Kia Picanto 2008 Owner's Manual [hu]

KIA, a cég
Most, hogy egy KIA gépkocsi tulajdonosa lett, valószínűleg sok kérdést intéznek Önhöz gépkocsijára és annak gyártójára vonatkozóan, mint például: „Mi lehet az a KIA?, Kicsoda az a KIA?, Egyáltalán, mit jelent az a KIA?”
Íme néhány válasz. Először is, a KIA a legrégebbi koreai autógyár. Egy olyan vállalat, amelynek több ezer dolgozója érdekelt abban, hogy kiváló minőségű, de elérhető árú gépkocsikat gyártsanak, mivel a dolgozók a cég meghatározó részét birtokolják is.
A KIA szó első szótagja a „KI” magyar fordításban: „világra jön/megszületik” vagy „elindul a világba”. A második szótag, az „A”, Ázsiára utal. Így a KIA szó jelentése „Ázsiában született”, vagy „Ázsiából indult világkörüli hódítóútjára”.
Kívánjuk, hogy sok örömét lelje gépkocsijában!
i
Köszönjük, hogy KIA gépkocsit vásárolt. Ha karbantartásra vagy javításra van szüksége, ne feledje,
hogy az Ön márkakereskedői ismerik legjobban gépkocsiját. A szerződéses márkaszervizek rendelkeznek gyárilag kiképzett szerelőkkel, a javasolt célszerszámokkal és eredeti KIA cserealkatrészekkel. Ezeken túlmenően ők érdekeltek abban, hogy az Ön igényeit legnagyobb megelégedésére kielégítsék.
Mivel az Ön utáni tulajdonosok számára is fontosak e kézikönyvben található információk, kérjük, eladásnál adja át a vevőnek.
Ez a kézikönyv megismerteti Önt új gépkocsija működésével, karbantartásával és a biztonsággal kapcsolatos információkkal. Kiegészíti a Garancia és szervizkönyv, mely tartalmazza a gépkocsijára vonatkozó összes garanciális feltételt. Ha gépkocsija audiorendszert is tartalmaz, átadjuk az annak kezelését ismertető kézikönyvet is. Kérjük, figyelmesen tanulmányozza át ezeket a kiadványokat és tartsa be a bennük foglaltakat, melyek segítségével élvezettel és biztonságosan használhatja új gépkocsiját.
A KIA Motors Corporation széles modellválasztéka számos külön rendelhető felszerelést, alkatrészt és kivitelt foglal magába.
Emiatt e kézikönyvben bemutatott felszerelések és ábrák némelyike nem vonatkozik az Ön gépkocsijára.
Az e kézikönyvben található információk és műszaki adatok a nyomdába adás pillanatában érvényes állapotot tükrözik. A KIA fenntartja a specifikáció és a kivitel előzetes értesítés nélküli, bármely időpontban történő megváltoztatásának jogát, és semmiféle kötelezettséget nem vállal ezzel kapcsolatosan. Esetleges kérdéseivel forduljon bizalommal márkakereskedőjéhez.
© 2007 KIA Motors Minden jog fenntartva! A KIA Motors előzetes írásbeli
engedélye nélkül tilos e kézikönyvet, vagy annak egy részét lefordítani, vagy bármilyen eszközzel (elektronikus vagy mechanikus úton) sokszorosítani, beleértve a fénymásolást, videó felvételt vagy bármilyen egyéb információtárolási módot is.
Előszó
ii
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Bevezető
A gépkocsi első pillantásra
Gépkocsija biztonsági jellemzői
Gépkocsija jellemzői
A gépkocsi vezetése
Szükséghelyzeti teendők
Karbantartás
Vásárlói tájékoztató
Műszaki adatok
I
Tárgymutató
Tartalomjegyzék
1
A kézikönyv használata / 1-2
Tüzelőanyag követelmények / 1-3
A gépkocsi bejáratása / 1-5
Műszercsoport kijelző szimbólumai / 1-6
Bevezető
Bevezető
21
A010000AUN
Segíteni szeretnénk Önnek abban, hogy minél több örömét lelje gépkocsijában. E Kezelési Kézikönyv sokféleképpen nyújthat segítséget Önnek. Kérjük, tanulmányozza át figyelmesen a teljes Kezelési kézikönyvet! A sérüléssel vagy akár halállal járó balesetek elkerülése érdekében mindenképpen szükséges végigolvasnia a „VIGYÁZAT!” és „FIGYELEM!” jelölésű bekezdéseket, melyeket könnyen felismerhet az alább ismertetett jelölésekről.
Néhol a könnyebb megértés érdekében ábrákkal egészítettük ki a szöveget. A kézikönyv elolvasása során sok mindent megtudhat gépkocsija tulajdonságairól, biztonsági jellemzőiről, és a különböző útviszonyok melletti vezetéséről.
A tartalomjegyzék segítségével megismerheti e kézikönyv szerkezeti felépítését. A kiadvánnyal való ismerkedést célszerű a tárgymutatóval kezdeni, ahol betűrendbe szedve megtalálja az összes információt.
