Kia Cee D 2010 Owner's Manual

F1
UPORABNIŠKI PRIROČNIK
Delovanje, vzdrževanje, specifikacije
Vse informacije v tem uporabniškem priročniku so bile v času izdaje točne. Kljub temu pa si KIA pridrži pravico do morebitnih sprememb, saj se v skladu z našo politiko trudimo ves čas izboljševati izdelke.
Ta priročnik velja za vse modele družbe KIA, zato vključuje opise in razlage standardne in dodatne opreme. Posledično se lahko zgodi, da določeno gradivo v priročniku ne velja za vaše vozilo.
ED(FL) Slovenian FOREWORD.QXP 27.7.2009 10:06 Page 1
i
Hvala, da ste se odločili za nakup vozila znamke KIA. Če mora vaše vozilo na servis, ne pozabite, da vaš proda-
jalec najbolje pozna vaše vozilo. Na voljo ima tehnično usposobljene mehanike, priporočena posebna orodja in originalne rezervne dele KIA, poleg tega pa se bo maksi­malno potrudil, da boste zadovoljni.
Ker tudi morebitni kasnejši lastniki vašega vozila potre­bujejo te pomembne napotke, v primeru, da boste vozilo prodali, kupcu predajte tudi to knjižico.
Ta priročnik vas bo seznanil s tem, kako morate uporabl­jati in vzdrževati svoje novo vozilo, dal pa vam bo tudi varnostne napotke. Vsebuje tudi garancijski in uporabniš­ki priročnik, ki vas bo seznanil s pomembnimi informa­cijami glede garancij, ki jih ima vaše vozilo. Prosimo vas, da pazljivo preberete vse te publikacije in upoštevate pri­poročila, ki jih vsebujejo, saj boste tako pripomogli k pri­jetnemu in varnemu upravljanju svojega novega vozila.
KIA za različne modele vozil ponuja veliko raznovrstnih možnosti, komponent in prvin.
Zato vsa oprema, ki je predstavljena v tem priročniku, skupaj z različnimi ilustracijami, ni nujno vedno primer­na za konkreten model vašega vozila.
Informacije in tehnične značilnosti, ki jih vsebuje ta priročnik, so veljale na dan izdaje priročnika. KIA si pridržuje pravico do opustitve ali spremembe tehničnih značilnosti ali dizajna kadarkoli brez vnaprejšnjega opo­zorila in za to ne prevzema odgovornosti. Če imate kakrš­nakoli vprašanja, se lahko vedno obrnete na svojega pro­dajalca.
Zagotavljamo vam, da bomo storili vse, da bo vaša vožnja z vozilom znamke KIA prijetna in zadovoljstvo ob njej popolno.
© 2009 Kia Motors Slovakia s.r.o. Vse pravice pridržane. Kakršenkoli ponatis, elektronski
ali mehanski, s pomočjo fotokopiranja, snemanja ali kakršnegakoli sistema za shranjevanje in iskanje infor­macij, ali tudi samo delni prevod tega priročnika ni dovoljen brez predhodnega pisnega soglasja podjetja Kia Motors Slovakia s.r.o..
PREDGOVOR
ED(FL) Slovenian FOREWORD.QXP 27.7.2009 10:06 Page 2
ii
1
2
3
4
5
6
7
8
I
Uvod
Vaše vozilo na prvi pogled
Varnostne značilnosti vašega vozila
Značilnosti vašega vozila
Vožnja
Kaj narediti v nuji
Vzdrževanje
Specifikacije & Informacije za potrošnika
Abecedno kazalo
VSEBINA
ED(FL) Slovenian FOREWORD.QXP 27.7.2009 10:06 Page 3
1
Kako uporabljati priročnik / 1-2
Zahteve za gorivo / 1-3
Utekanje vozila / 1-5
Simboli kazalnikov na armaturni plošči / 1-6
Uvod
ED(FL) Slovenian 1.qxp 25.8.2009 18:15 Page 1
Uvod
21
Radi bi vam pomagali, da boste med vožnjo z vašim vozilom čimbolj uživali. Lastniški priročnik vam pri tem lahko zelo pomaga. Toplo vam priporočamo, da v celoti preberete priročnik. To še posebej velja za tiste dele priročnika, ki vsebujejo OPOZORILO in POZOR, s pomočjo katerih lahko preprečite nastanek poškodb ali celo smrt, in so označeni s posebnimi simboli.
Priročnik ne vsebuje samo besedila, ampak je dopolnjen tudi z ilustracijami, ki še pripomorejo k razlagi, kako kar najbolj uživati med vožnjo. Priročnik vas seznani s tehničnimi značilnostmi vozila, pomembnimi varnostnimi napotki in napotki za vožnjo v različnih cestnih razmerah.
Kratek povzetek vsebine priročnika je predstavljen v poglavju Vsebina. Svetujemo, da si pred branjem najprej ogledate kazalo.
Poglavja: Ta priročnik ima osem poglavij in kazalo. Na začetku vsakega poglavja je kratek seznam vsebine, tako, da lahko na prvi ogled ugotovite, ali so v njem informacije, ki jih želite.
V priročniku boste našli razna OPOZORILA, POZOR in OBVESTILA. Ta OPOZORILA smo sestavili smo jih, da bi izboljšali vašo osebno varnost. Pazljivo jih preberite in upoštevajte VSA navodila in priporočila, ki jih vsebujejo.
OPOMBA
OPOMBA se nanaša na zanimive informacije ali informacije, ki vam bodo v pomoč.
KAKO UPORABLJATI PRIROČNIK
OPOZORILO
OPOZORILO vas opozarja na situacije, v katerih, če opozorila ne upoštevate, lahko pride do hudih telesnih poškodb ali lahko celo nastopi smrt.
POZOR
POZOR vas svari pred situacijami, v katerih, če svarila ne upoštevate, lahko pride do poškodb vozila.
