Sony STR-DN1080 Users guide [fi]

Monikanavainen AV-viritinvahvistin
Käyttöohje
STR-DN1080
Yhdysvalloissa asuville asiakkaille
Omistajan merkinnät
M al l in u m er o ST R -D N 1 08 0
Sarjanro:
VAROITUS
Tulipalojen ja sähköiskujen välttämiseksi älä altista laitetta sateelle tai kosteudelle.
Tulipalon välttämiseksi älä peitä laitteen tuuletusaukkoja sanomalehdillä, pöytäliinoilla, verhoilla tai muilla vastaavilla materiaaleilla. Älä altista laitetta avotulen lähteelle (esimerkiksi palaville kynttilöille).
Suojaa laite tippuvalta ja roiskuvalta vedeltä äläkä sijoita laitteen päälle maljakkoa tai muita nestettä sisältäviä esineitä, jotta tulipalon tai sähköiskun vaara voidaan välttää.
Älä asenna laitetta suljettuun tilaan, kuten kirjahyllyyn tai suljettuun kaappiin.
Älä altista paristoja tai akun sisältäviä laitteita kuumuudelle, kuten auringonpaisteelle tai tulelle.
Laite irrotetaan verkkovirtalähteestä irrottamalla pistoke pistorasiasta. Laite on siksi liitettävä helposti saatavilla olevaan pistorasiaan. Jos laite toimii tavallisesta poikkeavalla tavalla, irrota pistoke pistorasiasta välittömästi.
Laitetta ei ole irrotettu verkkovirrasta niin kauan kuin se on liitetty pistorasiaan, vaikka itse laitteen virta olisi katkaistu.
Tämä merkki varoittaa käyttäjää pinnasta, joka voi kuumentua normaalin käytön aikana.
YHDYSVALLOISSA ASUVAT ASIAKKAAT EI KOSKE KANADASSA ASUVIA ASIAKKAITA, QUEBECIN PROVINSSI MUKAAN LUKIEN.
POUR LES CONSOMMATEURS AUX ÉTATS-UNIS. NON APPLICABLE AU CANADA, Y COMPRIS LA PROVINCE DE QUÉBEC.
Yhdysvalloissa asuville asiakkaille
Tämä merkki varoittaa käyttäjää eristämättömästä vaarallisesta jännitteestä tuotteen kotelon sisällä, joka saattaa olla riittävän suuri aiheuttamaan sähköiskun ihmiselle.
Tämä merkki ilmoittaa käyttäjälle tärkeistä käyttöön ja ylläpitoon (huoltoon) liittyvistä ohjeista laitteen mukana toimitetuissa asiakirjoissa.
Tärkeitä turvallisuusohjeita
1) Lue nämä ohjeet.
2) Säilytä nämä ohjeet.
3) Noudata kaikkia varoituksia.
4) Noudata kaikkia ohjeita.
5) Älä käytä tätä laitetta veden läheisyydessä.
6) Puhdista vain kuivalla liinalla.
7) Älä peitä mitään tuuletusaukkoja. Asenna laite valmistajan ohjeiden mukaisesti.
8) Älä sijoita laitetta lämpöpatterien, lämmittimien, uunien tai muiden lämpöä tuottavien laitteiden (mukaan lukien vahvistimet) läheisyyteen.
9) Älä ohita polarisoidun tai maadoitetun pistokkeen turvallisuusominaisuutta. Polarisoidussa pistokkeessa on kaksi levymäistä kosketinta, joista toinen on toista leveämpi. Maadoitetussa pistokkeessa on kaksi levymäistä kosketinta ja kolmantena maadoituskosketin. Leveämpi levymäinen kosketin tai kolmas kosketin ovat turvaominaisuuksia. Jos mukana toimitettu pistoke ei sovi käytettävään pistorasiaan, ota yhteyttä sähköasentajaan vanhentuneen pistorasian vaihtoa varten.
10) Varmista, että virtajohtoa ei tallota ja että se ei joudu puristuksiin varsinkaan pistokkeen, pistorasian ja laitteen virtaliitännän kohdalta.
11) Käytä vain valmistajan määrittämiä lisälaitteita ja varusteita.
FI
2
12) Käytä vain valmistajan ilmoittaman tai laitteen kanssa myytävän siirrettävän telineen, jalustan, kolmijalan, kiinnikkeen tai pöydän kanssa. Kun käytät kärryä, liikuta kärryn ja laitteen yhdistelmää varovasti, jotta vältyt kaatumisen aiheuttamilta loukkaantumisilta.
13) Irrota tämän laitteen virtajohto ukonilmalla tai jos laitetta ei käytetä pitkään aikaan.
14) Laitteen saa huoltaa vain ammattitaitoinen huoltoliike. Huolto on tarpeen, kun laite on vahingoittunut (esimerkiksi virtajohto tai pistoke on vahingoittunut), laitteen sisään on päässyt nestettä tai vieraita esineitä, laite on altistunut sateelle tai kosteudelle, laite ei toimi normaalisti tai se on pudonnut.
HUOMAUTUS:
Laite on testattu ja sen on todettu täyttävän FCC:n säännösten osan 15 luokan B digitaalisille laitteille asetetut vaatimukset. Näiden rajoitusten tarkoitus on antaa kohtuullinen suoja haitallisia häiriöitä vastaan, kun laitetta käytetään asuintiloissa. Tämä laite aiheuttaa, käyttää ja voi säteillä radiotaajuusenergiaa, ja jos sitä ei asenneta ja käytetä ohjeiden mukaisesti, se voi aiheuttaa häiriöitä radioliikenteelle. Sitä, ettei häiriöitä synny tietyssä asennuksessa, ei kuitenkaan voida taata. Jos laite aiheuttaa häiriötä radio- tai televisiolähetyksen vastaanottoon, mikä voidaan todeta katkaisemalla virta laitteesta ja kytkemällä virta sitten uudelleen, käyttäjä voi yrittää poistaa häiriön seuraavien toimenpiteiden avulla: Suuntaa vastaanottoantenni uudelleen tai
siirrä sitä.
Sijoita laite ja viritinvahvistin kauemmaksi
toisistaan.
Kytke laite sellaiseen pistorasiaan, joka on eri
piirissä kuin mihin viritinvahvistin on kytketty.
Ota yhteyttä jälleenmyyjään tai kokeneeseen
radio- tai televisioasentajaan.
HUOMIO
Muutokset tai modifikaatiot, joita ei nimenomaisesti ole hyväksytty tässä käyttöoppaassa, saattavat kumota käyttäjän oikeuden käyttää tätä laitetta.
Tietokoneiden ja/tai oheislaitteiden kytkentään isännöintiä varten täytyy käyttää asianmukaisesti suojattuja ja maadoitettuja kaapeleita ja liittimiä FCC-päästörajojen täyttämiseksi.
Sähköiskujen välttämiseksi kaiutinkaapeli on liitettävä laitteeseen ja kaiuttimiin seuraavien ohjeiden mukaisesti.
1) Irrota verkkovirtajohto pistorasiasta.
2) Kuori 10–15 mm kaiutinkaapelin eristyskuorta.
3) Liitä kaiutinkaapeli laitteeseen ja kaiuttimiin varovasti niin, ettet kosketa kaiutinkaapelin sisäosaa kädellä. Irrota verkkovirtajohto pistorasiasta myös ennen kaiutinkaapelin irrottamista laitteesta ja kaiuttimista.
Tätä laitetta ei saa sijoittaa samaan paikkaan muun antennin tai lähettimen kanssa tai käyttää yhdessä sellaisen kanssa.
Laite on FCC:n hallitsemattoman ympäristön säteilyrajoitusten mukainen ja FCC:n radiotaajuisen säteilyn rajoitusten mukainen. Tämä laite on asennettava ja sitä on käytettävä siten, että käyttäjän kehon ja säteilylähteen välillä on vähintään 20 cm tilaa (ei koske raajoja: käsiä, ranteita, jalkateriä tai nilkkoja).
5,47 – 5 725 GHz:n kaista on rajoitettu vain sisäkäyttöön.
Vastaa FCC:n vaatimusta 15.407(c) Ohjelmisto käynnistää aina tiedonsiirron, ja seuraavaksi tiedot kulkevat MAC:n kautta, digitaalisen ja analogisen kantataajuuskaistan kautta ja lopulta RF-siruun. MAC käynnistää useiden erikoispakettien lähetyksen. Nämä ovat ainoat tavat, joilla kantataajuuskaistan digitaalinen osa kytkee RF-lähettimen käyttöön ja pois käytöstä paketin lähetyksen lopussa Siksi lähetin on käytössä vain silloin, kun jotakin edellä mainituista paketeista lähetetään. Toisin sanoen laite keskeyttää automaattisesti lähetyksen, jos lähetettäviä tietoja ei ole tai ilmenee toimintahäiriöitä.
Taajuussietoisuus: ±20 ppm
Kanadassa asuvat asiakkaat
Isäntätietokoneiden ja/tai oheislaitteiden liittämiseen on käytettävä asianmukaisesti suojattuja ja maadoitettuja kaapeleita ja johtoja.
Tämä laite täyttää Industry Canadan luvasta vapautettuja kaistoja koskevien RSS­standardien vaatimukset. Käyttöön sovelletaan seuraavia ehtoja: (1) Tämä laite ei saa aiheuttaa häiriöitä ja (2) Tämän laiteen on siedettävä häiriöitä, mukaan lukien ei-toivottua toimintaa aiheuttavat häiriöt.
FI
3
Laite on IC:n hallitsemattoman ympäristön säteilyrajoitusten mukainen ja IC:n radiotaajuisen säteilyn määräyksiä koskevan RSS-102 -standardin mukainen. Tämä laite on asennettava ja sitä on käytettävä siten, että käyttäjän kehon ja säteilylähteen välillä on vähintään 20 cm tilaa (ei koske raajoja: käsiä, ranteita, jalkateriä tai nilkkoja).
5 150–5 250 MHz:n kaista on rajoitettu vain sisäkäyttöön.
Tehokkaat tutkat ovat taajuuskaistojen 5 250 – 5 350 MHz ja 5 650–5 850 MHz ensisijaisia käyttäjiä, ja kyseiset tutkat saattavat häiritä ja/ tai vahingoittaa LE-LAN -laitteita.
Australiassa ja Uudessa-Seelannissa asuvat asiakkaat
Tämä laite tulee asentaa ja sitä tulee käyttää siten, että käyttäjän kehon ja säteilylähteen välillä on vähintään 20 cm tilaa (ei koske raajoja: käsiä, ranteita, jalkateriä tai nilkkoja).
Australiassa asuvat asiakkaat
Käytöstä poistettujen sähkö- ja elektroniikkalaitteiden hävittäminen (sovellettavissa Euroopan unionissa ja muissa Euroopan maissa, joissa on erilliset keräysjärjestelmät)
Euroopassa asuvat asiakkaat
Käytöstä poistettujen paristojen sekä sähkö- ja elektroniikkalaitteiden hävittäminen (koskee Euroopan unionia sekä muita Euroopan maita, joissa on erilliset keräysjärjestelmät)
Tämä tuotteessa, akussa tai pakkauksessa oleva symboli ilmaisee, että tuotetta ja akkua ei saa käsitellä kotitalousjätteenä. Tietyissä akuissa tämä merkki saattaa esiintyä yhdessä kemiallisen merkin kanssa. Elohopean (Hg) tai lyijyn (Pb) kemiallinen merkki lisätään akkuun, joka sisältää enemmän kuin 0,0005 prosenttia elohopeaa tai 0,004 prosenttia lyijyä. Huolehtimalla akkujen/paristojen asianmukaisesta kierrätyksestä voit auttaa estämään mahdollisia ympäristö- ja terveyshaittoja, joita muuten voi aiheutua akun/ pariston epäasianmukaisesta käsittelystä. Materiaalien kierrätys auttaa säästämään luonnonvaroja. Jos tuotteen turvallisuus, toimivuus tai tietojen säilyminen edellyttävät kiinteää akkua, akun vaihto on annettava koulutetun huoltohenkilöstön tehtäväksi. Voit varmistaa akun/pariston asianmukaisen käsittelyn toimittamalla sen käyttöiän loputtua sähkö- ja elektroniikkalaitteiden kierrätyksestä huolehtivaan kierrätys- ja keräyspisteeseen. Jos kyse on muista akuista, katso lisätietoja kohdasta, jossa annetaan ohjeet akun turvalliseen irrottamiseen. Toimita akku/paristo käytöstä poistettujen akkujen kierrätyksestä huolehtivaan kierrätys- ja keräyspisteeseen. Lisätietoja tämän tuotteen tai akun kierrättämisestä saat paikalliselta ympäristöviranomaiselta, jätehuoltokeskuksesta tai liikkeestä, josta tuote tai akku on ostettu.
Huomautus asiakkaille: seuraavat tiedot koskevat ainoastaan laitteita, joita myydään EU:n direktiivejä noudattavissa maissa.
Tämän tuotteen valmistaja on Sony Corporation, 1-7-1 Konan Minato-ku Tokio, 108-0075 Japani. Euroopan unionin lainsäädäntöön perustuvaa vaatimustenmukaisuutta koskevissa asioissa valtuutettu edustaja on Sony Belgium, bijkantoor van Sony Europe Limited, Da Vincilaan 7-D1, 1935 Zaventem, Belgia. Huoltoa ja takuuta koskevissa asioissa pyydämme ottamaan yhteyttä erillisissä huolto- ja takuuasiakirjoissa annettuihin osoitteisiin.
FI
4
Sony Corp. ilmoittaa täten, että tämä laite vastaa direktiivin 1999/5/EY olennaisia vaatimuksia ja muita asiaankuuluvia määräyksiä. Lisätietoja on URL-osoitteessa http://www.compliance.sony.de.
Tämä tuote on tarkoitettu käytettäväksi seuraavissa maissa: AT, BE, BG, HR, CZ, DK, EE, FI, FR, DE, GR, HU, IS, IE, IT, LV, LT, LU, NL, NO, PL, PT, RO, SK, SI, ES, SE, CH, GB, BA, MK, RS, TR, CY, LI, MT, AL, MD, ME ja Kosovo
5 150–5 350 MHz:n kaista on rajoitettu vain sisäkäyttöön.
Tämä monikanavainen AV-viritinvahvistin on tarkoitettu liitetyistä laitteista tulevan äänen ja videon, NFC-yhteensopivasta älypuhelimesta tai BLUETOOTH-laitteesta suoratoistetun musiikin sekä FM-virittimellä vastaanotetun äänen toistoon. Järjestelmä tukee myös suoratoistoa verkosta.
Tämän laitteen on testeissä todettu täyttävän EMC-direktiivin määräykset, kun käytössä on enintään kolmen metrin pituinen liitäntäkaapeli.
Liiallinen äänenpaine kuulokkeista voi vaurioittaa kuuloa.
FI
5

Tälle tuotteelle saatavilla olevat oppaat

Aloitusopas Käyttöohjeet
(tämä opas)
Käyttöopas
(verkossa)
Euroopassa asuvat asiakkaat
http://rd1.sony.net/help/ha/strdn108/h_eu/
Muilla alueilla asuvat asiakkaat
http://rd1.sony.net/help/ha/strdn108/h_zz/
Voit lukea käyttöoppaan seuraavassa sivustossa:
Tälle tuotteelle ovat saatavilla seuraavat oppaat. Kunkin oppaan sisältämät tiedot on esitetty alla:
Valmisteleminen
Asennus Liitännät Alkuasetukset
Perustoiminnot
Kuunteleminen/katseleminen
Edistynyt käyttö
Kuunteleminen/katseleminen
Edistynyt käyttö
BLUETOOTH-ominaisuudet: Verkko-ominaisuudet Monialueominaisuudet Muut ominaisuudet Asetusten säätäminen
Vianmääritys
Varotoimet / Tekniset tiedot
FI
6
Tietoja tästä
Sisällys
käyttöohjeesta
Tässä käyttöohjeessa kuvataan pääasiassa
kauko-ohjaimella suoritettavia toimenpiteitä. Voit käyttää myös viritinvahvistimen säätimiä, jos niillä on sama tai vastaava nimi kuin kauko­ohjaimen painikkeilla.
Osa kuvista on havainnollistavia piirroksia,
jotka saattavat poiketa todellisista tuotteista.
Tämä käyttöohje kattaa Yhdysvalloissa,
Kanadassa, Oseaniassa ja Euroopan maissa myytävät mallit. Vain Yhdysvaltojen ja Kanadan malleissa on SPEAKERS ZONE 2 -liitännät viritinvahvistimen taustapuolella. Tämän käyttöohjeen kuvissa on käytetty Yhdysvaltojen ja Kanadan malleja.
TV-näytössä näkyvät kohteet voivat vaihdella
alueittain.
Taulukon kulmasulkeissa näkyvä teksti ([--])
näkyy TV-näytössä ja lainausmerkeissä kirjoitettu teksti (”--”) näkyy näytössä.
Tälle tuotteelle saatavilla olevat oppaat ...... 6
Tietoja tästä käyttöohjeesta ......................... 7
Viritinvahvistimen pääominaisuudet ........... 8
Vakiovarusteet ............................................. 11
Osat ja painikkeet ........................................ 12
Valmisteleminen
Kaiuttimien asentaminen ............................18
Kaiuttimien kytkeminen ............................. 20
Television kytkeminen ................................ 29
AV-laitteiden liittäminen ............................ 33
Verkkoyhteyden muodostaminen .............38
Antennin kytkeminen ................................. 39
Verkkovirtajohdon kytkeminen .................. 39
Viritinvahvistimen asetusten määrittäminen
Easy Setup -toiminnolla ........................40
Kuunteleminen/ katseleminen
Äänestä ja kuvasta nauttiminen ................42
Äänitehosteista nauttiminen ..................... 46
Verkkotoiminnot .........................................50
Sisällön kuunteleminen BLUETOOTH-
kuulokkeilla/-kaiuttimilla .......................51
Lisätietoja
Virran säästäminen ..................................... 53
Ohjelmiston päivittäminen ......................... 53
Vianmääritys ............................................... 54
Varotoimet ..................................................58
Tekniset tiedot .............................................61
LOPPUKÄYTTÄJÄN
KÄYTTÖOIKEUSSOPIMUS ....................... 66
7
FI

