VOLTCRAFT MT-51 User guide [cs]

4 (1)

NÁVOD K POUŽITÍ

Verze 03/09

MT-51 MULTITESTER

Objednávací číslo: 12 29 90

1.Účel použití

Přístroj Multitester 5 v 1 je kombinací měřícího přístroje okolní teploty a 3,5 digitálního multimetru. Tímto přístrojem je možné měřit nejen stejnosměrný proud, ale také napětí o maximálních hodnotách 250 V DC/AC, dále provádět testování tranzistoru, měření odporu do hodnoty 2 MOhm, ověřování prostupu eventuelně měření diod.

Při odporu < 100 Ohm zazní akustický signál.

Měřící část přístroje zahrnuje funkci srovnávacího měření intenzity osvětlení v Lux, relativní vlkosti v %, hladiny zvuku v dB a teploty v °C. Tento měřící přístroj je vhodný jak pro amatérské účely tak pro průmyslové či školské využití (pouze digitální multimetr).

Výrobek je ověřen dle EMV předpisů a splňuje požadavky všech platných relevantních evropských legislativ. U výrobku je prokázána CE konformita, související dokumenty jsou k dispozici u výrobce.

Z bezpečnostních a schvalovacích (CE) důvodů není přístupná jakákoliv modifikace či přestavba jednotlivých částí výrobku nebo výrobku samotného. Jiné použití výrobku, než je uvedeno výše není povoleno, může vést k poškození výrobku nebo zranění obsluhujících osob. Riziko el.zkratu, požáru, úrazu el.proudem apod. je v těchto případech prokázáno. Před použitím výrobku si pečlivě pročtěte návod k použití a ten následně uschovejte pro případné pozdější využití.

2. Charakteristické vlastnosti výrobku

Měření stejnosměrného a střídavého napětí max. 250 V Měření a zobrazení stejnosměrného proudu v rozpětí od 0,1 μA do 10 A

Měření odporu do 2 MOhm

Testování diod a prostupu (< 100 Ohm akusticky)

Měření intenzity osvětlení do 40.000 Lux (údaj s faktorem x10)

Měření teploty v rozpětí od -20°C do 1300°C Měření relativní vlhkosti v rozpětí od 25 do 95%

Měření hladiny zvuku v rozpětí do 35 dB do 100 dB (dle C-křivky)

3.Obsah dodávky

Multitester

1 svazek měřících kabelů

Teplotní čidlo typu K + adaptér

9 V ploché baterie

Návod k použití

4.Bezpečnostní pokyny

Pokud došlo k poškození výrobku či zranění osob důsledkem nedodržení pokynů uvedených v návodu k použití, nenese za ně výrobce

žádnou zodpovědnost.

Důležitá upozornění jsou označena symbolem vykřičníku.

Osobní bezpečnost

Přístroj a jeho příslušenství nejsou hračky a nepatří tedy do blízkosti dětí!

V průmyslových odvětvích je nutné dodržovat platné relevantní předpisy.

Ve školách a školních zařízení, v zařízení pro volný čas či v dílnách je vždy nutná přítomnost dospělé osoby. Před každým měřením napětí se ujistěte, že se přístroj nenachází v proudové oblasti.

Před každou změnou měřené oblasti je nutné od měřeného objektu odstranit měřící hroty.

Buďte obvzláště opatrní v přítomnosti napětí vyššího než 25 V střídavého (AC) event. 35 V stejnosměrného napětí (DC)! Při dotyku vedení s tímto napětím může dojít ke smrtelnému úderu el.proudem.

Před započetím měření zkontrolujte stav přístroje a měřících vodičů. V žádném případě neprovádějte měření, pokud je porušená izolace přístroje!

Pro vaši osobní bezpečnost se nikdy při měření nedotýkejte měřených bodů. Ujistěte se, že vaše ruce, boty, oblečení, ale I podlaha, přístroj, vodiče, zapojení apod. jsou suché!

Pokud předpokládáte, že již dale není možná bezpečná manipulace s tímto výrobkem, výrobek okamžitě odpojte ze zdroje a uložte ho na bezpečné místo.

Předpoklad, že přístroj již není dále schopný bezpečného provozu je pokud:

přístroj vykazuje viditelná poškození

přístroj je již dále nefunkční

byl přístroj po delší dobu skladován v nepříznivých podmínkách

přístroj vystaven nadměrnému zatížení při

přepravě

VOLTCRAFT MT-51 User guide

Bezpečný provoz přístroje

Měřící přístroj může být použit v instalaci přepěťové kategorie II dle IEC 664 pouze pokud napětí v měřené oblasti nepřekročí 600 V AC/DC.

