Brother MFC-8510DN, MFC-8520DN User's Guide

Grundläggande bruksanvisning
MFC-8510DN MFC-8520DN
Vissa modeller är inte tillgängliga i alla länder.
Version 0
SWE
Om du behöver ringa kundtjänst
Modellnummer: MFC-8510DN/MFC-8520DN (Ringa in ditt modellnummer)
Serienummer:1
Inköpsdatum:
Inköpsställe:
1
Serienumret finns på baksidan av enheten. Förvara bruksanvisningen tillsammans med inköpskvittot som bevis på ditt inköp i händelse av stöld, brand eller garantiservice.
Registrera produkten online på
http://www.brother.com/registration/
© 2012 Brother Industries, Ltd. Med ensamrätt.

Bruksanvisningar och var hittar jag dem?

Vilken bruksanvisning? Vad innehåller den? Var finns den?
Produktsäkerhetsguide Läs denna bruksanvisning först. Läs
säkerhetsföreskrifterna innan du ställer in maskinen. Se denna guide för varumärken och juridiska begränsningar.
Snabbguide Följ anvisningarna för inställning av maskinen
och installation av drivrutinerna och programvaran för det operativsystem och anslutningstyp du använder.
Grundläggande bruksanvisning
Lär dig de grundläggande procedurer för fax, kopiering, skanning och direktutskrift samt för hur du byter förbrukningsartiklar. Se felsökningstips.
Avancerad bruksanvisning
Lär dig mer avancerade procedurer: fax, kopiering, säkerhetsfunktioner, rapportutskrift och rutinmässigt underhåll.
Bruksanvisning för programanvändare
Följ dessa anvisningar för utskrift, skanning, nätverksskanning, fjärrinställning, PC-Fax och användning av verktyget Brother ControlCenter.
Tryckt / I kartongen
Tryckt / I kartongen
Tryckt / I kartongen
För Tjeckien, Bulgarien, Ungern, Polen, Rumänien, Slovakien: PDF-fil/cd-skiva med installationsprogram/I kartongen
PDF-fil/cd-skiva med installationsprogram/I kartongen
PDF-fil/cd-skiva med installationsprogram/I kartongen
Bruksanvisning för nätverksanvändare
Denna bruksanvisning ger användbar information om inställningar för trådbundna och trådlösa nätverk och säkerhetsinställningar vid användning av Brothers maskin. Du hittar också information om stödda protokoll för maskinen och ingående felsökningstips.
Guide för Google Cloud Print
I den här guiden hittar du information om hur du konfigurerar din Brother-maskin med ett Google-konto och använder tjänsten Google Cloud Print för att skriva ut över Internet från enheter som använder Gmail™ för mobila enheter, GOOGLE DOCS™ för mobila enheter eller program för Chrome OS.
Guide för mobil utskrift och skanning för Brother iPrint&Scan
I den här guiden hittar du praktisk information om att skriva ut JPEG- och PDF-filer
mobil enhet och om att skanna från din Brother­maskin till en mobilenhet över ett Wi-Fi-nätverk.
1
PDF-utskrifter stöds inte av Windows® Phone.
2
Besök oss på http://solutions.brother.com/.
1
från en
PDF-fil/cd-skiva med installationsprogram/I kartongen
PDF-fil/Brother Solutions
2
Center
PDF-fil/Brother Solutions
2
Center
i

Innehållsförteckning

(Grundläggande bruksanvisning)
1 Allmän information 1
Använda dokumentationen ....................................................................................1
Symboler och begrepp som används i den här dokumentationen ..................1
Tillgång till den avancerade bruksanvisningen, bruksanvisningen för
programanvändare och bruksanvisningen för nätverksanvändare.....................2
Visa dokumentation.........................................................................................2
Så här öppnar du guiderna till avancerade funktioner ...........................................4
Tillgång till Brother support (Windows
Tillgång till Brother support (Macintosh) ................................................................5
Översikt över kontrollpanelen ................................................................................6
LED-indikatorer................................................................................................9
Volyminställningar................................................................................................10
Ringvolym......................................................................................................10
Knappvolym ...................................................................................................10
Högtalarvolym................................................................................................10
2 Fylla på papper 11
Placera papper och utskriftsmedier .....................................................................11
Placera papper i standardpappersfacket och det nedre facket (tillval)..........11
Fylla på papper i kombifacket (KF-fack) ........................................................13
Område som inte kan skannas och inte skrivas ut ........................................16
Pappersinställningar ............................................................................................17
Papperstyp ....................................................................................................17
Pappersstorlek...............................................................................................17
Val av fack i kopieringsläge...........................................................................18
Val av fack i faxläge.......................................................................................19
Val av fack i utskriftsläge...............................................................................19
Accepterade papperstyper och andra utskriftsmedier .........................................20
Rekommenderade papperstyper och utskriftsmedier....................................20
Papperstyp och -storlek.................................................................................20
Hantera och använda specialpapper .............................................................22
®
)................................................................4
3 Placera dokument 25
Fylla på dokument ...............................................................................................25
Använda den automatiska dokumentmataren (ADF) ....................................25
Använda kopieringsglaset .............................................................................26
4 Sända ett fax 27
Så här sänder du fax ...........................................................................................27
Faxa dokument i Letter-storlek från kopieringsglaset ....................................29
Avbryta ett fax som bearbetas .......................................................................29
Överföringsrapport.........................................................................................29
ii
5Ta emot fax 31
Mottagningslägen ................................................................................................31
Välja mottagningsläge...................................................................................31
Använda mottagningslägen .................................................................................32
Endast fax...................................................................................................... 32
Fax/Tel...........................................................................................................32
Manuell ..........................................................................................................32
Extern telefonsvarare (TSV)..........................................................................32
Mottagningslägets inställningar ...........................................................................33
Ringfördröjning ..............................................................................................33
F/T-signaltid (endast Fax/Tel-läge)................................................................33
Faxavkänning ................................................................................................34
6 Använda PC-FAX 35
Så här använder du PC-FAX...............................................................................35
PC-FAX-mottagning (endast för Windows
PC-FAX-sändning..........................................................................................36
®
) .................................................35
7 Telefoner och externa enheter 37
Tjänster via telefonlinjen......................................................................................37
Ställa in telefonlinjetyp...................................................................................37
Ansluta en extern telefonsvarare (TSV) ..............................................................38
Anslutningar...................................................................................................38
Spela in ett meddelande................................................................................39
Telefonväxelsystem (PBX)............................................................................39
Externa telefoner och sidoapparater....................................................................40
Ansluta en extern telefon eller en sidoapparat ..............................................40
Använda en extern eller sidoapparat.............................................................40
Endast för FAX/TEL-läge...............................................................................40
Använda en icke-Brother trådlös extern telefon ............................................41
Använda fjärrkoder ........................................................................................41
8 Uppringning och lagring av nummer 43
Så här ringer du...................................................................................................43
Manuell uppringning ......................................................................................43
Uppringning med snabbval............................................................................43
Uppringning med kortnummer .......................................................................43
Sökning..........................................................................................................44
LDAP-sökning ...............................................................................................44
Återuppringning med fax ...............................................................................44
Lagra nummer .....................................................................................................45
Alternativ för att spara snabbvalsnummer och kortnummer ..........................46
Lagra en paus................................................................................................48
Lagra snabbvalsnummer ...............................................................................48
Lagra kortnummer .........................................................................................50
Ändra eller ta bort snabbvals- och kortnummer.............................................52
iii
9 Kopiering 54
Så här kopierar du ...............................................................................................54
Avbryta kopieringen.......................................................................................54
Kopieringsinställningar ..................................................................................55
10 Skriva ut data från ett USB Flash-minne eller en digitalkamera
med stöd för masslagring 56
Skapa en PRN-fil för direktutskrift........................................................................56
Skriva ut data direkt från ett USB-minne eller en digitalkamera med stöd för
masslagring ......................................................................................................57
11 Så här skriver du ut från en dator 60
Skriva ut dokument..............................................................................................60
12 Så här skannar du in till en dator 61
Skanna ett dokument som en PDF-fil med hjälp av ControlCenter4
(Windows
Ändra inställningar för skanningsknappen ...........................................................64
Före skanning................................................................................................64
Inställningar för skanningsknapp ...................................................................64
Skanna med skanningsknappen ...................................................................66
®
).......................................................................................................61
A Rutinunderhåll 68
Byta förbrukningsmaterial....................................................................................68
Byta ut tonerkassetten...................................................................................70
Byta ut trumenheten ......................................................................................76
Rengöra och kontrollera maskinen ......................................................................82
Rengöra maskinens utsida ............................................................................82
Rengöra kopieringsglaset ..............................................................................83
Rengöra coronatråden...................................................................................85
Rengöra trumman..........................................................................................87
Rengöra pappersmatningsrullar ....................................................................90
B Felsökning 92
Identifiera problemet ............................................................................................92
Fel- och underhållsmeddelanden ........................................................................94
Överföra dina fax eller din faxjournal...........................................................100
Dokumentstopp..................................................................................................101
Dokument har fastnat längst upp i dokumentmataren .................................101
Dokument har fastnat under maskinens lock ..............................................101
Ta bort små dokument som fastnat i dokumentmataren .............................102
Dokument har fastnat vid utmatningsfacket ................................................102
iv
Papperstopp ......................................................................................................103
Papper har fastnat i kombifacket .................................................................103
Papper har fastnat i fack 1 eller fack 2 ........................................................104
Papper har fastnat i maskinens bakre del ...................................................105
Papper har fastnat i maskinen.....................................................................108
Papper har fastnat i duplexfacket ................................................................112
Om du har problem med maskinen ...................................................................114
Ställa in detektering av kopplingston ...........................................................124
Störning på telefonlinje/VoIP .......................................................................124
Förbättra utskriftskvaliteten................................................................................125
Maskininformation..............................................................................................133
Kontrollera serienumret ...............................................................................133
Återställningsfunktioner ...............................................................................133
Så här återställer du maskinen....................................................................134
C Menyer och funktioner 135
Skärmprogrammering........................................................................................135
Så här öppnar du menyläget .......................................................................135
Funktionvalstabell ..............................................................................................136
Skriva text..........................................................................................................158
D Specifikationer 160
Allmänt...............................................................................................................160
Dokumentstorlek................................................................................................162
Utskriftsmedier...................................................................................................163
Fax.....................................................................................................................164
Kopiering ...........................................................................................................165
Skanner .............................................................................................................166
Skrivare..............................................................................................................167
Gränssnitt ..........................................................................................................168
Direktutskriftsfunktionen ....................................................................................169
Datorkrav ..........................................................................................................170
Förbrukningsmaterial.........................................................................................172
Nätverk ..............................................................................................................173
ERegister 174
v
Innehållsförteckning
(Avancerad bruksanvisning)
Du kan se Avancerad bruksanvisning på cd-skivan med installationsprogrammet. I Avancerad bruksanvisning förklaras följande funktioner och procedurer.
1 Grundinställningar
Minneslagring
Automatisk sommartid
Miljöfunktioner
Funktionen tyst läge
Skärmkontrast
Lägestimer
2 Säkerhetsfunktioner
Secure Function Lock 2.0
Inställningslås
Begränsad uppringning
3 Sända ett fax
Övriga sändningsalternativ
Övriga sändningsfunktioner
Översikt om polling
7 Kopiering
Kopieringsinställningar
Duplexkopiering (tvåsidig kopiering)
A Rutinunderhåll
Rengöra och kontrollera maskinen Byta ut periodiska underhållsdelar
Förpacka och transportera maskinen
BAlternativ
Tillvalsfack (LT-5400) Extraminne
COrdlista
DRegister
4 Ta emot fax
Fjärralternativ för fax
Övriga mottagningsfunktioner
Översikt om polling
5 Uppringning och lagring av
nummer
Övriga uppringningsfunktioner
Ytterligare sätt att lagra nummer
6 Skriva ut rapporter
Faxrapporter
Rapporter
vi
1
1
VARNING
Viktigt

Allmän information 1

Använda dokumentationen

Tack för att du köpt den här Brother­maskinen! Genom att läsa dokumentationen kommer du att få ut mesta möjliga av maskinen.

Symboler och begrepp som används i den här dokumentationen 1

Nedanstående symboler och begrepp används i dokumentationen.
VARNING indikerar en potentiellt farlig situation som kan leda till allvarliga skador eller dödsfall.
Fet stil Text med fet stil motsvarar
1
Kursiv stil Text med kursiv stil gör dig
Courier New
Följ samtliga instruktioner och varningstexter som finns på produkten.
knappar på maskinens kontrollpanel eller datorskärmen.
uppmärksam på en viktig punkt eller hänvisar dig till ett närliggande avsnitt.
Meddelanden på maskinens LCD-skärm visas med typsnittet Courier New.
Viktigt indikerar en potentiellt farlig situation som kan leda till skador på egendom eller utrustning.
Förbudsikoner visar åtgärder som måste utföras.
Ikoner för elektriska faror varnar dig för elektriska stötar.
Ikoner för het yta varnar dig att inte vidröra maskinens varma delar.
Brandvarningsikoner upplyser dig om möjligt brandfara.
Information om hur du agerar i en viss situation eller hur du kan använda den aktuella funktionen tillsammans med andra funktioner.
1
Kapitel 1
Obs

Tillgång till den avancerade bruksanvisningen, bruksanvisningen för programanvändare och bruksanvisningen för nätverksanvändare

Denna Grundläggande bruksanvisning innehåller inte all information om maskinen, till exempel hur du använder avancerade funktioner för fax, kopiering, skrivare, skanner, PC-Fax och nätverk. Om du behöver mer detaljerad information om dessa funktioner kan du läsa
Avancerad bruksanvisning, Bruksanvisning för programanvändare
och Bruksanvisning för nätverksanvändare som finns på cd-skivan med installationsprogrammet.
a Koppla på datorn. Sätt in cd-skivan med
installationsprogrammet i cd-enheten.
Om Brother-skärmen inte visas automatiskt går du till Den här datorn (Dator), dubbelklickar på ikonen för CD-läsaren och dubbelklickar på start.exe.
b Om skärmen med modellnamn visas
1
klickar du på ditt modellnamn.
c Klicka på ditt språk om skärmen för
språkval visas. Huvudmenyn på cd-skivan visas.

