Nikon COOLPIX S33 Reference Guide (full instructions) [nl]

DIGITALE CAMERA
Naslaggids
Inleiding
i
Inhoudsopgave
Onderdelen van de camera
Voorbereidingen treffen om op te nemen
Elementaire opname- en weergaveactiviteiten
Opnamefuncties
Weergavefuncties
Films opnemen en afspelen
Algemene camera-instellingen
De camera op een televisie, printer of computer aansluiten
Technische opmerkingen
xv
14
21
43
75
79
89
98

Inleiding

Lees dit eerst

Als u optimaal profijt wilt halen uit dit Nikon-product, leest u “Voor uw veiligheid” (Av-vii) en “<Belangrijk> Schok-, water- en stofbestendigheid, condens” (Aix-xiv), alsmede alle andere instructies grondig door en bewaart u deze op een plek waar ze gelezen kunnen worden door iedereen die gebruikmaakt van de camera.
Als u direct gebruik wilt gaan maken van de camera, raadpleegt u
“Voorbereidingen treffen om op te nemen” (A7) en “Elementaire opname- en weergaveactiviteiten” (A14).

Overige informatie

Symbolen en conventies
Symbool
Dit pictogram geeft waarschuwingen en informatie aan die moeten
B
worden gelezen voordat de camera wordt gebruikt.
Dit pictogram geeft waarschuwingen en informatie aan die moeten
C
worden gelezen voordat de camera wordt gebruikt.
A Dit pictogram geeft andere pagina's aan die relevante informatie bevatten.
SD-, SDHC- en SDXC-geheugenkaarten worden “geheugenkaarten” genoemd in deze handleiding.
De instelling op het tijdstip van aankoop wordt de “standaardinstelling” genoemd.
De namen van menuopties die worden weergegeven op de monitor van de camera en de namen van knoppen of berichten op een com puterscherm worden vet weergegeven.
In deze handleiding worden vaak onderdelen van de monitor niet weergegeven zodat aanduidingen op de monitor duidelijker zichtbaar zijn.

De camerariem bevestigen

Leid de riem door het linker- of rechteroogje voor de camerariem en bevestig de riem.
Beschrijving
2
3
1
Inleiding
i

Informatie en voorzorgsmaatregelen

Holografisch zegel: Dit zegel duidt aan dit
apparaat een origineel Nikon product is.
Permanente kennisoverdracht
Als onderdeel van Nikon's streven naar “permanente kennisoverdracht” via continue productondersteuning en -informatie is er altijd nieuwe, bijgewerkte informatie online beschikbaar op de volgende websites:
Inleiding
Voor gebruikers in de VS: http://www.nikonusa.com/
Voor gebruikers in Europa en Afrika: http://www.europe-nikon.com/support/
Voor gebruikers in Azië, Oceanië en het Midden-Oosten: http://www.nikon-asia.com/
Bezoek deze websites voor de nieuwste productinformatie, tips, antwoorden op veelgestelde vragen (FAQ's) en algemeen advies over digitale beeldverwerking en fotografie. Neem voor meer informatie contact op met de dichtstbijzijnde Nikon-vertegenwoordiger. Ga naar de onderstaande website voor contactgegevens.
http://imaging.nikon.com/
Gebruik uitsluitend elektronische accessoires van het merk Nikon
Nikon COOLPIX-camera's zijn ontwikkeld volgens de hoogste technologische normen en bevatten complexe elektronische circuits. Alleen elektronische accessoires van het merk Nikon (inclusief batterijladers, batterijen, lichtnetlaadadapters, lichtnetadapters en USB-kabels), die door Nikon speciaal zijn gecertificeerd voor gebruik met deze digitale camera van Nikon, zijn ontwikkeld om binnen de operationele eisen en veiligheidseisen van deze elektronische circuits te werken en zijn met het oog daarop getest en goedgekeurd.
HET GEBRUIK VAN ELEKTRONISCHE ACCESSOIRES DIE NIET DOOR NIKON ZIJN VERVAARDIGD KAN DE CAMERA BESCHADIGEN EN DE NIKON GARANTIE DOEN VERVALLEN.
Het gebruik van oplaadbare Li-ion batterijen van derden zonder het Nikon hologram kan de werking van de camera negatief beïnvloeden en/of resulteren in overhitting, ontbranding, breuk of lekkage van de batterijen.
Neem voor meer informatie over originele Nikon accessoires contact op met een door Nikon goedgekeurde leverancier.
Voordat u belangrijke foto's gaat maken
Voordat u foto's gaat maken van belangrijke gelegenheden (zoals een huwelijk of een reis), kunt u het best enkele proefopnamen maken om te controleren of de camera goed werkt. Nikon is niet aansprakelijk voor schade of gederfde inkomsten als gevolg van een defect aan uw camera.
ii
Over de handleidingen
Geen enkel onderdeel van de bij dit product geleverde handleidingen mag worden
gereproduceerd, overgedragen, getranscribeerd, worden opgeslagen in een archiefsysteem of in enige vorm worden vertaald naar enige taal, met enig middel, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van Nikon.
De illustraties en monitorbeelden in deze handleiding kunnen afwijken van wat wordt
weergegeven op de monitor van het daadwerkelijke product.
Nikon behoudt zich het recht voor zonder voorafgaande aankondiging de specificaties
van de hardware en software die in deze handleidingen worden beschreven op elk gewenst moment te wijzigen.
Nikon is niet aansprakelijk voor enige schade die voortvloeit uit het gebruik van dit
product.
Nikon heeft alles in het werk gesteld om te zorgen dat de informatie in deze
handleidingen juist en volledig is en zou het op prijs stellen als u de Nikon-importeur op de hoogte brengt van eventuele onjuistheden of omissies (zie de overige documentatie voor de adresgegevens).
Mededelingen aangaande het verbod op kopiëren of reproduceren
Houd er rekening mee dat alleen al het bezit van materiaal dat digitaal is gekopieerd of gereproduceerd met behulp van een scanner, digitale camera of ander apparaat wettelijk strafbaar kan zijn.
Materiaal dat niet mag worden gekopieerd of gereproduceerd
Kopieer of reproduceer geen papiergeld, munten, waardepapieren of obligaties van (plaatselijke) overheden, zelfs niet als dergelijke kopieën of reproducties zijn voorzien van een stempel “Voorbeeld” of “Specimen”. Het kopiëren of reproduceren van papiergeld, munten of waardepapieren die in het buitenland in omloop zijn, is verboden. Tenzij vooraf door de overheid toestemming is verleend, is het kopiëren of reproduceren van ongebruikte, door de overheid uitgegeven postzegels of briefkaarten verboden.
Het kopiëren of reproduceren van door de overheid uitgegeven (post)zegels en gecertificeerde wettelijke documenten is verboden.
Waarschuwingen met betrekking tot bepaalde kopieën en reproducties
De overheid heeft waarschuwingen uitgevaardigd met betrekking tot het kopiëren of reproduceren van waardepapieren uitgegeven door commerciële instellingen (aandelen, wissels, cheques, cadeaubonnen en dergelijke), vervoerspassen of coupons, behalve wanneer het gaat om een minimaal benodigd aantal kopieën voor zakelijk gebruik door een bedrijf. Eveneens niet toegestaan is het kopi ëren of reproduceren van door de overheid uitgegeven paspoorten, door overheidsinstanties en andere instellingen afgegeven vergunningen, identiteitsbewijzen en kaartjes, zoals pasjes en maaltijdbonnen.
Auteursrechten
Het kopiëren of reproduceren van auteursrechterlijk beschermde creatieve werken, zoals boeken, muziek, schilderijen, houtgravures, kaarten, tekeningen, films en foto's, wordt gereguleerd door de nationale en internationale auteurswetgeving. Gebruik dit product niet voor het maken van illegale kopieën of voor andere activiteiten die het auteursrecht schenden.
Inleiding
iii
Wegwerpen van opslagmedia
Houd er rekening mee dat bij het wissen van foto's of het formatteren van opslagmedia, zoals geheugenkaarten of het interne camerageheugen, de oorspronkelijke beeldgegevens niet volledig worden verwijderd. Met behulp van in de handel verkrijgbare software is het soms mogelijk verwijderde bestanden op weggeworpen opslagmedia alsnog te herstellen, wat misbruik van persoonlijke beeldgegevens tot gevolg kan hebben. De gebruiker is zelf
Inleiding
verantwoordelijk voor de privacybescherming met betrekking tot dergelijke gegevens.
Wis alle gegevens met behulp van speciale software, alvorens een opslagmedium weg te werpen of aan een ander over te doen. U kunt het medium ook eerst formatteren en vervolgens geheel vullen met beelden die geen persoonlijke informatie bevatten (bijvoorbeeld beelden van de lucht). Wees voorzichtig bij het fysiek vernietigen van opslagmedia en voorkom letsel en beschadiging van eigendommen.
Conformiteitsmarkering
Volg de onderstaande procedure om enkele van de conformiteitsmarkeringen te bekijken waaraan de camera voldoet. Ga naar de opname- of weergavestand M flexibele knop 4 (l) M flexibele knop 4 (l Camera-instellingen) M druk op HI M k Conformiteitsmarkering
iv

