Lancia YPSILON User Manual

Lancia Ypsilon
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bart/Pulpit/instr002_poznaw.htm
Strona główna Dane techniczne Galeria Forum Linki FAQ
POZNAWANIE SAMOCHODU
Spis treści
Deska rozdzielcza1. System Lancia Code2. Elektroniczne urządzenie alarmowe3. Wyłącznik zapłonu4. Dostosowanie do wymagań indywidualnych5. Pasy bezpieczeństwa6. Napinacze pasów bezpieczeństwa7. Zestaw wskaźników8. Wskaźniki9. Lampki sygnalizacyjne10. Ogrzewanie i wentylacja11. Klimatyzacja12. Dźwignie pod kierownicą13. Wyłączniki14. Wyposażenie wewnętrzne15. Dach otwierany16. Drzwi17. Bagażnik18. Pokrywa komory silnika19. Bagażnik dachowy20. Reflektory21. ABS22. Poduszka powietrzna (Air bag)23. Radioodtwarzacz24. Korek wlewu paliwa25.
`
Prosimy usiąść wygodnie w Waszej Lancii Y i przygotować się do czytania. Na kolejnych stronach podane są informacje potrzebne do wyruszenia w drogę w poprawny sposób. I oczywiście, bezpiecznie. W ciągu kilku minut zapoznacie się ze wskaźnikami i głównymi urządzeniami samochodu. Później, po uruchomieniu silnika i włączeniu się do ruchu doznacie jeszcze wielu przyjemnych przeŜyć. Prosimy zawsze pamiętać, aby wszelkie regulacje oraz przygotowanie samochodu do jazdy przeprowadzać tylko podczas postoju samochodu.
1 z 61 2009-05-23 12:09
Lancia Ypsilon
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bart/Pulpit/instr002_poznaw.htm
[powrót do góry]
DESKA ROZDZIELCZA
Ilość i rozmieszczenie wskaźników oraz lampek sygnalizacyjnych moŜe być róŜne, w zaleŜności od wersji i wyposaŜenia samochodu.
Stałe kratki nawiewu powietrza na szyby boczne.1. Lewa dźwignia pod kierownicą (światła zewnętrzne/kierunkowskazy).2. Przyciski w kierownicy sterujące radioodbiornikiem.3. Poduszka powietrzna /air bag/ (o ile przewidziano).4. Prawa dźwignia pod kierownicą (wycieraczka szyby przedniej / wycieraczka szyby tylnej / spryskiwacze).5. Zestaw wskaźników i lampki sygnalizacyjne.6. Zespół wyłączników.7. Radioodbiornik samochodowy.8. Szczeliny nawiewu powietrza na szybę przednią.9. Gniazdo głośnika (tweeter).10. Regulowane boczne kratki nawiewu powietrza.11. Schowek.12. Pokrętło rozdziału nawiewanego powietrza.13. Wyłącznik recyrkulacji.14. Pokrętło regulacji prędkości elektrowentylatora.15. Wyłącznik układu klimatyzacji.16. Pokrętło regulacji temperatury nawiewanego powietrza.17. Wyłącznik zapłonu.18. Dźwignia blokowania położenia kierownicy.19. Dźwignia otwierania pokrywy komory silnika.20. Półka/pokrywa skrzynki bezpieczników.21.
2 z 61 2009-05-23 12:09
Stałe kratki nawiewu powietrza na szyby boczne.1.
Lancia Ypsilon
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bart/Pulpit/instr002_poznaw.htm
Lewa dźwignia pod kierownicą (światła zewnętrzne/kierunkowskazy).2. Poduszka powietrzna /air bag/ (o ile przewidziano).3. Prawa dźwignia pod kierownicą (wycieraczka szyby przedniej / wycieraczka szyby tylnej / spryskiwacze).4. Zestaw wskaźników i lampki sygnalizacyjne.5. Zespół wyłączników.6. Miejsce na radioodbiornik samochodowy.7. Szczeliny nawiewu powietrza na szybę przednią.8. Gniazdo głośnika (tweeter).9. Regulowane boczne kratki nawiewu powietrza.10. Schowek.11. Pokrętło rozdziału nawiewanego powietrza.12. Suwak włączania recyrkulacji.13. Pokrętło regulacji prędkości elektrowentylatora.14. Pokrętło regulacji temperatury nawiewanego powietrza.15. Wyłącznik zapłonu.16. Dźwignia blokowania położenia kierownicy.17. Dźwignia otwierania pokrywy komory silnika.18. Półka/pokrywa skrzynki bezpieczników.19.
