Fagor LF-453 IT, LF-453 X, LF-453 IN, LF-453 I Manual

4 (1)

Myčky nádobí

Umývačky riadu

Myčky nádobí šíře 45 cm Umývačky riadu o šírke 45 cm

o d k o b s l u z e a i n s t a l a c i

na obsluhu a inštaláciu

MC 7

Obsah

CZ

1.Bezpečnostní pokyny a informace _____________________ 02

2.Instalace a připojení ________________________________ 05

3.Popis ovládacích prvků ______________________________ 07

4.Pokyny k provozu spotřebiče__________________________ 18

5.Čištění a údržba ___________________________________ 30

Děkujeme Vám, že jste si vybrali tento náš výrobek.

Před prvním uvedením do provozu, prosím, pečlivě pročtěte tento návod. Obsahuje informace důležité pro bezpečnost provozu a, pro správné fungování Vaší myčky.

Jednotlivé oddíly jsou rozvrženy tak, aby Vám krok za krokem poskytly přehled o všech funkcích spotřebiče. Text je snadno pochopitelný a je doplněn detailními ilustracemi.

Návod k čištění Vám umožní udržovat Vaši myčku po dlouhou dobu ve vynikajícím stavu.

Tento přehledný návod k použití Vám poskytne odpovědi na všechny otázky týkající se Vaší myčky.

POKYNY K INSTALACI: jsou určeny pro kvalifikované technické pracovníky, kteří musí provést instalaci, zapojení a prozkoušení spotřebiče.

POKYNY PRO UŽIVATELE: důležité rady jsou určeny pro používání košů, sprchovacích ramen zásobníků a filtrů.

1

CZ

Bezpečnostní pokyny

1. Bezpečnostní pokyny a informace

TENTO NÁVOD K POUŽITÍ JE NEZBYTNOU SOUČÁSTÍ SPOTŘEBIČE. MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN SPOLEČNĚ S MYČKOU. PŘED PRVNÍM POUŽITÍM SPOTŘEBIČE SI PEČLIVĚ PROČTĚTE VŠECHNY POKYNY OBSAŽENÉ V TOMTO NÁVODU K POUŽITÍ.

INSTALACE MUSÍ BÝT PROVEDENA KVALIFIKOVANÝM TECHNIKEM PODLE PLATNÝCH SMĚRNIC. TENTO SPOTŘEBIČ JE URČEN PRO POUŽITÍ V DOMÁCNOSTI A ODPOVÍDÁ PLATNÝM DIREKTIVÁM EEC 72/23, 897336 (VČETNĚ 92/31) VČETNĚ ELEKTROMAGNETICKÉ KOMPATIBILITY.

SPOTŘEBIČ JE URČEN PRO NÁSLEDUJÍCÍ ČINNOSTI: UMÝVÁNÍ A SUŠENÍ NÁDOBÍ; JAKÉKOLIV JINÉ POUŽITÍ NENÍ DOVOLENO. VÝROBCE NE-

NESE ŽÁDNOU ZODPOVĚDNOST, JE-LI SPOTŘEBIČ UŽÍVÁN K JINÝM ÚČELŮM NEŽ JAK BYLO UVEDENO VÝŠE.

TYPOVÝ ŠTÍTEK OBSAHUJÍCÍ TECHNICKÁ DATA, SÉRIOVÉ ČÍSLO A OZNAČENÍ JE UMÍSTĚN VIDITELNĚ NA VNITŘNÍ HRANĚ DVEŘÍ. TYPOVÝ ŠTÍ-

TEK NA VNITŘNÍ HRANĚ DVEŘÍ NESMÍ BÝT ODSTRANĚN.

OBALOVÉ MATERIÁLY Z VYBALENÉHO SPOTŘEBIČE NENECHÁVEJTE DOMA BEZ DOZORU. JEDNOTLIVÉ MATERIÁLY, KTERÉ JSOU SOUČÁSTÍ OBALU, ROZTŘIĎTE A DOPRAVTE JE DO NEJBIŽŠÍCH SBĚRNÝCH MÍST.

SPOTŘEBIČ MUSÍ BÝT UZEMNĚN V SOULADU S PLATNÝMI PŘEDPISY PRO ELEKTRICKOU BEZPEČNOST. VÝROBCE ODMÍTÁ VEŠKEROU ZOD-

POVĚDNOST ZA ŠKODY NA OSOBÁCH NEBO MAJETKU, KTERÉ BYLY ZPŮSOBENY NESPRÁVNĚ PROVEDENÝM UZEMNĚNÍM NEBO ZÁVADOU NA UZEMNĚNÍ SPOTŘEBIČE.

VIDLICE SÍŤOVÉHO PŘÍVODU SPOTŘEBIČE MUSÍ BÝT STEJNÉHO TYPU JAKO ZÁSUVKA A MUSÍ BÝT V SOULADU S PLATNÝMI NORMAMI. PŘESVĚDČTE SE, JSOU-LI ÚDAJE PRO SÍŤOVÉ NAPĚTÍ A KMITOČET TOTOŽNÉ S HODNOTAMI, KTERÉ JSOU UVEDENY NA TYPOVÉM ŠTÍTKU. NEPOUŽÍVEJTE ADAPTÉRY NEBO ROZDVOJKY. SPOTŘEBIČ NIKDY

NEVYPÍNEJTE TAHÁNÍM ZA SÍŤOVÝ PŘÍVOD.

