Riwall RECS 2040 User Manual

0 (0)

Originální návod k obsluze

Elektrická řetězová pila

RECS 2040

UPOZORNĚNÍ: před použitím tohoto stroje si pečlivě přečtěte návod k obsluze.

Výrobce: GARLAND distributor, s.r.o., Hradecká 1136, Jičín, Česká republika

1

Riwall RECS 2040 User Manual

1. POPIS PILY A POLOŽKY, KTERÉ JSOU SOUČÁSTÍ DODÁVKY

Obr. 1

1.Doraz zubu

2.Přední kryt

3.Přední rukojeť

4.Zadní rukojeť

5.Bezpečnostní zámek spínače

6.Spínač zapnuto/vypnuto (ON/OFF)

7.Kryt olejové nádržky

8.Kryt řetězového kola

9.Seřizovací šroub napínače řetězu

10.Upevňovací šroub

11.Ukazatel hladiny oleje pro mazání řetězu

12.Svěrka pro ochranu kabelu před nadměrným napnutím

13.Napájecí kabel

14.Zadní ochranný kryt ruky

15.Řezací lišta

16.Řetěz pily

17.Kryt vodicí lišty

18. Klíč na šrouby s hlavou s vnitřním šestihranem

2

2. TECHNICKÉ ÚDAJE

Model

RECS 2040

Napětí

230V-240V~ 50 Hz

Výkon

2000W

Délka lišty (mm)

400mm

Pracovní délka, max.

330mm

Rychlost řetězu

15 m/s

Třída ochrany

II

Hladina akustického tlaku

94,8 dB(A) K=3 dB(A)

Hladina akustického výkonu

104,9 dB(A) K=2,36 dB(A)

Zaručená hladina akustického výkonu

108 dB (A)

Vibrace

6,36 m/s, K=1,5 m/s

3. VYSVĚTLENÍ SYMBOLŮ

Varování!

Přečtěte si návod k obsluze.

Používejte bezpečnostní brýle.

Používejte chrániče sluchu.

Nikdy zařízení nevystavujte dešti.

Zjistíte-li, že kabel je poškozený nebo naříznutý, ihned odpojte jeho zástrčku od elektrické sítě.

Elektrické spotřebiče nelikvidujte společně s běžným domácím odpadem.

V souladu s evropskou směrnicí 2012/19/EU o vyřazených elektrických a elektronických zařízení a s jejím převedením do národního práva se použité elektrické spotřebiče musí zařazovat do tříděného odpadu a následně ekologicky recyklovat.

Alternativní předání k recyklaci namísto vrácení prodejci: Vlastník elektrického spotřebiče je alternativně povinen podílet se na řádném zužitkování příslušného zařízení namísto jeho vrácení prodejci. Za tímto účelem lze staré zařízení také odevzdat ve sběrném středisku, které zajistí provedení likvidace ve smyslu příslušných národních zákonů o využívání

druhotných surovin a likvidaci odpadů.

Toto ustanovení se nevztahuje na příslušenství bez elektrických součástí, které je případně k vyřazeným spotřebičům připojeno.

3

4. ZÁKLADNÍ BEZPEČNOSTNÍ POKYNY

UPOZORNĚNÍ: Přečtěte si všechna bezpečnostní nařízení a všechny pokyny.

Jakékoli nedodržení níže uvedených bezpečnostních nařízení a pokynů může mít za následek zasažení elektrickým proudem, požár a/nebo vážné zranění.

Uložte všechna bezpečnostní nařízení a pokyny na bezpečném místě, abyste je mohli později znovu použít.

Termín „elektrické nářadí" používaný v bezpečnostních pokynech se vztahuje na elektrická nářadí provozována na síťové napájení (se síťovým kabelem) a na elektrická nářadí napájená akumulátorem (bez síťového kabelu).

4,1. Bezpečnost na pracovišti

a)Udržujte vaše pracoviště čisté a dobře osvětlené. Neuklizené a neosvětlené pracovní prostory mohou mít za následek úraz.

b)Nepracujte s elektrickým nářadím v prostředí, kde existuje nebezpečí explozí a kde se nacházejí hořlavé kapaliny, plyny nebo prach. Elektrická nářadí vytvářejí jiskry, které mohou vznítit prach nebo výpary.

c)Udržujte elektrické nářadí mimo dosah dětí a jiných osob. Budete-li rozptylováni, můžete ztratit kontrolu nad zařízením.

4,2. Elektrická bezpečnost

a)Zásuvka musí být vhodná pro zástrčku tohoto elektrického nářadí. Zástrčka nesmí být žádným způsobem upravována. Nikdy nepoužívejte rozbočovací zásuvku pro uzemněná elektrická nářadí. Neupravené zástrčky a správné zásuvky snižují nebezpečí úrazu elektrickým proudem.

b)Předejděte tělesnému kontaktu s uzemněnými povrchy, jako jsou trubky, topení, trouby a chladničky. Nebezpečí úrazu elektrickým proudem je větší, jestliže je vaše tělo uzemněné.

c)Nevystavujte nářadí dešti a vlhku. Proniknutí vody do elektrického nářadí zvyšuje nebezpečí úrazu elektrickým proudem.

d)Nepoužívejte kabel k přenášení elektrického nářadí, k jeho zavěšení nebo vytahování ze zásuvky. Chraňte kabel před žárem, olejem, ostrými hranami a pohybujícími se díly zařízení. Poškozené nebo zamotané kabely zvyšují riziko úrazu elektrickým proudem.

e)Jestliže pracujete s elektrickým nářadím venku, používejte pouze prodlužovací kabely, které jsou navrženy speciálně k tomuto účelu. Používání prodlužovacích kabelů speciálně provedených pro vnější prostředí snižuje nebezpečí úrazu elektrickým proudem.

f)Jestliže se nelze vyhnout provozu elektrického nářadí ve vlhkém prostředí, použijte jistič proti zemnímu svodu. Jistič proti zemnímu svodu snižuje nebezpečí úrazu elektrickým proudem.

4,3. Bezpečnost osob

a)Buďte opatrní, dívejte se na to, co děláte a používejte elektrické nářadí rozumně. Nepoužívejte elektrické nářadí, jste-li unavení nebo pod vlivem drog, alkoholu nebo léků. Chvilka nepozornosti při použití elektrického nářadí může mít za následek vážná zranění.

b)Používejte osobní ochrannou výbavu a vždy noste bezpečnostní brýle. Používání osobních ochranných prostředků (např. protiprachové masky, neklouzavé bezpečnostní obuvi, bezpečnostní helmy nebo ochrany sluchu v závislosti na typu a použití elektrického nářadí) snižuje nebezpečí zranění.

c)Zajistěte, aby se zařízení nemohlo náhodně spustit. Zajistěte, aby bylo elektrické nářadí vypnuto před připojováním k síti a/nebo vložením akumulátoru nebo při zvedání nebo přenášením nářadí. Jestliže držíte váš prst na spínači během přenášení elektrického nářadí nebo při připojování zařízení k síti, jeli zapnuté, může to mít za následek úraz.

d)Před zapnutím elektrického nářadí odstraňte klíče. Nástroj nebo klíč, který se dostane do kontaktu s otáčejícími se částmi zařízení, může způsobit zranění.

e)Vyhýbejte se abnormálnímu pracovnímu postavení. Stůjte rovně a udržujte stále rovnováhu. Tímto způsobem můžete mít elektrické nářadí lépe pod kontrolou v neočekávaných situacích.

4

f)Noste vhodný pracovní oděv. Nenoste volné oblečení nebo šperky. Udržujte vlasy, oděv a rukavice mimo dosah pohybujících se dílů. Volný oděv, šperky nebo dlouhé vlasy mohou být pohybujícími se díly zachyceny.

g)Jestliže mohou být instalována odsávací a odváděcí zařízení, zajistěte, aby tato zařízení byla správně připojena a správně používána. Používání systémů na odsávání prachu může snížit nebezpečí vytvářené prachem.

