Magellan CROSSOVERGPS User Manual [fi]

Magellan® CrossoverGPS
Käyttöopas
Käyttöohjeet
Magellan CrossoverGPS
TÄRKEITÄ KÄYTTÖTURVAVAROITUKSIA
Joissakin maissa on kiellettyä kiinnittää mitään tuulilasiin. Tarkistakaa oman maanne sovellettavat määräykset asennuksesta tuulilasille. Vaihtoehtoisia sijoitusratkaisuja on osoitteessa www.magellanGPS.com. Magellan CrossoverGPSn mukana toimitetaan tarralevy, jonka avulla laitteen voi sijoittaa vaihtoehtoisesti kojelaudalle.
Ajon aikana tarve katsoa näyttöä on erittäin vähäinen. Äänikehotteet opastavat sinua kohti määränpäätä. Kuljettaja saa syöttää tietoja tai ohjelmoida Magellan CrossoverGPS -paikanninta ainoastaan ajoneuvon ollessa pysähtyneenä. Ajoneuvon liikkuessa vain sen matkustaja saa syöttää tietoja tai ohjelmoida Magellan CrossoverGPS -paikanninta.
Sinä itse vastaat kaikkien tieliikennemääräysten ja - lakien noudattamisesta.
Tietokannan tarkkuus on pyritty varmistamaan kaikin mahdollisin keinoin. Aikaa myöten kuitenkin tiet, POI-kohteet sekä yritysten ja palvelujen sijainnit voivat muuttua. Tietokanta ei sisällä, analysoi, käsittele, arvioi tai heijasta mitään seuraavista: lakiperusteisia rajoituksia (kuten ajoneuvotyypin, painon, korkeuden, leveyden, kuorman tai nopeuden rajoituksia), tien kaltevuuksia tai nousukulmia, siltojen korkeuksia tai leveyksiä tai paino- ja muita rajoituksia, asukastiheyksiä, seudun laatua tai turvallisuutta, poliisin, pelastuslaitoksen, ensiavun tai muun avun saatavuutta tai läheisyyttä, rakennustöiden alueita tai vaaroja, teiden tai katujen sulkuja, teiden, liikenteen tai liikennevälineiden turvallisuutta tai tilaa, sääolosuhteita, päällysteiden ominaisuuksia tai kuntoa, erikoistapahtumia, liikenneruuhkia. Olet itse vastuussa siitä, että et seuraa vaarallisia tai laittomia reittisuosituksia.
Säilytä Magellan CrossoverGPS erossa äärimmäisistä lämpötiloista. Älä esimerkiksi jätä sitä suoran auringonpaahteen kohteeksi pitkäksi ajaksi.
Asentaessasi Magellan CrossoverGPSn ajoneuvoosi käytettiinpä sitten tuulilasiasennusta, tuuletusritiläasennusta tai muuta asennustapaa huolehdi siitä, ettei Magellan CrossoverGPS estä kuljettajan näkyvyyttä tielle, häiritse ajoneuvon turvalaitteiden, kuten turvatyynyjen, toimintaa tai aiheuta ajoneuvossa olijoille vaaraa irrotessaan kiinnikkeistään ajon aikana. Voit olettaa ajoneuvon vaurioiden tai sen sisällä olevien henkilöiden henkilövahinkojen vaaran voivan olla seuraus Magellan CrossoverGPS -paikanninta asentaessasi tekemistäsi valinnoista.
Eräiden valtioiden lait kieltävät stereokuulokkeiden käytön moottoriajoneuvoa ajettaessa. Tarkista asiaa koskevat soveltuvat sen maan lainkohdat
Ole varovainen kuunnellessasi musiikkia erityisen pitkiä aikoja kuulokkeilla, koska se saattaa aiheuttaa kuulon heikkenemistä.
Magellan CrossoverGPSn akku on ladattavaa tyyppiä, eikä sitä tarvitse irrottaa laitteesta. Jos se täytyy vaihtaa uuteen, ota yhteys Magellanin tekniseen tukeen.
Magellan CrossoverGPS –paikantimen lataus
Käytä ainoastaan Magellan CrossoverGPS -paipantimelle hyväksyttyä verkkovirtalähdettä (Phihong: PSC2200R-050). Toisentyyppisen AC-virtalähteen käyttö aiheuttaa virhetoimintoja ja/tai mahdollisen tulipalon vaaran akun ylikuumentuessa.
Käytä ainoastaan Magellan CrossoverGPS -paikantimelle hyväksyttyä tai sen mukana toimitettua autolaturia. Toisentyyppisen autolaturin käyttö aiheuttaa virhetoimintoja/tai vaurioita paikantimelle.
Magellan CrossoverGPS –paikantimen mukana toimitetaan LUETTELOITU virtalähde, jossa on merkinnät “LPS”, “Limited Power Source” ja "output rated + 5 V dc / 2.0 A".
Käytä Magellan CrossoverGPS -paikantimelle hyväksyttyä tai sen mukana toimitettua USB-kaapelia.
Turvallisuussyistä Magellan CrossoverGPS -paikantimen akun lataaminen keskeytyy, kun ympäristön lämpötila laskee alle 0 °C tai nousee yli 45 °C).
1
TÄRKEITÄ KÄYTTÖTURVAVAROITUKSIA
Tietoja AC-virtalähteestä
Älä käytä virtalähdettä hyvin kosteassa ympäristössä. Älä koskaan koske virtalähdettä märin käsin tai kun jalkasi ovat märät.
Järjestä virtalähteen ympärille riittävä tuuletus käytettäessä sitä antamaan laitteelle virtaa tai lataamaan akkua. Älä peitä AC-virtalähdettä tai muita jäähdytystä vaativia esineitä. Älä käytä AC-virtalähdettä poistamatta sitä suojapussistaan.
Liitä virtalähde oikeanlaiseen pistorasiaan. Jännite- ja maadoitusvaatimukset löytyvät tuotteen kotelosta ja/tai pakkauksesta.
Älä käytä virtalähdettä, jos johto vaurioituu.
Älä yritä korjata Magellan CrossoverGPS -laitetta. Sen sisällä ei ole mitään käyttäjän huollettavia osia. Vaihda Magellan CrossoverGPS uuteen, jos se vaurioituu tai joutuu liian kosteisiin oloihin.
Tietoja akusta
Älä yritä vaihtaa akkua. Akkuun liittyvissä asioissa ota yhteys Magellanin tekniseen tukeen.
Käytä ainoastaan Magellan CrossoverGPS -paikantimelle hyväksyttyä laturia.
2
TÄRKEITÄ KÄYTTÖTURVAVAROITUKSIA
Yhdysvaltain tietoliikennekomission (Federal Communication Commission, FCC) häiriöilmoitus
Tämä laite on testattu ja sen on todettu täyttävän FCC -sääntöjen jaksossa 15 asetetut vaatimukset B-ryhmän digitaalilaitteille. Nämä vaatimukset on asetettu, jotta kaupallisessa ympäristössä käytettävien laitteiden osalta voitaisiin tarjota kohtuullista suojaa haitallista häiriöitä vastaan. Tämä laite aiheuttaa, käyttää ja saattaa säteillä radiotaajuusenergiaa, ja jollei laitetta asenneta oikein ja käytetä käyttö-ohjeiden mukaisesti, se saattaa aiheuttaa haitallisia häiriöitä radiotietoliikenteeseen. On kuitenkin mahdollista, että häiriöitä esiintyy tietyn asennuksen yhteydessä. Voit päätellä, aiheuttaako laitteenne häiriöitä, sulkemalla ja avaamalla laitteen. Mikäli laite aiheuttaa häiriöitä radio- tai televisiovastaanottimissa, voitte yrittää korjata häiriön jollakin seuraavista keinoista:
Kääntäkää televisio- tai radioantennia.
Siirtäkää laite kauemmaksi televisiosta tai radiosta.
Siirtäkää laite pistorasiaan, joka on toisessa virtapiirissä kuin radio tai televisio.
Kysy neuvoa myyjältä tai radio- ja tv-mekaanikolta.
Tämä laite on FCC-sääntöjen osan 15 mukainen. Käyttöä koskevat kaksi seuraavaa ehtoa: (1) tämä laite ei saa aiheuttaa haitallisia häiriöitä, ja (2) tämän laitteen täytyy kestää vastaanotossa kaikki häiriöt mukaan luettuina häiriöt, jotka saattavat aiheuttaa ei-toivottua toimintaa.
FCC-varoitus: Jos laitteeseen tehdään muutoksia tai muunnoksia, joita vaatimustenmukaisuudesta vastuussa ole osapuoli ei nimenomaisesti ole hyväksynyt, käyttäjän oikeus käyttää laitetta saattaa mitätöityä.
TÄRKEÄ HUOMAUTUS:
FCC:n ilmoitus säteilyaltistumisesta
Tämä laite on FCC:n säteilyaltistumisen rajojen mukainen, jotka on määritetty kontrolloimattomalle ympäristölle. Loppukäyttäjien täytyy noudattaa määritettyjä käyttöohjeita RF-altistumisen säädösten noudattamiseksi.
Tämä lähetin ei saa olla sijoitettu minkään muun antennin tai lähettimen lähelle tai sitä ei saa käyttää muun antennin tai lähettimen kanssa.
Jotta FCC-vaatimustenmukaisuus säilyisi, täytyy tässä laitteessa käyttää suojattuja kaapeleita. Käyttö hyväksymättömien laitteiden tai suojaamattomien kaapeleiden kanssa aiheuttaa todennäköisesti häiriöitä radio- ja tv-vastaanottoon. Käyttäjän tulee huomioida, että laitteeseen ilman valmistajan hyväksyntää tehdyt muutokset voivat mitätöidä käyttäjän oikeuden käyttää tätä laitetta.
Magellan CrossoverGPS täytyy olla asennettu käyttäjästä vähintään 20 cm:n päähän, jolta etäisyydeltä käytön tulee vähintään tapahtua.
3
TÄRKEITÄ KÄYTTÖTURVAVAROITUKSIA
IC-ilmoitus
Käyttöä koskevat kaksi seuraavaa ehtoa:
1. Tämä laite ei aiheuta häiriötä ja
2. Tämän laitteen täytyy hyväksyä häiriöt mukaan lukien häiriö, joka saattaa aiheuttaa laitteen toiminnan ei­toivotulla tavalla.
TÄRKEÄ HUOMAUTUS:
IC-säteilyaltistuksen ilmoitus:
Tämä laitteisto on yhdenmukainen IC-säteilyaltistuksen rajojen mukainen, jotka on määritetty kontrolloimattomalle ympäristölle. Loppukäyttäjien täytyy noudattaa määritettyjä käyttöohjeita RF-altistumisen säädösten noudattamiseksi.
Tämä lähetin ei saa olla sijoitettu minkään muun antennin tai lähettimen lähelle tai sitä ei saa käyttää muun antennin tai lähettimen kanssa.
©2007 Magellan Navigation, Inc. Kaikki oikeudet pidätetään. Magellan-liikemerkki, Magellan, Magellan CrossoverGPS, Turn it on and go, TrueView, QuickSpell, SmartDetour, TrueFix ja SmartVolume ovat Thales:in tavaramerkkejä. Tämän oppaan minkään osan toisintaminen tai siirtäminen millään tavalla tai missään muodossa joko elektronisesti tai mekaanisesti mukaan luettuina valokopiointi tai tallennus muihin tarpeisiin kuin ostajan henkilökohtaiseen käyttöön on kielletty ilman Magellan Navigation, Inc:n kirjallista ennakkolupaa.
631409-05 B
4
Magellan CrossoverGPS .............................................................................1
Mitä Magellan CrossoverGPS voi tehdä hyväksesi... ............................................1
Magellan CrossoverGPSn käyttöopas ..................................................................2
Magellan CrossoverGPS .....................................................................................2
Magellan CrossoverGPS oikealta puolelta ...........................................................3
Magellan CrossoverGPS vasemmalta puolelta ......................................................3
Magellan CrossoverGPS -sovellusvalikon näyttösivu ...................................4
Sovellusvalikon avaus ........................................................................................5
Satelliittien tila ..................................................................................................5
Magellan CrossoverGPS -paikantimen ajoneuvonavigoinnin näyttösivut ........6
Karttanäyttösivu .................................................................................................6
Päävalikon näyttösivut .......................................................................................7
Päävalikko - Aktiivinen reitti .................................................................. 7
Päävalikko - Ei aktiivista reittiä .............................................................. 9
Paikallista-näyttösivu (Valitse karttanäyttösivun yläpalkki) ................................10
Suuntalista (Valitse karttanäyttösivun palkki Seuraava käännös) ........................10
Reittien luonti .........................................................................................11
Yleistä ............................................................................................................11
Reitin luonti katuosoitteeseen ..........................................................................11
Reitin luonti käyttämällä POI-kohteita ...............................................................12
Reitin luonti POI-kohteeseen nimen mukaan ......................................... 12
Reitin luonti lähimpään POI-kohteeseen ............................................... 13
Reitin luonti POI-kohteeseen, joka on lähellä tulevaa moottoritien liittymää
Reitin luonti kohti kotia ....................................................................................14
Kotiosoitteen asetus ........................................................................... 14
Kotiosoitteen muutokset ...................................................................... 15
Luo reitti kotiosoitteeseen ................................................................... 15
Osoitekirjan käyttö ...........................................................................................15
Reitin luonti edelliseen määränpäähän ................................................. 15
Edellisen määränpään lisäys osoitekirjaan ............................................. 16
Reitin luonti suosikkimääränpäähän ..................................................... 16
Reitin luonti osoitteeseen osoitekirjassa ................................................ 16
Osoitekirjan osoitteen muokkaus .......................................................... 17
Osoitteen poisto osoitekirjasta ............................................................. 17
Uuden osoitteen luonti ........................................................................ 18
Reitin luonti risteykseen ...................................................................... 18
.13
Magellan CrossoverGPS Parannetut POI:t ..................................................20
Yleistä ............................................................................................................20
Nopeusvalvontakamera-POIt .............................................................................20
Avaa Parannettu POI-valikon ............................................................................20
Parannetun POI-tiedoston lataus .......................................................................20
Luokkien näyttö/valinta ....................................................................................20
Hälytysten asettaminen ....................................................................................21
Hälytysarvojen asetukset ..................................................................................21
Reitin luonti käyttämällä Parannettuja POI-kohteita ...........................................21
POIn tallennus osoitekirjaan Parannetuista POI:sta ............................................21
Trip Plannerin käyttö ...............................................................................23
Yleistä ............................................................................................................23
Luo usean määränpään trippi ............................................................................23
Usean määränpään tripin aktivointi ...................................................................23
Usean määränpään tripin muokkaus .................................................................24
Usean määränpään tripin poisto .......................................................................25
Usean määränpään tripin nimeäminen uudestaan ..............................................25
Merinavigointi .........................................................................................26
MapSend BlueNav -merikorttien lataus .............................................................26
Vyöhykkeiden vaihto ........................................................................................26
Erikoissanasto .................................................................................................27
Reittipisteet ....................................................................................... 27
Jälki .................................................................................................. 27
Paluureitti ......................................................................................... 27
GOTO ................................................................................................ 27
Trippi ................................................................................................ 27
Karttanäyttösivun yleiskatsaus ..........................................................................28
Reittipisteen luonti karttanäyttösivulta ..............................................................29
Reittipisteen luonti Kompassi-näytöstä ..............................................................29
Reittipisteen luonti merinavigointivalikosta .......................................................29
Sataman asetus ...............................................................................................30
Matka satamaan ..............................................................................................30
GOTO-tripin luonti karttanäyttösivulta ................................................................30
GOTO-tripin luonti merinavigointivalikosta .........................................................31
Usean määränpään tripin luonti ........................................................................31
Usean määränpään tripin aktivointi ...................................................................32
Jäljet ...............................................................................................................32
Laajakuva ........................................................................................................33
Laajakuvan avaus ............................................................................... 33
Käyttäjän asetusvalinnat ..........................................................................34
Yleistä ............................................................................................................34
POI-valinta ......................................................................................................34
Osoitekirjan valinnat (reittipistevalinnat veneily- ja ulkoilutiloissa) ....................34
Aktiivisen jäljen valinnat (vain veneily ja ulkoilu) ..............................................34
Karttavalinnat ..................................................................................................35
Kartan värit (vain ajoneuvonavigointi) ...............................................................35
Reittiasetukset (vain ajoneuvonavigointi) ..........................................................36
Kiertotievaihtoehdot (vain ajoneuvonavigointi) ..................................................36
Simulaattoritila (vain ajoneuvonavigointi) .........................................................36
Värivalinnat .....................................................................................................37
Äänivalinnat ....................................................................................................37
Navigointiohjeet (vain ajoneuvonavigointi) ........................................................37
GPS-valinnat ....................................................................................................37
Varmuuskopiointi ja palautus (vain ajoneuvonavigointi) .....................................37
Tietojen vienti / Tietojen tuonti (vain veneilynavigointi ja ulkoilusuunnistus) ......37
Ulkoilusuunnistus ....................................................................................38
MapSend Topo -karttojen lataus .......................................................................38
Vyöhykkeiden vaihto ........................................................................................38
Erikoissanasto .................................................................................................39
Reittipisteet ....................................................................................... 39
Jälki .................................................................................................. 39
Paluureitti ......................................................................................... 39
GOTO ................................................................................................ 39
Trippi ................................................................................................ 39
Karttanäyttösivun yleiskatsaus ..........................................................................40
Reittipisteen luonti karttanäyttösivulta. .............................................................41
Reittipisteen luonti Kompassi-näytöstä ..............................................................41
Reittipisteen luonti ulkoilusuunnistusvalikosta ..................................................41
Perusleirin asetus ............................................................................................42
Kulku perusleiriin ............................................................................................42
GOTO-tripin luonti karttanäyttösivulta ................................................................42
GOTO-tripin luonti ulkoilusuunnistusvalikosta ....................................................43
Usean määränpään tripin luonti ........................................................................43
Usean määränpään tripin aktivointi ...................................................................44
Jäljet ...............................................................................................................44
Käytä teitä -näkymä .........................................................................................45
Käytä teitä -näkymän avaus ................................................................. 45
Järjestelmäasetukset ...............................................................................46
Yleistä ............................................................................................................46
Voimakkuus .....................................................................................................46
Kirkkaus ..........................................................................................................46
Virta ................................................................................................................46
Kieli ................................................................................................................46
Aikavyöhyke ....................................................................................................47
Mittayksikkö ....................................................................................................47
Sivu 2 (paina ) .................................................................................................47
Tuotetiedot ......................................................................................................47
Diagnoosi ........................................................................................................47
Lisätoiminnot ...................................................................................................47
Akun käyttöikä .................................................................................................47
Yhteystietomme ...............................................................................................47
Magellan CrossoverGPS PC Tools asennus ...............................................48
Ohjelman asennus ............................................................................................48
Magellan CrossoverGPS POI Manager .......................................................49
Leveysaste ......................................................................................................49
Pituusaste .......................................................................................................49
Korkeus merenpinnasta ....................................................................................50
POI-tiedoston avaus .........................................................................................50
POI-tiedoston luonti .........................................................................................51
Yksittäisten POI-kohteiden lisäys ......................................................................51
Datatiedostojen tuonti ......................................................................................53
Magellan CrossoverGPS Music Manager ...................................................54
Magellan CrossoverGPS Photo Manager ...................................................55
Musiikkisoitin .........................................................................................56
Yhden kappaleen toisto ....................................................................................56
Monen kappaleen toisto ...................................................................................57
Toista ................................................................................................ 57
Luo ................................................................................................... 57
Vaihda ............................................................................................... 57
Poista ............................................................................................... 58
Nimeä uudestaan ............................................................................... 58
Toistotila .........................................................................................................58
Listaa kappaleet ..............................................................................................58
Taajuuskorjain .................................................................................................59
Ohje ................................................................................................................59
Kuvankatselu ..........................................................................................60
Yhden kuvan katselu ........................................................................................60
Edellinen kuva (vasen nuoli) ............................................................... 60
Zoomaa ............................................................................................ 61
Diaesitys .......................................................................................... 61
Pan .................................................................................................. 61
Käännä kuvaa ................................................................................... 61
Seuraava kuva (vasen nuoli) ...........................................................................61
ESC ................................................................................................. 61
Kuvien hallinta ................................................................................................62
Luettelona ......................................................................................... 62
Miniatyyri .......................................................................................... 62
Nimeä uudestaan ............................................................................... 62
Ominaisuudet .................................................................................... 62
Työkalut ..........................................................................................................62
Määritykset ........................................................................................ 62
Poista tiedostoja ................................................................................. 62
Tietoja ............................................................................................... 62

