Hisense APC09, APC12, APH12 User Manual

0 (0)

 

1

NÁVOD K OBSLUZE

 

NÁVOD NA OBSLUHU

 

APC09

 

APH09

 

APC12

 

APH12

Česky

 

Slovensky

Chladnička Hisense

 

1

NÁVOD K OBSLUZE

Děkujeme velmi pěkně za zakoupení tohoto klimatizačního

zařízení. Před instalací a používáním tohoto spotřebiče si

prosím důkladně přečtěte tento návod k obsluze a uschovejte

ho pro jeho budoucí využití.

Česky

2

OBSAH

BEZPEČNOSTNÍ POKYNY...............................................................................................................

3

OCHRANA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ.............................................................................................

3

BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ............................................................................................................

4

POPIS JEDNOTLIVÝCH ČÁSTÍ......................................................................................................

13

BEZPEČNOST KLIMATIZACE........................................................................................................

14

POŽADAVKY NA INSTALACI........................................................................................................

15

POKYNY TÝKAJÍCÍ SE INSTALACE..............................................................................................

17

POUŽITÍ KLIMATIZAČNÍHO ZAŘÍZENÍ.......................................................................................

22

PÉČE O KLIMATIZAČNÍ ZAŘÍZENÍ...............................................................................................

30

ODSTRANĚNÍ MOŽNÝCH PROBLÉMŮ.......................................................................................

32

3

BEZPEČNOSTNÍ POKYNY

Tento spotřebič může být používán dětmi staršími 8 let a osobami se sníženými fyzickými, smyslovými nebo duševními schopnostmi, nebo s nedostatkem zkušeností a znalostí, pokud jsou pod dohledem nebo byly tyto osoby poučeny ohledně bezpečného používání spotřebiče a pochopily s tím spojená rizika. Děti se nesmí hrát s tímto spotřebičem. Čištění a uživatelskou údržbu nesmějí provádět děti bez dozoru. Děti by měly být pod dozorem, aby si s přístrojem nehrály.

Pokud je poškozen napájecí kabel, musí ho vyměnit výrobce, jeho servisní zástupce nebo osoba s podobnou kvalifikací, aby se předešlo nebezpečí. Zařízení musí být nainstalováno v souladu s národními předpisy. Rozsah venkovních statických tlaků je -0,2 Pa až 0,2 Pa. Zařízení uchovávejte ve vzdálenosti 5 m nebo více od hořlavých povrchů.

Klimatizační zařízení nepoužívejte ve vlhké místnosti, jako je například koupelna nebo prádelna.

OCHRANA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

Toto zařízení je vyrobeno z recyklovatelného nebo znovu využitelného materiálu. Likvidace musí být provedena v souladu s místními předpisy týkajícími se likvidace odpadu. Před likvidací zařízení nezapomeňte odříznout napájecí kabel tak, aby nebylo možné zařízení opětovně použít.

Podrobnější informace o manipulaci a recyklaci tohoto výrobku získáte od vašich místních úřadů, které se zabývají separovaným sběrem odpadu nebo v prodejně, kde jste zařízení zakoupili.

LIKVIDACE ZAŘÍZENÍ

Toto zařízení je označeno podle evropské směrnice 2012/19/EU, Likvidace elektrických a elektronických zařízení (WEEE).

Toto označení znamená, že tento výrobek by neměl být likvidován spolu s ostatním komunálním odpadem v celé EU. Aby se předešlo možným škodám na životním prostředí nebo lidském zdraví při nekontrolované likvidaci odpadu, zodpovědně ho recyklujte, pro podporu udržitelného opětovného využití materiálních zdrojů. Pokud chcete použité zařízení vrátit, použijte prosím systém vrácení a sběru, nebo kontaktujte prodejce, od kterého jste zařízení zakoupili.

Mohou tento výrobek recyklovat v souladu s ochranou životního prostředí.

4

BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ

Bezpečnostní opatření pro používání chladiva R290

Základny instalační postupy jsou stejné jako u konvenčního chladiva (R22 nebo R410A).

Avšak dbejte na následující body:

UPOZORNĚNÍ

1.Přeprava zařízení obsahujícího hořlavá chladiva

Dodržování směrnic týkajících se přepravy

2.Označení zařízení pomocí značek

Dodržování místních předpisů

3.Likvidace zařízení používajícího hořlavá chladiva

Dodržování místních předpisů

4.Skladování zařízení/spotřebičů

Skladování zařízení by mělo být v souladu s pokyny výrobce.

5.Skladování zabaleného (neprodaného) zařízení

Ochranné skladovací balení by mělo být konstruováno tak, aby mechanické poškození zařízení uvnitř balení nezpůsobilo únik chladicí náplně.

