Kia Cerato 2005 Owner's Manual [cs]

SPOLEČNOST KIA
Nyní, když jste vlastníkem vozidla Kia, Vám pravděpodobně bude kladeno množství otázek týkajících se Vašeho vozu a jeho výrobce, jako například “Co to vlastně je Kia ?”, “Kdo je Kia ?” a “Co slovo “Kia” znamená?”
Zde je několik odpovědí. V prvé řadě, Kia je nejstarším výrobcem automobilů v Koreji. Je to společnost, která zaměst­nává tisíce pracovníků, kteří se zaměřují na výrobu vysoce kval­itních vozů za přijatelné ceny.
První slabika “Ki” ve slově Kia znamená “pocházet z” nebo “přicházet do světa z”. Druhá slabika “a” znamená “Asie”. Takže slovo Kia znamená “pocházet z Asie” nebo “přicházet z Asie do světa”.
Užijte si Vaše vozidlo
i
Děkujeme Vám, že jste si vybrali vůz Kia. Když budete potřebovat servis, pamatujte na to, že Váš
dealer zná Váš vůz nejlépe. Váš dealer má vyškolené techniky, doporučené speciální nástroje, originální náhradní díly Kia a je zaměřen na Vaši naprostou spoko­jenost.
Tato příručka musí zůstat s vozidlem, i když je prodán, jelikož také další majitelé potřebují tyto důležité infor­mace.
Tato příručka Vás seznámí s obsluhou, údržbou a zajištěním bezpečnosti Vašeho nového vozidla. Je doplnen knížkou záruky a údržby, která obsahuje duležité informace o všech zárukách týkajících se Vašeho vozid­la. Pokud je Vaše vozidlo vybaveno audiosystémem, obdržíte také návod k obsluze integrovaného audiosysté­mu Kia, ve kterém je vysvětlena jeho obsluha. Prosíme Vás, abyste si tyto publikace pečlivě přečetli a dodržovali v nich obsažená doporučení pro zajištění bezproblé­mového a bezpečného provozu Vašeho nového vozidla.
Kia nabízí pro své různé modely velké množství volitel­ných doplňků, součástí a prvků.
Z tohoto důvodu nemusí být všechno vybavení, které je popsáno v této příručce, spolu s různými ilustracemi aplikovatelné na Vámi konkrétně zakoupený model.
Informace a specifikace uvedené v této příručce byly aktuální v době tisku této příručky. Kia si vyhrazuje právo kdykoli zrušit nebo změnit specifikace nebo kon­strukční provedení bez předchozího upozornění a bez při­jetí jakékoli odpovědnosti. Pokud budete mít nějaké dotazy, vždy je projednejte s Vaším dealerem Kia.
Ujišťujeme Vás, že máme trvalý zájem o Vaše potěšení z jízdy a Vaší spokojenost s vozem Kia.
© 2004 Kia Motors Corp. Všechna práva vyhrazena. Reprodukování jakýmikoli
prostředky, elektronickými nebo mechanickými, včetně fotokopírování, zaznamenávání nebo jakéhokoli systému ukládání a vyhledávání informací nebo překladu jako celku nebo části není přípustné bez písemného souhlasu společnosti Kia Motors
Vytištěno v Koreji.
Předmluva
ii
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Úvod Váš vůz na první pohled Poznávání Vašeho vozu Řízení Vašeho vozu Doporučení pro řízení V případě nouze Údržba Specifikace Rejstřík
OBSAH
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Jak používat tuto příručku / 1-2 Zajíždění vozidla / 1-3
Úvod
Úvod
21
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Chtěli bychom, aby Vám Váš vůz poskytoval co možná největší potěšení z jízdy. Návod k obsluze Vám pomůže mnoha způsoby. Silně doporučujeme, abyste si přečetli celou příručku. Abyste předešli smrtelnému úrazu nebo zranění, musíte číst zejména odstavce VAROVÁNÍ a VÝSTRAHA, které jsou uvedeny v této příručce a snadno rozpoznatelné podle zvláštních označení, která jsou uvedena níže.
Text v této příručce je doplněn ilus­tracemi, aby bylo co nejlépe vysvětleno, jak máte Vaše vozidlo nejlépe využívat. Přečtením této příručky se dozvíte o různých prvcích, důležitých bezpečnostních informacích a doporučeních pro řízení při různém stavu vozovky.
