Bang & Olufsen BEOSOUND OUVERTURE User Manual

Page 1

BEOSOUND OUVERTURE

1
BeoSound Ouverture on täysin integroitu musiikkilaitteisto, jossa on radio, CD-soitin ja kasettinauhuri, kaikki yhdessä yksikössä.
Laitteisto voidaan sijoittaa sinne, minne musiikkia haluat – tarkoi­tukseen suunnitellulla pidikkeellä seinälle, omalle jalustalleen lattialle tai vaikkapa pöydälle.
Aina, kun ojennat kätesi BeoSound Ouverturea kohti sitä ohjataksesi, lasiovet liukuvat taianomaisesti sivuille, kutsuen Sinut musiikin kiehtovaan maailmaan.
Käyttöohje
PRINCIPLES OF OPERATION
Page 2
2
Tämä käyttöohje kuvailee BeoSound Ouverture
-musiikkilaitteiston käyttöä. Jokainen tässä oppaassa kuvattu toiminto on havainnollistettu myös siihen kuuluvalla, kohta kohdalta etenevällä painikemallilla.
BeoSound Ouverturea voidaan käyttää monien, erilaisten Bang & Olufsen -aktiivikaiuttimien yhteydessä. Sitä voidaan myös käyttää Bang & Olufsen -AV-laitteiston musiikikseskuksena. Tämä opas kattaa molemmat tilanteet.
Huomaa: täydelliset käyttöönotto- ja hoito-ohjeet löytyvät erillisestä, laitteen mukana toimitetusta käyttöönotto-oppaasta.
Talleta käyttöönotto-opas huolelliseti. Tulet tarvitsemaan siitä puhdistus- ja hoito-ohjeita, ja kun muutat tai uudelleen järjestelet BeoSound Ouverture -kokoonpanoasi, on opas Sinulle suureksi avuksi.
Page 3

SISÄLTÖ

3
4 Avoinna mahdollisuuksille
6 Käytön periaatteet
9 Radion käyttö
15 CD-soittimen käyttö
21 Kasettinauhurin käyttö
27 Ajastinohjelmointi
33 Hyödyllistä lisätietoa
40 Kauko-ohjaus
BeoSound Ouverture ohjaaminen linkkihuoneessa Beo4-ohjaimella
Huomaa: yksityiskohtainen sisällysluettelo löytyy jokaisen jakson alusta.
Page 4
4

AVOINNA MAHDOLLISUUKSILLE

BeoSound Ouverture -musiikkilait­teistosi on muuntuva, liikkuva... ja se vastaa Sinulle!
Voit siirtää koko laitteistoa ja sijoittaa sen halusi mukaan – seinälle erityisellä seinäkiinnikkeellä, pöydälle, omalle jalustalleen, miten haluat.
Sijoitatpa BeoSound Ouverturesi mihin tahansa, se on aina valmiina vastaamaan kädenojennukseesi.
Kun ojennat kätesi laitteen käyttö­paneelia kohti, se vastaa liikkeeseesi avaamalla lasiovensa ja paljastamalla ikkunan takana piileksivän musiikki­järjestelmän.
Page 5
5
Page 6
6

KÄYTÖN PERIAATTEET

Laitteen yläosassa on paikka CD­levylle. Levy pysyy soittimessa levynpitimen avulla. Pidintä voidaan nostaa ja laskea LOAD-painikkeella (näppäinryhmän oikeassa ylänurkassa). Levy ladataan aina tekstipuoli ulospäin!
Keskiosassa on näyttö ja käyttönäppäimet.
Kasettinauhurin alapuolella on kuulokeliitin.
BeoSound Ouverturen radio paljastaa itsensä vasta sitä käytettäessä. Näyttöön tulee tällöin radiota koskevaa tietoa.
Kasettinauhuri on laitteen alaosassa. Kasetti sijoitetaan soittimeen nauhapuoli alaspäin.
Page 7
7
Toimintatilanäyttö
Näyttö pitää Sinut ajan tasalla siitä, mitä järjestelmä on parhaillaan tekemässä.
Numeropainikkeet
Numeropainikkeet mahdollistavat radion asemien pikavalinnan sekä CD- ja kasettisoittimen suoran kappalevalinnan.
Avoimet ovet tarjoavat Sinulle pääsyn käyttöpaneelin ja näytön luokse...
Voimakkuuspainikkeet
- ja -painikkeilla voit säätää
äänen voimakkuutta.
Toissijaiset toiminnot
Vasemmanpuoleiset painikkeet mahdollistavat laitteiston toissijaisten toimintojen käytön: radion asemien virittämisen ja nimeämisen, nauhankulun ohjauksen, CD-soittimen ohjelmoinnin, äänen säädön, ajastinohjelmoinnin jne...
Kolmea, vihreätekstistä painiketta käytetään vain äänitettäessä.
Pääasialliset toiminnot
Oikeanpuoleisen lohkon painikkeet mahdollistavat laitteiston tärkeimpien toimintojen käytön:
RADIO, CD tai TAPE: radion, CD:n tai kasetin kuuntelu. AUX: käynnistää ulkopuolisen Bang & Olufsen
-ohjelmanlähteen. MUTE: vaientaa ja äänentää kaiuttimet.
•: siirtää laitteiston valmiustilaan.
Askellus- (ylös- ja alaspainikkeet) sekä kelaus­näppäimet (
ss ja tt ) mahdollistavat radion
ohjelmapaikkojen sekä CD:n ja kasetin kelaamisen.
REPEAT- ja RANDOM-painikkeilla ohjataan CD­soittimen toisto- ja satunnaissoittotoimintoja.
Yksityiskohtaisia käyttöohjeita löydät tämän oppaan vastaavasta kohdasta.
Page 8
MUISTIINPANOJA
8
Page 9
9

