Olympus C-5060 WIDE ZOOM User Manual [cz]

120
6 Jak upravit expoziční hodnoty a výslednou kvalitu fotografií
Režim záznamu
Volba režimu záznamu, ve kterém budou pořízeny fotografie nebo videosekvence, závisí na vašem rozhodnotí. Vhodný režim záznamu volte vždy podle účelu, ke kterému jsou fotografie pořizovány (tisk, úpravy na PC, publikace na webu apod.). Další podrobnosti o režimech záznamu, rozlišení a počtu snímků uložitelných na kartu najdete v tabulce na straně 122.
Normální obrazové režimy
Vhodné pro tisk
Pro maloformátový tisk
a webovské stránky
Komprese
Bez
komprese
Nízká
komprese
Vysoká
komprese
Počet obrazových bodů
Počet obrazových bodů roste
Snímky jsou ostřejší
R
ozlišení
Počet obrazových bodů (pixelů) (šířka x výška) použitých pro uložení fotografie. Má-li být snímek vytištěn, je doporučováno co nejvyšší rozlišení (velká čísla), protože jen tak zůstane obraz ostr ý. Nicméně, vysoké rozlišení zvětšuje velikost souboru (množství dat), takže na kartu půjde uložit jen pár fotografií.
Mír
a komprese
Ve všech režimech s výjimkou režimu TIFF jsou obrazová data komprimována. Čím je vyšší míra komprese, tím je snímek méně ostrý.
R
ozlišení a velikost snímku na obrazovce počítače
Po přenosu fotografie do počítače závisí velikost snímku zobrazeného na obrazovce počítače na schopnostech monitoru a na nastavení grafické karty (dále jen rozlišení počítače). Například fotografie pořízené v rozlišení 1024x768 zaberou celou plochu monitoru, pokud bude rozlišení počítače nastaveno na 1024x768. Nicméně, když bude rozlišení počítače vyšší než 1024x768 (například 1280x1024), zabere zobrazený snímek pouze příslušnou část obrazovky monitoru.
121
Režim záznamu
Speciální obrazové režimy
Režim záznamu Přednosti
Jak název napovídá, data jsou „surová“ (raw angl. surový, nezpracovaný, nezu­šlechtěný), takže nemohou být zpracovávána jako obvyklé obrazové soubor y.
Dochází ke zvětšení velikosti snímku. Tento režim je výhodný, pokud plánujete velké tisky.
Tento režim oceníte při tisku vašich snímků v některých fotolabech.
Rozlišení
RAW data
Jak už sám název napovídá, jde o surová, nijak neupravovaná obrazová data, na která doposud nebylo aplikováno vyvážení bílé, upravení ostrosti, kontrastu, barevné korekce ani žádné další zpracování. K zobrazení snímků uložených ve formátu RAW data je třeba program CAMEDIA Master. Použít lze také zásuvný modul pro Photoshop. (Lze ho získat z webovských stránek společnos ti Olympus.) Surová data nelze zobrazit v běžných programech a nelze je zahrnout do tiskové objednávky. Snímky pořízené ve formátu RAW data lze upravovat přímo tímto fotoaparátem. „Úpravy snímků ve formátu RAW“ (Str. 157).
ENLARGE SIZE (Zvětšení velikosti)
Po aktivaci funkce ENLARGE SIZE se bude tento fotoaparát s 5,1 miliónu obrazových bodů chovat, jako by měl přibližně 8 miliónů obrazových bodů (3264 x 2448). Díky tomu můžete dosáhnout kvalitních výtisků i na větších formátech typu A3 (297 mm x 420 mm). Bohužel úměrně tomu se zvětší i velikost souboru. Funkce ENLARGE SIZE není k dispozici v režimu .
Jestliže v režimu SHQ aktivujete funkci ENLARGE SIZE, bude maximální počet snímků pořízených vysokorychlostní sekvenční expozicí omezen na 3.
