Kia Picanto 2014 Owner's Manual [pl]

FIRMA Kia
Dziękujemy, że staliście się Państwo właścicielem samochodu marki Kia
Kia Motors, jako światowy producent samochodów, przywiązujący szczególną wagę to tego, by konstruować wysokiej jakości pojazdy w korzystnej cenie, dokłada wszelkich starań, aby zapewnić klientom nadspodziewanie sprawną obsługę serwisową, z której będą czerpać prawdziwą przyjemność.
W naszych przedstawicielstwach handlowych doświadczycie Państwo "Rodzinnej troskliwości i opieki", dającej poczucie ciepła, gościnności i zaufania, czyli uczuć, o które dbają ludzie myślący o innych.
Wszystkie informacje zawarte w tej instrukcji obsługi są dokładne w chwili ich publikowania. Z uwagi jednak na politykę stałego doskonalenia naszych produktów, Kia zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian w dowolnym czasie.
Instrukcja ta obejmuje wszystkie modele samochodów Kia i zawiera opisy oraz wyjaśnienia wyposażenia zarówno opcjonalnego jak i standardowego. W związku z tym możecie Państwo napotkać w niej teksty, które nie będą dotyczyły Waszego pojazdu.
Życzymy radości z użytkowania pojazdu i doświadczenia
"Rodzinnej troskliwości i opieki" w przedstawicielstwach Kia !
1 i
Dziękujemy za wybranie samochodu Kia. Kiedy będziesz potrzebował serwisu, pamiętaj, że nikt
nie zna się tak na Twoim samochodzie jak autoryzowany sprzedawca. Posiada on wyszkolonych w fabryce techników, zalecane narzędzia specjalne , oryginalne części zamienne Kia i dołoży wszelkich starań byś był zadowolony z jego usług.
Jeśli pojazd zostanie sprzedany, niniejsza publikacja powinna pozostać przy samochodzie, ponieważ zawarte w niej ważne informacje będą istotne również dla kolejnych właścicieli.
Niniejsza instrukcja zawiera informacje na temat eksploatacji, konserwacji i bezpieczeństwa Twojego nowego samochodu. Uzupełniają ją Książka gwarancyjna i Instrukcja konserwacji zawierające ważne informacje na temat wszelkich gwarancji obejmujących Twój samochód. Zalecamy uważne przeczytanie wszystkich tych publikacji i przestrzeganie zawartych w nich zaleceń, aby korzystanie z pojazdu było satysfakcjonujące i bezpieczne.
Kia oferuje szeroką gamę opcji, komponentów i funkcji w każdym ze swoich różnorakich modeli.
Dlatego też wyposażenie opisane w niniejszej instrukcji oraz różne ilustracje mogą nie dotyczyć Twojego pojazdu.
Informacje i dane techniczne zawarte w niniejszej instrukcji były zgodne ze stanem rzeczywistym w chwili drukowania materiałów. Kia zastrzega sobie prawo do przerwania produkcji lub zmiany danych technicznych, czy też konstrukcji w dowolnej chwili bez wcześniejszego powiadamiania i bez wynikających z tego jakichkolwiek zobowiązań. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z autoryzowanym sprzedawcą Kia Motors.
Zależy nam byś pozostał użytkownikiem naszej marki oraz by nasze samochody sprawiały Tobie przyjemność jazdy i satysfakcję.
© 2013 Kia MOTORS Corp. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek powielanie
elektroniczne lub mechaniczne, również fotokopiowanie, zapisywanie lub powielanie z wykorzystaniem systemu przechowującego i przywołującego dane lub tłumaczenie w całości lub w częściach jest zabronione bez pisemnej zgody Kia MOTORS Corporation.
Wydrukowano w Korei.
Przedmowa
1 ii
q
q
1
2
3
4
5
6
7
8
I
Wstęp
Wygląd samochodu
Systemy bezpieczeństwa samochodu
Poznawanie samochodu
Jazda samochodem
Postępowanie w przypadku awarii
Przeglądy i obsługa samochodu
Dane techniczne & Informacje dla Klientów
Indeks
SPIS TREŚCI
1
Jak korzystać z tej instrukcji / 1-2
Wymagania dotyczące paliwa / 1-3
Proces docierania samochodu / 1-5
Symbole wskaźników na tablicy rozdzielczej / 1-6
Wstęp
Wstęp
21
Chcemy pomóc Ci w czerpaniu możliwie największej przyjemności z jazdy Twoim samochodem. Twoja Instrukcja Użytkownika może pomóc Ci na wiele sposobów. Zdecydowanie zalecamy, abyś przeczytał całą instrukcję. Aby zmniejszyć ryzyko śmierci lub zranienia, konieczne jest przeczytanie akapitów oznaczonych słowem OSTRZEŻENIE i OSTROŻNIE umieszczonych w instrukcji.
W instrukcji tej ilustracje uzupełniają opisy, aby jak najlepiej wyjaśnić Ci jak czerpać radość z Twojego samochodu. Czytając przeznaczoną dla Ciebie instrukcję, poznajesz właściwości samochodu, ważne informacje o bezpieczeństwie oraz porady dotyczące prowadzenia w różnorodnych warunkach drogowych.
Ogólny układ instrukcji jest przedstawiony w Spisie Treści. Dobrym miejscem, aby zacząć jest indeks; zawiera on alfabetyczną listę wszystkich informacji z instrukcji.
Działy: Niniejsza instrukcja ma osiem działów i indeks. Każdy dział rozpoczyna się krótkim spisem treści dzięki czemu natychmiast można rozpoznać, czy zawartość danego działu zawiera potrzebne czytelnikowi informacje.
W tej instrukcji znajdziesz wiele paragrafów oznaczonych słowami OSTRZEŻENIE, OSTROŻNIE i UWAGA. Zostały one przygotowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo twojej osoby. Powinieneś uważnie przeczytać i przestrzegać WSZYSTKICH zasad postępowania oraz zaleceń umieszczonych w paragrafach oznaczonych słowami OSTRZEŻENIE, OSTROŻNIE i UWAGA.
