Nikon 3100 User Manual [cz]

0 (0)

Informace o obchodních značkách

Apple, logo Apple, Macintosh, Mac OS, Power Macintosh, PowerBook a QuickTime, jsou registrované obchodní značky firmy Apple Computer, Inc. Finder, Power Mac, iMac a iBook, jsou obchodní značky Apple Computer Inc. Microsoft a Windows jsou registrované obchodní značky firmy Microsoft Corporation. Internet je obchodní značka firmy Digital Equipment Corporation. CompactFlash je obchodní značka firmy SanDisk Corporation. Lexar Media je obchodní značka firmy Lexar Media Corporation. Adobe a Acrobat jsou r egistrované obchodní značky firmy Adobe Systems Inc. Všechny ostatní obchodní značky uvedené v tomto návodu a ostatní dokumentaci, dodané s výrobkem firmy Nikon, jsou obchodními značkami resp. registrovanými obchodními značkami příslušných firem.

Pro Vaši bezpečnost

Abyste zabránili poškození Vašeho přístroje Nikon a vyvarovali se eventuálnímu poranění či poranění dalších osob, přečtěte si před použitím fotoaparátu pečlivě níže uvedené bezpečnostní pokyny. Tyto pokyny umístěte tak, aby si je mohli přečíst všichni potenciální uživatelé přístroje.

Možné následky, které by mohly vyvstat v důsledku neuposlechnutí pokynů zde uvedených, jsou označeny následujícím symbolem:

Tento symbol znamená varování - informace takto označené je nutné si přečíst před použitím výrobku Nikon, aby se zamezilo možnému poranění.

VAROVÁNÍ

V případě výskytu závady přístroj ihned vypněte

Zaznamenáte-li, že z přístroje nebo síťového zdroje (součást příslušenství) vychází neobvyklý zápach či kouř, odpojte síťový zdroj resp. vyjměte z přístroje baterie (dejte pozor abyste se přitom nepopálili). Pokračujete-li v používání přístroje, riskujete úraz e- lektrickým proudem. Po vyjmutí baterií odneste přístroj na přezkoušení do autorizovaného servisu Nikon.

Nepoužívejte přístroj v blízkosti hořlavých plynů

Elektronické vybavení nepoužívejte v blízkosti hořlavých plynů, jinak může dojít k požáru nebo výbuchu.

Dbejte opatrnosti při použití řemínku fotoaparátu

Nikdy nezavěšujte fotoaparát na řemínku okolo krku dětí či dospívající mládeže.

Přístroj nerozebírejte

Dotykem nechráněných částí těla s vnitřními částmi fotoaparátu může dojít k poranění elektrickým proudem. V případě poruchy smí přístroj opravo-

vat pouze kvalifikovaný technik. Dojde-li k otevření těla přístroje nárazem nebo jinou nehodou, vyjměte baterie a/nebo odpojte síťový zdroj od e- lektrické sítě, a přístroj odneste na kontrolu do autorizovaného servisu Nikon.

Při manipulaci s bateriemi dbejte náležité bezpečnosti

Baterie mohou při nesprávném zacházení vytéci nebo explodovat. Při práci s bateriemi určenými pro tento fotoaparát dodržujte následující bezpečnostní pravidla:

Před výměnou baterií se nejprve přesvědčete, jestli je přístroj vypnutý. Používáte-li síťový zdroj, nejprve jej odpojte.

Používejte výhradně pár dobíjecích NiMH baterií Nikon EN-MH1, jednu lithiovou baterii CRV3, nebo dvě niklmanganové baterie LR6 (AA). Nepoužívejte jiné typy baterií.

Při vkládání baterií do přístroje se nepokoušejte baterie vložit horní stranou dolů, ani opačným směrem.

Baterie nezkratujte ani nedemontujte.

Vaši Poznámky/Pro bezpečnost

i

Pro Vaši bezpečnost

Nevystavujte baterie působení nadměrných teplot nebo plamenů.

Zabraňte namočení resp. ponoření baterií do vody.

Baterie nepřepravujte v přítomnosti kovových předmětů, jako jsou řetízky na krk, nebo sponky do vlasů.

Jsou-li baterie zcela vybité, mají tendenci vytékat. Abyste zabránili poškození přístroje, nezapomeňte vybité baterie vyjmout.

Bezprostředně po práci s přístrojem, resp. při dlouhodobější práci s přístrojem napájeným bateriemi, může dojít k ohřátí baterií. Před vyjmutím baterií fotoaparát vypněte a počkejte, až baterie vychladnou.

Zaznamenáte-li na bateriích jakékoli změny (změna barvy, deformace), i- hned je přestaňte používat.

Používejte vhodné typy kabelů

K propojování fotoaparátu s jinými zařízeními pomocí vstupních a výstupních konektorů používejte pouze kabely dodávané firmou Nikon pro tento účel - jen tak máte jistotu dodržení e- lektronických parametrů spojení.

Vybavení uchovávejte mimo dosah dětí

Speciální pozornost věnujte tomu, aby se baterie nebo jiné malé součástky nedostaly do úst dítěte.

Vyjímání paměťových karet

Paměťové karty se mohou během používání ohřát. Při jejich vyjímání z přístroje tedy dbejte patřičné opatrnosti.

Disky CD-ROM

Disky CD-ROM, na kterých je distribuován software a návody k obsluze, nepřehrávejte na audio CD zařízení. Přehrávání disků CD-ROM na audio

CD přehrávači může vést ke ztrátě sluchu nebo poškození zařízení.

