Ariston HO 50.2 IX, HO 50 BM Manual

5 (1)

HO 50

Vestavná trouba

s ovládáním varné desky

Návod k instalaci a obsluze

HO 50

Vážený zákazníku,

děkujeme Vám, že jste si zakoupil výrobek společnosti MERLONI Elettrodomestici, spa.

Při vybírání přístroje pečlivě zvažte, jaké činnosti a funkce od přístroje požadujete. To, že výrobek nevyhovuje Vašim pozdějším nárokům, nemůže být důvodem k reklamaci. Před prvním použitím si pozorně přečtěte přiložený český návod, který dodává firma Merloni Elettrodomestici spa ke svým dováženým výrobkům, a důsledně se jím řiďte. Veškeré výrobky slouží pro domácí použití. Pro profesionální použití jsou určeny výrobky specializovaných výrobců. Všechny doklady o koupi a o eventuálních opravách Vašeho výrobku pečlivě uschovejte pro poskytnutí maximálně kvalitního záručního i pozáručního servisu.

Dodržování těchto zásad povede k Vaší spokojenosti. V případě jejich nerespektování však nemůžeme uznat případnou reklamaci. Doporučujeme Vám po dobu záruční lhůty uchovat původní obaly k výrobku.

Než budete kontaktovat servisní středisko, pečlivě prostudujte návod na obsluhu a záruční podmínky uvedené v záručním listě. Pokud bude při opravě zjištěno, že závada nespadá do záruky, uhradí vzniklé náklady zákazník.

Vážený zákazníku, návod, který jste obdržel k našemu výrobku, vychází z všeobecného návodu pro celou výrobkovou řadu. Z tohoto důvodu může dojít k situaci, že některé funkce, ovládací prvky a příslušenství nejsou určeny pro váš výrobek. Děkujeme za pochopení.

Pro zajištění trvalé ÚČINNOSTI a BEZPEČNOSTI tohoto zařízení doporučujeme:

Obracejte se pouze na servisní středisko autorizované výrobcem.

Je nutné používat pouze originální náhradní díly.

CZ

Ariston HO 50.2 IX, HO 50 BM Manual

Gratulujeme Vám k nákupu zařízení značky Ariston. Toto zařízení je velice spolehlivé a jeho obsluha jednoduchá. Doporučujeme Vám přečíst si předem pečlivě pokyny uvedené v tomto návodu k obsluze. Zajistíte tak perfektní výkon Vašeho zařízení a prodloužíte jeho životnost. V tomto návodu k obsluze jsou uvedeny všechny pokyny, jejichž dodržování Vám zajistí bezpečnou instalaci zařízení, jeho obsluhu a údržbu. Návod k obsluze mějte vždy po ruce, protože jej budete možná potřebovat v budoucnu. Děkujeme Vám.

Detailní pohled

A.Ovládací panel

B.Pečící plech

C.Pečící rošt

D.Elektrická plotýnka

E.Knoflík volby pečících režimů

F.Knoflíky pro ovládání elektrických plotýnek

G.Světelný indikátor provozu elektrických plotýnek

H. Vodící

lišty pro zasunování a vysunování plechu

a roštu

do/z trouby

I.Osvětlení trouby (pouze u vybraných modelů) - Pokud svítí, znamená to, že se trouba zahřívá na požadovanou teplotu.

L. Knoflík pro nastavení teploty v troubě

D D

A

H

C

B

 

 

 

 

 

 

 

 

G

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

12

 

12

1

12

 

12

1

 

 

11

2

11

2

11

2

11

2

MAX

60

 

 

 

 

10

3

10

3

10

3

10

3

220

 

9

4

9

4

9

4

9

4

180

100

8

5

8

5

8

5

8

5

 

140

7

6

7

6

7

6

7

6

 

 

 

 

 

F

 

 

 

L

E

Návod k používání trouby

Tato multifunkční trouba v sobě spojuje výhody tradiční pečící statické trouby s přednostmi moderního horkovzdušného ohřevu s nuceným oběhem horkého vzduchu.

Využití této trouby je mnohostranné, můžete si volit mezi 5 různými pečícími režimy. Všech 5 pečících režimů lze nastavit pomocí knoflíku volby pečících režimů „E” a knoflíku pro nastavení teploty v troubě „L” umístěných na ovládacím panelu.

