Hyundai I30 2017 Owner's Manual [hu]

0 (0)
L
É
K
É
K
Ö
V
KEZE
Kezelés Karbantartás Műszaki adatok
A Kezelési kézikönyvben található összes információ a kézikönyv kiadá­sának időpontjában érvényes jellemzőkön alapul. Azonban a HYUNDAI fenntartja magának a jogot, hogy termékeinek folyamatos fejlesztése érde­kében előzetes bejelentés nélkül bármikor változtatásokat hajtson végre a gépkocsin.
Ez a kézikönyv a gépkocsi valamennyi modelljére vonatkozóan is tartalmaz ismertetést és a kezelésükkel összefüggő tudnivalókat, beleértve a széria, valamint a feláras extra felszereléseket is. Ily módon olyan felszerelésekre vonatkozó információkkal is találkozhat ebben a kézikönyvben, amelyek az Ön által vásárolt gépkocsiban nem találhatók meg.
Vegye figyelembe, hogy egyes modellek jobbkormányos változatban is készülnek. A jobbkormányos változatokra vonatkozó egyes műveletek magyarázata és illusztrációja tükörképe a kézikönyvben leírtaknak.
SI
ZI
NY
Ne hajtson végre semmilyen módosítást HYUNDAI gépkocsiján. A módosítások károsan befolyá­solhatják HYUNDAI gépkocsija biztonságát, élettartamát és teljesítményét. A módosított vagy utólag beszerelt alkatrészek, részegységek által okozott következménykárokra nem vonatkozik a gyártómű garanciája. Bizonyos módosítások az adott ország Közlekedési Minisztériuma vagy más kormány­intézménye által megállapított szabályok megszegését is jelentik.
FIGYELEM: A HYUNDAI GÉPKOCSIJÁN VÉGZETT MÓDOSÍTÁSOK .
Az Ön gépkocsijában elektronikus üzemanyag-befecskendezés és más elektronikus berendezések találhatók. Előfordulhat, hogy a helytelenül beszerelt, illetve beállított rádió adó-vevő vagy mobiltelefon megzavarja a gépkocsi elektronikus rendszereit. Ezért javasoljuk, hogy ilyen berendezések besze­relése esetén gondosan kövesse a készülék gyártójának beszerelési útmutatóját, vagy kérjen tanácsot HYUNDAI márkakereskedőjétől.
RÁDIÓ ADÓ-VEVŐ VAGY MOBILTELEFON BESZERELÉSE .
E2
BIZTONSÁGI ÉS A GÉPKOCSI KÁROSODÁSÁRA VONATKOZÓ .
FIGYELMEZTETÉSEK .
Ez a kézikönyv az információk egy részét „VESZÉLY”, „VIGYÁZAT”, „FIGYELEM” és „MEGJEGYZÉS” címszavakkal jelölten tartalmazza.
Ezek jelentése a következő:
VESZÉLY
A VESZÉLY címmel kiemelt rész olyan veszélyes helyzetre hívja fel a figyelmet, amely az útmutatások figyelmen kívül ha­gyása esetén súlyos vagy halálos sérülé­seket idézhet elő.
A VIGYÁZAT címmel kiemelt rész olyan veszélyes helyzetre hívja fel a figyelmet, amely az útmutatások figyelmen kívül ha­gyása esetén súlyos vagy halálos sérülé­seket idézhet elő.
VIGYÁZAT
A FIGYELEM címmel kiemelt rész olyan veszélyes helyzetre hívja fel a figyelmet, amely az útmutatások figyelmen kívül ha­gyása esetén kisebb vagy közepes súlyos­ságú sérüléseket idézhet elő.
MEGJEGYZÉS
A MEGJEGYZÉS címmel kiemelt rész olyan helyzetre hívja fel a figyelmet, amely az útmutatások figyelmen kívül hagyása esetén a jármű károsodását okozhatja.
FIGYELEM
E3
BEVEZETÉS
Köszönjük Önnek, hogy a HYUNDAI-t választotta. Rendkívüli örömünkre szolgál, hogy a HYUNDAI tulajdonosok egyre bővülő táborában üdvözölhetjük. Járműveink magas technikai és technológiai színvonalára igen büszkék vagyunk.
Ennek a Kezelési kézikönyvnek az a célja, hogy megismertesse Önt a gépkocsija helyes használatával, tulajdonságaival és működésével. Az új HYUNDAI gépkocsijának megismerése és így örömteli használata érdekében, mielőtt új gépkocsijával elindulna, figyelmesen olvassa el jelen Kezelési kézikönyvet.
Ez a kézikönyv fontos biztonsági információkat és útmutatásokat tartalmaz, amelyek célja az, hogy megismertesse Önnel a gépkocsi kezelőszerveit és biztonsági funkcióit, és így biztonságosan üzemeltethesse gépkocsiját.
Ez a kézikönyv a gépkocsi biztonságos üzemeltetése érdekében szükséges karbantartásra vonatkozó fontos információkat is tartalmaz. A gyártómű ajánlása alapján lehetőség szerint minden karbantartási és javítási beavatkozást hivatalos HYUNDAI márkaszervizben ajánlatos elvégeztetni, mivel csak a hivatalos HYUNDAI márkaszervizek rendelkeznek minden, a Hyundai járművek szakszerű karbantartásához, javításához szükséges eszközzel és szaktudással. A hivatalos márkaszerviz-hálózaton kívül elvégzett karbantartások és javítások a gyártói garancia megszűnését eredményezhetik.
Ez a Kezelési kézikönyv a gépkocsi szerves részét képezi, és annak érdekében, hogy bármikor tanulmányozható legyen, a gépkocsiban kell tartani. Ha a gépkocsiját eladja, a kézikönyvnek a gépkocsiban kell maradnia, hogy az új tulajdonos megismerkedhessen a fontos működési, biztonsági és karbantartási információkkal.