RADION KÄYTTÖ

10 Näyttöjen vaihto 11 Radio-ohjelman kuuuntelu 12 Radion pikavalintojen viritys 13 Radion ohjelmalista 14 Aseman hienoviritys
Mono- ja stereovastaanoton vaihto
Huomaa: BeoSound Ouverture tulee liittää kunnolliseen ULA- ja AM-antenniin, jotta radiovastaanotto on mahdollista. Käyttöönotto­oppasta löydät lisätietoja.
Page 10
RADION KÄYTTÖ
10
Käynnistää radion
Paina toistuvasti; voit vaihtaa radion näytön tietoja
RADIO
Näyttöjen vaihto
Näyttö kykenee välittämään kuuntele­mastasi radio-ohjelmasta kolmenlaista tietoa:
• ohjelman nimi*
• ohjelman numero
• lähetystaajuus
Paina radion soidessa DISPLAY­painiketta toistuvasti, niin näytön sisältö vaihtuu.
Valitsemasi tieto pysyy näytössä, kunnes valitset toisen näytön DISPLAY­painikkeella.
Ohjelman nimen ilmaisu*
Ohjelman numeron ilmaisu
Radion taajuuden ilmaisu
*Hyödyllistä tietää RDS:stä...
Ohjelman nimen ilmaisutoiminto edellyttää, että laitteessasi on RDS-toiminto, Radio Data System.
RDS ei ole vakiona kaikissa BeoSound Ouverture
-malleissa. Bang & Olufsen -kauppiaasi kertoo Sinulle mielellään lisää.
RDS antaa Sinulle mahdollisuuden nimetä radio­ohjelmia valintasi mukaan. Jos et ole itse nimennyt tiettyä ohjelmaa, näyttöön voi ilmestyä aseman oma nimi (edellyttäen, että asemalla on RDS-koodi käytössä).
Näin voit muistaa aseman nimeltä, ei pelkästään numeron perusteella.
DISPLAY
sitten
Page 11
BEOCENTER 9300
11
Radio-ohjelman kuuntelu
Kun haluat käynnistää radion, Sinun tarvitsee vain painaa RADIO-painiketta. Radio alkaa toistamaan viimeksi kuuntelemaasi ohjelmaa, ja näet näytössä tekstin RADIO ja ohjelman numeron.
Jos olet nimennyt ohjelman tai asema käyttää RDS-tunnistusta, näet sen nimen näytössä.*
Ylös- ja alas -painikkeilla voit vaihtaa asemalta toiselle. Voit myös valita aseman suoraan numeropainikkeilla.
Käynnistää radion
Paina askeltaaksesi radio-ohjelmia
Voit myös näppäillä ohjelma­numeron suoraan (1 - 30)
Paina nostaaksesi voimakkuutta
Paina laskeaksesi voimakkuutta
Vaimentaa äänen pikaisesti; paina uudelleen palauttaaksesi äänen
Kytkee laitteiston valmiustilaan
MUTE
RADIO
tai
* Huomaa: ohjelman nimeämistoiminto edellyt­tää, että radiossa on RDS-toiminto. Katso sivua 10.
0
9
Jos valitset toisen ohjelmanlähteen, radio sammuu automaattisesti. Jos haluat sulkea koko järjestelmän, paina valmiustilapainiketta.
Huomaa: Edellä kuvattu radio-ohjelmien valintatapa edellyttää, että kaikki radio-ohjelmat on viritetty omille muistipaikoilleen. Seuraavilla sivuilla kerrotaan, miten tämä tapahtuu.
Page 12
> Radion käyttö
12
Radioasemien esiviritys
Jotta voit käyttää radiota edellisellä sivulla kuvatulla tavalla, tulee Sinun ensin esivirittää radioasemat ja tallettaa ne omille muistipaikoilleen.
Voit tallettaa muistiin 30 radioasemaa, ja jos radiossasi on RDS, voit jopa antaa kullekin asemalle lyhyen nimen valintasi mukaan.
TUNE-painikkeella pääset virittämään asemia. TUNE-näppäimen painamisen jälkeen asemien esiviritys on kuin keskustelua BeoSound Ouverturen kanssa.
Kun näyttö kehottaa tekmään jotakin, ylös- ja alas -näppäimiä painamalla saat vaihtoehtoja. PLAY-näppäimellä hyväksyt näytön tarjoamat tiedot.
Viritystapahtuma kuljettaa Sinut viiden vaiheen läpi...
1. Ensin valitaan aaltoalue – ULA tai AM.
2. Asemanhaku käynnistyy ylös- tai alas -painik­keesta, ylös- tai alaspäin. Haku pysähtyy ensimmäisen, riittävän voimakkaan aseman kohdalle. Jos tämä asema ei ole haluamasi, voit jatkaa hakua painamalla ylös- tai alas -näppä­intä uudelleen.
3. Kun olet löytänyt aseman, se täytyy tallentaa omalle muistipaikalleen. Näyttö tarjoaa automaattisesti vapaata numeroa, mutta voit valita toisenkin, jos haluat. Jos näytössä oleva numero vilkkuu, olet löytänyt saman aseman aikaisemmin ja tallentanut sen tuohon muistipaikkaan.
4. Jos haluat, voit tallentaa oman nimen (korkeintaan 8 merkkiä) löytämällesi asemalle. Voit hypätä nimeämisen yli painamalla PLAY­näppäintä. Tällöin näet näytössä aseman lähettämän nimitiedon sitä kuunnellessasi.*
5. Viimeiseksi asema tallennetaan yhdessä mahdollisen nimitiedon kanssa.
* Huomaa: Tämä toiminto on käytettävissä vain, jos radiossasi on RDS. Sivulta 10 löydät lisätietoja.
Huomaa: jos asema tarvitsee hienoviritystä, tai jos haluat vaihtaa monolta stereolle, katso sivulle 14.
Käynnistää radion
Paina päästäksesi viritystoimintoon
Vaihtaa ULA:lta AM:lle ja päin vastoin
Paina hyväksyäksesi aaltoalueen
Paina käynnistääksesi hakutoi­minnon – taajuusaluetta ylös- tai alaspäin
Paina hyväksyäksesi löytämäsi aseman
Paina vaihtaaksesi näytössä olevaa muistipaikkaa (1 - 30), jos haluat
Paina tallettaaksesi aseman näytössä olevalle muistipaikalle
Jos haluat nimetä* ohjelman, paina vaihtaaksesi yksittäistä merkkiä
Näillä painikkeilla voit siirtyä merkin luota toiselle
Jatka nimen kirjoittamista!
Paina lopuksi; tallennat uuden nimen muistiin
RADIO
TUNE
sitten
PLAY
sitten
PLAY
sitten
PLAY
PLAY
sitten
tai
tai
tai
tai
tt
ss
Page 13
13
Tähän voit kirjoittaa radion asematiedot
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Esivalintojen poistaminen muistista
Jos haluat poistaa muistista jonkin esivalinnan, voit käyttää SETUP­painiketta. Näppäinpolku sivun oikealla reunalla opastaa tässä...
Kun esivalinta on poistettu muistista, näytössä lukee CLEARED.
Valitse radio-ohjelma, jonka haluat poistaa, esimerkiksi numero 5
Paina, jotta pääset SETUP­toimintoihin
Paina kahdesti, kunnes näytössä lukee CLEAR?
Paina varmistaaksesi, että haluat tyhjentää muistipaikan
RADIO
5
sitten
PLAY
sitten
SETUP
sitten
Page 14
> Radion käyttö
14
Radioaseman hienoviritys
Jos radio-ohjelma ei kuulu puhtaasti, saattaa olla, että asema tarvitsee hienoviritystä.
Hienoviritystoiminto sallii taajuuden hitaan virittämisen tai aseman hienoisen sivuun siirtämisen kohinan vähentämiseksi.
Seuraa ohjeita sivun vasemmassa laidassa ja kuuntele tarkoin radion ääntä...
Mono-stereovastaanotto
Tämänhetkinen asetus näkyy näytössä (stereo tai mono).
Jos olet virittänyt radiosi stereona lähettävälle ULA-asemalle, tieto siitä tallentuu ohjelman myötä.
Järjestelmä vaihtaa automaattisesti monolle, jos stereosignaali on liian heikko.
Voit kuitenkin ohittaa tämän automaattitoiminnon niin toivoessasi ja valita monon ja stereon väliltä käsin. Ohjeet näet sivun vasemmassa laidassa...
Käynnistää vastaavan radio­ohjelman, esimerkiksi 5
Paina päästäksesi viritystoimintoon
Paina kahdesti; näet mono­stereoasetuksen
Paina vaihtaaksesi stereolta monlle ja takaisin
Paina tallettaaksesi uudet asetukset muistipaikalle
Kytkee radion haluamallesi muistipaikalle, esimerkiksi 5
Paina päästäksesi viritystoimintoon
Paina uudelleen päästäksesi hienoviritystoimintoon
Hienovirittää taajuutta ylös- tai alaspäin
Paina tallentaaksesi taajuuden
RADIO
5
sitten
TUNE
TUNE
PLAY
sitten
sitten
tai
RADIO
5
sitten
TUNE
PLAY
sitten
sitten
TUNE
PLAY
PLAY
Page 15
15

