Kia Carens 2016 Owner's Manual [hu]

Kia, A CÉG
Élvezze gépkocsiját, és a Kia "Családias törődés" élményét!
Köszönjük, hogy egy új Kia gépkocsi tulajdonosa lett. A Kia Motors a kiváló minőséget és ár-értékarányt szem előtt tartó
globális autógyártóként azt tűzte ki célul, hogy olyan vevőszolgálati tapasztalatokat nyújtson Önnek, ami meghaladja az Ön elvárásait.
Kia márkakereskedőink mindegyikénél meleg, barátságos és professzionális bánásmódban részesítik Önt a "Family-like care" (Családias törődés) ígéretén alapuló törődést nyújtó munkatársaink.
Az e Kezelési kézikönyvben található összes információ a kia dás időpontjában aktuális állapotnak felel meg. A Kia azonban fenntartja a bármely időpontban történő változtatás jogát, hogy megvalósíthassuk a folyamatos termékfejlesztési politikánkat.
E kézikönyv az összes Kia modellre vonatkozik, és tartalmazza az opcionális és a szériafelszereltségre vonatkozó ismertetéseket és magyarázatokat is. Ennek eredményeként találhat benne olyan anyagrészeket, amelyek nem vonatkoznak az Ön Kia gépkocsijára.
i
Köszönjük, hogy Kia gépkocsit vásárolt. Ez a kézikönyv megismerteti Önt új gépkocsija működésével, karbantartásával és a biztonsággal kapcsolatos
információkkal. Kiegészíti a Garancia és szervizkönyv, mely tartalmazza a gépkocsijára vonatkozó összes garanciális feltételt. Kérjük, figyelmesen tanulmányozza át ezeket a kia dványokat és tartsa be a bennük foglaltakat, melyek segítségével élvezettel és biztonságosan használhatja új gépkocsiját.
A Kia széles modellválasztéka számos külön rendelhető felszerelést, alkatrészt és kivitelt foglal magába. Emiatt e kézikönyvben bemutatott felszerelések és ábrák némelyike nem vonatkozik az Ön gépkocsijára.
Az e kézikönyvben található információk és műszaki adatok a nyomdába adás pillanatában érvényes állapotot tükrözik. A Kia fenntartja a specifikáció és a kivitel előzetes értesítés nélküli, bármely időpontban történő megváltoztatásának jogát, és semmiféle kötelezettséget nem vállal ezzel kapcsolatosan. Esetleges kérdéseivel forduljon bizalommal márkakereskedőjéhez.
Célunk továbbra is az, hogy Ön élvezettel és teljes megelégedettséggel használhassa Kia gépkocsiját.
© 2015 Kia MOTORS Corp. Minden jog fenntartva! A Kia MOTORS Corporation előzetes írásbeli engedélye nélkül tilos e kézikönyvet, vagy
annak egy részét lefordítani, vagy bármilyen eszközzel (elektronikus vagy mechanikus úton) sokszorosítani, beleértve a fénymásolást, videó felvételt vagy bármilyen egyéb információtárolási módot is.
Nyomtatva Koreában.
ELŐSZÓ
ii
1
2
3
4
5
6
7
8
I
Bevezető
A gépkocsi első pillantásra
Gépkocsija biztonsági jellemzői
Gépkocsija jellemzői
A gépkocsi vezetése
Szükséghelyzeti teendők
Karbantartás
Műszaki adatok & Vásárlói tájékoztató
Tárgymutató
TARTALOMJEGYZÉK
Bevezető
A kézikönyv használata . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-2
Tüzelőanyag követelmények . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-3
• Benzinmotor. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-3
• Dízel motor. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-5
A gépkocsi bejáratása . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-7
1
Bevezető
21
Segíteni szeretnénk Önnek abban, hogy minél több örömét lelje gépkocsijában. E Kezelési Kézikönyv sokféleképpen nyújthat segítséget Önnek. Kérjük, tanulmányozza át figyelmesen a teljes Kezelési kézikönyvet! A sérüléssel vagy akár halállal járó balesetek elkerülése érdekében mindenképpen szükséges végigolvasnia a „VIGYÁZAT!” és „FIGYELEM!” jelölésű bekezdéseket, melyeket könnyen felismerhet az alább ismertetett jelölésekről.
Néhol a könnyebb megértés érdekében ábrákkal egészítettük ki a szöveget. A kézikönyv elolvasása során sok mindent megtudhat gépkocsija tulajdonságairól, biztonsági jellemzőiről, és a különböző útviszonyok melletti vezetéséről.
A tartalomjegyzék segítségével megismerheti e kézikönyv szerkezeti felépítését. Használja a tárgymutatót, amikor egy konkrét területet vagy témát keres; a kézikönyv minden információja ABC sorrendben megtalálható benne.
Fejezetek: Ez a kézikönyv nyolc fejezetből és a tárgymutatóból áll. Mindegyik fejezet rövid tartalomjegyzékkel kezdődik, amelyből egy szempillantással eldöntheti, hogy abban a fejezetben van-e az Ön által keresett információ.