Celkové rozvržení příručky je uvede­no v obsahu. Vhodné místo pro začátek čtení je rejstřík, ve kterém je uveden abecední seznam všech informací uvedených ve Vaší příručce.
Oddíly: Tato příručka má osm oddílů a rejstřík. Každý oddíl začíná krátkým seznamem obsahu, takže můžete ihned zjistit, zda tento oddíl obsahuje informaci, kterou požadu­jete.
V této příručce naleznete různá VAROVÁNÍ, VÝSTRAHY a UPOZORNĚNÍ. Tyto VAROVÁNÍ, VÝSTRAHY a UPOZORNĚNÍ byly připraveny, aby zvýšily Vaši bezpečnost a stálou spokojenost s Vaším vozidlem Kia. Je nutné, abyste pečlivě přečetli a dodržovali VŠECHNY postupy a doporučení, které jsou uvedeny v těchto VAROVÁNÍCH VÝSTRAHÁCH a UPOZORNĚNÍCH.
UPOZORNĚNÍ
UPOZORNĚNÍ označuje situaci, při které může dojít k poškození Vašeho vozidla, pokud je upo­zornění ignorováno.
Označené hvězdičkou (xxxx*)
Položky označené symbolem (*) mohou být ve standardním vybavením určitých modelů, nebo jako příslušenství jiných, ale nemusí jimi být vybaven Váš model.
JAK POUŽÍVAT TUTO PŘÍRUČKU
VAROVÁNÍ
VAROVÁNÍ označuje situaci, při které může dojít k vážnému zranění nebo smrtelnému úrazu, pokud je výstraha ignorována.
VÝSTRAHA
VÝSTRAHA označuje situaci, při které může dojít ke zranění, pří­padně i k těžkému zranění, pokud je výstraha ignorována.
13
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Úvod
ZAJÍŽDĚNÍ VOZIDLA
Není vyžadováno žádné zvláštní období zajíždění. Následuje několik jednoduchých opatření pro prvních 1000 km (600 mil), jejichž dodržováním můžete přispět k výkonu, hospodár- nosti a životnosti Vašeho vozidla.
• Neprovozujte motor ve vysokých otáčkách.
• Neudržujte dlouhodobě stejnou rychlost, ať vysokou nebo nízkou. Pro správné zaběhnutí motoru je potřebné měnit otáčky motoru.
• Vyhýbejte se prudkým zastavením, s výjimkou případů nouze, abyste umožnili správné usazení brzd.
• Vyhýbejte se startu s plným plynem.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Vnějšek vozidla / 2-2 Interiér vozidla / 2-4 Přístrojová deska / 2-5
Váš vůz na první pohled
Váš vůz na první pohled
22
1 2 3 4 5 6 7 8 9
VNĚJŠEK VOZIDLA
1. Přední světlomety
2. Směrová světlo
3. Kapota motoru
4. Stěrač
5. Střešní okno*
6. Okna
7. Vnější zpětné zrcátko
8. Dveře
1LDN0001
23
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Váš vůz na první pohled
1. Bezpečnostní dětská pojistka zadních dveří
2. Uzávěr palivové nádrže
3. Zadní okno
4. Zavazadlový prostor*
5. Rezervní pneumatika
6. Vnější zpětné zrcátko
7. Koncová světla
8. Klika dveří (řidiče)
9. Klika dveří (cestujícího)
10. Anténa*
1LDN0002
Váš vůz na první pohled
42
1 2 3 4 5 6 7 8 9
INTERIÉR VOZIDLA
1. Tlačítko zajištění zámku dveří
2. Spínač nastavení vnějšího zpětného zrcátka*
3. Spínače elektricky ovládaných oken*
4. Hlavní spínač elektricky ovládaných dveří*
5. Hlavní spínač elektricky ovládaného okna*
6. Ovládání větrání
7. Přístrojová deska
8. Vnitřní zpětné zrcátko
9. Volant
10. Nastavení volantu*
11. Uvolňovací tlačítko zavazadelníku
12. Osvětlení přístrojové desky*
13. Páka otevírání kapoty
14. Brzdový pedál
15. Pedál akcelerátoru
16. Uvolňovací páka víčka uzávěru
palivové nádrže
1LDN0004/1LDA2018
25
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Váš vůz na první pohled
PŘÍSTROJOVÁ DESKA
1. Airbag řidiče*
2. Ovládání světel/ukazatelů směru
3. Blok přístrojů
4. Stěrač / Ostřikovač
5. Spínač zapalování
6. Vyhřívání sedadla*
7. Systém řízení trakce*
