Hp COLOR LASERJET 9500MFP, LASERJET 9040, LASERJET 9050MFP User Manual [sv]

Page 1
useanvändning
hp:s inbyggda webbserver
color LaserJet 9500mfphp
hp LaserJet 9040mfp/9050mfp
Page 2
Page 3
HP:s inbyggda webbserver
Användarhandbok
Page 4
Upphovsrätt
Varumärken
Mångfaldigande, anpassning eller översättning utan föregående skriftligt tillstånd är förbjudet, utom i de fall som upphovsrättslagstiftningen medger.
Denna information kan komma att ändras utan föregående meddelande.
De enda garantierna för HP:s produkter och tjänster framläggs i de uttryckliga garantimeddelanden som medföljer dessa produkter och tjänster. Inget av detta skall anses utgöra någon extra garanti. HP ansvarar inte för tekniska eller redaktionella fel eller utelämnanden i denna information.
EWS v. 8.0 Edition 2, 6/2004
Adobe® och PostScript® är varumärken som tillhör Adobe Systems Incorporated.
Microsoft® och Windows® är registrerade varumärken i USA och tillhör Microsoft Corp.
ii SVWW
Page 5

Innehåll

1 Översikt
Vad är en inbyggd webbserver? . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .1
Funktioner . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .2
Fler funktioner med en enhet för permanent lagring . . . . . . . . . . . . . . .2
HP Web Jetadmin och HP:s inbyggda webbserver . . . . . . . . . . . . . . . .2
Systemkrav . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .3
Öppna HP:s inbyggda webbserver . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .3
Logga in och logga ut. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .3
Navigera i HP:s inbyggda webbserver. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .5
2 Visa produktstatus från informationsskärmbilderna
Enhetens status. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .8
Konfigurationssida . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .10
Status för förbrukningsmaterial . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .12
Händelselogg. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .13
Användningssida . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .14
Information om enheten. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .15
Kontrollpanel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .16
Skriv ut . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .17
Skriva ut en fil från skärmbilden Skriv ut . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .18
3 Konfigurera produkten från skärmbilderna Inställningar
Konfigurera enhet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .20
Använda menyer på skärmbilden Konfigurera enhet. . . . . . . . . . . . . .21
E-postserver. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .21
Konfigurera utgående e-post . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .22
Konfigurera inkommande e-post . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .22
Varningar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .23
Använda skärmbilden Varningar med en produkt . . . . . . . . . . . . . . . .24
Skicka e-postkommandon till produkten. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .28
AutoSend. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .29
Säkerhet. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .31
Redigera andra länkar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .32
Lägga till en länk . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .33
Ta bort en länk . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .33
Information om enheten. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .34
Språk . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .35
Datum & tid . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .36
Återaktiveringstid . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .37
4 Ange alternativ för digital sändning
Allmän . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .40
Skicka till e-post. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .41
Avancerade e-postinställningar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .43
Faxinställningar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .44
Avancerade faxinställningar. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .46
Adressinställningar. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .48
Avancerade adressinställningar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .50
Adressbok . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .51
SVWW Innehåll iii
Page 6
Logg. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 52
Förinställningar. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 53
5 Hantera nätverksfunktioner från nätverksskärmbilderna
Översikt . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 55
6 Använda Andra länkar som en resurs
hp instant support . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 58
Hur hp instant support fungerar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 58
Information som du kan få från hp instant support . . . . . . . . . . . . . . . 58
Beställa förbrukningsmaterial. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 58
Produktsupport . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 59
Min tjänstelevantör och Mitt servicekontrakt . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 59
Sakregister
iv Innehåll SVWW
Page 7
1

Översikt

Vad är en inbyggd webbserver?

En webbserver skapar en miljö där webbprogram kan an vändas , ungefär på samma sätt som ett operativsystem, exempelvis Windo ws, skapar en miljö för program på datorn. En webbläsare, till exempel Microsoft Internet Explorer, Apple Safari eller Mozilla, kan visa innehållet på en server.
En inbyggd webbserver är inte ett program som finns installerad på en nätverksserver, utan finns i en maskinvaruprodukt (till exempel en skrivare) eller i den inbyggda programvaran.
Fördelen med en inbyggd webbserver är att den skapar ett gränssnitt för pr odukten som alla nätverksanslutna datorer kan ansluta till via en vanlig web bläsare. Inga speciella program behöver installeras eller konfigureras.
Med HP:s inbyggda webbserver kan du läsa inf ormation om produktstatus , ändr a inställningarna samt hantera produkten från datorn.
Obs! I den här guiden används termerna ”produkt” och ”enhet” m ed samma be tydelse. När produkter
eller enheter diskuteras i den här guiden avser informationen HP LaserJet, HP Color LaserJet och HP LaserJet MFP-enheter om inte annat anges. Mer detaljerad information om vilka funktioner som kan användas med din skriv are eller flerfunktionsenhet (MFP) finns i dokumentationen som följde med pr od uk te n.
SVWW Vad är en inbyggd webbserver? 1
Page 8

Funktioner

Du kan använda HP:s inbyggda webbserver när du vill gr anska produkt- och nätverksstatus eller hantera utskriftsfunktioner från datorn istället för att a n vän da kontrollpanelen på produkten. Med HP:s inbyggda webbserver kan du:
Granska meddelanden på kontrollpanelen samt information om produktstatus.
Avgöra kvarvarande livstid för allt material och konfigurera specifik beställningsinformation
för material.
Gå till sidan med teknisk support för produkten.
Få specifik support för aktuella produkthändelser.
Lägga till eller anpassa länkar till andra webbsidor.
Visa och ändra produktkonfigur ationer, exempelvis fackkonfigurationer.
Visa och ändra nätverkskonfigurationen.
Visa och skriva ut informationssidor, exempelvis konfigurationssidan.
Få meddelanden via e-post om produkthändelser, till exempel när produkten har slut på
förbrukningsmaterial.
Välja språk för den inbyggda we bbserverns skärmbilder.
Skriva ut med en HP-produkt utan att behöva installera en skrivardrivrutin för produkten.
Spara ström genom att schemalägga produ ktens för dröjning fö r ener gispar så att produ kten
går in i energisparläge när den inte har använts på ett tag.
Schemalägg återaktiveringstider för varje dag så att produkten är klar med initialisering och
kalibrering när den ska användas.
Skicka information om produktens konfigurering och användningsinformation till din
tjänsteleverantör med jämna mellanrum.

Fler funktioner med en enhet för permanent lagring

Om du har en enhet för permanent lagring installerad för produkten, till exempel en hårddisk kan du visa, ange och hämta ytterligare information.
Aviseringar. Ange upp till fyra olika destinationslistor med upp till 20 mottagare för var och
en av de fyra listorna. (Om du inte har någon enh et för permanent lagring kan du bara ski cka varningar till två e-postadresser.)
Fler länkar. Lägg till upp till fem länkar till valfria webbplatser. (Om du inte har någon enhet
för permanent lagring kan du lägga till en länk.)
Beroende på modell kan en hårddisk installeras på produkten. Om produkten inte har någon hårddisk kan du kanske beställa en sådan. Mer information hittar du i användarguiden som följde med produkten eller på den här adressen:
http://www.hp.com/country/us/eng/othercountriesbuy.htm
.

HP Web Jetadmin och HP:s inbyggda webbserver

HP Web Jetadmin är ett webbaserat systemhanteringsverktyg som används via en webbläsare. HP:s inbyggda webbserver och HP Web Jetadmin arbetar tillsammans och uppfyller alla dina produkthanteringsbehov. Du kan använda programvaran till att installera och hantera nätverksprodukter effektivt. Nätverksadministratörer kan hantera produkter på nätverket från i stort sett vilken plats som helst.
HP:s inbyggda webbserver är en en k el och lätthanterlig lösning för ha ntering av allt-i-ett -enheter i miljöer med ett begränsat antal produkter. Men i miljöer med flera produkter kan HP Web Jetadmin fungera bättre för grupprodukthantering. Med HP Web Jetadmin kan du upptäcka, hantera och konfigurera flera produkter samtidigt.
HP Web Jetadmin finns att hämta fr ån HP onlinesupport (http://www.hp.com/go/webjetadmin
2 Översikt SVWW
).
Page 9

Systemkrav

För att kunna använda HP:s inbyggda webbserver måste du ha följande komponenter:
En webbläsare som stöds. Webbläsare som stöds av EWS är bland andra följande:
• Konqueror 3.0 eller senare
• Microsoft Internet Explorer 6.0 eller senare
• Mozilla 1.0 (och Mozilla-varianter)
• Netscape Navigator 6.2 eller senare
• Opera 7.0 eller senare
• Safari 1.0 eller senare
En TCP/IP-baserad nätverksanslutning.
En HP Jetdirect-skrivarserver (inbyggd eller utökad I/O [EIO]) installerad på produkten.

Öppna HP:s inbyggda webbserver

Använd följande procedur om du vill öppna HP:s inbyggda webbserver.
Obs! Du kan inte visa skärmbilderna till HP:s inbyggda webbserver utanför en brandvägg.
1 Öppna en webbläsare som stöds. 2 I fältet Adress eller Gå till skriver du in IP-adressen som tilldelats produkten (till exempel
http://192.168.1.1) eller värdnamnet (till exempel npi[XXXXXX] eller ett konfigurerat värdnamn, till exempel http://www.[din_server].se).
Om du inte känner till IP-adressen till produkten ser du efter på konfigurationssidan. Se efter i den användarguide som levererades med produkten angående hur du skriver ut en konfigurationssida från kontrollpanelen.