Fejezetek: A kezelési kézikönyv nyolc fejezetből és a tárgymutatóból áll. Mindegyik fejezet rövid tartalomjegyzékkel kezdődik, amelyből egy szempillantással eldöntheti, hogy abban a fejezetben van-e az Ön által keresett adat.
E kézikönyv különböző helyein „VIGYÁZAT!”, „FIGYELEM!” és „MEGJEGYZÉS:” kezdetű bekezdéseket fog találni. Ezek az Ön személyes biztonsága és megelégedettsége szempontjából fontos információkat tartalmaznak. Kérjük, figyelmesen olvassa végig, és feltétlenül kövesse az ÖSSZES így megjelölt tanácsot, figyelmeztetést.
MEGJEGYZÉS:
Az olyan helyzeteket jelöljük így, amelyeknél a felhívás figyelmen kívül hagyása a gépkocsi sérülését, károsodását okozhatja.
A KÉZIKÖNYV HASZNÁLATA
VIGYÁZAT!
Az olyan helyzeteket jelöljük így, amelyeknél a figyelmeztetés figyelmen kívül hagyása súlyos testi sérülést, vagy akár halálos kimenetelű balesetet okozhat.
FIGYELEM!
Az olyan helyzeteket jelöljük így, amelyeknél az adott felhívás figyelmen kívül hagyása testi sérülést, esetleg súlyos testi sérülést okozhat.
13
Bevezető
Benzinmotor (ólmozatlan tüzelőanyaghoz)
A020101AUN
A gépkocsi optimális teljesítményének elérése érdekében javasoljuk, hogy legalább 95 oktános ólmozatlan benzinnel üzemeltesse gépkocsiját.
Használhat 91 és 94 közötti oktánszámú ólmozatlan benzint is, ez azonban kismértékű teljesítménycsökkenést eredményezhet.
A gépkocsit úgy tervezték, hogy ÓlMOZATLAN benzinnel a maximumot nyújtsa, ugyanakkor minimálisra csökkentse a károsanyag-kibocsátást és a gyújtógyertya elszennyeződését.
A020104AUN
MTBE használata
A KIA javasolja, hogy kerülje a 15 térfogat % (2,7 súly % oxigéntartalom) feletti arányú MTBE (harmadrendű metil-butil­éter) használatát a járműben.
A 15 térfogat % (2,7 súly % oxigéntartalom) feletti arányú MTBE csökkentheti a jármű teljesítményét, és gázbuborékzárat vagy indítási nehézséget okozhat.
TÜZELŐANYAG KÖVETELMÉNYEK
VIGYÁZAT!
• Ne töltsön tovább üzemanyagot a tankba, ha tankoláskor automatikusan lekapcsol a töltőpisztoly szelepe.
• Felhelyezésekor mindig ellenőrizze a tanksapka tökéletes záródását, hogy baleset esetén elkerülje az üzemanyag kispriccelését.
FIGYELEM!
SOHA NE HASZNÁLJON ÓLMOZOTT BENZINT ! Az ólmozott benzin károsítja a katalizátort, tönkreteheti a motorvezérlő rendszer oxigénérzéke-lőjét, és negatívan befolyásolja a ká­rosanyag-kibocsátás szabályozását.
Soha ne töltsön a KIA által előírt, vagy azzal egyenértékű tüzelőanyag-rendszer tisztító adalékon kívül más anyagot a tüzelőanyag-tartályba. (Forduljon KIA márkakereskedőhöz erre vonatkozó tanácsért.)
FIGYELEM!
Járműve új jármű korlátozott garanciája nem vonatkozik az üzemanyagrendszer károsodásaira és semmiféle teljesítményproblémára, amit metanol tartalmú, vagy 15 térfogat % (2,7 súly % oxigéntartalom) feletti MTBE (harmadrendű metil-butil­éter) tartalmú üzemanyag használata okozott.
Bevezető
41
A020105AUN
Ne használjon metanolt
Nem szabad metanol (metil-alkohol) tartalmú üzemanyagot használni járművében. Ez az üzemanyagfajta csökkentheti járműve teljesítményét és károsíthatja az üzemanyagrendszer elemeit.
A020106AUN
Benzin a tisztább levegőért
A tisztább levegő elősegítése érdekében javasolja a KIA, hogy olyan detergens adalékokkal kezelt benzint használjon, amely segíti a motorban a lerakódások képződésének elkerülését. Ezek a benzinek elősegítik a motor tisztább üzemelését, és a károsanyag kibocsátás szabályzó rendszer hatékonyabb működését.
A020107AUN
Külföldi használat
Ha járművével külföldön kíván közlekedni,
• biztosítsa a regisztrálásra és biztosításra vonatkozó összes előírás betartását.
• győződjön meg arról, hogy kapható a járművében használható üzemanyag.
Dízelmotor
A020201AUN
Diesel olaj
A dízel motort csak a kereskedelemben forgalmazott, az EN50 (EN= európai norma szerinti) vagy azzal összehasonlítható normaszabványoknak megfelelől üzemanyaggal szabad üzemeltetni. Ne használjon hajózási dízel olajat, fűtőolajat, vagy meg nem engedett olaj adalékot, mert ez növeli az elhasználódást és a motor vagy az üzemanyag rendszer károsodásához vezethet. A nem elfogadott üzemanyag és/vagy üzemanyag adalékok használata a szavatossági jogok korlátozását eredményezik.
