky a mezipodložky a shrnovací rukavice z kůže nebo jiných, špatně vodicích materiálů, na izolaci těla oproti podlaze, zdem vodivých částí zařízení a pod.

Při použití malých svařovacích transformátorů na svařování za zvýšeného elektrického ohrožení, jako např. v úzkých prostorách z elektricky vodivých obložení (kotle, trubky atd.), v mokrých prostorách (promočení pracovního oděvu), v horkých prostorách (propocení pracovního oděvu), nesmí být výstupní napětí svářečky při chodu naprázdno vyšší než 42 voltů (efektivní hodnota). Přístroj nesmí být tedy z důvodů vyššího výstupního napětí v tomto případě používán.

Ochranný oděv

1.Během práce musí být svářeč na celém těle chráněn oděvem a ochranou obličeje proti záření a proti popáleninám.

2.Na obou rukou je třeba nosit shrnovací rukavice z vhodného materiálu (kůže). Tyto se musí nacházet v bezvadném stavu.

3.Na ochranu oděvu proti jiskrám a popálení je třeba nosit vhodné zástěry. Pokud to druh práce vyžaduje, např. svařování nad hlavou, je třeba nosit ochranný oblek a pokud je to nutné, také ochranu hlavy.

4.Použitý ochranný oděv a celkové příslušenství musí odpovídat směrnici „Osobní ochranné vybavení“.

Ochrana proti záření a popáleninám

1.Na pracovišti poukázat na ohrožení očí vývěskou: Pozor nedívat se do plamene! Pracoviště je třeba pokud možno ohradit, aby byly osoby nacházející se v blízkosti chráněny. Nepovolané nepouštět do blízkosti svařovacích prací.

2.V bezprostřední blízkosti pracovišt’ vázaných na místo by neměly být zdi světlé a lesklé. Okna je třeba minimálně do výšky hlavy zabezpečit proti propuštění a reflektování záření, např. vhodným

nátěrem.

4. SYMBOLY A TECHNICKÁ DATA

EN 60974-1

Evropská norma pro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

svářečky na ruční obloukové

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

svařování s omezenou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dobou zapnutí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jednofázový statický měnič

1~

f1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

f2

 

 

 

 

 

 

 

kmitočtu – transformátor –

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

usměrňovač proudu

50 Hz

Kmitočet sítě

U1

Sít’ové napětí

I1 max

Maximální příkonový proud

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jištění s jmenovitou hodnotou v

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ampérech

U0

Jmenovité napětí naprázdno

I2

Svařovací proud

Ø mm

Průměr elektrod

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Symbol pro klesající

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

charakteristickou křivku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Symbol pro ruční obloukové

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

svařování s obalenými tyčovými

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

elektrodami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1fázová sít’ová přípojka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Neukládejte nebo nepoužívejte

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

přístroj ve vlhkém nebo mokrém

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

prostředí nebo za deště.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Před použitím svářečky si řádně

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

přečíst návod k použití a dodržovat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ho.

IP 21 S

Druh kryt

H

Třída izolace

X

Doba zapnutí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Symbol pro svařování metodou TIG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Tungsten Inert Gas)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

Přístroj je odrušen podle EU směrnice 89/336/EWG

Přístroj splňuje požadavky normy EN 60974-10, třída A. To znamená, že je použití přípustné pouze v průmyslovém sektoru. Přístroj může v nepříznivých případech způsobovat elektromagnetické rušení.

Síťová přípojka

230 V ~ 50 Hz

Napětí naprázdno

80 V

Příkon

5,23 kVA při 22,74 A

Jištění (A)

16

Hmotnost

9,8 kg

Svařování s obalenými tyčovými elektrodami

 

Svařovací proud

10 – 150 A

 

Doba zapnutí X

 

 

25 %

150 A

60 %

105 A

100 %

20 A

Svařování metodou TIG

 

 

Svařovací proud

10 – 160 A

 

Doba zapnutí X

 

 

25 %

160 A

60 %

103 A

100 %

80 A

5. Montáž popruhu (obr. 3/4)

Upevněte popruh (11) tak, jak je znázorněno na obrázcích (3-4).

6. Uvedení do provozu

Připojení na napájecí vedení

Před připojením síťového kabelu (7) na napájecí vedení zkontrolujte, zda údaje na typovém štítku souhlasí s údaji napájecího vedení, které je k dispozici.

Pozor! Síťovou zástrčku smí vyměnit pouze odborný elektrikář.

Pozor!

Svářečka smí být připojena pouze do řádně instalované zásuvky s ochranným kolíkem s jištěním maximálně 16 A.

Připojení svařovacích kabelů (obr. 5)

Pozor! Připojování svařovacích kabelů (8/9) provádějte pouze tehdy, když je přístroj odpojen od napájecího vedení!

Svařovací kabely připojte tak, jak je znázorněno na

8

CZ

obrázku 5. K tomu spojte obě zástrčky držáku elektrod (8) a ukostřovací svorky (9) s příslušnými rychlospojkami (5/6) a zástrčky aretujte otáčením ve směru hodinových ručiček.

Při svařování s obalenými tyčovými elektrodami se kabel s držákem elektrod (8) obvykle připojuje na kladný pól (5), kabel s ukostřovací svorkou (9) na záporný pól (6).

Za-/vypnutí (obr. 1/2)

Přístroj zapněte nastavením za-/vypínače (13) do polohy “I”. Kontrolka provozu (3) začne svítit. Přístroj vypněte nastavením za-/vypínače (13) do polohy “0”. Kontrolka provozu (3) zhasne.

7. Příprava svařování

Ukostřovací svorka (9) je připevněna přímo na svařovaném kuse nebo na podložce, na které svařovaný kus stojí.

Pozor, postarejte se o to, aby existoval přímý kontakt se svařovaným kusem. Vyhýbejte se proto lakovaným povrchům a/nebo izolačním látkám. Kabel držáku elektrod disponuje na konci speciální svěrkou, která slouží k sevření elektrody. Ochranný štít je třeba během svařování stále používat. Chrání oči před zářením vycházejícím ze světelného oblouku a přesto dovoluje pohled přesně na svařovaný kus.

8. Svařování

8.1 Svařování s obalenými elektrodami

Proveďte všechna elektrická připojení potřebná pro zásobování proudem a pro svařovací okruh. Většina obalených elektrod se připojuje na kladný pól.

Existují ovšem některé druhy elektrod, které se připojují na záporný pól. Dodržujte údaje výrobce, co se druhu elektrod a správné polarity týče. Svařovací kabely (8/9) řádně přizpůsobte rychlospojkám (5/6). Nyní upevněte neobalený konec elektrody v držáku elektrod (8) a spojte ukostřovací svorku (9) se svařovaným kusem. Dbejte přitom na to, aby existoval dobrý elektrický kontakt. Přístroj zapněte a nastavte na potenciometru (1) svařovací proud podle druhu použité elektrody.

Pozor!

Při svařovacích proudech nad 130 A (viz červená oblast stupnice svařovacího proudu) může při použití rychlých pojistek dojít za určitých okolností k jejich zareagování.

Držte ochranný štít před obličejem a třete špičkou

Loading...
+ 16 hidden pages