Logga in och logga ut

HP:s inbyggda webbserver (EWS) har skärmbilder som du kan använda när du vill läsa produktinformation och ändra konfigurationsalternativ. Skärmen som visas och inställningarna på dem varierar beroende på hur du får åtkomst till den inbyggda webbservern: som en vanlig användare, en IT-administratör eller en tjänsteleverantör. Lösenorden kan anpassas av en IT-administratör eller en tjänsteleverantör.
På en lösenordsskyddad inbyggd webbserver är endast fliken Information tillgänglig för användare som inte har loggat in med lösenord. Om inget lösenord har ställts in (vilket är standard), visas alla flikarna.
Om ett lösenordsskydd har ställts in måste du logga in som en IT-administratör eller tjänsteleverantör för att få åtkomst till de skyddade flikarna i HP:s inbyggda webbserver (Inställningar, Digital Sending och Nätverk).
Obs! Mer information om att ändra lösenord som en IT-administratör finns i ”Säkerhet“ på sidan 31.
Om du är tjänsteleverantör, se servicehandboken för mer information.
SVWW Systemkrav 3
Page 10
Logga in som en adminstratör
Använd följande procedur om du vill logga in på HP EWS som en administratör. 1 När du öppnat EWS klickar du på länken Logga in i övre högra hörnet på skärmbilden.
Dialogrutan Ange nätverkslösenord visas (se bilden nedan). Utseendet på inloggningsskärmen kan variera beroende på operativsystemet och webbläsaren.
2 Skriv admin som användarnamn, ange ditt lösenord, och klicka sedan på OK.
Logga ut som administratör
Använd följande procedur om du vill logga ut.
1 Klicka på länken Logga ut. 2 Utloggningen slutförs när du stänger webbläsaren.
VARNING! Om du inte stänger webbläsaren fortsätter anslutningen till produktens EWS att köras, vilket kan
utgöra en säkerhetsrisk.
4 Översikt SVWW
Page 11

Navigera i HP:s inbyggda webbserver

Du kan nå skärmbilderna genom att klicka på någon av flikarna (exempelvis Information eller Inställningar) och sedan på menyerna på navigationsfältet till vänster på skärmen.
Bilden och tabellen nedan innehåller inf ormation om EWS-skärmarna.
Obs! Utseendet på EWS-skärmbilderna kan skilja sig från illustrationerna i den här
användarhandbok en beroende på produktens funktioner och de inställningar som din IT-administratör har gjort.
1
Meddelande EWS-
skärmfunktion
1
2
3
Produktnamn och IP-adress
Flikar Fliken
Menyer Olika för varje flik Klicka på en flik om du vill se
2
5
6
3
4
Beskrivning Mer information
Visa produktnamnet och IP-adressen.
Visa information om produkten.
Information
Fliken
Inställningar
Fliken Digital Sending
Fliken Nätverk Visa nätverksstatus och
Du kan inte konfigurera produkten med skärmbilderna på den här fliken.
Använd funktionerna under den här fliken när du konfigurerar produkten.
Använd funktionerna på den här fliken när du konfigurerar funktionerna för digital sending.
konfigurera produktens nätverkskort.
menyerna.
Se ”Visa produktstatus från
informationsskärmbilderna“ på sidan 7.
Se ”Konfigurera produkten från
skärmbilderna Inställningar“ på sidan 19.
Se ”Ange alternativ för digital sändning“
på sidan 39.
Se ”Hantera nätverksfunktioner från
nätverksskärmbilderna“ på sidan 55.
SVWW Navigera i HP:s inby ggda webbserver 5
Page 12
Meddelande EWS-
skärmfunktion
4
5 6
Andra länkar hp instant
Logga in/Logga ur Olika beroende
Skärmbild Olika för varje
Beskrivning Mer information
Ansluter till en uppsättning
support
webbresurser som hjälper dig att lösa problem och beskriver vilka ytterligare tjänster som finns för HP-produkten.
Beställ förbruknings­material
Beställ äkta HP­förbrukningsmaterial till HP­produkten.
Produktsupport Använd produkthjälpen på HP:s
webbplats om du vill lösa ett problem.
Logga in som IT-administratör
på användartyp
eller tjänsteleverantör. Klicka på en meny om du vill
meny
öppna en skärmbild.
Se ”Använda Andra länkar som en
resurs“ på sidan 57.
Se ”hp instant support“ på sidan 58.
Se ”Produktsupport“ på sidan 59.
Se ”Min tjänstelevantör och Mitt
servicekontrakt“ på sidan 59.
Se ”Logga in och logga ut“ på sidan 3.
Se ”Visa produktstatus från
informationsskärmbilderna“ på sidan 7.
Se ”Konfigurera produkten från
skärmbilderna Inställningar“ på sidan 19.
Se ”Hantera nätverksfunktioner från
nätverksskärmbilderna“ på sidan 55.
6 Översikt SVWW
Page 13
Visa produktstatus från
2
informationsskärmbilderna
Skärmbilderna innehåller bara information. Du kan inte konfigurera produkten från dessa skärmbilder. Om du vill konfigurera produkten via EWS, se ”Konfigurera produkten från
skärmbilderna Inställningar“ på sidan 19.
Informationsskärmbilderna innehåller följande:
Enhetens status (sidan 8)
Konfigurationssida (sidan 10)
Status för förbruknings ma te rial (sidan 12)
Händelselogg (sidan 13)
Användningssida (sidan 14)
Information om enheten (sidan 15)
Kontrollpanel (sidan 16)
Skriv ut (sidan 17)
Obs! För vissa produkter kan en del av de här skärmbilderna inte användas.
SVWW 7
Page 14

Enhetens status

Använd skärmbilden Enhetens status om du vill se aktuell status för produkten. Bilden och tabellen nedan visar hur du använder skä rmbilden.
1
2 3 4
6
8
Meddelande Område på
skärmbilden
1
2
3
4
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda webbserver“ på
Status Visar status för produkten (samma information som visas i
Knappar på kontrollpanelen
Förbrukningsmaterial Visar i procent hur mycket som är kvar av de olika
5
7
Information eller funktioner som erbjuds på området
sidan 5.
teckenfönstret på kontrollpanelen). Använd dessa knappar precis som knapparna på själva
produkten. Om du vill välja vilka knappar som ska visas på skärmbilden går du till skärmbilden Säkerhet på fliken Inställningar.
förbrukningsvarorna.
8 Visa produktstatus från informationsskärmbilderna SVWW
Page 15
Meddelande Område på
skärmbilden
5
6
7
8
Uppgifter om tillbehör Öppnar skärmbilden Status för förbrukningsmaterial där du kan
Medier Visar status- och konfigurationsinformation för in- och
Ändra inställningar Öppnar skärmbilden Andra inställningar där du kan ändra på
Funktioner och egenskaper
Information eller funktioner som erbjuds på området
se information om produktens förbrukningsmaterial.
utmatningsfacken.
inställningarna för papperstyp. Visar komponenterna som är installerade i produkten.
SVWW Enhetens status 9
Page 16

Konfigurationssida

Använd skärmbilden Konfigurationssidan om du vill se inställningarna för produkten, få hjälp att lösa problem med skrivaren och kontrollera installationen av extra tillbehör som exempelvis DIMM-minnen eller enheter för pappershant ering. Bilden och tabellen nedan visar hur du använder skärmbilden.
1
2
3
4
5
Obs! Se tabellen nedan
om du behöver en beskrivning av meddelandena i den här bilden.
10 Visa produktstatus från informationsskärmbilderna SVWW
6
Page 17
Meddelande O mråde på skärmbilden Information eller funktioner som erbjuds på
området
1
2
3
4
5
6
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda
webbserver“ på sidan 5.
Information om enheten Visar serienumret, versionsnummer och annan information
om produkten.
Installerade typer och tillbehör
Minne Visar minnesinformation, PCL Driver Work Space (DWS)
Säkerhet Visar status för låsning av kontrollpanelen och alternativ för
Pappersfac k och tillbehör Visar storlek och typ för det utskriftsmaterial som angetts för
Visar alla skrivarspråk som är installerade (till exempel PCL och PS samt vilken extrautrustning som installerats i varje DIMM- och EIO-kortplats.
och information om resursbesparing.
skrivskydd.
de olika facken. Om en enhet för dubbelsidig utskrift eller andra tillbehör för pappershantering finns installerade i produkten visas även information om dessa enheter här.
SVWW Konfigurationssida 11
Page 18

Status för förbrukningsmaterial

Skärmbilden Status för förbrukningsmaterial visar mer detaljerad information om förbrukningsmaterial samt artikelnummer för äkta HP-förbrukningsartiklar. (Det är bra att ha artikelnumren till hands när man beställer förbrukningsmaterial.) Bilden och tabellen nedan visar hur du använder skärmbilden.
1
3
2
4
Obs! Se tabellen nedan
om du behöver en beskrivning av meddelandena i den här bilden.
12 Visa produktstatus från informationsskärmbilderna SVWW
Page 19
Meddelande Område på

Händelselogg

Händelseloggen visar de senaste utskriftshändelserna, till exempel papperstrassel, servicefel och andra utskriftsfel. Bilden och tabellen nedan visar hur du använder skärmbilden.
1
Information eller funktioner som erbjuds på området
skärmbilden
1
2
3
4
EWS-flikar och ­menyer
Länken Beställa förbrukningsmaterial
Svart tonerkassett Visar tonerkassettens artikelnummer, meddelar om statusen Låg
Underhållssats Visar hur många procent av underhållssatsen som har använts
Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda webbserver“ på
sidan 5.
Använd denna funktion om du vill ansluta dig till en webbplats där du kan beställa förbrukningsmaterial online från en valfri återförsäljare.
tonernivå har nåtts och visar antalet sidor som skrivits ut sedan statusen Låg tonernivå nåddes.
och HP:s artikelnummer.
2
4
53
6
Meddelande Område på
skärmbilden
1
2
3
4 5 6
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda
Nummer Visar i vilken ordning felen inträffade. Det senaste felet har
Sidantal Visar hur många sidor som hade skrivits ut med produkten
Händelse Visar de interna händelsekoderna för alla händelser. Beskrivning eller typ Visar en beskrivning av en del händelser. Länken Produktsupport Tar dig till HP:s supportwebbplats där du hittar
Information eller funktioner som erbjuds på området
webbserver“ på sidan 5.
högst nummer.
innan felet uppstod.
produktspecifik felsökningsinformation.
SVWW Händelselogg 13
Page 20

Användningssida

Användnings-skärmbilden innehålle r et t si da nt al fö r varje materialstorlek som har passerat genom produkten, liksom antalet sidor med dubbelsidig utskrift. Summan räknas ut genom att multiplicera summan av utskriftsantalet och kopieantalet med enhetsvärdet.
Informationen på skärmbilden kan användas för att bestämma hur mycket toner eller papper som behövs. Bilden och tabellen nedan visar hur du använder skärmbilden.
1
2
4
3
Obs! Se tabellen nedan
om du behöver en beskrivning av meddelandena i den här bilden.
14 Visa produktstatus från informationsskärmbilderna SVWW
5
Page 21
Meddelande Område på skärmbilden Information eller funktioner som erbjuds på
1
2
3
4
5
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda
Total användning (motsv.) Visar vilka typer av sidor som skrivits ut, antalet enkelsidiga
Enhet En enhet motsvarar en sida i A4-storlek (Letter-storlek). Alla
Utskriftslägen samt användning av pappersbanan (verklig)
Skrivarens tidigare sidtäckning

Information om enheten

Skärmbilden Information om enheten visar produktbeskrivningen, enhetens inventarienummer; företagets namn och kontaktperson, produktens placering samt produktens IP-adress, produktnamn, skrivarmodell och serienummer.
Produktens namn, inve ntarienummer, företagsnamn, kontaktperson och produktens placering kan konfigureras från skärmbilden Information om enheten som finns på fliken Inställningar.
området
webbserver“ på sidan 5.
respektive dubbelsidiga sidor samt antalet utskrivna sidor totalt.
andra sidstorlekar beskrivs i förhållande till den här standardstorleken. En sida i A4-storlek (Letter-storlek) med utskrift på båda sidorna räknas som 2 enheter.
Visar de utskriftslägen som använts för utskrifter i färg och svartvitt.
Visar hur mycket toner som använts på en sida i genomsnitt.
SVWW Information om enheten 15
Page 22

