Kia Picanto 2004 Owner's Manual [pl]

O FIRMIE KIA
Teraz, kiedy jesteś już posiadaczem samochodu marki Kia, ludzie będą prawdopodobnie zadawali Ci wiele pytań dotyczących Twojego samochodu oraz firmy, w rodzaju „Co to za firma ta Kia?” „Co to jest Kia?” „Co znaczy Kia?”
Oto kilka odpowiedzi. Po pierwsze, Kia jest najstarszą firmą samochodową w Korei. Jest to firma, zatrudniająca tysiące pra­cowników, których zadaniem jest konstruowanie wysokiej jakości samochodów po przystępnych cenach.
Pierwsza sylaba, Ki, w słowie „Kia” oznacza „powstający dla świata” lub „wywodzący się skądś dla świata”. Druga sylaba „a” oznacza „Azję”. Tak więc Kia, oznacza „powstający” lub „wywodzący się z Azji dla świata”.
Ciesz się swoim samochodem!
i
Dziękujemy za wybranie samochodu marki Kia. Kiedy potrzebujesz dokonać naprawy samochodu,
pamiętaj, że Twój sprzedawca zna Twój samochód najlepiej. Twój sprzedawca zatrudnia przeszkolonych w fabryce mechaników, ma zalecane narzędzia specjalne, oryginalne części zamienne Kia i jego celem jest, byś wyszedł od niego w pełni zadowolony.
Ponieważ następny użytkownik samochodu będzie potrzebował ważnych informacji zawartych w niniejszej instrukcji i przekaż mu ją razem z samochodem przy sprzedaży. Instrukcja ta zawiera informacje dotyczące obsługi, konserwacji oraz bezpieczeństwa Twojego nowego samochodu. Jest ona uzupełniona o Książkę Gwarancyjną oraz Konserwacji i Przeglądów Okresowych, która podaje ważne informacje dotyczące wszelkich gwarancji dla Twojego samochodu. Jeśli Twój samochód wyposażony jest w system nagłośnienia, otrzymałeś również stosowną Instrukcję Zintegrowanego Systemu Nagłośnienia Kia, wyjaśniającą jego obsługę. Zachęcamy do starannego przeczytania tych publikacji i stosowania się do zaleceń, co zapewni przyjemne i bez­pieczne korzystanie z nowego samochodu.
Kia oferuje wiele różnorodnych opcji, podzespołów i ele­mentów wyposażenia różnych modeli. Zatem, wyposażenie opisane w niniejszej instrukcji wraz z towarzyszącymi mu ilustracjami, może nie odnosić się do Twojego konkretnego modelu samochodu.
Informacje i dane techniczne podane w niniejszej instrukcji były dokładne w chwili jej druku. Kia zastrze­ga sobie prawo do zaprzestania produkcji lub dokonywa­nia zmian danych technicznych bądź konstrukcji w dowolnym czasie i bez uprzedzenia, bez ponoszenia jakiejkolwiek odpowiedzialności. W przypadku jakichkolwiek pytań, zawsze należy konsultować się ze Swoim sprzedawcą Kia.
Zapewniamy Państwa, że cały czas troszczymy się o to, by jazda samochodem Kia sprawiała Państwu wiele przy­jemności.
© 2004 Kia Motors Corp. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie za pomocą
jakichkolwiek środków, elektronicznych lub mechan­icznych, włącznie z fotokopiowaniem, rejestracją, lub za pomocą jakichkolwiek systemów informacji lub dostępu, lub wykonywanie tłumaczeń w całości lub w części, nie jest dozwolone bez uzyskania pisemnej zgody Kia Motors Corporation.
Wydrukowano w Korei
PRZEDMOWA
ii
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Wstęp
Prezentacja ogólna samochodu
Poznaj swój samochód
Jazda samochodem
Wskazówki dotyczące jazdy samochodem
Postępowanie w przypadku awarii
Konserwacja samochodu
Dane techniczne
Indeks
SPIS TREŚCI
1
2
3
4
5
6
7
8
9
W jaki sposób korzystać z niniejszej instrukcji / 1-2
Docieranie samochodu / 1-3
Wstęp
Wstęp
21
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Chcielibyśmy pomóc Państwu w uzyskaniu jak największej przyjemności jazdy swoim samocho- dem. Instrukcja użytkownika może być pomocna na różne sposoby. Usilnie zalecamy Państwu zapoznanie się z całą instrukcją obsługi. Należy zwłaszcza przeczytać segmenty typu OSTRZEŻENIE lub OSTROŻNIE, znajdujące się w całej instrukcji, co pozwoli ograniczyć niebezpieczeństwo śmierci lub obrażeń.