ED(FL) Slovenian 1.qxp 25.8.2009 18:15 Page 2
13
Uvod
Bencinski motor
Neosvinčen
Za optimalno delovanje vozila vam priporočamo uporabo neosvinčenega bencina z oktansko vrednostjo 95 (RON) / 91 ali višjo vrednostjo AKI.
Lahko uporabljate tudi 91~94 RON oktansko/ 87~90 AKI oktansko gorivo, ampak to lahko privede do zmanjšanja delovnega učinka vašega vozila.
Vaše novo vozilo je narejeno za pridobivanje maksimalnega delovnega učinka v NEOSVINčENIM GORIVOM, kakor tudi za minimaliziranje emisij izpuhov in okvar vžigalnih svečk.
Bencin, ki vsebuje alkohol in metanol
V kombinaciji z osvinčenim ali neosvinčenim bencinom ali kot nadomestek zanj sta v prodaji tudi gasohol, mešanica bencina in etanola (etil alkohola), ter bencin ali gasohol, ki vsebuje metanol (lesni alkohol).
Ne uporabljajte gasohola, ki vsebuje več kot 10% etanola, in ne uporabljajte bencina ali gasohola, ki vsebuje metanol. Obe od teh goriv lahko povzroča težave pri vožnji in poškodujeta sistem za dovajanje goriva.
Če nastopijo težave, ne uporabljajte več nobene vrste gasohola.
Poškodbe vozila ali problemov z voznostjo proizvajalčeva garancija ne pokriva če so rezultat:
1.Gasohol z vsebnostjo etanola več kot 10%.
2.Bencin ali gasohol, ki vsebuje metanol.
3.Osvinčeno gorivo ali osvinčeni gasohol.
ZAHTEVE ZA GORIVO
OPOZORILO
• Ne "zaključujte" po tem ko se pri dolivanju razpršilec ugasne.
• Vedno preverite, da je pokrov rezervoarja varno nameščen saj s tem preprečite razlitje goriva v primeru nesreče.
POZOR
NIKOLI NE UPORABLJAJTE OSVINČENEGA GORIVA. Uporaba osvinčenega goriva je škodljiva za katalizator ter bo poškodovala senzor za nadzor kisika v sistemu motorja ter vplivala na nadzor emisij.
Nikoli ne dodajajte nobenih čistilnih snovi, razen določenih, za sistem goriva v rezervoar. (Za podrobnosti se posvetujte s pooblaščenim KIA trgovcem)
POZOR
Nikoli ne uporabljajte gasohola, ki vsebuje metanol. Prenehajte z uporabo vseh vrst gasohola, ki zmanjšuje voznost vozila.
ED(FL) Slovenian 1.qxp 25.8.2009 18:15 Page 3
Uvod
41
Uporaba MTBE
KIA priporoča izogibanje gorivom, ki vsebujejo nad 15,0% vol. MTBE (Methyl Tetriary Butyl Ether) (vsebnost kisika 2,7% teže).
Gorivo z vsebnostjo MTBE nad 15,0% vol. (vsebnost kisika 2,7% teže) lahko zmanjša zmogljivost ter proizvede parno zaporo ali trdi zagon.
Ne uporabljajte metanola
Ne uporabljajte goriva, ki vsebuje metanol (lesni alkohol). Ta vrsta goriva lahko zmanjša zmogljivost vozila ter poškoduje dele sistema za gorivo.
Bencini za čistejši zrak
Za prispevanje k čistejšemu zraku KIA priporoča uporabo bencinov obdelanih z dodatki detergentov, ki pomagajo pri preprečevanju nalaganja oblog v motorju. Ti bencini bodo pomagali motorju pri čistejšem teku ter povečali zmogljivost sistema na nadzor emisij.
Upravljanje v tujih državah
Če boste vozilo vozili v tujih državah:
• Upoštevali vsa pravila glede registracije in zavarovanja.
• Ugotovili ali je sprejemljivo gorivo razpoložljivo.
Dizelski motor
Dizelsko gorivo
Dizelski motor lahko deluje samo na komercialno dobavljivem dizelskem gorivu, ki izpolnjuje EN 590 ali primerljive standarde. (EN pomeni "Evropska Norma"). Ne uporabljajte ladijskega dizelskega goriva, kurilnih olj ali neodobrenih dodatkov gorivom saj bo to povečalo obrabo ter povzročilo škodo na motorju in sistemu za gorivo. Uporaba neodobrenih goriv in/ali dodatkov gorivom bo imela rezultat v prekinitvi vaših garancijskih pravic.
V vašem vozilu se uporablja dizelsko gorivo z 52 do 54 cetani. če sta na voljo dve vrsti dizelskega goriva, uporabljajte poletno ali zimsko gorivo v skladu s sledečimi temperaturnimi pogoji.
• Nad -5°C …. Poletna vrsta dizelskega goriva.
• Pod -5°C …. Zimska vrsta dizelskega goriva.
Skrbno opazujte nivo goriva v rezervoarju: če se motor ustavi zaradi težav z gorivom morajo biti za ponoven vžig tokokrogi popolnoma očiščeni.
POZOR
Vaša nova garancija ne bo krila poškodb sistema za gorivo ter kakršnih koli težav z zmogljivostjo vozila, ki so vzrok uporabe goriva z vsebnostjo metanola ali goriv z vsebnostjo nad 15,0% vol. MTBE (Methyl Tetriary Butyl Ether) (vsebnost kisika 2,7% teže).
ED(FL) Slovenian 1.qxp 25.8.2009 18:15 Page 4
15
Uvod
Bio dizel
Uporabijo se lahko komercialno dobavljive bio dizelske mešanice z ne več kot 5% bio dizla, znanega tudi kot "B5 bio dizel", če je v skladu z EN 14213 ali enakovrednim standardom. (EN pomeni "Evropska Norma"). Uporaba bio goriv narejenih iz repičnega semena (RME), tolščne kisline metil estra (FAME), rastlinskih olj metil estra (VME) itd., ali mešanje dizla z bio dizlom bo povečala obrabo ali poškodovala motor in sistem za gorivo. Popravilo ali zamenjava obrabljenih ali poškodovanih delov zaradi uporabe neodobrenih goriv ne bo krito iz garancije.