E kézikönyv különböző helyein „VIGYÁZAT!”, „FIGYELEM!” és „MEGJEGYZÉS:” kezdetű bekezdéseket fog találni. Ezek az Ön személyes biztonsága és megelégedettsége szempontjából fontos információkat tartalmaznak. Kérjük, figyelmesen olvassa végig, és feltétlenül kövesse az ÖSSZES így megjelölt tanácsot, figyelmeztetést.
MEGJEGYZÉS:
Az olyan helyzeteket jelöljük így, amelyeknél a felhívás figyelmen kívül hagyása a gépkocsi sérülését, károsodását okozhatja.
A KÉZIKÖNYV HASZNÁLATA
VIGYÁZAT!
Az olyan helyzeteket jelöljük így, amelyeknél a figyelmeztetés figyelmen kívül hagyása súlyos testi sérülést, vagy akár halálos kimenetelű balesetet okozhat.
FIGYELEM!
Az olyan helyzeteket jelöljük így, amelyeknél az adott felhívás figyelmen kívül hagyása testi sérülést, esetleg súlyos testi sérülést okozhat.
13
Bevezető
Benzinmotor
Ólmozatlan tüzelőanyaghoz
A gépkocsi optimális menetjellemzőinek elérése érdekében javasoljuk, hogy azt legalább 95 oktános ólmozatlan benzinnel üzemeltesse. (Ne használjon metanol tartalmú tüzelőanyagot.) Esetleg használhatja 91~94 oktános ólmozatlan benzinnel is, ez azonban a gépkocsi teljesítményének kismértékű csökkenését eredményezheti.
A gépkocsit úgy tervezték, hogy ÓlMOZATLAN benzinnel a maximumot nyújtsa, ugyanakkor minimálisra csökkentse a károsanyag-kibocsátást és a gyújtógyertya elszennyeződését.
Alkoholt és metanolt tartalmazó gázolaj
A gazohol, a gázolaj és az etilalkohol keveréke (etilalkoholként is ismert), ill. létezik gázolajat és (faszeszként is ismert) metilalkoholt tartalmazó gazohol, melyeket ólmozott vagy ólmozatlan gázolaj mellett vagy helyett forgalmaznak.
Ne használjon 10%-nál több etilalkoholt tartalmazó gazoholt, vagy olyan gazoholt, amely bármennyi metilalkoholt tartalmaz. Ezen tüzelőanyagok bármelyike okozhat vezethetőségi problémát, és károsíthatja a tüzelőanyag-rendszert, a motorvezérlő rendszert és a károsanyag kibocsátás szabályzó rendszert.
Fejezze be a gazohol használatát, ha bármilyen vezethetőségi problémát tapasztal.
A jármű károsodása ill. a vezethetőségi problémák nem tartoznak a gyártó garancia körébe, ha a következő üzemanyagok használata miatt következnek be:
1. 10%-nál magasabb etilalkohol tartalmú gazohol.
2. Metilalkoholt tartalmazó gázolaj vagy gazohol.
3. Ólmozott üzemanyag vagy ólmozott gazohol.
TÜZELŐANYAG KÖVETELMÉNYEK
VIGYÁZAT!
• Ne töltsön tovább üzemanyagot a tankba, ha tankoláskor automatikusan lekapcsol a töltőpisztoly szelepe.
• Felhelyezésekor mindig ellenőrizze a tanksapka tökéletes záródását, hogy baleset esetén elkerülje az üzemanyag kispriccelését.
FIGYELEM!
SOHA NE HASZNÁLJON ÓLMOZOTT BENZINT ! Az ólmozott benzin károsítja a katalizátort, tönkreteheti a motorvezérlő rendszer oxigénérzéke-lőjét, és negatívan befolyásolja a károsanyag­kibocsátás szabályozását.
Soha ne töltsön a Kia által előírt, vagy azzal egyenértékű tüzelőanyag­rendszer tisztító adalékon kívül más anyagot a tüzelőanyag-tartályba. (Javasoljuk, hogy a részleteket tisztázza bármely Kia márkakereskedővel.)
Bevezető
41
Egyéb tüzelőanyagok
Az olyan tüzelőanyagok, mint a(z)
- Szilíciumot (Si) tartalmazó tüzelőanyag,
- MMT-t (mangánt, Mn) tartalmazó tüzelőanyag,
- Ferrocene-t (Fe) tartalmazó tüzelőanyag és
- Egyéb fémes adalékanyagot tartalmazó tüzelőanyagok
A gépkocsi és a motor károsodását, vagy dugulást, gyújtáskimaradást, rossz gyorsulást, motorleállást, katalizátorolvadás, abnormális korróziót, élettartam csökkenést stb. okozhatnak.
Ezenkívül kigyulladhat a motorhibára figyelmeztető lámpa (MIL).
MEGJEGYZÉS:
Az ilyen tüzelőanyagok használatából eredő tüzelőanyag-rendszer károsodást vagy teljesítményproblémákat nem fedezi a gépkocsi korlátozott garanciája.