8. Nebezpečí
9. Systém klimatizace
10. Řadící páka
11. Airbag cestujícího*
12. Odkládací skříňka v přístrojové desce
13. Ovládání audio*
14. Ovládání automatického systému udržování rychlosti jízdy*
1LDE0003
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Spínač zapalování / 4-2 Spouštění motoru / 4-4 Mechanická převodovka / 4-7 Automatická převodovka s rozvodovkou / 4-8 Brzdový systém / 4-15 Volant / 4-22 Udržování rychlosti jízdy / 4-25
Systém řízení trakce / 4-30 Sdružená přístrojová jednotka / 4-33 Měřicí přístroje / 4-34 Varovné kontrolky a kontrolky / 4-38 Osvětlení / 4-46 Stěrače a ostřikovače / 4-52 Odmrazovač / 4-55 Výstražné přerušované světlo / 4-56 Ruční ovládání systému klimatizace / 4-57 Automatická klimatizace / 4-66 Odmrazování a odmlžování čelního skla / 4-79 Poplašné zařízení proti krádeži / 4-84
Řízení Vašeho vozu
Osvětlený spínač zapalování*
Kdykoli se otevřou dveře, rozsvítí se pro Vaše pohodlí spínač zapalování, pokud není v poloze “ON”. Osvětlení zhasne přibližně 10 sekund po zavření dveří, nebo když se zapne spínač zapalování.
Spínač zapalování a zámek řízení
Poloha spínače zapalování
LOCK
Volant je uzamčen na ochranu proti krádeži. Klíč zapalování možno vyjmout pouze v poloze LOCK. Při otáčení klíče zapalování do polohy LOCK zatlačte klíč dovnitř v poloze ACC a otočte jím do polohy LOCK.
ACC (příslušenství)
Volant je odemčen a elektrické příslušenství je provozuschopné.
ON
Před spuštěním motoru je možno zkontrolovat kontrolky. Toto je normální provozní poloha po spuštění motoru.
Nenechávejte spínač zapalování v poloze ON, jestliže motor není v chodu, aby se nevybíjela baterie.
START
Pro spuštění motoru přepněte klíč zapalování do polohy START Motor se bude protáčet, dokud neuvolníte klíč, ten se potom vrátí do polohy ON. V této poloze se může zkontrolovat kontrolka brzd.
Pokud klade klíč zapalování při otáčení do polohy START odpor, otočte volantem doprava a doleva k uvolnění a potom otočte klíčem.
SPÍNAČ ZAPALOVÁNÍ
1LDA3012
1GHA3201A
Řízení Vašeho vozu
24
1 2 3 4 5 6 7 8 9
VAROVÁNÍ -
Klíč zapalování
• Nikdy neotáčejte klíč zapalo- vání do polohy LOCK nebo A
CC za jízdy vozidla. To by způsobilo ztrátu ovládání řízení a brzd s možností okamžité nehody.
• Zámek řízení není náhradou za parkovací brzdu. Před opuštěním sedadla řidiče se vždy ujistěte, že je řadící páka nastavena na 1. rychlostní stupeň u mechanické převodovky nebo volící páka do polohy P (parkovací) u automatické převodovky, zcela zatáhněte brzdu A vypněte motor. Pokud se tato opatření neprovedou, vozidlo se může náhle a nečekaně dát do pohybu.
(Pokračování)
(Pokračování)
• Za jízdy vozidla nikdy nesahejte na klíč zapalování nebo jiné ovládací prvky skrze volant. Vaše ruka nebo paže v tomto prostoru by mohla zavinit ztrátu vlády nad vozidlem a nehodu s vážným nebo smrtelným zraněním.
• Neukládejte kolem sedadla řidiče žádné pohyblivé předměty, které Vás mohou rušit při řízení a zavinit nehodu.
43
1 2
­4 5 6 7 8 9
Řízení Vašeho vozu
Spouštění benzínového motoru
1. Přesvědčete se, že je zabrzděna parkovací brzda.
2. Mechanická převodovka s rozvodovkou - Sešlápněte plně pedál spojky a zařaďte převodový stupeň neutrálu. Při uvedení spínače zapalování do polohy spouštění držte pedál spojky sešlápnutý.
Automatická převodovka
s
rozvodovkou
- Nastavte řadicí páku převodovky s rozvodovkou do polohy P (parkovací). Sešlápněte plně brzdový pedál.
