Kia Soul 2017 Owner's Manual [hu]

KIA, A CÉG

Köszönjük, hogy egy Kia gépkocsi vásárlása mellett döntött. A Kia Motors egy globális autógyártó vállalat, amely kiváló minőségű
és ár/érték arányú gépkocsikat gyárt, valamint kivételes ügyfélki‐ szolgálásban részesíti meglévő és leendő vásárlóit.
Bármelyik Kia márkakereskedésről is legyen szó, munkatársaink ba‐ rátságosan, kedvesen és megfelelő szakértelemmel fogadják vásár‐ lóinkat a 󳱹Family-like Care󳱸 (Családias törődés) ígéretünk szellem‐ ében.
A felhasználói kézikönyvben foglalt információk a kiadvány kiadásá‐ nak időpontjában pontosak voltak. Mindazonáltal a Kia fenntartja a jogot, hogy termékeink folyamatos fejlesztése érdekében bármikor módosítson a jelen kiadvány tartalmán.
A kézikönyvben foglaltak az adott gépkocsi összes modelljére vonat‐ koznak, beleértve azok alap és extra felszereltségeinek bemutatását is. Ebből kifolyólag előfordulhat, hogy a kézikönyv egyes részei nem vonatkoznak saját Kia gépkocsijára.
Kellemes időtöltést kívánunk új Kia gépkocsijához, és élvezze bátran a Kia családias törődését!
Köszönjük, hogy KIA gépkocsit vásárolt. A kézikönyv az új gépkocsival kapcsolatos üzemeltetési, karbantartási és biztonsági információkat tartalmazza.
Kiegészíti egy Garancia és szervizkönyv, melyben a gépkocsira vonatkozó jótállással kapcsolatban minden fontos kérdés megtalálható. A Kia vállalatnál azt javasoljuk, hogy figyelmesen olvassa el ezeket a tudnivalókat, és tartsa be a javaslatainkat, hogy örömteli és biztonságos legyen a gépkocsi üzemeltetése.
A KIA különböző modelljeire széles körben kínál választható felszereltséget, alkatrészeket és funkciókat. Ezért a kézikönyvben ismertetett felszereltség a különböző ábrákkal együtt nem biztos, hogy teljes mértékben az Ön gépkocsijára vonatkozik.
A kézikönyvben ismertetett tudnivalók és műszaki adatok a nyomtatás idején voltak érvényesek. A KIA fenntartja a jogot a műszaki paraméterek és a kialakítás megváltoztatására előzetes értesítés nélkül, bármiféle kötelezett‐ ség felmerülése nélkül. Ha bármilyen kérdése van, mindig forduljon hivatalos KIA márkakereskedőhöz.
A Kia vállalatnál biztosítjuk, hogy folyamatos érdekünk az, hogy Ön örömét lelje a vezetésben, és elégedett legyen KIA gépkocsijával.
© 2016 Kia MOTORS Corp. Minden jog fenntartva. A kézikönyv részben vagy
egészben történő fordítása, másolása bármilyen elektronikus vagy mechanikai módon (fénymásolás, rögzítés, bármilyen információ-tároló rendszerben) tilos a Kia MOTORS Corporation.
Nyomtatva Koreában
Előszó
ii

Tartalomjegyzék

Bevezetés
1
A gépkocsi áttekintése
2
A gépkocsi biztonsági funkciói
3
A gépkocsi funkciói
4
Audiorendszer
5
A gépkocsi vezetése
6
Teendők vészhelyzet esetén
7
Karbantartás
8
Műszaki adatok és ügyfél-információk
9
Tárgymutató
I
iii
iv
A kézikönyv használata............................................................1-02
Üzemanyaggal kapcsolatos követelmények........................ 1-03
Benzinmotor.......................................................................... 1-03
Dízelmotor..............................................................................1-05
A gépkocsi bejáratási folyamata............................................ 1-07