CD-SOITTIMEN KÄYTTÖ

16 Levyn lataus
Näyttöjen vaihto 17 Levyn kuuntelu 18 Kappaleiden satunnaissoitto
Koko levyn jatkuva toisto 19 Kappaleohjelmointi
Page 16
CD-SOITTIMEN KÄYTTÖ
16
CD-levyn lataus
Näyttöjen vaihto
LOAD-näppäimen painaminen nostaa levynpidikkeen. Voit poistaa levype­sässä olevan levyn ja ladata sinne levyn, jota haluat kuunnella. Muista aina ladata levy tekstipuoli ulospäin!
LOAD-näppäimen uudelleen paina­minen laskee pidikkeen. Vaihtoeh­toisesti voit painaa CD-näppäintä – tällöin toisto käynnistyy välittömästi.
Näyttö voi tarjota Sinulle kolmen tyyppistä tietoa kuuntelemastasi levystä:
• kappaleen numero
• kappaleen kesto
• levyn jäljellä oleva aika
DISPLAY-näppäintä painamalla voit vaihtaa näytön sisältöä.
Valitsemasi siältö pysyy näytössä, kunnes valitset toisen näytön DISPLAY­painikkeella.
Kappaleen numero
Nostaa ja laskee levynpidikettä
Aloittaa CD-toiston
Paina toistuvasti, CD-soittimen näyttö vaihtuu
Huomaa: jos jätät pidikkeen yläasentoonsa, se sulkeutuu automaattisesti viiden minuutin kuluttua.
Kappaleen jäljellä oleva aika
Levyn jäljellä oleva aika
LOAD
CD
sitten
DISPLAY
Page 17
17
CD-levyn soitto
Kun painat CD-näppäintä ja soitin aloittaa toiston, kaikki CD-levyllä oleva tieto – esimerkiksi kappaleiden lukumäärä – siirtyy laitteen muistiin. Sen jälkeen soitin aloittaa toiston levyn alusta.
Kun levy soi, voit vaihtaa kappaletta painamalla askelluspainikkeita. Voit myös valita haluamasi kappaleen suoraan numeropainikkeilla.
Voit etsiä haluamasi levynkohdan kelauspainikkeilla
tt ja ss , kuten
kasetilta.
Haku pysyy päällä niin kauan kuin painat painiketta. Aluksi haku tapahtuu hitaasti, kolmen sekunnin kuluttua nopeammin. Kun vapautat painikkeen, soitin palaa toistotilaan – tai taukotilaan, jos aloitit kelauksen taukotilasta.
PAUSE- ja PLAY-painikkeilla voit koska tahansa pysäyttää ja jatkaa levyn toistoa.
Kun levy on soinut loppuun, soitin pysähtyy ja jää odottamaan toista soittokäskyä.
Jos valitset jonkin toisen ohjelman­lähteen, CD-soitin pysähtyy automaatti­sesti. Jos haluat sulkea koko järjestelmän, paina valmiustila­painiketta.
Huomaa: jos CD-soitin jätetään taukolle tai pysäytetyksi yli 30 minuutiksi, koko laitteisto menee automaattisesti valmiustilaan.
Aloittaa lataamasi levyn toiston
Paina vaihtaaksesi kappaletta
Paina soittaaksesi uudelleen parhaillaan soivan kappaleen; kahdella painalluksella pääset edellisen kappaleen alkuun
Vaihtoehtoisesti voit antaa haluamasi kappaleen numeron, esim. 10
Pidä alhaalla; hakee eteenpäin
Pidä alhaalla; hakee taaksepäin
Pysäyttää toiston taukotilaan
Palauttaa toiston
Paina nostaaksesi äänenvoimakkuutta
Paina laskeaksesi äänenvoimakkuutta
Äänen pikavaimennus; toinen painallus palauttaa äänen
Kytkee laitteiston valmiustilaan
CD
PAUSE
MUTE
PLAY
tai
1 0
tt
ss
Page 18
> CD-soittimen käyttö
18
Kappaleiden satunnaissoitto
Levyn uusintasoitto
Kappaleiden satunnaissoittotoiminto mahdollistaa levyn kaikkien kappa­leiden kuuntelun satunnaisessa järje­styksessä. Toiminto käynnistyy RANDOM-painikkeesta.
Aina painaessasi RANDOM-näppäintä, näet valitun asetuksen näytöstä. Kun haluat vaihtaa asetusta, paina RANDOM-painiketta uudelleen.
Kun levyn kaikki kappaleet on kuultu satunnaisjärjestyksessä, soitin pysähtyy ja jää odottamaan uusia ohjeita.
Levyn uusintasoitto mahdollistaa levyn toistamiseen uudelleen ja uudelleen 12 tunnin ajan. REPEAT-painike kytkee tämän toiminnon.
Kun painat REPEAT-painiketta, näet voimassaolevan asetuksen. Kun haluat vaihtaa sen, paina uudelleen REPEAT­painiketta.
12 tunnin tauottoman toiston jälkeen laite menee automaattisesti valmiustilaan.
Huomaa: levyn uusintasoitto pysyy päällä 12 tuntia, kunnes muutat sitä REPEAT-painikkeella tai kunnes suljet laitteiston.
Levyn uusintasoitto on kytketty päälle
Paina levyn soidessa: näet valitun asetuksen
Paina uudelleen: valitset toiminnon päälle ja pois
Paina levyn soidessa: näet valitun asetuksen
Paina uudelleen kytkeäksesi toiminnon päälle ja pois
Levyn uusintasoitto on pois päältä
Satunnaissoittotoiminto on päällä
Satunnaissoittotoiminto on poiskytkettynä
RANDOM
Huomaa: kun levyä soitetaan satunnaisessa järjestyksessä, ei näyttöä voida asettaa jäljelläolevan ajan näyttöön.
Huomaa: toiminto pysyy päällä, kunnes muutat sitä RANDOM-painikkeella tai suljet laitteiston.
RANDOM
sitten
REPEAT
REPEAT
sitten
Page 19
19
Kappaleiden toistojärjestyksen ohjelmointi
Voit ohjelmoida CD-soittimen joko soittamaan levyn määrättyjä kappaleita tai jättämään kappaleita pois.
Ohjelmointi aloitetaan käynnistämällä levyn toisto. Jos et halua levyn soivan ohjelmoinnin aikana, paina PAUSE.
SELECT-näppäimellä voit valita soitet­tavat kappaleet, REJECT-painikkeella voit hylätä ne kappaleet, joita et halua kuulla. Näyttö opastaa Sinua koko ohjelmoinnin ajan.
CD- tai PLAY-näppäimen painallus käynnistää valitsemiesi kappaleiden toiston numerojärjestyksessä.
CD-soitin muistaa ohjelmoimasi toisto­järjestyksen, kunnes poistat levyn soittimesta. Voit myös poistaa ohjelmoinnin painamalla REJECT­näppäintä vähintään kaksi sekuntia levyn soidessa.
Huomaa: askelluspainikkeilla voit askeltaa kappaleita halusi mukaan.
Kun painat SELECT- tai REJECT-painiketta, näyttö pyytää Sinulta kappaleen numeroa.
Näyttö ilmoittaa joko SELECTED tai REJECTED, kertoen, että soitin muistaa kappaleen numeron. Paina SELECT tai REJECT uudelleen ja näppäile seuraava kappale, jonka haluat hylätä tai sisällyttää soitto-ohjelmointiisi.
Aloittaa levyn toiston Siirtää soittimen taukotilaan
Tämän jälkeen voit ryhtyä ohjelmoimaan kappaleiden toistojärjestystä
Jos haluat kappaleen mukaan ohjelmointiin, paina
Näppäile kappaleen numero valintasi mukaan, esim. 10
Jos haluat jättää kappaleen pois, paina
Näppäile kappaleen numero valintasi mukaan, esim. 11
Toista menettely muiden kappaleiden kohdalla
Aloittaa ohjelmoidun järjestyksen toiston
Poistaa ohjelmoidun soittojär­jestyksen (paina vähintään 2 sekuntia)
CD
PAUSE
sitten
SELECT
sitten
REJECT
sitten
PLAY
CD
REJECT
tai
tai
1 0
1 1
Page 20
MUISTIINPANOJA
20
Page 21
21