Visa dokumentation 1

Visa dokumentation (Windows®) 1
Du kan visa dokumentationen på menyn Start genom att välja Brother, MFC-XXXX (där XXXX är modellnamnet) i programlistan och sedan välja Bruksanvisningar.
Om du inte har installerat programvaran kan du hitta dokumentationen på cd-skivan med installationsprogrammet, genom att följa instruktionerna nedan:
2
d Klicka på Dokumentation. e Klicka på PDF-dokument. Välj ditt land
om skärmen för landval visas. När listan med bruksanvisningarna visas väljer du vilken bruksanvisning du vill läsa.
Allmän information
1
Obs
Visa dokumentation (Macintosh) 1
a Starta Macintosh-datorn. Sätt in
cd-skivan med installationsprogrammet i cd-enheten. Nedanstående fönster öppnas.
b Dubbelklicka på Dokumentation-
ikonen.
c Om skärmen med modellnamn visas
väljer du ditt modellnamn och klickar på Nästa.
d Om språkvalsskärmen visas
dubbelklickar du på mappen med ditt språk.
e Dubbelklicka på top.pdf. Välj ditt land
om skärmen för landval visas.
f När listan med bruksanvisningarna
visas väljer du vilken bruksanvisning du vill läsa.
Instruktioner för Nuance™ PaperPort™12SE
(Windows
De fullständiga instruktionerna för
Nuance™ PaperPort™12SE kan öppnas i hjälpavsnittet i programmet Nuance™ PaperPort™12SE.
Bruksanvisning till Presto! PageManager (Macintosh-användare)
Presto! PageManager måste laddas hem och installeras innan det används. Mer information finns i Tillgång till Brother support (Macintosh) uu sidan 5.
Den fullständiga bruksanvisningen till
Presto! PageManager kan öppnas från hjälpavsnittet i programmet Presto! PageManager.
Här hittar du instruktioner för nätverksinställning
Din maskin kan anslutas till ett trådbundet nätverk.
Instruktioner för grundläggande inställningar uu Snabbguide
Mer information om nätverksställningar finns i uu Bruksanvisning för nätverksanvändare
®
-användare)
Här hittar du skanneranvisningar 1
Det finns flera sätt att skanna in dokument. Anvisningar finns på följande platser:
Bruksanvisning för programanvändare
Skanning
ControlCenterNätverksskanning
3
Kapitel 1

Så här öppnar du guiderna till avancerade funktioner

Du kan visa och hämta dessa guider från Brother Solutions Center på adressen:
http://solutions.brother.com/ Klicka på Bruksanvisningar på din modells
sida för att ladda hem dokumentationen.
Guide för Google Cloud Print 1
I den här guiden hittar du information om hur du konfigurerar din Brother-maskin med ett Google-konto och använder tjänsten Google Cloud Print för att skriva ut över Internet från enheter som använder Gmail™ för mobila enheter, GOOGLE DOCS™ för mobila enheter eller program för Chrome OS.
Guide för mobil utskrift och skanning för Brother iPrint&Scan 1
I den här guiden hittar du praktisk information
1
om att skriva ut JPEG- och PDF-filer mobil enhet och om att skanna från din Brother-maskin till en mobilenhet över ett WiFi-nätverk.
1
PDF-utskrifter stöds inte av Windows® Phone.
från en

Tillgång till Brother support (Windows®) 1

1
Du hittar alla kontakter du behöver, som exempelvis webbsupport (Brother Solutions Center) på cd-skivan med installationsprogrammet.
Klicka på Brother support i
huvudmenyn. Följande skärm visas:
Om du vill öppna webbplatsen
(http://www.brother.com Brothers hemsida.
För senaste nyheter och
produktsupportinformation (http://solutions.brother.com/ Brother Solutions Center.
För att besöka vår webbsida för
originalförbrukningsmaterial från Brother (http:www.brother.com/original/ på Information om förbrukningsmaterial.
), klicka på
), klicka på
), klicka
Om du vill öppna Brother CreativeCenter
(http://www.brother.com/creativecenter/ och hitta GRATIS fotoprojekt och ladda ned utskrivbara objekt, klicka på Brother CreativeCenter.
Om du vill återgå till huvudsidan klickar du
Bakåt. Om du redan är klar klickar du på Avsluta.
4
)
1

Tillgång till Brother support (Macintosh) 1

Du hittar alla kontakter du behöver, som exempelvis webbsupport (Brother Solutions Center) på cd-skivan med installationsprogrammet.
Dubbelklicka på Brother support-ikonen.
Följande skärm visas:
Allmän information
Klicka på Presto! PageManager för att
ladda hem och installera Presto! PageManager.
För att registrera din maskin på Brothers
produktregistreringssida (http://www.brother.com/registration/ klickar du på Onlineregistrering.
För senaste nyheter och
produktsupportinformation (http://solutions.brother.com/ Brother Solutions Center.
För att besöka vår webbsida för original
förbrukningsmaterial från Brother (http:www.brother.com/original/ på Information om förbrukningsmaterial.
), klicka på
),
), klicka
5
Kapitel 1
15
10
234
13 1112
01/01/2012 15:00
Fax Upplös:Standard
b
Tryck b el. Dial

Översikt över kontrollpanelen 1

1 Snabbvalsknappar
Med de här 8 knapparna når du 16 lagrade nummer.
Shift
Gör att du kan komma åt snabbvalsnummer 9 till 16 när den hålls ner.
2 FAX -knappar:
Tel/R
Denna knapp används för att ha en telefonkonversation efter att du har lyft den externa luren under F/T-snabb dubbelringsignal.
När maskinen är ansluten till en telefonväxel, kan du även använda knappen för att komma ut på en extern linje, nå telefonväxeln eller överföra samtal till en sidoapparat.
Redial/Pause
Slår automatiskt om det sist slagna numret. Den lägger även till en paus vid programmering av snabbval eller vid manuell uppringning av ett nummer.
3 LED-lampa som anger fel
Blinkar i orange när LCD-skärmen visar ett fel eller ett viktigt statusmeddelande.
4 Duplex
Du kan välja Duplex om du kopiera eller skriver ut på båda sidorna av papperet.
För MFC-8520DN gör denna knapp det dessutom möjligt att automatisk sända tvåsidiga (duplex) fax när maskinen befinner sig i faxläge.
5 LCD-skärm
Visar meddelanden som hjälper dig att ställa in och använda maskinen.
6
1
56 78
9
10
01/01/2012 15:00
Fax Upplös:Standard
b
Tryck b el. Dial
Allmän information
6 Menyknappar:
Clear
Raderar data som angetts eller avbryter den aktuella inställningen.
Menu
Ger dig möjlighet att öppna menyn för att programmera dina inställningar eller hämta information från maskinen.
OK
Ger dig möjlighet att lagra dina inställningar och bekräfta LCD-meddelanden.
Volymknappar:
d eller c
Tryck när du vill bläddra framåt eller bakåt bland menyalternativ. Tryck när du vill ändra volymen och maskinen är i fax- eller standbyläget.
a eller b Tryck när du vill bläddra bland menyer och
alternativ. Adressbok
Ger dig möjlighet att hämta och ringa lagrade nummer.
Vid användning av säkerhetsfunktionslåset kan du byta begränsade användare genom att hålla ner Shift medan du trycker på
7 Kombinerade siffer- och bokstavsknappar
Knapparna används när du ska slå telefon­eller faxnummer och som tangentbord när du anger information i maskinen.
8 Stop/Exit
Avbryter en operation eller lämnar en meny.
9Start
Ger dig möjlighet att skicka fax eller göra kopior.
10 Lägesknappar:
FAX
Aktiverar faxläget.
SCAN
Aktiverar skannerläget.
COPY
Aktiverar kopieringsläget.
11 Data-lampa
LED-lampan kommer att blinka beroende på maskinens status.
12 Secure Print
Du kan skriva ut data som lagrats i minnet om du anger ett fyrsiffrigt lösenord. (uu Bruksanvisning för programanvändare)
Secure Print. (uu Avancerad bruksanvisning: Secure Function Lock 2.0)
7
Kapitel 1
13 COPY knappar:
Options
Du kan snabbt och enkelt välja temporära inställningar för kopiering.
Enlarge/Reduce
Förminskar eller förstorar kopior.
8
Allmän information
1

LED-indikatorer 1

Data-LED-lampan (light emitting diode) blinkar beroende på maskinens status.
LED-lampa Maskinstatus Beskrivning
Grön
(blinkar)
Grön
Beredskapsläge Maskinen är klar att skriva ut, befinner sig i viloläge, det finns
inga utskriftsdata eller strömbrytaren är av.
Tar emot data Maskinen tar antingen emot data från datorn, bearbetar data i
minnet eller skriver ut data.
Data som är kvar i
Utskriftsdata lagras i maskinminnet.
minnet
9
Kapitel 1

Volyminställningar 1

Ringvolym 1

Du kan ställa in ringvolymen från Hög till Av.
Tryck på eller när du är i faxläget om du vill justera volymen. LCD-skärmen visar nuvarande inställning och för varje knapptryckning går volymen från en nivå till en annan. Maskinen kommer att spara den nya inställningen tills du ändrar den på nytt.
Du kan även ändra ringvolymen via menyn:
a Tryck på Menu, 1, 3, 1. b Tryck på a eller b och välj Låg, Med, Hög
eller Av. Tryck på OK.
c Tryck på Stop/Exit.

Knappvolym 1

Högtalarvolym 1

Du kan ställa in högtalarvolymen från Hög till Av.
a Tryck på Menu, 1, 3, 3. b Tryck på a eller b och välj Låg, Med, Hög
eller Av. Tryck på OK.
c Tryck på Stop/Exit.
Om knappvolymen är aktiverad hörs en ton när du trycker på en knapp, gör ett misstag och tar emot eller sänder ett faxmeddelande. Du kan ställa in volymen från Hög till Av.
a Tryck på Menu, 1, 3, 2. b Tryck på a eller b och välj Låg, Medel,
Hög eller Av. Tryck på OK.
c Tryck på Stop/Exit.
10
2
2
1
1

Fylla på papper 2

Placera papper och utskriftsmedier

Maskinen kan mata papper från standardpappersfacket, ett lägre tillvalsfack eller universalfacket.
Observera följande när du lägger papper i pappersfacket:
Om du kan ska du välja pappersformat via
utskriftsmenyn i programmet. Om du inte kan ange pappersformat i programmet, ska du ställa in det via skrivardrivrutinen eller med knapparna på kontrollpanelen.

Placera papper i standardpappersfacket och det nedre facket (tillval) 2

Du kan fylla på upp till 250 ark i standardpappersfacket (fack 1) och 500 ark i det nedre tillvalsfacket (fack 2). Papper kan placeras upp till markeringen för maximalt antal ark ( ) på höger sida av pappersfacket. (Information om vilket papper som rekommenderas finns i Accepterade papperstyper och andra utskriftsmedier uu sidan 20.)
Utskrift på vanligt papper, tunt papper eller återvunnet papper från Fack 1
2
och Fack 2 2
a Dra ut pappersfacket helt ur maskinen.
b Ställ in pappersguiderna efter
pappersstorleken som du fyller på i facket samtidigt som du trycker på den gröna frigöringsarmen (1) för pappersguiderna. Kontrollera att pappersguiderna sitter ordentligt fast i spåren.
11
Kapitel 2
1
c Om du luftar pappersarken väl minskar
du risken för att papper fastnar eller matas fel.
d Lägg papper i facket och se till att:
Papperet ligger under linjen som
anger högst tillåtna arkhöjd ( ) (1).
Överfyllning av pappersfacket kommer att orsaka pappersstopp.
Den sida som ska skrivas på ska
vara nedåt.
Kontrollera att pappersguiderna rör
vid papperskanterna så att matningen fungerar korrekt.
1
f Lyft stödfliken (1) för att förhindra att
papperet glider av utmatningsfacket med textsidan nedåt eller ta bort respektive ark så snart det matas ut från maskinen.
e Sätt försiktigt tillbaka pappersfacket i
maskinen. Kontrollera att det är helt inskjutet i maskinen.
12
Fylla på papper
2
1
2
1

Fylla på papper i kombifacket (KF-fack) 2

Du kan fylla på upp till 3 kuvert eller specialutskriftsmaterial i universalfacket eller upp till 50 ark vanligt papper. Använd detta fack för utskrift eller kopiering på tjockt papper, brevpapper, etiketter eller kuvert. (Information om vilket papper som rekommenderas finns i Pappersfackens papperskapacitet uu sidan 21.)
Utskrift på vanligt papper, tunt papper, återvunnet papper eller brevpapper från kombifacket
a Öppna kombifacket och fäll ned det
försiktigt.
b Dra ut kombifackets stöd (1) och vik upp
fliken (2).
2
c Lägg papper i KF-facket och se till att:
Papperet ligger under linjen som
anger högst tillåtna arkhöjd (1).
Sidan som utskriften ska göras på är
vänd uppåt med papperets främre kant (ovankant) först in i maskinen.
Kontrollera att pappersguiderna rör
vid papperskanterna så att matningen fungerar korrekt.
13
Kapitel 2
d Lyft upp stödfliken så att papperet inte
glider av utmatningsfacket med textsidan nedåt, eller ta bort varje ark direkt när det kommer ut ur maskinen.
Skriva ut på tjockt papper, etiketter och kuvert från kombifacket 2
Innan du laddar maskinen ska du se till att kuverten ligger så plant och jämnt som möjligt.
a Öppna den bakre luckan
(utmatningsfack med textsidan uppåt).
14
Fylla på papper
2
Obs
1
b Öppna kombifacket och fäll ned det
försiktigt.
d Lägg i papper, etiketter eller kuvert i
kombifacket. Se till att:
Antalet kuvert i kombifacket
överskrider inte 3.
Pappret, etiketterna eller kuverten
ligger under markeringen för maximalt antal ark (1).
Den sida som ska skrivas på måste
vändas uppåt.
c Dra ut kombifackets stöd (1) och vik upp
fliken (2).
e Skicka utskriftsdata till maskinen.
2
1
• Ta bort respektive utskrivet kuvert direkt för att förhindra pappersstopp.
• Om ditt tjocka papper blir böjt under utskriften kan du placera ett papper i taget i kombifacket och sedan öppna den bakre luckan (utmatningsfack med textsidan uppåt) så att utskriften matas ut till utmatningsfacket med textsidan uppåt.
f Stäng den bakre luckan (utmatningsfack
med textsidan uppåt).
15
Kapitel 2
Obs
1
3
24

Område som inte kan skannas och inte skrivas ut 2

Figurerna nedan visar områden som inte kan skannas och inte skrivas ut. De områden som inte kan skrivas ut kan variera beroende på pappersstorleken och inställningarna i det program du använder.
När BR-Script3-emulering används, är kanterna som det inte går att skriva ut på 4,2 mm.
Användning
Dokumentstorlek
Överst (1)
Nederst (3)
Vänster (2)
Höger (4)
Fax (skicka) Letter 3 mm 4 mm
A4 3 mm
(Dokumentmatare) 1mm (Kopieringsglas) 3mm
Legal 3 mm 4 mm
Kopiering
*
en enstaka
*
Letter 4 mm 4 mm
A4 4 mm 3 mm
kopia eller en 1 på 1-kopia
Legal 4 mm 4 mm
Skanning Letter 3 mm 3 mm
A4 3 mm 3 mm
Utskrift Letter 4,2 mm 6,35 mm
16
Legal 3 mm 3 mm
A4 4,2mm 6,01mm
Legal 4,2 mm 6,35 mm
Fylla på papper
2
Obs

Pappersinställningar 2

Papperstyp 2

Ställ in maskinen på den papperstyp du använder. Det ger den bästa utskriftskvaliteten.
a Gör något av följande:
Ställ in papperstyp för Kombi genom
att trycka på Menu, 1, 2, 1, 1.
Ställ in papperstyp för Fack #1
genom att trycka på Menu, 1, 2, 1, 2.
Ställ in papperstyp för Fack #2
genom att trycka på Menu, 1, 2, 1, 3 om du har monterat det nedre tillvalsfacket.
b Tryck på a eller b så väljs Tunt,
Vanligt, Tjockt, Tjockare, Återvun. papper eller Etikett
Tryck på OK.
c Tryck på Stop/Exit.
1
Fack #2 visas bara om det nedre tillvalsfacket har installerats.
2
Alternativet Etikett visas endast om du väljer kombifacket i steg a.
1
2
.