MTBE használata
A Kia javasolja, hogy kerülje a 15 térfogat % (2,7 súly % oxigéntartalom) feletti arányú MTBE (harmadrendű metil-butil­éter) használatát a járműben.
A 15 térfogat % (2,7 súly % oxigéntartalom) feletti arányú MTBE csökkentheti a jármű teljesítményét, és gázbuborékzárat vagy indítási nehézséget okozhat.
FIGYELEM!
Soha ne használjon metilalkohol tartalmú gazoholt. Ne használjon tovább olyan gazoholt, ami vezethetőségi problémákhoz vezet.
FIGYELEM!
Járműve új jármű korlátozott garanciája nem vonatkozik az üzemanyagrendszer károsodásaira és semmiféle teljesítményproblémára, amit metanol tartalmú, vagy 15 térfogat % (2,7 súly % oxigéntartalom) feletti MTBE (harmadrendű metil-butil­éter) tartalmú üzemanyag használata okozott.
15
Bevezető
Ne használjon metanolt
Nem szabad metanol (metil-alkohol) tartalmú üzemanyagot használni járművében. Ez a tüzelőanyagfajta csökkentheti gépkocsija teljesítményét, és károsíthatja a tüzelőanyag-rendszer elemeit, a motorvezérlő rendszert és a károsanyag-kibocsátás szabályozó rendszert.
Tüzelőanyag adalékok
Javasoljuk, hogy legalább 95 oktános ólmozatlan benzinnel üzemeltesse gépkocsiját.
Azon ügyfeleinknek, akik nem jó minőségű benzint használnak, és nem használnak hozzá rendszeresen tüzelőanyag adalékot, és indítási problémáik, illetve egyenetlen motorjárási problémáik vannak, azt javasoljuk, hogy Európában 15.000 km­ként, Európán kívül 5.000 km-ként egyszer töltsenek a tüzelőanyag­tartályba egy tank benzinhez egy flakon tüzelőanyag adalékot. Az adalék beszerezhető bármely Kia márkakereskedésben és márkaszervizben, ahol a használatukra vonatkozó tájékoztatást is kapnak.
Külföldi használat
Ha járművével külföldön kíván közlekedni:
• biztosítsa a regisztrálásra és
biztosításra vonatkozó összes előírás betartását.
• győződjön meg arról, hogy kapható a
járművében használható üzemanyag.
Dízelmotor
Diesel olaj
A dízel motort csak a kereskedelemben forgalmazott, az EN50 (EN= európai norma szerinti) vagy azzal összehasonlítható normaszabványoknak megfelelől üzemanyaggal szabad üzemeltetni. Ne használjon hajózási dízel olajat, fűtőolajat, vagy meg nem engedett olaj adalékot, mert ez növeli az elhasználódást és a motor vagy az üzemanyag rendszer károsodásához vezethet. A nem elfogadott üzemanyag és/vagy üzemanyag adalékok használata a szavatossági jogok korlátozását eredményezik.
Az Ön jáműve 51 cetánszám értéknél magasabb dízel üzemanyagot használ. Ha van választási lehetősége, használjon nyári vagy téli üzemanyagot a következő hőmérséklet határok figyelembevételével:
• -5°C (23°F) fölött ... nyári típusú dízel olajat.
• -5°C (23°F) alatt ... téli típusú dízel olajat.
Gondosan figyelje a tankban lévő üzemanyag szintjét.Ha a motor üzemanyag kifogyás miatt áll le, akkor az üzemanyag körök teljes áttisztítása szükséges az újraindítás engedélyezése előtt.
Bevezető
61
Biodízel
A kereskedelmi forgalomban kapható Dízel keverékek, amelyekben 7%-nál nem több biodízel üzemanyag van, ami általában "B7 Dízel"-ként ismert, felhasználható az Ön autójában, ha a Biodízel megfelel az EN 14214 vagy ezzel ekvivalens specifikációknak. (Az EN az "Európai Normát" jelenti). A 7 % arányt meghaladó repcemag metil észterből (RME), ill. zsírsav észterből (FAME), ill. zöldség olaj metil észterből (VME) stb. és dízel olajból álló biodízel keverék használata a motor vagy az üzemanyag rendszer fokozott elhasználódásához vagy károsodásához vezethet. Javítsa meg vagy cserélje ki a nem elfogadott üzemanyag miatt elhasználódott vagy károsodott alkatrészeket, mert az ilyen üzemanyaghasználat káraira nem terjednek ki a gyártó garanciális kötelezettségei.
FIGYELEM!
• Soha ne használjon olyan üzemanyagot, legyen az Dízel, B7 biodízel vagy más, ami nem felel meg a legfrissebb olajipari specifikációknak.
• Soha ne használjon olyan olajadalékot, amit nem ajánl vagy nem fogad el a gépjármű forgalmazója.
FIGYELEM!
Ne hagyja, hogy gázolaj vagy víz kerüljön a tankba. Ha ez bekövetkezik, az egész rendszer és a vezetékek leürítése válik szükségessé a befecskendező szivattyú elakadásának és a motor károsodásának elkerülése érdekében.
FIGYELEM!