Poznámka: Před prvním použitím trouby nastavte knoflíkem pro nastavení teploty v troubě maximální teplotu a zapněte prázdnou troubu přibližně na půl hodiny. Poté otevřete dvířka a v místnosti zajistěte řádné větrání. Trouba se musí takto vypálit. Možná, že ucítíte zápach, protože se vypalují zbytky konzervačních činidel, které troubu chránily během skladování.

Poznámka: Pokud budete pokrm grilovat nebo pokud budete používat otočný rošt (pouze u vybraných modelů), umístěte do spodního patra trouby plech, který bude zachycovat odkapávající omáčku a/nebo tuk. Spodní patro trouby používejte pouze tehdy, připravujete-li pokrm v režimu grilování na rožni. Při přípravě pokrmů v jakémkoliv jiném režimu pečení nikdy nepoužívejte spodní patro a nikdy nestavte nádoby s pokrmem přímo na dno trouby. Došlo by k poškození glazury na pečící nádobě. Pečící nádoby (nádoby, alobal apod.) vždy umisťujte na rošt zasunutý do drážek po stranách trouby. Rošt je součástí dodávaného příslušenství.

Statický režim

Poloha knoflíku termostatu „L”: mezi 60 °C a Max.

Pokud je vybrána tato poloha, horní a spodní topná tělesa začnou hřát. V tomto režimu pracuje trouba přesně tak, jako trouba Vaší babičky, i když toto zařízení samozřejmě dosahuje lepšího rozložení tepla a úspory energie. Trouba se statickým ohřevem totiž dosud nebyla překonána. Velmi vhod přijde, připravujete-li jídla o dvou nebo více složkách, např. vepřové žebírko se zelím, treska po španělsku, telecí řízečky s rýží apod. Vynikajících výsledků dosáhnete při přípravě pokrmů z telecího nebo hovězího masa, např. dušeného či vařeného masa, guláše, zvěřiny a vepřové pečeně, neboť se musí připravovat pomalu a neustále podlévat. Je to také nejlepší metoda pečení koláčů, jakož i ovocných dezertů. Je to také nejlepší metoda pečení, pokud používáte nádoby s víkem speciálně určené pro pečení v troubě. Ve statickém režimu připravujte pokrm pouze na jednom plechu nebo pečícím roštu, neboť byste tím jinak porušili rovnoměrné rozložení teploty uvnitř trouby.

Využívejte různých úrovní v troubě, protože to Vám umožní vyvažovat množství tepla mezi horní a spodní částí trouby. Zvolte optimální úroveň v závislosti na tom, zda je pro přípravu pokrmu spíše vyžadováno teplo působící odspodu nebo svrchu.

!

CZ

Horkovzdušný ohřev

Poloha knoflíku termostatu „L”: mezi 60 °C a Max.

V tomto režimu se zapnou jak horní a dolní topná tělesa, tak ventilátor. Vzhledem k tomu, že díky cirkulaci zajištěné ventilátorem umístěným vzadu působí horký vzduch ve všech částech trouby stejně, je výsledný pokrm upečený dozlatova, stejnoměrně a dokonale. V tomto režimu lze současně připravovat více pokrmů (za předpokladu, že tyto vyžadují přibližně stejnou dobu pečení). Můžete péci maximálně na dvou roštech najednou - viz odstavec „Vaření na více roštech najednou”. Tento režim je vhodný pro přípravu gratinovaných pokrmů nebo pokrmů, které vyžadují dlouhé pečení, např. lasagne, těstovinový koláč, kuře a pečené brambory apod… Navíc Vám tento režim umožňuje snížit teplotu pečení, neboť teplo působí uvnitř trouby rovnoměrně. Maso tak bude mnohem šťavnatější, zůstane měkké a neztratí na objemu. Výborně se tento režim hodí též k přípravě ryb. Vystačíte s velmi malým množstvím oleje, ryba zůstane vzhledově i chuťově takřka nezměněna.