Při práci s bleskem dodržujte bezpečnostní pravidla

Použití blesku v blízkosti očí může způsobit poškození zraku. Obzvláštní opatrnosti dbejte při fotografování dětí - blesk by se měl nacházet minimálně 1 m (39“) od fotografovaného dítěte.

Zabraňte kontaktu s tekutými krystaly

Dojde-li k poškození monitoru, dejte pozor abyste se neporanili střepy z krycího skla, a zabraňte styku pokožky, očí nebo úst, s tekutými krystaly z monitoru.

ii

Správné zacházení s přístrojem

Abyste zajistili dlouhodobý dobrý stav přístroje, věnujte pozornost následujícím upozorněním ohledně použití a skladování přístroje.

Přístroj udržujte v suchu

Fotoaparát se může poškodit při vystavení vysokému stupni vlhkosti nebo ponoření do vody.

Při manipulaci s objektivem a pohyblivými díly přístroje dbejte náležité opatrnosti

Při manipulaci s krytem prostoru pro baterii, krytem slotu pro paměťovou kartu, krytem konektorů, krytem objektivu a objektivem, nepoužívejte příliš velkou sílu.

Tyto součásti jsou obzvláště náchylné na poškození.

Před vyjmutím baterií resp. odpojením síťového zdroje přístroj vypněte

Je-li přístroj zapnutý resp. aktuálně zapisuje (maže) snímek na paměťovou kartu, neodpojujte síťový zdroj ani nevyjímejte baterie. Násilné přerušení přívodu energie může za takovýchto o- kolností způsobit ztrátu dat nebo poškození vnitřních obvodů přístroje resp. paměti. Abyste zabránili nechtěnému přerušení dodávky energie, nepřenášejte při použití síťového zdroje fotoaparát z místa na místo.

Chraňte přístroj před nárazy

Je-li přístroj vystaven silnému nárazu nebo vibracím, může se poškodit.

Přístroj držte mimo dosah silných magnetických polí

Nepoužívejte ani neskladujte přístroj v blízkosti zařízení, produkujících silné e- lektromagnetické záření resp. magnetická pole. Silný statický náboj resp. magnetické pole vzniklé působením zařízení, jako jsou rádiové vysílače, mohou interferovat s monitorem, poškodit data na paměťové kartě nebo o- vlivnit činnost vnitřních obvodů přístroje.

Vyvarujte se náhlých změn teplot

Náhlé změny teploty, ke kterým dochází například při vcházení (resp. vycházení) do vytápěné budovy za chladného dne, mohou způsobit vznik kondenzace uvnitř přístroje. Abyste zabránili vzniku kondenzace, umístěte před náhlou změnou prostředí s různými teplotami přístroj do plastového sáčku.

Vaši Poznámky/Pro bezpečnost

iii

Upozornění

Žádná část návodů dodávaných s výrobkem nesmí být reprodukována, kopírována, šířena, ukládána v zálohovacích systémech, nebo v jakékoli formě překládána do jiné řeči bez předchozího písemného svolení firmy Nikon.

Firma Nikon si vyhrazuje právo kdykoli bez předchozího upozornění změnit specifikaci hardwaru a softwaru, popsaných v těchto návodech.

Upozornění pro uživatele v USA

Firma Nikon nenese odpovědnost za škody, vzniklé používáním tohoto přístroje.

Přestože bylo vynaloženo maximální ú- silí o dosažení správnosti a úplnosti informací obsažených v tomto návodu, budeme rádi, pokud o jakýchkoli zjištěných nesrovnalostech nebo chybějících informacích budete informovat regionální zastoupení firmy Nikon.

Prohlášení Federálního úřadu pro telekomunikace (FCC) k rádiovému interferenčnímu rušení

Toto zařízení bylo testováno a shledáno způsobilým plnit limity stanovené pro digitální zařízení třídy B, podle článku 15 zákona o telekomunikacích. Tyto limity jsou stanoveny tak, aby zajišťovaly dostatečnou ochranu proti škodlivým interferencím v obytných prostorách. Toto zařízení generuje, využívá a může vyzařovat rádiové vlny a pokud není instalováno a používáno v souladu s těmito instrukcemi, může způsobovat interferenční rušení rádiokomunikací. Přesto nelze zcela zaručit, že při určitých způso bech instalace nedojde ke vzniku interferencí. Způsobuje-li toto zařízení škodlivé interferenční rušení rádiového nebo televizního příjmu (lze lokalizovat zapnutím a vypnutím přístroje), může se uživatel pokusit zjednat nápravu jedním z následujících způsobů:

Změnit nasměrování nebo umístění přijímací antény.

Zvětšit vzdálenost mezi zařízením a přijímačem.

Zapojit přístroj do zásuvky napájené jiným okruhem než přijímač.

Požádat o pomoc zkušeného rádiového/televizního technika nebo dodavatele.

E3100/E2100

DŮLEŽITÉ

Modifikace

FCC vyžaduje, aby byl uživatel zpraven o tom, že jakékoli změny nebo modifikace tohoto zařízení, neschválené výslovně firmou Nikon, ruší majitelova práva k užívání přístroje.

Propojovací kabely

Používejte propojovací kabely dodávané firmou Nikon. Použití jiných kabelů může způsobit překročení limitů, stanovených pro zařízení třídy B článkem 15 zákona o telekomunikacích.