Viritinvahvistimen pääominaisuudet

Yhteensopiva useiden liitäntöjen ja laadukkaiden ääni- ja videomuotojen kanssa
Yhteensopiva langallisen/langattoman verkon, BLUETOOTH- ja USB-yhteyksien kanssa
Liitä viritinvahvistimeen Walkman-laite, iPod-/iPhone (AirPlay) -laite, tietokone, NAS tai USB-
laite, niin voit toistaa laitteissa olevaa sisältöä tai siirtää musiikkia BLUETOOTH-kuulokkeisiin/­kaiuttimiin.
Musiikkipalveluja, kuten Spotify ja Chromecast, tuetaan.
Lisätietoja on käyttöoppaassa.
Yhteensopiva viimeisimpien objektiperusteisten äänimuotojen kanssa.
Dolby Atmos (sivu 24)- ja DTS:X-äänimuotoja tuetaan.
Yhteensopiva High-Resolution Audio -äänen laadukkaan toiston kanssa
Kun ääntä toistetaan verkosta tai sisältöä toistetaan USB-laitteella, viritinvahvistin tukee
korkean resoluution äänisisällön toistoa seuraaviin enimmäisarvoihin asti: 5,6 MHz DSD­muodossa ja 192 kHz / 24 bittiä WAV-, FLAC- ja AIFF-muodoissa.
Alkuperäistä DSD-tiedostojen toistoa tuetaan myös.
Yhteensopiva teräväpiirtoisten 4K-videomuotojen kanssa*
Viritinvahvistin tukee 4K HDR- ja HDCP 2.2 -sisältöä, joten voit nauttia teräväpiirtoisesta
videokuvasta (sivu 33).
* Sinun on muutettava [HDMI Signal Format] -asetus videon tulosignaalista riippuen.
Optimaalisen käyttöympäristön toiminnot
Katselu- ja kuunteluympäristön automaattinen kalibrointi ihanteellisen tilaäänitilan luomiseksi käyttämällä Auto Calibration
-toimintoa (D.C.A.C. EX*)
D.C.A.C. EX mittaa ja kalibroi kaiuttimien etäisyyden, kulman, tason ja taajuuden mukana
toimitetun stereokalibrointimikrofonin avulla (sivu 40).
Optimaalinen ääni tuotetaan ihanteellista kaiutinsijoittelua ja -kulmaa simuloimalla (Speaker
Relocation**).
Äänikenttien kalibrointitoiminnot, jotka vastaavat monenlaisia kaiuttimien asennustilanteita
Phantom Surround Back**: Kun käytät 5-kanavaista kaiutinjärjestelmää, voit nauttia
tilaäänitehosteesta, joka on akustisesti vastaava kuin käytettäessä 7-kanavaista kaiutinjärjestelmää. Kun käytät 5.1.2-kanavaista kaiutinjärjestelmää, voit puolestaan nauttia tilaäänitehosteesta, joka on akustisesti vastaava kuin käytettäessä 7.1.2-kanavaista kaiutinjärjestelmää.
Front Surround: Voit nauttia virtuaalisesta tilaäänestä vain kahden etukaiuttimen avulla
(sivu 28).
FI
8
In-Ceiling Speaker Mode**: Toistaa äänet entistä luonnollisemmin, sillä kattoon asennettujen
kaiuttimien äänentoisto lasketaan alemmalle korkeudelle.
Center Speaker Lift Up**: Toistaa luonnollisen ja autenttisemmalta kuulostavan äänen
nostamalla keskikaiuttimen äänen näyttöä vastaavalle tasolle.
* Digital Cinema Auto Calibration EX ** Lisätietoja on käyttöoppaassa.
High-definition -tasoiseen musiikin toistoon käytettävät äänitekniikat
Omien mieltymysten mukaan valittavat äänikentät
Voit valita sopivan äänikentän kaiutinliitäntöjen tai tulolähteiden mukaan (esimerkiksi 2ch Stereo, Direct ja Auto Format Decoding) (sivu 46).
Olemassa olevien äänilähteiden laadun nostaminen korkeampaan resoluutioon (saman verran tietoja kuin High-Resolution Audio
-äänessä) käyttämällä DSEE HX (Digital Sound Enhancement Engine HX) -tekniikkaa*
Viritinvahvistin tallentaa signaaleja pakattujen äänilähteiden micro-alueella skaalaamalla näytetaajuutta ylöspäin ja laajentamalla bittisyvyyttä enintään 192 kHz:n suuruuteen / 24-bittiseksi. Näin voit nauttia CD-levyjen ja häviöllisten pakattujen äänilähteiden, kuten MP3-tiedostojen, vaikuttavasta ja lähes alkuperäistä vastaavasta äänenlaadusta.
High-definition -tasoinen musiikin toisto (LDAC)* BLUETOOTH­yhteydellä
LDAC:n ansiosta voidaan siirtää noin kolme kertaa enemmän tietoja kuin aiemmalla BLUETOOTH A2DP-SBC:llä (328 kb/s, 44,1 kHz). Viritinvahvistin tukee laadukkaan ääneen langatonta toistoa (lähetys/vastaanotto), kun kaiuttimet, kuulokkeet, Walkman-laite tai LDAC:ta tukeva älypuhelin liitetään viritinvahvistimeen BLUETOOTH-yhteydellä.
Tuottaa autenttisen vaikutelman ja realistisen elokuvaelämyksen (Sound Optimizer)*
Sound Optimizer -toiminto kalibroi elokuvan ja toiston välisiä akustisten taajuusominaisuuksien eroja, joita aiheuttavat erilaiset äänenvoimakkuudet. Toiminto tuottaa juuri sen vaikutelman ja realistisen äänimaailman kuin elokuvan ääniteknikko on suunnitellut, vaikka elokuva toistettaisiin pienillä äänenvoimakkuuksilla kotiolosuhteissa.
* Lisätietoja on käyttöoppaassa.
Muita hyödyllisiä toimintoja
Yhteensopivuus SongPal- ja SongPal Link -toimintojen kanssa*
SongPal on sovellus, jonka avulla voit ohjata Sonyn valmistamia, SongPalia tukevia äänilaitteita älypuhelimella tai tablet-laitteella. Näin voit käyttää viritinvahvistinta älypuhelimella tai tablet­laitteella ja käyttää SongPal Link -toimintoa.
ARC-yhteensopiva HDMI-liitäntä
Television ääntä voidaan toistaa viritinvahvistimesta käyttämällä vain yhtä HDMI-kaapelia (sivu 31).
9
FI
Tukee etukaiutinten kaksoisvahvistinliitäntöjä
Voit parantaa etukaiuttimien äänenlaatua liittämällä diskantti- ja bassokaiuttimiin kaksoisvahvistinliitännöillä eri vahvistimet (sivu 26).
Tukee eri huoneissa tapahtuvaa musiikin ja videon toistoa
Wireless Multi-Room -toiminnon avulla** voit kuunnella samaa musiikkia eri huoneissa.Käyttämällä monialueominaisuuksia voit toistaa ääni- ja videosignaaleja toisessa huoneessa.
* Lisätietoja on käyttöoppaassa. ** Voit nauttia viritinvahvistimeen yhdistetyn laitteen äänestä. Äänessä on viivettä kuvaan verrattuna.
10
FI

Vakiovarusteet

Kauko-ohjain (1)R03 (koko AAA) -paristot (2) FM-lanka-antenni (1)
Kalibrointimikrofoni (1)
Paristojen asettaminen kauko­ohjaimeen
Aseta kauko-ohjaimeen kaksi R03 (AAA)
- paristoa (sisältyvät toimitukseen). Varmista, että pariston plus- ja miinusnavat ovat oikeansuuntaiset.
Huomautus
Älä jätä kauko-ohjainta hyvin kuumaan tai
kosteaan paikkaan.
Älä käytä uusia paristoja vanhojen kanssa.Älä sekoita mangaaniparistoja ja muita paristoja.Älä altista kauko-ohjaimen tunnistinta suoralle
auringonvalolle tai keinovalolle. Seurauksena voi olla toimintahäiriö.
Jos et aio käyttää kauko-ohjainta pitkään aikaan,
poista paristot, jotta välttyisit mahdollisen paristojen vuodon ja korroosion aiheuttamilta vahingoilta.
Kun viritinvahvistin ei enää vastaa kauko-ohjaimen
signaaleihin, vaihda molemmat paristot.
FI
11

Osat ja painikkeet

Vastaanotin
Etupaneeli
 (virta) (sivu 39)Virran merkkivaloSPEAKERS (sivu 41)CONNECTION PAIRING BLUETOOTH
Ottaa BLUETOOTH-toiminnon käyttöön.
TUNER PRESET +/–
Valitsee esiasetettuja asemia tai kanavia.
NFC-tunnistin2CH/MULTI, MOVIE, MUSIC (sivu 46)Näyttö (sivu 13)DISPLAY MODE
Vaihtaa tiedot näytössä.
ZONE SELECT, ZONE POWER (sivu 43,44)DIMMER
Säätää näytön kirkkautta.
Kauko-ohjaimen tunnistin
Vastaanottaa kauko-ohjaimen signaaleja.
PURE DIRECT
Painikkeen yläpuolella oleva merkkivalo syttyy, kun Pure Direct -toiminto otetaan käyttöön.
MASTER VOLUME (sivu 42)INPUT SELECTOR (sivu 42)  (USB) -liitäntä
Liitä USB-laite tähän.
CALIBRATION MIC -liitäntä (sivu 41)
FI
12
PHONES-liitäntä
Tähän voit kytkeä kuulokkeet.
Virran merkkivalo
Vihreänä: Viritinvahvistimeen on kytketty
virta.
Keltainen: Viritinvahvistin on
valmiustilassa, ja olet valinnut jonkin seuraavista asetuksista: [Control for HDMI]-, [Remote Start]-*,
[Bluetooth Standby]- tai [Network Standby]* -asetukseksi on valittu [On].
[Standby Through] -asetukseksi on valittu
[On] tai [Auto].
[Zone2 Power]- tai [HDMI Zone Power]
-asetukseksi on valittu [On].
Ilmaisin sammuu: Viritinvahvistin on
valmiustilassa ja kaikkien seuraavien asetukseksi on valittu [Off]:
[Control for HDMI][Standby Through][Remote Start]*[Bluetooth Standby][Network Standby]*[Zone2 Power] ja [HDMI Zone Power]
*Vain Yhdysvaltojen, Kanadan ja Oseanian mallit.
Näytön osoittimet
UPDATE
Syttyy, kun uusi ohjelmisto on saatavilla.
D.C.A.C.
Syttyy, kun Auto Calibration (D.C.A.C. EX)
-toiminnon mittaustulokset otetaan käyttöön.
S.OPT.
Syttyy, kun Sound Optimizer -toiminto aktivoidaan.
A.P.M.
Syttyy, kun A.P.M. (Automatic Phase Matching)
-toiminto aktivoidaan. A.P.M.-toiminnon voi asettaa vain D.C.A.C.-toiminnossa.
D.R.C.
Syttyy, kun dynamiikka-alueen pakkaus aktivoidaan.
D.L.L.
Syttyy, kun D.L.L. (Digital Legato Linear)
-toiminto aktivoidaan.
EQ
Syttyy, kun taajuuskorjain otetaan käyttöön.
ZONE2, ZONE H
"ZONE2" syttyy, kun alueen 2 virta on kytketty. "ZONE H" syttyy, kun HDMI-alueen virta on kytketty.
ST
Syttyy, kun viritinvahvistin virittyy FM­stereolähetykseen.
HDMI® OUT A + B
Ilmaisee HDMI OUT -liitännät, joista parhaillaan toistetaan ääni-/videosignaaleja.
SLEEP
Syttyy, kun uniajastin aktivoidaan.
Kaiutinjärjestelmän ilmaisin (sivu 41)Neural:X
Syttyy, kun DTS Neural:X -purkutoiminto aktivoidaan.
Surr
Syttyy, kun Dolby Surround -purkutoiminto aktivoidaan.
Huomautus
Nämä merkkivalot eivät välttämättä syty kaiutinsijoitteluasetuksesta riippuen.
DSD Native
Syttyy, kun DSD Native -toistotoiminto aktivoidaan.
IN-CEILING
Syttyy, kun In-Ceiling Speaker Mode -toiminto aktivoidaan.
BLUETOOTH®-ilmaisin
"BT" syttyy, kun BLUETOOTH-laite liitetään. Vilkkuu yhteyttä muodostettaessa. "BT TX" syttyy, kun viritinvahvistimeen yhdistetty AV-laite lähettää ääntä BLUETOOTH­kuulokkeilla/-kaiuttimilla.
Langattoman lähiverkon signaalin
voimakkuuden ilmaisin
Näyttää langattoman lähiverkon signaalin voimakkuuden.
Ei signaalia
Heikko
Kohtuullinen
Voimakas
Kiinteän lähiverkon ilmaisin
Syttyy, kun lähiverkkokaapeli kytketään.
Tuloilmaisin
Syttyy osoittamaan nykyisen tulosignaalin.
HDMI
Digitaalisia signaaleja syötetään valittuun HDMI-liitäntään.
ARC
TV-tulo on valittu ja Audio Return Channel (ARC) -signaaleja havaitaan.
COAX
Digitaalisia signaaleja syötetään COAXIAL­liitäntään.
OPT
Digitaalisia signaaleja syötetään OPTICAL­liitäntään.
FI
13
Takapaneeli
COAXIAL IN -liitäntäHDMI IN/OUT -liitännät*IR REMOTE IN/OUT -liitännät
Voit ohjata viritinvahvistinta etäältä liittämällä
IR REMOTE IN -liitäntään IR-toistimen (lisävaruste).
Voit aloittaa tai lopettaa viritinvahvistimeen
liitettyjen laitteiden, kuten CD-soittimen, toiston liittämällä IR REMOTE OUT -liitäntään IR Blaster -laitteen (lisävaruste).
Langattoman lähiverkon antenniLähiverkkoliitäntäSPEAKERS-liitännät
Vain Yhdysvaltojen ja Kanadan malleissa on SPEAKERS ZONE 2 -liitännät. Tämän käyttöohjeen kuvissa on käytetty Yhdysvaltojen ja Kanadan malleja.
ZONE 2 OUT -liitännätSUBWOOFER OUT -liitännätAUDIO IN -liitännätVIDEO IN/MONITOR OUT -liitännätFM ANTENNA -liitäntäOPTICAL IN -liitäntä
* Kaikki viritinvahvistimen HDMI IN/OUT -liitännät
tukevat HDCP 2.2 -standardia. HDCP 2.2 on uusi, parannettu kopiosuojaustekniikka, jota käytetään esimerkiksi 4K-elokuvien kaltaisen sisällön suojaamiseen.
FI
14
Tietoa videosignaalien tulosta/lähdöstä
HDMI OUT -liitäntä Mikä tahansa
HDMI IN
-liitäntä
HDMI OUT A (TV)
tai HDMI OUT B/
HDMI ZONE
HDMI IN -liitäntä
AV-laite Viritinvahvistin Televisio
VIDEO OUT -liitäntä VIDEO IN MONITOR OUT VIDEO IN -liitäntä
Digitaaliset videosignaalit tulevat viritinvahvistimen HDMI IN -liitäntöihin ja lähtevät vain HDMI OUT A (TV)- tai HDMI OUT B/HDMI ZONE -liitännöistä. Analogiset videosignaalit tulevat VIDEO IN
-liitäntöihin ja lähtevät vain MONITOR OUT -liitännästä. Käytä seuraavaa kuvaa apuna liittäessäsi viritinvahvistimen, AV-laitteen ja television.
Huomautus
Kun liität television MONITOR OUT -liitäntään, viritinvahvistimen päävalikko ei näy TV-näytössä. Voit käyttää viritinvahvistinta TV-näytön valikosta, kun kytket television HDMI OUT A (TV)- tai HDMI OUT B/HDMI ZONE
-liitäntään.
FI
15
Kauko-ohjain
 (virta)
Kytkee virran viritinvahvistimeen tai asettaa sen valmiustilaan.
HDMI® OUT
Siirtää lähdön HDMI OUT A (TV)- ja HDMI OUT B/ HDMI ZONE -liitäntöihin liitettyihin kahteen televisioon. Kun [HDMI Settings] -valikon [HDMI Out B Mode] -asetukseksi valitaan [Main], jokaisella painikkeen painalluksella toiminto vaihtuu järjestyksessä "HDMI A", "HDMI B", "HDMI A+B" ja "HDMI OFF". Kun [HDMI Out B Mode]
-asetukseksi valitaan [Zone], jokaisella painikkeen painalluksella toiminto vaihtuu järjestyksessä "HDMI A" ja "HDMI OFF".
Valitse HDMI OFF, jos haluat poistaa HDMI OUT A (TV)- ja HDMI OUT B/HDMI ZONE -lähdöt käytöstä.
Tulopainikkeet
BD/DVD, SAT/CATV, GAME, SA-CD/CD, USB, TV, FM
Valitse laitteeseen liitetty tulokanava, jota haluat käyttää. Viritinvahvistin käynnistyy, kun mitä tahansa tulopainiketta painetaan.
WATCH, LISTEN
Voit katsella Watch- tai Listen-näyttöä suoraan tarvitsematta valita sitä päävalikosta. Tuo Watch-näyttö näkyviin valitsemalla WATCH tai Listen-näyttö näkyviin valitsemalla LISTEN. Valitse tulo, jota haluat tarkastella, valitsemalla joko WATCH tai LISTEN.
CUSTOM PRESET 1
Tallentaa ja palauttaa viritinvastaanottimen eri asetukset. Valitse mukautettu esiasetus painamalla painiketta. Tallenna nykyiset asetukset esiasetukseksi painamalla painiketta jonkin aikaa.
MUSIC SERVICE
Jos olet kuunnellut Spotify-palvelusta suoratoistettua musiikkia viritinvahvistimella, voit palata toistamaan samaa musiikkia juuri siitä kohdasta, johon viimeksi jäit, valitsemalla MUSIC SERVICE. Lisätietoja käytöstä on käyttöoppaassa.
BLUETOOTH RX/TX
Vaihtaa [Bluetooth Mode] -asetukseksi [Receiver] tai [Transmitter]. [Receiver]-tilassa viritinvahvistin vastaanottaa ja toistaa ääntä soittimesta. [Transmitter]-tilassa viritinvahvistin lähettää ääntä BLUETOOTH-kuulokkeisiin/-kaiuttimiin.
FRONT SURROUND, 2CH/MULTI, MOVIE, MUSIC
Valitsee äänikentän.
DSD NATIVE
Ottaa DSD Native -toiminnon käyttöön.
DISPLAY
Näyttää tiedot TV-näytössä.
AMP MENU
Näyttää valikon näytössä viritinvahvistimen käyttöä varten.
BACK
Palaa edelliseen valikkoon tai poistuu valikosta tai TV-näytössä näkyvästä näyttöoppaasta.
OPTIONS
Näyttää asetusvalikot.
(vahvista), / / /
Valitse valikkokohteet painamalla , , , . Vahvista sitten valinta painamalla .
1), 2)
FI
16
HOME
Näyttää päävalikon TV-näytössä.
/ (edellinen/seuraava), (toisto/tauko)
Ohita, toista, tauko, pysäytä.
3)
, (pysäytys)
PRESET +/–
Valitsee esiasetettuja asemia tai kanavia.
(äänenvoimakkuus) +3)/–
Säätää kaikkien kaiuttimien äänenvoimakkuuden tasoa samanaikaisesti.
(mykistys)
Mykistää väliaikaisesti äänen. Palauta ääni painamalla painiketta uudelleen.
1)
Käytettävissä olevat toiminnot voivat vaihdella oleskelupaikkasi mukaan.
2)
Spotify-toisto käyttämällä viritinvahvistinta on tarkoitettu vain Spotify Premium -tilinhaltijoille.
3)
- ja + -painikkeissa on kosketuspisteet. Käytä kosketuspisteitä apuna käyttäessäsi viritinvahvistinta.
Huomautus
Edellä olevat selitykset on tarkoitettu vain
esimerkeiksi.
Liitetyn laitteen mallin mukaan jotkin tässä osiossa
selitetyt toiminnot eivät välttämättä toimi mukana toimitetun kauko-ohjaimen avulla.
FI
17

Valmisteleminen

Kaiuttimien asentaminen

Tähän AV-vastaanottimeen voi kytkeä enintään seitsemän kaiutinta ja kaksi bassokaiutinta. Sijoita kaiuttimet ja bassokaiuttimet haluamasi kaiutinjärjestelmän mukaan.
Kunkin kaiuttimen sijainti
Huomautus
Kun kytket vain yhden takakeskikaiuttimen (SB), aseta takakeskikaiutin suoraan kuuntelusijainnin taakse.Koska bassokaiutin (SW) ei lähetä kovinkaan suunnattuja signaaleja, voit asettaa sen mihin tahansa.
Kaiuttimien nimet ja toiminnot
Kuvissa käytetyt lyhenteet
FL Vasen etukaiutin FR Oikean etukaiuttimen CNT Keskikaiutin Tuottaa puheäänen keskikaiuttimesta. SL Vasen takakaiutin SR Oikea takakaiutin SBL Vasen takakeskikaiutin SBR Oikea takakeskikaiutin SB Takakeskikaiutin Tuottaa äänen takakeskikanavasta.
SW Bassokaiutin
TML Vasen yläkeskikaiutin TMR Oikea yläkeskikaiutin
FI
18
Kaiuttimen nimi Toiminnot
Tuottaa äänen vasemmasta ja oikeasta etukanavasta.
Tuottaa äänen vasemmasta ja oikeasta takakanavasta.
Tuottaa äänen vasemmasta ja oikeasta takakeskikanavasta.
Tuottaa LFE (Low Frequency Effect) -kanavan äänen ja vahvistaa muiden kanavien bassoa.
Tuottaa äänen vasemmasta ja oikeasta yläkeskikanavasta.
Kuvissa
Kaiuttimen nimi Toiminnot käytetyt lyhenteet
FDL
FDR
SDL
SDR
FHL Vasen etuyläkaiutin FHR Oikea etuyläkaiutin
Vasen etukaiutin, jossa
on Dolby Atmos
Oikea etukaiutin, jossa on
Dolby Atmos
Vasen takakaiutin, jossa
on Dolby Atmos
Oikea takakaiutin, jossa
on Dolby Atmos
Tuottaa äänen vasemmasta ja oikeasta yläkeskikanavasta ja heijastaa äänet katosta. Mahdollistaa Dolby Atmos 3D
-elokuvien äänentoiston ilman kattoon asennettavia kaiuttimia.
Tuottaa äänen vasemmasta ja oikeasta yläkeskikanavasta ja heijastaa äänet katosta. Mahdollistaa Dolby Atmos 3D
-elokuvien äänentoiston ilman kattoon asennettavia kaiuttimia.
Tuottaa pystysuuntaiset äänitehosteet vasemmasta ja oikeasta etuyläkanavasta.
Kaiutinkokoonpanon ja kaiutinsijoittelun asetukset
Valitse kaiutinsijoittelu käytössä olevan kaiutinkokoonpanon mukaan. Seuraavassa taulukossa on esimerkkejä kaiutinkokoonpanoista ja kaiutinsijoitteluasetuksista. Lisätietoja kaiutinasettelusta ja esimerkkejä kunkin kaiutinkokoonpanon kytkentäkaavioista on kohdassa "Esimerkkejä kaiutinliitännöistä" (sivu 21).
Valmisteleminen
Kunkin alueen kaiutinkokoonpano [Surround Back Pääalue Alue 2
5.1-kanavaääni Ei käytössä [5.1] 21
7.1 -k ana va ää ni takakeskikaiuttimilla
5.1.2-kanavaääni yläkeskikaiuttimilla
5.1.2-kanavaääni kaiuttimilla, joissa on Dolby Atmos
5.1-kanavaääni alueen 2 kaiuttimilla
5.1-kanavaääni kaksoisvahvistinliitännällä
2.1-kanavaääni (nauttiaksesi Front Surround -tilaäänestä)
* Voit määrittää [Surround Back Speaker Assign] -asetuksen vain silloin, jos valitussa kaiutinsijoittelussa ei ole
keskitaka- ja etuyläkaiuttimia.
Vihje
Käyttämällä viritinvahvistinta voit nauttia tilaäänitehosteesta, joka vastaa akustisesti jopa 7.1.2-kanavaista kaiutinjärjestelmää, kun valitset [Speaker Settings] -valikosta [Type A]- tai [Type B] -asetukseksi [SpeakerRelocation/PhantomSurroundBack]. Kun asetukseksi määritetään [SpeakerRelocation/PhantomSurroundBack], suorita ensin Auto Calibration
-toiminto (sivu 40).
Ei käytössä [7.1] 22
Ei käytössä [5.1.2 (TM)] 23
Ei käytössä [5.1.2 (FD)] 24
2-kanavaääni [Zone2] [5.1] 25
Ei käytössä [BI-AMP] [5.1] 26
Ei käytössä [2.1] 28
Speaker Assign]*
[Speaker Pattern]
-asetus
Katso liitännät sivulta
FI
19