4,4. Používání a péče o elektrické nářadí

a)Nepřetěžujte zařízení. Používejte pro vaši práci to správné nářadí. Budete schopni lépe a bezpečněji pracovat v rozsahu omezení daných výkonem.

b)Nepoužívejte elektrické nářadí s vadným spínačem. Elektrické nářadí, které nemůže být ovládáno spínačem, je nebezpečné a musí se opravit.

c)Vytáhněte zástrčku ze zásuvky a/nebo vyjměte akumulátor před prováděním jakéhokoliv seřizování zařízení, změnou příslušenství nebo zařízení položte. Toto bezpečnostní opatření zamezuje neúmyslnému spuštění elektrického nářadí.

d)Udržujte nepoužívané elektrické nářadí mimo dosah dětí. Nedovolte osobám, které nejsou

e)se zařízením obeznámeny nebo které si nepřečetly tyto pokyny, aby toto zařízení používaly. Elektrická nářadí jsou nebezpečná, jestliže jsou používána nezkušenými osobami.

f)Čistěte elektrické nářadí pečlivě. Zkontrolujte, zda pohybující se díly řádně fungují a nedochází ke svírání, zda nejsou díly zlomeny nebo poškozeny tak, aby byla ovlivněna funkce tohoto elektrického nářadí. Před použitím zařízení nechejte poškozené díly opravit. Mnoho nehod je způsobeno špatnou údržbou elektrického nářadí.

g)Udržujte řezné nástroje ostré a čisté. Pečlivě udržované řezné nástroje s ostrými břity se méně zasekávají a snáze se ovládají.

h)Používejte elektrické nářadí, příslušenství, přídavná zařízení, atd. v souladu s těmito pokyny. Vezměte v úvahu podmínky na vašem pracovišti a prováděnou práci. Používání elektrického nářadí k jakémukoliv jinému účelu, než pro který je určen, může vést k nebezpečným situacím.

4,5. Servis

Nechejte vaše elektrické nářadí opravovat pouze vyškolenými pracovníky používající pouze originální náhradní díly. Tímto se zabezpečí, že používání vašeho elektrického nářadí bude nadále bezpečné.

5. ZVLÁŠTNÍ BEZPEČNOSTNÍ POKYNY TÝKAJÍCÍ SE ŘETĚZOVÝCH PIL

Při práci s řetězovou pilou je nutno zajistit, aby všechny části těla byly v bezpečné vzdálenosti od jejích pohybujících se součástí. Před spuštěním řetězové pily se ujistěte, že se tato nedotýká žádných předmětů. Při práci s řetězovou pilou může jediný okamžik nepozornosti způsobit zachycení oděvu nebo částí vašeho těla řetězem.

Vždy držte řetězovou pilu bezpečně pravou rukou za zadní rukojeť a levou rukou za přední rukojeť. Přidržování řetězové pily rukama v jiných místech zvyšuje nebezpečí úrazu, a proto není dovoleno.

Používejte bezpečnostní brýle a ochranu sluchu. Dále se doporučuje používat další ochrannou výbavu pro hlavu, ruce, nohy a chodidla. Správný ochranný oděv snižuje nebezpečí zranění způsobeného vymrštěním třísek nebo náhodným kontaktem s řetězem pily.

Nikdy řetězovou pilu nepoužívejte v koruně stromu. Pokud budete řetězovou pilu používat v koruně stromu, vystavíte se tím zvýšenému nebezpečí zranění.

Vždy zachovávejte stabilní pracovní polohu ve stoje a pilu používejte pouze tehdy, můžete-li stát na pevném, rovném a bezpečném povrchu. Kluzké nebo nestabilní povrchy v kombinaci s žebříkem mohou způsobit ztrátu vaší rovnováhy a tím i ztrátu kontroly nad řetězovou pilou.

Při řezání větve, která je napnutá, berte v úvahu způsob jejího zpětného vymrštění bezprostředně po odříznutí. Jakmile totiž dojde k uvolnění napnutí dřevěných vláken, napnutá větev by mohla udeřit obsluhující osobu a/nebo způsobit zaseknutí ovládacích prvků řetězové pily.

5

Obzvláštní opatrnost je potřebná při řezání podrostu a mladých stromů. Tenký materiál se může zachytit v pilovém řetězu a následně se vymrštit zpět směrem k vám, případně může způsobit ztrátu vaší rovnováhy.

Řetězovou pilu přenášejte za přední rukojeť, ve vypnutém stavu a s řetězem směřujícím od vašeho těla. Před zahájením přepravy řetězové pily nebo před jejím uskladněním vždy nasazujte ochranný kryt. Opatrné zacházení s řetězovou pilou snižuje pravděpodobnost náhodného styku s pilovým řetězem za chodu pily.

Řiďte se pokyny týkajícími se mazání, napínání řetězu a výměny příslušenství. Řetěz, který není řádně napnutý nebo namazaný, se buď může přetrhnout, nebo může zvyšovat nebezpečí zpětného rázu.

Udržujte rukojeti suché a čisté a dbejte na to, aby nebyly znečištěny olejem nebo mazacím tukem. Rukojeti, které jsou mastné od oleje nebo mazacího tuku, jsou kluzké a mohou být příčinou ztráty kontroly.

Řetězovou pilu používejte pouze k řezání dřeva. Řetězová pila se smí používat k provádění pouze takových prací, pro které je výslovně určena. Například: Nikdy řetězovou pilu nepoužívejte k řezání plastů, zdiva nebo jiných než dřevěných stavebních materiálů. Používání řetězové pily k provádění prací, které jsou v rozporu se stanoveným účelem nebo které nejsou povoleny, může způsobovat vznik nebezpečných situací.

Příčiny zpětného rázu a způsoby předcházení jeho vzniku

Ke zpětnému rázu může dojít v situaci, kdy se přední část řetězové lišty dostane do styku s předmětem nebo kdy ohnutí řezaného dřeva způsobí sevření pilového řetězu. V mnoha případech může mít styk hrotu řetězové lišty s jiným předmětem za následek neočekávanou reakci projevující se zpětným odmrštěním řetězové lišty směrem k obsluhující osobě. Rovněž sevření pilového řetězu v horní oblasti řetězové lišty může způsobit prudké odmrštění této lišty směrem k obsluhující osobě. Kterákoli z těchto reakcí může mít za následek ztrátu kontroly obsluhující osoby nad pilou a možnost jejího vážného zranění. Proto byste se neměli bezvýhradně spoléhat pouze na bezpečnostní zařízení, jimiž je řetězová pila vybavena. Při používání řetězové pily byste měli přijímat různá bezpečnostní opatření, která vám umožní pracovat bez nehod nebo úrazů. Zpětný ráz vzniká následkem nesprávného nebo chybného způsobu používání elektrického nářadí. Je mu však možno předcházet prostřednictvím vhodných bezpečnostních opatření, která jsou popsána níže:

Pilu držte pevně oběma rukama tak, aby vaše prsty a palce obepínaly obě rukojeti. Udržujte své tělo i paže ve stabilní poloze, která vám umožní mít reakční síly zpětného rázu pod kontrolou. Za předpokladu přijetí vhodných opatření by obsluhující osoba měla být schopna tyto reakční síly zvládat. Nikdy neuvolňujte pevné uchopení řetězové pily, která je v chodu.

Vyhýbejte se abnormálnímu pracovnímu postavení. Nikdy neřežte nad výškou ramen. Tím se zabrání náhodnému styku s hrotem lišty a současně zajistí účinnější kontrola nad řetězovou pilou v případě vzniku neočekávaných situací.

Vždy používejte správné náhradní lišty a pilové řetězy, které jsou doporučeny výrobcem. Používání nesprávných náhradních lišt a pilových řetězů může mít za následek přetržení řetězu a/nebo vznik zpětného rázu.

Dodržujte pokyny výrobce týkající se ostření a údržby pilového řetězu. Je-li nastavena příliš nízká poloha omezovače hloubky, zvyšuje se tím nebezpečí vzniku zpětného rázu.

Další důležité informace:

Používejte jistič, který zajišťuje ochranu proti svodovým proudům a jehož vypínací proud má hodnotu 30 mA nebo méně.

Napájecí kabel umísťujte tak, aby během řezání nemohl být zachycen větvemi nebo podobnými předměty.

Osobám, které s používáním pily ještě nejsou dobře obeznámeny, doporučujeme provést alespoň jedno cvičné řezání dřevěné kulatiny na řezacím podstavci apod.

Zbytková rizika

I když budete používat toto elektrické nářadí v souladu s pokyny, nelze vyloučit určitá zbytková rizika. Následující rizika mohou vzniknout z důvodu konstrukce a designu tohoto elektrického nářadí:

Nepoužívá-li se vhodný ochranný oděv, hrozí nebezpečí řezných poranění.