Pappersstorlek 2

Du kan använda fyra pappersstorlekar för att skriva ut fax: A4, Letter, Legal eller Folio.
Du kan använda tio olika pappersstorlekar för att skriva ut kopior: A4, Letter, Legal, Executive, A5, A5 L, A6, B5, B6 och Folio samt fyra storlekar för att skriva ut fax: A4, Letter, Legal eller Folio (8,5 × 13 tum).
När du byter pappersstorlek i facket måste du även ändra inställningen för pappersstorlek så att maskinen kan anpassa dokumentet eller ett inkommande fax på sidan.
a Gör något av följande:
Ställ in pappersformat för Kombi
genom att trycka på Menu, 1, 2, 2,1.
Ställ in pappersformat för Fack #1
genom att trycka på Menu, 1, 2, 2, 2.
Ställ in pappersformat för Fack #2
genom att trycka på Menu, 1, 2, 2, 3 om du har monterat det nedre tillvalsfacket.
b Tryck på a eller b så väljs A4, Letter,
Legal, Executive, A5, A5 L, A6, B5, B6, Folio eller Alla
Tryck på OK.
2
.
1
c Tryck på Stop/Exit.
1
Fack #2 visas bara om det nedre tillvalsfacket har installerats.
2
Alternativet Alla visas endast när du väljer kombifacket.
17
Kapitel 2
Obs
Obs

Val av fack i kopieringsläge 2

• Om du väljer Alla som format för kombifacket måste du välja Endast kombi. som inställning för facket. Du kan inte använda Alla för val av pappersformat i universalfacket när du gör N på 1-kopior. Du måste välja ett av de tillgängliga alternativen av pappersstorlek för universalfacket.
• Formaten A5 L och A6 är inte tillgängliga för Fack #2.
Du kan byta prioriterat fack som ska användas i maskinen vid utskrift av kopior.
Om du väljer Endast fack#1, Endast kombi. eller Endast fack#2
1
hämtar maskinen papper endast från det facket. Om papperet är slut i det valda facket visas Inget papper på skärmen. Sätt i papper i det tomma facket.
Följ instruktionerna nedan om du vill ändra fackinställningen:
a Tryck på Menu, 1, 6, 1. b Tryck på a eller b och välj
Endast fack#1, Endast fack#2 Endast kombi., KF>F1>F2 F1>F2
1
>KF.
Tryck på OK.
1
eller
1
c Tryck på Stop/Exit.
1
Endast fack#2 och F2 visas bara om det nedre tillvalsfacket har installerats.
,
18
• Om du lägger dokument i dokumentmataren när du har valt KF>F1>F2 eller F1>F2>KF väljer maskinen fack med det lämpligaste papperet och hämtar automatiskt papper från det facket. Om det inte finns lämpligt papper i något av facken hämtar maskinen papper från facket med den högsta prioriteten.
• När du använder kopieringsglaset kopieras dokumentet från facket med den högsta prioriteten även om det finns lämpligare papper i ett annat fack.
Fylla på papper
2
Obs

Val av fack i faxläge 2

Du kan byta standardfack som ska användas i maskinen vid utskrift av mottagna fax.
Om du väljer Endast fack#1, Endast kombi. eller Endast fack#2
hämtar maskinen papper endast från det facket. Om papperet är slut i det valda facket visas Inget papper på skärmen. Sätt i papper i det tomma facket.
När du väljer F1>F2 papper från fack 1 tills det är tomt, sedan från fack 2 och sedan från kombifacket. När du
väljer KF>F1>F2 kombifacket tills det är tomt, sedan från fack 1 och sedan från fack 2.
• Du kan använda fyra pappersstorlekar för att skriva ut fax: A4, Letter, Legal eller Folio. När det inte finns ett lämpligt format i något av facken lagras mottagna fax i maskinens minne och Fel storlek visas på LCD-displayen. (Mer information finns i Fel- och underhållsmeddelanden uu sidan 94.)
1
>KF tar maskinen
1
tar maskinen papper från
1

Val av fack i utskriftsläge 2

Du kan byta standardfack som ska användas i maskinen vid utskrift från datorn och direktutskrift.
a Tryck på Menu, 1, 6, 3. b Tryck på a eller b och välj
Endast fack#1, Endast fack#2 Endast kombi., KF>F1>F2 F1>F2
Tryck på OK.
1
>KF.
1
1
eller
c Tryck på Stop/Exit.
1
Endast fack#2 och F2 visas bara om det nedre tillvalsfacket har installerats.
,
• Om det är slut på papper i facket och det finns mottagna fax i maskinens minne visas Inget papper på LCD-displayen. Sätt i papper i det tomma facket.
a Tryck på Menu, 1, 6, 2. b Tryck på a eller b och välj
Endast fack#1, Endast fack#2 Endast kombi., KF>F1>F2 F1>F2
Tryck på OK.
1
>KF.
1
eller
c Tryck på Stop/Exit.
1
Endast fack#2 och F2 visas bara om det nedre tillvalsfacket har installerats.
1
,
19
Kapitel 2

Accepterade papperstyper och andra utskriftsmedier

Utskriftskvaliteten kan variera beroende på papperstypen som används.
Du kan använda följande typer av utskriftsmedier: vanligt papper, tunt papper, tjockt papper, tjockare papper, brevpapper, återvunnet papper, etiketter och kuvert.
Följ instruktionerna nedan för bästa resultat:
Fyll INTE på olika papperstyper i
pappersfacket samtidigt eftersom det kan leda till att papper fastnar eller matas fel.
För korrekt utskrift ska du välja samma
pappersstorlek i programmet som det som finns i pappersfacket.
Undvik att ta på den utskrivna
pappersytan direkt efter utskrift.
Innan du köper en större mängd papper
bör du prova att skriva ut på ett mindre antal ark så att du vet att papperstypen är lämplig.
Använd etiketter som är utformade för
användning med lasermaskiner.

Rekommenderade papperstyper och utskriftsmedier 2

2
Papperstyp Artikelnummer
Vanligt papper
Återvunnet papper
Etiketter Avery laseretikett L7163 Kuvert Antalis River-serien (DL)
Xerox Premier TCF 80 g/m
Xerox Business 80 g/m
Xerox Recycled Supreme
2
80 g/m

Papperstyp och -storlek 2

Maskinen matar papper från det monterade standardpappersfacket, kombifacket eller det nedre facket (tillval).
I skrivardrivrutinen och den här bruksanvisningen används följande namn på de olika pappersfacken: 2
Fack och tillvalsfack Namn
Standardpappersfack Fack 1 Kombifack KF-fack Nedre fack (tillval) Fack 2
2
2
20
Fylla på papper
2
Pappersfackens papperskapacitet 2
Pappersstorlek Papperstyper Antal ark
Standardpappersfack (fack 1)
Kombifack (KF-fack)
A4, Letter, Legal, B5, Executive, A5, A5 (lång
kant), A6, B6, Folio
1
Bredd: 76,2 till 215,9 mm Längd: 127 till 355,6 mm
Vanligt papper, tunt papper, återvunnet papper
Vanligt papper, tunt papper, tjockt papper,
upp till 250 (80 g/m
50 ark (80 g/m 3 kuvert
2
)
2
)
tjockare papper, brevpapper, återanvänt papper, kuvert, etiketter
Nedre fack (tillval) (fack 2)
1
Folio-formatet är 8,5 × 13 tum.
A4, Letter, Legal, B5, Executive, A5, B6,
1
Folio
Vanligt papper, tunt papper, återvunnet papper
upp till 500 (80 g/m
2
)
Specifikationer för rekommenderade papper 2
Papper med nedanstående specifikationer rekommenderas för maskinen.
Vikt
75-90 g/m
Tjocklek 80-110 μm Grovhet Över 20 sek.
Styvhet
90-150 cm
Fiberriktning Vertikal fiberriktning
Inre resistivitet
Ytresistivitet
Fyllnad
10e
10e CaCO
Askhalt Under 23 wt% Ljusstyrka Över 80 % Opacitet Över 85%
2
3
/100
9
-10e11 ohm
9
-10e12 ohm-cm (Neutral)
3
Använd vanligt kopieringspapper.
Använd papper som är 75 till 90 g/m
2
.
Använd papper med vertikal fiberriktning, ett neutralt Ph-värde och en fukthalt som ligger runt
5%.
I den här maskinen kan man använda återvunnet papper som uppfyller specifikationerna i DIN
19309.
21
Kapitel 2
Viktigt

Hantera och använda specialpapper 2

Maskinen är utformad att fungera bra med de flesta kopierings- och brevpapper. Vissa variabler kan dock påverka utskriftskvaliteten eller hanteringen. Prova alltid att skriva ut för att se att papperet fungerar bra innan du köper det. Förvara pappersarken i de förseglade originalförpackningarna. Se till att arken ligger plant och på behörigt avstånd från fukt, direkt solljus och värme.
Viktiga riktlinjer när du väljer papper:
Använd INTE bläckstrålepapper eftersom
det kan orsaka pappersstopp eller skada maskinen.
Förtryckt papper måste vara av bläck som
kan motstå temperaturen i maskinens fixeringsprocess 200 °C.
Om du använder brevpapper, papper som
har en sträv yta eller papper som är skrynkligt eller trasigt kan papperet uppvisa försämrad prestanda.
Papperstyper som bör undvikas 2
Vissa papperstyper fungerar dåligt eller kan skada maskinen.
Använd INTE papper:
• som är mycket texturerat
• som är mycket glatt eller glansigt
• som är böjt eller skevt
1
1
1 En böjning på 2 mm eller större kan
orsaka pappersstopp.
• som är bestruket eller har en kemisk ytbehandling
• som är skadat, skrynkligt eller vikt
• som överskrider vikterna som anges i den här bruksanvisningen
• med flikar eller häftklamrar
22
• med brevhuvuden i tryckfärg för låga temperaturer eller termografi
• som är i flera delar eller karbonfritt
• som är utformat för bläckstråleskrivare
Om du använder papperstyperna som anges ovan kan maskinen skadas. Sådana skador täcks inte av Brother garantier eller serviceavtal.
Fylla på papper
2
Viktigt
Kuvert 2
De flesta kuvert som tillverkats för laserskrivare kan användas i maskinen. Vissa kuvert kan dock leda till problem med matningen eller utskriftskvaliteten beroende på hur de är tillverkade. Ett kuvert som passar ska ha kanter med raka, välvikta veck. Kuvertet ska ligga plant och får inte vara pösigt eller dåligt tillverkat. Du bör köpa kvalitetskuvert från en leverantör som känner till att de ska användas i en laserskrivare.
Kuvert kan endast matas från kombifacket. Vi rekommenderar att du skriver ut ett kuvert
som test för att kontrollera resultatet.
Kuverttyper som du bör undvika 2
Använd INTE kuvert:
• som är skadade, krusiga, skrynkliga eller har ovanlig form
• som är mycket glansiga eller texturerade
• med klämmor, häftklamrar, spännen eller band
• med lim på ytan som visas på bilden nedan
• med dubbla flikar så som visas i bilden nedan
• med egenhändigt vikta förseglingar
• med sidorna vikta så som visas i figuren nedan
• med självhäftande förseglingar
• som är pösiga
• som saknar skarpa vikningar
• som är präglade (med upphöjda mönster)
• som tidigare skrivits ut med en lasermaskin
• som är förtryckta på insidan
• som inte kan buntas ordentligt
• som är tillverkade av papper som väger mer än de vikter som specificeras för maskinen
• med kanter som inte är raka eller rätvinkliga
• med fönster, hål, utskurna delar eller perforeringar
Kuverttyperna som anges ovan kan skada maskinen. Sådana skador kanske inte täcks av Brother garantier eller serviceavtal.
Ibland kan du få problem med pappersmatningen beroende på tjockleken, formatet och flikens form på kuverten som används.
23
Kapitel 2
Viktigt
Etiketter 2
Maskinen skriver ut på de flesta etiketter som är utformade för lasermaskiner. Etiketterna bör ha ett akrylbaserat lim eftersom det bättre motstår de höga temperaturerna i fixeringsenheten. Limmet får inte komma i kontakt med några delar i maskinen eftersom etiketter då kan fastna på trumman eller rullarna och orsaka pappersstopp och problem med utskriftskvaliteten. Lim får inte synas mellan etiketterna. Etiketterna ska vara placerade så att de täcker hela arkets längd och bredd. Om du använder etiketter med mellanrum kan etiketterna lossna och orsaka allvarliga pappersstopp eller utskriftsproblem.
Alla etiketter som används i maskinen måste kunna motstå en temperatur på 200 °C i 0,1 sekund.
Etiketter kan endast matas från kombifacket.
Typer av etiketter som du bör undvika2
Använd inte etiketter som är skadade, krusiga, skrynkliga eller har ovanlig form.
• Mata INTE delvis förbrukade etikettark. Underlagsarket kan skada maskinen.
• Etikettarken får inte överskrida pappersvikterna som specificeras i den här bruksanvisningen. Etiketter som överstiger specifikationerna kanske inte matas eller skrivs ut på rätt sätt och kan skada maskinen.
• ÅTERANVÄND INTE eller sätt i etiketter som redan använts eller ark där etiketter saknas.
24
3
Viktigt
Obs

Placera dokument 3

3

Fylla på dokument 3

Du kan sända ett fax, göra kopior och skanna från dokumentmataren och kopieringsglaset.
• För att skanna dokument som inte är lämpliga för dokumentmataren, se Använda kopieringsglaset uu sidan 26.

Använda den automatiska dokumentmataren (ADF) 3

Dokumentmataren rymmer upp till 35 ark och matar varje ark individuellt. Vi rekommenderar att du använder vanligt
80 g/m innan du lägger dem i dokumentmataren.
Stödda dokumentformat 3
Fylla på dokument 3
2
-papper och bläddra igenom sidorna
Längd: 147,3 - 355,6 mm Bredd: 147,3-215,9 mm Vikt:
• Låt INTE tjocka dokument ligga kvar på kopieringsglaset. Pappersstopp kan uppstå i dokumentmataren om du gör det.
• Använd INTE papper som är krusigt, skrynkligt, vikt, rivet, häftat, som har gem eller är limmat eller tejpat.
• Använd INTE kartong, tidningspapper eller tyger.
• Dra INTE i dokumentet när det matas in av dokumentmataren, det kan skada maskinen.
64 till 90 g/m
2
• Det är lättare att använda dokumentmataren om du fyller på med ett flersidigt dokument.
• Se till att dokument med korrigeringsvätska eller som är skrivna med bläck är helt torra.
a Fäll ut pappersmatarens dokumentstöd
(1). Lyft upp och vik upp stödfliken på pappersmatarens dokumentstöd (2).
1
2
b Bläddra igenom sidorna noga. c Placera sidorna i dokumentmataren
med texten uppåt och den övre kanten först tills LCD-skärmen ändrar
meddelandet och du känner att den översta sidan nuddar matarrullen.
25
Kapitel 3
Obs
Obs
Viktigt
1
d Justera pappersguiderna (1) efter
dokumentets bredd.
För att skanna icke-standarddokument, se Använda kopieringsglaset uu sidan 26.
Fylla på dokument 3
Dokumentmataren måste vara tom när du använder kopieringsglaset.
a Lyft på maskinens lock. b Placera dokumentet med texten nedåt i
det övre vänstra hörnet av kopieringsglaset med hjälp av markeringarna till vänster och överst.

Använda kopieringsglaset 3

Du kan använda kopieringsglaset för att faxa, kopiera eller skanna sidor ur en bok en sida åt gången.
Stödda dokumentformat 3
Längd: Upp till 300,0 mm Bredd: Upp till 215,9 mm Vikt: Upp till 2,0 kg
c Stäng maskinens lock.
Smäll eller tryck inte ned locket över en bok eller grovt papper som ska kopieras.
26
4
4
Obs
Obs
01/01/2012 15:00
Fax Upplös:Standard
b
Tryck b el. Dial

Sända ett fax 4

Så här sänder du fax 4

Sänd fax genom att följa dessa steg.
a När du vill sända ett fax eller ändra
inställningar för sändning eller mottagning av fax, tryck på knappen
(FAX) för att lysa upp det i blått.
På LCD-skärmen visas:
b Placera dokumentet genom att göra
något av följande:
Placera dokumentet med texten
uppåt i dokumentmataren. (Se Använda den automatiska dokumentmataren (ADF)
uu sidan 25.)
c Gör något av följande:
Om du vill ändra faxupplösningen
trycker du på b och på d eller c för att välja faxupplösning.
Tryck på OK.
Gå till steg d för att skicka
dokumentet.
d (MFC-8520DN)
Välj ett av följande alternativ:
Gå till steg e om du vill sända ett
enkelsidigt dokument.
Tryck på Duplex om du vill sända ett
dubbelsidigt dokument.
• Du kan sända tvåsidiga dokument från dokumentmataren.
• När maskinen är klar för att skanna tvåsidiga dokument visas - för duplex
på LCD-skärmens nedre högra hörn.
e Ange faxnumret genom att använda de
kombinerade siffer- och bokstavsknapparna (upp till 40 tecken) eller genom att trycka två gånger på (Adressbok) och ange det tresiffriga kortnumret.
Placera dokumentet med texten
nedåt på kopieringsglaset. (Se Använda kopieringsglaset
uu sidan 26.)
Sända fax med flera sidor med dokumentmataren.
27
Kapitel 4
Obs
f Tryck på Start.
Faxa från dokumentmataren
Maskinen börjar skanna
dokumentet.
Faxa från kopieringsglaset
Maskinen börjar skanna den första
sidan. Gör något av följande:
• För att sända en enda sida trycker du på 2 för att välja Nej (sänd) eller trycker på Start igen. Maskinen börjar sända dokumentet.
• För att sända mer än en sida, tryck på 1 för att välja Ja och lägg nästa sida på kopieringsglaset. Tryck på OK. Maskinen börjar skanna sidan. (Upprepa detta steg för varje ny sida.) Tryck på 2 för att välja Nej (sänd) när alla sidorna har skannats. Maskinen börjar sända dokumentet.
Faxinställningar 4
Du kan ändra faxinställningar. (uu Avancerad bruksanvisning: Sända ett
fax)
Duplexskanning (tvåsidig faxlayout)
(för MFC-8520DN)
Kontrast
Faxupplösning
Gruppsändn.
Direktsändning
Internat. läge
Fördröjd sänd.
Samlad sändn.Försättsblad (Inställning)Försättsblad (Meddelande)
Mottagare
Pollad sändn.
För att avbryta ett fax som bearbetas trycker du på Stop/Exit.
28
Sända ett fax
4
Faxa dokument i Letter­storlek från kopieringsglaset 4
Vid faxning av dokument med Letter-storlek, måste du ställa in kopieringsglasets storlek på Letter. I annat fall kommer delar av faxet inte att kunna läsas in.
a Kontrollera att du befinner dig i
faxläget .
b Tryck på Menu, 1, 9, 1. c Tryck på a eller b och välj Letter.
Tryck på OK.
d Tryck på Stop/Exit.