Maximální počet kusů zařízení, které lze skladovat společně, bude určen místními předpisy.

6.Informace o servisu

6-1 Kontrola oblasti

Před zahájením prací na systémech obsahujících hořlavá chladiva, je třeba provést bezpečnostní kontroly, aby se tak zajistilo minimalizování rizika vznícení. Při opravách chladicího systému, se před provedením prací na systému musí dodržovat následující bezpečnostní opatření.

6-2 Pracovní postup

Práce by měla být provedena v rámci kontrolovaného postupu tak, aby se minimalizovalo riziko přítomnosti hořlavých plynů nebo výparů v průběhu provádění práce.

6-3 Všeobecná pracovní oblast

Všichni pracovníci údržby a ostatních prací v místní oblasti musí být poučeni o charakteru prováděných prací. Je třeba se vyhnout pracím v uzavřených prostorách.

Oblast kolem pracovního prostoru by měla být oddělena. Zajistěte, aby byly podmínky v dané oblasti bezpečné ovládáním hořlavého materiálu.

5

6-4 Kontrola přítomnosti chladiva

Tato oblast musí být zkontrolována pomocí příslušného detektoru chladiva před a v průběhu prací, aby se zajistilo, že technik bude znát potenciálně hořlavé ovzduší.

Zabezpečte, aby bylo použito zařízení na detekování úniků vhodné pro použití s hořlavými chladivy, to znamená, aby nebylo jiskřící, aby bylo přiměřeně utěsněné nebo vnitřně bezpečné.

6-5 Přítomnost hasicího přístroje

Pokud má být na chladicím zařízení nebo jakýchkoliv souvisejících částech provedena nějaká práce s použitím tepla, musí být k dispozici odpovídající zařízení na hašení požáru.

Mějte k dispozici suchý práškový nebo CO2 hasicí přístroj.

6-6 Žádné zdroje vznícení

Žádná osoba provádějící práce na chladicím systému, které zahrnují otevření jakékoliv potrubí, které obsahuje nebo obsahovalo hořlavé chladivo, nesmí používat žádné zdroje vznícení, které by mohly vést k nebezpečí vzniku požáru nebo výbuchu.

Všechny možné zdroje vznícení, včetně zapálené cigarety, by měly být udržovány v dostatečné vzdálenosti od místa instalace, opravy, odstraňování a likvidace v jejichž průběhu se může do okolního prostředí uvolnit hořlavé chladivo.

Před provedením práce, musí být prostor kolem zařízení prozkoumán, aby se tak předešlo nebezpečí hoření nebo vznícení. Prostor by měl být označen nápisem„Zákaz kouřit“.

6-7 Větraná oblast

Zabezpečte, aby byla oblast otevřená nebo aby byla dostatečně větraná předtím, než vniknete do systému nebo provedete jakoukoliv práci s použitím tepla.

Stupeň větrání musí pokračovat v průběhu provádění práce.

Větrání by mělo bezpečně rozptýlit jakékoli uvolněné chladivo a nejlepší by bylo, aby ho vyloučilo do atmosféry.

6-8 Kontrola chladicího zařízení

Při výměně elektrických komponentů, musí být vhodné pro daný účel a pro správnou specifikaci.

Po celou dobu dodržujte pokyny výrobce týkající se údržby a servisu. Pokud máte nějaké pochybnosti, poraďte se s technickým oddělením výrobce.

Následující kontroly platí pro zařízení využívající hořlavá chladiva:

Zda je velikost náplně v souladu s velikostí místnosti, ve které jsou nainstalovány části obsahující chladivo;

Zda větrací zařízení a vývody fungují adekvátně a zda nejsou zablokovány;

Pokud je používán nepřímý chladicí okruh, sekundární okruh by měl být zkontrolován na přítomnost chladiva;

Zda je označení na zařízení i nadále viditelné a čitelné.

6

Označení a znaky, které jsou nečitelné, by měly být opraveny;

Zda chladicí potrubí nebo komponenty jsou nainstalovány v takové poloze, v níž není pravděpodobné, že by byly vystaveny jakékoli látce, která může

korodovat komponenty obsahující chladivo, pokud nejsou tyto komponenty konstruovány z materiálů, které jsou ve své podstatě odolné vůči korodování nebo jsou vhodně chráněny před korodování.

6-9 Kontrola elektrických zařízení

Oprava a údržba elektrických komponentů by měla zahrnovat počáteční bezpečnostní kontroly a postupy kontroly komponentů.

Pokud existuje porucha, která by mohla ohrozit bezpečnost, nesmí být k okruhu připojen žádný zdroj elektrické energie, pokud nebude problém uspokojivě vyřešen.