Můžete také spouštět motor při řadicí páce v poloze N (neutrál).
3. Otočte spínač zapalování do polohy START a přidržte, dokud se motor nenastartuje (maximálně 10 sekund), pak uvolněte klíč.
4. Při extrémně chladném počasí (pod 18°C / 0°F), nebo když vozidlo nebylo několik dní provozováno, nechte motor ohřát bez sešlapávání pedálu akcelerátoru.
Ať je motor studený nebo teplý, musí se spouštět bez sešlapávání pedálu
akcelerátoru.
UPOZORNĚNÍ
Nenechávejte spouštěč běžet po déle než 10 sekund. Pokud se motor zablokuje nebo se nespustí, počkejte 5 až 10 sekund, než znovu zapnete spouštěč. Nesprávné používání spouštěče by jej mohlo poškodit.
SPOUŠTĚNÍ MOTORU
VÝSTRAHA
Pokud se motor zastaví za jízdy, nepokoušejte se přestavovat řadicí páku do polohy P (parkovací). Pokud to dovolí dopravní a silniční podmínky, můžete ještě za pohybu vozidla uvést řadicí páku do polohy N (neutrál) a otočením spínače zapalování do polohy START se pokusit motor znovu spustit.
Řízení Vašeho vozu
44
1 2 3 4 5 6 7 8 9
45
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Řízení Vašeho vozu
Spousteni dieselového motoru
Studený dieselový motor se musí před spouštěním předehřát a potom před započetím jízdy zahřát.
1. Přesvědčete se, že je použita ruční brzda.
2. Mechanická převodovka - Sešlápněte plně pedál spojky a zařad’te neutrál. Při spouštění motoru držte pedál spojky sešlápnutý.
Automatická převodovka ­Umístěte řadicí páku do polohy P (parkovací). Sešlápněte plně brzdový pedál.
Můžete také spouštět motor při řadicí páce v poloze N (neutrál).
3. Otočte spínač zapalování do polohy ON k předehřátí motoru. Rozsvítí se kontrolka žhavení.
4. Když kontrolka žhavení zhasne, otočte klíč ve spínači zapalování do polohy START a přidržte ho v ní, dokud motor nenaskočí (maximálně 10 sekund), potom klíč uvolněte.
UPOZORNĚNÍ
Pokud se motor po skončení předehřevu nespustil během 2 sekund, otočte klíč zapalování během 10 sekund znovu do polohy “LOCK” (zamčení) a potom pro opětné předehřátí do polohy “ON”.
W-60
Indikátor žhavení
Spouštění a vypnutí přeplňovaného motoru s mezichladičem plnicího vzduchu
1. Nezatěžujte ani neakcelerujte motor bezprostředně po spuštění.
Pokud je motor studený, ponechte ho před jízdou několik sekund běžet na volnoběh, aby se zajistilo dostatečné mazání turbokompre- soru.
2. Po jízdě vysokou rychlostí nebo
dlouho trvající jízdě s velkým zatížením motoru se musí motor před vypnutím nechat několik sekund běžet na volnoběh podle níže uvedené tabulky.
Tato doba volnoběhu zajistí, aby se turbokompresor před vypnutím motoru ochladil.
VAROVÁNÍ
Nevypínejte motor ihned po silném zatížení. To by mohlo způsobit značné poškození motoru nebo turbokompresoru.
Řízení Vašeho vozu
64
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Jízdní podmínky
Požadovaná doba volnoběhu
Normální jízda Není nutná Jízda vysokou
Do 80 km/h Cca 20 sekund
rychlostí
Do 100 km/h Cca 1 minuta
Strmá horská stoupání nebo delší jízda rychlostí vyšší než 100 km/h
Cca 2 minuty
Ovládání mechanické převodovky
Mechanická převodovka má pět rychlostních stupňů pro jízdu vpřed.
Při řazení úplně sešlápněte spojkový pedál a následně jej pomalu uvolněte.
Speciální bezpečnostní zařízení zabraňuje nechtěnému zařazení z polohy 5 (pátý rychlostní stupeň) do polohy R (zpátečka). Řadící páka musí být před zařazením do polohy R (zpátečky) vrácena do neutrálu.
Před zařazením polohy R (zpátečky) se ujistěte, že došlo k úplnému zastavení vozidla.
Nikdy neprovozujte motor s otáčkoměrem v červené oblasti.