Vozilo ne potrebuje posebnega utekanja. S tem, ko prvih 1.000 kilometrov upoštevate nekaj enostavnih varnostnih ukrepov, pripomorete k zmogljivosti vozila, varčnosti med vožnjo in podaljšate življenjsko dobo vašega vozila.
• Ne ženite vozila v visoke vrtljaje.
• Med vožnjo naj bo vrtilna hitrost
motorja (vrt./min ali vrtljajev na minuto) pod 3000 vrt./min.
• Ne vozite dalj časa z enako hitrostjo
(hitro ali počasi). Da se lahko vozilo pravilno uteče, je treba med vožnjo hitrosti menjavati.
• Razen v nujnih primerih se izogibajte
sunkovitemu ustavljanju in s tem omogočite zavoram, da se pravilno "usedejo".
• Ne pustite motorja v prostem teku dlje
kot 3 minute naenkrat.
• Prvih 2.000 km delovanja ne vlecite
priklopnika.
UTEKANJE VOZILA
POZOR
• Ne pustite, da v rezervoar pride voda ali bencin. Zaradi tega bi morali popolnoma izčrpati rezervoar ter izpustiti linije, da bi se izognili blokadi injekcijske črpalke in okvari motorja.
• Da bi se izognili zmrzalim lahko pozimi gorivu dodamo parafin, če temperatura pade pod -10°C. Ne uporabite več kot 20% parafinskega olja.
POZOR
• Nikoli ne uporabljajte goriv, ne dizla ne B5 bio dizla, ki ne ustrezajo zadnjim specifikacijam naftne industrije.
• Nikoli ne uporabljajte dodatkov gorivom ali postopkov, ki niso priporočeni ali odobreni s strani proizvajalca vozila.
POZOR - Dizelsko gorivo
Za vozilo z dizelskim motorjem in filtrom trdih delcev priporočamo uporabo dizelskega goriva za vozila v skladu s predpisi.
Uporaba dizelskega goriva z visoko vsebnostjo žvepla (več 50 delcev na milijon) in nenavedenimi dodatki lahko poškoduje filter trdih delcev in povzroči izpust belega dima iz izpuha.
ED(FL) Slovenian 1.qxp 25.8.2009 18:15 Page 5
Uvod
61
SIGNALNI ZNAKI NA INSTRUMENTALNI PLOŠČI
Opozorilna lučka za varnostni pas
Signal za dolge luči
Signal smernikov
Opozorilna lučka za ABS*
Opozorilna lučka za parkirno zavoro in zavorno tekočino
Signal slabega delovanja*
Signal za blokado motorja*
Opozorilna lučka izpraznjene posode za gorivo
Signal za žarilnik (Samo za dizelski motor)
Opozorilna lučka za filter za gorivo (Samo za dizelski motor)
* : če je na voljo
Opozorilna lučka za odprta zadnja vrata
Za podrobnejšo razlago se obrnite na "Instrumentna plošča" v poglavju 4.
Opozorilna lučka napajalnega sistema
Opozorilna lučka priprtih vrat
Signal za ESP*
Signal za ESP OFF*
Lučka sprednje meglenke*
Opozorilna lučka za tlak olja v motorju
Indikator EPS*
Opozorilna lučka za zračno blazino*
Indikator zadnje meglenke*
Signal za tempomat*
Signal za nastavljanje tempomata*
Indikator vklopljenih luči
Indikator prestave samodejnega sklopa menjalnika in pogonske osi*
Indikator prestave ročnega sklopa menjalnika in pogonske osi*
Opozorilna lučka za nizek tlak v zračnicah* / Indikator okvare sistema TPMS (Tire Pressure Monitoring System / Sistem nadzora tlaka v zračnicah)*
AUTO STOP (Samodejna zaustavitev) za indikator sistema ISG*
AUTO STOP
Opozorilna lučka nizke ravni čistilne tekočine za vetrobransko steklo*
Indikator omejitve hitrosti*
ED(FL) Slovenian 1.qxp 25.8.2009 18:15 Page 6
2
Pregled notranjosti / 2-2 Pregled armaturne plošče / 2-3 Prostor za motor / 2-4
Vaše vozilo na prvi pogled
ED(FL) Slovenian 2.QXP 25.8.2009 18:16 Page 1
Vaše vozilo na prvi pogled
22
PREGLED NOTRANJOSTI
1. Notranja ročaj vrat ............................4-12
2. Zlaganje zunanjih vzvratnih ogledal
Gumb*...............................................4-37
3. Nadzor zunanjih vzvratnih ogledal
stikalo................................................4-36
4. Gumb za zaklepanje električnega
pomika oken* ....................................4-21
5. Stikala za električni pomik oken*......4-19
6. Škatla z varovalkami..........................7-66
7. Naprava za uravnavanje sprednjih
luči* ...................................................4-64
8. Gumb ESP OFF*..............................5-23
9. Ročica za sprostitev pokrova
motorja..............................................4-23
10. Volan ...............................................4-32
11. Ročica za nagib volana...................4-33
12. Sedež................................................3-2
13. Ročica za odpiranje pokrova
polnila goriva...................................4-25
* : če je na voljo
OED020001
ED(FL) Slovenian 2.QXP 25.8.2009 18:16 Page 2
PREGLED ARMATURNE PLOŠČE
1. Voznikova sprednja zračna
blazina*.............................................3-45
2. Luči/Smerniki....................................4-60
3. Instrumentna plošča.........................4-38
4. Brisalci/Pranje ..................................4-66
5. Krmilniki zvoka na krmilu vozila*....4-132
6. Tempomat*........................................5-28
Krmilniki zvoka na krmilu vozila*....4-132
7. LCD zaslon z opozorili in
indikatorji* .........................................4-55
8. Gumbi za avdio* .............................4-113
9. Grelec sedeža*...................................3-7
10. Osrednji gumb za zaklepanje/
odklepanje vrat...............................4-12
11. Svetleče stikalo za opozorilo
prenevarnostjo..........................4-59/6-2
12. Sistem za nadzor klime*.................4-72
13. Sovoznikova sprednja zračna
blazina*...........................................3-45
14. Predal za rokavice..........................4-92
15. Menjalnik z več prestavami*..............4-93
16. Prestavna ročica*.............................5-9
17. Električna vtičnica*.........................4-97
18. Cigaretni vžigalnik*.........................4-95
19. Ročna zavora .................................5-19
20. Zavorni pedal .................................5-18
21. Pedal za plin.....................................5-5
22. Stikala ventilatorja ..........................4-75
* : če je na voljo
OED029002
23
Vaše vozilo na prvi pogled
* Dejanski sklop merilnikov v vozilu se lahko razlikuje od prikazanega na sliki.
