Delonghi MW 665 F User Manual [ko]

ROZDZIA¸ 1 - UWAGI OGÓLNE
1.1 Wa˝ne zalecenia dotyczàce bezpieczeƒstwa ..............str. 138
1.2 Dane techniczne.........................................................str. 139
1.3 Instalacja i pod∏àczenie elektryczne.............................str. 139
1.4 Dodatkowe elementy wyposa˝enia..............................str. 140
1.5 Zalecane naczynia .....................................................str. 141
1.6 Podstawowe zasady gotowania w
ROZDZIA¸ 2 - U˚YWANIE ELEMENTÓW STERUJÑCYCH I FUNKCJI
2.1 Jak regulowaç zegar ..................................................str. 143
2.2 Jak programowaç gotowanie......................................str. 144
2.3 Automatyczna sekwencja rozmra˝ania i gotowania.....str. 146
2.4 Jak wywo∏aç zaprogramowane przepisy
(Przyciski „Quick Menu”)............................................str. 147
2.5 Szybkie podgrzewanie (Quick Reheat) ........................str. 147
2.6 Zabezpieczenie przed dzieçmi....................................str. 147
ROZDZIA¸ 3 - U˚YTKOWANIE KUCHENKI
3.1 Rozmra˝anie .............................................................str. 148
3.2 Podgrzewanie............................................................str. 149
3.3 Przyrzàdzanie Przystawek, pierwszych daƒ.................str. 150
3.4 Przyrzàdzanie mi´sa..................................................str. 150
3.5 Przyrzàdzanie dodatków i warzyw .............................str. 151
3.6 Przyrzàdzanie ryb......................................................str. 152
3.7 Przyrzàdzanie ciast i tortów........................................str. 152
3.8 Podgrzewanie / Gotowanie ZA pomocà
przycisków „Quick Menu” ..........................................str. 153
3.9 Jednoczesne gotowanie na dwóch poziomach.............str. 154
ROZDZIA¸ 4: KONSERWACJA I CZYSZCZENIE
4.1 Czyszczenie...............................................................str. 156
4.2 CzynnoÊci konserwacyjne...........................................str. 157
137
SPIS TREÂCI
POLSKI
mw 665 polacco 30-01-2002 8:51 Pagina 137
POLSKI
138
ROZDZIA¸ 1 - UWAGI OGÓLNE
1.1 WA˚NE ZALECENIA DOTYCZÑCE BEZPIECZE¡STWA
Prosz´ uwa˝nie przeczytaç poni˝sze instrukcje i zachowaç je w celu przysz∏ej konsultacji.
1) UWAGA: JeÊli drzwiczki lub uszczelki sà uszkodzone, kuchenka nie powinna byç u˝ywana a˝ do kiedy doÊwiadczony technik (przeszkolony przez producenta lub przez Punkt Obs∏ugi Klienta sprzedawcy) nie dokona naprawy.
2) UWAGA: Osoby nie posiadajàce odpowiedniego przygotowania, nara˝ajà si´ na niebezpieczeƒstwo wykonujàc czynnoÊci zwiàzane z konserwacjà oraz naprawà, które wymagajà zdj´cia cz´Êci zabezpieczajàcych przed mikrofalami.
3) UWAGA: Nie podgrzewaç p∏ynów lub innych artyku∏ów ˝ywnoÊciowych znajdujàcych si´ w zamkni´tych opakowaniach, które mog∏yby wybuchnàç. Nie gotowaç ani nie podgrzewaç w kuchence jaj ze skorupkà, jako ˝e mog∏yby one wybuchnàç, równie˝ po zakoƒczeniu gotowania.
4) UWAGA: Zezwoliç dzieciom na u˝ywanie kuchenki bez nadzoru tylko po udzieleniu im odpowiednich instrukcji zapewniajàcych bezpieczne korzystanie z kuchenki i pouczajàcych o zagro˝eniach zwiàzanych z nieprawid∏owym u˝yciem urzàdzenia. Nie pozwalaç, aby dzieci zbli˝a∏y si´ do kuchenki w trakcie jej pracy (niebezpieczeƒstwo oparzeƒ).