2

Bezpečnostní pokyny

CZ

VIDLICE SÍŤOVÉHO PŘÍVODU MUSÍ ZŮSTAT PO INSTALACI VOLNĚ PŘÍSTUPNÁ.

POKUD DOJDE K POŠKOZENÍ SÍŤOVÉHO PŘÍVODU MUSÍ BÝT VYMĚNĚN KVALIFIKOVANÝM ODBORNÍKEM.

POTÉ CO DOŠLO K VÝMĚNĚ SÍŤOVÉHO PŘÍVODU, PŘESVĚDČTE SE, ŽE SVORKA, KTERÁ ZAJIŠŤUJE KABEL, JE ŘÁDNĚ UPEVNĚNA NA SVÉM MÍSTĚ.

POKUD JE SPOTŘEBIČ INSTALOVÁN NA POVRCHU, KTERÝ JE POKRYT KOBERCEM NEBO JINOU PODLOŽKOU, UJISTĚTE SE, ŽE NEDOCHÁZÍ K PROBLÉMŮM PŘI OTVÍRÁNÍ DOLNÍ ČÁSTI SPOTŘEBIČE.

PO KAŽDÉM POUŽITÍ SPOTŘEBIČ VŽDY VYPNĚTE, ABYSTE ZABRÁNILI PLÝTVÁNÍ ELEKTRICKOU ENERGIÍ.

SPOTŘEBIČE, KTERÉ DOSLOUŽILY, MUSÍ BÝT UČINĚNY NEFUNKČNÍMI. POTÉ CO SPOTŘEBIČ ODPOJÍTE Z EL.SÍTĚ, PŘEŘÍZNĚTE SÍŤOVÝ PŘÍVOD A ODSTRAŇTE JAKÝKOLIV DÍL, KTERÝ BY MOHL BÝT DĚTEM NEBEZPEČNÝ (ZÁMKY, DVEŘE, ATD.). SPOTŘEBIČ POTÉ DOPRAVTE DO PŔÍSLUŠNÝCH SBĚRNÝCH MÍST.

V PŘÍPADĚ ZÁVADY MYČKU ODPOJTE OD PŘÍVODU ELEKTRICKÉHO PROUDU A OD PŘÍVODU VODY. POTÉ ZAVOLEJTE KVALIFIKOVANÉHO ODBORNÍKA.

NEPOUŽÍVEJTE SPOTŘEBIČ, KTERÝ BYL POŠKOZEN PŘI PŘEPRAVĚ.

V TOMTO PŘÍPADĚ SE INFORMUJTE U SVÉHO OBCHODNÍKA. SPOTŘEBIČ MUSÍ BÝT INSTALOVÁN A PŘIPOJEN PODLE INSTRUKCÍ VÝROBCE KVALIFIKOVANÝM TECHNIKEM.

SPOTŘEBIČ JE URČEN PRO POUŽITÍ DOSPĚLÝMI. NEDOVOLTE DĚTEM, ABY SE ZDRŽOVALY POBLÍŽ MYČKY NEBO ABY SI S MYČKOU HRÁLY. DRŽTE DĚTI Z DOSAHU MYCÍCH A LEŠTÍCÍCH PROSTŘEDKŮ A OTEVŘENÝCH DVEŘÍ MYČKY. OBALOVÉ MATERIÁLY (UMĚLOHMOTNÉ OBALY, POLYSTYRÉN, KOVOVÉ PÁSKY ATD.) MUSÍ BÝT UMÍSTĚNY Z DOSAHU DĚTÍ.

DRŽTE DĚTI Z DOSAHU OTEVŘENÉ MYČKY. SPOTŘEBIČ BY MOHL OBSAHOVAT ZBYTKY MYCÍHO PROSTŘEDKU, KTERÝ BY MOHL ZPŮSOBIT ZÁVAŽNÉ POŠKOZENÍ OČÍ, ÚST A HRDLA NEBO DOKONCE SMRT UDUŠENÍM.

DO MYČKY NEDÁVEJTE ROZPOUŠTĚDLA JAKO JE ALKOHOL NEBO TERPENTÝN, MOHLO BY TO VYVOLAT EXPLOZI.

DO SPOTŘEBIČE NEVKLÁDEJTE NÁDOBÍ, KTERÉ BYLO ZNEČIŠTĚNO POPELEM, VOSKEM NEBO BARVAMI.

3

CZ

Bezpečnostní pokyny

NEOPÍREJTE SE A NESEDEJTE SI NA OTEVŘENÉ DVEŘE MYČKY. MOHLO BY DOJÍT K PŘEVRÁCENÍ MYČKY A TO BY MOHLO VÉST K OHROŽENÍ OSOB.

NEPIJTE ZBYTKY VODY, KTERÉ BY SE MOHLY NALÉZAT UVNITŘ NÁDOBÍ NEBO V MYČCE PO UKONČENÍ MYCÍHO CYKLU A PŘED ZAPOČETÍM SUŠENÍ.

NOŽE NEBO JINÉ OSTRÉ KUCHYŇSKÉ PŘEDMĚTY UMÍSTĚTE V KOŠI NA PŘÍBORY ČEPELÍ SMĚREM DOLŮ, NEBO JE UMÍSTĚTE V HORIZONTÁLNÍ POLOZE DO HORNÍHO KOŠE. DÁVEJTE POZOR, ABYSTE SE NEPOŘEZALI A UJISTĚTE SE, ŽE Z KOŠÍKU NEVYČNÍVAJÍ.