ED(FL) Slovenian 2.QXP 25.8.2009 18:17 Page 3
Vaše vozilo na prvi pogled
42
PROSTOR ZA MOTOR
1. Posoda hladilne tekočine motorja......7-38
2. Pokrovček posode za motorno olje ...7-37
3. Posoda za zavorno tekočino .............7-41
4. Filter goriva* ......................................7-45
5. Čistilnik za zrak .................................7-46
6. Omarica z varovalkami......................7-66
7. Negativni pol akumulatorja..........6-5/7-53
8. Pozitivni pol akumulatorja............6-5/7-53
9. Pokrovček hladilnika....................6-7/7-40
10. Merilna palica za motorno olje ........7-37
11. Posoda tekočine za pranje
vetrobrana........................................7-44
* : če je na voljo
* Dejanski motorni prostor in pokrov motorja vozila se lahko razlikujeta od prikazanih na sliki.
OED070004
ED(FL) Slovenian 2.QXP 25.8.2009 18:17 Page 4
3
Sedeži / 3-2 Varnostni pasovi / 3-15 Otroški zadrževalni sistem / 3-27 Zračna blazina - dodatni zadrževalni sistem / 3-38
Varnostne značilnosti vašega vozila
ED(FL) Slovenian 3.qxp 25.8.2009 18:18 Page 1
Varnostne značilnosti vašega vozila
23
Voznikov sedež
(1) Nastavitev sedeža, naprej/nazaj (2) Nagib sedeža nazaj (3) Nastavitev sedeža, višina* (4) Stikalo grelca sedeža* (5) Podpora za ledveni del* (6) Nastavitev naslona za glavo
Sprednji sopotnikov sedež
(7) Nastavitev sedeža, naprej/nazaj (8) Nagib sedeža nazaj (9) Nastavitev sedeža, višina* (10) Stikalo grelca sedeža* (11) Podpora za ledveni del* (12) Nastavitev naslona za glavo
Zadnji sedež
(13) Razdeljen zložljiv zadnji sedež (14) Naslon za roko* (15) Nastavitev naslona za glavo * ; če je na voljo
SEDEŽI
OED030014
ED(FL) Slovenian 3.qxp 25.8.2009 18:18 Page 2
33
Varnostne značilnosti vašega vozila
OPOZORILO
- Prosto premikajoči se
predmeti
Prosto premikajoči se predmeti v bližini voznikovih stopal lahko motijo uporabo pedalov in celo povzročijo nesrečo. Pod prednje sedeže ne postavljajte ničesar.
OPOZORILO - Pokončen
sedež
Ko vračate naslonjalo v pokončen položaj ga držite in vračajte počasi ter glejte da ni nikogar v bližini sedeža. Če ga v pokončni položaj nameščate ne da bi ga držali, lahko naslonjalo skoči naprej ter vas močno udari in poškoduje.
OPOZORILO
- Voznikova odgovornost
do potnikov
Če se peljete v vozilu, kjer je sprednji naslon nagnjen nazaj, ob nesreči lahko pride do hudih poškodb. Če je sprednji sedež nagnjen nazaj, lahko osebi,ki sedi v njem, bok zdrsne pod spodnji varnostni pas in tako velika sila pritisne na nezavarovani trebuh ali vrat. Pride lahko do resnih ali pogubnih notranjih poškodb. Voznik mora potnikom svetovati naj bo naslonjalo v času vožnje v pokončnem položaju.
OPOZORILO - Voznikov
sedež
• Sedeža nikoli ne nastavljajte med vožnjo. Tako bi lahko zgubili nadzor nad vozilom in bi prišlo do nesreče s smrtjo, resnimi poškodbami ljudi ali osebne lastnine.
• Nič ne sme motiti normalnega položaja naslona sedeža. Če shranjujete predmete, naslonjene na hrbet sedeža ali na kak drug način, da ovirajo pravilno pritrditev sedeža, lahko ob nenadni zaustavitvi ali trčenju pride do resnih ali smrtnih poškodb.
• Vedno vozite in se peljite z vzravnanim naslonom in s spodnjim pasom tesno zapetim nizko čez boke. To je najboljši položaj, ki vas varuje v primeru nesreče.
• Da bi se izognili nepotrebnim in mogoče resnim poškodbam od zračne vreče vedno sedite koliko je mogoče nazaj od volana, medtem ko še vedno ohranjate udoben nadzor nad vozilom. Predlagamo, da je vaš prsni koš oddaljen od volana vsaj 250 mm.
ED(FL) Slovenian 3.qxp 25.8.2009 18:18 Page 3
Varnostne značilnosti vašega vozila
43
Nastavitev sprednjih sedežev
Naprej in nazaj
Pomik sedeža naprej in nazaj:
1. Povlecite navzgor ročico za drsno nastavljanje sedeža pod sprednjim delom sedala in jo držite.
2. Pomaknite sedež v želeni položaj.
3. Spustite ročico in se prepričajte, da je sedež trdno nameščen.
Sedež nastavite pred vožnjo ter se prepričajte, da je varno zaskočen tako, da ga poizkusite premakniti naprej in nazaj brez uporabe ročice. Če se sedež premika ni pravilno zaskočen.