Opisy w niniejszej Instrukcji obsługi uzupełniane są ilustracjami, co pozwala jak najlepiej wyjaśnić sposób korzystania z samochodu. Czytając niniejszą instrukcję możecie Państwo poznać jego funkcje, uzyskać ważne informacje związane z bezpieczeństwem oraz rady dotyczące poprawnej jazdy w różnych warunkach drogowych.
Ogólny układ instrukcji podany jest w spisie treści. Dobrym miejscem rozpoczęcia wyszukiwania informacji jest indeks; zawiera on alfabetycznie zestawione wszelkie informacje zawarte w niniejszej instrukcji.
Rozdziały: Niniejsza instrukcja ma 8 rozdziałów plus indeks. Każdy rozdział rozpoczyna krótki spis treści, dzięki czemu można natych
-
miast zorientować się, czy zawiera potrzebne w danej chwili informacje.
W Instrukcji znajduje się wiele segmentów typu OSTRZEŻENIA, OSTROŻNIE lub UWAGI. Mają one na celu podniesienie bezpieczeństwa użytkownika samochodu. Należy dokładnie zapoznać się z tymi segmentami typu i postępować zgodnie ze WSZYSTKIMI podanymi tam zaleceniami i procedurami.
UWAGA
UWAGA wskazuje sytuację, w której możliwe jest uszkodzenie pojazdu w następstwie jej ignorowania.
W JAKI SPOSÓB KORZYSTAĆ Z NINIEJSZEJ INSTRUKCJI
OSTRZEŻENIE
OSTRZEŻENIE wskazuje sytuację, w której może dojść do obrażeń ciała lub nawet śmierci w następstwie niestosowania się do tego ostrzeżenia.
OSTROŻNIE
OSTROŻNIE wskazuje sytuację, w której możliwe jest odniesienie obrażeń ciała, w tym ciężkich obrażeń, w następstwie niestosowania się do tego ostrzeżenia.
13
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Wstęp
DOCIERANIE SAMOCHODU
Nie ma potrzeby specjalnego docierania samochodu. Jednak dzięki zachowaniu pewnych prostych środków ostrożności podczas pierwszych 1000 km (600 mil) przebiegu, można uzyskać w przyszłości lepsze osiągi, oszczędność w eksploatacji i wydłużenie żywotności samochodu.
• Nie prowadzić samochodu na zbyt wysokich obrotach.
• Nie utrzymywać stałych obrotów silnika przez długi czas, czy to wysokich, czy niskich. Jazda z różnymi prędkościami obrotowymi silnika jest niezbędna do prawidłowego docierania silnika.
• W celu prawidłowego „ułożenia się” hamulców, należy unikać gwałtownego hamowania, chyba że sytuacja drogowa tego wymaga.
• Unikać ruszania przy całkowicie otwartej przepustnicy (pełnym wciśnięciu pedału gazu).
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Widok samochodu z zewnątrz / 2-2 Widok wnętrza samochodu / 2-4 Deska rozdzielcza samochodu / 2-5
Prezentacja ogólna samochodu
Prezentacja ogólna samochodu
22
1
2
3
4
5
6
7
8
9
WIDOK SAMOCHODU Z ZEWNĄTRZ
1. Drzwi
2. Okno
3. Antena (jeśli jest w wyposażeniu)
4. Wycieraczka
5. Pokrywa komory silnikowej
6. Reflektory główne
1SAE0001
23
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Prezentacja ogólna samochodu
1. Blokada zabezpieczająca tylne drzwi przed otwarciem przez dzieci
2. Pokrywa wlewu paliwa
3. Tylne okno
4. Tylna wycieraczka (jeśli jest w wyposażeniu)
5. Tylna klapa
6. Koło zapasowe (jeśli jest w wyposażeniu) lub TireMobilityKit (jeśli jest w wyposażeniu)
7. Zewnętrzne lusterko wsteczne
8. Lampa tylna
9. Klamka drzwi (kierowcy)
10. Klamka drzwi (pasażera)
1SAE0002
Prezentacja ogólna samochodu
42
1
2
3
4
5
6
7
8
9
WIDOK WNĘTRZA SAMOCHODU
1. Dźwignia blokowania/odblokowywania drzwi
2. Przełącznik sterowania zewnętrznym lusterkiem wstecznym*
3. Przełączniki elektrycznego układu sterowania otwieraniem/zamykaniem okien*
4. Główny przełącznik elektrycznego układu sterowania blokowaniem drzwi*
5. Regulatory nawiewu
6. Tablica przyrządów i wskaźników
7. Kierownica samochodu
8. Przechylna kierownica samochodu*
9. Dźwignia otwierania pokrywy komory silnikowej