Pokud není možné chybu odstranit ihned, ale je třeba pokračovat v

provozu, mělo by být přijato vhodné dočasné řešení.

Mělo by to být oznámeno majiteli zařízení, aby byli poučeni všichni

účastníci.

Počáteční bezpečnostní kontroly by měly zahrnovat:

Vybití kondenzátorů: musí to být provedeno bezpečným způsobem, aby nedošlo k jiskření;

Aby v průběhu plnění, obnovování nebo čištění systému nebyly otevřeny žádné funkční elektrické komponenty a elektrické vedení;

Zda existuje nepřerušené uzemnění.

7. Opravy utěsněných komponentů

Při opravách utěsněných komponent, musí být před odstraněním utěsněných krytů atd. odpojeny všechny zdroje elektrické energie od zařízení, na kterém se pracuje.

Pokud je nezbytné mít k dispozici napájení elektrickou energií zařízení během servisu, musí být na nejkritičtějším místě umístěna trvale fungující forma detekce úniku, která upozorňuje na potenciálně nebezpečnou situaci.

Zvláštní pozornost musí být věnována následujícím skutečnostem, k zajištění toho, aby se při pracích na elektrických komponentech nezměnil obal takovým způsobem, že bude ovlivněna úroveň ochrany.

Patří sem poškození kabelů, nadměrný počet připojení, svorky, které nebyly vyrobeny podle původní specifikace, poškození těsnění, nesprávné připevnění ucpávek atd.

Ujistěte se, zda je zařízení bezpečně namontováno.

Ujistěte se, zda nejsou těsnění nebo těsnicí materiály zničeny takovým způsobem, že více nesplňují účel ochrany před vniknutím hořlavého vzduchu.

Náhradní díly musí být v souladu se specifikacemi výrobce.

POZNÁMKA:

Použití silikonového tmelu může zabránit účinnosti některých typů zařízení pro detekci netěsností. Bezpečné komponenty v podstatě nemusí být izolovány, předtím než se na nich pracuje.

7

8. Oprava vnitřně bezpečných komponentů

Nepoužívejte žádné trvale indukční nebo kapacitní zatížení obvodu, aniž abyste zajistili, že nebude překročeno přípustné napětí a proud povolený pro používané zařízení.

Vnitřně bezpečné komponenty jsou jen ty typy, se kterými je možné pracovat, zatímco jsou používány v přítomnosti hořlavého ovzduší. Testovací zařízení by mělo mít správné hodnoty.

Komponenty vyměňte jen za části specifikované výrobcem.

Jiné části mohou způsobit vznícení chladiva v ovzduší v důsledku netěsnosti.

9. Kabeláž

Zkontrolujte, zda nebude kabeláž vystavena opotřebení, korozi, nadměrnému tlaku, vibracím, ostrým okrajům nebo jiným nepříznivým účinkům na životní prostředí.

Při kontrole by měly být rovněž zohledněny účinky stárnutí nebo neustálých

vibrací ze zdrojů, jako jsou kompresory nebo ventilátory.

10. Detekce hořlavých chladiv

• Za žádných okolností se při hledání nebo zjišťování úniku chladiva nesmí používat potenciální zdroje vznícení.

• Nesmí se používat halogenidový hořák (nebo jakýkoli jiný detektor používající otevřený plamen).

11. Způsoby detekce úniku

Následující způsoby detekce úniku jsou považovány za přijatelné pro systémy obsahující hořlavé chladivo:

Elektronické detektory úniku by měly být použity na detekování hořlavého chladiva, ale jejich citlivost nemusí být přiměřená, nebo mohou vyžadovat opětovnou kalibraci. (Detekční zařízení by mělo být kalibrováno v oblasti bez chladiva.)

Ujistěte se, zda detektor není potenciálním zdrojem vznícení a zda je vhodný pro použité chladivo.

Zařízení na detekci úniku by mělo být nastaveno na procentuální hodnotu LFL chladiva a mělo by být kalibrováno pro použité chladivo a potvrdí se příslušné procento plynu (maximálně 25 %).

Kapaliny na detekci úniku jsou vhodné pro použití s většinou chladiv, ale vyhněte se používání čisticích prostředků obsahujících chlor, protože chlór může reagovat s chladivem a korodovat měděné potrubí.

Pokud existuje podezření na netěsnost, všechny otevřené plameny musí být odstraněny/zhasnuty.

Pokud je zjištěn únik chladiva, který bude vyžadovat pájení natvrdo, veškeré chladivo musí být ze systému vypuštěno nebo musí být izolováno (pomocí uzavíracích ventilů) v části systému vzdálené od úniku.

Dusík neobsahující kyslík (OFN) by měl být pak puštěn do systému před i během procesu pájení.

