Ariston HO 87 EF.2/E TD IX Manual

0 (0)

HO 87 EF/E HO 87 EF/E TD

Trouba 7 Cuochi

Návod k instalaci a použití

HO 87 EF/E HO 87 EF/E TD

Trouba 7 Cuochi

Návod k instalaci a použití

Vážený zákazníku,

děkujeme Vám, že jste si zakoupil výrobek společnosti MERLONI Elettrodomestici, spa.

Při vybírání přístroje pečlivě zvažte, jaké činnosti a funkce od přístroje požadujete. To, že výrobek nevyhovuje Vaším pozdějším nárokům, nemůže být důvodem k reklamaci. Před prvním použitím si pozorně přečtěte přiložený český návod, který dodává firma Merloni Elettrodomestici, spa ke svým dováženým výrobkům a důsledně se jím řiďte. Veškeré výrobky slouží pro domácí použití. Pro profesionální použití jsou určeny výrobky specializovaných výrobců. Všechny doklady o koupi a eventuálních opravách Vašeho výrobku pečlivě uschovejte pro poskytnutí maximálně kvalitního záručního i pozáručního servisu.

Dodržování těchto zásad, povede k Vaší spokojenosti. V případě jejich nerespektování však nemůžeme uznat případnou reklamaci. Doporučujeme Vám po dobu záruční lhůty uchovat původní obaly k výrobku.

Než budete kontaktovat servisní středisko, pečlivě prostudujte návod na obsluhu a záruční podmínky uvedené v záručním listě. Pokud bude

při opravě zjištěno, že závada nespadá do záruky, uhradí vzniklé náklady zákazník.

Vážený zákazníku, návod který jste obdržel k našemu výrobku, vychází z všeobecného návodu pro celou výrobkovou řadu. Z tohoto důvodu může dojít k situaci, že některé funkce, ovládací prvky

a příslušenství nejsou určeny pro Váš výrobek. Děkujeme za pochopení.

Aby byla zajištěna řádná ÚČINNOST a BEZPEČNOST tohoto zařízení, doporučujeme Vám:

Kontaktovat servisní středisku, které je autorizováno výrobcem.

Vždy používat originální náhradní díly.

CZ

2

Ariston HO 87 EF.2/E TD IX Manual

Gratulujeme Vám k nákupu zařízení značky Ariston. Toto zařízení je velice spolehlivé a jeho obsluha jednoduchá. Doporučujeme Vám přečíst si předem pečlivě pokyny uvedené v tomto návodu k obsluze. Zajistíte tak perfektní výkon Vašeho zařízení a prodloužíte jeho životnost. V tomto návodu k obsluze jsou uvedeny všechny pokyny, jejichž dodržování Vám zajistí bezpečnou instalaci zařízení, jeho obsluhu a údržbu. Návod k obsluze mějte vždy po ruce, protože jej budete možná potřebovat v budoucnu. Děkujeme Vám.

Detailní pohled

 

 

 

 

 

 

 

 

 

G

I

D

 

D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A

 

 

12

 

12

1

12

 

12

1

 

 

 

11

2

11

2

11

2

11

2

 

 

 

10

3

10

3

10

3

10

3

 

 

A

9

4

9

4

9

4

9

4

 

 

8

5

8

5

8

5

8

5

 

 

 

7

6

7

6

7

6

7

6

 

H

F

L

E

M

C

 

 

 

 

 

 

8

 

 

B

 

 

 

 

 

7

 

A

9

1

2

3

4

5

6

A.Ovládací panel

B.Pečící plech

C.Pečící rošt

D.Elektrická plotýnka

E.Knoflík volby pečících režimů

F.Knoflíky pro ovládání elektrických plotýnek

G.Světelný indikátor provozu elektrických plotýnek

H.Vodící lišty pro zasunování a vysunování plechu a roštu do/z trouby

I.Osvětlení trouby (pouze u vybraných modelů) - Pokud svítí, znamená to, že se trouba zahřívá na požadovanou

teplotu.

L.Knoflík pro nastavení teploty v troubě

M.Elektronický programátor – umožňuje naprogramovat požadovaný režim přípravy pokrmu volbou doby pečení a času, kdy se má pečení ukončit. Lze jej použít také jako minutku.

1.Osvětlení trouby

2.Nastavení hodin

3.Nastavení minutky

4.Ukončení pečení

5.Doba pečení

6.Potvrzení nastavení

7.Indikátor minutky

8.Indikátor předehřevu (bliká m) nebo pečení (svítí

m)

9.Indikátor ukončeného programování

10.Indikátor zablokovaných dveří trouby

3

CZ

Návod k používání trouby

Tato trouba 7 Cuochi v sobě spojuje výhody tradiční pečící statické trouby s přednostmi moderního horkovzdušného ohřevu s nuceným oběhem horkého vzduchu.