[powrót do góry]
SYSTEM LANCIA CODE
Aby lepiej zabezpieczyć samochód przed kradzieŜą, wyposaŜono go w układ elektroniczny blokujący uruchomienie silnika LANCIA CODE, który włącza się automatycznie z chwilą wyjęcia kluczyka z wyłącznika zapłonu. Kluczyki wyłącznika zapłonu posiadają wbudowane elektroniczne urządzenie (transponder), przesyłające zakodowany sygnał do centralki Lancia CODE, która po rozpoznaniu kodu kluczyka umoŜliwia uruchomienie silnika.
3 z 61 2009-05-23 12:09
KLUCZYKI
Lancia Ypsilon
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bart/Pulpit/instr002_poznaw.htm
Samochód moŜe być wyposaŜony w trzy rodzaje kluczyków (rys. 1).
Samochód posiada jeden kluczyk A oraz kluczyki B lub C w zaleŜności od wybranej wersji;
wersje bez nadajnika zdalnego sterowania - posiadają dwa kluczyki B wersje z nadajnikiem zdalnego otwierania/zamykania zamka centralnego - jeden kluczyk B i jeden kluczyk C wersje ze zdalnym sterowaniem elektronicznym urządzeniem alarmowym - dwa kluczyki C
Kluczyk A z bordową nasadką jest kluczykiem głównym "master". Samochód wyposaŜony jest tylko w jeden kluczyk główny "master", który słuŜy do wprowadzenia kodów kluczyków wyłącznika zapłonu w ASO, w przypadku zgubienia, uszkodzenia lub konieczności zamówienia dodatkowych kluczyków przez uŜytkownika. Kluczyk ten zaleca się przechowywać oddzielnie (nie w samochodzie) i uŜywać tylko w przypadkach absolutnie koniecznych.
rys. 1
Bez tego kluczyka wszelkie naprawy układu Lancia CODE oraz naprawy centralki elektronicznej sterowania silnikiem są niemoŜliwe.
Kluczyk B, z czarną nasadką jest normalnym kluczykiem do samochodu i słuŜy do:
uruchomienia silnika otwarcia / zamknięcia drzwi otwarcia pokrywy bagażnika otwarcia pokrywy wlewu paliwa
Kluczyk C (który dostarczany jest alternatywnie z kluczykiem B), słuŜy do wykonywania tych samych funkcji co kluczyk B oraz steruje zdalnym odblokowaniem / zablokowaniem przednich drzwi i włączaniem / wyłączaniem urządzenia alarmowego.
Razem z kluczykami dostarczona jest karta kodowa "CODE" (rys. 2), która zawiera:
D - kod elektroniczny, słuŜący do awaryjnego uruchomienia samochodu (patrz "Uruchomienie awaryjne samochodu" w rozdziale "W przypadku awarii").
E - kod mechaniczny linii ząbków kluczyka, słuŜący do wykonania ewentualnych duplikatów kluczyków.
F - dwa miejsca do umieszczania naklejek z kodami "Elektronicznego urządzenia alarmowego", montowanego jako opcja.
4 z 61 2009-05-23 12:09
rys. 2
Lancia Ypsilon
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bart/Pulpit/instr002_poznaw.htm
NaleŜy mieć zawsze przy sobie odnotowany kod z karty kodowej (nie zostawiać karty kodowej nigdy w samochodzie), poniewaŜ moŜe okazać się on konieczny dla awaryjnego uruchomienia silnika.
Kartę kodową wraz z kluczykiem głównym "master", z uchwytem w kolorze bordowym, naleŜy przechowywać w bezpiecznym miejscu (nie w samochodzie.
FUNKCJONOWANIE
Za kaŜdym razem, gdy kluczyk wyłącznika zapłonu obrócony zostanie w połoŜenie STOP lub w PARK, elektroniczny system blokuje centralkę układu wtryskowego. Silnika nie moŜna wtedy uruchomić.
Podczas uruchomienia silnika, gdy kluczyk w wyłączniku zapłonu znajduje się w połoŜeniu MAR:
1.
2.
jeżeli kod kluczyka zostanie rozpoznany, lampka w zestawie wskaźników zasygnalizuje to krótkim błyśnięciem; system po rozpoznaniu kodu kluczyka włącza zablokowane funkcje sterowania silnika i samochód można uruchomić po obróceniu kluczyka w wyłączniku zapłonu w położenie AVV.
jeżeli lampka świeci się razem z lampką sygnalizacyjną awarii układu wtryskowego oznacza to, że kod kluczyka nie został rozpoznany przez system. W takim przypadku należy obrócić kluczyk w wyłączniku zapłonu w położenie STOP, a następnie w MAR. Jeżeli lampka nadal się świeci, należy spróbować uruchomienia silnika pozostałymi kluczykami.
JeŜeli kody kluczyków nie zostaną rozpoznane przez system, naleŜy wykonać uruchomienie awaryjne samochodu (patrz rozdział "W razie awarii") i zwrócić się do najbliŜszej stacji ASO.