10. Pedał hamulca
11. Pedał gazu
12. Dźwignia otwierania pokrywy wlewu
paliwa
* ; jeśli jest w wyposażeniu
1SAE0004/1SAA0005/1SAA0006
25
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Prezentacja ogólna samochodu
DESKA ROZDZIELCZA SAMOCHODU
1. Poduszka powietrzna kierowcy (jeśli jest w wyposażeniu)
2. Dźwignia przełącznika sterowania światłami/kierunkowskazami
3. Tablica przyrządów i wskaźników
4. Wycieraczka/Spryskiwacz
5. Wyłącznik zapłonu
6. Włącznik świateł awaryjnych
7. Układ kontroli klimatu wnętrza
8. Dźwignia zmiany biegów
9. Poduszka powietrzna pasażera (jeśli jest w wyposażeniu)
10. Schowek przedni
11. Elementy sterownicze układu
nagłośnienia (jeśli jest w wyposażeniu)
1SAA0003
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Kluczyki / 3-2 Pilot zdalnego centralnego zamka / 3-4 System immobilizera / 3-7 Zamki drzwi / 3-8
Okna / 3-13 Siedzenia / 3-16 Pasy bezpieczeństwa / 3-32 Poduszki powietrzne - dodatkowy system
zabezpieczający pasażerów / 3-56 Pokrywa komory silnikowej / 3-75 Pokrywa wlewu paliwa / 3-77 Lusterka / 3-79 Oświetlenie wnętrza / 3-82 Schowek / 3-83 Dodatkowe elementy wyposażenia wnętrza / 3-86 Siatka bagażowa / 3-90 Antena / 3-91
Poznaj swój samochód
Poznaj swój samochód
23
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Numer kodowy kluczyka wybity jest na tabliczce dołączonej do kompletu kluczyków. Jeśli Użytkownik zgubi swoje kluczyki, numer ten umożliwi autoryzowanemu sprzedawcy Kia łatwe ich skopiowanie. Tabliczkę tę należy oddzielić i przechowywać w bezpiecznym miejscu. Powinno się również zapisać numer kodu i przechowywać w wygodnym i bezpiecznym miejscu, ale nie w samochodzie.
Działanie kluczyków
Kluczyk główny
Używana do uruchamiania silnika, blokowania i odblokowywania drzwi.
Pilot centralnego zamka
Używana do blokowania i odblokowywania drzwi (jeśli jest w wyposażeniu).
KLUCZYKI
1SAA2001
1SAA2001
OSTRZEŻENIE
- Kluczyk zapłonowy
Pozostawianie dzieci bez opieki w samochodzie wraz z kluczykiem zapłonowym jest niebezpieczne, nawet wtedy, kiedy kluczyk nie jest umieszczony w wyłączniku zapłonu. Dzieci naśladują rodziców i mogą umieścić kluczyk w wyłączniku zapłonu. Kluczyk zapłonowy umożliwia dzieciom obsługę okien lub innych układów sterowania lub może nawet umożliwić ruszenie pojazdem, co może spowodować poważne obrażenia lub nawet śmierć. Nie należy zatem nigdy pozostawiać kluczyków w samochodzie, gdy znajdują się w nim dzieci bez dozoru.
33
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Poznaj swój samochód
OSTROŻNIE
W samochodzie używaj tylko oryginalnego kluczyka zapło
-
nowego. Jeśli będą używane kluczyki pochodzące z rynku wtórnego, po uruchomieniu silnika w pozycji START może się okazać, iż nie jest możliwy powrót kluczyka do pozycji ON (zapłonu włączonego). Jeżeli tak się stanie, rozrusznik silnika będzie nadal się obracał, co spowoduje w końcu jego uszkodzenie lub pożar wskutek nadmiernego natężenia prądu w jego uzwojeniach.
Poznaj swój samochód
43
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Przycisk blokowania
/odblokowywania
Blokowanie Jeśli zostanie wciśnięty przycisk blokowania/odblokowywania (
), wszystkie drzwi zostaną zablokowane.
Odblokowanie Jeśli przycisk blokowania/ odblokowywania (
) zostanie wciśnięty ponownie, wszystkie drzwi zostaną odblokowane.
Po naciśnięciu tego przycisku wszystkie drzwi zostaną zablokowane automatycznie, chyba że Użytkownik otworzy je przed upływem 30 sekund.
UWAGA
Pilot centralnego zamka może nie funkcjonować prawidłowo w następujących sytuacjach:
- Kluczyk zapłonowy znajduje się w wyłączniku zapłonu.