UWAGA
Słowo UWAGA zostało wykorzystane do wskazania szczególnie interesujących i pomocnych informacji.
JAK KORZYSTAĆ Z TEJ INSTRUKCJI
OSTRZEŻENIE
Słowo OSTRZEŻENIE wskazuje na sytuację, w której zignorowanie zaleceń może spowodować zranienie, poważne uszkodzenia ciała lub śmierć.
OSTROŻNIE
Słowo OSTROŻNIE wskazuje na sytuację, w której zignorowanie zaleceń może spowodować uszkodzenie samochodu.
13
Wstęp
Silnik benzynowy
Bezołowiowa
Aby uzyskać optymalne osiągi pojazdu, zaleca się stosowanie benzyny bezołowiowej, zgodnej z wymaganiami normy EN 228, o liczbie oktanowej RON (Liczba oktanowa oznaczona metodą badawczą) 95 /AKI (Wskaźnik Przeciwstukowy) 91 lub wyższej.
Użytkownik może stosować benzynę o liczbie oktanowej w zakresie liczb RON 91~94/AKI 87~90, lecz może to mieć wpływ nie niewielki spadek osiągów samochodu.
Twój samochód został zaprojektowany w celu osiągnięcia maksymalnych osiągów na BENZYNIE BEZOŁOWIOWEJ, przy równoczesnej minimalizacji szkodliwości spalin oraz zanieczyszczenia świec zapłonowych.
Benzyna zawierająca etanol i metanol
Biopaliwa jako mieszaniny benzyny i etanolu (spirytus produkowany z ziarna) lub metanolu (spirytus wytwarzany z drewna) sprzedawane są zamiast paliwa ołowiowego lub z pewnym dodatkiem ołowiu.
Nie należy tankować biopaliwa zawierającego więcej niż 10% etanolu, nie należy tankować żadnego biopaliwa zawierającego jakikolwiek dodatek metanolu. Każde z tych biopaliw może powodować pogorszenie jazdy oraz uszkodzenie układu paliwowego.
Zaprzestań korzystania z każdego biopaliwa, jeżeli wystąpi pogorszenie jazdy.
Uszkodzenie samochodu lub trwałe pogorszenie jazdy może nie być objęte gwarancją, jeżeli jest rezultatem tankowania:
1. Biopaliwa zawierającego więcej niż 10% etanolu.
2. Biopaliwa zawierającego metanol.
3. Benzyny lub biopaliwa ołowiowego.
WYMAGANIA DOTYCZĄCE PALIWA
OSTROŻNIE
NIGDY NIE NALEŻY WYKORZYSTYWAĆ BENZYNY OŁOWIOWEJ. Stosowanie benzyny ołowiowej jest szkodliwe dla katalizatora i spowoduje uszkodzenie czujnika tlenu w układzie sterowania silnikiem oraz wpłynie na ograniczanie kontroli emisji spalin.
Nigdy nie dolewaj do zbiornika paliwa żadnych specyfików czyszczących układ paliwowy innych niż te, wyszczególnione w instrukcji. (Aby uzyskać szczegółowe informacje zasięgnij porady autoryzowanego sprzedawcy Kia).
OSTRZEŻENIE
• Nie dolewaj paliwa po tym jak pistolet samoczynnie wyłączy się podczas tankowania.
• Zawsze sprawdź, czy korek wlewu paliwa jest bezpiecznie zamocowany, aby uniknąć rozlania paliwa w razie wypadku.
Wstęp
41
Zastosowanie MTBE
Zgodnie z zaleceniami paliwo zawierające MTBE (eter metylo-trój­butylowy) więcej niż 15,0% (Zawartość tlenu 2,7% wagowo) nie powinno być stosowane w Twoim samochodzie.
Paliwo o stężeniu MTBE większym niż 15,0% (Zwartość tlenu 2,7% masy) może redukować osiągi samochodu i spowodować powstawanie korków oparów paliwa oraz problemy z rozruchem.
Nie należy stosować metanolu
Biopaliwa zawierające metanol (spirytus produkowany z drewna) nie powinny być stosowane do Twojego samochodu. Paliwo tego typu może zredukować osiągi samochodu i uszkodzić części układu paliwowego.
Dodatki do paliwa
Kia zaleca stosowanie benzyn dobrej jakości, spełniających europejskie normy odnośnie paliw (EN228) lub równoważnych.
Dla klientów, którzy nie korzystają z paliw dobrej jakości, regularnie zawierających dodatki do paliw, i mają problemy z uruchamianiem silników lub silniki nie pracują płynnie, jedna butelka dodatków dodana do zbiornika paliwa co 15 000 km (dla Europy)/ 5000 km (Poza Europą). Dodatki są dostępne u autoryzowanego sprzedawcy Kia, razem z informacjami odnośnie sposobu ich stosowania. Nie mieszać z innymi dodatkami do paliw.
OSTROŻNIE
Ograniczona Gwarancja Twojego Nowego Samochodu może nie obejmować kosztów naprawy układu paliwowego i uszkodzeń powodujących utratę osiągów spowodowanych stosowaniem benzyny zawierającej jakąkolwiek domieszkę metanolu lub więcej niż 15,0% eteru metylo-trój-butylowego (MTBE).
(Zwartość tlenu 2,7% wagowo).
OSTROŻNIE
Nigdy nie używaj biopaliwa zawierającego metanol. Zaprzestań tankowania jakiegokolwiek biopaliwa, które wpływa na pogorszenie jazdy.
15
Wstęp
Eksploatacja za granicą
Kierowca zamierzający pojechać swoim samochodem do innego kraju, powinien:
• Sprawdzić wszystkie lokalne przepisy dotyczące rejestracji i ubezpieczenia.
• Określić, czy dostępna jest tam odpowiednia benzyna.
