Hp LASERJET 8150, LASERJET 4100MFP, LASERJET 8150MFP, LASERJET 9000 User Manual [da]

hp Integreret Webserver til hp LaserJet-printere
brugerhåndbog
© Copyright Hewlett­Packard Company 2001
Alle rettigheder forbeholdes. Reproduktion, tilpasning eller
oversættelse uden forudgående skriftlig tilladelse er ikke tilladt ud over det, som er tilladt i gældende lov om ophavsret.
Første udgave, januar 2001
Garanti
Oplysningerne i dette dokument eller denne software kan ændres uden forudgående varsel.
Hewlett-Packard giver ingen garanti med hensyn til disse oplysninger.
HEWLETT-PACKARD FRASKRIVER SIG DET STILTIENDE ANSVAR FOR SALGBARHED OG EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL.
Hewlett-Packard påtager sig intet ansvar for direkte, indirekte eller hændelige skader eller nogen følgeskader eller andre skader, som er opstået i forbindelse med leveringen eller brugen af disse oplysninger.
Varemærker
Microsoft® er et amerikansk registreret varemærke tilhørende Microsoft Corporation.
Java™ er et amerikansk varemærke tilhørende Sun Microsystems, Inc.
Netscape og Netscape Navigator er amerikanske varemærker tilhørende Netscape Communications Corporation.
Windows® er et amerikansk registreret varemærke tilhørende Microsoft Corporation.

Indhold

Introduktion til HP Integreret Webserver....................................................3
Oversigt................................................................................................ 3
Funktioner ............................................................................................ 5
Yderligere funktioner, der er tilgængelige med en permanent
lagerenhed...................................................................................... 6
Introduktion til ChaiVM (integreret virtuel maskine).........................7
Brug af HP Integreret Webserver ......................................................... 8
Systemkrav ..................................................................................... 8
Visning af HP Integreret Webserver................................................8
Navigering i HP Integreret Webserver.................................................. 9
Visning af printerstatus ved hjælp af hjemmesiderne .............................. 10
Oversigt.............................................................................................. 10
Printerens statusside.......................................................................... 12
Konfigurationsside.............................................................................. 13
Statusside over forbrugsvarer ............................................................ 14
Side med hændelseslog..................................................................... 15
Side over forbrug................................................................................16
Oplysninger om enhed ....................................................................... 17
Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne............................ 18
Oversigt.............................................................................................. 18
Konfigurer printer................................................................................ 20
Valg af papirformat........................................................................23
Advarsler............................................................................................24
Konfiguration af advarselsmeddelelser.........................................27
Specificering af hændelsesmeddelelse.........................................31
E-mail.................................................................................................34
Konfiguration af udgående e-mail ................................................. 35
Konfiguration af indgående e-mail................................................. 36
Brug af e-mail-kommando og -svar............................................... 37
Sikkerhed ........................................................................................... 39
Andre links.......................................................................................... 40
Tilføjelse af et link ......................................................................... 41
Fjernelse af et link......................................................................... 41
Oplysninger om enhed ....................................................................... 42
Sprog..................................................................................................43
Håndtering af netværket med netværkssiderne....................................... 44
Oversigt.............................................................................................. 44
DADK Indhold 1
Appendiks A: HP Web JetAdmin og HP Integreret Webserver................ 47
Appendiks B: Sådan gør du..................................................................... 49
Deling af printeroplysninger................................................................49
Konfiguration af printeren til afsendelse af e-mail-meddelelser.......... 50
Konfiguration af printeren til modtagelse og besvarelse af e-mail-
meddelelser........................................................................................56
Indeks......................................................................................................62
2 Indhold DADK

Oversigt

En Webserver skaber et miljø, hvor Webprogrammer kan fungere. Det fungerer på samme måde, som når et operativsystem, f.eks. Windows®, skaber et miljø på computeren, hvor programmer kan køre. En Webbrowser, som f.eks. Microsoft® Internet Explorer eller Netscape Navigator, anvender den integrerede Webserver til at få vist outputtet fra Webprogrammer.
Når en Webserver omtales som integreret, betyder det, at den ligger på en hardwareenhed (f.eks. en printer) eller i firmware, men at den ikke findes som software, der er lagt på en netværksserver.

Introduktion til HP Integreret Webserver

Fordelen ved en integreret Webserver er, at den giver printeren en brugerflade, der kan anvendes af alle med en netværkscomputer og en standard-Webbrowser. Der er ingen speciel software, der skal installeres eller konfigureres.
Med HP Integreret Webserver kan du få vist statusoplysninger, ændre indstillinger og håndtere printeren eksternt fra computeren.
DADK Introduktion til HP Integreret Webserver 3
Det øverste af hjemmesiden med softwaren er vist herunder.
Bemærk!
De skærmbilleder fra HP Integreret Webserver, der vises i denne håndbog, er til HP Color LaserJet 4550 series-printeren. Hvis du anvender en anden printermodel, vil der være små variationer i den integrerede Webservers udseende og funktioner.
4 Introduktion til HP Integreret Webserver DADK

Funktioner

Med HP Integreret Webserver kan du få vist status for printeren og netværkskortet og håndtere udskriftsfunktioner fra computeren. Du kan gøre følgende med HP Integreret Webserver:
Se meddelelser og statusindikatorer på printerens kontrolpanel.
Fastsætte beholdningen af alle forbrugsvarer.
Bestille forbrugsvarer.
Få vist og ændre bakkekonfigurationer.
Få vist og ændre printerkonfigurationen.
Få vist og udskrive interne sider.
Modtage meddelelse om printerhændelser.
Tilføje eller tilpasse links til andre Websteder.
Vælge det sprog, du vil have vist på den integrerede Webservers sider.
Få vist og ændre konfigurationen af netværkskortet.
DADK Introduktion til HP Integreret Webserver 5

Yderligere funktioner, der er tilgængelige med en permanent lagerenhed

Hvis du har en permanent lagerenhed (f.eks. en installeret harddisk på printeren), kan du få vist, konfigurere og gemme yderligere oplysninger.
Usage page (Side over forbrug) Med en installeret harddisk kan du
få vist siden over forbrug. Siden over forbrug indeholder en optælling af sider for hvert medieformat, der er passeret gennem printeren og viser den gennemsnitlige procent tonerdækning pr. side for hver farve. Siden over forbrug er ikke tilgængelig uden det ekstra lager i form af den installerede harddisk.
Alerts (Advarsler) – Med en installeret harddisk kan du konfigurere
fire forskellige meddelelseslister med op til 20 modtagere på hver liste. Du kan kun sende advarsler til to e-mail-adresser, hvis du ikke har det ekstra lager i form af den installerede harddisk.
Other Links (Andre links) – Med en installeret harddisk kan du tilføje
op til fem ekstra links til Websteder efter eget valg. Du kan kun tilføje ét ekstra link, hvis du ikke har det ekstra lager i form af den installerede harddisk.
Der er muligvis leveret en harddisk sammen med printeren, men det afhænger af printermodellen. Hvis du vil vide, om du har en installeret harddisk, skal du udskrive en konfigurationsside. (Du kan også få vist den integrerede Webservers konfigurationsside. Se side 13). Konfigurationssiden viser alt det installerede tilbehør.
Sådan udskrives en konfigurationsside:
1. Tryk på Menu printerens kontrolpanel, indtil INFORMATION MENU (INFORMATIONSMENU) vises.
2. Tryk på Item (Emne), indtil PRINT CONFIGURATION (UDSKRIV KONFIGURATION) vises.
3. Tryk på Select (Vælg) for at udskrive konfigurationssiden. Når processen er fuldført, vender printeren tilbage til tilstanden READY (KLAR).
Hvis printeren ikke har en installeret harddisk, kan du bestille en. Hvis du ønsker yderligere oplysninger, kan du se den brugerhåndbog, der fulgte med printeren, eller besøge: http://www.hp.com/go/buy_hp (i USA) eller
http://www.hp.com/country/us/eng/othercountriesbuy.htm.
6 Introduktion til HP Integreret Webserver DADK