Magellan CrossoverGPS

Kiitämme Magellan CrossoverGPS –paikantimen hankinnasta. Magellan CrossoverGPS on täydellinen kumppani kaikille ajomatkoille, patikointiin ja veneilyyn aina käynnistä kaupassa koko viikon mittaiseen lomamatkaan.

Mitä Magellan CrossoverGPS voi tehdä hyväksesi...

Se voi antaa ajo-ohjeita käännös käännökseltä mihin tahansa valitun maan osoitteeseen.
Sisältää osoitekirjan, johon voit tallentaa usein tarvitsemiesi ajokohteiden osoitteita. Voit myös merkitä osoitteen suosikiksi, jolloin sen esille saanti helpottuu.
Mukana tulee esiladattuna suuri, helppokäyttöinen POI-kohteiden tietokanta, jota käyttäen löydät nopeasti ravintolan, huoltoaseman, pankin tai muun suositun kohteen.
Magellan RoadMate sisältää SmartDetour™ -työkaluohjelman, joka kysyy automaattisesti, haluatko kiertoreitin ohi sitkeiden liikenneruuhkien.
Antaa hälytyksiä huomauttaen sinulle lähestyvistä nopeusvalvontapisteistä.
Sisältää Trip Planner -matkasuunnittelijan, jonka avulla voit luoda reitin, jossa on useita määränpäitä.
Esiladattuna on Marco Polo -matkaoppaita.
Matkalaskin pitää matkastasi tallennettavaa kirjaa.
Magellan CrossoverGPS -paikantimella patikoijat voivat suunnitella vaellusreittinsä tai paluunsa leiriin.
Veneilijät voivat tallettaa hyviä apajapaikkoja, joille voivat palata seuraavilla kalastusretkillään.
Pienenä ja kannettavana Magellan CrossoverGPS sopii taskuusi ja on valmis mukaasi minne tahansa.
Magellan CrossoverGPSn käyttöliittymä on nokkela ja helppo käyttää. Kaikkiin toimintoihin pääsee pelkällä Magellan CrossoverGPS:n hipaisunäytön kosketuksella.
Magellan CrossoverGPS 1

Magellan CrossoverGPSn käyttöopas

Magellan CrossoverGPSn käytön voi aloittaa lukematta välttämättä koko tätä asiakirjaa. Useimmat käyttäjät huomaavat voivansa käyttää Magellan CrossoverGPS -paikanninta suoraan pakkauksesta avattuna ja vain vilkaista tätä opasta niissä harvoissa tilanteissa, joissa jokin toiminto vaatii selvennystä.

Magellan CrossoverGPS

Virta
Magellan CrossoverGPS -paikantimen kaikki käyttäjän syötöt tehdään hipaisunäytöllä. Ainoa erillinen tavallisesti käytössä oleva näppäin on virtapainike laitteen oikeassa sivussa.
Vahingossa tapahtuvan käynnistyksen välttämiseksi Magellan CrossoverGPS käynnistetään painamalla virtapainiketta muutaman sekunnin ajan. Tämä toiminto estää laitteen tahattoman käynnistyksen.
Kun haluat laittaa Magellan CrossoverGPS -paikantimen valmiustilaan, paina virtapainiketta 1 sekunnin ajan, ja kun haluat sammuttaa sen kokonaan, paina 3 sekuntia.
Kaikki Magellan CrossoverGPS -paikantimen liitännät ovat laitteen vasemmassa ja oikeassa sivussa kumisuojuksien alla, jotta ne pysyvät kuivina. Kun liittimiä tarvitaan, paljasta ne nostamalla kuminen suojus irti.
Magellan CrossoverGPS 2

Magellan CrossoverGPS oikealta puolelta

Virta - Kytke virta päälle ja pois painamalla ja pitämällä painettuna.
USB-liitin - (suojuksen alla) Käytetään liittämiseen PC-tietokoneeseen laiteohjelmiston päivitystä varten tai musiikin, kuvien ja mukautettujen POI-kohteiden latausta varten.
Kuulokeliitin - (suojuksen alla) Ota selvää paikallisista lakiperusteisista määräyksistä kuulokkeiden käytöstä ajoneuvoa kuljetettaessa.
Ulkoinen virtaliitin - (suojuksen alla) Liitä savukkeensytytinsovittimen tai hyväksytyn AC-virtalähteen johto Magellan CrossoverGPS­paikantimeen.

Magellan CrossoverGPS vasemmalta puolelta

SD-korttipaikka - (suojuksen alla) Sisältää SD-kortilla tarkan kartan asuinvaltiostasi ja kaikki tiedostot, jotka olet ehkä siirtänyt tietokoneelta. Lisää katukarttoja muista maista, topokarttoja tai merikortteja SD-korteilla on saatava osoitteesta www.magellanGPS.com
Käynnistä uudestaan - (suojuksen alla) Saatat joutua nollaamaan laitteen, jos Magellan CrossoverGPS lakkaa toimimasta tai laiteohjelmiston päivitysten yhteydessä.
Pitopainike - (suojuksen alla) Sillä sammutetaan näytön hipaisuosa ja asetetaan paikannin virransäästötilaan. Käytetään pääasiassa ulkoilukäytössä, jolloin Magellan CrossoverGPS voi olla taskussa tai repussa.
Magellan CrossoverGPS 3

Magellan Crossover -sovellusvalikon näyttösivu

Sovellusvalikko on ensimmäinen avautuva näyttösivu sen jälkeen, kun alkuasetukset on käyty läpi, ja se on kaikkien Magellan CrossoverGPS:n sisäänrakennettujen sovellusten alkukohta. Voit siirtyä tähän valikkoon valitsemalla yksittäisen sovelluksen päävalikosta löytyvän Poistu-kuvakkeen.
Sovellusvalikko
Avaa ajoneuvosuunnistus-sovelluksen. Opastaa sinut käännös käännökseltä ajo-ohjeilla tai jalankulkijan perusohjeilla katuosoitteeseen tai POI­kohteeseen käyttäen SD-korteille esiladattuja katukarttoja.
Avaa ulkoilusuunnistussovelluksen. Tämä sovellus sisältää työkalut, joita tarvitset vaelluksella ja leiriytessä. Magellan CrossoverGPS-paikantimessa on sisäänrakennetut kartat kaikkiin ulkoilutoimintoihisi. Tarkkoja topografisia tietoja voi lisätä käyttämällä valinnaisia MapSend Topographic -karttoja, joita on saatavana osoitteesta www.magellanGPS.com.
Avaa sisäänrakennetun musiikkisoitinsovelluksen, jolla voit kuunnella musiikkikappaleita ja tallentaa niitä SD-kortille.
Avaa merinavigointisovelluksen. Tässä sovelluksessa ovat välineet, joita tarvitset veneilyssä ja kalastuksessa. Magellan CrossoverGPS-paikantimessa on sisäännrakennetut kartat kaikkiin ulkoilutoimintoihisi. Tarkkoja merikortteja voi lisätä käyttämällä valinnaisia MapSend BlueNav -merikortteja, joita on saatavana osoitteesta www.magellanGPS.com.
Avaa järjestelmän konfiguroinnin. Täällä tehdään kielen, äänenvoimakkuuden, kirkkauden ja muut järjestelmäasetukset.
Avaa sisäänrakennetun kuvankatselunsovelluksen, jolla voit katsella kuvia ja tallentaa niitä SD-kortille.
Magellan Crossover -sovellusvalikko 4

Sovellusvalikon avaus

Sovellusvalikon voi avata kaikista sovelluksista napsauttamalla yksittäisen sovelluksen päävalikosta löytyvää Poistu-kuvaketta.
Näyte merinavigointivalikosta esittää
Poistu-painikkeen korostettuna.
Huomaa, ettei järjestelmäasetusten valikossa ole esillä Poistu-painiketta. Siirry sovellusvalikkoon järjestelmäasetuksista painamalla oikean yläkulman merkkiä "X".

Satelliittien tila

Kaikilla navigointisivuilla näytetään satelliittien tila palkkigrafiikkana oikeassa yläkulmassa. Kun palkit ovat vihreitä, Magellan CrossoverGPS vastaanottaa GPS­signaaleja ja laskee sijaintia määrittäen paikantimen paikan. Palkkien ollessa keltaisia Magellan CrossoverGPS vastaanottaa satelliittisignaaleja, mutta ei pysty laskemaan vielä sijaintiasi. Punainen X kuvakkeen päällä tarkoittaa, että Magellan CrossoverGPS ei pysty vastaanottamaan GPS-satelliittien signaaleja.
Satelliittien tila -kuvakkeen napsautus avaa Satelliittien tila -näyttösivun, jolla on lisää tietoja satelliiteista ja vastaanotetuista signaaleista.
Magellan Crossover -sovellusvalikko 5

Magellan CrossoverGPS -paikantimen ajoneuvonavigoinnin näyttösivut

Kartta-näyttösivu auto-/moottoripyörätilassa

Useimmin käytetty Magellan CrossoverGPSn näyttösivu on Kartta-näyttösivu. Aina hakiessasi suuntia tai vain ajellessasi kaupungilla Kartta-näyttösivu on omiaan rauhoittamaan mieltäsi, koska tiedät missä olet ja minne olet menossa.
1
2
13
12
3
11
4
5
10
6
9
7
Nykyisen kadun nimi Nimi kadulle, jolla
1
parhaillaan olet.
8
Valittuna näyttää Paikannus­näyttösivun.
Suurenna Valittuna suurentaa kartan
2
Määränpääkuvake Näyttää määränpään
3
POI-kuvake Tässä on esimerkki ravintolan
4
Paikannuskuvake Näyttää nykyisen sijaintisi
5
Seuraava käännös Esittää, millä tavalla sinun
6
Etäisyys seuraavaan
7
käännökseen
Magellan CrossoverGPS -paikantimen ajoneuvonavigoinnin näyttösivut 6
visuaalisesti.
kuvakkeesta.
visuaalisesti.
tulee ajaa, kun saat ajo­ohjeen.
Näyttää lasketun etäisyyden seuraavaan käännökseen valittuna mittayksikkönä.
mittakaavaa näytössä.
Valittuna antaa mahdollisuuden tehdä matkasuunnitelman tuohon POI-kohteeseen.
Valittuna näyttää kulkusuuntasi ilmansuuntina P, KO, LU tai L.
Valittuna toistaa edellisen äänikehotteen.
Valittuna näyttää osamatkasta jäljellä olevan kokonaismatkan.
8
Aika seuraavaan käännökseen
Näyttää lasketun ajan seuraavaan käännökseen.
Tämän painikkeen valinnalla vaihdetaan seuraavaan ajo-ohjeeseen annetun ajan ja tripin jäljellä olevan matkan välillä.
9
10
11
12
13
Menu-painike Valittuna avaa ajoneuvonavigoinnin
päävalikon.
Seuraavan ajo-ohjeen kadunnimi
Mykistä Tämän painikkeen valinta mykistää
Lähennä Valittuna pienentää kartan
Satelliittien tila Näyttää satelliittien
Näyttää seuraavan käännöksen kadunnimen.
signaalivoimakkuuden palkkigrafiikkana.
Valittuna näyttää käännöslistanäyttösivun.
kaiuttimen.
mittakaavaa näytöllä.
Valittuna näyttää satelliittien tilan näyttösivun.

Karttanäyttösivu jalankulkijatilassa

Jalankulkijatilassa karttanäyttösivulla ei esitetä samoja tietoja kuin auto-/
moottoripyörätilassa. Reitti on suora viiva nykyisestä sijainnista määränpäähän, eikä opastusta anneta käännös käännökseltä. Kävely määränpäähän on helppoa seuraamalla katukartalle opasteeksi piirtyvää suoraa viivaa.
Magellan CrossoverGPS -paikantimen ajoneuvonavigoinnin näyttösivut 7

Päävalikon näyttösivut

Päävalikolla on kaksi tilaa: aktiivinen reitti ja normaali. Reitin ollessa aktiivinen päävalikko tarjoaa reittiin liittyviä toimintoja. Kun aktiivista reittiä ei ole, päävalikko tarjoaa pääsyn toimintoihin, joita käytetään reitin luontiin.
Päävalikko - Aktiivinen reitti
2
1
5
1
Karttanäppäin Käytetään siirtymiseen
3
6
karttanäyttösivulle
4
12
10
7
8
11
10
9
2
3
4
5
6
Magellan CrossoverGPS -paikantimen ajoneuvonavigoinnin näyttösivut 8
Kiertotienäppäin Kiertotie on mahdollisuus valita
osamatkan reititys uudelleen edessä olevien liikenneongelmien ohi.
Peruuta reitti -näppäin Peruuttaa reitin, jota parhaillaan kuljet.
Satelliittien tila Näyttää satelliittien
signaalivoimakkuuden palkkigrafiikkana.
Uudelleenreititys-näppäin Antaa mahdollisuuden laskea
uudelleen reitin, jolla parhaillaan olet. Kätevä silloin, kun olet joutunut sivuun reitistä ja tarvitset uudelleenlaskentaa.
POI lähellä liittymää ­näppäin
Tämä toiminto avaa listan yleisistä POI­luokista, jotka ovat lähellä kohta tulevia moottorien liittymiä. (voi käyttää vain liikuttaessa moottoritiellä.)
Valittuna näyttää satelliittien tilan näyttösivun.
Magellan CrossoverGPS suorittaa uudelleenreitityksen automaattisesti. Tällä näppäimellä uudelleenreititystä voi nopeuttaa.
7
Valikkosivu 2 Siirto reittipäävalikon toiselle sivulle
8
9
10
11
12
Valinnat-näppäin Avaa Valinnat-valikon.
Valikkosivu 1 Siirto reittipäävalikon ensimmäiselle
sivulle.
Sovellusvalikko Pääsy sovellusvalikon lisäsovelluksiin ja
järjestelmän asetuksiin.
Aktiivi trippi -näppäin Toimii vain kuljettaessa
monipäämääräistä trippiä. Antaa välineet parhaillaan kuljettavan tripin muokkaukseen.
Trip Computer Antaa matkalaskintoiminnon, josta saa
tripistä tallennettavia tietoja.
Magellan CrossoverGPS -paikantimen ajoneuvonavigoinnin näyttösivut 9
Päävalikko - Ei aktiivista reittiä
2
1
5
1
2
Karttanäppäin Käytetään siirtymiseen
Katuosoite-näppäin Luo trippi, jonka määränpää on
6
3
7
karttanäyttösivulle
katuosoite.
8
14
15
4
13
12
9
10
11
3
4
5
6
7
8
9
POI-kohteet -näppäin Luo trippi, jonka määränpää valitaan
POI-kohteiden tietokannasta.
Satelliittien tila Näyttää satelliittien
signaalivoimakkuuden palkkigrafiikkana.
Koti-näppäin Tallenna kotiosoitteesi Magellan
CrossoverGPS -paikantimeen ja luo helposti trippi, jonka määränpää on kotisi.
Osoitekirja-näppäin Pääsy osoitekirjaan tallennettuihin
osoitteisiin. Voidaan myös uudelleenreitittää edelliseen määränpäähän.
Kaupungin keskusta­näppäin
Valikkosivu 2 Siirto reittipäävalikon toiselle sivulle
Määränpäämaa-näppäin Käytetään siirtymiseen maan tarkoille
Luo reitti valitun kaupungin keskustaan.
kartoille, joita on ladattu Magellan CrossoverGPS -paikentimeen. Tämä näppäin on valittavissa vain, jos SD-kortille on ladattu useita maita.
Valittuna näyttää satelliittien tilan näyttösivun.
Kun SD-kortille on ladattu useita maita, varmista aina ensin, että oikea maa on valittu tehdessäsi hakuja osoitteista tai POI­kohteista.
10
11
Valinnat-näppäin Avaa Valinnat-valikon.
Valikkosivu 1 Siirto reittipäävalikon ensimmäiselle
sivulle.
Magellan CrossoverGPS -paikantimen ajoneuvonavigoinnin näyttösivut 10
12
Sovellusvalikko Pääsy sovellusvalikon lisäsovelluksiin ja
järjestelmän asetuksiin.
13
14
15
Parannetut POI:t Avaa Magellan PC Tools-
työkaluohjelmalla luodut henkilökohtaiset POI_kohteet ja Premium POI -kohteet.
Trip Computer Antaa matkalaskintoiminnon, josta saa
tripistä tallennettavia tietoja.
Trip Planner Käytetään luotaessa
monimääränpäinen trippi, jota voi kulkea tai jonka voi tallentaa.