Avbryta ett fax som bearbetas4

Tryck på Stop/Exit för att avbryta faxet. Om du trycker på Stop/Exit medan maskinen ringer upp eller sänder, kommer LCD­skärmen att bekräfta.
Radera fax?
a 1.Ja b 2.Nej
Välj ab eller OK

Överföringsrapport 4

Du kan skriva ut en överföringsrapport som ett kvitto på att du har sänt ett faxmeddelande. (uu Avancerad bruksanvisning: Överföringsrapport) Den här rapporten visar mottagarens namn och faxnummer, vilken tid och vilket datum faxmeddelandet sändes, överföringens varaktighet, antal sända sidor och om överföringen lyckades eller inte.
Det finns flera tillgängliga inställningar för överföringsrapporten:
På: Skriver ut en rapport efter varje fax du
skickar.
På+kopia: Skriver ut en rapport efter
varje fax du skickar. En del av faxmeddelandets första sida visas på rapporten.
Av: Skriver ut en rapport om faxet inte
skickas på grund av överföringsproblem. Av är grundinställningen.
Av+kopia: Skriver ut en rapport om faxet
inte skickas på grund av överföringsproblem. En del av faxmeddelandets första sida visas på rapporten.
Tryck på 1 för att avbryta faxet.
a Tryck på Menu, 2, 4, 1. b Tryck på a eller b och välj På,
På+kopia, Av eller Av+kopia. Tryck på OK.
c Tryck på Stop/Exit.
29
Kapitel 4
Obs
• Om du väljer På+kopia eller Av+kopia, kommer bilden bara att visas på överföringsrapporten om realtidsöverföring är inställd på Av. (uu Avancerad bruksanvisning: Realtidsöverföring)
• Om överföringen lyckades, visas OK bredvid RESULTAT på överföringsrapporten. Om överföringen inte lyckades, visas FEL bredvid RESULTAT.
30
5
Obs

Ta emot fax 5

Vill du använda maskinens telefonfunktioner (om de finns) eller en extern telefon eller en extern telefonsvarare som är anslutna på samma linje som maskinen?
Ja
Endast fax
Nej
Nej
Nej
Manuell
Ja
Ext:Tel/Tsv
Fax/Tel
Använder du den externa telefonsvararens röstmeddelandefunktion?
Vill du att maskinen ska automatiskt svara på fax- och telefonsamtal?
Ja
5

Mottagningslägen 5

Du kan använda fyra pappersstorlekar för att skriva ut fax: A4, Letter, Legal eller Folio.
Du måste välja ett mottagningsläge beroende på de externa apparaterna och telefontjänsterna som du har på din linje.

Välja mottagningsläge 5

Maskinen tar som standard emot alla fax som sänds till den. Diagrammen nedan hjälper dig att välja rätt läge. (Mer information om mottagningslägena finns i Använda mottagningslägen uu sidan 32.)
Gör så här när du ska ställa in mottagningsläget.
a Tryck på Menu, 0, 1. b Tryck på a eller b för att välja mottagningsläget.
Tryck på OK.
c Tryck på Stop/Exit.
Det aktuella mottagningsläget visas på LCD-skärmen.
31
Kapitel 5

Använda mottagningslägen 5

I vissa mottagningslägen besvaras faxsamtal automatiskt (Endast fax och Fax/Tel). Du kanske vill ändra antalet signaler innan du använder lägena. (Se Ringfördröjning uu sidan 33.)

Endast fax 5

I läget Endast fax besvaras alla samtal automatiskt som faxsamtal.
Fax/Tel 5

Fax/Tel-läget hjälper dig att automatiskt hantera inkommande samtal genom att känna igen om de är fax- eller röstsamtal och hantera dem på något av följande sätt:

Faxmeddelanden tas emot automatiskt.Röstsamtal startar F/T-ringsignalen som
uppmanar dig att svara. F/T-ringsignalen är en snabb, dubbel-ringsignal som kommer från maskinen.
Manuell 5

Manuell-läget stänger av alla automatiska svarsfunktioner.

För att ta emot ett fax i manuellt läge, lyft på den externa telefonens lur. När du hör faxsignaler (korta upprepade signaler) trycker du på Start och sedan på 2 för att ta emot ett fax. Du kan även använda funktionen för Faxavkänning för att ta emot fax genom att lyfta luren på samma linje som maskinen.
(Se även Faxavkänning uu sidan 34.)

Extern telefonsvarare (TSV) 5

I läget Ext:Tel/Tsv kan en extern telefonsvarare hantera inkommande samtal. Inkommande samtal tas om hand på följande sätt:
Faxmeddelanden tas emot automatiskt.Personer som ringer upp kan spela in ett
meddelande på den externa telefonsvararen (TSV).
(Mer information finns i Ansluta en extern telefonsvarare (TSV) uu sidan 38.)
(Se även F/T-signaltid (endast Fax/Tel-läge)
uu sidan 33 och Ringfördröjning uu sidan 33.)
32
Ta emot fax
5

Mottagningslägets inställningar 5

Ringfördröjning 5

Inställningen av signalfördröjning ställer in hur många gånger maskinen ska ringa innan den svarar i lägena Endast fax och Fax/Tel.
Om du har externa telefoner eller sidoapparater på samma linje som maskinen väljer du maximalt antal ringsignaler. (Se
Faxavkänning uu sidan 34 och Använda en extern eller sidoapparat uu sidan 40.)
a Kontrollera att du befinner dig i
faxläget .
b Tryck på Menu, 2, 1, 1. c Tryck på a eller b för att välja hur många
gånger linjen ska ringa innan maskinen svarar. Tryck på OK.
F/T-signaltid (endast Fax/Tel­läge) 5
När en person ringer din maskin, kommer du och personen som ringer upp att höra en normal telefonsignal. Antalet ringsignaler ställs in med inställningen Antal signaler.
Om samtalet är ett fax, kommer maskinen att ta emot det. Om det är ett röstsamtal, kommer maskinen att aktivera F/T-signalen (en snabb dubbelsignal) under den tid som du angett som F/T-signalens tidsinställning. Om du hör en F/T-signal betyder det att du har ett röstsamtal på linjen.
Eftersom F/T-signalen aktiveras av maskinen, kommer sidoapparater och externa telefoner inte att ringa. Du kan dock fortfarande svara på samtalet från vilken telefon som helst. (Mer information finns i Använda fjärrkoder uu sidan 41.)
a Kontrollera att du befinner dig i
faxläget .
b Tryck på Menu, 2, 1, 2.
d Tryck på Stop/Exit.
c Tryck på a eller b och välj hur länge
maskinen ska ringa för att meddela att du har ett inkommande telefonsamtal (20, 30, 40 eller 70 sekunder). Tryck på OK.
d Tryck på Stop/Exit.
33
Kapitel 5
Obs

Faxavkänning 5

Om Faxavkänning är På: 5
Maskinen kan ta emot fax automatiskt, även om du svarar på ett samtal. När du ser Mottagning på LCD-skärmen eller hör ett klickande ljud på telefonlinjen i luren, lägg på luren. Maskinen kommer att göra resten.
Om Faxavkänning är Av: 5
Om du är vid maskinen och svarar på en faxuppringning genom att först lyfta på luren till den externa telefonen, trycker du på Start och sedan på 2 för att ta emot faxet.
Om du svarade i en sidoapparat trycker du på l51. (Se Använda en extern eller sidoapparat uu sidan 40.)
• Du måste aktivera fjärrkoder om du vill använda faxaktiveringskoden l51. (Se Använda fjärrkoder uu sidan 41.)
• Om denna funktion är inställd på , men maskinen inte svarar på ett faxsamtal när du lyfter på luren på en sidoapparat, ska du trycka på faxmottagningskoden l51.
• Ställ faxavkänning på Av om du sänder faxmeddelanden från en dator som ligger på samma telefonlinje som maskinen som tar emot meddelandena.
a Kontrollera att du befinner dig i
faxläget .
b Tryck på Menu, 2, 1, 3. c Tryck på a eller b och välj eller Av.
Tryck på OK.
d Tryck på Stop/Exit.
34
6
6
Viktigt

Använda PC-FAX 6

Så här använder du PC-FAX

PC-FAX-mottagning (endast för Windows®) 6

Om du kopplar på PC-Fax­mottagningsfunktionen lagrar din maskin mottagna faxmeddelanden i minnet och sänder dem till datorn automatiskt. Du kan sedan visa och lagra faxmeddelandena på datorn.
Även om du har kopplat från datorn, (t.ex. nattetid eller på helgen) tar maskinen emot och lagrar dina faxmeddelanden i minnet. LCD-skärmen visar antalet lagrade mottagna faxmeddelanden, till exempel:
PC-faxmedd.:001
När du startar datorn och PC-Fax­mottagningsprogramvaran är igång, överför maskinen dina faxmeddelanden till datorn automatiskt.
För att överföra de mottagna faxmeddelandena till datorn måste du ha PC-Fax-mottagningsprogramvaran igång på datorn.
Gå till Start-menyn i Windows
Alla program, Brother, MFC-XXXX, PC-Fax mottagning och välj Ta emot.
(XXXX är namnet på din modell.)
®
, välj
c LCD-skärmen visar en påminnelse om
att starta PC-FAX-
6
mottagningsprogrammet på din dator. Om du har startat PC-FAX­mottagningsprogrammet trycker du på OK. Om du inte har startat PC-FAX­mottagningsprogrammet, se uu Bruksanvisning för programanvändare: PC-FAX-mottagning.
d Tryck på a eller b för att välja <USB>
eller din dators namn om maskinen är kopplad till ett nätverk. Tryck på OK.
e Tryck på a eller b och välj eller Av.
25.Fjärrstyr. val Backup utskr.
a Av b Välj ab eller OK
Tryck på OK.
f Tryck på Stop/Exit.
Om du väljer Backup utsk. På, kommer maskinen även att skriva ut fax från maskinen så att du får en kopia. Detta är en säkerhetsfunktion om ett strömavbrott inträffar innan faxet överförs till datorn.
Slutför sedan följande steg på din maskin.
a Tryck på Menu, 2, 5, 1. b Tryck på a eller b och välj
PC-Fax mottag.. Tryck på OK.
35
Kapitel 6
Obs
• Innan du kan ställa in PC-Fax-mottagning måste du installera programsviten MFL-Pro Suite på datorn. Kontrollera att datorn är ansluten och påkopplad. (uu Bruksanvisning för programanvändare: PC-FAX-mottagning)
• Om ett fel har uppstått i maskinen och det inte går att skriva ut fax som finns i minnet, kan du använda denna inställning för att överföra fax till datorn. (Se Överföra dina fax eller din faxjournal uu sidan 100.)
• PC-Fax-mottagning stöds inte i Mac OS.

PC-FAX-sändning 6

Med Brothers PC-FAX-funktion kan du använda datorn för att skicka ett dokument som ett vanligt fax från ett program. Du kan skicka filer som har skapats i vilket program som helst på datorn som PC-FAX. Du kan även sända ett försättsblad.
d Ange mottagarens faxnummer med
tangentbordet på datorn eller klicka på knappsatsen i användargränssnittet till Brother PC-FAX. Du kan även välja ett lagrat nummer från Adressbok.
Klicka på när du använder din dators tangentbord eller numeriska
knappsats.
e Klicka på Start.
Dokumentet sänds till Brother-maskinen och faxas sedan till mottagaren.
Mer information uu Bruksanvisning för programanvändare: PC-FAX-sändning
Så här sänder du PC-FAX: 6
Kontakta programförsäljaren om du behöver hjälp.
a Gå till programmet och välj Arkiv och
välj sedan Skriv ut. Dialogrutan för utskrift visas. (Stegen varierar beroende på vilket program du använder.)
b Välj Brother PC-FAX v.3. c Klicka på OK.
Användargränssnittet i
Brother PC-FAX visas.
36
7
Obs

Telefoner och externa enheter 7

7

Tjänster via telefonlinjen

7
• Du kan använda siffrorna 0 till 9, #, l och !.

Ställa in telefonlinjetyp 7

Om du ansluter maskinen till en telefonlinje med automatisk telefonväxel (PBX) eller ISDN för att skicka och ta emot fax, måste du ändra telefonlinjens typ på nedanstående sätt. Om du har en linje med en automatisk telefonväxel (PBX) kan du även ange om du vill att maskinen alltid ska ha tillgång till en extern linje (med det prefix som du angett) eller kopplar upp mot den externa linjen när Tel/R är intryckt.
a Tryck på Menu, 0, 5. b Tryck på a eller b och välj
Telefonväxel, ISDN (eller Normal). Tryck på OK.
c Gör något av följande:
Om du väljer ISDN eller Normal, gå
till steg g.
Om du väljer Telefonväxel, gå till
steg d.
d Gör något av följande:
Om du vill ändra nuvarande
prefixnummer, tryck på 1 och gå till steg e.
Om du inte vill ändra nuvarande
prefixnummer, tryck på 2 och gå till steg g.
(Tryck på Tel/R för att visa ”!”.)
• Om du väljer , och trycker på Tel/R (displayen visar ”!”.) kan du komma ut på en extern linje.
• Om du väljer Alltid, kan du komma ut på en extern linje utan att trycka på Tel/R.
f Tryck på a eller b och välj eller
Alltid.
Tryck på OK.
g Tryck på Stop/Exit.
Automatisk telefonväxel (PBX) och överföring 7
Maskinen är inledningsvis inställd på Normal som gör att den kopplas in på det allmänna telefonnätet. Flera kontor använder dock ett centralt telefonsystem eller en automatisk telefonväxel (PBX). Din maskin kan kopplas till de flesta automatiska telefonväxelsystem (PBX). Maskinens återuppringningsfunktion stöder endast ”timed break recall” (TBR). TBR fungerar med de flesta automatiska telefonväxelsystem (PBX) så att du kan få kontakt med en utgående linje eller överföra samtal till en annan anknytning. Funktionen fungerar när Tel/R är intryckt.
e Skriv prefixet (upp till 5 siffror) med de
kombinerade siffer- och bokstavsknapparna. Tryck på OK.
37
Kapitel 7
Obs
1
1

Ansluta en extern telefonsvarare (TSV) 7

Du kopplar en extern telefonsvarare till samma linje som maskinen. När telefonsvararen svarar på ett samtal, kommer maskinen att försöka avkänna eventuella faxsignaler som sänds av en annan faxmaskin. Om sådana föreligger tar den över och tar emot faxmeddelandet i fråga. Telefonsvararen tar emot ett röstmeddelande och Telefon visas på skärmen om maskinen inte avkänner några faxsignaler.
Den externa telefonsvararen måste svara inom fyra signaler (vi rekommenderar att du ställer in telefonsvararen på två signaler). Detta på grund av att maskinen inte kan höra faxsignalerna förrän den externa telefonsvararen tagit emot samtalet. Den sändande maskinen sänder bara faxsignaler i åtta till tio sekunder till. Använd inte en avgiftsbesparande inställning för telefonsvararen om fler än fyra signaler behövs för att aktivera den.