HYUNDAI MOTOR COMPANY
Súlyos motor- és hajtáslánc-károsodást okozhat a HYUNDAI előírásainak nem megfelelő, gyenge minőségű üzem- és kenőanyagok használata. Mindig a Kezelési kézikönyv Műszaki adatok című fejezetének 8-7 oldalán ismertetett előírásoknak megfelelő, jó minőségű üzem- és kenőanyagokat használjon.
Copyright 2016 HYUNDAI Motor Company. Minden jog fenntartva. A HYUNDAI Motor Company előzetes írásbeli engedélye nélkül tilos ezt a kézikönyvet vagy ennek egy részét bármilyen eszközzel megjelentetni, terjeszteni vagy sokszorosítani.
FIGYELEM
E4
Eredeti Hyundai alkatrészek
1. Mit jelent az, hogy eredeti Hyundai alkatrészek? Az eredeti Hyundai al-
katrészek megegyeznek a Hyundai Motor Company által a jármű gyártá­sához használt alkatrészekkel. Ezeket az optimális biztonság, teljesítmény és megbízhatóság biztosítására fej­lesztettük ki és teszteltük a vásárlóink részére.
2. Miért kell eredeti Hyundai alkat­részt használni? Az eredeti Hyundai
alkatrészeket úgy terveztük meg és fejlesztettük ki, hogy kielégítsék a szi­gorú gyártási követelményeket. Után­gyártott, hamisított vagy bontott alkat­részekre nem vonatkozik a Hyundai új gépkocsi garancia vagy más Hyundai garancia.
A100A01L A100A02L A100A04L
Ezen túlmenően az utángyártott, ha- misított vagy bontott alkatrészek be­szerelése vagy meghibásodása által az eredeti Hyundai alkatrészekben keletkező károkat, meghibásodásokat sem fedezi a Hyundai garanciája.
3. Miről ismerheti fel az eredeti Hyundai alkatrészeket?
Nézze meg az eredeti Hyundai alkat­rész logót a csomagoláson (lásd alább).
Az exportált eredeti Hyundai alkatré­szek csomagolásán az adatok csak angolul szerepelnek.
Az eredeti Hyundai alkatrészek és részegységek kizárólag a hivatalos Hyundai márkaszervizekben vásárol­hatók, illetve rendelhetők meg.
A100A03L
E5
Bevezetés
A KEZELÉSI KÉZIKÖNYV HASZNÁLATA
Ez a kezelési kézikönyv ahhoz kíván segítséget nyújtani, hogy gépkocsijának vezetése a lehető legtöbb örömet sze­rezze Önnek. A Kezelési kézikönyv sok­féle módon tud segítséget nyújtani. Nyo­matékosan javasoljuk az egész útmutató alapos áttanulmányozását. A halálos vagy súlyos sérülések elkerülése érde­kében különösen figyelmesen olvassa el a kézikönyvben VIGYÁZAT és FIGYE­LEM megjegyzésekkel jelölt részeket.
A kézikönyvben a szöveges részeket ábrák egészítik ki annak érdekében, hogy a lehető legjobban elmagyarázzák Önnek, miként élvezheti gépkocsija használatát. A kézikönyv olvasása során megismerheti a gépkocsi jellemzőit és a fontos biztonsági információkat, valamint tanácsokat kap a különböző útviszonyok közötti vezetéshez.
A kézikönyv fő témáit a tartalomjegyzék ismerteti. Ha egy bizonyos terület érdek­li, vagy egy témakört keres, használja a tárgymutatót, amely a kézikönyv összes információjának listáját betűrendben tar­talmazza.
Fejezetek: Ez a kézikönyv nyolc fejezetet, valamint tárgymutatót tartalmaz. Mind­egyik fejezet egy rövid tartalomjegyzék­kel kezdődik, így Ön egy pillanat alatt el­döntheti, hogy ez a fejezet tartalmazza-e az Ön által keresett információkat.
E6
BIZTONSÁGI ÜZENETEK
A saját és a többiek biztonsága nagy fontossággal bír. Ez a Kezelési kézi­könyv számos biztonsági óvintézkedés­sel és műveleti eljárással ismerteti meg. Ezek az információk azokra a potenciális veszélyekre figyelmeztetik Önt, amelyek Önnek és az utasoknak sérüléseket okozhatnak, illetve a gépkocsi károsodá­sához vezethetnek.
A gépkocsi címkéin és ebben a kézi­könyvben található biztonsági üzenetek ezeket a veszélyeket ismertetik, illetve azt, hogyan lehet ezeket elkerülni vagy a kockázatokat csökkenteni.
A jelen kézikönyvben található figyel­meztetések és útmutatások az Ön biz­tonságát szolgálják. Ha a biztonsági fi­gyelmeztetéseket és útmutatásokat nem tartja be, súlyos vagy halálos sérülések következhetnek be.
Ez a kézikönyv a VESZÉLY, VIGYÁZAT, FIGYELEM, MEGJEGYZÉS címeket és a BIZTONSÁGI FIGYELMEZTETŐ SZIM­BÓLUM jelzést használja.
Ez a biztonsági figyelmeztető szimbólum, amely a lehetséges fizikai sérülésekkel járó veszé­lyekre hívja fel a figyelmét. A súlyos vagy halálos sérülések elkerülése érdekében tartsa be a szimbólumot követő összes biz­tonsági üzenetet. A biztonsági fi­gyelmeztető szimbólumot a „VE­SZÉLY”, „VIGYÁZAT” és „FI­GYELEM” címszavak követik.
VESZÉLY
A VESZÉLY címmel kiemelt rész olyan veszélyes helyzetre hívja fel a figyelmet, amely az útmutatások fi­gyelmen kívül hagyása esetén sú­lyos vagy halálos sérüléseket idéz­het elő.
Bevezetés
VIGYÁZAT
A VIGYÁZAT címmel kiemelt rész olyan veszélyes helyzetre hívja fel a figyelmet, amely az útmutatások figyelmen kívül hagyása esetén sú­lyos vagy halálos sérüléseket idéz­het elő.