6

Nepoužívá-li se vhodná ochranná maska proti prachu, hrozí poškození plic.

Nepoužívá-li se vhodná ochrana sluchu, hrozí poškození sluchu.

Používá-li se nářadí po delší dobu nebo není-li správně vedeno a udržováno, hrozí poškození zdraví účinkem vibrací působících na ruce a paže.

Varování!

Elektrické nářadí vytváří během svého provozu elektromagnetické pole. Za určitých okolností může toto pole aktivně nebo pasivně nepříznivě ovlivňovat funkci lékařských implantátů. Aby se omezilo riziko vážného nebo smrtelného zranění, doporučujeme osobám s lékařskými implantáty před použitím tohoto zařízení poradit se s lékařem nebo výrobcem lékařského implantátu.

6. SPRÁVNÝ ZPŮSOB POUŽITÍ

Řetězová pila je určena ke kácení stromů a k řezání kmenů, větví, dřevěných hranolů, prken atd., přičemž ji lze používat k provádění příčných i podélných řezů. Není však vhodná k řezání jakýchkoli jiných materiálů než dřeva. Mějte na paměti, že námi vyráběná zařízení nejsou určena pro použití v komerční, obchodní nebo průmyslové sféře. Bude-li tedy toto zařízení používáno v komerční, obchodní nebo průmyslové sféře nebo pro jiné podobné účely, námi poskytnutá záruka pozbývá platnost.

7. SESTAVENÍ

Pozor: Řetězovou pilu nepřipojujte ke zdroji elektrického napájení, dokud není zcela sestavena a nebylo provedeno seřízení napnutí řetězu. Při provádění údržby a seřizování řetězové pily vždy používejte ochranné rukavice, abyste předešli případnému zranění.

7.1 Montáž řetězové lišty a pilového řetězu

Pečlivě vybalte všechny díly a zkontrolujte, zda jsou kompletní (obr. 1).

Povolte upevňovací šroub krytu řetězového kola (obr. 2).

Obr. 2

Obr. 3

Sejměte kryt řetězového kola (obr. 3).

Vložte řetěz podle vyobrazení do obvodové drážky řezací lišty (obr. 4).

Obr. 4

Obr. 5

Podle vyobrazení zasuňte řezací lištu s řetězem do úchytu v řetězové pile. Současně nasaďte řetěz na řetězové kolo tak, aby je obepínal (obr. 5).

Namontujte kryt (obr. 6) řetězového kola a zajistěte jej upevňovacím šroubem (obr. 7).

Poznámka: Napínací čep řetězu (obr. 5-a) se musí nacházet ve středu vedení. Je-li to nutné, seřiďte napínací čep řetězu pomocí šroubu (obr. 8-b).

7

Obr. 6

Obr. 7

Pozor:

Upevňovací šroub zcela neutahujte, dokud nebude dokončeno seřizování napnutí řetězu.

7.2 Napínání řetězu pily

Pozor:

Před zahájením provádění jakýchkoli kontrol nebo seřízení vždy odpojte zástrčku napájecího kabelu od síťové zásuvky.

Při provádění údržby a seřizování řetězové pily vždy používejte ochranné rukavice, abyste předešli případnému zranění.

Povolte upevňovací šroub krytu řetězového kola o několik otáček (obr. 2).

Seřiďte napnutí řetězu pomocí napínacího šroubu řetězu (obr. 8-b). Otáčením šroubu ve směru hodinových ruček se napnutí řetězu zvyšuje, otáčením proti směru hodinových ruček se napnutí řetězu snižuje. Řetěz je správně napnutý tehdy, jestliže může být zvednut přibližně o 3-4 mm uprostřed řezací lišty

(obr. 9).

Utáhněte upevňovací šroub krytu řetězového kola (obr. 7).

Obr. 8

Obr. 9

Pozor: Všechny články řetězu musí být řádně uloženy ve vodicí drážce řezací lišty.

Poznámky týkající se napínání řetězu:

Aby byl zajištěn bezpečný provoz, musí být řetěz pily správně napnut. Napnutí řetězu pily je považováno za správné tehdy, jestliže řetěz může být zvednut přibližně o 3-4 mm uprostřed řezací lišty. Jelikož během řezání dochází k zahřívání řetězu pily a následkem toho ke změnám jeho délky, je třeba provádět každých 10 minut kontrolu a případné opětovné seřízení napnutí řetězu. Toto platí zejména pro nové řetězy pily. Po dokončení práce řetěz opět povolte, jelikož po vychladnutí se řetěz opět zkrátí. Tím se zabrání možnosti poškození řetězu.

7.3 Mazání řetězu pily

Pozor: Před zahájením provádění jakýchkoli kontrol nebo seřízení vždy odpojte zástrčku napájecího kabelu od síťové zásuvky. Při provádění údržby a seřizování řetězové pily vždy používejte ochranné rukavice, abyste předešli případnému zranění.

Pozor: Nikdy nepoužívejte řetěz, který není namazán speciálním olejem určeným pro pilové řetězy. Používání řetězové pily bez oleje k mazání řetězu nebo s hladinou tohoto oleje pod úrovní značky „min“ (obr. 10) způsobí poškození řetězové pily.

8

Obr. 10

Pozor: Mějte na paměti teplotní podmínky:

při různých okolních teplotách jsou potřebná různá maziva se zcela rozdílnými viskozitami. Při nižších teplotách budete k získání dostatečné mazací vrstvy potřebovat oleje s nízkou viskozitou. Je-li však tentýž nízkoviskózní olej používán během letního období, bude mít následkem působení vysokých okolních teplot nižší hustotu, což by mohlo mít za následek porušování souvislé mazací vrstvy a přehřívání nebo i poškození řetězu. Kromě toho by se tento olej spaloval a vytvářel zbytečné škodliviny.

Plnění olejové nádrže:

Řetězovou pilu umístěte na rovný povrch.

Očistěte oblast okolo krytu olejové nádrže (obr. 10) a poté očistěte také tento kryt.

Naplňte nádrž olejem určeným pro pilové řetězy. Při provádění tohoto postupu zajistěte, aby do nádrže nemohly vniknout nečistoty, které by způsobily zanesení olejové trysky.

Uzavřete kryt olejové nádrže.

8. POUŽITÍ

8.1 Připojení k elektrické síti

Připojte napájecí kabel k vhodnému prodlužovacímu kabelu. Ujistěte se, že konstrukční parametry prodlužovacího kabelu jsou vhodné pro příkon řetězové pily.

Prodlužovací kabel zajistěte způsobem, který je znázorněn na obr. 11, aby byl chráněn před tahovými silami a náhodným odpojením.

Prodlužovací kabel připojte k profesionálně nainstalované bezpečnostní síťové zásuvce s uzemňovacím kontaktem.

Obr. 11

Doporučujeme používání kabelu s výraznou a velmi dobře viditelnou, např. červenou nebo žlutou, barvou. Tím se sníží nebezpečí náhodného poškození kabelu následkem styku s řetězovou pilou.

8.2 Zapínání / vypínání

Zapínání

Držte řetězovou pilu oběma rukama za rukojeti tak, jak je znázorněno na obr. 12 (palce rukou mají být umístěny pod rukojeťmi).

9

Obr. 12

Stiskněte a přidržte bezpečnostní zámek spínače (obr. 1 / pol. 5).

Zapněte řetězovou pilu pomocí jejího hlavního spínače. Poté můžete uvolnit bezpečnostní zámek spínače.

Vypínání

Uvolněte hlavní spínač (obr. 1 / pol. 6). Integrovaná brzda během velmi krátkého časového úseku zastaví pohyb řetězu pily. Při zastavení práce vždy odpojte zástrčku napájecího kabelu od síťové zásuvky, a to i tehdy, jedná-li se o krátké přerušení práce.

Pozor: Pilu vždy přenášejte za přední rukojeť. Je-li pila připojena k elektrické síti a vy ji přenášíte za zadní rukojeť (což je místo, kde se nacházejí spínače), hrozí nebezpečí, že byste mohli nedopatřením současně stisknout bezpečnostní zámek spínače i hlavní spínač, následkem čehož by se řetězová pila nechtěně rozběhla.