Podczas jazdy samochodu, gdy kluczyk w wyłączniku zapłonu znajduje się w połoŜeniu MAR:
1.
2.
jeżeli lampka zapali się, oznacza to, że układ przeprowadza autodiagnostykę (np. przy spadku napięcia i instalacji elektrycznej samochodu).
jeżeli lampka świeci się światłem pulsującym, oznacza to, że samochód nie jest zabezpieczony przed kradzieżą. W takim przypadku należy zwrócić się do ASO, aby wprowadzić do pamięci centralki systemu kody wszystkich posiadanych kluczyków.
UWAGA: W razie upadku lub uderzenia kluczyka wyłącznika zapłonu, moŜe nastąpić uszkodzenie elementu elektronicznego znajdującego się w uchwycie kluczyka.
UWAGA: KaŜdy kluczyk wyłącznika zapłonu posiada swój własny kod, róŜny od innych i dlatego kod kaŜdego kluczyka powinien być zapamiętany w centralce.
DODATKOWE KLUCZYKI
5 z 61 2009-05-23 12:09
W przypadku konieczności posiadania kluczyków dodatkowych (maksymalnie siedem kluczyków), naleŜy ich kody
Lancia Ypsilon
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bart/Pulpit/instr002_poznaw.htm
wprowadzić do pamięci centralki. W tym celu zwrócić się do ASO i przekazać kluczyki dotychczas posiadane, kluczyki nowe, kluczyk główny "master" z uchwytem w kolorze bordowym oraz kartę kodową "CODE".
Kody kluczyków nie dostarczonych do ASO zostaną skasowane z pamięci centralki, aby nie mogły być uŜyte do uruchomienia samochodu przez niepowołane osoby.
Przy sprzedaŜy samochodu nowy właściciel powinien otrzymać kluczyk z uchwytem bordowym (oraz wszystkie kluczyki) i kartę kodową "CODE CARD"
[powrót do góry]
ELEKTRONICZNE URZĄDZENIE ALARMOWE (gdzie przewidziano)
Elektroniczne urządzenie alarmowe spełnia następujące funkcje:
zdalnie steruje otwarciem / zamknięciem centralnego zamka drzwi,
zabezpiecza przed otwarciem drzwi, pokrywy komory silnika i pokrywy bagażnika przez niepowołane osoby,
reaguje na ruch wewnątrz nadwozia (zabezpieczenie objętościowe), lub uderzenia o nadwozie.
JAK WŁĄCZYĆ I WYŁĄCZYĆ URZĄDZENIE ALARMOWE
Urządzenie alarmowe Lancii Y sterowane jest odbiornikiem znajdującym się w lampie oświetlenia wnętrza samochodu i włączane nadajnikiem zdalnego sterowania, wbudowanym w uchwyt kluczyka wyłącznika zapłonu.
Urządzenie moŜna włączyć, gdy kluczyk wyłącznika zapłonu znajduje się w połoŜeniu STOP lub PARK.
Centralka sterująca urządzeniem alarmowym wbudowana jest w samozasilaną syrenę, którą moŜna wyłączyć.
Aby włączyć urządzenie alarmowe: nacisnąć krótko przycisk C (rys. 3) nadajnika. Urządzenie zasygnalizuje to sygnałem "beep" i kierunkowskazy zaświecą się na około 3 sekundy (w samochodach przeznaczonych na rynki, w których przepisy na to zezwalają). Lampka sygnalizacyjna A (rys. 6) urządzenia alarmowego będzie świeciła światłem pulsacyjnym przez cały czas, gdy urządzenie jest włączone.
Aby wyłączyć urządzenie alarmowe: nacisnąć ponownie przycisk nadajnika. Urządzenie zasygnalizuje to dwoma sygnałami "beep" i światła kierunkowskazów błysną dwa razy (w samochodach przeznaczonych na rynki, w których przepisy na to zezwalają).
Wyłączenie zabezpieczenia objętościowego. Przed włączeniem urządzenia alarmowego istnieje moŜliwość wyłączenia zabezpieczenia objętościowego w następujący sposób: obrócić kluczyk w połoŜenie STOP, następnie szybko obrócić kluczyk w połoŜenie MAR i ponownie w STOP. W tym połoŜeniu wyjąć kluczyk.
Lampka sygnalizacyjna w desce rozdzielczej zapali się na około 2 sekundy, potwierdzając wyłączenie zabezpieczenia objętościowego.
Aby włączyć zabezpieczenie objętościowe, naleŜy przed włączeniem urządzenia alarmowego, odczekać ponad 30 sekund, po obróceniu kluczyka w połoŜenie MAR lub nastąpi to samoczynnie przy następnym włączeniu urządzenia alarmowego.