Paikallista-näyttösivu (Valitse karttanäyttösivun yläpalkki)

Nykyinen paikka -näyttösivulla on tietoja nykyisestä sijainnistasi ja voit tallentaa nykyisen sijaintisi osoitekirjaan.
Näyttösivun vasemmalla puolella esitetään kulkusuunta, nykyisen sijainnin osoite (jos sen voi laskea), seuraava ja edellinen katu sekä myös nykyisen sijainnin pituus- ja leveyspiiri.
Näyttösivun oikealla puolella esitetään kompassi, korkeus (jos se voidaan laskea) ja kulkunopeus.
Tallenna nykyinen sijaintisi osoitekirjaan näppäimellä Tallenna. Palaa karttanäyttösivulle valitsemalla oikean yläkulman X-kuvio.

Suuntalista (Valitse karttanäyttösivun palkki Seuraava käännös)

Suuntalista-näyttösivu esittää kaikki määränpäähän pääsemiseen tarvittavat jäljellä olevat käännökset.
Valitse jokin listan käännöksistä ja voit sulkea sen pois reitistä. Käännös poistetaan ja reitti lasketaan uudestaan.
Näyttösivun alaosassa esitetään kulkusuunta, etäisyys seuraavaan käännökseen, aika seuraavaan käännökseen ja koko reitin pituus.
Palaa karttanäyttösivulle valitsemalla oikean yläkulman X-kuvio.
Magellan CrossoverGPS -paikantimen ajoneuvonavigoinnin näyttösivut 11

Reittien luonti

Katsaus

Reitti luodaan valitsemalla määränpää ja valitsemalla, miten reitti halutaan laskettavaksi. Kun se on tehty Magellan Crossover laskee reitin käyttämällä annettuja ohjeita ja näyttää sen karttanäyttösivulla mukana määränpäähän opastavat tiedot. Voit valita opasteet ajattaessa - ja saat silloin tarkkoja visuaalisia ja ääniopasteita kääntymisistä - tai kävellessä - jolloin saat opasteet suorina viivoina esitettynä kartalla nykyisestä sijainnistasi määränpäähäsi.
Reititystavan valinta on kaksivaiheinen prosessi, joka on aina samanlainen. Siksi se selostetaan vasta tässä luvussa.

Reititystavan valinta

Valitsetpa määränpääksi minkä tahansa (syötät osoitteen, valitset POI-kohteen, valitset osoitteen osoitekirjasta tai kaupungin) sinun täytyy valita reititystapa, jolla CrossoverGPS laskee reitin. Tätä varten on ensin valittava Naivointitila ja sitten Reittiasetukset.
Navigointitilan valinta
Kun määränpää (osoite, POI tai kaupungin keskusta) on valittu, esiin tulee reitin laskentatavan valinnan näyttösivu, jolta voit valita haluamasi navigointitilan. Kosketa Navigointitilan näppäintä ja valitse Auto/ Moottoripyörä, niin saat käännös käännökseltä ääni- tai visuaalisia ohjeita kohti määränpäätäsi tai valitse jalankulkija, joka esittää suoran viivan kartalla nykyisestä sijainnistasi määränpäähäsi helpottamaan kävelyä valittuun osoitteeseen.
Reittien luonti 12
Reittiasetusten valinta
Jos valitsit navigointitavaksi Auto/Moottoripyörä. Valitse jokin annetuista vaihtoehdoista:
Lyhin aika, Lyhin etäisyys, Vähiten moottoriteitä, Eniten moottoriteitä.
Reititys-näppäin
Kun olet valinnut navigointitavan ja reititystavan (vain auto(moottoripyörä), napsauta Vältä tulliteitä, jos haluat reittisi laskettavan tulliteitä välttäen ja laske sitten reitti valitsemalla Reitti.
Esiin tulee automaattisesti karttanäyttösivu ja sillä reitti korostettuna.
Huomioi, että kaikki navigointitilan ja reittimääritysten asetukset tallentuvat seuraavaa osoitevalintaasi varten, mutta niiden päälle voidaan kirjoittaa.

Määränpään valinta

Tarkan kartan reititykset: Magellan CrossoverGPS voi antaa reititystiedot ainoastaan sellaisille tarkoille kartoille, jotka on ladattu SD-kortille. Tarkat SD-kortille ladatut kartat voivat kattaa yhden tai useita valtioita. Sellaisiin osoitteisiin ei voi saada opastusta, joita ei ole SD-kortille ladatuilla tarkoilla kartoilla.

Kun SD-kortille on ladattu useita valtioita kattavia tarkkoja karttoja, sinun täytyy varmistua siitä, että sopiva määränpäämaa on valittu ennen kuin ryhdyt etsimään osoitetta tai POI-kohdetta.

Reitin luonti katuosoitteeseen
1. Päävalikossa valitse Katuosoite.
2. Valitse Valitse kaupungeittain, Valitse postinumeroittain tai Edelliset kaupungit.
3. Syötä tarvittavat tiedot vaiheessa 2 tekemäsi valinnan mukaisesti 2.
Reittien luonti 13
Jos käytössä on Haku kaupungeittain: Kirjoita kaupungin nimi ja valitse kaupunki listasta, kirjoita kadunnimi ja valitse esiin tulevasta katuluettelosta sekä syötä osoitteen katunumero. (Jos haluamasi osoite ei kohdistu oikealle näytetylle alueelle, syötä lähin mahdollinen osoite.)
Jos käytössä on Haku postinumeroittain: Syötä osoitteen postinumero ja valitse kaupunki sopivien kaupunkien listasta. Kirjoita kadunnimi ja valitse esiin tulevasta katuluettelosta sekä syötä
Näppäimistön käyttö tietojen syöttöön.
Näppäimistö esittää ainoastaan ne
kirjaimet, jotka sisältyvät tietokannan
kohteeseen. Tämä on nopea ja helppo
väline syöttää kaupunki- ja katutietoja.
Syötä numero näppäimiltä "123" ja hae
symbolit ja korkomerkit näppäimellä
"& ? / -".
osoitteen katunumero (sen täytyy sisältyä näytön yläreunassa näkyvän katunumeroalueen rajoihin).
Jos käytössä on Edelliset kaupungit: Valitse kaupunki aikaisemmin käytettyjen kaupunkien listasta. Kirjoita kadunnimi ja valitse esiin tulevasta katuluettelosta sekä syötä osoitteen katunumero (sen täytyy sisältyä näytön yläreunassa näkyvän katunumeroalueen rajoihin).
4. Valitse reitin laskentaan käytettävä navigointimenetelmä ja reittiasetukset.
HUOM: Kaikki kadunnimet, jotka on indeksoituja nimiensä merkittävien sanojen mukaan (eli ei etuliitteitä). On kuitenkin eräitä poikkeuksia, joissa voi syntyä vaikeuksia pyrittäessä löytämään kaupunki tai katu kirjoittamalla ainoastaan sen nimen tärkein sana. Yritä siinä tapauksessa kirjoittaa ensin kadunnimen etuliite.
Reitin luonti käyttämällä POI-kohteita
POI-kohteet on esiladattu Magellan Crossover GPS:n tietokantaan käyttäen yleisiä luokituksia kuten hotellit, ravintolat, bensiiniasemat jne. Selostettujen vaiheiden mukaan voit luoda reitin mihin tahansa näistä määränpäistä.
Reittien luonti 14
Reitin luonti POI-kohteeseen nimen mukaan
1. Päävalikosta napsauta POI-kohteet.
2. Valitse POI:n luokka ja jos sellainen on esillä, alaluokka.
3. Valitse Kirjoita nimi.
4. Kirjoita POI-kohteen nimi. Sinun ei tarvitse kirjoittaa koko nimeä. Haku on kuitenkin sitä tarkempi, mitä enemmän kirjaimia syötät.
5. Valitse Nykyinen sijainti, Osoite tai
Selaa käytössä olevien luokkien
listaa alas ja valitse se, jota haet.
Valitse lisäluokkia varten "Muu".
Kaupungin keskusta.
Tavallisimmat ovat Nykyinen sijainti tai Kaupungin keskusta. Tässä tapauksessa etsisit tietyn yhtiön bensiiniasemaa lähinnä sijaintipaikkaasi tai mahdollisesti lähinnä kohdekaupungin keskustaa.
Jos valitset kaupungin keskustan tai osoitteen, sinun täytyy ennen jatkamista syöttää nimi ja valita käytettävissä olevien kohteiden listasta.
6. Valitse POI etsimiesi POI-kohteiden listasta.
7. Kun POI on valittu käytettävissä olevien listasta, valitse käyttöön haluamasi reititystapa ja reittiasetukset, joilla Magellan RoadMate laskee reitin.
Reitin luonti lähimpään POI-kohteeseen
1. Päävalikosta napsauta POI-kohteet.
2. Valitse POI:n luokka ja jos sellainen on esillä, alaluokka.
3. Valitse Lähellä.
4. Valitse Nykyinen sijainti, Osoite tai Kaupungin keskusta.
Tavallisin on Nykyinen sijainti. Tässä tapauksessa voisit etsiä nykyisen sijaintisi lähintä bensiiniasemaa.
Reittien luonti 15
5. Luettelo valittujen luokkien POI-kohteista ja lähinnä vaiheessa 4 valitsemaasi ehtoa olevat näytetään. Valitse POI-tyyppi, johon haluat reitittää.
6. Kun POI on valittu käytettävissä olevien listasta, valitse navigointitapa ja reittiasetukset, joita käyttäen reitti lasketaan.
Tässä on esimerkkilista POI-kohteista, jotka
vastaavat asetettua ehtoa. Osoite ja
puhelinnumero näytetään auttamaan oikean
POI:n valintaa. Punainen nuoli osoittaa summittaisen suunnan POI-kohteeseen
nykyisestä sijainnista.
Reitin luonti POI-kohteeseen, joka on lähellä tulevaa moottoritien liittymää
Tämä toiminto on käytettävissä vain, jos ajat moottoritiellä. Jos yrität käyttää tätä olematta moottoritiellä, näyttöön tulee opastusviesti kertomaan, ettei se ole käytettävissä.
1. Päävalikosta valitse POI-kohteet.
2. Napsauta POI lähellä liittymää listan yläreunassa. Huomioi, että se on käytettävissä vain jos olet parhaillaan moottoritiellä.
3. Valitsemalla liittymän saat esiin kaikki neljä POI-luokkaa tälle liittymälle tai valitsemalla luokkakuvakkeen saat esiin kyseisen luokan POI-kohteet vain tälle liittymälle.
4. Valitse POI käytettävissä olevien POI-kohteiden listasta.
5. Kun POI on valittu, valitse navigointitapa ja reittiasetukset, joita käyttäen reitti lasketaan.
Tämä toiminto on käytettävissä, jos reitti on aktiivinen tai liikut ilman valittua määränpäätä. Huomioi se, että liikkuessasi aktiivinen määränpää valittuna, niin POI­kohteen valinta tällä tavalla peruuttaa reitin ja luo uuden. Sinun täytyy silloin tehdä reitti uudelleen käyttäen osoitekirjasta Edellinen määränpää, jos haluat kulkea alkuperäisen reitin loppuun.
HUOM: Reitin ollessa aktiivinen myös näppäin POI lähellä liittymää on käytettävissä päävalikosta.
Reittien luonti 16

Reitin luonti kohti kotia

Kotiosoitteen asetus
1. Päävalikosta paina Koti.
2. Jos et ole aikaisemmin syöttänyt kotiosoitetta, syötä se valitsemalla Kyllä.
3. Valitse Valitse kaupungeittain, Valitse postinumeroittain tai Edelliset kaupungit.
4. Syötä tarvittavat tiedot vaiheessa 3 tekemäsi valinnan mukaisesti.
Jos käytössä on Haku kaupungeittain: Kirjoita kaupungin nimi ja valitse kaupunki listasta, kirjoita kadunnimi ja valitse esiin tulevasta katuluettelosta sekä syötä osoitteen katunumero (sen täytyy sisältyä näytön yläreunassa näkyvän katunumeroalueen rajoihin).
Jos käytössä on Haku postinumeroittain: Syötä osoitteen postinumero ja valitse kaupunki sopivien alueiden listasta. Kirjoita kadunnimi ja valitse esiin tulevasta katuluettelosta sekä syötä osoitteen katunumero (sen täytyy sisältyä näytön yläreunassa näkyvän katunumeroalueen rajoihin).
Jos käytössä on Edelliset kaupungit: Valitse kaupunki aikaisemmin käytettyjen kaupunkien listasta. Kirjoita kadunnimi ja valitse esiin tulevasta katuluettelosta sekä syötä osoitteen katunumero (sen täytyy sisältyä näytön yläreunassa näkyvän katunumeroalueen rajoihin).
5. Tallenna kotiosoite napsauttamalla Tallenna.
Kotiosoitteen muutokset
1. Päävalikosta paina Koti.
2. Muuta kotiosoitetta valitsemalla Vaihda.
3. Vahvista muutos valitsemalla Kyllä.
4. Valitse Valitse kaupungeittain, Valitse postinumeroittain tai Edelliset kaupungit.
5. Syötä tarvittavat tiedot vaiheessa 4 tekemäsi valinnan mukaisesti.
Jos käytössä on Haku kaupungeittain: Kirjoita kaupungin nimi ja valitse kaupunki listasta, kirjoita kadunnimi ja valitse esiin tulevasta katuluettelosta sekä syötä osoitteen katunumero (sen täytyy sisältyä näytön yläreunassa näkyvän katunumeroalueen rajoihin).
Jos käytössä on Haku postinumeroittain: Syötä osoitteen postinumero ja valitse kaupunki sopivien alueiden listasta. Kirjoita kadunnimi ja valitse esiin tulevasta
Reittien luonti 17
katuluettelosta sekä syötä osoitteen katunumero (sen täytyy sisältyä näytön yläreunassa näkyvän katunumeroalueen rajoihin).
Jos käytössä on Edelliset kaupungit: Valitse kaupunki aikaisemmin käytettyjen kaupunkien listasta. Kirjoita kadunnimi ja valitse esiin tulevasta katuluettelosta sekä syötä osoitteen katunumero (sen täytyy sisältyä näytön yläreunassa näkyvän katunumeroalueen rajoihin).
6. Tallenna kotiosoite valitsemalla Tallenna.
Luo reitti kotiosoitteeseen
1. Päävalikosta paina Koti.
2. Valitse Reitti.
3. Valitse reitin laskentaan käytettävä menetelmä ja reittiasetukset.