Voor uw veiligheid

Om schade aan uw Nikon-product of letsel bij uzelf of anderen te voorkomen, verzoeken wij u de volgende veiligheidsvoorschriften goed door te lezen alvorens dit product in gebruik te nemen. Bewaar deze veiligheidsinstructies op een plaats waar alle gebruikers van dit product deze kunnen lezen.
Dit symbool staat bij waarschuwingen die moeten worden gelezen voordat dit Nikon-product in gebruik wordt genomen, zodat mogelijk letsel wordt voorkomen.

WAARSCHUWINGEN

Zet de camera bij storing uit
Indien er rook of een ongewone geur uit de camera of de lichtnetlaadadapter komt, koppel de lichtnetlaadadapter dan los en verwijder de batterij onmiddellijk. Let hierbij op dat u geen brandwonden oploopt. Let hierbij op dat u geen brandwonden oploopt. Als u de camera blijft gebruiken, kan dit tot letsel leiden. Nadat de batterij is verwijderd, dient het apparaat door een door Nikon erkende servicedienst te worden nagekeken.
Demonteer het apparaat niet
Het aanraken van de interne delen van de camera of lichtnetlaadadapter kan leiden tot letsel. Reparaties mogen uitsluitend door bevoegde technici worden uitgevoerd. Als de camera of de lichtnetlaadadapter door een val of ander ongeluk openbreekt, haalt u de stekker uit het stopcontact en/of verwijdert u de batterij en laat u het product nakijken door een door Nikon erkende servicedienst.
Gebruik de camera of lichtnetlaadadapter niet in de buurt van ontvlambare gassen
Gebruik elektronische apparatuur niet in de buurt van ontvlambare gassen, omdat dit kan leiden tot ontploffingen of brand.
Wees voorzichtig met de camerariem
Hang de camerariem nooit om de nek van een baby of kind.
Buiten bereik van kinderen houden
Zorg ervoor dat kleine kinderen de batterij, borstel of andere kleine onderdelen niet in hun mond kunnen stoppen.
Raak de camera, lichtnetlaadadapter of lichtnetadapter niet gedurende langere tijd aan terwijl de apparaten zijn ingeschakeld of worden gebruikt
Delen van de apparaten worden heet. Laat u de apparaten voor langere tijd in direct contact komen met de huid, dan kan dit lichte brandwonden tot gevolg hebben.
Inleiding
v
Laat het product niet achter op een plek waar het wordt blootgesteld aan extreem hoge temperaturen, zoals in een afgesloten auto of in direct zonlicht
Als u zich niet aan deze voorzorgsmaatregel houdt, kan dit schade veroorzaken of tot brand kunnen leiden.
Inleiding
Ga voorzichtig om met de batterij
Bij onjuist gebruik kan de batterij gaan lekken, oververhit raken of ontploffen. Let op de volgende punten bij het gebruik van de batterij in combinatie met dit product:
Schakel het apparaat uit voordat u de batterij verwisselt. Wanneer u de lichtnetlaadadapter/lichtnetadapter gebruikt, dient u zeker te zijn dat de stekker is uitgetrokken.
Gebruik enkel een oplaadbare Li-ionbatterij EN-EL19 (meegeleverd). Laad de batterij op met behulp van een camera die het opladen van batterijen ondersteunt, of door gebruik te maken van een batterijlader MH-66 (apart verkrijgbaar). Om de batterij op te laden met de camera, gebruikt u de lichtnetlaadadapter EH-71P/EH-73P (meegeleverd) of de functie Opladen via computer. Probeer de batterij niet ondersteboven of achterstevoren in de camera te plaatsen.
U mag de batterij niet kortsluiten of uit elkaar halen, of de isolatie of het omhulsel
verwijderen of openbreken.
Stel de batterij niet bloot aan vuur of bovenmatige hitte.
Dompel de batterij niet onder in water en zorg dat deze niet vochtig wordt.
Doe de batterij in een plastic zak, etc. om deze te isoleren voordat u ermee op
stap gaat. Vervoer of bewaar de batterij niet bij metalen voorwerpen, zoals halskettingen of haarspelden.
Een volledig ontladen batterij kan gaan lekken. Om schade aan het product te voorkomen, dient u de batterij te verwijderen wanneer deze leeg is.
Stop onmiddellijk met het gebruik van de batterij wanneer zich een verandering voordoet, zoals verkleuring of vervorming.
Spoel kleding of huid die in contact is gekomen met vloeistof uit een beschadigde batterij onmiddellijk af met ruim water.
Neem bij gebruik van de lichtnetlaadadapter de onderstaande voorzorgsmaatregelen in acht
Houd de batterijlader droog. Als u deze voorzorgsmaatregel niet in acht neemt, kan dit leiden tot brand of een elektrische schok.
Verwijder stof op of bij de metalen onderdelen van de stekker met een droge doek. Als u dit nalaat en het product blijft gebruiken, kan dit brand veroorzaken.
Raak de stekker niet aan en blijf uit de buurt van de lichtnetlaadadapter tijdens onweer. Als u deze voorzorgsmaatregel niet in acht neemt, kan dit leiden tot een elektrische schok.
Voorkom beschadigingen of veranderingen aan de USB-kabel. Trek de kabel niet met kracht los en buig deze niet. Plaats geen zware voorwerpen op de kabel en stel de kabel niet bloot aan hitte of vuur. Als de isolatie beschadigd raakt en de draden bloot komen te liggen, laat het netsnoer dan door een door Nikon erkende servicedienst nakijken. Als u deze voorzorgsmaatregelen niet in acht neemt, kan dit brand of een elektrische schok veroorzaken.
vi
Raak de stekker of de lichtnetlaadadapter niet met natte handen aan. Als u deze voorzorgsmaatregel niet in acht neemt, kan dit leiden tot een elektrische schok.
Gebruik niet met reisadapters of adapters die ontworpen werden om een voltage naar een ander voltage om te zetten of met een omzetter van gelijkstroom naar wisselstroom. Deze voorzorgsmaatregel niet naleven, kan leiden tot schade aan het product of kan oververhitting of brand veroorzaken.
Gebruik de passende voedingsbron (batterij, lichtnetlaadadapter, lichtnetadapter, USB-kabel)
Het gebruik van een andere voedingsbron dan is verstrekt of verkocht door Nikon kan resulteren in schade of storingen.
Gebruik de juiste kabels
Gebruik voor aansluitingen uitsluitend de voor dit doel meegeleverde of bij Nikon verkrijgbare kabels, zodat wordt voldaan aan de productvoorschriften.
Wees voorzichtig met de bewegende delen
Pas op dat uw vingers of andere voorwerpen niet bekneld raken tussen de objectiefbescherming of andere bewegende delen.
Als u een flitser dicht bij de ogen van een te fotograferen persoon gebruikt, kan dit tijdelijk oogletsel veroorzaken
De flitser moet zich op minimaal 1 meter afstand van het onderwerp bevinden. Wees met name voorzichtig bij het fotograferen van kleine kinderen.
Flits niet als het flitsvenster met een persoon of voorwerp in aanraking komt
Als u deze voorzorgsmaatregel niet in acht neemt, kan dit brand of brandwonden veroorzaken.
Vermijd contact met vloeibare kristallen
Als de monitor beschadigd raakt, dient u erop te letten dat u zich niet verwondt aan de glassplinters en te voorkomen dat de vloeibare kristallen in de monitor in aanraking komen met uw huid, ogen of mond.
Volg de instructies van luchthaven- en ziekenhuispersoneel
Inleiding
vii

Mededelingen

Mededelingen voor Europese klanten
WAARSCHUWINGEN
Inleiding
GEVAAR VOOR EXPLOSIE ALS BATTERIJ WORDT VERVANGEN VOOR EEN ONJUIST TYPE.
VOER BATTERIJEN AF VOLGENS DE INSTRUCTIES.
Dit pictogram geeft aan dat elektrische en elektronische apparaten via gescheiden inzameling moet worden afgevoerd.
Het volgende is uitsluitend van toepassing voor gebruikers in Europese landen:
Dit product dient apart te worden ingeleverd bij een aangewezen inzamelingspunt. Werp dit product niet weg als huishoudelijk afval.
Gescheiden inzameling en recycling helpt bij het behoud van natuurlijke bronnen en voorkomt negatieve consequenties voor mens en milieu die kunnen ontstaan door onjuist weggooien van afval.
Neem voor meer informatie contact op met de leverancier of de gemeentelijke reinigingsdienst.
Dit symbool op de batterij duidt aan dat de batterij afzonderlijk moet ingezameld worden. Het volgende is alleen van toepassing op gebruikers in Europese landen:
Alle batterijen, al dan niet voorzien van dit symbool, moeten afzonderlijk worden ingezameld op een geschikt inzamelpunt. Gooi niet samen met het huishoudelijk afval weg.
Neem voor meer informatie contact op met de leverancier of de gemeentelijke reinigingsdienst.
viii

<Belangrijk> Schok-, water- en stofbestendigheid, condens

Lees de onderstaande instructies en de instructies in “Behandeling van het product” (A99).