JeŜeli po wyłączeniu zabezpieczenia objętościowego konieczne będzie obrócenie kluczyka wyłącznika zapłonu w połoŜenie MAR (np. zamknięcie szyby podnośnikiem elektrycznym), naleŜy obrócić kluczyk w połoŜenie MAR, uruchomić podnośnik szyby i następnie obrócić kluczyk w połoŜenie STOP. W tym przypadku w ciągu 30 sekund, zabezpieczenie objętościowe nie
6 z 61 2009-05-23 12:09
zostanie włączone.
Lancia Ypsilon
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bart/Pulpit/instr002_poznaw.htm
Wyłączanie syreny urządzenia alarmowego. Istnieje moŜliwość wyłączenia syreny urządzenia alarmowego - nacisnąć i przytrzymać powyŜej 4 sekund przycisk nadajnika.
Urządzenie zasygnalizuje to pięcioma sygnałami "beep", potwierdzając, Ŝe syrena urządzenia została wyłączona a urządzenie pozostaje włączone.
AUTODIAGNOSTYKA URZĄDZENIA
JeŜeli po włączeniu urządzenia alarmowego, po sygnale "beep" nastąpi (po 1 sekundzie) drugi dłuŜszy "beep", naleŜy sprawdzić zamknięcie drzwi, pokrywy komory silnika i bagaŜnika. Następnie włączyć urządzenie alarmowe. JeŜeli sytuacja się powtórzy, zwrócić się do ASO Lancia.
NADAJNIK ZDALNEGO STEROWANIA (rys. 3)
Nadajnik urządzenia alarmowego wbudowany jest w kluczyku wyłącznika zapłonu i posiada przycisk C oraz diodę D. Przycisk słuŜy do włączania urządzenia, natomiast dioda sygnalizuje przekazywanie kodu do odbiornika.
Nadajnik działa na zasadzie fal radiowych i jest typu kierunkowego - naleŜy skierować go zawsze w stronę odbiornika stojąc w pobliŜu samochodu.
rys. 3
PROGRAMOWANIE URZĄDZENIA
JeŜeli samochód jest nowy, urządzenie alarmowe zaprogramowane jest w ASO Lancia. Gdy jest ewentualna potrzeba zaprogramowania dalszych nadajników, naleŜy zwrócić się do ASO Lancia.
7 z 61 2009-05-23 12:09
rys. 4
Lancia Ypsilon
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bart/Pulpit/instr002_poznaw.htm
Aby zaprogramować urządzenie muszą być spełnione następujące warunki:
urządzenie alarmowe wyłączone nadajnikiem zdalnego sterowania,
kluczyk urządzenia alarmowego obrócony w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara w pozycję "ON" (patrz rozdział "Jak wyłączyć urządzenie alarmowe"),
kluczyk w wyłączniku zapłonu w położeniu STOP lub wyjęty,
drzwi zamknięte, ale nie zablokowany zamkiem centralnym.
Aby zaprogramować urządzenie naleŜy:
1.
2.
3.
nacisnąć i przytrzymać wciśnięty przycisk A - rys. 4 zaostrzonym przedmiotem (np. długopisem); czerwona lampka B zacznie świecić światłem pulsującym,
trzymać naciśnięty przycisk A a drugą ręką nacisnąć przycisk nadajnika zdalnego sterowania, kierując go w stronę odbiornika z odległości minimum 40 cm; lampka B zacznie świecić światłem ciągłym oznaczając, że kod został zapamiętany,
w tym momencie należy zwolnić przycisk odbiornika w lampie oświetlenia wnętrza - programowanie zostało zakończone.
JeŜeli lampka B będzie świeciła światłem pulsującym, naleŜy powtórzyć programowanie.
UWAGA: Funkcjonowanie urządzenia alarmowego jest róŜne, w zaleŜności od przepisów obowiązujących na rynku, na którym samochód jest sprzedawany. Dlatego wyŜej opisane operacje naleŜy bezwzględnie wykonać w ASO Lancia.
Dodatkowe nadajniki zdalnego sterowania
Odbiornik moŜe zapamiętać maksymalnie 8 nadajników.
JeŜeli jest potrzeba posiadania dodatkowych nadajników naleŜy programowanie wykonać dla wszystkich posiadanych nadajników.
Następnie centralka urządzenia alarmowego zablokuje programowanie, aby uniemoŜliwić rozpoznanie przez odbiornik innego nadajnika (nie zaprogramowanego).
JeŜeli jest potrzeba zaprogramowania nowego nadajnika naleŜy zwrócić się do ASO Lancia przynosząc ze sobą kluczyk główny z uchwytem bordowym, wszystkie posiadane kluczyki i kartę kodową "CODE".
WYMIANA BATERII
JeŜeli po naciśnięciu przycisku nadajnika zdalnego sterowania dioda nadajnika błyśnie tylko 1 raz lub lampka A (rys. 6) w desce rozdzielczej pozostaje zapalona do momentu obrócenia kluczyka wyłącznika zapłonu w połoŜenie MAR, naleŜy wymienić baterię w nadajniku na nową, tego samego typu.