Nie jest konieczny specjalny okres docierania. Stosując kilka następujących, prostych zasad ostrożności podczas pokonywania pierwszego 1000 km (600 mil) możesz zwiększyć osiągi, zmniejszyć zużycie paliwa oraz wydłużyć okres eksploatacji samochodu.
• Nie forsuj silnika.
• Prowadząc należy utrzymywać obroty w zakresie od 2000 do 4000 obr/min (obrotów na minutę).
• Nie utrzymuj jednej prędkości na dłuższych odcinkach drogi, zwalniaj lub przyspieszaj. Zmienna prędkość obrotowa silnika jest konieczna, aby go poprawnie dotrzeć.
• Unikaj gwałtownego hamowania, z wyjątkiem sytuacji niebezpiecznych, aby pozwolić na poprawne ułożenie się hamulców.
• Nie pozwól silnikowi pracować na obrotach biegu jałowego dłużej niż 3 minuty bez przerwy.
• Nie holuj przyczepy podczas pokonywania pierwszych 2000 km (1200 mil).
PROCES DOCIERANIA SAMOCHODU
SYMBOLE WSKAŹNIKÓW NA TABLICY ROZDZIELCZEJ
Wskaźnik ostrzegawczy niezapiętych pasów bezpieczeństwa
Kontrolka świateł drogowych
Kontrolka kierunkowskazu
Wskaźnik ostrzegawczy ABS*
Wskaźnik ostrzegawczy hamulca ręcznego i poziomu płynu hamulcowego
Wskaźnik ostrzegawczy ciśnienia oleju silnikowego
Kontrolka ESP*
Kontrolka wyłączenia ESP*
Wskaźnik usterek
Wskaźnik ostrzegawczy poduszki bezpieczeństwa*
Wskaźnik immobilizera
Wskaźnik ostrzegawczy niskiego poziomu paliwa
* :
jeżeli jest w wyposażeniu
Aby uzyskać dokładniejsze opisy,
skorzystaj z akapitu “Zestaw przyrządów i wskaźników tablicy rozdzielczej” w rozdziale 4.
Wskaźnik ostrzegawczy ładowania akumulatora
Lampka ostrzegawcza nadmiernej prędkości*
120
km/h
Wskaźnik tylnej lampy zespolonej
Wskaźnik ostrzegawczy niezamkniętych drzwi
Kontrolka przednich świateł przeciwmgielnych*
Kontrolka elektrycznego układu wspomagania kierownicy*
Wskaźnik niskiego napięcia baterii kluczyka*
Lampka kontrolna tylnego światła przeciwmgłowego*
Wskaźnik ostrzegawczy niezamkniętych drzwi
Wskaźnik pozycji dźwigni zmiany biegów*
Wskaźniki przełożenia mechanicznej skrzyni biegów*
Lampka ostrzegawcza pozostawienia kluczyka w stacyjce*
KEY OUT
Wskaźnik ECO*
ECO
Auto stop dla wskaźnika systemu ISG*
Kontrolka świateł mijania
Lampka ostrzegawcza temperatury płynu chłodzącego silnik
Wskaźnik paliwa benzynowego*
16
Wstęp
2
Przegląd wnętrza / 2-2 Prezentacja tablicy rozdzielczej / 2-3 Komora silnikowa / 2-4
Wygląd samochodu
Wygląd samochodu
22
PRZEGLĄD WNĘTRZA
1. Przycisk zablokowanych /
odblokowanych drzwi ....................4-16
2. Przełącznik blokady centralnego zamka
drzwi* ............................................4-17
3. Przełączniki sterowania oknami ze
wspomaganiem* ............................4-23
4. Przycisk blokowania okien ze
wspomaganiem* ............................4-26
5. Przełącznik sterowania zewnętrznymi
lusterkami wstecznymi* ................4-44
6. Przełącznik składania zewnętrznych
lusterek wstecznych* ....................4-45
7. Dźwignia otwierania pokrywy komory
silnikowej........................................4-29
8. Dźwignia otwierania pokrywy wlewu
paliwa ............................................4-31
9. Kierownica ....................................4-39
10. Sterowanie pochyleniem
kierownicy* . ................................4-40
11. Układ poziomowania wiązki świateł
reflektorów głównych*..................4-85
12. Przycisk Wyłączania systemu
zatrzymania na biegu jałowym i
uruchamiania*..............................5-14
13. Przełączniki trybu benzyna* ........5-19
14. Przycisk wyłączania
systemu ESC* ............................5-44
15. Przełącznik podgrzewania
kierownicy * ................................4-40
16. Skrzynka bezpieczników..............7-64
17. Pedał hamulca ............................5-37
18. Pedał przyspieszania
* : jeżeli są w wyposażeniu
OTA010001L
23
Wygląd samochodu
PREZENTACJA TABLICY ROZDZIELCZEJ
OTA010002
1. Zestaw przyrządów i wskaźników......4-47
2. Sygnał dźwiękowy ............................4-41
3. Przednia poduszka powietrzna
kierowcy* ..........................................3-55
4. Włącznik świateł/kierunkowskazów ..4-79
5. Wycieraczki/spryskiwacze ................4-86
6. Kluczyk zapłonowy* lub przycisk
ENGINE START/STOP* ..............5-5, 5-7
7. Przełącznik świateł awaryjnych..4-77, 6-2
8. Audio* ..............................................4-123
9. Układ sterowania klimatem w
kabinie* ................................4-94, 4-104
10. Dźwignia zmiany biegów* ....5-26, 5-30
11. Sterowanie systemem audio w
kierownicy* ....................................4-124
12. Przednia poduszka powietrzna
pasażera* ......................................3-55
13. Schowek przedni w tablicy
rozdzielczej....................................4-114
14. Dźwignia hamulca postojowego ......5-39
15. Gniazdko zasilania* ......................4-119
16. Zapalniczka*..................................4-116
17. Podgrzewacz siedzeń* .....................3-8
18. Poduszka powietrzna kierowcy
dla ochrony kolan* ..........................3-55
* : jeżeli są w wyposażeniu
Wygląd samochodu
42
KOMORA SILNIKOWA
OTA010004L/OTA010003L/OTA010005L
1. Zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego silnik ....................7-28
2. Korek chłodnicy ......................................................................7-29
3. Zbiornik płynu hamulcowego ..................................................7-31
4. Filtr powietrza ..........................................................................7-37
5. Prętowy wskaźnik poziomu oleju silnikowego ........................7-25
6. Korek wlewu oleju silnikowego ................................................7-25
7. Zbiornik płynu do spryskiwacza przedniej szyby panoramicznej7-35
8. Skrzynka bezpieczników..........................................................7-64
9. Zacisk dodatni akumulatora ....................................................7-44
10. Zacisk ujemny akumulatora ..................................................7-44
11. Prętowy wskaźnik poziomu oleju w
automatycznej skrzyni biegów*..............................................7-33
* : jeżeli są w wyposażeniu W rzeczywistości pokrywa komory silnikowej pojazdu może różnić
się od pokazanej na ilustracji.