KASETTINAUHURIN KÄYTTÖ

22 Kasetin lataaminen
Näyttötietojen vaihto 23 Kasetin toisto 24 Pikaäänitys 25 Määritettyjen CD-levyn
kappaleiden äänitys 26 Dolby NR -kohinanvaimentimen
käyttö
Automaattisen puolenvaihdon
peruuttaminen
Page 22
KASETTINAUHURIN KÄYTTÖ
22
Kasetin lataaminen
Näytön tietojen vaihto
Kasetti ladataan kasettipesään nauha alaspäin ja A-puoli ulospäin.
Aseta ensin kasetin yläpää koloonsa ja paina sen jälkeen alapuoli paikoilleen niin, että se tuntuu olevan kohdallaan.
Näyttöön voidaan valita joko kappaleen numero tai nauhalaskimen lukema.
Jos haluat vaihtaa näytöstä toiseen, voit painaa DISPLAY-näppäintä nauhan soidessa. Valitsemasi tieto pysyy näytössä, kunnes valitset muuta DISPLAY-painikkeella.
Huomaa: nauhuri tunnistaa kappaleet, jos niillä on vähintään kolmen sekunnin mittaiset välit.
Huomaa: kun lataat kasetin, nauhuri ei tiedä sen kappaleiden lukumäärää eikä soittamaansa kappaletta, joten näyttöön ei tule kappaletietoja.
Käynnistää nauhan toiston
Paina toistuvasti vaihtaaksesi tietoja nauhurin näytössä
Kun haluat poistaa kasetin, tartu siihen hiukan vyötärölinjan alapuolelta ja vedä ulospäin.
Huomaa: nauhuri valitsee kasettityypin automaattisesti (rautadioksidi-, kromi- tai metallinauha).
Kappaleen numero
Nauhalaskurin lukema
Jos pyydät jotakin tiettyä kappaleen numeroa, nauhuri kelaa kasetin alkuun ja lähtee sen jälkeen pikakelaamaan sitä eteen laskien kappaleita, kunnes haluttu löytyy.
Kun kasetti on soitettu läpi kertaalleen, nauhuri tietää sen kappaleiden lukumäärän. Kun pyydät tiettyä kappaletta, nauhuri ryhtyy välittömästi kelaamaan nauhaa, kunnes valittu kappale löytyy.
Huomaa: Vastaavasti nauhalaskurin lukema alkaa aina lukemasta 0000, kun lataat kasetin, vaikka se olisi puolessa välissäkin. Jos siis haluat tietää tarkan laskimen lukeman, kelaa kasetti alkuun ennen toiston tai nauhoituksen käynnistämistä.
TAPE
sitten
DISPLAY
Page 23
23
Kasetin toisto
TAPE-näppäimen painallus käynnistää nauhan toiston. Jos painat ensin TAPE ja sitten 1, nauha kelautuu ensin alkuun ja toisto käynnistyy ensimmäisestä kappaleesta.
Kun nauha tulee loppuun, nauhuri kääntää puolen automaattisesti ja jatkaa toistoa toiselta puolelta sekunnin sisällä. Jos haluat vaihtaa kasetin puolta kesken toiston, paina TURN.
Kun nauhuri toistaa, voit vaihtaa kappaleita painamalla askellus­painikkeita
ja . Voit myös antaa
haluamasi kappaleen numeron suoraan numeronäppäimillä.
Nauhan kelaaminen haluttuun suuntaan tapahtuu painikkeilla
ss ja
tt . Kun saavutat haluamasi kohdan,
paina PAUSE siirtyäksesi taukotilaan tai PLAY aloittaaksesi toiston.
PAUSE- ja PLAY-näppäimiä voidaan myös käyttää taukotilaan siirtymiseen ja toistoon palaamiseen milloin tahansa.
Kun nauha on soitettu kerran läpi, nauhuri siirtyy taukotilaan ja jää odottamaan uutta käskyä.
Jos valitset jonkin toisen ohjelman­lähteen, nauhuri pysähtyy automaat­tisesti. Jos haluat sulkea koko laitteiston, paina valmiustilapainiketta.
Huomaa: jos nauhuri on jätetty taukotilaan yli 30 minuutiksi, laitteisto siirtyy valmiustilaan.
Käynnistää lataamasi kasetin toiston
Paina 1, niin nauhan toisto käynnistyy kasetin alusta
Vaihtaa kasetin puolen
Paina, niin kuulet seuraavan kappaleen
Paina, niin kuulet soivan kappaleen uudelleen Paina kahdesti, niin kuulet edellisen kappaleen
Voit myös valita haluamasi kappaleen suoraan numeronäppäimillä, esim. 10
Kelaa nauhaa taaksepäin
Kelaa nauhaa eteenpäin
Paina: nauhuri siirtyy taukotilaan
Toisto jatkuu
Äänenvoimakkuuden nosto
Äänenvoimakkuuden lasku
Äänen pikavaimennus Uudelleen painallus palauttaa äänen
Siirtää laitteiston valmiustilaan
TAPE
TURN
tai
1 0
PAUSE
PLAY
MUTE
tai
sitten
tt
ss
Page 24
> Nauhurin käyttö
24
Käynnistää haluamasi ohjelmalähteen, esimerkiksi radion
Ensimmäinen painallus asettaa nauhurin äänitysvalmiuteen
Toinen painallus käynnistää äänityksen
Nauhoitustauko
Nauhoitukseen lisätään automaat­tisesti neljän sekunnin mittainen tauko
Painallus jatkaa nauhoitusta
Painallus pysäyttää nauhoituksen ja palauttaa ohjelmalähteen ohjauksen
Ennen kuin pysäytät nauhurin...
...painallus kelaa kasetin nauhoituksen alkuun
Pikaäänitys
Äänitykseen käytetään kolmea, vihreällä tekstillä merkittyä painiketta: RECORD, PAUSE ja RETURN.
Aina, kun BeoSound Ouverture toistaa jotakin ohjelmanlähdettä, voit aloittaa ääånityksen painamalla RECORD­näppäintä kahdesti.
Kun painat RECORD-näppäintä ensimmäisen kerran, nauhuri siirtyy äänitysvalmiuteen. Näyttö kertoo järjestelmän olevan valmiina äänitykseen vilkuttamalla vuoron perään RECORD ja ohjelmanlähteen nimeä.
Kun painat RECORD-näppäintä uudelleen, äänitys käynnistyy välitttömästi.
Voit pysäyttää nauhoituksen koska tahansa painamalla vihreää PAUSE­näppäintä. Nauhuri lisää automaattisesti kappaleiden väliin neljän sekunnin mittaisen tauon.
RECORD-painikkeen uusi painallus jatkaa nauhoitusta. Jos painat ohjelmanlähteen nimeä, esimerkiksi RADIO, nauhoitus pysähtyy ja nauhuri sulkeutuu.
Jos painat RETURN-näppäintä joko nauhoituksen jatkuessa tai ollessa taukotilassa, nauhuri kelaa kasetin nauhoituksen aloituskohtaan, sinne, missä viimeksi painoit RECORD.
Voit tällöin kuunnella juuri tekemäsi äänityksen painamalla TAPE. Jos tulit katumuspäälle, voit painaa RECORD­näppäintä uudelleen ja nauhoittaa jotain muuta siihen päälle.
On hyödyllistä tietää...
• Muistathan asettaa Dolby-kohinanvaimentimen ja automaattisen puolenvaihdon haluamiksesi ennen nauhoittamisen aloittamista – katso sivulle 26.
• Äänitystaso säätyy automaattisesti; nauhojasi ei yliohjata.
• Neljän sekunnin mittaiset tauot kappaleiden välissä ovat tärkeitä, jotta nauhurin kappaleenhaku toimisi toistovaiheessa oikein.
• Kun äänittämäsi ohjelmanlähde pysähtyy, myös nauhuri pysähtyy automaattisesti.
• Jos kasetti loppuu kesken äänityksen, nauhuri jää äänitystilaan ja ohjelmanlähde pysähtyy samanaikaisesti. Jos laitteistolle ei anneta uusia käskyjä, se siirtyy automaattisesti valmiustilaan 30 munuutin kuluttua.
Huoma: Joidenkin maiden tekijänoikeuslait kieltävät esinauhoitetun materiaalin kopio­imisen.
RADIO
RECORD
sitten
RECORD
PAUSE
sitten
RECORD
sitten
RADIO
RETURN
tai
Page 25
25
Määrättyjen kappaleiden nauhoittaminen CD:ltä
Järjestelmä tarjoaa myös mahdolli­suuden CD:n määrättyjen kappaleiden äänittämiseen.
Jos painat CD:n soidessa RECORD, soitin pysähtyy. Voit nyt näppäillä haluamasi aloituskappaleen numeron.
Kun painat RECORD-näppäintä uudelleen, nauhuri aloittaa äänittämisen ja CD-soitin käynnistyy toistolle valitsemastasi kappaleesta.
Kun kappaleen lopussa – tai myöhem­min – painat PAUSE-näppäintä, nau­hoitys pysähtyy.
Tämän jälkeen painamalla CD­näppäintä nauhuri sulkeutuu ja CD:n toisto lähtee käyntiin.
Huomaa: edellisellä sivulla on lisää tietoa äänittämisestä.
Käynnistää CD:n toiston
Siirtää nauhurin äänitysvalmiuteen
CD-soitin pysähtyy...
Voit valita haluamasi kappaleen suoraan numeronäppäimillä, esimerkiksi kappale numero 10
Paina uudelleen; valitsemasi kappaleen nauhoitus käynnistyy
Kappaleen lopussa (tai myöhemmin)...
Nauhoitus pysähtyy
Voit tämän jälkeen valita uuden kappaleen ja äänittää sen RECORD­komennolla. Jos painat CD, äänitys päättyy
CD
RECORD
sitten
0
RECORD
PAUSE
sitten
1
Page 26
> Nauhurin käyttö
26
Kun nauhuri soi, painallus osoittaa valitun asetuksen
Uusi painallus vaihtaa Dolbyn päälle ja pois
Dolby on automaattisesti päällä nauhoitettaessa
Dolby-kohinanvaimentimen käyttö
Automaattisen puolenvaihdon peruuttaminen
BeoSound Ouverture on varustettu B­tyypin Dolby-kohinanvaimentimella. Se on tehdasasetuksena kytketty päälle.
Jos haluat kytkeä kohinanvaimentimen pois päältä, voit tehdä sen painamalla NR-näppäintä. Näytössä on tällöin valittu asetus. Jos painat NR-näppäintä uudelleen, voit valita sen tilan joko päälle tai pois.
Huomaa: Dolby-kohinanvaimennin vähentää kasetin pohjakohinaa. Jos kasetti äänitetään kohinanvaimennin päällä, tulee sen olla päällä myös toistettaessa.
Nauhuri soittaa aina koko kasetin läpi (A- ja B-puolet) ennen pysähtymistään – Sinun ei tarvitse kääntää kasettia.
Voit peruuttaa toiminnon, jos haluat. Tällöin kasetista soitetaan tai äänitetään vain yksi puoli.
Jos haluat peruuttaa toiminnon, paina AUT REV -näppäintä, jolloin näet näy­tössä valitun tilan. Painamalla AUT REV
-näppäintä uudelleen, voit vaihtaa toi­minnon päälle ja pois.
Dolby-kohinanvaimennin on päällä
Dolby-kohinanvaimennin on pois päältä
Automaattinen puolenvaihto on päällä
Automaattinen puolenvaihto on pois päältä
Dolby Laboratories Licensing Corporation -yhtiön tavaramerkki. Kohinanvaimennusjärjestelmä on valmistettu Dolby Laboratories Licensig Corporation -yhtiön lisenssillä.
Näyttää valitun asetuksen kasetin soidessa
Uusi painallus vaihtaa tilaa päälle ja pois
NR
NR
sitten
AUT REV
AUT REV
sitten
Page 27
27