Nikon Inc.,

1300 Walt Whitman Road, Melville, New

York

11747-3064, USA

Tel.: 631-547-4200

iv

Upozornění pro uživatele v Kanadě

Toto digitální zařízení třídy B splňuje všechny požadavky kanadských norem, kladené na zařízení způsobující rušivé interference.

Upozornění ohledně zákazu kopírování a šíření

Berte na zřetel, že i držení materiálů které byly digitálně kopírovány nebo reprodukovány pomocí skeneru, digitálního fotoaparátu či jiného zařízení, může být právně postižitelné.

Položky, které je zakázáno kopírovat a šířit

Nekopírujte ani jinak nereprodukujte papírové peníze, mince nebo cenné papíry resp. obligace, a to ani v případě, že jsou kopie označeny nápisem „vzorek“.

Kopírování (resp. reprodukce) papírových peněz, mincí a cenných papírů, které jsou v oběhu v cizích zemích, je zakázáno.

Pokud nebylo výslovně povoleno, je zakázáno kopírování nepoužitých poštovních známek a pohlednic.

Dále je zakázáno kopírování kolků a certifikovaných dokumentů.

Upozornění k některým druhům kopií a reprodukcí

Vládním výnosem je zakázáno kopírování (reprodukce) cenných papírů vydaných soukromými společnostmi (akcie, směnky, šeky, dárkové kupóny, atd.), dopravních legitimací a jízdenek, s výjimkou minimálního množství pracovních kopií pro vnitřní potřebu firmy. Tedy, nekopírujte pasy, autorizované výtisky státních a soukromých organizací, občanské průkazy a lístky jako dopravní jízdenky, vstupenky, legitimace a stravenky.

Postup v souladu s autorskými právy

Kopírování a reprodukce autorských děl jako jsou knihy, hudební díla, obrazy, dřevoryty, filmy a fotografie je zakázáno, v souladu s národními i mezinárodními normami autorského práva. Nepoužívejte tento produkt ke tvorbě i- legálních kopií, resp. porušování autorských práv.

Vaši Poznámky/Pro bezpečnost

v

Upozornění

Před fotografováním důležité události

Před fotografováním důležité události (např. svatba; fotografování na cestách, apod.) zhotovte zkušební snímky, abyste se ujistili o správné činnosti přístroje.

Firma Nikon nenese žádnou odpovědnost za škody a ztrátu zisku, ke kterým může dojít v důsledku poruchy přístroje.

Používejte výhradně elektronické příslušenství Nikon

Váš digitální fotoaparát Nikon COOLPIX je konstruován podle nejvyšších standardů, a obsahuje složité elektronické obvody. Pouze elektronické příslušenství firmy Nikon (nabíječky, baterie a síťové zdroje), certifikované firmou pro použití s Vaším digitálním fotoaparátem, je konstruováno a schopno plnit provozní a bezpečnostní požadavky, kladené těmito elektronickými obvody.

POUŽITÍ ELEKTRONICKÉHO PŘÍSLUŠENSTVÍ JINÝCH VÝROBCŮ MŮŽE ZPŮSOBIT POŠKOZENÍ FOTOAPARÁTU A VEDE K ZÁNIKU ZÁRUKY.

Podrobnější informace ohledně příslušenství Nikon Vám poskytne místní autorizovaný prodejce.

Design Rule for Camera File System (DCF)

Fotoaparát používá pro dosažení kompatibility mezi různými druhy přístrojů označení souborů v souladu se systémem DCF, široce rozšířeným standardem v oblasti digitálních fotoaparátů.

Exif v. 2.2

Fotoaparát podporuje Exif v. 2.2 (obrazový formát pro digitální fotoaparáty), standard umožňující ukládat spolu se snímky technické informace, a využívat je pro optimalizaci barevného podání při tisku na zařízeních, kompatibilních s tímto systémem.

vi

Obsah

Pro Vaši bezpečnost ........................................................................................

i

Správné zacházení s přístrojem ......................................................................

iii

Upozornění ....................................................................................................

iv

Než začnete fotografovat ..............................................................................

1

Úvod ..............................................................................................................

1

Jednotlivé části přístroje ..................................................................................

2

Monitor ..........................................................................................................

4

Volič provozních režimů ..................................................................................

6

Pohyb v menu ................................................................................................

7

Tlačítko spouště ..............................................................................................

7

První kroky ......................................................................................................

8

Vložení baterií ................................................................................................

8

Vložení paměťové karty ..................................................................................

10

Kontrola stavu baterií ....................................................................................

12

Základní nastavení přístroje ............................................................................

14

Základní fotografování ..................................................................................

16

Krok 1 - Volba režimu ....................................................................................

16

Krok 2 - Určení výřezu snímku ........................................................................

18

Krok 3 - Zaostření a expozice snímku ............................................................

20

Krok 4 - Zobrazení zhotovených snímků ........................................................

22

Pokročilé fotografování ..................................................................................

24

Nízká hladina osvětlení: Práce s bleskem ........................................................

24

Zhotovení autoportrétu: Samospoušť ..............................................................

26

Snadné zhotovení snímků zblízka: Režim Makro ............................................

27

Asistenční a motivové programy ....................................................................

28

Asistent pro určení výřezu snímku ..................................................................

29

Motivové programy i..................................................................................

34

Přehrávání snímků ..........................................................................................

38

Přehrávání snímků na fotoaparátu ..................................................................

38

Menu Picture Enhance ................................................................................