Kontrollpanel

För produkter som har en kontrollpa nel visar skärmbilden Kontrollpanel teckenfönstret på produktens kontrollpanel precis som om du stod intill produkten. Eftersom sidan visar status för produkten hjälper den dig att lösa problem.
Obs! Utseendet på skärmbilden kan variera beroende på din produkt.
16 Visa produktstatus från informationsskärmbilderna SVWW
Page 23

Skriv ut

Du använder den här skärmbilden när du vill skriva ut en fil i taget från en produkt som har funktioner för HP:s inbyggda webbserver. Den här funktionen är särskilt användbar om du använder mobila enheter eftersom du inte behöver installera några skrivardrivrutiner för produkten. Du kan skriva ut när du vill, var som helst.
Du kan skriva ut utskriftsklara filer, till e x empel dok ument som har skapats med alternativet Skriv ut till fil. Utskriftsklara filer har vanligtvis filtillägg som .PRN (Windows Print Ready File), .PCL (Printer Control Language), .PS (PostScript), .PDF (Adobe Portable Document Format) och .TXT (text).
Bilden och tabellen nedan visar hur du använder skärmbilden.
Obs! Skärmbilden Skriv ut (och menyn Skriv ut till vänster) är tillgänglig endast om den konfigurerats
så att den visas på fliken Säkerhet. Mer information finns i ”Säkerhet“ på sidan 31.
1
2
3
4
Meddelande Området på skärmbilden Information eller funktioner som erbjuds på området
1
2
3
4
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda webbserver“
på sidan 5.
Enhetens status Visar produktstatus (samma information som visas på
skärmbilden Enhetens status och i teckenfönstret på kontrollpanelen).
Alt 1 Skriver ut en fil som finns på en bärbar dator, stationär dator
eller en filserver på nätverket.
Alt 2 Skriver ut en fil som du når via ditt intranät.
SVWW Skriv ut 17
Page 24

Skriva ut en fil från skärmbilden Skriv ut

Använd följande steg om du vill skriva ut en fil från skärmbilden Skriv ut. 1 Välj filen du vill skriva ut med hjälp av följa nde alternativ:
• Klicka på knappen under Alternativ 1 när du vill gå till filen du vill skriva ut. eller
• Ange adressen (som börjar med ”http://“) i fältet Adress (under Alternativ 2) om du vill skriva ut en fil som finns på intranätet.
2 Klicka på Använd.
18 Visa produktstatus från informationsskärmbilderna SVWW
Page 25
Konfigurera produkten från
3
skärmbilderna Inställningar
Använd skärmbilderna på fliken Inställningar när du vill konfigurera produkten från datorn. Följande finns på skärmbilderna i Inställningar:
Konfigurera enhet (sidan 20)
E-postserver (sidan 21)
Varningar (sidan 23)
AutoSend (sidan 29)
Säkerhet (sidan 31)
Redigera andra länkar (sidan 32)
Information om enheten (sidan 34)
Språk (sidan 35)
Datum & tid (sidan 36)
Återaktiveringstid (sidan 37)
Obs! För vissa produkter kan en del av de här skärmbilderna inte användas.
SVWW 19
Page 26

Konfigurera enhet

Du använder skärmbilden Konfigurera enhet när du vill skriva ut produktens informationssidor och fjärrkonfigurera produkten. Den följande bilden, tabelle n och exempelproceduren beskriver hur skärmbilden används.
Om produkten har en kontrollpanelskärm påminner de här menyerna om de menyer som är tillgängliga på produktens kontrollpanel. En del av men yerna på produktens kontrollpanel är inte tillgängliga från den inbyggda HP-webbservern.
Mer information om de olika menyer som kan användas i produkten finns i den dokumentation som medföljde produkten.
1
2
Meddelande Område på
skärmbilden
1
2
3
4
EWS-flikar och
-menyer Välj en meny Menyn INFORMATION Skriv ut produktens informationssidor med detaljer om
Plustecken Klicka på plustecknet ( ) bredvid en meny eller klicka på själva menyn så visas
PAUS Markera den här kryssrutan för att pausa skrivaren.
3
4
Information eller funktioner i området
Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda webbserver“ på sidan 5.
produkten och hur den är konfigurerad.
Menyn
PAPPERSHANTERING Menyn KONFIGURERA
ENHET
Menyn DIAGNOSTIK Skriv ut händelseloggen, utför ett test av pappersbana,
undermenyer och underposter.
Ange vilken materialtyp som finns i varje fack.
Du kan konfigurera produkten så att produktbeteendet påverkas. Du kan också göra personliga inställningar för produkten från den här menyn såsom utskriftskvalitet och utmatningsfack.
konfigurera utmatningsfacket och duplexläge samt ställ in antal kopior.
20 Konfigurera produkten från skärmbilderna Inställningar SVWW
Page 27

Använda menyer på skärmbilden Konfigurera enhet

Den här proceduren är endast ett exempel. Liknande procedurer kan användas till att ange andra menyposter.
Så här byter du standardpappersstorlek (exempelprocedur).
1 Klicka på PAPPERSHANTERING. 2 Välj Letter i listan och klicka sedan på Använd om du vill spara ändringen.
Obs! Skrivardrivrutiner och program åsidosät ter ofta alternativen som har angetts på menyerna
Utskrift och Pappershantering. Mer information finns i användarhandboken som medföljde
produkten. Ändringar visas på skärmbilden Skrivarstatus, sidan Konfiguration och menyn
Pappershantering.

E-postserver

Använd skärmbilden E-postserver om du vill konfigurera e-postinställningarna för utgående och inkommande e-post. Använd inställningarna på den här sidan om du vill skicka och ta emot e-postmeddelanden, inklusive produktaviseringar. I bilden, tabellen och beskrivningen nedan förklaras hur du använder den här skärmbilden.
1
2
3
4
Meddelande Område på skärmbilden Information eller funktioner som erbjuds på området
1 2
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda webbserver“ på sidan 5. Utgående e-post Konfigurera utgående e-post om du tänker använda funktionerna
Varningar och AutoSend. Mer information finns i ”Använda skärmbilden
Varningar med en produkt“ på sidan 24.
SVWW E-postserver 21
Page 28
Meddelande Område på skärmbilden Information eller funktioner som erbjuds på området
3
4
Enhetens e-postadress Det här är produktens e-postadress som visas i produktaviseringar. Detta
är inte den e-postadress som du använder när du skickar kommandon till produkten. Se ”Skicka e-postkommandon till produkten“ på sidan 28.
Inkommande e-post (krävs inte för e-postaviseringar)
Konfigurera inkommande e-post om du tänker begära informationssidor från produkten via e-postmeddelanden. Mer information finns i ”Skicka
e-postkommandon till produkten“ på sidan 28.

Konfigurera utgående e-post

Du måste konfigurera utgående e-post om du tänker använda funktionerna Varningar och AutoSend.
1 Följande information behövs. (Administr atören för organisationens nät verk och e-post brukar
tillhandahålla den information som krävs för att konfigurera utgående e-post.)
• IP-adressen till SMTP-servern på nätverket. EWS använder SMTP-serverns IP-adress för att förmedla e-postmeddelanden till andra datorer.
• Domännamnets e-postsuffix som används för att adressera e-postmeddelanden inom organisationen.
2 Markera kryssrutan Aktivera utgående e-post. 3 Ange SMTP-serverns IP-adress i textrutan SMTP-server. 4 Ange domännamnet och klicka på Använd för att spara ändringarna.

Konfigurera inkommande e-post

Du bör konfigurera inkommande e-post om du tänker begära informationssidor från produkten med hjälp av e-postmeddelanden. Mer information finns i ”Skicka e-postkommandon till
produkten“ på sidan 28.
1 Skapa ett POP3-brevlådekonto (Post Office Protocol 3) för produkten på en e-postserver i
organisationens nätv erk. Varje POP3-konto behöver ett användarnamn och ett lösenord. Användarnamnet
tillsammans med produktens domännamn (som anges i konfigurationen för utgående e-post) utgör produktens e-postadress. Om användarnamnet för brevlådekontot POP3 är "produkt" och POP3-servern är "hp.com" så är produktens e-postad ress "produkt@hp.com".
Obs! Varje produkt som är konfigurerad för inko mmande e-post måste ha ett unikt POP3-bre vlådekonto
på nätverkets e-postserver. POP3-brevlådekonton brukar konfigureras av organisationens nätverks- eller
e-postadministratör.
2 Markera kryssrutan Aktivera inkommande e-post. 3 Ange IP-adressen till POP3-postservern i textrutan POP3-server. 4 Ange användarnamn och lösenord för produktens e-postkonto och klicka sedan på Använd
för att spara ändringarna.
22 Konfigurera produkten från skärmbilderna Inställningar SVWW
Page 29

Varningar

På skärmbilden V arningar kan IT-administratörer ange att pr odukten skic kar f elmeddelanden och statusaviseringar till valfri person via e-postmeddelanden. Med den inställningen aktiveras varningar automatiskt om förbrukningssmaterial, status för pappersbana samt tjänster och användbar information. Flera personer kan bli aviserade, där var och en kan få specifika aviseringar . En administratörsassistent kan t.ex. ansvara för beställning av tonerkassetter eller justera papperstrassel och kan bli förvarnad om att tonern är låg eller veta när trassel har inträffat. På mots varande sätt kan de delar med längre livslängd hanteras av en extern tjänsteleverantör som får aviseringar om underhåll på produkten, laddning av främre eller bakre häftenheten och liknande.
Med en fast lagringsenhet installerad, t.ex. en hårddisk, kan du skapa upp till fyra olika destinationslistor som innehåller upp till 20 mottagare per lista. (Om du saknar en enhet för permanent lagring kan du bara skicka varningar till två e-postadresser.) Det följande exemplet gäller en produkt som har en fast lagringsenhet installerad. Om det finns en fast lagringsenhet installerad kan du redigera, testa och ta bort destinationer och destinationslistor.
I bilden, tabellen och beskrivningen nedan förklaras hur du använder den här skärmbilden.
Obs! Du måste aktiver a utgående e-post f ör att a viseringarna ska fungera. Mer inf ormation om hur du
aktiverar utgående post finns i ”Konfigurera utgåe nde e-post“ på sidan 22.
1
2
34 5
4 53
Obs! Se tabellen nedan
om du behöver en beskrivning av förklaringarna i den här bilden.
SVWW Varningar 23
6
Page 30
Meddelande Område på skärmbilden Information eller funktioner som erbjuds på
området
1
2
3
4
5
6
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda
webbserver“ på sidan 5.
Sammanfattning av destinationslista
Redigera Klicka på den här knappen om du vill göra ändringar i
Testa Klicka på den här knappen här om du vill skicka en
Ta bort Klicka på den här knappen här om du vill ta bort
Ny destinationslista Klicka på den här knappen om du vill definiera inställningar
Listar de aktuella valen för respektive destination.
destinationen eller destinationslistan.
testavisering till destinationen eller destinationslistan.
destinationen eller destinationslistan.
för en ny destinationslista för varningar.