UPOZORNĚNÍ
Pro zabránění předčasnému opotřebení a poškození spojky nikdy nejezděte s nohou spočívající na pedálu spojky. Také nepoužívejte spojku pro udržení vozidla zastaveného ve stoupání při čekání, až se rozsvítí semafor a pod.
Podřazování
Když musíte zpomalit v hustém provozu nebo při jízdě do příkrých svahů, předtím než motor začne cukat, zařaďte nižší rychlostní stupeň. Podřazování snižuje pravděpodobnost zablokování mot- oru a poskytuje lepší akceleraci, když potřebujete rychlost opět zvýšit. Když vozidlo jede z prudkého svahu, podřazování pomáhá udržet bezpečnou rychlost a prodlužuje životnost brzd.
MECHANICKÁ PŘEVODOVKA*
1
MMSA4002
VAROVÁNÍ - Mechanická
převodovka s rozvodovkou
Před opuštěním sedadla řidiče vždy naplno zabrzděte ruční brzdu a vypněte motor. Pokud je vozidlo zaparkováno na rovném místě nebo do kopce, zkontrolujte, zda je zařazen první rychlostní stupeň; pokud je vozidlo zaparkováno z kopce, zkontrolujte, zda je zařazena zpátečka (R). Pokud tato opatření nejsou v uvedeném pořadí provedena, může se vozidlo nečekaně a náhle dát do pohybu.
47
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Řízení Vašeho vozu
S
3
R
4
2
135
N
R42
AUTOMATICKÁ PŘEVODOVKA S ROZVODOVKOU*
1LDE3019
Při pohybování řadicí pákou musí být uvolňovací tlačítko zámku stisknuto.
Při řazení sešlápněte brzdový pedál a stiskněte tlačítko.
Řadicí pákou je možno pohybovat bez stisknutí uvolňovacího tlačítka zámku.
Typ A ■ Typ B
Uvolňovací tlačítko zámku brání pohybu řadicí páky, pokud není stisknuto.
Uvolňovací tlačítko zámku brání pohybu řadicí páky, pokud není stisknuto.
Tlačítko O/D
Řízení Vašeho vozu
84
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Ovládání automatické převodovky s rozvodovkou
Normální jízda dopředu se provádí s řadící pákou v poloze D (jízda).
Pro pohyb řadící páky z polohy P (parkování) musí být stlačen pedál brzdy a stisknuto uvolňovací tlačítko zámku.
Pro hladké ovládání při přeřazování z N (neutrál) na převod pro jízdu dopředu nebo zpátečku sešlápněte brzdový pedál.
UPOZORNĚNÍ
• Abyste nepoškodili převodovku s rozvodovkou, neakcelerujte motor při poloze řazení R (zpátečka) nebo kterékoli poloze pro jízdu dopředu se zabržděnými brzdami.
• Při zastavení ve stoupání neudržujte vozidlo bez pohybu sílou motoru. Použijte provozní nebo parkovací brzdu.
• Nepřeřazujte z N (neutrál) nebo P (parkování) do D (jízda) nebo R (zpátečka) při motoru ve vyšších otáčkách než volnoběžných.
VAROVÁNÍ - Automatická
převodovka s rozvodovkou
Před opuštěním sedadla řidiče se vždy přesvědčete, zda je řadicí páka v poloze P (parkovací); potom zabrzděte plně parkovací brzdu a vypněte motor. Pokud se tato opatření neprovedou v uvedeném pořadí, vozidlo se může náhle a nečekaně dát do pohybu.
49
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Řízení Vašeho vozu
Rozsahy převodovky s rozvodovkou
P (parkování)
Tato poloha uzamkne převodovku s rozvodovkou a brání otáčení předních kol. Před řazením do této polohy vždy vozidlo úplně zastavte.
UPOZORNĚNÍ
Zařazením do polohy P (parkovací) za pohybu vozidla se může poškodit převodovka s rozvodovkou.
(Pokračování)
• Před opuštěním sedadla řidiče se vždy přesvědčete, zda je řadicí páka v poloze P (parkovací). Zabrzděte plně parkovací brzdu, vypněte motor a vezměte si klíč s sebou. Pokud neprovedete tato opatření v uvedeném pořadí, vozidlo se může náhle a nečekaně dát do pohybu.
• Nikdy nenechte ve voze dítě bez dozoru.