Aby wymienić baterię nadajnika naleŜy otworzyć pokrywę nadajnika, włoŜyć nową baterię zgodnie ze wskazanymi biegunami i zamknąć pokrywę.
Po wymianie baterii działanie nadajnika ustabilizuje się po drugim naciśnięciu przycisku nadajnika.
8 z 61 2009-05-23 12:09
Rozładowane baterie są szkodliwe dla środowiska. Powinny być zbierane w odpowiednich pojemnikach,
Lancia Ypsilon
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bart/Pulpit/instr002_poznaw.htm
zgodnie z obowiązującymi przepisami.
KIEDY WŁĄCZA SIĘ ALARM
Przy włączonym urządzeniu alarmowym alarm włącza się gdy:
otwarte zostaną drzwi, pokrywa komory silnika lub pokrywa bagażnika,1.
odłączony zostanie akumulator lub przecięte przewody elektryczne,2.
nastąpi włamanie do wnętrza samochodu (zabezpieczenie objętościowe),3.
samochód zostanie uderzony z zewnątrz,4.
kluczyk w wyłączniku zapłonu zostanie obrócony w położenie MAR.5.
Po włączeniu alarmu włącza się syrena na około 26 sekund (maksymalnie 3 cykle alarmowania z przerwami sześciosekundowymi, jeŜeli przyczyna powodująca włączenie urządzenia występuje w sposób ciągły) a lampy kierunkowskazów świecą światłem pulsującym przez około 5 minut (w samochodach przeznaczonych na rynki, gdzie przepisy na to zezwalają).
Po wyłączeniu alarmu urządzenie alarmowe przechodzi w normalny stan czuwania.
Aby wcześniej przerwać alarm naleŜy nacisnąć przycisk nadajnika zdalnego sterowania. JeŜeli okaŜe się to nieskuteczne, naleŜy w urządzeniu alarmowym obrócić kluczyk A (rys. 5) w połoŜenie "OFF" (patrz następny rozdział "Jak wyłączyć urządzenie alarmowe").
JAK WYŁĄCZYĆ URZĄDZENIE ALARMOWE (rys. 5)
JeŜeli wyładują się baterie nadajnika zdalnego sterowania albo nastąpi uszkodzenie urządzenia alarmowego, moŜna go wyłączyć przy pomocy jednego z dwóch kluczyków urządzenia alarmowego A.
rys. 5
Podnieść pokrywę komory silnika; centralka urządzenia alarmowego wraz z syreną znajduje się przed akumulatorem; wyjąć osłonę gumową zamka kluczyka, włoŜyć kluczyk urządzenia alarmowego do zamka i obrócić przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (pozycja "OFF"). Urządzenie alarmowe zostanie wyłączone.
Aby włączyć urządzenie, naleŜy obrócić kluczyk w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara (pozycja "ON"). Nie zostawiać kluczyka urządzenia alarmowego w zamku. Zamek zabezpieczony jest osłoną gumową, aby nie przedostawała się do niego woda lub kurz.
9 z 61 2009-05-23 12:09
PoniewaŜ urządzenie alarmowe pobiera energię, w przypadku postoju samochodu dłuŜej niŜ miesiąc, aby
Lancia Ypsilon
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bart/Pulpit/instr002_poznaw.htm
uniknąć rozładowania akumulatora, naleŜy wyłączyć urządzenie alarmowe nadajnikiem zdalnego sterowania oraz całkowicie wyłączyć urządzenie obracając kluczyk awaryjny urządzenia w połoŜenie "OFF".
JAK ROZPOZNAĆ CZY WŁĄCZYŁ SIĘ ALARM
JeŜeli lampka A (rys. 6) znajdująca się w desce rozdzielczej świeci się światłem pulsującym po wyłączeniu urządzenia alarmowego nadajnikiem zdalnego sterowania, oznacza to, Ŝe nastąpiło wtargnięcie do samochodu.
Lampka zgaśnie gdy kluczyk wyłącznika zapłonu obrócony zostanie w połoŜenie MAR.
rys. 6
WYŁĄCZNIK ZAPŁONU
Kluczyk wyłącznika zapłonu moŜna ustawić w czterech róŜnych pozycjach, rys. 7.
STOP: silnik wyłączony, kluczyk można wyjąć, blokada kolumny kierowniczej. Niektóre urządzenia elektryczne (np. radio, zamek centralny, elektroniczne urządzenie alarmowe itp.) pozostają zasilane elektrycznie.
MAR: pozycja podczas jazdy. Wszystkie urządzenia elektryczne włączone.
AVV: rozruch silnika.