- Dízel Üzemanyag (ha a DPF tartozék)
DPF rendszerrel ellátott Dízel járműveknél ajánlatos ellenőrzött gépjármű dízel üzemanyag használata.
Magas kéntartalmú (több mint 50 ppm kén) ill. meghatározatlan adalékokat tartalmazó dízel üzemanyag használata a DPF rendszer károsodását okozhatja és fehér füst kibocsátása tapasztalható.
17
Bevezető
Szükségtelen a külön bejáratási periódus. Az első 1.000 km-re vonatkozó alábbi néhány egyszerű tanács betartásával meghosszabbíthatja gépkocsija élettartamát, gazdaságosabbá teheti üzemeltetését és megnövelheti teljesítményét:
• Ne pörgesse feleslegesen a motort.
• Vezetés közben tartsa a motor fordulatszámot (rpm, vagy fordulat/ perc) 2.000 és 4.000 rpm között.
• Ne üzemeltesse a motort sokáig egy adott (akár alacsony, akár magas) fordulatszámon. A motor fordulatszámának gyakori változtatása szükséges a bejáratás alatt.
• A fékek helyes bejáródása érdekében kerülje a hirtelen fékezéseket, természetesen a vészhelyzeteket kivéve.
• Az első 2.000 km alatt ne vontasson utánfutót, lakókocsit.
A GÉPKOCSI BEJÁRATÁSA
A gépkocsi első pillantásra
Külső áttekintés . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-2
Belső áttekintés . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-4
A műszerfal áttekintése . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-5
Motortér . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-6
2
A gépkocsi első pillantásra
22
KÜLSŐ ÁTTEKINTÉS
1. Motorháztető.........................................4-33
2. Fényszóró..................................4-119, 7-82
3. Ködfényszóró.............................4-124, 7-86
4. Keréktárcsa és gumiabroncs ................7-47
5. Külső visszapillantó-tükör .....................4-50
6. Panoráma napfénytető..........................4-39
7. Első ablaktörlőlapátok...............4-129, 7-39
8. Ablakok .................................................4-28
9. Parkolássegítő rendszer.....................4-100
ORP012001
Elölnézet
A gépkocsi aktuális kinézete eltérhet az ábrán láthatótól.
23
A gépkocsi első pillantásra
10. Ajtózárak.............................................4-19
11. Tanksapkafedél ...................................4-35
12. Hátsó lámpa............................4-120, 7-91
13. Harmadik féklámpa.............................7-94
14. Hátsó ablaktörlőlapát...............4-132, 7-42
15. Csomagtérajtó ....................................4-26
16. Antenna ............................................4-188
17. Tolatókamera ....................................4-116
18. Parkolássegítő rendszer..........4-96, 4-100
ORP012002
Hátulnézet
A gépkocsi aktuális kinézete eltérhet az ábrán láthatótól.
A gépkocsi első pillantásra
42
BELSŐ ÁTTEKINTÉS
1. Belső kilincs ..........................................4-20
2. Elektromos ablakemelő kapcsoló .........4-28
3. Elektromos ablakemelő tiltókapcsoló....4-31
4. Külső visszapillantó-tükör kezelőszerve4-51
5. Külső visszapillantó-tükör behajtás.......4-52
6. Tanksapkafedél nyitókar........................4-35
7. Fényszóró magasságállító
berendezés .........................................4-125
8. Műszervilágítás szabályzó kapcsoló.....4-55
9. Kormánykerék fűtés
be-/kikapcsoló gomb .............................4-44
10. Alapjárati motor leállító (ISG) rendszer
kikapcsoló gomb .................................5-18
11. Sávelhagyásra figyelmeztető rendszer
(LDWS) be-/kikapcsoló gomb .............5-71
12. Elektronikus menetstabilizáló rendszer
(ESC) kikapcsoló gomb ......................5-55
13. Kormánykerék ....................................4-43
14. Dönthető és teleszkópos kormánykerék
állító kar ..............................................4-44
15. Műszerfali biztosítéktábla....................7-62
16. Motorháztető nyitókar .........................4-33
17. Ülés ......................................................3-2
18. Sebességváltókar .............5-22, 5-26, 5-33
19. Pohártartó .........................................4-172
ORP012003
Az utastér aktuális kinézete eltérhet az ábrán láthatótól.
A MŰSZERFAL ÁTTEKINTÉSE
ORP012004
A műszerfal aktuális kinézete eltérhet az ábrán láthatótól.
25
A gépkocsi első pillantásra
1. Audioberendezés távvezérlő
gombok ...............................................4-189
2. Vezetőoldali első légzsák......................3-61
3. Kürt .......................................................4-46
4. Sebességtartó/sebességhatároló
gomb.....................................................5-64
5. Műszercsoport ......................................4-54
6. Világításkapcsoló kar..........................4-120
7. Ablaktörlő és -mosó kar......................4-127
8. Gyújtáskapcsoló vagy motor start/stop
gomb..............................................5-6, 5-10
9. Audioberendezés................................4-188
10. Központi zár kapcsoló ........................4-21
11. Vészvillogó............................................6-2
12. Klímaszabályzó berendezés...4-140, 4-150
13. Első ülésfűtés/üléshűtés........4-174, 4-175
14. Parkolássegítő rendszer
be-/kikapcsoló gomb ...............4-96, 4-100
15. Elektromos csatlakozóaljzat .............4-178
16. Középkonzoli tárolórekesz................4-168
17. Kesztyűtartó......................................4-168
18. Utasoldali első légzsák.......................3-61
A gépkocsi első pillantásra
62
MOTORTÉR
ORP072001/ORP076004
Benzinmotor, 1,6 l-es GDI
A motortér aktuális kinézete eltérhet az ábrán láthatótól.
