Delonghi MW 663 F User Manual

128
1
OPIS PANELU STEROWANIA
1. WyÊwietlacz czasu i funkcji
2. Klawisz : regulacja zegara
4. Klawisz GRILL
5. Klawisz FAN
6. Klawisz MICRO
7. Klawisz AUTO MENÙ: szybkie gotowanie zapisane w pami´ci
8. Pokr´t∏o TIME ADJUST: ustawianie automatycznego rozmra˝ania, wagi i czasu gotowania
12.Klawisz STOP /CANCEL : zatrzymanie gotowania i kasowanie ustawieƒ
13.Klawisz START/+1 min : rozpocz´cie gotowania i szybkiego podgrzewania
2
3
4
5
6 7
8
9
10
A
B
E
F
G
H
C
D
I
OPIS
A Grza∏ka grilla B Panel przycisków poleceƒ C Pokrywka wylotu mikrofal D OÊ tarczy obrotowej E Wewn´trzna strona drzwiczek F Dolny ruszt G Górny ruszt H Tarcza obrotowa I Podstawka tarczy obrotowej
129
130
ROZDZ. 1 - INFORMACJE OGÓLNE
1.1 Wa˝ne informacje dotyczàce bezpieczeƒstwa ............str. 131
1.2 Dane techniczne.........................................................str. 132
1.3 Instalacja i pod∏àczenie elektryczne.............................str. 132
1.4 Wyposa˝enie.............................................................str. 133
1.5 Zalecane naczynia ....................................................str. 134
1.6 Zasady i ogólne zalecenia dotyczàce
u˝ytkowania kuchenki ................................................str. 135
ROZDZ. 2 - U˚YCIE PRZYCISKÓW POLECE¡ I PROGRAMOWANIE FUNKCJI
2.1 Jak programowaç zegar.............................................str. 136
2.2 Jak ustawiaç funkcj´ “MIKROFALE”.............................str. 137
Rozmra˝anie w trybie automatycznym .......................str. 137
Utrzymywanie temperatury potraw,
podgrzewanie, gotowanie ..........................................str. 138
2.3 Jak ustawiaç funkcj´ “Z OBIEGIEM POWIETRZA” ........str. 143
2.4 Jak ustawiaç funkcj´ “RUSZT” .....................................str. 145
2.5 Jak ustawiaç funkcje „W PO¸ÑCZENIU” .....................str. 145
2.6 Jak ustawiaç dwa kolejne gotowania...........................str. 147
2.7 Jak ustawiaç AUTO MENU.........................................str. 148
2.8 Szybkie podgrzewanie ...............................................str. 149
2.9 Bezpieczeƒstwo dzieci................................................str. 149
2.10Zaprogramowane w∏àczenie.......................................str. 150
CAP. 3 - ROZDZ. 3 – KONSERWACJA I CZYSZCZENIE
3.1 Czyszczenie...............................................................str. 151
3.2 Konserwacja..............................................................str. 152
Uwagi dotyczàce prawid∏owego usuwania produktu zgodnie z Dyrektywà Europejskà 2002/96/EC.
Na koniec okresu u˝ytecznoÊci produktu nie nale˝y wyrzucaç do odpadów miejskich. Mo˝na go dostarczyç do odpowiednich oÊrodków segregujàcych odpady przygotowanych przez w∏adze miejskie lub do jednostek zapewniajàcych takie us∏ugi.Osobne usuwanie sprz´tu AGD pozwala uniknàç negatywnych skutków dla Êrodowiska naturalnego i zdrowia z powodu jego nieodpowiedniego usuwania i umo˝liwia odzyskiwanie materia∏ów, z których jest z∏o˝ony, w celu uzyskania znaczàcej oszcz´dnoÊci energii i zasobów. Na obowiàzek osobnego usuwa­nia sprz´tu AGD wskazuje umieszczony na produkcie symbol przekreÊlonego pojemnika na Êmieci.