FIGYELEM
A FIGYELEM címmel kiemelt rész olyan veszélyes helyzetre hívja fel a figyelmet, amely az útmutatások figyelmen kívül hagyása esetén kisebb vagy közepes súlyosságú sérüléseket idézhet elő.
MEGJEGYZÉS
A MEGJEGYZÉS címmel kiemelt rész olyan helyzetre hívja fel a figyelmet, amely az útmutatások figyelmen kívül hagyása esetén a jármű károsodását okozhatja.
ÜZEMANYAGRA VONATKOZÓ ELŐÍRÁSOK
Benzinmotor
Ólommentes benzin
Európa
A gépkocsi optimális teljesítménye érde­kében olyan ólommentes benzin hasz­nálata ajánlott, amely eléri vagy meg­haladja a 95-ös oktánszám (RON ­Research Octane Number)/91 AKI (Anti Knock Index - kopogás index) értékeket. Használható 91-94 oktánszámú (RON)/ 87-90 kopogás indexű (AKI) ólommen­tes benzin, azonban ez a gépkocsi tel­jesítményének kismértékű csökkenését eredményezheti. (Soha ne használjon metanolt tartalmazó üzemanyagot.)
Kivéve Európa
Az Ön új gépkocsiját kizárólag 91-es oktánszámú (RON - Research Octane Number)/87 AKI (Anti Knock Index – ko­pogás index) vagy azt meghaladó értékű ólommentes benzin használatára tervez­ték. (Soha ne használjon metanolt tartal­mazó üzemanyagot.)
Az Ön új gépkocsiját úgy tervezték, hogy ÓLOMMENTES ÜZEMANYAGGAL ma­ximális teljesítményt érjen el, és mini­mális legyen a kipufogógáz károsanyag­tartalma, valamint a gyújtógyertyák szennyeződése.
SOHA NE HASZNÁLJON ÓLOM­TARTALMÚ BENZINT. Az ólomtar­talmú benzin használata káros a katalizátorra, és javíthatatlanul ká­rosítja a motorvezérlő rendszer ré­szét képező lambda-szondát, vala­mint negatívan befolyásolja a ká­rosanyag-kibocsátást.
Soha ne használjon olyan üzem­anyagba keverhető üzemanyag-el­látó rendszer tisztító adalékot, ame­lyet a HYUNDAI nem javasol. (Azt tanácsoljuk, hogy további részlete­kért keressen fel egy hivatalos HYUNDAI márkaszervizt.)
Ne folytassa az üzemanyaggal
való feltöltést, ha a töltőpisztoly automatikusan kikapcsol.
Mindig ellenőrizze a tanksapka
biztonságos meghúzását, hogy megelőzze az üzemanyag kifolyá­sát egy baleset bekövetkezése­kor.
FIGYELEM
VIGYÁZAT
E7
Bevezetés
Ólmozott benzin (bizonyos típusok esetében)
Néhány országban a gépkocsi ólmozott benzinnel történő használata is enge­délyezett. Amennyiben ólmozott benzint kíván használni, azt tanácsoljuk, hogy kérdésével forduljon egy hivatalos HYUNDAI márkakereskedőhöz.
Az ólmozott benzin oktánszám besorolá­sa megegyezik az ólommentes benzi­nével.
Alkohol- és metanoltartalmú benzin
Az E85 vagy gasohol néven is ismert bioetanolt, amely benzin és etanol (etil­alkohol) keveréke, valamint a metanolt (amely faszeszként is ismert) tartalmazó benzint és bioetanolt ólommentes vagy ólmozott benzinnel együtt vagy ahelyett forgalmazzák.
Ne használjon olyan bioetanol üzema­nyagot, amely 10%-nál több etanolt tar­talmaz, és soha ne használjon olyan benzint vagy bioetanolt, amely akármi­lyen kis mennyiségű metanolt tartalmaz. Ezek az üzemanyagok vezethetőségi problémákat okozhatnak, és károsíthat­ják az üzemanyag-ellátó rendszert, a motorvezérlő rendszert és a károsa­nyag-kibocsátást ellenőrző rendszert.
Hagyja abba a bioetanol üzemanyag használatát, ha bármilyen rendellenes­séget tapasztal a motor működésében.
A gépkocsi vagy a motor bármilyen ká­rosodása vagy teljesítménycsökkenése nem tartozik a gyártó garanciális kötele­zettségei közé, ha az alábbi üzemanya­gok bármelyikét használja:
1. Olyan bioetanol üzemanyag, amely 10%-nál több etanolt tartalmaz.
2. Metanolt tartalmazó benzin vagy bio­etanol.
3. Ólmozott benzin vagy ólmozott bio­etanol.
FIGYELEM
Soha ne használjon metanolt tartal­mazó üzemanyagot. Hagyja abba az olyan bioetanol üzemanyag haszná­latát, amely rontja a vezethetőséget.
Egyéb üzemanyagok
A következő típusú üzemanyag-adalé­kok használata:
- Szilikont (Si) tartalmazó adalék
- MMT-t (mangán, Mn) tartalmazó ada­lék
- Ferrocént tartalmazó (vasalapú) ada­lék
- Egyéb fémalapú üzemanyag-adalékok
gyújtáskimaradást, gyenge gyorsulást, motorleállást, a katalizátor károsodását vagy rendellenes korróziót eredményez­hetnek, továbbá a motor olyan károso­dásával járhatnak, ami a hajtómű élet­tartamának csökkenését okozza.
MEGJEGYZÉS
Az Ön gépkocsijának garanciája nem vonatkozik az üzemanyag-ellátó rend­szert ért károkra és a motor teljesít­ményének csökkenésével járó problé­mákra, ha ilyen összetételű üzema­nyagokat használ a gépkocsijához.
E8
Bevezetés
MTBE (metil-tercier-butil-éter) használata
A HYUNDAI azt tanácsolja, hogy ne használjon olyan üzemanyagot gépko­csijához, amelynek térfogat-százalékos MTBE (metil-tercier-butil-éter) tartalma több mint 15% (oxigén tömegaránya 2,7% feletti).