Kaiuttimien kytkeminen

10 mm
(13/32")
Tähän viritinvahvistimeen voi liittää jopa 7.1-kanavaisen järjestelmän. Kaiuttimien sijoituskaavio on tarkoitettu ohjeeksi kaiuttimien ihanteellista sijoittelua varten. Sinun ei tarvitse muuttaa kaiutinasetteluasi vastaamaan kaaviota.
Huomautus
Varmista ennen kaapelien liittämistä, että verkkovirtajohto on irrotettu.Ennen kuin liität verkkovirtajohdon, varmista, että kaiutinjohtojen metalliset langat eivät kosketa toisiaan
SPEAKERS-terminaalien välissä.
Kun liität bassokaiuttimen, jossa on automaattinen valmiustilatoiminto, kytke toiminto pois käytöstä elokuvia
katsellessa. Jos automaattinen valmiustilatoiminto on kytketty päälle, bassokaiutin kytkeytyy automaattisesti valmiustilaan bassokaiuttimen tulosignaalin tason mukaisesti, jolloin ääntä ei välttämättä kuulu.
Jos sinulla on kaksi bassokaiutinta, voit liittää ne molemmat SUBWOOFER OUT -liitäntöihin.
Kaiutinkaapelien liittäminen
Liitä kaiutinkaapelit oikein kaiuttimen ja viritinvahvistimen liitäntöihin. Kierrä kaiutinjohdot kunnolla ja liitä ne tiukasti kaiutinliitäntöihin.
Huomautus
Älä poista liikaa kaiutinkaapelin suojuksista, jotta estät kaiutinkaapeleiden lankoja koskettamasta toisiaan.Liitä kaiutinkaapelit oikein ja huomioi viritinvahvistimen ja kaiuttimien napaisuus (+/–).
Virheellisesti tehty liitäntä voi aiheuttaa viritinvahvistimen vakavan vaurioitumisen.
FI
20
Esimerkkejä kaiutinliitännöistä
30˚
100˚–120˚
Takakaiuttimet
Monoäänikaapeli (lisävaruste)
Kaiutinkaapeli (lisävaruste)
Etukaiuttimet
Bassokaiutin
Keskikaiutin
5.1-kanavainen kaiutinjärjestelmä
Valmisteleminen
FI
21
7.1-kanavainen kaiutinjärjestelmä, jossa on takakeskikaiuttimet
30˚
100˚–120˚
Sama kulma
Tak ak esk ik ai utt im et*
Takakaiuttimet
Monoäänikaapeli (lisävaruste)
Kaiutinkaapeli (lisävaruste)
EtukaiuttimetBassokaiutin
Keskikaiutin
*Jos liität vain yhden takakeskikaiuttimen, liitä se L (+/–) -liitäntöihin.
Kun olet tehnyt liitännän, valitse [Speaker Settings] -valikon [Speaker Pattern] -kohdassa kaiutinsijoittelu, jossa on liitettynä vain yksi takakeskikaiutin.
22
FI
5.1.2-kanavainen kaiutinjärjestelmä, jossa on yläkeskikaiuttimet
30˚
100˚–120˚
Yläkeskikaiuttimet*
Takakaiuttimet
Monoäänikaapeli (lisävaruste)
Kaiutinkaapeli (lisävaruste)
Etukaiuttimet
Bassokaiutin
Keskikaiutin
Valmisteleminen
* Kun olet tehnyt liitännän, määritä [Speaker Settings] -valikon [Speaker Pattern] -asetukseksi [5.1.2 (TM)].
23
FI
5.1.2-kanavainen kaiutinjärjestelmä kaiuttimilla, joissa on Dolby
30˚
100˚–120˚
Etukaiuttimet, joissa
on Dolby Atmos*
Takakaiuttimet
Monoäänikaapeli (lisävaruste)
Kaiutinkaapeli (lisävaruste)
EtukaiuttimetBassokaiutin
Keskikaiutin
Atmos
* Kun olet tehnyt liitännän, määritä [Speaker Settings] -valikon [Speaker Pattern] -asetukseksi [5.1.2 (FD)].
24
FI
5.1-kanavainen kaiutinjärjestelmä, jossa on alueen 2 kaiuttimet
30˚
100˚–120˚
Pääalue Alue 2
Kaiuttimet (Alue 2)
(vain Yhdysvaltojen ja
Kanadan mallit)*
Takakaiuttimet
Monoäänikaapeli (lisävaruste)
Kaiutinkaapeli (lisävaruste)
EtukaiuttimetBassokaiutin
Keskikaiutin
Kaiuttimet (Alue 2)
(muut mallit)*
Valmisteleminen
* Vain Yhdysvaltojen ja Kanadan malleissa on SPEAKERS ZONE 2 -liitännät.
Tämän käyttöohjeen kuvissa on käytetty Yhdysvaltojen ja Kanadan malleja. Liitä muissa malleissa alueen 2 kaiuttimet SPEAKERS SURROUND BACK/HEIGHT (FRONT B/BIAMP/ZONE 2)
-liitäntöihin. Lisätietoja alueen 2 kaiuttimien käytöstä on kohdassa "Muissa huoneissa olevilla kaiuttimilla toistetusta äänestä nauttiminen (Zone 2)" (sivu 43).
Huomautus
Liitä Yhdysvaltojen ja Kanadan malleissa alueen 2 kaiuttimet SPEAKERS ZONE 2 -liitäntöihin.
25
FI
5.1-kanavainen kaiutinjärjestelmä kaksoisvahvistinliitännällä
30˚
100˚–120˚
Monoäänikaapeli (lisävaruste)
Kaiutinkaapeli (lisävaruste)
Takakaiuttimet Keskikaiutin
Bassokaiutin
Etukaiutin
Kun etukaiuttimet ovat kaksoisjohtokaiuttimia, joissa on erilliset liitännät suurtaajuuksisille äänille (diskanttikaiutin) ja matalataajuuksisille äänille (bassokaiutin), voit liittää kaiuttimet kaksoisvahvistinliitännällä. Liitä kukin diskantti- ja bassokaiuttimen liitäntäpari viritinvahvistimen SPEAKERS FRONT A- ja SPEAKERS SURROUND BACK/HEIGHT -liitäntöihin. Voit nauttia entistä laadukkaammasta äänentoistosta, jos käytät eri vahvistimia diskantti- ja bassokaiuttimen kanssa.
Varmista, että kaiuttimiin liitettyjen Hi/Lo-liitäntöjen metalliosat on poistettu kaiuttimista, jotta vältyt viritinvahvistimen toimintavirheiltä. Kun olet tehnyt liitännän, määritä [Speaker Settings] -valikon [Surround Back Speaker Assign] -asetukseksi [BI-AMP].
FI
26
Huomautus
Voit määrittää [Surround Back Speaker Assign] -asetuksen vain silloin, jos valitussa kaiutinsijoittelussa ei ole keskitaka- ja etuyläkaiuttimia (sivu 19).
Valmisteleminen
FI
27
2.1-kanavainen kaiutinjärjestelmä (nauttiaksesi Front Surround
30˚
1,5–3 m
Aseta etukaiuttimen diskanttikaiutin siten, että se on korviesi korkeudella.
Monoäänikaapeli (lisävaruste)
Kaiutinkaapeli (lisävaruste)
EtukaiuttimetBassokaiutin
-tilaäänestä)
Jos valitset äänikentän asetukseksi [Front Surround], voit nauttia virtuaalisista tilaäänitehosteista käyttämällä vain kahta etukaiutinta. Sijoita kaiuttimet alla olevan kuvan mukaisesti nauttiaksesi Front Surround -tilaäänestä.
Vihje
Muuta etukaiuttimien suuntaa vähän kerrallaan löytääksesi ja määrittääksesi suunnan, joka tuottaa parhaat tilaäänitehosteet.
28
FI

Television kytkeminen

Kytke televisio HDMI OUT- tai MONITOR OUT -liitäntään. Valikko näkyy television näytöllä vain, kun liität television HDMI OUT -liitäntään. Sony suosittelee, että käytät television liittämiseen HDMI OUT -liitäntää, koska monissa tapauksissa viritinvahvistimen asetusten määrittäminen on tehtävä valikosta. 4K TV -yhteyden ohjeet ovat käyttöoppaassa.
Liitäntöjä koskevia huomautuksia
Varmista ennen kaapelien liittämistä, että verkkovirtajohto on irrotettu.Sony suosittelee, että käytät Sonyn valmistamaa HDMI-kaapelia tai muuta valtuutettua HDMI-
kaapelia. Käytä Ethernet-yhteyttä tukevaa High Speed HDMI -kaapelia. Kun käytät suurta kaistanleveyttä vaativia videosignaaleja, joihin kuuluvat muun muassa 4K/60p 4:4:4, 4:2:2 ja 10-bittinen 4K/60p 4:2:0, käytä Ethernet yhteyttä tukevaa laadukasta High Speed HDMI
-kaapelia, joka tukee 18 Gb/s:n kaistanleveyttä.
Kun käytät suuren kaistanleveyden videomuotoja, joihin kuuluvat muun muassa 4K/60p 4:4:4,
4:2:2 ja 10-bittinen 4K/60p 4:2:0, muista määrittää HDMI-signaalimuoto. Lisätietoja on kohdassa "HDMI-signaalimuodon määrittäminen" (sivu 42).
Emme suosittele HDMI-DVI-muunnoskaapelin käyttöä. Jos liität HDMI-DVI-muunnoskaapelin
DVI-D-laitteeseen, ääni ja kuva eivät välttämättä toimi. Liitä erilliset äänikaapelit tai digitaaliset liitäntäkaapelit ja määritä sitten tuloliittimet uudelleen, jos ääni ei toistu oikein.
Television ja antennin välisen liitännän tilan mukaan TV-näytön kuva voi olla vääristynyt. Sijoita
tällöin antenni kauemmas viritinvahvistimesta.
Kun liität optista digitaalikaapelia, työnnä liittimiä suoraan vastakkeisiin, kunnes liittimet
napsahtavat paikoilleen.
Älä taivuta tai sido optisia digitaalikaapeleita.Kaikki digitaaliset ääniliitännät tukevat 32kHz:n, 44,1 kHz:n, 48 kHz:n ja 96 kHz:n
näytteenottotaajuuksia.
Kun liität television viritinvahvistimen TV IN -liitäntöihin, aseta television äänilähtöliitännän
tilaksi Fixed, jos sitä voidaan vaihtaa Fixed- ja Variable-tilojen välillä.
Kun liität television HDMI OUT B/HDMI ZONE -liitäntään, määritä [HDMI Settings] -valikon [HDMI
Out B Mode] -asetukseksi [Main]. Päävalikko ei näy TV-näytössä, jos [HDMI Out B Mode]
-asetuksena on [Zone].
Valmisteleminen
29
FI
ARC (Audio Return Channel) -toiminnon kanssa yhteensopimattoman
Äänisignaalit
Optinen digitaalinen äänikaapeli (lisävaruste)
Äänikaapeli (lisävaruste)
HDMI-kaapeli (lisävaruste)
Suositeltu liitäntä Vaihtoehtoinen liitäntä
Ääni-/ videosignaali
tai
television kytkeminen HDMI-liitännän kautta
Kun liität viritinvahvistimen televisioon HDMI-kaapelilla , viritinvahvistin voi lähettää ääni- ja videosignaaleja televisioon. Huomaa kuitenkin, että myös optinen digitaalikaapeli tai äänikaapeli on liitettävä televisioon, jotta television ääntä voidaan toistaa viritinvahvistimeen liitettyjen kaiuttimien kautta.
30
FI
ARC (Audio Return Channel) -toiminnon kanssa yhteensopivan
HDMI-kaapeli (lisävaruste)
Ääni-/videosignaalit
television kytkeminen HDMI-liitännän kautta
Yhdellä HDMI-kaapeliliitännällä voit kuunnella television ääntä viritinvahvistimeen liitetyillä kaiuttimilla, samalla kun viritinvahvistin lähettää ääni- ja videosignaaleja televisioon.
Valmisteleminen
Huomautus
Tätä yhteyttä käytettäessä sinun on otettava Control for HDMI -toiminto käyttöön. Paina HOME ja valitse sitten
[Setup] – [HDMI Settings] – [Control for HDMI] – [On].
Asetus on määritettävä myös television valikosta. Ota ARC-toiminto käyttöön.
Vihje
Jos television HDMI-liitäntä (merkitty ”ARC”) on jo yhdistetty toiseen laitteeseen, irrota laite ja yhdistä viritinvahvistin.
FI
31
HDMI-liitännöillä varustamattoman television liittäminen
Videojohto (lisävaruste)
Äänikaapeli (lisävaruste)
Optinen digitaalinen äänikaapeli (lisävaruste)
Suositeltu liitäntä Vaihtoehtoinen liitäntä
Videosignaalit
Äänisignaalit
tai
Optinen digitaalinen äänikaapeli tai äänikaapeli on liitettävä televisioon videojohdon lisäksi.
Huomautus
Kun olet liittänyt viritinvahvistimen ja television edellä kuvatun menetelmän mukaisesti laitteen VIDEO IN
-liitäntöihin, videokuva tulee näkyviin televisiossa.
Kun liität viritinvahvistimen ja television edellä kuvatun menetelmän mukaisesti, valikko ei näy TV-näytössä
Jotta voit käyttää valikkotoimintoja, televisio on kytkettävä HDMI-liitännän kautta.
32
FI

AV-laitteiden liittäminen

Super Audio CD
-soitin tai CD-soitin
Ääni-/
videosignaalit
Pelikonsoli, esimerkiksi PlayStation4
Blu-ray Disc™
-soitin, DVD-soitin
DVD-soitin
Kaapeli- tai satelliittiviritin
Ääni-/
videosignaalit
Ääni-/
videosignaalit
Ääni-/
videosignaalit
Ääni-/
videosignaalit
HDMI-kaapeli (lisävaruste)
Pelikonsoli, DVD­soitin jne.
Ääni-/
videosignaalit
HDMI-liitännöillä varustettujen laitteiden liittäminen
Varmista ennen kaapelien liittämistä, että verkkovirtajohto on irrotettu. Viritinvahvistimen HDMI IN -liitännät ovat HDCP 2.2 -standardin mukaisia. Jos haluat katsella HDCP 2.2 -standardin mukaisesti suojattua sisältöä, esimerkiksi 4K-sisältöä, yhdistä nämä HDMI­liittimet television ja soittimen HDCP 2.2 -standardia tukeviin HDMI-liitäntöihin. Lisätietoja on liitetyn laitteen käyttöohjeessa.
Valmisteleminen
33
FI
Vihje
Tämä liitäntä on esimerkki. Voit liittää HDMI-laitteen mihin tahansa HDMI IN -liitäntään.BD/DVD- ja SA-CD/CD-tuloissa on paras äänenlaatu. Kun tarvitaan parempaa äänenlaatua, liitä laite näihin
HDMI-liitäntöihin ja valitse ne tuloksi.
Kuvanlaatuun vaikuttaa käytettävän liitännän tyyppi. Suosittelemme, että käytät laitteiden liittämiseen HDMI-
liitäntää, jos laitteissa on HDMI-liitännät.
34
FI
Muilla kuin HDMI-liitännöillä varustettujen laitteiden liittäminen
Äänisignaalit
Äänikaapeli (lisävaruste)
Videojohto (lisävaruste)
Koaksiaalinen digitaalijohto (lisävaruste)
Kaapeli- tai satelliittiviritin
Videonauhuri, DVD-tallennin
videokamera, videopeli
Videosignaalit
Äänisignaalit
tai
Super Audio CD -soitin, CD-soitin,
levysoitin*
Äänisignaalit Videosignaalit
Varmista ennen kaapelien liittämistä, että verkkovirtajohto on irrotettu.
Valmisteleminen
* Yhdistääksesi levysoittimen, jossa on vain PHONO-lähtöliitäntä, sinun on liitettävä PHONO-taajuuskorjain
(lisävaruste) levysoittimen ja viritinvahvistimen välille.
35
FI
Huomautus
Äänikaapeli (lisävaruste)
Vahvistin/
viritinvahvistin
Pääalue Alue 2
Kaiutin Kaiutin
Äänisignaalit
Jotta voit kuunnella ääntä AUDIO IN -liitäntöihin yhdistetystä laitteesta, älä liitä mitään laitetta HDMI IN-, COAXIAL IN- ja OPTICAL IN -liitäntöihin, joihin on merkitty sama laitteen nimi (esimerkiksi SAT/CATV, TV, VIDEO 1 ja SA-CD/CD).
Vihje
Voit liittää muut kuin yllä mainitut laitteet AUDIO IN -liitäntöihin (SAT/CATV, VIDEO 1 ja SA-CD/CD).Voit nimetä kunkin tulon uudelleen siten, että nimi voidaan näyttää viritinvahvistimen näytössä. Lisätietoja on
käyttöoppaan kohdassa ”Tulojen nimien muuttaminen (Name)”.
Toisen vahvistimen kytkeminen alueella 2
Varmista ennen kaapelien liittämistä, että verkkovirtajohto on irrotettu.
Huomautus
Alueen 2 kaiuttimista toistetaan vain [USB]-, [Bluetooth]- (vain kun [Bluetooth Mode] -tilaksi määritetään
[Receiver]), [Home Network]-, [Music Service List]- ja [FM TUNER] -liitännöistä tulevat sekä viritinvahvistimen takapaneelin AUDIO IN -liitännöistä syötetyt äänisignaalit.
OPTICAL IN-, COAXIAL IN- ja HDMI IN -liitäntöjen ulkoista digitaalista tuloa ei voi toistaa alueella 2.Jos määrität [Audio Settings] -valikon [DSD Native] -asetukseksi [On], DSD-sisältöisiä äänisignaaleja [USB]- tai
[Home Network] -liitännöistä ei toisteta alueen 2 kaiuttimista.
FI
36
Toisen vahvistimen tai television kytkeminen HDMI-alueella
Vahvistin/ viritinvahvistin
Pääalue HDMI-alue
Kaiutin KaiutinTel ev is io
HDMI-kaapeli (lisävaruste)
Suositeltu liitäntä Vaihtoehtoinen liitäntä
Ääni-/
videosignaalit
Varmista ennen kaapelien liittämistä, että verkkovirtajohto on irrotettu.
Huomautus
Voit käyttää tätä liitäntää määrittämällä [HDMI Settings] -valikon [HDMI Out B Mode] -asetukseksi [Zone].
Valmisteleminen
FI
37
Verkkoyhteyden
Lähiverkkokaapeli (lisävaruste)
Palvelin (tietokone jne.)
Reititin
Modeemi
Internet
Palvelin (tietokone jne.)
Internet
Modeemi
Reititin
muodostaminen
Valitse yhteystapa käytössä olevan lähiverkkoympäristön mukaan. Seuraavissa kuvissa on kokoonpanoesimerkkejä kotiverkosta, jossa on viritinvahvistin ja palvelin.
Kiinteää lähiverkkoyhteyttä käytettäessä
Yhdistä viritinvahvistin verkkoon lähiverkkokaapelilla* (lisävaruste).
Langatonta lähiverkkoyhteyttä käytettäessä
Huomautus
Langatonta yhteyttä käytettäessä palvelimen
äänentoisto saattaa ajoittain katketa.
Käytettäessä langatonta yhteyttä nosta
suorituskyvyn parantamiseksi molemmat langattoman lähiverkon antennit ylös.
* Suosittelemme luokan 7 kaapelien käyttöä.
38
FI

Antennin kytkeminen

FM-lanka-antenni (vakiovaruste)
Pistorasiaan
Varmista ennen antennin kytkemistä, että verkkovirtajohto on irrotettu.
Huomautus
Varmista, että FM-lanka-antenni on kokonaan
laajennettu.
Kun olet liittänyt FM-lanka-antennin, pidä se
mahdollisimman vaakasuorassa.