8

12. Odstranění a evakuace

V případě průniku do chladicího okruhu pro provádění oprav – nebo na jakýkoli jiný účel – musí být použity konvenční postupy.

Je však důležité, aby se dodržovaly osvědčené postupy, protože je třeba

zohlednit hořlavost.

Dodržujte následující postup:

Odstraňte chladivo;

Pročistěte okruh inertním plynem;

Evakuujte;

Opět pročistěte inertním plynem;

Otevřete okruh řezáním nebo pájením.

Chladicí náplň je třeba dostat zpět do správných regeneračních láhví.

Systém musí být„propláchnut“ pomocí OFN, na zajištění ochrany zařízení.

Tento proces může být nutné opakovat několikrát.

Stlačený vzduch nebo kyslík se nesmí používat pro tento účel.

Propláchnutí se dosáhne narušením vakua v systému s OFN a pokračujícím plněním, dokud nedosáhnete pracovního tlaku, následným odvodem do ovzduší, a nakonec vytvořením vakua.

Tento proces je třeba opakovat tolikrát, dokud se v systému nenachází žádné chladivo. Při použití konečné náplně OFN, by měl být systém odvzdušněn na atmosférický tlak, pro umožnění fungování.

Tato operace je naprosto nezbytná v případě pájení na pracovním potrubí.

Ujistěte se, zda není výstup pro vakuové čerpadlo v blízkosti žádných zdrojů vznícení a zda je dostupné větrání.

13. Postupy plnění

Kromě běžných procesů plnění, je třeba dodržovat následující požadavky:

Zabezpečte, aby při používání plnicího zařízení nedocházelo ke kontaminaci různých chladiv.

Hadice nebo potrubí by měly být co nejkratší, aby se minimalizovalo množství chladiva, které se v nich nachází.

Plnicí lahve musí být ve vzpřímené poloze.

Před plněním systému chladivem se ujistěte, zda je chladicí systém uzemněn.

Označte systém po dokončení plnění (pokud ještě není).

Věnujte mimořádnou pozornost tomu, aby se chladicí systém nepřeplnil.

Před opětovným plněním systému musí být tlak přezkoušen pomocí OFN.

Systém musí být přezkoušen na netěsnosti po ukončení plnění, ale ještě před uvedením do provozu.

Následná zkouška netěsnosti by měla být provedena před opuštěním místa.

9

14. Vyřazení

Před provedením tohoto postupu je nezbytné, aby byl technik zcela seznámen se zařízením a všemi jeho detaily.

Doporučujíc se osvědčené postupy, aby byla všechna chladiva bezpečně obnovena.

Před uskutečněním úlohy, odeberte vzorek oleje a chladiva pro případ potřeby analýzy před opětovným použitím získaného chladiva. Je důležité, aby byla k dispozici elektrická energie před zahájením úlohy.

a)Seznamte se se zařízením a jeho provozem.

b)Izolujte systém elektricky.

c)Před pokusem provedení postupu se ujistěte, zda:

Je v případě potřeby k dispozici mechanické manipulační zařízení, pro manipulaci s tlakovými nádobami chladiva;

Jsou k dispozici všechny prostředky osobní ochrany a zda jsou používány správně;

Je proces obnovy neustále pod dohledem kompetentní osoby;

Zda zařízení na znehodnocování a láhve zodpovídají příslušným normám.

d)Pokud je to možné, odčerpejte chladicí systém.

e)Pokud není možné dosáhnout podtlak, vytvořte sběrné potrubí tak, aby bylo možné odstranit chladivo z různých částí systému.

f)) Ujistěte se, zda se tlaková nádoba nachází v hodnotách před obnovením.

g)Spusťte zařízení na obnovu a používejte ho v souladu s pokyny výrobce.

h)Nepřeplňujte tlakové nádoby. (Ne více než 80 % objemové kapalné

i)náplně).

I)Nepřesahujte maximální pracovní tlak tlakové nádoby, a to ani dočasně.

j)Pokud byly tlakové nádoby správně naplněné a proces byl dokončen, ujistěte se, zda jsou tlakové nádoby a zařízení správně odebrány a zda jsou všechny uzavírací ventily na zařízení zavřené.

k)Recyklované chladivo se nesmí plnit do jiného chladicího systému, pokud není vyčištěno a zkontrolováno.

15.Označování

Zařízení musí být označeno tak, že bylo vypuštěno a vyprázdněno chladivo.

Štítek musí být označen datem a podepsán.

Ujistěte se, zda jsou na zařízení štítky, které uvádějí, že zařízení obsahuje hořlavé chladivo.