- Użytkownik znajduje się w odległości większej niż wynosi limit (5 m).
- Bateria pilota centralnego zamka jest słaba.
- Inne pojazdy lub obiekty blokują sygnał.
- Temperatura jest wyjątkowo niska.
- Pilot centralnego zamka znajduje się zbyt blisko nadajnika radiowego, jak radiostacja lub nadajnik na lotnisku, które mogą zakłócać jego normalne działanie.
Gdy pilot centralnego zamka nie funkcjonuje prawidłowo, należy otworzyć i zamknąć drzwi samochodu kluczykiem zapłonowym. Jeżeli Użytkownik ma problemy z pilotem centralnego zamka, powinien skontaktować się z autoryzowanym sprzedawcą Kia.
PILOT ZDALNEGO CENTRALNEGO ZAMKA (JEŚLI JEST W WYPOSAŻENIU)
1SAA2002
35
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Poznaj swój samochód
UWAGA
Pilota centralnego zamka należy trzymać z dala od wody i innych płynów. Jeżeli system zdalnego centralnego zamka nie działa z powodu zamoknięcia lub oddziaływania innych płynów, uszkodzenie nie jest objęte gwarancją producenta pojazdu.
W zależności od obszaru w jakim pilot centralnego zamka jest używany odległość skutecznego sterowania może się zmieniać. Na przykład, jeśli samochód jest zaparkowany blisko komisariatu policji, urzędów państwowych i publicznych, radiostacji, instalacji wojskowych, lotnisk lub wież nadawczych itd.
Wymiana baterii
W pilocie centralnego zamka stosowana jest 3 woltowa bateria litowa, która zwykle wystarcza na kilka lat. Kiedy wymiana baterii jest konieczna, należy postępować zgodnie z poniższą procedurą.
1. Za pomocą wkrętaka krzyżowego
odkręcić wkręt (➀).
2. Wsunąć cienkie narzędzie w
szczelinę i delikatnie podważywszy otworzyć centralną pokrywę pilota centralnego zamka (
).
3. Zdjąć pokrywę baterii (
).
4. Wymienić baterię na nową.
Podczas wymiany baterii należy uważać, aby symbol „+” był zwrócony do góry, tak jak pokazano na rysunku.
5. Montaż baterii przeprowadza się
w kolejności odwrotnej jak podczas demontażu.
1SAA2003
Poznaj swój samochód
63
1
2
3
4
5
6
7
8
9
UWAGA
Pilot centralnego zamka jest tak zaprojektowany, że powinien działać niezawodnie przez kilka lat. Może jednakże nie funkcjonować prawi
-
dłowo, jeśli zostanie wystawiony na działanie wilgoci lub ładunków elektrostatycznych. Jeśli Użytkow- nik nie ma pewności co do sposobu użytkowania pilota centralnego zamka lub wymiany baterii, powinien skontaktować się z autoryzowanym sprzedawcą Kia.
W celu wymiany pilota centralnego zamka, należy udać się do autoryzowanego sprzedawcy Kia, celem ich zaprogramowania.
UWAGA
• Używanie złej baterii może spowodować nieprawidłowe działanie pilota centralnego zamka. Należy zwracać uwagę, aby stosować odpowiednią baterię.
• Aby uniknąć uszkodzenia pilota centralnego zamka, należy uważać, by go nie upuścić, nie wrzucić do wody lub nie wystawiać na działanie promieniowania słonecznego, czy też wysokiej temperatury.
37
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Poznaj swój samochód
Samochód ten jest wyposażony w elektroniczny system immobilizera silnika, co ma na celu zmniejszenie ryzyka użycia samochodu przez osoby nieupoważnione.
System immobilizera składa się z małego nadajnika znajdującego się w kluczyku zapłonowym, i anteny zwojowej w wyłączniku zapłonu stacyjki oraz modułu ICU (Immobilizer Control Unit) na wale kierownicy.
Dzięki temu systemowi, po umieszczeniu kluczyka w stacyjce i obróceniu do pozycji ON, cewka anteny stacyjki odbiera sygnał z transpondera, znajdującego się w kluczyku zapłonowym, a następnie przekazuje ten sygnał do modułu ECU (modułu sterowania silnika).
ECU sprawdza sygnał i rozpoznaje, czy kluczyk jest ważny.
Jeśli po sprawdzeniu okaże się, że kluczyk jest ważny, silnik zostanie uruchomiony.
Jeśli po sprawdzeniu okaże się, że kluczyk jest nieważny, silnik nie zostanie uruchomiony.
W celu dezaktywacji systemu immobilizera:
Należy umieścić kluczyk w stacyjce i obrócić go do pozycji ON.