Rozlišení 3:2
Běžný poměr stran snímku je 4:3. Když změníte poměr stran na 3:2, bude možné ve fotolabech vytisknout vaše snímky bez ztráty okrajových partií. V režimu není poměr 3:2 k dispozici. Po aktivaci režimu 3:2 dojde automaticky k zapnutí LCD obrazovky. Kompozici vašeho záběru si ještě před vlastní expozicí zkontrolujte na LCD obrazovce.
Vzhled LCD obrazovky po
aktivaci režimu
3:2
122
Režim záznamu
Režimy záznamů a maximální počty uložitelných snímků
Počet uložitelných (zbývajících) snímků lze přibližně vypočítat, když kapacitu karty podělíte velikostí souboru. Po vložení karty do fotoaparátu je počet zbývajících snímků zobrazen jak na kontrolním displeji tak na LCD obrazovce.
Režimy záznamu pro fotografie
Režim
záznamu
Počet obrazových bodů Komprese
bez komprese
bez komprese
nízká
komprese
vysoká
komprese
Se zvukem
Bez zvuku
Formát
souboru
Kapacita paměti udaná v
počtu uložitelných snímků
Velikost souboru
*HIGH je vyšší kvalita a nižší komprese/NORMAL používá normální kompresi
123
Režim záznamu
Režimy záznamu pro videosekvence
Režim záznamu
Počet obrazových bodů
Se zvukem
(15 políček/sekundu) (15 políček/sekundu) (15 políček/sekundu)
Bez zvuku
Maximální možná délka záznamu (s)
• Počty uložitelných snímků uvedené v tabulce jsou pouze přibližné.
• Počet zbývajících snímků se mění v závislosti na komprimovatelnosti fotografovaného obrazu a na celé řadě dalších faktorů například také na tom, zda je, či není, na kartě uložena tisková objednávka. Za určitých podmínek se nemusí počet zbývajících snímků, který vidíte na kontrolním displeji nebo LCD obrazovce, nutně zmenšit po každém pořízení fotografie, stejně tak se nemusí zvětšit po každém vymazání snímku.
• Když je parametr VIDEO OUT nastaven na hodnotu PAL a videozáznam je pořízen s videokabelem zasunutým do fotoaparátu, může se maximální možná délka videosekvence lišit od údajů uvedených v tabulce.
Jak nastavit režim záznamu
Přepínač režimů
Ze vstupního menu vyberte MODE MENU
PICTURE , poté stiskněte tlačítko .„Jak používat menu“ (Str. 49)
• Pokud je symbol přímo součástí vstupního menu, stiskněte tlačítko křížového ovladače, jehož ikona je vykreslena vedle symbolu . „Jak nadefinovat nabídku rychlého menu“ (Str. 168)
Křížový ovladač Tlačítko OK
Jestliže jste režim záznamu pro fotografie nastavili na některou z hodnot TIFF, SHQ, HQ, SQ1 nebo SQ2, zobrazte si stiskem tlačítka obrazovku určenou k nastavení rozlišení. Konkrétní rozlišení vyberte pomocí tlačítek a . Pokud jste si vybrali režim SQ1 nebo SQ2, stiskněte po nastavení rozlišení znovu tlačítko a stiskem nebo zvolte míru kvality z hodnot HIGH (vysoká) a NORMAL (běžná).
124
Režim záznamu
Přepínač režimů
Ze vstupního menu vyberte stiskem tlačítka položku .
„Jak používat menu“ (Str. 49)
Stiskem nebo vyberte požadovaný režim záznamu. V případě fotografií zvolte jeden z následujících režimů záznamu: RAW, TIFF, SHQ, HQ, SQ1, SQ2. V případě videosekvencí zvolte režimu záznamu SHQ, HQ nebo SQ. Pokračujte 4. krokem.
Stiskněte tlačítko .