Opmerking over schokbestendigheid

Deze camera heeft de interne testen van Nikon (valproef vanaf e en hoogte van 1,5 m op een 5 cm dikke multiplexplaat) doorstaan en voldoet daarmee aan de strenge Amerikaanse militaire valproefnormen (MIL-STD 810F 516.5-Shock*).
Deze test garandeert niet dat de camera waterbestendig is of dat de camera nooit beschadigd of defect kan raken. Wijzigingen aan de buitenkant van de camera zoals loslatende lak of vervorming van het gedeelte dat de schok opving, maken geen deel uit van de interne testen van Nikon.
* Standaard testmethode van het Amerikaanse Ministerie van Defensie.
Bij deze valproef vallen 5 camera's in 26 richtingen (8 randen, 12 hoeken en 6 vlakken) vanaf een hoogte van 122 cm om te garanderen dat één van de vijf camera's de valproef doorstaat (als een camera de valproef niet doorstaat, worden nog vijf camera's getest om te voldoen aan de testcriteria van één tot vijf camera's).
b Stel de camera niet bloot aan bovenmatige schokken, trillingen of druk
door vallen of stoten, of door er zware voorwerpen op te plaatsen.
Door vervorming kunnen de luchtdichte afdichtingen beschadigd raken en kan water in de camera binnendringen, waardoor er storingen aan de camera optreden.
Gebruik de camera niet op een diepte van meer dan 10 m onder water.
Stel de camera niet bloot aan waterdruk door het toestel in stromend water onder
hoge druk te houden.
Ga niet zitten als de camera in uw broekzak zit. Prop de camera niet geweld in de cameratas.

Opmerkingen over waterbestendigheid en stofdichtheid

De camera is waterbestendig volgens beveiligingsklasse IEC/JIS 8 (IPX8) en vocht-bestendig volgens beveiligingsklasse IEC/JIS 6 (IP6X) en kan gebruikt worden om maximaal 60 minuten lang onder water foto's te maken op een diepte van 10 m.*
Deze classificatie garandeert niet dat de camera waterbestendig is of dat de camera nooit beschadigd of defect kan raken.
* Deze classificatie geeft aan dat de camera ontworpen is om de aangegeven waterdruk te
weerstaan gedurende de aangegeven tijdsduur als de camera gebruikt wordt volgens de door Nikon gedefinieerde methodes.
Inleiding
ix
b Als de camera is blootgesteld aan bovenmatige schokken, trillingen of
Waterbestendige afdichting
druk door vallen of stoten, of door er zware voorwerpen op te plaatsen, kan de waterbestendigheid niet meer gegarandeerd worden.
Als de camera blootgesteld is aan schokken, wordt aangeraden om contact op te nemen met uw dealer of een door Nikon erkende servicedienst om (tegen betaling) de waterbestendigheid te laten testen.
Inleiding
- Laat de camera niet vallen, sla het toestel niet tegen een hard voorwerp zoals
een rots en dompel het niet onder in water.
- Gebruik de camera niet op een diepte van meer dan 10 m onder water.
- Stel de camera niet bloot aan waterdruk door het toestel in snel stromend
water of watervallen te houden.
- Schade die veroorzaakt is door binnendringend water in de camera vanwege
een verkeerd gebruik van de camera, wordt niet door de garantie gedekt.
Als er water in de camera binnendringt, stopt u onmiddellijk met het gebruiken van het toestel. Veeg vocht van de camera en breng de camera onmiddellijk naar uw door Nikon erkende servicedienst.
De waterbestendigheid van de camera geldt alleen voor zoet water en zeewater.
Het binnenste gedeelte van de camera is niet waterbestendig. Als water
binnendringt in het inwendige van de camera, kan dit tot gevolg hebben dat de onderdelen gaan roesten en dat er hoge reparatiekosten ontstaan. Mogelijk is de camera zelfs niet meer repareerbaar.
Accessoires zijn niet waterdicht.
Als vloeistof of waterdruppeltjes in contact komen met de buitenkant van de
camera of met de binnenkant van het deksel van het batterijvak/de geheugenkaartsleuf veegt u de vloeistof onmiddellijk weg met een zachte droge doek. Plaats geen natte geheugenkaarten of batterijen. Als het deksel van het batterijvak/de kaartsleuf geopend of gesloten wordt in de buurt van water of onder water, kan water de camera binnendringen of kan de camera defect raken. Het deksel mag niet geopend of gesloten worden met natte handen. Anders kan dit tot gevolg hebben dat er water in de camera binnendringt of dat er camerastoringen optreden.
Als zich vuil of stof vasthecht aan de buitenkant van de camera of de binnenkant van het deksel van het batterijvak/de kaartsleuf (zoals het scharnier, de geheugenkaartsleuf en de connectoren), verwijdert u dit onmiddellijk met een blaasbalgje. Als een vreemde substantie aan de waterbestendige pakking binnen in het deksel van het batterijvak/de geheugenkaartsleuf kleeft, verwijdert u deze met de meegeleverde borstel. Gebruik de meegeleverde borstel niet voor enig ander doel dan het reinigen van de waterbestendige pakking.
x
Als vuil zoals zonnebrandolie, zonnebrandcrème, water uit een warme bron, badschuim, wasmiddel, zeep, organisch oplosmiddel, olie of alcohol aan de camera blijft hechten, moet het meteen afgeveegd worden. Als dit niet gebeurt, kan de buitenkant van de camera worden aangetast.
Stel de camera niet gedurende lange tijd bloot aan hoge temperaturen van 40°C of meer (met name op plekken die zijn blootgesteld aan direct zonlicht, binnen in een auto, op een boot, op het strand of in de buurt van een verwarmingsapparaat). Hierdoor wordt de waterdichtheid van de camera minder.

Voordat de camera onder water gebruikt wordt

1. Zorg dat er geen vuil in het deksel van het batterijvak/de kaartsleuf zit.
Alle vreemde materie zoals zand, stof of haren binnen in het deksel van het
batterijvak/de kaartsleuf moet met een blaasbalgje worden verwijderd.
Vloeistoffen zoals waterdruppels in het deksel van het batterijvak/de kaartsleuf
moeten afgeveegd worden met een zachte droge doek.
2. Controleer of de waterbestendige pakking (A2) van het deksel van het batterijvak/de kaartsleuf niet gebarsten of vervormd is.
De waterbestendigheid van de waterbestendige pakking kan na een jaar
minder worden. Als de waterbestendige pak king begint na te laten, raadpleegt u uw leverancier of een door Nikon erkende servicedienst.
Controleer tevens of de waterbestendige pakking niet loskomt.
3. Zorg dat het deksel van het batterijvak/de kaartsleuf goed gesloten is.
Schuif de klep totdat deze op zijn plaats klikt.