5) Nie próbowaç w∏àczaç kuchenki przy otwartych drzwiczkach, naruszajàc urzàdzenia zabezpieczajàce.
6) Nie w∏àczaç kuchenki jeÊli jakikolwiek przedmiot znajduje si´ mi´dzy jej frontowà cz´Êcià a drzwiczkami. Utrzymywaç zawsze w czystoÊci wewn´trznà stron´ drzwiczek (E) u˝ywajàc wilgotnej szmatki oraz nieÊciernych detergentów. Nie pozwalaç na gromadzenie si´ brudu lub resztek jedzenia mi´dzy frontowà cz´Êcià kuchenki a drzwiczkami.
7) Nie w∏àczaç kuchenki jeÊli kabel zasilajàcy lub wtyczka sà uszkodzone, poniewa˝ mog∏oby to spowodowaç pora˝enie pràdem elektrycznym.
8) JeÊli zostanie zauwa˝one ulatnianie si´ dymu z kuchenki, nale˝y - nie otwierajàc drzwiczek w celu st∏umienia ewentualnych p∏omieni - wy∏àczyç urzàdzenie lub wyjàç wtyczk´ z gniazda.
9) U˝ywaç tylko i wy∏àcznie naczyƒ przeznaczonych dla kuchenek mikrofalowych. Aby uniknàç zbytniego podgrzania i - w konsekwencji - ryzyka po˝aru, zaleca si´ kontrolowaç kuchenk´ kiedy potrawy gotowane sà w pojemnikach plastykowych, kartonowych lub wykonanych z innego ∏atwopalnego materia∏u, lub te˝ kiedy podgrzewane sà niewielkie iloÊci ˝ywnoÊci.
10) Nie wk∏adaç goràcej tarczy obrotowej do wody. Szok termiczny móg∏by spowodowaç jej p´kni´cie.
11) Kiedy stosowana jest funkcja „TYLKO MIKROFALE” oraz funkcja „W PO∏ÑCZENIU Z MIKROFALAMI”, nie nale˝y wst´pnie podgrzewaç kuchenki (bez art. ˝ywnoÊciowych), ani w∏àczaç jej kiedy jest pusta, poniewa˝ mog∏oby to spowodowaç powstawanie iskier.
12) Przed przystàpieniem do u˝ytkowania kuchenki, nale˝y upewniç si´, czy przybory kuchenne oraz naczynia sà odporne na mikrofale (Patrz paragraf „ zalecane naczynia ”).
13) W trakcie funkcjonowania urzàdzenie nagrzewa si´. Nie dotykaç elementów podgrzewajàcych znajdujàcych si´ wewnàtrz kuchenki.
14) Podczas podgrzewania p∏ynów (wody, kawy. Mleka, itp.) mo˝liwe jest, i˝ w wyniku opóênionego wrzenia, zawartoÊç zacznie nagle wrzeç i gwa∏townie si´ wyleje powodujàc oparzenia. Aby tego uniknàç, przed przystàpieniem do podgrzewania p∏ynów, nale˝y w∏o˝yç do pojemnika plastykowà ∏y˝eczk´ lub szklannà pa∏eczk´. Nale˝y zawsze zachowaç ostro˝noÊç dotykajàc pojemnika.
15) Nie podgrzewaç likierów o wysokim procencie alkoholu ani du˝ych iloÊci oleju,
rys. 1
rys. 2
rys. 3
mw 665 polacco 30-01-2002 8:51 Pagina 138
POLSKI
1
139
ROZDZIA¸ 1 - UWAGI OGÓLNE
1.2 DANE TECHNICZNE
ZU˚YCIE ENERGII (Normy CENELEC HD 376) Aby uzyskaç 200°C 0,3 kWh Aby utrzymaç temperatur´ 200°C przez 1 godzin´ 1,1 kWh Zu˝ycie ca∏kowite 1,4 kWh
Celem uzyskania dodatkowych informacji, nale˝y odwo∏aç si´ do tabliczki znamionowej znajdujàcej si´ z ty∏u urzàdzenia. Urzàdzenie to jest zgodne z Przepisami EWG 89/336 i 92/31 dotyczàcymi KompatybilnoÊci Elektromagnetycznej oraz z Zarzàdzeniem 89/109/EWG dotyczàcym materia∏ów majàcych kontakt z ˝ywnoÊcià.