Introduktion til ChaiVM (integreret virtuel maskine)

Printeren indeholder ligeledes en integreret virtuel maskine, der kaldes ChaiVM, der kører Java programmer. Infrastrukturen i printeren gør det muligt at udvikle udvidede løsninger og at løse problemer og gør det lettere at håndtere printeren. Den integrerede virtuelle maskine er blevet udviklet specielt til at forenkle netværks- og Internetkommunikation.
Denne generiske virtuelle maskines operativsystem giver dig flere nye muligheder:
Udviklere kan hurtigere og lettere oprette tilpassede printerfunktioner
og være sikre på, at programmerne kan køre på den integrerede virtuelle maskine. Der kræves intet tilpasset udviklingsmiljø. Et Java program, der kører på den virtuelle ChaiVM maskine i et Windows 98 miljø, kan også køre i et Macintosh miljø eller på en printer.
Printerfirmware og andre programmer kan frigives og opdateres
senere.
De dynamiske attributter i ChaiVM gør det muligt at køre et program på
den integrerede virtuelle maskine (f.eks. et selvdiagnosticerings­program) og derefter slette det, når opgaven er udført. Det er ikke nødvendigt at lagre programmer permanent på printeren.
Alle printere med ChaiVM indeholder disse funktioner.
DADK Introduktion til HP Integreret Webserver 7

Brug af HP Integreret Webserver

Systemkrav

Du skal have følgende for at bruge HP Integreret Webserver:
Et TCP/IP-baseret netværk
En Webbrowser, der er installeret på computeren, helst Netscape
Navigator 4.7x eller Microsoft Internet Explorer 5.0x eller senere version
Bemærk!
Den integrerede Webserver kan bruges i et hvilket som helst operativsystem, der understøtter TCP/IP-protokollen og en Webbrowser.
Den integrerede Webserver understøtter ikke IPX-baserede netværksprintertilslutninger. Den kan heller ikke bruges med et parallelkabel.
Ingen kan få vist den integrerede Webservers sider uden for en firewall.

Visning af HP Integreret Webserver

1. Start Webbrowseren.
2. Indtast den IP-adresse, der er knyttet til printeren (f.eks.: http://192.168.1.1) eller værtsnavnet (f.eks.: http://minprinter), i feltet Address: (Adresse:) eller Go to: (Gå til:).
Du kan finde printerens IP-adresse angivet i TCP/IP-afsnittet på printerens konfigurationsside under Protocol Information.
Sådan udskrives en konfigurationsside:
a. Tryk på Menu printerens kontrolpanel, indtil INFORMATION
MENU (INFORMATIONSMENU) vises.
b. Tryk på Item (Emne), indtil PRINT CONFIGURATION (UDSKRIV
KONFIGURATION) vises.
c. Tryk på Select (Vælg) for at udskrive konfigurationssiden. Når
processen er udført, vender printeren tilbage til tilstanden READY (KLAR).
8 Introduktion til HP Integreret Webserver DADK

Navigering i HP Integreret Webserver

HP Integreret Webserver har tre sæt interne Websider til visning af printeroplysninger og ændring af konfigurationsindstillinger. Du kan gå til disse sider ved at klikke på fanen Home (Hjem), Device (Enhed) eller Networking (Netværk).
Siderne Home (Hjem) er informationssider for printeren. Du kan ikke
konfigurere printeren fra disse sider. (Yderligere oplysninger finder du på side 10).
Siderne Device (Enhed) gør det muligt at konfigurere printeren fra
computeren. (Yderligere oplysninger finder du på side 18).
Siderne Networking (Netværk) gør det muligt at få vist
netværksstatus og konfigurere printerens netværkskort fra computeren. (Yderligere oplysninger findes på side 44).
Disse sider indeholder yderligere links. Yderligere oplysninger finder du under Andre links på side 40.
Bemærk!
De skærmbilleder fra HP Integreret Webserver, der vises i denne håndbog, er til HP Color LaserJet 4550 series-printeren. Hvis du anvender en anden printermodel, vil der være små variationer i den integrerede Webservers udseende og funktioner.
DADK Introduktion til HP Integreret Webserver 9

Oversigt

Hjemmesiderne er informationssider for printeren. Du kan ikke konfigurere printeren fra disse sider. Tabellen nedenfor viser hver enkelt af disse hjemmesider og beskriver deres funktioner. Yderligere oplysninger finder du ved hjælp af det angivne sidetal.

Visning af printerstatus ved hjælp af hjemmesiderne

Hjemmeside Funktioner
Printer status page (Statusside for printer) (side 12)
Configuration page (Konfigurations side) (side 13)
Supplies status page (Statusside for forbrugsvarer) (side 14)
Event log page (Hændelseslog side) (side 15)
Indeholder de eksterne funktioner Start og Jobannullering, viser kontrolpanelmeddelelser og statusindikatorer (herunder hjælp), gør det muligt at angive opdateringshastigheden og viser papirbakkekonfigurationerne, resterende forbrugsvarer og installeret tilbehør.
Viser alle printerens konfigurationsindstillinger.
Viser beholdningen af forbrugsvarer og hjælper dig med at bestille nye.
Viser de seneste printerhændelser og -fejl.
10 Visning af printerstatus ved hjælp af hjemmesiderne DADK
Hjemmeside Funktioner
Usage page (Side over forbrug) (side 16)
Device information page (Side med oplysninger om enhed) (side 17)
Viser printerens navn og serienummer, giver en optælling over sider for hvert medieformat, der er passeret gennem printeren og viser den gennemsnitlige procent af tonerdækning pr. side for hver farve. (Denne side er kun tilgængelig, hvis printeren har en permanent lagerenhed installeret).
Viser en beskrivelse af enheden, aktivnummer, firmanavn, navn på kontaktperson og printerens IP-adresse, modelnummer og serienummer.
DADK Visning af printerstatus ved hjælp af hjemmesiderne 11

Printerens statusside

På printerens statusside vises de aktuelle meddelelser og statusindikatorer på printerens kontrolpanel under Control Panel (Kontrolpanel). Klik på Control Panel Help (Hjælp til Kontrolpanel) nederst på skærmen for at få vist den hjælp, der i øjeblikket er tilgængelig fra printerens kontrolpanel.
Klik på knappen Go (Gå) på printeren for at fortsætte udskrivningen eller for at påbegynde et udskriftsjob. Knappen Job Cancel (Annuller job) skal aktiveres på sikkerhedssiden. (Klik på Device (Enhed) øverst i skærmbilledet, og klik derefter på Security (Sikkerhed) på venstre navigationsbjælke).
Skriv antallet af minutter, og klik derefter på Apply (Anvend) for at angive den frekvens, den integrerede Webserver skal kontrollere
Viser den resterende levetid for hver forbrugsvare (i procent).
Viser status og konfigurationsoplysninger for papir- og udskriftsbakkerne.
Viser det ekstraudstyr, der er installeret i printeren.
Tryk på [?] (emne-tast) for at få vist den hjælp, der aktuelt er tilgængelig i printerens kontrolpanel.
12 Visning af printerstatus ved hjælp af hjemmesiderne DADK