OPOZORILO - Zadnji
sedeži
• Zadnji sedeži morajo biti varno zaskočeni. Če niso lahko potnike in predmete vrže naprej, kar pa lahko v primeru nenadnega ustavljanja ali nesreče privede do resnih poškodb ali smrti.
• Prtljaga in ostali tovor naj bodo položeni ravno v tovornem prostoru. Veliki, težki in predmeti na kupu morajo biti zavarovani. Pod nobenim pogojem ne sme biti tovor naložen višje od naslonjala. V primeru neupoštevanja teh opozoril lahko pride pri nenadnem zaviranju, nesreči ali prevračanju do resnih poškodb ali smrti.
• V času vožnje ne sme noben potnik biti v prtljažnem prostoru ali sedeti ali ležati na preloženem naslonjalu. V času vožnje morajo biti vsi potniki v sedežih varno pripeti.
(Nadaljevanje)
(Nadaljevanje)
• Ko vračate naslonjalo v pokončen položaj se prepričajte, da je varno zaskočen tako, da ga potisnete naprej in nazaj.
• Da se izognete opeklinam ne odstranjujte preproge v prtljažnem prostoru. Nadzor emisij pod tlemi ustvarja visoke temperature izpuhov.
OPOZORILO
Po nastavitvi sedeža vedno preverite ali je varno zaskočen v položaj. To storite tako, da ga premikate naprej in nazaj brez pomoči ročice za sprostitev. Nenadni ali nepričakovani premiki voznikovega sedeža lahko povzročijo izgubo nadzora nad vozilom kar lahko privede do nesreče.
OED036015
ED(FL) Slovenian 3.qxp 25.8.2009 18:18 Page 4
35
Varnostne značilnosti vašega vozila
Nastavitev naslonjala sedeža
Za spuščanje naslonjala sedeža zavrtite gumb naprej ali nazaj v želeni položaj.
Višina sedala (za voznikov sedež)
Če želite spremeniti višino sedala, zavrtite ročico na zunanji strani sedala navzgor ali navzdol.
• Če želite spustiti sedalo nekajkrat pritisnite ročico navzdol.
• Če želite dvigniti sedalo nekajkrat pritisnite ročico navzgor.
Podpora za ledveni del (če je na voljo)
Ledveno oporo lahko prilagodite z ročico ob strani sedeža. Z vrtenjem ročice povečate ali zmanjšate ledveno oporo.
OED036016
OED036017 OED036018
ED(FL) Slovenian 3.qxp 25.8.2009 18:18 Page 5
Varnostne značilnosti vašega vozila
63
Naslon za glavo
Sprednja sedeža voznika in sopotnika sta opremljena z nasloni za glavo, ki zagotavljata varnost in udobje sedeče osebe.
Naslon za glavo ni le za udobje voznika in potnikov, temveč tudi ščiti vrat in glavo v primeru trčenja.
Nastavitev višine gor in dol
Če želite dvigniti naslon za glavo ga povlecite v želeni položaj (1). Če želite znižati naslon za glavo pritisnite in držite gumb (2) na opri naslona ter ga spustite v želen položaj (3).
OPOZORILO
• Da bo naslon za glavo v primeru nesreče učinkovit v največji možni meri, ga morate naravnati tako, da bo sredina naslona za glavo v isti višini centra gravitacije glave sedeče osebe. Običajno je center gravitacije glave večine ljudi v višini vrha oči. Še to, naslon za glavo naravnajte kolikor se le da blizu k vaši glavi. Zato ni priporočljivo, da si za hrbet pred sedežni naslon namestite blazino.
• Vozila ne vozite, če je naslon za glavo odstranjen. V primeru nesreče lahko oseba na sedežu brez naslona za glavo utrpi resne poškodbe. če so nasloni za glavo pravilno nameščeni, lahko ščitijo pred poškodbami vratu.
• Med vožnjo ne uravnavajte naslona za glavo na voznikovem sedežu.
OPA039052
OED036072
ED(FL) Slovenian 3.qxp 25.8.2009 18:19 Page 6
37
Varnostne značilnosti vašega vozila
Odstranjevanje
Ko želite odstraniti naslon za glavo, ga dvignite tako visoko, kolikor se da, nato pritisnite na gumb za sprostitev (1), naslon pa medtem vlecite navzgor (2). Naslon za glavo ponovno namestite tako, da vstavite palice (3) v odprtine in hkrati pritiskate gumb za sprostitev (1). Nato nastavite primerno višino.
Če je vozilo opremljeno z aktivnim naslonom za glavo, naslona za glavo ne morete odstraniti.
Aktivni naslon za glavo (če je na voljo)
Aktivni naslon za glavo je narejen tako, da se premika naprej in navzgor med udarcem od zadaj. To prepreči premik voznikove in sovoznikove glave nazaj ter tako preprečuje poškodbe vratu.
Zaradi vaše varnosti premičnega naslonjala za glavo ni mogoče odstraniti. Če imate težave s premičnim naslonjalom za glavo, peljite vozilo pooblaščenemu prodajalcu družbe KIA, ki bo preveril sistem.
Grelec sedeža (če je na voljo)
Grelec sedežev greje sprednje sedeže v hladnem vremenu. Z vžigalnim stikalom v položaju ON pritisnite enega od stikal za gretje voznikovega ali sovoznikovega sedeža.
• Z vsakim pritiskom na gumb se nastavitev temperature spremeni v naslednjem vrstnem redu:
• Vsakokrat, ko vklopite stikalo vžiga, se grelnik sedeža ponastavi v privzeti izključeni položaj.
HNF2041-1
OPOZORILO
Prepričajte se, ali se je naslonjalo za glavo po nastavitvi zaskočilo v položaj, ki omogoča pravilno zaščito sedeče osebe.
OED030073 OED030019
OFF HIGH ( ) MID ( )
LOW ( )
ED(FL) Slovenian 3.qxp 25.8.2009 18:19 Page 7
Varnostne značilnosti vašega vozila
83
V času blagega vremena ali pod pogoji ko gretje sedežev ni potrebno imejte stikala v OFF položaju.