Az Ön autójában 52 és 54 cetán érték közöttI dízel olajat kell használni. Ha van választási lehetősége, használjon nyári vagy téli üzemanyagot a következő hőmérséklet határok figyelembevételével:
• -5°C(23°F) fölött ... nyári típusú dízel olajat.
• -5°C(23°F) alatt ... téli típusú dízel olajat.
Gondosan figyelje a tankban lévő üzemanyag szintjét. Ha a motor üzemanyag kifogyás miatt áll le, akkor az üzemanyag körök teljes áttisztítása szükséges az újraindítás engedélyezése előtt.
FIGYELEM!
• Ne hagyja, hogy gázolaj vagy víz kerüljön a tankba. Ha ez bekövetkezik, az egész rendszer és a vezetékek leürítése válik szükségessé a befecskendező szivattyú elakadásának és a motor károsodásának elkerülése érdekében.
• Télen, a dermedésből származó problémák elkerülése érdekében paraffin olaj adható az üzemanyaghoz, ha a hőmérséklet
-10°C(50°F) alá kerül.
15
Bevezető
A020202AUN
Biodízel
A kereskedelemben kapható biodízel márkák 5 %-nál nem tartalmaznak több biodízel üzemanyagot, amit „B5 biodízelnek” hívnak, ami felhasználható az Ön járművében, ha az megfelel az EN 14214 (EN- európai norma) vagy annak megfelelő normának. Javítsa meg vagy cserélje ki a nem elfogadott üzemanyag miatt elhasználódott vagy károsodott alkatrészeket, mert az ilyen üzemanyaghasználat káraira nem terjednek ki a gyártó garanciális kötelezettségei.
A030000AUN
Szükségtelen a külön bejáratási periódus. Az első 1.000 km-re vonatkozó alábbi néhány egyszerű tanács betartásával meghosszabbíthatja gépkocsija élettartamát, gazdaságosabbá teheti üzemeltetését és megnövelheti teljesítményét:
• Ne pörgesse feleslegesen a motort.
• Menet közben tartsa 2.000 - 4.000 fordulat/perc között a motor fordulatszámát.
• Ne üzemeltesse a motort sokáig egy adott (akár alacsony, akár magas) fordulatszámon. A motor fordulatszámának gyakori változtatása szükséges a bejáratás alatt.
• A fékek helyes bejáródása érdekében kerülje a hirtelen fékezéseket, természetesen a vészhelyzeteket kivéve.
• Ne hagyja alkalmanként 3 percnél hosszabb ideig alapjáraton járni a motort.
• Az első 2.000 km alatt ne vontasson utánfutót, lakókocsit.
FIGYELEM!
• Soha ne használjon olyan üzemanyagot, dízelt vagy B5 biodízelt, ami nem felel meg a legújabb olajipari specifi-kációin.
• Soha ne használjon olyan olajadalékot, amit nem ajánl vagy nem fogad el a gépjármű forgalmazója.
A GÉPKOCSI BEJÁRATÁSA
Bevezető
61
MŰSZERCSOPORT KIJELZŐ SZIMBÓLUMAI
Biztonsági öv figyelmeztetőlámpa
Távolsági fényszóró visszajelző lámpa
Első utaslégzsák kikapcsolva figyelmeztető lámpa (felszereltségtol függoen)
Irányjelző visszajelző lámpa
ABS figyelmeztető lámpa (felszereltségtol függoen)
Kézifék és fékfolyadékszint figyelmeztetőlámpa
Motorolajnyomás figyelmeztetőlámpa
ESP jelzőlámpa (felszereltségtol függoen)
ESP OFF (ESP kikapcsolva) jelzőlámpa (felszereltségtol függoen)
Motorellenőrző visszajelző lámpa (felszereltségtol függoen)
Légzsák figyelmeztetőlámpa (felszereltségtol függoen)
Indításgátló (immobilizer) visszajelző lámpa (felszereltségtol függoen)
Alacsony üzemanyagszint figyelmeztetőlámpa
Izzításjelző lámpa (csak dízelmotoros gépkocsiban)
Üzemanyagszűrő figyelmeztető lámpa (csak dízelmotoros gépkocsiban)
* Részletes magyarázat a 4. fejezet „Műszercsoport” pontjában található.