AJASTINOHJELMOINTI

28 Ajastimien ohjelmointi 30 Kytke ajastintoiminto päälle! 31 Ajastinohjemoinnin tarkistus ja
peruuttaminen
32 Sisäänrakennetun kellon aikaan
asettaminen
Page 28
AJASTINOJHELMOINTI
28
Ajastimien ohjelmointi
Painamalla pääset ajastinohjel­mointitoimintoihin
Painamalla toistuvasti pääset haluamaasi ajastimeen (ajastettu nauhoitus, toisto tai valmiustila)
Valitset näytössä olevan ajastintoiminnon
Näyttö kysyy “NEW?”
Painamalla varmennat, että haluat ohjelmoida uuden ajastintoiminnon
Painamalla saat esiin uusia vaihtoehtoja tai lukuja
Hyväksyt näytön tiedot ja siirryt eteenpäin
Viikkoajastimen ohjemointi: paina, niin näet halamasi viikonpäivät (M, T, W, T, F, S, S)
Painamalla voit siirtyä päivästä seuraavaan
Painamalla hyväksyt näytön päivät
Kun olet syöttänyt kaikki vaadittavat tiedot, näppäimen painallus tallentaa ohjelmoinnin
Voit ohjelmoida järjestelmän käynnis­tämään joko nauhoituksen tai toiston tai menemään valmiustilaan automaattisesti, olematta itse paikan päällä.
• Ajastinnauhoitustoiminto mah­dollistaa halutun radio-ohjelman äänittämisen.
• Ajastintoistotoiminnolla saat vaikkapa musiikkiherätyksen radio­ohjelmasta tai CD-levystä.
• Ajastettu sulkeutuminen sammuttaa laitteiston vaikkapa töihin lähtiessäsi.
BeoSound Ouverturen muistiin mahtuu 11 eri ajastintoimintoa.
Kun olet painanut PROGRAM-näppä­intä, uuden ajastintoiminnon ohjelmointi on ikään kuin keskustelua laitteen näytön kanssa.
Huomaa: kun olet tehnyt ajastinohjelmoinnin, varmista, että näytön vihreä ajastinvalo palaa (katso sivulle 30).
Hyödyllistä lisätietoa
• Jos teet virheen tai muutat mielesi kesken ohjelmoinnin, paina vain PROGRAM-näppäintä uudelleen ja aloita alusta.
• Kun ohjelmoit ajastinta,
ss -näppäimen paina-
minen vie Sinut ohjelmointijärjestyksessä askel kerrallaan takaisin.
• Kun ohjelmoit ajastettua sulkeutumista, Sinun ei tarvitse antaa ohjelmalähdettä eikä alkamisaikaa. Ainota tarvittavat tiedot ovat päättymisaika ja päivä.
• Järjestelmässä on 24 tunnin kello – viittätoista yli kymmenen illalla ilmaistaan “22:15”. Jotta ajastettu toiminta on mahdollista, kello täytyy asettaa ensin aikaan (sivu 32).
• Jos haluat asettaa ajastintoiston voimakkuuden korkeammaksi tai alhaisemmaksi, tutustu sivun 34 ohjeisiin.
• “Kuinka usein?”...
Järjestelmä ohjelmoidaan suorittamaan ajastettu toiminto joko määrättynä päivänä (ONCE) tai valittuina päivinä (WEEKLY).
Jos valitset “ONCE”, näyttö pyytää päivämäärää seuraavan kuukauden sisällä (1-31). Paina
tai
ja hyväksy PLAY-painikkeella.
Jos valitset “WEEKLY”, näyttöön ilmestyy seitsemän pistetttä puuttuvien viikonpäivien merkiksi (M, T, W, T, F, S, S). Paina näppäintä
valitaksesi päivän ja siirry seuraavaan haluamaasi päivään
tt -painikkeella. Lopulta
voit hyväksyä näytön tiedot PLAY-painikkeella.
PROGRAM
PLAY
sitten
PLAY
sitten
PLAY
sitten
sitten
PLAY
PLAY
sitten
tai
tt
Page 29
29
Ensimmäisenä tarvitaan tieto halutusta ajastintyypistä: ajastettu nauhoitus...
toisto...
tai valmiustila.
Näytössä on haluamasi ohjelmanlähde, esimerkiksi radio. Paina PLAY.
Näytössä on haluamasi ohjelman numero. Paina PLAY.
Näyttää ajastimen käynnistysajan. Paina PLAY.
Näyttää ajastimen sulkeutumisajan. Paina PLAY.
Näyttää toiminnon tapahtumispäivää: joko määrättynä päivänä (ONCE) tai tulevina viikonpäivinä (WEEKLY). Paina PLAY.
Näytössä on joko päivämäärä (ONCE-ohjelmoin­nissa) tai viikonpäivät (WEEKLY-ohjelmoinnissa). PLAY-painikkeella hyväksyt.
Uusien ajastintietojen ohjelmointi tapahtuu painamalla PLAY.
Kun hyväksyt näytön ehdotuksen “NEW?”, laitteisto tietää, että haluat ohjelmoida uuden ajastintoiminnon. Sitten vain ryhdyt ohjelmoimaan...
Huomaa…
Jos halutaan käyttää ohjelmanlähteitä TV, SAT tai V.TAPE, BeoSound Ouverture tulee liittää Bang & Olufsen -videojärjestelmään.
Jos BeoSound Ouverturea käytetään määrättyjen Bang & Olufsen -AV-integraatioiden yhteydessä, ajastettu toisto täytyy ohjelmoida television* kautta.
*Huomaa: Jos teet ajastinohjelmoinnin TV:n kautta ja haluat kuunnella radion ääntä TV:n kaiuttimien kautta, täytyy BeoSound Ouverturen ajastintoiminto silti kytkeä päälle, jotta radio saadaan kuulumaan. BeoSound Ouverturen ajastintoimintojen päälle kytkeminen on selitetty sivulla 30.
123
Page 30
> Ajastinohjelmointi
30
Paina, jotta pääset asetustoimintoon
Etsi näyttöönTIMER?
Paina nähdäksesi valitun ajastimen tilan
Paina vaihtaaksesi ajastimen tilaa päälle ja pois
Paina, jotta valittu tila jää muistiin
Valitse ajastintoiminto!
BeoSound Ouverturen muistiin ohjelmoidut ajastintoiminnot voidaan toteuttaa joko kaiuttimet kytkettyinä tai ilman.
Jotta kuulisit ohjelmoimasi ajastintoi­minnon laitteen kaiuttimista, ajastin­toiston ohjaus täytyy valita käyttöön.
Kun ajastintoiminto on päällä, pieni, vihreä valo syttyy laitteen näyttöön valmiustilavalon viereen.
Sivun vasemmassa laidassa kerrotaan, miten tämä tehdään.
Vihreä valo kertoo, että ajastintoisto on päällä.
Huomaa: jos unohdat kytkeä ajastintoiston päälle, kaikki ohjelmoidut ajastintoiminnot totetutuvat kaiuttimet vaiennettuina.
Huomaa: Jos käytät BeoSound Ouverturea Bang & Olufsenin AV-integraatiossa (sivu 39), ajastintoisto täytyy aktivoida television kautta. Tällöin Ouverturen näytössä oleva vihreä valo ei syty.
SETUP
sitten
sitten
PLAY
sitten
PLAY
sitten
Page 31
31
Ajastintoimintojen tarkistaminen ja peruuttaminen
Voit joko poistaa tai tarkistaa jokaisen ajastetun toiminnnon sisältöä PROGRAM-painikkeella.
Painettuasi PROGRAM-näppäintä, joudut valitsemaan, mitä ajastintoi­mintoa tarkastelet – ajastettua äänitystä, toistoa tai valmiustilaa.
Etsi näyttöön CHECK? ja paina PLAY. Nyt näet kaikki samaan ryhmään kuuluvat ajastinohjelmoinnit.
Voit tutkia läpi kaikki ajastintoiminnot painamalla
uudelleen. Voit myös
tarkastella määrätyn ajastinlohkon sisältöä painamalla PLAY-näppäintä toistuvasti.
Jokaisen ajastinlohkon lopussa näyttö kysyy “MORE?”, jos haluat tarkastella seuraavan lohkon tietoja. Jos haluat, paina PLAY, jos et, hae
-tai tt -
painikkeella näyttöön CLEAR?.
Kun näytössä lukee CLEAR?, painamalla PLAY-näppäintä kyseisen ajastinlohkon tiedot tyhjentyvät.
Huomaa: jos haluat tyhjentää ajastinlohkon tutkimatta ensin sen sisältöä, hae se esille ja siirry
tt -painikkeella suoraan kohtaan MORE?, valitse - tai tt -painikkeella CLEAR jne.
Paina, jotta pääset ajastinohjelmointiin
Paina toistuvasti, jotta saat näyttöön haluamasi ajastintoiminnan
(ajastettu nauhoitus, toisto tai valmiustila)
Valitsee näytössä olevan ajastintoiminnan
Näytössä on teksti NEW?
Etsi näyttöön CHECK?
Paina aloittaaksesi kyseisen lohkon ajastintietojen tarkastelun...
Paina toistuvasti, jotta saat näyttöön ohjelmoidut ajastintiedot yksi kerrallaan
Paina toistuvasti, jos haluat tutkia kyseisen ajastinlohkon tietoja
Kun näytössä lukee MORE?, paina, niin näet seuraavan ajastinlohkon
Paina, jotta saat näyttöön tekstin
CLEAR?
Tyhjentää kyseisen ajastinlohkon; näyttö vastaa CLEARED
PROGRAM
PLAY
sitten
PLAY
PLAY
sitten
tai
PLAY
tt
sitten
tai
sitten
PLAY
Page 32
> Ajastimen ohjelmointi
32
Paina, jotta pääset asetustoimintoihin
Jos näytössä ei vielä ole tekstiä CLOCK?, etsi se askeltamalla alasaskelluspainikkeella
Paina – kello tulee esiin
Aika näkyy näytössä...
Paina tarvittaessa – voit vaihtaa aikaa
Paina, jos hyväksyt näytössä olevan ajan
Päiväys näkyy näytössä...
Paina tarvittaessa – voit muuttaa päiväystä
Paina, jos hyväksyt päiväyksen
Vuosiluku näkyy näytössä...
Paina tarvittaessa – voit muuttaa vuosilukua
Paina, jos hyväksyt vuosiluvun
Näyttö ehdottaa “STORE?”
Paina – asetukset tallentuvat muistiin
Jos haluat käyttää ajastustoimintoja, laitteen 24-tuntinen kello täytyy ensin asettaa oikeaan aikaan.
Näyttö tarjoaa mahdollisuuden ajan tarkistamiseen. Jos kello ei ole oikeassa, voit vaihtaa sen oikeaan aikaan.
Käytä SETUP-painiketta kellon tarkistamiseen ja ohjelmoimiseen. Kaikki uudet aika- ja kalenteriasetukset tallentuvat muistiin painaessasi lopuksi PLAY-näppäintä. Ohjeet näet sivun vasemmassa laidassa.
Huomaa: jos teet virheen tai muutat mielesi aikaa asettaessasi, voit palata alkuun painamalla SETUP­näppäintä.
Huomaa: jos käytät BeoSound Ouvertureasi Bang & Olufsenin AV-järjestelmässä, kello asetetaan TV:n kautta (kurkista sivulle 39).
Huomaa: neljännestä vaille kolme ilmaistaan “14:45”, ja kuukaudet ilmaistaan seuraavasti...
JAN... – tammikuu FEB... – helmikuu MAR... – maaliskuu APR... – huhtikuu MAY... – toukokuu JUN... – kesäkuu JUL... – heinäkuu AUG... – elokuu SEP... – syyskuu OCT... – lokakuu NOV... – marraskuu DEC... – joulukuu
Näyttö kertoo ajan
...päiväyksen
...ja vuosiluvun
Sisäisen kellon asettaminen
SETUP
PLAY
sitten
PLAY
sitten
tai
PLAY
sitten
tai
PLAY
PLAY
sitten
tai
Page 33
33