OPOMBA
• Če je stikalo za gretje sedežev v ON položaju se sistem ogrevanja prižiga in ugaša samodejno glede na temperaturo sedeža.
• Če grelec sedežev ne deluje, ko je temperatura okolice manj kot 21°C, naj sistem pregleda pooblaščeni Kiin prodajalec.
POZOR
• Za čiščenje sedežev ne uporabljajte organskih topil, npr. razredčila, benzola, alkohola ali bencina. S tem lahko poškodujete površino grelca ali sedežev.
• Pregrevanje grelca sedeža preprečite, če na sedeže med ogrevanjem ne polagate odej, blazin ali prevlek.
• Na sedeže opremljene z grelci ne polagajte težkih ali ostrih predmetov. Lahko bi poškodovali sestavne dele grelca.
OPOZORILO
- Grelec sedeža opeče
Potniki naj bodo izjemno previdni pri uporabi grelcev, ker lahko pride do pregrevanja ali opeklin. Voznik mora še posebej skrbeti za naslednje tipe potnikov:
1. Dojenčki, otroci, starejši ali invalidni ljudje, ljudje, ki se zdravijo v bolnici.
2. Ljudje z občutljivo kožo, ki je hitro opečena.
3. Utrujeni ljudje
4. Alkoholizirani ljudje
5. Ljudje, ki jemljejo zdravila, ki lahko povzročajo dremavost ali zaspanost (uspavalne tablete, tablete proti prehladu itd.).
ED(FL) Slovenian 3.qxp 25.8.2009 18:19 Page 8
39
Varnostne značilnosti vašega vozila
Žep na naslonjalu
Nastavitev zadnjih sedežev
Zlaganje zadnjega sedeža
Hrbtišča zadnjih sedežev (ali blazine) lahko zložite, da omogočite prevoz daljših predmetov ali povečate prostornino za prtljago.
Zlaganje blazin in hrbtišč zadnjih sedežev
- 5 vratni/Wagon
1. Sprednje naslonjalo postavite v pokončen položaj in, če je potrebno potisnite sedež naprej.
2. Dvignite sprednjo stran blazine sedeža.
OPOZORILO
- Žep na naslonjalu
V žep na naslonjalu ne polagajte težkih ali ostrih predmetov. V primeru nesreče lahko izletijo iz žepa in poškodujejo potnike.
OUN028040/H
OPOZORILO
Namen zložljivih hrbtišč sedežev (ali blazin) je omogočanje prevoza daljših predmetov, za katere sicer ne bi bilo dovolj prostora.
Nikoli ne dovolite, da potniki sedijo na zloženih naslonjalih, ko se vozilo premika saj to ni pravilen položaj sedenja in varnostni pasovi niso na voljo. To lahko privede do resnih poškodb ali smrti v primeru nesreče ali nenadnega zaustavljanja. Predmeti, ki jih prevažate na zloženih naslonjalih ne smejo presegati višine sprednjih sedežev. Med nenadnim zaustavljanje lahko to privede do zdrsa tovora naprej ter povzročitve poškodbe ali škode.
OED036023A
ED(FL) Slovenian 3.qxp 25.8.2009 18:19 Page 9
Varnostne značilnosti vašega vozila
103
3. Dvignite zadnji del blazine sedeža. Postavite blazino zadnjega sedeža navpično.
4. Iz hrbtišča zadnjega sedeža odstranite naslonjalo za glavo.
5. Povlecite sprostilno ročico zapaha (rdeča oznaka je vidna), zložite hrbtišče naprej in ga močno potisnite navzdol.
6. Shranite naslonjalo za glavo tako, da njegova nosilca potisnete v držalo na spodnjem delu blazine sedeža.
OED036028A
OED036026A
OED036027A
OED036024A
OED036025A
ED(FL) Slovenian 3.qxp 25.8.2009 18:20 Page 10
311
Varnostne značilnosti vašega vozila
7. Če želite uporabiti zadnji sedež, iz blazine sedeža odstranite naslonjalo za glavo.
8. Dvignite sedež in ga močno ga potisnite nazaj, da zaslišite pok zapiranja zapaha. Preverite, ali je hrbtišče sedeža pritrjeno z zapahom (rdeča oznaka ni vidna).
9. Ponovno namestite naslonjalo za glavo in ga prilagodite na želeno višino.
10. Blazino sedeža vrnite v izhodiščni
položaj tako, da najprej navzdol potisnete zadnji del blazine. Preverite, ali je blazina čvrsto pritrjena.
11. Varnostni pas nastavite v izhodiščni
položaj.
3 vratni
1. Znižajte vzglavnik na najnižji položaj.
2. Potegnite ročico za sprostitev zaklepa na vrhu naslonjala.
3. Trdno sklopite naslonjalo naprej in navzdol.
4. Ko želite ponovno uporabiti zadnji sedež, dvignite hrbtišče in ga potisnite nazaj, da zaslišite pok zapiranja zapaha. Preverite, ali je hrbtišče sedeža pritrjeno z zapahom (rdeča oznaka ni vidna).
5. Varnostni pas nastavite v izhodiščni položaj.
OPOZORILO
Ko po zlaganju vračate zadnje naslonjalo v pokončen položaj:
Bodite previdni, da ne poškodujete pasu ali zaponke varnostnega pasu. Ne dovolite, da se pas ali zaponka zatakneta ali stisneta v zadnjem sedežu. S potiskanjem vrha naslonjala preverite, da je naslonjalo popolnoma zaskočilo v pokončen položaj. Drugače se lahko pri nenadnem zaustavljanju sedež zloži ter dovoli tovoru vstop v potniško kabino, kar pa lahko privede do resnih poškodb ali smrti.
POZOR - 3 vratni zadnji
sedež
Naslonjala zadnjega sedeža ne zložite za dlje časa.
Trenje med naslonjalom in blazino sedeža lahko deformira prevleko zadnjega sedeža.