W celu aktywacji systemu immobilizera:
Kluczyk w stacyjce należy obrócić do pozycji OFF. System immobilizera jest aktywowany automatycznie. Bez ważnego kluczyka zapłonowego, uruchomienie silnika jest niemożliwe.
SYSTEM IMMOBILIZERA (JEŚLI JEST W WYPOSAŻENIU)
OSTROŻNIE
Transponder znajdujący się w kluczyku jest ważną częścią systemu immobilizera.
Jest on tak zaprojektowany, aby można go bezusterkowo używać przez wiele lat. Należy jednak uważać, aby nie wystawiać go na działanie wilgoci i ładunków elektrostatycznych oraz unikać niedbałego traktowania, ponieważ może to spowodować jego nieprawidłowe funkcjonowanie.
OSTROŻNIE
Nie należy zmieniać, zamieniać lub regulować systemu immobilizera, ponieważ może to spowodować jego niewłaściwe funkcjonowanie; może on być serwisowany tylko przez auto
-
ryzowanego sprzedawcę Kia. Usterki działania spowodowane wprowadzaniem niewłaściwych części, dokonywaniem zmian, regulacji lub modyfikacji systemu immobilizera nie są objęte gwarancją producenta samo
-
chodu.
Poznaj swój samochód
83
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Obsługa zamków drzwi z zewnątrz samochodu
• Aby odblokować zamek drzwiowy należy obrócić kluczyk w kierunku tyłu samochodu, zaś aby go zablokować, należy go obrócić ku przodowi samochodu.
• Drzwi mogą też być blokowane i odblokowywane za pomocą pilota centralnego zamka.
• Po odblokowaniu drzwi można je otworzyć za pomocą klamki.
• Przy zamykaniu drzwi, należy je popchnąć ręką, a następnie sprawdzić, czy są one pewnie zamknięte.
Centralny zamek
(jeśli są w wyposażeniu)
Jeśli Użytkownik blokuje/ odblokowuje przednie drzwi kluczykiem, wszystkie drzwi samochodu będą blokowane/ odblokowywane automatycznie.
Aby zablokować drzwi bez użycia kluczyka, należy wcisnąć wewnętrzną dźwignię blokowania drzwi (
) do pozycji “LOCK” i
zamknąć drzwi (➁).
UWAGA
Kiedy samochód jest pozostawiany bez dozoru, należy zawsze wyjąć kluczyk zapłonowy, zaciągnąć hamulec postojowy, zamknąć wszystkie okna i zablokować wszystkie drzwi.
ZAMKI DRZWI
1SAA2004
Blokowanie
Odblokowanie
1SA2005
39
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Poznaj swój samochód
UWAGA
Jeśli drzwi są blokowane/ odblokowywane kilka razy, raz za razem, albo przy pomocy kluczyka, albo wyłącznikiem blokowania, system może chwilowo przestać działać, dla zabezpieczenia obwodów i ochrony podzespołów przed uszkodzeniami.
Obsługa zamków drzwi z wnętrza samochodu
• W celu odblokowania drzwi należy pociągnąć dźwignię blokowania do pozycji “ODBLOKUJ”.
• Aby zablokować drzwi, należy wcisnąć dźwignię blokowania drzwi (
) do pozycji “LOCK”.
• Aby otworzyć drzwi, należy pociągnąć klamkę drzwi (
) na
zewnątrz.
Centralny zamek
(jeśli są w wyposażeniu)
Jeśli Użytkownik blokuje/odblo
-
kowuje przednie drzwi przyciskiem blokowania, wszystkie drzwi samochodu będą blokowane/ odblokowywane automatycznie.
1SAA2006
Blokowanie
Odblokowanie
Poznaj swój samochód
103
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OSTRZEŻENIE
Pozostawienie samochodu z drzwiami niezablokowanymi może zachęcić do kradzieży lub narazić na niebezpieczeństwo Użytkownika i inne osoby ze strony osób trzecich, ukrytych w samochodzie, po jego opuszczeniu. Gdy pozostawia się samochód bez dozoru, należy zawsze wyjąć kluczyk zapłonowy ze stacyjki, zaciągnąć hamulec postojowy, zamknąć wszystkie okna i zablokować wszystkie drzwi.
OSTRZEŻENIE
- Dzieci pozostawione bez opieki
Zamknięty samochód może się bardzo nagrzać, powodując śmierć lub poważne obrażenia dzieci lub zwierząt, które się w nim znajdują i nie mogą go opuścić. Ponadto dzieci mogą uruchamiać różne układy samochodu, co może być przyczyną obrażeń, lub narazić je na inne niebezpieczeństwa, spowodowane umożliwieniem dostępu do samochodu innym osobom. Dlatego też nie należy nigdy pozostawiać bez dozoru dzieci i zwierząt w samo
-
chodzie.