Akkumulátortöltés figyelmeztetőlámpa
A050000ASA
Ajtózárás figyelmeztető lámpa
Nyitott hátfalajtóra figyelmeztető lámpa
O/D OFF (overdrive kikapcsolva) jelzőlámpa (felszereltségtol függoen)
O/D
OFF
Elektronikus szervokormány (EPS) figyelmeztető lámpa (felszereltségtol függoen)
EPS
Motor hűtőfolyadék hőmérséklet visszajelző lámpa
2
Belső áttekintés / 2-2 A műszerfal áttekintése / 2-3 Motortér / 2-4
A gépkocsi első pillantásra
A gépkocsi első pillantásra
22
BELSŐ ÁTTEKINTÉS
1. Ajtózáró/-nyitó kar...............................4-9
2. Külső visszapillantó tükör
állító kapcsoló ...................................4-23
3. Elektromos ablakemelő
reteszelő gomb*................................4-15
4. Elektromos ablakemelő kapcsolói* ...4-13
5. Szellőzés szabályzók...................4-55,64
6. Fényszóró magasságállító*...............4-46
7. ESP OFF (ESP kikapcsoló) gomb* ..5-22
8. Kormánykerék...................................4-21
9. Kormánykerék állítás
reteszelő kar*....................................4-21
10. Motorháztető nyitókar .....................4-16
11. Tanksapkafedél nyitógomb..............4-18
* : felszereltségtől függően
OSA017001
B010000ASA
23
A gépkocsi első pillantásra
A MŰSZERFAL ÁTTEKINTÉSE
1. Műszercsoport..................................4-26
2. Világítás-, és irányjelző-kapcsoló .....4-42
3. Kürt...................................................4-22
4. Ablaktörlő, és -mosó kapcsolókar ....4-47
5. Vezetőoldali első légzsák*................3-46
6. Gyújtáskapcsoló.................................5-4
7. Vészvillogó kapcsoló ..................4-41/6-2
8. Klímaszabályzó berendezés*...........4-54
9. Kézifék kar........................................5-18
10. Fékpedál.........................................5-17
11. Gázpedál
12. Sebességváltó választókar...............5-8
13. Ülésfűtés*.........................................3-7
14. Utasoldali első légzsák*.................3-46
15. Kesztyűtartó ...................................4-72
* : felszereltségtől függően
OSA017002
B020000ASA
A gépkocsi első pillantásra
42
MOTORTÉR
B030000ASA
OSA017003
Benzinmotor
1. Hűtőfolyadék kiegyenlítő tartály........7-26
2. Motorolaj betöltőnyílás fedél .............7-25
3. Fékfolyadék tartály............................7-28
4. Légszűrő...........................................7-35
5. Biztosítékdoboz.................................7-54
6. Akkumulátor negatív pólusa .............7-40
7. Akkumulátor pozitív pólusa...............7-40
8. Automata váltófolyadék nívópálca* ...7-30
9. Hűtősapka.........................................7-26
10. Motorolaj nívópálca.........................7-24
11. Szélvédőmosó folyadéktartály ........7-32
* : felszereltségtől függően
25
A gépkocsi első pillantásra
OSA077002
Dízelmotor
1. Hűtőfolyadék kiegyenlítő tartály........7-26
2. Motorolaj betöltőnyílás fedél .............7-25
3. Fékfolyadék tartály............................7-28
4. Tüzelőanyag-szűrő ............................7-33
5. Légszűrő...........................................7-35
6. Biztosítékdoboz.................................7-54
7. Akkumulátor negatív pólusa .............7-40
8. Akkumulátor pozitív pólusa...............7-40
9. Hűtősapka.........................................7-26
10. Motorolaj nívópálca.........................7-24
11. Szélvédőmosó folyadéktartály ........7-32
* : felszereltségtől függően
3
Ülések / 3-2 Biztonsági övek / 3-16 Gyermekvédelmi rendszer / 3-29 Légzsák - kiegészítő utasvédelmi rendszer (SRS) / 3-39
Gépkocsija biztonsági jellemzői
Gépkocsija biztonsági jellemzői
23
C010000ASA
Vezetőülés
(1) Előre-hátra (2) Üléstámla dőlésszög (3) Üléspárna magasság* (4) Ülésfűtés* (5) Fejtámla
Első utasülés
(6) Előre-hátra (7) Üléstámla dőlésszög (8) Ülésfűtés* (9) Fejtámla
Hátsó ülés
(10) Háttámla előrehajtás reteszelő kar* (11) Fejtámla*
*: felszereltségtől függően
ÜLÉSEK
OSA037001
33
Gépkocsija biztonsági jellemzői
VIGYÁZAT! - Vezetőülés
• Soha ne állítson a vezetőülésen menet közben. Az ülés váratlan elmozdulásától elveszítheti uralmát járműve felett, és halálos balesetet, súlyos személyi sérülést vagy anyagi kárt okozhat.
• Ne engedje, hogy bármi akadályozza az üléstámla normál helyzetbe állítását. A tárolt tárgyak közvetlenül vagy más módon akadályozhatják az üléstámla bereteszelődését, ami pedig hirtelen fékezés vagy baleset esetén súlyos sérülést, vagy akár halált is eredményezhet.
• Vezetés közben az üléstámla álljon mindig közel függőleges helyzetben, a biztonsági öv alsó része legyen feszesen, a csípője előtt alacsonyan átvezetve. Ez a pozíció a legjobb helyzetben tartja biztonsági övét ahhoz, hogy baleset esetén a legjobb védelmet biztosítsa Önnek.
(folytatás következik!)
VIGYÁZAT! - Üléstámla
visszaállítása
Az üléstámla visszaállításakor tartsa meg kézzel az üléstámlát, és lassan mozgatva állítsa vissza eredeti helyére, ügyelve arra, hogy ne tartózkodjon más utas az ülés közelében. Ha anélkül állítja vissza az ülést, hogy megtartaná és ügyelne rá, az üléstámla előrevágódhat és megütheti a rajta tartózkodó utast, akinek sérülést okozhat.