Dízelmotor
1. Motorolaj betöltőnyílás fedél..............7-28
2. Fék- és tengelykapcsoló
folyadéktartály ...................................7-32
3. Akkumulátor pozitív pólus .................7-43
4. Akkumulátor negatív pólus................7-43
5. Biztosítékdoboz.................................7-63
6. Levegőszűrő ......................................7-35
7. Hűtősapka .........................................7-31
8. Hűtőfolyadék kiegyenlítő tartály ........7-30
9. Motorolaj nívópálca ...........................7-27
10. Szélvédőmosó folyadéktartály.........7-33
11. Tüzelőanyag-szűrő...........................7-34
27
A gépkocsi első pillantásra
1. Motorolaj betöltőnyílás fedél..............7-28
2. Fék- és tengelykapcsoló
folyadéktartály ...................................7-32
3. Akkumulátor pozitív pólus .................7-43
4. Akkumulátor negatív pólus................7-43
5. Biztosítékdoboz.................................7-63
6. Levegőszűrő ......................................7-35
7. Hűtősapka .........................................7-31
8. Hűtőfolyadék kiegyenlítő tartály ........7-30
9. Motorolaj nívópálca ...........................7-27
10. Szélvédőmosó folyadéktartály.........7-33
ORP072002/ORP072003
Benzinmotor, 2,0 l-es MPI
A motortér aktuális kinézete eltérhet az ábrán láthatótól.
Benzinmotor, 2,0 l-es GDI
Gépkocsija biztonsági jellemzői
Ülések. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-2
• Első ülésállítás - kézi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-5
• Első ülésállítás - elektromos . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-7
• Fejtámla (első ülésé) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-9
• Üléstámla zseb . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-12
• Hátsó ülés állítása . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-13
• Kartámasz . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-19
• Fejtámla (hátsó üléseké) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-20
Biztonsági övek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-22
• Biztonsági övrendszer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-22
• Övfeszítős biztonsági öv . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-32
• Biztonsági övek karbantartása. . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-37
Gyermekvédelmi rendszer. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-38
• Gyermekülés használata . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-40
• Felső gyermekülés-rögzítő rendszerrel felszerelt
gyermekülés rögzítése . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-45
• Gyermekülés rögzítése “ISOFIX” rendszerrel és
“felső gyermekülés-rögzítő pontokhoz” . . . . . . . . . 3-46
Légzsák - kiegészítő utasvédelmi rendszer (SRS) . 3-52
• A légzsákrendszer működése . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-53
• Légzsák figyelmeztetés és kijelző . . . . . . . . . . . . . . . . 3-56
• SRS részegységek és funkciók . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-57
• Vezetőoldali és utasoldali első légzsák . . . . . . . . . . . . 3-61
• Oldallégzsák . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-66
• Függönylégzsákok . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-67
• SRS gondozása. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-74
• További biztonsági óvintézkedések . . . . . . . . . . . . . . 3-75
• Berendezés hozzáadása vagy a légzsákkal
felszerelt jármű módosítása . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-76
• Légzsákkal kapcsolatos figyelmeztető címkék . . . . . 3-76
3
Gépkocsija biztonsági jellemzői
23
Első ülés
(1) Előre-hátra (2) Háttámla dőlésszög (3) Üléspárna magasság (vezetőülés) (4) Deréktámasz (vezetőülés)* (5) Üléspárna hosszabbítás* (6) Fejtámla
2. üléssor
(7) Előre-hátra (8) Háttámla dőlésszög és előrehajtás (9) Ülés előrecsúsztató kar* (10) Fejtámla (11) Középső ülés lehajtás (kartámasz)*
3. üléssor*
(12) Háttámla előrehajtás (13) Fejtámla
* felszereltségtől függően
ÜLÉSEK
ORP032001
Kézi állítású ülés
Elektromos állítású
33
Gépkocsija biztonsági jellemzői
VIGYÁZAT! - Rögzítetlen
tárgyak
A vezetőülés lábterében rögzítetlenül elhelyezett tárgyak akadályozhatják a pedálok működtetését, ez balesethez vezethet. A rögzítetlen tárgyak akadályozhatják az üléscsúsz-tató mechanizmus működését is. Ne helyezzen semmit az első ülések alá.
VIGYÁZAT!
Ne használjon ülőpárnát, amely csökkenti a súrlódást az ülés és az utas között. Balesetkor vagy hirtelen fékezéskor az utas csípője becsúszhat a biztonsági öv ölben lévő része alá. A biztonsági öv nem megfelelő működése komoly vagy végzetes sérülésekhez vezethetnek.