MODELY S FUNKCÍ AQUASTOP

SYSTÉM AQUASTOP ZABRAŇUJE VYPLAVENÍ V PŘÍPADĚ ÚNIKU VODY. POKUD DOJDE K AKTIVACI AQUASTOP, ZAVOLEJTE KVALIFIKOVANÉHO ODBORNÍKA, ABY ZJISTIL ZÁVADU A OPRAVIL JI.

MODELY SE SYSTÉMEM AQUASTOP MAJÍ SOLENOIDOVÝ VENTIL UVNITŘ PŘÍVODOVÉ HADICE VODY. HADICI NEPOŠKOĎTE ŘEZÁNÍM; ZABRAŇTE, ABY SE SOLENOIDOVÝ VENTIL PONOŘIL DO VODY. POKUD

DOŠLO K POŠKOZENÍ PŘÍVODOVÉ HADICE VODY, ODPOJTE SPO-

TŘEBIČ OD PŘÍVODU ELEKTRICKÉ ENERGIE A OD PŘÍVODU VODY.

IHNED PO UKONČENÍ INSTALACE SPOTŘEBIČE PROVEĎTE RYCHLÝ TEST SPOTŘEBIČE PODLE POKYNŮ UVEDENÝCH NÍŽE. POKUD NEBUDE MYČKA FUNGOVAT ŘÁDNĚ, ODPOJTE JI OD ZDROJE ELEKTRICKÉ ENERGIE A ZAVOLEJTE NEJBLIŽŠÍ AUTORIZOVANOU SERVISNÍ SLUŽBU. NEPOKOUŠEJTE SE SPOTŘEBIČ OPRAVOVAT.

MYČKA ODPOVÍDÁ VŠEM POŽADAVKŮM URČENÝM PLATNÝMI PŘEDPISY, KTERÉ SE TÝKAJÍ BEZPEČNOSTI A ELEKTRICKÉHO VYBAVENÍ. JAKÉKOLIV TECHNICKÉ KONTROLY BY MĚLY BÝT PROVÁDĚNY VÝHRADNĚ VYŠKOLENÝMI A AUTORIZOVANÝMI ODBORNÍKY: OPRAVY

PROVÁDĚNÉ NEAUTORIZOVANÝMI OSOBAMI ZNAMENAJÍ ZNEMOŽNĚNÍ UPLATNĚNÍ ZÁRUKY A MOHOU VYSTAVIT UŽIVATELE POTENCIÁLNÍMU NEBEZPEČÍ.

Výrobce odmítá jakoukoli zodpovědnost za újmu, která vznikla na osobách nebo na majetku při nerespektování výše uvedených upozornění, při neodborném zacházení se spotřebičem nebo kvůli použití neoriginálních náhradních dílů.

4

Pokyny k instalaci

CZ

2. Instalace a připojení

Odstraňte polystyrenové držáky košů. Spotřebič umístěte na požadovaném místě instalace. Zadní část nebo boční stěny mohou být umístěny u zdi nebo u jiného nábytku. Pokud je myčka instalována poblíž tepelného zdroje, použijte speciální izolační panel, jenž zabrání přehřátí a následným závadám spotřebiče. Abyste zajistili stabilitu instalujte integrované nebo vestavné myčky nádobí jen pod jednodílnou pracovní desku a přišroubujte ji k přiléhajícímu nábytku. Podle potřeb instalace mohou být přívodní a vypouštěcí hadice umístěny jakýmkoli směrem; ujistěte se, že hadice nejsou zauzlené, ani zmáčknuté nebo přiskřípnuté. Jakmile byly hadice umístěny v požadované poloze, zajistěte dotažení jejich matice. K umožnění průchodu síťového přívodu a trubek je vyžadován otvor o průměru nejméně 8 cm.

Spotřebič na podlaze vyrovnejte za použití šroubovacích nožek. Tato operace je zvlášť důležitá pro zajištění správného fungování myčky nádobí.

Instalace varné desky na volně stojící myčku nádobí, je absolutně zakázána. Vestavění myčky pod sklokeramickou varnou desku je absolutně zakázáno.

Myčka nádobí může být vestavěna pod běžnou konvenční varnou desku za předpokladu, že kuchyňská pracovní deska je celistvá (nepřerušená) a myčka i varná deska jsou správně a bezpečně instalované tak, aby nemohlo vzniknout žádná nebezpečí.

Pouze pro volně stojící modely: pokud spotřebič není vestavěný a je proto na jedné ze stran přístupný, musí být z bezpečnostních důvodů zakrytý prostor závěsu dveří (nebezpečí poranění).

Některé modely jsou vybaveny pouze jednou nastavitelnou nožkou na zadní části, která může být nastavována otáčením šroubu na spodní zadní části spotřebiče.

Připojení přívodu vody

Předcházení riziku ucpání nebo poškození: pokud je přívod vody nový nebo pokud nebyl předtím delší dobu používán, přesvědčte se, dříve než jej připojíte k vodnímu zdroji, že voda je čistá a neobsahuje žádné nečistoty. Tím předejdete poškození spotřebiče.

Myčka nádobí musí být připojena k vodovodnímu systému vždy novými hadicemi, staré nebo použité hadice nesmějí být použity.

5

CZ

6

Pokyny k instalaci

PŘIPOJENÍ NA VODU

Připojte šroubení přívodní hadice (3/4") na přívod studené vody a vložte filtrační sítko A dodávané s myčkou.

Hadici důkladně přišroubujte rukou a poté dotáhněte otočením o 1/4 otáčky za pomoci kleští.

Pokud je myčka vybavena systémem AQUASTOP jsou filtrační sítka umístěna uvnitř šroubení.