VIGYÁZAT! - Rögzítetlen
tárgyak
A vezetőülés lábterében rögzítetlenül elhelyezett tárgyak akadályozhatják a pedálok működtetését, ez balesethez vezethet. A rögzítetlen tárgyak akadályozhatják az üléscsúsz-tató mechanizmus működését is. Ne helyezzen semmit az első ülések alá.
VIGYÁZAT!
- A vezető utasok iránti
felelőssége
A hátrahajtott üléstámlájú ülésen utazó utas balesetkor súlyos, sőt halálos sérülést szenvedhet. Ha balesetkor hátra van hajtva az üléstámla, az utas csípője be tud csúszni a biztonsági öv csípőhevedere alá, ezáltal nagy erőhatás éri a védtelen hastájékot. Súlyos, sőt halálos belső sérülések keletkezhetnek. A vezetőnek javasolnia kell utasának, hogy menet közben tartsa mindig közel függőleges helyzetben az üléstámlát.
Gépkocsija biztonsági jellemzői
43
(folytatás:)
• Menet közben egyetlen utas sem
tartózkodhat a raktérben, és nem ülhet vagy fekhet a ledöntött háttámlán. Az összes utasnak előírásszerűen bekötve kell ülnie az ülésében. A háttámla függőleges helyzetbe visszaállítása után a háttámla előre-hátra mozgatásával győződjön meg a biztonságos reteszelődéséről.
• Az üléstámla függőleges helyzetbe
visszaállításakor előre–hátra mozgatásával győződjön meg arról, hogy az kifogástalanul reteszelődött a helyére.
• Az égési sérülések elkerülése
érdekében ne távolítsa el a raktérből a padlókárpitot, mivel a kipufogórendszer forró elemei felmelegítik a felettük lévő fenéklemezt.
(folytatás:)
• A légzsák által szükségtelenül okozott kisebb sérülések, esetleg súlyos, sőt halálos sérülések elkerülése érdekében mindig a lehető legtávolabb üljön a kormánykeréktől úgy, hogy mellkasa legalább 25 cm távolságban legyen tőle.
VIGYÁZAT! - Hátsó
üléstámlák
• A hátsó ülés háttámlájának biztonságosan rögzítve kell lennie. Ellenkező esetben az utasok és tárgyak hirtelen fékezéskor vagy ütközéskor előrevágódhatnak, és súlyos, esetleg halálos sérülést szenvedhetnek.
• A csomagokat és az egyéb szállítmányt a csomagtér alján a lehető leglaposabban kell elhelyezni. Ha a tárgyak nagyok, súlyosak, vagy egymás tetején kell elhelyezni, rögzíteni kell azokat. Semmi esetre sem szabad az ülés háttámlájánál magasabbra felhalmozni a szállítmányt. E figyelmeztetés figyelmen kívül hagyása esetén hirtelen fékezéskor, ütközéskor, vagy boruláskor súlyos, esetleg halálos sérülések keletkezhetnek.
(folytatás következik!)
35
Gépkocsija biztonsági jellemzői
Első ülés állítás
C010101SA
Előre-hátra
Az első ülések előre-hátra állításához:
1. Húzza felfelé és tartsa úgy az üléspárna elülső széle alatti hosszirányú állító kart,
2. Csúsztassa az ülést a kívánt helyzetbe, majd
3. Engedje el a kart, végül győződjön meg a megfelelő rögzítettségről az ülés előre-hátra mozgatásával.
Elindulás előtt állítsa be az ülést, majd az ülés előre-hátra mozgatásával győződjön meg az ülés rögzítettségéről, anélkül, hogy megnyomná az állítógombot. Ha az ülés mozog, nem megfelelő a rögzítettsége.
OSA037002
VIGYÁZAT!
Az ülés beállítása után mindig ellenőrizze annak biztonságos rögzítődését úgy, hogy megpróbálja előre-hátra mozgatni az ülést a kioldókar elmozdítása nélkül.
A vezetőülés hirtelen vagy váratlan elmozdulása következtében elveszítheti járműve feletti uralmát és balesetet okozhat.
Gépkocsija biztonsági jellemzői
63
C010102AUN
Üléstámla dőlésszög
A háttámla beállításához:
1. Dőljön kissé előre, egyidejűleg húzza felfelé az ülés külső részén, a háttámla csuklópontja környékén elhelyezett háttámla állító kart,
2. Dőljön óvatosan hátrafelé, ezzel állítsa a háttámlát a kívánt helyzetbe, majd
3. Engedje el a kart, végül győződjön meg a háttámla megfelelő rögzítettségéről. (A karnak vissza KELL térnie eredeti állásába a megfelelő reteszelés eléréséhez.)
C010103AUN
Üléspárna magasság (vezetőülés) (felszereltségtől függően)
Az üléspárna magasságának megváltoztatásához nyomja felfelé vagy lefelé az üléspárna külső oldalán található kart.
• Az üléspárna leengedéséhez nyomja többször lefelé a kart.
• Az üléspárna felemeléséhez húzza többször felfelé a kart.