8.3 Brzda řetězu

Brzda řetězu je bezpečnostní mechanismus, který je uváděn v činnost prostřednictvím předního ochranného krytu ruky (obr. 1/pol. 2). Dojde-li ke vzniku zpětného rázu, který způsobí náhlý zpětný trhavý pohyb řetězové pily, uvede se v činnost brzda řetězu, která během doby kratší než 0,12 sekundy zastaví pohyb řetězu. Funkci této brzdy řetězu musíte pravidelně kontrolovat. Při této kontrole postupujte tak, že odklopíte ochranný kryt ruky (obr. 1/pol. 2) dopředu a řetězovou pilu krátce zapnete. Řetěz pily se nesmí uvést do pohybu. Brzdu řetězu pak opět uvolněte přitažením ochranného krytu ruky (obr. 1/pol. 2) do zadní, zajistitelné polohy.

Pozor: Pilu nikdy nepoužívejte, pokud správně nefungují její bezpečnostní zařízení. Nikdy se nepokoušejte opravit související ochranné systémy vlastními silami

– veškeré takové práce vždy svěřujte našemu servisnímu oddělení nebo servisní dílně s obdobnou kvalifikací.

Ochranný kryt ruky

Přední kryt ruky (který současně působí jako zařízení ovládající brzdu řetězu) (obr. 1/pol. 2) a zadní kryt ruky (obr. 1/pol. 14) společně zajišťují ochranu prstů rukou před poraněním způsobeným stykem s řetězem pily v případě přetržení tohoto řetězu následkem přetížení.

9. PRÁCE S ŘETĚZOVOU PILOU

9.1 Přípravné činnosti

Abyste zajistili, že budete moci pracovat bezpečně, před každým použitím pily proveďte kontrolu podle následujících bodů:

Stav řetězové pily

Před zahájením práce proveďte prohlídku řetězové pily se zaměřením na poškození její skříně, napájecího kabelu, pilového řetězu a řetězové lišty. Řetězovou pilu, která je viditelně poškozena, nikdy nepoužívejte.

Olejová nádrž

Doplňte hladinu oleje v nádrži. I během práce průběžně kontrolujte, zda je v mazacím systému dostatek oleje. Abyste předešli možnosti poškození řetězové pily, nikdy ji neuvádějte do chodu, pokud v mazacím systému není žádný olej nebo pokud hladina oleje poklesne pod značku „min“ (obr. 10). Jedno naplnění vydrží v průměru asi 15 minut, v závislosti na počtu přestávek a na zatížení pily při řezání.

10

Řetěz pily

Kontrolujte napnutí řetězu pily a stav řezných zubů. Čím ostřejší je řetěz pily, tím snáze se řetězová pila obsluhuje a ovládá. Totéž se týká i napnutí řetězu. Během práce tedy kontrolujte po každých 10 minutách napnutí řetězu, abyste zvýšili vlastní bezpečnost. Zejména nové pilové řetězy mají často sklon k většímu postupnému rozpínání.

Brzda řetězu

Funkci brzdy řetězu zkontrolujte způsobem, který je popsán v kapitole „Bezpečnostní zařízení“, a poté brzdu uvolněte.

Bezpečnostní oděv

Při práci vždy noste vhodný přiléhavý bezpečnostní oděv, jako například speciální kalhoty zajišťující ochranu proti pořezání, ochranné rukavice a bezpečnostní obuv.

Ochrana sluchu a ochranné brýle.

Při kácení stromů nebo při provádění probírky lesních porostů vždy používejte ochrannou přilbu, jejímiž součástmi jsou ochranný obličejový štít a chrániče sluchu. Tato přilba bude zajišťovat ochranu proti padajícím větvím i jakýmkoli zpětně vymrštěným větvím.

9.2 Popis správných postupů souvisejících se základním používáním řetězové pily

Kácení stromu (obr. 13-16)

Provádí-li skupina dvou nebo více osob současné kácení i prořezávání, měla by minimální vzdálenost mezi káceným stromem a ořezávaným stromem činit alespoň dvojnásobek výšky káceného stromu (obr. 13). Při kácení stromů je nutno postupovat opatrně, aby bylo zajištěno, že nedojde k ohrožení žádných jiných osob, zasažení elektrických vedení a fyzického poškození jiných zařízení nebo cizího majetku. V případě, že se strom dostane do styku s elektrickým vedením, je nutno neprodleně informovat příslušnou energetickou distribuční společnost.

Při práci s řetězovou pilou ve svahu musí obsluhující osoba na tomto svahu stát v místě, které se nachází výše než kácený strom, jelikož tento strom se po poražení odvalí nebo sklouzne směrem dolů (obr. 14). Před zahájením kácení stromu si musíte nejprve naplánovat únikovou trasu a v případě potřeby ji také vyklidit. Tato úniková trasa musí vést v diagonálně opačném směru vůči očekávanému směru pádu stromu, jak je zřejmé ze znázornění na obr. 15 (A = nebezpečná zóna, B = směr pádu, C = úniková zóna).

Před zahájením kácení stromu musíte vzít v úvahu přirozený sklon stromu, umístění větších větví a směr větru, jelikož tyto údaje vám usnadní správné zjištění směru, ve kterém strom bude padat.

Ze stromu odstraňte nečistoty, kameny, volnou kůru, hřebíky, spony a dráty.

Obr. 13

Obr. 14

Obr. 15

Vytvoření zářezu při kácení (obr. 16)

Při kácení je třeba postupovat tak, že se vytvoří zářez (A) pod pravým úhlem ke směru pádu, a to do hloubky odpovídající 1/3 průměru kmene stromu, jak je znázorněno na obr. 16. Nejprve proveďte dolní vodorovný řez (A). Tím se zabrání možnosti zachycení řetězu pily nebo vodicí lišty při provádění druhého řezu, tedy při dokončování zářezu.

Provádění hlavního řezu při kácení (obr. 17)

Hlavní řez by při kácení měl být umístěn alespoň 50 mm nad vodorovnou plochou protilehlého zářezu. Hlavní řez (B) pak proveďte rovnoběžně s vodorovnou plochou protilehlého zářezu. Hlavní řez by přitom měl být proveden do hloubky, při jejímž dosažení zůstane zachován tenký pás (D), který při kácení může působit jako kloub. Tento pás zabraňuje pootočení stromu a jeho následnému pádu v nesprávném směru.

11

Tento pás neprořezávejte. Jakmile se porážecí řez přiblíží k uvedenému pásu, strom by měl začít padat. Je-li během kácení zřejmé, že strom může spadnout v jiném než požadovaném směru pádu (C), nebo začne-li se strom naklánět zpět a svírat řetěz pily, přerušte provádění porážecího řezu a vložením klínů vyrobených ze dřeva, plastu nebo hliníku roztáhněte oblast řezu tak, aby bylo možno opět kontrolovat náklon řezu a vrátit jej do požadovaného směru. Jakmile strom začne padat, vyjměte řetězovou pilu z výřezu, vypněte, umístěte ji na zem a opusťte nebezpečnou oblast prostřednictvím naplánované únikové trasy. Dávejte pozor na padající větve a mějte na paměti nebezpečí zakopnutí.

Obr. 16

Obr. 17

Odstraňování větví

Následující pokyny se týkají odstraňování větví z poraženého stromu. Při odstraňování větví ponechejte na místě veškeré dolů směřující větve, kterými je ležící strom podepírán, a to až do rozřezání kmene stromu.

Menší větve by se měly odstraňovat způsobem znázorněným na obr. 18 (A = směr řezání při odstraňování větví,

B = udržujte dostatečnou vzdálenost od země! Podepírající větve by měly být ponechány až do rozřezání kmene), tedy jediným řezem vedeným ve směru zdola nahoru. Veškeré větve, které jsou napnuté, by se měly odřezávat ve směru zdola nahoru, aby se zabránilo sevření pily.

Obr. 18

Rozřezávání kmene stromu

Následující pokyny se týkají rozřezávání kmene poraženého stromu na jednotlivé délkové úseky. Ujistěte se, že máte dostatečnou oporu nohou a že je hmotnost vašeho těla rovnoměrně rozložena na obě nohy. Je-li to možné, měl by kmen být podložen a podepírán větvemi, dřevěnými hranoly nebo klíny. Pro usnadnění řezání se řiďte níže uvedenými jednoduchými pokyny. Je-li kmen stromu rovnoměrně podepírán v celé své délce tak, jak je znázorněno na obr. 19, pokračujte řezáním prováděným ve směru shora dolů. Během tohoto postupu dbejte na to, aby se pila nezařezávala do země.