Anslutningar 7

Den externa telefonsvararen måste anslutas enligt bilden nedan.
1TSV
a Ställ in din externa TSV på en eller två
signaler. (Maskinens inställningar för signalfördröjning gäller inte.)
b Spela in ett meddelande på
telefonsvararen.
c Ställ in telefonsvararen att ta emot
samtal.
d Ställ in mottagningsläget i maskinen på
Reducera inställningen för den externa telefonsvararens signalfördröjning om du har problem att ta emot faxmeddelanden.
Ext:Tel/Tsv. (Se Välja mottagningsläge uu sidan 31.)
38
Telefoner och externa enheter
7
Obs

Spela in ett meddelande 7

a Låt meddelandet föregås av fem
sekunders tystnad. Det gör att maskinen har tid att lyssna efter faxsignaler.
b Meddelandet bör inte vara längre än
20 sekunder.
c Avsluta det 20-sekunder långa
meddelandet genom att ange fjärraktiveringskoden för personer som sänder faxmeddelanden manuellt. Till exempel: ”Lämna ett meddelande efter tonen eller tryck på l51 och Start för att skicka ett fax.”
• Du måste ändra inställningen för fjärrkoder till för att använda faxaktiveringskod l51. (Se Använda fjärrkoder uu sidan 41.)
• Eftersom maskinen inte kan registrera faxsignaler samtidigt med höga röster, rekommenderar vi att du inleder meddelandet med fem sekunders tystnad. Du kan givetvis läsa in ett meddelande utan denna paus, men om maskinen får svårigheter att ta emot meddelanden bör du spela in det tysta avsnittet igen.

Telefonväxelsystem (PBX) 7

Vi rekommenderar att du ber bolaget som installerade telefonväxelsystemet att ansluta maskinen. Om maskinen ska anslutas till ett system med flera linjer, ska du be installatören att koppla enheten till den sista linjen i systemet. Det förhindrar att maskinen aktiveras varje gång som systemet tar emot telefonsamtal. Om alla inkommande samtal besvaras av en telefonist rekommenderar vi att du ställer in mottagningsläget på Manuell.
Vi kan inte garantera att maskinen fungerar korrekt under alla förhållanden när den är kopplad till en telefonväxel. Eventuella problem vid sändning eller mottagning av fax bör i första hand rapporteras till det företag som handhar din telefonväxel (PBX).
39
Kapitel 7
Obs
Obs

Externa telefoner och sidoapparater 7

Du måste aktivera fjärrkodsinställningen för att använda fjärraktiveringskod l51 och fjärrinaktiveringskod #51. (Se Använda fjärrkoder uu sidan 41.)

Ansluta en extern telefon eller en sidoapparat 7

Du kan ansluta en separat telefon direkt till din maskin enligt bilden nedan.
1
2
1 Sidoapparat 2 Extern telefon
Telefon visas på LCD-skärmen när du använder en extern telefon.

Använda en extern eller sidoapparat 7

Om du svarar på en faxsändning i en sidoapparat, eller i en extern telefon som är korrekt ansluten till maskinen via T-kontakten, kan du göra det möjligt för maskinen att ta emot samtalet med hjälp av fjärraktiveringskoden. När du trycker på fjärraktiveringskod l51 börjar maskinen ta emot fax.
Om du svarar på ett samtal och ingen finns på linjen: 7
Du bör anta att du tar emot ett manuellt fax. Tryck på l51 och vänta på faxsignalen eller
tills Mottagning visas på maskinens LCD­skärm, och lägg sedan på luren.
Du kan även använda funktionen för faxavkänning om du vill att maskinen automatiskt ska ta emot samtalet. (Se Faxavkänning uu sidan 34.)

Endast för FAX/TEL-läge 7

När maskinen befinner sig i Fax/Tel-läget använder den F/T-signaltiden (snabb dubbelringsignal) för att göra dig uppmärksam på att du har ett inkommande telefonsamtal.
Lyft den externa telefonens lur, och tryck sedan på Tel/R för att svara.
Om du befinner dig vid en sidoapparat måste du lyfta på luren under F/T-signaltiden och trycka på #51 mellan de snabba dubbelringsignalerna. Om inget hörs på linjen eller om någon försöker att sända ett faxmeddelande till dig, överför du samtalet till maskinen genom att trycka på l51.
40
Telefoner och externa enheter
7

Använda en icke-Brother trådlös extern telefon 7

Om du har en icke-Brother trådlös telefon ansluten till telefonsladden (se sidan 40) och du normalt bär med dig den trådlösa telefonen överallt, är det enklare att svara på samtal under fördröjd signal.
Om du låter maskinen svara först, måste du gå till maskinen för att trycka på Tel/R för att överföra samtalet till den trådlösa telefonen.

Använda fjärrkoder 7

Fjärraktiveringskod 7
Om du besvarar ett faxsamtal på en extern telefon eller sidoapparat kan maskinen ta samtalet om du trycker på fjärraktiveringskoden l51. Vänta tills du hör faxsignaler innan du lägger på luren. (Se Faxavkänning uu sidan 34.) Den som ringer måste trycka på start för att sända ett fax.
Aktivera fjärrkoder 7
Du måste ändra inställningen för fjärrkoden till för att använda faxaktiveringskoden och telefonsvararkoden.
a Kontrollera att du befinner dig i
faxläget .
b Tryck på Menu 2, 1, 4. c Tryck på a eller b och välj På.
Tryck på OK.
d Om du inte vill ändra på
fjärraktiveringskoden, tryck på OK.
e Om du inte vill ändra på
fjärrinaktiveringskoden, tryck på OK.
f Tryck på Stop/Exit.
Om du svarar på ett faxsamtal på den externa telefonen kan du låta maskinen ta emot faxet genom att trycka på Start.
Fjärrinaktiveringskod 7
Om du tar emot ett röstsamtal och maskinen befinner sig i F/T-läget, aktiveras F/T­signalen (snabb dubbelringsignal) efter den inledande signalfördröjningen. Om du svarar på ett samtal på en sidoapparat kan du stänga av F/T-signalen genom att trycka på #51 (kontrollera att du trycker in koden mellan signalerna).
Om maskinen svarar på ett röstsamtal och ringer med snabba dubbelringsignaler för att du ska ta över, kan du ta samtalet på den externa telefonen genom att trycka på Tel/R.
41
Kapitel 7
Ändra fjärrkoder 7
Den förinställda koden för fjärraktivering är l51. Den förinställda koden för fjärrinaktivering är #51. Om du alltid kopplas bort när du försöker komma åt en extern telefonsvarare, kan du försöka ändra de tresiffriga fjärrkoderna, till exempel ### och
555.
a Kontrollera att du befinner dig i
faxläget .
b Tryck på Menu, 2, 1, 4. c Tryck på a eller b och välj eller Av.
Tryck på OK.
d Om du väljer i steg c, ange den nya
fjärraktiveringskoden. Tryck på OK.
e Ange den nya fjärrinaktiveringskoden.
Tryck på OK.
f Tryck på Stop/Exit.
42
8
Obs
Uppringning och lagring av
8
nummer

Så här ringer du 8

Du kan ringa på nedanstående sätt.

Manuell uppringning 8

Ange alla siffror i telefon- eller faxnumret med de kombinerade siffer- och bokstavsknapparna.
8

Uppringning med kortnummer 8

Tryck två gånger på (Adressbok) och ange sedan det tresiffriga kortnumret. (Se
Lagra kortnummer uu sidan 50.)
Tresiffrigt nummer

Uppringning med snabbval 8

Tryck på snabbvalsknappen för numret som du vill ringa upp. (Se Lagra snabbvalsnummer uu sidan 48.)
För att ringa snabbvalsnummer 9 till 16, håll ner Shift och tryck sedan på snabbvalsknappen.
Om LCD-skärmen visar Registrera nu? när du anger ett snabbvals- eller ett kortnummer, innebär det att det inte finns något nummer lagrat där.
43
Kapitel 8
Obs

Sökning 8

Du kan söka alfabetiskt efter namn som du har lagrat i snabbvals- och kortnummerminnena. (Se Lagra
snabbvalsnummer uu sidan 48 och Lagra kortnummer uu sidan 50.)
a Kontrollera att du befinner dig i
faxläget .
b Tryck på (Adressbok). c Tryck på de kombinerade siffer- och
bokstavsknapparna för de första bokstäverna i namnet. (Använd tabellen i Skriva text uu sidan 158 som vägledning när du skriver tecken.) Tryck på OK.
d Tryck på a eller b och bläddra tills du
hittar namnet som du söker efter. Tryck på OK.
e Tryck på Start.

LDAP-sökning 8

Om maskinen är ansluten till din LDAP-server kan du söka information som t.ex. faxnummer och e-postadresser på servern. (Se avsnittet om hur du konfigurerar LDAP uu bruksanvisningen för nätverksanvändare)
(LDAP-funktionen går att ladda hem.)

Återuppringning med fax 8

Om linjen är upptagen när du sänder ett fax automatiskt, slår maskinen om numret upp till tre gånger med fem minuters paus mellan varje uppringning.
Redial/Pause fungerar bara om du ringde från kontrollpanelen.
• Om du inte anger en bokstav och trycker på OK i steg c, kommer alla registrerade namn att visas. Tryck på a eller b och bläddra tills du hittar namnet som du söker efter.
Om du använder LDAP måste du ange bokstäverna för din sökning i steg c. (LDAP-funktionen går att ladda hem.)
•Om Ingen hittades visas på LCD- skärmen när du anger de första bokstäverna i namnet, betyder det att det inte finns ett namn lagrat för den bokstaven.
44
8

Lagra nummer 8

Du kan ställa in maskinen för följande typer av snabb uppringning: Snabbval, kortnummer och grupper för gruppsändning av fax. Du kan även ange standardupplösningen för respektive snabbval och kortnummer. När du slår ett kortnummer visas namnet eller numret som lagrats på LCD-skärmen. En skanningsprofil kan även lagras tillsammans med faxnumret.
Snabbnummer som är lagrade i minnet raderas inte vid strömavbrott.
En skanningsprofil är upplösningen och andra skanningsinställningar som du har gjort när du lagrade ett nummer. Du kan exempelvis välja Standard, Fin, S.Fin eller Foto för alternativet Fax/Tel och Standard, Fin eller Foto för IFAX. Eller så kan du välja färg 100 dpi, färg 200 dpi, färg 300 dpi, färg 600 dpi, automatisk färg, gråskala 100 dpi, gråskala 200 dpi, gråskala 300 dpi, automatisk gråskala, svartvitt 300 dpi, svartvitt 200 dpi eller svartvitt 200x100 dpi om du har valt ett av alternativen för e-post. (Alternativen IFAX- och E-post går att ladda hem.)
Uppringning och lagring av nummer
45
Kapitel 8

Alternativ för att spara snabbvalsnummer och kortnummer 8

Följande tabell visar alternativen vid lagring av snabbvals- och kortnummer. När du lagrar nummer instruerar LCD-skärmen dig att välja bland alternativen som visas i följande steg.
Steg 1
Ange snabbvals­eller kortnummer
Snabbvals­eller kortnummer
Steg 2
Välj registreringstyp
Steg 3
Ange nummer
1
eller
Steg 4
Ange namn
Steg 5
Välj upplösning
e-postadress
Fax/Telefon Faxnummer
eller
(Namn) Std, Fin, S.Fin,
Foto
telefonnummer
IFAX E-postadress Std, Fin, Foto ­E-post färg PDF 100dpi, 200dpi,
300dpi, 600dpi, Auto
E-post färg JPG 100dpi, 200dpi,
300dpi, 600dpi, Auto
E-post färg XPS 100dpi, 200dpi,
300dpi, 600dpi, Auto
E-post grå PDF 100dpi, 200dpi,
300dpi, Auto
E-post grå JPG 100dpi, 200dpi,
300dpi, Auto
E-post grå XPS 100dpi, 200dpi,
300dpi, Auto
E-post S/V PDF 300dpi, 200dpi,
200x100dpi
E-post S/V TIFF 300dpi, 20
0dpi,
200x100dpi
Steg 6
Välj filtyp
-
PDF, PDF/A, SPDF, SiPDF
-
-
PDF, PDF/A, SPDF, SiPDF
-
-
PDF, PDF/A, SPDF, SiPDF
-
1
Alternativet Registreringstyp finns tillgängligt om du har installerat alternativen IFAX och E-post på din maskin. Du kan lägga till alternativen IFAX och e-post genom att ladda ner dem från Brother Solutions Center: http://solutions.brother.com/
.
46
Uppringning och lagring av nummer
8
Obs
• PDF/A är ett PDF-filformat avsett för långtidsarkivering. Detta format innehåller nödvändig information för att kunna reproducera dokumentet efter långvarig arkivering.
• SPDF (Säker PDF) är ett lösenordsskyddat PDF-format.
• SiPDF (Signerad PDF) är ett PDF-format som hjälper till att förhindra datamanipulation och personifiering av en författare genom att inkludera ett digitalt certifikat i dokumentet. Om du väljer SiPDF måste du installera ett certifikat på din maskin med webbaserad hantering. Välj Signed PDF (Signerad PDF) från Administrator (Administratör) i webbaserad hantering. (Så här installerar du ett certifikat uu Bruksanvisning för nätverksanvändare)
47
Kapitel 8

Lagra en paus 8

Tryck på Redial/Pause för att lägga in en 3,5-andra paus mellan nummer. Du kan trycka på Redial/Pause så många gånger som behövs för att öka pausens längd.

Lagra snabbvalsnummer 8

Maskinen har åtta snabbvalsknappar där du kan lagra sexton fax- eller telefonnummer för automatisk uppringning. För att nå snabbvalsnummer 9 till 16 håller du Shift intryckt och trycker sedan på snabbvalsknappen.
c Gör något av följande:
Ange namnet med de kombinerade
siffer- och bokstavsknapparna (högst 15 tecken). För att hjälpa dig att ange bokstäver, se Skriva text uu sidan 158.
Tryck på OK.
Tryck på OK för att lagra numret utan
namn.
d Om du vill spara en faxupplösning
tillsammans med numret, välj ett av följande alternativ:
För att spara faxupplösningen
trycker du på a eller b för att välja Std, Fin, S.Fin eller Foto.
Tryck på OK.
Tryck på OK om du inte vill ändra på
standardupplösningen.
Om du har laddat ner alternativen IFAX och e-post 8
Du kan lägga till alternativen IFAX och E-post genom att ladda ner dem. När du lagrar snabbvalsnummer och maskinen har installerat alternativen IFAX och E-post, se
Om du har laddat ner alternativen IFAX och e-post uu sidan 48.
a Tryck på den snabbvalsknapp där du vill
lagra numret. Om ett nummer inte har sparats där, visar LCD-skärmen Registrera nu?. Tryck på 1 för att välja Ja.
b Ange telefon- eller faxnumret (upp till
20 tecken). Tryck på OK.
Om du har installerat alternativen IFAX och e-post på din maskin, använder du detta förfarande för att lagra snabbvalsnummer.
a Tryck på den snabbvalsknapp där du vill
lagra numret eller e-postadressen. Om ett nummer eller en e-postadress inte har lagrats här, visas Registrera nu? på LCD-skärmen. Tryck på 1 för att välja Ja.
b Tryck på a eller b för att välja en av
följande:
Fax/Telefon IFAX E-post färg PDF E-post färg JPG E-post färg XPS E-post grå PDF E-post grå JPG E-post grå XPS E-post S/V PDF E-post S/V TIFF
Tryck på OK.
48
8
c Ange fax-/telefonnummer (upp till 20
Obs
Obs
tecken vardera) eller e-postadress (upp till 60 tecken vardera). För mer information om att ange tecken, se Skriva text uu sidan 158. Tryck på OK.
• Om du valt en e-postregistreringstyp i steg b och du sparade en e-postadress i steg c, kan du endast använda e­postadressen när maskinen är i skannerläge.
• Om du valt en IFAX-registreringstyp i steg b och du sparade en e-postadress i steg c, kan du endast använda e­postadressen när maskinen är i faxläge.
d Gör något av följande:
Ange namnet med de kombinerade
siffer- och bokstavsknapparna (högst 15 tecken).
Tryck på OK.
Tryck på OK om du vill lagra numret
eller e-postadressen utan ett namn.
e Gör något av följande:
Om du vill spara en upplösning för
faxning/skanning tillsammans med numret ska du gå till lämpligt steg enligt följande tabell:
Om du inte vill ändra
standardupplösningen trycker du på OK.
Uppringning och lagring av nummer
Alternativ som valts i steg b Gå till steg
Fax/Telefon f
IFAX g
E-post färg PDF
hE-post färg JPG
E-post färg XPS
E-post grå PDF
iE-post grå JPG
E-post grå XPS
E-post S/V PDF
E-post S/V TIFF
• När du genomför en gruppsändning och har sparat en skanningsprofil tillsammans med numret eller e-postadressen tillämpas den skanningsprofil för det snabbval, kortnummer eller den grupp som du valde först för gruppsändningen.
• Du kan också lagra numret eller e-postadressen genom att trycka på Menu, 2, 3, 1.
• Mer information om filformat finns i uu Bruksanvisning för programanvändare: Använda skanningsknappen.
j
f Tryck på a eller b för att välja upplösning
bland Std, Fin, S.Fin eller Foto. Tryck på OK.
g Tryck på a eller b för att välja upplösning
bland Std, Fin eller Foto. Tryck på OK.
h Tryck på a eller b för att välja upplösning
bland 100dpi, 200dpi, 300dpi, 600dpi eller Auto. Tryck på OK.
Om du väljer E-post färg PDF,
gå till steg k.
49
Kapitel 8
Obs
i Tryck på a eller b för att välja upplösning
bland 100dpi, 200dpi, 300dpi eller Auto.
Tryck på OK.
Om du väljer E-post grå PDF, gå
till steg k.
j Tryck på a eller b för att välja upplösning
bland 300dpi, 200dpi eller 200x100dpi.
Tryck på OK.
Om du väljer E-post S/V PDF, gå
till steg k.
k Tryck på a eller b för att välja PDF-typ
bland PDF, PDF/A, SPDF (Säker PDF) eller SiPDF (Signerad PDF) som används för att skicka till din dator. Tryck på OK.
Om du väljer SPDF (Säker PDF) ber maskinen dig att ange ett fyrsiffrigt lösenord genom att använda siffrorna 0 - 9 innan den börjar skanna.