SPIS TREÂCI
131
1.1 WA˚NE INFORMACJE DOTYCZÑCE BEZPIECZE¡STWA
Prosz´ uwa˝nie przeczytaç poni˝sze instrukcje i zachowaç je w celu przysz∏ej konsultacji. N.B. Niniejsza kuchenka zosta∏a zaprojektowana do rozmra˝ania, podgrzewania i gotowania produktów ˝ywnoÊciowych w Êrodowisku domowym. Nie nale˝y jej stosowaç dla innych celów ani te˝ w jakikolwiek sposób modyfikowaç czy zmieniaç.
1) UWAGA: Je˝eli drzwiczki lub uszczelki sà uszkodzone, kuchenki nie nale˝y u˝ywaç, dopóki doÊwiadc­zony technik (przeszkolony przez producenta lub przez Punkt Obs∏ugi Klienta sprzedawcy) nie dokona naprawy.
2) UWAGA: Osoby nie posiadajàce odpowiedniego przygotowania nara˝ajà si´ na niebezpieczeƒstwo wykonujàc czynnoÊci zwiàzane z konserwacjà i naprawà, które wymagajà zdj´cia cz´Êci zabezpiec­zajàcych przed mikrofalami.
3) UWAGA: Nie podgrzewaç p∏ynów lub innych artyku∏ów ˝ywnoÊciowych znaj­dujàcych si´ w zamkni´tych opakowaniach, które mog∏yby wybuchnàç. Nie gotowaç ani nie podgrzewaç w kuchence jaj ze skorupkà, poniewa˝ mog∏yby wybuchnàç równie˝ po zakoƒczeniu gotowania.
4) UWAGA: Zezwoliç dzieciom na u˝ywanie kuchenki bez nadzoru tylko po udzie­leniu im odpowiednich instrukcji zapewniajàcych bezpieczne korzystanie z kuchenki i pouczajàcych o zagro˝eniach zwiàzanych z nieprawid∏owym u˝yciem urzàdzenia.Nie pozwalaç, by dzieci zbli˝a∏y si´ do urzàdzenia, kiedy jest w∏àczo­ne (niebezpieczeƒstwo oparzenia).
5) UWAGA: je˝eli urzàdzenie w∏àczone jest w trybie “w po∏àczeniu”, dzieci powinny go u˝ywaç wy∏àcznie pod nadzorem osoby doros∏ej, poniewa˝ wytwar­za wysokà temperatur´.
6) Nie próbowaç w∏àczaç kuchenki przy otwartych drzwiczkach, bo powoduje to uszkodzenie urzàdzeƒ zabezpieczajàcych.
7) Nie w∏àczaç kuchenki, jeÊli jakikolwiek przedmiot znajduje si´ mi´dzy jej frontowà cz´Êcià a drzwiczkami. Utrzymywaç zawsze w czystoÊci wewn´trznà stron´ drzwiczek (E) u˝ywajàc wil­gotnej szmatki oraz nieÊciernych detergentów.Nie pozwalaç na gromadzenie si´ brudu lub resztek jedzenia mi´dzy frontowà cz´Êcià kuchenki a drzwiczkami.
8) Po otwarciu drzwiczek nale˝y pami´taç by: nie obcià˝aç ich nadmiernie zbyt ci´˝kimi przedmiotami ani nie pociagaç uchwytu w dó∏, poniewa˝ urzàdzenie mog∏oby si´ przewróciç.Nie k∏aÊç na otwartych drzwiczkach pojemników lub goràcych patelni (na przyk∏ad, dopiero co wyj´tych z kuchenki).
9) Nie w∏àczaç kuchenki, je˝eli kabel zasilajàcy lub wtyczka sà uszkodzone, poniewa˝ mog∏oby to spowodowaç pora˝enie pràdem elektrycznym. W przypadku uszkodzenia kabla zasilajàcego jego wymiany powinien dokonaç producent lub jego punkt serwisowy bàdê te˝ osoba posiadajàca podobne upraw­nienia, w celu unikni´cia wszelkiego ryzyka.