1.3 INSTALACJA I POD¸ÑCZENIE ELEKTRYCZNE
1) Po wyj´ciu kuchenki z opakowania, nale˝y zdjàç zabezpieczenie zawierajàce tarcz´ obrotowà (I), wspornik tarczy (L) oraz wszystkie elementy wyposa˝enia. Nale˝y sprawdziç, czy trzpieƒ tarczy obrotowej (D) jest dok∏adnie wsuni´ty do specjalnego gniazda w Êrodku tarczy obrotowej.
2) WyczyÊciç wn´trze mi´kkà, wilgotnà szmatkà.
3) Sprawdziç, czy nie ma uszkodzeƒ powsta∏ych w czasie transportu, a w szczególnoÊci upewniç si´, czy drzwiczki prawid∏owo otwierajà si´ i zamykajà.
4) Ustawiç urzàdzenie na nieruchomej, g∏adkiej powierzchni na wysokoÊci przynajmniej 85 cm, poza zasi´giem dzieci z uwagi na to, ˝e podczas gotowania drzwiczki mogà osiàgaç wysokie temperatury.
5) Po ustawieniu urzàdzenia w przeznaczonym dla niego miejscu, nale˝y
sprawdziç, czy zachowana jest odleg∏oÊç 5 cm pomi´dzy Êciankami kuchenki, Êcianami bocznymi i cz´Êcià tylnà oraz wolna przestrzeƒ wynoszàca co najmniej 20 cm nad kuchenkà (rys. 5).
6) Nie nale˝y zatykaç otworów wlotu powietrza. Nie nale˝y niczego k∏aÊç na kuchence oraz nale˝y upewniç si´, czy szczeliny wylotu powietrza (znajdujàce si´ u góry, u do∏u oraz z ty∏u urzàdzenia) pozostajà ODKRYTE. (rys. 6).
7) UmieÊciç w Êrodku okràg∏ego gniazda wspornik (L), i oprzeç na nim tarcz´ obrotowà (I). Trzpieƒ (D) musi byç wsuni´ty w swoje gniazdo w Êrodku tarczy obrotowej.
8) Przy w∏àczaniu urzàdzenia po raz pierwszy mo˝e si´ zdarzyç, ˝e przez kilka minut b´dzie rozchodzi∏ si´ zapach charakterystyczny dla przedmiotu “nowego” lub te˝ pojawi si´ troch´ dymu. Jest to normalne zjawisko i jego przyczynà sà
pozosta∏oÊci substancji ochronnych, którymi pokrywane sà oporniki.
20 cm
5 cm
USCITA
ARIA
ENTRATA
ARIA
USCITA
ARIA
jako ˝e mog∏yby si´ zapaliç.
16) Po podgrzaniu potraw przeznaczonych dla dzieci (zawartych w butelkach lub s∏oiczkach), w celu unikni´cia oparzeƒ, nale˝y potrzàsnàç pojemnikami lub wymieszaç ich zawartoÊç i skontrolowaç temperatur´ przed konsumpcjà. Zaleca si´ potrzàsnàç lub wymieszaç potrawy równie˝ w celu zapewnienia jednolitej temperatury.
W wypadku, kiedy stosowane sà sprzedawane na rynku sterylizatory do butelek, przed w∏àczeniem kuchenki nale˝y ZAWSZE sprawdziç, czy pojemnik zosta∏ wype∏niony odpowiednià iloÊcià wody zalecanà przez producenta.