Az olyan üzemanyag, amelynek térfo­gat-százalékban mérve 15%-nál maga­sabb (oxigén tömegaránya 2,7% feletti) az MTBE (metil-tercier-butil-éter) tartal­ma, csökkentheti a jármű teljesítményét, gőzbuborék-képződést vagy nehéz mo­torindítást okozhat.
Az Ön gépkocsijának garanciája nem vonatkozik az üzemanyag-ellá­tó rendszert ért károkra és a motor teljesítményének csökkenésével já­ró problémákra, ha olyan üzemanya­got használ gépkocsijához, amely­nek térfogat-százalékban mért MTBE tartalma több mint 15% (oxigén tömegaránya 2,7%-nál több).
FIGYELEM
Soha ne használjon metanolt
Metanol (faszesz) tartalmú üzemanya­gok nem használhatók a járművében. Ez az üzemanyagtípus csökkentheti a jár­mű teljesítményét, és károsíthatja az üzemanyag-ellátó rendszer, a motorve­zérlő rendszer és a károsanyag-kibocsá­tást szabályozó rendszer egységeit.
Üzemanyag-adalékok
A HYUNDAI olyan ólommentes benzin használatát javasolja, amely Európában eléri vagy meghaladja a 95-ös oktán­szám (RON - Research Octane Number) / 91 AKI (Anti Knock Index - kopogás in­dex) értékeket, illetve Európán kívül eléri vagy meghaladja a 91-es oktánszám (RON - Research Octane Number) / 87 AKI (Anti Knock Index - kopogás index) értékeket.
Abban az esetben, ha az ügyfelek rend­szeresen alacsony minőségű üzema­nyagot használnak, beleértve az üzem­anyag-adalékokat is, és indítási problé­mákkal, illetve egyenetlenül járó motor­ral szembesülnek, 15000 km-enként tölt­senek egy flakon üzemanyag-adalékot az üzemanyagtartályba. Az adalékok a hivatalos HYUNDAI márkaszervizekben vásárolhatók meg, ahol tájékoztatást adnak azok használatával kapcsolatban. Ne keverje egyéb adalékokkal.
A gépkocsi használata külföldön
Ha gépkocsijával külföldre utazik, ügyel­jen a következőkre:
• Tartsa be a regisztrációra és a bizto­sításokra vonatkozó előírásokat.
• Érdeklődjön, hogy a gépkocsijához megfelelő üzemanyag kapható-e.
E9
Bevezetés
Dízelmotor
Gázolaj
A dízelmotor csak a kereskedelemben kapható, az EN 590 szabványnak meg­felelő gázolajjal üzemeltethető. (EN: „European Norm” = európai szabvány). Ne használjon tengeri hajókhoz készült gázolajat, fűtőolajat vagy olyan üzem­anyag-adalékokat, amelyek nincsenek bevizsgálva, mivel ezek megnövelik a motor kopását, és a motor, valamint az üzemanyag-ellátó rendszer károsodását okozzák. A jóváhagyás nélküli üzem­anyagok és/vagy üzemanyag-adalékok használata a gépkocsira vonatkozó ga­rancia megszűnésével jár.
A gépkocsijába olyan gázolajat töltsön, amelynek cetánszáma 51 fölötti. Ha többféle gázolaj kapható, akkor ügyeljen arra, hogy a hőmérsékleti viszonyoknak megfelelően téli vagy nyári gázolajat használjon.
• -5 °C felett ... Nyári gázolajat.
• -5 °C alatt ... Téli gázolajat. Mindig gondosan ellenőrizze, hogy ele-
gendő üzemanyag van-e a tartályban: Ha a motor az üzemanyag hiánya miatt áll le, az üzemanyag-ellátó rendszert tel­jes mértékben légteleníteni kell az újra­indítás érdekében.
FIGYELEM
A tartályba egyáltalán ne töltsön benzint vagy vizet. Ha ez bekö­vetkezik, akkor le kell ereszteni a tartály tartalmát, és légteleníteni kell a rendszert. Ezzel elkerülhető az üzemanyag-ellátó szivattyú meg­szorulása és a motor károsodása.
FIGYELEM
DPF rendszerrel szerelt gépkocsik esetében részecskeszűrős dízel gépjárművekhez előírt minőségű motorikus gázolajat kell használni.
Amennyiben magas kéntartalmú (50 ppm kéntartalom fölötti) gázolajat és jóváhagyás nélküli adalékokat használ, az a DPF rendszer károso­dását és fehér füst kibocsátását okozhatja.
Biodízel
A kereskedelemben kapható olyan dízel üzemanyag, amely 7%-nál kevesebb biodízelt tartalmaz, és általában „B7 dízel” néven kerül forgalomba.
Ezt akkor lehet a gépkocsiban használ­ni, ha a biodízel megfelel az EN 14214 vagy ezzel egyenértékű szabványnak. (EN: „European Norm” = európai szab­vány). A 7%-ot meghaladó biodízelek, a repce metil-észterből (RME), zsírsav metil-észterből (FAME), növényi olaj me­til-észterből (VME) stb. előállított biodí­zelek vagy a gázolaj és biodízel keveré­kek használata a motor fokozott kopását és az üzemanyag-ellátó rendszer káro­sodását okozza. A nem megfelelő üzem­anyagok használata miatt elvégzendő javítás vagy a kopott alkatrészek cseréje nem tartozik a gyártó által nyújtott ga­rancia hatálya alá.
FIGYELEM
Soha ne használjon olyan dízel
üzemanyagot, B7 biodízelt vagy egyebet, amely nem felel meg az érvényes kőolajipari szabványok­nak.
Soha ne használjon olyan üzem-
anyag-adalékot vagy kezelési eljá­rást, amelyet a gépkocsi gyártója nem javasol, vagy használatát nem hagyta jóvá.