Využití této trouby je mnohostranné, můžete si jednoduše a bezpečně volit mezi 7 různými pečícími režimy. Všechny pečící režimy lze nastavit pomocí knoflíku volby pečících režimů „E“ umístěného na ovládacím panelu.

Poznámka: Před prvním použitím trouby nastavte knoflíkem pro nastavení teploty v troubě maximální teplotu a zapněte prázdnou troubu přibližně na půl hodiny. Poté otevřete dvířka a v místnosti zajistěte řádné větrání. Trouba se musí takto vypálit. Možná, že ucítíte zápach, protože se vypalují zbytky konzervačních činidel, které troubu chránily během skladování.

Nastavení digitálních hodin

Čas na hodinách může být nastaven pouze tehdy, když je knoflík „E“ v poloze 0.

Poté, co bylo zařízení připojeno k síti nebo poté, co došlo k výpadku napájení, se na displeji ukazujícím čas automaticky zobrazí 0:00 a začne blikat.

Otočením knoflíku „L“ nastavte hodiny a poté tuto volbu potvrďte stisknutím tlačítka OK.

Otočte knoflíkem „L“ znovu a nastavte minuty. Nastavení času potvrďte stisknutím tlačítka OK. Pokud stisknete tlačítko 2 a zopakujete výše uvedený postup, můžete nastavení hodin změnit.

Minutka

Minutkou neovládáte zapnutí a vypnutí trouby, pouze po uplynutí nastaveného času zazní zvukový signál. Režim minutky můžete kdykoliv během odpočítávání času zrušit, stisknete-li jakékoliv tlačítko.

Chcete-li minutku nastavit, stiskněte tlačítko 3 a poté nastavte čas pomocí knoflíku „L“. Nastavení času potvrďte stisknutím tlačítka

OK. Na displeji zůstane zobrazena ikona n připomínající, že je

nastavena minutka.

Jakmile je nastavený čas odpočítán, zazní zvukový signál. Zvukový signál se vypne po uplynutí jedné minuty nebo poté, jakmile stisknete jakékoliv tlačítko.

Osvětlení trouby

Osvětlení trouby může být zapnuto kdykoliv během doby, kdy je trouba vypnutá. Pouze stiskněte tlačítko 1 nebo otevřete dveře trouby.

Ventilace – ochlazování trouby

Za účelem snížení teploty trouby na povrchu je trouba vybavena chladícím ventilátorem, který vytváří proud vzduchu. Tento proud vzduchu můžete slyšet, když vychází v prostoru mezi ovládacím panelem a dveřmi trouby.

Poznámka: Po dokončení pečení zůstává chladící ventilátor v provozu, dokud není trouba řádně ochlazena.

Poznámka: v režimu „Rychlého pečení“ se ventilátor automaticky zapne pouze tehdy, jakmile je trouba horká.

Poznámka: zařízení je vybaveno diagnostickým systémem, který rozpozná jakoukoliv špatnou funkci trouby. O této špatné funkci je uživatel informován hlášením ve tvaru „F n m“, které se zobrazí na displeji (n a m = číslice). V těchto případech se prosím obraťte na technickou službu, protože trouba nesprávně pracuje.

Jak používat Vaši troubu

Knoflíkem pro volbu pečícího režimu „E“ nastavte požadovaný pečící režim. Trouba okamžitě zahájí předehřev, během kterého

bude na displeji blikat indikátor m. Na displeji se dále zobrazí

teplota pečení v závislosti na zvoleném režimu: pokud Vám tato teplota nevyhovuje, můžete nastavit teplotu jinou otáčením knoflíku pro nastavení teploty C.

Jakmile je předehřev ukončen, zazní zvukový signál a indikátor m začne svítit. V tomto okamžiku můžete pokrm vložit do

předehřáté trouby.

Poznámka: v režimech RYCHLÉ PEČENÍ a GRIL se nepředpokládá předehřev trouby.

Během pečení můžete vždy změnit následující:

režim pečení otáčením knoflíku „E“;

teplotu otáčením knoflíku „L“;

naprogramování doby pečení a ukončení pečení (viz kapitola s názvem „Programování doby pečení“)

můžete také pečení kdykoliv ukončit nastavením knoflíku „E“ zpět do polohy 0.