40

Retušování snímků ..................................................................................

41

Zhotovení malých kopií snímků ................................................................

42

Oříznutí snímků na požadovaný výřez ......................................................

43

Přehrávání snímků na televizoru ......................................................................

44

Přehrávání snímků na počítači..........................................................................

45

Tisk snímků ....................................................................................................

48

Videosekvence ................................................................................................

51

Záznam videosekvencí m ..............................................................................

51

Přehrávání videosekvencí ................................................................................

53

Editace videosekvencí ......................................................................................

54

vii

Obsah

 

Menu snímacího režimu ..................................................................................

56

Práce s menu snímacího režimu ......................................................................

56

Menu Image Quality/Size ................................................................................

58

Menu White Balance (pouze å)..................................................................

60

Menu Exp. +/- ................................................................................................

62

Menu Date Imprint ..........................................................................................

63

Menu Continuous (pouze å) ......................................................................

64

Menu Best Shot Selector (pouze å) ............................................................

65

Menu Image Sharpening (pouze å) ............................................................

66

Menu CF Card Format ....................................................................................

67

Menu přehrávacího režimu ............................................................................

68

Práce s menu přehrávacího režimu ..................................................................

68

Menu Slide Show ............................................................................................

69

Menu Delete ..................................................................................................

72

Menu Protect ..................................................................................................

74

Menu Auto Transfer ........................................................................................

75

Menu SET-UP ....................................................................................................

77

Práce s menu SET-UP ......................................................................................

77

Menu Welcome Screen ..................................................................................

78

Menu Brightness ............................................................................................

79

Menu Volume ................................................................................................

79

Menu Auto Off ..............................................................................................

79

Menu Video Mode ........................................................................................

80

Menu Reset All ..............................................................................................

80

Technické informace ........................................................................................

81

Volitelné příslušenství ......................................................................................

81

Péče o fotoaparát ..........................................................................................

82

Chybová hlášení ............................................................................................

84

Řešení možných problémů ..............................................................................

87

Specifikace ....................................................................................................

90

Rejstřík ..............................................................................................................

92

viii

Úvod

Děkujeme Vám za koupi digitálního fotoaparátu Nikon COOLPIX. Tento návod k obsluze byl vytvořen proto, aby Vám pomohl naučit se správně využívat všech možností digitálních fotoaparátů Nikon COOLPIX 3100 a 2100. Přestože jsou menu a ilustrace v tomto návodu zpracované pro model COOLPIX 3100, je ovládání přístroje COOLPIX 2100 - není-li uvedeno jinak - i- dentické. Před prací s fotoaparátem si návod důkladně pročtěte a mějte jej vždy k dispozici pro možné budoucí reference.

Pro snazší nalezení potřebných informací jsou použity následující symboly a konvence:

Tento symbol znamená upozornění - označuje informace, které je nutné si přečíst pro předejití možného poškození přístroje.

Tento symbol označuje doplňující informace, které je třeba si přečíst před použitím fotoaparátu.

Takto jsou označeny tipy a další informace, užitečné pro práci s fotoaparátem.

Tento symbol znamená, že na jiném místě návodu (resp. ve stručném návodu k obsluze) jsou k dispozici podrobnější informace.

Celoživotní vzdělávání

Jako součást závazku firmy Nikon k “celoživotnímu vzdělávání„ ve vztahu k podpoře a informacím o nových produktech, jsou k dispozici na následujících webových stránkách pravidelně aktualizované informace:

*Pro uživatele v USA: http://www.nikonusa.com/

*Při uživatele v Evropě: http://www.nikon-euro.com/

*Pro uživatele v Asii, Oceánii, na Středním východě a Africe: http://www.nikon-a- sia.com/

Navštivte tyto stránky pro zjištění nejnovějších informací o výrobku, rad a odpovědí na často kladené otázky (FAQs), a dalších informací o digitální fotografii. Informace, které zde nenaleznete, Vám poskytne regionální zastoupení firmy Nikon. Kontaktní informace viz: http://www.nikon-image.com/eng/

fotografovat začnete Než

1

Jednotlivé části přístroje

Volič provozních režimů ( 6)

Indikace zapnutí přístroje ( 12)

Tlačítko spouště ( 7)

Očko pro upevnění řemínku fotoaparátu

Krytka slotu pro paměťovou kartu ( 10)

Hlavní vypínač ( 12)

Indikace samospouště ( 26)

Vestavěný blesk ( 24)

Hledáček ( 18)

Objektiv ( 18)

Upevnění řemínku fotoaparátu

2

Tlačítka zoomu (7/T) ( 18)

Hledáček ( 18)

Červená kontrolka (O)( 20)

Zelená kontrolka (AF) ( 20)

Monitor

( 5, 18)

Tlačítko 5 (mazání snímků)

( 22, 23)

Krytka konektorů rozhraní

Tlačítko (ovládání monitoru)

( 5)

Multifunkční volič

 

 

(O/0/™) (

 

7)

 

 

 

 

 

 

 

Tlačítko

 

 

 

 

 

(přehrávání/přenos

 

Než

snímků)( 22, 45)

 

 

začnete

 

 

Krytka prostoru

 

 

 

 

 

 

 

pro baterie (

 

 

8)

fotografovat

 

 

Aretace krytky

 

 

 

prostoru pro baterie

 

 

(

 

8)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stativový

závit ( 25, 26)

Tlačítko (menu) ( 56)

Krytka konektorů rozhraní

Konektory USB ( 46)/ konektor VIDEO-OUT ( 44)

Konektor DC-IN ( 9)

3

Monitor

Monitor

1

Indikátor zoomu1)

..............

