Zircon MultiScanner Pro SL User guide [cs]

NÁVOD K OBSLUZE
Multifunkční detektor "MultiScanner Pro SL"
Obj. č.: 81 16 97
2. Součásti detektoru
1. Úvod
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup našeho univerzálního a výkonného multifunkčního detektoru s přehledným displejem z tekutých krystalů (LCD), pomocí kterého vyhledáte a zaměříte ve zdi (pod omítkou na stěnách a stropech) nebo v podlaze pod dlaždicemi elektrická vedení a kabely (pod napětím i bez napětí). Dále slouží tento speciální detekční přístroj k vyhledávání dutin (dutých prostor pod omítkou), vodovodního nebo plynového potrubí, trubek topení včetně měděných trubek nebo ocelových výztuží v železobetonu (žebírkovou neboli žebrovanou ocel pro betonářskou výztuž) jakož i kovových trámů (nosníků a sloupků), hřebíků z magnetických i nemagnetických kovů a dřevěných trámů do hloubky 38 mm až 76 mm.
K provedení přesného zaměření těchto materiálů slouží patentované bodové světlo SpotLite®, které Vám označí hranu (okraj) vyhledaného (zaměřeného) objektu.
Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení přístroje do provozu a k jeho obsluze. Uschovejte si tento návod k obsluze, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst! Přečtením tohoto návodu k obsluze se podrobně seznámíte se všemi funkcemi a možnostmi tohoto přístroje.
2
Zaměřovací patentované bodové světlo SpotLite®: Pomůcka k označení přesné polohy
A
hrany (okraje) zaměřeného objektu (například trámu). Zaměřovací značka (trojúhelník): Pomůcka k označení přesné polohy hrany (okraje)
B
zaměřeného objektu (například trámu). Senzor detekující kovové materiály.
C
Symbol „blesku“: Signalizace detekce střídavého napětí.
D
TrueCal: Symbol provedené kalibrace přístroje.
E
LCD displej
F
Symbol vybité baterie v přístroji.
G
Posuvný přepínač se čtyřmi polohami: Volba funkcí vyhledávání různých materiálů
H
a elektrických vedení – viz následující vyobrazení. Tlačítko zapnutí a vypnutí přístroje.
I
Bateriové pouzdro (zadní strana přístroje).
J
3. Vložení (výměna) baterie, funkce automatického vypínání přístroje
Jakmile se na displeji přístroje po jeho zapnutí neobjeví žádné zobrazení nebo případě, jestliže se na displeji přístroje zobrazí symbol vybité baterie , proveďte v přístroji výměnu baterie
následujícím způsobem: Otevřete na zadní straně detektoru kryt bateriového pouzdra zatlačením nehtem prstu nebo
vhodnou mincí na uzávěr tohoto krytu. Vyndejte z bateriového pouzdra vybitou baterii a odpojte ji od kontaktů (od klipsu). Připojte ke kontaktům (klipsu) správnou polaritou novou baterii s jmenovitým napětím 9 V.
Vložte baterii do bateriového pouzdra a kryt bateriového pouzdra uzavřete. V normálních podmínkách vydrží tato baterie napájet přístroj asi 2 roky. K napájení přístroje
používejte pouze kvalitní alkalické baterie, například typu „6LR 61“(MN 1604“, „6F22“ „006P“, „PP3, “ „E-Block“), neboť mají delší životnost než obyčejné zinko-uhlíkové baterie.
3
Z důvodů šetření baterie vložené do přístroje dochází k automatickému vypínání přístroje po uplynutí cca 15 minut, pokud nebudete přístroj dále používat a zapomenete-li jej vypnout.
4
“ nebo
4. Volba funkcí vyhledání různých materiálů
Polohy posuvného přepínače
STUD SCAN“: Vyhledání stropnic ve vnitřním zdivu, příčných nebo svislých trámů a sloupků v suchém zdivu (sádrokartonové desky, dřevěné trámy nebo jiné nekovové výztuže) až do maximální hloubky 1,9 cm.
STUD DEEPSCAN“: Vyhledání stropnic ve vnitřním zdivu, příčných nebo svislých trámů a sloupků v suchém zdivu (sádrokartonové desky, dřevěné trámy nebo jiné nekovové výztuže) až do maximální hloubky 3,8 cm (1,9 až 3,8 cm).