Poznámka: z bezpečnostních důvodů je defaultně pro každý režim pečení nastavena dvouhodinová doba pečení. Pokud zapomenete dobu pečení nastavit, trouba se po uplynutí 2 hodin automaticky vypne.

Poznámka: Pokud budete pokrm grilovat nebo pokud budete používat otočný rošt (pouze u vybraných modelů), umístěte do spodního patra trouby plech, který je součástí dodávaného příslušenství. Na plechu se bude zachycovat odkapávající omáčka a/nebo tuk. Spodní patro trouby používejte pouze tehdy, připravujete-li pokrm v režimu grilování nebo na rožni. Při přípravě pokrmů v jakémkoliv jiném režimu pečení plech nikdy tímto způsobem nepoužívejte. Došlo by k poškození glazury. Pečící nádoby (nádoby, alobal apod.) vždy umisťujte na rošt zasunutý do drážek po stranách trouby. Rošt je součástí dodávaného příslušenství.

Statický režim a

Poloha knoflíku termostatu “L”: mezi 40°C a 250°C.

Pokud je vybrána tato poloha, horní a spodní topná tělesa začnou hřát. V tomto režimu pracuje trouba přesně tak, jako trouba Vaší babičky, i když toto zařízení samozřejmě dosahuje lepšího rozložení tepla a úspory energie. Trouba se statickým ohřevem totiž dosud nebyla překonána. Velmi vhod přijde, připravujete–li jídla o dvou nebo více složkách, např. vepřové žebírko se zelím, treska po španělsku, telecí řízečky s rýží apod. Vynikajících výsledků dosáhnete při přípravě pokrmů z masa, např. dušeného či vařeného masa, guláše, zvěřiny a vepřové pečeně, neboť se musí připravovat pomalu a neustále podlévat. Je to také nejlepší metoda pečení koláčů, jakož i ovocných dezertů. Je to také nejlepší metoda pečení, pokud používáte nádoby speciálně určené pro pečení v troubě. Ve statickém režimu připravujte pokrm pouze na jednom pečícím roštu, neboť byste tím jinak porušili rovnoměrné rozložení teploty uvnitř trouby. Využívejte různých úrovní v troubě, protože to Vám umožní vyvažovat množství tepla mezi horní a spodní částí trouby. Zvolte optimální úroveň v závislosti na tom, zda je pro přípravu pokrmu spíše vyžadováno teplo působící odspodu nebo svrchu.

Režim pečení více pokrmů b

Poloha knoflíku termostatu “L”: mezi 40°C a 250°C

V tomto režimu se střádavě zapínají jak horní a dolní topná tělesa, tak ventilátor. Vzhledem k tomu, že díky cirkulaci zajištěné ventilátorem umístěným vzadu působí horký vzduch ve všech částech trouby stejně, je výsledný pokrm upečený dozlatova, stejnoměrně a dokonale. V tomto režimu lze současně připravovat více pokrmů (za předpokladu, že tyto vyžadují přibližně stejnou dobu pečení). Můžete péci maximálně na dvou roštech najednou

– viz odstavec ”Vaření na více roštech najednou”. Tento režim je vhodný pro přípravu gratinovaných pokrmů nebo pokrmů, které vyžadují dlouhé pečení, např. lasagne, těstovinový koláč, kuře a pečené brambory apod….

CZ

4

Navíc Vám tento režim umožňuje snížit teplotu pečení, neboť teplo působí uvnitř trouby rovnoměrně. Maso tak

bude mnohem šťavnatější, zůstane měkké a neztratí na objemu. Výborně se tento režim hodí též k přípravě ryb. Vystačíte s velmi malým množstvím oleje, ryba zůstane vzhledově i chuťově takřka nezměněna. Vynikajících výsledků dosáhnete také při přípravě zeleninových pokrmů tj. pokrmů z lilků, paprik apod.

Zákusky: tento režim je ideální pro přípravu kynutých koláčů. Horkovzdušný režim můžete též používat pro rozmrazování bílého nebo červeného masa a chleba. Stačí nastavit teplotu na 80°C. Při rozmrazování choulostivějších pokrmů nastavte teplotu na 60°C nebo využijte pouhé cirkulace vzduchu o pokojové teplotě. V takovém případě nastavte termostat na 0°C.

Gril d

Poloha knoflíku termostatu „L“: mezi 50% a 100 % Zapne se horní topné těleso.

Přímým působením vysoké teploty grilu se maso při grilování rychle opeče dohněda. Tak se zabrání ztrátě tekutin z masa, které je pak vláčné a šťavnaté. Grilování je vhodnou úpravou pokrmů, jež vyžadují vysokou teplotu na povrchu: telecí či hovězí steaky, žebírka, filé, hamburgery atd.