• Menu skryjte opakovaným stiskem tlačítka .
125
ISO citlivost
Čím vyšší je hodnota ISO citlivosti, tím vyšší je citlivost fotoaparátu na světlo a úměrně tomu se také zvyšuje jeho schopnos t pořizovat snímky i za špatného osvětlení. Bohužel vedlejším efektem vyšších hodnot je i větší „elektronické zašumění“ výsledných fotografií, které mohou získat zrnitý vzhled.
AUTO Citlivost je nastavena automaticky v souladu se světelnými
podmínkami a mírou jasu fotografovaného objektu.
80/100/200/400 Hodnota 100 je ideální pro pořizování jasných a ostrých záběrů za
denního světla. Při vyšších hodnotách ISO citlivosti můžete použít pro stejné množství světla kratší expoziční časy.
Přepínač režimů
Ze vstupního menu vyberte MODE MENU CAMERA ISO. Tlačítky a vyberte nejvhodnější variantu nastavení ISO citlivosti a stiskněte tlačítko .
„Jak používat menu“ (Str. 49)
• V režimech A, S a M není hodnota AUTO k dispozici.
• Menu skryjte opětovným stiskem tlačítka .
• Pokud je ISO citlivost nas tavena na jinou hodnotu než AUTO, objeví se na kontrolním displeji symbol ISO.
Křížový ovladač Tlačítko OK
• Vyšší ISO citlivost může být příčinnou většího elektronického šumu.
• Pokud je parametr ISO nastaven na hodnotu AUTO a fotografujete-li při
nedostatečném osvětlení s vypnutým bleskem, dojde k automatickému zvýšení ISO citlivosti. Kdyby se tak nestalo, došlo by k neúměrnému prodloužení expoziční doby a patrně i k rozmazání snímku v důsledku nechtěného pohybu fotoaparátu.
• Je-li ISO citlivost nas tavena na hodnotu AUTO a leží-li fotografovaný objekt mimo
dosah blesku, dojde k automatickému zvýšení ISO citlivosti.
• Pokud použijte v režimech P, A nebo S synchronizaci blesku s pomalou závěrkou,
bude nejdelší možný expoziční čas záviset také na nastavení ISO citlivosti.
126
Kompenzace expozice
V některých situacích můžete s ručně doladěnými (kompenzovanými) expozičními hodnotami dosáhnout lepšího výsledku než s hodnotami, které vám nabízí fotoaparát. Kompenzaci můžete provést výběrem vhodné „kompenzační hodnoty“. Po nastavení kompenzace si můžete její vliv okamžitě zkontrolovat na LCD obrazovce.
Přepínač režimů
Přidržte stisknuté tlačítko a současně otáčejte kruhovým přepínačem.
Kladná kompenzace (+)
Otáčením doprava můžete provést kompenzaci až o +2.0.
Záporná kompenzace (–)
Otáčením doleva můžete provést kompenzaci až o -2.0.
• Kompenzaci expozice lze nastavit s krokem po 1/3 nebo 1/2 EV. „Expoziční krok – Jak nas tavit přírůstek expozičního čísla“ (Str. 174)
• Kompenzační hodnota je zobrazena na kontrolním displeji.
Tlačítko kompenzace expozice
Kruhový volič
127
Kompenzace expozice
• Často se stane, že bílé objekty (typicky sníh) vyjdou na fotografiích tmavší, než je jejich přirozený odstín. Kladnou kompenzací můžete takovým objektům vrátit jejich přirozený tón. Stejným způsobem můžete zápornou kompenzací upravit fotografie tmavých objektů.
• Pokud máte zapnutou LCD obrazovku a parametr HISTOGRAM nastaven na hodnotu
ON, vykreslí se po s tisku tlačítka na LCD
obrazovce histogram.