Pokud přístroj přemístíte z chladné místnosti, ihned ho nezapojujte. Vzniklá sražená voda může vážně poškodit přístroj. Nechte tedy přístroj chvili nezapojen, dokud se neadaptuje na pokojovou teplotu.

Bezpečný provoz baterií

Při vkládání baterií dávejte pozor na správné pólóvání. Pokud je přístroj delší dobu v nečinnosti, vyndejte baterie, zamezíte poškození přístroje vzniklé vyteklou tekutinou. Vyhněte se kontaktu této kapaliny s kůží, při manipulaci používejte ochranné rukavice.

Baterie neumisťujte do blízkosti dětí, nenechávejte je volně položené, hrozí riziko spolknutí jak dětmi tak domácími zvířaty.

Všechny baterie musí být vyměněny ve stejný čas. Použití starých a nových baterií současně způsobí nekvalitní činnost přístroje a vede k jeho poškození. Nikdy se nepokoušejte znovu nabíjet tyto baterie, hrozí riziko exploze!

Jiné

Oprava přístroje musí být provedena pouze v kvalifikovaném servisu.

V případě dalších dotazů, které nejsou zohledněny v tomto návodu k použití, se prosím obraťte na naši technickou podporu: Voltcraft®, Tel. 226 224 226, e-mail: technik@conrad.cz

5.Ovládací prvky

1:Teplotní a vlhkostní čidlo

2:LCD displej

3:Spínač volby rozpětí

4:Zdířka - V/Hz%/Ω/Cap/°C

5:COM zdířka

6:μA/mA zdířka

7:10A

8:Mikrofon

9:Optický snímač

10:Klávesa Hz%

11:Klávesa HOLD (s touto aretační klávesou můžete uchovat naměřené hodnoty, např. pro pozdější referenci, na disppleji se zobrazí „HOLD“)

12:Osvětlení pozadí

13:Klávesa MODE (pokud se přístroj nachází v rozmezí

A, mA, μA a , můžete touto klávesou přepínat mezi AC a DC)

14:Klávesa RANGE (pokud se přístroj nachází v měřené oblasti napětí a Ω, můžete touto klávesou přepínat mezi

AC a DC)

15:Klávesa REL (tzv.relativní měření vám umožní vytvoření referenční hodnoty. Tato ref.hodnota např. napětí, proudu či kapacity je uložena a poté relativní hodnota provedena do uložené referenční. Vyznačená hodnota na displeji poté identifikuje rozdíl mezi uloženou a nově naměřenou hodnotou.

Provádějte různé způsoby měření, tak jak je popsáno v kapitole „Obsluha přístroje“. Pokud si přejete uložit naměřenou hodnotu, stiskněte klávesu REL, text „REL“ se zobrazí na displeji. Vyznačená hodnota na displeji poté identifikuje rozdíl mezi uloženou a nově naměřenou hodnotou.

16:NCV (Non-contact-Voltage-Sensor – bezdotekové měření napětí. Senzor držte po směru toku střídavého napětí. Pokud se napětí nachází v oblasti od 50 – 1000 V, rozsvítí se světlo).

6 Obsluha přístroje

Vložení/výměna baterií

Nikdy nenechávejte baterie volně ležet! Hrozí riziko spolknutí dětmi či domácími zvířaty. V případě nehody volejte okamžitě lékaře!

K bezchybné činnosti přístroje je nutné napájení 9 V plochých baterií (6LR61; MN1604; 6F22; 006P). Pokud se na displeji objeví symbol výměny baterií, postupujte následovně:

1.Přístroj vypněte (Spínač volby rozpětí v pozici

“OFF”

2.Vhodným šroubovákem uvolněte kryt baterií na zadní straně přístroje

3.Opatrně odejměte kryt a vyjměte baterie z plastového pouzdra

4.Nahraďte je novými stejného typu. Dbejte na správné pólování.

5.Vraťte kryt zpět a zašroubujte.

Výměna pojistek

Ujistěte se, že jako náhradní pojistky používáte pouze daný typ pojistek s danou jmenovitou hodnotou proudu. Použití repasovaných pojistek, či vytvoření jejich přemostění není

povoleno.

Při výměně pojistek dbejte na to, abyste nepoškodili přijímací části uvnitř přístroje. Doporučujeme výměnu pojistek nechat na odborném personálu.

1.Pomocí vhodného šroubováku uvolněte šest šroubků na zdení straně přístroje.