Använda skärmbilden Varningar med en produkt

I det här avsnittet finns information om dessa aviseringsfunktioner:
”Konfigurera aviseringar“ på sidan 24
”Testa konfigurationen av en destinationslista“ på sidan 27
”Ta bort mottagare och destinationslistor“ på sidan 28
Konfigurera aviseringar
Med en fast lagringsenhet installerad kan du skapa upp till fyra olika listor med upp till 20 mottagare på varje lista. Utan en fast lagringsenhet finns det bara rum för fyra e-postadresser.
1 Gör något av följande:
• Klicka på Ny destinationslista om du vill skapa en ny destinationslista.
-Eller-
• Om du vill ändra en befintlig destinationslista klickar du på Redigera bredvid den lista som du vill ändra på.
24 Konfigurera produkten från skärmbilderna Inställningar SVWW
Page 31
Om en permanent lagringsenhet finns installe rad ser skärmbilden so m visas ut unge fär som på följande bild.
SVWW Varningar 25
Page 32
2 För produkter som har permanenta lagringsenheter installerad e skriver d u in ett namn i fältet
Listnamn, t.ex. Service eller Förbrukningsmaterial. (Om du inte har någon permanent
lagringsenhet går du vidare till steg 3.)
3 Skriv in e-postadresser till de personer som du vill ska få aviseringar. I stora miljöer kan
systemadministratörer dirigera e-postadresser till listservrar, URL-adresser eller mobila enheter för utökade aviseringar. Lägg till flera mottagare genom att avgränsa varje mottagare med komma eller semikolon.
4 Markera kryssrutan för de aviseringar som du vill ska skickas till mottagarna på den här
listan. (Om du vill se alla aviseringar som finns tillgängliga för produkten klickar du på Visa
alla aviseringar.)
5 I tillämpliga fall ställer du in tröskelvärden för enskilda aviseringar.
Tröskelvärdet för aviseringar om service och pappersbanan är ett minutertal som specificerats av användaren. Värdet anger hur länge en händelse ignoreras innan en e-postavisering skickas. Exempelvis kanske du vill ställa in tröskelvärdet för avisering om "Fack öppet" på 10 minuter så att någon f år tid på sig att stänga f acket efter at t ha fyllt på det eller åtgärdat papperstrassel.
6 Välj vilka bilagor du vill ska följa med dina e-postaviseringar. De här bilagorna kan vara
exempelvis Statussida för förbrukningsmaterial, Användningssida, Konfigurationssida, Händelseloggsida och XML-data. (Gå till fliken Information om du vill se exempel på sidorna.) Alternativet XML-data bör väljas om någon mottagare som du har valt för av isering är ett automatiserat datorsystem. Varje objekt du väljer bifogas till e-postmeddelandet. Om du exempelvis väljer Användningssida och Händelseloggsida får du ett e-postmeddelande med två bilagor, en för varje val. Om du också väljer alternativet XML- data får du ett e-postmeddelande med tre bila gor – en bil aga f ör An vä ndningssidan i HTML, en för händelseloggen i HTML och en tredje bestående av omedelbar supportinformation i en textfilsbilaga i XML-format.
7 Klicka på OK för att spara informationen. 8 Upprepa steg 1 till och med 7 för varje destinationslista.
Obs! Om du vill testa konfigurationen av en destinationslista går du till ”Testa konfigurationen av en
destinationslista“ på sidan 27.
26 Konfigurera produkten från skärmbilderna Inställningar SVWW
Page 33
Testa konfigurationen av en destinationslista
Så här testar du konfigurationen på en destinationslista. 1 Klicka på knappen Testa bredvid den destinationslista du vill testa.
Följande fönster visas. (Den här bilden visar skärmen i ett system som har en permanent lagringsenhet installerad. Om det inte finns en permanen t lagringsenhet installerad kan endast en destination testas från det här fönstre t.)
2 Om du har en permanent lagringsenhet installerad markerar du de destinationer du vill testa. 3 Returadressen är produktens e-postad ress. Skriv in din e-postadress i rutan Returadress
om du vill kunna upptäcka eventuella fel vid testaviseringen (exempelvis att någon mottagaradress är felaktig).
SVWW Varningar 27
Page 34
4 I tillämpliga fall skriver du in ytterligare information som du vill ska visas i början av
e-postaviseringen, i fältet Anteckningar (valfritt).
5 Klicka på OK.
Ta bort mottagare och destinationslistor
Du kan ta bort en mottagare eller en destinationslista genom att klicka på Ta bort bredvid den mottagare eller destinationslista som du vill ta bort. Klicka på OK för att bekräfta att du vill ta bort valda objekt.
Skicka e-postkommandon till produkten
En annan metod för att få inf ormationssidor är att begära dem från produkte n. När utgå ende och inkommande e-post har konfigurerats kan produkten bifoga informationssidor, som exempelvis statussidan för förbrukningsmaterial eller konfigurationssidan, till e-postmeddelandena. Den här funktionen kan du använda för att lösa ett problem eller kontrollera status för förbrukningsmaterial.
Begära informationssidor med hjälp av e-postmeddelande
När du skriver ett meddelande till produkten måste du formatera fälten Till, Från och Ämne på rätt sätt i e-postprogramme t.
1 Gör funktioner för utgående och inkommande e-post tillgängliga genom att följa
instruktionerna i det här kapitlet. (Mer information finns i ”E-postserver“ på sidan 21.)
2 Skriv ett meddelande till produkten i e-postprogrammet genom att slutföra följande steg:
a I fältet Till skriver du in produktens e-postadress. Användarnamnet tillsammans med
produktens domännamn (som anges i konfigura tionen för utgående e-post) utgör produktens e-postadress. Om användarnamnet för brevlådekontot POP3 är "produkt" och POP3-servern är "hp.com" så är produktens e-postadress "produkt@hp.com".
b E-postprogrammet bör automatiskt fylla i fältet Från med din retur-e-postadress. c I fältet Ämne skriver du in lämplig text för det format och den sida du vill bifoga. Du kan
begära en konfigur ationssida, en statussida för förbrukningsmaterial eller en AutoSend­sida. Om du exempelvis vill bifoga konfigurationssidan i HTML-filformat skriver du "this.configpage?configpage=email&format=html".
Sida HTML-format XML-format
Konfigurationssida this.configpage?configPage
=email&format=html
Sidan Status för förbrukningsmaterial
AutoSend-sida inte tillämpligt this.configpage?autosend
this.configpage?suppliesPage =email&format=html
this.configpage?configPage =email&format=xml
this.configpage?suppliesPage =email&format=xml
=email&format=xml
3 Klicka på Skicka. Produkten söker efter nya e-postmeddelanden var tredje minut. När produkt en tar emot
e-postmeddelandet genererar den ett svar och skickar tillbaka den begärda informationen till avsändarens e-postadress (som den angett s i fältet Från i det ursprungliga e-post medde landet) .
Obs! Beroende på fördröjningar i nätverket och din organisations e-postserver kan det ta mellan en
minut och flera timmar innan svaret skickas till e-postprogrammets inkorg. Om fälten Till, Från och Ämne inte är korrekt f ormaterade i e-postmeddelandet skickar produkt en
inget svarsmeddelande.
28 Konfigurera produkten från skärmbilderna Inställningar SVWW
Page 35

AutoSend

1
Använd skärmbilden AutoSend för att skicka information om produktkonfiguration och användning av förbrukningsmaterial till din tjänstelever antör med jämna mellanrum. Med hjälp av den här funktionen kan du upprätthålla en kontakt med Hewlett-Packard Company eller någon annan tjänsteleverantör som är utformad för att du ska få del av tjänster som omfattar utbyte av patroner, kontrakt med betalning-per-sida, supportavtal och användningsspårning. I bilden, tabellen och beskrivningen nedan förklaras hur du använder den här skärmbilden.
Om du har en fast lagringsenhet installerad, till exempel en hårddisk, kan du lägga till upp till tjugo e-postadresser. (Om du saknar en enhet för permanent lagring kan du lägga till en e-postadress.) Det följande exemplet gäller en produkt so m har en fast lagringsenhet installerad.
2
3
4
6
5
Meddelande Område på skärmbilden Information eller funktioner som erbjuds på
området
1
2
3
4
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda
webbserver“ på sidan 5.
Aktivera AutoSend Markera den här kryssrutan om du vill aktivera funktionen
AutoSend.
Skicka varje [intervall] Ange med vilket intervall du vill att produkten ska skicka
information om produktkonfiguration och förbrukningsmaterial till destinationerna som angivits i fältet E-postdestinationer.
E-postdestinationer Spara en lista med upp till 20 e-postadresser som du ska
skicka produktkonfigurationsinformation till. Varje e-postadress kan vara upp till 50 tecken.
SVWW AutoSend 29
Page 36
Meddelande Område på skärmbilden Information eller funktioner som erbjuds på
området
5
6
Skicka till HP Markera den här kryssrutan om du vill skicka information
om enhetskonfiguration och materialstatus till HP med jämna mellanrum. Informationen skickas till en HP e-postadress (exempelvis, minskrivare@hp.com) i en te xt­baserad fil med ett .XML-filtillägg. Denna fil skapas på engelska.
Om du vill ha mer information om hur HP hanterar information som skickas med AutoSend kan du klicka på Hewlett-Packards riktlinjer för sekretess och integritet.
Testa Klicka på den här knappen om du vill spara inställningarna
och skicka informationen genast så du kan vara säker på att mottagaren får meddelandet.
Aktivera funktionen AutoSend
Använd följande procedur om du vill göra funktionen AutoSend tillgänglig. 1 Gör funktioner för utgående och inkommande e-post tillgängliga genom att följa
instruktionerna i det här kapitlet. (Mer information finns i ”E-postserver“ på sidan 21.)
2 Markera kryssrutan Aktivera AutoSend. 3 Klicka på ett alternativ för att ange med vilket intervall du vill att produkten ska skicka
information om produktkonfiguration och användning av förbrukningsmaterial till e-postmottagarna (som anges i nästa steg). Skriv sedan in antal dagar, veckor, månader eller utskrivna sidor.
4 För produkter som har permanenta lagringsenheter installerade kan du konfigurera upp till
20 destinations-e-postadresser med hjälp av formuläret som visas på skärmen. (Om du inte har en permanent lagringsenhet kan du konfigurera en e-postadress.)
5 Om du vill skicka information om enhetskonfiguration och materialstatus till HP, markerar du
kryssrutan Skicka till HP.
6 Klicka på Använd.
30 Konfigurera produkten från skärmbilderna Inställningar SVWW
Page 37