10

16. Odstranění

Při vypuštění chladiva ze systému, ať už za účelem opravy nebo vyřazení z provozu, doporučujeme osvědčené postupy pro bezpečné odstranění všeho chladiva.

Při přesunu chladiva do tlakových nádob se ujistěte, zda jsou použity pouze vhodné tlakové nádoby na sběr chladiva.

Ujistěte se, zda je k dispozici správný počet tlakových nádob na zachycení celkové náplně systému.

Všechny tlakové nádoby, které mají být použity, jsou určeny na obnovené chladivo a označeny pro toto chladivo (to znamená, speciální tlakové nádoby na sběr chladiva).

Tlakové nádoby musí být vybaveny tlakovým pojistným ventilem a příslušnými uzavíracími ventily v dobrém provozním stavu.

Tyto tlakové nádoby se odklidí a pokud je to možné, před sběrem ochladí.

Sběrné zařízení musí být v dobrém provozním stavu se souborem pokynů týkajících se zařízení, které jsou na dosah ruky a musí být vhodné pro sběr hořlavých chladiv.

Kromě toho, musí být k dispozici souprava kalibrovaných vah a musí být v dobrém provozním stavu.

Hadice musí být úplné s odpojovacími spojkami a v dobrém stavu.

Před použitím sběrného zařízení zkontrolujte, zda je v dostatečném provozním stavu, zda je správně udržováno a zda jsou všechny přiřazené elektrické komponenty utěsněny, aby nedošlo ke vznícení v případě úniku chladiva.

V případě pochybností se obraťte na výrobce.

Získané chladivo se musí vrátit dodavateli chladiva ve správné sběrné tlakové nádobě a musí se zařadit příslušná poznámka o přepravě odpadů.

Nemíchejte chladiva ve sběrných zařízeních, a především ne v tlakových nádobách.

Pokud je třeba odstranit kompresory nebo kompresorové oleje, dbejte na to, aby byly odklizeny na přijatelnou úroveň pro zajištění toho, že hořlavé chladivo nezůstane v mazivu.

Proces odklízení musí být proveden před vrácením kompresoru dodavatelem.

Jen elektrický ohřev těla kompresoru by měl být použit na urychlení tohoto procesu.

Při vypouštění oleje ze systému, to musí být provedeno bezpečně.

UPOZORNĚNÍ

Při přesouvání nebo přemísťování klimatizačního zařízení požádejte zkušené servisní techniky o odpojení a přeinstalování zařízení.

11

Neumísťujte žádné jiné elektrické výrobky nebo domácí potřeby pod vnitřní jednotku nebo venkovní jednotku. Odkapávání kondenzace ze zařízení může způsobit jejich navlhnutí a může způsobit poškození nebo poruchu vašeho majetku.

Nepoužívejte jiné prostředky k urychlení procesu rozmrazování nebo čištění, než jaké doporučuje výrobce.

Zařízení neskladujte v místnosti s nepřetržitě fungujícími zdroji vznícení (jako je například otevřený plamen, fungující plynový spotřebič nebo fungující elektrický ohřívač).

Žádné části zařízení nepropichujte ani nespalujte.

Mějte na paměti, že chladivo nemusí obsahovat aromatickou látku.

Udržujte všechny větrací otvory bez překážek.

Zařízení musí být skladováno v dobře větrané místnosti, kde velikost prostoru odpovídá ploše místnosti, která je specifikována na provoz.

Zařízení musí být skladováno tak, aby se zabránilo jeho mechanickému poškození.

UPOZORNĚNÍ

Každá osoba, která se zabývá prací na nebo vniknutím do chladicího okruhu, by měla mít aktuální platné osvědčení od orgánu pověřeného posuzováním v průmyslu, který opravňuje ke způsobilosti bezpečně manipulovat s chladicími prostředky v souladu s průmyslově uznanými specifikacemi.

Servis musí být prováděn pouze podle doporučení výrobce zařízení.

Údržba a oprava vyžadující pomoc jiného odborného personálu by měla být prováděna pod dohledem osoby odpovědné za používání hořlavých chladiv.

Nepoužívejte jiné prostředky k urychlení procesu rozmrazování nebo čištění, než jaké doporučuje výrobce.

Zařízení se musí instalovat, používat a skladovat v místnosti s podlahovou

plochou větší než: APC09 (10,3 m2), APH09 (14,4 m2), APC12 (13,6 m2), APH12(14,4 m2).

Připojení potrubí musí být v souladu s vnitrostátními plynárenskými předpisy.

Prostory, ve kterých je potrubí s chladivem, musí být s souladu s vnitrostátními plynárenskými předpisy.

Servis musí být proveden pouze podle doporučení výrobce.

Všechny pracovní postupy, které ovlivňují bezpečnostní prostředky, by měly být provedeny pouze kompetentními osobami.