Během grilování ponechejte vždy dvířka trouby mírně pootevřená.

Některé příklady grilování s pootevřenými dvířky trouby jsou uvedeny v odstavci „Praktické rady pro pečení“.

Otáčejte knoflíkem „L“, na displeji se budou zobrazovat procenta, která představují minimální úroveň (50%) až maximální úroveň (100%) výkonu.

Gratinování e

Poloha knoflíku termostatu “L”: mezi 40°C a 250°C Zapne se horní topné těleso a ventilátor.

Tento kombinovaný režim zvyšuje účinnost jednosměrného sálavého tepla vyzařovaného topnými tělesy s nuceným oběhem vzduchu v troubě. Tím je zabráněno spálení připravovaného pokrmu a je zajištěno jeho optimální prohřátí. Vynikajících výsledků dosáhnete tehdy, budete-li tento režim používat při přípravě kebabu z masa a zeleniny, klobás, žebírek, jehněčích kotlet, kořeněného kuřecího masa, koroptví, vepřových kotlet atd.

Pokud připravujete pokrm v režimu gratinování, musí být dvířka trouby zavřená.

Tento režim je ideální pro přípravu rybích filetů např. z mečouna, tuňáka, plněných sépií atd.

Pizza w

Poloha knoflíku termostatu „L“: mezi 40°C a 250°C. Zapnou se dolní a kruhová topná tělesa a také ventilátor. V tomto režimu dojde díky velkému množství energie (2800 W), které tato trouba vydá, k velice rychlému zahřátí trouby. Výsledkem je vytvoření velkého množství tepla, působícího převážně zespoda.

Tento režim je ideální pro přípravu pokrmů, které vyžadují pečení za vysoké teploty jako např. pizza nebo velké pečeně. Použijte pouze jeden pečící plech nebo rošt. Pokud použijete více než jeden pečící plech nebo rošt, musíte je uprostřed pečení vyměnit.

Pozvolné pečení u

Poloha knoflíku termostatu „L“: mezi 40°C a 250°C. Zapne se zadní topné těleso a ventilátor, výsledkem je teplý vzduch rozložený rovnoměrně uvnitř trouby.

Tento režim je ideální pro pečení a přípravu choulostivých pokrmů – obzvláště koláčů, které mají vykynout – a pro přípravu cukroví pečeného ve třech úrovních současně. Zde je několik příkladů : pusinky, sladké a kořeněné sušenky, slané pečivo z listového těsta, malé porce gratinované zeleniny apod…

Režim „rychlého pečení“ v

Poloha knoflíku termostatu „L“: mezi 40°C a 250°C. Zapnou se topná tělesa a ventilátor, výsledkem je teplý vzduch rozložený rovnoměrně uvnitř trouby.

Tento režim obzvláště doporučujeme použít v případě rychlé přípravy polotovarů (není zapotřebí troubu předehřívat), např. zmrazené nebo předvařené jídlo. Tento režim lze také použít pro přípravu několika „domácích“ jídel.

Nejlepších výsledků při přípravě pokrmu v režimu „rychlého pečení“ dosáhnete tehdy, pokud použijete pouze jednu úroveň v troubě (druhou odspodu). Prohlédněte si prosím tabulku s názvem „Praktické rady pro pečení“.

Režim rozmrazování U

Poloha knoflíku termostatu „L“: jakákoliv

Ventilátor umístěný na spodku trouby pohání vzduch o pokojové teplotě okolo rozmrazovaného pokrmu. Tento režim doporučujeme použít pro rozmrazování všech typů pokrmů a obzvláště takových pokrmů, které jsou choulostivé na teplo jako je např.: nanukový dort, dezerty se šlehačkou nebo krémem, ovocné koláče. Při použití ventilátoru se doba rozmrazování snižuje na polovinu. Pokud rozmrazujete maso, ryby a pečivo, je možné celý proces rozmrazování urychlit tím, že zvolíte režim „pečení více pokrmů“ a nastavíte teplotu 80°- 100°C.

Popis

Varná deska může být vybavena 4 elektrickými plotýnkami (obr. A), tradičními sklo-keramickými varnými zónami (obr. B) nebo sklo-keramickými dvojitými varnými zónami (obr. C).

A

A

 

 

B

B

 

 

A

A

 

 

 

 

B

B

 

D

 

 

Obr. A Obr. B

5

CZ

Loading...
+ 11 hidden pages