Säkerhet

1
Bilden och tabellen nedan visar hur du använder skärmbilden.
2
3 4
Meddelande Område på skärmbilden Information eller funktioner som erbjuds på
området
1
2
3
4
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda
webbserver“ på sidan 5.
Ange lösenord Ange ett administratörslösenord för att reglera vem som ska
få åtkomst till EWS-flikarna Inställningar, Digital Sending och Nätverk. När du har ställt in lösenordet uppmanas användare att ange ett lösenord när de klickar på länken Logga in. Mer information finns i ”Logga in och logga ut“ på
sidan 3.
Skriv ut sida Välj att göra skärmbilden Skriv ut sida tillgänglig i fliken
Information.
Visa på enhetens statussida Välj vilka kontrollpanelsknappar du vill ska visas på
skärmbilden Enhetens status (på fliken Information).
SVWW Säkerhet 31
Page 38

Redigera andra länkar

Använd skärmbilden Redigera Andra länkar om du vill lägga till eller anpassa upp till fem länkar till valfria webbplatser (se kommentar nedan). De här länkarna visas genomgående på alla skärmbilder i HP:s inbyggda webbserver i rutan Andra länkar i det vänstra n a vigationsfältet. Tre permanenta länkar (hp instant support, Beställ förbrukningsmaterial och Produktsupport) har redan lagts in. I bilden, tabellen och be skrivningen nedan f ö rklaras hur d u använder den här skärmbilden.
Obs! Om du har en permanent lagringsenhet installerad kan du lägga till upp till fyra ytterligare länkar.
Om du inte har extra lagringsutrymme kan du lägga till en ytterligare länk.
1
2
3
4
Meddelande Område på
Information eller funktioner som erbjuds på området
skärmbilden
1
2 3
EWS-flikar och
-menyer Lägg till länk Lägg till en användardefinierad länk
Användardefinierade länkar
Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda webbserver“ på
sidan 5.
Lista över de användardefinierade länkar som har lagts till. Använd det här området för att ta bort länkar.
32 Konfigurera produkten från skärmbilderna Inställningar SVWW
Page 39
Meddelande Område på
skärmbilden
4
Andra länkar hp instant support Anslut till webbresurser som är till hjälp
Information eller funktioner som erbjuds på området
med att lösa specifika problem och fastställa vilka ytterligare tjänster som är tillgängliga för din produkt. (Detaljerad information, inklusive serienummer, feltillstånd och status vidarebefordras till HP:s kundtjänst. Hewlett-Packard Company hanterar det här som konfidentiell information.)
Beställ förbrukningsmaterial
Produktsupport Få åtkomst till hjälp för en specifik
Min tjänsteleverantör Anslut till din tjänsteleverantörs
Mitt servicekontrakt Anslut till en sida som visar villkoren i ditt
Anslut till en webbplats som gör det enkelt att beställa förbrukningsmaterial online från en valfri återförsäljare.
produkt på HP:s webbplats.
hemsida. Den här länken visas endast om tjänsteleverantören har konfigurerat den.
servicekontrakt. Den här länken visas endast om tjänsteleverantören har konfigurerat den.

Lägga till en länk

Använd följande procedur när du vill lägga till en länk. 1 Under Lägg till länk skriver du in webbadressen och namnet på länken så som du vill att
den ska synas i HP:s inbyggda webbserver.
2 Klicka på Lägg till länk.

Ta bort en länk

Använd följande procedur när du vill ta bort en länk.
1 Under Användardefinierade länkar väljer du den eller de länkar som du vill ta bort. 2 Klicka på Ta bort den markerade länken.
SVWW Redigera andra länkar 33
Page 40

Information om enheten

Använd sidan Information om enheten när du anger ett namn för produkten, tilldelar ett inventarienummer och konfigurerar företagets namn, kontaktperson och produktens fysiska placering. Produktens IP-adress, produktnamn, produktmodell och serienummer finns också att tillgå på den här skärmbilden.
Obs! Om du gör några ändringar på skärmbilden Information om enheten klickar du på Använd när
du vill spara ändringarna.
Den information som skrivs in här visas på skärmbilden Information om enheten, som kan öppnas från fliken Information. Den visas även i e-postmeddelanden som skickas från produkten. Det här är använd bart när du behöver hitta produkten för att byta ut förbrukningsmaterial eller lösa ett problem.
34 Konfigurera produkten från skärmbilderna Inställningar SVWW
Page 41

Språk

1
Använd skärmbilden Språk för att välja på vilket språk den inbyggda webbserverns skärmbilder ska visas. Bilden och tabellen nedan visar hur du använder skärmbilden.
2 3 4
VARNING! Om du väljer Visa sidor på språk för enhet eller Välj ett språk ändras språket för alla som
använder HP:s inbyggda webbserver.
Meddelande Område på skärmbilden Information eller funktioner som erbjuds på området
1 2
3
4
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda webbserver“ på sidan 5. Visa sidor på språk för
Webbläsare
Använd den här funktionen om du vill ta reda på vilket språk som är valt i webbläsaren. Skärmbilderna för HP:s inbyggda webbserver visas på samma språk.
(det här är standard) Visa sidor på språk för
Skrivare
Använd den här funktionen om du vill ta reda på vilket språk som är valt för produktens kontrollpanel. Skärmbilden för HP:s inbyggda webbserver visas på samma språk.
Välj ett språk Välj språk för skärmbilderna för HP:s inbyggda webbserver från följande alternativ:
English (engelska)
Français (franska)
Deutsch (tyska)
Italiano (italienska)
Español (spanska)
Svenska
Dansk (danska)
Norsk (norska)
Nederlands (neder ländska)
Suomi (finska)
Português (portugisiska)
Obs! Standardspråk är det språk s o m w e bbläsaren an v än der. Engelska väljs som standardspråk om
både webbläsaren och k ontrollpanelen använder ett språk som inte är tillgängligt för sidorna i HP:s inbyggda webbserver.
Om du gör några ändringar på skärmbilden Språk klickar du på Använd för att spara ändringarna.
SVWW Språk 35
Page 42

Datum & tid

1
Använd skärmbilden Datum & tid om du vill uppdatera produktens tid. Bilden och tabellen nedan visar hur du använder skärmbilden.
2
4
3
Meddelande Område på skärmbilden Information eller funktioner som erbjuds på
området
1
2
3
4
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda
webbserver“ på sidan 5.
Aktuellt datum och Aktuell tid Visar produktens datum och produktens tid när EWS:en
öppnades. Om något är fel kan en IT-administratör ändra informationen på produktens kontrollpanel.
Format för datum/tid Klicka på den här knappen om du vill öppna en skärmbild
där du själv kan välja format på datum och tid.
Hämta tid Klicka på den här knappen om du vill uppdatera produktens
datum och tid på skärmbilden.
36 Konfigurera produkten från skärmbilderna Inställningar SVWW
Page 43

Återaktiveringstid

En IT-administratör kan använda skärmbilden Återaktivering till att schemalägga produktens återaktiveringar på daglig basis . Ex empelvis ka n produkten ställas in på att återa ktiver as kloc kan 07:30 så att produkten är klar med initialisering och kalibrering och är klar att använda vid klockan 08:00. Administratören ställer bara in en återaktivering per dag. Det kan dock vara olika tider för återaktivering varje dag. Om du vill spara ström kan du dessutom ställa in en fördröjning för energispar så att produkten stängs av efter att den varit inaktiv en angiven tidsperiod.
1
2
3
Meddelande Område på skärmbilden Information eller funktioner som erbjuds på
området
1
2
3
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda
webbserver“ på sidan 5.
Återaktiveringstid Välj en eller flera dagar som inställningen för återaktivering
ska användas på och ange sedan tiden som produkten startas varje dag.
Förlängd viloperiod Ange hur lång tid produkten ska vara inaktiv innan den går in
i Energisparläge. När produkten är i Energisparläge använder den mindre ström.
SVWW Återaktiveringstid 37
Page 44
38 Konfigurera produkten från skärmbilderna Inställningar SVWW
Page 45
Ange alternativ för digital
4
Obs! För vissa produkter kan en del av de här skärmbilderna inte användas.
sändning
Administratörer kan använ da skärmbilderna för digital sändning för att styra de digitala sändningsfunktioner som vissa produkter erbjuder. Skärmbilderna är följande:
Allmän (sidan 40)
Skicka till e-post (sidan 41)
Faxinställningar (sidan 44)
Adressinställningar (sidan 48)
Adressbok (sidan 51)
Logg (sidan 52)
Förinställningar (sidan 53)
SVWW 39
Page 46

Allmän

1
Använd skärmen Allmän när du vill ange administratörsinformation om digital sändning. Bilden och tabellen nedan visar hur du använder skärmbilden.
2
Bild Område på
skärmbilden
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda webbserver” på sidan 5.
1
Hjälp Klicka på knappen om du vill öppna en hjälpfil med information om skärmbilderna på
2
Namn Skriv administratörens namn.
3
E-postadress Skriv administratörens e-postadress.
4
Telefonnummer (valfritt) Skriv administratörens telefonnummer (valfritt).
5
Placering (valfritt) Skriv administratörens placering (valfritt).
6
3
4
5
6
Information eller funktioner som erbjuds i området
fliken Digital sändning.
40 Ange alternativ för digital sändning SVWW
Page 47