Verkkovirtajohdon kytkeminen

Kytke kaiuttimet ja muut laitteet ennen verkkovirtajohdon kytkemistä.
1 Liitä verkkovirtajohto
pistorasiaan.
2 Kytke viritinvahvistimen virta
painamalla (virta).
Valmisteleminen
Voit kytkeä virran viritinvahvistimeen myös painamalla kauko-ohjaimen (virta) -painiketta. Voit katkaista viritinvahvistimen virran painamalla (virta) -painiketta uudelleen.
39
FI
Viritinvahvistimen
Easy Setup
Welcome!
: Choose
: Go back
: Continue
: Apply the selection
Select your language.
English
Español
Français
Deutsch
Setup
Easy Setup
Restarts Easy Setup to configure basic settings. Follow the on-screen instructions.
Speaker Settings
Audio Settings
Select Back
BACK
HDMI Settings
Input Settings
Network Settings
Bluetooth Settings
Zone Settings
asetusten määrittäminen Easy Setup -toiminnolla
Varmista ennen viritinvahvistimen alkuasetusten määrittämistä, että televisio on liitetty viritinvahvistimeen (sivu 29). Vaihda sitten television tuloksi se tuloliitäntä, johon viritinvahvistin on liitetty.
Huomautus
Easy Setup -toimintoa ei voi suorittaa viritinvahvistimen etuosassa olevan näytön ilmaisimien avulla.
Kun viritinvahvistimeen kytketään virta ensimmäisen kerran tai viritinvahvistimen alustamisen jälkeen, Easy Setup -näyttö tulee näkyviin TV-näyttöön. Tee perusaset u kset / / / - ja
-painikkeilla näyttöön tulevien ohjeiden mukaisesti.
Jos Easy Setup -näyttö ei tule näkyviin tai haluat näyttää Easy Setup -näytön manuaalisesti, voit näyttää sen painamalla HOME ja valitsemalla sitten [Setup] – [Easy Setup].
Easy Setup -toiminnon käyttötavat
Easy Setup -toiminnolla voit suorittaa seuraavat toimenpiteet: 1: Kielen valinta 2: Kaiutinasetukset
Tarkista kaiutinjärjestelmä ja suorita Auto Calibration -toiminto kaiutinjärjestelmän järjestelyn ja kokoonpanon mukaan.
3: Internet-asetukset
Valitse verkkoyhteyden muodostamistapa ja määritä asetukset viritinvahvistimen yhdistämiseksi verkkoon.
Auto Calibration (D.C.A.C. EX)
-toiminnon suorittaminen
Ennen Auto Calibration
-toiminnon suorittamista
Irrota kuulokkeet.Poista mahdolliset esteet
kalibrointimikrofonin ja kaiuttimien väliltä.
Auto Calibration -toiminto ei ole
käytettävissä, kun [Bluetooth Mode]
-asetuksena on [Transmitter].
Varmista, että ympäristö on rauhallinen ja
meluton, jotta saisit tarkan mittauksen.
Aseta kaiutinlähdön tilaksi jokin muu kuin
SPK OFF. Lisätietoja on kohdassa "Etukaiuttimien valitseminen" (sivu 41).
Aktiivisen bassokaiuttimen asetuksen
vahvistaminen Ennen bassokaiuttimen käyttöä kytke
siihen virta ja lisää äänenvoimakkuutta. Käännä LEVEL-säädin hieman keskipisteen alapuolelle.
Jos liitetään bassokaiutin, jossa on
jakosuodintoiminto, aseta arvo maksimiin.
Jos liitetään bassokaiutin, jossa on
automaattinen valmiustilatoiminto, poista tämä toiminto käytöstä.
FI
40
Huomautus
Käytössä olevan bassokaiuttimen ominaisuuksien mukaan asetuksen etäisyysarvo voi poiketa todellisesta sijainnista.
Liitä mukana toimitettu kalibrointimikrofoni
Kalibrointimikrofoni (vakiovaruste)
SPEAKERS
CALIBRATION MIC -liitäntään. Sijoita kalibrointimikrofoni kuuntelupaikkaasi.
Huomautus
Kalibroinnin aikana kaiuttimista tuleva ääni on
erittäin voimakas, eikä sen voimakkuutta voi säätää. Ota lapset ja naapurit huomioon.
Jos mykistystoiminto on otettu käyttöön ennen
Auto Calibration -toiminnon suorittamista, mykistystoiminto poistuu käytöstä automaattisesti.
Oikeita mittauksia ei ehkä voi tehdä tai Auto
Calibration -toimintoa ei ehkä voi suorittaa, jos käytetään erityiskaiuttimia, esimerkiksi dipolikaiuttimia.
Jos mittaus epäonnistui, noudata ilmoituksen
ohjeita ja valitse sitten [Retry]. Lisätietoja virhekoodista ja varoitusviestistä on kohdassa "Auto Calibration -toiminnon mittausten jälkeisten viestien luettelo" (sivu 57).
Etukaiuttimien valitseminen
Paina SPEAKERS-painiketta toistuvasti.
Näytön ilmaisimet ilmaisevat valitut liitännät.
SPA: SPEAKERS FRONT A -liitäntöihin liitetyt
kaiuttimet.
SPB*: SPEAKERS SURROUND BACK/
HEIGHT(FRONT B/BIAMP) -liitäntöihin liitetyt kaiuttimet.
SPA+B*: SPEAKERS FRONT A- ja SPEAKERS
SURROUND BACK/HEIGHT(FRONT B/ BIAMP) -liitäntöihin liitetyt kaiuttimet (rinnakkaiskytkentä).
(Ei mitään): Näytössä näkyy SPK OFF.
Viritinvahvistin ei lähetä äänisignaaleja kaiutinliitännöistä.
* Valitse SPB tai SPA+B määrittämällä [Speaker
Settings] -kohdan [Surround Back Speaker Assign]
-asetukseksi [Front B].
Huomautus
Tämä asetus ei ole käytettävissä, kun kuulokkeet on liitetty.
Valmisteleminen
Auto Calibration -toiminnon peruuttaminen
Auto Calibration -toiminto peruutetaan, kun teet jonkin seuraavista mittaustoimenpiteen aikana:
painat (virta) -painiketta.painat kauko-ohjaimen tulopainikkeita tai
käännät viritinvahvistimen INPUT SELECTOR
-säädintä.
painat (mykistys), MUSIC tai AMP MENU.painat viritinvahvistimen SPEAKERS-
painiketta.
säädät äänenvoimakkuutta.liität kuulokkeet.
FI
41

Kuunteleminen/katseleminen

Watch
Select the video source connected to the receiver.
Watch
Listen
Custom Preset
Sound
Eects
SetupZone
Controls

Äänestä ja kuvasta nauttiminen

AV-laitteissa olevien sisältöjen toistaminen/FM-radion kuunteleminen
Voit liittää viritinvahvistimeen AV-laitteita ja nauttia niissä olevista sisällöistä, kuten elokuvista ja äänestä. Voit myös kuunnella ääneltään laadukkaita FM-lähetyksiä sisäisellä virittimellä.
1 Kytke virta laitteeseen, jonka
sisältöä haluat toistaa.
2 Kytke viritinvahvistimeen virta. 3 Kytke televisioon virta ja
vaihda television tuloksi se tuloliitäntä, johon viritinvahvistin on liitetty.
6 Valitse laite, jossa olevaa
sisältöä haluat toistaa ja aloita toisto.
Kun valitset [FM TUNER], viritä haluamasi asema kauko-ohjaimen painikkeilla television kuvaruutuoppaassa määritetyllä tavalla. Lisätietoja käytöstä on käyttöoppaassa.
7 Säädä äänenvoimakkuutta
painamalla
Voit myös käyttää viritinvahvistimen MASTER VOLUME -säädintä.
Huomautus
Vähennä äänenvoimakkuutta, ennen kuin katkaiset viritinvahvistimen virran, jotta kaiuttimet eivät vahingoitu, kun käynnistät viritinvahvistimen seuraavan kerran.
Vihje
Voit valita haluamasi laitteen kääntämällä
viritinvahvistimen INPUT SELECTOR -säädintä tai painamalla kauko-ohjaimen tulopainikkeita.
Äänenvoimakkuuden lisääminen tai
vähentäminen nopeasti
Käännä MASTER VOLUME -säädintä nopeasti.Pidä jompaakumpaa
painettuna.
Hienosäätöjen tekeminen
Käännä MASTER VOLUME -säädintä hitaasti.Paina jompaakumpaa
vapauta se välittömästi.
+/– -painiketta.
+/– -painiketta
+/– -painiketta ja
4 Paina HOME-painiketta.
Päävalikko tulee näkyviin TV-näyttöön. Käytettävän television mukaan päävalikon avautuminen TV-näyttöön voi kestää hetken.
5 Valitse [Watch] tai [Listen]
painamalla / ja valitse sitten
.
Valikkovaihtoehtojen luettelo tulee näkyviin TV-näyttöön.
FI
42
HDMI-signaalimuodon määrittäminen
Voit valita HDMI-signaalimuodon HDMI IN
-liitäntöihin kytkettyjen laitteiden videosignaalien mukaisesti.
1 Paina HOME ja valitse sitten
[Setup] – [HDMI Settings] – [HDMI Signal Format].
2 Valitse haluamasi muoto.
[Standard format]: Valitse tämä asetus,
jos et käytä suuren kaistanleveyden videomuotoa.
[Enhanced format]: Valitse tämä
asetus, kun käytät suuren kaistanleveyden videomuotoja, joihin kuuluvat muun muassa 4K/60p 4:4:4, 4:2:2 ja 10-bittinen 4K/60p 4:2:0.
Huomautus
Lisätietoja suuren kaistanleveyden
videomuodoista on käyttöoppaassa.
Kun valittuna on [Enhanced format],
suosittelemme, että käytät Ethernet-yhteyttä tukevaa laadukasta High Speed HDMI -kaapelia, joka tukee jopa 18 Gbps:n kaistanleveyttä.
Jotkin laitteet (kaapeli- tai satelliittiviritin, Blu-ray
Disc -soitin ja DVD-soitin) eivät toimi hyvin [Enhanced format] -asetuksella. Valitse tässä tapauksessa [Standard format].
Jos televisiossasi on vastaava suuren
kaistanleveyden videomuodon valikko, tarkista asetus television valikosta, kun valitset viritinvahvistimesta asetukseksi [Enhanced format]. Lisätietoja television valikkoasetuksesta on television käyttöohjeessa.
Koska HDMI IN VIDEO 1 -liitäntä ei tue
videomuotoja, joihin kuuluvat muun muassa 4K/ 60p 4:4:4, 4:2:2 ja 10-bittinen 4K/60p 4:2:0, HDMI­signaalimuotoa ei voi määrittää.
Muissa huoneissa olevilla kaiuttimilla toistetusta äänestä nauttiminen (Zone 2)
1 Liitä alueella 2 olevat
kaiuttimet (sivu 25).
2 Kytke viritinvahvistimeen virta. 3 Yhdysvaltojen ja Kanadan
mallit: Määritä kaiutinliitäntöjen prioriteetti.
Paina HOME ja valitse sitten [Setup] – [Speaker Settings] – [SURROUND BACK/ ZONE2 Priority] – [ZONE2 Terminals].
Muut mallit: Valitse kaiutinsijoittelu ja määritä kaiutinliitäntöjen asetukset.
Paina HOME ja valitse sitten [Setup] – [Speaker Settings] – [Speaker Pattern].
Valitse kaiutinsijoittelu, jossa ei ole
takakeskikaiuttimia, ja valitse sitten [Save].
Valitse [Surround Back Speaker
Assign] – [Zone2].
5
Valitse [Zone2] – [Zone2 Power] – [On]
Voit valita ZONE2 ON ? -tilan myös painamalla toistuvasti viritinvahvistimen ZONE SELECT -painiketta ja painamalla sitten viritinvahvistimen ZONE POWER
-painiketta.
6 Valitse [Zone2 Input] ja valitse
sitten toistettavat lähdesignaalit.
Voit myös kääntää viritinvahvistimen INPUT SELECTOR -säädintä, kun näytössä näkyy ”2. xxxx”*.
Vihje
Jos haluat kuunnella alueen 2 pääalueen ääntä, valitse [SOURCE].
7 Käynnistä toisto valitussa
syöttölaitteessa.
8 Valitse [Zone2 Volume] ja
säädä äänenvoimakkuutta.
Voit myös kääntää viritinvahvistimen MASTER VOLUME -säädintä, kun näytössä näkyy ”2. xxxx”*.
* "xxxx" on tulon nimi.
Alueen käytön lopettaminen
Määritä [Zone2 Power] -asetukseksi [Off] vaiheessa 5.
Huomautus
Alueen 2 kaiuttimista toistetaan vain [USB]-,
[Bluetooth]- (vain kun [Bluetooth Mode]-tilaksi määritetään [Receiver]), [Home Network]-, [Music Service List]- ja [FM TUNER] -liitännöistä tulevat sekä viritinvahvistimen takapaneelin AUDIO IN
-liitännöistä syötetyt äänisignaalit.
OPTICAL IN-, COAXIAL IN- ja HDMI IN -liitäntöjen
ulkoista digitaalista tuloa ei voi toistaa alueella 2.
Jos määrität [Audio Settings] -kohdan [DSD Native
-asetukseksi [On], DSD-muotoisia äänisignaaleja [USB]- tai [Home Network] -kohdista ei toisteta alueen 2 kaiuttimista.
Kuunteleminen/katseleminen
4 Paina HOME ja valitse sitten
[Zone Controls].
43
FI
Muissa huoneissa olevilla kaiuttimilla toistetusta äänestä nauttiminen käyttämällä toista vahvistinta (Zone 2)
1 Liitä alueella 2 oleva toinen
vahvistin (sivu 36).
2 Kytke virta pääalueella
olevaan viritinvahvistimeen ja alueella 2 olevaan vahvistimeen.
7 Säädä äänenvoimakkuutta.
Säädä äänenvoimakkuutta alueen 2 vahvistimella. Jos määrität vaiheessa 3 [Zone2 Line Out]
-asetukseksi [Variable], valitse [Zone2 Volume] ja säädä äänenvoimakkuutta sen jälkeen. Voit myös kääntää viritinvahvistimen MASTER VOLUME
-säädintä, kun näytössä näkyy ”2. xxxx”*.
* "xxxx" on tulon nimi.
Alueen käytön lopettaminen
Määritä [Zone2 Power] -asetukseksi [Off] vaiheessa 4.
3 Säädä alueen 2
äänenvoimakkuus.
Paina HOME ja valitse sitten [Setup] – [Zone Settings] – [Zone2 Line Out] – [Variable] tai [Fixed].
[Variable]: ZONE 2 OUT -liitäntöjen
äänenvoimakkuutta voi muuttaa. Valitse tämä toiminto, kun käytät toista vahvistinta, jossa ei ole äänenvoimakkuuden säätöominaisuutta.
[Fixed]: ZONE 2 OUT -liitäntöjen
äänenvoimakkuus on kiinteä. Valitse tämä toiminto, kun käytät toista vahvistinta, jossa on äänenvoimakkuuden säätöominaisuus.
4 Paina HOME ja valitse sitten
[Zone Controls] – [Zone2] – [Zone2 Power] – [On].
Voit valita ZONE 2 -tilan myös painamalla toistuvasti viritinvahvistimen ZONE SELECT -painiketta ja painamalla sitten viritinvahvistimen ZONE POWER
-painiketta.
5 Valitse [Zone2 Input] ja valitse
sitten toistettavat lähdesignaalit.
Voit myös kääntää viritinvahvistimen INPUT SELECTOR -säädintä, kun näytössä näkyy ”2. xxxx”*.
Vihje
Jos haluat kuunnella pääalueen ääntä alueella 2, valitse [SOURCE].
6 Käynnistä toisto valitussa
syöttölaitteessa.
Kuvista ja äänestä nauttiminen toisessa huoneessa käyttämällä televisiota tai toista vahvistinta (HDMI zone)
1 Kytke toisessa huoneessa
oleva vahvistin tai televisio (sivu 37).
2 Kytke virta pääalueella
olevaan viritinvahvistimeen ja HDMI-alueella olevaan televisioon.
3 Määritä HDMI OUT B/HDMI
ZONE -liitännän asetukseksi [Zone].
Paina HOME ja valitse sitten [Setup] – [HDMI Settings] – [HDMI Out B Mode] – [Zone].
4 Paina HOME ja valitse sitten
[Zone Controls] – [HDMI Zone] – [HDMI Zone Power] – [On].
Voit valita HDMI ZONE -tilan myös painamalla toistuvasti viritinvahvistimen ZONE SELECT -painiketta ja painamalla sitten viritinvahvistimen ZONE POWER
-painiketta.
5 Valitse [HDMI Zone Input] ja
valitse sitten toistettavat lähdesignaalit.
Voit myös kääntää viritinvahvistimen INPUT SELECTOR -säädintä, kun näytössä näkyy ”H. xxxx”*.
* ”xxxx” on tulon nimi.
44
FI
6
Säädä äänenvoimakkuutta HDMI-alueen vahvistimen tai television äänenvoimakkuuden säätimellä.
Vihje
Voit välttää pääalueen signaalien mahdolliset
häiriöt määrittämällä [HDMI Settings] -valikon [Priority]-asetukseksi [Main Only]. HDMI-alueen ääni- ja videosignaaleja ei kuitenkaan toisteta, kun HDMI-alueella on valittu sama tulo. Lisätietoja asetuksesta on käyttöoppaan kohdassa "Pääalueen prioriteetin määrittäminen (Priority)".
HDMI OUT B-/HDMI ZONE -liitännät tukevat
enintään 9 Gb/s:n kaistanleveyttä, jos [HDMI Settings] -valikon [HDMI Out B Mode] -asetukseksi määritetään [Zone].
Alueen käytön lopettaminen
Määritä [HDMI Zone Power] -asetukseksi [Off] vaiheessa 4.
Kunkin alueen käytettävissä olevat tulot
Käytettävissä olevat tulot vaihtelevat valitun alueen mukaan. Valitse haluamasi tulo TV­näytöltä tai viritinvahvistimen näytöltä. Lisätietoja käytettävissä olevista tuloista on käyttöoppaan kohdassa "Kunkin alueen käytettävissä olevat tulot".
Huomautus
HDMI IN-, OPTICAL IN- ja COAXIAL IN -liitännöistä
tulevia signaaleja ei voi toistaa alueen 2 kaiuttimilla.
Voit valita pääalueelta ja alueelta 2 [USB], [Home
Network], [Music Service List] tai [Bluetooth]. Etusijalla on alueen viimeisin valinta, vaikka eri vaihtoehto olisi jo valittu toisella alueella.
Jos liität pääalueeseen BLUETOOTH-kuulokkeet,
kun liitetyllä laitteella toistetaan sisältöä ja alueen 2 nykyisenä tulona on [USB], [Home Network] tai [Music Service List], alueen 2 tuloksi muutetaan [SOURCE]. Tällöin alueella 2 toistetaan vain FM­virittimen signaali ja analoginen äänisignaali.
Jos liität pääalueeseen BLUETOOH-kuulokkeet, kun
liitetyllä laitteella toistetaan sisältöä, BLUETOOTH­kuulokkeiden yhteys katkaistaan, jos valitset alueen 2 asetukseksi [USB], [Home Network] tai [Music Service List].
Jos määrität [Audio Settings] -kohdan [DSD Native
-asetukseksi [On], DSD-muotoisia äänisignaaleja [USB]- tai [Home Network] -kohdista ei toisteta alueen 2 kaiuttimista.
HDMI-alue
HDMI IN -liitäntöjen kautta (VIDEO 1 -liitäntää lukuun ottamatta) voi ainoastaan katsella videoita tai kuunnella ääntä.
Kuunteleminen/katseleminen
Pääalue
Voit valita pääalueella jokaisen viritinvahvistimeen liitetyn laitteen kaikki tulolähteet.
Alue 2
Alueella 2 ei voi katsella videoita. HDMI IN
-liitäntöihin kytkettyjen laitteiden ääni ei ole käytettävissä.
45
FI