18

2

Indikace zaostření

................

20

3

Indikace záznamu ..............

 

21

4

Symbol “nenastavená data2) ..15

5

Symbol rizika rozhýbání

 

 

fotoaparátu3) ......................

 

25

6

Indikace stavu baterií ........4)

12

7

Indikace samospouště ........

26

8

Indikace vkopírování ......dat

63

9

Počet zbývajících

snímků/délka

 

videosekvence ........

16, 17, 51

1 Zobrazuje se při stisku tlačítek zoomu.

2Zobrazí se, nejsou-li nastaveny hodiny fotoaparátu.

3Zobrazí se při použití dlouhých časů závěrky, jako varování před možným rozhýbáním snímků.

4 Zobrazí se při nízké kapacitě baterie.

10

Zábleskový režim ................

24

11

Kvalita/velikost obrazu ........

58

12

Korekce expozice ................

62

13

Indikace zvýšení citlivosti5) .... 25

14

Režim sériového snímání

.... 64

15

Funkce BSS (volba nejlepšího

 

snímku) ..............................

65

16

Vyvážení bílé barvy ..............

60

17

Režim Makro ......................

27

18

Doostřování obrazu ............

66

19

Snímací režim ..................

6, 16

5Indikuje automatické zvýšení citlivosti fotoaparátem

4

Přehrávání

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

..................Aktuální adresář

23

6

Symbol ochrany snímků

 

2

Číslo a typ datového

 

 

před vymazáním ..................

74

 

 

 

 

 

 

 

souboru ..............................

23

7

Symbol tiskové objednávky ..

48

3

Indikace stavu baterií1 ..........

12

8

Symbol přenosu snímků

 

4

Číslo aktuálního snímku/

 

 

do počítače ........................

75

 

 

 

 

 

 

 

celkový počet snímků ..........

22

9

Čas záznamu snímku .... 14-15

5

Kvalita/velikost obrazu ........

58

10

Datum záznamu snímku 14.. -15

1 Zobrazí se při nízké kapacitě baterií.

 

Ovládání monitoru

 

 

 

 

 

 

Pro zobrazení resp. skrytí indikací na monitoru stiskněte tlačítko

 

. Ve snímacích re-

 

žimech

a å můžete tlačítko

 

 

 

použít rovněž k vypnutí monitoru.

 

 

Monitor zobrazuje aktuální nastavení a obraz zabíraný

objektivem

Monitor zobrazuje pouze obraz zabíra-

ný objektivem

Monitor je vypnutý (pouze režimy a å).

fotografovat začnete Než

5

Volič provozních režimů

Volič provozních režimů umožňuje volit mezi osmi snímacími režimy a menu SET-UP. Snímací režim nastavte podle podmínek snímku.

Režim å ( 17, 56)

Kromě položek, přístupných v menu snímacího režimu v plně automatickém režimu, nabízí tento režim položky jako vyvážení bílé barvy a doostřování obrazu.

Režim m (

 

51 - 52)

V tomto režimu lze zaznamenávat němé videosekvence v délce až 40s (COOLPIX 3100) resp. 15s (COOLPIX 2100).

Režim ( 77)

Tento režim vyberte, chceteli zobrazit menu SET-UP, ve kterém můžete provádět ú- kony, jako je nastavení hodin fotoaparátu, nastavení jasu monitoru, apod.

Výběr požadovaného režimu proveďte nastavením symbolu na voliči proti značce „ “ vedle voliče.

Režim ( 16)

Plně automatický režim „zaměř a stiskni“, ve kterém je většina nastavení prováděna fotoaparátem. Tento režim se doporučuje pro nováčky v oblasti digitální fotografie.

Režim i ( 28, 34 - 37)

V tomto režimu je možné volit z deseti „motivových“ programů, vhodných pro nejběžnější motivy a snímací situace, a veškerá další potřebná nastavení ponechat

fotoaparátu.

Portrét s asistencí s

Krajina s asistencí h

Sport s asistencí

Noční portrét s asistencí f

Asistenční programy Vám pomohou nastavit nejvhodnější kompozici obrazu pro specifikovaný typ scény ( 28 - 33).

6

Pohyb v menu

K pohybu v menu fotoaparátu slouží multifunkční volič.

Pohyb kurzoru směrem nahoru

Zrušení akce a návrat do předchozího menu, resp. pohyb kurzoru směrem doleva

Pohyb kurzoru směrem dolů

Potvrzení volby, resp. pohyb kurzoru směrem doprava

Tlačítko spouště

Fotoaparát je vybaven dvoupolohovým tlačítkem spouště. Při namáčknutí tlačítka spouště do poloviny fotoaparát zaostří a nastaví expoziční parametry. Po správném zaostření se rozsvítí zelená kontrolka (AF) vedle hledáčku. Zaostřená vzdálenost a expoziční hodnoty zůstávají blokovány po dobu namáčknutí tlačítka spouště do poloviny.

fotografovat začnete Než

7

Vložení baterií

K napájení fotoaparátu slouží:

dvě dobíjecí NiMH baterie Nikon EN-MH1,

nebo jedna lithiová baterie CRV3 (nelze dobíjet)

1 Otevřete krytku prostoru pro baterie

Stiskněte tlačítko aretace krytky prostoru pro baterie (; ), povysuňte krytku směrem ven ( ), a vyklopte směrem nahoru

2 Vložte baterie

Vložte baterie dle informací na štítku uvnitř prostoru pro baterie.