Myčku lze připojit rovněž k přívodu teplé vody, jejíž teplota není vyšší než 60 °C. Pokud použijete připojení na teplou vodou, čas mytí se sníží o přibližně 20 minut, ale

sníží to mírně efektivitu. Připojení k domácímu přívodu teplé vody proveďte stejným způsobem, tak jak bylo popsáno u připojení k přívodu studené vody.

PŘIPOJENÍ K ODPADU

Vsuňte vypouštěcí hadici myčky do odpadního potrubí, které má průměr nejméně 4 cm nebo ji umístěte do kuchyňského dřezu za použití umělohmotného držáku; dávejte přitom pozor na to, aby nedošlo ke zmáčknutí nebo k přílišnému ohnutí hadice. Je důležité, abyste vypouštěcí hadici zabezpečili proti uvolnění a vypadnutí. Za tímto účelem je umělohmotný držák vybaven otvorem, aby bylo možné hadici přichytit ke stěně nebo k vodovodní baterii.

Volný konec umístěte ve výšce mezi 30 a 100 cm; nikdy nesmí být ponořen do vody. Pokud používáte horizontální vypouštěcí hadici (maximální délka 3 m) může být vypouštěcí hadice umístěna v maximální výšce 85 cm od země.

Připojení k elektrické síti

Zasuňte vidlici síťového přívodu do vhodné zásuvky podle pokynů, tak jak bylo uvedeno v kapitole 1. „Bezpečnostní pokyny a informace“.

Pokyny pro uživatele

CZ

3.Popis ovládacích prvků

– modely LF - 453 X/P/I/IN

Horní panel

Všechny ovládací prvky myčky nádobí jsou umístěny na horním panelu.

 

 

 

 

1.

VOLIČ PROGRAMŮ

2

TLAČÍTKO ZAP/VYP

3.

TLAČÍTKO PROGRAMU SUPER

4.

TLAČÍTKO PROGRAMU ECO 55 °C

5.

KONTROLKA ZAP/VYP

6.

VAROVNÁ KONTROLKA „CHYBÍ SŮL“

7.

RUKOJEŤ DVEŘÍ

 

 

NASTAVENÍ MYCÍHO PROGRAMU

Abyste mohli zvolit ten nejvhodnější program, informujte se v níže uvedené tabulce, kde je uvedeno doporučené mytí podle typu nádobí a stupně znečištění.

Poté v tabulce najděte nejvhodnější mycí program, otočte knoflíkem VOLIČ PROGRAMŮ (1) a nastavte jej tak, že ztotožníte ukazatel s číslem programu.Pokud je spotřebič vybaven indikátorem pro volbu programu, ukáže tento číslo nastaveného programu.

7

CZ

Pokyny pro uživatele

 

 

 

 

 

 

TABULKA PROGRAMŮ

 

 

 

 

 

 

 

 

ZVOLENÝ

 

 

 

MNOŽSTVÍ

 

 

 

MYCÍHO

PROGRAM

DRUH NÁDOBÍ

FÁZE PROGRAMU

PROSTŘEDKU

A ZAPNUTÉ

A STUPEŇ ZAŠPINĚNÍ

 

 

 

TLAČÍTKO

 

 

 

GRAMY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAMÁČENÍ

 

 

 

 

1

 

Namáčení pánví a nádobí před

studené předmytí

 

úplným naplněním myčky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUPER

 

 

předmytí 45 °C,

 

2

 

Silně zašpiněné pánve a hrnce

mytí 65 °C

10 + 20

 

2 studené oplachy

SUPER

zaschlá špína

 

leštění při 65 °C

 

 

 

 

 

 

65 °C

 

 

sušení

 

 

NORMALNÍ

 

 

studené předmytí

 

2

65 °C

Normálně zašpiněné

mytí 65 °C

25

 

studený oplach

 

pánve a nádobí

 

 

leštění při 65 °C

 

 

 

 

 

 

 

 

sušení

 

 

NORMALNÍ

Normálně zašpiněné

mytí 65 °C,

 

3

KRÁTKÝ

studený oplach,

25

 

pánve a nádobí,

 

leštění při 65 °C

 

 

trochu zaschlých nečistot

 

 

sušení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ECO 55 °C

 

 

mytí 55 °C

 

3

(*) EN 50242

Mírně zašpiněné pánve a nádobí,

studený oplach

25

 

ECO

trochu zaschlých nečistot

leštění při 65 °C

 

 

 

 

 

sušení

 

 

55 °C

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JEMNÝ

 

 

mytí 45 °C

 

4

45 °C

Nádobí s malým stupněm

studený oplach

25

 

 

zašpinění

leštění při 65 °C

 

 

 

 

 

 

sušení

 

 

 

 

 

 

 

 

RYCHLÝ

Nádobí s malým stupněm

mytí 55 °C

 

4

55 °C

studený oplach

20

 

zašpinění a choulostivými díly

ECO

leštění při 65 °C

 

nádobí

 

 

sušení

 

 

55 °C

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OPLACH.

 

 

studený oplach

 

5

LEŠTĚNÍ

 

 

 

Nádobí, které vyžaduje „oživení“

leštěnípři 65 °C

 

 

 

sušení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program namáčení provozujte pouze s polovičním naplněním myčky

(*) referenční program dle normy EN 50242

8

Pokyny pro uživatele

CZ

Mycí cyklus mytí neproběhne pokud jsou dveře myčky otevřeny nebo pokud nejsou řádně uzavřeny.