METAL SCAN“: Vyhledání kovových objektů ve zdivu (kovové trubky ocelové výztuže atd.). Přístroj vyhledá kovové předměty ve všech nekovových materiálech (cihly, kámen, beton, plynobeton, mazanina, dřevo, sádrokartonové desky, keramické a minerální stavební materiály) až do maximální hloubky 7,6 cm (feromagnetické materiály, například ocel nebo železo) nebo do maximální hloubky 3,8 cm (neferomagnetické materiály, například měď nebo hliník).
AC SCAN“: Vyhledání vedení (kabelů) se střídavým napětím (AC) přímo pod omítkou nebo pod dřevěnými panely či pod jinými nekovovými obklady až do maximální hloubky 5,1 cm. Pokud budou kabely uloženy v kovových krytech (v trubkách), pak je přístroj nerozezná (nerozená, že jsou pod napětím). V tomto případě použijte funkci „METAL SCAN“.
5. Zapnutí a vypnutí detektoru a provedení jeho kalibrace
Tento přístroj zapnete a vypnete stisknutím tlačítka na jeho levé straně. Důležité upozornění: Abyste zabránili chybám při provádění měření (při lokalizaci objektu), musí
se detektor při měření (vyhledávání objektů) stále dotýkat povrchu (omítky), pod kterým (pod kterou) zaměřujete hledaný objekt.
Z důvodů šetření do detekčního přístroje vložené baterie dochází k automatickému vypínání přístroje po uplynutí cca 15 minut, pokud nebudete přístroj dále používat k zaměřování objektů a zapomenete-li jej vypnout.
5
Kalibrace přístroje
Zvolte požadovanou funkci měření (hledání objektů) posunutím posuvného přepínače pod displejem měřícího přístroje do polohy „STUD SCAN“, „STUD DEEPSCANMETAL SCAN“. Přiložte detektor těsně ke stěně (na povrch omítky). Stiskněte tlačítko zapnutí přístroje a podržte toto tlačítko dále stisknuté. Na displeji přístroje se po ukončení kalibrace (asi po uplynutí 1 až 2 sekund) zobrazí symbol „TruCal“. Během provádění této kalibrace nesmíte detekčním přístrojem hýbat (nesmíte jím posunovat po stěně a nesmíte jej nadzvedávat).
Úspěch pozdějšího správného zaměření hledaného objektu závisí na tom, na kterém místě provedete kalibraci přístroje. Ke kalibraci přístroje zvolte takové místo na stěně (na omítce), kde přepokládáte, že se pod omítkou nenachází žádný dřevěný trám nebo kovový objekt.
V případě neúspěšně provedené kalibrace se zobrazí na displeji detekčního přístroje v některých případech následující hlášení „Restart at New Location“ (Proveďte novou kalibraci přístroje na jiném místě).
Pokud nedojde k provedení úspěšné kalibrace detekčního přístroje, přiložili jste přístroj pravděpodobně přímo nad dřevěný trám nebo nad kovový objekt. Pokuste se v tomto případě provést novou kalibraci přístroje na jiném místě. Vypněte přístroj a znovu jej zapněte. Proveďte znovu výše uvedený postup kalibrace přístroje. Přiložte přístroj ke stěně několik centimetrů od místa, kde provedl přístroj nesprávnou kalibraci.
6. Vyhledávání nekovových objektů (dřevěných trámů atd.) STUD
Po zvolení funkce měření posunutím posuvného přepínače do polohy „STUD SCAN“ nebo do polohy „STUD DEEPSCAN“ a po provedení kalibrace přístroje držte dále stisknuté tlačítko zapnutí přístroje. Posunujte pomalu přístrojem po povrchu stěny (omítky) například doprava. Jakmile se
vyplní zcela zobrazení na displeji přístroje šipkami a ozve-li se z přístroje akustický signál, nalezli jste polohu levé hrany (levého okraje) zaměřovaného objektu (například levou hranu dřevěného trámu). Neuvolňujte stisknutí tlačítka zapnutí přístroje a označte si tuto polohu tužkou. Tuto polohu označí přístroj také rozsvícením paprsku bodového světla.
6
Nyní začněte posunovat přístrojem dále po stěně pomalu dále doprava tak dlouho, dokud z displeje detekčního přístroje nezmizí zobrazení se šipkami. Poté začněte posunovat po stěně přístrojem pomalu doleva.