VIGYÁZAT!
- A vezető utasok iránti felelőssége
A hátrahajtott üléstámlájú ülésen utazó utas balesetkor súlyos, sőt halálos sérülést szenvedhet. Ha balesetkor hátra van hajtva az üléstámla, az utas csípője be tud csúszni a biztonsági öv csípőhevedere alá, ezáltal nagy erőhatás éri a védtelen hastájékot. Súlyos, sőt halálos belső sérülések keletkezhetnek. A vezetőnek javasolnia kell utasának, hogy menet közben tartsa mindig közel függőleges helyzetben az üléstámlát.
1KMN3662
Gépkocsija biztonsági jellemzői
43
VIGYÁZAT! - Vezetőülés
• Soha ne állítson a vezetőülésen menet közben. Az ülés váratlan elmozdulásától elveszítheti uralmát járműve felett, és halálos balesetet, súlyos személyi sérülést vagy anyagi kárt okozhat.
• Ne engedje, hogy bármi akadályozza az üléstámla normál helyzetbe állítását. A tárolt tárgyak közvetlenül vagy más módon akadályozhatják az üléstámla bereteszelődését, ami pedig hirtelen fékezés vagy baleset esetén súlyos sérülést, vagy akár halált is eredményezhet.
(folytatás következik!)
(folytatás:)
• Vezetés közben az üléstámla álljon mindig közel függőleges helyzetben, a biztonsági öv alsó része legyen feszesen, a csípője előtt alacsonyan átvezetve. Ez a pozíció a legjobb helyzetben tartja biztonsági övét ahhoz, hogy baleset esetén a legjobb védelmet biztosítsa Önnek.
• A légzsák által szükségtelenül okozott kisebb sérülések, esetleg súlyos, sőt halálos sérülések elkerülése érdekében mindig a lehető legtávolabb üljön a kormánykeréktől úgy, hogy mellkasa legalább 25 cm távolságban legyen tőle.
VIGYÁZAT! - Hátsó
üléstámlák
• A hátsó ülés háttámlájának biztonságosan rögzítve kell lennie. Ellenkező esetben az utasok és tárgyak hirtelen fékezéskor vagy ütközéskor előrevágódhatnak, és súlyos, esetleg halálos sérülést szenvedhetnek.
• A csomagokat és az egyéb szállítmányt a csomagtér alján a lehető leglaposabban kell elhelyezni. Ha a tárgyak nagyok, súlyosak, vagy egymás tetején kell elhelyezni, rögzíteni kell azokat. Semmi esetre sem szabad az ülés háttámlájánál magasabbra felhalmozni a szállítmányt. E figyelmeztetés figyelmen kívül hagyása esetén hirtelen fékezéskor, ütközéskor, vagy boruláskor súlyos, esetleg halálos sérülések keletkezhetnek.
(folytatás következik!)
35
Gépkocsija biztonsági jellemzői
Első ülésállítás - kézi
Előre-hátra
Az első ülések előre-hátra állításához:
1. Húzza felfelé és tartsa úgy az üléspárna elülső széle alatti hosszirányú állító kart,
2. Csúsztassa az ülést a kívánt helyzetbe, majd
3. Engedje el a kart, végül győződjön meg a megfelelő rögzítettségről az ülés előre-hátra mozgatásával.
Elindulás előtt állítsa be az ülést, majd az ülés előre-hátra mozgatásával győződjön meg az ülés rögzítettségéről, anélkül, hogy megnyomná az állítógombot. Ha az ülés mozog, nem megfelelő a rögzítettsége.
(folytatás:)
• Menet közben egyetlen utas sem tartózkodhat a raktérben, és nem ülhet vagy fekhet a ledöntött háttámlán. Az összes utasnak előírásszerűen bekötve kell ülnie az ülésében. A háttámla függőleges helyzetbe visszaállítása után a háttámla előre-hátra mozgatásával győződjön meg a biztonságos reteszelődéséről.
• Az üléstámla függőleges helyzetbe visszaállításakor előre–hátra mozgatásával győződjön meg arról, hogy az kifogástalanul reteszelődött a helyére.
VIGYÁZAT!
Az ülés beállítása után mindig ellenőrizze annak biztonságos rögzítődését úgy, hogy megpróbálja előre-hátra mozgatni az ülést a kioldókar elmozdítása nélkül.
A vezetőülés hirtelen vagy váratlan elmozdulása következtében elveszítheti járműve feletti uralmát és balesetet okozhat.
VIGYÁZAT!
• Különleges figyelmet szenteljen annak, hogy a kezei vagy más tárgyak ne csípődjenek be az ülés szerkezetbe, amikor az ülést mozgatja.
• Ne tegyen gázöngyújtót a padlóra vagy az ülésre. Az ülés működtetése közben a gáz kijuthat az öngyújtóból és tüzet okozhat.
• Ha ül(nek) utas(ok) a hátsó ülésen, óvatosan állítson az első ülés pozícióján.