10)Je˝eli zauwa˝ymy dym ulatniajàcy si´ z kuchenki, nale˝y wy∏àczyç urzàdzenie
lub wyjàç wtyczk´ z gniazdka nie otwierajàc drzwiczek w celu st∏umienia ewen­tualnych p∏omieni.
11)U˝ywaç wy∏àcznie naczyƒ przeznaczonych do kuchenek mikrofalowych. Aby uniknàç przegrzania i w konsekwencji ryzyka po˝aru, zaleca si´ prze­prowadzanie kontroli kuchenki w przypadku gotowania potraw w pojemnikach plastikowych, kartonowych lub wykonanych z innego ∏atwopalnego materia∏u, lub te˝ w razie podgrzewania niewielkich iloÊci ˝ywnoÊci.
12)Nie wk∏adaç goràcej tarczy obrotowej do wody. Szok termiczny móg∏by spowo­dowaç jej p´kni´cie.
13)W przypadku u˝ywania funkcji „Tylko MIKROFALE” oraz funkcji „W PO¸ÑCZE­NIU Z MIKROFALAMI”, kuchenki nie nale˝y wst´pnie podgrzewaç (bez artyku∏ów ˝ywnoÊciowych) ani te˝ w∏àczaç jej, kiedy jest pusta, poniewa˝ mog∏oby to spowodowaç powstawanie iskier.
14) Przed przystàpieniem do u˝ytkowania kuchenki, nale˝y si´ upewniç czy przybory kuchenne i naczynia sà odporne na mikrofale (patrz paragraf „Zalecane naczynia”).
15)W trakcie dzia∏ania urzàdzenie nagrzewa si´. Nie dotykaç elementów podgr­zewajàcych umieszczonych wewnàtrz kuchenki.
A
u
t
o
r
y
z
o
w
a
n
y
rys. 4
rys. 5
rys. 1
rys. 2
rys. 3
ROZDZ. 1 - INFORMACJE OGÓLNE
132
ROZDZ. 1 - INFORMACJE OGÓLNE
1.2 DANE TECHNICZNE
• ZU˚YCIE ENERGII (Normy CENELEC HD 376) Aby uzyskaç 200 °C 0,3 kWh by utrzymaç temperatur´ 200 °C przez 1 godzin´ 1,1 kWh ¸àczne zu˝ycie 1,4 kWh
• MOC WYJÂCIOWA KUCHENKI: 900 W (IEC705) Pozosta∏e dane znajdujà si´ na tabliczce z danymi technicznymi kuchenki umieszczonej na urzàdzeniu.
Niniejsze urzàdzenie odpowiada wymaganiom Dyrektywom CEE 89/336 i 92/31 dotyczàcym Kompaty­bilnoÊci Elektromagnetycznej, oraz regulaminowi (EC) nr 1935/2004 z 27/10/2004 dotyczàcemu mate­ria∏ów przeznaczonych do kontaktu z ˝ywnoÊcià.
1.3 INSTALACJA I POD¸ÑCZENIE ELEKTRYCZNE
1) Wyjàç kuchenk´ z opakowania, usunàç zabezpieczenie zawierajàce tarcz´ obrotowà (H), odpowiednià podstawk´ (I) i wszystkie akcesoria. Sprawdziç czy oÊ tarczy obrotowej (D) zosta∏a prawid∏owo wsadzona do przeznaczo­nego na nià gniazda w Êrodku tarczy obrotowej.
2) WyczyÊciç wn´trze kuchenki wilgotnà i mi´kkà szmatkà.
3) Sprawdziç czy nie ma uszkodzeƒ spowodowanych transportem, a zw∏aszcza czy drzwiczki prawid∏owo si´ otwierajà i zamykajà.