Pokud hmotnost kmene stromu spočívá na jednom konci, jak je znázorněno na obr. 20, nejprve prořízněte

1/3

průměru kmene ze spodní strany (A), aby se zabránilo jeho rozštípnutí. Poté proveďte druhý řez shora do výšky prvního řezu (B), tedy do 2/3 průměru (tím se zabrání

sevření řetězové pily).

Pokud hmotnost kmene stromu spočívá na obou koncích, jak je znázorněno na obr. 21, nejprve prořízněte

1/3

průměru kmene z horní strany (A), aby se zabránilo rozštípnutí kmene. Poté proveďte druhý

řez směrem zdola do výšky prvního řezu (B), tedy do 2/3 průměru (čímž se opět zabrání sevření řetězové pily).

Při práci s pilou ve svahu se vždy postavte v místě, které se nachází výše než strom, jak je znázorněno na obr. 14. Abyste si zachovali plnou kontrolu i v okamžiku dokončení průchozího řezu, v závěrečné fázi tohoto řezu postupně snižujte přítlak, aniž byste však uvolnili pevný úchop obou rukojetí řetězové pily. V průběhu

12

řezání dbejte na to, aby se řetězová pila nedotýkala země. Po dokončení řezu počkejte, než se řetěz pily zcela zastaví, a teprve poté vyjměte řetězovou pilu z oblasti řezu. Před přemístěním od stromu ke stromu vždy vypínejte motor řetězové pily.

Obr. 19

Obr. 20

Obr. 21

9.3 Zpětný ráz

Pojem „zpětný ráz“ se vztahuje k situaci, kdy řetězová pila provede náhlý a prudký pohyb směrem nahoru a dozadu. Tento pohyb je obvykle způsoben buď stykem mezi hrotem řezací lišty a řezaným předmětem, nebo sevřením pily řetězu. V případě zpětného rázu vznikají vysoké síly, které působí náhle a prudce. Následkem toho řetězová pila obvykle reaguje nekontrolovatelným způsobem. Vznik takové situace může mít často za následek velmi vážná zranění pracovníka nebo osob zdržujících se v jeho blízkosti. Nebezpečí vzniku zpětného rázu je obzvláště velké při provádění příčných řezů, šikmých řezů a podélných řezů, při kterých není možno využívat funkci dorazu zubu. Tomuto způsobu řezání byste se proto měli v co největší míře vyhýbat a pokud je skutečně nevyhnutelný, měli byste si počínat s obzvláštní opatrností.

Nebezpečí vzniku zpětného rázu je největší tehdy, je-li pila umístěna v poloze odpovídající řezání v oblasti hrotu řezací lišty, jelikož právě při této poloze působí největší pákový účinek (obr. 22). Nejbezpečnější postup tedy spočívá v umístění pily tak, aby se před zahájením řezání nacházela dolní strana její řezací lišty co nejblíže řezanému předmětu (obr. 23).

Obr. 22 Obr. 23

Pozor:

Zajistěte, aby napnutí řetězu bylo vždy správně seřízeno.

Řetězovou pilu používejte pouze tehdy, nachází-li se v bezvadném, plně funkčním stavu.

Vždy pracujte pouze s takovou řetězovou pilou, jejíž řetěz byl řádně naostřen v souladu s příslušnými pokyny.

Nikdy neřezejte nad výší ramen.

13

Nikdy neřezejte horní stranou nebo špičkou řezací lišty.

Řetězovou pilu vždy pevně držte oběma rukama.

Kdykoli je to možné, používejte doraz zubu jako pákový bod.

Řezání dřeva, které je napnuté

Při řezání dřeva, které je napnuté, je zapotřebí postupovat s obzvláštní opatrností. Napnuté dřevo, které se při řezání náhle uvolní, může v některých případech reagovat zcela nepředvídatelně a nekontrolovaně. Tento stav by v nejnepříznivějším případě mohl mít za následek mimořádně vážné nebo dokonce smrtelné zranění (obr. 24-26). Tento druh práce smějí provádět pouze osoby, které byly speciálně zaškoleny.

Obr. 24 Obr. 25

Obr. 26

10. ÚDRŽBA

10.1 Výměna řetězu pily a řezací lišty

Výměnu řezací lišty je třeba provést tehdy, jestliže:

je opotřebená vodicí drážka řezací lišty;

je poškozené nebo opotřebené řetězové kolo na předním konci řetězové lišty. Postupujte způsobem, který je popsán v části „Montáž řetězové lišty a pilového řetězu“.

10.2 Kontrola automatického mazání řetězu

Abyste zajistili ochranu řezací lišty a řetězu pily před přehříváním a souvisejícím poškozením, měli byste pravidelně kontrolovat funkci systému automatického mazání řetězu. Při této kontrole postupujte tak, že namíříte hrot řezací lišty proti hladkému povrchu (prknu, průřezu odříznutého kmene stromu) a necháte řetězovou pilu běžet.

Je-li během tohoto postupu zřetelně viditelná zvětšující se stopa po oleji, znamená to, že systém automatického mazání řetězu funguje řádným způsobem. Není-li viditelná žádná stopa po oleji, postupujte podle odpovídajících pokynů uvedených v části „Odstraňování problémů“. Pokud situaci nelze napravit ani provedením opatření uvedených v této části, obraťte se na naše servisní oddělení nebo na servisní dílnu s obdobnou kvalifikací.

Pozor: Při provádění této zkoušky se však hrotem řezací lišty fyzicky nedotýkejte uvedeného povrchu. Udržujte bezpečnou vzdálenost (přibližně 20 cm).

10.3 Ostření řetězu pily

Účinná práce s řetězovou pilou je možná pouze tehdy, jestliže je řetěz pily v dobrém stavu a ostrý. Tímto se rovněž snižuje nebezpečí zpětného rázu.

14

Řetěz pily může být přeostřen kterýmkoli prodejcem. Nepokoušejte se ostřit řetěz pily vlastními silami, pokud nemáte potřebné speciální nástroje a zkušenosti.

11. ČIŠTĚNÍ A ULOŽENÍ

Pravidelně čistěte upínací mechanismus vyfukováním nečistot pomocí stlačeného vzduchu nebo odstraňováním usazenin pomocí kartáče. Jiné nářadí k čištění nepoužívejte.

Rukojeti udržujte ve stavu zbaveném mastnoty, aby umožňovaly pevné a bezpečné uchopení.

Čistěte zařízení dle potřeby mokrým hadrem a, je-li to nutné, slabou mycí kapalinou.

Nemá-li být řetězová pila po delší dobu používána, měli byste vypustit řetězový olej z nádrže. Pilový řetěz a řetězovou lištu po odmontování krátce ponořte do olejové lázně a poté je zabalte do papíru napuštěného olejem.

Pozor:

Před zahájením čištění řetězové pily vždy vytáhněte zástrčku napájecího kabelu ze síťové zásuvky.

Nikdy zařízení při čištění nenamáčejte do vody nebo jiných kapalin.

Řetězovou pilu ukládejte na bezpečném a suchém místě, mimo dosah dětí.

12. POZNÁMKY TÝKAJÍCÍ SE OCHRANY ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ / SPRÁVNÉHO ZPŮSOBU LIKVIDACE

Po skončení své provozní životnosti musí být zařízení řádným způsobem zlikvidováno.

Odstřihněte napájecí kabel, abyste zabránili možnosti, že bude nedopatřením použit. Zařízení se nesmí likvidovat společně s domácím odpadem. V zájmu ochrany životního prostředí je zapotřebí, aby bylo namísto toho zlikvidováno prostřednictvím sběrného střediska pověřeného recyklací nebo likvidací elektrických zařízení. Informace o řádném způsobu likvidace zařízení si můžete vyžádat u příslušných místních správních úřadů. Také obalové materiály a opotřebené součásti příslušenství by měly být likvidovány prostřednictvím sběrných středisek pověřených recyklací nebo likvidací odpadů.

13. OBJEDNÁVÁNÍ NÁHRADNÍCH DÍLŮ

Ve všech objednávkách náhradních dílů uvádějte následující informace:

Model/typ nářadí

Výrobní číslo nářadí

14. ODSTRAŇOVÁNÍ PROBLÉMŮ

Pozor!

Před zahájením odstraňování problémů postupujte vždy tak, že nářadí vypnete a odpojíte od elektrické sítě.