E10
Bevezetés
A GÉPKOCSI MÓDOSÍTÁSA
A gépkocsit nem szabad módosítani. A gépkocsi módosítása (pl. chip tuning stb.) befolyásolhatja a teljesítményt, a biztonságot, a tartósságot, valamint meg­sértheti a törvény által meghatározott biztonsági és károsanyag-kibocsátási előírásokat.
Ezek mellett vegye figyelembe, hogy a gépkocsi módosítás miatti károsodására vagy teljesítménycsökkenésére nem vo­natkozik a HYUNDAI garanciája.
• Ha jóváhagyás nélküli elektronikus készülékeket használ, az a gépkocsi rendellenes működését, a vezetékek sérülését, az akkumulátor lemerülését eredményezheti, vagy tüzet okozhat. A biztonsága érdekében ne használ­jon jóváhagyás nélküli elektromos ké­szülékeket.
A GÉPKOCSI BEJÁRATÁSA
Nincs szükség speciális bejáratási idő- szakra. Az első 1000 kilométer alatt az alábbi néhány egyszerű óvatossági elő- írás betartásával megnövelheti a motor teljesítményét, gazdaságosságát és a gépkocsi élettartamát.
• Ne pörgesse túl a motort.
• Haladás közben tartsa a motor fordu­latszámát 2000 és 4000 fordulat/perc közötti értéken.
• Ne haladjon hosszú időn keresztül azonos sebességgel, legyen ez akár alacsony vagy magas sebesség. A motor fordulatszámának változtatása nagyon fontos a motor jól végrehajtott bejáratása érdekében.
• Veszélyhelyzetek kivételével kerülje az erős fékezéseket, hogy a fékbe­rendezés alkatrészei megfelelően il­leszkedjenek egymáshoz.
• Az első 2000 kilométer megtétele alatt ne vontasson utánfutót.
HASZNÁLT GÉPKOCSIK VISSZAVÉTELE ÉS HULLA­DÉKKEZELÉSE (EURÓPA)
A HYUNDAI a szerződött partnereivel együttműködve környezetvédelmi szem­pontból biztonságos megoldást kínál az életciklusuk végére ért járművek kezelé­sére, és az életciklusuk végére ért jár­művekről (End of Life Vehicles) szóló Európai Uniós (EU) irányelvvel össz­hangban gondoskodik az általa gyártott és értékesített járművek környezetbarát visszavételéről és hulladékkezeléséről.
Részletes információkat a gépkocsit ér­tékesítő ország HYUNDAI képviseleté­nek honlapján talál.
E11
Bevezetés
E12
K
TARTALOMJEGYZÉ
A gépkocsi áttekintése
A gépkocsi biztonsági berendezései
A gépkocsi kényelmi jellemzői
Multimédia rendszer
A gépkocsi vezetése
Teendők szükséghelyzetben
Karbantartás
Műszaki adatok és vásárlói információk
Tárgymutató
1
2
3
4
5
6
7
8
T
E13
E14
A gépkocsi áttekintése
A gépkocsi külső áttekintése (I) ........................ 1-2
A gépkocsi külső áttekintése (II) ....................... 1-3
A gépkocsi utasterének áttekintése.................. 1-4
Ismerkedés a műszerfallal (I) ............................. 1-5
Ismerkedés a műszerfallal (II) ............................ 1-6
Motortér................................................................ 1-7
1
A gépkocsi áttekintése
A GÉPKOCSI KÜLSŐ ÁTTEKINTÉSE (I)
Elölnézet
A tényleges kialakítás az ábrázolttól eltérő lehet.
1. Ajtózárak............................................... 3-11
2. Panoráma napfénytető ......................... 3-32
3. Motorháztető......................................... 3-37
4. Külső visszapillantó tükör ..................... 3-23
5. Fényszóró.................................... 3-83, 7-75
6. Nappali menetjelző fény (DRL).... 3-91, 7-75
7. Első ködfényszóró ....................... 3-88, 7-80
8. Szélvédőtörlő-lapátok.................. 3-97, 7-35
9. Parkolást segítő rendszer................... 3-106
10. Gumiabroncsok és keréktárcsák .......... 7-41
OPDE016001
1-2
A GÉPKOCSI KÜLSŐ ÁTTEKINTÉSE (II)
Hátulnézet
A tényleges kialakítás az ábrázolttól eltérő lehet.
1. Üzemanyagtöltő-nyílás ajtó .................. 3-40
2. Csomagtérajtó ...................................... 3-38
3. Hátsó ablaktörlőlapát................... 3-97, 7-36
4. Jégmentesítő...................................... 3-109
5. Antenna .................................................. 4-3
6. Hátsó kombinált lámpatest ................... 7-87
7. Felülre szerelt harmadik féklámpa........ 7-92
8. Hátsó ködlámpa........................... 3-89, 7-91
9. Hátsó parkolást segítő rendszer ........ 3-102
10. Tolatókamera...................................... 3-101
11. Leszerelhető vonószem........................ 6-40
OPDE016002
1
A gépkocsi áttekintése
1-3
A gépkocsi áttekintése
A GÉPKOCSI UTASTERÉNEK ÁTTEKINTÉSE
A tényleges kialakítás az ábrázolttól eltérő lehet.
1. Belső ajtókilincs................................. 3-12
2. Vezetőülés beállítási helyzet
memória rendszer ............................ 3-17
3. Külső visszapillantó tükör behajtás .. 3-25
4. Külső visszapillantó tükör
kezelőszerv ...................................... 3-24
5. Elektromos ablakmozgatást letiltó
kapcsoló ........................................... 3-30
6. Elektromos ablakemelő kapcsolók.... 3-27
7. Fényszórómagasság-állító
berendezés........................................ 3-91
8. Műszercsoport megvilágítás
fényerő-szabályozó kapcsoló............ 3-44
9. Holttérfigyelő rendszer ...................... 5-70
10. Sávelhagyást megelőző rendszer/ . 5-106
Sávelhagyásra figyelmeztető
rendszer (Lane Departure Warning
System - LDWS) ............................. 5-114
11. ESC OFF (kikapcsoló) nyomógomb.. 5-55
12. Biztosítéktábla................................... 7-52
13. Kormánykerék ................................... 3-19
14. Kormánykerék magasság-
/mélységállító kar .............................. 3-20
15. Motorháztető nyitókar........................ 3-37
16. Ülés .................................................... 2-4
OPDE016003
1-4
ISMERKEDÉS A MŰSZERFALLAL (I)
A tényleges kialakítás az ábrázolttól eltérő lehet.