4) UmieÊciç urzàdzenie na stabilnej powierzchni na wysokoÊci co najmniej 85 cm i poza zasi´giem dzieci, poniewa˝ drzwiczki w trakcie gotowania mogà si´ nagrzewaç do wysokiej temperatury.
16)W trakcie podgrzewania p∏ynów (wody, kawy, mleka, itp.) mo˝e si´ zdarzyç, ˝e w wyniku opóênionego wrzenia zawartoÊç zacznie nagle wrzeç i gwa∏townie si´ wylewaç powodujàc oparzenia. Aby temu zapo­biec, przed przystàpieniem do podgrzewania p∏ynów, nale˝y w∏o˝yç do pojemnika plastikowà ∏y˝eczk´ lub szklanà pa∏eczk´ (rys. 4). Nale˝y zawsze zachowaç ostro˝noÊç dotykajàc pojemnika.
17)Nie podgrzewaç likierów o wysokim procencie zawartoÊci alkoholu ani du˝ych iloÊci oleju, poniewa˝ mog∏yby si´ zapaliç.
18)Po podgrzaniu potraw przeznaczonych dla niemowlàt (znajdujàcych si´ w butelkach lub s∏oiczkach), w celu unikni´cia oparzeƒ, nale˝y potrzàsnàç pojemnikami lub wymieszaç ich zawartoÊç oraz skontrolowaç temperatur´ przed spo˝yciem. PotrzàÊni´cie lub wymieszanie zaleca si´ równie˝ w celu zapewnienia jed­nakowej temperatury. W razie stosowania sprzedawanych na rynku sterylizatorów do butelek, przed w∏àczeniem kuchenki nale˝y ZAWSZE sprawdziç czy pojemnik zosta∏ nape∏niony iloÊcià wody zalecanà przez producenta.
19)Nieprawid∏owe czyszczenie kuchenki mo˝e spowodowaç zniszczenie jej powierzchni. Mo˝e to zmniejszyç okres ˝ycia urzàdzenia i spowodowaç ewentualne sytuacje zagro˝enia dla u˝ytkownika.
NOTA:Przy pierwszym uruchomieniu urzàdzenia mo˝e si´ zdarzyç, ˝e przez oko∏o 10 minut wydobywaç si´ z niego b´dzie zapach „nowoÊci” lub niewielka iloÊç dymu. Spowodowane jest to jedynie obecnoÊcià substancji zabezpieczajàcych umieszczonych na opornikach.
25 cm
5 cm
rys. 6
In alcuni modelli la potenza resa massima, in WATT, è indicata anche nel simbolo a lato, riportato sul cruscotto.
MOC WYJÂCIOWA
Moc wyjÊciowa kuchenki wyra˝ona w WAT podana jest na tabliczce z danymi technicznymi znajdujàcej si´
z ty∏u urzàdzenia pod nazwà MICRO OUTPUT. Korzystajàc z tabel nale˝y zawsze odnosiç si´ do mocy kuchenki! Informacje o niej b´dà Wam potrzebne przy wyborze przepiosów do mikrofalówek kuchenek mikrofalowych dost´pnych w sprzeda˝y.
133
5) Po umieszczeniu urzàdzenia na powierzchni roboczej nale˝y sprawdziç czy
zachowano odleg∏oÊç oko∏o 5 cm mi´dzy powierzchnià obudowy urzàdze­nia, bocznymi Êciankami i tylnà cz´Êcià, oraz wolnà przestrzeƒ co najmniej 25 cm nad kuchenkà (rys. 6).
6) Nie zatykaç otworów wlotu powietrza. Zw∏aszcza, nie k∏aÊç niczego na kuchen­ce i sprawdzaç czy szczeliny wylotu powietrza i pary (znajdujàce si´ na górze, na dole i z ty∏u urzàdzenia) sà ZAWSZE WOLNE (rys. 7).
7) Na Êrodku gniazda ustawiç podstawk´ (I) i umieÊciç na niej tarcz´ obrotowà (H).