Konfigurationsside

Brug konfigurationssiden til at få vist aktuelle printerindstillinger, løse printerproblemer eller kontrollere installationen af ekstra tilbehør, som f.eks. hukommelse (DIMM) eller papirhåndteringsenheder.
Bemærk!
Du kan også sende konfigurationssiden til andre ved hjælp af e-mail. Se side 49 for at få yderligere oplysninger.
DADK Visning af printerstatus ved hjælp af hjemmesiderne 13

Statusside over forbrugsvarer

Statussiden over forbrugsvarer viser den resterende beholdning og HPs varenumre. (Det er en god idé at have varenumrene klar, når du bestiller forbrugsvarer).
Hvis du vil bestille forbrugsvarer via Internettet, skal du klikke på linket Order Supplies (Bestil forbrugsvarer).
14 Visning af printerstatus ved hjælp af hjemmesiderne DADK

Side med hændelseslog

Siden med hændelseslog viser de seneste printerhændelser, herunder papirstop, servicefejl og andre printerfejl.
Hvis du vil have hurtigere adgang til yderligere oplysninger om fejlmeddelelser, skal du klikke på linket Solve A Problem (Løs et problem) og derefter vælge Error Messages (Fejlmeddelelser). (Dette link fører til hp.com på World Wide Web. Det er ikke en del af den integrerede Webserver).
DADK Visning af printerstatus ved hjælp af hjemmesiderne 15

Side over forbrug

Siden over forbrug viser printerens navn og serienummer, giver en sidetælling for hvert medieformat, der er passeret gennem printeren, og viser den gennemsnitlige procent tonerdækning pr. side for hver farve.
Bemærk!
Siden over forbrug er kun tilgængelig, hvis printeren har en permanent lagerenhed (f.eks. en installeret harddisk).
Forbrugstotaler vises for hvert medieformat. Totalerne viser det antal sider, der blev udskrevet på en side, det antal, der blev udskrivet på to sider (dupleks) samt totalerne for de to udskrivningsmetoder.
Beskriver den gennemsnitlige procentdel af tonerdækning per side for hver farve. (Denne værdi er ikke adskilt for farve­og sort/hvide sider. Den er kombineret til én værdi for alle udskrevne sider).
16 Visning af printerstatus ved hjælp af hjemmesiderne DADK

Oplysninger om enhed

Siden med oplysninger om enheden viser en beskrivelse af enheden, aktivnummer, firmanavn, navn på kontaktperson og printerens IP-adresse, modelnummer og serienummer.
Bemærk!
Beskrivelsen af enheden, aktivnummeret, firmanavnet og navnet på kontaktpersonen skal vælges fra enhedssiderne. Klik på Device (Enhed)
øverst i skærmbilledet, og klik derefter på Device Information (Oplysninger om enhed) på den venstre navigationsbjælke. Se side 42
for at få yderligere oplysninger.
DADK Visning af printerstatus ved hjælp af hjemmesiderne 17

Oversigt

Enhedssiderne gør det muligt at konfigurere printeren fra computeren. Nedenstående tabel viser hver enkelt af enhedssiderne og beskriver funktionerne. Se det angivne sidetal for at få yderligere oplysninger.

Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne

Enhedssider Funktioner
Configure printer (Konfigurer printer) (side 20)
Alerts (Advarsler) (side 24)
Email (E-mail) (side 34)
Security (Sikkerhed) (side 39)
Other Links (Andre links) (side 40)
Giver en liste over menuer, hvor du kan udskrive interne printersider og konfigurere printeren eksternt.
Gør det muligt at konfigurere printeren og sende advarsler om problemer og status til andre via e-mail.
Gør det muligt at konfigurere e-mail-indstillinger for udgående og indgående e-mail.
Gør det muligt at angive en adgangskode for at styre, hvem der eksternt kan annullere job eller bruge enhedssiderne.
Gør det muligt at tilføje eller tilpasse links til ønskede Websteder. Disse links vises på navigationsbjælken til venstre på alle siderne i den integrerede Webserver.
18 Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne DADK
Enhedssider Funktioner
Device information (Oplysninger om enhed) (side 42)
Language (Sprog) (side 43)
Gør det muligt at navngive printeren og tilknytte et aktivnummer. Du kan tilføje navnet på den primære kontaktperson, hvor der kan fås oplysninger om printeren. Denne side viser også printerens IP-adresse, printermodellen, printernummeret og serienummeret.
Gør det muligt at vælge, hvilket sprog der anvendes til visning af den integrerede Webservers sider.
DADK Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne 19

Konfigurer printer

Siden Konfigurer printer giver mulighed for at udskrive interne printersider og konfigurere printeren eksternt. Du kan konfigurere papirbakkerne og ændre andre printerindstillinger fra de interne printersider.
Klik på menuens navn for at få vist en menu og håndtere printeren eksternt. Disse menuer er magen til de menuer, der er tilgængelige fra printerens kontrolpanel. (Nogle af menuerne på printerens kontrolpanel er ikke tilgængelige fra den integrerede Webserver).
Bemærk!
De viste skærmbilleder i HP Integreret Webserver er til HP Color LaserJet 4550 series-printeren. Hvis du anvender en anden printermodel, vil der være små variationer i den integrerede Webservers udseende og tilgængelige funktioner.
Vælg et menunavn for at konfigurere emner i den pågældende menu.
20 Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne DADK
Nedenstående tabel beskriver menuerne.
Menunavn Beskrivelse
Information Menu (Informationsmenu)
Paper Handling Menu (Menuen Papirhåndtering)
Printing Menu (Menuen Udskrivning)
Configuration Menu (Menuen Konfiguration)
I/O Menu (Menuen I/O)
Resets Menu (Menuen Nulstil)
Denne menu indeholder printerinformationssider, der beskriver printeren og dens konfiguration.
I denne menu kan du definere papirtypen i bakkerne.
I denne menu kan du vælge udskriftindstillinger, som f.eks. antal kopier. Du kan også konfigurere specielle papirformater.
Punkterne i denne menu har indvirkning på printerens funktionsmåde. Du kan f.eks. konfigurere Energispar og indstillinger for printersproget fra denne menu.
Punkter i menuen I/O (input/output) påvirker kommunikationen imellem printeren og computeren.
Punkterne i menuen Nulstil rydder alt i printerens hukommelse. Brug denne menu med forsigtighed. Du kan miste sidedata i bufferen eller printerkonfigurationsindstillinger, når du bruger menuen Nulstil. Nulstil kun printeren under følgende omstændigheder:
Du ønsker at gendanne printerens
standardindstillinger.
Kommunikationen mellem printer og computer
er blevet forstyrret.
Du har problemer med en port.
Bemærk!
Hvis der ikke er etableret kommunikation mellem printeren og computeren, kan du ikke nulstille printeren.
Punkterne i menuen Nulstil rydder alt i printerens hukommelse. Knappen Cancel Job (Annuller job) rydder kun det aktuelle job. Du kan få adgang til knappen Annuller job fra sikkerhedssiden. (Yderligere oplysninger finder du på side 39).
DADK Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne 21
Menunavn Beskrivelse
Bemærk!
Når du har udført en nulstilling, skal du konfigurere printerens IP-adresse.
22 Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne DADK