Bevezetés

1

A KÉZIKÖNYV HASZNÁLATA

Segíteni szeretnénk Önnek abban, hogy minél nagyobb örömét lelje gépkocsijá‐ ban. E Kezelési Kézikönyv sokfélekép‐ pen nyújthat segítséget Önnek. Kérjük, tanulmányozza át figyelmesen a teljes Kezelési Kézikönyvet. A sérüléssel vagy akár halállal járó balesetek elkerülése érdekében mindenképpen szükséges végigolvasnia a kézikönyvben található 󳱷VIGYÁZAT󳱸 ÉS 󳱷FIGYELEM󳱸 jelölésű be‐ kezdéseket. Néhol a könnyebb megértés érdekében ábrákkal egészítettük ki a szöveget. A kézikönyv elolvasása során sok mindent megtudhat gépkocsija tulajdonságairól, biztonsági jellemzőiről és a különböző útviszonyok melletti vezetéséről. A tartalomjegyzék segítségével megis‐ merheti e kézikönyv szerkezeti felépí‐ tését. Egy adott rész vagy téma kere‐ sését célszerű a tárgymutatóval kezde‐ ni, ahol betűrendbe szedve megtalálja az összes információt. Fejezetek: A kézikönyv kilenc fejezetből és egy mutatóból áll. Mindegyik fejezet rövid tartalomjegyzékkel kezdődik, amelyből egy szempillantással eldönt‐ heti, hogy abban a fejezetben van-e az Ön által keresett információ.
E kézikönyv különböző helyein FIGYEL‐ MEZTETÉS, INTÉS és MEGJEGYZÉS kez‐ detű bekezdéseket fog találni. Ezek az Ön személyes biztonságának növelését szolgálják. Kérjük, figyelmesen olvassa végig, és feltétlenül kövesse az ÖSSZES így megjelölt FIGYELMEZTETÉST, IN‐ TÉST és MEGJEGYZÉST.
FIGYELMEZTETÉS
Az olyan helyzeteket jelöljük így, amelyek figyelmen kívül hagyása sú‐ lyos testi sérülést, vagy akár halálos kimenetelű balesetet okozhat.
VIGYÁZAT
Az olyan helyzeteket jelöljük így, amelyek figyelmen kívül hagyása a gépkocsi sérülését, károsodását okozhatja.
MEGJEGYZÉS
A FIGYELMEZTETÉS olyan helyeket jelöl, melyek érdekes és hasznos in‐ formációkat tartalmaznak.
Bevezetés
1-02