1,25 silnik benzynowy
1,0 silnik benzynowy
1,0 silnik LPG
3
Siedzenia / 3-2 Pasy bezpieczeństwa / 3-17 Foteliki do przewożenia dzieci / 3-33 Poduszki bezpieczeństwa - dodatkowy system
bezpieczeństwa / 3-46
Systemy bezpieczeństwa samochodu
Systemy bezpieczeństwa samochodu
23
Fotel przedni
(1) Regulacja wysunięcia do przodu i do
tyłu (2) Regulacja kąta pochylenia oparcia (3) Regulacja wysokości poduszki
siedzenia* (4) Podgrzewacz siedzenia* (5) Zagłówek
Przednie siedzenie pasażera
(6) Do przodu i do tyłu (7) Regulacja kąta oparcia siedzenia (8) Podgrzewacz siedzeń* (9) Ruchomy fotel (tylko dla pojazdów 3
drzwiowych) (10) Zagłówek
Tylne siedzenie
(11) Zagłówek* (12) Składanie oparcia siedzenia*
* jeżeli jest w wyposażeniu
SIEDZENIA
OTA032001L
33
Systemy bezpieczeństwa samochodu
OSTRZEŻENIE -
Siedzenie kierowcy
• Nigdy nie należy wykonywać regulacji siedzenia podczas jazdy samochodem. Może to spowodować utratę kontroli nad samochodem i wypadek skutkujący śmiercią, poważnymi obrażeniami lub zniszczeniem mienia.
(Ciąg dalszy)
OSTRZEŻENIE -
Podnoszenie siedzenia
Kiedy podnosisz oparcie siedzenia do górnej pozycji, trzymaj oparcie i obracaj je powoli oraz upewnij się, że w pobliżu siedzenia nie ma innych pasażerów. Jeżeli oparcie podnoszone jest bez jego trzymania w sposób niekontrolowany, oparcie może odsprężynować do przodu, powodując przypadkowe zranienie innej osoby.
OSTRZEŻENIE -
Luźne przedmioty
Luźne przedmioty w okolicy stóp kierowcy mogą spowodować utrudnienia przy obsłudze pedałów nożnych i mogą być przyczyną wypadku. Nie należy umieszczać niczego pod przednimi siedzeniami.
OSTRZEŻENIE -
Odpowiedzialność kierowcy za pasażera na przednim siedzeniu
Jazda samochodem z przednim oparciem opuszczonym może prowadzić do poważnych lub śmiertelnych obrażeń w razie wypadku. Jeżeli przednie siedzenie jest opuszczone w czasie wypadku, biodra pasażera mogą ześlizgnąć się pod pasem, co spowoduje przyłożenie do niechronionego brzucha bardzo ogromnych sił. Skutkiem mogą być poważne lub śmiertelne obrażenia wewnętrzne. Kierowca powinien doradzić pasażerowi siedzącemu na przednim siedzeniu, aby utrzymywał oparcie w górze zawsze, kiedy samochód jest w ruchu.
OSTRZEŻENIE
Nie używaj poduszki siedzenia zmniejszającej tarcie między siedzeniem i pasażerem. W razie wypadku lub nagłego hamowania, biodra pasażera mogą się wsunąć pod biodrową część pasów bezpieczeństwa. Może dojść do poważanych obrażeń wewnętrznych lub śmierci, ponieważ pasy bezpieczeństwa nie mogą normalnie funkcjonować.
Systemy bezpieczeństwa samochodu
43
(Ciąg dalszy)
• Nie należy pozwolić, aby cokolwiek blokowało normalną pozycję oparcia siedzenia. Przewożenie przedmiotów przyciśniętych do oparcia siedzenia lub w inny sposób blokujących odpowiednie jego ustawienie może spowodować ciężkie lub śmiertelne obrażenia w przypadku gwałtownego hamowania lub wypadku.
• Zawsze należy prowadzić i podróżować z oparciem podniesionym oraz z pętlową częścią pasów bezpieczeństwa dopasowaną ściśle wokół bioder. Jest to najlepsza pozycja, aby ochronić Ciebie w razie wypadku.
• Aby uniknąć zbędnych zranień spowodowanych przez poduszkę bezpieczeństwa, które mogą być poważne, zawsze należy siedzieć jak najdalej od kierownicy, zachowując jednocześnie wygodną pozycję do kierowania samochodem. Zaleca się, aby klatka piersiowa znajdowała się przynajmniej 250 mm (10 cali) od kierownicy.
OSTRZEŻENIE - Tylne
oparcia
• Tyle oparcia powinny być pewnie zablokowane. W przeciwnym wypadku pasażerowie lub przedmioty mogą zostać wyrzucone do przodu powodując poważne obrażenia lub śmierć w przypadku gwałtownego hamowania lub wypadku.