TABULKA PRO CERTIFIKAČNÍ ORGÁNY

Referenční standard

EN 50242

Referenční program

(*) Volič na 3 + ECO 55 °C

Kapacita

9 standardních sad nádobí

Druh mycího prostředku

B

Množství mycího prostředku

25 g

Nastavení leštění

V závislosti na modelu 3/4 nebo 4/6

EN 50242

Horní koš musí být nastavený ve spodní pozici.

Mycí programy

Před spuštěním mycího programu se ujistěte, že:

kohoutek přívodu vody je otevřený;

do zásobníku bylo naplněno správné množství mycího prostředku;

koše byly správně naplněny;

sprchovací ramena se mohou volně otáčet a bez překážek;

dveře myčky jsou řádně zavřeny.

9

CZ

10

Pokyny pro uživatele

ANULOVÁNÍ PROBÍHAJÍCÍHO PROGRAMU

Abyste mohli anulovat program, který je právě v chodu, musíte myčku nádobí vypnout stisknutím tlačítka (ZAP/VYP) (2).

Volič programů nastavte na funkci NAMÁČENÍ a vyčkejte dokud se myčka znovu nespustí. Po ukončení programu vypněte myčku pomocí tlačítka ZAP/VYP (2).

ZMĚNA PROGRAMU

Abyste mohli změnit program, který je právě v chodu, musíte myčku vypnout stisknutím tlačítka ZAP/VYP (2).

Volič programů nastavte na požadovaný program a poté myčku znovu zapněte stisknutím tlačítka ZAP/VYP (2). Myčka bude automaticky pokračovat v novém programu.

ÚSPORA ENERGIE A OCHRANA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

Vždy se snažte mýt ve zcela zaplněné myčce.

Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou.

Používejte mycí program, který je nejvhodnější pro danou náplň.

Neprovádějte žádné předběžné oplachování.

Pokud je to možné, připojte myčku k teplé vodě do 60 °C.

Pokud je to možné, vynechte sušící cyklus a otevřete dveře myčky, když je mycí cyklus ukončen; vzduch a zbytkové teplo osuší nádobí perfektně.

ÚSPORA SPOTŘEBY MYCÍHO PROSTŘEDKU… A OCHRANA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

Fosfáty obsažené v mycích prostředcích pro myčky nádobí jsou škodlivé životnímu prostředí. Abyste nepoužívali nadbytečné množství mycího prostředku a ušetřili el. energii, dodržujte následující upozornění:

oddělte choulostivé nádobí od nádobí, které je více odolné vůči agresivním mycím prostředkům a vysokým teplotám;

nedávejte mycí prostředky přímo na nádobí.

Pokyny pro uživatele

CZ

Jestliže je nutné otevřít myčku v průběhu mycího cyklu, dojde k jednominutovému prodlení, než program bude obnoven. Po řádném zavření dveří se mycí program znovu spustí v tom bodě, kde byl přerušen. Postup může negativně ovlivnit průběh mytí.

UKONČENÍ CYKLU

Na konci programu mytí bude volič na jedné ze značek STOP, podle toho, který program byl zvolen. Myčku vypněte stisknutím tlačítka

ZAP/VYP (2).

VYJMUTÍ NÁDOBÍ

Po ukončení mycího programu vyčkejte nejméně 20 minut než vyjmete nádobí, aby se mohlo dostatečně ochladit. Abyste zabránili kapání vody z horního koše na nádobí ve spodním koši, doporučujeme nejdříve vyprázdnit spodní koš a pak horní koš.

11

CZ

12

Pokyny pro uživatele

Popis ovládacích prvků – model LF - 453 IT

Horní panel

Všechny ovládací prvky myčky nádobí jsou umístěny na horním panelu.

Tlačítko ZAP/VYP

1

Stisknutím tohoto tlačítka zapnete nebo vypnete spotřebič.

KONTROLKY ZVOLENÉHO PROGRAMU

2Rozsvícení této kontrolky signalizuje zvolený program a výskyt závady (odstraňování závad).

TLAČÍTKO PRO VOLBU PROGRAMU

3

Po stisknutí tlačítka lze zvolit požadovaný program.

4VAROVNÁ KONTROLKA NEDOSTATKU SOLI

(pouze u některých modelů)

Rozsvícení této kontrolky signalizuje, že zásobník soli je prázdný.

NASTAVENÍ MYCÍHO PROGRAMU A ZAPNUTÍ SPOTŘEBIČE

Abyste mohli zvolit ten nejvhodnější program pro mytí nádobí, informujte se v níže uvedené tabulce, kde je uveden vždy ten nejvhodnější program pro určitý typ nádobí a stupeň znečištění.

Pokyny pro uživatele

CZ

Poté, co jste určili správný mycí program pro Vaše nádobí:

Stiskněte tlačítko (1) ZAP/VYP a vyčkejte dokud se nerozsvítí

SVĚTELNÁ KONTROLKA PROGRAMU (2)

Stiskněte tlačítko (3) VOLBA PROGRAMU a držte je stisknuté tak dlouho, dokud se nerozsvítí světelná kontrolka příslušného programu.

Zavřete dveře myčky. Asi za 2 vteřiny se spustí program.

Je-li program v chodu, rozsvítí se příslušná kontrolka (potvrzuje, že daný program byl spuštěný).