ED(FL) Slovenian 3.qxp 25.8.2009 18:20 Page 11
Varnostne značilnosti vašega vozila
123
Naslon za glavo
Za varnost in udobje sedečih oseb so zadnji sedeži opremljeni z nasloni za glavo v vseh sedečih položajih.
Naslon za glavo ni le za udobje voznika in potnikov, temveč tudi ščiti vrat in glavov primeru trčenja.
OPA039053
POZOR - Varnostni pas
zadnjega sedeža
Pri namestitvi hrbtišč zadnjih sedežev nazaj v navpični položaj ne pozabite ponovno namestiti zadnjih ramenskih pasov v pravilni položaj.
OPOZORILO - Natovarjanje
Prepričajte se, da je motor ugasnjen, da je samodejni menjalnik v položaju P (parkiranje) tar da je pri natovarjanju in raztovarjanju parkirna zavora zategnjena. Neupoštevanje teh korakov lahko povzroči, da se vozilo premakne, če je prestavna ročica nenamerno pomaknjena v drug položaj.
OPOZORILO - Prtljaga
Prtljago vedno pritrdite, da je ne bo metalo po naokrog, če bi prišlo do trčenja, ker bi lahko poškodovala potnike v vozilu. Pri postavljanju predmetov na zadnje sedeže bodite previdni, saj lahko ti predmeti pri čelnem trku poškodujejo potnike na sprednjih sedežih.
CAUTION - Poškodba
zaponk varnostnih pasov zadnjega sedeža
Ko preklopite naprej naslonjalo zadnjega sedeža ali postavite prtljago na blazino zadnjega sedeža, zaponko varnostnega pasu vstavite v žep med naslonjalom zadnjega sedeža in blazino. Na ta način preprečite, da bi naslonjalo ali prtljaga zaponko poškodovali.
ED(FL) Slovenian 3.qxp 25.8.2009 18:20 Page 12
313
Varnostne značilnosti vašega vozila
Nastavitev višine gor in dol
Naslonjalo za glavo dvignete tako, da ga povlečete v najvišji položaj (1). Če ga želite spustiti, pritisnite in držite gumb za sprostitev (2) na naslonu in ga potisnite v želeni položaj (3).
Odstranjevanje
Ko želite odstraniti naslon za glavo, ga dvignite tako visoko, kolikor se da, nato pritisnite na gumb za sprostitev (1), naslon pa medtem vlecite navzgor (2). Naslon za glavo ponovno namestite tako, da vstavite palice (3) v odprtine in hkrati pritiskate gumb za sprostitev (1). Nato nastavite primerno višino.
OPOZORILO
• Da bo naslon za glavo v primeru nesreče učinkovit v največji možni meri, ga je treba naravnati tako, da bo sredina naslona za glavo v isti višini centra gravitacije glave sedeče osebe. Običajno je center gravitacije glave večine ljudi v višini vrha oči. Še to: naslon za glavo naravnajte kolikor se le da blizu k vaši glavi. Zato ni priporočljivo, da si za hrbet pred sedežni naslon namestite blazino.
• Z vozilom ne upravljajte ko je naslon za glavo odstranjen saj lahko pride v primeru nesreče do resnih poškodb potnikov. Če je pravilno nastavljen lahko naslon za glavo varuje vrat pred poškodbami.
OPOZORILO
Prepričajte se, ali se je naslonjalo za glavo po nastavitvi zaskočilo v položaj, ki omogoča pravilno zaščito sedeče osebe.
OED036030 OED030031
ED(FL) Slovenian 3.qxp 25.8.2009 18:20 Page 13
Varnostne značilnosti vašega vozila
143
Naslon za roko (če je na voljo)
Naslon za roko je v sredini zadnjega sedeža. Naslon za roko potegnite navzdol iz naslona za hrbet.
Vstopanje na zadnji sedež (3 vratni, če je na voljo)
Pred vstopom na zadnji sedež
1. Dvignite ročico in nagnite naslonjalo navzdol.
2. Potisnite celoten sedež naprej.
Po vstopu na zadnji sedež
3. Prednje naslonjalo potisnite nazaj v pokončni položaj, do tedaj ko zaslišite – klik.
4. Prednji sedež si prilagodite v žejleni položaj.
OED038015-1
OED036089
OED038015-2
ED(FL) Slovenian 3.qxp 25.8.2009 18:20 Page 14
315
Varnostne značilnosti vašega vozila
Zadrževalni sistem varnostnih pasov
VARNOSTNI PASOVI
OPOZORILO
• Za največjo varnost zadrževalnega sistema je vedno, ko se vozilo premika, potrebno uporabiti varnostne pasove.
• Varnostni pasovi so najbolj učinkoviti, ko je naslonjalo v pokončnem položaju.
• Otroci mlajši od 12 let morajo biti vedno pravilno pripeti v zadnjih sedežih. Otrokom nikoli ne dovolite, da bi se vozili na sprednjem sopotnikovem sedežu. Če mora otrok starejši od 12 let sedeti v sprednjem sedežu, ga je potrebno pravilno pripeti ter sedež odmakniti čim bolj nazaj.
• Rameskega pasu nikoli ne nosite pod roko ali za hrbtom. Vsak nepravilno nastavljen ramenski pas lahko v primeru nesreče povzroči resne poškodbe. Ramenski pas naj bo nastavljen na sredini čez ramo preko ključnice.
(Nadaljevanje)
OPOZORILO
Varnostni pasovi so narejeni tako, da podpirajo koščeno strukturo telesa in se jih mora nositi primerno nizko preko sprednjega dela medenice ali preko medenice prsnega koša in ramena. Izogibajte se nošenju krilnega dela varnostnega pasu preko trebušnega predela.
Za varovanje, za kar so tudi narejeni, morajo biti varnostni pasovi, skladno z udobjem, nameščeni kolikor čvrsto je mogoče.
