ECG SO 375 User Manual

0 (0)
ECG SO 375 User Manual

SO 375

SUŠIČKA OVOCE

NÁVOD K OBSLUZE CZ

SUŠIČKA OVOCIA

NÁVOD NA OBSLUHU SK

SUSZARKA DO OWOCÓW

INSTRUKCJA OBSŁUGI PL

GYÜMÖLCSSZÁRÍTÓ

HASZNÁLATI ÚTMUTATÓ HU

OBSTTROCKNER

BEDIENUNGSANLEITUNG DE

FRUIT DEHYDRATOR

INSTRUCTION MANUAL EN

Před uvedením výrobku do provozu si důkladně pročtěte tento návod a bezpečnostní pokyny, které jsou v tomto návodu obsaženy. Návod musí být vždy přiložen k přístroji. Pred uvedením výrobku do prevádzky si dôkladne prečítajte tento návod a bezpečnostné pokyny, ktoré sú v tomto návode obsiahnuté. Návod musí byť vždy priložený k prístroju. Przed pierwszym użyciem urządzenia prosimy o uważne zapoznanie się z instrukcjami dotyczącymi bezpieczeństwa i użytkowania. Instrukcja obsługi musi być zawsze dołączona. A termék használatba vétele előtt fi gyelmesen olvassa el ezt a használati útmutatót és az útmutatóban található biztonsági rendelkezéseket. A használati útmutatót tartsa a készülék közelében. Bitte lesen Sie vor der Inbetriebnahme des Produktes diese Anleitung und die darin enthaltenen Sicherheitshinweise aufmerksam durch. Die Bedienungsanleitung muss dem Gerät immer beigelegt sein. Always read the safety&use instructions carefully before using your appliance for the fi rst time. The user´s manual must be always included.

SUŠIČKA OVOCE

BEZPEČNOSTNÍ POKYNY

Čtěte pozorně a uschovejte pro budoucí potřebu!

CZ

 

Varování: Bezpečnostní opatření a pokyny uvedené v tomto návodu nezahrnují všechny možné podmínky a situace, ke kterým může dojít. Uživatel musí pochopit, že faktorem, který nelze zabudovat do žádného z výrobků, je zdravý rozum, opatrnost a péče. Tyto faktory tedy musí být zajištěny uživatelem/ uživateli používajícími a obsluhujícími toto zařízení. Neodpovídáme za škody způsobené během přepravy, nesprávným používáním, kolísáním napětí nebo změnou či úpravou jakékoliv části zařízení.

Aby nedošlo ke vzniku požáru nebo k úrazu elektrickým proudem, měla by být při používání elektrických zařízení vždy dodržována základní opatření, včetně těch následujících:

1.Ujistěte se, že napětí ve vaší zásuvce odpovídá napětí uvedenému na štítku zařízení a že je zásuvka řádně uzemněná. Zásuvka musí být instalována podle platných bezpečnostních předpisů.

2.Nepoužívejte sušičku potravin, pokud je spotřebič nebo přívodní kabel poškozen. Veškeré opravy včetně výměny napájecího přívodu svěřte odbornému servisu! Nedemontujte ochranné kryty zařízení, hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem! Spotřebič a přívodní kabel před použitím pravidelně kontrolujte.

3.Chraňte spotřebič před přímým slunečním zářením, kontaktem s vodou a jinými tekutinami, aby nedošlo k případnému úrazu elektrickým proudem. Nikdy nedávejte do myčky na nádobí!

4.Nepoužívejte sušičku potravin venku nebo ve vlhkém prostředí. Nedotýkejte se přívodního kabelu mokrýma rukama. Hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem.

5.Nepoužívejte sušičku potravin v blízkosti vznětlivých předmětů nebo pod nimi, např. v blízkosti záclon. Teplota povrchů v blízkosti sušičky potravin může být během chodu vyšší než obvykle. Sušičku potravin umístěte mimo dosah ostatních předmětů tak, aby byla zajištěna volná cirkulace vzduchu potřebná k její správné činnosti. Nezakrývejte otvory spotřebiče, hrozí nebezpečí přehřátí.

6.Na vrchní část sušičky nikdy nic nepokládejte ani ji nepřenášejte, dokud není zcela vychladlá.

7.Sušička je určená pouze pro sušení potravin, do vnitřního prostoru sušičky nevkládejte žádné jiné materiály (např. papír, plast) a ani v něm nic neskladujte!

8.Doporučujeme nenechávat sušičku potravin se zasunutým přívodním kabelem v zásuvce bez dozoru. Před údržbou vytáhněte přívodní kabel ze síťové zásuvky. Vidlici nevytahujte ze zásuvky taháním za kabel. Kabel odpojte ze zásuvky uchopením za vidlici.

9.Přívodní kabel se nesmí dotýkat horkých částí ani vést přes ostré hrany.

10.Sušička potravin by neměla být ponechána během chodu bez dozoru.

11.Sušičku neuvádějte do chodu bez vrchního dílu. Pouze s tímto dílem je zajištěn správný rozvod vzduchu do jednotlivých pater. Sušičku používejte vždy s 5 dodanými platy, i pokud by některá zůstala nezaplněna potravinami k sušení.

12.Dbejte zvýšené pozornosti, pokud používáte sušičku potravin v blízkosti dětí. Nikdy nenechávejte manipulovat se spotřebičem samotné děti, abyste je ochránili před nebezpečím úrazu elektrickým proudem, spotřebič není hračka. Dbejte opatrnosti, aby přívod nevisel dolů.

13.Sušičku potravin nepokládejte na horký povrch ani ji nepoužívejte v blízkosti zdroje tepla (např. plotýnky sporáku, radiátor, trouba).

14.Je nezbytné toto zařízení udržovat za všech okolností čisté, protože přichází do přímého kontaktu s potravinami!

15.Doporučená doba provozu spotřebiče je maximálně 40 hodin.

16.Zařízení není určeno pro používání s časovými spínači ani jinými systémy dálkového ovládání.

17.Nepoužívejte příslušenství, které není doporučeno výrobcem, jinak se vystavujete riziku ztráty záruky.

18.Používejte pouze v souladu s pokyny uvedenými v tomto návodu. Tato sušička potravin je určena pouze pro domácí použití. Výrobce neodpovídá za škody způsobené nesprávným použitím tohoto zařízení.

19.Tento spotřebič mohou používat děti ve věku 8 let a starší a osoby se sníženými fyzickými či mentálními schopnostmi nebo nedostatkem zkušeností a znalostí, pokud jsou pod dozorem nebo byly poučeny o používání spotřebiče bezpečným způsobem a rozumí případným nebezpečím. Děti si se spotřebičem

3

nesmějí hrát. Čištění a údržbu prováděnou uživatelem nesmějí provádět děti, pokud nejsou starší 8 let

a pod dozorem. Děti mladší 8 let se musí držet mimo dosah spotřebiče a jeho přívodu.