 

PROGRAM ČÍSLO

NÁPLŇ NÁDOBÍ

PRŮBĚH

TRVÁNÍ

SPOTŘEBA

 

 

 

 

 

A SYMBOL

A PŘÍBORY

PROGRAMU

MINUTY

VODA

ENERGIE

 

 

 

 

(2)

LITRY (1)

KWh (2)

1

NAMÁČENÍ

Pánve a nádobí

studené předmytí

9

5

připravené na mytí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mytí ihned po

mytí 45 °C

 

 

 

2

 

studený oplach

 

 

 

DELIKÁTNÍ

použití, je-li nádobí

59

12

0,90

leštění 68 °C

 

 

zašpiněné jen mírně

 

 

 

 

 

sušení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mytí ihned po

mytí 50 °C

 

 

 

3

ECO (*)

studený oplach

 

 

 

použití, je-li nádobí

125

13

1,01

EN 50242

leštění 65 °C

 

normálně zašpiněné

 

 

 

 

 

sušení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

studené předmytí

 

 

 

4

NORMÁLNÍ

Nádobí normálně

mytí 65 °C,

80

17

1,20

studený oplach

zašpiněné

 

 

leštění 68 °C

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sušení

 

 

 

 

 

Velmi zašpiněné

předmytí 45 °C

 

 

 

 

 

mytí 70 °C

 

 

 

5

INTENZIVNÍ

pánve a nádobí

105

20

1,50

2x studený oplach

(vyjma choulostivého

 

 

leštění 70 °C

 

 

 

 

 

nádobí)

 

 

 

 

 

sušení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program „namáčení“ provozujte pouze s poloviční náplní myčky.

(*) Referenční program dle EN 50242 standardní (-) Není přítomno

(1)Průměrná spotřeba energie se zařízením pro změkčování na úrovni 2.

(2)Trvání cyklu a spotřeba energie může kolísat v závislosti na teplotě vody a teplotě místnosti a na typu a množství nádobí.

Mycí cyklus mytí nezačne, pokud dveře myčky zůstaly otevřeny nebo nejsou řádně uzavřeny.

13

CZ

 

Pokyny pro uživatele

 

 

 

 

 

TABULKA PRO CERTIFIKAČNÍ ORGÁNY

 

 

 

 

 

 

Referenční standard

EN 50242

 

 

Referenční program

(*) Volič na ECO

 

 

Kapacita

10 standardních sad nádobí

 

 

Druh mycího prostředku

B

 

 

Množství mycího prostředku

25 g

 

 

Nastavení leštění

V závislosti na modelu 3/4 nebo 4/6

Mycí programy

Předtím, než spustíte mycí program ujistěte se, že:

Kohout přívodu vody je otevřený.

Do zásobníku bylo naplněno správné množství mycího prostředku.

Koše byly naplněny řádným způsobem.

Sprchovací ramena se mohou otáčet volně a bez zábran.

Dveře myčky jsou bezpečně uzavřeny.

ANULOVÁNÍ PROBÍHAJÍCÍHO PROGRAMU

Aby došlo k anulování zvoleného programu, který je v chodu, otevřete dveře a držte stisknutý VOLIČ PROGRAMŮ (3) po dobu několika vteřin, dokud se světelné kontrolky pro programy 4 a 5 nerozsvítí současně (na displeji se zobrazí slovo konec – „end“).

Zavřete dveře

Přibližně po 1 minutě myčka ukončí program.

14

Pokyny pro uživatele

CZ

ZMĚNA PROGRAMU

Abyste mohli změnit program za chodu, otevřete jednoduše dveře myčky a zvolte nový program. Jakmile dveře zavřete, myčka zvolí nový program automaticky.

UKONČENÍ CYKLU

Na konci cyklu mytí zazní krátký akustický signál a kontrolky programů č. 4 a 5 začnou blikat (na displeji se zobrazí slovo „end“ – konec).

K vypnutí myčky otevřete dveře a stiskněte tlačítko (1) ZAP/VYP.

ÚSPORA ENERGIE A OCHRANA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

Vždy se snažte mýt ve zcela zaplněné myčce.

Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou.

Používejte mycí program, který je nejvhodnější pro danou náplň.

Neprovádějte žádné předběžné oplachování.

Pokud je to možné, připojte myčku k teplé vodě do 60 °C.

Pokud je to možné, vynechte sušící cyklus a otevřete dveře myčky, když je mycí cyklus ukončen; vzduch a zbytkové teplo osuší nádobí perfektně.

ÚSPORA SPOTŘEBY MYCÍHO PROSTŘEDKU A OCHRANA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

Fosfáty obsažené v mycích prostředcích jsou škodlivé pro živorní prostředí. Abyste nepoužívali nadbytečné množství mycího prostředku a ušetřili el. energii, dodržujte následující upozornění:

oddělte delikátní nádobí od nádobí, které je více odolné vůči agresivním mycím prostředkům a vysokým teplotám.

nedávejte mycí prostředky přímo na nádobí.

Jestliže je nutné otevřít myčku v průběhu mytí, program se přeruší. Příslušná kontrolka bliká a zazní signál, že cyklus ještě nebyl dokončen. Musíte vyčkat asi 1 minutu než zavřete dveře k restartování programu. Po zavření dveří se mycí program znovu spustí v tom bodě, kde byl přerušen. Tento postup byste měli uskutečnit jen v případě, že je to nezbytné, neboť to může způsobit problémy v průběhu programu.

15

CZ

16

Pokyny pro uživatele

VYJMUTÍ NÁDOBÍ

Po ukončení mycího programu vyčkejte nejméně 20 minut, než začnete nádobí vyjímat z myčky. Vyčkejte, dokud se neochladí. Abyste zabránili kapání vody z horního koše do spodního, doporučuje se vyjmout nádobí nejprve z dolního a teprve poté z horního koše.