Lagra kortnummer 8

Du kan spara de nummer du använder ofta som kortnummer, så när du ska ringa behöver du bara trycka på några få knappar
( två gånger på (Adressbok), det tresiffriga numret och Start). Maskinen kan
lagra 300 kortnummer (001 - 300). Du kan lägga till alternativen IFAX och E-post
genom att ladda ner dem. När du lagrar kortnummer och maskinen har installerat alternativen IFAX och E-post, se Om du har laddat ner alternativen IFAX och e-post uu sidan 51.
a Tryck två gånger på (Adressbok)
och ange det tresiffriga kortnumret (001-
300). Om ett nummer inte har sparats där, visar LCD-skärmen Registrera nu?. Tryck på 1 för att välja Ja.
b Ange telefon- eller faxnumret (upp till
20 tecken). Tryck på OK.
c Gör något av följande:
50
Ange namnet med de kombinerade
siffer- och bokstavsknapparna (högst 15 tecken). För mer information om att ange tecken, se Skriva text uu sidan 158.
Tryck på OK.
Tryck på OK för att lagra numret utan
namn.
d Om du vill spara en faxupplösning
tillsammans med numret, välj ett av följande alternativ:
För att spara faxupplösningen
trycker du på a eller b för att välja Std, Fin, S.Fin eller Foto.
Tryck på OK.
Tryck på OK om du inte vill ändra på
standardupplösningen.
Uppringning och lagring av nummer
8
Obs
Obs
Om du har laddat ner alternativen IFAX och e-post 8
Om du har installerat alternativen IFAX och E-post på din maskin, använder du detta förfarande för att lagra kortnummer.
a Tryck två gånger på (Adressbok)
och ange det tresiffriga kortnumret (001-
300). Om ett nummer eller en e-postadress inte har lagrats här, visas Registrera nu? på LCD-skärmen. Tryck på 1 för att välja Ja.
b Tryck på a eller b för att välja en av
följande:
Fax/Telefon IFAX E-post färg PDF E-post färg JPG E-post färg XPS E-post grå PDF E-post grå JPG E-post grå XPS E-post S/V PDF E-post S/V TIFF
Tryck på OK.
c Ange fax-/telefonnummer (upp till 20
tecken vardera) eller e-postadress (upp till 60 tecken vardera). För mer information om att ange tecken, se Skriva text uu sidan 158. Tryck på OK.
d Gör något av följande:
Ange namnet med de kombinerade
siffer- och bokstavsknapparna (högst 15 tecken).
Tryck på OK.
Tryck på OK om du vill lagra numret
eller e-postadressen utan ett namn.
e Gör något av följande:
Om du vill spara en upplösning för
faxning/skanning tillsammans med numret ska du gå till lämpligt steg enligt följande tabell:
Om du inte vill ändra
standardupplösningen trycker du på
OK.
Alternativ som valts i steg b Gå till steg
Fax/Telefon f
IFAX g
E-post färg PDF
hE-post färg JPG
E-post färg XPS
E-post grå PDF
iE-post grå JPG
E-post grå XPS
E-post S/V PDF
E-post S/V TIFF
j
• Om du valt en e-postregistreringstyp i steg b och du sparade en e-postadress i steg c, kan du endast använda e­postadressen när maskinen är i skannerläge.
• Om du valt en IFAX-registreringstyp i steg b och du sparade en e-postadress i steg c, kan du endast använda e­postadressen när maskinen är i faxläge.
• När du sänder och har sparat skanningsprofiler, tillämpas den skanningsprofil för det snabbval, kortnummer eller den grupp som du valde först för gruppsändningen.
• Mer information om filformat finns i uu Bruksanvisning för programanvändare: Använda skanningsknappen.
• Du kan också lagra numret genom att trycka på Menu, 2, 3, 2.
51
Kapitel 8
Obs
Obs
f Tryck på a eller b för att välja upplösning
bland Std, Fin, S.Fin eller Foto. Tryck på OK.
g Tryck på a eller b för att välja upplösning
bland Std, Fin eller Foto. Tryck på OK.
h Tryck på a eller b för att välja upplösning
bland 100dpi, 200dpi, 300dpi, 600dpi eller Auto. Tryck på OK.
Om du väljer E-post färg PDF,
gå till steg k.
i Tryck på a eller b för att välja upplösning
bland 100dpi, 200dpi, 300dpi eller Auto.
Tryck på OK.
Om du väljer E-post grå PDF, gå
till steg k.
j Tryck på a eller b för att välja upplösning
bland 300dpi, 200dpi eller 200x100dpi.
Tryck på OK.
Om du väljer E-post S/V PDF, gå
till steg k.
k Tryck på a eller b för att välja PDF-typ
bland PDF, PDF/A, SPDF (Säker PDF) eller SiPDF (Signerad PDF) som används för att skicka till din dator. Tryck på OK.
Ändra eller ta bort snabbvals­och kortnummer 8
Du kan ändra eller ta bort ett snabbvalsnummer eller kortnummer som redan finns lagrat. LCD-skärmen visar namn eller nummer, och om numret har ett schemalagt jobb, som en fördröjd fax eller ett faxvidaresändningsnummer, kommer ett meddelande att visas.
a Gör något av följande:
För att ändra eller radera ett lagrat
snabbvalsnummer trycker du på Menu, 2, 3, 1.
23.Adressbok
1.Snabbval
Snabbval:
Välj snabbval
Tryck på knappen för det snabbvalsnummer som du vill ändra eller radera.
För att ändra eller radera ett lagrat
kortnummer trycker du på Menu, 2, 3, 2.
23.Adressbok
2.Kortnummer
Kortnummer? #_
Ange- & OK-knapp
Om du väljer SPDF (Säker PDF) ber maskinen dig att ange ett fyrsiffrigt lösenord genom att använda siffrorna 0 - 9 innan den börjar skanna.
52
Ange det kortnummer som du vill ändra eller radera och tryck sedan på OK.
Om det snabbvals- eller kortnummer i gruppen du försöker ändra har ställts in som nummer för ett schemalagt jobb eller en faxvidaresändning kommer LCD­skärmen att fråga om du vill ändra namn eller nummer.
8
b Gör något av följande:
Obs
Tryck på 1 för att välja Ändra för att
redigera numret, namnet eller e-postadressen.
Gå till steg c.
Tryck på 2 för att välja Radera om
du vill radera all information för ett snabbvals- eller kortnummer.
När Radera datat? visas trycker du på 1 för att välja Ja och bekräfta.
Gå till steg d.
23.Adressbok #005:MIKE
a 1.Ändra b 2.Radera Välj ab eller OK
c Redigera numret, namnet och
upplösningen genom att följa instruktionen som visas. När du är klar med redigeringen, tryck på OK. (För ytterligare information, se Lagra snabbvalsnummer uu sidan 48, steg b
- d.)
Uppringning och lagring av nummer
<Om du har laddat ner alternativen IFAX och e-post:> Redigera registreringstypen, numret eller e-postadressen, namnet och upplösningen genom att följa instruktionen som visas. När du är klar med redigeringen, tryck på OK. (För ytterligare information, se Lagra snabbvalsnummer uu sidan 48, steg b
- k.)
För att redigera det lagrade namnet eller numret, tryck på d eller c för att placera markören under det tecken du vill ändra och tryck sedan på Clear. Mata sedan in önskat tecken.
Displayen kommer att visa din nya inställning.
d Tryck på Stop/Exit.
53
9
Obs
Kontrast:- + Kvalitet:Auto +/- :100% Fack :KF>F1 Tryckabel. Start
01
1

Kopiering 9

Så här kopierar du 9

Följande steg visar det grundläggande kopieringsförfarandet. (uu Avancerad bruksanvisning)
a När du vill göra en kopia trycker du på
(COPY) för att upplysa det i blått.
Kontrollera att du befinner dig i
kopieringsläget.
På LCD-skärmen visas:
b Placera dokumentet genom att göra
något av följande:
Placera dokumentet med texten
uppåt i dokumentmataren. (Se Använda den automatiska dokumentmataren (ADF)
uu sidan 25.)
Placera dokumentet med texten
nedåt på kopieringsglaset. (Se Använda kopieringsglaset
uu sidan 26.)
c Tryck på Start.

Avbryta kopieringen 9

För att avbryta kopieringen, tryck på
Stop/Exit.
1 Antal kopior
Använd de kombinerade siffer- och bokstavsknapparna för att ange antalet kopior.
Standardinställningen är faxläge. Du kan ändra den tid som maskinen förblir i kopieringsläge efter den senaste kopieringen. (uu Avancerad bruksanvisning: Lägestimer)
54
9

Kopieringsinställningar 9

Tryck på COPY, sedan a eller b för att bläddra genom kopieringsinställningarna. Tryck upprepade gånger på c när den inställning du önskar är markerad, tills du ser det alternativ du önskar och tryck sedan på OK.
(Grundläggande bruksanvisning) Mer information om att ändra följande
inställningar finns under sidorna 17 18:
Papperstyp
PappersstorlekFackanvändning (Val av fack i
kopieringsläge) (Avancerad bruksanvisning) Mer information om att ändra följande
inställningar uu Avancerad bruksanvisning: Kopieringsinställningar)
Kopiering
+/- (Förminska/Förstora)
Stapla/Sortera
Kvalitet
Ljusstyrka
Kontrast
SidlayoutVal av fack (Val av fack)
Duplex
55
Obs
Obs
Skriva ut data från ett USB Flash-
2
1
10
minne eller en digitalkamera med stöd för masslagring
Med funktionen för direktutskrift behöver du ingen dator för att skriva ut data. Du kan skriva ut genom att bara ansluta ditt USB­minne till maskinens USB-port. Du kan även ansluta och skriva ut direkt från en kamera som är inställd för USB-masslagring.
Du kan använda ett USB-minne som har följande specifikationer:
USB-klass USB-masslagringsklass USB-
masslagringsklass Överföringsprotokoll Endast bulköverföring
1
Format Segmentstorlek Max. 4 096 byte Kryptering USB-minnet skyddar inte
SCSI eller SFF-8070i
FAT12/FAT16/FAT32
sig själv.

Skapa en PRN-fil för direktutskrift

Skärmarna i det här avsnittet kan variera beroende på vilket program och operativsystem som du använder.
a Gå till menyraden i ett program och
klicka på Arkiv. Klicka sedan på Skriv ut.
b Välj Brother MFC-XXXX Printer (1)
och markera rutan Skriv till fil (2). Klicka på Skriv ut.
10
10
1
NTFS-format stöds inte.
• Det kan hända att en del USB-minnen inte fungerar med maskinen.
• Om din kamera är inställd i PictBridge­läge kan du inte skriva ut data. Läs dokumentationen som medföljde till din kamera om hur du ändrar inställningen av PictBridge-läget till masslagringsläge.
c Välj den mapp du vill spara filen i och
ange filnamnet om du blir tillfrågad. Om du bara tillfrågas efter filnamn kan du också ange den mapp som du vill spara filen i genom att ange mappens namn. Till exempel: C:\Temp\FileName.prn Om du har ett USB-minne eller en digitalkamera ansluten till din dator kan du spara filen direkt på USB-minnet.
56
Skriva ut data från ett USB Flash-minne eller en digitalkamera med stöd för masslagring
10
Obs
Obs
1

Skriva ut data direkt från ett USB-minne eller en digitalkamera med stöd för masslagring

a Anslut ditt USB Flash-minne eller din
digitalkamera i USB-porten (1) på framsidan av maskinen. Maskinen övergår automatiskt till Direct Print-läget. USB-minnesmenyn visas automatiskt på LCD-skärmen för att bekräfta att användningen av USB-enheterna är avsedd.
1
• Kontrollera att digitalkameran är på.
• Om ett fel uppstår visas inte USB­minnesmenyn på LCD-skärmen.
• När maskinen befinner sig i djupt viloläge
10
visas ingen information på LCD-skärmen ens om du ansluter USB-enheter till USB­porten. Tryck på Stop/Exit på kontrollpanelen för att väcka maskinen.
b Tryck på a eller b och välj
1.Direktutskrift. Tryck på OK.
• Om Direct Print är begränsat i Secure Function Lock 2.0 för din användar-ID och åtkomst har getts till ett annat användar-ID eller allmänt läge visas Tillgång nekad på LCD-skärmen. Maskinen ber dig bekräfta ditt namn så att du kan växla till ett användar-ID eller allmänt läge som har åtkomst.
Om du är en begränsad användare med tillgång till Direct print trycker du på a eller b för att välja ditt namn och tryck på OK. Ange ett fyrsiffrigt lösenord och tryck på OK.
• Om din maskin har ställts in på säkerhetsfunktionslås kanske du inte kan använda Direct print. (uu Avancerad bruksanvisning: Byta användare)
• Om ditt ID är inställt för begränsning av antal via säkerhetsfunktionslåset visas Återstående ark på LCD-skärmen med antal sidor kvar att skriva ut.
57
Kapitel 10
Obs
Obs
Viktigt
c Tryck på a eller b för att välja mappens
namn eller filnamnet på den fil du vill skriva ut. Tryck på OK. Om du har valt mappens namn, tryck på a eller b för att välja namnet på den fil du vill skriva ut. Tryck på OK.
Direktutskrift a1./MAPP1
2.FILE_1.PDF b3.FILE_2.PDF Välj ab eller OK
• Du kan välja följande inställningar:
Pappersstorlek
Papperstyp
Flera sidor
Orientering
Duplex
Sortera
Fackanvändning
Utskr kvalitet
• Din digitalkamera måste växlas över från PictBridge-läge till masslagringsläge.
• Om du vill skriva ut ett register på filerna, välj Indexutskrift, och tryck sedan på OK. Tryck på Start för att skriva ut.
d Gör något av följande:
Tryck på a eller b för att välja en
inställning som du behöver ändra och tryck på OK. Tryck sedan på a eller b för att välja ett alternativ till inställningen och tryck på OK.
Om du inte behöver ändra aktuell
förinställd inställning, gå till steg e.
Utskriftsinst. aPappersstorlek
Papperstyp bFlera sidor Välj ab eller OK
PDF-alternativ
• Beroende på filtypen kanske inte alla inställningar visas.
e Tryck på Start när du är klar med valet
av inställningar.
f Använd de kombinerade siffer- och
bokstavsknapparna för att ange antalet kopior. Tryck på OK.
Direktutskrift
FILE_1.PDF
Antal kopior:
1
Tryck på Start
g Tryck på Start för att skriva ut. h Tryck på Stop/Exit.
• För att förhindra att din maskin förstörs, anslut INTE någon enhet förutom digitalkamera eller USB-minne till USB­porten.
58
• Koppla INTE loss USB-minnet eller digitalkameran från USB-porten förrän maskinen har slutat skriva ut.
Skriva ut data från ett USB Flash-minne eller en digitalkamera med stöd för masslagring
10
Obs
• Du kan byta standardfack som ska användas i maskinen vid utskrift. Tryck på Menu, 1, 6, 3 och tryck sedan på a eller b för att välja det fack du vill ha som standardfack.
(Se Val av fack i utskriftsläge uu sidan 19.)
• Du kan ändra standardinställningarna för direktutskrift genom att använda kontrollpanelen när maskinen inte är i läget Direktutskrift. Tryck på Menu, 5 så öppnas menyn USB Direkt I/F. (Se Funktionvalstabell uu sidan 136.)
59