Tabulka níže obsahuje seznam závad a vysvětluje, co můžete udělat pro odstranění tohoto problému, jestliže vaše nářadí přestane řádně fungovat. Jestliže problém stále přetrvává po provedení úkonů podle seznamu, obraťte se na naše nejbližší servisní středisko.

Příčina

Závada

Odstranění závady

Řetězová pila se vůbec

Byla aktivována rychločinná

Přitáhněte ochranný kryt ruky zpět do

nerozbíhá

brzda

normální polohy.

 

Není přiváděno napájecí

Zkontrolujte zdroj elektrického napájení.

 

napětí

 

 

Vadná síťová zásuvka

Zkuste použít alternativní zdroj elektrické

 

 

energie, případně tento zdroj vyměňte.

15

 

Poškozený prodlužovací

Zkontrolujte kabel a v případě potřeby jej

 

napájecí kabel

vyměňte.

 

Vadná pojistka

Vyměňte pojistku.

Řetězová pila běží

Poškozený napájecí kabel

Obraťte se na specializovaný servis.

přerušovaně

 

 

Uvolněné spojení (vnější)

Obraťte se na specializovaný servis.

 

 

 

 

Uvolněné spojení (vnitřní)

Obraťte se na specializovaný servis.

 

Vadný hlavní spínač

Obraťte se na specializovaný servis.

Suchý řetěz pily

V nádrži není olej

Doplňte olej.

 

Odvzdušňovací otvor

Očistěte uzávěr olejové nádrže.

 

uzávěru olejové nádrže je

 

 

ucpaný

 

 

Výstupní vedení oleje je

Vyčistěte výstupní vedení oleje.

 

ucpané

 

Brzda řetězu nefunguje

Problém související se

Obraťte se na specializovaný servis.

 

spínacím mechanismem v

 

 

ochranném krytu přední ruky

 

Řetěz / vodicí lišta se

V nádrži není olej

Doplňte olej.

silně zahřívá

Odvzdušňovací otvor

Očistěte uzávěr olejové nádrže.

 

uzávěru olejové nádrže je

 

 

ucpaný

 

 

Výstupní vedení oleje je

Vyčistěte výstupní vedení oleje.

 

ucpané

 

 

Tupý řetěz

Proveďte přeostření nebo výměnu řetězu.

Řetězová pila se chvěje,

Napnutí řetězu je příliš malé

Seřiďte napnutí řetězu.

vibruje nebo neřeže

Tupý řetěz

Proveďte přeostření nebo výměnu řetězu.

správným způsobem

Opotřebovaný řetěz

Vyměňte řetěz.

 

Zuby řetězu jsou nastaveny v

Znovu namontujte řetěz pily se zuby

 

nesprávném směru

nastavenými ve správném směru.

 

 

 

16

Übersetzung der originalen Bedienungsanleitung

Elektrische Kettensäge

RECS 2040

HINWEIS: Lesen Sie bitte vor der Erstbenutzung dieser Maschine diese

Bedienungsanleitung sorgfältig durch.

Hersteller: GARLAND distributor, s.r.o., Hradecká 1136, Jičín, Tschechische Republik

1

1. BESCHREIBUNG DER KETTENSÄGE UND

MITGELIEFERTE KOMPONENTEN

Abb. 1

1.Zahnanschlag

2.Vordere Schutzabdeckung

3.Vorderer Handgriff

4.Hinterer Handgriff

5.Sicherheitsschloss Schalter

6.Ein/Aus-Schalter (ON/OFF)

7.Deckel Öltank

8.Kettenradabdeckung

9.Einstellschraube Kettenspanner

10.Befestigungsschraube

11.Ölstandzeiger Kettenschmierung

12.Schutzklemme Kabelentlastung

13.Versorgungskabel

14.Hintere Schutzhandabdeckung

15.Schwert

16.Kette

17.Abdeckung Schwert

18.Innensechskantschlüssel

2

2. TECHNISCHE DATEN

Modell

RECS 2040

Spannung

230 V - 240 V ~ 50 Hz

Leistung

2000W

Schwertlänge (mm)

400 mm

Arbeitslänge, max.

330 mm

Kettengeschwindigkeit

15 m/s

Schutzklasse

II

Akustischer Schalldruckpegel

94,8 dB(A) K=3 dB(A)

Schallleistungspegel

104,9 dB(A) K=2,36 dB(A)

Garantierter Schallleistungspegel

108 dB (A)

Vibrationen

6,36 m/s, K=1,5 m/s

3. ERLÄUTERUNG DER SYMBOLE

Warnung!

Betriebsanleitung lesen.

Schutzbrille tragen.

Gehörschutz tragen.

Gerät nie dem Regen aussetzen.

Bei festgestellter Kabelbeschädigung oder Einschnitten den Stecker sofort aus der Steckdose ziehen.

Elektrogeräte nie mit Hausmüll entsorgen.

In Übereinstimmung mit der harmonisierten europäischen Richtlinie 2012/19/EU über

Elektround Elektronik-Altgeräte sind Elektround Elektronik-Altgeräte der Wiederverwertung zuzuführen und anschließend umweltfreundlich zu entsorgen. Alternative Rückgabe zur Wiederverwertung anstatt der Rückgabe an den Händler: Der Besitzer eines Elektrogeräts ist alternativ zu ordnungsgemäßer Entsorgung des Altgeräts anstatt der Rückgabe an den Händler verpflichtet. Zu diesem Zwecke kann das Altgerät bei

einer Sammelstelle zur Entsorgung im Sinne der nationalen Vorschriften über Verwendung der Sekundärrohstoffe und Abfallentsorgung abgegeben werden.

Diese Bestimmung umfasst kein Zubehör ohne Elektrobauteile, welche an das Altgerät ggf. angeschlossen wurde.

3

4. GRUNDLEGENDE SICHERHEITSHINWEISE

HINWEIS: Lesen Sie alle Sicherheitsvorschriften und Hinweise durch.

Jegliche Nichtbeachtung der nachstehenden Sicherheitsvorschriften und Hinweise kann zu einem

Stromschlag, Brand und/oder zu ernsten Verletzungen führen.

Alle Sicherheitsvorschriften und Hinweise für späteres Nachschlagen an einem sicheren Ort aufbewahren.

Der in den Sicherheitsanweisungen verwendete Begriff „Elektrogerät“ bezieht sich auf elektrische Geräte mit Netzversorgung (mit Netzkabel) und auf Akku betriebene Elektrogeräte (ohne Netzkabel).

4,1. Sicherheit am Arbeitsplatz

a)Arbeitsplatz sauber und gut beleuchtet halten. Das Arbeiten an unaufgeräumten und nicht beleuchteten Stellen kann Unfälle verursachen.

b)Elektrogeräte bei bestehender Explosionsgefahr und an Stellen mit brennbaren Flüssigkeiten, Gasen oder Staub nicht verwenden. Elektrogeräte erzeugen Funken, die zur Entzündung von Stäuben oder Dämpfen führen können.

c)Elektrogeräte von Kindern und Dritten fernhalten. Unachtsamkeit kann zum Verlust der Kontrolle über das Gerät führen.

4,2. Elektrische Sicherheit

a)Die Steckdose muss zum Stecker dieses Elektrogeräts passen. Der Stecker darf nicht modifiziert werden. Für geerdete Elektrogeräte keine Verteiler verwenden. Unveränderte Stecker und richtige

Steckdosen verringern das Risiko eines Stromschlags.

b)Körperkontakt mit geerdeten Oberflächen wie Rohrleitungen, Heizkörper, Öfen und Kühlschränke vermeiden. Stromschlaggefahr ist höher, wenn Ihr Körper geerdet ist.

c)Das Werkzeug keinem Regen und keiner Nässe aussetzen. Wassereintritt ins Elektrogerät erhöht die

Stromschlaggefahr.

d)Das Kabel des Elektrogeräts zum Tragen, Aufhängen oder Ziehen aus der Steckdose nicht verwenden. Das Kabel vor Hitze, Öl, scharfen Kanten und beweglichen Anlagenteilen schützen. Beschädigte oder verwickelte Versorgungskabel erhöhen das Stromschlagrisiko.

e)Bei der Arbeit mit dem Elektrogerät im Freien nur für diesen Zweck geeignete Kabel verwenden. Die Verwendung der für Außenbereich konzipierten Kabel reduziert die Stromschlaggefahr.

f)Ist die Verwendung des Elektrogeräts in feuchter Umgebung unvermeidlich, Erdschlusssicherung verwenden. Die Erdschlusssicherung reduziert die Stromschlaggefahr.