3Uzavřete krytku prostoru pro baterie

Uzavřete krytku prostoru pro baterie ( ) a posuňte ji zpět, až zaskočí do aretované polohy ( ). Ujistěte se, že je krytka správně zajištěna.

8

Výměna baterií

Před vyjmutím (vložením) baterií vypněte fotoaparát, a ještě než baterie vyjmete, se ujistěte, že nesvítí indikace zapnutí fotoaparátu.

Čtěte varovné informace ohledně baterií

Čtěte veškeré pokyny a varování výrobce baterií, a řiďte se jimi.

Poškozené baterie

Následující baterie nelze použít:

• baterie s odlupující se resp. zničenou izolací; použití baterií se zničenou izolací může způsobit jejich vytečení, přehřátí nebo roztržení; berte na zřetel, že vlivem výrobních vad mohou mít poškozenou izolaci i nové baterie.

• baterie s izolací, kryjící pouze strany baterie, a ne plochu okolo záporného pólu.

• baterie s plochým kontaktem záporného pólu; takové baterie nepoužívejte ani v případě, že izolace dostatečně zakrývá plochu okolo záporného pólu.

Baterie EN-MH1

Baterii EN-MH1 před prvním použitím nabijte pomocí nabíječky MH-70. Vždy nabíjejte současně pár baterií - nenabíjejte pouze jednu baterii, ani nekombinujte baterie různých typů. Baterie EN-MH1 se mohou ihned po zakoupení resp. při dlouhodobější nečinnosti rychle vybít. To je normální - baterie získají plnou kapacitu

po několika nabíjecích cyklech. Podrobnější informace ohledně nabíjení baterií, viz dokumentace dodávaná s nabíječkou MH-70.

Alternativní zdroje energie

K dlouhodobějšímu napájení fotoaparátu použijte síťový zdroj EH-61, dodávaný s pří-

strojem ( 81). V žádném případě nepoužívejte jiný model síťového zdroje resp. síťový zdroj jiného výrobce. Nebudete-li dbát tohoto upozornění, riskujete přehřátí nebo zničení fotoaparátu.

Jako záložní zdroj energie doporučujeme zakoupit lithiové baterie CRV3.

K napájení fotoaparátu lze rovněž použít pár nikl-manganových baterií LR6 (AA).

kroky První

9

Vložení paměťové karty

Váš digitální fotoaparát Nikon ukládá snímky na paměťových kartách CompactFlash™.

1 Zkontrolujte, jestli je fotoaparát vypnutý

Indikace zapnutí fotoaparátu nesmí svítit.

2

3

Přední strana karty

Směr vkládání karty

Kontakty

4

Otevřete krytku slotu pro paměťovou kartu

Vložte paměťovou kartu

Kartu vložte ve směru šipky, zobrazené na štítku na spodní straně krytky slotu pro paměťovou kartu. Paměťová karta je plně vložená do slotu v okamžiku, kdy je tlačítko pro vyjmutí paměťové karty ve stejné rovině, jako horní část paměťové karty.

Vkládání paměťových karet

Paměťovou kartu vkládejte kontakty napřed. Vložení karty spodní stranou nahoru resp. převráceně, může způsobit poškození fotoaparátu nebo karty. Před vložením karty vždy nejprve zkontrolujte její správnou orientaci.

Uzavřete krytku slotu pro paměťovou kartu

10

Formátování paměťových karet

Dodávaná paměťová karta je již připravena k použití ve fotoaparátu. Další paměťové karty je třeba nejprve naformátovat. Formátování paměťových karet viz „Menu snímacího režimu: Menu CF Card Format“ ( 67).

Vyjímání paměťových karet

Paměťovou kartu lze bez ztráty dat vyjmout při vypnutém fotoaparátu. Pro vyjmutí paměťové karty vypněte fotoaparát a otevřete krytku slotu pro paměťovou kartu ( ). Stiskněte tlačítko pro vyjímání paměťové karty ( ) - dojde k povysunutí karty, kterou poté můžete rukou vyjmout. Paměťové karty se mohou během provozu ohřát; při jejich vyjímání tedy dbejte patřičné opatrnosti.

Schválené typy paměťových karet

Kromě paměťové karty, dodávané s fotoaparátem byly testovány a schváleny

pro použití ve Vašem digitálním fotoaparátu Nikon následující paměťové kar-

ty:

kroky První

Při použití paměťových karet jiných výrobců není zaručena správná funkce přístroje.

Podrobnější informace o výše uvedených paměťových kartách Vám poskytne výrobce.

11

Kontrola stavu baterií

1

2

19

Zapněte fotoaparát

Otáčejte hlavním vypínačem, až se zastaví, a poté lehce namáčkněte tlačítko spouště. Rozsvítí se indikace zapnutí fotoaparátu. Volič provozních režimů nastavte do jiné polohy, než SETUP.

Na monitoru zkontrolujte stav baterií

Indikace na

Význam

monitoru

 

Žádný symbol Baterie jsou plně nabité.

Kapacita baterií je nízká; v režimu sériového snímání lze zhotovit méně snímků.

Připravte si náhradní baterie.

WARNING! Baterie jsou vybité. BATTERY Vyměňte baterie za nové.