Äänitehosteista nauttiminen

Äänikentän valitseminen
Kun valitset äänikentän tulolähteen ja mieltymyksiesi mukaan, voit nauttia äänestä sekä äänitehosteista.
1 Paina HOME-painiketta.
Päävalikko tulee näkyviin TV-näyttöön.
2 Valitse [Sound Effects] –
[Sound Field].
3 Valitse haluamasi äänikenttä
painamalla / ja valitse sitten .
Sony suosittelee, että elokuvia varten valitaan äänikenttä [Movie] ja musiikkia varten äänikenttä [Music]. Lisätietoja äänikentistä on kohdassa "Valittavissa olevat äänikentät ja niiden tehosteet" (sivu 49).
Huomautus
Kun määrität [Bluetooth Mode] -asetukseksi [Transmitter] tai kun käytät Wireless Multi-Room
-toimintoa, äänikenttätoiminto ei ole käytettävissä.
Kun kuuntelet sisältöä Chromecastin kautta, voit
valita [Multi Ch Stereo] tai [2ch Stereo] painamalla kauko-ohjaimen 2CH/MULTI-painiketta.
Kun käytät kuulokkeita, näet vain kuulokkeiden
äänikentän.
Elokuvien ja musiikin äänikentät eivät välttämättä
toimi kaikkien tuloasetusten, kaiutinsijoittelujen tai äänimuotojen kanssa.
Käytetyn äänimuodon mukaan viritinvahvistin
saattaa toistaa signaaleja tulosignaalien todellista näytteenottotaajuutta matalammilla taajuuksilla.
Valitun äänikenttäasetuksen mukaan joistakin
kaiuttimista tai bassokaiuttimesta ei välttämättä kuulu ääntä.
Vihje
Voit myös valita äänikentän seuraavalla tavalla: paina HOME ja valitse sitten [Setup] –
[Audio Settings] – [Sound Field].
kauko-ohjaimella 2CH/MULTI, MOVIE, MUSIC tai
FRONT SURROUND.
viritinvahvistimesta 2CH/MULTI, MOVIE tai MUSIC.
46
FI
Äänikenttien ja kaiutinlähtöjen väliset yhteydet
Alla olevassa luettelossa on esitetty, mistä kaiutinlähdöistä ääni tulee, kun valittuna on jokin tietty äänikenttä.
2-kanavainen sisältö
Äänikenttä Näyttö
2ch Stereo 2CH STEREO    Multi Channel
Stereo Direct (Analog
2CH/
input)
MULTI
Direct (Others) DIRECT 3) A.F.D.
(Auto Format Decoding)
Dolby Surround DOLBY SURR.  1)
MOVIE
Neural:X NEURAL:X  1) Front Surround FRONT SUR.  1)
MUSIC Audio Enhancer A. ENHANCER 3)
: Ääntä ei kuulu.
: Ääntä toistetaan.
: Ääntä toistetaan kaiutinsijoitteluasetuksen ja toistettavan sisällön mukaan.: Dolby- ja DTS-äänisignaalit: ääntä toistetaan kaiutinsijoitteluasetuksen mukaan.
Lineaarinen PCM, DSD tai AAC: ääntä ei kuulu.
1)
Ääntä toistetaan, kun liität bassokaiuttimen ja määrität kaiutinsijoi tteluasetukseksi ([x.1]), jolloin bassokaiutin on aktiivinen.
2)
Yhdysvaltojen ja Kanadan mallit: Ääntä toistetaan. Muut mallit: Ääntä toistetaan, kun liität bassokaiuttimen, määrität kaiutinsijoitteluasetukseksi ([x.1]), jolloin bassokaiutin on aktiivinen, ja valitset [Speaker Settings] -kohdasta [Size]-asetukseksi [Small].
3)
Ääntä toistetaan, kun liität bassokaiuttimen, määrität kaiutinsijoitteluasetukseksi ([x.1]), jolloin bassokaiutin
MULTI ST.  1)
DIRECT   
A.F.D.  2)
Etukaiut-
timet
Keskikaiu-
tin
Tak ak ai-
uttimet
Tak ak esk i-
kaiuttimet
Bassokaiutin
on aktiivinen, ja valitset [Speaker Settings] -kohdasta [Size]-asetukseksi [Small].
Korkeuste­hostekaiu-
Kuunteleminen/katseleminen
tin
FI
47
Monikanavainen sisältö
Sound field Näyttö
2ch Stereo 2CH STEREO    Multi Channel
Stereo
2CH/
Direct DIRECT   
MULTI
A.F.D. (Auto Format Decoding)
Dolby Surround DOLBY SURR.   
MOVIE
Neural:X NEURAL:X    Front Surround FRONT SUR.   
MUSIC Audio Enhancer A. ENHANCER   
: Ääntä ei kuulu.
: Ääntä toistetaan.
MULTI ST.   
A.F.D.   
Etukaiut-
timet
Keskikai-
utin
Tak ak ai -
uttimet
Tak ak es ki ­kaiuttimet
Subwoofer
: Ääntä toistetaan kaiutinsijoitteluasetuksen ja toistettavan sisällön mukaan.
Huomautus
Jos ääntä ei kuulu, varmista, että kaikki kaiuttimet on kytketty kunnolla oikeisiin kaiutinliitäntöihin (sivu 20) ja että on valittu oikea kaiutinsijoittelu (sivu 19).
Korkeuste­hostekaiu-
tin
48
FI
Valittavissa olevat äänikentät ja niiden tehosteet
Äänikenttä Näyttö Äänikentän tehosteet
Toistaa kaksikanavaisia äänisignaaleja lisäämättä tilaäänitehosteita. Monofonisia ja monikanavaisia äänisignaaleja toistetaan sen jälkeen, kun ne on
2ch Stereo 2CH STEREO
2CH/ MULTI
Multi Ch Stereo MULTI ST.
Direct DIRECT Toistaa kaikkia äänisignaaleja lisäämättä tilaäänitehosteita. A.F.D.
(Auto Format Decoding)
Dolby Surround DOLBY SURR
MOVIE
Neural:X NEURAL:X
Front Surround FRONT SUR.
MUSIC Audio Enhancer A. ENHANCER
Kuulokkeet Headphone (2ch) HP 2CH
A.F.D.
muunnettu kaksikanavaiseksi signaaliksi. Tämä äänikenttä soveltuu parhaiten äänisignaalien toistamiseen ainoastaan kahdesta etukaiuttimesta lisäämättä virtuaalisia tilaäänitehosteita. Ääntä toistetaan ainoastaan vasemmasta/oikeasta etukaiuttimesta. Bassokaiuttimesta ei kuulu ääntä.
Toistaa ääntä kaikista liitetyistä kaiuttimista. Kun äänitulosignaalit ovat kaksikanavaisia tai monofonisia, viritinvahvistin toistaa ääntä kaikista kaiuttimista lisäämättä tilaäänitehosteita. Kun äänitulosignaalit ovat monikanavaisia, ääntä ei välttämättä toisteta tietyistä kaiuttimista. Tämä määräytyy kaiutinasetusten tai toistettavan sisällön perusteella.
Purkaa ja toistaa äänisignaaleja käyttämällä optimaalista, äänitulosignaalin mukaista prosessointimenetelmää.
Dolby Surround -miksaus laajentaa perinteistä äänisisällön toistoa minkä tahansa monikanavaisen kaiutinkokoonpanon kautta, esimerkiksi korkeustehostekaiuttimien. Tämä miksaustekniikka on uusi ja parannettu versio suositusta Dolby Pro Logic II -tekniikasta.
Neural:X uudelleenkartoittaa stereo-, 5.1- ja 7.1-elokuvia ja musiikkia kaiuttimien sijoittelun mukaisesti.
Toistaa tilaäänitehosteita vain kahden etukaiuttimen avulla käyttämällä Sonyn virtuaalista signaalinkäsittelytekniikkaa.
Nostaa olemassa olevien äänilähteiden laadun DSEE HX (digitaalinen äänenparannusmoduuli HX) -tekniikalla lähes High-Resolution Audio -tasoiseksi. Tämä äänikenttä saa sinut tuntemaan, että olet äänitysstudiossa tai konsertissa. DSEE HX -toimintoa voi käyttää vain sellaisten kaksikanavaisten äänilähteiden kanssa, joiden näytteenottotaajuus on 44,1 kHz tai 48 kHz, kuten seuraavien:
USBKotiverkko Music Service ListBluetooth
Se ei kuitenkaan toimi Wireless Multi-Room -toiston aikana. Tämä tila valitaan automaattisesti, jos käytät kuulokkeita
(muita äänikenttiä ei voi valita). Toistaa kaksikanavaisia äänisignaaleja lisäämättä tilaäänitehosteita. Monofonisia ja monikanavaisia äänisignaaleja toistetaan sen jälkeen, kun ne on muunnettu kaksikanavaiseksi signaaliksi.
Kuunteleminen/katseleminen
Huomautus
Jos valitset [Direct] ja toistat 5.1-kanavaista äänilähdettä, kun laitteeseen on liitetty takakaiuttimet ja kaksi
takakeskikaiutinta, joidenkin äänimuotojen tapauksessa takakeskikaiuttimista toistetaan takakaiuttimien ääni 7.1-kanavaisten tilaäänijärjestelmien tapaan. Takakaiuttimien ja takakeskikaiuttimien äänenvoimakkuutta säädetään automaattisesti optimaalisen balanssin saavuttamiseksi.
Dolby Atmos puretaan Dolby TrueHD- tai Dolby Digital Plus -signaaliksi, kun valitaan muu kuin [Multi Ch
Stereo]-, [A.F.D.]- tai [Dolby Surround] -äänikenttä.
49
FI

Verkkotoiminnot

Viritinvahvistin
iPhone/iPad/iPod/ älypuhelin/tablet-laite
Tietokone/ verkkoasema
AirPlayKotiverkkoSongPalVideo & TV SideViewChromecastSpotify
AirPlayKotiverkko
Musiikkipalvelut
Verkko-ominaisuuksien käyttötavat
Voit nauttia kotiverkkoon kiinteästi tai langattomasti yhdistetyssä tietokoneessa, verkkoasemassa, iPhone-, iPad- tai iPod-laitteessa tai muussa älypuhelimessa tai tablet­laitteessa olevan äänisisällön laadukkaasta toistosta. Internet-yhteyden välityksellä voit nauttia myös musiikkipalveluista, kuten Internet-radiosta. Yhteensopivilla sovelluksilla voit myös ohjata tätä viritinvahvistinta älypuhelimella.
AirPlay
Tämä viritinvahvistin tukee AirPlay-toimintoa. Voit nauttia iPhone-, iPad- tai iPod-laitteessa tai iTunes-kirjastossa olevasta äänisisällöstä. Lisätietoja on käyttöoppaan kohdassa ”iTunes-ohjelman tai iPhone-, iPad- tai iPod­laitteen äänisisällön toistaminen verkon kautta (AirPlay)”.
Kotiverkko (DLNA)
Voit toistaa verkkosijaintiin (kuten tietokoneeseen tai verkkoasemaan) eri muodoissa tallennettua äänisisältöä kotiverkon kautta. Lisätietoja on käyttöoppaan kohdassa "Kotiverkossa (DLNA) olevaan palvelimeen tallennetusta sisällöstä nauttiminen".
FI
50
SongPal
Voit ohjata viritinvahvistinta langattomasti asentamalla SongPal-sovelluksen älypuhelimeen tai tablet-laitteeseen. Tätä toimintoa suositellaan, kun käytät viritinvahvistimen sisällön toistotoimintoa, monialueominaisuuksia tai SongPal Link
-toimintoa. Lisätietoja on käyttöoppaan kohdassa ”Viritinvahvistimen ohjaaminen älypuhelimen tai tablet-laitteen avulla (SongPal)”.
Video & TV SideView
CONNECTION PAIRING BLUETOOTH
Voit ohjata viritinvahvistinta langattomasti asentamalla Video & TV SideView
-sovelluksen älypuhelimeen tai tablet­laitteeseen. Suosittelemme tätä sovellusta asiakkaille, jotka käyttävät viritinvahvistimen kanssa Sonyn valmistamaa televisiota. Lisätietoja on käyttöoppaan kohdassa "Video & TV SideView -laitteen rekisteröiminen viritinvahvistimeen".
Internetin musiikkipalvelut
Kun viritinvahvistin on yhdistetty Internetiin, voit kuunnella eri musiikkipalveluissa olevaa musiikkia. Lisätietoja on käyttöoppaan kohdassa ”Internet-musiikkipalveluista nauttiminen”.
Sisällön kuunteleminen BLUETOOTH-kuulokkeilla/
-kaiuttimilla 1
Valitse BT TX painamalla toistuvasti BLUETOOTH RX/TX.
BLUETOOTH-tila siirtyy TX (lähetin)
-tilaan.
2 Kytke kuulokkeiden/
kaiuttimien virta ja siirrä ne pariliitostilaan.
3 Paina viritinvahvistimen
CONNECTION PAIRING BLUETOOTH -painiketta noin 2 sekunnin ajan.
Näytössä vilkkuu noin 10 sekunnin ajan ”SEARCHING”, minkä jälkeen havaitun BLUETOOTH-laitteen nimi tulee näyttöön.
Kuunteleminen/katseleminen
*XXXXXX tarkoittaa havaitun BLUETOOTH-
laitteen nimeä.
FI
51
4 Valitse kuulokkeiden/
CONNECTING
XXXXXX
*
kaiuttimien nimi painamalla
/ ja valitse sitten .
Kun "CONNECTING" vilkkuu ja kuulokkeiden tai kaiuttimien nimi näkyy näytössä, BLUETOOTH-yhteys on muodostettu.
*XXXXXX tarkoittaa havaitun BLUETOOTH-
laitteen nimeä.
5 Valitse haluamasi tulo
painamalla jotakin tulopainikkeista.
Ääni toistetaan BLUETOOTH­kuulokkeilla/kaiuttimilla. Viritinvahvistimesta ei kuulu ääntä.
Vihje
Voit siirtää BLUETOOTH-toiminnon TX (lähetys) -tilaan myös määrittämällä [Bluetooth Settings] -valikon [Bluetooth Mode] -asetukseksi [Transmitter]. Valitse sen jälkeen kuulokkeiden tai kaiuttimien nimi [Bluetooth Settings] -valikon [Device List] -luettelosta. Jos et löydä laitteen nimeä luettelosta, valitse [Scan].
6 Säädä BLUETOOTH-
kuulokkeiden/kaiuttimien äänenvoimakkuutta.
Viritinvahvistimen ja kauko-ohjaimen äänenvoimakkuussäädin toimii vain BLUETOOTH-kuulokkeiden/kaiuttimien kanssa.
Huomautus
Viimeksi yhdistetty BLUETOOTH-laite voidaan
yhdistää helposti uudelleen toimimalla edellä olevan vaiheen 1 ohjeiden mukaan.
TX (lähetin) -tilassa yhteyttä ei voi muodostaa
yhdellä kosketuksella (NFC).
Kun näyttöön tulee ”NOT. USE”, BLUETOOTH-tilaan
ei voi siirtyä. Varmista seuraavat asiat:
BLUETOOTH-toiminto on käytössä.[Bluetooth Mode] -asetuksena on [Off].
FI
52

Lisätietoja

Virran säästäminen

Voit säästää energiaa määrittämällä viritinvahvistimen seuraavasti: Määritä [HDMI Settings] -valikossa [Control
for HDMI]- ja [Standby Through]
-asetukseksi [Off].
Määritä [Network Settings] -valikossa
[Remote Start]- ja [Network Standby]
-asetukseksi [Off] (vain Yhdysvaltain, Kanadan ja Oseanian mallit).
Määritä [Bluetooth Settings] -valikossa
[Bluetooth Standby] -asetukseksi [Off].
Määritä [Zone Settings] -valikossa
[Zone2 Power]- tai [HDMI Zone Power]
-asetukseksi [Off].

Ohjelmiston päivittäminen

Päivittämällä ohjelmiston uusimpaan versioon saat käyttöösi uudet toiminnot. Uusi ohjelmisto on saatavilla, kun:
näytön ”UPDATE”-ilmaisin syttyyTV-näyttöön tulee viesti, jos [Software
Update Notification] -asetuksena on [On].
Huomautus
Älä katkaise viritinvahvistimen virtaa äläkä irrota verkkovirtajohtoa tai lähiverkkokaapelia, ennen kuin lataus- ja päivitysprosessi on valmis. Seurauksena voi olla toimintahäiriö.
1 Paina HOME-painiketta.
Päävalikko tulee näkyviin TV-näyttöön.
2 Valitse [Setup] – [System
Settings].
3 Valitse [Software Update]. 4 Valitse [Update via Internet] tai
[Update via USB Memory].
Jos valitset [Update via USB Memory], lataa uusin ohjelmistoversio seuraavasta asiakastukisivustosta.
Yhdysvalloissa asuvat asiakkaat: http://esupport.sony.com/
Kanadassa asuvat asiakkaat: http://esupport.sony.com/CA/
Euroopassa asuvat asiakkaat: www.sony.eu/support
Aasian sekä Tyynenmeren maissa ja alueilla asuvat asiakkaat: http://www.sony-asia.com/section/ support
Lisätietoja
53
FI
5 Päivitä ohjelmisto.
Ohjelmiston päivityksen aikana näytössä vilkkuu ”UPDATING”. ”UPDATING” voi kuitenkin lakata tilapäisesti näkymästä päivityksen aikana.
Kun päivitys on valmis, näyttöön tulee teksti ”COMPLETE”, ja viritinvahvistin käynnistyy automaattisesti uudelleen.
Huomautus
Päivityksen suorittaminen voi kestää jopa 1 tunnin.Vanhaa versiota ei voi palauttaa ohjelmiston
päivittämisen jälkeen.
Määritä [Auto Update] -asetukseksi [On], kun
haluat suorittaa ohjelmistopäivitykset automaattisesti. Päivitysten sisällöstä riippuen ohjelmistopäivitys voidaan suorittaa myös silloin, kun [Auto Update] -asetuksena on [Off].