4,3. Personensicherheit

a)Vorsichtig vorgehen, die gerade durchgeführte Arbeit beobachten und das Elektrogerät vernünftig nutzen. Das Elektrogerät bei Müdigkeit oder unter Einfluss von Drogen, Alkohol oder Medikamenten nicht verwenden. Eine kurze Unachtsamkeit bei der Verwendung des Elektrogerät kann ernste

Verletzungen zur Folge haben.

b)Persönliche Schutzausrüstung und Schutzbrille stets tragen. Das Tragen von persönlicher Schutzausrüstung (z.B. Staubschutzmasken, rutschfeste Sicherheitsschuhe, Sicherheitshelm oder Gehörschutz abhängig vom Typ und Verwendungsart) reduziert die Verletzungsgefahr.

c)Unbeabsichtigtes Wiedereinschalten des Geräts ist zu vermeiden. Vor dem Anschluss an das Stromnetz und/oder vor dem Akku-Einlegen oder beim Heben sowie Transportieren des Werkzeugs ist das Elektrogerät abzuschalten. Der auf dem Ein-/Ausschalter gehaltene Finger beim Tragen des

Elektrogeräts oder beim Anschluss an das Stromnetz kann zu Verletzungen führen.

d)Vor dem Einschalten des Elektrogeräts die Schlüssel entfernen. Ein Werkzeug oder Schlüssel kann beim Kontakt mit drehenden Geräteteilen zu Verletzungen führen.

e)Nicht normale Arbeitsstellung vermeiden. Aufrechte Körperhaltung einnehmen und Gleichgewicht halten. Dadurch wird in unerwarteten Situationen bessere Kontrolle über das Elektrogerät erreicht.

f)Geeignete Arbeitskleidung tragen. Keine lockere Kleidung und keinen Schmuck tragen. Die Haare,

4

Bekleidung und Handschuhe von beweglichen Teilen fernhalten. Lockere Kleidung, Schmuck oder lange Haare können durch bewegliche Teile erfasst werden.

g)Sollten Absaugund Ableitanlagen angeschlossen sein, ist für ordnungsgemäßen Anschluss und fachgerechte Verwendung zu sorgen. Verwendung der Staubabsaugungssysteme kann die durch Staub entstehende Gefahr reduzieren.

4,4. Elektrogeräte Verwendung und Pflege

a)Das Gerät nicht überlasten. Für die jeweilige Arbeit das richtige Elektrogerät verwenden. Dadurch wird die Arbeit innerhalb des jeweiligen Leistungsbereichs besser und sichererer.

b)Kein Elektrogerät mit defektem Schalter verwenden. Mit defektem Schalter ist das Elektrogerät gefährlich und muss repariert werden.

c)Vor jeglicher Einstellung des Geräts, vor dem Zubehörwechsel ist der Stecker aus der Steckdose zu ziehen oder Akku zu entfernen oder das Gerät abzulegen. Diese Sicherheitsmaßnahme verhindert ein unbeabsichtigtes Einschalten des Elektrogeräts.

d)Nicht verwendete Elektrogeräte von Kindern und Dritten fernhalten. Personen, die mit dem Gerät

e)nicht vertraut sind oder diese Hinweise nicht gelesen haben, dürfen dieses Gerät nicht verwenden. Elektrogeräte stellen bei der Verwendung durch unerfahrene Personen eine Gefahrenquelle dar.

f)Elektrogeräte sind sorgfältig zu reinigen. Bewegliche Teile auf ordnungsgemäße Funktion, Quetschgefahr, Brüche oder Beschädigungen überprüfen, um die Funktionsbeeinträchtigung dieses Elektrogeräts auszuschließen. Vor der Verwendung sind beschädigte Teile zu reparieren. Viele Unfälle werden durch eine mangelhafte Wartung des Elektrogeräts verursacht.

g)Schneidwerkzeuge stets scharf und sauber halten. Sorgfältig gewartete Schneidwerkzeuge mit scharfen Messern verklemmen sich seltener und lassen sich leichter bedienen.

h)Elektrogeräte, Zubehör, Zusatzwerkzeuge usw. in Übereinstimmung mit diesen Hinweisen verwenden. Die Arbeitsbedingungen auf dem Arbeitsplatz und die durchzuführende Arbeit ist zu beachten. Die ordnungswidrige Verwendung des Elektrogeräts kann zu gefährlichen Situationen führen.

4,5. Service

Das Elektrogerät nur durch Fachpersonal reparieren lassen. Nur Original-Ersatzteile verwenden. Dadurch wird die sichere Verwendung des Elektrogeräts weiterhin garantiert.

5. SPEZIELLE SICHERHEITSHINWEISE ZU

KETTENSÄGEN

Bei Arbeiten mit der Kettensäge sind alle Körperteile im sicheren Abstand zu ihren beweglichen Teilen einzuhalten. Vor dem Start der Kettensäge ist sicherzustellen, dass sie keine anderen Gegenstände berührt. Bei der Arbeit mit der Kettensäge kann eine einzige kurze Unachtsamkeit zum Erfassen der Kleidungsstücke oder eines Körperteils durch die Kette führen.

Halten Sie die Kettensäge immer mit der rechten Hand am hinteren Handgriff und mit der linken Hand am vorderen Handgriff. Das halten der Kettensäge an anderen Stellen erhöht die Verletzungsgefahr und ist untersagt.

Schutzbrille und Gehörschutz tragen. Zudem wird empfohlen, weitere Schutzausrüstung für Kopf, Hand, Beine und Füße zu tragen. Entsprechende Schutzkleidung reduziert das Verletzungsrisiko durch herausgeschleuderte Späne oder durch zufälliges Berühren der Kette.

Kettensäge nie in der Baumkrone verwenden. Bei der Verwendung der Kettensäge in der Baumkrone besteht erhöhte Verletzungsgefahr.

Stets stabile aufrechte Arbeitshaltung einhalten und die Kettensäge nur auf einem festen, ebenen und sicheren Untergrund verwenden. Rutschige oder instabile Oberflächen in Kombination mit einer Leiter können zum Gleichgewichtsoder Kontrollverlust über die Kettensäge führen.

Beim Abschneiden eines gespannten Astes ist der Rückschlag unmittelbar nach dem Abschneiden zu beachten. Sobald die Holzfasern gespannt werden, kann der gespannte Ast gegen die Bedienperson schlagen und/oder zum Verklemmen der Bedienelemente der Kettensäge führen.

5

Besondere Vorsicht ist bei Auslichten und bei jungen Bäumen geboten. Dünnes Material kann sich in der Kette verklemmen und anschließen in Ihre Richtung ausgeschleudert werden, ggf. das Gleichgewicht beeinträchtigen.

Die Kettensäge nur am vorderen Handgriff und im ausgeschalteten Zustand und mit der Kette vom Körper tragen. Vor dem Transport der Kettensäge oder ihrer Einlagerung immer den Schutz aufsetzen. Vorsichtiger Umgang mit der Kettensäge verringert unbeabsichtigte Berührung der laufenden Kette.

Beachten Sie die Hinweise zur Schmierung, zum Kettenspannen und Zubehörwechsel. Falsch gespannte oder geschmierte Kette kann reißen oder das Risiko eines Rückschlags erhöhen.

Halten Sie die Griffe trocken und sauber und achten Sie darauf, dass sie nicht mit Öl oder Schmierfett verschmutzt sind. Durch Öl oder Schmierfett fettige Handgriffe sind rutschig und verursachen den

Verlust der Kontrolle.

Die Kettensäge ist nur zum Sägen von Holz vorgesehen. Die Kettensäge darf ausschließlich für vorgesehene Arbeiten verwendet werden. Beispielsweise: Die Kettensäge niemals zum Schneiden von

Kunststoff, Mauerwerk oder anderen Baustoffen als Holz verwenden. Bestimmungswidrige oder nicht genehmigte Verwendung der Kettensäge kann zu gefährlichen Situationen führen.