CZ

POPIS

 

1

 

1.Víko sušičky

2.Tlačítko zapnutí/vypnutí

3.

Regulátor nastavení teploty

 

4

4.

5 plat k sušení

 

 

 

5.

Základna

 

 

K sušičce je možné dokoupit další plata k sušení

 

 

(maximálně může být na sušičce 9 plat).

 

 

SUŠENÍ

 

5

 

Sušení je jeden z nejstarších způsobů konzervace

 

 

3

potravin. Potraviny obsahují více nebo méně vody,

 

 

2

kterou v průběhu sušení odstraníme. Zároveň tím

 

 

 

 

odstraníte živnou půdu pro vznik plísní a zahnívání.

Po správném usušení a při dobrých skladovacích podmínkách lze usušené potraviny přechovávat a používat i několik let. Odstraněním vody z potravin dojde ke koncentraci aromatických látek, proto jsou chutnější. Ke konzervaci dochází přirozenou cestou bez použití konzervačních látek. Nedochází ke zničení minerálů a vitaminů. I když jste zvyklí potraviny zavařovat nebo zmrazit, sušení Vám rozšíří možnosti uskladnění ovoce, zeleniny, hub, léčivých rostlin a čajů a obohatí Vaše kuchyňské znalosti. Sušení na slunci je v našich zeměpisných podmínkách spíše věcí náhody. Při sušení v elektrické nebo plynové troubě, která není pro sušení konstruovaná, dochází vzhledem k malé cirkulaci vzduchu k tzv. „pocení“ potravin, odkapávání šťávy a následnému přilepení k podložce. Navíc se trouba od připálené šťávy velice těžko čistí.

Vaše nová sušička potravin je rychlejší a efektivnější na základě důsledně fyzikálního systému. Nasávaný proud vzduchu je rovnoměrně ohříván a rozváděn tak, aby v každém patře odebíral vlhkost připraveným potravinám. Vlhký vzduch je odváděn ven výtokovými otvory ve víku sušičky. Tento systém umožňuje sušení ve všech patrech, ale pro rovnoměrné usušení celé náplně sušičky je nutné v průběhu sušení střídat pořadí jednotlivých pater, neboť vždy ve spodním patře probíhá sušení intenzivněji. Těsně před uplynutím sušícího procesu je vhodné kvalitu usušení prověřit opticky a na omak. Dle úsudku lze potraviny roztřídit a provozní čas k usušení prodloužit.

POKYNY K POUŽITÍ

Ovoce a zelenina k sušení musí být čerstvá a zcela zralá. Ze zvadlých, potlučených, nekvalitních plodů, není možné získat kvalitní sušené. Nezralé plody postrádají barvu a chuť, což se sušením nedá zlepšit. Přezrálé plody bývají tuhé a dřevnaté nebo měkké až kašovité. Potraviny sušte čerstvé, včas a najednou. Plody před sušením očistěte a omyjte, aby byly čisté a bez chemikálií. Plody prohlédněte a vyřaďte všechny zkažené, plesnivé nebo poškozené, mohou zkazit celou dávku k sušení. Nezapomeňte, že v průběhu sušení bude v místnosti cítit aroma sušených potravin, které není vždy pro každého příjemné.

Před prvním použitím:

1.Odstraňte ze sušičky veškeré obalové materiály.

2.Sušičku umístěte na stabilní a teplu odolný povrch, stranou od jiných zdrojů tepla. Povrch vybírejte s ohledem na to, že během sušení není vhodné sušičky přendávat na jiné místo. Nosnost povrchu musí být adekvátní k váze sušičky i s připravovaným obsahem. Okolo spotřebiče musí být volný prostor alespoň 15 cm k zajištění správného chodu sušičky.

3.Nově zakoupenou sušičku sestavte a samotnou bez potravin nechte přibližně 30 minut zapnutou. Poté vyčkejte, až sušička zcela vychladne. Plata a víko sušičky umyjte teplou vodou a základnu sušičky otřete zvenčí navlhčeným hadříkem.

4

POSTUP

1. Před úpravou k sušení všechny potraviny dobře omyjte a osušte. Pro úpravu vybírejte pouze nezávadné CZ potraviny, poškozená místa vyřízněte. U ovoce odstraňte pecky a jádřinec. Upravené ovoce má být zralé,

ale ne přezrálé.

2.Proces sušení bude stejnoměrný, když potraviny nakrájíte na stejně silné plátky (cca 0,6 cm). Tenké plátky schnou rychleji, ale nezapomeňte, že se sušením podstatně zmenšují. Neloupané ovoce pokládejte slupkou dolů a řeznou plochou nahoru. Nerovné tvary pokládejte vždy na hranu se slupkou, ne na rovnou plochu. Zeleninu rozložte pravidelně pouze v jedné vrstvě. Byliny sušte velmi šetrně. Odstraňte pouze stonek, byliny dále neporcujte. Listové byliny je třeba během sušícího procesu obracet, aby se zabránilo slepování.

3.Kousky rovnoměrně rozložte na plata sušičky, nepřekládejte přes sebe, a nechte mezi jednotlivými kousky mezery. Využijte asi 85 % plochy každého plata sušičky, aby byla zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu.

Poznámka:

Aby se u některých druhů ovoce zabránilo zhnědnutí, doporučujeme upravit ovoce před sušením v roztoku z jedné lžíce citrónové šťávy a šálku vody a následně osušte kuchyňským papírem. Citrónovou šťávu můžete nahradit ananasovým džusem nebo běžně prodávaným vitamínem C. Některé druhy ovoce mají přírodní voskovaný ochranný potah, např. fíky, švestky, hrozny, borůvky atd.

Ponořte je do vroucí vody na 1–2 minuty, po scezení ihned do studené a osušte. Nakrájejte a dejte sušit. Slupka zpórovatí a tím se sušení urychlí.

Blanšírování

Většinu druhů zeleniny je vhodné před sušením blanšírovat. Blanšírování omezí porušení vzhledu a chuti upravených produktů. Je založené na tom, že se ovoce a zelenina krátký čas (1–5 minut) předvaří ve vodě nebo páře. Připravenou zeleninu (např. mrkev, celer) uložte do drátěného koše nebo síta a ponořte do hrnce s vařící vodou. Před uložením do sušičky potraviny dokonale osušte.

Blanšírování ve vhodném nálevu může pomoci zachovat barvu jablek, meruněk, fíků, nektarinek, broskví, hrušek a švestek. Vznikne tak přislazené kandované ovoce. Účinnost těchto způsobů je však nutné vyzkoušet.

Ovoce a zeleninu můžete namáčet v těchto nálevech:

Citrónová a ananasová šťáva představují přírodní způsob (oproti ostatním metodám) potlačení změny barvy.

Siřičitan sodný: V lékárně si kupte přípravek pro potravinářské účely.

Kyseliny citrónová a askorbová dodávají produktu „nakyslou chuť vitamínu C“.