HYÖDYLLISTÄ LISÄTIETOA

34 Äänen säätäminen 36 Ulkopuoliset ohjelmanlähteet 37 Musiikkia ympäri talon 38 Äänilähteestä kuvalähteeseen ja
päin vastoin
Page 34
HYÖDYLLISTÄ LISÄTIETOA
34
Äänen säätäminen
SETUP-painikkeella pääset säätämään ääntä. Voit myös tallentaa tekemäsi säädöt laitteen muistiin niin halutessasi. Valitse ohjelmanlähde ja etsi näyttöön SOUND. Paina PLAY.
Voit säätää bassoa ja diskanttia makusi mukaiseksi, muuttaa kanavatasa­painoa, kytkeä loudness-toiminnon päälle ja pois sekä tietenkin lisätä ja vähentää äänen voimakkuutta.
Joka kerran, kun painat PLAY-näppä­intä, näyttöön ilmestyy uusi teksti kertoen uuden säätökohteen ja sen tämänhetkisen arvon.
Käytä askelluspainikkeita sekä painikkeita
ss ja tt säätöarvojen
muuttamiseen.
Voit milloin tahansa palauttaa arvot ennalleen RESET-painikkeella.
Jos haluat tallentaa säädöt laitteen muistiin, painele PLAY-näppäintä, kunnes näyttöön tulee teksti STORE?. PLAY-painikkeella voit tallentaa säädöt.
Valitse ohjelmanlähde
Paina – pääset asetustoimintoihin
Näytössä lukee SOUND?
Paina – pääset äänen säätöihin
Paina uudelleen päästäksesi haluamaasi säätöön
Voit säätää ääntä mieleiseksesi...
Kanavatasapaino vasemmalle
Kanavatasapaino oikealle
Äänen tasojen nosto ja lasku, loudnessin kytkentä päälle ja pois
Paina toistuvasti, kunnes näytössä lukee STORE?
Paina – kaikki äänen säädöt tallentuvat muistiin
Jos et ole tallentanut tekemiäsi säätöjä...
Paina, jos haluat palauttaa säädöt alkuperäisiksi
SETUP
sitten
PLAY
sitten
sitten
PLAY
PLAY
sitten
PLAY
RESET
tai
tai
tt
ss
Page 35
35
Näyttö kertoo äänenvoimakkuuden asetuksen. Sitä voidaan säätää kahden pykälissä nollasta 72:een.
Näyttö kertoo kanavatasapainon asetuksen – tässä keskellä. Säätövara on keskeltä kuuteen kumminkin puolin.
Näyttö kertoo bassojen tason – tässä neutraali. Bassoja voidaan säätää -5:n ja +5:n välillä.
Näyttö kertoo diskantin tason – tässä neutraali. Diskanttia voidaan säätää -5:n ja +5:n välillä.
Näyttö kertoo, onko loudness päällä – “ON” vai “OFF”.
Näyttö kysyy, haluatko tallentaa asetukset. Jos haluat, paina PLAY.
Hyödyllistä lisätietoa
• Kun BeoSound Ouverture lähtee tehtaalta, sen kaikki säädöt ovat neutraaleissa perusarvoissa. Tämä sopii useimpiin tilanteisiin.
• Kaikki äänisäädöt tallentuvat samanaikaisesti.
• Jos teet äänisäätöjä tallentamatta niitä muistiin, soitto jatkuu tekemilläsi säädöillä, mutta kun suljet laitteen, säädöt palautuvat alkuperäisiksi.
• Kun haluat muuttaa äänenvoimakkuutta, sitä ei tarvitse tehdä SETUP-toiminnon kautta – pelkät
- ja -painikkeet riittävät. MUTE-painikkeella
voit tehdä pikavaimennuksen.
• Loudness-toimintoa käytetään kompensoimaan ihmiskorvan herkkyyden puutetta hiljaisessa kuuntelussa. Loudness lisää alhaisilla voimakkuuksilla matalia ja korkeita ääniä ja näin antaa ääneen lisää dynamiikkaa.
• Kun BeoSound Ouverturea käytetään AV­integraatiossa, äänen säädöt tehdään television kautta (katso sivulle 39).
Page 36
> Hyödyllistä lisätietoa
36
Ulkopuolisten ohjelmanlähteiden toisto
AUX-painikkeella voit käynnistää BeoSound Ouvertureesi liitetyt Bang & Olufsen -ohjelmanlähteet ja kuunnella niitä laitteen kaiuttimien kautta.
Kun ohjelmanlähde soi, voit ohjata sen päivittäisiä toimintoja Ouverturen näppäimistöllä. Sivun vasemmassa laidassa näet käytettävissä olevat toiminnot.
Jos valitset jonkin BeoSound Ouverturen sisäisen ohjelmanlähteen, ulkopuolinen laite sulkeutuu automaattisesti.
Voit halutessasi sulkea myös koko laitteiston ulkoisine ohjelmanläh­teineen valmiustilapainikkeella.
Huomaa: Ulkopuoliset ohjelmanlähteet liitetään BeoSound Ouverturen AUX-liittimeen. Lisätietoja löydät laitteen mukana toimitetusta käyttöönotto-oppaasta.
Huomaa: ainoastaan datalinkillä varustetut Bang & Olufsen -tuotteet toimivat kuvatulla tavalla.
BeoSound Ouvertureen voidaan liittää ainoastaan RIAA-korjaimella varustettu Bang & Olufsen
-levysoitin.
Huomaa: Jos liität AUX-liittimeen jonkin muun kuin Bang & Olufsen -laitteen, AUX-näppäimen painaminen avaa signaalitien ulkopuolisen laitteen toistolle, mutta sen ohjaus tapahtuu sen omista ohjauspainikkeista.
Huomaa: Bang & Olufsen -kauppiaasi antaa mielellään lisätietoja BeoSound Ouverturen kanssa yhteensopivista tuotteista.
Kytkee päälle lisälaiteliitännän sekä siihen liitetyn Bang & Olufsen
-laitteen
Paina – voit vaihtaa kasetin tai CD:n kappaletta tai liikkua äänilevyllä
Kelaa nauhaa eteenpäin, hakee CD­levyä eteenpäin
Kelaa nauhaa taaksepäin, hakee CD­levyä taaksepäin
Paina, jos haluat pysäyttää toiston
Paina, jos haluat jatkaa toistoa
Paina, jos haluat nostaa äänenvoimakkuutta
Paina, jos haluat laskea voimakkuutta
Vaimentaa äänen; jos haluat palauttaa äänen, paina uudelleen
Paina, jos haluat sulkea laitteiston
AUX
PAUSE
PLAY
MUTE
tai
tt
ss
Page 37
37
Musiikkia ympäri talon
Bang & Olufsenin BeoLink-järjestelmä mahdollistaa “mukanasi kulkevan musiikin”.
Kun liikut kodissasi, voit ohjata BeoSound Ouvertureasi kaikista BeoLink-laitteilla varustetuista huoneista.