Rückschlagursachen und dessen Vermeidung

Der Rückschlag kann auftreten, wenn der Vorderteil des Kettenschwertes einen Gegenstand berührt oder bei der Verbiegung des zu schneidenden Holzes verursachten Einklemmung der Kette. In einigen Fällen kann der Kontakt der Kettenschwertspitze und eines anderen Gegenstands zur unerwarteten Reaktion mit einem Rückschlag des Kettenschwertes in Richtung Bedienperson führen. Die Einklemmung der Kette im oberen Bereich des Kettenschwertes kann zum raschen Zurückschlagen des Schwertes in Richtung Bedienperson führen. Alle diese Reaktionen können zum Kontrollverlust der Bedienperson über die Kettensäge führen sowie schwere Verletzungen verursachen. Daher sollten Sie sich nicht bedingungslos nur auf die auf der Kettensäge angebrachten Sicherheitseinrichtungen verlassen. Bei der Verwendung der Kettensäge sollten diverse Sicherheitsmaßnahmen angenommen werden, die das unfallund verletzungsfreie Arbeiten ermöglichen. Der Rückschlag entsteht durch falsche oder mangelhafte Verwendung des Elektrogeräts. Dies ist jedoch durch geeignete untenstehende Sicherheitsmaßnahmen zu vermeiden:

Die Kettensäge mit beiden Händen halten, Ihre Finger und Daumen sollten beide Griffe umfassen. Stabile Körper-und Armposition halten, um die Reaktionskräfte des Rückschlags kontrollieren zu können. Bei geeigneten Maßnahmen sollte die Bedienperson diese Reaktionskräfte bewältigen können. Den festen Halt der laufenden Kettensäge nie lösen.

Nicht normale Arbeitsstellung vermeiden. Sägen Sie niemals über der Schulterhöhe. Dadurch wird die Berührung der Schwertspitze vermieden und gleichzeitig wirksamere Kontrolle über die Kettensäge bei unerwarteten Situationen gesichert.

Stets richtige, vom Hersteller empfohlene Ersatzschwerte und Ketten verwenden. Die Verwendung von ungeeigneten Ersatzschwerten und Ketten kann zum Bruch der Kette und/oder zum Rückschlag führen.

Die Herstellerhinweise zum Schärfen und zur Wartung der Kette sind zu beachten. Ist der

Tiefenanschlag zu tief eingestellt, steigt das Rückschlagsrisiko.

Weitere wichtige Informationen:

Sicherung gegen Ableitströme mit dem Abschaltstrom von 30 mA oder weniger verwenden.

Beim Anschlusskabel ist darauf zu achten, dass es durch Äste oder ähnliche Gegenstände nicht erfasst werden kann.

Mit der Bedienung der Kettensäge noch nicht gut vertraute Personen sollten mindestens einen Schneidvorgang beim Rundholz auf dem Bock durchführen.

Restrisiken

Gewisse Restrisiken können auch bei bestimmungsgemäßer Verwendung dieses Elektrogerätes nicht ausgeschlossen werden. Folgende Risiken können sich aus Konstruktionsund Designgründen dieses Elektrogerätes ergeben:

Bei Nichtverwendung geeigneter Schutzkleidung - Schnittverletzungsgefahr.

Bei Nichtverwendung geeigneter Staubmaske - Verletzungsgefahr der Lunge.

Bei Nichtverwendung eines geeigneten Gehörschutzes - Gehörschädigung.

6

Bei längerer Nichtverwendung oder unsachgemäßer Führung und Pflege besteht die Gefahr der Gesundheitsschäden von Personen durch auf die Hände und Arme wirkende Vibrationen.

Warnung!

Das Elektrogerät erzeugt während des Betriebs ein elektromagnetisches Feld. Unter bestimmten Umständen kann diese Feld die Funktion von medizinischen Implantaten aktiv oder passiv beeinträchtigen. Um das Risiko einer ernsthaften oder tödlichen Verletzung zu reduzieren, wird für Personen mit medizinischen Implantaten, vor der Verwendung dieses Gerätes eine Rücksprache mit dem Arzt oder dem Hersteller des medizinischen Implantats empfohlen.

6. BESTIMMUNGSGEMÄSSE VERWENDUNG

Die Kettensäge ist zum Fällen der Bäume sowie zum Längsund Querschneiden von Baumstämmen, Ästen, Kanthölzer, Dielen usw. vorgesehen. Sie ist jedoch zum Schneiden von anderen Werkstoffen als Holz vorgesehen. Es ist zu beachten, dass die von uns hergestellten Geräte für den kommerziellen, geschäftlichen oder industriellen Gebrauch nicht vorgesehen sind. Sollte das Gerät für den kommerziellen, geschäftlichen oder industriellen Gebrauch oder zu anderen Zwecken verwendet werden, erlischt die von uns geleistete Garantie.

7. MONTAGE

Achtung: Die Kettensäge nie vor der kompletten Montage und Einstellung der Kettenspannung an eine Stromquelle anschließen. Bei der Wartung und Einstellung der Kettensäge sind stets Schutzhandschuhe zu tragen, um eventuelle Verletzungen zu vermeiden.

7.1 Montage Kettensäge und Kette

Alle Teile sorgfältig auspacken und auf Vollständigkeit prüfen (Abb. 1).

Befestigungsschraube der Kettenradabdeckung lösen (Abb. 2).

Abb. 2

Abb. 3

Kettenradabdeckung abnehmen (Abb. 3).

Kette nach der Abbildung in die Schwertnut einlegen (Abb. 4).

Bild 4

Abb. 5

Den Schwert mit der Kette in die Halterung der Kettensäge einschieben. Die Kette gleichzeitig auf das Kettenrad auf dem gesamten Umfang einlegen (Abb. 5).

Kettenradradabdeckung (Abb. 6) montieren und mit der Befestigungsschraube (Abb. 7) fixieren.

Hinweis: Der Kettenspannbolzen (Abb. 5-a) muss sich in der Führungsmitte befinden. Im Bedarfsfall den Spannbolzen der Kette mit Hilfe der Schraube (Abb. 8-b) einstellen.

7

Abb. 6 Abb. 7

Achtung:

Die Befestigungsschraube nicht fest anziehen, bevor das Einstellen der Kettenspannung nicht abgeschlossen wird.

7.2 Spannen Kette

Achtung:

Vor jeder Prüfund Einstellarbeit ist der Netzstecker aus der Steckdose zu ziehen.

Bei der Wartung und Einstellung der Kettensäge sind stets Schutzhandschuhe zu tragen, um eventuelle

Verletzungen zu vermeiden.

Befestigungsschraube der Kettenradabdeckung um mehrere Drehungen lösen (Abb. 2).

Die Kettenspannung mithilfe der Spannschraube einstellen (Abb. 8-b). Durch das Drehen der Schraube im Uhrzeigersinn wird die Kettenspannung erhöht, gegen den Uhrzeigersinn wird die Kettenspannung reduziert. Die Kette ist richtig gespannt, wenn sie in der Mitte des Schwertes ungefähr um 3-4 mm angehoben werden kann (Abb. 9).

Befestigungsschraube der Kettenradabdeckung festziehen (Abb. 7).

Abb. 8

Abb. 9

Achtung: Alle Kettenglieder müssen richtig in der Führungsnut des Schwertes aufliegen.

Anmerkungen zum Kettenspannen:

Für den sicheren Betrieb ist die Kette richtig zu spannen. Die Kette gilt als richtig gespannt, wenn sie in der Mitte des Schwertes ungefähr um 3-4 mm angehoben werden kann. Da beim Schneiden die Kette erwärmt wird und dadurch ihre Länge verändert wird, ist sie alle 10 Minuten zu überprüfen und gegebenenfalls nachzuspannen. Dies gilt besonders bei neuen Ketten. Nach dem Abschluss der Arbeiten die Kette erneut lockern, da sie sich nachdem Abkühlen wieder verkürzt. Dadurch wird die Kettenbeschädigung vermieden.

7.3 Schmieren Kette

Achtung: Vor jeder Prüfund Einstellarbeit ist der Netzstecker aus der Steckdose zu ziehen. Bei der Wartung und Einstellung der Kettensäge sind stets Schutzhandschuhe zu tragen, um eventuelle

Verletzungen zu vermeiden.

Achtung: Niemals eine mit speziellem Öl nicht geschmierte Kette verwenden. Das Verwenden der Kette ohne Ölschmierung oder mit dem Ölstand unter der Markierung „min“ (Abb. 10) führt zur Beschädigung der Kettensäge.

8

Loading...
+ 56 hidden pages