2.Odejměte kryt.

3.V dolní části se nachází 2 proudové pojistky. Pomocí šroubováku vypačte požadovanou pojistku a nahraďte ji funkční stejného typu.

4.Vraťte kryt zpět a pevně zašroubujte.

Připojení měřících vodičů

Pro měření používejte pouze vodiče, které jsou součástí dodávky. Před použitím vždy zkontrolujte technický stav přípojné vidlice event. Měřících hrotů stejně tak zkontrolujte, zda-li nedošlo k poškození izolace.

Měřící vodiče jsou vhodné pro napětí do max. 250 V DC/AC přepěťové kategorie II. Buďte obzvláště opatrní při manipulaci s napětím vyšším než 25 V střídavého nebo 35 V stejnosměrného napětí.

Nepřesahujte vstupní veličinu, hrozí riziko poškození přístroje, které může vést až ke smrtelnému zranění.

Uvedení do provozu

Pomocí spínače volby rozpětí můžete přístroj jak zapnout tak vypnout (OFF). K zapojení přístroje otočte spínačem z polohy OFF do požadované oblasti měření.

Při měření nesmí již dále dojít k otáčení spínače.

7 Průběh měření

V žádném případě nesmíte překročit povolené vstupní hodnoty max. 250 V AC/DC v přepěťové kategorii II a 10 ADC. Frekvence pak

nesmí překročit 450 Hz!

Nedotýkejte se obvodů či jejich částí, pokud jsou pod napětím vyšším než 25 V AC či 35 V DC. Hrozí smrtelné zranění! Před měřením zkontrolujte počáteční měřící bod přiložených vodičů, nesmí zde být stopy po řezání, praskliny, pukliny, zmáčknutí apod. Poškozené vodiče okamžitě odstraňte a vyměňte za nové. Takto poškozené kabely již nesmí být nadále používány, hrozí riziko smrtelného zranění!

Měření střídavého napětí

V žádném případě nesmíte překročit povolené vstupní hodnoty, dokonce ani při měření stejnosměrného napětí (př.zvlněné napětí) max 250 V AC. Nedotýkejte se obvodů či jejich částí, pokud jsou

pod napětím vyšším než 25 V AC či 35 V DC.

1.Propojte černý kabel s COM zdířkou a červený do zdířky V/Hz%/Ω/Cap/°C dle plánku, který je přiložen k výrobku

2.Spínač volby rozpětí nastavte do pozice “V~”.

3.Nyní spojte oba měřící hroty s měřeným objektem (generator, el.obvod apod).

4.Na displeji se zobrazí okamžitá hodnota.

5.Stiskněte klávesu MODE, k zobrazení frekvence v Hz.

6.Stiskněte znovu tlačítko MODE k zobrazení pracovního cyklu v %.

Měřená hodnota v AC-V oblasti bude zjištěna diodou. K tomu bude využita pouze polovina vlny signálu střídavého napětí. V DC oblasti (Offset) může díky tomu dojít ke zfalšování naměřených hodnot. Při použití v domácnosti dochází k tomuto promísení velmi zřídka.

Měření stejnosměrného napětí

1.Propojte černý kabel s COM zdířkou a červený do zdířky V/Hz%/Ω/Cap/°C dle plánku, který je přiložen k výrobku

2.Spínač volby rozpětí nastavte do pozice “V=”.

3.Nyní spojte oba měřící hroty s měřeným objektem (baterie, el.obvod)

4.Na displeji se zobrazí okamžitá hodnota.

5.Spínač volby rozpětí nastavte do pozice “=mV”.

6.Příslušná polarita naměřené hodnoty se zobrazí na displeji.

7.Oblast stejnosměrného napětí “V=” vykazuje vstupní odpor v hodnotě cca 1MOh. Jakmile se u měření stejnosměrného proudu před naměřenou hodnotou objeví znaménko „-„, jedná se o negativní naměřené napětí (nebo došlo k přehození měřících vodičů).

Měřené vstupy mohou být natolik citlivé, že se u volně ležících vodičů (nespojených s objektem) objeví „zdánlivě naměřené hodnoty“ (fantomové hodnoty). Tento jev je normální a hodnoty zmizí jakmile začnete provádět vlastní měření.

Měření proudu

Nikdy neměřte proud v obvodech, ve kterých je napětí větší než 35 V DC. V žádném případě také neměřte proud větší než 10 A. Měřte pouze el.obvod, který je 10 A jištěný.

Loading...
+ 4 hidden pages