OSTROŻNIE
• W celu zapobieżenia przy- padkowemu otwarciu drzwi samochodu podczas jazdy, wszystkie drzwi powinny być wówczas całkowicie zamknięte i zablokowane. Blokowanie drzwi może również zniechęcać potencjalnych włamywaczy w chwili, gdy samochód zatrzymuje się lub zwalnia.
• Gdy otwiera się drzwi należy robić to ostrożnie i obserwować uważnie pojazdy, motocyklistów lub pieszych zbliżających się do pojazdu, w pobliżu drzwi. Otwarcie drzwi, gdy ktoś znajduje się w ich pobliżu, może spowodować uszkodzenie lub obrażenia ciała.
311
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Poznaj swój samochód
Blokada zabezpieczająca tylne drzwi przed otwarciem przez dzieci
Blokada zabezpieczająca tylne drzwi przed otwarciem przez dzieci zainstalowana jest po to, by zapobiec przypadkowemu otwarciu tylnych drzwi przez małe dzieci od wewnątrz samochodu. Blokada zabezpieczająca tylne drzwi przed otwarciem przez dzieci powinna być wykorzystywana zawsze, gdy małe dzieci znajdują się w samochodzie.
1. Otworzyć tylne drzwi.
2. Popchnąć blokadę zabezpieczającą tylne drzwi przed otwarciem znajdującą się na tylnej krawędzi drzwi do pozycji „Blokowanie”. Kiedy blokada zabezpieczająca tylne drzwi przed otwarciem przez dzieci znajduje się w pozycji „Blokowanie ( )”, tylne drzwi nie dadzą się otworzyć poprzez pociągnięcie wewnętrznej klamki drzwi samochodu.
3. Zamknąć tylne drzwi samochodu.
4. Aby otworzyć tylne drzwi, należy pociągnąć za zewnętrzną klamkę tylnych drzwi.
Nawet jeśli wszystkie pozostałe drzwi samochodu są odblokowane, tylnych drzwi nie da się otworzyć ciągnąc za ich wewnętrzną klamkę (
), zanim nie zostanie odblokowana blokada zabezpieczająca je przed otwarciem przez dzieci ( ).
1SAA2008
OSTRZEŻENIE
- Blokady tylnych drzwi
Jeśli dzieci otworzą drzwi samochodu w chwili, gdy jest on w ruchu, mogą wypaść z samochodu, odnosząc poważne obrażenia lub nawet ponosząc śmierć. Aby uchronić dzieci przed otwarciem drzwi od wewnątrz, blokady bezpieczeństwa tylnych drzwi powinny być wykorzys
-
tywane zawsze, kiedy dzieci są w samochodzie.
Poznaj swój samochód
123
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Tylna klapa (jeśli jest w wyposażeniu)
Otwieranie klapy tylnej
• Klapa tylna jest blokowana lub odblokowywana kluczykiem.
• Aby otworzyć klapę tylną należy włożyć kluczyk w zamek (
) i
obrócić go do pozycji odbloko
-
wania (➁) a następnie pociągnąć klapę tylną naciskając na klamkę (➂).
• Można też zablokować/odblokować zapadkę (lecz nie zwolnić) za pomocą centralnego układu blokowania drzwi (jeśli jest w wyposażeniu samochodu).
• Jeśli klapa jest odblokowana, można ją otworzyć naciskając na klamkę (
) i pociągając klapę do
góry.
1SAE2009
Blokowanie
Odblokowanie
313
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Poznaj swój samochód
Okna regulowane elektrycznie (jeśli jest w wyposażeniu)
Przełącznik elektrycznego układu
sterowania oknami drzwi kierowcy
Przełącznik elektrycznego układu
sterowania oknami drzwi pasażera
Przełącznik elektrycznego układu
sterowania oknami drzwi tylnych (lewych)(jeśli jest w wyposażeniu)
Przełącznik elektrycznego układu
sterowania oknami drzwi tylnych (prawych) (jeśli jest w wyposażeniu)
Otwieranie i zamykanie okien
(patrz strona 3-14)
Automatyczne elektryczne opusz
-
czanie okien (okno kierowcy, jeśli jest w wyposażeniu)
Wyłącznik blokowania elektrycznego
układu sterowania oknami (jeśli jest w wyposażeniu, patrz strona 3-14)
OKNA
1SAA2010
Poznaj swój samochód
143
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Otwieranie i zamykanie okien
W drzwiach kierowcy znajduje się główny przełącznik elektrycznego układu sterowania oknami, który steruje wszystkimi oknami samocho- du. Aby otworzyć lub zamknąć okno, należy nacisnąć przełącznik (➄) w dół lub pociągnąć przednią część odpowiedniego przełącznika (➄) w górę.