Osoitekirjan käyttö

Reitin luonti edelliseen määränpäähän
1. Päävalikosta paina Osoitekirja.
2. Valitse Edelliset määränpäät.
3. Valitse haluttu määränpää edellisten määränpäiden listasta.
4. Valitse Reitti.
5. Valitse reitin laskentaan käytettävä menetelmä ja reittiasetukset.
Edellisen määränpään lisäys osoitekirjaan
1. Päävalikosta paina Osoitekirja.
2. Valitse Edelliset määränpäät.
3. Valitse haluttu määränpää edellisten määränpäiden listasta.
4. Napsauta Muokkaa.
5. (Valinnaista) Muokkaa osoitteen nimeä napsauttamalla osoitteen ylintä riviä.
6. (Valinnaista) Valitse valintaruutu Suosikki ja lisää tämä osoite suosikkiosoitteisiisi.
7. Valitse Tallenna.
8. Aloita reititys määränpäähän napsauttamalla Reitti tai poistu ja palaa päävalikkoon napsauttamalla "X" useita kertoja.
Reittien luonti 18
Reitin luonti suosikkimääränpäähän
1. Päävalikosta paina Osoitekirja.
2. Valitse Suosikit.
3. Valitse haluttu määränpää edellisten määränpäiden listasta.
4. Valitse Reitti. (Voit myös muokata ko. määränpäätä tai poistaa sen.)
5. Valitse reitin laskentaan käytettävä menetelmä ja reittiasetukset.
Reitin luonti osoitteeseen osoitekirjassa
1. Päävalikosta Paina Osoitekirja.
2. Valitse Osoitelista.
3. Valitse Listaa kaikki tai Hae osoitekirjasta.
Jos teet haun, saat kehotteen syöttää muutaman alkukirjaimen osoitenimestä.
4. Valitse osoitekirjan osoitelistasta haluttu osoite.
5. Valitse Reitti. (Voit myös muokata ko. osoitetta tai poistaa sen.)
6. Valitse reitin laskentaan käytettävä menetelmä ja reittiasetukset.
Osoitekirjan osoitteen muokkaus
1. Päävalikosta paina Osoitekirja.
2. Valitse Osoitelista.
3. Valitse Listaa kaikki tai Hae osoitekirjasta.
Jos teet haun, saat kehotteen syöttää muutaman alkukirjaimen osoitenimestä.
4. Valitse osoitekirjan osoitelistasta haluttu osoite.
5. Valitse Muokkaa.
6. Muuta nimeä valitsemalla ylin rivi tai muuta osoitetietoja valitsemalla alin rivi. Syötä uusi teksti näppäimistöltä.
7. Valitse valintaruutu Suosikit jos haluat lisätä osoitteen Suosikit-luetteloon.
8. Tallenna muutokset osoitekirjaan valitsemalla Tallenna.
Voit muokata nimeä tai lisätä tietoja
(puhelinnumeron jne.) painamalla
ylintä tai alinta riviä ja syöttämällä
uudet tiedot näppäimistöltä.
9. Kun olet valmis, palaa karttanäyttösivulle valitsemalla oikean yläkulman X-kuvio muutaman kerran.
Reittien luonti 19
Osoitteen poisto osoitekirjasta
1. Päävalikosta paina Osoitekirja.
2. Valitse Osoitelista.
3. Valitse Listaa kaikki tai Hae osoitekirjasta.
Jos teet haun, saat kehotteen syöttää muutaman alkukirjaimen osoitenimestä.
4. Valitse osoitekirjan osoitelistasta haluttu osoite.
5. Valitse Poista.
6. Vahvista poisto painamalla Kyllä.
7. Kun olet valmis, palaa karttanäyttösivulle valitsemalla oikean yläkulman X-kuvio muutaman kerran.
Uuden osoitteen luonti
1. Päävalikosta valitse Osoitekirja.
2. Valitse Luo uusi syöte.
3. Valitse Val. kartalta, Valitse osoite, POI-kohteet tai Kaupungin keskusta.
Valitse kartta: Esiin tulee karttanäyttösivu. Kuljeta hiusristikkokohdistinta kartalla sormellasi tai puikolla. Kun hiusristikkokohdistin on haluamasi karttakohteen kohdalla, napsauta hiusristikkokohdistinta.
Valitse osoite: Noudata ohjeita ja valitse osoite joko kaupungeittain, postinumeroittain tai edellisistä kaupungeista.
POI-kohteet: Noudata ohjeita, joita on edellä selostettu POI-kohteen valinnasta.
Kaupungin keskusta: Valitse kaupungin keskusta nimen mukaan tai nykyisen
sijaintisi tai jonkin muun osoitteen läheltä.
4. Esiin tulee osoitekirjan muokkausnäyttösivu. Muokkaa nimeä tai tietoriviä tarvittaessa. Paina valintaruutua Suosikit, jos haluat lisätä tämän osoitteen Suosikit-luetteloon.
5. Valitse Tallenna.
Reittien luonti 20

Reitin luonti kaupungin keskustaan

Tämä vaihtoehto on kätevä, kun et tiedä tarkkaa osoitetta, johon haluat mennä, mutta haluat opastusta kaupungin keskustaan.
1. Päävalikosta paina Kaupungin keskusta.
2. Valitse Kirjoita kaupungin nimi tai Lähellä.
Jos valitsit Kirjoita kaupungin nimi: Kirjoita kaupungin nimi ja valitse kaupunki listasta.
Jos valitse Lähellä: Valitse Nykyinen sijainti ja saat esiin listan kaupunkien keskustoista lähellä nykyistä sijaintiasi tai valitse Osoite ja saat esiin listan kaupunkien keskustoista lähellä valittua osoitetta.
3. Valitse reitin laskentaan käytettävä menetelmä ja reittiasetukset.
Reittien luonti 21

Magellan CrossoverGPS Parannetut POI:t

Katsaus

Parannettu POI -toiminnolla saa käyttöön henkilökohtaisia POI-tiedostoja (Oma POI), joita voit luoda ja ladata Magellan CrossoverGPS SD-kortille. sekä Premium POI -tiedostoja, kuten esiladatut Marco Polo -tietokannan POI-kohteet.

Omat POI:t

Magellan CrossoverGPS -laitteella voit käyttää omia POI-kohteita. Voit luoda ja muokata omia POI-tiedostoja CD-ROM -levyllä toimitetulla Magellan PC Tools -ohjelmistolla. Tällä ohjelmistolla voit myös siirtää internetistä helposti ladattavia POI-tiedostoja GPS­laitteeseen. Suositamme, että luet tämän käyttöoppaan Magellan PC Tools -luvusta tietoja siitä, kuinka muokata ja ladata omia POI-tiedostoja Magellan CrossoverGPS
-paikantimelle.
Valinnalla Oma POI voit valita käyttöön haluamiasi POI-tiedostoja, luokkia esitettäväksi kartalla, asettaa hälytyksiä tai valita määränpääksi jonkin omista POI-kohteistasi.
Omat POI:t -valikon avaus
1. Valitse päävalikosta ja saat esiin päävalikon kakkossivun.
2. Valitse kuvake Parannettu POI.
3. Valitse Oma POI vaihtoehto
Oma POI:t -tiedoston lataus
1. Asenna SD-kortti, joka sisältää Magellan PC Tools -ohjelmistolla luomiasi POI­kohteita. (Varmista, että Magellan CrossoverGPS PC Tools -työkaluilla luomasi POI-kohteet on ladattu Magellan CrossoverGPS -paikantimesi mukana toimitetulle SD-kortille.)
2. Avaa Omat POI:t -valikko.
3. Valitse Vaihda Omat POI:t tiedosto.
4. Valitse Valitse POI:t-tiedosto.
5. Napsauta haluttua POI-tiedostoa saatavissa olevien POI-tiedostojen luettelosta. Huomaa, että kerrallaan voi ladata vain yhden Omat POI:t -tiedoston.
Magellan CrossoverGPS Parannetut POI:t 22
Luokkien näyttö/valinta
1. Lataa POI-tiedosto kuten selostettiin kohdassa "Omat POI:t -tiedoston lataus".
2. Valitse Näytä luokat.
3. Valitse POI-luokat, jotka haluat näytettäväksi karttanäyttösivulla.
Hälytysten asettaminen
1. Lataa POI-tiedosto kuten selostettiin kohdassa "Omat POI:t -tiedoston lataus".
2. Valitse Aseta hälytysarvot.
3. Napsauta luokkia, joista haluat saada hälytykset lähestymisen aikana. (Ks. Hälytysarvojen asetukset.)
Hälytysarvojen asetukset
1. Lataa POI-tiedosto kuten selostettiin kohdassa "Omat POI:t -tiedoston lataus".
2. Valitse Hälytysarvot.
3. Napsauta luokkaa, jonka arvot haluat asettaa.
4. Valitse havaintokulma napsauttamalla havaintokulman näppäintä ja syötä uusi kulma [oletus on 45 astetta]. (Se on edessäsi oleva alue, jonka näet silloin, kun jokin POI-kohteistasi on edessäsi.)
5. Aseta ensimmäisen ja viimeisen varoituksen etäisyydet napsauttamalla niiden näppäimiä ja syöttämällä haluttu etäisyys.
6. Kun on valmista, valitse Tallenna.
Reitin luonti käyttäen Omat POI:t -kohteita
1. Lataa POI-tiedosto kuten selostettiin kohdassa "Omat POI:t -tiedoston lataus".
2. Valitse Valitse luokka.
3. Valitse POI-luokka.
4. Valitse Lähin (lähinnä nykyistä sijaintiasi) tai POI-haku.
5. Jos valinta on Lähin, valitse määränpää listasta Valitse POI. Jos valinta on POI-haku, syötä halutun POIn muutama alkukirjain ja paina OK. Valitse POI luettelosta.
6. Valitse Reitti.
7. Valitse reititysmenetelmä.
Magellan CrossoverGPS Parannetut POI:t 23
POIn tallennus osoitekirjaan Omat POI:t -lähteestä.
1. Lataa POI-tiedosto kuten selostettiin kohdassa "Omat POI:t -tiedoston lataus".
2. Valitse Valitse luokka.
3. Valitse POI-luokka.
4. Valitse Lähin (lähinnä nykyistä sijaintiasi) tai POI-haku.
5. Jos valinta on Lähin, valitse määränpää listasta Valitse POI. Jos valinta on POI-haku, syötä halutun POIn muutama alkukirjain ja paina OK. Valitse kaupunki luettelosta.
6. Valitse Tallenna.
7. Muokkaa POI:ta tarvittaessa napsauttamalla haluttua kenttää ja syötä tiedot.
8. Halutessasi lisää POI suosikkilistaan rastimalla valintaruutu Suosikki.
9. Valitse Tallenna.
10. Voit nyt reitittää tähän POI-kohteeseen napsauttamalla Reitti tai palata päävalikkoon napsauttamalla Peruuta.

Premium POI:t

Magellan CrossoverGPS -paikantimeen on myös esiladattu Premium POI-kohteita Marco Polo -matkaoppaista. Marco Polo POI -kohteista saat hyvin tarkat tiedot ravintoloista, palveluista, mielenkiintoisista paikoista jne. Marco Polo tietokanta on lukittu, mutta Magellan toivottaa sinut ilmaiseksi käyttämään Nähtävyydet-luokkaa. Päästäksesi muihin Marco Polo -luokkiin sinun täytyy hankkia avauskoodi osoitteesta www.magellanGPS.com
Premium POI -valikon avaus
1. Valitse päävalikosta ja saat esiin päävalikon kakkossivun.
2. Valitse kuvake Parannettu POI.
3. Valitse vaihtoehto Premium POI.
Premium POI -tiedoston valinta
1. Avaa Premium POI -valikko.
2. Valitse Vaihda Premium POI.
3. Valitse Valitse POI:t-tiedosto.
4. Valitse haluttu Marco Polo POI-tiedosto saatavissa olevien Premium POI­tiedostojen luettelosta.
Magellan CrossoverGPS Parannetut POI:t 24
Reitin luonti käyttäen Marco Polo Premium POI -kohteita
1. Avaa Premium POI -valikko.
2. Valitse Valitse luokka.
3. Valitse POI-luokka. Vain nähtävyydet-luokkaan pääsee vapaasti. Pääsyyn kaikkiin muihin luokkiin tarvitaan avauskoodi, jonka voi ostaa osoitteesta www.magellanGPS.com.
4. Valitse Lähin (lähinnä nykyistä sijaintiasi) tai POI-haku.
5. Jos valinta on Lähin, valitse määränpää listasta Valitse POI. Jos valinta on POI-haku, syötä halutun POIn muutama alkukirjain ja paina OK. Saat esiin tarkkoja tietoja POI-kohteesta koskettamalla kamerakuvaketta.
6. Valitse Reitti.
7. Valitse reititysmenetelmä
Magellan CrossoverGPS Parannetut POI:t 25

Trip Plannerin käyttö

Yleistä

Tavalliset reitit lasketaan nykyisestä sijainnistasi yhteen määränpäähän. Toisinaan on etua sellaisesta tripistä, joka reititetään useisiin määränpäihin. Trip Plannerin avulla voidaan luoda ja tallentaa useita määränpäitä sisältäviä trippejä.

Luo usean määränpään trippi

1. Valitse päävalikosta ja saat esiin valikon sivun numero 2.
2. Valitse Trip Planner.
3. Valitse Uusi.
4. Syötä tripille nimi näppäimistöltä. Valitse OK, kun on valmista.
5. Valitse Lisää käytettävissä olevien valintojen listasta.
6. Noudata kohdasta Reitin luonti löytyviä ohjeita ja syötä tripin ensimmäinen määränpää tai valitse se Kartta-näppäimen avulla kartasta.
7. Kun osoite on valittu, valitse sivulta Lisää osoite trippiin kohta Tallenna.
8. Ensimmäinen määränpää on lisätty trippiin. Voit lisätä muita määränpäitä valitsemalla määränpään Trippilistassa ja valitsemalla Lisää. Noudattamalla kohdasta Reitin luonti löytyviä ohjeita lisää toinen määränpää listaan.
9. Jatka määränpäiden lisäämistä painamalla viimeksi listattua määränpäätä ja valitsemalla Lisää, kunnes olet syöttänyt trippiasi kaikki haluamasi määränpäät.
10. Kun trippi on valmis, valitse Tallenna.

Usean määränpään tripin aktivointi

1. Valitse päävalikosta ja saat esiin valikon sivun numero 2.
2. Valitse Trip Planner.
3. Valitse Opasta minua.
4. Valitse aktivoitava trippi tallennettujen trippien listasta.
Trip Plannerin käyttö 23
5. Esiin tulee lista yksittäisistä määränpäistä. Aktivoi trippi valitsemalla listan ensimmäistä määränpäätä.
6. Valitse tripin laskentaan käytettävä reititystapa.
Voit myös poimia osamatkan alkumääränpään hyppäämällä sitä edeltävien määränpäiden yli
napsauttamalla ensimmäistä määränpäätä,
jonne haluat mennä. Tässä esimerkissä kohteen
"Kensington Palace" napsautus vie osamatkan
kaikkiin neljään määränpäähän. Jos
napsauttaisit kohdetta "Baden Powell House",
osamatka kulkisi kohteeseen "Baden Powell
House", sieltä kohteeseen "Stranger Hall"
jättäen väliin kohteet "Kensington Palace" ja
"Royal College of Music".

Usean määränpään tripin muokkaus

1. Valitse päävalikosta ja saat esiin valikon sivun numero 2.
2. Valitse Trip Planner.
3. Valitse Muokkaa.
4. Valitse muokattava trippi tallennettujen trippien listasta.
5. Valitse muokattava määränpää käytettävissä olevien määränpäiden listasta.
6. Valitse tarvittava toiminto käytettävissä olevien toimintojen listasta. Valinnat ovat: Lisää, Siirry ylös, Sirry alas, Poista tai Peruuta.
Lisää: Määränpään valinnan vakiomenettelyä käyttäen voidaan valita uusi määränpää ja lisätä se trippiin sen jälkeen kun määränpää on valittu vaiheessa 5.
Siirrä ylös: Siirtää valitun määränpään yhden tason ylös trippilistassa.
Siirrä alas: Siirtää valitun määränpään yhden tason alas trippilistassa.
Poista: Poistaa valitun määränpään trippilistasta.
Peruuta Ei tee muutoksia ja palaa trippilistaan.
7. Kun tripin muokkaus on valmis, valitse Tallenna.
Trip Plannerin käyttö 24

Usean määränpään tripin poisto

1. Valitse päävalikosta ja saat esiin valikon sivun numero 2.
2. Valitse Trip Planner.
3. Valitse Poista, nimeä uudestaan.
4. Valitse Poista.
5. Valitse poistettava trippi tallennettujen trippien listasta.
6. Vahvista poisto valitsemalla Kyllä.

Usean määränpään tripin nimeäminen uudestaan

1. Valitse päävalikosta ja saat esiin valikon sivun numero 2.
2. Valitse Trip Planner.
3. Valitse Poista, nimeä uudestaan.
4. Valitse Nimeä uudestaan.
5. Valitse poistettava trippi tallennettujen trippien listasta.
6. Syötä uusi nimi tripille näppäimistöltä. Valitse OK, kun on valmista.
Trip Plannerin käyttö 25

Merinavigointi

Veneilysovellus tarjoaa perusnavigointimuodon veneilykäyttöön. Tarvitsematta ladata ulkoisia karttoja (Magellan BlueNav) voit luoda jäljen, lisätä reittipisteitä, navigoida tallennettuun reittipisteeseen ja kulkea paluureittiä (seurata jälkeä takaisin lähtöpisteeseen).
Jos olet ladannut joitakin Magellan BlueNav -merikortteja, sinulla on merinavigointia varten lisätietoja, jotka voivat auttaa sinua veneilyretkelläsi.
Karttakuva ilman BlueNav-karttaa ladattuna
Karttakuva BlueNav-kartta ladattuna
Magellan BlueNav -merikortteja on saatavana Magellanilta osoitteesta http://www.magellangps.com/products/software.asp. Magellan CrossoverGPS on yhteensopiva MapSend BlueNav -paikallismerikorttien ja kaikkien eXplorist MapSend BlueNav XL3 -merikorttien kanssa. (Meridian MapSend BlueNav XL3 -merikortit eivät toimi Magellan Crossover GPS-paikantimessa.)