Blanšírování ve vodě nebo páře

Blanšírování ve šťávě může pomoci zachovat barvu jablek, meruněk, fíků, nektarinek, broskví, hrušek a švestek. Vznikne tak přislazené kandované ovoce.

4.Regulátorem teploty zvolte požadovanou teplotu sušení. Minimální počet plat pro zajištění správného sušení je 5!

Druh potravin

Doporučená teplota

Květiny

35 – 40 °C

Byliny

40 °C

Pečivo

40 – 50 °C

Zelenina

50 – 55 °C

Ovoce (jablka)

55 – 60 °C

Ovoce (hrušky)

55 – 60 °C

Ovoce (meruňky, broskve, švestky)

55 – 60 °C

Maso, ryby

65 – 70 °C

5

Teplota sušení je pouze orientační, závisí na tloušťce plátků, obsahu vody v potravinách a dalších faktorech. Je potřeba vyzkoušet jaké nastavení Vám bude vyhovovat tak, abyste byli se sušením

CZ spokojeni.

5.Stiskněte tlačítko zapnutí do pozice I.

6.Plata ve spodní části sušičky jsou vystaveny suššímu a teplejšímu vzduchu a produkt se na nich suší rychleji. Proto je nutné měnit polohu plat během sušení (rozdělte dle doby sušení na 2 přendání). Během sušení, které může trvat až 24 hodin (celé ovoce se slupkou – třešně, švestky), měňte mezi sebou pořadí podnosů každé 3–4 hodiny, aby se zajistilo rovnoměrné prosušení v celé sušičce). Plata měňte přibližně dle obrázku a přitom je pootočte do strany o čtvrt otáčky, zajistíte tak rovnoměrnější sušení.

Víko sušičky

Víko sušičky

Víko sušičky

Základna

Základna

Základna

ZAČÁTEK

OTOČIT

OTOČIT

7.Před zkouškou stavu produktu vyjměte ze sušičky hrst potravin a nechte několik minut vychladnout. Horký materiál se zdá být měkčí, vlhčí a ohebnější, než ve vychladlém stavu. Produkt musí být dostatečně suchý, aby nedošlo k množení mikroorganizmů a znehodnocení. Sušená zelenina musí být tvrdá a křehká. Sušené ovoce by mělo být kožnaté a ohebné. Pro dlouhodobé uskladnění by mělo domácí ovoce být sušší než komerčně sušené ovoce, které se prodává.

Ovoce – ohebné Zelenina – suchá, lámavá

Houby – kožnaté až lámavé Byliny – drolivé

8.Po dokončení sušení sušičku potravin vypněte, vypojte ze síťové zásuvky a nechte vychladnout.

Tabulka sušení některých potravin

Ovoce

Druh

Forma přípravy

Spec. úprava

Test usušení, povrch

Čas sušeni

v hod.

 

 

 

 

Jablka

nařezat řezy nebo kolečka,

ano

pružný

4–15

 

odstranit jádřinec

 

 

 

 

Meruňky

nakrájet na půlky nebo čtvrtky

ano

pružný

8–36

Ananas čerstvý

oloupat a nakrájet na kolečka

pružný

6–36

Ananas z konzervy

nakrájet, osušit

kožený

6–36

Banány dobře zralé

nakrájet na kolečka nebo

křehký, chřupavý

5–24

 

proužky 4 mm silné

 

 

 

 

Hrušky

odstranit jádřinec, rozpůlit

ano

pružný, kožený

5–24

 

nebo řezy

 

 

 

 

Jahody

rozpůlit, malé v celku

ano

neorosený

5–24

Švestky, blumy

půlky nebo celé, s peckou či

pružný

5–24

 

bez

 

 

 

 

Hrozny

naříznout, pokud možno druh

pružný, kožený

6–36

 

bez pecek

 

 

 

 

Třešně

s peckami, nedělené

kožený

6–36

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druh

Forma přípravy

Spec. úprava

Test usušení, povrch

Čas sušeni

 

 

 

v hod.

 

 

 

 

 

 

 

 

CZ

 

Broskve

dobře zralé

ano

pružný, kožený

5–24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Citrusy

nakrájet řezy nebo oddělit,

pružný

6–36

 

 

 

 

kůra v proužcích pro aróma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rebarbora

použijte jen křehké lodyhy, po

 

 

 

 

 

 

 

umytí nakrájejte na špalíčky

ano

neorosený

4–16

 

 

 

 

3 cm

 

 

 

 

 

 

Zelenina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druh

Forma přípravy

Blanšír v min.

Test usušení, povrch

Čas sušení

 

 

 

v hod.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artyčoky

očistit, rozřezat na půlky

2–4

křehký

4–12

 

 

 

Chřest

oloupat, celé nebo nařezat na

2–3

křehký

8–36

 

 

 

 

kousky 2 cm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fazole (zelená)

konce uříznout, příčně nakrájet

3–4

křehký

4–14

 

 

 

Brokolice

rozdělit na kousky, ponechat

3–4 s lžící octa

křehký

5–15

 

 

 

 

½ hodiny ve slané vodě

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Květák

rozdělit na kousky, ponechat

3–4 s lžící octa

kožený

5–15

 

 

 

 

½ hodiny ve slané vodě

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kapusta, zelí

očistit a nařezat proužky

2–3 v páře

kožený

4–12

 

 

 

Mrkev

nařezat šikmo nebo příčně

2–3

kožený

4–12

 

 

 

Celer

nařezat na kolečka

2–3

křehký

4–12

 

 

 

Okurky

kolečka 1 cm silná

kožený

4–14

 

 

 

Cibule, pórek

nakrájet na kolečka

kožený

4–10

 

 

 

Byliny

odstranit stonek, nerozmělnit

křehké

2–5

 

 

 

Houby

nakrájet na půlky nebo na

křehké

4–6

 

 

 

 

kolečka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Časy uvedené v tabulce jsou pouze doporučené a mohou dle vlastností sušícího produktu být velmi rozdílné.

RADY A TIPY

Ovoce lze spotřebovat v usušeném stavu. Hodí se však i jako příloha do mnoha receptur. Pokud chcete usušené ovoce použít stejným způsobem jako čerstvé, musíte ho změkčit, tzn. vrátit mu vlhkost, která byla odstraněna sušením. Požadované množství usušeného ovoce namočíme do přibližně stejného množství vody (např. šálek usušeného ovoce do šálku vody – lépe méně vody) a necháme asi 4 hodiny namočené (také zde platí, že kratší doba je vhodnější). Dále můžete ovoce použít dle receptur jako čerstvé. Rané švestky jsou chudé na cukr, a proto nejsou vhodné k sušení.