PARK: silnik wyłączony, można włączyć światła pozycyjne, kluczyk można wyjąć, włączona blokada kolumny kierowniczej. Aby ustawić kluczyk w położeniu PARK, należy nacisnąć przycisk A.
[powrót do góry]
W przypadku naruszenia wyłącznika zapłonu (np. przy próbie kradzieŜy samochodu) przed wyruszeniem w drogę naleŜy zlecić jego sprawdzenie w ASO Lancia.
10 z 61 2009-05-23 12:09
rys. 7
Lancia Ypsilon
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bart/Pulpit/instr002_poznaw.htm
BLOKADA KOLUMNY KIEROWNICZEJ
Włączenie: gdy kluczyk w wyłączniku zapłonu znajduje się w pozycji PARK lub STOP wyjąć kluczyk z wyłącznika zapłonu i obrócić kierownicę do zablokowania.
Wyłączenie: obracać lekko kierownicą podczas przekręcania kluczyka w połoŜenie MAR.
Nie wyjmować nigdy kluczyka z wyłącznika zapłonu podczas jazdy, gdyŜ spowodowałoby to zablokowanie kierownicy przy pierwszym skręcie. Obowiązuje to równieŜ podczas holowania samochodu.
[powrót do góry]
DOSTOSOWANIE DO WYMAGAŃ INDYWIDUALNYCH
Regulację siedzenia naleŜy przeprowadzać tylko w czasie postoju samochodu.
SIEDZENIA PRZEDNIE
Regulacja wzdłuŜna siedzenia
Podnieść dźwignię A (rys. 8) i przesunąć siedzenie w przód lub w tył. Po zwolnieniu dźwigni sprawdzić, czy siedzenie zablokowało się prawidłowo w prowadnicach, próbując przesunąć je w przód lub w tył. Nie zablokowane siedzenie moŜe przesunąć się w prowadnicach podczas jazdy.
Regulacja wysokości siedzenia (gdzie przewidziano)
11 z 61 2009-05-23 12:09
Wysunąć dźwignię teleskopową B (rys. 8); podnieść lub obniŜyć dźwignię, aby wyregulować odpowiednią wysokość
Lancia Ypsilon
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bart/Pulpit/instr002_poznaw.htm
siedzenia.
UWAGA: Regulacji naleŜy dokonać siedząc na siedzeniu.
rys. 8
Regulacja pochylenia oparcia siedzenia
Obracając pokrętłem C (rys. 8) ustawić oparcie siedzenia w odpowiedniej pozycji.
Regulacja lędźwiowa (gdzie przewidziano)
Zapewnia plecom lepsze oparcie.
Do regulacji słuŜy pokrętło D (rys. 9).
rys. 9
ZAGŁÓWKI
Aby zwiększyć bezpieczeństwo w samochodzie zamontowano zagłówki o regulowanej wysokości, który blokują się w wymaganej pozycji.
12 z 61 2009-05-23 12:09
rys. 10
Lancia Ypsilon
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bart/Pulpit/instr002_poznaw.htm
Siedzenia tylne wyposaŜone są w zagłówki (rys. 11) o regulowanej wysokości, które moŜna wyjąć, gdy jest potrzeba złoŜenia siedzeń tylnych.
Aby wyjąć zagłówek, naleŜy:
odłączyć zaczepy blokujące oparcie siedzenia tylnego i przechylić oparcie,1.
pociągnąć kompletny zagłówek w górę do oporu,2.
nacisnąć przyciski A znajdujące się w dolnej części podpórek i wyjąć zagłówek.3.
rys. 11
Aby zamontować zagłówek, naleŜy włoŜyć podpórki w gniazda, gdy oparcie siedzenia tylnego jest przechylone w przód i wsunąć je w dół.
NaleŜy pamiętać, Ŝe zagłówki powinny być tak wyregulowane, aby opierała się na nich głowa a nie szyja. Tylko w tej pozycji stanowią zabezpieczenie przy ewentualnym zderzeniu samochodu.
DOSTĘP DO SIEDZEŃ TYLNYCH (rys. 12)
Do siedzeń tylnych moŜna łatwo dostać się z dwóch stron samochodu.
Pociągnąć w górę uchwyt A, pochylić oparcie i przesunąć w przód siedzenie (tylko po stronie pasaŜera).
Urządzenie powrotne umoŜliwia automatyczny powrót siedzenia kierowcy w pozycję zajmowaną poprzednio. NaleŜy jednak zawsze upewnić się, czy siedzenie zostało zablokowane prawidłowo w prowadnicach, próbując przesunąć je w przód i w tył.
13 z 61 2009-05-23 12:09
Lancia Ypsilon
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bart/Pulpit/instr002_poznaw.htm
rys. 12
KIEROWNICA (rys. 13)
Aby wyregulować połoŜenie kierownicy: (gdzie przewidziano)
przesunąć dźwignię A w pozycję 1,1.
wyregulować położenie kierownicy,2.
przesunąć dźwignię w pozycję 2, aby zablokować kolumnę kierownicy w wymaganym położeniu.3.