Valg af papirformat

Følgende fremgangsmåde er et eksempel. Andre menuer kan indstilles på tilsvarende vis.
Bemærk!
Printerdrivere og softwareprogrammer tilsidesætter ofte valg, der er foretaget i menuen Printing (Udskrivning) og menuen Paper Handling (Papirhåndtering). Se den brugerhåndbog, der fulgte med printeren, for at få yderligere oplysninger.
Følg nedenstående trin for at vælge papirformat for bakke 1:
1. Klik på PAPER HANDLING MENU (PAPIRHÅNDTERINGSMENU).
2. Vælg USLETTER ved siden af TRAY 1 SIZE (FORMAT FOR BAKKE 1).
3. Klik på Apply (Anvend) for at gemme ændringerne.
Bemærk!
Ændringer afspejles på statussiden for printeren, konfigurationssiden og i menuen Paper Handling (Papirhåndtering).
1.
2.
3.
DADK Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne 23

Advarsler

Fra advarselssiden kan systemadministratoren indstille printeren til at sende advarsler om problemer og status til andre via e-mail. Der er mere end én person, der kan modtage advarsler, og hver person modtager kun de angivne advarsler. En administrativ assistent kan f.eks. være ansvarlig for vedligeholdelse af tonerpatroner i en printer eller udbedring af papirstop, og en ekstern serviceudbyder kan være ansvarlig for vedligeholdelse af større forbrugsvarer. Advarsler kan konfigureres, så den administrative assistent modtager en advarsel på forhånd ved lavt tonerniveau, og den eksterne serviceudbyder modtager advarsler om fikseringsenheder, udskrifttromler og overføringsvalser.
Bemærk!
Hvis du vil have trinvise anvisninger til, hvordan printeren konfigureres til at sende en e-mail-advarsel, skal du se side 50.
Bemærk!
Nogle af funktionerne i den integrerede Webserver, herunder advarselsfunktionen, kræver en permanent lagerenhed (f.eks. en installeret harddisk) for at kunne konfigurere og gemme specifikke oplysninger på en permanent basis.
Næste side viser advarselssiden og de tilgængelige indstillinger med en permanent lagerenhed. Med en installeret harddisk kan du konfigurere fire forskellige lister med op til 20 modtagere på hver liste. Yderligere oplysninger finder du på side 28.
24 Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne DADK
Å
Åbner et nyt vindue til e-mail-siden, hvor du kan
g
bekræfte, at SMTP-serveren (Simple Mail Transfer Protocol) er konfigureret korrekt. (Advarsler fungerer ikke, hvis SMTP-serveren ikke er konfigureret korrekt). Afslut e-mail-siden for at vende tilba
bner et nyt vindue til sikkerhedssiden. Udgående e-mail skal markeres på sikkerhedssiden for at advarsler fungerer. Afslut sikkerhedssiden for at vende tilbage til advarselssiden.
e til advarselssiden.
DADK Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne 25
Uden en installeret harddisk kan du kun angive to e-mail-adresser. Da der ikke er nogen lister, der skal redigeres, føjes e-mail-modtagere direkte til advarselssiden. Nedenstående skærmbillede viser advarselssiden uden en installeret harddisk. Yderligere oplysninger finder du på side 27.
Nedenstående tabel beskriver hvert link under Select Events (Vælg
hændelser). Se Specificering af hændelsesmeddelelse på side 31.
Hændelsesnavn Beskrivelse
Supplies (Forbrugsvarer)
Service (Service) Vælger specifikke hændelser, der kræver service,
Media Path (Mediesti)
Advisory (Vejledende)
Vælger specifikke forbrugsvarer, som f.eks. tonerpatron, fikseringsenhedssæt eller overføringssæt.
f.eks. EIO fungerer ikke eller Installer tromlesæt. Vælger hændelser, der er knyttet til mediestien,
f.eks. fjernelse af et papirstop eller opfyldning af en bakke.
Vælger vejledende hændelser, som f.eks. Side for kompleks” eller “Ikke nok hukommelse”.
26 Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne DADK

Konfiguration af advarselsmeddelelser

Konfiguration af advarselsmeddelelser i printere, der ikke har en permanent lagerenhed
Bemærk!
Brug disse trin til printere uden en permanent lagerenhed (f.eks. en installeret harddisk).
Følg nedenstående trin for at konfigurere en advarselsmeddelelse:
1. Skriv e-mail-adresser på to modtagere under Notification Recipients (Modtagere af beskeder).
2. Marker afkrydsningsfeltet ved siden af Supplies (Forbrugsvarer), Service (Service), Media Path (Mediesti) og Advisory (Vejledende) for hver af de modtagere, der skal have en meddelelse. (Yderligere oplysninger finder du i tabellen på side 26 eller i Specificering af hændelsesmeddelelse på side 31).
3. Klik på Apply (Anvend) for at gemme oplysningerne.
1.
2.
3.
Bemærk!
Hvis advarsler skal fungere, skal du konfigurere udgående e-mail. Hvis du vil konfigurere udgående e-mail, kan du se E-mail på side 34.
Når du har konfigureret listerne, kan du forbedre hændelsesmeddelelsen yderligere ved at vælge specifikke detaljer og indstillinger for hver hændelse. Se Specificering af hændelsesmeddelelse på side 31.
DADK Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne 27
Konfiguration af advarselsmeddelelser i printere, der har en permanent lagerenhed
Bemærk!
Disse trin gælder for printere med en permanent lagerenhed (f.eks. en installeret harddisk).
Følg nedenstående trin for at konfigurere en advarselsmeddelelse:
1. Klik på Edit List1 (Redigeringsliste 1) under Notification Recipients
(Modtagere af beskeder).
1.
28 Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne DADK
2. Indtast et navn, f.eks. service eller forbrugsvarer, under Change List Name (Rediger listenavn). (Se skærmbilledet nedenfor).
3.
2.
3. Indtast e-mail-adresser for dem, du ønsker, skal modtage en meddelelse, under Add Recipient Address (Tilføj modtageradresse). I store miljøer kan systemadministratorer dirigere e-mail-adresser til listeservere eller URLer for at få en udvidet meddelelse.
4. Klik på Apply (Anvend) for at gemme oplysningerne. Gentag trin 3 og 4 for hver modtageradresse. Når du er færdig med at tilføje modtagere, skal du klikke på Back (Tilbage) for at vende tilbage til advarselssiden.
4.
DADK Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne 29
5. Marker afkrydsningsfeltet ud for Supplies (Forbrugsvarer), Service (Service), Media Path (Mediesti) og Advisory (Vejledende) på
advarselssiden for hver liste, du vil sende en meddelelse for. (Yderligere oplysninger finder du i tabellen på side 26 eller Specificering af hændelsesmeddelelse på side 31).
5.
6.
6. Klik på Apply (Anvend) for at gemme ændringerne.
7. Gentag trin 1 til 6 for hver ekstra liste.
Bemærk!
Hvis advarsler skal fungere, skal du konfigurere udgående e-mail. Hvis du vil konfigurere udgående e-mail, kan du se “E-mail” på side 34.
Når du har konfigureret listerne, kan du specificere hændelsesmeddelelsen yderligere ved at vælge specifikke detaljer og indstillinger for hver hændelse. Se Specificering af hændelsesmeddelelse på side 31.
30 Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne DADK