OÊ ( D) powinna si´ znajdowaç w odpowiednim gnieêdzie poÊrodku tarczy obrotowej.
NOTA BENE: nie nale˝y umieszczaç kuchenki nad êród∏ami ciep∏a lub w ich pobli˝u (na przyk∏ad nad lodówkà) (rys. 8).
8) Pod∏àczaç urzàdzenie tylko do gniazdek o nat´˝eniu nie mniejszym ni˝ 16A. Ponadto, nale˝y sprawdziç czy równie˝ wy∏àcznik g∏ówny w mieszkaniu ma
minimalne obcià˝enie 16A, aby uniknàç jego nag∏ej interwencji w trakcie dzia∏ania kuchenki.
9) Ustawiç urzàdzenie w taki sposób, by wtyczka i gniazdko by∏y ∏atwo dost´pne tak˝e po zakoƒczeniu instalacji.
10)Przed przystàpieniem do u˝ytkowania nale˝y sprawdziç czy napi´cie sieciowe odpowiada napi´ciu poda­nemu na tabliczce z danymi technicznymi kuchenki i czy gniazdko jest prawid∏owo uziemione: Produ-
cent nie ponosi ˝adnej odpowiedzialnoÊci w przypadku nieprzestrzegania tego przepisu.
1.4 DOSTARCZANE AKCESORIA
ROZDZ. 1 - INFORMACJE OGÓLNE
RUSZT DOLNY
Funkcja “Z OBIEGIEM POWIETR­ZA”:
dla wszystkich rodzajów tradycyj­nego gotowania, zw∏aszcza do pieczenia ciast.
RUSZT GÓRNY
Funkcja “RUSZT”:
do wszystkich rodzajów sma˝enia
TARCZA OBROTOWA
Tarcza obrotowa wykorzystywana jest we wszystkich funkcjach.
Funkcje “W PO¸ÑCZENIU”
do szybkiego gotowania mi´sa, ziemniaków, pieczenia niektórych ciast, które muszà wyrosnàç oraz potraw zapiekanych (np. lasagni)
rys. 8
USCITA
ARIA
ENTRATA
ARIA
USCITA
ARIA
rys. 7
WYLOT
POWIETRZA
WYLOT
POWIETRZA
WLOT
POWIETRZA
134
ROZDZ. 1 - INFORMACJE OGÓLNE
1.5 ZALECANE NACZYNIA
Wykorzystujàc funkcje: tylko mikrofale oraz mikrofale w po∏àczeniu, mo˝na u˝ywaç wszelkiego rodzaju naczyƒ szklanych (najlepiej z ˝aroodpornego materia∏u), ceramicznych, porcelanowych czy z terakoty pod warunkiem, ˝e sà one pozbawione dekoracji lub metalowych cz´Êci (z∏ocone brzegi, uchwyty, nó˝ki). Mo˝na u˝ywaç równie˝ pojemników plastikowych odpornych na dzia∏anie ciep∏a, lecz wy∏àcznie w przy­padku gotowania z u˝yciem funkcji "tylko mikrofale". W ka˝dym razie, je˝eli mamy wàtpliwoÊci co do u˝ycia danego pojemnika, mo˝na wykonaç nast´pujàcà pro­stà prób´: w∏o˝yç pusty pojemnik do kuchenki na 30 sekund przy maksymalnym poziomie mocy (funkcja “tylko mikrofale”). Je˝eli pojemnik pozostanie zimny lub jedynie lekko si´ podgrzeje, oznacza to, ˝e przysto­sowany jest do gotowania w kuchence mikrofalowej. Je˝eli jednak b´dzie bardzo goràcy (lub jeÊli pojawià si´ iskry), pojemnik jest nieodpowiedni. Mo˝na równie˝ u˝ywaç pojemniki plastikowe odporne na dzia∏anie wysokiej temperatury. W przypadku krótkiego czasu podgrzewania jako podstawki mo˝na tak˝e u˝yç papie­rowych serwetek, kartonowych tacek i plastikowych talerzy jednorazowego u˝ytku. JeÊli chodzi o kszta∏t i wymiary naczyƒ, powinny one umo˝liwiaç ich swobodne obracanie si´.