MapSend BlueNav -merikorttien lataus

1. Laita BlueNav-merikortteja sisältävä SD-kortti Magellan CrossoverGPS:n vasemmalla puolella olevaan SD-korttipaikkaan.
2. Jos laitteessa on virta tai laitat siihen virran päälle, näyttöön tulee viesti, joka kertoo karttojen löytyneen SD-kortilta.
3. Napsauta Kyllä.
4. Valitse kartta, jonka haluat ladata.

Vaihda vyöhyke

1. Avaa merinavigointisovellus. (Karttasivulta napsauta MENU-painiketta.) HUOM: Jos sinulla on aktiivi trippi tai GOTO, sinun täytyy peruuttaa se ennen kuin voit valita vyöhykkeen SD-kortilta.
Merinavigointi 26
2. Siirry valikon sivulle 2 napsauttamalla oikeaa nuolinäppäintä oikeassa alakulmassa.
3. Valitse Valitse vyöhyke.
4. Napsauta Kyllä.
5. Valitse kartta, jonka haluat ladata.

Erikoissanasto

Reittipisteet
Reittipiste on kuin osoite. Osoitteen sijainti määritetään jakeluosoitteen, kaupungin ja maan avulla, mutta reittipisteen sijainnin määritykseen käytetään maapallolle piirrettyjä kuviteltuja linjoja (leveyspiirit ja pituuspiirit). Ne toimivat samalla tavalla, mutta määritetään toisin.
Jälki
Jälki on kulkureittiesi tallenne. Liikuttaessa vesillä Magellan CrossoverGPS pudottelee elektronisia leivänmuruja, jotka edustavat tätä liikettä. Katsoessasi karttanäyttösivua huomaat katkoviivan, joka kuvaa siihen mennessä toteutunutta liikkumistasi. Tämä katkoviiva on jälki. Jälkeä käytetään pääasiassa luomaan paluureitti, joka palauttaa kulkijan lähtöpisteeseensä.
Paluureitti
Kuten edellä selostettiin, Magellan CrossoverGPS tallentaa jälkeä sitä mukaa kun kulkija liikkuu paikannin mukanaan. Voit sitten luoda paluujäljeksi kutsutun tripin takaisin sinne, mistä lähdit.
Goto (Mene)
GOTO on trippi,joka pyrkii viemään kulkijan suoraa linjaa nykyisestä sijainnista reittipisteeseen ja kartalta valittuun pisteeseen.
Trippi
Trippi on reitti yhteen määränpäähän tai reitti, jossa on useita etappeja ja määränpäitä. Ehkäpä haluat poistua satamasta ja mennä syöttiveneelle. Saatuasi syötit haluat matkata hyvälle apajapaikalle, jonka tallensit edelliseltä reittiväliltä. Siitä tulisi kahden määränpään (tai kahden reittivälin) trippi. Voisit luoda Magellan CrossoverGPS­paikantimella tripin, joka kulkee sataman reittipisteestä syöttiveneen reittipisteeseen ja lopuksi apajan reittipisteeseen.
Merinavigointi 27

Karttanäyttösivun yleiskatsaus

1
2
3
4
5
11
10
9
8
7
6
1
2
3
Tietopalkki Näyttää tietoja kohdistimen
paikasta panoiroitaessa kartalla.
Suurenna Valittuna suurentaa kartan mittakaavaa
näytössä.
Sijaintikuvake Näyttää nykyisen sijaintisi
visuaalisesti.
Kuvake osoittaa kulkusuuntaan
4
5
6
7
8
9
10
11
Pohjoismerkki Nuoli osoittaa kohti
pohjoista.
Tietokenttä Esittää valittuja
navigointitietoja.
Kartan mittakaava Esittää kartan nykyisen
mittakaavan.
Menu-painike Napsauttamalla avaa merinavigointivalikon.
Luo reittipiste Tallentaa napsauttamalla nykyisen sijainnin
Kirkkaus Napsauttamalla esittää liukusäätimen, jolla
Lähennä Valittuna pienentää kartan mittakaavaa
Satelliittien tila Näyttää satelliittien
signaalivoimakkuuden palkkigrafiikkana.
Valittuna näyttää Paikallista-näyttösivun.
Napsauta ja pidä painettuna 3 sekuntia. Näyttöön tulee lista mahdollisista tietotyypeistä. Napsauta esiin haluamaasi tietotyyppiä.
tai kohdistimen sijainnin reittipisteeksi. Kohdistimen sijainnista voit myös luoda GOTO-tripin kyseiseen reittipisteeseen.
voi säätää näytön kirkkautta.
näytöllä.
Valittuna näyttää satelliittien tilan näyttösivun.
Huomioi se, että veneilytilassa mittayksiköt näytetään automaattisesti merimaileina ja nopeudet solmuina.
Merinavigointi 28

Reittipisteen luonti karttanäyttösivulta.

1. Napsauta .
2. Napsauttamalla kenttiä voi muokata nimeä, leveys- ja pituusastetta, korkeutta merenpinnasta tai tietoja.
3. Sisällytä tämä reittipiste Suosikit-listaasi napsauttamalla Suosikki.
4. Valitse Tallenna.
5. Reittipiste luodaan ja sen merkiksi tulee kartalle "x".

Reittipisteen luonti Kompassi-näytöstä

1. Napsauta .
2. Napsauta .
3. Napsauttamalla kenttiä voi muokata nimeä, leveys- ja pituusastetta, korkeutta merenpinnasta tai tietoja.
4. Sisällytä tämä reittipiste Suosikit-listaasi napsauttamalla Suosikki.
5. Valitse Tallenna.
6. Reittipiste luodaan ja sen merkiksi tulee kartalle "x".

Reittipisteen luonti merinavigointivalikosta

1. Napsauta .
2. Valitse Luo uusi syöte.
3. Valitse Val. kartalta ja voit sijoittaa visuaalisesti reittipisteen tai valitseSyötä leveysaste/pituusaste ja syötä reittipisteen leveysaste ja pituusaste näppäimistöltä.
4. Paikallista tai syötä reittipisteen sijainti valitulla tavalla.
5. Napsauttamalla kenttiä voi muokata nimeä, leveys- ja pituusastetta, korkeutta merenpinnasta tai tietoja.
6. Sisällytä tämä reittipiste Suosikit-listaasi napsauttamalla Suosikki.
7. Valitse Tallenna.
8. Reittipiste luodaan ja sen merkiksi tulee kartalle "x".
Merinavigointi 29

Sataman asetus

1. Napsauta .
2. Valitse Vaihda satama. Huom: Jos nyt avasit Satama-toiminnon ensimmäistä kertaa, saat kehotteen joko valita sataman kartalta tai syöttää sen leveyspiirin ja pituuspiirin.
3. Valitse Valitse kartalta, ja voit sijoittaa sataman visuaalisesti kartalle tai valitsemalla Syötä leveysaste/pituusaste voit kirjoittaa sataman leveysasteen ja pituusasteen.
4. Valitse menetelmä ja paikallista tai syötä sataman sijainti.
5. Napsauttamalla kenttiä voi muokata nimeä, leveys- ja pituusastetta, korkeutta merenpinnasta tai tietoja.
6. Sisällytä tämä reittipiste Suosikit-listaasi napsauttamalla Suosikki.
7. Valitse Tallenna.

Matka satamaan

1. Napsauta .
2. Valitse Siirry satamaan.
3. Karttanäyttösivulla esitetään GOTO-tripin viiva. Navigoimalla viivaa pitkin voit palata satamaan.

GOTO-tripin luonti karttanäyttösivulta

1. Siirrä kohdistin kartalla kohtaan, johon haluat mennä.
2. Napsauta .
3. Napsauta GOTO.
4. Karttanäyttösivulla esitetään GOTO-tripin viiva. Navigoi viivaa pitkin määränpään reittipisteeseen.
Merinavigointi 30

GOTO-tripin luonti merinavigointivalikosta

1. Napsauta .
2. Valitse Listaa reittipisteet tai Suosikit.
3. Jos valinta oli Listaa reittipisteet, löydät halutun reittipisteen valitsemalla uudestaan Listaa reittipisteet tai käytä hakutoimintoa.
4. Valitse reittipisteen nimi reittipisteiden listassa.
5. Napsauta GOTO.
6. Karttanäyttösivulla esitetään GOTO-tripin viiva. Navigoi viivaa pitkin määränpään reittipisteeseen.

Usean määränpään tripin luonti

1. Merinavigointivalikosta napsauta .
2. Valitse Uusi.
3. Syötä näppäimistöltä tripille uusi nimi.
4. Napsauta Lisää.
5. Valitse tripin ensimmäinen reittipiste näistä: Edelliset määränpäät, Suosikit, Listaa reittipisteet tai Luo uusi syöte.
6. Kun näytössä on näyttösivu Reittipisteen tiedot, napsauta Tallenna.
7. Näyttöön tulee lista määränpääreittipisteistä. Valitse listan viimeinen reittipiste.
8. Napsauta Lisää ja toista vaiheet 5 - 8, kunnes koko trippi on syötetty.
9. Valitse Tallenna.
10. Trippi tallentuu ja esiin tulee Trip Plannerin valikkosivu.
Merinavigointi 31

Usean määränpään osamatkan aktivointi

1. Merinavigointivalikosta napsauta .
2. Valitse Opasta minua.
3. Valitse käyttöön haluamasi tallennetun tripin nimi.
4. Esiin tulee lista tripin sisältämistä reittipisteistä. Käynnistä trippi valitsemalla ensimmäinen määränpää listasta.
5. Kartta esitetään ja trippi on vaaleanpunaisena viivana korostettuna.

Jälkityökalut

1. Merinavigointivalikosta napsauta .
Kytke jälki päälle tai pois valitsemalla Start tai Seis.
Tyhjennä aktiivinen jälki valitsemalla Nollaa.
Luo aktiivista jälkeä seuraava trippi napsauttamalla Paluujälki.
Tallenna aktiivinen jälki valitsemalla Tall. nimellä....
Tallenne aktiivinen jälki tripiksi, jota voi käyttää myöhemmin, napsauttamalla Tripi ksi.
Voit nähdä koko aktiivisen jäljen näytössä kartalla napsauttamalla Näytä kartalta.
Vaihda kartalla esitetyn jäljen väri napsauttamalla Väri.
Näytä kartalla tuo jäljen näkyväksi kartalle navigoitaessa.
Merinavigointi 32

Laajakuva

Aktiivisen tripin kanssa voi käyttää laajakuvaa auttamaan navigointia määränpäähän.

Kun määränpää on takanasi tai liikaa vasemmalla tai oikealla, punainen nuoli ilmaisee suunnan, jota tulee ohjata kulkusuunnan
Kolme tietokenttää näytön alareunassa ovat mukautettavia. Napsauta ja pidä tietokenttää 3 sekuntia. Esiin tulee ponnahdusvalikossa lista käytettävissä olevista tietotyypeistä.
saamiseksi oikeaksi kohti määränpäätä.
Laajakuvan avaus
1. Merinavigointivalikosta napsauta .
Palaa karttanäyttösivulle valitsemalla oikean yläkulman X-kuvio.

Tietokentät

Tietokentät kartan, kompassi- ja laajakuvanäyttösivuilla ovat mukautettavia esittämään tietoja, joista todella on sinulle hyötyä. Napsauta kenttää ja pidä se painettuna 3 sekuntia, niin saat esiin ponnahdusvalikossa luettelon käytettävissä olevista tiedoista. Napsauta listasta mitä tietotyyppiä tahansa, ja se esitetään kentässä.
Kulkusuunta - nykyinen kulkusuuntasi.
Suurin nopeus - suurin tallennettu nopeus sen jälkeen kun aloitit tripin.
Reittipoikkeama
- nykyisen kulkusuuntasi ja määränpäähän vievän kulkusuunnan välinen ero.
Nopeus - nykyinen nopeus.
Aika viimeiseen - arvioitu saapumisaika aktiivisen tripin viimeiseen reittipisteeseen.
Aika seuraavaan - arvioitu saapumisaika aktiivisen tripin seuraavaan reittipisteeseen.
Jäljitä etapit - jälkien sisältämien etappien määrä.
Jäljen pituus - jäljen pituus.
Trippimatka - aktiivisen tripin kokonaispituus.
Merinavigointi 33
VMG/hyötynopeus viimeiseen - hyötynopeus aktiivisen tripin viimeiseen reittipisteeseen (eli nopeus, jolla todellisuudessa lähestyt reittipistettä).
VMG/hyötynopeus seuraavaan - hyötynopeus aktiivisen tripin seuraavaan reittipisteeseen (eli nopeus, jolla todellisuudessa lähestyt reittipistettä).
Korkeus - nykyinen korkeus merenpinnasta.
Keskinopeus - keskinopeus alkaen tripin käynnistymisestä.
Suuntima viimeiseen - suuntima aktiivisen tripin viimeiseen reittipisteeseen.
Suuntima seuraavaan - suuntima aktiivisen tripin seuraavaan reittipisteeseen.
Aika nyt - nykyinen kellonaika.
Etäisyys viimeiseen - etäisyys aktiivisen tripin viimeiseen reittipisteeseen.
Etäisyys seuraavaan - etäisyys aktiivisen tripin seuraavaan reittipisteeseen.
Merinavigointi 34

Käyttäjän valinnat

Katsaus

Magellan CrossoverGPS -paikantimen osia voi mukauttaa omia tarpeitasi varten. Pääset käyttäjän valintoihin valitsemalla Valinnat päävalikon sivulta 2 ja valitsemalla vaihtoehdon, jota haluat muuttaa.

POI-valinta

Valikosta POI-valinta voit valita, mitkä POI-kuvakkeet esitetään karttanäyttösivulla.
Valitse POI-luokka mukaan tai pois rastimalla valintaruutu. Merkillä "X" varustetut POI-kohteet esitetään näyttösivulla. Käytä yhteisvalintoihin kohtia "Valitse kaikki" tai "Hylkää kaikki".
HUOMAUTUS - Veneily- ja ulkoilukäyttö: Lisättyäsi karttoja toiminnoilla Magellan BlueNav tai Magellan MapSend Topo luodaan POI-luokkien lista valinnaisilla kartoilla toimitetuista luokista. Jos lisäkarttoja ei ole asennettu, POI-lista veneilykäyttöä varten on tyhjä ja sisältää ulkoilukäyttötilassa ajoneuvonavigoinnin POI-listan.

Osoitekirjan valinnat (Reittipistevalinnat veneily- ja ulkoilutiloissa)

Tämä valinta on nopea tapa tyhjentää osoitteita osoitekirjasta.
Poista osoitteet tyhjentää kaikki osoitteet osoitekirjasta.
Poista suosikit tyhjentää kaikki suosikeiksi merkityt osoitteet osoitekirjasta.
Poista edellinen tyhjentää edellisten määränpäiden listan.

Nopeusvalvonnat (Vain ajoneuvonavigointi)

Magellan CrossoverGPS -paikantimeen on esiladattu asuinmaasi nopeusvalvontapisteiden sijainnit. Nopeusvalvontatiedosto on valittuna oletuksena. Tällä valinnalla voi valita nopeusvalvontaluokkia esitettäväksi kartalla, asettaa hälytyksiä kaikkiin nopeusvalvontaluokkiin ja asettaa hälytysarvoja. Lisää tietoja näistä toiminnoista on tämän käyttöoppaan luvussa Parannetut POI:t.
Nopeusvalvontapisteitä on helppo päivittää lataamalla uusi tiedosto internetistä. Lisätietoja uusien POI-tiedostojen lataamisesta Magellan CrossoverGPS
-paikantimeen on tämän käyttöoppaan luvussa Magellan Crossover POI Manager.
Käyttäjän valinnat 44
Ladattaessa uusia nopeusvalvontatiedostoja muista, että tiedosto täytyy muuntaa Magellanin .MGLN-tiedostomuotoon ja se tulee kopioida Magellan CrossoverGPS
-paikantimen SD-kortille nopeusvalvontapisteiden alikansioon POI Manager
-ohjelmiston avulla.

Aktiivisen jäljen valinnat (vain veneilynavigointi ja ulkoilusuunnistus)

Jälki on maalla tai vedessä liikutun matkan tallenne. Aktiivisen jäljen valinnoissa asetetaan eräitä aktiivisen jäljen muuttujia.
Jatka jälkeä sovelluksen käynnistyttyä: Voit asettaa jäljen tallennuksen jatkumaan automaattisesti viimeisestä jälkipisteestä (Kyllä), saada uuden jäljen alkamaan ja vanhan pyyhkiytymään pois aina käynnistäessäsi (Nollaa) tai antamaan kehotteen, joka kysyy haluatko jatkaa jälkeä aina kun käynnistät ulkoilu/veneilysovelluksen (Kysy).
Kun jälki on täynnä. Jälkimuistin täytyttyä voit asettaa Magellan CrossoverGPSn lisäämään uusia jälkipisteitä jäljen loppuun ja poistamaan jälkipisteitä jäljen alusta (Jakso), tyhjentämään jälkilokin ja aloittamaan uuden (Nollaa) tai esittämään ponnahduskehotteen kysymään, mitä halut tehdä jälkilokin täytyttyä (Kysy).
Jälkisuodattimen esiasetus: [Tottuneet käyttäjät] Asettaa tripin aikana kerättävien jälkipisteiden tiheyden. Jos olet epävarma, jätä asetukseksi "Detailed recording ­Tarkka tallennus".