Nyní začněte posunovat přístrojem dále po stěně pomalu dále doprava tak dlouho, dokud z displeje přístroje nezmizí zobrazení se šipkami. Poté začněte posunovat po stěně přístrojem pomalu doleva.
Jakmile se znova vyplní zcela zobrazení na displeji přístroje šipkami a ozve-li se z přístroje akustický signál, nalezli jste polohu pravé hrany (pravého okraje) zaměřovaného objektu. Neuvolňujte stisknutí tlačítka zapnutí přístroje a označte si tuto polohu tužkou. Tuto polohu označí přístroj také rozsvícením paprsku bodového světla. Uprostřed obou těchto dvou označení se nachází střed zaměřeného objektu.
7. Vyhledávání kovových objektů (trubek atd.) METAL
Jakmile se znova vyplní zcela zobrazení na displeji přístroje šipkami a ozve-li se z přístroje akustický signál, nalezli jste polohu pravé hrany (pravého okraje) zaměřovaného objektu. Neuvolňujte stisknutí tlačítka zapnutí přístroje a označte si tuto polohu tužkou. Tuto polohu označí přístroj také rozsvícením paprsku bodového světla. Uprostřed obou těchto dvou značek se nachází střed zaměřeného objektu.
Při náročnějších aplikacích, například při lokalizaci žebírkové neboli žebrované oceli pro betonářské výztuže, otestujte zkoumaný povrch jak vodorovně, tak i svisle.
.
8. Vyhledávání elektrických vedení pod napětím AC
Po zvolení funkce měření posunutím posuvného přepínače do polohy „AC SCAN“ a po provedení kalibrace přístroje postupujte dále způsobem popsaným v kapitole „7. Vyhledávání kovových objektů (trubek atd.) METAL“.
Po zvolení funkce měření posunutím posuvného přepínače do polohy „METAL SCAN“ a po provedení kalibrace přístroje držte dále stisknuté tlačítko zapnutí přístroje. Posunujte pomalu přístrojem po povrchu stěny (omítky) například doprava. Jakmile se vyplní zcela zobrazení na
Zaregistruje-li přístroj pod omítkou vedení (kabely) se střídavým napětím, zobrazí se na jeho
displeji přístroje šipkami a ozve-li se z přístroje akustický signál, nalezli jste polohu levé hrany (levého okraje) zaměřovaného objektu (například levý okraj ocelové nebo měděné trubky či kovového sloupku). Neuvolňujte stisknutí tlačítka zapnutí přístroje a označte si tuto polohu tužkou. Tuto polohu označí přístroj také rozsvícením paprsku bodového světla.
7
displeji symbol blesku .
8
10
Důležitá upozornění:
Elektrická vedení ve větší hloubce než 51 mm nemusí za určitých okolností tento přístroj objevit. V tomto případě (pokud to bude možné) vypněte elektrický proud a pokuste se takovéto vedení objevit se zapnutou funkcí „METAL SCAN“ (vyhledávání kovových předmětů).
Kovové objekty ve zdivu (například uložení kabelů v blízkosti kovových sloupků) přenášejí elektrická pole a způsobují rušení zaměření hledaných elektrických vedení. V takovýchto případech se pokuste vyhledat elektrické vedení rovněž se zapnutou funkcí „METAL SCAN“.
Pokud přepokládáte, že se pod omítkou nachází elektrické vedení (například kabely uložené v kovových krytech nebo v trubkách), a Vy jste toto vedení neobjevili pomocí funkce „AC SCAN“, použijte k vyhledání takovýchto vedení rovněž funkci „METAL SCAN“.
Následkem elektrostatických nábojů, které se vyskytují za určitých okolností vedle (v blízkosti) elektrických vedení, může přístroj označit takováto místa s elektrickými poli, jakoby se pod nimi nacházela elektrická vedení. V těchto případech přiložte svoji volnou ruku na stěnu (tím provedete odvedení těchto elektrostatických nábojů). Posunujte přístroj po stěně velmi pomalu, neboť zvýšeným třením mohou vzniknout rušivé elektrostatické náboje.
Důležitým faktorem pro vyhledání elektrických vedení (pod napětím) je výchozí poloha detektoru. Maximální citlivost detekce střídavého napětí docílíte, přiložíte-li detektor na stěnu zpočátku do větší vzdálenosti od elektrického vedení.