Automatyczne opuszczanie okien sterowanych elektrycznie (okna kierowcy, jeśli układ jest w wyposażeniu)
Chwilowe naciśnięcie przełącznika elektrycznego układu sterowania oknami i przytrzymanie go w drugiej pozycji (
), całkowicie otwiera okno kierowcy, nawet jeśli nacisk na przełącznik zostanie zwolniony. Aby zatrzymać okno w żądanej pozycji, kiedy jest ono w ruchu, należy na chwilę pociągnąć ten przełącznik w kierunku przeciwnym niż ruch szyby.
Jeśli akumulator znajdujący się w samochodzie jest rozładowany lub odłączony, automatyczny układ sterowania oknami musi być wyzerowany w następujący sposób:
1. Obrócić kluczyk do pozycji
włączonego zapłonu (ON).
2. Zamknąć każde okno i
kontynuować pociągnięcie w górę każdego przełącznika okien co najmniej przez 0,5 sekundy po jego całkowitym zamknięciu.
Wyłącznik blokowania elektrycznego układu sterowania oknami (jeśli jest w wyposażeniu)
• Kierowca może wyłączyć przełączniki sterowania oknami drzwi pasażera poprzez naciśnięcie wyłącznika blokowania elektrycznego układu sterowania oknami znajdującego się w drzwiach kierowcy do pozycji BLOKOWANIA (wciśnięty).
• Kiedy wyłącznik blokowania elek
-
trycznego układu sterowania oknami znajdujący się w drzwiach kierowcy jest w pozycji ON, główny przełącznik sterowania oknami drzwi pasażerów, znajdujący się w drzwiach kierowcy, również nie może sterować oknami drzwi pasażerów.
1SAA2012
1SAA2011
• Typ A • Typ B
1SAA2013
315
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Poznaj swój samochód
Elektryczny układ sterowania oknami (jeśli jest w wyposażeniu)
Aby elektryczny układ sterowania oknami mógł działać, wyłącznik zapłonu musi być ustawiony w pozycji ON (zapłonu włączonego). Każde drzwi mają elektryczny wyłącznik sterujący oknem. Jednakże kierowca ma wyłącznik blokowania elek- trycznego sterowania oknami, którym można zablokować działanie wszystkich wyłączników drzwiowych sterujących oknami pasażerów. Jeśli Użytkownik zauważy trzepotanie i pulsacje (uderzenia wiatru) okna otwartego z którejś strony samochodu, powinien otworzyć nieznacznie okno z przeciwnej strony, aby ograniczyć to zjawisko.
UWAGA
Aby zabezpieczyć układ elek
-
trycznego sterowania oknami przed uszkodzeniem, nie powinno się jednocześnie otwierać lub zamykać dwóch okien. Zapewni to również dłuższą żywotność bezpiecznika.
Okna otwierane ręcznie (jeśli są w wyposażeniu)
Do otwierania i zamykania każdego z okien należy wykorzystywać korbkę ręczną.
OSTROŻNIE
• Przed zamknięciem okna należy się upewnić, czy na jego drodze nie znajduje się czyjaś głowa lub ręce.
• Nie należy pozwalać, by dzieci bawiły się oknami ze sterowaniem elektrycznym. Należy trzymać wyłącznik blokowania okien znajdujący się w drzwiach kierowcy w pozycji BLOKOWANIA (wciśnięty). W przypadku niezamierzonego uruchomienia sterowania elek
-
trycznego okna przez dziecko może dojść do poważnych obrażeń.
• Nie należy wystawiać głowy lub rąk przez otwory okienne podczas jazdy samochodem.
• Przed zamknięciem okna należy zawsze dokładnie sprawdzić, czy na jego drodze nie znajduje się czyjaś głowa, ręce lub inne przeszkody.