Karttavalinnat

Antaa pääsyn muokkaamaan karttanäyttösivun toimintoja.
3D/2D: Vaihtaa kartan näytön kolmiulotteiseksi (eteenpäin katsova näkymä) tai kaksiulotteiseksi (lintuperspektiivi). [Vain ajoneuvonavigointi]
Kulkusuunta ylös / Pohjoinen ylös: Kääntää karttanäytön niin, että joko kulkusuunta on ylös tai pohjoinen on ylös. Huomaa, että "Pohjoinen ylös" on käytettävissä vain kaksiulotteisessa kartassa.
TrueView: Lähestyessäsi käännöstä karttanäyttösivu muuttuu TrueView-näytöksi ja sitten takaisin karttanäytöksi juuri ennen käännöstä. Tämä on oletusasetus. Voit sammuttaa tämän toiminnon poistamalla ruksin valintaruudusta "Auto TrueView". TrueView-näkymäksi voi valita myös jaetun Jaettu tosikuva:n (oletus, jossa puolet näytöstä on karttaa ja toinen puoli esittää nuolta, joka ilmaisee käännöksen suuntia) tai Single TrueView:n (vain nuoli näytetään). [Vain ajoneuvonavigointi]
Käyttäjän valinnat 45

Kartan värit (Vain ajoneuvonavigointi)

Voit valita yhdeksästä väriyhdistelmästä karttanäyttöön.
Automaattinen yötila: Vaihtaa näytön värit iltatuntien aikana sellaisiksi, jotka on valittu "yönäyttöä" varten. Kun Automaattinen yötila ei ole valittu, käytetään päivänäytön värejä.
Päivänäyttö / Yönäyttö: Siirry karttavärien valintanäyttösivulle valitsemalla näitä näppäimiä. Valitse haluttu väri listasta vasemmalla.

Reittiasetukset (Vain ajoneuvonavigointi)

Käynnistä tai sammuta automaattinen kiertotietoiminto Kun automaattinen kiertotietoiminto on valittu, paikannin laskee automaattisesti reitin uudelleen aina kun poistutaan suunnitellulta reitiltä.
Uudelleenreititys auto: Valittuna automaattinen kiertotietoiminto on toiminnassa.

Navigointitila (Vain ajoneuvonavigointi)

Voit valita, ehdotetaanko oletuksena auto- /moottoripyörätilaa vai jalankulkijatilaa reitin laskentaa varten. Navigointilan voi aina ohittaa valittaessa määränpäätä.

Kiertotievaihtoehdot (Vain ajoneuvonavigointi)

Magellan CrossoverGPS havaitsee, milloin olet reitillä ja liikut hitaasti tai et liiku lainkaan moottoritiellä. Se tarjoaa sitten valittavaksi kiertotien ongelma-alueen ohi. Se voi hälyttää visuaalisesti kartalla näyttämällä kiertoreittikuvakkeen tai voit asettaa sen olemaan hälyttämättä ja valitset itse kiertoreitin päävalikosta.
5 km /10 km/15 km tai mukauta: Tämä asetus määrää etäisyyden, joka kiertotielle lasketaan. (Jos olet pysähtynyt moottoritielle ja valitset kiertotien, Magellan CrossoverGPS laskee kiertotien ja pyrkii saamaan sinut takaisin alkuperäiselle reitille tässä määritetyn matkan päässä.)
Salli automaattinen kiertotie: Tämä määrää kiertotiekuvakkeen, joka esitetään kartalla Magellan CrossoverGPSn päätellessä, että kiertotietä tulee käyttää.
Aika ennen kyselyä : Tällä asetetaan viive kiertotiekuvakkeen näyttämiselle, kun olet pysähtynyt tai liikut hitaasti moottoritiellä.
Käyttäjän valinnat 46
Esimerkki: Asetukset ovat "5 km", "Salli automaattinen kiertotie" ja "Aika ennen kyselyä" 1 min. Olet reititetty moottoritielle ja olet liikkunut 15 km/h edessä olevan tukoksen johdosta. Kun hidasta liikettä on ollut 1 minuutti, kiertotiekuvake tulee kartan vasempaan reunaan ilmaisten, että kiertotietä tulisi käyttää. Jos haluat ottaa kiertotien käyttöön, napsauta MENU ja valitse "Kiertotie". Napsauta "Reitti" ja Magellan CrossoverGPS laskee uuden kiertotiereitin, joka kiertää seuraavat 3 kilometriä.

Simulointitila (Vain ajoneuvonavigointi)

Tämä vaihtoehto tarjoaa tavan asettaa Magellan CrossoverGPS simulointitilaan. Simulointitilassa voit luoda reittejä ja tutkia Magellan RoadMate -paikanninta toiminnassa sen simuloidessa matkantekoa pitkin reittiä.
Simulointi: Käynnistä simulaattori rastimalla valintaruutu "Ehdota simulointitilaa reitin laskennassa". Kun se on valittu, saat aina reittiä luodessasi kehotteen, joka kysyy, haluatko simuloida sen.

Värivalinnat

Magellan CrossoverGPS sisältää neljä värimallia: Oletus, Pastelli, Erämaa ja Aavikko
Värivalinnat: Valitse haluttu väriteema.

Äänivalinnat

Magellan CrossoverGPS käyttää äänimerkkiä ilmaisemaan, että tulossa on käännös tai sellainen on suoritettu. Voit valita käytettävän äänimerkin äänensävyn.
Äänivalinnat: Valitse joko Kello, Sointuva kello tai Piip.

Navigointiohjeet (Vain ajoneuvonavigointi)

Voit valita reitityksen yhteydessä annettavat ilmoitukset. Voit käynnistää tai sammuttaa "Ilmoita kadunnimi" (valinta) tai "Ilmoita moottoritien liittymä" (valinta). Huomioi se, että kadunnimien ääniopasteet ovat toistaiseksi saatavissa vain matkoille Ranskassa, Iso-Britanniassa, Espanjassa, Saksassa ja Italiassa.

GPS-valinnat

Voit tarkistaa GPS-signaalien tilan tai asettaa GPS-paikantimelle aloitussijainnin.
Käyttäjän valinnat 47
GPS:n tila Esittää erittäin teknisiä tietoja satelliitista ja sen lähettämästä signaalista.
Aseta GPS:n sijainti Tästä on hyötyä vain, jos olet matkannut pitkän matkan Magellan CrossoverGPS suljettuna ja laitteella on ongelmia GPS-signaalien vastaanotossa. Saat kehotteen syöttää nykyisen sijaintisi osoitteen, jolle Magellan CrossoverGPS voi perustaa satelliittien etsintänsä. (On erittäin epätodennäköistä, että joutuisit koskaan käyttämään tätä mahdollisuutta, ellet saa huoltoasentajalta ohjetta sen suorittamiseen koettuasi muita vaikeuksia.)

Varmuuskopiointi ja palautus (Vain ajoneuvonavigointi)

Tallenna tiedostot -toiminto tallentaa (varmuuskopioi) Magellan CrossoverGPS ­paikantimeen asennetulle SD-kortille kaikki osoitteet. Voit sitten ladata (palauttaa) nämä tiedot takaisin, jos sattuisit menettämään tietoja tai vahingossa tyhjentämään osoitteet.

Tietojen vienti / Tietojen tuonti (vain veneilynavigointi ja ulkoilusuunnistus)

Tietojen vienti ja Tietojen tuonti esittää valikon, josta voit tallentaa tai ladata reittipisteitä, trippejä tai jälkiä valinnaiselle SD-kortille. Voit myös varmuuskopioida kaikki tietosi valinnaiselle SD-kortille ja palauttaa ne sieltä.
Tuotetiedot
Valitsemalla tämän vaihtoehdon saat tarkkoja tietoja Magellan CrossoverGPS ­paikantimessa käytössä olevista ohjelmistoversioista.
Liikennevaihtoehdot (Vain ajoneuvonavigointi)
Valinnaisella TrafficKit-palvelulla varustettuna Magellan CrossoverGPS voi vastaanottaa tosiaikaisia liikennetiedotuksia ja reitittää liikennetapahtumien ohi kiertoteitä. Kaikkien muiden lisävarusteiden tavoin Magellan TrafficKitin voi ostaa kotisivuiltamme osoitteesta www.magellanGPS.com.
Tämän valinnan avulla voit ilmoittaa, mista tapahtumistä haluat tietoja, asettaa uudelleenreititysvaihtoehtoja, syöttää tilauskoodisi, palauttaa oletusarvot ja saada tietoja liikennepalvelun tilasta.
Kaikista näistä valinnoista on tarkempia tietoja valinnaisen TrafficKitin käyttöoppaassa.
Premium POI -tilaus (Vain ajoneuvonavigointi)
Valitsemalla tämän voit syöttää tilauskoodin, jolla avataan esiladattu POI-kohteiden Marco Polo -tietokanta. Avauskoodin voi ostaa kotisivuiltamme osoitteesta www.magellanGPS.com.
Käyttäjän valinnat 48

Ulkoilusuunnistus

Ulkoilusovellus tarjoaa suunnistuksen perusmuodot patikointiin ja retkeilyyn. Lataamatta ulkoisia karttoja (Magellan MapSend Topo) voit luoda jälkiä, lisätä reittipisteitä, suunnistaa tallennettuun reittipisteeseen ja kulkea paluujälkeä (seurata jälkeäsi takaisin lähtöpisteeseen). Magellan CrossoverGPS-paikantimessa on sisäänrakennetut kartat kaikkiin ulkoilutoimintoihisi.
.
Ulkoilun peruskartta karttakuvana
(eli ilman MapSend Topo -kartan latausta).
Karttakuva tarkka MapSend Topo
-kartta ladattuna.
Magellan MapSend Topo-karttoja on saatavana Magellanilta osoitteesta http://www.magellangps.com/products/software.asp. Magellan CrossoverGPS on yhteensopiva SD-korteille esiladattujen MapSend Topo -karttojen kanssa. (CD-ROM tai DVD-levyllä myytävät MapSend Topo -tuotteet EIVÄT OLE yhteensopivia Magellan CrossoverGPS:n kanssa.)

MapSend Topo -karttojen lataus

1. Laita MapSend Topo -karttoja sisältävä SD-kortti Magellan CrossoverGPS:n vasemmalla puolella olevaan SD-korttipaikkaan.
2. Jos laitteessa on virta tai laitat siihen virran päälle, näyttöön tulee viesti, joka kertoo karttojen löytyneen SD-kortilta.
3. Napsauta Kyllä.
4. Valitse kartta, jonka haluat ladata.

Vaihda vyöhyke

1. Avaa ulkoilusuunnistussovelluksen. (Karttasivulta napsauta MENU-painiketta.) HUOM: Jos sinulla on aktiivi trippi, sinun täytyy peruuttaa se ennen kuin voit valita vyöhykkeen SD-kortilta.
Ulkoilusuunnistus 35
2. Siirry valikon sivulle 2 napsauttamalla oikeaa nuolinäppäintä oikeassa alakulmassa.
3. Valitse Valitse vyöhyke.
4. Napsauta Kyllä.
5. Valitse kartta, jonka haluat ladata.

Erikoissanasto

Reittipisteet
Reittipiste on kuin osoite. Osoitteen sijainti määritetään jakeluosoitteen, kaupungin ja maan avulla, mutta reittipisteen sijainnin määritykseen käytetään maapallolle piirrettyjä kuviteltuja linjoja (leveyspiirit ja pituuspiirit). Ne toimivat samalla tavalla, mutta määritetään toisin.
Jälki
Jälki on kulkureittiesi tallenne. Liikuttaessa maalla Magellan CrossoverGPS pudottelee elektronisia leivänmuruja, jotka edustavat tätä liikettä. Katsoessasi karttanäyttösivua huomaat katkoviivan, joka kuvaa siihen mennessä toteutunutta liikkumistasi. Tämä katkoviiva on jälki. Jälkeä käytetään pääasiassa luomaan paluureitti, joka palauttaa kulkijan lähtöpisteeseensä.
Paluureitti
Kuten edellä selostettiin, Magellan CrossoverGPS tallentaa jälkeä sitä mukaa kun kulkija liikkuu paikannin mukanaan. Voit sitten luoda paluujäljeksi kutsutun tripin takaisin sinne, mistä lähdit.
Goto (Mene)
GOTO on trippi,joka pyrkii viemään kulkijan suoraa linjaa nykyisestä sijainnista reittipisteeseen ja kartalta valittuun pisteeseen.
Trippi
Trippi on reitti yhteen määränpäähän tai reitti, jossa on useita etappeja ja määränpäitä. Oletetaan, että haluat lähteä perusleiristä ja mennä sillalle. Sillalta haluat patikoida näköalapaikkaan, jonka löysit edellisellä retkelläsi. Siitä tulisi kahden määränpään (tai kahden etapin) trippi. Käyttäisit Magellan CrossoverGPS-paikanninta ja loisit tripin, joka lähtee perusleirin reittipisteestä, kulkee sillan reittipisteelle ja lopuksi näköalapaikan reittipisteelle.
Ulkoilusuunnistus 36

Karttanäyttösivun yleiskatsaus

1
2
3
4
5
11
10
9
8
7
6
1
2
3
Tietopalkki Näyttää tietoja kohdistimen
paikasta panoiroitaessa kartalla.
Suurenna Valittuna suurentaa kartan mittakaavaa
näytössä.
Paikannuskuvake Näyttää nykyisen sijaintisi
visuaalisesti.
Kuvake (osoittaa kulkusuuntaan
4
5
6
7
8
9
10
11
Pohjoismerkki Nuoli osoittaa kohti
pohjoista.
Tietokenttä Esittää valittuja
navigointitietoja.
Kartan mittakaava Esittää kartan nykyisen
mittakaavan.
Menu-painike Napsauttamalla avaa
Luo reittipiste Tallentaa napsauttamalla nykyisen sijainnin
Kirkkaus Napsauttamalla esittää liukusäätimen, jolla
Lähennä Valittuna pienentää kartan mittakaavaa
Satelliittien tila Näyttää satelliittien
signaalivoimakkuuden palkkigrafiikkana.
Valittuna näyttää kompassinäyttösivun.
Napsauta ja pidä painettuna 3 sekuntia. Näyttöön tulee lista mahdollisista tietotyypeistä. Napsauta esiin haluamaasi tietotyyppiä.
ulkoilusuunnistusvalikon.
tai kohdistimen sijainnin reittipisteeksi. Kohdistimen sijainnista voit myös luoda GOTO-tripin kyseiseen reittipisteeseen.
voi säätää näytön kirkkautta.
näytöllä.
Valittuna näyttää satelliittien tilan näyttösivun.
Ulkoilusuunnistus 37

Reittipisteen luonti karttanäyttösivulta.

1. Napsauta .
2. Napsauttamalla kenttiä voi muokata nimeä, leveys- ja pituusastetta, korkeutta merenpinnasta tai tietoja.
3. Sisällytä tämä reittipiste Suosikit-listaasi napsauttamalla Suosikki.
4. Valitse Tallenna.
5. Reittipiste luodaan ja sen merkiksi tulee kartalle "x".

Reittipisteen luonti Kompassi-näytöstä

1. Napsauta .
2. Napsauta .
3. Napsauttamalla kenttiä voi muokata nimeä, leveys- ja pituusastetta, korkeutta merenpinnasta tai tietoja.
4. Sisällytä tämä reittipiste Suosikit-listaasi napsauttamalla Suosikki.
5. Valitse Tallenna.
6. Reittipiste luodaan ja sen merkiksi tulee kartalle "x".

Reittipisteen luonti ulkoilusuunnistusvalikosta

1. Napsauta .
2. Valitse Luo uusi syöte.
3. Valitse Val. kartalta ja voit sijoittaa visuaalisesti reittipisteen tai valitseSyötä leveysaste/pituusaste ja syötä reittipisteen leveysaste ja pituusaste näppäimistöltä.
4. Paikallista tai syötä reittipisteen sijainti valitulla tavalla.
5. Napsauttamalla kenttiä voi muokata nimeä, leveys- ja pituusastetta, korkeutta merenpinnasta tai tietoja.
6. Sisällytä tämä reittipiste Suosikit-listaasi napsauttamalla Suosikki.
7. Valitse Tallenna.
8. Reittipiste luodaan ja sen merkiksi tulee kartalle "x".
Ulkoilusuunnistus 38

Perusleirin asetus

1. Napsauta .
2. Valitse Vaihda perusleiri. Huom: Jos nyt avasit Perusleiri-toiminnon ensimmäistä kertaa, saat kehotteen joko valita Perusleirin kartalta tai syöttää sen leveyspiirin ja pituuspiirin.
3. Valitse Val. kartalta ja voit sijoittaa perusleirin visuaalisesti kartalle tai valitsemalla Syötä leveysaste/pituusaste voit kirjoittaa leirin leveysasteen ja pituusasteen.
4. Valitse menetelmä ja paikallista tai syötä perusleirin sijainti.
5. Napsauttamalla kenttiä voi muokata nimeä, leveys- ja pituusastetta, korkeutta merenpinnasta tai tietoja.
6. Sisällytä tämä reittipiste Suosikit-listaasi napsauttamalla Suosikki.
7. Valitse Tallenna.

Kulku perusleiriin

1. Napsauta .
2. Valitse Mene perusleiriin.
3. Karttanäyttösivulla esitetään GOTO-tripin viiva. Navigoimalla viivaa pitkin voit palata perusleiriin.