Zákusky: tento režim je ideální pro přípravu kynutých koláčů. Horkovzdušný režim můžete též používat pro rozmrazování bílého nebo červeného masa a chleba. Stačí nastavit teplotu na 80 °C. Při rozmrazování choulostivějších pokrmů nastavte teplotu na 60 °C nebo využijte pouhé cirkulace vzduchu o pokojové teplotě. V takovém případě nastavte termostat na 0 °C.

Ohřev shora

Poloha knoflíku termostatu „L”: mezi 60 °C a Max. Zapne se horní topné těleso.

Tento režim používejte pro zhnědnutí povrchu již upečených pokrmů.

Gril

Poloha knoflíku termostatu „L”: Max. Zapne se horní středové topné těleso.

Přímým působením vysoké teploty grilu se maso při grilování rychle opeče dohněda. Tak se zabrání ztrátě tekutin z masa, které je pak vláčné a šťavnaté. Grilování je vhodnou úpravou pokrmů, jež vyžadují vysokou teplotu na povrchu: telecí či hovězí steaky, žebírka, filé, hamburgery atd.

Některé příklady grilování s pootevřenými dvířky trouby jsou uvedeny v odstavci „Praktické rady pro pečení”.

Gril s horkovzdušným ohřevem

Poloha knoflíku termostatu „L”: mezi 60 °C a 200 °C. Zapne se horní středové topné těleso a ventilátor. Tento kombinovaný režim zvyšuje účinnost jednosměrného sálavého tepla vyzařovaného topnými tělesy s nuceným oběhem vzduchu v troubě. Tím je zabráněno spálení připravovaného pokrmu a je zajištěno jeho optimální prohřátí. Vynikajících výsledků dosáhnete tehdy, budete-li tento režim používat při přípravě kebabu z masa a zeleniny, klobás, žebírek, jehněčích kotlet, kořeněného kuřecího masa, koroptví, vepřových kotlet

atd.

 

 

Tento režim

je ideální pro

přípravu rybích filetů např.

z mečouna,

tuňáka, plněných

sépií atd.

Osvětlení trouby

Otočte knoflíkem „E” do polohy a světlo se rozsvítí. Osvětluje vnitřní prostor trouby. Zůstává svítit, dokud je zapnuto některé topné těleso trouby.

Ventilace - ochlazování trouby

Za účelem snížení teploty trouby na povrchu jsou některé modely vybaveny chladícím ventilátorem, který se zapne pootočením knoflíku voliče režimu „E”. Během doby, kdy je trouba zapnutá, je ventilátor v provozu. Když je ventilátor zapnutý, uslyšíte proud vzduchu, který vychází z prostoru mezi ovládacím panelem a dvířky trouby.

Poznámka: Po dokončení pečení zůstává chladící ventilátor v provozu, dokud není trouba řádně ochlazena.

Popis

Varná deska může být vybavena 4 elektrickými plotýnkami (obr. A), tradičními sklo-keramickými varnými zónami (obr. B) nebo sklo-keramickými rozšířitelnými varnými zónami (obr. C).

A

A

 

 

B

B

 

 

A

A

 

 

 

 

B

B

 

 

Obr. A

Obr. B

B

C

 

C

B

 

 

D

A

 

Obr. C

Litinové elektrické plotýnky

B

Sálavé varné zóny

 

C

Rozšířitelné sálavé

varné zóny

DSvětelné indikátory zbytkového tepla, jeden pro každou varnou zónu: indikují, že teplota odpovídající varné zóny

 

je vyšší než 60 °C, i když je příslušná varná zóna již

E

vypnuta (pouze u vybraných modelů)

Ovládací

knoflíky

speciálních varných zón

F

Ovládací

knoflíky

tradičních varných zón

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

 

1

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

 

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

11

 

 

 

 

 

11

 

 

 

 

11

 

 

 

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

10

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

10

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

9

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

5

 

 

 

5

 

 

 

5

8

 

 

8

 

8

 

8

 

 

7

 

 

 

6

 

7

 

 

 

6

 

7

 

 

6

 

7

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CZ

E

F

E

F

"

Popis varných zón

Tradiční varné zóny jsou tvořeny kruhovým topným prvkem. Rozsvítí se červeně po cca 10 sekundách po zapnutí.

Rozšířitelné sálavé varné zóny.