Zeleninu doporučujeme před další úpravou vždy namočit. Např. 1 šálek suché zeleniny a 1 šálek vlažné vody. Nedávejte však více vody než bude potřeba k přípravě pokrmu. Změklou zeleninu nenechávejte před dalším použitím zbytečně dlouho odstát. Doba tepelné úpravy zeleniny je přibližně stejná jako u zeleniny mražené. Na přípravu polévek není nutné sušenou zeleninu změkčovat. Sušenou zeleninu do polévek, omáček a salátů je možno kuchyňskými přístroji zmenšit na požadovanou velikost. K přípravě krémových polévek, omáček a dětských pokrmů je nejlépe použít sušenou zeleninu rozemletou. Nedělejte si zásoby umleté zeleniny více, než můžete spotřebovat do 1 měsíce, neboť delším skladováním ztrácí zelenina trvanlivost.

Samozřejmě je možno změkčenou zeleninu smíchat a použít se zeleninou čerstvou. Papriky mohou být rozmělněny nebo rozemlety a k dalšímu použití uskladněny ve vzduchotěsných sklenicích.

Houby namočíme (jako zeleninu) a použijeme jako čerstvé. K použití do polévek a omáček je možno houby rozemlít.

Byliny nepotřebují další úpravu kromě rozmělnění nebo umletí a případného odstranění tvrdých částí.

7

RECEPTY

CZ Míchané ovoce

2 oloupané banány

10 dkg jahod

10 dkg ananasu

Ovoce nakrájejte na stejně velké kousky asi 0,6 cm. Po usušení a vychladnutí promíchejte se směsí drcených ořechů.

Kroužky jablek se skořicí

2 kg jablek

5 čajových lžiček skořice

Oloupaná jablka nakrájejte na asi 0,6 cm silné kroužky, vykrojte jádro a poprašte skořicí. Dejte sušit.

Citrusový mix

1,5 kg pomerančů

5 citronů

4 grapefruity

Ovoce důkladně omyjte. Nakrájejte asi na 0,6 cm silné plátky i s kůrou a usušte.

Tropický ráj

10 kiwi

1 ananas

3 papáji

Oloupejte papáju a kiwi, okrájejte ananas. Nakrájejte asi na 0,6 cm silné plátky a usušte.

Celerová a česneková sůl

Usušený materiál smíchejte se solí v poměru 1:1.

Směs květin a koření

Můžete si uchovat vůni jara a léta, těšit se z vůně rostlin a květin, které vám rostou na zahrádce nebo volně v přírodě pomocí sušičky potravin. Květy dejte volně na plato a sušte se všemi větráčky v otevřené poloze. Dobře usušené květy (asi za 5 hodin), uložte do ozdobné nádoby nebo do sáčku a ozdobte stuhou. Pro výraznější aroma můžete doplnit skořicí, hřebíčkem, rozmarýnou nebo mátou peprnou.

USKLADNĚNÍ SUŠENÝCH POTRAVIN

Před uskladněním musí být potraviny zcela vychladlé (jinak by se mohly zapařit a zkazit). Před dlouhodobým uskladněním vyčkejte přibližně 1 týden. Sušené kousky balte po menším počtu, abyste po otevření spotřebovali celé balení. Potraviny skladujte v uzavíratelných sklenicích (nepoužívejte plastikové nádoby), případně v látkových nebo papírových sáčcích. K uskladnění sušené zeleniny se velmi dobře hodí zavařovací folie případně sáčky s vývěvou pro vakuové balení. Usušené potraviny můžeme uchovávat při běžných pokojových teplotách. Nejlépe však na suchých, chladnějších a tmavých místech.

Při teplotách nižších než 10 °C se doba uskladnění prodlužuje 2–3x.

Doporučuje se příležitostná kontrola uskladněných potravin. Samolepící štítky s udáním druhu a data usušení Vám zajistí dokonalý přehled.

ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA

Před čištěním a při jakékoliv manipulaci s přístrojem vytáhněte vidlici přívodní šňůry ze zásuvky. Očistěte spotřebič mírně navlhčenou utěrkou. Jednotlivá plata a víko sušičky omyjte běžným přípravkem na mytí nádobí. Nasávací otvor (mřížka) na motorové části musí být bezpodmínečně čistá, volná k přístupu vzduchu. Při eventuálním znečištění nebo zanesení prachem mřížku očistěte štětcem nebo nečistotu odsajte vysavačem. Základnu nikdy neoplachujte či neponořujte pod tekoucí vodou.

Nepoužívejte hrubé houbičky ani čistící prášek. Spotřebič ani přívodní šňůra nesmějí být ponořeny do vody.

8

ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ

Problém

Příčina

Řešení

 

CZ

 

 

 

 

 

Motor nepracuje.

Špatně nebo málo zasunutá

Zkontrolujte připojení zástrčky.

 

 

 

zástrčka do zásuvky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zásuvka není napájena.

Zkontrolujte přítomnost napětí, např.

 

 

 

 

jiným spotřebičem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Poškozený přívodní kabel.

Dejte jej přezkoušet a opravit

 

 

 

 

autorizovaným servisním střediskem.

 

 

 

 

 

 

 

Motor fouká, ale sušička

Aktivace tepelné pojistky proti

Vypojte přívodní kabel ze zásuvky.

 

 

nehřeje.

přehřátí.

Nechte spotřebič vychladnout. Pokud

 

 

 

 

ani po vychladnutí těleso nezačne hřát,

 

 

 

 

obraťte se na autorizovaný servis.

 

 

 

 

 

 

 

TECHNICKÉ ÚDAJE

Suší ovoce, zeleninu, bylinky, maso a jiné druhy potravin 5 sušících plat o průměru 32 cm

Plynulá regulace teploty (35 °C – 70 °C) Ventilátor pro rovnoměrné sušení Ochrana proti přehřátí

Tichý provoz

Možnost dokoupení dalších plat Protiskluzové nožky

Návod k obsluze s recepty a tipy

Jmenovité napětí: 230 V~ 50 Hz

Jmenovitý příkon: 250 W

Hlučnost: < 20 dB

VYUŽITÍ A LIKVIDACE ODPADU

Balicí papír a vlnitá lepenka – odevzdat do sběrných surovin. Přebalová folie, PE sáčky, plastové díly – do sběrných kontejnerů na plasty.

LIKVIDACE VÝROBKU PO UKONČENÍ ŽIVOTNOSTI

Likvidace použitých elektrických a elektronických zařízení (platí v členských zemích EU a dalších evropských zemích se zavedeným systémem třídění odpadu)

Vyobrazený symbol na produktu nebo na obalu znamená, že s produktem by nemělo být nakládáno jako s domovním odpadem. Produkt odevzdejte na místo určené pro recyklaci elektrických a elektronických zařízení. Správnou likvidací produktu zabráníte negativním vlivům na lidské zdraví a životní prostředí. Recyklace materiálů přispívá k ochraně přírodních zdrojů. Více informací o recyklaci tohoto produktu Vám

poskytne obecní úřad, organizace pro zpracování domovního odpadu nebo prodejní místo, kde jste produkt 08/05 zakoupili.

Tento výrobek splňuje požadavky směrnic EU o elektromagnetické kompatibilitě a elektrické bezpečnosti.

Změna textu a technických parametrů vyhrazena.

9

SUŠIČKA OVOCIA

BEZPEČNOSTNÉ POKYNY

Čítajte pozorne a uschovajte na budúcu potrebu!