Skicka till e-post

Produkten kräver en SMTP-gatewayserver (SMTP = Simple Mail Transport Protocol) för att kunna vidarebefordra e-post till mottagarens e-postadress. Använd skärmen E-postinställningar när du vill konfigurera SMTP-inställningar, ange maximal storlek för bifogade e-postfiler och ange produktens standard-e-postadress. Du kan också ange ett standardämne för alla e-postmeddelanden som produkten skickar. Bilden och tabellen nedan visar hur du använder skärmbilden.
1
2
3 4
Bild Område på
skärmbilden
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda webbserver” på sidan 5.
1
Hjälp Klicka på knappen om du vill öppna en hjälpfil med information om skärmbilderna på
2
Skicka e-post Skicka e-postmeddelanden till SMTP-gatewayservern direkt från produkten.
3
Enhetens SMTP-
4
gateway
5
6
7
8
9
10
11
12
Information eller funktioner som erbjuds i området
fliken Digital sändning.
Skriv IP-adressen eller värdnamnet på den SMTP-gatewayserver som ska hantera e­postförfrågningar från produkten. Om du inte känner till IP-adressen eller värddnamnet på SMTP-gatewayen klickar du på knappen Sök gateways och söker efter en lämplig SMTP-gatewayserver på servern.
Obs! En del produkter känner bara igen IP-adresser. I så fall
konverteras värdnamn till motsvarande IP-adress.
SVWW Skicka till e-post 41
Page 48
Bild Område på
skärmbilden
Maximal bilagestorlek Välj maximal storlek på e-postbilagor som SMTP-gatewayservern kan överföra. Om
5
Sök gateways Om du inte känner till IP-adressen eller värddnamnet på SMTP-gatewayen klickar du
6
Test Tryck på den här knappen för att bekräfta att den angivna SMTP-gatewayservern är
7
E-postadress Skriv e-postadressen till personen som ska fungera som standardavsändare.
8
Visa namn Skriv namnet du vill ska visas i fältet ”Från” för e-postmeddelanden som skickas från
9
Hindra
10
enhetsanvändare från att ändra standardinställningen ’Från:’ Adress
Standardämne Om du vill kan du skriva det ämne som ska visas på alla e-postmeddelanden som
11
Avancerade Klicka på den här knappen om du vill öppna en skärm som du kan använda för att
12
Information eller funktioner som erbjuds i området
produkten behöver skicka en e-postbilaga som är större än den maximala storleken, delas bilagan upp i mindre filer som skickas i flera e-postmeddelanden.
på denna knapp och söker efter en lämplig SMTP-gatewayserver på nätverket.
giltig och fungerar.
produkten. Du kan också använda det här fältet för att ta med instruktioner, till exempel ”Skriv din e-postadress här”.
Obs! Om ett namn inte anges, kommer den e-postadress som skrevs
in i fältet E-postadress att visas i fältet ”Från” för utgående e­postmeddelanden.
Markera den här kryssrutan om du vill vara säker på att allmänna användare inte ändrar den e-postadress som administratören har angett.
produkten skickar. Du kan också använda det här fältet för att ta med instruktioner , till exempel ”Skriv ett ämne för meddelandet”.
ange inställningar för meddelandetext och bilagor för e-postmeddelanden som produkten skickar. Mer information finns i ”Avancerade e-postinställningar” på
sidan 43.
42 Ange alternativ för digital sändning SVWW
Page 49

Avancerade e-postinställningar

Bilden och tabellen nedan visar hur du använder skärmbilden.
1
2
3
4
Bild Område på
skärmbilden
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda webbserver” på sidan 5.
1
Hjälp Klicka på knappen om du vill öppna en hjälpfil med information om skärmbilderna på
2
Meddelandetext Gör ändringar för hur meddelandetexten ska visas i brödtexten för alla e-
3
Bilageinställningar Välj standardinställningar för bilagor som skickas i e-postmeddelanden som skickas
4
Information eller funktioner som erbjuds i området
fliken Digital sändning.
postmeddelanden som skickas från produkten.
från produkten.
SVWW Skicka till e-post 43
Page 50

Faxinställningar

Produkten kan skicka skannade dokument till ett faxnummer för att simulera en faxmaskins sändfunktioner. Om produkten är utrustad med ett faxmodem kan du konfigurera enheten för inkommande fax.
Använd skärmen Faxinställningar för att konfigurera faxfunktionerna för produkten. Bilden och tabellen nedan visar hur du använder skä rmbilden.
1
2
3
4
Obs! Se tabellen nedan
om du vill ha information om bilderna.
6
5
7
8
44 Ange alternativ för digital sändning SVWW
Page 51
Bild Område på
skärmbilden
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda webbserver” på sidan 5.
1
Hjälp Klicka på knappen om du vill öppna en hjälpfil med information om skärmbilderna på fliken
2
Skicka fax direkt från MFP-enhetens interna modem Skicka fax direkt från produkten När det här
3
Modeminställningar för
4
enhet Avancerade Klicka på den här knappen när du vill öppna en ny skärm där du kan ange avancerade
5
Meddelande Ange meddelandeinställningar, till exempel om ett meddelande ska skickas, om det ska
6
Kvalitet Ange upplösning för utgående fax.
7
Debiteringskod Skriv debiteringskoden, om tillämpligt. Markera kryssrutan Redigerbar av användaren
8
Information eller funktioner som erbjuds i området
Digital sändning.
alternativet är valt måste du välja eller skriva följande information:
Land/region
Företagsnamn
Telefonnummer som produktens interna
modem är anslutet till
Om det behövs skriver du ett
nummerprefix för telefonväxeln
med hjälp av Digital Sending-tjänsten Skicka fax med Digital Sending-
programtjänsten (inställningarna på den här skärmen).
Ange de här inställningar om direkt från MFP-enhetens interna modem har valts i listan Skicka fax.
produktmodeminställningar, till exempel modem- och uppringningsvolym, och inställningar för att skicka och ta emot. Från den här skärmen kan du även skriva ut en faxaktivitetslogg och få åtkomst till säkerhets- och diagnostikinställningar. Mer information finns i
”Avancerade faxinställningar” på sidan 46.
skrivas ut eller om avsändaren ska få en meddelanderapport. Välj språk för meddelanderapporten. De språk som är tillgängliga är samma språk som är tillgängliga på skärmen Språk på fliken Inställningar.
om du vill att användaren ska kunna ändra koden. Använd fältet Minsta längd om du vill ange att debiteringskoden måste vara minst en viss längd. Debiteringskoden måste vara ett värde mellan 1 och 16.
SVWW Faxinställningar 45
Page 52

Avancerade faxinställningar

Bilden och tabellen nedan visar hur du använder skärmbilden.
1
2
3
4
Obs! Se tabellen nedan
om du vill ha information om bilderna.
5
6 7
8
9
46 Ange alternativ för digital sändning SVWW
Page 53
Bild Område på
skärmbilden
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda webbserver” på sidan 5.
1
Hjälp Klicka på knappen om du vill öppna en hjälpfil med information om skärmbilderna på
2
Allmän Gör allmänna inställningar, till exempel modem- och uppringningsvolym, och aktivera
3
Skicka Välj inställningar för fax som ska skickas från produkten, till exempel tonval och hur
4
Ta emot Välj inställningar för mottagna fax, till exempel vilket utmatningsfack faxarna ska matas
5
Skriv ut aktivitetslogg Klicka på den här knappen om du vill skriva ut faxaktivitetsloggen. Aktivitetsloggen visar
6
Töm aktivitetsloggen Klicka på den här knappen om du vill radera alla poster i loggen. HP rekommenderar att
7
Säkerhet Klicka på den här knappen när du vill göra inställningar för säkerhetsfunktioner för det
8
Diagnostik Klicka på den här knappen när du vill ange diagnostiska funktioner för det interna
9
Information eller funktioner som erbjuds i området
fliken Digital sändning.
eller avaktivera JBIG-komprimering och felkorrigering. Du kan också välja om du vill ha en övertäckande rubrik (telefonnummer, tid och datum), så att den endast täcker en liten del av sidan.
många gånger du vill att produkten ska försöka om den mottagande faxlinjen är upptagen eller faxmaskinen inte svarar.
ut i, om du vill att inkommande fax ska skalas till den pappersstorlek som ligger i inmatningsfacket och numret till en annan faxprodukt som du vill att inkommande fax ska vidarebefordras till.
alla inkommande och utgående faxsamtal sedan faxloggen senast rensades. Loggen skrivs ut på produkten.
du skriver ut faxaktivitetsloggen med jämna mellanrum för informationsändamål och sedan rensar loggen så att den inte blir så stor.
interna modemet. Första gången du konfigurerar säkerhetsfunktionerna ombeds du att ange (och bekräfta) en säkerhets-PIN-kod. Hädanefter kommer du att behöva den koden för att kunna visa och konfigurera om säkerhetsfunktionerna.
modemet.
SVWW Faxinställningar 47
Page 54

Adressinställningar

Om du vill att produkten ska kunna skicka skannade dokument måste du ange e-postadresser. Produktens adresseringsfunktion förenklar denna process genom att den söker efter destinationsadresser.
Använd skärmen Adressinställningar när du vill använda funktioner som låter produkten hämta e-postadresser direkt från databasen på en LDAP-server i stället för från en replikerad LDAP­adressbok. Om du använder LDAP-adressboken direkt kan du vara säker på att de senaste adresserna används. Bilden och tabellen nedan visar hur du använder skärmbilden.
1
3
2
4 5
6 7
9
10 11 12
13
14
8
15
Bild Område på skärmbilden Information eller funktioner som erbjuds i området
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda webbserver” på sidan 5.
1
Hjälp Klicka på knappen om du vill öppna en hjälpfil med information om skärmbilderna
2
Tillåt enheten att få direkt
3
åtkomst till en LDAP-adressbok
på fliken Digital sändning. Markera den här kryssrutan om du vill ge produkten direktåtkomst till en LDAP-
adressbok.
48 Ange alternativ för digital sändning SVWW
Page 55
Bild Område på skärmbilden Information eller funktioner som erbjuds i området
LDAP-serverbindningsmetod Anonym Välj det här alternativet om du vill ansluta till
4
Enkel Välj det här alternativet om du vill ansluta till
NTLM Välj det här alternativet om du vill ansluta till
Uppgifter Ange dessa inställningar om Enkel eller NTLM är valt i listan LDAP-
5
LDAP-server Värdnamnet eller IP-adressen för LDAP-servern vars databas innehåller den
6
serverbindningsmetod.
centrala adressboken.
LDAP-servern om LDAP-servern inte kräver inloggningsuppgifter för att få åtkomst till LDAP­databasen.
LDAP-servern om LDAP-servern kräver inloggningsuppgifter för att få åtkomst till LDAP­databasen. När det här alternativet är valt måste du ange användare, lösenord och domän. Observera att lösenordet skickas över nätverket okrypterat.
LDAP-servern om LDAP-servern kräver inloggningsuppgifter för att få åtkomst till LDAP­databasen. Det här alternativet stöder NT Challenge Response. När det här alternativet är valt måste du ange användare, lösenord och domän.
Obs! Det här alternativet är inte
tillgängligt på alla produkter.
Obs! En del produkter känner bara igen IP-adresser. I så fall
konverteras värdnamn till motsvarande IP-adress.
Port Skriv TCP/IP-portnumret på den server som bearbetar LDAP-förfrågningar. Detta
7
Sök server Klicka på den här knappen om du vill söka efter tillgängliga LDAP-servrar.
8
Hitta inställningar Klicka på den här knappen om du vill att produkten ska använda de bästa
9
Sök igenom rot Skriv det särskiljande namnet (DN) på posten i LDAP-katalogen där sökningen efter
10
Metod för hämtning av
11
enhetsanvändarinformation
brukar vara port 389.
inställningarna för den angivna servern när du söker efter LDAP-databasen.
adress ska påbörjas. Ett DN-namn består av ”attribut=värde”-par som avskiljs med komma tecken. Ett exempel:
ou=avdelningsnamn,o=företagsnamn,c=land ou=marketing,o=Hewlett Packard,c=US o=hp.com ou=engineering,cn=users,dc=hp,dc=com
Obs! På vissa LDAP-servrar kan du låta sökroten vara tom (i så
fall kommer rotnoden att användas).
Exchange 5.5­standardinställningar
Standardinställningar för Active Directory
Egna Välj det här alternativet om du behöver konfigurera
Välj det här alternativet om du ansluter till en Microsoft Exchange 5.5-server som kör LDAP. LDAP-attributvärdena anges automatiskt.
Välj det här alternativet om du ansluter till en Microsoft Exchange Server 2000-server som kör LDAP. LDAP-attributvärdena anges automatiskt.
LDAP-attributvärdena manuellt.
SVWW Adressinställningar 49
Page 56
Bild Område på skärmbilden Information eller funktioner som erbjuds i området
Sök på angivet namn med
12
LDAP-attributet
Hämta enhetsanvändarens e-
13
postadress med attributet
Avancerade Klicka på den här knappen när du vill öppna en ny skärm där du kan ange
14
Test Klicka på den här knappen om du vill testa inställningarna som du har angett.
15
Skriv det attribut i LDAP-databasen som identifierar en person i adressboken. Värdet för det här attributet jämförs med namnet som användaren skriver. På så sätt hämtas personens e-postadress. Följande är exempel på möjliga LDAP-attribut:
uid: Användarnamn
cn: Gemensamt namn
sn: Efternamn
givenName: Förnamn
Skriv det LDAP-attribut som innehåller personens e-postadress. Följande är exempel på två möjliga LDAP-attribut:
rfc822Mailbox
mail
avancerade LDAP-serverfunktioner. Mer information finns i ”Avancerade
adressinställningar” på sidan 50.