UWAGA: Kiedy urzàdzenie uruchamiane jest po raz pierwszy, mo˝liwe jest, i˝ przez oko∏o 10 minut wydobywaç si´ b´dzie zapach „nowoÊci” lub troch´ dymu. Spowodowane jest to jedynie obecnoÊcià substancji zabezpieczajàcych zastosowanych na opornikach.
rys. 5
rys. 6
WYLOT
POWIETRZA
WLOT
POWIETRZA
WYLOT
POWIETRZA
rys. 4
mw 665 polacco 30-01-2002 8:51 Pagina 139
POLSKI
1
UWAGA: Nie nale˝y ustawiaç kuchenki nad bàdê w pobli˝u êróde∏ ciep∏a (na przyk∏ad na lodówce) (rys. 7).
9) Pod∏àczaç urzàdzenie tylko do gniazd poboru pràdu o nat´˝eniu co najmniej 16A. Nale˝y ponadto sprawdziç, czy g∏ówny bezpiecznik w Paƒstwa domu ma minimum 16A po to, aby uniknàç niespodziewanego zadzia∏ania w czasie pracy kuchenki.
10) Przed w∏àczeniem kuchenki nale˝y sprawdziç, czy napi´cie sieci odpowiada wartoÊci napi´cia znajdujàcej si´ na tabliczce znamionowej urzàdzenia oraz czy gniazdo poboru pràdu jest odpowiednio uziemione: Producent nie
poczuwa si´ do odpowiedzialnoÊci za szkody wynik∏e z nieprzestrzegania powy˝szego przepisu.
140
ROZDZIA∏ 1 - UWAGI OGÓLNE
1.4 DODATKOWE ELEMENTY WYPOSA˚ENIA
RUSZT NISKI
Funkcja termoobiegu:
Do gotowania tradycyjnego, w szczególnoÊci do przygotowywania ciast.
RUSZT WYSOKI
Funkcja tylko grill:
Do wszystkich rodzajów potraw przygotowywanych z grilla.
TARCZA OBROTOWA
Tarcza obrotowa jest u˝ywana przy wszystkich funkcjach
RUSZT ÂREDNI PRZEDZIELAJÑCY
Do ka˝dego gotowania na dwóch poziomach JEDNOCZEÂNIE (na przyk∏ad: du˝e iloÊci jedzenia albo ró˝ne potrawy). Patrz: instrukcje na str. 154
Funkcja mikrofale + termoobieg:
Do szybkiego przygotowywania mi´sa, ziemniaków i niektórych ciast, które wyrastajà.
rys. 7
mw 665 polacco 30-01-2002 8:51 Pagina 140
POLSKI
1
141
ROZDZIA¸ 1 - UWAGI OGÓLNE
1.5 ZALECANE NACZYNIA
W przypadku u˝ycia funkcji tylko mikrofal lub funkcji kombinowanych z mikrofalami, mo˝na u˝ywaç wszystkich naczyƒ wykonanych ze szk∏a (najlepiej ˝aroodpornego), ceramiki, porcelany, terakoty pod warunkiem, ˝e nie b´dà one zawiera∏y ozdób ani cz´Êci metalowych (z∏ocone brzegi, uchwyty, nó˝ki). Mo˝na równie˝ u˝ywaç pojemników plastykowych odpornych na wysokà temperatur´, lecz jedynie gotujàc przy zastosowaniu funkcji „tylko mikrofale”. W ka˝dym razie, jeÊli istniejà wàtpliwoÊci co do tego czy mo˝liwe jest u˝yç lub nie dany pojemnik, wystarczy przeprowadziç t´ prostà prób´: w∏o˝yç pusty pojemnik do kuchenki na 30 sekund przy najwy˝szym poziomie mocy (funkcja „tylko mikrofale”). JeÊli pojemnik pozostanie zimny lub jeÊli tylko lekko si´ podgrzeje oznacza to, ˝e przystosowany on jest do gotowania w kuchence mikrofalowej. JeÊli natomiast bardzo si´ podgrzeje (lub jeÊli pojawià si´ iskry), pojemnik jest nieodpowiedni. Do szybkiego podgrzewania mo˝na u˝ywaç równie˝ jako podk∏adki papierowych serwetek, kartonowych tacek oraz jednorazowych talerzy z tworzywa sztucznego. JeÊli chodzi o kszta∏t i wymiary naczyƒ, muszà one bezwzgl´dnie umo˝liwiaç prawid∏owe obracanie si´.
