AEG TM2090N, TM2080N, TM3080N, TM3090N Manual

0 (0)

Vgradna kuhalna plošca

TM 2080 N

Navodila za uporabo

1

Varnostni ukrepi

Uporaba kuhalne plošce je enostavna, a kljub temu najprej preberite knjižico z navodili za uporabo. Tako boste lahko najbolje izrabili vse prednosti vaše nove kuhalne plošce in se izognili nepravilni uporabi.

Ta navodila shranite, tako da vam bodo vedno pri roki. Ce kuhalno plošco prodate ali jo komu podarite, poskrbite, da bo novi uporabnik dobil tudi to knjižico z navodili, kar mu bo omogocilo, da se seznani z delovanjem kuhalne plošce in navodili za varno uporabo.

Pri priklopu in med uporabo upoštevajte vse navedene varnostne ukrepe, ki so potrebni zaradi vaše varnosti in varnosti drugih uporabnikov.

Vgradnja in vzdrževanje

Priklop prepustite za to usposobljenim strokovnim osebam, ki morajo upoštevati vse veljavne predpise. Pred kakršnimikoli posegi ali vzdrževanjem izklopite kuhalno plošco iz elektricnega omrežja.

Prepricajte se, da lahko zrak neovirano kroži, kar je pri plinskih kuhalnih plošcah še posebej pomembno. Nezadostno zracenje bi lahko povzrocilo pomanjkanje kisika v zraku.

Pred priklopom se prepricajte, da je kuhalna plošca prilagojena vrsti plina, ki ga imate namen uporabljati. Podatki so navedeni na nalepki ob priklopni cevi za plin.

Plinski gorilniki povzrocajo toploto in vlago v prostoru, kjer jih uporabljamo. Zagotovite dobro zracenje prostora bodisi z zracniki, s kuhinjsko napo z odvodom na prosto… Ce niste prepricani o ustreznosti zracenja prostora se o tem posvetujte s strokovnjaki.

Pri intenzivnem in dolgotrajnem kuhanju bo potrebno dodatno zracenje - odprite okno ali vrat na prosto, ali pa vklopite kuhinjsko napo na najvišjo stopnjo.

Ko dobite svojo novo kuhalno plošco, jo takoj odpakirajte in se prepricajte, da med transportom ni prišlo do poškodb. Ce opazite, da je poškodovana, se takoj obrnite na prodajalca.

Ce je potrebno opraviti dolocene spremembe na elektricni napeljavi, mora potrebna dela opraviti za to usposobljena strokovna oseba.

Varnost otrok

Kuhalno plošco naj uporabljajo odrasle osebe. Pazite, da otroci ne bi igrali s stikali.

Med uporabo se deli kuhalne plošce segrejejo in ostanejo vroci še nekaj casa po izklopu. Pazite, da se otroci prevec ne približajo!

Med uporabo

Kuhalna plošca je namenjen kuhanju živil v gospodinjstvih in ni namenjen drugacni, npr. komercialni ali industrijski uporabi.

Kakršnokoli spreminjanje znacilnosti aparata je nevarno.

Kuhalna plošca naj bo vedno cista; ostanki hrane bi se lahko vneli in povzrocili požar.

Nikoli ne poskušajte sami popraviti pokvarjene kuhalne plošce. Popravila prepustite za to usposobljenim strokovnjakom pooblašcenega servisa in zahtevajte uporabo originalnih rezervnih delov. Nestrokovna popravila pomenijo za uporabnika veliko tveganje in lahko pa povzrocijo še hujšo okvaro aparata.

Ko prenehate s kuhanjem se prepricajte, da so vsa kuhališca izklopljena.

Ce v bližini kuhalne plošce uporabljate elektricne aparate (npr. elektricni mešalnik), pazite, da kabel elektricnega aparata ne pride v stik z vrocimi deli.

Pokvarjene kuhalne plošce ne smete uporabljati; takoj jo izklopite iz elektricnega omrežja.

Skrb za okolje

Svojo odsluženo kuhalno plošco odpeljite na ustrezno deponijo; pred tem odrežite prikljucni elektricni kabel cim bližje ohišju.

Dolocene materiale, ki so bili uporabljeni pri proizvodnji, je mogoce reciklirati, zato odpeljite svojo odsluženo kuhalno plošco na ustrezno deponijo.

Proizvajalec ne prevzema odgovornosti za škodo ali poškodbe, ki so posledica nepravilne uporabe in neupoštevanja navodil za uporabo. Upoštevajte tudi navodila za cišcenje in vzdrževanje!

2

AEG TM2090N, TM2080N, TM3080N, TM3090N Manual

Kuhalna plošca je izdelana skladno z naslednjimi predpisi:

-73/23 in 90/683 (o nizki napetosti),

-89/336 (o elektromagnetni kompatibilnosti);

-90/396 (o plinskih napravah) in

-93/68 (splošni) ter poznejšimi modifikacijami.

Navodila za uporabo

Najprej odstranite vso embalažo in nalepke.

Gumbi gorilnikov

Na sprednjem delu kuhalne plošce so gumbi gorilnikov z naslednjimi simboli:

Dovod plina je prekinjen

Najvecji dovod plina

Najmanjši dovod plina

Vžiganje gorilnikov

Vžiganje bo lažje, ce boste postavili posodo na rešetko nad gorilnikom šele potem, ko plamen že gori.

Obrnite gumb gorilnika do konca na levo na simbol najvecjega plamena in ga potisnite navznoter.