GOTO-tripin luonti karttanäyttösivulta

1. Siirrä kohdistin kartalla kohtaan, johon haluat mennä.
2. Napsauta .
3. Napsauta GOTO.
4. Karttanäyttösivulla esitetään GOTO-tripin viiva. Navigoi viivaa pitkin määränpään reittipisteeseen.
Ulkoilusuunnistus 39

GOTO-tripin luonti ulkoilusuunnistusvalikosta

1. Napsauta .
2. Valitse Listaa reittipisteet tai Suosikit.
3. Jos valinta oli Listaa reittipisteet, löydät halutun reittipisteen valitsemalla uudestaan Listaa reittipisteet tai käytä hakutoimintoa.
4. Napsauta reittipisteen nimeä reittipisteiden listassa.
5. Napsauta GOTO.
6. Karttanäyttösivulla esitetään GOTO-tripin viiva. Navigoi viivaa pitkin määränpään reittipisteeseen.

Usean määränpään tripin luonti

1. Napsauta ulkoilusuunnistusvalikosta .
2. Valitse Uusi.
3. Syötä tripille uusi nimi.
4. Napsauta Lisää.
5. Valitse tripin ensimmäinen reittipiste näistä: Edelliset määränpäät, Suosikit, Listaa reittipisteet tai Luo uusi syöte.
6. Kun näytössä on näyttösivu Reittipisteen tiedot, napsauta Tallenna.
7. Näyttöön tulee lista määränpääreittipisteistä. Valitsemallaa listan viimeisen reittipisteen saa esiin listan valinnoista.
8. Napsauta Lisää ja toista vaiheet 5 - 8, kunnes koko trippi on syötetty.
9. Valitse Tallenna.
10. Trippi tallentuu ja esiin tulee Trip Plannerin valikkosivu.
Ulkoilusuunnistus 40

Usean määränpään tripin aktivointi

1. Napsauta ulkoilusuunnistusvalikosta .
2. Valitse Opasta minua.
3. Valitse käyttöön haluamasi tallennetun tripin nimi.
4. Esiin tulee lista tripin sisältämistä reittipisteistä. Navigoi koko trippi valitsemalla listan ensimmäinen reittipiste.
5. Kartta esitetään trippi vaaleanpunaisena viivana korostettuna.

Jälkityökalut

1. Napsauta ulkoilusuunnistusvalikosta .
Kytke jälki päälle tai pois valitsemalla Start tai Seis.
Tyhjennä aktiivinen jälki valitsemalla Nollaa.
Luo aktiivista jälkeä seuraava trippi napsauttamalla Paluujälki.
Tallenna aktiivinen jälki valitsemalla Tall. nimellä....
Tallenne aktiivinen jälki tripiksi, jota voi käyttää myöhemmin, napsauttamalla Tripi ksi.
Voit nähdä koko aktiivisen jäljen kartalla napsauttamalla Näytä kartalla.
Vaihda kartalla esitetyn jäljen väri napsauttamalla Väri.
Näytä kartalla tuo jäljen näkyväksi kartalle navigoitaessa.
Ulkoilusuunnistus 41

Käytä teitä -näkymä

Aktiivisen tripin kanssa voi käyttää Käytä teitä -näkymää auttamaan suunnistusta määränpäähän.

Kulje määränpäähän seuraten tietä.
Kolme tietokenttää näytön alareunassa ovat mukautettavia. Napsauta ja pidä tietokenttäa 3 sekuntia. Esiin tulee ponnahdusvalikossa lista käytettävissä olevista tietotyypeistä.
3D-tie -näkymän avaus
1. Napsauta ulkoilusuunnistusvalikosta .
Poistu 3D-tie -näkymästä valitsemalla kirjain "X" oikeassa alakulmassa.

Tietokentät

Tietokentät kartan, kompassi- ja laajakuvanäyttösivuilla ovat mukautettavia esittämään tietoja, joista todella on sinulle hyötyä. Napsauta kenttää ja pidä se painettuna 3 sekuntia, niin saat esiin ponnahdusvalikossa luettelon käytettävissä olevista tiedoista. Napsauta listasta mitä tietotyyppiä tahansa, ja se esitetään kentässä.
Kulkusuunta - nykyinen kulkusuunta.
Suurin nopeus - suurin tallennettu nopeus sen jälkeen kun aloitit tripin.
Reittipoikkeama
- nykyisen kulkusuuntasi ja määränpäähän vievän kulkusuunnan välinen ero.
Nopeus - nykyinen nopeus.
Aika viimeiseen - arvioitu saapumisaika aktiivisen tripin viimeiseen reittipisteeseen.
Aika seuraavaan - arvioitu saapumisaika aktiivisen tripin seuraavaan reittipisteeseen.
Jäljitä etapit - jälkien sisältämien etappien määrä.
Jäljen pituus - Jäljen pituus
Trippimatka - aktiivisen tripin kokonaispituus
Ulkoilusuunnistus 42
VMG/hyötynopeus viimeiseen - hyötynopeus aktiivisen tripin viimeiseen reittipisteeseen (eli nopeus, jolla todellisuudessa lähestyt reittipistettä).
VMG/hyötynopeus seuraavaan - hyötynopeus aktiivisen tripin seuraavaan reittipisteeseen (eli nopeus, jolla todellisuudessa lähestyt reittipistettä).
Korkeus - nykyinen korkeus merenpinnasta.
Keskinopeus - keskinopeus alkaen tripin käynnistymisestä.
Suuntima viimeiseen - suuntima aktiivisen tripin viimeiseen reittipisteeseen.
Suuntima seuraavaan - suuntima aktiivisen tripin seuraavaan reittipisteeseen.
Aika nyt - nykyinen kellonaika.
Etäisyys viimeiseen - etäisyys aktiivisen tripin viimeiseen reittipisteeseen.
Etäisyys seuraavaan - etäisyys aktiivisen tripin seuraavaan reittipisteeseen.
Ulkoilusuunnistus 43

Järjestelmäasetukset

Yleistä

Järjestelmäasetuksista päästään eräisiin Magellan CrossoverGPS -paikantimen globaaleihin asetuksiin. Seuraavassa on lista käytettävissä olevista asetuksista. Päävalikko-näyttösivulta napsauta sovellusvalikon kuvaketta ja sitten järjestelmäkuvaketta.

Voimak

Esiin tulee liukupalkki, jota napsauttamalla voi nostaa tai laskea hälytysten äänenvoimakkuutta. Kaiutinkuvakkeen (liukusäätimen yläpuolella) napsautus mykistää kaiuttimen tai poistaa mykistyksen.

Kirkkaus

Virta

Kieli

Näytön yläreunassa on liukupalkki, jota napsauttamalla voi lisätä tai vähentää näytön kirkkautta.
Valitse "Himmennys akkukäytössä (80%)", jos haluat näytön himmennettäväksi käytettäessä paikanninta vain sisäisellä akulla. Se pidentää akun käyttöaikaa lataamisten välillä.
Tämä asetus kertoo Magellan CrossoverGPS -paikantimelle, kuinka kauan sen tulee pysyä hereillä, vaikka mitään huomattavaa toimintaa ei ole. (Huomattavia toimintoja olisivat näppäinten painallukset sekä se, että Magellan CrossoverGPSn sijainti muuttuu.)
Vaihtaa äänihälytyksien kielen ja samoin valikkokohteiden kielen joksikin yhdestätoista kielestä. Huomatkaa, että äänihälytykset ovat kuultavissa vain englanniksi ja ranskaksi.
Käyttäjän asetusvalinnat 46

Aikavyöhyke

Vaihda aikavyöhyke paikalliseksi vyöhykkeeksi näppäimillä "+" ja "-". Rasti Kesäajan valintaruutu, jos haluat ajan vaihtuvan automaattisesti kesä

Km/Maileja

Etäisyydet voidaan asettaa ilmaistaviksi maileina/jalkoina tai kilometreinä/ metreinä.

Sivu 2 (paina )

Tuotetiedot

Esittää tarkkoja tietoja Magellan CrossoverGPS -paikentimeen asennetuista laitteista ja ohjelmistoista. Esittää myös paikantimen laitekohtaisen sarjanumeron.

Diagnoosi

Tarjoaa mahdollisuuden diagnosoida Magellan CrossoverGPSn ääni-, hipaisunäyttö- tai videolohkoja.

Lisätoiminnot

Akun käyttöikä

Akun latausilmaisin esitetään näytön alalaidassa. Kun Magellan CrossoverGPS latautuu, vihreät palkit lisääntyvät vasemmalta oikealle. Irrota virtajohto ja vihreät palkit näyttävät akun varaustilan suunnilleen.

Yhteystietomme

Napsauta vasemman alanurkan kysymysmerkkiä ja sitten kohtaa "Yhteystietomme", jolloin näyttöön tulevat Magellanin yhteystiedot Magellan CrossoverGPS ­paikanninta koskevia yhteydenottoja varten.
Käyttäjän asetusvalinnat 47

Magellan CrossoverGPS PC Tools asennus

Magellan CrossoverGPS Tools sovelluksella voi luoda mukautettuja POI-kohteita ja ladata niitä Magellan CrossoverGPS -paikantimeen. Sieltä löytyy myös välineitä musiikkitiedostojen ja kuvien lataamiseen SD-kortille.

Ohjelman asennus

1. Laita Magellan CrossoverGPS Tools PC Application CD PC-tietokoneen CD-asemaan.
2. Asetusohjelma käynnistyy automaattisesti. Jos se ei käynnisty, selaa tietokoneen CD-aseman sisältöä ja kaksoisnapsauta tiedostoa setup.exe.
3. Valitse sovellukselle oletuskieli.
4. Esiin tulee asennuksen aloittava Tervetuloa­näyttösivu.
5. Valitse sovellukselle kohdepolkuosoite. Käytä oletussijoituspaikkaa valitsemalla Seuraava, tai valitse muokattu asennuskohde valitsemalla Selaa.
6. Valitse seuraavaksi ohjelmakansio, johon sovelluksen kuvake sijoitetaan.
7. Magellan CrossoverGPS Tools -ohjelmisto asennetaan. Kun asennus on suoritettu, saattaa ilmestyä Microsoftin digitaalista allekirjoitusta koskeva valintaikkuna: valitse
8. Asennuksen valmistuttua voit antaa asennusohjelman käynnistää sovelluksen automaattisesti tai valita poistumisen
OK.
asennuksesta käynnistämättä sovellusta. Valitse Lopeta.
Magellan CrossoverGPS Tools asennus 48

Magellan CrossoverGPS POI Manager

Magellan CrossoverGPS POI Manager -ohjelmalla voidaan siirtää mukautettuja POI­kohdetiedostoja tietokoneelta Magellan CrossoverGPS -paikantimeen.
Ennen yhdenkään mukautetun POI-kohteen lisäämistä laitteeseen tulee ymmärtää kuinka POI Manager merkitsee POIt.
Leveysaste
Leveysaste voidaan kuvata jakamalla maapallo yhteensä 180 asteen vaakalohkoiksi. Kun päiväntasaaja nimetään leveysasteeksi nolla, piirretään 10 asteen välein yhdensuuntaisia leveyspiirejä 90 astetta pohjoiseen ja 90 astetta etelään. Jos sijaintisi on päiväntasaajan eteläpuolella, olet eteläisellä leveyspiirillä.
10°
20°
30°
40°
50°
60°
70°
90° (Pohjoisnapa)
Päiväntasaaja
80°
90° (Etelänapa)
Pohjoista leveyttä
Eteläistä leveyttä
80°
70°
60°
50°
40°
30°
20°
10° 0°
Pituusaste
Vastaavasti pituuspiirit voidaan kuvata jakamalla maapallo pystylohkoiksi, jotka yhteensä tekevät 360 astetta. Nollameridiaani on Lontoon Greenwichin Kuninkaallisen observatorion kautta kulkeva pituuspiiri, josta alkaen piirretään pituuspiirit 10 asteen välein 180 astetta länteen ja 180 astetta itään. Jos sijaintisi on läntisellä
90°
Läntistä pituutta
70° 50° 30° 10° 10° 30° 50° 70° 90°
80° 60° 40° 20° 0° 20° 40° 60° 80°
Itäistä pituutta
pallonpuoliskolla, olet läntisellä pituuspiirillä.
Sijainnin tarkentamiseksi edelleen jokainen 10 asteen lohko jaetaan lisäksi 60 pienemmäksi lohkoksi eli minuuteiksi, jotka edelleen jaetaan 60 lohkoksi eli sekunneiksi.
Koordinaattien käytön kuvaamiseksi esitetään esim. Pariisin sijainti: 48° (astetta) 51’ (minuuttia) ja 00 (sekuntia) päiväntasaajasta pohjoiseen, ja 2° (astetta) 20’ (minuuttia) ja 00 (sekuntia) itään nollameridiaanista.
Magellan CrossoverGPS POI Manager 49
Korkeus
Jokaisella sijainnilla voi olla myös korkeus merenpinnasta. Korkeus
100m yläpuolella
merenpinnasta ilmoittaa, kuinka kaukana kohta on merenpinnan keskitasosta sen yläpuolella tai alapuolella.
80m yläpuolella
60m yläpuolella
40m yläpuolella
20m yläpuolella
Merenpinta 0m
20m alapuolella
40m alapuolella
60m alapuolella
80m alapuolella
100m alapuolella

Magellan PC Tools -ohjelmiston käyttö

Käynnistä Magellan CrossoverGPS painamalla virtanäppäintä ja pitämällä se painettuna. Kun varoitusnäyttö ilmestyy, työnnä USB-kaapelin pienempi pää Magellan CrossoverGPS:n USB-porttiin ja suurempi pää tietokoneen vapaana olevaan USB-porttiin.
Käynnistä sovellus Magellan CrossoverGPS Tools.
Magellan CrossoverGPS Tools-ikkunasta napsauta POI.
Ikkunan vasemmalla puolella näkyy tietokoneen ja oikealla puolella Magellan CrossoverGPS -paikantimessa olevalle SD-kortille tallennetun POI-kansion sisältö.
Magellan CrossoverGPS POI Manager 50
POI-tiedoston siirto
Käynnistettäessä POI Manager näytetään kansion "Omat POI:t" sisältö PC-tietokoneelta. Tämä on oletussijainti mukautettujen POI-tiedostojen tallennusta varten.
Paikallista POI-tiedostot jotka haluat ladata.
HUOM: tässä ikkunassa näkyvät vain tiedostot, jotka ovat Magellanin .MGLN-
tiedostomuotoa. Kaikki muuta tiedostomuotoa olevat POI-tiedostot täytyy muuntaa Magellanin tiedostomuotoon, ennen kuin niitä voi ladata Magellan CrossoverGPS
-paikantimeen. Muunna tiedostoja .MGLN-tiedostomuotoon Magellan POI Editor
-ohjelmalla.
Kun olet valinnut tiedoston, Kopioi laitteeseen-nuoli muuttuu vihreäksi. Kopioi tiedostot Magellan CrossoverGPS -paikantimeen napsauttamalla nuolta.
Magellan CrossoverGPS POI Manager 51
HUOM: Jos aiot kopioida nopeusvalvontatiedostoja Magellan CrossoverGPS -
paikantimeen, varmista tiedostojen kopiotuminen CrossoverGPS -paikantimen nopeusvalvontatiedostojen kansioon(joka on CPOI-kansion alikansio). Tässä kansiossa säilytetään esiladatut nopeusvalvontatiedostot ja sinne tallennetaan myös kaikki uudet nopeusvalvontatiedostot, joita saatat haluta ladata.
Kun tiedostojen kopiointi on valmis, poista USB-kaapeli Magellan CrossoverGPS
-paikantimesta.
Uuden POI-tiedoston luonti
POI-tiedoston voi luoda kahdella tavalla. POI:t voidaan joko lisätä yksitellen tai voidaan tuoda muodoltaan merkkieroteltu tiedosto jonka sisältönä on POI-kohteiden merkitsemiseen tarvittavat tiedot. POI-kohteen merkitsemiseksi koordinaatistoon sillä täytyy olla nimi, pituusaste ja leveysaste. Pituusaste ja leveysaste tulee olla desimaalimuodossa.
Yksittäisten POI-kohteiden lisäys
Käynnistä POI-muokkaus napsauttamalla painiketta Uusi POI-tiedosto.
Napsauta painiketta Lisää .
Syötä nimi, pituusaste ja leveysaste. Kentät Korkeus ja Seloste ovat valinnaisia.
Valitse kenttä Luokka ja valitse
Uusi. Valintaikkunaan ilmestyy kehote valinnan
vahvistamisesta. Syötä POI:lle nimi ja liitä siihen kuva (kuvakkeeksi). Kenttä Seloste on valinnainen.
Magellan CrossoverGPS POI Manager 52
Hälytystoiminto huomauttaa äänihälytyksellä, kun ollaan tietyn etäisyyden päässä POI­kohteesta. Voit asettaa alkuhuomautuksen (Etäisyys 1), ja toisen huomautuksen (Etäisyys 2).
300 m
300 m
Etäisyys 1 Etäisyys 2
Valitse haluttu mittayksikkö (metrit tai jalat).
Havaintakulmalla asetetaan hälytysetäisyys asteina POI-kohteesta.
Ota hälytysasetukset käyttöön valitsemalla Aktivoi hälytys tälle luokalle.
Valitse
Magellan CrossoverGPS POI Manager 53
OK, kun on valmista.
Datatiedoston tuonti
POI-tiedostoja on laajalti saatavissa Internetistä ja useimmat niistä voi helposti siirtää Magellan CrossoverGPS -paikantimeen. POI Manager -ohjelmisto tukee ASCII­tiedostomuotoa (.ASC,.CSV,.TXT); GPS Exchange -tiedostomuotoa (.GPS,.XML); Magellan Waypoint -tiedostomuotoa (.WPT,.RTE); ja Garmin PCX5 Waypoint
-tiedostomuotoa (.WPT,.RTE), mutta POI-tiedoston siirtämiseksi Magellan CrossoverGPS
-paikantimeen se täytyy muuntaa .MGLN-tiedostomuotoon (Magellanin tiedostomuoto)
Napsauta painiketta Avaa .
Valitse PC-koneelta tuontiin haluamasi tiedosto, ja napsauta Avaa.
Aloita valitsemalla mistä datatiedoston riviltä tuonti aloitetaan. Jos datatiedostossa on otsikkorivi, tämä rivi aiheuttaa virheen, joten on syytä aloittaa riviltä kaksi tai alempaa.
Valitse seuraavaksi kuinka data on eroteltu ja napsauta Seuraava.
Datapalstat pitää määrittää seuraavaksi. Napsauta vetovalikkoa ja määritä kentän nimi sille kuuluvalle palstalle. Napsauta Lopeta.
Napsauta painiketta Tallenna POI-tiedosto. Anna tiedostolle nimi ja napsauta Tallenna. Tiedosto on nyt Magellanin tiedostomuodossa ja valmis siirrettäväksi paikantimeen.
Huomioi, että tiedosto ei voi sisältää enempää kuin 10000 POI-kohdetta. Jos haluat tuoda tiedostossa enemmän kuin 10000 POI-kohdetta, joudut poistamaan joitakin syötteitä ennen sen tallennusta.
Sulje POI-tiedostojen muokkaus. Valitse juuri luomasi POI-tiedosto ja siirrä tiedosto Magellan CrossoverGPS -paikantimeen napsauttamalla siirtopainiketta (oikea nuoli).
Magellan CrossoverGPS POI Manager 54