Vianmääritys

Jos viritinvahvistimen käytön aikana ilmenee ongelmia, yritä ratkaista ongelma seuraavien ohjeiden avulla, ennen kuin otat yhteyttä lähimpään Sony-jälleenmyyjään.
Tarkista, onko ongelma tässä ”Vianmääritys”-osassa olevassa luettelossa.
Käyttöoppaassa on yksityiskohtaisia
esimerkkejä. Verkossa olevan vianmääritysoppaan avulla voit tehdä hakusanoihin perustuvia hakuja.
Euroopassa asuvat asiakkaat: http://rd1.sony.net/help/ha/strdn108/h_eu/
Muilla alueilla asuvat asiakkaat: http://rd1.sony.net/help/ha/strdn108/h_zz/
Jos ongelma jatkuu, vaikka olet tehnyt kaikki edellä mainitut asiat, ota yhteyttä lähimpään Sony-jälleenmyyjään.
Yleistä
Viritinvahvistimen virta katkeaa automaattisesti.
Jos [Auto Standby] -asetuksena on [On],
muuta asetukseksi [Off].
Uniajastintoiminto on käytössä.PROTECTOR-asetus on käytössä.
Näytön ilmaisin sammuu.
Jos etupaneelissa oleva PURE DIRECT
-ilmaisin syttyy, kytke toiminto pois päältä painamalla PURE DIRECT -painiketta.
Voit säätää näyttöpaneelin kirkkautta
painelemalla viritinvahvistimen DIMMER­painiketta.
54
Video
TV-näytössä ei ole kuvaa.
Valitse tulo, jota haluat kuunnella,
painamalla kauko-ohjaimen tulopainiketta tai kääntämällä viritinvahvistimen INPUT SELECTOR -säädintä.
Aseta televisio sopivaan tulotilaan.Siirrä äänilaite pois television lähettyviltä.Varmista, että kaapelit on asianmukaisesti
liitetty laitteisiin.
Irrota HDMI -kaapeli viritinvahvistimesta ja
televisiosta ja liitä sitten kaapeli uudelleen.
FI
Määritä valitun tulon [HDMI Signal Format]
-asetukseksi [HDMI Settings] -valikossa [Standard format].
Jotkin toistolaitteet täytyy määrittää.
Lisätietoja on kunkin laitteen mukana toimitetussa käyttöohjeessa.
Varmista, että käytät Ethernet-yhteyttä tukevaa High Speed HDMI -kaapelia, kun katsot kuvia tai kuuntelet ääntä erityisesti 1080p-, Deep Color (Deep Colour)- tai 4K- tai 3D-lähetyksen aikana. Esimerkiksi 4K/60p 4:4:4- tai 4:2:2-kuvaa ja 10-bittistä 4K/60p 4:2:0 -kuvaa varten tarvitaan Ethernet-yhteyttä ja jopa 18 Gb/s:n kaistanleveyttä tukeva laadukas High Speed HDMI -kaapeli.
Viritinvahvistimen HDMI-videosignaalien
lähdöksi voidaan valita myös HDMI OFF. Valitse tällöin kauko-ohjaimen HDMI OUT -painikkeella HDMI A, HDMI B tai HDMI A + B.
Jos haluat toistaa HDCP 2.2 -sisältöä, liitä
viritinvahvistin HDCP 2.2 -sisältöä tukevan television HDMI-tuloliitäntään.
TV-näytössä ei näy 3D-sisältöä.
Käytössä olevan television tai videolaitteen
mukaan 3D-sisällöt eivät välttämättä näy. Lisätietoja viritinvahvistimen tukemasta 3D HDMI -videomuodosta on käyttöoppaassa.
Käytä Ethernet-yhteyttä tukevaa High
Speed HDMI -kaapelia.
TV-näytössä ei näy 4K-sisältöä.
Käytössä olevan television tai videolaitteen
mukaan 4K-sisällöt eivät välttämättä näy. Tarkista television ja videolaitteen kuvaominaisuudet ja -asetukset.
Käytä Ethernet-yhteyttä tukevaa High
Speed HDMI -kaapelia.
Kun käytät suuren kaistanleveyden videomuotoja, joihin kuuluvat muun muassa 4K/60p 4:4:4, 4:2:2 ja 10-bittinen 4K/60p 4:2:0, tarvitaan Ethernet-yhteyttä tukeva laadukas High Speed HDMI -kaapeli, joka voi tukea jopa 18 Gb/s:n kaistanleveyttä.
Jos televisiossasi on vastaava suuren
kaistanleveyden videomuodon valikko, tarkista asetus television valikosta, kun valitset viritinvahvistimesta asetukseksi [Enhanced format] (sivu 42). Lisätietoja television valikkoasetuksesta on television käyttöohjeessa.
Kytke viritinvahvistin 4K-sisältöä tukevan
television tai videolaitteen HDMI­tuloliitäntään. Sinun on kytkettävä HDMI­kaapeli HDCP 2.2 -standardia tukevaan HDMI-liitäntään, kun käytät esimerkiksi 4K-
tarkkuuksisen videosisällön toistamiseen tarkoitettua toistolaitetta.
Päävalikko ei näy TV-ruudussa.
Päävalikkoa voi käyttää vain silloin, kun liität
television viritinvahvistimen HDMI OUT
-liitäntään.
Kun liität television HDMI OUT B/
HDMI ZONE -liitäntään, määritä [HDMI Settings] -valikon [HDMI Out B Mode]
-asetukseksi [Main].
Näytä päävalikko painamalla HOME-
painiketta.
Tarkista, että TV on liitetty oikein.Irrota HDMI -kaapeli viritinvahvistimesta ja
televisiosta ja liitä sitten kaapeli uudelleen.
Käytettävän television mukaan päävalikon
avautuminen TV-näyttöön voi kestää hetken.
HDR (High Dynamic Range) -kuvia ei voida näyttää HDR-tilassa.
Käytössä olevan television tai videolaitteen
mukaan HDR-kuvia ei välttämättä näytetä HDR-tilassa. Tarkista television tai videolaitteen video-ominaisuudet ja asetukset.
Jotkut videolaitteet eivät välttämättä toista
HDR-sisältöä HDR-tilassa, jos [HDMI Signal Format] -asetukseksi valitaan [Standard format], vaikka sekä TV että videolaite tukevat HRD:ää ja 18 Gb/s:n kaistanleveyttä. Määritä tällöin valitun tulon [HDMI Signal Format] -asetukseksi [Enhanced format] [HDMI Settings]
-valikossa. Kun valitset [Enhanced format], käytä laadukkaita Ethernet-yhteyttä tukevia High Speed HDMI -kaapeleita, jotka voivat tukea jopa 18 Gb/s:n kaistanleveyttä.
Ääni
Valitusta laitteesta riippumatta ääntä ei kuulu tai ääni on hyvin heikko.
Tarkista, että kaikki liitäntäkaapelit on
kytketty kunnolla viritinvahvistimen, kaiuttimien ja laitteiden tulo- tai lähtöliittimiin.
Tarkista, että viritinvahvistimeen ja kaikkiin
laitteisiin on kytketty virta.
Tarkista, ettei viritinvahvistimen MASTER
VOLUME -asetukseksi ole valittu VOL MIN.
Valitse jokin muu kuin SPK OFF -tila
painamalla viritinvahvistimen SPEAKERS­painiketta (sivu 41).
Lisätietoja
55
FI
Tarkista, ettei viritinvahvistimeen ole liitetty
kuulokkeita.
Peruuta mykistystoiminto painamalla
(mykistys).
Valitse tulo, jota haluat kuunnella,
painamalla kauko-ohjaimen tulopainiketta tai kääntämällä viritinvahvistimen INPUT SELECTOR -säädintä.
Jos haluat kuunnella ääntä TV-kaiuttimista, määritä [HDMI Settings] -valikon [Audio Out]
-asetukseksi [TV + AMP]. Jos et voi toistaa monikanavaista äänilähdettä, määritä asetukseksi [AMP]. Ääntä ei tällöin kuitenkaan toisteta television kaiuttimesta.
Ääni voi katketa, kun toistolaitteen
äänilähtösignaalien näytetaajuutta, kanavien määrää tai äänimuotoa muutetaan.
Jos kuuntelet sisältöä BLUETOOTH-
kuulokkeilla, tarkista, että [Bluetooth Mode]
-asetukseksi on valittu [Transmitter].
Keskikanavasta ei kuulu ääntä, jos valitset sellaisen kaiutinsijoittelun asetuksen, jossa ei ole keskikaiutinta, tai valitset [DSD Native]
-asetukseksi [On] ja toistat monikanavaista DSD-äänilähdettä.
Vasemmasta/oikeasta takakanavasta ei
kuulu ääntä, jos valitset sellaisen kaiutinsijoittelun asetuksen, jossa ei ole takakaiuttimia, tai valitset [DSD Native]
-asetukseksi [On] ja toistat monikanavaista DSD-äänilähdettä.
Ääntä seuraavista lähteistä [USB], [Bluetooth] (vain kun valitset [Bluetooth Mode] ­asetukseksi [Receiver]), [Home Network], ja [Music Service List] ei toisteta alueen 2 kaiuttimista, jos valitset [Audio Settings]
-valikosta [DSD Native] -asetukseksi [On].
Kun viritinvastaanottimen Audio Return Channel (ARC) -toimintoa tukevaan HDMI OUT A (TV) -liitäntään liitetään televisio, television ääntä ei toisteta viritinvahvistimeen liitettyjen kaiuttimien kautta.
Määritä [HDMI Settings] -valikossa [Control
for HDMI] -asetukseksi [On].
Varmista, että televisio tukee
äänipaluukanavatoimintoa.
Varmista, että HDMI-kaapeli on kytketty
äänipaluukanavatoimintoa tukevan television liitäntään.
Ota televisiosi Audio Return Channel (ARC)
-toiminto käyttöön.
Tilaäänitehoste ei toimi.
Valitse sisällön kannalta optimaalinen
äänikenttä. Lisätietoja äänikentistä on kohdassa "Valittavissa olevat äänikentät ja niiden tehosteet" (sivu 49).
[Dolby Surround] ja [Neural:X] eivät toimi,
kun kaiutinsijoitteluna on [2.0] tai [2.1].
Äänessä on viivettä kuvaan verrattuna.
Kun Wireless Multi-Room -toiminto on käytössä, äänessä voi olla viivettä.
Verkkoyhteys
Verkkoyhteyden muodostaminen WPS-toiminnolla langattoman lähiverkkoliitännän kautta ei onnistu.
[Wi-Fi Protected Setup voi muodostaa, jos tukiaseman asetuksena on WEP. Määritä verkko, kun olet hakenut ja löytänyt tukiaseman.
Verkkoyhteyden muodostaminen ei onnistu.
Tarkista, että lähiverkkokaapeli on liitetty
viritinvahvistimeen, kun haluat liittää viritinvahvistimen verkkoon langallisen lähiverkon kautta.
Tarkista verkkotiedot. Jos yhteys katkesi,
määritä verkkoyhteys uudelleen.
Jos viritinvahvistin liitetään langattoman
verkon kautta, siirrä viritinvahvistin ja langattoman lähiverkon reititin tai tukiasema lähemmäs toisiaan ja tee määritys uudelleen. Varmista, että käytät langatonta
lähiverkkoreititintä tai tukiasemaa.
Varmista, että langattoman
lähiverkkoreitittimen tai tukiaseman virta on kytkettynä.
Tarkista langattoman lähiverkon
reitittimen tai tukiaseman asetukset ja tee määritykset uudelleen. Lisätietoja liitettyjen laitteiden asetuksista on niiden mukana toimitetuissa käyttöohjeissa.
Mikroaaltouunien ja muiden laitteiden
sähkömagneettinen säteily vaikuttaa langattomiin verkkoihin. Siirrä viritinvahvistin pois tällaisten laitteiden lähettyviltä.
TM
(WPS)] -yhteyttä ei
56
FI
[Network Settings] -valikkoa ei voi valita.
Odota hetki viritinvahvistimen käynnistämisen jälkeen ja valitse sitten [Network Settings] -valikko uudelleen.
Auto Calibration -toiminnon mittausten jälkeisten viestien luettelo
Virheviestit
"PROTECTOR" tulee näkyviin näyttöön.
Viritinvahvistimen virta katkeaa automaattisesti muutaman sekunnin kuluttua. Tarkista seuraavat seikat:
On voinut ilmetä virtapiikki tai sähkökatko.
Irrota verkkovirtajohto ja liitä se uudelleen 30 minuutin kuluttua.
Viritinvahvistimen päällä on jotakin, joka
tukkii tuuletusaukot. Poista viritinvahvistimen tuuletusaukot peittävä esine.
Liitettyjen kaiuttimien impedanssi on
viritinvahvistimen takapaneelissa ilmoitettua nimellisimpedanssia pienempi. Vähennä äänenvoimakkuutta.
Irrota verkkovirtajohto, anna
viritinvahvistimen jäähtyä 30 minuutin ajan ja tee seuraavat vianmääritystoimet:
Irrota kaikki kaiuttimet ja bassokaiutin.Tarkista, että kaiutinjohdot on kierretty
kunnolla molemmista päistä.
Liitä ensin etukaiutin. Lisää sitten
äänenvoimakkuutta ja käytä viritinvahvistinta vähintään 30 minuutin ajan, kunnes se on lämmennyt kokonaan. Liitä sen jälkeen muut kaiuttimet yksitellen ja testaa kukin kaiutin, kunnes tunnistat, mikä kaiutin aiheuttaa
suojausvirheen. Kun olet tarkistanut ja mahdollisesti korjannut edellä mainitut asiat, liitä verkkovirtajohto ja kytke viritinvahvistimeen virta. Jos ongelma ei häviä, ota yhteyttä lähimpään Sony­jälleenmyyjään.
TV-näyttöön tulee teksti [Overload occurred.].
(USB) -liitännässä havaittiin ylivirta. Irrota varoitusviestissä mainittu USB-laite ja sulje viesti.
Code 30:
Kuulokkeet on liitetty. Irrota kuulokkeet ja yritä suorittaa kalibrointi uudelleen.
Code 31
Etukaiuttimia ei ole valittu oikein. Valitse etukaiuttimet oikein käyttämällä viritinvahvistimen SPEAKERS-liitäntää ja suorita Auto Calibration -toiminto uudelleen. Lisätietoja etukaiuttimien valitsemisesta on kohdassa "Etukaiuttimien valitseminen" (sivu 41).
Code 32, Code 33
Ääntä ei havaita jommastakummasta
kaiuttimesta tai molemmista kaiuttimista. Ääntä ei havaita jommasta kummasta
etukaiuttimesta tai molemmista etukaiuttimista. Varmista, että kalibrointimikrofoni ei ole vioittunut ja että se on liitetty viritinvahvistimen etupaneelin CALIBRATION MIC -liitäntään ja että kaikki kaiuttimet on liitetty oikein.
Ääntä ei havaita joko vasemmasta tai
oikeasta takakaiuttimesta. Varmista, että takakaiuttimet on liitetty SURROUND­liitäntöihin.
Takakeskikaiutin on liitetty SURROUND
BACK/HEIGHT R -liitäntään. Kun käytössä on vain yksi takakeskikaiutin, liitä se SURROUND BACK/HEIGHT L -liitäntöihin.
Vain yksi korkeustehostekaiutin
havaitaan. Varmista, että molemmat korkeustehostekaiuttimet on liitetty SURROUND BACK/HEIGHT -liitäntöihin.
Ääntä ei havaita mistään kaiuttimista.
Varmista, että kalibrointimikrofoni ei ole vioittunut ja että se on liitetty viritinvahvistimen etupaneelin CALIBRATION MIC -liitäntään.
Code 34
Kaiuttimia ei ole sijoitettu asianmukaisesti tai kalibrointimikrofoni saattaa olla liitetty väärin päin.
Lisätietoja
FI
57
Code 35
Kaiutinsijoittelukokoonpano ei vastaa kalibroinnin tuloksia. Tarkista kaiutinsijoittelu ja liitäntä.
Warning 40
Mittaus on suoritettu, mutta havaittiin voimakasta melua. Parhaiden mahdollisten tulosten varmistamiseksi kalibroi mahdollisimman hiljaisessa paikassa.
Warning 41, Warning 42
Kalibrointimikrofonin tulosignaali on liian voimakas. Mikrofoni saattaa olla liian lähellä kaiuttimia. Sijoita kalibrointimikrofoni haluamaasi kuuntelupaikkaan. Huomaa, että kun viritinvahvistinta käytetään esivahvistimena, tämä viesti saattaa tulla vahingossa näkyviin. Sen voi jättää huomiotta.
Warning 43
Bassokaiuttimen etäisyyttä ja vaihetta ei voi tunnistaa. Tarkista bassokaiutin ja kalibroi se uudelleen hiljaisessa ympäristössä.
Warning 44
Mittaus on suoritettu, mutta kaiutin on ehkä siirrettävä toiseen paikkaan. Lisätietoja on käyttöoppaan "Kaiuttimien asentaminen"
-kohdassa.