• Bagaże lub inne ładunki powinny być ułożone płasko w bagażniku. Jeżeli przedmioty są duże, ciężkie albo ułożone jeden na drugim, należy je zabezpieczyć. Pod żadnym pozorem ładunek nie może być spiętrzony wyżej niż oparcia siedzeń. Nieprzestrzeganie tych ostrzeżeń może spowodować poważne obrażenia lub śmierć w przypadku gwałtownego hamowania, wypadku albo dachowania.
(Ciąg dalszy)
(Ciąg dalszy)
• Kiedy samochód jedzie, żaden pasażer nie powinien podróżować w przestrzeni ładunkowej lub siedzieć, czy leżeć na opuszczonych oparciach. Podczas jazdy wszyscy pasażerowie muszą znajdować się na siedzeniach oraz być do nich poprawnie przypięci pasami.
• Podczas podnoszenia oparcia do górnej pozycji, należy upewnić się, że jest pewnie zablokowane poruszając nim do przodu i do tyłu.
• Aby uniknąć możliwych oparzeń, nie należy usuwać wykładziny z przestrzeni ładunkowej. Układ kontroli emisji spalin poniżej tej podłogi wytwarza bardzo wysokie temperatury gazów wydechowych.
35
Systemy bezpieczeństwa samochodu
Regulacja przedniego siedzenia
Regulacja położenia do przodu i do tyłu
Aby przesunąć siedzenie w kierunku przód-tył, należy:
1.Pociągnij dźwignię regulacji siedzenia do góry i przytrzymaj.
2.Przesunąć siedzenie do pożądanej pozycji.
3.Zwolnić dźwignię i upewnić się, że siedzenie zostało zablokowane w odpowiedniej pozycji.
Przed rozpoczęciem jazdy, należy wyregulować położenie siedzenia i upewnić się, że siedzenie jest bezpiecznie zablokowane poprzez próbę przesunięcia go w kierunku przód-tył bez pociągania za dźwignię. Jeżeli siedzenie się poruszy, nie jest poprawnie zablokowane.
OSTRZEŻENIE
Po wyregulowaniu fotela należy zawsze sprawdzić, czy jest on pewnie zablokowany na miejscu przez podjęcie próby przesunięcia go do przodu i do tyłu bez użycia dźwigni blokowania. Nagłe niespodziewane przemieszczenie fotela kierowcy może doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem i wypadku.
OTA030002L
OSTRZEŻENIE
• Podczas przesuwania siedzenia, należy zachowywać szczególną ostrożność, aby w mechanizmy siedzenia nie dostały się żadne przedmioty ani dłonie.
• Zapalniczki nie wolno kłaść na podłodze ani na siedzeniu. Podczas manipulowania siedzeniem gaz może wytrysnąć z zapalniczki i wywołać pożar.
Systemy bezpieczeństwa samochodu
63
Kąt ustawienia oparcia siedzenia
W celu pochylenia oparcia należy:
1. Przesuń się lekko do przodu i pociągnij dźwignię rozkładania oparcia.
2. Delikatnie oprzeć się na oparciu i ustawić je w żądanym położeniu.
3. Zwolnić dźwignię i upewnić się, że oparcie jest zablokowane na swoim miejscu. (Aby oparcie uległo zablokowaniu, dźwignia musi powrócić do pierwotnego położenia).
Zmiana wysokości poduszki siedzenia (siedzenia kierowcy)
Aby zmienić wysokość poduszki siedzenia, należy pociągnąć do góry dźwignię umieszczoną na zewnętrznym boku poduszki.
• Aby opuścić poduszkę siedzenia należy kilka razy popchnąć dźwignię do dołu.
• Aby unieść poduszkę siedzenia należy kilka razy pociągnąć dźwignię do góry.
Zagłówek
Siedzenia kierowcy i przednie siedzenie pasażera wyposażone są w zagłówki zwiększające bezpieczeństwo i wygodę kierowcy oraz pasażera.
Zagłówek nie zapewnia wyłącznie wygody kierowcy i pasażerom, ale również pomaga w ochronie głowy oraz karku w razie wypadku.
OPA039052OTA030004LOTA030003L
37
Systemy bezpieczeństwa samochodu
Regulacja wysokości do góry i w dół
Aby podnieść zagłówek należy pociągnąć go do góry do żądanego położenia (1). Aby opuścić zagłówek należy nacisnąć i zwolnić przycisk (2) na jego podstawie oraz ściągnąć go w dół do żądanego położenia (3).
Zdejmowanie i instalowanie
Aby usunąć zagłówek należy podnieść go maksymalnie do góry, a następnie nacisnąć przycisk zwalniający (1) ciągnąć jednocześnie zagłówek do góry (2). Aby ponownie zainstalować zagłówek należy włożyć pręty zagłówka (3) w otwory naciskając jednocześnie przycisk zwalniający (1). Następnie należy go wyregulować do odpowiedniej wysokości.
OSTRZEŻENIE
• Aby uzyskać maksymalną skuteczność w razie wypadku, zagłówek powinien być tak ustawiony, by jego środek znajdował się na tej samej wysokości co środek ciężkości głowy pasażera. Na ogół środek ciężkości głowy większości osób znajduje się w tym samym miejscu co góra oczu.
Zagłówek należy również ustawić jak najbliżej głowy. Z tego powodu nie zaleca się stosowania poduszek, które powodują, że ciało pasażera nie przylega dokładnie do oparcia siedzenia.
• Nie należy jechać pojazdem z wyjętym zagłówkiem. W razie wypadku może to spowodować poważne obrażenia osób jadących samochodem. Jeżeli zagłówki są prawidłowo ustawione, mogą chronić przed obrażeniami szyi.
• Nie należy regulować położenia zagłówka kierowcy podczas jazdy.
OTA030006LOTA030005L
OSTRZEŻENIE
Po odpowiednim wyregulowaniu zagłówka, by chronił pasażera, należy się upewnić, czy pozostaje on zablokowany na swoim miejscu.