ÜZEMANYAGGAL KAPCSOLATOS KÖVETELMÉNYEK

Benzinmotor

Ólommentes
Európában Az optimális gépkocsi-teljesítményhez legalább a RON-skála szerinti 95-ös, il‐ letve az AKI-skála (Antiknock mutató) szerinti 91-es oktánszámú, ólommen‐ tes benzint tankoljon. (Ne használjon metanol tartalmú üzemanyagot.) Tan‐ kolhat a RON-skála szerinti RON 91– 94-es vagy az AKI-skála szerinti 87– 90-es oktánszámú, ólommentes ben‐ zint is, azonban ez valamivel gyengébb gépkocsi-teljesítményt eredményez‐ het. Európán kívül Új gépkocsijába csak legalább a RON­skála szerinti 91-es, illetve az AKI-skála (Antiknock-mutató) szerinti 87-es vagy annál magasabb oktánszámú, ólom‐ mentes benzin tankolható. (Ne használ‐ jon metanol tartalmú üzemanyagot.) A gépkocsi maximális teljesítménye, minimális károsanyag-kibocsátása és gyújtógyertya-elszennyeződése ÓLMO‐ ZATLAN ÜZEMANYAGGAL érhető el.
VIGYÁZAT
SOHA NE TANKOLJON ÓLMOZOTT BENZINT. Az ólmozott benzin káro‐ sítja a katalizátort, és a motorvezér‐ lő rendszer oxigénérzékelőjét, ezen felül befolyásolja a károsanyagkibo‐ csátást. Mindig csak az üzemanyag-rend‐ szerhez előírt tisztítószereket tegye az üzemanyagtartályba. (Javasoljuk, hogy további tájékoztatásért fordul‐ jon egy hivatalos Kia márkakereske‐ dőhöz.)
FIGYELMEZTETÉS
• Tankoláskor ne töltse utána, ha már az üzemanyag-töltő pisztoly automatikusan leállt.
• Mindig ellenőrizze, hogy az üzema‐ nyagtartály-zárófedél biztosan rögzítésre került-e, nehogy az üzemanyag baleset esetén kiömöl‐ jön.
Ólmozott (felszereltségtől függően)
Néhány országban a gépkocsit úgy ter‐ vezték, hogy ólmozott benzinnel is le‐ hessen használni. Ha ólmozott benzint szeretne használni, azt javasoljuk, kér‐ dezzen meg egy hivatalos Kia márkake‐ reskedőt, hogy szabad-e a gépkocsiját ólmozott benzinnel használni. Az ólmozott benzin oktánszáma mege‐ gyezik az ólmozatlan benzinével.
Alkohol és metanol tartalmú benzin
A benzin és etanol keverékeként előállí‐ tott üzemanyag, illetve a metanol tar‐ talmú üzemanyagok használatát széles körben hírdetik az ólmozott vagy ólmo‐ zatlan benzin használata mellett illetve helyett. Ne használjon olyan üzemanyagot, mely 10%-nál nagyobb arányban tar‐ talmaz etanolt, és ne használjon meta‐ nol tartalmú üzemanyagot. Mindkét tí‐ pusú üzemanyag problémákat okozhat a gépkocsi menettulajdonságaiban, és károsíthatja az üzemanyag-rendszert, a motor vezérlőrendszerét és a kibo‐ csátásszabályzó rendszert. Ebben az esetben függessze fel az adott üzemanyag használatát.
1-03
1
Bevezetés
A gyártó jótállása nem terjed ki minda‐ zokra a károsodásokra és menettulaj‐ donságbeli problémákra, melyek az alábbiak használatából adódnak:
1. 10%-nál nagyobb arányban etanolt tartalmazó üzemanyag.
2. Metanol tartalmú üzemanyag.
3. Ólmozott üzemanyag vagy ólmo‐ zott motoralkohol.
VIGYÁZAT
Soha ne használjon metanol tartal‐ mú üzemanyagot. Függessze fel az olyan üzemanyag használatát, mely rontja a menettulajdonságokat.
Egyéb üzemanyagok
Olyan üzemanyagok, mint a
- szilícium (Si) tartalmú üzemanyag,
- MMT (mangán, Mn) tartalmú üzema‐ nyag,
- ferrocén (Fe) tartalmú üzemanyagok; valamint
- Egyéb fémes adalékanyagot tartal‐ mazó üzemanyagok,
kárt okozhatnak a gépkocsiban és an‐ nak motorjában, eltömődést és gyúj‐ táshibát okozhatnak, illetve szaggatott gyorsítást, motorlefulladást, a katalizá‐ tor megolvadását, rendellenes korró‐ ziót, az életciklus csökkenését stb. eredményezhetik. Ezenkívül a hibajelző lámpa (MIL) is vi‐ lágítani kezdhet.
MEGJEGYZÉS
Előfordulhat, hogy az új gépkocsira adott korlátozott garancia nem ter‐ jed ki a fent említett típusú üzema‐ nyagok használatából eredő, az üzemanyagrendszerrel kapcsolatos károkra és teljesítménybeli problé‐ mákra.
Az MTBE használata
Javasoljuk, hogy ne használjon a gépko‐ csiban 15 térfogatszázaléknál maga‐ sabb (2,7% feletti oxigéntartalmú) me‐ til-tercier-butiléter tartalmú üzema‐ nyagot.
A 15 térfogatszázaléknál magasabb (2,7% oxigéntartalmú) MTBE koncent‐ rációjú üzemanyag csökkenti a gépkocsi teljesítményét, a befecskendezők eltö‐ mődését okozhatja, illetve nehéz indí‐ tást eredményez.
VIGYÁZAT
Az új gépkocsira vonatkozó korláto‐ zott jótállás nem terjed ki az üzema‐ nyag-rendszer olyan károsodására, és a teljesítményben mutatkozó problémákra, melyeket metanol vagy 15,0 térfogatszázaléknál na‐ gyobb koncentrációjú (2,7 m% oxi‐ géntartalmú) MTBE üzemanyag használatából ered.
Ne használjon metanolt
Metanol-tartalmú üzemanyagot ne használjon a gépkocsiban. Ez a típusú üzemanyag csökkenti a gépkocsi telje‐ sítményét, és károsítja az üzemanya‐ grendszer, motorvezérlő rendszer és ki‐ bocsátásszabályzó rendszer alkatré‐ szeit.
Bevezetés
1-04
Üzemanyag-adalékok
A Kia azt javasolja, hogy legalább a RON-skála (Research Octane Number) szerinti 95-ös / AKI-skála (Antiknock Index) szerinti 91-es (csak Európában), illetve a RON-skála (Research Octane Number) szerinti 91-es / AKI-skála (An‐ tiknock Index) szerinti 87-es (Európán kívül) oktánszámú, ólommentes benzint tankoljon. Ha rendszeresen olyan üzemanyagot használ, amely nem tartalmazza a megfelelő adalékanyagokat, és problé‐ mája akad a motor indításával vagy si‐ ma járásával, akkor érdemes 1 üveg adalékanyagot önteni az üzemanya‐ gtartályba Európában 15 000, Európán kívül pedig 5000 kilométerenként. Az adalékanyagok beszerezhetőek hivata‐ los Kia márkakereskedőnél, ahol tájé‐ koztatást is adnak használatukról. Egyéb adalékanyagokat ne használjon.
Külföldön történő használat
Ha külföldön vezeti a gépkocsit:
• Tartson be minden, a regisztrációra és a biztosításra vonatkozó szabályt.
• Tudja meg, hogy beszerezhető-e megfelelő üzemanyag.