VAROVÁNÍ
• Zařazení do polohy P (parkovací) za pohybu vozidla způsobí zablokování hnacích kol a ztrátu vlády nad vozidlem.
• Nepoužívejte polohu P (parkovací) namísto parkovací brzdy. Vždy ověřte, zda je řadicí páka v poloze P (parkovací) zajištěna tak, aby se s ní nemohlo hýbat, dokud se nestiskne uvolňovací tlačítko, A zabrzděte plně parkovací brzdu.
(Pokračování)
Řízení Vašeho vozu
104
1 2 3 4 5 6 7 8 9
R (zpátečka)
Tuto polohu použijte pro couvání vozidla.
UPOZORNĚNÍ
Před zařazením nebo vyřazením R (zpátečky) vždy vozidlo úplně zastavte, při zařazení R za pohybu vozidla byste mohli poškodit převodovku s rozvodovkou, vyjma případů popsaných v “Houpání vozidla” v této příručce.
N (neutrál)
Při řadicí páce v poloze N nejsou kola a převodovka s rozvodovkou blokovány. Pokud není použita parkovací nebo provozní brzda, vozidlo se rozjede dokonce i když je zařazena rozdělovací převodovka.
D (jízda)
Toto je normální poloha pro jízdu dopředu. Převodovka s rozvodovkou se automaticky přeřazuje 4­stupňovým sledem převodů při nejlepší spotřebě a výkonu.
Pro zvýšení výkonu při předjíždění jiného vozidla nebo jízdě do stoupání sešlápněte plně pedál akcelerátoru, tím se převodovka s rozvodovkou automaticky přeřadí na nejbližší nižší převodový stupeň.
411
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Řízení Vašeho vozu
3* (třetí rychlostní stupeň)
Uveďte řadicí páku do této polohy pro tažení přívěsu a jízdě do kopce.
Tato poloha zajistí též brzdění motorem při jízdě z kopce.
2 (druhý rychlostní stupeň)
Použijte 2 (druhý rychlostní stupeň) pro větší výkon při zdolávání stoupání a pro zesílené brzdění motorem při jízdě z kopce. Tato poloha také pomáhá omezit prokluz kol na kluzké vozovce. Když se řadící páka umístí na 2 (druhý rychlostní stupeň), převodovka automaticky přeřadí z 1. na 2. stupeň.
L (pomalý)
Přestavte volící páku do této polohy při tažení velké hmotnosti nebo při jízdě do příkrých svahů.
VÝSTRAHA
Nepřekračujte doporučené maximální otáčky ve stupních 2 (druhý rychlostní stupeň) nebo L (nízký). Provoz vozidla při otáčkách vyšších než doporučené maximum při stupni 2 (druhý rychlostní stupeň) nebo L (nízký) může způsobit nadměrným vývinem tepla poškození nebo selhání automatické převodovky s rozvodovkou.
Řízení Vašeho vozu
124
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Systém rychloběhu O/D*
Stiskem tlačítka systému O/D zapínáte a vypínáte rychloběh. Když je systém vypnut (tlačítko je stisknuto), svítí kontrolka VYPNUTO systému O/D a rozsah řazení je omezen od stupně 1. do stupné 3. Stupeň 4. nepůjde zařadit, dokud opét nestisknete tlačítko O/D systému (Zapnutý systém).
Když jedete z kopce s převodovkou v O/D (4.), můžete snížit rychlost vozidla bez použití brzd stisknutím tlačítka vypnutí O/D.
Když se vypne zapalování, režim vypnutí systému O/D se automaticky zruší.
Kontrolka vypnutí O/D
Tato kontrolka na přístrojovém panelu se rozsvítí, kdyždojde k vypnutí systému O/D.
UPOZORNĚNÍ
Blikání kontrolky vypnutí O/D signalizuje závadu v elektrickém systému převodovky. Jestliže k tomu dojde, nechte vozidlo co nejrychleji zkontrolovat autorizovaným servisem Kia, vyjma prípadu popsaných v “Houpání vozidla”.
1LDA5030A
413
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Řízení Vašeho vozu
Rozjetí do strmého stoupání z pevného startu
K rozjetí do strmého stoupání z pevného startu sešlápněte brzdový pedál a nastavte řadicí páku na D (jízda). Zvolte vhodný převodový stupeň podle hmotnosti nákladu a stoupání a uvolněte parkovací brzdu.
Sešlapujte postupně akcelerátor a současně uvolňujte provozní brzdy.