1SAA2014
Poznaj swój samochód
163
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Fotel kierowcy
Regulacja fotela przód/tył
(patrz strona 3-18)
Regulacja pochylenia oparcia fotela (patrz strona 3-19)
Włącznik podgrzewania fotela*
(patrz strona 3-20)
Regulacja zagłówka fotela
(patrz strona 3-21)
Fotel pasażera
Regulacja fotela przód/tył
(patrz strona 3-22)
Regulacja pochylenia oparcia fotela (patrz strona 3-23)
Włącznik podgrzewania fotela*
(patrz strona 3-24)
Regulacja zagłówka fotela
(patrz strona 3-25)
Siedzenia tylne
Składanie tylnego siedzenia*
(patrz strona 3- 26)
Regulacja zagłówka fotela*
(patrz strona 3-31)
* : jeśli jest w wyposażeniu
samochodu
SIEDZENIA
1SAE2026
• Typ A
• Typ B
317
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Poznaj swój samochód
(ciąg dalszy)
• Podczas podróżowania i prowadzenia pojazdu oparcie powinno być ustawione w pozycji pionowej, a część biodrowa pasa bezpieczeństwa lub pas biodrowy opasany ciasno i nisko wokół bioder. Położenie to zapewnia, że pasy bezpieczeństwa znajdują się w jak najlepszej pozycji chroniąc użytkowników samo
-
chodu w razie wypadku drogowego.
• W celu uniknięcia niepo
-
trzebnych obrażeń spowodo- wanych działaniem poduszki powietrznej, w tym poważnych obrażeń lub nawet śmierci, należy zawsze siedzieć możliwie jak najdalej od koła kierownicy tak, aby klatka piersiowa znajdowała się od niego w odległości co najmniej 250 mm.
OSTRZEŻENIE
• Luźne przedmioty znajdujące się w obszarze stóp kierowcy mogą przeszkadzać w operowaniu pedałami, stwa
-
rzając możliwość spowodowa- nia wypadku drogowego.
Luźne przedmioty mogą kolidować z mechanizmem przesuwania fotela. Pod przednimi siedzeniami nie należy umieszczać żadnych przedmiotów.
• Nigdy nie należy pozostawiać w samochodzie dzieci bez dozoru.
OSTRZEŻENIE
- Fotel kierowcy
• Nie należy nigdy regulować fotela, gdy samochód jedzie. Może to przyczynić się do utraty panowania nad pojazdem i spowodowania wypadku połączonego z ofiarami śmiertelnymi, obraże
-
niami ciała lub zniszczeniem mienia.
• Nie należy pozwalać, aby cokolwiek utrudniało normalne położenie oparcia fotela. Umieszczanie przedmiotów opartych o oparcie fotela lub w inny sposób utrudniających prawidłowe blokowanie opar
-
cia fotela, może w rezultacie spowodować poważne obraże- nia ciała lub nawet śmierć w razie nagłego zatrzymania lub wypadku drogowego.
(ciąg dalszy obok)
Poznaj swój samochód
183
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Regulacja fotela kierowcy
Regulacja wzdłużna fotela kierowcy
Aby przemieszczać fotel kierowcy ku przodowi lub ku tyłowi należy:
1. Pociągnąć do góry dźwignię regulacji wzdłużnej znajdującą się z przodu poduszki fotela i ją przytrzymać.
2. Przesunąć fotel do żądanego położenia.
3. Puścić dźwignię i sprawdzić, czy fotel jest zablokowany na swoim miejscu.
Fotel należy wyregulować przed rozpoczęciem jazdy i sprawdzić, czy jest pewnie zablokowany na swoim miejscu, poprzez podjęcie próby jego przesunięcia do przodu i do tyłu, bez użycia dźwigni regulacji. Jeśli fotel porusza się, oznacza to, że nie jest zablokowany prawidłowo na swoim miejscu.
1SAA2027
319
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Poznaj swój samochód
Regulacja pochylenia oparcia fotela kierowcy
Aby pochylić oparcie fotela kierowcy należy:
1. Lekko pochylić się ku przodowi i unieść do góry dźwignię regulacji pochylenia oparcia znajdującą się z tyłu na zewnątrz fotela.
2. Ostrożnie odchylić się na fotelu do tyłu i ustawić oparcie w żądanym położeniu.
3. Puścić dźwignię regulacji i sprawdzić, czy oparcie jest zablokowane na swoim miejscu. (Aby oparcie mogło zostać zablokowane, dźwignia MUSI wrócić do pierwotnego położenia).
1SAA2029
OSTRZEŻENIE
Jazda lub podróżowanie samochodem z rozłożonym oparciem fotela przedniego może doprowadzić do wypadku z poważnymi obrażeniami ciała lub nawet śmierci. Jeśli podczas wypadku fotel przedni jest rozłożony, biodra pasażera mogą wysunąć się spod pętlicowej części pasa bezpieczeństwa wywierając dużą siłę na niezabezpieczoną część brzucha lub kark. W następstwie tego mogą mieć miejsce ciężkie lub śmiertelne wewnętrzne obrażenia ciała.
Zawsze kiedy pojazd jest w ruchu, należy trzymać oparcia foteli w wygodnej pionowej pozycji.
Loading...
+ 257 hidden pages