EXHAUSTED

Je-li na monitoru zobrazen nápis „battery exhausted“, blikají červená (O) a zelená (AF) kontrolka vedle hledáčku.

Tlačítko p

Fotoaparát lze zapnout rovněž stiskem tlačítka p na dobu cca 1s. Na monitoru se zobrazí poslední zhotovený snímek ( 22).

12

Vypnutí fotoaparátu

Zapnutý fotoaparát (svítí indikace zapnutí) se vypne otočením hlavního vypínače. Dokud nezhasne indikace zapnutí přístroje, nevyjímejte baterie ani neodpojujte síťový zdroj.

Automatické vypnutí přístroje (pohotovostní režim)

Není-li po dobu třiceti sekund (po dobu tří minut při zobrazeném menu) proveden žádný úkon, dojde k automatickému vypnutí monitoru a přepnutí fotoaparátu

do pohotovostního režimu, pro eliminaci nadměrného vybíjení baterií (je-li fotoaparát napájen pomocí síťového zdroje, vypne se monitor po třiceti minutách nečinnosti). Nachází-li se fotoaparát v pohotovostním režimu, bliká indikace zapnutí. K reaktivaci fotoaparátu dojde:

• otočením hlavního vypínače

• stiskem tlačítka

 

resp. namáčknutím tlačítka spouště do poloviny

stiskem tlačítka p pro zobrazení posledního zhotoveného snímku

stiskem tlačítka MENU pro zobrazení menu aktuálního režimu

otočením voliče provozních režimů pro volbu nového režimu.

Dobu nečinnosti pro přepnutí fotoaparátu do pohotovostního režimu lze změnit v submenu Auto off menu SET-UP ( 79).

Nedojde-li k žádné akci po dobu tří minut od přepnutí fotoaparátu do pohotovostního režimu, fotoaparát se automaticky vypne a indikace zapnutí zhasne.

Indikace zapnutí

Indikace zapnutí:

Fotoaparát je:

svítí

zapnutý

bliká

v pohotovostním režimu

nesvítí

vypnutý

kroky První

13

Nikon 3100 User Manual

Základní nastavení přístroje

Před prvním použitím fotoaparátu vyberte jazyk pro zobrazované informace, a nastavte interní hodiny fotoaparátu na správné hodnoty data a času.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Volič provozních režimů otočte do

Vyberte Language.

polohy

 

a zapněte fotoaparát.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobrazte volitelná nastavení.

Vyberte jazyk z Deutsch (němčina), En-

glish (angličtina), Francais (francouzština),

 

 

 

 

(japonština), Espaňol (španělština).

 

 

 

 

 

 

 

Vraťte se do menu

 

Vyberte Date.

 

Baterie hodin

Po vložení hlavní baterie fotoaparátu resp. připojení síťového zdroje, se baterie hodin nabíjí po dobu cca 10 hodin. Po plném nabití zajistí tato baterie zálohování datovacích údajů na dobu několika dnů.

14

Zobrazte menu DATE.

Editujte rok (Y).

Vyberte měsíc (M). Opakování kroků

Vyberte Y M D.

8 - 9 editujte zbývající položky.

 

Vyberte pořadí zobrazení roku,

Vraťte se do menu

 

.

 

měsíce a dne (Y, M, D).

 

 

 

Symbol

Pokud v pravém horním rohu monitoru ve snímacím režimu bliká symbol („nenastavená data“) ( 4), nebylo provedeno nastavení interních hodin fotoaparátu, resp. je vybitá baterie hodin. V takovém případě nastavte hodiny výše popsaným postupem. Snímky, zhotovené před nastavením hodin fotoaparátu, budou označeny časovou značkou „0000.00.00 00:00“.

kroky První

15

Krok 1 - Volba režimu

Tato část návodu detailně popisuje kroky, které je třeba provést před fotografováním v plně automatickém režimu . V tomto automatickém režimu typu „zaměř a stiskni“ je většina nastavení prováděna fotoaparátem v závislosti na světelných podmínkách, s optimálními výsledky ve většině fotografických situací.

1

2

Volič provozních režimů nastavte do polohy .

Zapněte fotoaparát.

Rozsvítí se indikace zapnutí fotoaparátu a na monitoru se zobrazí uvítací obrazovka ( 78). Fotoaparát je připravený k činnosti v okamžiku, kdy se na monitoru zobrazí obraz zabíraný objektivem.

Kvalita/velikost obrazu

Kvalitu a velikost obrazu nastavte v závislosti na plánovaném využití snímků ( 58). Implicitní nastavení je (COOLPIX 3100) resp.

(COOLPIX 2100).

Snímací režim

Symbol indikuje plně automatický režim.

19

Zábleskový režim

Zábleskový režim vyberte ze čtyř volitelných režimů, v závislosti na osvětlení a tvůrčím záměru ( 24). Implicitní nastavení je

(automatická aktivace blesku).

Počet zbývajících snímků

Počet snímků, které lze uložit na paměťovou kartu, závisí na kapacitě karty a nastavení kvality/velikosti obrazu ( 59).

16

Počet zbývajících snímků

Po zaplnění paměťové karty se na monitoru zobrazí zpráva „OUT OF MEMORY“. Poté nelze zhotovit žádné další snímky, až do:

nastavení nižší kvality/velikosti obrazu ( 58).

vložení nové paměťové karty ( 10).

vymazání některých snímků ( 22 - 23, 72 - 73).