Opmerkingen over het gebruik van de camera onderwater

Neem de volgende voorzorgsmaatregelen om te voorkomen dat water de camera binnendringt.
Duik niet met de camera onder water in water dieper dan 10 m.
Gebruik de camera niet continu 60 minuten of langer onder water.
Gebruik de camera bij een watertemperatuur tussen 0°C en 40°C als u de camera
onderwater gebruikt. Gebruik de camera niet bij warmwaterbronnen.
Open of sluit het deksel van het batterijvak/de geheugenkaartsleuf niet onderwater.
Stel de camera niet bloot aan schokken bij gebruik onder water. Spring niet met de camera in het water of stel de camera niet bloot aan hoge waterdruk zoals in stroomversnellingen of watervallen.
Deze camera blijft niet drijven. Zorg dat u de camera niet laat vallen onder water.
Inleiding
xi

Camera reinigen na gebruik onder water

Na gebruik van de camera onder water of op het strand of in een andere zanderige of stoffige omgeving, dient u zand, stof en zout binnen 60 minuten te verwijderen met een droge doek die licht is bevochtigd met water. Droog de camera daarna grondig af.
Als u de camera in vochtige omstandigheden achterlaat waar zoutdeeltjes of andere
Inleiding
vreemde substanties zich aan het toestel kunnen hechten, kan dit leiden tot schade, verkleuring, corrosie, stank of verminderde waterbestendigheid.
Teneinde ervoor te zorgen dat de camera langdurig kan worden gebruikt, wordt geadviseerd het toestel te wassen met behulp van de volgende procedure.
Verwijder, voordat u de camera reinigt, grondig alle waterdruppeltjes, zand, zoutdeeltjes of andere vreemde substanties van uw handen, lichaam en haar.
Aangeraden wordt om de camera binnen te reinigen om te voorkomen dat deze wordt blootgesteld aan waternevel of zand.
Open het deksel van het batterijvak/de geheugenkaartsleuf pas nadat alle vreemde substanties van het toestel zijn gespoeld met water en alle vocht is weggeveegd.
1. Houd het deksel van het batterijvak/de geheugenkaartsleuf gesloten en spoel de camera af met kraanwater.
Spoel de camera lichtjes af met kraanwater of dompel het toestel gedurende ongeveer 10 minuten onder in een lage bak met kraanwater.
Als de knoppen of schakelaars niet naar behoren werken, kleven er mogelijk
vreemde substanties aan de camera. Vreemde substanties kunnen tot storingen aan de camera leiden; spoel de camera grondig schoon.
2. Veeg de waterdruppels op met een zachte doek en laat de camera drogen op een goed geventileerde en donkere plek.
Zet de camera op een droge doek om deze te laten drogen.
Water zal uit de openingen in de microfoon of luidsprekers stromen.
De camera mag niet gedroogd worden met hete lucht van een föhn of
wasdroger.
Gebruik geen chemicaliën (zoals benzine, thinner, alcohol of afwasmiddel),
zeep of neutrale reinigingsmiddelen. Als de waterbestendige afdichting of de camerabody vervormd raakt, zal de waterbestendigheid verminderen.
xii
3. Nadat u hebt gecontroleerd of de camera geen waterdruppeltjes bevat, opent u het deksel van het batterijvak/de kaartsleuf, veegt u voorzichtig alle overgebleven water binnen in de camera weg met een droge, zachte doek en gebruikt u het blaasbalgje om alle vreemde materie te verwijderen.
Als u de klep opent voordat de camera grondig is afgedroogd, kunnen
waterdruppeltjes op de geheugenkaart of batterij terechtkomen. De waterdruppels kunnen ook in het deksel van het batterijvak/de kaartsleuf binnendringen (bijvoorbeeld bij de waterbestendige afdichting, de scharnieren, de kaartsleuf of de aansluitingen). Als dit het geval is, moet u het water opvegen met een droge zachte doek.
Als het deksel gesloten wordt terwijl de binnenkant nog nat is, kan dit
condensvorming of storingen veroorzaken.
Als de openingen in de microfoon of luidsprekers verstopt zitten met
waterdruppels, kan het geluid verslechteren of vervormd raken.
- Veeg het water op met een droge zachte doek.
- Steek de openingen in de microfoon of luidsprekers niet open met scherpe voorwerpen. Als de binnenkant van de camera beschadigd is, zal de waterbestendigheid verminderen.
Inleiding
xiii