Voit kuunnella mitä tahansa kanavaa tai ohjelmanlähdettä linkkihuoneen kaiuttimista tai televisiosta.
BeoSound Ouverturen perustoimintoja voidaan ohjata linkkihuoneista aivan kuin paikan päältäkin.
BeoLink-laitteiden käyttöohjeista löydät ohjeet niiden käyttämiseksi linkkihuoneissa.
Jotta BeoLink-järjestelmä toimisi, vaaditaan BeoLink-kaapelointi BeoSound Ouverturen tai AV­järjestelmän ja linkkihuoneiden välille. Järjestelmää saa erilaisina kokoonpanoina. Ota yhteyttä kauppiaaseesi.
Page 38
> Hyödyllistä lisätietoa
38
Äänilähteestä kuvalähteeseen ja päin vastoin
AV-integraatioon tarvitaan vain näiden laitteiden välille liitettävä linkkikaapeli, jonka saat kauppiaaltasi. Kauppiaasi antaa Sinulle myös lisätietoja AV-integraation mahdollisuuksista.
Voit käyttää BeoSound Ouvertureasi yhdessä Bang & Olufsen -videojärje­stelmän kanssa. Voit kuunnella kumman tahansa järjestelmän ääntä kumman tahansa kaiuttimilla.
Voit esimerkiksi kuunnella musiikki­videota tai TV-uutisia Ouverturen kaiuttimilla. Voit myös käyttää järjes­telmää toisin päin ja kuunnella radiota, kasettia tai CD:tä television kaiuttimilla.
Voidaksesi ohjata näitä audio/video­toimintoja, Sinun on käytettävä Beo4 kauko-ohjaimen LIST-painikkeen alta löytyvää AV*-toimintoa.
Äänen ja kuvan nauhoitus
Ouverturen kaiuttimista kuulemasi kuvalähteen ääni on nauhoitettavissa äänikasetille aivan tavanomaisella nauhoitusmenettelyllä.
Samoin voit nauhoittaa videokasetille TV:n kaiuttimista kuuluvan äänilähteen äänen. Katso videojärjestelmän käyttöohjetta.
Jos TV:n kaiuttimista kuuluu ääni ja kuvaruutu on pimeä, ainoastaan ääni nauhoittuu, mutta jos ruudussa on kuva, tallentuvat molemmat samanaikaisesti (ns. simulcast-nauhoitus).
Huomaa: nauhoituksen lukitustoiminto estää ohjelman vaihtamisen nauhoituksen aikana.
* Huomaa: kaikki Bang & Olufsen -video­järjestelmät eivät tue AV-integraatiota. Ota yhteyttä Bang & Olufsen -kauppiaaseesi.
TV
sitten
V TAPE
tai
SAT
tai
LIST
GO
RADIO
sitten
CD
tai
A TAPE
tai
LIST
GO
AV-kauko-ohjaus…
Paina LIST, kunnes AV ilmestyy Beo4:n näytölle Paina käynnistääksesi audio/video­toiminnon
Paina, jos haluat kuunnella TV:n ääntä Ouverturen kaiuttimista
Paina, jos haluat kuunnella videonauhurin ääntä Ouverturen kaiuttimista
Paina, jos haluat kuunnella satelliitti
-TV:n/radion ääntä Ouverturen kaiuttimista
Jos haluat samanaikaisesti katsoa TV-kuvaa ja kuunnella ääntä Ouverturen kautta, Paina esim. TV ja sitten LIST. Kunnes AV* ilmestyy Beo4:n näytölle, sitten TV…
Paina kunnes AV* ilmestyy Beo4:n näytölle Paina käynnistääksesi audio/video­toiminnon
Paina, jos haluat kuunnella radiota TV:n kaiuttimista
Paina, jos haluat kuunnella CD:tä TV:n kaiuttimista
Paina, jos haluat kuunnella kasettinauhuria TV:n kaiuttimista
Pystyäksesi tekemään kaikki mahdolliset ohjelmalähdekohtaiset säädöt, tulee aina ensin valita haluttu ohjelmalähde esim. TV tai RADIO
Huomaa: Saadaksesi AV-tekstin Beo4:n näytölle, tulee toiminto lisätä Beo4:n toiminneluetteloon, lisätietoja saat Beo4:n omasta ohjekirjasta.
Page 39
39
BeoSound Ouverture ilman kaiuttimia...
BeoSound Ouverturea voidaan käyttää myös Bang & Olufsenin Surround Sound -AV-järjestelmässä.
Tällöin Sinulla on yhteys kaikkiin järjestelmäsi ääni- ja kuvalähteisiin, ja niiden kaikkien ääntä voidaan kuunnella samojen kaiuttimien kanssa.
Jos haluat kuunnella jotakin ohjelman­lähdettä, tarvitaan vain yhden näppä­imen painallus joko kauko-ohjaimesta tai itse laitteesta.
Beo4-kauko-ohjain yhdistää kaikkien ohjelmanlähteiden ohjauksen.
Huomaa: sivulla 38 kuvatut toiminnot eivät päde tällä sivulla esiteltävään AV-laitteistoon.
Beo4-ohjain ja AV-järjestelmä...
Integroidussa AV-järjestelmässä Beo4-ohjaimen AV-painike antaa muutamia lisätoimintoja:
Radion ja TV:n yhteislähetys… Voit katsoa televisiota ja kuunnella samanaikaisesti radio-ohjelmaa. Paina TV ja sitten LIST, kunnes AV* näkyy Beo4:n näytöllä. Paina sitten RADIO. (yhteislähetys voidaan nauhoittaa videonauhurilla.)
”vastapuolen” nauhoitus… AV-järjestelmissä kuvaohjelmalähteen (TV, Satelliitti tai Videonauhuri) ääntä voidaan nauhoittaa BeoSound Ouverturen kasettinauhurilla. Tehdäksesi äänityksen, Sinun täytyy painaa esim. TV ja sitten LIST, kunnes AV* ilmestyy Beo4:n näytölle, sitten RECORD, RECORD.
Kun BeoSound Ouverturea käytetään integroidussa Bang & Olufsen -AV-järjestelmässä, videojärjestelmä ohjaa joitakin tässä oppaassa mainittuja toimintoja, kuten esimerkiksi Ouverturen SETUP-painikkeen kautta ohjattavia.
AV-järjestelmässä kaiuttimet (kaksi tai neljä) liitetään videojärjestelmään.
Kaikki sekä ääni- että kuvalähteisiin kohdistuvat kauko-ohjauskäskyt suunnataan videojärjestelmään.
* Huomaa: vain määrätyt Bang & Olufsen -video­järjestelmät toimivat masterina AV-järjestelmässä Beo4-ohjaimella. Ota yhteyttä Bang & Olufsen
-kauppiaaseesi.
*Huomaa: Saadaksesi AV -tekstin Beo4:n näytölle, tulee toiminto lisätä Beo4:n toiminneluetteloon. Katso Beo4:n mukana toimitetusta ohjekirjasta kappale, Beo4 ohjaimen sovittaminen laitteistoon.
Page 40
40