• Különösen óvatosan piszkálja ki az ülés alá, valamint az ülés és a középkonzol közé beszorult kis tárgyakat.
Megvághatják vagy felsérthetik a kezét az ülésmechanizmus éles szélei.
ORP032002
Gépkocsija biztonsági jellemzői
63
Háttámla dőlésszög
A háttámla beállításához:
1. Dőljön kissé előre, egyidejűleg húzza felfelé a háttámla állító kart.
2. Dőljön óvatosan hátrafelé, ezzel állítsa a háttámlát a kívánt helyzetbe.
3. Engedje el a kart, végül győződjön meg a háttámla megfelelő rögzítettségéről. (A karnak vissza KELL térnie eredeti állásába a megfelelő reteszelés eléréséhez.)
Háttámla előrehajtás (első utasülésé)
Az első utasülés háttámlája előrehajtható hosszú tárgyak szállíthatósága vagy a csomagtér növelése céljából.
A háttámla előrehajtásához:
1. Engedje le legalsó helyzetébe az első utasülés fejtámláját. Majd csúsztassa hátra az ülést.
2. Húzza meg a háttámla előrehajtás reteszelő kart (háttámla állító kart), majd hajtsa az ülést a gépkocsi eleje felé. Az üléstámla visszaállításakor a háttámla tetejének megnyomásával mindig győződjön meg a helyére reteszelődéséről.
3. Az első utasülés használati helyzetébe állításához a háttámla állító kar húzása közben emelje meg és húzza hátrafelé a háttámlát. Addig húzza erősen hátrafelé a háttámlát, míg be nem kattan a helyére. Győződjön meg arról, hogy a háttámla reteszelődött a helyén.
ORP032003 ORP032071
VIGYÁZAT!
• Ne hajtsa le az első utasülés háttámláját, ha ülnek a 2. üléssor középső és első utasülés mögötti ülésén. Az ülés szerkezete az ott ülő utasok sérülését okozhatja.
• Vigyázzon, nehogy a lehajtáskor vagy a visszaállításkor becsípje a kezét vagy az ujját az ülésszerkezet.
37
Gépkocsija biztonsági jellemzői
Üléspárna magasság (felszereltségtől függően)
Az ülés magasságának állításához nyomja a kart felfelé vagy lefelé.
• Az üléspárna leengedéséhez nyomja többször lefelé a kart.
• Az üléspárna felemeléséhez húzza többször felfelé a kart.
Első ülésállítás - elektromos (felszereltségtől függően)
A vezetőülés az üléspárna külső oldalán található szabályozó kapcsolókkal állítható. Vezetés előtt úgy állítsa be az ülést a megfelelő pozícióba, hogy a kormánykereket, a pedálokat és a kapcsolókat a műszerfalon könnyen tudja kezelni.
ORP032004
VIGYÁZAT!
Az elektromos ülésszabályozás a gyújtás OFF állásában működik.
Ezért a gyerekeket soha nem szabad felügyelet nélkül az autóban hagyni.
FIGYELEM!
• Az elektromos ülést egy elektromotor hajtja. Állítsa le, amikor a beállítás befejeződött. Túlzott működtetése az elektromos berendezés sérülését okozhatja.
• Működtetés közben az elektromos ülés jelentős mennyiségű energiát fogyaszt. Ha a motor nem jár, a töltőrendszer lemerülésének elkerülése érdekében az elektromos ülést ne üzemeltesse hosszabban, mint az szükséges.
• Ne üzemeltessen két vagy több elektromos ülés szabályozó kapcsolót egy időben. Ez az elektromos ülés motor vagy az elektromos elemek hibás működéséhez vezethetnek.
Gépkocsija biztonsági jellemzői
83
Előre-hátra
1. Nyomja a szabályozó gombot előre vagy hátra az üléstámla kívánt szögbe állításához.
2. Engedje fel a kapcsolót, amint eléri a kívánt pozíciót.
Üléstámla szög
1. Nyomja a szabályozó kapcsolót előre vagy hátra az üléstámla kívánt szögbe állításához.
2. Engedje fel a kapcsolót, amint eléri a kívánt pozíciót.
Üléspárna magasság (felszereltségtől függően)
1. Húzza fel a szabályozó kapcsoló első felét felfelé az üléspárna első felének emeléséhez vagy tolja le a leengedéséhez. Húzza a szabályozó kapcsoló hátsó felét felfelé az üléspárna hátsó felének emeléséhez vagy tolja le a leengedéséhez.
2. Engedje fel a kapcsolót, amint eléri a kívánt pozíciót.
ORP032005 ORP032006
ORP032007
39
Gépkocsija biztonsági jellemzői
Deréktámasz (felszereltségtől függően)
A gerinc támasz az ülés oldalán található gerinc támasz kapcsoló benyomásával állítható.
1. Nyomja be az első részét az alátámasztás növeléséhez, vagy a kapcsoló hátsó felét az alátámasztás csökkentéséhez.
2. Engedje fel a kapcsolót, amint eléri a kívánt pozíciót.
Üléspárna hosszabbítás állítás (vezetőülésé)
Az üléspárna kívánt pozícióba állításához nyomja felfelé vagy lefelé az állító kapcsolót. Engedje el a kapcsolót, amikor az üléspárna elérte a kívánt pozícióját.