Regulację moŜna przeprowadzać tylko w czasie postoju samochodu.
rys. 13
LUSTERKO WSTECZNE WEWNĘTRZNE (rys. 14)
PołoŜenie lusterka moŜna regulować dźwignią A:
pozycja normalna1.
pozycja przeciwodblaskowa2.
Lusterko wyposaŜone jest w mechanizm zabezpieczający, który odczepia je w przypadku zderzenia.
14 z 61 2009-05-23 12:09
Lancia Ypsilon
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bart/Pulpit/instr002_poznaw.htm
rys. 14
LUSTERKA WSTECZNE ZEWNĘTRZNE
Regulacja z wnętrza samochodu (rys. 15)
Aby ustawić lusterko w wymaganej pozycji, naleŜy regulować uchwytem A.
rys. 15
Regulacja elektryczna lusterka (gdzie przewidziano) (rys. 16)
Regulacja elektryczna moŜliwa jest tylko gdy kluczyk w wyłączniku zapłonu jest w pozycji MAR.
Aby wyregulować lusterko, naleŜy nacisnąć jeden z czterech kierunków na wyłączniku A.
Przyciskiem B moŜna wybrać lusterko (lewe lub prawe), które chcemy wyregulować.
Lusterka regulowane elektrycznie wyposaŜone są w elektryczne urządzenie słuŜące do ogrzewania lusterka, aby je odszronić / odrosić, które włącza się automatycznie po włączeniu ogrzewania szyby tylnej.
15 z 61 2009-05-23 12:09
rys. 16
Lancia Ypsilon
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bart/Pulpit/instr002_poznaw.htm
[powrót do góry]
PASY BEZPIECZEŃSTWA
JAK UŻYWAĆ PASÓW BEZPIECZEŃSTWA (siedzeń przednich i tylnych) (rys. 17)
Aby zapiąć pas, naleŜy wsunąć zaczep A pasa bezpieczeństwa do gniazda B, aŜ do usłyszenia zatrzasku blokady.
Pociągnąć lekko taśmę pasa. JeŜeli się zablokuje, puścić taśmę tak, aby nawinęła się na mechanizm zwijacza i ponownie pociągnąć. W trakcie wykonywania tych czynności unikać gwałtownych ruchów.
rys. 17
Dolna część pasa siedzeń przednich przesuwa się pod obejmą, która ułatwia zapięcie pasa przy zakładaniu go.
Aby odpiąć pas, nacisnąć przycisk C. Przy zwijaniu pasa przytrzymać go odpowiednio, aby taśma pasa nie poskręcała się.
Taśma pasa, wychodząca ze zwijacza, reguluje się automatycznie do długości najbardziej odpowiedniej dla osoby zapinającej pas, umoŜliwiając równocześnie swobodę ruchów. Podczas postoju samochodu, mocne pochylenie ciała w przód spowoduje zablokowanie taśmy pasa. Ponadto mechanizm zwijacza blokuję taśmę przy zbyt szybkim jej wyciąganiu, w przypadku gwałtownego hamowania, zderzeń samochodu lub pokonywaniu zakrętów z bardzo duŜą prędkością.
16 z 61 2009-05-23 12:09
Aby zabezpieczenie osób w samochodzie było maksymalnie skuteczne, ustawić oparcie siedzenia w pozycji
Lancia Ypsilon
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bart/Pulpit/instr002_poznaw.htm
podniesionej, oprzeć plecy i wyregulować pas tak, aby ściśle przylegał do klatki piersiowej i bioder.
REGULACJA WYSOKOŚCI MOCOWANIA PASÓW BEZPIECZEŃSTWA (rys. 18)
Wyregulować wysokość mocowania pasa bezpieczeństwa, dostosowując ją do budowy ciała. MoŜe to w razie wypadku zmniejszyć w znacznym stopniu obraŜenia.
Poprawnie wyregulowana taśma pasa powinna przechodzić pomiędzy ramieniem i szyją.
Wysokość mocowania pasa bezpieczeństwa moŜna wyregulować w czterech róŜnych pozycjach.
rys. 18
Aby podnieść: naleŜy przesunąć przelotkę B do wymaganej pozycji.
Aby obniŜyć: naleŜy nacisnąć dźwignię A, przesuwając jednocześnie w dół przelotkę B do wymaganej pozycji.
Po wyregulowaniu zawsze sprawdzić czy suwak, do którego zamocowana jest przelotka, został prawidłowo zablokowany w jednej ze stałych pozycji i nie przesuwa się.