KAUKO-OHJAUS

Käynnistää radion
Käynnistää CD-soittimen
Käynnistää kasettinauhurin
Paina – saat näyttöön tekstin TURN*
Paina, jos haluat vaihtaa kasetin puolta
Paina askeltaaksesi radio-ohjelmia tai kasetin tai CD-soittimen kappaleita
Vaihtoehtoisesti voit valita kappa­leen suoraan numeronäppäimillä
Kelaa nauhaa eteenpäin
Kelaa nauhaa taaksepäin
Etsii CD-levyä eteenpäin
Etsii CD-levyä taaksepäin
Pysäyttää toiston
Jatkaa toistoa
Nostaa äänenvoimakkuutta
Laskee äänenvoimakkuutta
Jos haluat vaientaa äänen, paina
ja samanaikaisesti; uudelleen painallus palauttaa äänen
Sulkee laitteiston
Vaikka BeoSound Ouverture on alun perin suunniteltu lähiohjaukseen, sitä voidaan ohjata myös kuuntelupaikalat akäsein.
Beo4-ohjain ohjaa laitteen kaikkia päätoimintoja, kuten käynnistämistä, radio-ohjelmien valintaa, levyn tai kasetin kappaleen valintaa, äänen­voimakkuuen säätöä ja sulkemista.
Tässä ei toki ole kaikki. Beo4­ohjaimella voit ohjata myös CD­soittimen satunnaistoisto- ja uusintasoitto-ominaisuuksia.
Huomaa: tutustu Beo4-ohjaimen käyttöohjeeseen perehtyäksesi sen käytön pääperiaatteisiin.
Beo4-ohjain ei ole BeoSound Ouverturen
vakiovaruste. Saat sen lisävarusteena Bang &
Olufsen -kauppiaaltasi.
TV LIGHT RADIO
SAT DVD CD
V TAPE RECORD A TAPE
789
456
TEXT
0
MENU
123
LIST EXIT
STOP
GO

Beo4-ohjaimen käyttö

RADIO
CD
A TAPE
LIST
sitten
GO
tai
tai
STOP
GO
tai
tt
ss
Page 41
41
Huomaa: jos haluat kytkeä pois CD-soittimen satunnaistoisto- ja uusintasoittotoiminnot, se täytyy tehdä käyttäen BeoSound Ouverturen näppäimiä.
Huomaa: jos haluat kytkeä päälle laitteen AUX­liittimeen liitetyn ulkopuolisen ohjelmanlähteen, etsi Beo4-ohjaimen näyttöön teksti A.AUX* ja paina GO.
Jos olet liittänyt järjestelmääsi Bang & Olufsenin levysoittimen, hae näyttöön teksti PHONO* ja paina GO. Jos haluat käynnistää ulkopuolisen nauhurin, etsi näyttöön A.TAPE2* ja paina GO.
*Huomaa: Saadaksesi A.AUX, PHONO- tai A.TAPE2­tekstin Beo4:n näytölle, tulee toiminto lisätä Beo4:n toiminneluetteloon. Katso Beo4:n mukana toimitetusta ohjekirjasta kappale, Beo4 ohjaimen
sovittaminen laitteistoon.
Paina – näyttöön tulee teksti RANDOM
Paina – satunnaistoisto käynnistyy
Paina – näyttöön tulee teksti REPEAT*
Paina – uusintasoitto käynnistyy
Paina – laitteisto siirtyy nauhoitusvalmiuteen
Paina uudelleen – nauhoitus alkaa
Paina – nauhoitus pysähtyy
Paina, jos haluat sulkea nauhurin ja siirtyä ohjaamaan esimerkiksi radiota
Paina – näyttöön tulee teksti RETURN*
Paina, jos haluat palata nauhoituksen alkuun
LIST
sitten
GO
LIST
sitten
GO
LIST
sitten
GO
RECORD
RECORD
sitten
A TAPE
STOP
RADIO
sitten
*Huomaa: Saadaksesi TURN, REPEAT- tai RETURN­tekstin Beo4:n näytölle, tulee toiminto lisätä Beo4:n toiminneluetteloon. Katso Beo4:n mukana toimitetusta ohjekirjasta kappale, Beo4 ohjaimen
sovittaminen laitteistoon.
Page 42
42
> Kauko-ohjaus
Paina – radio käynnistyy
Paina – CD-soitin käynnistyy
Paina – kassettinauhuri käynnistyy
Käytä laitettasi tavalliseen tapaan
Päähuoneen ohjelmanlähteiden äänen siirto
Paina – kuuntelet TV-ääntä
Paina – kuuntelet satelliittikanavan ääntä
Etsi ohjaimen näyttöön LINK*
Paina – kuuntelet päälaitteiston CD­soitinta
Paina – kuuntelet päälaitteiston kasettinauhuria
Nauhoittaminen
Paina – CD-levyn nauhoitus käynnistyy
Paina – radio-ohjelman nauhoitus käynnistyy
Valitse nauhoitettava radiokanava numeropainikkeilla
Paina – nauhoitus alkaa
Seuraavalla sivulla kerrotaan nauhoittamisesta lisää

BeoSound Ouverturen ohjaaminen linkkihuoneessa Beo4-ohjaimella

Ennen kuin aloitat…
Tutustu laitteiston käyttöönotto-ohjeeseen, jossa kerrotaan BeoSound Ouverturen käyttöönotto­valmisteluista linkkihuoneessa.
Jos kodissasi on BeoLink-järjestelmä, voit sijoittaa BeoSound Ouverturesi linkkihuoneeseen ja käyttää sitä samoin kuin päähuoneessakin.
Voit linkkihuoneessa kuunnella kaikkia BeoSound Ouverturen ääniohjelman­lähteitä. Voit myös kuunnella Ouverturen kautta kaikkia päähuoneen kuva- ja ääniohjelman- lähteitä.
Voit edelleen myös nauhoittaa linkkihuoneessa sijaitsevalla BeoSound Ouverturella kaikkien päähuoneen ohjelmanlähteiden ääntä.
Päälaitteistoon ohjelmoitu ajastintoisto voidaan niin halutessasi toteuttaa myös linkkihuoneen BeoSound Ouverturen kautta.
Huomaa: Jos linkkihuoneessasi on sekä BeoSound Ouverture ja esim. MX 4002 ja haluat kuunnella päähuoneen kuvaohjelmalähteiden ääntä BeoSound Ouverturen kautta, on Sinun painettava LIST, kunnes AV* ilmestyy Beo4:n näytölle, sitten TV kuullaksesi TV:n äänen. Jos haluat kuunnella Satelliittikanavien ääntä, paina ensin LIST, kunnes AV ilmestyy Beo4:n näytölle ja sitten SAT.
*Huomaa: Saadaksesi AV-tekstin Beo4:n näytölle, tulee toiminto lisätä Beo4:n toiminneluetteloon. Katso Beo4:n mukana toimitetusta ohjekirjasta kappale, Beo4 ohjaimen sovittaminen laitteistoon.
RADIO
CD
A TAPE
TV
SAT
CD
A TAPE
CD
RADIO
RECORD RECORD
LIST
Page 43
43
Päähuoneen ohjelmanlähteiden nauhoittaminen
TV-äänen nauhoitus
Satelliittikanavan äänen nauhoitus
Valitse nauhoitettava TV- tai satelliittikanava numeropainikkeilla
Etsi ohjaimen näyttöön LINK*
Nauhoitus päälaitteiston CD­soittimesta
Nauhoitus päälaitteiston kasettinauhurista
Paina – nauhoitus käynnistyy
Nauhoituksen päättäminen
Paina – nauhoitus keskeytyy
Jos haluat pysäyttää nauhoituksen kokonaan, valitse jokin toinen ohjelmanlähde, esimerkiksi RADIO
*Huomaa: LINK-komennon etsiminen LIST­painikkeen avulla Beo4-ohjaimen näyttöön edellyttää, että komento on lisätty ohjaimen toiminneluetteloon. Tutustu ohjaimen käyttöohjeeseen.
TV
SAT
CD
STOP
RADIO
LIST
A TAPE
RECORD RECORD
Page 44
MUISTIINPANOJA
44
Ostopäivä
Yhteyshenkilö
Myyjä
Puhelin
Osoite
BeoSound Ouverturen sarjanumero
3508067 0999
Printed in Denmark by Bogtrykkergården a-s, Struer
Dear Customer,
Your needs as the user of our products are always given careful consideration during the design and development process, and we strive to make our products easy and comfortable to operate.
We therefore hope that you will take time to drop us a line, telling us about your experiences with your Bang & Olufsen system. Anything which you consider important – positive or negative – may help us in our constant efforts to refine our products. Thank you! Please write
to:
Customer information dept. 7240 Bang & Olufsen a/s DK-7600 Struer Denmark
Loading...