1. Műszercsoport ..................................... 3-43
2. Világítás/irányjelző kapcsoló ................ 3-83
3. Ablaktörlő és -mosó.............................. 3-97
4. Audiorendszer kezelőszervek a
kormánykeréken/ ................................... 4-4
Bluetooth
®
vezeték nélküli technoló-
giás kihangosítás kezelőszervek ........... 4-5
5. Sebességhatárt ellenőrző rendszer
kezelőszervek/.................................... 5-122
Sebességtartó automatika
kezelőszervek/ ................................... 5-124
Fejlett, intelligens sebességtartó
automatika kezelőszervek .................. 5-130
6. Kürt....................................................... 3-21
7. Vezető oldali első légzsák .................... 2-47
8. Kulcsos gyújtáskapcsoló/ ...................... 5-7
Motorindító/-leállító gomb..................... 5-11
9. Audiorendszer/ ...................................... 4-9
Navigációs rendszer ............................. 4-5
10. Elakadásjelző/vészvillogó kapcsoló........ 6-2
11. Központi zár nyomógomb .................... 3-13
12. Manuális légkondicionáló
berendezés/ ....................................... 3-111
Automatikus légkondicionáló
berendezés......................................... 3-121
13. Utas oldali első légzsák........................ 2-47
14. Kesztyűtartó........................................ 3-138
15. Pohártartó........................................... 3-140
16. Konzol tárolórekesz ............................ 3-138
OPDE016005
1
A gépkocsi áttekintése
1-5
A gépkocsi áttekintése
ISMERKEDÉS A MŰSZERFALLAL (II)
A típus B típus
A tényleges kialakítás az ábrázolttól eltérő lehet.
1. Elektromos csatlakozóaljzat............ 3-142
2. Aux, USB és iPod
®
.............................. 4-2
3. Vezeték nélküli mobiltelefon-töltő
rendszer .......................................... 3-144
4. Elektronikus rögzítőfék (Electric
parking brake - EPB) kapcsoló.......... 5-44
5. Auto Hold (automatikus rögzítőfék)... 5-49
6. Ülésfűtés/ülésszellőztetés gombok ... 2-19
7. Kormánykerékfűtés ........................... 3-21
8. Vezetési mód gomb......................... 5-138
9. Parkolást segítő rendszer ON
(bekapcsoló) gomb/......................... 3-106
Hátsó parkolást segítő rendszer
OFF (kikapcsoló) gomb................... 3-104
10. ISG OFF (Idle stop and go ­alapjárati leállító és beindító)
rendszer kikapcsoló gomb................. 5-62
11. Manuális sebességváltó kar.............. 5-20
12. Automata sebességváltó kar/ ........... 5-24
Dupla tengelykapcsolós
sebességváltó kar ............................. 5-31
OPDE016004
1-6
MOTORTÉR
Benzinmotor (Kappa 1.0 T-GDI)
Benzinmotor (Kappa 1.4 T-GDI)
A jármű tényleges motortere az ábrázolttól eltérő lehet.
1. Motor hűtőfolyadék kiegyenlítő
tartály/Motor hűtőfolyadék sapka ...... 7-26
2. Fék- és tengelykapcsoló
folyadéktartály ................................... 7-29
3. Levegőszűrő...................................... 7-31
4. Motorolajszint-mérő pálca ................. 7-24
5. Motorolaj-betöltő nyílás sapka........... 7-24
6. Szélvédőmosó folyadéktartály........... 7-30
7. Biztosítéktábla................................... 7-53
8. Akkumulátor ...................................... 7-37
OPDE076088/OPD076001
1-7
1
A gépkocsi áttekintése
A gépkocsi áttekintése
Benzinmotor (Kappa 1.4 MPI)
Benzinmotor (Gamma 1.6 MPI)
A jármű tényleges motortere az ábrázolttól eltérő lehet.
1-8
1. Motor hűtőfolyadék kiegyenlítő
tartály................................................. 7-26
2. Hűtősapka ......................................... 7-27
3. Fék- és tengelykapcsoló
folyadéktartály ................................... 7-29
4. Levegőszűrő...................................... 7-31
5. Motorolajszint-mérő pálca ................. 7-24
6. Motorolaj-betöltő nyílás sapka........... 7-24
7. Szélvédőmosó folyadéktartály........... 7-30
8. Biztosítéktábla................................... 7-53
9. Akkumulátor ...................................... 7-37
OPDE076089/OPDE076002
Dízelmotor (U2 1.6 TCI)
A jármű tényleges motortere az ábrázolttól eltérő lehet.
1. Motor hűtőfolyadék kiegyenlítő
tartály................................................. 7-26
2. Hűtősapka ......................................... 7-27
3. Fék- és tengelykapcsoló
folyadéktartály ................................... 7-29
4. Levegőszűrő...................................... 7-31
5. Motorolajszint-mérő pálca ................. 7-24
6. Motorolaj-betöltő nyílás sapka........... 7-24
7. Szélvédőmosó folyadéktartály........... 7-30
8. Biztosítéktábla................................... 7-53
9. Akkumulátor ...................................... 7-37
OPD076003
1
A gépkocsi áttekintése
1-9
A gépkocsi áttekintése
1-10
A gépkocsi biztonsági berendezései
Ez a fejezet fontos információkat tartalmaz a saját maga és az utasok védelmére vonatkozóan. Elmagyarázza, miként kell helyesen használni az üléseket és a biztonsági öveket, és hogyan működnek a légzsákok. Továbbá ebben a fejezetben a csecsemők és gyermekek gépkocsiba történő helyes rögzítéséről is olvashat.