Nie nadajà si´ do gotowania w kuchence mikrofalowej ˝adne pojemniki metalowe, drewniane, wiklinowe czy te˝ kryszta∏owe.Mikrofale grzejà pokarm, a nie naczynie, dobrze wi´c pami´taç, ˝e mo˝na przygotowywaç
jedzenie bezpoÊrednio na pó∏misku i tym samym uniknàç u˝ywania, a nast´pnie mycia garnków. Nale˝y jednak pami´taç, ˝e bardzo goràce jedzenie przekazuje ciep∏o talerzowi co sprawia, i˝ staje si´ konieczne u˝ycie ochronnych „∏apek”. JeÊli kuchenka jest ustawiona w funkcji „Tylko piecyk z termoobiegiem” lub „Tylko grill” mo˝na u˝ywaç wszystkich pojemników pasujàcych do piecyka. We wszystkich przypadkach nale˝y stosowaç si´ do wskazówek podanych w poni˝szej tabeli:
Pojemniki metalowe
Papier lub
karton
Plastik
Folia
aluminiowa
Terakota
Ceramika
szklana
Szk∏o
˝aroodporne
Szk∏o
NIETAKTAKNIETA KTAKTAKTAK
NIENIENIENIETAKTAKTAKNIE
TAKNIENIETA KTA KTA KTA KNIE
Funkcje „Tylko mikrofale”
Funkcje „Kombinowane”
Funkcje
„Tylko termoobieg” „Tylko grill”
Zatrzymanie tarczy obrotowej ze wzgl´du na pojemniki o du˝ych wymiarach
Aby mo˝liwe by∏o u˝ywanie prostokàtnych pojemników o du˝ych wymiarach (które nie mog∏yby obracaç si´ wewnàtrz kuchenki), wystarczy zablokowaç obracanie si´ tarczy obrotowej (I) wyjmujàc trzpieƒ tarczy (D) z gniazda, jak to pokazano na poni˝szych rysunkach.
Uwaga: ta operacja mo˝liwa jest jedynie w przypadku funkcji „Tylko piecyk z termoobiegiem”
Nale˝y pami´taç przy tym, ˝e w takim przypadku po to, by zagwarantowaç uzyskanie satysfakcjonujàcych rezultatów, konieczne jest mieszanie jedzenia oraz kilkakrotne odwrócenie pojemnika podczas gotowania.
I D
Dzia∏anie urzàdzenia z trzpieniem tarczy obrotowej (D).
(Tarcza obrotowa w ruchu).
I
Dzia∏anie urzàdzenia bez trzpienia tarczy tarczy obrotowej (D).
(Tarcza obrotowa nieruchoma).
Pojemnik uniemo˝liwiajàc y obracanie
mw 665 polacco 30-01-2002 8:51 Pagina 141
POLSKI
1
1.6 PODSTAWOWE ZASADY GOTOWANIA W KUCHENCE MIKROFALOWEJ
142
ROZDZIA¸ 1 - UWAGI OGÓLNE
1) Jednà z podstawowych operacji, które nale˝y wykonywaç, jest kilkakrotne wymieszanie potrawy w czasie gotowania: s∏u˝y to wi´kszemu ujednoliceniu temperatury, a co za tym idzie, skróceniu czasu gotowania.
2) Zaleca si´ równie˝, aby przewracaç jedzenie podczas gotowania.
3) Produkty ˝ywnoÊciowe ze skórkà, ∏upinà lub w b∏onie (na przyk∏ad: jab∏ka, ziemniaki, pomidory, parówki, ryby) powinny byç przebite w kilku miejscach widelcem po to, aby para mog∏a uchodziç na zewnàtrz, a skórka czy ∏upina nie uleg∏a rozerwaniu (Rys. 8).
4) JeÊli gotujemy wi´kszà iloÊç tej samej potrawy, na przyk∏ad gotowanych ziemniaków, nale˝y je u∏o˝yç pierÊcieniowo w naczyniu ze szk∏a ˝aroodpornego, aby gotowa∏y si´ jednakowo (rys. 9).