Varotoimet

Turvallisuus
Jos koteloon joutuu nestettä tai kiinteitä esineitä, irrota viritinvahvistin verkkovirrasta ja anna pätevän huoltohenkilön tarkistaa se ennen käytön jatkamista.
Verkkovirtajohdon saa vaihtaa vain
pätevässä huoltoliikkeessä.
Lämmön kertyminen
Vaikka viritinvahvistin lämpenee käytön aikana, se ei ole toimintavirhe. Jos käytät viritinvahvistinta jatkuvasti suurella teholla, kotelon lämpötila nousee huomattavasti päällä, sivuilla ja alla. Jotta et polttaisi itseäsi, älä kosketa koteloa.
Sijoittaminen
Sijoita viritinvahvistin paikkaan, jossa on riittävä tuuletus, jotta kuumuus ei kerry ja jotta viritinvahvistimen käyttöikä on pidempi.
Älä sijoita viritinvahvistinta
lämmönlähteiden lähelle tai paikkaan, missä on suoraa auringonvaloa, paljon pölyä tai mekaanisia tärähdyksiä.
Älä sijoita kotelon päälle mitään, mikä voi
tukkia tuuletusaukot ja aiheuttaa toimintavirheitä.
Älä aseta viritinvahvistinta lähelle laitteita,
kuten televisiota, videonauhuria tai kasettinauhuria. (Jos tätä laitetta käytetään yhdessä television, videonauhurin tai kasettinauhurin kanssa ja se sijoitetaan liian lähelle kyseistä laitetta, seurauksena voi olla häiriöitä ja kuvanlaatu voi kärsiä. Tämä on erityisen todennäköistä sisäantennia käytettäessä.)
Ole varovainen, jos sijoitat
viritinvahvistimen erityisesti käsitellylle (vaha, öljy, kiillotus jne.) pinnalle, koska pinta voi tahraantua tai menettää väriään.
Käyttö
Ennen kuin liität muita laitteita, katkaise viritinvahvistimen virta ja irrota virtajohto.
Virtalähteet
Tarkista ennen viritinvahvistimen käyttöä,
että käyttöjännite vastaa paikallista verkkovirtaa. Käyttöjännite osoitetaan viritinvahvistimen takana olevassa nimikilvessä.
Jos et käytä viritinvahvistinta pitkään
aikaan, irrota viritinvahvistin pistorasiasta. Kun irrotat verkkovirtajohdon, pidä kiinni pistokkeesta äläkä koskaan vedä johdosta.
FI
58
Tietoa puhdistamisesta
Puhdista kotelo, paneeli ja säätimet pehmeällä kankaalla, jota on hieman kostutettu miedossa pesuaineliuoksessa. Älä käytä mitään hankaavia tyynyjä, pesujauheita tai liuottimia, kuten alkoholia tai bensiiniä.
BLUETOOTH-tiedonsiirto
Tuetut BLUETOOTH-versiot ja
-profiilit
Profiilit määrittävät BLUETOOTH-tuotteiden käytettävissä olevat standarditoiminnot. Tietoja tämän viritinvahvistimen tukemista BLUETOOTH-versioista ja -profiileista on ”Tekniset tiedot” -osan ”BLUETOOTH-osio”­kohdassa (sivu 62).
Tehokas yhteysalue
BLUETOOTH-laitteita on suositeltavaa käyttää korkeintaan noin 10 metrin (33 jalan) etäisyydellä toisistaan (esteetön etäisyys). Tehokas yhteysalue voi olla lyhyempi seuraavissa tilanteissa:
BLUETOOTH-yhteydellä käytettävien
laitteiden välissä on henkilö, metalliesine, seinä tai muu este.
Kun laitteita käytetään langattoman
lähiverkon alueella.
Kun lähellä on käytössä mikroaaltouuni.Lähellä esiintyy muita sähkömagneettisia
aaltoja.
Muiden laitteiden vaikutukset
BLUETOOTH-laitteet ja langaton lähiverkkolaite (IEEE 802.11b/g/n) käyttävät samaa taajuusaluetta (2,4 GHz). Kun BLUETOOTH­laitetta käytetään langatonta lähiverkkoa käyttävän laitteen lähellä, saattaa ilmetä sähkömagneettisia häiriöitä. Seurauksena voi olla tiedonsiirtonopeuden hidastuminen, kohina tai yhteyshäiriö. Kokeile tällöin seuraavia toimia:
Käytä viritinvahvistinta vähintään 10 metrin
(33 jalan) etäisyydellä langattomasta lähiverkkolaitteesta.
Katkaise langattoman lähiverkkolaitteen
virta, kun käytät BLUETOOTH-laitetta alle 10 metrin (33 jalan) etäisyydellä laitteesta.
Asenna tämä viritinvahvistin ja
BLUETOOTH-laite mahdollisimman lähelle toisiaan.
Vaikutukset muihin laitteisiin
Viritinvahvistimen lähettämät radioaallot saattavat häiritä joidenkin lääkinnällisten laitteiden toimintaa. Koska tällainen häiriö voi johtaa toimintahäiriöön, katkaise aina viritinvahvistimen ja BLUETOOTH-laitteen virta seuraavissa ympäristöissä:
sairaaloissa, junissa, lentokoneissa,
huoltoasemilla ja muissa paikoissa, joissa on tulenarkoja kaasuja
automaattisten ovien ja palohälyttimien
lähellä.
Huomautus
Tämä viritinvahvistin tukee BLUETOOTH-
määritysten mukaisia suojaustoimintoja, joilla voidaan suojata tiedonsiirto BLUETOOTH-tekniikan käytön aikana. Asetusten sisällön tai muiden seikkojen vuoksi tämä suojaus ei kuitenkaan välttämättä ole riittävä, joten noudata aina varovaisuutta siirtäessäsi tietoja BLUETOOTH­tekniikalla.
Sony ei ole vastuussa vahingoista tai menetyksistä,
jotka johtuvat BLUETOOTH-tekniikan avulla tehdyn tiedonsiirron aikana tapahtuneista tietovuodoista.
BLUETOOTH-tiedonsiirron onnistumista ei voida
taata kaikkien tämän viritinvahvistimen kanssa samaa profiilia käyttävien BLUETOOTH-laitteiden kanssa.
Viritinvahvistimeen liitettyjen BLUETOOTH-
laitteiden on oltava Bluetooth SIG, Inc:n ilmoittamien BLUETOOTH-määritysten mukaisia, ja niillä on oltava asianmukainen hyväksyntä. Vaikka laite olisi BLUETOOTH-määritysten mukainen, sen ominaisuudet tai tekniset tiedot saattavat tehdä yhteyden muodostamisesta mahdotonta tai aiheuttaa eroja ohjausmenetelmissä, näytössä tai hallinnassa.
Liitetyn BLUETOOTH-laitteen, yhteysympäristön tai
ympäristöolosuhteiden vuoksi äänentoistossa saattaa esiintyä kohinaa tai katkoja.
Jos sinulla on viritinvahvistimeen liittyviä kysymyksiä tai ongelmia, ota yhteyttä lähimpään Sony-jälleenmyyjään.
Lisätietoja
59
FI
Tietoja tekijänoikeuksista
Tämä viritinvahvistin käyttää Dolby* Digital Surround- ja DTS** Digital Surround
-järjestelmiä. * Valmistettu Dolby Laboratoriesin lisenssillä.
Dolby, Dolby Atmos, Dolby Surround ja kaksois-D-symboli ovat Dolby Laboratoriesin tavaramerkkejä.
** Tietoja DTS:n patenteista on osoitteessa
http://patents.dts.com. Valmistettu DTS Inc:n lisenssillä. DTS, symboli, DTS ja symboli yhdessä, DTS:X, ja DTS:X-logo ovat DTS, Inc:n rekisteröityjä tavaramerkkejä Yhdysvalloissa ja/tai muissa maissa. © DTS, Inc. Kaikki oikeudet pidätetään.
Tämä viritinvahvistin käyttää High-Definition Multimedia Interface (HDMI™) -tekniikkaa. HDMI, High-Definition Multimedia Interface ja HDMI-logo ovat HDMI Licensing LLC:n tavaramerkkejä tai rekisteröityjä tavaramerkkejä Yhdysvalloissa ja muissa maissa.
Apple, Apple-logo, AirPlay, iPad, iPhone, iPod, iPod touch ja Retina ovat Apple Inc:n tavaramerkkejä, jotka on rekisteröity Yhdysvalloissa ja muissa maissa. iPad Air ja iPad mini ovat Apple Inc:n tavaramerkkejä. App Store on Apple Inc:n tavaramerkki, joka on rekisteröity Yhdysvalloissa ja muissa maissa.
Made for iPod-, Made for iPhone- ja Made for iPad -merkinnät tarkoittavat, että elektroninen lisälaite on suunniteltu käytettäväksi erityisesti iPod-, iPhone- tai iPad-laitteen kanssa ja lisälaitteen kehittäjä takaa, että laite on Applen suorituskykyä koskevien standardien mukainen. Apple ei vastaa tämän laitteen toiminnasta tai siitä, että laite on turvallisuusmääräysten ja muiden lakisääteisten standardien mukainen. Huomaa, että tällaisen lisälaitteen käyttö iPod-, iPhone- tai iPad-laitteen kanssa voi vaikuttaa langattomaan suorituskykyyn.
Windows Media on Microsoft Corporationin rekisteröity tavaramerkki tai tavaramerkki Yhdysvalloissa ja/tai muissa maissa.
Tätä tuotetta suojaavat tietyt Microsoft Corporationin immateriaalioikeudet. Tällaisen tekniikan käyttö tai jakelu tämän tuotteen ulkopuolella on kielletty ilman Microsoftin tai valtuutetun Microsoft-tytäryhtiön suostumusta.
LDAC™ ja LDAC-logo ovat Sony Corporationin tavaramerkkejä.
MPEG Layer-3 -äänikoodaustekniikkaa ja
-patentteja käytetään Fraunhofer IIS:n ja Thomsonin luvalla.
BRAVIA on Sony Corporationin tavaramerkki.
PlayStation on Sony Computer Entertainment Inc:n rekisteröity tavaramerkki.
WALKMAN ja WALKMAN-logo ovat Sony Corporationin rekisteröityjä tavaramerkkejä.
MICROVAULT on Sony Corporationin tavaramerkki.
Wi-Fi® ja Wi-Fi Alliance® ovat Wi-Fi Alliancen® rekisteröityjä tavaramerkkejä.
WPA™, WPA2™ ja Wi-Fi Protected Setup™ ovat Wi-Fi Alliancen® rekisteröityjä tavaramerkkejä.
DLNA™, DLNA-logo ja DLNA CERTIFIED™ ovat Digital Living Network Alliancen tavaramerkkejä, palvelumerkkejä tai sertifiointimerkkejä.
BLUETOOTH®-sanamerkki ja -logot ovat Bluetooth SIG, Inc:n omistamia rekisteröityjä tavaramerkkejä, joita Sony Corporation käyttää lisenssillä. Muut tavaramerkit ja tuotenimet ovat omistajiensa omaisuutta.
N-merkki on NFC Forum, Inc:n tavaramerkki tai rekisteröity tavaramerkki Yhdysvalloissa ja muissa maissa.
Android™, Google Play™ ja Chromecast ovat Google Inc:n tavaramerkkejä.
Tässä tuotteessa käytetään Spotify-ohjelmistoa, johon liittyvät kolmannen osapuolen lisenssit ovat seuraavassa osoitteessa*: https://developer.spotify.com/esdk-third­party-licenses/. Spotify ja Spotify-logot ovat Spotify Groupin tavaramerkkejä.* *Tämä toiminto ei ehkä ole käytettävissä
kaikissa maissa.
Kaikki muut tavaramerkit ja rekisteröidyt tavaramerkit ovat omistajiensa omaisuutta. Tässä oppaassa ei käytetä merkintöjä ™ ja .
Loppukäyttäjän käyttöoikeussopimusta koskeva huomautus
Lisätietoja tämän tuotteen loppukäyttäjän käyttöoikeussopimuksesta: sivu 66. Lisätietoja verkkopalvelujen EULA:sta saat valitsemalla asetusvalikossa kunkin verkkopalvelun kuvakkeen kohdalla [License agreement]. Lisätietoja GPL-, LGPL- ja muista ohjelmistolisensseistä on tämän tuotteen [Setup]-valikon [System Settings] -valikon kohdassa [Software License Information].
60
FI
Tämä tuote sisältää ohjelmiston, joka on GNU:n GPL (General Public License)- tai LGPL (Lesser General Public License) -lisenssin alainen. Lisenssissä mainitaan, että asiakkailla on oikeus mainitun ohjelmiston lähdekoodin hankintaan, muuttamiseen ja edelleenlevitykseen GPL- tai LGPL-lisenssin ehtojen mukaisesti.
Tuotteessa käytetyn ohjelmiston lähdekoodi on GPL- ja LGPL-lisenssin alainen ja saatavana Internetissä. Se on ladattavissa seuraavassa osoitteessa: URL: http://oss.sony.net/Products/Linux Huomaa, että Sony ei vastaa tämän lähdekoodin sisältöön liittyviin kysymyksiin eikä ole vastuussa niistä.

Tekniset tiedot

ÄÄNENLAATU
LÄHTÖTEHO JA HARMONINEN KOKONAISSÄRÖ:
(vain Yhdysvaltojen mallit)
6 ohmin kuormalla, molemmilla kanavilla 20–20 000 Hz; nimellinen RMS-lähtöteho vähintään 100 wattia per kanava, harmoninen kokonaissärö enintään 0,09 % 250 milliwatista nimelliseen lähtöön.
Vahvistinosio
Vähimmäislähtöteho (RMS) (6 ohmia, 20 Hz–20 kHz, harm. kokonaissärö 0,09 %)
100 W + 100 W
Stereotilan lähtöteho (6 ohmia, 1 kHz, harm. kokonaissärö 0,9 %)
120W + 120W
Surround-lähtöteho (6 ohmia, 1 kHz, harm. kokonaissärö 0,9 %)
165 W / kanava
1)
Mitattu seuraavissa olosuhteissa:
Alue Tehontarve
Yhdysvallat, Kanada 120 V AC, 60 Hz Oseania, Eurooppa 230 V AC, 50 Hz
2)
Viitteellinen lähtöteho etu-, keski-, taka- ja takakeskikaiuttimille. Äänikentän asetusten sekä lähteen mukaan äänen lähtöä ei välttämättä ole.
Taajuusvaste
Analoginen
10 Hz–100 kHz, +0,5/–2 dB (äänikenttä ja taajuuskorjain ohitettuina)
Tulo
Analoginen
Herkkyys: 500 mV / 50 kilo-ohmia Signaali-kohinasuhde3): 105 dB (A, 500 mV4))
Digitaalinen (koaksiaalinen)
Impedanssi: 75 ohmia Signaali-kohinasuhde: 100 dB (A, 20 kHz LPF)
Digitaalinen (optinen)
Signaali-kohinasuhde: 100 dB (A, 20 kHz LPF)
Lähtö (analoginen)
ZONE 2
Jännite: 2 V / 1 kilo-ohmi
SUBWOOFER
Jännite: 2 V / 1 kilo-ohmi
1)
2)
Lisätietoja
FI
61
Equalizer (taajuuskorjain)
Vahvistustasot
±10 dB, 1 dB:n välein
3)
INPUT SHORT (äänikenttä ja taajuuskorjain ohitettuina).
4)
Painotettu verkko, tulotaso.
FM-viritinosio
Viritysalue
Yhdysvaltojen ja Kanadan mallit: 87,5–108,0 MHz (100 kHz:n välein) Muut mallit: 87,5–108,0 MHz (50 kHz:n välein)
Antenni
FM-lanka-antenni
Antenniliitännät
75 ohmia, balansoimaton
Video-osio
Tulot/lähdöt
Video:
1 Vp-p, 75 ohmia
HDMI-video
Resolution
480p/60 Hz576p/50 Hz720p/60 Hz, 50 Hz, 30 Hz, 24 Hz1080i/60 Hz, 50 Hz1080p/60 Hz, 50 Hz, 30 Hz, 25 Hz, 24 Hz4K/60 Hz*, 50 Hz*, 30 Hz, 25 Hz, 24 Hz
* VIDEO 1 tukee vain 8-bittistä YCbCr 4:2:0
-muotoa.
Tuki
HDCP 2.2, HDR, 3D, Deep Color (Deep Colour), ITU-R BT.2020, ARC Lisätietoja tuetuista videomuodoista on käyttöoppaassa.
iPhone-/iPad-/iPod-osio
BLUETOOTH-tekniikka toimii iPhone 7 Plus-, iPhone 7-, iPhone SE-, iPhone 6s Plus-, iPhone 6s-, iPhone 6 Plus-, iPhone 6-, iPhone 5s-, iPhone 5c-, iPhone 5-, iPhone 4s- ja iPod touch -laitteiden (5. ja 6. sukupolvi) kanssa.
AirPlay toimii sellaisten iPhone-, iPad- ja iPod touch -laitteiden kanssa, joissa on iOS 4.3.3 tai uudempi käyttöjärjestelmä, OS X Mountain Lion
-käyttöjärjestelmää tai uudempaa versiota käyttävien Mac-laitteiden kanssa sekä sellaisten PC-laitteiden kanssa, joissa on iTunes 10.2.2 tai uudempi versio.
Viritinvahvistimen kanssa voi käyttää SongPal­sovellusta BLUETOOTH-yhteyden tai verkkoliitännän kautta.
iPhone-/iPad-/iPod-toisto (USB) -liitännän kautta ei ole mahdollista.
USB-osio
(USB) -liitäntä:
Tyyppi A (USB-muistitikun liittämiseen)
Enimmäisvirta
1A
Verkko-osio
Ethernet-lähiverkko
100BASE-TX
Langaton lähiverkko
Yhteensopivat standardit:
IEEE 802.11 a/b/g/n
Suojaus:
WPA/WPA2-PSK, WEP
Radiotaajuus:
2,4 GHz, 5 GHz
BLUETOOTH-osio
Tiedonsiirtojärjestelmä
BLUETOOTH-määrityksen versio 4.1
Lähtö
BLUETOOTH-määrityksen mukainen teholuokka 1
Enimmäisyhteysalue
Näköetäisyydellä noin 30 m (98,4 jalkaa)
Taajuuskaista
2,4 GHz:n kaista (2,4000 GHz – 2,4835 GHz)
Modulaatiomenetelmä
FHSS (Freq Hopping Spread Spectrum)
Yhteensopivat BLUETOOTH-profiilit
A2DP 1.2 (Advanced Audio Distribution Profile) AVRCP 1.5 (Audio Video Remote Control Profile)
Tuetut pakkausmuodot3)
SBC4), AAC, LDAC
Lähetysalue (A2DP)
20 Hz – 40 000 Hz (LDAC­näytteenottotaajuus 96 kHz, lähetysnopeus 990 kbps) 20–20 000 Hz (näytteenottotaajuus 44,1 kHz)
1)
Todelliseen yhteysalueeseen vaikuttavat useat tekijät, kuten laitteiden välissä olevat esteet, mikroaaltouunin lähellä olevat magneettikentät, staattinen sähkö, langaton puhelin, vastaanottoherkkyys, antennin teho, käyttöjärjestelmä ja ohjelmistosovellus.
2)
BLUETOOTH-standardiprofiilit määrittävät laitteiden välisen BLUETOOTH-tiedonsiirron käyttötilan.
3)
Pakkausmuoto: äänisignaalin pakkaus- ja muuntomuoto
4)
Alikaistan pakkausmuoto
1)
2)
62
FI
Yleistä
Tehontarve
Alue Tehontarve
Yhdysvallat, Kanada
Oseania 230 V AC, 50 Hz Eurooppa 230 V AC, 50/60 Hz
Virrankulutus
240 W Euroopan mallit
Valmiustila: 0,4 W (kun [Control for HDMI]-, [Standby Through]- ja [Bluetooth Standby]
-asetukseksi ja kaikkien alueiden virta­asetukseksi on määritetty [Off].) Bluetooth-valmiustila: 1,5 W (kun [Bluetooth Standby] -asetukseksi on määritetty [On] ja [Control for HDMI]­sekä [Standby Through] -asetukseksi ja kaikkien alueiden virta-asetukseksi on määritetty [Off].) Verkossa valmiustilassa (kaikki langallisen verkon portit yhdistetty, kaikki langattoman verkon portit käytössä): 1,5 W
Muut mallit
Valmiustila: 0,4 W (kun [Control for HDMI]-, [Standby Through]-, [Remote Start]-, [Bluetooth Standby]- sekä [Network Standby]
-asetukseksi ja kaikkien alueiden virta­asetukseksi on määritetty [Off].) Bluetooth-valmiustila: 2,5 W (kun [Bluetooth Standby] -asetukseksi on määritetty [On] ja [Control for HDMI]-, [Standby Through]-, [Remote Start]­sekä [Network Standby] -asetukseksi ja kaikkien alueiden virta-asetukseksi on määritetty [Off].)
Mitat (leveys/korkeus/syvyys) (noin)
430 mm × 156 mm × 331 mm (17 tuumaa × 6 1/4 tuumaa × 13 1/8 tuumaa) mukaan lukien ulos työntyvät osat ja ohjaimet
Paino (noin)
9,1 kg (20 lb 1 oz) (Yhdysvaltojen ja Kanadan mallit) 9,7 kg (21 lb 6 oz) (Euroopan ja Oseanian mallit)
Ulkonäkö ja tekniset ominaisuudet voivat muuttua ilman erillistä ilmoitusta.
120 V AC, 60 Hz
Lisätietoja
63
FI
Toistettavat äänitiedostotyypit
Koodekki Tunniste
MP3 (MPEG 1 Audio Layer-3) AAC/HE-AAC WMA9 Standard WMA 10 Pro LPCM FLAC Dolby Digital
2)
DSF DSDIFF
2)
AIFF ALAC
1),2)
2)
3), 4)
1)
2)
1), 3)
2), 5)
2)
Vorbis .ogg Monkey’s Audio .ape
1)
Viritinvahvistin toistaa .mka-tiedostoja. Näitä tiedostoja ei voi toistaa Home Network -palvelimella.
2)
Viritinvahvistin ei ehkä toista tätä tiedostomuotoa Home Network -palvelimella.
3)
Viritinvahvistin ei toista tätä tiedostomuotoa Home Network -palvelimella.
4)
Viritinvahvistin ei toista Lossless-muodossa koodattuja tiedostoja.
5)
Viritinvahvistin ei toista DST-koodattuja tiedostoja.
Huomautus
Tiedoston muoto, tiedoston koodaustapa, tallennustapa tai Home Network -palvelimen tila saattaa estää
tiedoston toistamisen.
Joitakin tietokoneella muokattuja tiedostoja ei ehkä voi toistaa.Joidenkin tiedostojen tapauksessa pikakelaus eteen- tai taaksepäin ei ehkä ole käytettävissä.Viritinvahvistin ei toista koodattuja tiedostoja, kuten DRM-tiedostoja.Viritinvahvistin tunnistaa USB-laitteista seuraavat tiedostot tai kansiot:
enintään 9. tasolla olevat kansiot (mukaan lukien pääkansio)enintään 500 tiedostoa tai kansiota yhdessä kerroksessa.
Viritinvahvistin tunnistaa Home Network -palvelimesta seuraavat tiedostot tai kansiot:
enintään 19. tason kansiotenintään 999 tiedostoa tai kansiota yhdessä kerroksessa.
Jotkin USB-laitteet eivät ehkä toimi tämän viritinvahvistimen kanssa.Viritinvahvistin tunnistaa MSC-massamuistilaitteet (kuten muistitikun tai kiintolevyn) ja 101-näppäimiset
näppäimistöt.
1)
.mp3 .m4a, .aac3), .mp43), .3gp
3)
.wma .wma .wav .flac, .fla .ac3 .dsf .dff .aiff, .aif .m4a
64
FI
Tuetut digitaaliset äänimuodot
Digitaaliset äänimuodot, joita tämä viritinvahvistin voi purkaa, vaihtelevat liitettyjen laitteiden digitaaliäänilähtöliittimien mukaan. Viritinvahvistin tukee seuraavia äänimuotoja. Hakasulkeissa olevat sanat näkyvät näytössä.
Digitaalinen äänimuoto Purettavien kanavien
enimmäismäärä
Viritinvahvistinlii­täntä
Dolby DigitalDOLBY D 5.1 COAXIAL/OPTICAL,
HDMI Dolby Digital Plus [DOLBY D +] Dolby TrueHD [DOLBY HD] Dolby Atmos – Dolby Digital Plus
[DAtmos]
1), 2)
Dolby Atmos – Dolby TrueHD [DAtmos]
1)
1)
7.1 HDMI
7.1 HDMI
3)
3)
1), 2)
5.1.2, 7.1 tai 7.1.2
5.1.2, 7.1 tai 7.1.2
HDMI
HDMI DTS [DTS]: 5.1 COAXIAL/OPTICAL,
HDMI DTS-ES Discrete [DTS-ES Dsc] 6.1 COAXIAL/OPTICAL,
HDMI DTS-ES Matrix [DTS-ES Mtx] 6.1 COAXIAL/OPTICAL,
HDMI DTS 96/24 [DTS 96/24] 5.1 COAXIAL/OPTICAL,
HDMI DTS-HD High Resolution Audio [DTS-HD HR]1)7.1 HDMI DTS-HD Master Audio [DTS-HD MA] DTS:X [DTS:X]
1)
DTS:X Master Audio [DTS:X MA] DSD [DSD]
1), 4)
1)
1)
Monikanavainen lineaarinen PCM [PCM]
1)
Äänisignaalit viedään toisessa muodossa, jos toistolaite ei hyväksy kyseistä muotoa. Lisätietoja on toistolaitteen käyttöohjeessa.
2)
Dolby Atmos puretaan Dolby Digital Plus- tai Dolby TrueHD -muotoon, jos kaiutinsijoitteluksi valitaan 2.0, 2.1,
3.0, 3.1, 4.0, 4.1, 5.0 tai 5.1.
3)
Käytettävissä vain silloin, kun [SpeakerRelocation/PhantomSurroundBack] -asetuksena on [Type A] tai [Type B].
4)
Tässä muodossa ääntä ei toisteta langattomilla kuulokkeilla.
7.1 HDMI
5.1.2, 7.1 tai 7.1.2
5.1.2, 7.1 tai 7.1.2
3)
3)
5.1 HDMI
1)
7.1 HDMI
HDMI
HDMI
Lisätietoja
65
FI