Ko plin zagori, pritiskajte na gumb še pribl. 5 sekund; ta cas je potreben za segrevanje (slika 1, C) in izklop varnostnega ventila, ki bi v nasprotnem primeru prekinil dovod plina.

Ko plamen gori, se prepricajte, da je enakomeren, in nastavite plamen ustrezne velikosti.

Ce vam po nekaj poskusih ne uspe vžgati plamena, se prepricajte, da je pokrovcek (A) v pravilnem položaju.

Ce želite prekiniti dovod plina, obrnite gumb gorilnika na desno v položaj »«.

Vedno najprej ugasnite plamen in šele nato snemite posodo z gorilnika.

Pravilna uporaba kuhalne plošce

Poraba plina bo gospodarna, ce boste na izbranem gorilniku kuhali v ustrezno veliki posodi z ravnim dnom; najustreznejše mere so navedene v spodnji tabeli.

Priporocamo, da kuhate v pokritih posodah in da takoj, ko tekocina zavre, zmanjšate plamen toliko, da vsebina še vre.

Uporabljate samo posode z ravnim dnom!

Slika 1

A - Pokrovcek

B - vžigalna svecka

C - Varnostni ventil

Predvsem pri segrevanju mašcobe ne pušcajte kuhalne plošce brez nadzora, saj se mašcoba hitro vname.

Gorilnik

Najmanjši

Najvecji

 

premer (mm)

premer (mm)

 

 

 

Hitri (veliki)

160

260

Srednje hitri

120

220

(srednji)

 

 

3

Uporaba elektricnih kuhališc

Stikali elektricnih kuhališc imata 7 stopenj - stopnja 6 pomeni najmocnejše segrevanje, ce obrnete stikalo na stopnjo 0 pa kuhališce izklopite.

Življenjsko dobo vaše kuhalne plošce boste podaljšali in prihranili na energiji, ce boste upoštevali naslednja priporocila:

Uporabljajte posodo, primerno za kuhanje na elektricnem kuhališcu.

Uporabljajte posode z ravnim dnom enakega (ali vecjega) premera kot je premer grelne plošce (slika 2). Nikoli ne kuhajte v premajhni posodi! Predvsem je to pomembno pri kuhanju v ekonom loncu ali pri cvrenju.

Pazite, da tekocina med kuhanjem ne bi kipela in se razlivala po grelnih plošcah.

Nikoli ne pušcajte kuhališc vklopljenih, ce nanje niste postavili posodo oz. je na njih prazna posoda; prav tako nikoli ne uporabljajte kuhalne plošce za ogrevanje prostora.

Pred prvo uporabo temeljito operite grelni plošci z blagim detergentom, nato površino temeljito izperite s cisto vodo, obrišite do suhega in nato vklopite za približno 10 minut na najvišji stopnji (6). Ob prvem vklopu elektricnega kuhališca boste morda zaznali neprijeten vonj in dim, a le za nekaj minut. To je povsem normalno in je posledica ostankov snovi, ki so bile uporabljene po proizvodnji.

Kuhališc ne uporabljajte kot odlagalno površino; ce bi slucajno vklopili kuhališce, bi se lahko predmeti, ki so na nji h odloženi, vneli.

Kuhalna plošca je opremljena s kontrolno lucko, ki se prižge, ce je kuhališce zelo vroce; ce lucka gori, bodite pozorni, da se ne opecete. Nekaj minut po vklopu kuhališca se prižge kontrolna lucka in ostane prižgana, dokler se kuhališce ne ohladi, torej tudi po izklopu.

Kontrolna lucka ugasne šele, ko se temperatura kuhališca spusti na približno 50°C; to je temperatura, ko je cišcenje varno in se ne boste opekli.

Steklokeramicna površina je izjemno trpežna in odporna na hitre temperaturne spremembe, ni pa neunicljiva. Predvsem udarci s konicastimi predmeti jo lahko poškodujejo.

Ce na površini opazite razpoke, takoj prenehate uporabljati kuhalno plošco in poklicite pooblašceni servis!

Cišcenje in vzdrževanje

Nikoli ne uporabljajte grobih cistil ali cistilnih pripomockov (npr. razpršil za cišcenje pecic, sredstva za odstranjevanje madežev ali rje, cistilnih gobic iz žice ipd.).

Steklokeramicna kuhališca cistite samo s cisto krpo, papirnatimi brisacami, vroco vodo in cistilom za posodo a li z namenskimi cistili za steklokeramicne površine, ki so na voljo na tržišcu. Za cišcenje boste potrebovali tudi posebno strgalo.

Steklokeramicno površino cistite sproti, po vsaki uporabi, in sicer ko je še nekoliko topla ali hladna. Tako boste preprecili, da se necistoca prižge na površino. Ostanke hrane odstranite s pomocjo strgala (ni priloženo!).

Raztopine s sladkorjem, živila z visoko vsebnostjo sladkorja, plastiko, zašcitno folijo ipd. morate takoj odstraniti s pomocjo strgala; v nasprotnem primeru bi lahko te snovi povzrocile nepopravljivo škodo na steklokeramicni površini.

Pozor! Ker je potrebno te snovi odstraniti, dokler so kuhališca še vroca, bodite pri uporabi strgala pozorni, da se ne opecete! Ko se nato kuhališca ohladijo, jih ocistite na obicajen nacin.

4

Loading...
+ 9 hidden pages