C010104ASA
Fejtámla
A fejtámla nem csak a vezető és az első utas kényelmére szolgál, hanem bizonyos fajta balesetek esetén segít védeni a fejüket és nyakukat.
OSA037004
VIGYÁZAT!
• A balesetkori maximális hatékonysága elérése érdekében a fejtámla magasságát úgy kell beállítani, hogy a fejtámla közepe az utas szemének felső szélével egy magasságban legyen. Úgy állítsa be hosszirányban a fejtámlát, hogy a feje és a fejtámla távolsága az ökle szélességével megegyező méretű legyen. Ebből az okból nem javasolt párnát helyezni az üléstámla és a teste közé, mert az távolabb tartja a fejét a fejtámlától.
• Ne használja gépkocsiját fejtámla nélkül, mivel balesetkor súlyos sérülést szenvedhetnek a bennülők. Csak a helyesen beállított fejtámla nyújthat védelmet a nyaksérülések ellen.
• Menet közben ne állítson a fejtámla magasságán.
OSA037003
37
Gépkocsija biztonsági jellemzői
Fejtámla beállítás
Feljebb állításához húzza felfelé (1) a fejtámlát a kívánt pozíció eléréséig. Lejjebb állításához tartsa benyomva a fejtámla tartólábának tövénél lévő reteszkioldó nyomógombot (2), miközben lefelé (3) nyomja a fejtámlát a kívánt pozíció eléréséig.
Fejtámla kiszerelése
Kiszereléséhez húzza felfelé a fejtámlát, ameddig lehet, majd nyomja meg a reteszkioldó nyomógombot (1), miközben tovább húzza felfelé (2).
C010107AUN
Ülés fűtés (felszereltségtől függően)
Az ülésfűtés hideg időben az első ülések melegítésére szolgál. Bekapcsolt gyújtás esetén a melegítéshez nyomja meg vagy a vezetőülés vagy az első utasülés fűtés kapcsolóját.
Enyhe időben, vagy amikor szükségtelen az ülésfűtés használata, tartsa kikapcsolva a kapcsolókat.
MEGJEGYZÉS:
Bekapcsolt ülésfűtés kapcsoló esetén az ülés fűtése az ülés hőmérsékletétől függően automatikusan be- vagy kikapcsolódik.
OSA037005OSA037033 OSA037034
Gépkocsija biztonsági jellemzői
83
C010109AUN
Első utasülés alatti rakodófiók (felszereltségtől függően)
Kinyitásához húzza felfelé és húzza ki előrefelé a rakodófiókot.
FIGYELEM!
• Az ülések tisztításához ne használjon szerves oldószert, például hígítót, benzolt, alkoholt vagy benzint. Ellenkező esetben károsodhat az ülésfűtés felülete vagy az üléskárpit.
• Az ülésfűtés túlhevülésének elkerülésére ne helyezzen plédet, párnát vagy védőhuzatot az ülésekre, amikor használni szándékozik az ülésfűtést.
• Ne tegyen nehéz vagy éles szélű, sarkos tárgyat ülésfűtéssel ellátott ülésre. Ettől megsérülhetnek a fűtőelemek.
VIGYÁZAT!
Az utasoknak különös óvatossággal kell kezelniük az ülésfűtést, mert fennáll a túlmelegedésének és ezáltal az általa okozott égési sérülések veszélye. Különösen a következőkben felsorolt utascsoportok esetén járjanak el különös figyelemmel:
1. Csecsemők, gyermekek, idősebb vagy fogyatékos személyek, és kórházi járóbetegek.
2. Érzékeny bőrű és könnyen leégő
bőrű személyek.
3. Kimerült személyek.
4. Ittas egyének.
5.Álmosságot,aluszékonyságot
okozó gyógyszereket (altatót, meghűlés elleni tablettát stb.) szedő személyek.
OSA037035
VIGYÁZAT! - Éghető
anyagok
Ne tartson öngyújtót, öngyújtótöltő gázpalackot, vagy egyéb tűz- és robbanásveszélyes anyagot a rakodófiókban. Ezek lángra lobbanhatnak, illetve felrobbanhatnak, ha a gépkocsi utastere tartósan felmelegszik.
39
Gépkocsija biztonsági jellemzői
C010303AUN
Hátsó ülés állítása
Fejtámla (felszereltségtől függően)
A fejtámla nem csak a vezeto és az elso utas kényelmére szolgál, hanem bizonyos fajta balesetek esetén segít védeni a fejüket és nyakukat.
VIGYÁZAT!
• Mivel a tárolt tárgyak menet közben elmozdulhatnak helyükről, úgy helyezze el azokat a rakodófiókban, hogy ne zörögjenek és menet közben ne jelentsenek potenciális veszélyt.
• Menet közben mindig tartsa csukva a rakodófiókot. Ne próbáljon meg olyan sok tárgyat berakni a rakodófiókba, hogy az ne legyen biztonságosan becsukható.
FIGYELEM!
A lehetséges lopások elkerülésére ne hagyjon értékes tárgyakat a rakodófiókban. A rakodófiók a vezető és az első utas kis tárgyainak tárolására használható.
VIGYÁZAT!