Opmerkingen over bedrijfstemperatuur en luchtvochtigheid en condensatie

De werking van deze camera is getest bij temperaturen tussen –10°C en +40°C. Als u de camera in koude gebieden gebruikt, moet u de volgende
voorzorgsmaatregelen nemen. Bewaar de camera en de reservebatterijen voor
Inleiding
gebruik op een warme plaats.
De werking van de batterijen (het aantal foto's en de opnameduur) kan tijdelijk minder worden.
Als de camera zeer koud is, kan de werking tijdelijk minder worden. De monitor kan bijvoorbeeld donkerder zijn dan normaal direct na het aanzetten van de camera of er kunnen schaduwbeelden te zien zijn.
Als er sneeuwvlokken of waterdruppels aan de buitenkant van de camera zitten, moet u ze meteen wegvegen.
- Als de knoppen of schakelaars bevroren zijn, werken ze niet soepel.
- Als de openingen in de microfoon of luidsprekers verstopt zitten met
waterdruppels, kan het geluid verslechteren of vervormd raken.
b Omgevingscondities, zoals temperatuur en
luchtvochtigheid, kunnen tot het beslaan (door condensvorming) van de binnenkant van de monitor, het objectief of het flitservenster leiden. Dit is geen camerastoring of defect.
b Omgevingsfactoren die condensvorming in de
camera kunnen veroorzaken
De binnenkant van de monitor, het objectief of het flitservenster kan in de volgende situaties beslaan (door condensvorming) bi j scherpe temperatuurschommelingen of een hoge luchtvochtigheid.
De camera wordt plotseling ondergedompeld in water van lage temperatuur vanaf een locatie met hoge temperatuur op land zoals het strand of plaatsen met direct zonlicht.
De camera wordt vanaf een koude plek overgebracht naar een warme plek, bijvoorbeeld binnen in een gebouw.
Het deksel van het batterijvak/de geheugenkaartsleuf wordt geopend of gesloten in een omgeving met een hoge luchtvochtigheid.
b Condens verwijderen
Open het deksel van het batterijvak/de kaartsleuf nadat de camera is uitgezet op een plaats waar de omgevingstemperatuur stabiel is (vermijd plaatsen met een hoge temperatuur/hoge luchtvochtigheid, zand of stof).
Verwijder de batterij en de geheugenkaart en laat het deksel van het batterijvak/ de kaartsleuf van de camera openstaan, zodat de condens kan wegtrekken doordat de camera zich aanpast aan de omgevingstemperatuur.
Als de condens niet verdwijnt, moet u contact opnemen met uw dealer of een door Nikon erkende servicedienst.
xiv
Inhoudsopgave
Inleiding................................................................................................................................... i
Lees dit eerst...................... ....................................................................................................................... i
Overige informatie..................................................................................................................................................... i
De camerariem bevestigen.................................................................................................................................. i
Informatie en voorzorgsmaatregelen........................................................................................................... ii
Voor uw veiligheid ............................................................. ................................................................... v
WAARSCHUWINGEN ................................................................................................................................................ v
Mededelingen........... .............................................................................................. ............................ viii
<Belangrijk> Schok-, water- en stofbestendigheid, condens .............................................. ix
Opmerking over schokbestendigheid......................................................................................................... ix
Opmerkingen over waterbestendigheid en stofdichtheid............................................................. ix
Voordat de camera onder water gebruikt wordt.................................................................................. xi
Opmerkingen over het gebruik van de camera onderwater........................................................ xi
Camera reinigen na gebruik onder water................................................................................................ xii
Opmerkingen over bedrijfstemperatuur en luchtvochtigheid en condensatie ............ xiv
Onderdelen van de camera............................................................................................. 1
De camerabody ..................................................................................................................................... 1
De monitor ......................................................... .............................................................. ....................... 3
Opnamestand .............................................................................................................................................................. 3
Weergavestand ........................................................................................................................................................... 4
De flexibele knoppen gebruiken ................................................ .................................................... 5
Voorbereidingen treffen om op te nemen ................................................................ 7
De batterij en een geheugenkaart plaatsen ............................................................................... 7
De batterij of geheugenkaart verwijderen................................................................................................. 8
Geheugenkaarten en intern geheugen....................................................................................................... 8
De batterij opladen ............................................................................................................ .................. 9
De camera inschakelen en de weergavetaal, datum en tijd instellen ............................. 11
Inhoudsopgave
xv
Elementaire opname- en weergaveactiviteiten ................................................... 14
Richten en foto maken...................................................................................................................... 14
De ontspanknop...................................................................................................................................................... 15
De zoom gebruiken............................................................................................................................................... 16
Opnamen weergeven ....................................................................................................................... 17
Beelden wissen ....................................................................................................................... ............. 18
Verwijderen van beelden beperken (beeldvergrendeling).......................................................... 20
Inhoudsopgave
Opnamefuncties............................................................................................................... 21
Beschikbare functies in de opnamestand (opnamemenu) ................................................. 21
A Richten en foto maken............................................................................................................... 22
AF met doelopsporing gebruiken................................................................................................................ 22
Flits-stand ........................................... .............................................................. ..................................... 23
Zelfontspanner ............................................... ............................................................. ........................ 24
Glimlachtimer.................................................. ............................................................. ........................ 25
Kies een stijl (Opname voor onderwerpstanden en effecten) ........................................... 26
Tips en opmerkingen............................................................................................................................................ 27
Versieren ............................................................................. ................................................................... 32
Kleuren veranderen ...................................... ..................................................................................... 33
Geluiden veranderen......................................................................................................................... 34
Formaat kiezen .................................................................................................................................... 36
Fotoformaat kiezen................................................................................................................................................ 36
Formaat filmkader kiezen................................................................................................................................... 37
Scherpstelling ................................. ............................................................. ........................................ 38
Gezichtsherkenning gebruiken...................................................................................................................... 38
Huid verzachten gebruiken.............................................................................................................................. 39
Onderwerpen die niet geschikt zijn voor autofocus........................................................................ 39
Scherpstelvergrendeling.................................................................................................................................... 40
Functies die niet tegelijk kunnen worden gebruikt met het opnemen ......................... 41
xvi
Weergavefuncties............................................................................................................ 43
Zoomweergave ...................................... ............................................................................................. 43
Miniatuurweergave......... .............................................................................................. ..................... 44
Beschikbare functies in de weergavestand (weergavemenu) ........................................... 45
E Berichten uitwisselen .......................................................................... ........................................ 46
Een bericht opnemen .......................................................................................................................................... 46
Een antwoord opnemen.................................................................................................................................... 47
Opnamen afspelen ................................................................................................................................................ 48