Dízelmotor

Dízel üzemanyag
A dízelmotorokat kizárólag kereskedel‐ mi forgalomban kapható, az EN 590 vagy azzal egyenértékű szabványnak megfelelő gázolajjal szabad üzemeltet‐ ni. (Az EN mozaikszó a 󳱹European Norm󳱸, vagyis európai norma kifejezés rövidítése.) Ne használjon tengeri fel‐ használásra szánt gázolajat, fűtőolajat és nem engedélyezett üzemanyag­adalékokat, máskülönben a motort és az üzemanyagrendszert is tönkretehe‐ ti, vagy felgyorsíthatja azok elhasználó‐ dását. A nem engedélyezett üzema‐ nyagok és/vagy üzemanyag-adalékok használata a garanciális jogok korláto‐ zását vonja maga után. Gépkocsija 51-nél magasabb cetánszá‐ mú gázolajjal működik. Ha kétféle (téli és nyári) gázolaj közül választhat, akkor az alábbi hőmérsékleti viszonyok alap‐ ján válassza ki az éppen megfelelő típu‐ sú üzemanyagot.
• -5 °C felett... Nyári típusú gázolaj.
• -5 °C alatt... Téli típusú gázolaj.
Gondosan figyelje a tartály üzemanya‐ gszintjét: Ha a motor az üzemanyag ki‐ fogyása miatt leáll, akkor az üzema‐ nyagkört teljesen át kell tisztítani a motor beindításának lehetővé tételé‐ hez.
VIGYÁZAT
Ne hagyja, hogy a tartályba benzin vagy víz kerüljön. Máskülönben a be‐ fecskendezőszivattyúk eltömődésé‐ nek és a motor károsodásának meg‐ előzése érdekében le kell engedni a teljes üzemanyagrendszert.
VIGYÁZAT
n
Gázolaj (DPF-fel felszerelt gépkocsi esetén)
DPF rendszerrel felszerelt dízelmo‐ toros gépkocsiknál javasolt törvény‐ ileg szabályozott minőségű, autóipa‐ ri gázolajat használni. 50 milliomodnál nagyobb kéntartal‐ mú gázolaj és/vagy az előírttól eltérő adalékanyagok használata esetén a DPF rendszer tönkremehet, és a ki‐
(Folytatás)
1-05
1
Bevezetés
(Folytatás)
pufogórendszerből fehér füst távoz‐ hat.
Biodízel
A gépkocsiját kereskedelmi forgalom‐ ban kapható, 7%-ot meg nem haladó biodízel tartalmú üzemanyag-keverék‐ kel (ismertebb nevén B7 dízel) is meg‐ tankolhatja, ha a biodízel megfelel az EN 14214 szabványban előírt vagy azokkal egyenértékű specifikációknak. (Az EN mozaikszó a 󳱹European Norm󳱸, vagyis európai norma kifejezés rövidí‐ tése.) A 7%-os arányt meghaladó bio‐ üzemanyagok használata (pl. repce­metil-észter (RME), zsírsav-metil-ész‐ ter (FAME), növényolaj-metil-észter (VME)), illetve a gázolaj és a biodízel 7%-nál nagyobb arányú keverékének használata növeli a motor és az üzema‐ nyagrendszer kopását, illetve kárt te‐ het azokban. A gyártói garancia nem terjed ki az olyan alkatrészek javítására vagy cseréjére, amelyek nem engedé‐ lyezett üzemanyag használata miatt sérültek meg vagy koptak el.
Biodízel (Új-Zélandon)
A gépkocsiját kereskedelmi forgalom‐ ban kapható, 7%-ot meg nem haladó biodízel tartalmú üzemanyag-keverék‐ kel (ismertebb nevén B7 dízel) is meg‐ tankolhatja, ha a biodízel megfelel az EN 14214 szabványban előírt vagy azokkal egyenértékű specifikációknak. (Az EN mozaikszó a 󳱹European Norm󳱸, vagyis európai norma kifejezés rövidí‐ tése.) A 7%-os arányt meghaladó bio‐ üzemanyagok használata (pl. repce­metil-észter (RME), növényolaj-metil­észter (VME)), illetve a gázolaj és a bio‐ dízel 7%-nál nagyobb arányú keveréké‐ nek használata növeli a motor és az üzemanyagrendszer kopását, illetve kárt tehet azokban. A gyártói garancia nem terjed ki az olyan alkatrészek javí‐ tására vagy cseréjére, amelyek nem engedélyezett üzemanyag használata miatt sérültek meg vagy koptak el.
VIGYÁZAT
• Soha ne használjon olyan üzema‐ nyagot (legyen az gázolaj, B7 bio‐ dízel vagy más üzemanyag), amely nem felel meg a legújabb kőolaji‐ pari előírásoknak.
• Tilos a gépkocsi gyártója által nem engedélyezett vagy nem javasolt üzemanyag-adalékokat és kondici‐ onálószereket használni.
Bevezetés
1-06