Specificering af hændelsesmeddelelse

Når du har konfigureret listerne, kan du specificere hændelsesmeddelelsen yderligere ved at vælge specifikke detaljer og indstillinger for hver hændelse. (Se tabellen på side 26 for at få en beskrivelse af hver enkelt hændelseskategori).
1. Klik på en hændelseskategori (Supplies (Forbrugsvarer), Service
(Service), Media Path (Mediesti), Advisory (Vejledende)) under Select Events (Vælg hændelser) for at få vist de tilgængelige
hændelser.
1.
DADK Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne 31
2. Vælg de lister (liste 1 til liste 4) for hver hændelse, du vil have meddelelse om. (Skærmbilledet nedenfor viser hændelserne for forbrugsvarer).
2.
3.
Bemærk!
Der findes yderligere oplysninger om hændelser, der har Andre links (er understreget med blå).
32 Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne DADK
3. Når du har specificeret hændelserne, skal du klikke på Email contents (E-mail-indhold) for at vælge de oplysninger, du vil medtage i e-mail-
advarslen. Disse oplysninger kan omfatte oplysninger om enheden og en kontaktperson, status for forbrugsvarer, en side over forbrug, hjælperessourcer, konfigurationsside og hændelseslog. Marker afkrydsningsfeltet ud for de oplysninger, du vil medtage.
3.
4.
5.
4. Klik på Apply (Anvend) for at gemme ændringerne.
5. Klik på Back (Tilbage) for at vende tilbage til advarselssiden.
DADK Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne 33
E-mail
Med e-mail-siden kan du konfigurere e-mail-indstillinger for udgående og indgående e-mail. Det gør det muligt at bruge printerens “send og modtag-funktioner.
Bemærk!
Hvis du vil have trinvise anvisninger til, hvordan printeren konfigureres til at sende en udgående e-mail, skal du se side 50. Hvis du vil have anvisninger til, hvordan printeren konfigureres til at modtage en indgående e-mail og svare på en udgående e-mail, skal du se side 56.
Outgoing Mail (Udgående e-mail) skal konfigureres for advarslerne
og e-mail-kommando og -svar for at fungere.
Incoming Mail (Indgående e-mail) skal konfigureres for e-mail-
kommando og -svar for at fungere. (Du behøver ikke at konfigurere indgående e-mail, for få advarsler til at fungere). Du kan bruge e-mail­kommandoen til at svare på forespørgselsoplysninger fra printeren, f.eks. en konfigurationsside eller en statusside for forbrugsvarer. Yderligere oplysninger finder du på side 37.
Konfigurér udgående e-mail her.
Konfigurér indgående e-mail her.
Åbner et nyt vindue for sikkerhedssiden. (Afslut sikkerhedssiden for at vende tilbage til advarselssiden).
Bemærk!
Indstillinger på e-mail-siden og sikkerhedssiden arbejder sammen. Du skal markere det korrekte afkrydsningsfelt på sikkerhedssiden, for at udgående og indgående e-mail fungerer korrekt. (Yderligere oplysninger finder du under Sikkerhed på side 39).
34 Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne DADK
Konfiguration af udgående e-mail
Bemærk!
Det er kun nødvendigt at konfigurere udgående e-mail, hvis du vil bruge advarsler eller e-mail-kommando og -svar. Hvis du vil bruge e-mail­kommando og -svar, skal du også konfigurere indgående e-mail (se side 36).
Du skal bruge følgende for at konfigurere udgående e-mail:
IP-adressen på SMTP-postserveren på netværket
Det domænenavn, der bruges ved adressering af e-mail-meddelelser i
organisationen
Bemærk!
Netværks- eller e-mail-administratoren kan sædvanligvis give dig de oplysninger, der kræves til at konfigurere udgående e-mail.
1. Indtast SMTP-serverens IP-adresse. Printeren bruger SMTP-serverens IP-adresse til at dirigere e-mail-meddelelser til andre computere.
1.
2.
3.
2. Indtast domænenavnet. Domænenavnet kombineres med POP3­brugernavnet (eller “printer” som standard) i feltet From: (Fra:) i e-mail-meddelelser, der sendes fra printeren. Printerens domænenavn er typisk det samme som den del i din egen e-mail-adresse, der kommer efter tegnet “@”. Hvis din e-mail-adresse f.eks. er jon_doe@hp.com, er printerens domænenavn hp.com.
3. Klik på Apply (Anvend) for at gemme ændringer på e-mail-siden.
Bemærk!
Du skal også aktivere udgående e-mail på sikkerhedssiden, for at udgående e-mail fungerer korrekt. Se side 39 for at få yderligere oplysninger.
DADK Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne 35
Konfiguration af indgående e-mail
Bemærk!
Det er kun nødvendigt at konfigurere udgående e-mail, hvis du vil bruge advarsler eller e-mail-kommando og -svar. Hvis du vil bruge e-mail­kommando og -svar, skal du også konfigurere indgående e-mail (se side 35).
1. Etablerer en POP3-postbokskonto (Post Office Protocol 3) for printeren på en postserver i organisationens netværk. Hver POP3-konto kræver et brugernavn og en adgangskode. Brugernavnet kombineret med printerens domænenavn (angivet i konfigurationen for udgående e-mail) bliver til e-mail-adressen for printeren. Hvis brugernavnet for POP3-postbokskontoen f.eks. er “printer”, og domænenavnet er hp.com, bliver printerens e-mail-adresse printer@hp.com.
Bemærk!
Hver enkelt printer, der er konfigureret til indgående e-mail, skal have sin egen POP3-postbokskonto på netværkets e-mail-server.
POP3-postbokskonti konfigureres sædvanligvis af netværks- eller e-mail­administratoren.
2. Indtast IP-adressen på POP3-postserveren og brugernavnet og adgangskoden for printerens postbokskonto.
2.
3.
3. Klik på Apply (Anvend) for at gemme ændringer på e-mail-siden.
Bemærk!
Du skal også aktivere indgående e-mail på sikkerhedssiden, for at indgående e-mail fungerer korrekt. Se side 39 for at få yderligere oplysninger.
36 Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne DADK
Brug af e-mail-kommando og -svar
Hvis udgående og indgående e-mail er konfigureret, svarer printeren med en e-mail-meddelelse, når du sender den en e-mail-meddelelse med forespørgsel om en konfigurationsside eller statusside for forbrugsvarer. Du kan bruge denne funktion til at løse et problem eller kontrollere status for printerens beholdning af forbrugsvarer.
Bemærk!
Hvis du vil have trinvise anvisninger til, hvordan printeren konfigureres til at modtage en indgående e-mail og svare på en udgående e-mail, skal du se side 56.
Sammensætning af en meddelelse til printeren
Du skal formatere felterne To: (Til:), From: (Fra:) og Subject: (Emne:) i e-mail-programmet korrekt, når du sammensætter en meddelelse til printeren.
1. Indtast printerens e-mail-adresse i feltet To: (Til:). (Sådan finder du printerens e-mail-adresse: Klik på Device (Enhed) øverst i skærmbilledet, og klik derefter på Email (E-mail) på den venstre navigationsbjælke. Du kan se Printer Email Address (Printerens e-mail-adresse) under Outgoing Mail (Udgående e-mail)).
2. E-mail-programmet udfylder automatisk feltet From (Fra:) med din retur-e-mail-adresse.
3. Brug nedenstående tabel for feltet Subject: (Emne:) for at vælge den type oplysninger, du vil have returneret (konfigurationsside eller statusside over forbrugsvarer) og meddelelsens format (HTML, XML eller Tekst).
Nedenstående tabel viser de indtastninger i feltet Subject: (Emne:), der understøttes:
Format Konfigurationsside Statusside over
forbrugsvarer
HTML
XML
TEKST
this.configpage?configpage =email&format=html
this.configpage?configpage =email&format=xml
this.configpage?configpage =email&format=text
this.configpage?suppliespage =email&format=html
this.configpage?suppliespage =email&format=xml
this.configpage?suppliespage =email&format=text
4. Klik på Send (Send). (Se skærmbilledet på næste side).
DADK Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne 37
Nedenstående skærmbillede viser en e-mail-meddelelse til printeren, der anmoder om at få en konfigurationsside returneret i HTML-format:
Printeren søger efter nye e-mail-meddelelser hvert tredje minut. Når printeren modtager e-mail-meddelelsen, genererer den et svar og sender de anmodede oplysninger tilbage til afsenderens e-mail-adresse (angivet i feltet From: (Fra:) i den oprindelige e-mail-adresse).
Bemærk!
Et svar kan tage fra et minut til flere timer om at blive returneret til e-mail­programmets indbakke alt efter eventuelle forsinkelser på netværket og organisationens postserver.
Hvis felterne To: (Til:), From: (Fra:) og Subject: (Emne:) ikke er formateret korrekt i e-mail-meddelelsen, sender printeren ikke en svarmeddelelse.
38 Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne DADK