12

Maximální množství chladicí náplně je 0,936 kg.

Mechanické spojky používané v interiéru musí být v souladu s normou ISO

14903. Pokud jsou mechanické spojky opětovně použity v interiéru, musí být obnoveny těsnicí části. Pokud jsou v interiéru opětovně použity kloubové spoje, rozšířená část musí být vytvořena znovu.

Instalace potrubí musí být omezena na minimum.

Mechanické spoje musí být přístupné pro účely údržby.

Vysvětlení symbolů zobrazených na vnitřní jednotce nebo venkovní jednotce.

 

 

 

 

Tento symbol zobrazuje, že toto zařízení používá

 

 

 

VAROVÁNÍ

hořlavé chladivo.

 

 

 

Pokud chladivo vyteče a je vystaveno působení

 

Nebezpečí

 

 

 

vnějšího prostředí.

 

požáru

 

 

 

 

UPOZORNĚNÍ

Tento symbol zobrazuje, že je třeba si pečlivě

 

 

 

 

 

 

přečíst návod k obsluze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UPOZORNĚNÍ

Tento symbol zobrazuje, že obsluhující personál

 

 

 

 

 

 

by měl manipulovat s tímto zařízením s ohledem

 

 

 

 

na instalační návod.

 

 

 

UPOZORNĚNÍ

Tento symbol zobrazuje, že jsou k dispozici

 

 

 

 

 

 

informace, jako je například návod k obsluze nebo

 

 

 

 

instalační návod.

 

 

 

 

Parametr pojistky zařízení:

APC09 (T3,15 A, 250V), APH09 (T5 A, 250V),

APC12 (T3,15 A, 250V), APH12 (T3,15 A, 250V).

Hisense APC09, APC12, APH12 User Manual

13

POPIS JEDNOTLIVÝCH ČÁSTÍ

• Přední strana

• Zadní strana

1 Výstup studeného vzduchu

2 Přijímač signálu

3 Dálkový ovladač

4 Ovládací panel

5 Přívod vzduchu z výparníku

6 Přepravní rukojeť

7 Sekundární odtokový otvor

8 Vzduchová hadice

9 Vstup vzduchu kondenzátoru

0 Primární odtokový otvor

Spona odtokové hadice (modely s tepelným čerpadlem)

Odtoková hadice (modely s tepelným čerpadlem)

11

12

Obrázky uvedené v tomto návodu jsou založeny na vnějším pohledu na standardní model. Mohou se lišit od klimatizačního zařízení, které máte vybrané.

14

BEZPEČNOST KLIMATIZACE

Vaše bezpečnost a bezpečnost ostatních je velmi důležitá.

V tomto návodu a na vašem zařízení je uvedeno mnoho důležitých bezpečnostních zpráv. Vždy si přečtěte a dodržujte všechny bezpečnostní zprávy.

Toto je bezpečnostní výstražný symbol.

Tento symbol vás upozorňuje na případné nebezpečí, které může zabít nebo ublížit vám a ostatním. Všechny bezpečnostní zprávy budou s bezpečnostním výstražným symbolem a slovem„NEBEZPEČÍ“ nebo

„VAROVÁNÍ“. Tato slova znamenají:

NEBEZPEČÍ

VAROVÁNÍ

Pokud ihned nedodržíte následující pokyny, můžete být usmrceni nebo vážné zraněni.

Pokud nebudete dodržovat následující pokyny, můžete být usmrceni nebo vážné zraněni.

Všechny bezpečnostní zprávy vám sdělí, jaká jsou potenciální rizika, jak snížit možnost poranění a co se může stát, pokud nebudete dodržovat dané pokyny.

Důležité bezpečnostní pokyny

VAROVÁNÍ: Abyste snížili nebezpečí vzniku požáru, úrazu elektrickým proudem nebo poranění při používání vaší klimatizace, postupujte podle těchto základních bezpečnostních opatření:

Zařízení připojte k uzemněné 3bodové zásuvce.

Neodstraňujte uzemňovací bod.

Nepoužívejte adaptér.

Nepoužívejte prodlužovací kabel.

Před provedením servisu odpojte klimatizační zařízení z elektrické sítě.

Přemístění a instalaci klimatizace by měly provést dvě osoby a více.

USCHOVEJTE SI TENTO NÁVOD K OBSLUZE

Likvidace zařízení

Před likvidací zařízení je třeba vyjmout bateriové články a bezpečně je zlikvidovat z důvodu recyklace.