(Nadaljevanje)
OPOZORILO
Nobenih sprememb ali dodatkov ne smete narediti, ki bi onemogočili nastavitveni napravi pasu odstraniti nenapetost, ali preprečiti sestavu varnostnega pasu, da odstrani nenapetost.
(Nadaljevanje) Nenapet pas bo v veliki meri
zmanjšal varovanje, ki ga nudi potnikom.
Pazite, da pas ne pride v stik z loščili, olji, kemikalijami ter še posebej z akumulatorsko kislino. Čistite ga z blagim milom in vodo. Pas zamenjajte, če postane obrabljen, umazan ali poškodovan. Po uporabi v hudi nesreči je nujno potrebno je zamenjati celoten sestav tudi če poškodba sestava ni vidna. Ne nosite zavitega pasu. En varnostni pas naj uporablja en potnik. Nevarno je pripeti otroka s pasom, ko ta sedi na potnikovem krilu.
(Nadaljevanje)
• Ne pripašite se z zapletenimi varnostnimi pasovi.Tudi zapleten varnostni pas ne opravlja svojega dela. V primeru trka se lahko celo zareže v vas. Poskrbite, da je pas raven in ne zapleten.
• Bodite previdni, da ne poškodujete pasu ali zaponke varnostnega pasu. Če sta pas ali zaponka poškodovana ju zamenjajte.
ED(FL) Slovenian 3.qxp 25.8.2009 18:20 Page 15
Varnostne značilnosti vašega vozila
163
Opozorilo za varnostni pas
Tip A
V opozorilo vozniku, bo opozorilna lučka za varnostne pasove utripala približno 6 sekund vsakič, ko boste obrnili ključ v položaj “ON” ne glede na pripete pasove.
Če ostane voznikov varnostni pas nepripet po tem, ko je ključ v položaju “ON”, opozorilna lučka za varnostne pasove ponovno utripa za približno 6 sekund.
Če voznikov varnostni pas ni pripet, ko ključ obrnete v položaj ON, ali če ga po premiku v položaj ON odpne, opozorilni zvonec oddaja zvok približno 6 sekund. Če si v tem času pripnete varnostni pas, bo zvočni signal takoj prenehal. (če je na voljo)
1GQA2083
OED030090A
Tip B
(1) Opozorilna lučka za varnostni pas voznika (2) Opozorilna lučka za varnostni pas sovoznika na sprednjem sedežu (3) Opozorilna lučka za varnostni pas sopotnika na zadnjem levem sedežu
(če je na voljo)
(4) Opozorilna lučka za varnostni pas sopotnika na zadnjem srednjem sedežu
(če je na voljo)
(5) Opozorilna lučka za varnostni pas sopotnika na zadnjem desnem sedežu
(če je na voljo)
Tip A Tip B
ED(FL) Slovenian 3.qxp 25.8.2009 18:20 Page 16
317
Varnostne značilnosti vašega vozila
Spredaj
V opozorilo vozniku in sopotniku na prednjem sedežu se bo opozorilna lučka za sedežni pas na voznikovem sedežu in na sedežu sopotnika na prednjem sedežu prižgala za približno 6 sekund vsakokrat, ko boste obrnili zaganjač v položaj ON, ne glede na to, ali ste se pripeli s pasom, ali ne.
Če sedežni pas na sedežu voznika ali na prednjem sedežu sopotnika ni pripet, ko zaganjač obrnemo na položaj ON, ali, če ga odpnemo potem, ko smo zaganjač obrnili v položaj ON, bo odgovarjajoča opozorilna lučka za sedežni pas gorela, dokler pasu ne pripnemo.
Če se ne privežete s pasom in vozite s hitrostjo več kot 9 km/h, bo prižgana opozorilna lučka začela mežikati, dokler vožnje ne upočasnite pod 6 km/h.
Če se še vedno ne privežete z varnostnim pasom in vozite več kot 20 km/h, se bo oglasil opozorilni pisk varnostnega pasu za približno 100 sekund, odgovarjajoča opozorilna lučka pa bo mežikala.
Poleg tega se bo prvič, ko boste znova odpeli varnostni pas in vozili s hitrostjo več kot 9 km/h, oglasil opozorilni zvok, ki bo trajal približno 100 sekund, poleg tega pa po utripala ali zasvetila opozorilna lučka – odvisno od zgoraj navedene hitrosti.
OPOMBA
• Opozorilna lučka varnostnega pasu za prednji sedež sopotnika se nahaja na osrednji armaturni plošči.
• Tudi če nihče ne sedi na prednjem sedežu za sopotnika, bo opozorilna lučka varnostnega pasu mežikala ali gorela 6 sekund.
• Opozorilo za varnostni pas za prednji sedež sopotnika lahko deluje, ko na prednji sedež sopotnika položimo prtljago.
Opozorilo o varnostnem pasu sopotnika na zadnjem sedežu (če je na voljo)
Če ob vklopu ključa vžiga (brez zagona motorja) varnostni pas sopotnika na zadnjem sedežu ni pripet, zasveti rdeča opozorilna lučka varnostnega pasu; če je pas pripet, se lučka obarva zeleno.
Če zaženete motor in vozite s hitrostjo, nižjo od 9 km/h, bo opozorilna lučka ugasnila po 35 sekundah.
Če so varnostni pasovi vseh sopotnikov pripeti, zelena opozorilna lučka varnostnega pasu ugasne.
Če vozite s hitrostjo nad 9 km/h bo zasvetila ustrezna opozorilna lučka (pripet – zelena, odpet – rdeča) in ugasnila po 35 sekundah.
Če se varnostni pas na zadnjem sedežu odpne pri vožnji nad 9 km/h, bo ustrezna opozorilna lučka varnostnega pasu utripala 35 sekund.
Če pa zadnji varnostni trebušni/ramenski pas sopotnika pripnete in odpnete dvakrat v 9 sekundah, potem, ko ste pas pripeli, odgovarjajoča opozorilna lučka varnostnega pasu ne bo delovala.
ED(FL) Slovenian 3.qxp 25.8.2009 18:20 Page 17
Loading...
+ 364 hidden pages