Så här skriver du ut från en dator11

11

Skriva ut dokument 11

Maskinen kan ta emot data från din dator och skriva ut dem. Innan du kan skriva ut från en dator måste du installera skrivardrivrutinen.
(uu Bruksanvisning för programanvändare: Utskrift för Windows
Macintosh)
a Installera Brothers skrivardrivrutin som
finns på cd-skivan med installationsprogrammet. (uu Snabbguide)
b Klicka på utskriftskommandot i det
program du använder.
c Välj namnet på din maskin i dialogrutan
Skriv ut och klicka på Egenskaper (eller Inställningar, beroende på vilket program du använder).
®
eller Utskrift och fax för
d Välj de inställningar du vill ha i
dialogrutan Egenskaper och klicka sedan på OK.
PappersstorlekOrienteringKopiorPapperstypUpplösningUtskriftsinställningarFlersidig utskriftDuplex / HäftePapperskälla
e Klicka på OK för att påbörja utskriften.
60
12
Obs

Så här skannar du in till en dator12

12
Skanna ett dokument som en PDF-fil med hjälp av
®
ControlCenter4 (Windows
(Mer information finns i uu Bruksanvisning för programanvändare: Skanna)
Det kan hända att skärmbilderna på din dator skiljer sig åt beroende på vilken modell du har.
ControlCenter4 är ett programverktyg där du snabbt och enkelt får åtkomst till de program du använder ofta. Genom att använda ControlCenter4 behöver du inte starta specifika program manuellt. Du kan använda ControlCenter4 på din dator.
a Ladda dokumentet. (Se Fylla på dokument uu sidan 25.) b Öppna ControlCenter4 genom att klicka på Start/Alla program/Brother/XXX-XXXX (där
XXX-XXXX är modellnamnet)/ControlCenter4. Programmet ControlCenter4 öppnas.
c Välj Standardläge eller Avancerat läge innan du använder ControlCenter4 och klicka
sedan på OK. I detta avsnitt presenteras kort funktionerna för ControlCenter4 i Avancerat läge.
) 12
d Se till att välja den maskinen du vill använda i rullgardinsmenyn Modell.
61
Kapitel 12
1
2
4
5
3
e Ställ in skanningskonfigurationen.
Klicka på Konfiguration och välj sedan Knappinställningar, Skanna och Fil.
Dialogrutan konfiguration visas. Du kan ändra standardinställningar.
1 Bekräfta att PDF (*.pdf) har valts i rullgardinsmenyn Filtyp. 2 Du kan ange vilket filnamn du vill använda för dokumentet. 3 Du kan spara filen i standardmappen eller välja vilken mapp du föredrar genom att klicka
på knappen (Bläddra).
4 Du kan välja en skanningsupplösning i rullgardinsmenyn Upplösning. 5 Du kan välja dokumentformat i rullgardinsmenyn Dokumentstorlek.
f Klicka på OK.
62
Så här skannar du in till en dator
12
g Klicka på Fil.
Maskinen börjar skanningsförfarandet. Mappen där skannade data sparas öppnas automatiskt.
63
Kapitel 12

Ändra inställningar för skanningsknappen 12

Före skanning 12

Om du vill använda maskinen som skanner, installera en skannerdrivrutin. Om maskinen befinner sig i ett nätverk bör den konfigureras med en TCP/IP-adress.
Installera skannerdrivrutinerna som finns på cd-skivan med installationsprogrammet.
(uu Snabbguide)
Konfigurera maskinen med en TCP/IP-adress om skanning i nätverk inte fungerar.
(uu Bruksanvisning för programanvändare: Konfigurera nätverksskanning (Windows

Inställningar för skanningsknapp 12

Du kan ändra din maskins SCAN-knappinställningar med hjälp av ControlCenter4.
a Öppna ControlCenter4 genom att klicka på Start/Alla program/Brother/XXX-XXXX (där
XXX-XXXX är modellnamnet)/ControlCenter4. Programmet ControlCenter4 öppnas.
b Se till att välja den maskinen du vill använda i rullgardinsmenyn Modell.
®
))
c Klicka på fliken Enhetsinställningar. d Klicka på Enhetens skannings-inställningar.
64
12
e Välj fliken Fil. Du kan ändra standardinställningar.
1
2
4
5
3
Så här skannar du in till en dator
1 Du kan välja filtyp i rullgardinsmenyn. 2 Du kan ange vilket filnamn du vill använda för dokumentet. 3 Du kan spara filen i standardmappen eller välja vilken mapp du föredrar genom att klicka
på knappen (Bläddra).
4 Du kan välja en skanningsupplösning i rullgardinsmenyn Upplösning. 5 Du kan välja dokumentformat i rullgardinsmenyn Dokumentstorlek.
f Klicka på OK.
65
Kapitel 12

Skanna med skanningsknappen 12

a Ladda dokumentet. (Se Fylla på dokument uu sidan 25.) b Tryck på (SCAN). c Tryck på a eller b och välj Skanna > PC.
Tryck på OK.
d Tryck på a eller b och välj Fil.
Tryck på OK.
e (MFC-8520DN)
Om du vill ändra duplexinställningen trycker du på a eller b för att välja 1-sidig, 2-sidig (L)kant eller 2-sidig (K)kant.
Tryck på OK.
f (För nätverksanvändare)
Tryck på a eller b för att välja den dator du vill skicka till. Tryck på OK.
Om du uppmanas att ange ett PIN-nummer på LCD-skärmen anger du datorns 4-siffriga PIN-nummer med kontrollpanelens kombinerade siffer- och bokstavsknappar. Tryck på OK.
g Tryck på a eller b och välj Starta skanning.
Tryck på OK.
h Tryck på Start.
Maskinen börjar skanningsförfarandet.
66
Så här skannar du in till en dator
12
Obs
Följande skanningslägen finns: Skanna till:
USB
nätv. (Windows
E-post (Server)
®
)
1
Bild (Skanna till dator)
OCR (Skanna till dator)
E-post (Skanna till dator)
Fil (Skanna till dator)
FTP
2
Webbtjänst
1
Tillgängligt för din maskin om du har installerat alternativen IFAX och E-post på din maskin. Du kan lägga till alternativen IFAX och e-post genom att ladda ner dem från Brother Solutions Center: http://solutions.brother.com/
2
Endast Windows®-användare. (Windows Vista® SP2 eller senare och Windows® 7)
uu Bruksanvisning för programanvändare: Använda Web Services för skanning i ditt nätverk (Windows Vista eller senare och Windows
(Skanna med webbtjänster)
®
7)
®
SP2
.
67
Obs
Rutinunderhåll A
A

Byta förbrukningsmaterial A

Nedanstående meddelanden visas på skärmen i beredskapsläget. Dessa meddelanden lämnar avancerade varningar beträffande byte av förbrukningsmaterial innan livslängden är slut. För att undvika störningar kan du köpa förbrukningsmaterial innan maskinen slutar fungera.
Trumma och tonerkassett är två separata delar. Se till att båda installeras som en enhet. Om tonerkassetten sätts i maskinen utan trumma kan meddelandet Trumfel eller Stopp inuti visas.
Tonerkassett Trumma
Se Byta ut tonerkassetten uu sidan 70.
Modellnamn: TN-3330, TN-3380
Se Byta ut trumenheten uu sidan 76.
Modellnamn: DR-3300
LCD­meddelanden
Tonernivå låg
Förbered ny tonerkassett.
1
Enkelsidiga utskrifter med A4- eller Letter-format.
2
Kassettens kapacitet är angiven i enlighet med ISO/IEC 19752.
3
Tonerkassett av standardmodell
4
Tonerkassett med hög kapacitet
68
Förbrukningsmat erial som behövs
Tonerkassett
Ungefärlig livslängd
3 000 sidor
8 000 sidor
123
124
Så här byter du Modellnamn
Se sidan 70.
TN-3330
TN-3380
3
4
Rutinunderhåll
A
Obs
Du måste rengöra maskinen regelbundet och byta ut förbrukningsmaterial när följande meddelanden visas på LCD-displayen.
LCD­meddelanden
Förbrukningsmat erial som ska
Ungefärlig livslängd
Så här byter du Modellnamn
bytas
Byt toner Tonerkassett
Byt ut delar
Trumma
3 000 sidor
8 000 sidor
30 000 sidor
125
126
134
Se sidan 70.
TN-3330
TN-3380
Se sidan 77. DR-3300
5
6
Trumma
Trumstopp
1
Enkelsidiga utskrifter med A4- eller Letter-format.
2
Kassettens kapacitet är angiven i enlighet med ISO/IEC 19752.
3
1 sida per jobb.
4
Trummans livslängd är ungefärlig, och kan variera beroende på typ av användning.
5
Tonerkassett av standardmodell
6
Tonerkassett med hög kapacitet
• Gå till http://www.brother.com/original/index.html för anvisningar om hur du återlämnar använda förbrukningsartiklar till Brothers insamlingsprogram. Om du väljer att inte återvinna använt förbrukningsmaterial ska det slängas i enlighet med lokala bestämmelser. Det får inte slängas i hushållssoporna. Kontakta de lokala renhållningsmyndigheterna om du har några frågor. (uu Produktsäkerhetsguide: Återvinningsinformation enligt direktiven WEEE (2002/96/EG) och Batterier (2006/66/EG))
• Vi rekommenderar att du placerar använda förbrukningsartiklar på ett papper så att materialet inuti inte spills eller sprids ut.
• Förbrukningsartiklarnas och maskindelarnas livslängd kan förkortas om du använder papper som inte direkt motsvarar det rekommenderade papperet.
• Den beräknade livslängden för tonerkassetter baseras på ISO/IEC 19752. Hur ofta artiklarna måste bytas varierar beroende på de utskrivna sidornas komplexitet, täckningsprocenten och medietypen som används.
69

Byta ut tonerkassetten A

Obs
Modellnamn: TN-3330, TN-3380 Standardtonerkassetten kan skriva ut
1
ungefär 3 000 sidor hög kapacitet kan skriva ut ungefär 8 000
1
sidor
. Det aktuella antalet sidor varierar beroende på den genomsnittliga dokumenttypen.
När en tonerkassett börjar ta slut visas Tonernivå låg på LCD-skärmen.
Tonerkassetten som levereras med maskinen måste bytas efter ungefär 2 000
1
sidor
.
1
Kassettens kapacitet är angiven i enlighet med ISO/IEC 19752.
. Tonerkassetten med
Låg tonernivå A
Tonernivå låg
Förbered...
Om Tonernivå låg visas på LCD-skärmen bör du köpa en ny tonerkassett och ha den i beredskap innan du får meddelandet Byt toner.
Byt toner A
När följande meddelande visas på LCD­skärmen, måste du byta tonerkassetten:
Byt toner
• Det är praktiskt om du har en ny tonerkassett redo när du ser meddelandet Tonernivå låg.
• För att du ska få högkvalitativa utskrifter, rekommenderar vi att du endast använder Brother Original tonerkassetter. När du behöver köpa tonerkassetter, kontakta din Brother-återförsäljare.
• Om du skriver ut grafik, fet text, tabeller, webbsidor med ramar eller andra typer av utskrifter som består av mer än bara text, kommer tonerförbrukningen att öka.
• Vi rekommenderar att du rengör maskinen när du byter tonerkassetten. Se Rengöra och kontrollera maskinen uu sidan 82.
• Om du ändrar inställningen för svärtningsgraden till ljusare eller mörkare utskrift kommer tonerförbrukningen att ändras.
• Vänta med att packa upp tonerkassetten tills du ska stoppa in den i maskinen.
Öppna den...
Maskinen kommer inte att skriva ut något mer förrän du har bytt ut tonerkassetten. En ny Brother originaltonerkassett gör att meddelandet Byt toner återställs.
70
A
Byta ut tonerkassetten A
VARNING
a Låt maskinen vara påslagen i 10
minuter för att den interna fläkten skall kyla ner de delar i maskinen som är extremt varma.
b Tryck på knappen för att frigöra den
främre luckan, och öppna sedan luckan.
Rutinunderhåll
HET YTA
Vissa invändiga maskindelar är mycket varma när maskinen just har använts. Vänta till dess att maskinen har svalnat innan du vidrör några inre delar.
c Ta ut trumman och tonerkassetten.
71
Viktigt
• Vi rekommenderar att du lägger trumman
VARNING
och tonerkassetten på en ren, jämn yta med ett papper under om du av en olyckshändelse råkar spilla eller skvätta toner.
• Undvik att maskinen skadas på grund av statisk elektricitet genom att INTE vidröra elektroderna som visas på bilden nedan.
• Släng INTE en tonerkassett eller tonerkassett och trumma i en öppen eld. Den kan explodera och orsaka skador.
• Använd INTE lättantändliga medel eller någon form av sprej eller organiska lösningar/vätskor som innehåller alkohol eller ammoniak för att rengöra produktens insida eller utsida. Det kan leda till brand eller elektriska stötar. Använd istället en torr, luddfri trasa.
(uu Produktsäkerhetsguide: Allmänna säkerhetsföreskrifter)
d Tryck ned den gröna låsspaken och ta ut
tonerkassetten från trumman.
72
Rutinunderhåll
A
Viktigt
Obs
• Handskas försiktigt med tonerkassetterna. Om du får toner på händerna eller kläderna ska du omedelbart torka eller tvätta bort det med kallt vatten.
• Ta INTE på de skuggade delarna som visas på bilderna för att undvika problem med utskriftskvaliteten.
<Tonerkassett>
<Trumma>
• Lägg tonerkassetten i en lämplig påse och förslut den ordentligt, så att inget tonerpulver kan läcka ut.
• Gå till http://www.brother.com/original/ index.html för anvisningar om hur du återlämnar använda förbrukningsartiklar till Brothers insamlingsprogram. Om du väljer att inte återvinna använt förbrukningsmaterial ska det slängas i enlighet med lokala bestämmelser. Det får inte slängas i hushållssoporna. Kontakta de lokala myndigheter som har hand om din avfallshantering om du har några frågor. (uu Produktsäkerhetsguide:
Återvinningsinformation enligt direktiven WEEE (2002/96/EG) och Batterier (2006/66/EG))
e Packa upp den nya tonerkassetten. Håll
i kassetten med båda händerna och skaka den försiktigt från sida till sida flera gånger så att tonern sprids jämnt inuti kassetten.
• Vi rekommenderar att du placerar tonerkassetten på en ren, plan och stabil yta som skyddas av ett papper eller en trasa om toner spills eller sprids ut.
73
Viktigt
• Packa upp tonerkassetten precis innan du
Viktigt
sätter in den i maskinen. Om tonerkassetten lämnas uppackad under en längre tid kommer tonern att få kortare livslängd än normalt.
• Om en uppackad trumma ställs i direkt solljus eller rumsbelysning, kan enheten skadas.
• Brother-maskinerna är konstruerade för att fungera med toner av en särskild specifikation och kommer att fungera optimalt när de används tillsammans med Brother originaltonerkassetter. Brother kan inte garantera bästa möjliga prestanda om toner och/eller tonerkassetter av annan specifikation används. Maskinen kanske inte kan upptäcka toner eller tonerkassetter med andra specifikationer på rätt sätt, men kan i stället upptäcka dem som standardtonerkassetter. Brother rekommenderar därför att endast Brother Original kassetter används i den här maskinen och att tomma kassetter inte fylls med andra tonersorter. Garantin täcker inte reparationer som måste utföras på grund av skador som genom inkompatibilitet eller olämplighet orsakas på trumman eller andra maskindelar när tonerkassetter eller toner som ej är Brother original används.
f Dra bort skyddsomslaget.
Lägg tonerkassetten i trumman så fort du har tagit av skyddsomslaget. Ta INTE på de skuggade delarna som visas på bilderna för att undvika att utskriftskvaliteten försämras.
74
Rutinunderhåll
A
Obs
Obs
1
g Sätt den nya tonerkassetten i trumman
tills du hör att den låses på plats. Om du sätter i den korrekt lyfts den gröna låsspaken automatiskt.
h Rengör coronatråden inuti trumman
genom att försiktigt skjuta på den gröna fliken från vänster till höger och från höger till vänster flera gånger.
Kom ihåg att föra tillbaka tungan till ursprungsläget (a) (1). Om du inte gör det kan en lodrät rand synas på utskrifterna.
i Sätt tillbaka trumman och
tonerkassetten i maskinen.
Kontrollera att du har satt i tonerkassetten ordentligt eftersom den annars kan separeras från trumman.
75
j Stäng maskinens främre lucka.
Obs
Viktigt
När du har bytt tonerkassetten, stäng INTE av maskinen med strömbrytaren och öppna INTE den främre luckan förrän Var god vänta försvinner på LCD­displayen och maskinen återgår till beredskapsläget.