Pokud potřebujete zlikvidovat zařízení, obraťte se na svého prodejce. Pokud je potrubí odstraněno nesprávně, může dojít k úniku chladiva a jeho kontaktu s vaší pokožkou, což může způsobit poranění. Uvolnění chladiva do ovzduší také škodí životnímu

prostředí. Recyklujte nebo zlikvidujte obalový materiál výrobku ekologicky odpovědným způsobem.

Nikdy neskladujte ani nepřepravujte klimatizační zařízení naopak nebo na boku, aby nedošlo k poškození kompresoru.

Spotřebič není určen pro používání malými dětmi ani zdravotně postiženými osobami bez dozoru. Malé děti by měly být pod dozorem na zajištění toho, aby si nehrály se zařízením.

15

POŽADAVKY NA INSTALACI

Nástroje a jednotlivé části

Před zahájením instalace si připravte potřebné nástroje a jednotlivé části. Přečtěte si a postupujte podle pokynů uvedených v tomto návodu.

Potřebné nástroje

Šroubovák Phillips

Pilka

Tužka

Nůžky

Akumulátorová vrtačka a ¹⁄ “ bit

Dodávané díly

Společnost poskytuje jen jeden plán na instalaci přenosného klimatizačního zařízení. Viz„Instalace přenosného klimatizačního zařízení“.

PLÁN 1:

 

A

 

 

K

T

 

 

L

M

 

 

 

 

 

 

 

 

C

D

 

N

 

 

E F

G

 

 

 

 

 

 

B

 

H

S

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

J

 

 

 

A. Pěnové těsnění

 

 

J. Vnitřní posuvná část

B. Spojka

 

 

K. Šrouby (4)

 

 

C. Ohybné výfukové potrubí

 

 

L. Matice (4)

 

 

D. Adaptér výfuku přes okno

 

 

M. Pružné podložky (4)

E. 1⁄ šrouby (2)

 

 

N. Hladké podložky (4)

F. Samořezné šrouby (4)

 

 

S. Odtoková hadice (1) (Režim vytápění)

G. Držák na okno (2)

 

 

T. Spona odtokové hadice (1) (Režim

H. Kryt před deštěm

 

 

vytápění)

 

 

I. Vnější posuvná část

 

 

 

 

 

16

Požadavky na umístění

POZNÁMKY:

Ohybná výfuková hadice umožňuje umístit klimatizační zařízení v rozmezí 60 cm a 170 cm od okna nebo dveří. U zařízení s přídavnými ohřívači, je minimální vzdálenost od zařízení k hořlavým povrchům 100 cm.

Přenosná klimatizační zařízení jsou navržena jako doplňkové chlazení prostorů v místnosti.

Svisle se posouvající okno

Hořlavé povrchy

100 cm

60 cm - 170 cm

Vodorovně se posouvající okno

Hořlavé povrchy

100 cm

60 cm - 170 cm

POZNÁMKY:

Na zajištění správného větrání, dodržte požadovanou vzdálenost od výstupu vzduchu ke stěně nebo jiným překážkám minimálně 60 cm.

Neblokujte výstup vzduchu.

Zajistěte snadný přístup k uzemněné elektrické zásuvce.

Požadavky na napájení elektrickou energií

VAROVÁNÍ

Nebezpečí úrazu elektrickým proudem

Připojte k uzemněné elektrické zásuvce. Neodstraňujte uzemnění. Nepoužívejte adaptér. Nepoužívejte prodlužovací kabel.

Nedodržení těchto pokynů může mít za následek smrt, požár nebo úraz elektrickým proudem.

Toto přenosné klimatizační zařízení by mělo být připojeno k 220–240 V, 50 Hz, uzemněné 3bodové elektrické zásuvce s 20 A pojistkou.

Doporučuje se používat pojistku s

časovým zpožděním nebo jistič s časovým zpožděním.

Všechny vodiče musí být v souladu s místními a národními elektrickými standardy a musí být nainstalovány kvalifikovaným elektrikářem. Pokud

máte jakékoliv dotazy, kontaktujte kvalifikovaného elektrikáře.

17

POKYNY TÝKAJÍCÍ SE INSTALACE

Vybalení klimatizačního zařízení

VAROVÁNÍ

Nebezpečí nadměrné hmotnosti

Přemístění a instalaci klimatizačního zařízení musí provést dvě nebo více osob. V opačném případě může dojít k poranění zad nebo jinému poranění.

Odstranění obalových materiálů

Odstraňte a zlikvidujte/recyklujte obalové materiály.

Před zapnutím klimatizačního zařízení odstraňte zbytky lepicí pásky a lepidla z povrchu. Na prsty rozetřete malé množství tekutého mýdla a naneste ho na lepidlo. Omyjte teplou vodou a vysušte.