Varovanie: Bezpečnostné opatrenia a pokyny uvedené v tomto návode nezahŕňajú všetky možné podmienky a situácie, ku ktorým môže dôjsť. Používateľ musí pochopiť, že faktorom, ktorý nie je možné zabudovať do žiadneho z výrobkov, je zdravý rozum, opatrnosť a starostlivosť. Tieto faktory teda musia byť zaistené používateľom/ používateľmi používajúcimi a obsluhujúcimi toto zariadenie. Nezodpovedáme za škody spôsobené počas prepravy, nesprávnym používaním, kolísaním napätia alebo zmenou či úpravou akejkoľvek časti zariadenia.

SK Aby nedošlo k vzniku požiaru alebo k úrazu elektrickým prúdom, mali by sa pri používaní elektrických zariadení vždy dodržiavať základné opatrenia, vrátane tých nasledujúcich:

1.Uistite sa, že napätie vo vašej zásuvke zodpovedá napätiu uvedenému na štítku zariadenia a že je zásuvka riadne uzemnená. Zásuvka musí byť inštalovaná podľa platných bezpečnostných predpisov.

2.Nepoužívajte sušičku potravín, ak je spotrebič alebo prívodný kábel poškodený. Všetky opravy vrátane výmeny napájacieho prívodu zverte odbornému servisu! Nedemontujte ochranné kryty zariadenia, hrozí nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom! Spotrebič a prívodný kábel pred použitím pravidelne kontrolujte.

3.Chráňte spotrebič pred priamym slnečným žiarením, kontaktom s vodou a inými tekutinami, aby nedošlo k prípadnému úrazu elektrickým prúdom. Nikdy ho nedávajte do umývačky na riad!

4.Nepoužívajte sušičku potravín vonku alebo vo vlhkom prostredí. Nedotýkajte sa prívodného kábla mokrými rukami. Hrozí nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom.

5.Nepoužívajte sušičku potravín v blízkosti zápalných predmetov alebo pod nimi, napr. v blízkosti záclon. Teplota povrchov v blízkosti sušičky potravín môže byť počas chodu vyššia než obvykle. Sušičku potravín umiestnite mimo dosahu ostatných predmetov tak, aby bola zaistená voľná cirkulácia vzduchu potrebná na jej správnu činnosť. Nezakrývajte otvory spotrebiča, hrozí nebezpečenstvo prehriatia.

6.Na vrchnú časť sušičky nikdy nič neklaďte ani ju neprenášajte, pokým nie je úplne vychladnutá.

7.Sušička je určená iba na sušenie potravín, do vnútorného priestoru sušičky nevkladajte žiadne iné materiály (napr. papier, plast) a ani v ňom nič neskladujte!

8.Odporúčame nenechávať sušičku potravín so zasunutým prívodným káblom v zásuvke bez dozoru. Pred údržbou vytiahnite prívodný kábel zo sieťovej zásuvky. Vidlicu nevyťahujte zo zásuvky ťahaním za kábel. Kábel odpojte od zásuvky uchopením za vidlicu.

9.Prívodný kábel sa nesmie dotýkať horúcich častí ani viesť cez ostré hrany.

10.Sušička potravín by nemala byť ponechaná počas chodu bez dozoru.

11.Sušičku neuvádzajte do chodu bez vrchného dielu. Iba s týmto dielom je zaistený správny rozvod vzduchu do jednotlivých poschodí. Sušičku používajte vždy s 5 dodanými platňami, aj ak by niektoré zostali nezaplnené potravinami na sušenie.

12.Dbajte na zvýšenú pozornosť, ak používate sušičku potravín v blízkosti detí. Nikdy nenechávajte manipulovať so spotrebičom samotné deti, aby ste ich ochránili pred nebezpečenstvom úrazu elektrickým prúdom, spotrebič nie je hračka. Dbajte na opatrnosť, aby prívod nevisel dole.

13.Sušičku potravín neklaďte na horúci povrch ani ju nepoužívajte v blízkosti zdroja tepla (napr. platničky sporáka, radiátor, rúra).

14.Je nutné toto zariadenie udržiavať za všetkých okolností čisté, pretože prichádza do priameho kontaktu s potravinami!

15.Odporúčané trvanie prevádzky spotrebiča je maximálne 40 hodín.

16.Zariadenie nie je určené na používanie s časovými spínačmi ani inými systémami diaľkového ovládania.

17.Nepoužívajte príslušenstvo, ktoré nie je odporúčané výrobcom, inak sa vystavujete riziku straty záruky.

18.Používajte iba v súlade s pokynmi uvedenými v tomto návode. Táto sušička potravín je určená iba na domáce použitie. Výrobca nezodpovedá za škody spôsobené nesprávnym použitím tohto zariadenia.

19.Tento spotrebič môžu používať deti vo veku 8 rokov a staršie a osoby so zníženými fyzickými či mentálnymi schopnosťami alebo nedostatkom skúseností a znalostí, ak sú pod dozorom alebo boli poučené o používaní spotrebiča bezpečným spôsobom a rozumejú prípadným nebezpečenstvám. Deti

10

sa so spotrebičom nesmú hrať. Čistenie a údržbu vykonávanú užívateľom nesmú vykonávať deti, ak nie sú staršie ako 8 rokov a pod dozorom. Deti mladšie ako 8 rokov sa musia držať mimo dosahu spotrebiča a jeho prívodu.

POPIS

 

1

 

1.Veko sušičky

2.Tlačidlo zapnutia/vypnutia

3.

Regulátor nastavenia teploty

 

4

4.

5 plátov na sušenie

 

 

 

5.

Základňa

 

 

SK

K sušičke je možné dokúpiť ďalšie pláty na sušenie (maximálne môže byť na sušičke 9 plátov).

SUŠENIE

 

5

 

Sušenie je jeden z najstarších spôsobov konzervácie

 

 

3

potravín. Potraviny obsahujú viac alebo menej vody,

 

 

2

ktorú v priebehu sušenia odstránime. Zároveň tým

 

 

 

 

odstránite živnú pôdu pre vznik plesní a zahnívanie.

Po správnom usušení a pri dobrých skladovacích podmienkach je možné usušené potraviny prechovávať a používať aj niekoľko rokov. Odstránením vody z potravín dôjde ku koncentrácii aromatických látok, preto sú chutnejšie. Ku konzervácii dochádza prirodzenou cestou bez použitia konzervačných látok. Nedochádza k zničeniu minerálov a vitamínov. I keď ste zvyknutí potraviny zavarovať alebo zmrazovať, sušenie vám rozšíri možnosti uskladnenia ovocia, zeleniny, húb, liečivých rastlín a čajov a obohatí vaše kuchynské znalosti. Sušenie na slnku je v našich zemepisných podmienkach skôr vecou náhody. Pri sušení v elektrickej alebo plynovej rúre, ktorá nie je pre sušenie konštruovaná, dochádza vzhľadom na malú cirkuláciu vzduchu k tzv. „poteniu“ potravín, odkvapkávaniu šťavy a následnému prilepeniu k podložke. Navyše sa rúra od pripálenej šťavy veľmi ťažko čistí.