Fagor LF-453 IT, LF-453 X, LF-453 IN, LF-453 I Manual

Pokyny pro uživatele

CZ

Rady při řešení problémů

V níže uvedeném přehledu jsou uvedeny možné příčiny, když myčka signalizuje závady současným rozsvícením několika kontrolek.

ZÁVADA

POPIS

 

 

Chyba systému Aquastop

 

E1

Byl aktivován systém proti

úniku vody (pouze

u některých modelů). Systém se aktivuje; pouze

 

 

pro případ úniku vody. Kontaktujte servisní službu.

 

Chybná funkce ohřevu vody

E3

Voda není ohřátá nebo parametry ohřátí nejsou

správné. Zopakujte mycí program, pokud pro-

 

 

blém přetrvává kontaktujte servisní službu.

 

Chybná funkce monitorování teploty vody

E4

Přerušte program a vypněte myčku. Myčku

znovu zapněte, znovu navolte program a spusť-

 

te mycí cyklus. Pokud problém přetrvává, kon-

 

taktujte servisní službu.

 

 

Chybná funkce přívodu vody

 

Do spotřebiče nenatéká voda, nebo nenatéká

E5

řádně. Překontrolujte, zda

je připojení vody

v pořádku, zda je kohoutek přívodu vody otevře-

 

 

ný a zda filtr není znečištěný. Pokud problémy

 

přetrvávají kontaktujte servisní službu.

 

Chybná funkce vypouštění vody

E6

Spotřebič nevypouští vodu nebo tak nečiní

řádně. Překontrolujte, zda vypouštěcí hadice

 

není zauzlená nebo stlačená, zda sifon a filtr

 

nejsouznečištěny. Pokud problémy přetrvávají,

 

kontaktujte servisní službu.

 

Vypnutá

Zapnutá

Blikající

kontrolka

kontrolka

kontrolka

17

CZ

Pokyny pro uživatele

Pokud se objeví signál, spotřebič přeruší průběh programu a signalizuje závadu.

Signály E1, E3, E4 přeruší probíhající program okamžitě.

Signály E5, E6 přeruší probíhající program, je-li závada odstraněna, spotřebič bude automaticky pokračovat v průběhu daného programu.

Pro „vypnutí“ alarmu je třeba:

Otevřít a uzavřít dveře, nebo spotřebič vypnout a zapnout. V tomto okamžiku lze myčku znovu naprogramovat.

Pokud chybná funkce přetrvává, kontaktujte autorizovanou servisní službu.

4. Pokyny k provozu spotřebiče

Jakmile byl spotřebič řádně instalován, připravte jej pro provoz následujícím způsobem:

Nastavte zařízení pro změkčování vody.

Naplňte regenerační sůl.

Naplňte leštící prostředek a mycí prostředek.

Použití zařízení na změkčení vody

Množství vápníku obsaženého ve vodě (index tvrdosti vody) může způsobovat na suchém nádobí tečkovité skvrny. To vede k tomu, že nádobí může po určité době působit matně. Myčka nádobí je vybavena automatickým zařízením pro změkčování, které používá speciální regenerační sůl, aby bylo možné změkčit tvrdost vody. Myčka je nastavena z výroby na úroveň tvrdosti vody 3 (průměrná tvrdost 41–60 °dF – 24–31 °dH).

18

Pokyny pro uživatele

CZ

Pokud užíváte vodu se středním stupněm tvrdosti, zásobník pro regenerační sůl by měl být znovu naplněn průměrně po 20 mycích cyklech. Zásobník na sůl může pojmout průměrně 1,5 kg soli v granulích. Některé modely jsou vybaveny optickým indikátorem, který signalizuje, že je sůl vyčerpána. U těchto modelů víčko zásobníku na sůl obsahuje zelený plovák , který klesá, pokud se množství soli ve vodě snižuje. Pokud již není zelený plovák přes průhlednou čepičku viditelný, do zásobníku je třeba znovu vsypat regenerační sůl. Zásobník je umístěný na dnu myčky. Poté co vyjmete spodní koš, vyšroubujte víčko zásobníku soli tak, že jím otočíte proti směru hodinových ručiček a nasypete dovnitř sůl s použitím násypky, která je přiložena k myčce. Dříve než víčko znovu nasadíte, odstraňte všechny zbytky soli, které zůstaly v okolí otvoru.

Pokud používáte myčku poprvé, je třeba vlít do zásobníku k náplni soli jeden litr vody.

Pokaždé, když se zásobník na sůl znovu naplní, ujistěte se, že víčko je řádně uzavřené. Směs vody a mycího prostředku nesmí nikdy vniknout do zásobníku soli, to by ochromilo chod regeneračního zařízení. Pokud se toto přihodí, zaniká garanční nárok.

Používejte regenerační sůl vyrobenou speciálně pro myčky nádobí používané v domácnosti. Pokud používáte tablety se solí, neplňte zásobník až po okraj.

Nepoužívejte tablety soli, protože obsahují nerozpustné substance, které mohou časem poškodit zařízení na změkčování vody.

Pokud je to třeba naplňte zásobník na regenerační sůl před spuštěním mycího programu. Takto bude nadbytek slaného roztoku ihned vyplaven vodou;, prodloužená přítomnost slané vody uvnitř myčky může vést ke korozi

Buďte opatrní a nezaměňte balení soli s balením mycího prostředku; naplnění mycího prostředku do zásobníku soli poškodí zařízení na změkčování vody.