5) Aby zredukowaç powstawanie skroplin wewnàtrz kuchenki, na podstawie oraz w okolicach drzwiczek, nale˝y przykryç po˝ywienie przezroczystà
folià, papierem do pieczenia, szklanymi przykrywkami lub po prostu odwróconym talerzem. Ponadto, potrawy zawierajàce wod´ (np. jarzyny)
gotujà si´ lepiej pod przykryciem. Przykrycie potraw pozwala ponadto utrzymaç w czystoÊci wn´trze kuchenki. Nale˝y wykorzystaç przezroczystà foli´ przystosowanà do u˝ycia w kuchence mikrofalowej.
6) W pozycji „Tylko mikrofale” oraz w funkcjach „Kombinowanych”, nie
wolno absolutnie doprowadziç do przegrzania, ani uruchamiaç kuchenki „na pusto” (bez produktów ˝ywnoÊciowych), poniewa˝ mo˝e spowodowaç to iskrzenie oraz uszkodzenie urzàdzenia.
7) Nie gotowaç jajek w skorupkach (rys. 10): ciÊnienie, które powstaje wewnàtrz skorupki doprowadzi∏oby do wybuchu jajka, nawet po zakoƒczeniu gotowania. Nie podgrzewaç jajek ju˝ ugotowanych, chyba ˝e jest to jajecznica.
8) Przed podgrzewaniem lub gotowaniem w kuchence produktów ˝ywnoÊciowych znajdujàcych si´ w szczelnie zamykanych bàdê zapiecz´towanych pojemnikach nie nale˝y zapomnieç o ich otwarciu. CiÊnienie wewnàtrz pojemnika zwi´kszy∏oby si´ doprowadzajàc do wybuchu naczynia, nawet po zakoƒczeniu gotowania.
rys. 8
rys. 9
rys. 11
rys. 10
mw 665 polacco 30-01-2002 8:51 Pagina 142
2.1 JAK REGULOWAå ZEGAR
Kiedy urzàdzenie jest po raz pierwszy pod∏àczenie do zasilania lub gdy przez jakiÊ czas nie by∏o napi´cia,
na wyÊwietlaczu pojawià si´ cztery kreseczki(--:--) Aby ustawiç aktualnà godzin´, nale˝y post´powaç wed∏ug podanych wskazówek:
143
ROZDZIA¸ 2 - U˚YWANIE ELEMENTÓW STERUJÑCYCH I FUNKCJI
POLSKI
Nacisnàç przycisk „Clock” (6).
(Na wyÊwietlaczu 1 migajà cyfry oznaczajàce godziny).
1
Ustawiç ˝àdanà godzin´ obracajàc pokr´t∏o Time Adjust (14).
(Na wyÊwietlaczu 1 migajà cyfry oznaczajàce godziny)
.
2
Nacisnàç jeszcze raz przycisk „Clock” (6).
(Na wyÊwietlaczu 1 migajà cyfry oznaczajàce minuty)
.
3
Ustawiç ˝àdane minuty obracajàc pokr´t∏o Time Adjust (14).
(Na wyÊwietlaczu 1 migajà cyfry oznaczajàce minuty)
.
4
Nacisnàç ponownie przycisk „Clock” (6).
(WyÊwietlacz poka˝e ustawionà godzin´).
5
JeÊli chcecie Paƒstwo zmieniç ustawionà ju˝ godzin´ na zegarze, trzeba nacisnàç przycisk „Clock” (6), a
nast´pnie przystàpiç do ustawiania godziny wed∏ug powy˝szych wskazówek.
Mo˝na wyÊwietliç aktualnà godzin´ równie˝ po uruchomieniu zaprogramowanej funkcji naciskajàc
przycisk „Clock” (6) (godzina pojawi si´ na wyÊwietlaczu na 3 sekundy).
mw 665 polacco 30-01-2002 8:51 Pagina 143
Loading...
+ 14 hidden pages