Fejtámla (első ülésé)
A vezetőülést és az első utasülést a bennülők biztonsága és kényelme érdekében fejtámlával láttuk el.
A fejtámla nem csak a vezető és az első utas kényelmére szolgál, hanem bizonyos fajta balesetek esetén segít védeni az utasok fejét és nyakát.
ORP032008
ORP032009
OHM038048N
Gépkocsija biztonsági jellemzői
103
Beállítás előre és hátra (felszereltségtől függően)
A fejtámla 4 különböző pozícióba állítható előre a kívánt szögbe. A fejtámla leghátsó pozícióba állításához teljesen húzza előre a fejtámlát a legtávolabbi állásba és engedje el. Úgy állítsa be a fejtámlát, hogy az tökéletesen támassza meg a fejet és a nyakat.
Magasság állítás fel és le
Feljebb állításához húzza felfelé a fejtámlát a kívánt pozíció eléréséig (1). Lejjebb állításához tartsa benyomva a fejtámla tartólábának tövénél lévő reteszkioldó nyomógombot (2), miközben lefelé nyomja a fejtámlát a kívánt pozíció eléréséig (3).
VIGYÁZAT!
• A balesetkori maximális hatékonysága elérése érdekében a fejtámla magasságát úgy kell beállítani, hogy a fejtámla közepe az utas szemének felső szélével egy magasságban legyen. Úgy állítsa be hosszirányban a fejtámlát, hogy a feje és a fejtámla távolsága az ökle szélességével megegyező méretű legyen. Ebből az okból nem javasolt párnát helyezni az üléstámla és a teste közé, mert az távolabb tartja a fejét a fejtámlától.
• Ne használja gépkocsiját fejtámla nélkül, mivel balesetkor súlyos sérülést szenvedhetnek a bennülők. Csak a helyesen beállított fejtámla nyújthat védelmet a nyaksérülések ellen.
• Menet közben ne állítson a fejtámla magasságán.
ORP032010
ORP032011
311
Gépkocsija biztonsági jellemzői
Eltávolítás és behelyezés
A fejtámla kiszerelése:
1. Állítson a háttámla (2) dőlésszögén a háttámla állító karral vagy kapcsolóval (1), hogy kivehető legyen a fejtámla.
2. Húzza fel a fejtámlát, amennyire csak lehet.
3. Nyomja be a fejtámla reteszkioldó gombot (3), és közben húzza tovább felfelé a fejtámlát (4).
FIGYELEM!
Ha a fejtámla és az üléspárna megemelt állapotában előredönti a háttámlát, a fejtámla nekinyomódhat a napellenzőnek vagy a gépkocsi más elemeinek.
OYFH034205
VIGYÁZAT!
SOHA ne engedje meg, hogy valaki olyan ülésben utazzon, amelynek fejtámlája ki van szerelve.
ORP033085
ORP033087
„A” típus
„B” típus
Gépkocsija biztonsági jellemzői
123
A fejtámla visszaszerelése:
1. Dugja be a fejtámla tartólábait (2) a tartólábak hüvelyeibe, miközben nyomva tartja a reteszkioldó nyomógombot (1).
2. Állítsa be a háttámla (4) dőlésszögét a háttámla állító karral vagy kapcsolóval (3).
3. Állítsa be a fejtámla megfelelő magasságát.
Üléstámla zseb
A háttámla zseb az első utas és a vezető ülésének háttámláján található.
ORP032013
VIGYÁZAT! - Üléstámla
zseb
Ne helyezzen ebbe a zsebbe nehéz vagy sarkos, éles tárgyakat. Baleset során ezek kieshetnek a zsebből, ás sérülést okozhatnak a gépkocsi utasainak.
VIGYÁZAT!
A visszaszerelés és a megfelelő beállítás után mindig győződjön meg a fejtámla rögzítettségéről.
ORP033086
ORP033088
„A” típus
„B” típus
313
Gépkocsija biztonsági jellemzői
Hátsó ülés állítása
Előre-hátra (2. üléssor)
Az ülés előre vagy hátra állítása:
1. Húzza felfelé és tartsa úgy az állítókart.
2. Csúsztassa az ülést a kívánt helyzetbe.
3. Engedje el a kart, majd győződjön meg a megfelelő rögzítettségről.
Elindulás előtt állítsa be az ülést, majd az ülés előre-hátra mozgatásával győződjön meg az ülés rögzítettségéről, anélkül, hogy felhúzná az állítókart. Ha az ülés mozog, nincs megfelelően rögzítve.
Háttámla dőlésszög (2. üléssor)
Az ülés aktuális kinézete eltérhet az ábrán
láthatótól.
A háttámla beállításához:
1. Húzza felfelé a háttámla állító kart.
ORP032016
ORP032015
Szélső ülés
Középső ülés (felszereltségtől függően)
ORP032014
ORP032060
„A” típus
„B” típus
Loading...
+ 671 hidden pages