Systemy bezpieczeństwa samochodu
83
Aktywny zagłówek (jeżeli jest w wyposażeniu)
Aktywny zagłówek jest zaprojektowany, aby przemieścić się do przodu i do góry podczas uderzenia od tyłu. W ten sposób głowa kierowcy i pasażera z przodu jest chroniona przed przemieszczeniem się do tyłu, co pomaga w zapobieganiu obrażeniom karku.
Podgrzewanie siedzenia (jeżeli są w wyposażeniu)
Podgrzewanie siedzenia jest dostarczane, aby zapewnić ciepło na przednich siedzeniach, kiedy pogoda jest zimowa. Jeżeli włącznik zapłonu znajduje się w pozycji włączonej (ON), naciśnięcie obydwu wyłączników powoduje podgrzewanie siedzenia kierowcy lub przedniego pasażera.
Kiedy temperatury są wyższe lub w sytuacji, gdy działanie podgrzewania siedzenia nie jest konieczne, należy przestawić przełącznik w pozycję wyłączenia (OFF).
• Za każdym naciśnięciem przycisku, ustawienie temperatury podgrzewania siedzenia będzie się zmieniać w następujący sposób:
• Za każdym razem po włączeniu zapłonu, ogrzewanie siedzeń domyślnie ustawia się w położeniu wyłączenia.
UWAGA
Jeżeli przełącznik podgrzewania siedzenia ustawiony jest w pozycji włączony (ON), układ ogrzewania znajdujący się wewnątrz siedzenia automatycznie wyłącza i włącza się zależnie od temperatury siedzenia.
WYŁ WYSOKA()NISKA()
HNF2041-1 OTA030008
OSTRZEŻENIE
Między siedzeniem i przyciskiem zwalniającym zagłówek może pojawić się szczelina, gdy popchniesz lub pociągniesz siedzenie. Uważaj, aby nie włożyć palców itp. by nie zostały w niej przycięte.
39
Systemy bezpieczeństwa samochodu
Zajmowanie tylnych siedzeń (tylko dla pojazdów 3 drzwiowych)
Aby zająć miejsce z tyłu samochodu, należy pochylić oparcie przedniego siedzenia. Przez pociągnięcie w górę dźwigni ruchomego fotela (2) znajdującej się w górnej części, oparcie przedniego siedzenia można złożyć ku przodowi. Następnie popchnąć je do przodu, aby umożliwić wejście pasażerom. Poprzez pociągnięcie oparcia przedniego siedzenia ku górze, oparcie zostanie wyprostowane i wróci do pierwotnego położenia.
OSTROŻNIE
• Podczas czyszczenia siedzeń nie
należy stosować rozpuszczalników
organicznych takich jak nitro, benzen, spirytus i benzyna. Powodują one wiele uszkodzeń powierzchni grzejnika lub siedzeń.
• Aby chronić podgrzewacz siedzenia, nie należy na siedzeniu umieszczać niczego, co mogłoby izolować przed przepływem ciepła, jak np. koce, poduszki lub pokrowce siedzeń, kiedy podgrzewacz pracuje.
• Na siedzeniach wyposażonych w podgrzewacze nie należy umieszczać ciężkich lub ostrych przedmiotów. Może to spowodować uszkodzenie elementów grzewczych.
OSTRZEŻENIE -
Oparzenia spowodowane podgrzewaczem siedzenia
Ze względu na możliwość przegrzania lub poparzenia podczas używania podgrzewaczy siedzeń pasażerowie powinni wykazać się szczególną ostrożnością. Podgrzewacz siedzeń może spowodować oparzenia nawet przy niskich temperaturach, szczególnie wtedy, gdy jest wykorzystywany przez długi czas. Kierowca powinien zachować szczególną troskę w przypadku następujących grup pasażerów:
1. Niemowląt, dzieci, osób starszych, upośledzonych lub wypisanych właśnie ze szpitala
2. Osób z wrażliwą skórą podatną na oparzenia
3. Osób przemęczonych
4. Osób, które uległy zatruciu
5. Osób biorących leki powodujące senność lub zasypianie (środki nasenne, tabletki na przeziębienie, itp.)
OTA032052L
Systemy bezpieczeństwa samochodu
103
Kieszeń w oparciu (jeżeli jest w wyposażeniu)
Kieszeń znajduje się z tyłu, na oparciu siedzenia przedniego pasażera i siedzenia kierowcy.
Szuflada pod siedzeniem pasażera (jeśli jest w wyposażeniu)
Aby otworzyć szufladę należy pociągnąć dźwignię do góry i wysunąć szufladę po przodu.
OTA030010
OSTRZEŻENIE – Materiały łatwopalne
W szufladzie nie należy przechowywać zapalniczek, butli z propanem ani innych materiałów łatwopalnych / wybuchowych.
Przedmioty te mogą zapalić się i/lub wybuchnąć, jeśli pojazd przez długi czas wystawiony jest na działanie wysokich temperatur.
OSTRZEŻENIE
• Ponieważ przechowywane w niej przedmioty mogą przemieszczać się podczas jazdy, należy umieścić je tak, aby nie hałasowały lub nie spowodowały potencjalnego zagrożenia, kiedy samochód jest w ruchu.
• Podczas jazdy należy zawsze trzymać szufladę zamkniętą. Nie należy wkładać do szuflady zbyt wielu przedmiotów, aby można ją bezpiecznie zamknąć.
OSTROŻNIE
Aby uniknąć kradzieży, nie należy pozostawiać w szufladzie wartościowych przedmiotów. W szufladzie można przechowywać małe przedmioty, potrzebne kierowcy lub pasażerom.
OTA030009
OSTRZEŻENIE -
Kieszenie w oparciach
W kieszeniach oparć nie należy umieszczać ciężkich lub ostrych przedmiotów. W razie wypadku mogą one wypaść z kieszeni i zranić pasażerów samochodu.
311
Systemy bezpieczeństwa samochodu
Regulacja tylnego siedzenia
Zagłówek (jeśli jest w wyposażeniu)
Tylne siedzenie wyposażone jest w zagłówki dla bezpieczeństwa i wygody pasażerów. Zagłówek zapewnia pasażerom nie tylko wygodę, ale również chroni głowę i szyję w razie wypadku.