Avancerade adressinställningar

Bilden och tabellen nedan visar hur du använder skärmbilden.
1
Bild Område på
skärmbilden
EWS-flikar och -menyer Mer in formation finns i ”Navigera i HP:s inbyggda webbserver” på sidan 5.
1
Hjälp Klicka på knappen om du vill öppna en hjälpfil med information om skärmbilderna på
2
Avancerade
3
sökalternativ Hitta poster i databasen Ange om LDAP-sökfrågorna ska innefatta poster som börjar med en del av namnet eller
4
2
3
4
Information eller funktioner som erbjuds i området
fliken Digital sändning. Gör avancerade sökinställningar för LDAP-servern.
alla poster som innehåller en del av namnet var som helst i postens namn.
50 Ange alternativ för digital sändning SVWW
Page 57

Adressbok

1
Använd skärmen när du vill lägga till en fördefinierad lista med e-postadresser i form av en kommaavgränsad fil (.CSV), som du vill importera till produktens interna adressbok. CSV-filen är en vanlig textfil (i UTF-8-kodning) som innehåller varje e-postadress på en separat rad. En post består av ett alias, vilket är det namn som visas, följt av ett komma och en e-postadress. Aliasnamnen och e-postadresserna får inte innehålla några kommatecken. Exempel.
namn1, namn1@företaget.com
namn2, namn2@företaget.com På produkten använder du aliasnamnet för att söka efter e-postadresser. Bilden och tabellen nedan visar hur du använder skärmbilden.
3
4
2
5
Bild Område på skärmbilden Information eller funktioner som erbjuds i området
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Na vigera i HP:s inbyggda webbserver” på
1
Filnamn på adressboksfil I det här fä ltet anger du sökvägen till adressboksfilen (.CSV).
2
Klicka på den här knappen
3
när du vill bläddra efter en fil Importera När sökvägen till CSV-filen visas i fältet Filnamn i adressboken
4
Radera enhetens adressbok Klicka på den här knappen om du vill radera innehållet i
5
sidan 5.
Klicka på den här knappen när du vill söka efter adressboksfilen.
klickar du på den här knappen när du vill importera adressboken till produktens interna adressbok.
produktens interna adressbok.
SVWW Adressbok 51
Page 58

Logg

1
Använd skärmen Logg när du vill visa information om digitala sändningsjobb, bland annat fel som har uppstått. Bilden och tabellen nedan visar hur du använder skärmbilden.
Bild Område på
skärmbilden
EWS-flikar och -menyer Mer in formation finns i ”Navigera i HP:s inbyggda webbserver” på sidan 5.
1
Hjälp Klicka på knappen om du vill öppna en hjälpfil med information om skärmbilderna på
2
Allvarlighetsgrad Visar hur allvarligt felet är (för varje loggpost).
3
Enhet Visar produktens IP-adress.
4
Användare Visar vilken användare som startade händelsen.
5
Händelse Visar om händelsen lyckades eller om ett fel uppstod.
6
Tid Visar tiden för varje loggpost.
7
Spara Klicka på den här knappen om du vill spara logginformationen i en fil.
8
Information Markera loggposten och klicka på knappen Information om du vill visa information om
9
Uppdatera Klicka på den här knappen om du vill uppdatera vyn med den senaste
10
Radera Klicka på den här knappen om du vill radera informationen i loggen.
11
3 4 5 6 7
8 9 11
Information eller funktioner som erbjuds i området
fliken Digital sändning.
loggposten.
logginformationen.
2
10
Obs! Endast den logg som visas på skärmen tas bort. Loggposter na
finns kvar på produkten för bokföringssyften.
52 Ange alternativ för digital sändning SVWW
Page 59

Förinställningar

Använd skärmen Förinställningar när du vill göra allmänna inställningar för de digitala sändningsfunktionerna. Bilden och tabellen nedan visar hur du använder skärmbilden.
1
2
3 4 5
Bild Området på
skärmbilden
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda webbserver” på sidan 5.
1
Hjälp Klicka på knappen om du vill öppna en hjälpfil med information om skärmbilderna
2
Dokumentstorlek Ange standardstorlek på material som du vill ska användas när produktskannern
3
Dokumenttyp Ange standardtyp av material som du vill ska användas när produktens
4
Dubbelsidigt dokument Markera den här kryssrutan om du vill att båda sidorna av dokumentet ska
5
Återställ inställningar
6
automatiskt
6
Information eller funktioner som erbjuds i området
på fliken Digital sändning.
skannar ett dokument.
bildprocessor skannar ett dokument.
Text
Grafik
Blandat
skannas. Använd inställningarna under Tidsgränser om du vill återställa alla digitala
sändningsinställningar som är kopplade till ett jobb, till produktens standardinställningar. Du kan ange att inställningarna ska återställas direkt efter en digital sändningsåtgärd där inställningarna ändrades av en användare. Du kan också ange att inställningarna ska återställas efter en viss fördröjning, från 10 till 300 sekunder.
SVWW Förinställningar 53
Page 60
54 Ange alternativ för digital sändning SVWW
Page 61
Hantera nätv erksfunktioner från
5
1
nätverksskärmbilderna

Översikt

Använd nätverksskärmbilderna när du vill konfigurera och hantera produkten på nätverket. Utseendet och funktionerna på nätverksskärmbilderna varierar mellan olika modeller och versioner av skrivarservern HP Jetdirect. Följande skärm liknar den du kan se om du klickar på Nätverk. Gå till navigationsfältet till vänster. På menyn Nätverk klickar du på den skärmbild du vill öppna.
2
3
Obs! Se tabellen nedan om du
behöver en beskrivning av meddelandena i den här bilden.
SVWW Översikt 55
Page 62
Meddelande Området på
skärmbilden
1
2
3
EWS-flikar och -menyer Mer information finns i ”Navigera i HP:s inbyggda
Select language Välj språk för fliken Nätverk. Listan över språk som är
Help Klicka på Help om du vill visa mer information om de olika
Information eller funktioner som erbjuds på området
webbserver“ på sidan 5.
tillgängliga i fliken Nätverk är inte samma lista över språk som finns på fliken Inställningar.
alternativen på fliken Nätverk.
Nedan hittar du information om olika kommandon du kan använda på nätverksskärmbilderna, beroende på vilken modell och version av skrivarservern HP Jetdirect du har:
Ändra inställningar för nätverkskonfiguration för olika slags nätverksanslutningar.
Sätta igång eller stäng av utskriftsprotokoll.
Skapa en stödkontakt och stöda webbadresser.
Ange ett lösenord för att reglera åtkomsten till skrivaren och inställningarna för
nätverkskonfiguration.
Konfigurera säkerheten för produkten med hjälp av lösenord, åtkomstlistor och
hanteringsprotokoll.
Granska allmän information om nätverksstatus, inklusive nätverksstatistik som lagras på
skrivarservern, för felsökning och optimering av nätverket.
Visa protokollinformation för alla de nätverksanslutningar som stöds.
Öppna konfigurationssidan för HP Jetdirect.
Ställa in med vilket intervall HP:s inbyggda webbserver ska kontrollera nätverksstatus.
Mer information om nätverksskärmbilderna finns här:
Hjälp. På varje nätverksskärmbild finns länken Hjälp under Andra länkar. Där finns en
beskrivning av nätverksfunktionerna samt praktiska tips om hur de används. På hjälp­skärmbilden hittar du också ytterligare hjälp från HP:s webbplats.
Administratörshandbok för HP JetDirect-skrivarservern. Den här guiden finns
vanligtvis på programinstallationsskivan som följde med produkten. För att hämta den senaste versionen av handboken till din skrivarservermodell går du till:
http://www.hp .com/support/net_printing
.
56 Hantera nätverksfunktioner från nätverksskärmbilderna SVWW
Page 63
Använda Andra länkar som en
6
resurs
På fältet Andra länkar finns tre permanenta länkar som ger snabb åtkomst till produktinformation, exempelvis interaktiv felsökning och beställningsinformation för förbrukningsmaterial från HP.
Obs! Du kan använda skärmbilden Redigera andra länkar på fliken Inställningar när du vill lägga till
eller anpassa upp till fem länkar till en valfri webbplats. (Om du har en e nhet för permanent lagring installerad kan du lägga till upp till fyra länkar till. Om du inte har extra lagringsutrymme kan du lägga till en länk till.) De här länkarna visas genomgående på alla skärmbilder i den inbyggda webbservern i ruta n Andra länkar i det vänstra navigationsfältet. Mer information finns på
”Redigera andra länkar“ på sidan 32.
SVWW 57
Page 64

hp instant support

Hewlett-Packard Company erbjuder hp instant support, ett webbaserat supportsystem som samlar in diagnostisk information från produkten och jämför den med HP:s inf ormationsdatabas . På hp instant support hittar du smarta lösningar som hjälper dig att lösa problem snabbt och enkelt.