Systém pojistky řazení*
Pro Vaši bezpečnost je v automa- tické převodovce s rozvodovkou systém pojistky řazení, který zabraňuje jejímu vyřazení z P (parkování), jestliže není sešlápnut brzdový pedál.
K vyřazení převodovky s rozvod- ovkou z P (parkování):
1. Sešlápněte a podržte brzdový pedál.
2. Stiskněte uvolňovací tlačítko zámku a pohněte řadicí pákou.
Jestliže se při řadicí páce v poloze P (parkování) opakovaně sešlapuje a uvolňuje brzdový pedál, může být slyšet blízko řadicí páky drnčivý zvuk. Toto je normální jev.
Systém blokování klíče zapalování*
Pokud není řadicí páka v poloze P (parkování), není možné vyjmout klíč zapalování. Klíč není možné vyjmout ani v kterékoli jiné poloze spínače zapalování.
Řízení Vašeho vozu
144
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Brzdy s posilovačem
Váš vůz je opatřen brzdami s posilovačem, které se během normálního používání automaticky seřizují.
V případě, že brzdy s posilovačem ztratí sílu při zhasnutí motoru nebo z jiného důvodu, můžete ještě vozidlo zastavit vynaložením větší síly na brzdový pedál než normálně. Brzdná dráha přitom však bude delší.
Když motor není v chodu, spotřebovává se rezervní brzdná síla při každém sešlápnutí brzdového pedálu. “Nepumpujte” brzdový pedál, když funkce posilovače přestala působit.
Pumpujte brzdový pedál pouze, když je to nutné k udržení ovládání řízení na kluzké vozovce.
V případě selhání brzd
Pokud provozní brzdy přestanou fungovat za jízdy vozidla, můžete nouzově zastavit pomocí parkovací brzdy. Brzdná dráha vozidla bude však mnohem větší než normální.
BRZDOVÝ SYSTÉM
VAROVÁNÍ - Parkovací
brzda
Brzdění parkovací brzdou za jízdy vozidla normální rychlostí může způsobit náhlou ztrátu vlády nad vozidlem. Pokud musíte nouzově zastavit pomocí parkovací brzdy, buďte přitom velmi opatrní.
VAROVÁNÍ -
Brzdy
• Nejezděte s nohou spočívající na brzdovém pedálu. To by způsobilo abnormálně vysokou teplotu brzd, nadměrné opotřebení brzdového obložení a brzdových segmentů a zvětšení brzdné dráhy.
• Při jízdě dolů na dlouhém nebo prudkém spádu zařaďte nižší převodový stupeň a vyhněte se plynulému brzdění. Plynulé brzdění by způsobilo přehřátí brzd a mohlo by vést k dočasné ztrátě výkonnosti brzd.
(Pokračování)
415
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Řízení Vašeho vozu
Signál opotřebení kotoučových brzd
Vaše vozidlo je opatřeno kotoučovými brzdami.
Když jsou brzdové třecí segmenty opotřebené a je na čase je vyměnit za nové, uslyšíte vysoký varovný zvukový signál vycházející z předních nebo zadních brzd*. Tento zvuk může být trvalý nebo se dostavuje pokaždé, když sešlápnete brzdový pedál.
Pamatujte, že některé podmínky jízdy nebo podnebí mohou způsobit vrzání brzd při prvním (nebo lehkém) zabrzdění. To je normální jev a neukazuje, že brzdy jsou vadné.
UPOZORNĚNÍ
Abyste předešli drahé opravě brzd, nejezděte dále s opotřebenými brzdovými segmenty.
VAROVÁNÍ - Opotřebení
brzd
Tento varovný zvuk brzd znamená, že vozidlo potřebuje údržbu. Pokud nedbáte tohoto zvukového varování, můžete případně ztratit brzdný účinek, což může zapříčinit vážnou nehodu.
VÝSTRAHA
Vždy vyměňujte brzdové segmenty jako kompletní sadu přední nebo zadní nápravy.
(Pokračování)
• Mokré brzdy mohou způsobit, že se vozidlo nezpomalí tak rychle jako obvykle nebo je taženo při brzdění na stranu. Lehké brzdění ukáže, zda jsou brzdy takto ovlivněny. Tímto způsobem brzdy zkoušejte vždy po jízdě hlubokou vodou. Pro jejich vysušení brzděte lehce při jízdě dopředu bezpečnou rychlostí, dokud se brzdný účinek nevrátí na normální.