Regulacja wysokości do góry i do dołu (jeśli jest w wyposażeniu)
Aby podnieść zagłówek, należy unieść go do góry do żądanego położenia (1). Aby obniżyć zagłówek należy nacisnąć przycisk zwalniający (2) znajdujący się u podstawy, a następnie opuścić zagłówek do żądanej pozycji (3).
OTA030011
OSTRZEŻENIE
• Dla zapewnienia maksymalnej skuteczności w razie wypadku, zagłówek należy tak wyregulować, by jego środkowa część znajdowała się na wysokości środka ciężkości głowy osoby siedzącej na siedzeniu. Na ogół środek ciężkości na głowie u większości ludzi znajduje się na podobnej wysokości co górna linia oczu. Należy również ustawić zagłówek jak najbliżej głowy. Z tego powodu, korzystanie z poduszki przytrzymującej ciało z dala od oparcia siedzenia nie jest zalecane.
• Nie należy jechać pojazdem z wyjętym zagłówkiem. W razie wypadku pasażerowie mogą ulec poważnym obrażeniom. Zagłówki mogą zapewnić ochronę przed poważnymi obrażeniami szyi tylko wtedy, kiedy są prawidłowo wyregulowane.
OPA039053
Systemy bezpieczeństwa samochodu
123
Zdejmowanie i instalowanie (jeśli jest w wyposażeniu)
Aby wyjąć zagłówek należy wyciągnąć go do końca, następnie nacisnąć przycisk zwalniający (1), równocześnie ciągnąc zagłówek do góry (2). Aby ponownie zainstalować zagłówek, należy włożyć końce jego prętów (3) do otworów, jednocześnie naciskając przycisk zwalniający (1). Następnie należy wyregulować go do odpowiedniej wysokości.
Składanie tylnego siedzenia (jeśli jest w wyposażeniu)
Oparcia tylnych siedzeń (lub poduszek) można składać, by ułatwić przewożenie długich elementów lub uzyskać dodatkową przestrzeń ładunkową w pojeździe.
Składanie poduszki i oparcia tylnego siedzenia:
Oparcia tylnych siedzeń można złożyć do przodu, by uzyskać dodatkową przestrzeń ładunkową i ułatwić dostęp do przestrzeni ładunkowej.
• Aby podnieść oparcie siedzenia, należy podnieść je i mocno popchnąć, aż zostanie zablokowane na miejscu.
• Po ustawieniu oparcia siedzenia z powrotem w pozycji pionowej, należy prawidłowo ułożyć pasy bezpieczeństwa, aby mogli z nich korzystać pasażerowie siedzący na tylnym siedzeniu.
OTA030012
OSTRZEŻENIE
Należy się upewnić, że zagłówek zostanie zablokowany w nowej pozycji po wyregulowaniu, aby odpowiednio chronić osoby jadące samochodem.
OSTRZEŻENIE
Celem składania do przodu oparć tylnych siedzeń (lub poduszek) jest umożliwienie przewożenia dłuższych elementów, które nie zmieściłyby się w przestrzeni ładunkowej.
Nie wolno, aby pasażerowie siedzieli na złożonym siedzeniu tylnym, gdy samochód jest w ruchu, ponieważ nie jest to właściwa pozycja i w związku z tym nie można korzystać z pasów bezpieczeństwa. Może to spowodować poważne obrażenia lub śmierć podczas wypadku lub gwałtownego hamowania. Przedmioty przewożone na złożonym tylnym siedzeniu nie powinny przekraczać wysokości siedzeń przednich. Mogłoby to spowodować przesunięcie się ładunku do przodu w razie gwałtownego hamowania i zranić osoby lub uszkodzić pojazd.
OSTRZEŻENIE
Tylnych siedzeń nie należy składać, gdyby miało to wpłynąć na nieprawidłowe ustawienie fotela kierowcy z uwagi na określoną budowę ciała kierowcy. Gwałtowne zatrzymanie pojazdu lub kolizja mogłyby spowodować u niego obrażenia ciała.
313
Systemy bezpieczeństwa samochodu
1.Ustaw przednie siedzenie w pozycji pionowej i przesuń je do przodu.
2.Włóż metalową klamrę pasa tylnego siedzenia do uchwytu, by zapobiec uszkodzeniu pasa.
3.Unieś przednią część poduszki siedzenia (1).
OTA030013
OSTROŻNIE
• Podczas składania lub rozkładania tylnego siedzenia należy pamiętać, by przesunąć przednie siedzenie całkowicie do przodu. Jeśli nie ma dość miejsca na złożenie tylnego siedzenia, nie wolno tego robić na siłę. Można by w ten sposób uszkodzić zagłówki lub inne części siedzenia.
• Przed skorzystaniem z pasa bezpieczeństwa, należy pamiętać, by wyjąć go z uchwytu. Jeśli zostanie on pociągnięty bez wyjęcia z uchwytu, pas lub uchwyt może ulec uszkodzeniu.
• Z uchwytu należy korzystać jedynie wtedy, gdy na tylnym siedzeniu nie ma pasażerów lub kiedy konieczne jest złożenie tylnego siedzenia.
OSA037009
OSA037036
Typ A
Typ B
Systemy bezpieczeństwa samochodu
143
4.Unieś tylną część poduszki siedzenia (2).
5.Przesuń zdecydowanym ruchem poduszkę siedzenia (3).
6. Opuść możliwie najniżej zagłówek (4).
OSA037010
OSA037037
Typ A
Typ B
OSA037012
Typ A
OSA037011
OSA037038
Typ A
Typ B
315
Systemy bezpieczeństwa samochodu
7.Pociągnij do góry dźwignię zwalniającą blokadę (4).
8.Złóż oparcie siedzenia do przodu i opuść je zdecydowanym ruchem (5), (6).