Na odstranění lepicí pásky nebo lepidla nepoužívejte ostré předměty, alkohol, hořlavé kapaliny ani abrazivní čisticí prostředky. Tyto produkty mohou poškodit povrch klimatizačního zařízení.

Manipulujte se zařízením jemně.

Instalace klimatizačního zařízení (na okno)

Instalace výfukové hadice a adaptéru

1.Přemístěte klimatizační zařízení na zvolené místo. Viz část„Požadavky na umístění“.

2.Připevněte spojku k ohybnému výfukovému potrubí. Otáčejte proti směru hodinových ručiček, dokud nebude pevně zajištěna na místě.

3.Připevněte adaptér výfuku přes okno k ohebnému výfukovému potrubí. Otáčejte proti směru hodinových ručiček, dokud nebude pevně zajištěn na místě.

A

B

A.Ohybné výfukové potrubí

B.Adaptér výfuku přes okno

4.Nasaďte spojku na zadní část klimatizačního zařízení.

5.Nasunutím zajistěte potrubí na svoje místo.

A

B

D

C

A.Přívod vzduchu z výparníku

B.Spojka

C.Ohybné výfukové potrubí

D.Vstup vzduchu kondenzátoru

Instalace do okna

Vaše souprava šoupátek do okna byla navržena tak, aby vyhovovala většině standardních oken se svislým nebo vodorovným otevíráním. Přemístěte klimatizační zařízení na zvolené místo. Viz „Požadavky na umístění“.

1.Vložte výfukový adaptér do okna do otvoru v soupravě okenního posuvníku.

18

A

B

A.Souprava okenního posuvníku

B.Adaptér výfuku přes okno

2.Pomocí dvou šroubů, podložek a matic (dodávané příslušenství), připevněte dešťový kryt k soupravě okenního posuvníku pro svislou nebo vodorovnou instalaci.

POZNÁMKY:

Otvory v soupravě okenního posuvníku jsou umístěny na připevnění dešťového krytu pro svislou nebo vodorovnou instalaci.

Vložte další dva šrouby, podložky a matice (dodávané příslušenství) do nepoužitých otvorů v soupravě okenního posuvníku, aby nedošlo k prosakování vlhkosti přes soupravu okenního posuvníku.

Dešťový kryt – svislá instalace

3 4

1 2

A

B

C

A.Adaptér výfuku přes okno

B.Dešťový kryt

C.Výfuková mřížka

D.Šrouby vložené do nepoužitých otvorů v soupravě okenního posuvníku

POZNÁMKA: Čtyři otvory v dešťovém krytu jsou pro svislou instalaci. Vložte dva šrouby s„1“,„3“ nebo„2“,„4“.

Dešťový kryt – vodorovná instalace

A

B

C

D

A.Adaptér výfuku přes okno

B.Dešťový kryt

C.Výfuková mřížka

D.Šrouby vložené do nepoužitých otvorů v soupravě okenního posuvníku

3.Otevřete okno.

4.Změřte rozměry okenního otvoru.

• Pokud je okenní otvor příliš úzký pro soupravu okenního posuvníku, vyndejte ze soupravy vnitřní část posuvníku.

A

B

A.Vnitřní část posuvníku

B.Vnější část posuvníku

19

Pomocí pilky odřízněte vnitřní část posuvníku tak, aby odpovídala okennímu otvoru.

Nasuňte vnitřní část posuvníku na vnější část soupravy okenního posuvníku.

5.Umístěte soupravu okenního posuvníku do okna a roztáhněte ji tak, aby odpovídala šířce okna. Ujistěte se, zda je dešťový kryt na vnější straně okna.

POZNÁMKA: Při instalaci okenního křídla, může být souprava okenního posuvníku nainstalována svisle s otevíráním soupravy okenního posuvníku ve spodní části.

6.Vložte ½” šroub (zajistěte 2) do otvoru ve vnitřní části posuvníku, která je nejblíže ke konci vnější části posuvníku.

A

B

C

A.½”šroub (zajistěte 2)

B.Vnitřní část posuvníku

C.Vnější část posuvníku

7.Zavřete okno na soupravě okenního posuvníku a zajistěte ho.

A B

C

F E D

A.K přenosnému klimatizačnímu zařízení

B.Venku

C.Dešťový kryt

D.Souprava okenního posuvníku

E.Adaptér výfuku přes okno

F.Ohybné výfukové potrubí

Dokončení instalace

1.Umístěte držák okenní zámky na horní část spodního okna a proti hornímu okennímu křídlu.

2.Pomocí 1/8” vrtáku vyvrtejte startovací otvor přes otvor v držáku.

3.Pomocí samořezného šroubu připevněte držák okenního zámku k okennímu křídlu (zajistěte 4), na zajištění okna na svém místě.

Loading...
+ 47 hidden pages