Sikkerhed

På sikkerhedssiden kan du angive en adgangskode for at styre, hvem der kan annullere job eksternt eller få adgang til enhedssiderne. Brugernavnet er allerede angivet som “laserjet”. Når adgangskoden er angivet, bliver brugerne bedt om at indtaste en adgangskode, når de forsøger at bruge enhedssiderne eller linket Order Supplies (Bestil forbrugsvarer).
Marker disse afkrydsnings­felter for at få vist knapperne Go (Gå) og Cancel Job (Annuller job) på printerens statusside og siden Konfigurer printer.
Åbner e-mail-siden i et nyt vindue, så du kan bekræfte, at e-mail-indstillingerne er korrekte. (Advarsler, e-mail-kommando og svar fungerer ikke, hvis SMTP-serveren ikke er konfigureret korrekt). Afslut e-mail-siden for at vende tilbage til sikkerhedssiden.
Marker dette afkrydsningsfelt for at sikre, at e-mail­kommando og svar fungerer korrekt.
Marker afkrydsningsf eltet for at sikre, at advarsler, e-mail­kommando og svarfungerer korrekt.
DADK Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne 39

Andre links

Siden med andre links gør det muligt at tilføje eller tilpasse links til de ønskede Websteder. Disse links vises på navigationsbjælken til venstre
på den integrerede Webservers sider. Der er tre permanente links:
My Printer (Printeren) opretter forbindelse til et sæt Webressourcer,
der hjælper dig med at løse specifikke problemer og fastsætte, hvilke yderligere servicefunktioner der er tilgængelige for printeren. (Detaljerede oplysninger, herunder serienummer, fejltilstande og status sendes til Hewlett-Packards Kundeservice. Hewlett-Packard behandler dette som fortrolige oplysninger).
Order Supplies (Bestil forbrugsvarer) gør det muligt at bestille
forbrugsvarer til printeren over Internettet. Hvis du vil vide, hvordan du angiver en adgangskode til denne side, skal du se “Sikkerhed” på side 39.
Solve A Problem (Løs et problem) giver adgang til specifik hjælp til
printeren fra HP Webstedet.
De tre permanente links vises her sammen med eventuelle brugerdefinere de links.
Eventuelle nye links, du tilføjer, vises her.
Bemærk!
Nogle af funktionerne i den integrerede Webserver kræver en permanent lagerenhed (f.eks. en installeret harddisk) for at kunne konfigurere og gemme specifikke oplysninger på en permanent basis.
Du kan tilføje op til fem yderligere links med en installeret harddisk. Du kan kun tilføje ét ekstra link uden det ekstra lager. (Det er en god idé at tilføje et link til virksomhedens Websted).
40 Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne DADK

Tilføjelse af et link

1. Indtast URL'en og navnet, som det skal vises på den integrerede Webservers sider, under Add Link (Tilføj link).
2. Klik på Add Link (Tilføj link).
Nedenstående skærmbillede viser siden med andre links med en brugerdefineret URL.

Fjernelse af et link

1. Marker det link, du vil fjerne, under User-defined Links (Brugerdefinerede links).
2. Klik på Remove Selected Link (Fjern valgte link).
DADK Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne 41

Oplysninger om enhed

Siden med oplysninger om enheden viser printerens IP-adresse, printermodellen, printernummeret og serienummeret. Siden med oplysninger om enheden gør det desuden muligt at navngive printeren og knytte et aktivnummer til den. Du kan også tilføje navnet på den primære kontaktperson, som kan give oplysninger om printeren.
Bemærk!
Klik på Apply (Anvend) for at gemme ændringerne af siden med oplysninger om enheden.
De oplysninger, du vælger, vises på siden med oplysninger om enheden, der findes under fanen Home (Hjem). Oplysningerne vises også i e-mail­meddelelser, der sendes fra printeren. Dette kan være nyttigt, når du skal lokalisere printeren og påfylde forbrugsvarer eller løse et problem.
42 Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne DADK

Sprog

På siden Sprog kan du vælge det sprog, der skal vises på den integrerede Webservers sider.
Bemærk!
Standardsproget er det sprog, der anvendes af Webbrowseren. Hvis browseren og printerens kontrolpanel begge bruger et sprog, der ikke er tilgængeligt for den integrerede Webserver, vælges engelsk som standarden.
Følgende sprog er tilgængelige:
Engelsk Svensk Nederlandsk
Italiensk Fransk Finsk
Spansk Tysk Norsk
Dansk Portugisisk
Registrerer det sprog, der er valgt for din browser, og viser de integrerede Webserversider på samme sprog.
Registrerer det sprog, der er valgt for printerens kontrolpanel, og viser de
Viser de integrerede Webserversider på det angivne sprog.
integrerede Webserversider på samme sprog.
Klik på Apply (Anvend) for at gemme ændringerne af siden med sprog.
Forsigtigt!
Hvis du vælger en anden indstilling end View Pages in Browser Language (Vis sider i browsersprog) (standarden), ændres sproget for alle, der bruger den integrerede Webserver.
DADK Konfiguration af printeren ved hjælp af enhedssiderne 43

Oversigt

Netværkssiderne gør det muligt at få vist netværksstatus og konfigurere printerens netværkskort fra computeren. Netværkssiderne er ikke en del af den integrerede Webserver i printeren. De ligger på en integreret Webserver, der følger med HP JetDirect EIO-netværkskortet.
Udseendet af og funktionerne på netværkssiderne afhænger af din version af HP JetDirect kortet. Følgende skærmbillede er magen til det, du kan se, når du klikker på Networking (Netværk). Klik på den netværksside, du vil have vist, fra den venstre navigationsbjælke. (Den næste side viser et eksempel på siden med netværksindstillinger).