Do gotowania w kuchence mikrofalowej nie nadajà si´ wszelkiego rodzaju naczynia metalowe, drewnia­ne, wiklinowe czy kryszta∏owe. Nale˝y pami´taç, ˝e poniewa˝ mikrofale podgrzewajà jedzenie a nie
naczynie, mo˝na gotowaç jedzenie bezpoÊrednio w naczyniu, w którym zostanie ono podane i w ten sposób uniknàç u˝ycia i czyszczenia garnków. Nale˝y jednak pami´taç, ˝e bardzo goràce jedzenie mo˝e przekazaç ciep∏o naczyniu powodujàc koniecz­noÊç u˝ycia uchwytów. Je˝eli urzàdzenie ustawione jest na gotowanie z u˝yciem funkcji "Z OBIEGIEM POWIETRZA" lub "Z OBIEGIEM POWIETRZA+RUSZT", mo˝na u˝ywaç wszystkich rodzajów pojemników przeznaczonych do kuchenek. W ka˝dym razie, nale˝y przestrzegaç wskazówek podanych w poni˝szej tabeli:
Pojemniki metalowe
Papier lub
karton
Plastik
Folia
aluminiowa
Terakota
Szk∏o
ceramiczne
Materia∏
˝aroodporny
Szk∏o
NIETAKTAKNIETAKTAKTAKTAK NIENIENIENIETAKTAKTAKNIE
TAKNIENIETAKTAKTAKTAKNIE
Funkcja MICRO
Funkcja
FAN+MICRO MICRO+GRILL
Funkcja
FAN FAN+GRILL
135
1.6 ZASADY I OGÓLNE ZALECENIA DOTYCZÑCE U˚YTKOWANIA KUCHENKI
ROZDZ. 1 - INFORMACJE OGÓLNE
Mikrofale to promieniowanie elektromagnetyczne wyst´pujàce równie˝ w przy­rodzie w postaci fal Êwietlnych (np. promienie s∏oneczne), które w kuchence przechodzà przez ˝ywnoÊç we wszystkich kierunkach i podgrzewajà czàsteczki wody, t∏uszczu i cukru. Ciep∏o powstaje bardzo szybko jedynie w produktach ˝ywnoÊciowych, natomiast pojemnik nagrzewa si´ tylko poÊrednio wskutek przechodzenia naƒ ciep∏a z goràcej ˝ywnoÊci. Zapobiega to przywieraniu jed­zenia do pojemnika i dlatego w czasie procesu gotowania mo˝na u˝ywaç niewielkich iloÊci t∏uszczu (lub nie u˝ywaç go wcale). W∏aÊnie z powodu niskiej zawartoÊci t∏uszczu gotowanie w kuchence mikrofalowej uznaje si´ za bardzo zdrowe i dietetyczne. Ponadto, w porównaniu do systemów tradycyjnych gotowanie odbywa si´ w ni˝szej temperaturze, dzi´ki czemu pokarm nie ulega odwodnieniu, nie traci swoich sk∏adników od˝ywczych i w wi´kszym stopniu zachowuje smak.