Byta ut trumenheten A

Modellnamn: DR-3300 En ny trumma kan användas till att skriva ut
cirka 30 000 enkelsidiga sidor i formatet A4 eller Letter.
Bäst resultat får du om du bara använder Brother original trumenhet och tonerkassetter. Utskrifter med tredje parts trumma eller toner kan minska inte bara utskriftskvaliteten utan också kvaliteten och livslängden på själva maskinen. Garantin täcker inte problem som har orsakats av att trumman eller tonerkassetter från en annan tillverkare har använts.
Fel på trumenhet A
Trumfel
Öppna den...
Coronatrådarna har blivit smutsiga. Rengör coronatråden i trumman. (Se Rengöra coronatråden uu sidan 85.)
Om du rengjort coronatråden och Trumfel inte försvinner, måste trumman snart bytas ut. Byt ut trumman mot en ny.
76
Rutinunderhåll
A
Viktigt
Byt ut delar Trumma A
Byt ut delar
Trumma
Trummans nominella livslängd är slut. Byt ut trumman mot en ny. Vi rekommenderar att du nu installerar en Original Brother-trumma.
Efter bytet, återställ trumräknaren genom att följa instruktionerna som medföljer den nya trumman. (Se Återställa trummans räkneverk uu sidan 81.)
Trumstopp A
Trumstopp
Vi kan...
Vi kan inte garantera utskriftskvaliteten. Byt ut trumman mot en ny. Vi rekommenderar att du nu installerar en Original Brother-trumma.
Byta ut trumenheten A
• Hantera trumman med varsamhet när du avlägsnar den. Den kan innehålla toner. Om du får toner på händerna eller kläderna ska du omedelbart torka eller tvätta bort det med kallt vatten.
• Varje gång du byter trumma, rengör maskinens insida. (Se Rengöra och kontrollera maskinen uu sidan 82.)
• Vänta med att packa upp en ny trumma till precis strax innan den ska sättas i maskinen. Trumman kan skadas om den utsätts för direkt solljus eller rumsbelysning.
a Låt maskinen vara påslagen i 10
minuter för att den interna fläkten skall kyla ner de delar i maskinen som är extremt varma.
b Tryck på knappen för att frigöra den
främre luckan, och öppna sedan luckan.
Efter bytet, återställ trumräknaren genom att följa instruktionerna som medföljer den nya trumman. (Se Återställa trummans räkneverk uu sidan 81.)
77
c Ta ut trumman och tonerkassetten.
VARNING
Viktigt
HET YTA
Vissa invändiga maskindelar är mycket varma när maskinen just har använts. Vänta till dess att maskinen har svalnat innan du vidrör några inre delar.
• Vi rekommenderar att du lägger trumman och tonerkassetten på en ren, jämn yta med ett papper under om du av en olyckshändelse råkar spilla eller skvätta toner.
• Undvik att maskinen skadas på grund av statisk elektricitet genom att INTE vidröra elektroderna som visas på bilden nedan.
78
d Tryck ned den gröna låsspaken och ta ut
tonerkassetten från trumman.
Rutinunderhåll
A
VARNING
Viktigt
• Släng INTE en tonerkassett eller tonerkassett och trumma i en öppen eld. Den kan explodera och orsaka skador.
• Använd INTE lättantändliga medel eller någon form av sprej eller organiska lösningar/vätskor som innehå ller alkohol eller ammoniak för att rengöra produktens insida eller utsida. Det kan leda till brand eller elektriska stötar. Använd istället en torr, luddfri trasa.
(uu Produktsäkerhetsguide: Allmänna säkerhetsföreskrifter)
• Handskas försiktigt med tonerkassetterna. Om du får toner på händerna eller kläderna ska du omedelbart torka eller tvätta bort det med kallt vatten.
• Ta INTE på de skuggade delarna som visas på bilderna för att undvika problem med utskriftskvaliteten.
<Tonerkassett>
<Trumma>
• Vi rekommenderar att du placerar tonerkassetten på en ren, plan och stabil yta som skyddas av ett papper eller en trasa om toner spills eller sprids ut.
79
Obs
• Lägg den använda trumman i en lämplig
Obs
påse och förslut den ordentligt, så att inget tonerpulver läcker ut från trumman.
• Gå till http://www.brother.com/original/ index.html för anvisningar om hur du återlämnar använda förbrukningsartiklar till Brothers insamlingsprogram. Om du väljer att inte återvinna använt förbrukningsmaterial ska det slängas i enlighet med lokala bestämmelser. Det får inte slängas i hushållssoporna. Kontakta de lokala myndigheter som har hand om din avfallshantering om du har några frågor. (uu Produktsäkerhetsguide:
Återvinningsinformation enligt direktiven WEEE (2002/96/EG) och Batterier (2006/66/EG))
e Packa upp den nya trumman.
f Sätt tonerkassetten i trumman tills du
hör att den låses på plats. Om du har satt i kassetten korrekt lyfts den gröna låsspaken automatiskt.
Kontrollera att du har satt i tonerkassetten ordentligt eftersom den annars kan separeras från trumman.
80
A
g Sätt tillbaka trumman och
Viktigt
tonerkassetten i maskinen. Stäng inte maskinens främre lucka.
Återställa trummans räkneverk A
Utför följande steg för att återställa trumräknaren när du byter ut trumman mot en ny enhet.
Rutinunderhåll
Återställ inte trumräknaren om du endast byter ut tonerkassetten.
a Låt den främre luckan vara öppen och
tryck på Clear.
Bytt trumma?
a 1.Ja b 2.Nej
Välj ab eller OK
b Bekräfta att du har installerat en ny
trumma genom att trycka på 1.
c När Accepterat visas på LCD-
skärmen ska du stänga den främre luckan på maskinen.
81
Rengöra och
VARNING
Viktigt

Rengöra maskinens utsida A

kontrollera maskinen A
Använd en torr, luddfri trasa för att rengöra maskinens utsida och insida med jämna mellanrum. När du sätter tillbaka tonerkassetten eller trumman, se till att rengöra maskinens insida. Om de utskrivna sidorna fläckas av toner bör du rengöra maskinens insida med en torr, luddfri trasa.
• Släng INTE en tonerkassett eller
tonerkassett och trumma i en öppen eld. Den kan explodera och orsaka skador.
• Använd INTE lättantändliga medel eller
någon form av sprej eller organiska lösningar/vätskor som innehåller alkohol eller ammoniak för att rengöra produktens insida eller utsida. Det kan leda till brand eller elektriska stötar. Använd istället en torr, luddfri trasa.
(uu Produktsäkerhetsguide: Allmänna säkerhetsföreskrifter)
a Stäng av maskinen. b Dra ut telefonsladden först. Dra sedan
ut alla gränssnittskablar ur maskinen och nätkabeln ur det elektriska uttaget.
c Torka av maskinens utsida med en torr,
luddfri trasa för att ta bort damm.
d Dra ut pappersfacket helt ur maskinen.
Använd neutralt tvättmedel. Rengöring med flyktiga vätskor som thinner och bensin kommer att förstöra maskinens yta.
82
e Ta bort det som eventuellt har fastnat i
pappersfacket.
f Ta bort papper som laddats i
pappersfacket.
Rutinunderhåll
A
g Avlägsna damm genom att torka
pappersfackets in- och utsida med en torr, luddfri trasa.
h Fyll på papper och sätt noggrant tillbaka
pappersfacket i maskinen.
i Anslut maskinens nätkabel i det
elektriska uttaget först, anslut alla kablar och sätt sedan i telefonsladden.
j Sätt på maskinen.

Rengöra kopieringsglaset A

a Stäng av maskinen. b Dra ut telefonsladden först, dra ut alla
sladdar och dra sedan ut nätkabeln från det elektriska uttaget.
c (MFC-8520DN) Fäll ut
pappersmatarens dokumentstöd (1) och öppna sedan dokumentmatarens lock (2). Rengör den vita stången (3) och kopieringsglasets remsa (4) nedanför den med en mjuk, luddfri trasa som fuktats med vatten. Stäng dokumentmatarens lock (2) och fäll in dokumentmatarens dokumentstöd (1).
2
3
1
4
83
d Lyft på maskinens lock (1).
Obs
2
1
3
2
1
Rengör den vita plastytan (2) och kopieringsglaset (3) under den med en mjuk, luddfri trasa som fuktats med vatten.
Utöver rengöring av kopieringsglaset och glasremsan med en mjuk, luddfri trasa som fuktats med vatten, bör du dra fingret längs glasremsan för att se om du kan känna någon beläggning. Om du känner smuts eller skräp, rengör glasremsan igen och koncentrera dig på smutsfläcken. Du kanske måste upprepa rengöringen tre eller fyra gånger. Gör en kopia efter varje rengöring för att testa resultatet.
f Stäng maskinens lock. g Anslut maskinens nätkabel i det
elektriska uttaget först, anslut alla kablar och sätt sedan i telefonsladden.
h Sätt på maskinen.
e I dokumentmataren ska du rengöra den
vita plaststången (1) och kopieringsglasets remsa (2) nedanför den med en mjuk, luddfri trasa som fuktats med vatten.
84
A

Rengöra coronatråden A

VARNING
Rengör coronatråden enligt följande om du har problem med utskriftskvaliteten:
a Låt maskinen vara påslagen i 10
minuter för att den interna fläkten skall kyla ner de delar i maskinen som är extremt varma.
b Tryck på knappen för att frigöra den
främre luckan, och öppna sedan luckan.
Rutinunderhåll
HET YTA
Vissa invändiga maskindelar är mycket varma när maskinen just har använts. Vänta till dess att maskinen har svalnat innan du vidrör några inre delar.
c Ta ut trumman och tonerkassetten.
85
Viktigt
• För att skydda underlaget rekommenderar
Obs
1
vi att du lägger trumman och tonerkassetten på ett papper eller en tygbit som kan kastas bort, om du av en olyckshändelse råkar spilla eller skvätta toner.
• Hantera trumman och tonerkassetten försiktigt. Om du får toner på händerna eller kläderna ska du omedelbart torka eller tvätta bort det med kallt vatten.
• Undvik att maskinen skadas på grund av statisk elektricitet genom att INTE vidröra elektroderna som visas på bilden nedan.
d Rengör coronatråden inuti trumman
genom att försiktigt skjuta på den gröna fliken från vänster till höger och från höger till vänster flera gånger.
Kom ihåg att föra tillbaka tungan till ursprungsläget (a) (1). Om du inte gör det kan en lodrät rand synas på utskrifterna.
e Sätt tillbaka trumman och
tonerkassetten i maskinen.
f Stäng maskinens främre lucka.
86
Rutinunderhåll
A
VARNING

Rengöra trumman A

Om utskrifterna har färgade fläckar med 94 mm intervall följer du stegen nedan för att lösa problemet.
a Kontrollera att maskinen är i
beredskapsläget. Tryck på Menu, 6, 6 och tryck sedan på Start för att skriva ut trummans punktkontrollblad.
66.Testut. trumma
Skriver
b Låt maskinen vara påslagen i 10
minuter för att den interna fläkten skall kyla ner de delar i maskinen som är extremt varma.
c Stäng av maskinen. d Tryck på knappen för att frigöra den
främre luckan, och öppna sedan luckan.
e Ta ut trumman och tonerkassetten.
HET YTA
Vissa invändiga maskindelar är mycket varma när maskinen just har använts. Vänta till dess att maskinen har svalnat innan du vidrör några inre delar.
87
Viktigt
• För att skydda underlaget rekommenderar vi att du lägger trumman och tonerkassetten på ett papper eller en tygbit som kan kastas bort, om du av en olyckshändelse råkar spilla eller skvätta toner.
• Hantera trumman och tonerkassetten försiktigt. Om du får toner på händerna eller kläderna ska du omedelbart torka eller tvätta bort det med kallt vatten.
• Undvik att maskinen skadas på grund av statisk elektricitet genom att INTE vidröra elektroderna som visas på bilden nedan.
f Tryck ned den gröna låsspaken och ta ut
tonerkassetten från trumman.
g Vrid på trumman som visas på bilden.
Kontrollera att trummans kuggar (1) finns på vänster sida.
88
1
Rutinunderhåll
A
Viktigt
h Använd de numrerade markörerna
bredvid trumvalsen för att hitta märket. Om t.ex. en punkt visas i kolumn 2 på punktkontrollbladet betyder det att det finns smuts på trumman i område ”2”.
i Vrid trumman mot dig för hand och
observera ytan på det misstänkta området.
j När du har hittat märket på trumman
som motsvarar trummans punktkontrollblad ska du torka av ytan på trumman med en torr bomullstuss till dess att märket på ytan försvinner.
Rengör INTE ytan på den fotokänsliga trumman med vassa föremål eller vätskor.
k Vänd på trumman.
89
l Sätt tillbaka tonerkassetten i trumman
Obs
så att du hör den snäppa fast i rätt läge. Om du sätter i kassetten korrekt lyfts den gröna låsspaken på trumman automatiskt.
m Sätt tillbaka trumman och
tonerkassetten i maskinen.
n Stäng maskinens främre lucka. o Slå på maskinen och gör en testutskrift.

Rengöra pappersmatningsrullar A

Kontrollera att du har satt i tonerkassetten korrekt eftersom den annars kan separeras från trumman.
Att regelbundet rengöra pappersmatningsrullen kan förhindra att förhindra att papper fastnar genom att se till att papperet matas korrekt.
Om du har problem med pappersmatningen, rengör pappersmatningsrullarna enligt följande:
a Stäng av maskinen. b Dra ut telefonsladden först. Dra sedan
ut alla gränssnittskablar ur maskinen och nätkabeln ur det elektriska uttaget.
90
Rutinunderhåll
A
1
1
c Dra ut pappersfacket helt ur maskinen.
d Torka bort damm från
separeringsplattan (1) på pappersfacket med en luddfri trasa som är doppad i ljummet vatten och väl urvriden.
e Torka av de två matningsrullarna (1) i
maskinen för att ta bort damm.
f Sätt tillbaka pappersfacket i maskinen. g Anslut maskinens nätkabel i det
elektriska uttaget först, anslut alla kablar och sätt sedan i telefonsladden.
h Sätt på maskinen.
91
Felsökning B
B
Om du har problem med maskinen följer du felsökningsanvisningarna för varje alternativ nedan. Du kan avhjälpa de flesta problemen själv. Om du behöver mer hjälp kan du få svar på vanliga
frågor (FAQ) och läsa felsökningstips på webbplatsen Brother Solutions Center. Besök oss på http://solutions.brother.com/

Identifiera problemet B

Kontrollera först att:
Maskinens nätkabel är korrekt ansluten och maskinen är påslagen. Se Andra problem
uu sidan 123 om maskinen inte slås på efter att nätkabeln anslutits.
Alla skyddsdelar har tagits bort.Papperet har lagts i korrekt i pappersfacket.Gränssnittskablarna har anslutits till maskinen och datorn på rätt sätt eller att trådlös anslutning
har aktiverats för både maskinen och din dator.
LCD-meddelanden
.
(Se Fel- och underhållsmeddelanden uu sidan 94.)
Om problemet kvarstår trots att du har gått igenom ovanstående kontrollista, kan du söka efter problemet i listan nedan och gå till den sida som anvisas.
Problem med pappershantering och utskrift:
Utskriftsproblem uu sidan 114Pappersproblem uu sidan 115Skriva ut mottagna fax uu sidan 117
Problem med telefon och fax:
Telefonlinje eller anslutningar uu sidan 117  Hantera inkommande samtal uu sidan 120  Mottagning av fax uu sidan 118  Sända faxmeddelanden uu sidan 119
Problem med kopiering:
Kopieringsproblem uu sidan 121
92
Loading...