Hur hp instant support fungerar

Information från produkten samlas in och skickas via en säker uppkoppling till Hewlett-Packard Company när du klickar på hp insta nt support. På webbplatsen för hp instant support bearbetas produktinformationen och produktens status analyseras. Webbplatsen skapar en anpassad webbsida som visas i webbläsarfönstret och som innehåller lättförst åeliga texter och bilder. Webbplatsen hp instant support vägleder dig också till andra tjänster som finns för produkten.
Innan några produktdata skickas till Hewlett-Packard för analys kan du granska den information (exempelvis serienumret, feltillstånd och produktstatus) som ska skickas. Hewlett-Packard hanterar denna information konfidentiellt.

Information som du kan få från hp instant support

På webbplatsen hp instant support finns dessa verktyg för felsökning och underhåll:
Uppdateringar av den inby ggda programvaran och andra program.
Felsökning av händelser som finns med i händelseloggen. Produkten kan till exempel ha
drabbats av ett papp erstr assel som visas i hän delseloggen. Webbplatsen hp instant support känner av händelsen och ger felsökningsinformation angående papperstrasslet.
Supportpaket.
Produktdokumentation, exempelvis användarguider och guider som hjälper dig att komma
igång.

Beställa förbrukningsmaterial

Länken Beställa förbrukningsmaterial ansluter till en webbplats där du kan beställa förbrukningsmaterial från en valfri återförsäljare . De förbrukningsartiklar som behövs är förvalda. Du kan ändra antalet artiklar eller välja annat förbrukningsmaterial. Artiklarna läggs i varukorgen och är färdiga för utcheckning så att rätt varor beställs via den återförsäljare du valt.
58 Använda Andra länkar som en resurs SVWW
Page 65

Produktsupport

Länken Produktsupport ansluter till en webbplats med heltäckande supportresurser för företag. På webbplatsen kan du utföra följande åtgärder och mer:
Hitta en lista över alla HP-produkter på ett ställe: datorer, arbetsstationer, servrar,
lagringsenheter, skrivare, skannrar, produkter för digital bildbehandling samt mobila enheter .
Få teknisk support. Lös ett problem och hitta information om hur du installerar och
konfigurerar produkten. Upptäck och använd en produkt. Underhåll en produkt, uppgradera
produktens program och drivrutiner. Återvinn produkter eller gör dig av med dem på rätt sätt.
Tillgång till resurser med vars hjälp du löser problemen själv, till exempel svar på vanliga
frågor, användardokumentation, funktioner och specifikationer och information om
produktkompatibilitet.
Samarbeta med HP och med dina kolleger via diskussionsgrupper, e-post- och
telefonsupport.
Identifiera uppgiften du vill arbeta med hjälp av uppgiftsbaserad na vigering så att du hittar
närliggande ämnen och verktyg. Dessutom finns följande funktioner: aktuella ämnen, ett prenumerationscenter, erbjudanden om
produktrabatter och andra meddelanden samt utbildningar och kurser.

Min tjänstelevantör och Mitt servicekontrakt

Länkarna Min tjänsteleverantör och Mitt servicekontrakt visas endast om de har skapats av tjänsteleverantören på skärmbilden Andra länkar på fliken Inställningar. Alla användare kan sedan klicka på länken för att få information om tjänsteleverantören och servicekontraktet. Informationen, som kan vara upp till 50 tecken, lagras permanent på produkten.
När länkarna har skapats ändras utseendet på rutan Andra länkar så att den omfattar nya länkar, vilket visas i illustrationen nedan.
SVWW Produktsupport 59
Page 66
60 Använda Andra länkar som en resurs SVWW
Page 67

Sakregister

A
administratörer
aviseringar, ställa in 23 Digital Sending, inställningar 40 inställningar för återaktivering 37 logga in 3
logga ut 4 Adressbok, skärmbild 51 adressera e-post 48, 51 aktivitetslogg
digital sändning 52
fax 47 antal sidor 14 antal, sidor 14 användarnamn 31 användning av utskriftsmaterial 14 användningsinformation, AutoSend 29 AutoSend 29 AV/PÅ-schema 37 avancerade e-postinställningar 43 avancerade faxinställningar 46 avstängning, ange återaktiveringstid 37
B
beställa
förbrukningsmaterial 33, 58
hårddiskar 2 bilagor till e-post 42, 43 bläckpatron
beställa 33, 58
information om användning 14
status 12 brandväggar 3 brevlådekonfiguration 22
D
debiteringskoder, fax 45 destinationslistor
skapa 24
ta bort 28
testa 27 diagnostik
fack 20
fax 47 DIMM, kontrollerar installerat 10
E
enhetens placering 15 enheter, definierade 1 e-post
adressera 48, 51
avancerade inställningar 43
bilagor, filinställningar 42, 43
informationssidor 28
inkommande, konfigurera 22
inställningar 21
SMTP-gatewayinställningar 41
support 59
utgående, konfigurera 22
varningar 23 E-postinställningar, skärmbild 41
Explorer, versioner som stöds 3
F
fack diagnostik 20 faxinställningar 44, 46 Faxinställningar, skärmbild 44 felmeddelanden 13 felsökning
instant support 58 produktsupport 59
Skärmbilden Konfigurationssida 10 fjärrkonfiguration 20 Fliken Information
hitta 20
lösenordsskydd 3 Fliken Inställningar 5, 19 Fliken Nätverk 5 funktioner 2 få åtkomst till HP:s inbyggda webbserver 3 Fältet Andra länkar 32, 57 förbrukningsartiklar. Se förbrukningsmaterial förbrukningsmaterial
beställa 33, 58
Funktionen AutoSend 29
information om användning 14
statussida 12
G
gatewayinställningar, SMTP 41 grupprodukthantering 2
H
hjälp
instant support 58
produktsupport 59 hp instant support 58 HP Jetdirect-skrivarserver 56 HP Web Jetadmin 2 HP:s inbyggda webbserver
definierade 1
funktioner 2 hårddiskar, funktioner för 2 Händelselogg 13
I
inbyggd webbserver
definierade 1
funktioner 2 informationssidor, e-posta 28 Internet Explorer, versioner som stöds 3 inventarienummer 15 IP-adress
e-postkonfiguration 22
hitta 3, 15 IT-administratörer
aviseringar, ställa in 23
digital sändning, inställningar 40
inställningar för återaktivering 37
logga in 3
logga ut 4
SVWW Sakregister 61
Page 68
J
Jetadmin, HP Web 2 Jetdirect-skrivarserver 56
K
klockinställningar 36 knappar, kontrollpanel 8 Knappen Avbryt utskrift 31 konfiguration av inkommande e-post 22 konfiguration av utgående post 22 Konqueror, versioner som stöds 3 kontrollpanel
knappar 8 menyer 20 visning 16
kundsupport
instant 58 produkt 59
L
LDAP-servrar 48 LDAP-servrar (LDAP = Lightweight Directory Access
Protocol) 48 logg, händelse 13 logga in 3 logga ut 4 länk till servicekontrakt 59 länkar 32, 57 Länken Min tjänsteleverantör 59 Länken Mitt servicekontrakt 59 lösenord 3, 31
M
meddelanden, fel 13 menyer
HP:s inbyggda webbserver 5
kontrollpanel 20 Menyn Diagnostik 20 Menyn Konfigurera enhet 20 Microsoft Internet Explorer, versioner som stöds 3 minne, kontrollerar installerat 10 mobila enheter, skriva ut från 17 Mozilla, versioner som stöds 3
N
navigera 5 Netscape Navigator, versioner som stöds 3 nätverk
konfigurera 55
typer som kan användas 3
Web Jetadmin 2 Nätverksskärmbilder 55
O
onlinehjälp
instant support 58
produktsupport 59 Opera, versioner som stöds 3
patron
beställa 33, 58 information om användning 14
status 12 PCL-dokument 17 PDF-filer, skriva ut 17 POP3-konfiguration 22 PRN-filer 17 produkter, definierade 1 produktsupport 59 PS-filer, skriva ut 17
S
Safari, versioner som stöds 3 serienummer 15 server, HP Jetdirect 56 skicka fax 45, 47 skriva ut filer 17, 18 skrivarserver, HP Jetdirect 56 Skärmbilden Användning 14 Skärmbilden Datum & tid 36 Skärmbilden Enhetsinformation 34 Skärmbilden Enhetsstatus 8 Skärmbilden E-postserver 21 Skärmbilden Information om enheten 15 Skärmbilden Konfigurationssida 10 Skärmbilden Konfigurera enhet 20 Skärmbilden Kontrollpanel 16 Skärmbilden Redigera andra länkar 32, 57 Skärmbilden Skriv ut 17 Skärmbilden Språk 35 Skärmbilden Status för förbrukningsmaterial 12 Skärmbilden Säkerhet 31 skärmbilder för digital sändning
adressera 48
Allmän 40
avancerade e-postinställningar 43
avancerade faxinställningar 46
förinställningar 53
Logg 52
om 39
skicka till e-post 41
skicka till fax 44 Skärmbilderna Information 7 skärmen Allmänt, digital sändning 40 SMTP-gatewayinställningar 41 standardpappersstorlek, inställning 21 status
e-posta informationssidor 28
förbrukningsmaterial 12
nätverk 55
varningar 23 ström, ange återaktiveringstid 37 support
instant 58
produkt 59 systemkrav 3 säkerhetsinställningar
allmän 31
faxmodem 47
P
papper
användning 14 standardstorlek, inställning 21
Pappershantering, meny 20
T
ta emot fax 47 tangenter, kontrollpanel 8 TCP/IP-baserat nätverk 3 teknisk support
instant 58
produkt 59 telefonsupport 59
62 Sakregister SVWW
Page 69
tester av pappersbana 20 tester, pappersbana 20 textfiler, skriva ut 17 tidsinställningar 36 tillbehör, kontrollerar installerade 10 tjänsteleverantörer
aviseringar, ställa in 23 logga in som 3 logga ut 4 länkar till 59
tonerkassett. Se bläckpatron
V
Vanliga frågor 59 varningar
destinationslistor, testa 27 e-posta informationssidor 28 e-postkonfiguration 22 funktioner 2, 23 konfigurera 24
W
Web Jetadmin 2 Webbläsare
definierade 1 som stöds 3 stänga efter att ha loggat ut 4
webbläsare
definierade 1 som stöds 3 stänga efter att ha loggat ut 4
webbplatser, support
instant 58 produkt 59
webbserver, inbyggd
definierade 1 funktioner 2
Å
återvinning av förbrukningsvaror 59
Ö
öppna HP:s inbyggda webbserver 3
SVWW Sakregister 63
Page 70
64 Sakregister SVWW
Page 71
Page 72
©
2004 Hewlett-Packard Development Company, L.P.
www.hp.com
Loading...