Tyto varné zóny pracují podobným způsobem jako tradiční varné zóny. Lze je rozpoznat podle jejich rozšířitelné varné zóny (viz obr. C). Můžete zapnout pouze menší vnitřní varnou zónu nebo obě.

Knoflíky pro ovládání tradičních varných zón. Každá varná zóna je vybavena ovládacím knoflíkem umožňujícím zvolit jedno z 12 nastavení teploty (minimum 1, maximum 12).

Knoflík pro ovládání speciálních varných zón. Těmito ovládacími knoflíky můžete zvolit jeden ze dvou různých úrovní výkonu, přičemž u obou úrovní výkonu lze nastavit min. 1 až max. 12. Otáčením knoflíku po směru hodinových

ručiček v rozsahu od 1 do 12 nastavíte nižší úroveň výkonu. Otočením knoflíku k limitní značce (), což je oznámeno slabým kliknutím, nastavíte maximální úroveň

výkonu. Otáčením knoflíku v opačném směru tj. proti směru hodinových ručiček nyní můžete nastavit výkon v rozmezí od 12 do 1. Chcete-li znovu nastavit minimální úroveň výkonu, otočte knoflíkem zpět k nulovému nastavení. U sklo-keramických varných zón s rozšířitelnou varnou zónou (viz obr. C) otočením knoflíku nastavíte zapnutí menší (vnitřní) varné zóny. Chcete-li zapnout obě varné zóny tj. mít rozšířenou varnou zónu, potom otočte knoflíkem až po limitní značku () a poté zvolte požadovanou úroveň výkonu v rozmezí od 12 do 1.

Nast. Použití

0Vypnuto.

1Rozpuštění másla, čokolády.

2

Ohřívání tekutin.

3

4

Krémy a omáčky.

5

6

Vaření při bodu varu.

7

8

Pečení.

9

10

Vaření velkých porcí masa.

11

12 Smažení.

Použití obou varných zón.

Světelné indikátory elektrické plotýnky (G)

Tento světelný indikátor se zapne, jakmile zapnete jakoukoliv elektrickou plotýnku.

Pokyny k používání sklo-keramické varné desky

Chcete-li s varnou deskou dosahovat optimálních výsledků, řiďte se při přípravě pokrmů následujícími pokyny:

Používejte nádoby s rovným dnem, které dosednou na varnou desku celou plochou.

Ujistěte se, že dno nádoby překrývá přesně varnou zónu. Jen tak plně využijete produkovaného tepla.

Ujistěte se, že dno nádoby je vždy suché a čisté. Tím jednak zajistíte správný kontakt nádoby s varnou deskou, jednak prodloužíte životnost nádobí i samotné varné desky.

Na keramické desce nevařte nikdy v nádobí, které používáte na plynovém sporáku. Intenzivní žár z plynového hořáku může totiž zdeformovat dno nádoby. Ta pak při vaření na keramické desce nebude dosahovat požadovaných výsledků.

Nikdy nenechávejte varnou zónu zapnutou, aniž by na ní stála nějaká nádoba. Varná zóna se během okamžiku zahřeje na maximální teplotu, což může poškodit topný prvek.

Berte na vědomí, že varné zóny jsou ještě minimálně půl hodiny po vypnutí horké. Nepokládejte proto během této doby do jejich blízkosti žádné nádoby.

Nezapínejte varnou zónu, jsou-li na ní položené hliníkové fólie nebo předměty z umělé hmoty.

Nikdy se nedotýkejte varné zóny, je-li horká.

Varování před prvním použitím varné zóny:

Tmel použitý k lepení skleněné desky může na povrchu zanechat mastné skvrny. Doporučujeme je před použitím přístroje vyčistit obyčejným (neabrasivním) čistícím prostředkem. Zpočátku ucítíte slabý zápach pálené gumy,

který se ale za chvíli přestane šířit.

Sklo-keramická varná deska je odolná proti teplotním výkyvům a nárazům. Přesto může prasknout, pokud do ní vrazíte ostrým nástrojem. V takovém případě vytáhněte vidlici síťového přívodu ze zásuvky a obraťte se na servisní středisko za účelem opravy.

#

CZ

Loading...
+ 11 hidden pages