[powrót do góry]
NAPINACZE PASÓW BEZPIECZEŃSTWA
Aby zapewnić skuteczniejsze działanie przednich pasów bezpieczeństwa, Lancia Y wyposaŜona została w mechaniczne napinacze pasów bezpieczeństwa, z wyjątkiem wersji wyposaŜonych w poduszkę powietrzną, które posiadają napinacze pasów bezpieczeństwa sterowane elektronicznie. Czujnik urządzenia sygnalizuje, Ŝe samochód jest w trakcie zderzenia i urządzenie cofa o kilka centymetrów taśmę pasa. Powoduje to dokładne przyleganie pasa do ciała zanim rozpocznie się akcja zatrzymywania. Po uruchomieniu napinacza pasy zostaną zablokowane. Taśmy pasa nie wolna regenerować, jeŜeli napinacz
17 z 61 2009-05-23 12:09
został uruchomiony i pas zablokowany.
Lancia Ypsilon
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bart/Pulpit/instr002_poznaw.htm
Napinacz pasa nie wymaga Ŝadnych regulacji mechanicznych ani smarowania. KaŜda modyfikacja oryginalnego mechanizmu spowoduje jego uszkodzenie. JeŜeli w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń (powodzie, sztormy itd.), mechanizm napinacza pasa zostanie zamoczony lub zabrudzony błotem, naleŜy bezwarunkowo go wymienić.
Aby działanie napinacza pasa było maksymalne skutecznie, pas bezpieczeństwa powinien ściśle przylegać do klatki piersiowej i bioder.
Napinacz pasa moŜe być uŜyty tylko jeden raz. Po wypadku i uruchomieniu napinacza zwrócić się do ASO Lancia w celu jego wymiany.
Mocne uderzenia, wibracje lub nagrzanie powierzchni wokół napinacza (powyŜej 100ºC przez czas dłuŜszy niŜ sześć godzin) mogą spowodować jego uruchomienie. Wibracje spowodowane nierówną nawierzchnią jezdni, dziurami w jezdni, najechaniem na krawęŜnik itp. nie spowodują uruchomienia napinacza pasa bezpieczeństwa. JeŜeli jednak pojawią się wątpliwości co do jego funkcjonowania, naleŜy zwrócić się do ASO Lancia w celu sprawdzenia działania napinacza.
STOSOWANIE TYLNYCH PASÓW BEZPIECZEŃSTWA (rys. 19)
Pasy bezpieczeństwa siedzeń tylnych powinny być zapięte zgodnie ze schematem przedstawionym na rysunku poniŜej.
Aby uniknąć pomyłkowego zapięcia pasów, zróŜnicowano wymiary zaczepów oraz gniazd tak, Ŝe niemoŜliwe jest wsunięcie zaczepów pasów bocznych do gniazda pasa środkowego.
Pas naleŜy zapiąć przy wyprostowanej klatce piersiowej i plecach przylegających do oparcia siedzenia.
rys. 19
UWAGA: Pas jest wyregulowany prawidłowo, gdy ściśle przylega do bioder.
NaleŜy pamiętać, Ŝe w przypadku gwałtownego zderzenia pasaŜerowie siedzeń tylnych, którzy nie zapną pasów bezpieczeństwa, stanowią powaŜne zagroŜenie dla kierowcy i pasaŜera z siedzeń przednich.
18 z 61 2009-05-23 12:09
Lancia Ypsilon
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bart/Pulpit/instr002_poznaw.htm
STOSOWANIE PASA MIEJSCA ŚRODKOWEGO (rys. 20)
Aby zapiąć pas: wsunąć zaczep A do gniazda B, aŜ do usłyszenia zatrzasku blokady.
Aby odpiąć pas: nacisnąć przycisk C.
Aby wyregulować pas: przesunąć taśmę pasa w klamrze D, pociągnąć za końcówkę taśmy E - aby skrócić lub za odcinek F
aby wydłuŜyć taśmę pasa.
rys. 20
OGÓLNE UWAGI NA TEMAT STOSOWANIA PASÓW BEZPIECZEŃSTWA I SYSTEMÓW ZABEZPIECZAJĄCYCH DZIECI.
NaleŜy zawsze zapinać pasy na siedzeniach przednich i tylnych! PodróŜowanie bez zapiętych pasów zwiększa ryzyko powaŜnych uszkodzeń lub śmierci w przypadku zderzenia, nawet wtedy gdy samochód wyposaŜony jest w poduszkę powietrzną Air Bag.
rys. 21
Taśma pasa nie moŜe być poskręcana. Górna część powinna przechodzić znad pleców i przecinać po przekątnej klatkę piersiową. Dolna część powinna przylegać do biodra a nie do brzucha, aby uniemoŜliwić wyślizgnięcie się do przodu (rys. 21). Nie stosować zapinek, zaczepów itd., które mogą spowodować
19 z 61 2009-05-23 12:09
Loading...
+ 42 hidden pages