Vaša nová sušička potravín je rýchlejšia a efektívnejšia na základe dôsledne fyzikálneho systému. Nasávaný prúd vzduchu je rovnomerne ohrievaný a rozvádzaný tak, aby v každom poschodí odoberal vlhkosť pripraveným potravinám. Vlhký vzduch je odvádzaný von výtokovými otvormi vo veku sušičky. Tento systém umožňuje sušenie vo všetkých poschodiach, ale pre rovnomerné usušenie celej náplne sušičky je nutné v priebehu sušenia striedať poradie jednotlivých poschodí, lebo vždy v spodnom poschodí prebieha sušenie intenzívnejšie. Tesne pred uplynutím sušiaceho procesu je vhodné kvalitu usušenia preveriť opticky a na ohmat. Podľa úsudku je možné potraviny roztriediť a prevádzkový čas na usušenie predĺžiť.

POKYNY NA POUŽITIE

Ovocie a zelenina na sušenie musia byť čerstvé a úplne zrelé. Zo zvädnutých, pobitých a nekvalitných plodov nie je možné získať kvalitné sušené. Nezrelým plodom chýba farba a chuť, čo sa sušením nedá zlepšiť. Prezrelé plody bývajú tuhé a drevnaté alebo mäkké až kašovité. Potraviny sušte čerstvé, včas a naraz. Plody pred sušením očistite a umyte, aby boli čisté a bez chemikálií. Plody prezrite a vyraďte všetky pokazené, plesnivé alebo poškodené, môžu skaziť celú dávku na sušenie. Nezabudnite, že v priebehu sušenia bude v miestnosti cítiť arómu sušených potravín, ktorá nie je vždy pre každého príjemná.

Pred prvým použitím:

1.Odstráňte zo sušičky všetky obalové materiály.

2.Sušičku umiestnite na stabilný a teplu odolný povrch, bokom od iných zdrojov tepla. Povrch vyberajte s ohľadom na to, že počas sušenia nie je vhodné sušičky prekladať na iné miesto. Nosnosť povrchu musí byť adekvátna k hmotnosti sušičky aj s pripravovaným obsahom. Okolo spotrebiča musí byť voľný priestor aspoň 15 cm na zaistenie správneho chodu sušičky.

11

3.Práve zakúpenú sušičku zostavte a samotnú bez potravín nechajte približne 30 minút zapnutú. Potom vyčkajte, až sušička úplne vychladne. Pláty a veko sušičky umyte teplou vodou a základňu sušičky utrite zvonku navlhčenou handričkou.

POSTUP

1.Pred úpravou na sušenie všetky potraviny dobre umyte a osušte. Na úpravu vyberajte iba neškodné potraviny, poškodené miesta vyrežte. Z ovocia odstráňte kôstky a jadrovník. Upravené ovocie má byť zrelé, ale nie prezrelé.

2.Proces sušenia bude rovnomerný, keď potraviny nakrájate na rovnako hrubé plátky (cca 0,6 cm). Tenké

plátky schnú rýchlejšie, ale nezabudnite, že sa sušením podstatne zmenšujú. Nelúpané ovocie klaďte SK šupkou dole a reznou plochou hore. Nerovné tvary klaďte vždy na hranu so šupkou, nie na rovnú plochu. Zeleninu rozložte pravidelne iba v jednej vrstve. Byliny sušte veľmi šetrne. Odstráňte iba stonku, byliny ďalej neporciujte. Listové byliny je potrebné počas sušiaceho procesu obracať, aby sa zabránilo

zlepovaniu.

3.Kúsky rovnomerne rozložte na pláty sušičky, neprekladajte cez seba, a nechajte medzi jednotlivými kúskami medzery. Využite asi 85 % plochy každého plátu sušičky, aby bola zaistená dostatočná cirkulácia vzduchu.

Poznámka:

Aby sa u niektorých druhov ovocia zabránilo zhnednutiu, odporúčame upraviť ovocie pred sušením v roztoku z jednej lyžice citrónovej šťavy a šálky vody a následne osušiť kuchynským papierom. Citrónovú šťavu môžete nahradiť ananásovým džúsom alebo bežne predávaným vitamínom C. Niektoré druhy ovocia majú prírodný voskovaný ochranný poťah, napr. figy, slivky, hrozno, čučoriedky atď.

Ponorte ich do vriacej vody na 1 – 2 minúty, po scedení ihneď do studenej a osušte. Nakrájajte a dajte sušiť. Šupka spórovatie a tým sa sušenie urýchli.

Blanšírovanie

Väčšinu druhov zeleniny je vhodné pred sušením blanšírovať. Blanšírovanie obmedzí porušenie vzhľadu a chuti upravených produktov. Je založené na tom, že sa ovocie a zelenina krátky čas (1 – 5 minút) predvarí vo vode alebo pare. Pripravenú zeleninu (napr. mrkva, zeler) uložte do drôteného koša alebo sita a ponorte do hrnca s vriacou vodou. Pred uložením do sušičky potraviny dokonale osušte.

Blanšírovanie vo vhodnom náleve môže pomôcť zachovať farbu jabĺk, marhúľ, fíg, nektáriniek, broskýň, hrušiek a sliviek. Vznikne tak prisladené kandizované ovocie. Účinnosť týchto spôsobov je však nutné vyskúšať.

Ovocie a zeleninu môžete namáčať v týchto nálevoch:

Citrónová a ananásová šťava predstavujú prírodný spôsob (oproti ostatným metódam) potlačenia zmeny farby.

Siričitan sodný: V lekárni si kúpte prípravok pre potravinárske účely.

Kyseliny citrónová a askorbová dodávajú produktu „kyslastú chuť vitamínu C“.

Blanšírovanie vo vode alebo pare

Blanšírovanie v šťave môže pomôcť zachovať farbu jabĺk, marhúľ, fíg, nektáriniek, broskýň, hrušiek a sliviek. Vznikne tak prisladené kandizované ovocie.

4.Regulátorom teploty zvoľte požadovanú teplotu sušenia. Minimálny počet plátov na zaistenie správneho sušenia je 5!

Druh potravín

Odporúčaná teplota

Kvetiny

35 – 40 °C

Byliny

40 °C

Pečivo

40 – 50 °C

Zelenina

50 – 55 °C

Ovocie (jablka)

55 – 60 °C

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druh potravín

Odporúčaná teplota

 

 

Ovocie (hrušky)

55 – 60 °C

 

 

Ovocie (marhule, broskyne, slivky)

55 – 60 °C

 

 

Mäso, ryby

65 – 70 °C

 

Teplota sušenia je iba orientačná, závisí od hrúbky plátkov, obsahu vody v potravinách a ďalších faktorov. Je potrebné vyskúšať, aké nastavenie vám bude vyhovovať tak, aby ste boli so sušením spokojní.