Fontos biztonsági óvintézkedések..................... 2-2
Mindig csatolja be a biztonsági övét ...........................2-2
Minden gyermek legyen rögzítve.................................2-2
Légzsák által okozott veszélyek...................................2-2
A vezető figyelmetlensége.............................................2-2
Tartsa ellenőrzés alatt a sebességet...........................2-3
Tartsa biztonságos állapotban a gépkocsiját.............2-3
Ülések.................................................................... 2-4
Biztonsági óvintézkedések.............................................2-5
Első ülések .........................................................................2-6
Hátsó ülések ................................................................... 2-12
Fejtámla........................................................................... 2-15
Ülésfűtés és ülésszellőztetés...................................... 2-19
Biztonsági övek.................................................. 2-22
Biztonsági övre vonatkozó biztonsági
óvintézkedések .............................................................. 2-22
Biztonsági öv figyelmeztető lámpa ........................... 2-23
Biztonsági öv rendszer................................................. 2-25 Biztonsági övre vonatkozó kiegészítő
óvintézkedések .............................................................. 2-31
Biztonsági övek kezelése ............................................ 2-33
Gyermekbiztonsági rendszer (CRS)..................2-34
Tanácsunk: A gyermekek mindig a hátsó ülésen
utazzanak......................................................................... 2-34 Gyermekbiztonsági rendszer (CRS) kiválasztása.... 2-35
Gyermekbiztonsági rendszer (CRS) rögzítése .........2-37
Légzsák - passzív biztonsági rendszer............ 2-45
Hol helyezkednek el a légzsákok? .............................2-47
Hogyan működik a légzsákrendszer?........................ 2-52
Mi várható egy légzsák felfúvódása után?.............. 2-56 Miért nem nyílt ki a gépkocsim légzsákja a
baleset során?................................................................. 2-57 A passzív biztonsági berendezés (SRS)
karbantartása.................................................................. 2-62
Kiegészítő biztonsági óvintézkedések.......................2-63
Légzsák figyelmeztető címkék.................................... 2-63
2
A gépkocsi biztonsági berendezései
FONTOS BIZTONSÁGI ÓVINTÉZKEDÉSEK
Számos biztonsági óvintézkedést és ajánlást fog találni ebben a fejezetben, valamint az egész kézikönyvben. Ebben a fejezetben találhatók a legfontosabbak közé tartozó biztonsági óvintézkedések.
Mindig csatolja be a biztonsági övét
A biztonsági öv nyújtja a legjobb védel­met bármilyen típusú baleset bekövet­kezésekor. A légzsákokat úgy tervezték, hogy kiegészítsék a biztonsági öveket, de nem helyettesítik azokat. Ezért akkor is, ha a gépkocsija légzsákokkal szerelt, MINDIG győződjön meg arról, hogy Ön és az utasok megfelelően becsatolva viseljék a biztonsági öveket.
Minden gyermek legyen rögzítve
A 13 évesnél fiatalabb gyermekeknek nem az első, hanem az egyik hátsó ülé­sen, megfelelően rögzítve kell utazniuk. A csecsemőket és kisgyermekeket meg­felelő gyermekülésbe kell rögzíteni. A nagyobb gyermekeknek a hárompontos övvel együtt ülésmagasítót kell használ­niuk, amíg magasító nélkül nem hasz­nálhatják a biztonsági övet.
2-2
Légzsák által okozott veszélyek
A légzsákok életet menthetnek, de súlyos vagy halálos sérüléseket is okozhatnak azoknak az utasoknak, akik közel ülnek a légzsákokhoz, vagy nem megfelelően becsatolt biztonsági övvel utaznak. A csecsemők, a kisgyermekek és az ala­csony felnőttek vannak leginkább kitéve a felfúvódó légzsák okozta sérülések veszélyének. Kövesse az ebben a kézi­könyvben található útmutatásokat és fi­gyelmeztetéseket.
A vezető figyelmetlensége
A vezető figyelmetlensége, különösen tapasztalatlan vezetők esetében, súlyos potenciális veszélyt hordoz magában. A kormánykerék mögött a biztonságnak kell az elsődleges szempontnak lennie ­a vezetőknek tisztában kell lenniük a figyelmet potenciálisan elvonó tényezők széles spektrumával: például álmosság, tárgyakért nyúlás, evés, szépítkezés, más utasok általi zavarás és mobiltele­fonok használata.
A vezető figyelmetlenné válhat, ha tekin­tetét és figyelmét nem az útra irányítja, illetve elveszi kezeit a kormánykerékről, és nem a vezetéshez kapcsolódó tevé­kenységekre összpontosít. A figyelmet­lenség és a balesetek kockázatának csökkentése érdekében:
• A mobilkészülékeken (például MP3-le­játszók, mobiltelefonok, navigációs ké­szülékek stb.) a beállításokat MINDIG a gépkocsi leparkolt vagy biztonságo­san álló helyzetében végezze.
• KIZÁRÓLAG akkor használjon mobil­készülékeket, ha azt a törvény enge­délyezi, és a körülmények lehetővé teszik a biztonságos használatot. Me­net közben SOHA ne végezzen írás­sal vagy olvasással járó feladatokat (pl. SMS üzenetek, e-mailek küldése, olvasása). A legtöbb országban törvény tiltja, hogy a vezetők írást vagy olva­sást igénylő tevékenységet végezze­nek. Továbbá egyes országokban és városokban tilos a vezetőknek a mo­biltelefont kézben tartani.
• SOHA ne hagyja, hogy a mobiltelefon használata elvonja a figyelmét a veze­tésről. Felelősséggel tartozik az utasok és a többi közlekedő biztonságáért, ezért mindig biztonságosan vezessen, a kezeit tartsa a kormánykeréken, valamint tekintetét és figyelmét mindig az útra irányítsa.