• Jestliže přidržíte stisknuté tlačítko a poté stisknete tlačítko , dojde k vykreslení obrazovky určené k nastavení his togramu. Na této obrazovce můžete zapnout a vypnout zobrazování histogramu. „Zobrazení his togramu – Jak u fotografií zobrazit rozložení jasové složky“ (Str. 176)
• Polohu záměrné značky histogramu můžete změnit. „Jak změnit polohu (umístění) záměrné značky histogramu“ (Str. 178)
• V režimu M nelze histogram zobrazit.
• V režimu M můžete po stisku a přidržení tlačítka za současného otáčení kruhového voliče nastavit číslo clony. „Fotografování v manuálním režimu“ (Str. 88)
• V případě použití blesku, se může skutečný jas (expozice) snímku lišit od zamýšlené úrovně jasu.
• Kompenzace expozice nedokáže upravit snímky, pokud je na nich okolí fotografovaného objektu příliš jasné nebo příliš tmavé.
128
Vyvážení bílé
Reprodukce (podání) barev závisí na aktuálním osvětlení. Když bude například na bílý papír dopadat denní světlo, přímé slunce nebo umělé osvětlení, bude výsledný odstín bílé pro každý typ osvětlení trochu jiný. Vhodným nastavením parametru WB (vyvážení bílé) můžete dosáhnout přirozenějšího podání barev.
Přepínač režimů
Ze vstupního menu vyberte MODE MENU
PICTURE WB a stiskněte tlačítko .„Jak používat menu“ (Str. 49)
• Pokud je symbol WB přímo součástí vstupního menu, stiskněte tlačítko křížového ovladače, jehož ikona je vykreslena vedle symbolu WB. „Jak nadefinovat nabídku rychlého menu“ (Str. 168)
Tlačítkem nebo vyberte nejvhodnější způsob vyvážení bílé pro konkrétní situaci. Zvolit si můžete z hodnot AUTO, PRESET1, PRESET2, CUSTOM a (manuální vyvážení bílé).
Křížový ovladač Tlačítko OK
Stiskněte tlačítko . Menu skryjte opětovným stiskem tlačítka . Stiskem tlačítka přejděte na další obrazovku. „PRESET 1 (1. sada předdefinovaných typů osvětlení)“ (Str. 129)
Stiskem tlačítka přejděte na další obrazovku. „PRESET 2 (2. sada předdefinovaných typů osvětlení)“ (Str. 129)
Stiskem tlačítka přejděte na další obrazovku. „Uživatelsky nadef inované vyvážení bílé“ (Str. 130)
Stiskem tlačítka přejděte na další obrazovku. „Manuální vyvážení bílé“ (Str. 131)
129
Vyvážení bílé
AUTO (automatické vyvážení bílé)
K vyvážení bílé vůči jakémukoliv zdroji světla dojde automaticky.
PRESET 1 (1. sada předdefinovaných typů osvětlení)
Podle typu osvětlení si vyber te některý z předdefinovaných způsobů vyvážení bílé pro fotografování v exteriéru. Pomocí tlačítek a vyberte některou z následujících hodnot a poté stiskněte tlačítko . Konfigurační obrazovku opusťte opakovaným stiskem tlačítka .
Pro fotografování ve stínu. Pro fotografování při zatažené obloze. Pro fotografování za slunečného dne. Pro fotografování za soumraku.
PRESET 2 (2. sada předdefinovaných typů osvětlení)
Podle typu osvětlení si vyber te některý z předdefinovaných způsobů vyvážení bílé pro
fotografování v interiéru. Pomocí tlačítek a vyberte některou z následujících hodnot a poté stiskněte tlačítko . Opětovným stiskem téhož tlačítka menu skryjte.
Pro fotografování při zářivkovém osvětlení se světlem denního typu (6700K)*. Tento typ zářivek se obvykle používá v obytných domech.
Pro fotografování při zářivkovém osvětlení s neutrálně bílým světlem (5000K)*. Tento typ zářivek se obvykle používá ve stolních lampách apod.