5.Stlačte tlačidlo zapnutia do pozície I.

6.Pláty v spodnej časti sušičky sú vystavené suchšiemu a teplejšiemu vzduchu a produkt sa na nich suší

rýchlejšie. Preto je nutné počas sušenia zamieňať polohu poschodí (rozdeľte podľa času sušenia na 2 preloženia. Počas sušenia, ktoré môže trvať až 24 hodín (celé ovocie so šupkou – čerešne, slivky), meňte SK medzi sebou poradie podnosov každé 3 – 4 hodiny, aby sa zaistilo rovnomerné presušenie v celej sušičke). Pláty meňte približne podľa obrázka a pritom ich pootočte nabok o štvrť otáčky, zaistíte tak rovnomernejšie sušenie.

Veko sušičky

Veko sušičky

Veko sušičky

Základňa

Základňa

Základňa

ZAČIATOK

OTOČIŤ

OTOČIŤ

7.Pred skúškou stavu produktu vyberte zo sušičky hrsť potravín a nechajte niekoľko minút vychladnúť. Horúci materiál sa zdá byť mäkší, vlhkejší a ohybnejší, než vo vychladnutom stave. Produkt musí byť dostatočne suchý, aby nedošlo k množeniu mikroorganizmov a znehodnoteniu. Sušená zelenina musí byť tvrdá a krehká. Sušené ovocie by malo byť kožovité a ohybné. Pre dlhodobé uskladnenie by byť malo domáce ovocie suchšie než komerčne sušené ovocie, ktoré sa predáva.

Ovocie – ohybné Zelenina – suchá, lámavá Huby – kožovité až lámavé Byliny – mrvivé

8.Po dokončení sušenia sušičku potravín vypnite, odpojte od sieťovej zásuvky a nechajte vychladnúť.

Tabuľka sušenia niektorých potravín

Ovocie

Druh

Forma prípravy

Špec. úprava

Test usušenia,

Čas sušenia

povrch

v hod.

 

 

 

Jablká

narezať rezy alebo kolieska,

áno

pružný

4 – 15

 

odstrániť jadrovník

 

 

 

 

Marhule

nakrájať na polky alebo štvrtky

áno

pružný

8 – 36

Ananás čerstvý

olúpať a nakrájať na kolieska

pružný

6 – 36

Ananás z konzervy

nakrájať, osušiť

kožený

6 – 36

Banány dobre

nakrájať na kolieska alebo

krehký, chrumkavý

5 – 24

zrelé

prúžky 4 mm hrubé

 

 

 

Hrušky

odstrániť jadrovník, rozpoliť

áno

pružný, kožený

5 – 24

 

alebo rezy

 

 

 

 

Jahody

rozpoliť, malé v celku

áno

neorosený

5 – 24

Slivky, blumy

polky alebo celé, s kôstkou či bez

pružný

5 – 24

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druh

Forma prípravy

Špec. úprava

Test usušenia,

Čas sušenia

 

 

 

 

povrch

v hod.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hrozno

narezať, ak možno, druh bez

pružný, kožený

6 – 36

 

 

 

 

 

kôstok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čerešne

s kôstkami, nedelené

kožený

6 – 36

 

 

 

 

Broskyne

dobre zrelé

áno

pružný, kožený

5 – 24

 

 

 

 

Citrusy

nakrájať rezy alebo oddeliť, kôra

pružný

6 – 36

 

 

 

 

 

v prúžkoch pre arómu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rebarbora

použite len krehké stonky, po

 

 

 

 

 

 

 

 

umytí nakrájajte na hranolčeky

áno

neorosený

4 – 16

 

 

SK

 

 

3 cm

 

 

 

 

 

 

Zelenina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druh

Forma prípravy

Blanšír v min.

Test usušenia, povrch

Čas sušenia

v hod.

 

 

 

 

 

Artičoky

očistiť, rozrezať na polky

2

– 4

krehký

4 – 12

Špargľa

olúpať, celé alebo narezať na

2

– 3

krehký

8 – 36

 

kúsky 2 cm

 

 

 

 

 

Fazuľa (zelená)

konce odrezať, priečne nakrájať

3

– 4

krehký

4 – 14

Brokolica

rozdeliť na kúsky, ponechať

3 – 4 s lyžicou octu

krehký

5 – 15

 

polhodiny v slanej vode

 

 

 

 

 

Karfiol

rozdeliť na kúsky, ponechať

3 – 4 s lyžicou octu

kožený

5 – 15

 

polhodiny v slanej vode

 

 

 

 

 

Kel, kapusta

očistiť a narezať prúžky

2 – 3 v pare

kožený

4 – 12

Mrkva

narezať šikmo alebo priečne

2

– 3

kožený

4 – 12

Zeler

narezať na kolieska

2

– 3

krehký

4 – 12

Uhorky

kolieska 1 cm hrubé

 

kožený

4 – 14

Cibuľa, pór

nakrájať na kolieska

 

kožený

4 – 10

Byliny

odstrániť stonku, nerozdrobiť

 

krehké

2 – 5

Huby

nakrájať na polky alebo na

 

krehké

4 – 6

 

kolieska

 

 

 

 

 

 

Časy uvedené v tabuľke sú iba odporúčané a môžu byť podľa vlastností sušeného produktu veľmi rozdielne.

RADY A TIPY

Ovocie je možné spotrebovať v usušenom stave. Hodí sa však aj ako príloha do mnohých receptúr. Ak chcete usušené ovocie použiť rovnakým spôsobom ako čerstvé, musíte ho zmäkčiť, tzn. vrátiť mu vlhkosť, ktorá bola odstránená sušením. Požadované množstvo usušeného ovocia namočíme do približne rovnakého množstva vody (napr. šálka usušeného ovocia do šálky vody – lepšie menej vody) a necháme asi 4 hodiny namočené (taktiež tu platí, že kratší čas je vhodnejší). Ďalej môžete ovocie použiť podľa receptúr ako čerstvé. Rané slivky sú chudobné na cukor, a preto nie sú vhodné na sušenie.

Zeleninu odporúčame pred ďalšou úpravou vždy namočiť. Napr. 1 šálka suchej zeleniny a 1 šálka vlažnej vody. Nedávajte však viac vody, než bude potrebné na prípravu pokrmu. Zmäknutú zeleninu nenechávajte pred ďalším použitím zbytočne dlho odstáť. Dĺžka tepelnej úpravy zeleniny je približne rovnaká ako pri zelenine mrazenej. Na prípravu polievok nie je nutné sušenú zeleninu zmäkčovať. Sušenú zeleninu do polievok, omáčok a šalátov je možné kuchynskými prístrojmi zmenšiť na požadovanú veľkosť. Na prípravu krémových polievok, omáčok a detských pokrmov je najlepšie použiť sušenú zeleninu rozomletú. Nerobte si zásoby umletej zeleniny viac, než môžete spotrebovať do 1 mesiaca, lebo dlhším skladovaním stráca zelenina trvanlivosť.