Magellan CrossoverGPS Music Manager

Magellan CrossoverGPS Music Managerin avulla musiikkitiedostoja voidaan siirtää MP3­tai WMA-muodossa tietokoneelta Magellan CrossoverGPS -paikantimeen asennetulle SD-muistikortille. Ladattavan musiikin määrä riippuu asennetun SD-kortin käytettävissä olevan muistin koosta. Voit halutessasi myös siirtää musiikkitiedostoja uudelle, valinnaiselle SD-kortille, mutta silloin tarkkoja karttoja ja nopeusvalvontapisteiden POI-kohteita ei voi käyttää.
Laita muistikortti muistikorttipaikkaan. Käynnistä Magellan CrossoverGPS painamalla virtapainiketta noin 2–3 sekuntia, jos laite on valmiustilassa. (Kymmenen sekuntia, jos laite ei ole valmiustilassa.) Kun varoitusnäyttö ilmestyy, työnnä USB-kaapelin pienempi pää Magellan CrossoverGPS:n USB-porttiin ja suurempi pää tietokoneen vapaana olevaan USB-porttiin.
Käynnistä sovellus Magellan CrossoverGPS Tools. Magellan CrossoverGPS Tools -näyttösivulta napsauta Musiikki.
Ikkunan vasen puoli näyttää tietokoneen sisällön ja oikea puoli Magellan CrossoverGPS -paikantimeen asennetun muistikortin sisällön.
Paikallista musiikkitiedostot, jotka haluat ladata. Kun olet valinnut tiedoston, vihreäksi. Kopioi tiedosto(-t) muistikortille napsauttamalla
siirtokomentonuolta.
Jos olet ladannut musiikkitiedostoja muistikortille toiselta tietokoneelta, voit
Siirrä -nuoli muuttuu
samalla tavalla kopioida tiedostoja muistikortilta tietokoneelle.
Kun tiedostojen kopiointi on valmis, poista USB-kaapeli Magellan CrossoverGPS:stä.
Magellan CrossoverGPS Music Manager 54

Magellan CrossoverGPS Photo Manager

Magellan CrossoverGPS Photo Managerin avulla kuvatiedostoja voidaan siirtää useissa tiedostomuodoissa tietokoneelta Magellan CrossoverGPS -paikantimeen asennetulle valinnaiselle muistikortille. Ladattavien kuvien määrä riippuu asennetun SD-kortin käytettävissä olevan muistin koosta. Voit halutessasi myös siirtää musiikkitiedostoja uudelle, valinnaiselle SD-kortille, mutta silloin tarkkoja karttoja ja nopeusvalvontapisteiden POI-kohteita ei voi käyttää.
Laita muistikortti muistikorttipaikkaan. Käynnistä Magellan CrossoverGPS painamalla virtapainiketta noin 2–3 sekuntia (Kymmenen sekuntia, jos Magellan CrossoverGPS ei ole valmiustilassa.) Kun varoitusnäyttö ilmestyy, työnnä USB-kaapelin pienempi pää Magellan CrossoverGPS -paikantimen USB-porttiin ja suurempi pää tietokoneen vapaana olevaan USB-porttiin.
Käynnistä sovellus Magellan CrossoverGPS Tools. Napsauta Kuva Magellan CrossoverGPS Tools -näyttösivulta.
Vasemmanpuoleinen ikkuna näyttää tietokoneesi sisällön ja oikeanpuoleinen ikkuna Magellan CrossoverGPS
-paikantimeen asennetun muistikortin sisällön.
Paikallista kuvatiedostot, jotka haluat ladata. Kun olet valinnut tiedoston,
Siirrä-nuoli muuttuu vihreäksi. Kopioi
tiedosto(-t) muistikortille napsauttamalla
siirtokomentonuolta. Jos olet ladannut
kuvatiedostoja muistikortille toiselta tietokoneelta, voit samalla tavalla kopioida tiedostoja kortilta tietokoneelle.
Kun tiedostojen kopiointi on valmis, poista USB-kaapeli Magellan CrossoverGPS
-paikantimesta.
Magellan CrossoverGPS Photo Manager 55

Musiikkisoitin

Magellan CrossoverGPS Music Playerin avulla voi soittaa Magellan CrossoverGPS:ään asennetulle SD-muistikortille MP3- tai WMA-muodossa tallennettuja musiikkitiedostoja. Mikäli et ole jo tehnyt niin, sinun täytyy asentaa sovellus Magellan CrossoverGPS Tools ja siirtää tiedostoja laitteeseen käyttäen sovellusta Magellan CrossoverGPS Music Manager.
Huom: Ole hyvä ja käytä Magellan CrossoverGPS PC Toolkit -ohjelmaa musiikkitiedostojen lataamiseen SD-kortille.
Valitse Magellan CrossoverGPS -paikantimessa näppäin Sovellus-VALIKKO ja valitse
Music Player .
Music Playerin ohjausnäppäimistö ilmestyy.

Yhden kappaleen toisto

Valitse Selaa musiikkia .
Valitse musiikkitiedosto toistettavaksi suuntanäppäimellä tai alas-
nuolella ja paina
Kappaleen toisto alkaa automaattisesti.
Näytön yläosassa näkyy kappaleen nimi, esittäjä (jos saatavissa), valittu soittotila, kulunut aika ja kappaleen pituus.
Keskeytä kappaleen toisto painamalla Toista/Tauko. Jatka kappaleen toistamista painamalla Toista/Tauko uudestaan.
OK.
Magellan Crossover GPS Music Player 56
Lopeta kappaleen toisto painamalla Seis. Kun kappale on pysäytetty, painikkeen
Toista/Tauko painaminen aloittaa kappaleen alusta.

Monen kappaleen toisto

Monen kappaleen toistolla voidaan luoda "toistolista". Toistolista sisältää yhden tai useampia kappaleita ryhmänä, jota voidaan toistaa jatkuvasti.
Valitse Tois.lista. .
Toistolistavalikko ilmestyy. Poistu toistolistavalikosta valitsemalla
ESC.
Toista
Kuuntele aiemmin luotu toistolista valitsemalla Toista.
Valitse haluttu toistolista ylös- ja alas-nuolilla. Valitse OK.
Kappaleiden toisto järjestyksessä alkaa automaattisesti.
Luo
Luo uusi toistolista valitsemalla Luo.
Poista oletusnimi käyttäen askelpalautinta (<-) ja syötä uusi nimi soittolistalle näppäimistöltä. Kun olet valmis, valitse OK.
Seuraava näyttö esittää kiintolevylle tallennettujen kappaleiden tiedostot vasemmalla puolella ja soittolistan oikealla puolella.
Korosta kansio Music käyttäen näytön vasemman puolen nuolipainikkeita ja valitse sitten
Tiedostoluettelo.
Korosta kappaleet, jotka haluat lisätä toistolistalle käyttäen nuolipainikkeita. Lisää korostettu kappale toistolistaan valitsemalla Lisää toistolistaan (oikea nuoli).
Jatka tiedostojen lisäämistä toistolistaan. Kun olet valmis, valitse OK.
Vaihda
Muokkaustoiminnolla voidaan lisätä tai poistaa kappaleita valitusta toistolistasta. Valitse Muokkaa.
Poista kappale toistolistasta korostamalla haluttu kappale käyttäen näytön oikealla reunalla olevia nuolinäppäimiä ja valitse sitten Poista toistolistasta (nuoli vasemmalle).
Magellan Crossover GPS Music Player 57
Korosta kappaleet jotka haluat lisätä toistolistalle käyttäen näytön vasemmassa laidassa olevia nuolipainikkeita. Lisää korostettu kappale toistolistaan valitsemalla Lisää toistolistaan (oikea nuoli).
Jatka tiedostojen lisäämistä toistolistaan. Kun olet valmis, valitse OK.
Poista
Poista toistolista valitsemalla Poista.
Valitse toistolista, jonka haluat poistaa ja valitse sitten OK.
Valintaikkuna ilmestyy valinnan vahvistamista varten. Poista toistolista valitsemalla Kyllä.
Nimeä uudestaan
Jos haluat vaihtaa toistolistan nimeä, valitse Nimeä uudestaan.
Valitse toistolista, jonka nimen haluat vaihtaa ja valitse sitten OK.
Poista nimi käyttäen askelpalautinta (<-) ja syötä uusi nimi soittolistalle näppäimistöltä. Kun olet valmis, valitse OK.

Toistotila

Toistettaessa yhtä kappaletta, toistovaihtoehdot on saatavissa valitsemalla Toistotila.
Toista kaikki - Uusii kaikki nykyisen toistolistan kappaleet järjestyksessä alusta alkaen. Tämä toiminto toimii vain, jos toistolistassa on yksi tai useampia kappaleita.
Uudestaan - Uusii juuri toistettavan kappaleen.
Esikuuntelu - Toistaa jokaisesta toistolistan kappaleesta viisi ensimmäistä sekuntia.
Normaali - Toistaa kaikki nykyisen toistolistan kappaleet järjestyksessä.
Satunnais - Toistaa nykyisen toistolistan kappaleita satunnaisessa järjestyksessä.

Listaa kappaleet

Tarkastele nykyistä toistolistaa valitsemalla
Listaa kappaleet.
Magellan Crossover GPS Music Player 58

Taajuuskorjain

Taajuuskorjain sisältää edistyksellisiä äänisäätöjä, joilla toiston laatua voidaan mukauttaa. Taajuuskorjain on käytettävissä vain MP3-muotoisten äänitiedostojen yhteydessä. Valitse taajuuskorjaimen esivalinta seuraavista esisäädetyistä vaihtoehdoista: Oletus (tasainen), Jazz, Klassinen, Rock, Tekno, Tanssi, Elävää, Basso täysille, Diskantti täysille ja Basso ja diskantti täysille. Et voi kuitenkaan säätää taajuuskorjainta käsin.
Valitse Taaj.korj. .
Valitse taajuuskorjaimen esivalinta painamalla näytön yläosassa olevaa
painiketta .
Kun olet tyytyväinen valintaasi, paina OK. Poistu asettamatta taajuuskorjainta valitsemalla
ESC.

Ohje

Saat selostuksen Music Playerin painikkeista valitsemalla Ohje .
Magellan Crossover GPS Music Player 59

Kuvankatselu

Magellan CrossoverGPS Photo Viewerillä voit katsella Magellan CrossoverGPS
-paikantimeen asennetulle SD-kortille tallennettuja JPG- tai BMP-muotoisia kuvatiedostoja. Mikäli et ole jo tehnyt niin, sinun täytyy asentaa sovellus Magellan CrossoverGPS Tools ja siirtää tiedostoja kortille käyttäen sovellusta Magellan CrossoverGPS Photo Manager.
Valitse Magellan CrossoverGPS -paikantimessa näppäin Sovellus-VALIKKO.
Valitse Photo Viewer .
Ikkuna Photo Viewer ilmestyy. Photo viewer näyttää Magellan CrossoverGPS -paikantimeen asennetun SD- tai MMC-kortin sisällön.

Yhden kuvan katselu

Seuraavaksi ilmestyvä ikkuna näyttää kiintolevyn hakemistorakenteen.
Valitse Tiedostoluettelo .
Valitse kuvatiedosto katseltavaksi suuntanäppäimellä tai alas-
nuolella ja paina
Katseltaessa kuvaa sen kaksoisnapauttaminen, eli näytön koskettaminen kahdesti, suurentaa kuvan koko näytön kokoiseksi. Voit sitten selata kuvia napsauttamalla oikeaa tai vasenta nuolinäppäintä.
Edellinen kuva (vasen nuoli)
Näytä.
Paina vasenta nuolipainiketta nähdäksesi edellisen kuvan kansiossa. Painike on harmaana (ei toimi) kun katsellaan kansion ensimmäistä kuvaa.
Magellan CrossoverGPS Photo Viewer 60
Zoomaa
Lisää tai vähennä nykyisen kuvan suurennustasoa painamalla painiketta Zoom. Suurennusvalikon yläosassa näkyy käytössä oleva suurennustaso. Valitse toinen suurennustaso esivalintoja sisältävästä luettelosta. Valitse Sopivin koko suurennuksen sovittamiseksi näytön reunojen mukaan; valitse Oikea koko kuvan esittämiseksi 100 % suurennuksella; valitse 25 % - 150 % kuvan suurentamiseksi tai pienentämiseksi esivalittuun kokoon.
Diaesitys
Selaa kaikkien kuvakansiossa olevien kuvien läpi automaattisesti painamalla painiketta Diaesitys.
Pan
Jos suurennat kuvaa näytön rajojen ylitse, ota käyttöön kuvan vieritys painamalla painiketta Panoroi. Kun se on käytössä, voit raahata kuvaa mihin suuntaan tahansa nähdäksesi kuvan muita alueita. Ota Panorointitila pois käytöstä napsauttamalla uudestaan painiketta Panoroi.
Käännä kuvaa
Käännä kuvaa 90° vastapäivään, 90° myötäpäivään, tai 180° painamalla painiketta Käännä kuvaa.

Seuraava kuva (vasen nuoli)

Paina oikeata nuolipainiketta nähdäksesi seuraavan kuvan kansiossa. Painike on harmaana (ei toimi) kun katsellaan kansion viimeistä kuvaa.
ESC
Palaa kansioluetteloon painamalla ESC.
Magellan CrossoverGPS Photo Viewer 61

Kuvien hallinta

Luettelona
Näytä tiedostot monitasoisena luettelona painamalla Luettelona.
Miniatyyri
Näytä kuvat pienoiskuvina painamalla Miniatyyri.
Nimeä uudestaan
Vaihda valitun tiedoston tai kansion nimi painamalla Nimeä uudestaan.
Poista nimi käyttäen askelpalautinta (<-) ja syötä uusi nimi tiedostolle näppäimistöltä. Kun olet valmis, valitse OK.
Ominaisuudet
Näet tietoja valitusta tiedostosta tai kansiosta painamalla Ominaisuudet. Kuvatiedostosta näytetään pienoiskuva, leveys ja korkeus pikseleinä ja muoto (kuvan tyyppi). Katsottaessa kansion ominaisuuksia, leveyttä, korkeutta ja muotoa ei näytetä. Näytetty koko on kaikkien valitussa kansiossa olevien kuvien koko yhteensä.
Kun olet katsellut ominaisuuksia tarpeeksi, valitse OK.

Työkalut

Määritykset
Yleiset - Yleismäärityksistä voidaan asettaa oletustiedostonäkymä joko pienoiskuviksi tai tiedostoluettelonäkymäksi.
Diaesitys - Diaesityksen määrityksistä voidaan asettaa katseluominaisuudet, kuvien esitysjärjestys, siirtymät ja aikaväin kuvien välillä.
Tausta - Taustamäärityksistä voidaan asettaa katseltavan kuvan pohjalla olevan taustan väri.
Poista tiedostoja
Valitse tiedosto tai kansio jonka haluat poistaa nuolinäppäimillä. Napsauta
Poista-painiketta (roskalaatikko).
Valintaikkuna ilmestyy valinnan vahvistamista varten. Poista tiedosto valitsemalla Kyllä.
Tietoja
Tämä valinta näyttää Photo Viewer-ohjelman käytössä olevan version.
Magellan CrossoverGPS Photo Viewer 62
Tietoja
Rekisteröinti
Muista rekisteröidä Magellan CrossoverGPS osoitteessa www.magellangps.com. Rekisteröinnin jälkeen saat tietoja uusimmista tuotepäivityksistä.
Tuotetuki
Saat teknisiä tietoja Magellan CrossoverGPS -paikantimesta ja voit lukea Usein Kysyttyjä Kysymyksiä vierailemalla kotisivustomme tukiosastolla
www.magellanGPS.com.
63
Loading...