Pro fotografování při zářivkovém osvětlení se s tude­ným světlem (4200K)*. Tento typ zářivek se obvykle používá v kancelářích apod.
Pro fotografování při zářivkovém osvětlení s bílým světlem (3500K)*.
Pro fotografování při žárovkovém osvětlení (3000K)*.
130
Vyvážení bílé
Uživatelsky nadefinované vyvážení bílé
Tato funkce slouží k aktivaci vyvážení bílé, které bylo uloženo pomocí funkce CUSTOM WB (Uživatelsky definované vyvážení bílé). Pomocí tlačítek a vyberte jedno z předem nadefinovaných nas tavení CUSTOM 1, CUSTOM 2, CUSTOM 3 nebo CUSTOM 4 a poté stiskněte tlačítko . Menu skryjte opětovným stiskem tlačítka . Pokud nebylo příslušné uživatelsky definované vyvážení bílé uloženo, bude odpovídající položka zašedlá a nepůjde vybrat.
Jak ulo
žit uživatelsky nadefinované vyvážení bílé
Aktuálně nastavené vyvážení bílé a kompenzaci tohoto vyvážení si můžete uložit jako hodnoty CUSTOM 1 – CUSTOM 4 a poté je aktivovat z příslušného menu, které nabízí uživatelsky nadefinované vyvážení bílé.
Přepínač režimů
Ze vstupního menu vyberte MODE MENU PICTURE CUSTOM WB CUSTOM 1, CUSTOM 2, CUSTOM 3 nebo CUSTOM 4 a poté stiskněte tlačítko .
„Jak používat menu“ (Str. 49)
• Aktuálně nastavené vyvážení bílé a kompenzace tohoto vyvážení budou uloženy jako příslušné uživatelsky definované vyvážení bílé (CUSTOM WB).
• Pokud je na dané pozici již uloženo uživatelské vyvážení bílé, objeví se obrazovka, žádající potvrzení tohoto úkonu. Chcete-li uložit nové vyvážení bílé (tzn. přepsat předchozí), vyberte položku RESET (Zrušit) a stiskněte tlačítko .
• Menu skryjte opětovným stiskem tlačítka .
Křížový ovladač Tlačítko OK
131
Vyvážení bílé
Manuální vyvážení bílé
Tato funkce je užitečná v situacích, kdy potřebujete daleko přesnější vyvážení bílé, než jaké nabízí přednastavené hodnoty z nabídky PRESET WB. Aby mohl fotoaparát určit správné vyvážení bílé pro konkrétní kompozici záběru, musíte zacílit fotoaparát na bílý objekt nasvícený daným typem osvětlení a poté přesně vyvážit bílou.
Nechejte si vykreslit obrazovku a poté zacilte fotoaparát na list bílého papíru.
• Bílý papír umístěte tak, aby zabíral celou plochu obrazovky. Ujistěte se, že na papíru nejsou žádné stíny.
Stiskněte tlačítko .
• Nové vyvážení bílé bude uloženo a na LCD obrazovku se vrátí hlavní menu (MODE MENU).
3
Tlačítko mačkejte tak dlouho, až menu zmizí.
Symbol manuálního
vyvážení bílé
132
Vyvážení bílé
• Vyvážení bílé pomocí hodnoty naměřené z bílého papíru nemusí být správné, pokud je světlo odražené papírem příliš jasné nebo matné.
• Za určitých světelných podmínek může být vyvážení bílé neúčinné.
• Po změně vyvážení bílé z hodnoty AUTO na jinou hodnotu, si prohlédněte pořízenou fotografii a zkontrolujte její barevné podání na LCD obrazovce.
• Při nastavení bílé na jinou hodnotu než AUTO, se u snímků fotografovaných s bleskem může stát, že výsledné barevné podání bude mít jiné zabarvení než obraz na LCD obrazovce.
Loading...
+ 29 hidden pages