Opnamen wissen .................................................................................................................................................... 48
V Filtereffecten .................................................................................................................................. 49
Voordat u beelden gaat bewerken.............................................................................................................. 49
K Make-up toevoegen..................................................................................................................................... 50
D Fotoalbums maken ....................................................................................................................................... 51
W Visoogeffect toevoegen .............................................................................................................................. 53
Z Speelgoedcamera ........................................................................................................................................... 53
Q Foto's zachter maken.................................................................................................................................... 54
f Stereffect toevoegen .................................................................................................................................... 54
M Diorama-effect toev....................................................................................................................................... 55
d Kleuren veranderen ....................................................................................................................................... 55
P Opvallende kleur.............................................................................................................................................. 56
A Versieren................................................................................................................................................................ 57
A Score geven.................................................................................................................................... 58
Score geven aan foto's......................................................................................................................................... 58
Foto's met score bekijken.................................................................................................................................. 60
Alle scores verwijderen........................................................................................................................................ 61
I Favorieten .................................................... .............................................................. ..................... 62
Toevoeg. aan favorieten ..................................................................................................................................... 62
Favorieten bekijken................................................................................................................................................ 64
Uit favorieten verwijder....................................................................................................................................... 65
G Weergeven op datum ................................................................................................................. 66
m Diashow ........................................................................................................................................... 67
Foto's kiezen............................................................................................................................................................... 67
Een thema kiezen.................................................................................................................................................... 70
y Retoucheer...................................................................................................................................... 71
h Kopiëren ................................................................................................................................................................ 71
d Foto's draaien..................................................................................................................................................... 73
s Kleine afbeelding............................................................................................................................................. 74
Inhoudsopgave
Films opnemen en afspelen......................................................................................... 75
Handelingen tijdens het afspelen van films ............................................................................. 78
xvii
Algemene camera-instellingen................................................................................... 79
Menu Camera-instellingen .............................................................................................................. 79
l Camera-instellingen.................................................................................................... .................. 80
Welkomstscherm .................................................................................................................................................... 80
Datum en tijd ........................................................................................................................................................... 80
Alle menuopties....................................................................................................................................................... 81
Helderheid................................................................................................................................................................... 82
Inhoudsopgave
Datumstempel ......................................................................................................................................................... 82
Elektronische VR....................................................................................................................................................... 83
AF-hulplicht................................................................................................................................................................ 84
Geheugenkaart form./Geheug. formatteren.......................................................................................... 85
Taal/Language .......................................................................................................................................................... 86
Menu-achtergrond ............................................................................................................................................... 86
Opladen via computer......................................................................................................................................... 87
Standaardwaarden................................................................................................................................................. 88
Conformiteitsmarkering .................................................................................................................................... 88
Firmware-versie ....................................................................................................................................................... 88
De camera op een televisie, printer of computer aansluiten........................... 89
De camera op een televisie aansluiten ....................................................................................... 91
De camera op een printer aansluiten ........................................................................................ .. 92
De camera op een printer aansluiten......................................................................................................... 92
Opnamen één voor één afdrukken.............................................................................................................. 93
Meerdere opnamen afdrukken ...................................................................................................................... 94
ViewNX 2 gebruiken (beelden overzetten naar een computer) ........................................ 96
ViewNX 2 installeren.............................................................................................................................................. 96
Beelden overzetten naar een computer.................................................................................................. 96
xviii
Technische opmerkingen ............................................................................................. 98
Behandeling van het product ........................................................................................................ 99
De camera.................................................................................................................................................................... 99
De batterij................................................................................................................................................................. 100
De lichtnetlaadadapter..................................................................................................................................... 101
Geheugenkaarten................................................................................................................................................ 102
Reiniging en opslag ................................ .............................................................. ........................... 103
Reinigen..................................................................................................................................................................... 103
Opslag......................................................................................................................................................................... 103
Foutmeldingen ............................................................ ...................................................................... 104
Problemen oplossen........................................................................................................................ 107
Bestandsnamen................ .............................................................. ................................................... 114
Optionele accessoires ..................................................................................................................... 115
Specificaties ............................................... .............................................................. ........................... 116
Goedgekeurde geheugenkaarten............................................................................................................. 120
Index........... ............................................................................................. .............................................. 122
Inhoudsopgave
xix
xx