LOPPUKÄYTTÄJÄN KÄYTTÖOIKEUSSOPIMUS

TÄR KEÄ Ä:
LUE TÄMÄ LOPPUKÄYTTÄJÄN KÄYTTÖOIKEUSSOPIMUS (”EULA”) HUOLELLISESTI, ENNEN KUIN KÄYTÄT OHJELMISTOA. KÄYTTÄMÄLLÄ OHJELMISTOA HYVÄKSYT TÄMÄN EULA:N EHDOT. JOS ET HYVÄKSY TÄMÄN EULA:N EHTOJA, ET SAA KÄYTTÄÄ OHJELMISTOA.
Tämä EULA on laillinen sopimus sinun ja Sony Corporationin (”SONY”) välillä. Tämä EULA määrittää ne oikeudet ja velvollisuudet, jotka sinulla on SONYN ja sille käyttöoikeuden myöntäneiden kolmansien osapuolien (SONYN tytäryhtiöt mukaan lukien) sekä niiden tytäryhtiöiden (yhdessä ”KOLMANNEN OSAPUOLEN TOIMITTAJAT”) tarjoamiin SONY-ohjelmistoihin ja SONYN tarjoamiin ohjelmistopäivityksiin, tällaisten ohjelmistojen painettuihin julkaisuihin, online-julkaisuihin tai muuhun sähköiseen dokumentaatioon sekä tällaisten ohjelmistojen (yhdessä ”OHJELMISTO”) käytön luomiin datatiedostoihin liittyen.
Edellä mainitusta huolimatta kaikkiin OHJELMISTOON sisältyviin ohjelmistoihin, joilla on erillinen loppukäyttäjän käyttöoikeussopimus (mukaan lukien GNU-hankkeiden yleiset lisenssit ja GNU LGPL -lisenssit mutta ei rajoittuen niihin), sovelletaan tällaista erillistä loppukäyttäjän käyttöoikeussopimusta tämän EULA:n asemesta siinä laajuudessa, jossa tällainen erillinen loppukäyttäjän käyttöoikeussopimus edellyttää (”POISSULJETUT OHJELMISTOT”).
OHJELMISTON KÄYTTÖOIKEUS
OHJELMISTOON myönnetään käyttöoikeus, ohjelmistoa ei myydä. OHJELMISTO on tekijänoikeuslainsäädännön ja muun immateriaalioikeuksia koskevan lainsäädännön sekä kansainvälisten sopimusten suojaama.
TEKIJÄNOIKEUDET
Kaikki OHJELMISTON oikeudet ja käyttöoikeudet (mukaan lukien kaikki OHJELMISTOON sisältyvät kuvat, valokuvat, animaatiot, videot, äänitiedostot, musiikki, teksti ja sovelmat mutta ei rajoittuen niihin) ovat SONYN tai KOLMANNEN OSAPUOLEN TOIMITTAJIEN omaisuutta.
KÄYTTÖOIKEUDEN MYÖNTÄMINEN
SONY myöntää sinulle rajoitetun oikeuden käyttää OHJELMISTOA vain yhteensopivan laitteen (”LAITE”) yhteydessä ja vain omaan, ei-kaupalliseen käyttöön. SONY ja KOLMANNEN OSAPUOLEN TOIMITTAJAT varaavat nimenomaisesti kaikki sellaiset OHJELMISTON oikeudet, omistusoikeudet ja intressit (mukaan lukien kaikki immateriaalioikeudet mutta ei rajoittuen niihin), joita tämä EULA ei nimenomaisesti myönnä sinulle.
VAATIMUKSET JA RAJOITUKSET
Et saa kopioida, julkaista, mukauttaa, jaella, muokata, takaisinmallintaa, kääntää konekielelle tai purkaa OHJELMISTOA tai sen osaa, yrittää johtaa OHJELMISTON tai sen osan lähdekoodia tai luoda OHJELMISTOSTA johdannaistöitä, ellei OHJELMISTO tarkoituksella helpota tällaisten johdannaistöiden luontia. Et saa muokata tai puuttua mihinkään OHJELMISTON digitaalisten oikeuksien hallintatoimintoihin. Et saa ohittaa, muokata, mitätöidä tai kiertää mitään OHJELMISTON toimintoja tai suojauksia tai OHJELMISTOON toiminnallisesti linkitettyjä mekanismeja. Et saa erotella mitään OHJELMISTON yksittäistä osaa käytettäväksi useassa LAITTEESSA, ellei SONY ole sitä nimenomaisesti sallinut. OHJELMISTOSSA olevia tavaramerkkejä tai ilmoituksia ei saa poistaa, muuttaa, peittää eikä hävittää. OHJELMISTOA ei saa jakaa, jaella, vuokrata, luovuttaa, siirtää tai myydä, eikä siihen saa myöntää alilisenssejä. Toimittaja (ohjelmiston toimittaja, palvelun toimittaja tai SONY) voi oman harkintansa mukaan keskeyttää tai lopettaa sellaiset ohjelmistot, verkkopalvelut tai muut tuotteet OHJELMISTOA lukuun ottamatta, joista OHJELMISTON suorituskyky on riippuvainen. SONY ja tällaiset toimittajat eivät takaa, että OHJELMISTO, verkkopalvelut, sisältö tai muut tuotteet ovat käytettävissä tai toimivat ilman keskeytyksiä tai muutoksia.
OHJELMISTON KÄYTTÖ ILMAN TEKIJÄNOIKEUKSILLA SUOJATTUJA MATERIAALEJA
Voit voi ehkä käyttää OHJELMISTOA itse luomasi tai kolmannen osapuolen luoman sisällön katselemiseen, tallentamiseen, käsittelemiseen tai käyttämiseen. Tällaisella sisällöllä voi olla tekijänoikeuslainsäädännön, muun immateriaalioikeuksia koskevan lainsäädännön tai sopimusten suoja. Sitoudut käyttämään OHJELMISTOA vain kaikkien tällaista sisältöä koskevien lakien ja sopimusten mukaisesti. Hyväksyt, että SONY voi ryhtyä tarvittaviin toimiin suojatakseen OHJELMISTON tallentaman, käsittelemän tai käyttämän sisällön tekijänoikeudet. Tällaisia toimia voivat olla muun muassa tiettyjen OHJELMISTON ominaisuuksien kautta tehtyjen varmuuskopiointien ja palautusten tiheyden laskeminen, kieltäytyminen pyytämästäsi tietojen palautuksen mahdollistamisesta ja tämän EULA:n irtisanominen, käytät OHJELMISTOA laittomasti.
66
FI
SISÄLTÖPALVELU
HUOMAA MYÖS, ETTÄ OHJELMISTO ON EHKÄ SUUNNITELTU KÄYTETTÄVÄKSI YHDESSÄ YHDEN TAI USEAN SISÄLTÖPALVELUN (”SISÄLTÖPALVELU”) KAUTTA KÄYTETTÄVISSÄ OLEVAN SISÄLLÖN KANSSA. KYSEISEN SISÄLLÖN PALVELUEHDOT SÄÄTELEVÄT PALVELUN JA TÄMÄN SISÄLLÖN KÄYTTÖÄ. JOS ET HYVÄKSY TÄLLAISIA EHTOJA, OHJELMISTON KÄYTTÖ ON RAJOITETTUA. Hyväksyt, että tietyt OHJELMISTON kautta käytettävissä olevat sisällöt ja palvelut saattaa tarjota kolmas osapuoli, joka ei ole SONYN hallinnassa. SISÄLTÖPALVELUN KÄYTTÖ EDELLYTTÄÄ INTERNET-YHTEYTTÄ. SISÄLTÖPALVELU VOIDAAN KESKEYTTÄÄ MILLOIN TAHANSA.
INTERNET-YHTEYDET JA KOLMANNEN OSAPUOLEN PALVELUT
Hyväksyt, että joidenkin OHJELMISTON ominaisuuksien käyttö saattaa edellyttää Internet-yhteyttä, josta olet yksin vastuussa. Lisäksi olet yksin vastuussa kaikkien Internet-yhteyteen liittyvien kolmannen osapuolen maksujen, mukaan lukien rajoituksetta Internet-palveluntarjoajan tai yhteysajan tarjoajan perimät maksut, maksamisesta. Internet-yhteyden ja palvelun ominaisuudet, kaistanleveys tai tekniset rajoitukset saattavat rajoittaa OHJELMISTON toimintaa. Tällaisen Internet-yhteyden tarjoaminen, laatu ja turvallisuus ovat yksin kyseistä palvelua tarjoavan kolmannen osapuolen vastuulla.
VIENTI JA MUUT SÄÄNNÖKSET
Sitoudut noudattamaan kaikkia asuinmaasi tai -alueesi soveltuvia vientiin ja jälleenvientiin liittyviä rajoituksia ja säännöksiä ja olemaan siirtämättä OHJELMISTOA tai valtuuttamatta OHJELMISTON siirtoa kiellettyyn maahan sekä rikkomatta muulla tavalla tällaisia rajoituksia tai säännöksiä.
KORKEAN RISKIN TOIMINNOT
OHJELMISTO ei ole vikasietoinen, eikä sitä ole suunniteltu, valmistettu tai tarkoitettu käytettäväksi tai myytäväksi verkossa tapahtuvaan ohjaukseen vaarallisissa ympäristöissä, joissa edellytetään vikaturvallista toimintaa (esimerkiksi ydinvoimalaitoksissa, lentokoneiden navigointi- tai viestintäjärjestelmissä, lennonjohdossa, elintoimintoja ylläpitävissä laitteissa tai asejärjestelmissä) ja joissa OHJELMISTON häiriö saattaisi aiheuttaa kuoleman, henkilövahingon, vakavan fyysisen vahingon tai vakavan ympäristövahingon (”KORKEAN RISKIN TOIMINNOT”). SONY, KOLMANNEN OSAPUOLEN TOIMITTAJAT ja niiden tytäryhtiöt eivät myönnä minkäänlaista suoraa tai epäsuoraa takuuta ohjelmiston soveltuvuudelle KORKEAN RISKIN TOIMINTOIHIN.
OHJELMISTON TAKUUN RAJOITUS
Ymmärrät ja hyväksyt, että käytät OHJELMISTOA omalla vastuullasi ja olet vastuussa OHJELMISTON käytöstä. OHJELMISTO tarjotaan SELLAISENAAN ilman mitään takuita.
SONY JA KOLMANNEN OSAPUOLEN TOIMITTAJAT (tässä osassa SONYYN ja KOLMANNEN OSAPUOLEN TOIMITTAJIIN viitataan yhteisnimellä SONY) EIVÄT MYÖNNÄ MITÄÄN SUORAA TAI EPÄSUORAA TAKUUTA MUKAAN LUKIEN RAJOITTAMATTA TAKUUTA KAUPALLISTETTAVUUDELLE, OMISTUSOIKEUDEN LOUKKAAMATTOMUUDELLE TAI SOVELTUVUUDELLE TIETTYYN TARKOITUKSEEN. SONY EI TAKAA EIKÄ ESITÄ, ETTÄ (A) MINKÄÄN OHJELMISTON SISÄLTÄMÄT TOIMINNOT TÄYTTÄVÄT KÄYTTÄJÄN VAATIMUKSET TAI ETTÄ NE PÄIVITETÄÄN TULEVAISUUDESSA, (B) MIKÄÄN OHJELMISTO TOIMII OIKEIN TAI VIRHEETTÖMÄSTI TAI ETTÄ MAHDOLLISET VIAT KORJATAAN, (C) OHJELMISTO EI VAHINGOITA MUITA OHJELMISTOJA, LAITTEISTOJA TAI TIETOJA, (D) OHJELMISTOT, VERKKOPALVELUT (INTERNET MUKAAN LUKIEN) TAI TUOTTEET (MUUT KUIN OHJELMISTO), JOISTA OHJELMISTON SUORITUSKYKY ON RIIPPUVAINEN, OVAT JATKOSSAKIN KÄYTETTÄVISSÄ, KESKEYTYMÄTTÖMIÄ TAI MUUTTUMATTOMIA TAI (E) OHJELMISTOA VOI KÄYTTÄÄ VIRHEETTÖMÄSTI, TARKASTI TAI LUOTETTAVASTI TAI OHJELMISTON KÄYTÖN SEURAUKSET OVAT VIRHEETTÖMIÄ, TARKKOJA TAI LUOTETTAVIA.
MIKÄÄN SONYN TAI SEN VALTUUTETUN EDUSTAJAN SUULLINEN TAI KIRJALLINEN LAUSUMA TAI OHJE EI LUO TAKUUTA TAI VELVOLLISUUTTA TAI LAAJENNA TÄMÄN TAKUUN KATTAVUUTTA MILLÄÄN TAVALLA. JOS OHJELMISTO OSOITTAUTUU VIALLISEKSI, VASTAAT YKSIN KAIKISTA TARVITTAVIEN HUOLTOJEN, KORJAUSTEN TAI KORJAUSTEN KUSTANNUKSISTA. JOTKIN OIKEUSTOIMIALUEET EIVÄT SALLI OLETETTUJEN TAKUIDEN RAJOITTAMISTA, JOTEN NÄMÄ RAJOITUKSET EIVÄT EHKÄ KOSKE SINUA.
VASTUUNRAJOITUS
SONY JA KOLMANNEN OSAPUOLEN TOIMITTAJAT (tässä osassa SONYYN ja KOLMANNEN OSAPUOLEN TOIMITTAJIIN viitataan yhteisnimellä SONY) EIVÄT OLE VASTUUSSA MISTÄÄN SATUNNAISISTA TAI VÄLILLISISTÄ VAHINGOISTA, JOTKA AIHEUTUVAT OHJELMISTOON LIITTYVÄSTÄ TAKUUN RIKKOMISESTA, SOPIMUSRIKKOMUKSESTA, LAIMINLYÖNNISTÄ, ANKARASTA VASTUUSTA TAI MUUSTA OIKEUSPERUSTEESTA. TÄLLAISET VAHINGOT SISÄLTÄVÄT MUUN MUASSA VOITON MENETYKSEN, LIIKEVAIHDON MENETYKSEN, TIETOJEN MENETYKSEN, OHJELMISTON TAI SIIHEN LIITTYVÄN LAITTEEN KÄYTÖN ESTYMISEN, RIIPPUMATTA SIITÄ, ONKO SONYLLE TIEDOTETTU TÄLLAISTEN VAHINKOJEN MAHDOLLISUUDESTA. MISSÄÄN TILANTEESSA SONYN KOKONAISKORVAUSVASTUU SINULLE TÄMÄN EULA:N PERUSTEELLA EI YLITÄ TUOTTEESTA MAKSAMAASI SUMMAA. JOTKIN OIKEUSTOIMIALUEET EIVÄT SALLI SATUNNAISTEN TAI VÄLILLISTEN VAHINKOJEN RAJOITTAMISTA, JOTEN EDELLÄ OLEVA RAJOITUS EI EHKÄ KOSKE SINUA.
Lisätietoja
FI
67
AUTOMAATTINEN PÄIVITYSTOIMINTO
SONY tai KOLMANNEN OSAPUOLEN TOIMITTAJAT voivat aika ajoin päivittää tai muuten muokata OHJELMISTOA automaattisesti muun muassa suojaustoimintojen tehostamiseksi, virheiden korjaamiseksi ja toimintojen parantamiseksi esimerkiksi silloin, kun olet yhteydessä SONYN tai kolmannen osapuolen palvelimiin. Tällaiset päivitykset tai muutokset voivat poistaa tai muuttaa OHJELMISTON toimintoja tai ominaisuuksia käyttäjälle tärkeät toiminnot mukaan lukien. Hyväksyt, että SONY voi suorittaa tällaisia toimina oman harkintansa mukaan ja että SONY saattaa vaatia OHJELMISTON käytön jatkamisen edellyttävän tällaisen päivityksen tai muutoksen täydellistä asennusta tai hyväksymistä. Kaikki päivitykset ja muutokset katsotaan tämän EULA:n tarkoittaman OHJELMISTON osiksi. Hyväksymällä tämän EULA:n hyväksyt myös tällaiset päivitykset tai muutokset.
KOKO SOPIMUS, LUOPUMINEN JA JAKAMINEN
Tämä EULA ja SONYN yksityisyydensuojakäytäntö, joita voidaan muuttaa aika ajoin, muodostavat yhdessä koko käyttäjän ja SONYN välisen OHJELMISTOA koskevan sopimuksen. Jonkin tämän EULA:n mukaisen oikeuden tai ehdon käyttämättä tai toimeenpanematta jättäminen ei tarkoita, että SONY luopuisi tällaisesta oikeudesta tai ehdosta. Jos jokin tämän EULA:n ehto on pätemätön, laiton tai toimeenpanokelvoton, kyseinen ehto pannaan toimeen suurimmassa sallitussa laajuudessa tämän EULA:n tarkoituksen säilyttämiseksi, ja muut osat pysyvät voimassa koko laajuudessaan.
SOVELLETTAVA LAKI JA OIKEUSTOIMIALUE
YK:n yleissopimus kansainvälistä tavaran kauppaa koskevista sopimuksista ei koske tätä EULA:a. Tätä EULA:a sovelletaan Japanin lakien mukaisesti lainvalintasääntöjen tähän vaikuttamatta. Tämän EULA:n soveltamisesta koskevat riita-asiat käsitellään Tokion alueellisessa tuomioistuimessa Japanissa, ja osapuolet antavat täten suostumuksensa oikeuspaikan valinnalle ja tämän tuomioistuimen toimivallalle asiassa.
TASAPUOLISET OIKAISUKEINOT
Tämän EULA:n päinvastaisista kohdista riippumatta myönnät ja hyväksyt, että tämän EULA:n rikkominen tai noudattamatta jättäminen aiheuttaa SONYLLE haittaa, jota ei voi korjata ja josta rahallinen korvaus ei olisi riittävä, ja suostut siihen, että SONY voi hakea sellaisia oikaisukeinoja, jotka se katsoo tarpeellisiksi tai sopiviksi tällaisissa olosuhteissa. SONY voi myös ryhtyä laillisiin ja teknisiin toimiin estääkseen tämän EULA:n rikkomisen ja/tai pannakseen tämän EULA:n täytäntöön, mukaan lukien rajoituksetta OHJELMISTON käyttöoikeuden välitön irtisanominen, jos SONY uskoo, että rikot tai aiot rikkoa tätä EULA:a. Nämä oikaisukeinot ovat käytettävissä niiden oikaisukeinojen lisäksi, joita SONYLLA voi olla lain, yleisten käytäntöjen tai sopimuksen mukaisesti.
IRTISANOMINEN
SONY voi muita oikeuksiaan rajoittamatta irtisanoa tämän EULA:n, jos et noudata jotakin sen ehtoa. Tällöin sinun täytyy lopettaa kaikki OHJELMISTON käyttö ja hävittää kaikki OHJELMISTON kopiot.
MUUTOKSET
SONY PIDÄTTÄÄ OIKEUDEN MUUTTAA TÄMÄN EULA:N EHTOJA OMAN HARKINTANSA MUKAAN ILMOITTAMALLA ASIASTA SONYN VERKKOSIVUSTOSSA, LÄHETTÄMÄLLÄ SÄHKÖPOSTIA ANTAMAASI SÄHKÖPOSTIOSOITTEESEEN TAI ANTAMALLA ILMOITUKSEN PÄIVITYSTEN HANKINTAPROSESSIN OSANA TAI MUULLA LAILLISESTI TUNNISTETTAVALLA ILMOITUSTAVALLA. Jos et hyväksy muutosta, pyydä heti ohjeita SONYLTA. Jos jatkat OHJELMISTON käyttöä tällaisen ilmoituksen voimaantulopäivän jälkeen, sinun katsotaan hyväksyneen tällaisen muutoksen sitovuuden.
KOLMANNEN OSAPUOLEN EDUNSAAJAT
Kukin KOLMANNEN OSAPUOLEN TOIMITTAJA on tämän sopimuksen tarkoittama kolmannen osapuolen edunsaaja, jolla on oikeus toimeenpanna tämän EULA:n ehdot tarjoamansa OHJELMISTON suhteen.
Jos sinulla on tähän EULA:an liittyviä kysymyksiä, voit ottaa yhteyttä SONYYN kirjoittamalla oman maasi SONYN osoitteeseen.
Copyright © 2014 Sony Corporation.
68
FI
Lisätietoja
69
FI
©2017 Sony Corporation Painettu Malesiassa
4-686-524-12(1)
Loading...