NASTAVENÍ ZAŘÍZENÍ NA ZMĚKČOVÁNÍ VODY

Myčka nádobí je vybavena zařízením pro uživatele k nastavení změkčování vody podle tvrdosti používané vody. Přepínač pro nastavení je uvnitř zařízení na změkčování vody pod víčkem a nabízí 5 možných nastavení.

19

CZ

Pokyny pro uživatele

 

 

 

 

 

 

 

TABULKA TVRDOSTI VODY

 

 

 

 

 

 

 

TVRDOST VODY

NASTAVENÍ

 

 

Německé stupně (°dH)

Francouzské stupně (°dF)

 

 

 

 

 

0–4

0–7

Nastavení č. 1

 

 

ŽÁDNÁ SŮL

 

 

 

 

 

 

5–15

8–25

Nastavení č. 1

 

 

16–23

26–40

Nastavení č. 2

 

 

24–31

41–60

Nastavení č. 3

 

 

32–47

61–80

Nastavení č. 4

 

 

48–58

81–100

Nastavení č. 5

Pokud se chcete informovat o tvrdosti vody ve Vaší domácnosti, kontaktujte příslušný vodárenský podnik.

Použití zásobníků pro lešticí prostředky a mycí prostředky

Zásobníky leštícího a mycího prostředku se nacházejí na vnitřní straně dveří: zásobník mycího prostředku je na levé straně a zásobník leštícího prostředku je na pravé straně.

S výjimkou mycího programu NAMÁČENÍ je před každým mycím cyklem třeba dodat požadované množství mycího prostředku do zásobníku mycího prostředku. Leštící prostředek je naopak třeba dodat pouze v případě potřeby.

20

Pokyny pro uživatele

CZ

PLNĚNÍ LEŠTÍCÍHO PROSTŘEDKU

Leštící prostředek pomáhá k rychlejšímu sušení nádobí a zabraňuje tvorbě nánosů a skvrn; automaticky se přidává do vody během závěrečného cyklu oplachování a leštění ze zásobníku, který je umístěn na vnitřní straně dveří.

Plnění leštícího prostředku:

Otevřete dveře.

• Otočte víčkem proti směru hodinových ručiček o 1/4 otáčky a vyjměte je.

Plňte leštící prostředek dokud se zásobník nenaplní (přibližně 140 cc). Optický indikátor úrovně na straně víčka by měl být zcela tmavý. Pokud indikátor leštícího prostředku znovu zesvětlá, nebo pokud se rozsvítí varovná kontrolka leštícího prostředku, leštící prostředek je třeba doplnit.

Víčko vraťte na své místo a otočte jím ve směru hodinových ručiček.

Pokud dojde k rozlití leštícího prostředku, kouskem látky jej otřete. Jinak by mohlo dojít k nadměrné tvorbě pěny.

NASTAVENÍ DÁVKOVÁNÍ LEŠTÍCÍHO PROSTŘEDKU

Myčka je z výroby nastavena na střední hodnotu. Je však možné změnit nastavení voliče zásobníku a nastavit jej do požadované pozice: množství dávkovaného leštícího prostředku je odvozeno od nastavení voliče.

Nastavení je třeba zvýšit, pokud umyté nádobí vypadá matně nebo pokud jsou na něm bodové skvrny.

Při nastavení dávkování leštícího prostředku otočte víčkem

zásobníku o čtvrtinu otočky proti směru hodinových ručiček a vyjměte je.

Pak s pomocí šroubováku otočte voličem pro nastavení leštícího prostředku do požadované pozice.

Znovu nasaďte víčko a otočte jím ve směru hodinových ručiček.

Množství leštícího prostředku je třeba zvýšit, pokud umyté nádobí vypadá matně nebo pokud jsou na něm bodové skvrny.

Pokud je nádobí naopak lepkavé nebo pokud se na něm objeví bílé pruhy, je nutné snížit nastavení dávkování leštícího prostředku.

21

CZ

22

Pokyny pro uživatele

PLNĚNÍ MYCÍHO PROSTŘEDKU

Abyste otevřeli víčko zásobníku, lehce stiskněte tlačítko P. Naplňte mycí prostředek a víčko pečlivě uzavřete.

Během mycího cyklu se zásobník otevře automaticky.

Pokud zvolíte program SUPER, přidejte k normální dávce mycího prostředku také potřebné množství do zásobníku G nebo.H.

Užívejte výhradně mycí prostředky, které jsou určeny pro myčky nádobí. Abyste dosáhli optimálních výsledků mytí je třeba použít kvalitní mycí prostředek.

Balení mycího prostředku musí být pečlivě uzavřeno a musí být uchováváno na suchém místě, aby nedošlo k vytvoření hrudek, které by mohly snížit účinnost mytí. Jednou otevřené balení mycího prostředku by nemělo být skladováno příliš dlouhou dobu, jinak ztrácí mycí prostředek svou účinnost.

Nepoužívejte mycí prostředky, které jsou určeny pro mytí nádobí v ruce, protože tyto prostředky produkují velký objem pěny a to by mohlo negativně ovlivnit proces mytí.

Plňte správné množství mycího prostředku. Nedostatečné množství mycího prostředku způsobí, že dojde k odstranění jen části nečistot z nádobí, a naopak přílišné množství mycího prostředku je zbytečné plýtvání a nezlepší výsledek mytí.

Loading...
+ 52 hidden pages