• A balesetkori maximális hatékonysága elérése érdekében a fejtámla magasságát úgy kell beállítani, hogy a fejtámla közepe az utas szemének felso szélével egy magasságban legyen. Úgy állítsa be hosszirányban a fejtámlát, hogy a feje és a fejtámla távolsága az ökle szélességével megegyezo méretu legyen. Ebbol az okból nem javasolt párnát helyezni az üléstámla és a teste közé, mert az távolabb tartja a fejét a fejtámlától.
(folytatás következik!)
(folytatás:)
• Ne használja gépkocsiját fejtámla nélkül, mivel balesetkor súlyos sérülést szenvedhetnek a bennülok. Csak a helyesen beállított fejtámla nyújthat védelmet a nyaksérülések ellen.
Gépkocsija biztonsági jellemzői
103
Magasság állítás fel és le
Feljebb állításához húzza felfelé (1) a fejtámlát a kívánt pozíció eléréséig. Lejjebb állításához tartsa benyomva a fejtámla tartólábának tövénél lévő reteszkioldó nyomógombot (2), miközben lefelé (3) nyomja a fejtámlát a kívánt pozíció eléréséig.
Fejtámla kiszerelése
Kiszereléséhez húzza felfelé a fejtámlát, ameddig lehet, majd nyomja meg a reteszkioldó nyomógombot (1), miközben tovább húzza felfelé (2).
C010307ASA
Összehajtható hátsó ülések
A hátsó üléstámlák (vagy üléspárnák) előrehajthatók hosszú tárgyak szállíthatósága vagy a csomagtér növelése céljából.
VIGYÁZAT!
A lehajtható hátsó üléstámlák (vagy üléspárnák) alkalmazásának célja az, hogy lehetővé tegye olyan hosszú tárgyak szállítását, amelyek nem férnek el a csomagtérben.
Soha ne engedje, hogy menet közben utas üljön a lehajtott üléstámlán, mivel az nem alkalmas arra, hogy rajta üljenek, és nincs rajta használható biztonsági öv.
Balesetkor vagy hirtelen fékezéskor ennek súlyos, esetleg halálos sérülés lehet a következménye. A lehajtott üléstámlán szállított tárgyak nem érhetnek magasabbra az első üléstámlák felső élénél. Ennek figyelmen kívül hagyásakor hirtelen fékezéskor előrecsúszhat a rakomány és személyi sérüléseket, vagy anyagi károkat okozhat.
OSA037020 OSA037021
311
Gépkocsija biztonsági jellemzői
Hátsó üléspárna és üléstámla lehajtásához:
A hátsó üléstámlák előrehajthatók a csomagtér növelése céljából, valamint azért, hogy a csomagtérben lévő szállítmányhoz az utastérből is hozzá lehessen férni.
• Az üléstámla visszaállításához emelje fel és hajtsa hátra az üléstámlát egészen addig, míg reteszelése a helyére kattan.
• Az üléstámla visszaállítása után igazítsa vissza helyükre a hátsó biztonsági öveket, hogy használható helyzetben legyenek.
1. Csúsztassa az első ülést legelső helyzetébe, és akassza be a biztonsági övet az övtartóba.
2. Emelje fel az üléspárna elejét (1). (felszereltségtől függően)
VIGYÁZAT!
Ne hajtsa össze a hátsó ülést, ha a vezető üléshelyzete a hátsó ülés összehajtása után nem felel meg a vezető fizikai méreteinek. Hirtelen fékezéskor vagy balesetkor ettől megsérülhet a vezető.
OSA037009
OSA037036
A típus
B típus
OSA037008
FIGYELEM!
Mielött le- vagy felhajtja a hátsó üléstámlát, győződjön meg arról, hogy az első ülések teljesen előretolt helyzetben legyenek. Ha nincs elég hely a hátső üléstámla le- vagy felhajtáshoz, ne erőltesse, mert az a fejtámla, yagy az ülés részeinek sérüléséhez vezethet.
Gépkocsija biztonsági jellemzői
123
3. Emelje fel az üléspárna hátulját (2). (felszereltségtől függően)
4. Mozdítsa erőteljesen az üléspárnát, míg bekattan (3). (felszereltségtől függően)
5. Engedje le a fejtámlát legalsó helyzetébe (4). (felszereltségtől függő- en)
OSA037010
OSA037037
A típus
B típus
OSA037011
OSA037038
A típus
B típus
OSA037012
A típus
313
Gépkocsija biztonsági jellemzői
6. Húzza meg a reteszoldó kart (4), (5). 7. Hajtsa előre és nyomja le erőteljesen a háttámlát (5), (6).
VIGYÁZAT!
Ne hajtsa le a hátsó ülést, amennyiben lehajtás után nem tudja az alkatának megfelelő pozíciót beállítani a vezető ülésen, mivel így komolyabb sérüléseket szenvedhet hirtelen fékezésnél, vagy ütközésnél.
OSA037014
OSA037039
A típus
B típus
OSA037019
A típus
B típus
OSA037018/OSA037013
Gépkocsija biztonsági jellemzői
143
Az összehajtott hátsó ülés visszaállítása:
1. Emelje fel és nyomja erősen hátra a
háttámlát, míg bekattan a helyére.