Håndtering af netværket med netværkssiderne

44 Håndtering af netværket med netværkssiderne DADK
Nedenfor ses nogle af de opgaver, du kan udføre fra netværkssiderne.
Ændre netværkskonfigurationsindstillinger for forskellige typer
netværksforbindelser.
Aktivere og deaktivere udskriftsprotokoller.
Angive en supportkontaktperson og support-URL.
Angive en adgangskode, der styrer adgangen til netværkssiderne.
Få vist generelle oplysninger om netværksstatus, herunder
netværksstatistik, der er lagret på printserveren.
Få vist protokoloplysninger for alle understøttede
netværksforbindelser.
Få vist HP JetDirect-konfigurationssiden.
Angive den hyppighed, som den integrerede Webserver kontrollerer
netværksstatus med.
DADK Håndtering af netværket med netværkssiderne 45
Se følgende for at få yderligere oplysninger om netværkssiderne:
Help (Hjælp) – På alle netværkssiderne findes der et
hjælplink under Other Links (Andre links) med en beskrivelse af netværksfunktionerne og nyttige tip til brug af dem. Du kan få adgang til yderligere hjælp fra HP Webstedet fra siden Hjælp.
HP JetDirect Print Server Administratorhåndbog Denne håndbog
kan være tilgængelig på den software-cd, der fulgte med printeren. Hvis du vil hente den seneste version af denne håndbog, kan du besøge adressen: http://www.hp.com/support/net_printing.
46 Håndtering af netværket med netværkssiderne DADK

Appendiks A: HP Web JetAdmin og HP Integreret Webserver

Hvordan arbejder HP Web JetAdmin sammen med HP Intregreret Webserver?
HP Web JetAdmin er et Webbaseret systemhåndteringsværktøj, der gør det muligt at installere og håndtere ydre netværksenheder effektivt fra en Webbrowser. Det gør det muligt for netværksadministratorer at håndtere netværksprinterne fra næsten alle steder.
HP Integreret Webserver og Web JetAdmin arbejder sammen om at opfylde alle dine krav til printerhåndtering.
HP Integreret Webserver giver en simpel, letanvendelig løsning til en-til­en-printerhåndtering i miljøer, der har et begrænset antal printere. Det kan imidlertid være mere effektivt for miljøer, der har flere printere, at anvende HP Web JetAdmin til gruppeprinterhåndtering. Med HP Web JetAdmin kan du opdage, håndtere og konfigurere flere enheder på en gang.
HP Web JetAdmin er tilgængelig fra HP Kundeservice Online (http://www.hp.com/support/net_printing).
DADK Appendiks A: HP Web JetAdmin og HP Integreret Webserver 47
48 Appendiks A: HP Web JetAdmin og HP Integreret Webserver DADK

Appendiks B: Sådan gør du

Deling af printeroplysninger

Hvordan kan jeg dele printeroplysningerne uden at konfigurere e-mail-advarsler?
Webbrowseren indeholder en funktion, der er nyttig til deling af printeroplysninger.
1. Find den integrerede Webserverside, du vil dele.
2. Følg anvisningerne for browseren:
I Microsoft Internet Explorer: Klik på Send i menuen File (Filer), og klik
derefter på Page by E-mail (Side med e-mail).
I Netscape Navigator: Klik på Send Page (Send side) i menuen File
(Filer).
Der vises et vindue, hvor du kan sammensætte en e-mail med den valgte integrerede Webserverside vedhæftet. Du kan sende e-mailen til hvem som helst.
Du kan f.eks. sende konfigurationssiden til HP Kundeservice for at få hjælp til løsning af et problem med printeren.
DADK Appendiks B: Sådan gør du 49
Konfiguration af printeren til afsendelse af e-mail-meddelelser
Hvordan kan jeg konfigurere den integrerede Webserver, så printeren kan sende en udgående e-mail-meddelelse?
Følgende eksempel viser, hvordan HP Color LaserJet 4550 printeren skal konfigureres for at sende en e-mail-advarsel, når en låge eller et dæksel på printeren står åbent.
1. Start Webbrowseren.
2. Indtast den IP-adresse i feltet Address: (Adresse:) eller Go to: (Gå til:), der er knyttet til printeren (f.eks.: http://192.168.1.1) eller værtsnavnet (f.eks.: http://minprinter).
(Hvis du ikke kender printerens IP-adresse, kan du se side 8).
50 Appendiks B: Sådan gør du DADK
3. Hjemmesiden for den integrerede Webserver vises. Klik på Device (Enhed) øverst i skærmbilledet, og klik derefter på Alerts (Advarsler)
på den venstre navigationsbjælke.
4. Tilføj den korrekte e-mail-adresse (følg anvisningerne herunder).
Hvis printeren har en permanent lagerenhed
Bemærk!
Disse trin gælder for printere med en permanent lagerenhed (f.eks. en installeret harddisk).
a. Klik på Edit List1 (Redigeringsliste 1) under Notification
Recipients (Modtagere af beskeder).
a.
DADK Appendiks B: Sådan gør du 51
b. Indtast den pågældende e-mail-adresse under Add Recipient
Address (Tilføj modtageradresse) (f.eks.:
navn@virksomhed.com”).
b.
c.
d.
c. Klik på Apply (Anvend). d. Klik på Back (Tilbage) for at vende tilbage til advarselssiden.
Hvis printeren ikke har en permanent lagerenhed
Bemærk!
Disse trin gælder for printere uden en permanent lagerenhed (f.eks. en installeret harddisk).
a. Indtast den pågældende e-mail-adresse under Notification
Recipients (Modtagere af beskeder) (f.eks.: navn@virksomhed.com).
a.
b.
b. Klik på Apply (Anvend).
52 Appendiks B: Sådan gør du DADK
5. Klik på Media Path (Mediesti) under Select Events (Vælg hændelser).
5.
6. Marker afkrydsningsfeltet List1 (Liste 1) ud for CLOSE DRAWERS/DOORS/COVERS (LUK SKUFFER/DÆKSLER/LÅGER).
6.
DADK Appendiks B: Sådan gør du 53
7. Klik på Apply (Anvend). Følgende skærmbillede vises. Klik på OK.
8. Klik på Email (E-mail) den venstre navigationsbjælke.
8.
9.
10.
11.
12.
Bemærk!
Netværks- eller e-mail-administratoren kan sædvanligvis give dig de oplysninger, der kræves til at konfigurere udgående e-mail. Se side 35 for at få yderligere oplysninger.
9. Indtast SMTP-serverens IP-adresse under Outgoing Mail (Udgående e-mail).
10.Indtast domænenavnet under Outgoing Mail (Udgående e-mail).
11.Klik på Apply (Anvend).
12.Klik på Security (Sikkerhed).
54 Appendiks B: Sådan gør du DADK
13. Marker afkrydsningsfeltet Outgoing Mail (Udgående e-mail) under Security (Sikkerhed).
13.
14.
14.Klik på Apply (Anvend).
15.Hvis du vil teste konfigurationen, skal du åbne printerens topdæksel og derefter gå til computeren og kontrollere, at du har modtaget en e-mail­meddelelse fra printeren. (Se eksemplet nedenfor).
DADK Appendiks B: Sådan gør du 55
Konfiguration af printeren til modtagelse og besvarelse af e-mail-meddelelser
Hvordan konfigurerer jeg den integrerede Webserver, så printeren kan modtage en indgående e-mail-meddelelse og besvare den med en udgående e-mail-meddelelse?
Følgende eksempel viser, hvordan HP Color LaserJet 4550-printeren konfigureres, så du kan sende en e-mail-meddelelse til printeren for at anmode om en konfigurationsside, og derefter få printeren til at svare med en e-mail-meddelelse.
1. Start Webbrowseren.
2. Indtast den IP-adresse i feltet Address: (Adresse:) eller Go to: (Gå til:), der er knyttet til printeren (f.eks.: http://192.168.1.1) eller værtsnavnet (f.eks.: http://minprinter).
(Hvis du ikke kender printerens IP-adresse, kan du se side 8).
3. Hjemmesiden for den integrerede Webserver vises. Klik på Device (Enhed) øverst i skærmbilledet, og klik derefter på Email (E-mail) på den venstre navigationsbjælke.
56 Appendiks B: Sådan gør du DADK
Bemærk!
Netværks- eller e-mail-administratoren kan sædvanligvis give dig de oplysninger, der kræves til at konfigurere udgående og indgående e-mail. Se side 35 og 36 for at få yderligere oplysninger.
4. Indtast SMTP-serverens IP-adresse under Outgoing Mail (Udgående
e-mail).
4.
5.
6.
7.
8.
9.
5. Indtast domænenavnet under Outgoing Mail (Udgående e-mail).
6. Skriv POP3-serverens IP-adresse under Incoming Mail (Indgående e-mail).
7. Indtast brugernavnet for printerens postbokskonto (f.eks. “printer”) under Incoming Mail (Indgående e-mail).
8. Klik på Apply (Anvend).
9. Klik på Security (Sikkerhed).
DADK Appendiks B: Sådan gør du 57
10.Marker afkrydsningsfelterne Outgoing Mail (Udgående e-mail) og Incoming Mail (Indgående e-mail) under Security (Sikkerhed).
10.
11.
11.Klik på Apply (Anvend).
12.Sammensæt en meddelelse til printeren fra e-mail-programmet ved at følge nedenstående trin:
a. Indtast printerens e-mail-adresse i feltet To: (Til:). (Sådan finder du
printerens e-mail-adresse: Klik på Device (Enhed) øverst i skærmbilledet, og klik derefter på Email (E-mail) på den venstre navigationsbjælke. Du kan se Printer Email Address (Printerens e-mail-adresse) under Outgoing Mail (Udgående e-mail).
b. E-mail-programmet udfylder automatisk feltet From: (Fra:) med din
retur-e-mail-adresse.
c. Indtast følgende i feltet Subject: (Emne:)
this.configpage?configpage=email&format=html
Bemærk!
Yderligere oplysninger om sammensætning af en meddelelse til printeren finder du på side 37.
58 Appendiks B: Sådan gør du DADK
13.Klik på Send (Send).
14.Du modtager en e-mail fra printeren i e-mail-programmets indbakke. (Se skærmbilledet nedenfor).
Bemærk!
Et svar kan tage fra et minut til flere timer om at blive returneret til e-mail-programmets indbakke alt efter eventuelle forsinkelser på netværket og postserveren.
Hvis felterne To: (Til:), From: (Fra:) og Subject: (Emne:) ikke er formateret korrekt i e-mail-meddelelsen, sender printeren ikke en svarmeddelelse.
DADK Appendiks B: Sådan gør du 59
60 Appendiks B: Sådan gør du DADK
DADK Appendiks B: Sådan gør du 61