Onderdelen van de camera

1
Ontspanknop..............................................14
2
Hoofdschakelaar/camera-aan-lampje
.............................................................................11
3
Microfoon (stereo)
4
Flitser................................................................23
5
Zelfontspannerlampje .......................... 24
AF-hulpverlichting
6
Knop b (e filmopname) .................75
7
Oogje voor polsriem...................................i
8
Luidspreker
9
Objectief (met beschermglas)

De camerabody

343 5
621
7
9
7
Onderdelen van de camera
8
1
2
1
Flexibele knoppen...................... 5, 21, 45
2
Monitor..............................................................3
3
Oplaadlampje................................................9
Flitserlampje................................................ 23
4
Multi-selector
H: Tele.........................................................16
I: Groothoek.......................................... 16
5
Knop c (opname/weergave) ........ 17
6
Deksel batterijvak/
geheugenkaartsleuf...................................7
7
HDMI-microconnector (Type D) .....89
8
Geheugenkaartsleuf ..................................7
9
Batterijvak.........................................................7
10
Micro-USB-connector ............................89
11
Waterbestendige afdichting .........ix, xi
12
Statiefaansluiting................................... 118
3
1
Onderdelen van de camera
2
12 10 711
4
5 6
98

De monitor

9 99
2 9m 0s
1 /2 5 0
F 3.3
1 0
1 0
30s
2 9m 0s
9 99
9 99 9
2 9m 0s
1
Flexibele pictogrammen........................ 5
2
Aanduiding “Datum niet ingesteld”
.......................................................................... 108
3
Sluitertijd........................................................15
4
Diafragma .....................................................15
5
Flits-stand......................................................23
6
Kleuren veranderen -pictogram
.............................................................................33
7
Aanduiding zelfontspanner............... 24
8
Glimlachtimer.............................................25
9
Intervalfoto's maken -pictogram
.............................................................................28
10
Aanduiding batterijniveau ................. 13
11
Beeldvergrendelingspictogram...... 20
12
Zoomaanduiding .....................................16
13
Opnamestand.....................................22, 26
14
Resterende opnametijd voor films
..............................................................................75
15
Aantal resterende opnamen
(foto's)......................................................13, 36
16
Aanduiding intern geheugen...........13
17
Scherpstelaanduiding ...........................14
18
Scherpstelveld (AF met
doelopsporing)..........................................22
19
Scherpstelveld (centrum)....................14
20
Scherpstelveld (gezichtsherkenning)
..............................................................................38
De informatie die wordt weergegeven op de monitor tijdens opname en weergave verandert afhankelijk van de instellingen en gebruiksstatus van de camera.