2. Mozdítsa lefelé és nyomja le
erőteljesen az üléspárnát a megfelelő helyzetébe.
3. Igazítsa vissza megfelelő helyzetébe a
biztonsági övet.
Vezetőülés háttámlájának beállítása (csak 6:4 arányban osztott ülés esetén)
A háttámla beállításához:
1. Húzza meg a reteszoldó kart.
2. Állítsa a 3 közül a kívánt helyzetbe a háttámlát.
3. Győződjön meg a háttámla biztonságos rögzítődéséről úgy, hogy megpróbálja előre-hátra mozgatni a kioldókar elmozdítása nélkül. Ha a háttámla mozog, nem rögzítődött megfelelően.
OSA037022 RSAE2038
315
Gépkocsija biztonsági jellemzői
VIGYÁZAT!
A lehajtott hátsó üléstámla függőleges helyzetébe visszaállításakor:
Vigyázzon, hogy ne sérüljön meg a biztonsági öv hevedere vagy az övcsatja. Ne hagyja, hogy a hátsó ülés beszorítsa vagy becsípje a biztonsági öv hevederét vagy az övcsatját. Az üléstámla tetejének megnyomásával győződjön meg függőleges helyzetében történő kifogástalan reteszelődéséről. Különben baleset vagy hirtelen fékezés esetén az üléstámla előredőlhet, ez pedig lehetővé teszi a rakomány utastérbe vágódását, ami súlyos, sőt halálos sérüléseket okozhat.
FIGYELEM! - Hátsó
biztonsági övek
A hátsó ülés visszaállítása után ne feledkezzen meg a hátsó biztonsági övek helyükre igazításáról.
FIGYELEM! - Hátsó
biztonsági öv övcsatjának sérülése
A hátsó üléstámla előrehajtásakor dugja be a biztonsági öv csatját a hátsó üléstámla és üléspárna közötti zsebbe. Ezzel megakadályozza az övcsatnak a háttámla általi sérülését.
VIGYÁZAT! - Rakodás
Rakomány be- vagy kirakodásakor minden esetben feltétlenül állítsa le a motort, kapcsolja P (parkolás) állásba az automatikus sebességváltót, és húzza be jól a kéziféket. Ezek elmulasztásakor a gépkocsi mozgásba jöhet, ha véletlenül más állásba mozdítja a választókart.
VIGYÁZAT! - Rakomány
A rakományt mindig rögzítve kell szállítani, hogy ütközéskor megakadályozza az utastérbe vágódását, és hogy ezáltal az utasoknak személyi sérüléseket okozhassanak. Ne szállítson a hátsó ülésen tárgyakat, mivel ezek nem rögzíthetők megfelelően, és ütközéskor nekiütődhetnek az első üléseken ülőknek.
Gépkocsija biztonsági jellemzői
163
C020100AUN
Biztonsági övrendszer
BIZTONSÁGI ÖVEK
VIGYÁZAT!
• Annak érdekében, hogy az utasvédelmi rendszer kifejthesse maximális védőhatását, menet közben minden utasnak előírásszerűen bekötve kell utaznia.
• A biztonsági övek akkor védenek a leghatékonyabban, ha az üléstámlák közel függőleges helyzetbe vannak állítva.
• A 12 év alatti gyermekeknek mindig a hátsó ülések egyikén, előírásszerűen bekötve kell utazniuk. Soha ne engedje meg, hogy 12 év alatti gyermek az első utasülésen utazzon. Ha 12 év feletti gyermeknek az első utasülésen kell utaznia, előírásszerűen be kell kötnie biztonsági övét és az ülést a leghátsó helyzetébe kell állítani.
(folytatás következik!)
VIGYÁZAT!
A biztonsági övek úgy vannak kialakítva, hogy a test csontrendszere fölött lehessen elhelyezni, és a kialakításától függően a lehető legalacsonyabban kell átvezetni a medencecsont előtt, vagy a medencecsont, a mellkas és a váll előtt. Kerülni kell a csípőheveder hastájék előtti vezetését.
A biztonsági övet a lehető legszorosabbra kell állítani a kényelmesség határán belül, hogy el tudja látni tervezett védelmi feladatát. A laza biztonsági öv jelentősen kisebb védelmet biztosít az utasnak.
(folytatás következik!)
(folytatás:)
• Soha ne vezesse át a biztonsági övet a karja alatt vagy a háta mögött. Balesetkor súlyos sérülést okozhat a biztonsági öv nem megfelelően elhelyezett vállhevedere. A biztonsági öv vállhevederét a váll közepén, a kulcscsont felett kell átvezetni.
• Kerülje a megcsavarodott biztonsági öv használatát. A megcsavarodott biztonsági öv nem tudja ellátni feladatát. Baleset esetén bele is vághat a testébe. Biztosítsa, hogy a biztonsági öv hevedere egyenesen áll és nincs megcsavarodva.
• Vigyázzon, hogy ne sérüljön meg a biztonsági öv hevedere vagy egyéb szerkezetei. Ha a biztonsági öv hevedere vagy egyéb szerkezetei sérültek, cseréltesse ki.
Loading...
+ 288 hidden pages