Indeks

1-sidede udskriftsjob, 16 2-sidede udskriftsjob, 16 adgangskode, oprette, 38 advarsler, 24
konfigurere
meddelelse, 26, 27 opsætte, 49 specificere
meddelelse, 25, 26,
29, 30
aktivnummer, 17 bakker, 12, 13 bestille
forbrugsvarer, 39 yderligere lager, 6
browser, påkrævet, 8 ChaiVM, 7 dele printeroplysninger, 48 DIMM
bestille, 39 status, 12, 13
dupleksudskriftsjob, 16 DWS, 13 EIO-kort
bestille, 39 status, 13, 43–45
e-mail
advarsler, 24 integreret
Webserverside, 48 opsætte indgående og
udgående, 55 opsætte udgående, 49
e-mail-side, 33
indgående e-mail, 35 kommando og svar, 33
opsætte postserver, 33,
36
udgående e-mail, 34 enhedssider, 9 Enhedssider, 18–42 fejlmeddelelser, 15 fikseringsenhedssæt
bestille, 39
status, 12, 14 firewall, 8 firmanavn, 17 firmware datokode, 13 forbrugsvarer
bestille, 39
status, 12, 14 forsyninger
bestille, 39
status, 12 genbrugstonerpatron, 14 gruppeprinter-
håndtering, 46 harddisk, 6, 12
bestille, 6, 39
funktioner med, 25 Hjemmesider, 9, 10–17 hjælp, 12, 39
netværk, 45
HP JetDirect Print Server
Administrator-
håndbog, 45
HP JetDirect-kort, 43–45 HP Web JetAdmin, 46 hukommelse
bestille, 39
status, 12, 13 hændelseslog, 15 indikatorer, 12
62 Indeks DADK
Informationsmenu, 20 integreret virtuel
maskine, 7
integreret Webserver, 3
få adgang til, 8 funktioner, 5 navigere, 9
IP-adresse, 8, 13, 17, 49,
55 IP-baseret netværk, 8 IPX-baseret netværk, 8 Java programmer, 7 knappen Annuller job, 12,
38 knappen Start, 12, 38 konfigurationsside, 13 konfigurationsside,
udskrive, 6, 8 Konfigurer printer, 20 kontaktperson, 17, 41 kontrolpanel
sikkerhed, 13
status, 12 links, 39 meddelelser
fejl, 15
kontrolpanel, 12 medie
status, 12 medier
bestille, 39 Menuen Hurtig kopi-
job, 20 Menuen I/O, 20 Menuen Kalibrering, 20 Menuen Konfiguration, 20 Menuen Nulstil, 20 menuen
Papirhåndtering, 20 Menuen Privat/lagret
job, 20 Menuen Udskrivning, 20 menuer, 20 modelnummer, 13 mopierkonfiguration, 13
netværk
adresse, 13, 17 påkrævet, 8
status, 43–45 netværkssider, 43–45 Netværkssider, 9 onlinehjælp, 12, 39
netværk, 45 opdateringsfrekvens, 12
netværk, 45 operativsystem, 8 opløsning, 13 overføringssæt
bestille, 39
status, 12, 14 papirbakker, 12, 13 paralleltilslutning, 8 PCL, 13 PJL-lager, 12 printer
beskrivelse, 17
indstillinger, 20
konfiguration, 12
menuer, 20
model, 17
navn, 13, 16
nummer, 13, 17
oplysninger, 13, 17
sprog, installerede, 13 printersprog,
installerede, 13 printerstatus, 12 printerstop udbedring, 13 problem
advarsler, 24
løse, 39 PS, 13 RAM DISK-lager, 12, 13 serienummer, 13, 14, 16,
17 side med oplysninger om
enhed, 17 side over forbrug, 16 siden Andre links, 39 siden Oplysninger om
enhed, 41
DADK Indeks 63
siden Sprog, 42 sidetæller, 13, 14, 16 sikkerhed, 13 sikkerhedsside, 38 simpleksudskriftsjob, 16 skrivebeskyttelse, 13 sprog, 42. Se også
printersprog
status, 12, 14
advarsler, 24 netværk, 43–45
statusside over
forbrugsvarer, 14 systemkrav, 8 tilbehør, status, 12, 13 tonerdækning, 16 tonerpatron
advarsler, 24
genbrug, 14
status, 12, 14
tromlesæt
bestille, 39
status, 12, 14 tæthedsindstillinger, 13 udskrevne formater, 16 udskrevne
sideformater, 16 udskrevne sider i alt, 16 udskriftsbakke, 12, 13 udskriv PS-fejl, 13 varenummer
forbrugsvarer, 14
printer, 41 vedligeholdelsessæt
bestille, 39
status, 12, 14 virtuel maskine, 7 værtsnavn, 49, 55 værtsnavn, 8 Webbrowser, påkrævet, 8
64 Indeks DADK
Loading...