Tartsa ellenőrzés alatt a sebességet
A túlzott sebesség a baleseti sérülések és halálesetek legfontosabb tényezője. Általában minél magasabb a sebesség, annál nagyobb a kockázat, azonban alacsony sebességnél is bekövetkezhet­nek súlyos sérülések. Függetlenül attól, hogy mennyi a megengedett maximális sebesség, soha ne vezessen az útvi­szonyokhoz képest túl gyorsan.
Tartsa biztonságos állapotban a gépkocsiját
Egy gumidefekt vagy egy mechanikus hiba rendkívül veszélyes lehet. Az ilyen problémák lehetőségének csökkentése érdekében rendszeresen ellenőrizze a gumiabroncsok légnyomását és állapo­tát, és végeztessen el minden tervszerű karbantartást.
2
A gépkocsi biztonsági berendezései
2-3
A gépkocsi biztonsági berendezései
ÜLÉSEK
Vezető felőli oldal
Manuális beállítás
Elektromos beállítás
Utas felőli oldal
Első ülés
(1) Állítás előre és hátra (2) Ülés háttámla dőlésszögének
beállítása (3) Üléspárna magasságának állítása* (4) Deréktámasz (vezetőülés)* (5) Ülésfűtés*/ ülésszellőztetés gombok* (6) Fejtámla
Hátsó ülés
(7) Kartámasz (8) Háttámla lehajtása (9) Fejtámla (10) Hosszú/keskeny tárgyak szállítása*
*: egyes változatoknál
2-4
OPDE036001
Biztonsági óvintézkedések
Egy balesetben a biztonsági övekkel és a légzsákokkal együtt fontos szerepet játszik a vezető és az utas biztonsága szempontjából, hogy az ülések beállítá­sa biztonságos és kényelmes ülőhelyze- tet nyújtson.
Ne használjon az ülésen olyan pár­nát, amely csökkenti az ülés és az utas közötti súrlódást. Az utas csí­pője egy baleset vagy hirtelen féke­zés során átcsúszhat a biztonsági öv alsó ága alatt. Súlyos vagy halálos belső sérüléseket okozhat az, hogy a biztonsági öv nem tudja megfelelően ellátni feladatát.
VIGYÁZAT
Légzsákok
Ön is tehet annak érdekében, hogy mini­málisra csökkentse a felfúvódó légzsák okozta sérülések veszélyét. Ha valaki túl közel ül a légzsákhoz, akkor a légzsákok felfúvódásakor jelentősen megnő a sérü­lések veszélye. Olyan távol állítsa az ülést az első légzsákoktól, amennyire csak lehet, és ami még lehetővé teszi a vezető számára a gépkocsi megfelelő irányítását.
Egy légzsák felfúvódása során be­következő súlyos vagy halálos sé­rülések kockázatának csökkentése érdekében tartsa be a következő óvintézkedéseket:
A lehető leghátrébb, olyan hely-
zetbe állítsa a vezetőülést, ami még megengedi a vezetőnek a gépkocsi ellenőrzés alatt tartását.
Az első utasülést a lehetséges
leghátsó helyzetbe állítsa.
VIGYÁZAT
(folytatás)
(folytatás)
A kéz- és karsérülések kockáza-
tának csökkentése érdekében a kormánykereket 9 óra és 3 óra állásban fogja.
SOHA ne helyezzen semmit és
senkit a légzsák elé.
A lábsérülések csökkentése érde-
kében ne engedje, hogy az első utas a műszerfalra helyezze a lá­bait.
2
A gépkocsi biztonsági berendezései
2-5
A gépkocsi biztonsági berendezései
Biztonsági övek
Ha bármikor útnak indul, elindulás előtt mindig csatolja be a biztonsági övét.
Az utasoknak mindig függőlegeshez közeli testtartásban és megfelelően be­csatolt biztonsági övvel kell helyet foglal­niuk az ülésen. A csecsemőket és kis­gyermekeket megfelelő gyermekülésbe kell rögzíteni. Az ülésmagasítót már ki­nőtt gyermekeknek és a felnőtteknek be kell csatolniuk a biztonsági öveket.
A biztonsági öv beállításakor tartsa be a következő óvintézkedéseket:
SOHA ne használjon egy bizton-
sági övet egynél több utas rögzí­tésére.
A háttámlát mindig függőleges-
hez közeli helyzetbe állítsa, és a csípőövet kényelmesen és ala­csonyan vezesse át a csípőjén.
SOHA ne engedje, hogy gyerme-
kek vagy csecsemők egy utas ölében utazzanak.
VIGYÁZAT
(folytatás)
(folytatás)
A biztonsági övet ne vezesse át a
nyakán keresztül, éles peremeken keresztül, vagy ne vezesse úgy a vállövet, hogy az a testétől távol halad.
Ne engedje, hogy a biztonsági öv
becsípődjön vagy összegabalyod­jon.
Első ülések
Az első ülés az üléspárna külső oldalán található kezelőkar (vagy forgatógomb) vagy kezelőgombok használatával állít­ható be. Mielőtt elindítaná a gépkocsit, úgy állítsa be az ülést, hogy könnyen elérje a kormánykereket, a pedálokat és a műszerfalon található kezelőszerveket.
Az ülés beállításakor tartsa be a következő óvintézkedéseket:
Menet közben SOHA ne állítson
az ülés helyzetén. Az ülés hirtelen vagy váratlan elmozdulása követ­kezményeképpen elveszítheti a jármű feletti uralmát, ami baleset­hez vezethet.
Ne helyezzen semmit az első ülé-
sek alá. A vezetőülés előtt, a pad­lón rögzítetlenül elhelyezett tár­gyak igen veszélyesek lehetnek, mert elmozdulásukkor zavarhat­ják a pedálok működtetését, és balesetet okozhatnak.
VIGYÁZAT
(folytatás)
2-6
Loading...
+ 626 hidden pages