Opnamestand

10
30s1m1m5m5m
10
7
8
9
10
11
12
5
132 4
1/250
6
F3.3
Onderdelen van de camera
20
19
18
999
29m 0s
9999
999
17
16
13
29m 0s 29m 0s
1415
3

Weergavestand

9 99
1 5/ 1 1 / 2 0 1 5
1 5: 3 0
2 9m 0 s
9 99
9 99 9
2 9m 0 s
1
Flexibele pictogrammen........................ 5
2
Opnamedatum
3
Opnametijd
4
Bericht (antwoord) ..................................47
5
Bericht .............................................................46
6
Aanduiding voor uitsnede ................. 43
7
Aanduiding batterijniveau ................. 13
8
Aanduiding voor aansluiting van lichtnetlaadadapter
9
Beeldvergrendelingspictogram...... 20
10
Favorieten (als Alle menuopties is
ingesteld op Uit)...................................... 62
11
Volume-aanduiding................................78
12
Overschakelen naar schermvullende
weergave.......................................................44
13
Scoremarkering (als Alle menuopties is ingesteld op Aan)
..............................................................................58
14
Weergavestand..........................................17
15
Opnameduur film/bericht
16
Nr. huidig beeld
17
Aanduiding intern geheugen
18
Aanduiding voor filmweergave ......75
132 4
15/11/2015
15:30
9 10
7
8
11 12
65
Onderdelen van de camera
18
999
9999
999
14
29m 0s 29m 0s
1516
17
4
C Als in de opname- en weergavestand geen informatie wordt
weergegeven
Behalve bepaalde informatie, wordt er geen informatie weergegeven als gedurende een aantal seconden geen bewerkingen worden uitgevoerd. Er wordt opnieuw informatie weergegeven als op een flexibele knop of op de multi-selector wordt gedrukt.
13

De flexibele knoppen gebruiken

Opnamestand Weergavestand
Flexibele knop 1
Flexibele knop 2
Flexibele knop 3
Flexibele knop 4
1 10 0
2 5m 0s
Als u op een flexibele knop drukt terwijl het opname- of weergavescherm wordt weergegeven, verschijnt het menu voor de huidige stand. Wanneer het menu wordt weergegeven, kunt u verschillende instellingen wijzigen. In dit document wordt naar de flexibele knoppen verwezen met “flexibele knop 1” t/m “flexibele knop 4”, op volgorde van boven naar beneden.
1 Druk op een flexibele knop.
Het menu wordt weergegeven.
2 Druk op een flexibele knop
om een item te selecteren.
Als Q wordt weergegeven, drukt u op flexibele knop 1 (Q) om terug te gaan naar het vorige scherm.
Bepaalde menuopties kunnen niet worden geselecteerd of weergegeven, afhankelijk van de instellingen van de camera.
Instellingen
Geluiden veranderen
Formaat kiezen
Camera-instellingen
1100
25m 0s
Onderdelen van de camera
5
3 Druk op een flexibele knop
Gebruik HI van de multi-selector om andere pagina's weer te geven.
De huidige instelling wordt wit weergegeven.
om een item te selecteren.
Als de inhoud van het menu doorgaat op een volgende pagina, wordt een gids weergegeven die de paginapositie aangeeft.
4 Druk op een flexibele knop
Onderdelen van de camera
om een instelling te selecteren.
Druk op de flexibele knop om de geselecteerde instelling te bevestigen.
Wanneer een menu wordt weergegeven, kunt u overschakelen naar de opnamestand door op de ontspanknop of de knop b (e) te drukken.
Camera-instellingen
Helderheid
Datumstem pel
Elektronische VR
Datumstem pel
Datum
Uit
6
Voorbereidingen treffen om op te
Batterijvergrendeling Geheugenkaartsleuf
nemen

De batterij en een geheugenkaart plaatsen

1 Open het deksel van het batterijvak/de geheugenkaartsleuf
en plaats de batterij en de geheugenkaart.
2
1
5
4
6
3
Controleer of de plus- en minpool van de batterij in de juiste richting wijzen, verplaats de oranje batterijvergrendeling (4) en schuif de batterij volledig naar binnen (5).
Schuif de geheugenkaart naar binnen totdat deze op zijn plek klikt (6).
Wees voorzichtig dat u de batterij of geheugenkaart niet ondersteboven of
achterstevoren plaatst, anders kan er een storing optreden.
2 Sluit het deksel van het batterijvak/
de geheugenkaartsleuf.
Leg het deksel volledig plat in de richting die de pijl aangeeft (1) en schuif het helemaal naar binnen (2).
B Waarschuwing voor schade
Als het deksel wordt verschoven terwijl dit open is, kan de camera schade oplopen.
B Het deksel van het batterijvak/de geheugen kaartsleuf openen
Open of sluit het deksel van het batterijvak en de geheugenkaartsleuf niet in een zanderige of stoffige omgeving of met natte handen. Als u het deksel sluit zonder dingen te verwijderen die niet onder het deksel thuishoren, kan er water in de camera dringen of kan de camera beschadigd raken.
Als er vreemde deeltjes achter het deksel of in de camera komen, moet u die onmiddellijk verwijderen met een blaasbalgje of borstel.
Als er vloeistof (water bijvoorbeeld) achter het deksel of in de camera komt, moet u dit onmiddellijk afvegen met een zachte en droge doek.
1
2

Voorbereidingen treffen om op te nemen

7
B Een geheugenkaart formatteren
Vergeet niet, wanneer u voor het eerst een geheugenkaart in de camera plaatst die eerder in een ander apparaat is gebruikt, om de kaart met deze camera te formatteren. Plaats de geheugenkaart in de camera en selecteer Geheugenkaart form. in het instellingenmenu van de camera (A85).

De batterij of geheugenkaart verwijderen

Schakel de camera uit en controleer of het camera-aan-lampje en de monitor uitgeschakeld zijn voordat u het deksel van het batterijvak/de geheugenkaartsleuf opent.
Verplaats de batterijvergrendeling om de batterij uit te werpen.
Druk voorzichtig de geheugenkaart de camera in om de kaart gedeeltelijk uit te
werpen.
Wees onmiddellijk na het gebruik van de camera voorzichtig met het hanteren
van de camera, de batterij en de geheugenkaart, aangezien deze heet kunnen worden.
Voorbereidingen treffen om op te nemen

Geheugenkaarten en intern geheugen

Cameragegevens, met inbegrip van beelde n en films, kunnen op een geheugenkaart of in het interne geheugen van de camera worden opgeslagen. Als u het interne geheugen van de camera wilt gebruiken, moet u de geheugenkaart verwijderen.
8
Loading...
+ 118 hidden pages