Aby rozłożyć tylne siedzenie, należy:
1.Podnieść i popchnąć mocno oparcie siedzenia do tyłu, aż zostanie zablokowane na swoim miejscu.
2.Przesunąć i popchnąć mocno poduszkę siedzenia do dołu do jej właściwego położenia.
3.Przywrócić z powrotem prawidłowe położenie tylnego pasa bezpieczeństwa.
OSTRZEŻENIE
Tylnego siedzenia nie należy składać, gdyby miało to wpłynąć na nieprawidłowe ustawienie fotela kierowcy z uwagi na określoną budowę ciała kierowcy. Mogłyby to spowodować dodatkowe obrażenia kierowcy podczas gwałtownego hamowania lub kolizji.
OSA037014
OSA037039
Typ A
Typ B
OSA037019
Systemy bezpieczeństwa samochodu
163
OSTROŻNIE - Tylne pasy
bezpieczeństwa
Podczas podnoszenia tylnych oparć na miejsce należy pamiętać o ponownym ułożeniu ramieniowej części pasów bezpieczeństwa do właściwej pozycji. Przeprowadzenie taśmy tylnych pasów bezpieczeństwa przez prowadnice pasów pomoże w uchronieniu przed ich zablokowaniem za lub pod siedzeniami.
OSTROŻNIE - Uszkodzenie
zatrzasków tylnych pasów bezpieczeństwa
Składając oparcie tylnego siedzenia należy włożyć sprzączkę pasa pomiędzy oparcie tylnego siedzenia i poduszkę siedzenia. Dzięki temu sprzączkę pasa nie zostanie uszkodzona przez oparcie tylnego siedzenia.
OSTRZEŻENIE -
Ładowanie ładunku
Podczas załadunku i wyładunku bagażu należy upewnić się, że silnik jest wyłączony, przekładnia automatyczna jest w położeniu P (Postoju) i hamulec postojowy jest zaciągnięty. Nie podjęcie tych kroków może doprowadzić do przemieszczenia się samochodu, jeżeli dźwignia zmiany biegów zostanie przypadkowo przesunięta w inną pozycję.
OSTRZEŻENIE - Ładunek
Ładunek powinien być zawsze zabezpieczony, aby uchronić się przed niebezpiecznymi przedmiotami wyrzucanymi we wnętrzu samochodu w czasie zderzenia i powodującymi obrażenia u pasażerów. Szczególna uwaga powinna zostać poświęcona przedmiotom umieszczonym na tylnych siedzeniach, gdyż mogą one uderzyć w pasażerów na przednich siedzeniach podczas zderzenia czołowego.
OSTRZEŻENIE
Kiedy oparcie tylnego siedzenia jest podnoszone do górnej pozycji po złożeniu, należy:
Zachować ostrożność, aby nie uszkodzić taśmy pasów bezpieczeństwa lub ich zatrzasków. Unikać sytuacji, w której pas bezpieczeństwa lub zatrzask mogłyby zostać zablokowane lub zakleszczone w tylnym siedzeniu. Upewnić się, że oparcie jest całkowicie zablokowane w górnej pozycji naciskając jego górną część. W przeciwnym przypadku, kiedy dojdzie do wypadku albo gwałtownego hamowania, siedzenie może się złożyć pozwalając ładunkowi na przedostanie się do kabiny pasażerskiej, co może spowodować poważne obrażenia lub śmierć.
317
Systemy bezpieczeństwa samochodu
Układ mocowania pasów bezpieczeństwa
PASY BEZPIECZEŃSTWA
OSTRZEŻENIE
• Aby zapewnić maksymalną ochronę ze strony systemu napinającego, należy zawsze mieć zapięte pasy bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.
• Pasy bezpieczeństwa są najbardziej skuteczne kiedy oparcia znajdują się w górnej pozycji.
• Dzieci w wieku 12 lat i młodsze muszą być zawsze poprawnie przypięte do tylnego siedzenia. Nigdy nie należy pozwalać dzieciom na jazdę na siedzeniu przedniego pasażera. Jeżeli dziecko w wieku powyżej 12 lat musi zostać posadzone na przednim siedzeniu, należy przypiąć je odpowiednio pasami, a siedzenie przesunąć jak najdalej do tyłu.
(Ciąg dalszy)
OSTRZEŻENIE
Pasy bezpieczeństwa są zaprojektowane, aby chronić szkielet pasażera i powinny przechodzić nisko wokół miednicy lub miednicy, klatki piersiowej i ramion odpowiednio do ich konstrukcji; konieczne jest unikanie zakładania pętlicowej części pasa na brzuch.
Aby zapewnić ochronę, dla której pasy bezpieczeństwa zostały zaprojektowane, powinny być one założone tak ściśle, jak tylko na to pozwala zachowanie wygody pasażera.
Luźny pas zacznie redukuje ochronę zapewnianą pasażerowi.
Należy postarać się o unikanie zabrudzenia pasów środkami czyszczącymi, olejami, chemikaliami, a szczególnie elektrolitem z akumulatora. Bezpieczne czyszczenie może zostać przeprowadzone z wykorzystaniem łagodnego mydła i wody.
(Ciąg dalszy)
(Ciąg dalszy)
• Nigdy nie należy umieszczać pasa ramieniowego pod ramieniem lub za plecami. Niewłaściwe założony pas ramieniowy może spowodować poważne obrażenia w razie wypadku. Pas ramieniowy powinien być umieszczony na środku ramienia przechodząc nad obojczykiem.
• Należy unikać zakładania skręconych pasów bezpieczeństwa. Skręcony pas nie realizuje swojej funkcji tak dobrze jak powinien. Podczas kolizji, może zostać wciśnięty w ciało pasażera. Należy upewnić się, że taśma pasa jest wyprostowana oraz nie jest skręcona.
• Należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić pasów bezpieczeństwa lub ich elementów mocowania. Jeżeli pasy bezpieczeństwa lub ich mocowanie są uszkodzone, konieczna jest ich wymiana.
Loading...
+ 425 hidden pages