Řízení Vašeho vozu
164
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Parkovací brzda
Pro aplikaci parkovací brzdy silně zatáhněte páku parkovací brzdy na doraz nahoru, přičemž sešlápněte brzdový pedál.
Pro uvolnění parkovací brzdy lehce zatáhněte páku nahoru a stiskněte uvolňovací tlačítko. Potom páku zatlačte dolů do uvolněné polohy, přičemž držte tlačítko stisknuto.
VÝSTRAHA
Jízda se zabržděnou parkovací brzdou způsobuje nadměrné opotřebení brzdových segmentů a brzdového kotouče.
1LDA5029
1LDA3021
VAROVÁNÍ
- Parkovací brzda
• Pro zamezení neúmyslného pohybu při opuštění stojícího vozidla nepoužívejte namísto parkovací brzdy řadicí páku. Zabrzděte ruční brzdu a zajistěte, aby řadicí páka byla bezpečně v poloze 1. (prvního) převodového stupně nebo R (zpětného chodu) u vozidel s mechanickou převodovkou a v poloze P (parkovací) u vozidel s automatickou převodovkou.
• Nikdy nedovolte osobě, která není obeznámena s vozidlem nebo dětem, aby se dotýkaly parkovací brzdy. Pokud se ruční brzda neúmyslně uvolní, může to způsobit vážný úraz.
417
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Řízení Vašeho vozu
Kontrolujte varovnou kontrolku brzdy nastavením spínače zapalování do polohy ON (nespouštějte motor). Kontrolka svítí, když je při spínači zapalování v poloze START nebo ON parkovací brzda zabrzděna.
Před jízdou se ujistěte, že je parkovací brzda zcela uvolněna a varovná kontrolka nesvítí.
Pokud varovná kontrolka brzd zůstává po uvolnění parkovací brzdy rozsvícená, může být v brzdovém systému funkční závada. Je nutné okamžitě provést potřebná opatření.
Pokud je to možné, přerušte ihned jízdu. Pokud to není možné, buďte při řízení vozidla krajně opatrní a pokračujte v jízdě pouze k nejbližšímu bezpečnému místu nebo opravně.
Parkování na ulicích s obrubníky
• Když parkujete vozidlo ve stoupání nahoru, zaparkujte co nejblíže k obrubníku a natočte volant pryč od obrubníku, aby se přední kola dostala do styku s obrubníkem, kdyby se vozidlo dalo do pohybu zpět.
• Když parkujete vozidlo ve spádu dolů, zaparkujte co nejblíže k obrubníku a natočte volant směrem k obrubníku, aby se přední kola dostala do styku s obrubníkem, kdyby se vozidlo dalo do pohybu dopředu.
W-75
Řízení Vašeho vozu
184
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Protiblokovací brzdový systém (ABS)
ABS plynule snímá otáčky kol. Pokud se kola začínají blokovat, ABS
opakovaně moduluje hydraulický tlak přiváděný ke kolům.
Když zabrzdíte za podmínek vedoucích k blokování kol, můžete slyšet z brzd ”tikání” nebo cítit odpovídající chvění brzdového pedálu.Toto je normální jev a svědčí o tom, že ABS je v provozu.
Aby Vám ABS přinesl maximální užitek ve stavu nouze, nepokoušejte se upravovat tlak v brzdách a pumpovat brzdy. Sešlápněte brzdový pedál co nejsilněji je možné nebo jak situace dovoluje a ABS zreguluje sílu předávanou zadním brzdám.
VAROVÁNÍ
- Brzdy ABS
ABS není náhradou za správné uvažování při řízení. Můžete i s ním zažít nehodu.Ve skutečnosti ABS nebude pravděpodobně moci zabránit nehodě za následujících jízdních podmínek:
• Nebezpečná jízda, jako je nedbání bezpečnostních opatření, překračování povolené rychlosti, nebo jízda příliš těsně za vozidlem vpředu.
• Jízda vysokou rychlostí za podmínek způsobujících pod- statně menší trakční sílu, na př
. za mokra, kdy může dojít k
akvaplaningu.
(Pokračování)
(Pokračování)
• Příliš rychlá jízda na špatných silnicích. ABS je určen pro zvýšení maximální účinnosti brzd na normálních silnicích v dobrém stavu. Na silnicích ve špatném stavu může ABS ve skutečnosti snížit účinnost brzd.
419
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Řízení Vašeho vozu
Loading...
+ 182 hidden pages