Samozrejme je možné zmäkčenú zeleninu zmiešať a použiť so zeleninou čerstvou. Papriky je možné rozdrobiť alebo rozomlieť a pre ďalšie použitie uskladniť vo vzduchotesných pohároch.

14

Huby namočíme (ako zeleninu) a použijeme ako čerstvé. Pre použitie do polievok a omáčok je možné huby rozomlieť.

Byliny nepotrebujú ďalšiu úpravu okrem rozdrobenia alebo pomletia a prípadného odstránenia tvrdých častí.

RECEPTY

Miešané ovocie

2 olúpané banány

10 dkg jahôd

10 dkg ananásu

Ovocie nakrájajte na rovnako veľké kúsky asi 0,6 cm. Po usušení a vychladnutí premiešajte so zmesou SK drvených orechov.

Krúžky jabĺk so škoricou

2 kg jabĺk

5 čajových lyžičiek škorice

Olúpané jablká nakrájajte na asi 0,6 cm hrubé krúžky, vykrojte jadro a poprášte škoricou. Dajte sušiť.

Citrusový mix

1,5 kg pomarančov

5 citrónov

4 grapefruity

Ovocie dôkladne umyte. Nakrájajte asi na 0,6 cm hrubé plátky aj s kôrou a usušte.

Tropický raj

10 kivi

1 ananás

3 papáje

Olúpte papáju a kivi, okrájajte ananás. Nakrájajte asi na 0,6 cm hrubé plátky a usušte.

Zelerová a cesnaková soľ

Usušený materiál zmiešajte so soľou v pomere 1:1.

Zmes kvetín a korenia

Pomocou sušičky potravín si môžete uchovať vôňu jari a leta, tešiť sa z vône rastlín a kvetín, ktoré vám rastú v záhradke alebo voľne v prírode. Kvety dajte voľne na platňu a sušte so všetkými vetráčikmi v otvorenej polohe. Dobre usušené kvety (asi za 5 hodín) uložte do ozdobnej nádoby alebo do vrecka a ozdobte stuhou. Pre výraznejšiu arómu môžete doplniť škoricou, klinčekom, rozmarínom alebo mätou piepornou.

USKLADNENIE SUŠENÝCH POTRAVÍN

Pred uskladnením musia byť potraviny úplne vychladnuté (inak by sa mohli zapariť a skaziť). Pred dlhodobým uskladnením vyčkajte približne 1 týždeň. Sušené kúsky baľte po menšom počte, aby ste po otvorení spotrebovali celé balenie. Potraviny skladujte v uzatvárateľných pohároch (nepoužívajte plastikové nádoby), prípadne v látkových alebo papierových vreckách. Na uskladnenie sušenej zeleniny sa veľmi dobre hodí zaváracia fólia prípadne vrecká s vývevou pre vákuové balenie. Usušené potraviny môžeme uchovávať pri bežných izbových teplotách. Najlepšie však na suchých, chladnejších a tmavých miestach.

Pri teplotách nižších než 10 °C sa lehota uskladnenia predlžuje 2- až 3-krát.

Odporúča sa príležitostná kontrola uskladnených potravín. Samolepiace štítky s udaním druhu a dátumu usušenia vám zaistia dokonalý prehľad.

ČISTENIE A ÚDRŽBA

Pred čistením a pri akejkoľvek manipulácii s prístrojom vytiahnite vidlicu prívodného kábla zo zásuvky. Očistite spotrebič mierne navlhčenou utierkou. Jednotlivé pláty a veko sušičky umyte bežným prípravkom

15

na umývanie riadu. Nasávací otvor (mriežka) na motorovej časti musí byť bezpodmienečne čistý, voľný pre prístup vzduchu. Pri eventuálnom znečistení alebo zanesení prachom mriežku očistite štetcom alebo nečistotu odsajte vysávačom. Základňu nikdy neoplachujte či neponárajte pod tečúcu vodou.

Nepoužívajte hrubé hubky ani čistiaci prášok. Spotrebič ani prívodný kábel sa nesmú ponoriť do vody.

RIEŠENIE PROBLÉMOV

 

 

Problém

Príčina

Riešenie

 

 

Motor nepracuje.

Zle alebo málo zasunutá

Skontrolujte pripojenie zástrčky.

 

 

 

zástrčka do zásuvky.

 

 

 

 

Zásuvka nie je napájaná.

Skontrolujte prítomnosť napätia, napr. iným

SK

 

 

 

 

 

spotrebičom.

 

 

 

 

 

 

 

Poškodený prívodný kábel.

Dajte ho preskúšať a opraviť autorizovaným

 

 

 

 

servisným strediskom.

 

 

Motor fúka, ale

Aktivácia tepelnej poistky

Odpojte prívodný kábel od zásuvky. Nechajte

 

 

sušička nehreje.

proti prehriatiu.

spotrebič vychladnúť. Ak ani po vychladnutí teleso

 

 

 

 

nezačne hriať, obráťte sa na autorizovaný servis.

TECHNICKÉ ÚDAJE

Suší ovocie, zeleninu, bylinky, mäso a iné druhy potravín 5 sušiacich plátov s priemerom 32 cm

Plynulá regulácia teploty (35 °C – 70 °C) Ventilátor pre rovnomerné sušenie Ochrana proti prehriatiu

Tichá prevádzka

Možnosť dokúpenia ďalších plátov Protišmykové nožičky

Návod na obsluhu s receptami a tipmi

Menovité napätie: 230 V~ 50 Hz

Menovitý príkon: 250 W

Hlučnosť: < 20 dB

VYUŽITIE A LIKVIDÁCIA OBALOV

Baliaci papier a vlnitá lepenka – odovzdajte do zberných surovín. Prebalová fólia, PE vrecká, plastové diely – vyhadzujte do kontajnerov na plasty.

LIKVIDÁCIA VÝROBKU PO SKONČENÍ ŽIVOTNOSTI

Likvidácia použitých elektrických a elektronických zariadení (platí v členských krajinách EÚ a ďalších európskych krajinách so zavedeným systémom triedenia odpadu)

Vyobrazený symbol na produkte alebo na obale znamená, že s produktom by sa nemalo nakladať ako s domovým odpadom. Produkt odovzdajte na miesto určené na recykláciu elektrických a elektronických zariadení. Správnou likvidáciou produktu zabránite negatívnym vplyvom na ľudské zdravie a životné prostredie. Recyklácia materiálov prispieva k ochrane prírodných zdrojov. Viac informácií o recyklácii tohto

produktu vám poskytne obecný úrad, organizácia na spracovanie domového odpadu alebo predajné miesto, 08/05 kde ste produkt kúpili.

Tento výrobok spĺňa požiadavky smerníc EÚ o elektromagnetickej kompatibilite a elektrickej bezpečnosti.

Zmena textu a technických parametrov vyhradená.

16

Loading...
+ 36 hidden pages