Režim å

Režim å (manuální režim) zpřístupňuje další položky menu, sloužící k nastavení hodnot jako vyvážení bílé barvy, doostřování obrazu, apod. Viz „Menu snímacího režimu“ ( 56).

fotografování Základní

17

Krok 2 - Určení výřezu snímku

A

Zoomování Zoomování

do objektu od objektu

19

Indikátor na monitoru zobrazuje při stisku jednoho z tlačítek zoomu aktuální polohu zoomu

19

Digitální zoom

1

2

Připravte si fotoaparát

Přístroj uchopte pevně oběma rukama. Výřez snímku lze určit na monitoru nebo v hledáčku .

Nezakrývejte snímek

Abyste zamezili částečnému zakrytí snímků, držte prsty a další objekty mimo zorný úhel objektivu a reflektoru blesku.

Určete výřez snímku

Váš digitální fotoaparát Nikon obsahuje dva typy zoomu: optický zoom, umožňující přiblížit objekt až 3x, a digitální zoom, využívající digitální zpracování dat k dalšímu až čtyřnásobnému zvětšení objektu. Celkový rozsah zoomu je tedy 12x. K určení výřezu snímku na monitoru použijte tlačítka zoomu:

Tisknutím tlačítka W nastavíte širší úhel záběru - na snímek umístíte více prostoru.

Tisknutím tlačítka T nastavíte užší úhel záběru - snímaný objekt vyplní větší plochu snímku.

Je-li objektiv v poloze maximálního optického zoomu, dojde podržením tlačítka T ve stisknuté poloze na dobu cca 2s k aktivaci digitálního zoomu. Indikátor zoomu se zbarví žlutě a začne blikat zelená kontrolka (AF) vedle hledáčku. Pomocí tlačítek T a W nastavujete zoom v digitálním rozsahu. Pro zrušení digitálního zoomu tiskněte tlačítko W, až se indikátor zoomu zobrazí znovu v bílé barvě.

18

Digitální zoom

Při použití digitálního zoomu dochází k digitálnímu zpracování dat z obrazového snímače a zvětšení centrální části obrazu na velikost celého obrazu. Na rozdíl od optického zoomu nedoprovází použití digitálního zoomu nárůst množství zobrazených detailů objektu. Namísto toho jsou pouze zvětšeny detaily, viditelné při nastavení maximálního optického zoomu, a výsledný obraz je mírně „zrnitý“. Pozor - účinek digitálního zoomu nelze pozorovat v hledáčku - k určení výřezu snímku při použití digitálního zoomu použijte monitor. Digitální zoom není k dispozici při vypnutém monitoru a použití volby Multi-Shot 16 resp. Multi-Shot v menu CONTINUOUS ( 64).

Při nízké hladině osvětlení

Je-li hladina okolního osvětlení nízká, dojde ke zvýšení citlivosti, a obraz zachycený objektivem se může zobrazovat na monitoru lehce „zrnitě“. To je normální

a neznamená to závadu.

Monitor nebo hledáček?

Monitor použijte pro současné sledování nastavení fotoaparátu, a obrazu zabíraného objektivem. To je obzvláště užitečné v případech, kdy obraz v hledáčku nereflektuje přesně finální snímek, např:

u objektů v menší vzdálenosti než 1 m (3’3“) od fotoaparátu.

při aktivaci digitálního zoomu.

Hledáček použijte, chcete-li šetřit energii vypnutím monitoru ( 5), nebo v případě, kdy je hladina okolního osvětlení příliš vysoká pro zřetelné pozorování obrazu na monitoru.

fotografování Základní

19

Krok 3 - Zaostření a expozice snímku

Červená kontrolka (O)

Zelená kontrolka (AF) Indikace zaostření

1Zaostřete

Namáčkněte tlačítko spouště do polovi-

ny pro zaostření a nastavení expozičních parametrů. V režimu fotoaparát automaticky zaostřuje na objekt uprostřed obrazu. Zaostřená vzdálenost a expoziční parametry jsou zablokovány po dobu namáčknutí tlačítka spouště do poloviny.

Za současného držení tlačítka spouště namáčknutého do poloviny zkontrolujte indikaci zaostření a blesku. Zaostření je indikováno zelenou kontrolkou (AF) vedle hledáčku, a indikací zaostření na monitoru. Stav blesku je indikován červenou kontrolkou O (indikace připravenosti k záblesku) vedle hledáčku.

trolka

Červená

Svítí

Při expozici snímku dojde k od-

 

 

 

 

pálení záblesku.

 

 

 

 

 

Bliká

Blesk se nabíjí. Krátce uvolněte

kon )O(

tlačítko spouště a zkuste znovu.

 

Nesvítí

Není třeba použít blesk.

 

-

zaostřeníindikace

(AF)kontrolkaZelená

Svítí

Objekt je zaostřen.

 

bem a exponujte.

 

 

 

Fotoaparát není schopen zaost-

 

 

 

řit na objekt uprostřed obrazu.

 

 

 

Za pomoci blokace zaostření za-

 

 

Bliká

ostřete na jiný objekt ve stejné

 

 

 

vzdálenosti, změňte kompozici

 

 

 

snímku požadovaným způso-

2Exponujte

Domáčkněte tlačítko spouště až na doraz pro expozici snímku. Abyste se vyvarovali rozhýbání snímků, tiskněte tlačítko spouště

pomalu a plynule.

20

Loading...
+ 75 hidden pages