9. Signalizace střídavého napětí – funkce STUD i METAL
V případě detekce střídavého napětí při vyhledávání nekovových (STUD) i kovových (METAL)
objektů budete na tuto skutečnost upozorněni zobrazením symbolu „blesku na displeji přístroje. V těchto případech při provádění dalších měření a zaměřování objektů, vypněte (pokud to bude možné) elektrický proud.
9
10. Několik užitečných rad
Abyste zabránili chybám při provádění měření (při lokalizaci objektu), musí se detektor při měření (vyhledávání objektů) stále dotýkat povrchu (omítky), pod kterým (pod kterou) zaměřujete hledaný objekt. Při používání detekčního přístroje nemějte na sobě pokud možno žádné ozdoby (kovové náramky, prsteny atd.). V blízkosti zaměřovaného objektu se nesmějí nacházet žádné velké kovové nástroje a jiné kovové předměty. Abyste mohli zaměřit vyhledávaný objekt zcela přesně, nedávejte do blízkosti přístroje druhou volnou ruku nebo jiné předměty (dodržte minimální vzdálenost od těchto rušivých předmětů 15 cm).
Během vyhledávání objektu netlačte příliš na přístroj. Počkejte 5 až 10 minut, dokud se teplota přístroje nevyrovná s teplotou okolí (například po
vynešení přístroje z klimatizované místnosti do venkovního prostoru za teplého počasí). Zobrazí-li se na displeji detekčního přístroje následující hlášení „Restart at New Location
(Zapněte znovu přístroj a zvolte jiné místo), pak jste provedli kalibraci přístroje na omítce s příliš vysokou hustotou materiálu nebo přímo nad dřevěným nebo kovovým trámem. Toto hlášení se zobrazí na displeji detekčního přístroje také v případě, pokud během zaměřování objektu přístroj nakloníte nebo nadzvednete.
Hrubý povrch (stěny, omítky, podlahy):
Před testováním odstraňte z plochy (povrchu) omítky písek a kaménky. Zůstane-li plocha nadále poněkud hrubá (drsná), vložte mezi ní a přístroj tenkou lepenku (papír).
U dvojitých trámů zaregistruje tento přístroj pouze jejich vnější hranu (například u trámů, které jsou umístěny okolo dveří, oken nebo rohů místnosti).
Zkontrolujte, zda jste opravdu „narazili“ na trám (dřevěný sloupek). Zkontrolujte, zda jsou i jiné další trámy od sebe stejně vzdáleny. Zpravidla bývá odstup těchto výztuží (trámů nebo sloupků) 30, 40 nebo 60 cm. Proveďte dodatečnou kontrolu přímo nad a pod prvním zaregistrovaným místem, zda se jedná skutečně o trám (sloupek).
Texturované (tvarované) stropy: Takovýto strop zakryjte ochranným kartonem a použijte funkci hloubkového vyhledávání „STUD DEEPSCAN“.
Pozor: Pokud se budou v blízkosti sádrokartonových desek nebo pod omítkou nacházet elektrická vedení (kabely), kovové nebo plastové trubky, mohou být tyto objekty za určitých okolností detekovány tímto přístrojem jako trámy. Budete-li provádět vyhledávání objektů v režimu „STUD“, vypněte (pokud to bude možné) elektrický proud.
Zvláštnosti některých materiálů
Skrz následující materiály nerozezná přístroj za určitých okolností dřevené trámy:
Keramická dlažba.
Podlahy potažené koberci, které mají vypodloženou (čalouněnou) spodní stranu.
Tapety s kovovými vlákny nebo s kovovou fólií.
Vlhké stěny s čerstvou malbou. Takovéto stěny musíte nechat minimálně 1 týden vyschnout.
V případě potřeby použijte k vyhledání dřevěných trámů režim (funkci) „METAL SCAN
(detekce kovových objektů). Pomocí této funkce vyhledáte hřebíky, šrouby (vruty) nebo jiné kovové předměty, které se většinou nacházejí v dřevěných trámech.
Překlad tohoto návodu zajistila společnost Conrad Electronic Česká republika, s. r. o.
Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv druhy kopií tohoto návodu, jako např. fotokopie, jsou předmětem souhlasu společnosti Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. Návod k použití odpovídá technickému stavu při tisku!
Změny vyhrazeny!
© Copyright Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. KU/03/2012
Loading...