Podstawowe zasady prawid∏owego gotowania w kuchence mikrofalowej
1) Gotowanie jest ÊciÊle zwiàzane z wielkoÊcià i stopniem jednorodnoÊci pro­duktów ˝ywnoÊciowych, które pragniemy ugotowaç: potrawka ugotuje si´
szybciej ani˝eli pieczeƒ, poniewa˝ sk∏ada si´ z mniejszych i jednakowych kawa∏ków mi´sa. Aby ustawiç prawid∏owo czas, korzystajàc z tabeli podanych w dalszej cz´Êci instrukcji nale˝y pami´taç, ˝e przy zwi´kszeniu iloÊci jedzenia nale˝y tak˝e proporcjonalnie wyd∏u˝yç czas gotowania i odwrotnie. Wa˝ne jest przestrzeganie czasu “spoczynku”: przez czas spoczynku rozumie si´ czas, w którym po zakoƒczeniu gotowania potraw´ nale˝y pozostawiç, aby umo˝liwiç dodatkowe rozprzestrzenienie si´ w niej ciep∏a. Na przyk∏ad temperatura mi´sa w trakcie czasu spoczynku wzroÊnie o oko∏o 5 - 8°C. Potraw´ mo˝na na okres czasu spoczynku pozostawiaç równie˝ poza kuchenkà.
2) Jednà z podstawowych czynnoÊci, którà nale˝y wykonaç, jest wielokrotne mieszanie podczas gotowania: s∏u˝y to wyrównaniu temperatury i skróce­niu czasu gotowania.
3) Zaleca si´ tak˝e przewracanie jedzenia podczas gotowania.: dotyczy to zw∏aszcza mi´sa zarówno w du˝ych kawa∏kach (pieczenie, kurczak w ca∏oÊci ...) jak i w ma∏ych (piersi z kurczaka, potrawka ...).
4) ˚ywnoÊç ze skórkà, ∏upinà lub w b∏onie (np. jab∏ka, ziemniaki, pomidory,
parówki, ryby) nale˝y nak∏uç w kilku miejscach widelcem, aby mog∏a z niej uchodziç para wodna, a skórka lub ∏upina nie uleg∏y rozerwaniu (rys. 9).
5) W przypadku gotowania wielu porcji tej samej potrawy, na przyk∏ad gotowanych ziemniaków, nale˝y u∏o˝yç je w kszta∏cie pierÊcienia w ˝aroodpornym naczyniu, aby uzyskaç jednakowà temperatur´ (rys. 10).
6) Im ni˝sza temperatura jedzenia wk∏adanego do kuchenki mikrofalowej, tym d∏u˝szy wymagany czas gotowania. ˚ywnoÊç o temperaturze pokojowej gotuje si´ szybciej ni˝ ˝ywnoÊç z lodówki.
7) Nale˝y gotowaç z pojemnikiem umieszczonym zawsze poÊrodku rusztu.
8) Powstawanie kondensatu wewnàtrz kuchenki, w pobli˝u drzwiczek i wylotów powietrza jest zjawiskiem ca∏kowicie normalnym. Aby zmniejszyç
jego iloÊç, nale˝y przykryç potraw´ przezroczystà folià, papierem do pieczenia, szklanymi pokrywkami lub po prostu odwróconym talerzem.
Ponadto, ˝ywnoÊç zawierajàca wod´ (np. warzywa) gotuje si´ lepiej, jeÊli jà przykryjemy. Przykrycie ˝ywnoÊci ponadto umo˝liwia utrzymanie wn´trza kuchenki w czystoÊci. Nale˝y stosowaç przezroczystà foli´ przez­naczonà do u˝ytku w kuchenkach mikrofalowych.
9) Nie gotowaç jajek w skorupkach (rys. 11): ciÊnienie powstajàce wewnàtrz kuchenki mog∏oby spowodowaç ich wybuchni´cie równie˝ po zakoƒczeniu gotowania. Nie podgrzewaç ju˝ ugotowanych jajek, chyba ˝e chodzi o jajecznic´.
10)Przed przystàpieniem do podgrzewania lub gotowania w kuchence potraw w hermetycznych lub zamkni´tych pojemnikach, nale˝y pami´taç o ich otwarciu. CiÊnienie wewnàtrz pojemnika mog∏oby wzrosnàç powodujàc jego wybuchni´cie równie˝ po zakoƒczeniu gotowania.
rys. 9
rys. 10
rys. 11
Loading...
+ 18 hidden pages