A GÉPKOCSI BEJÁRATÁSI FOLYAMATA

Szükségtelen a külön bejáratási perió‐ dus. Az első 1000 km-re vonatkozó alábbi néhány egyszerű tanács betartásával meghosszabbíthatja gépkocsija élettar‐ tamát, gazdaságosabbá teheti üzemel‐ tetését és megnövelheti teljesítmé‐ nyét:
• Ne pörgesse feleslegesen a motort.
• Vezetés közben tartsa a motor for‐ dulatszámát (rpm) 2000 ford/perc és 4000 ford/perc között.
• Ne üzemeltesse a motort sokáig egy adott (akár alacsony, akár magas) fordulatszámon. A motor fordulat‐ számának gyakori változtatása szük‐ séges a bejáratás alatt.
• A fékek helyes bejáródása érdekében kerülje a hirtelen fékezéseket, termé‐ szetesen a vészhelyzeteket kivéve.
• Ne vontasson utánfutót a gépkocsi üzemeltetésének első 2000 km-én.
1-07
1
Bevezetés
A külső áttekintése...................................................................2-02
A belsőtér áttekintése..............................................................2-04
A műszerfal áttekintése.......................................................... 2-05
Motortér..................................................................................... 2-06

A gépkocsi áttekintése

2

A KÜLSŐ ÁTTEKINTÉSE

El󳛡ln󳛔zet
A t󳛔nyleges forma elt󳛔rhet a k󳛔pen l󳛌tott󳛞l.
OPS016005L
1. Motorháztető.............................. .............................. o. 4-32
2. Első fényszóró (A gépkocsi felszerelése)............ o. 4-117
Első fényszóró (Karbantartás).............. .............. o. 8-110
3. Első ködfényszóró (A gépkocsi felszerelése)........ o. 4-48
Első ködfényszóró (Karbantartás)........... ........... o. 8-111
4. Kerék és gumiabroncs (Karbantartás)......... ......... o. 8-68
Kerék és gumiabroncs (Paraméterek)......... ......... o. 9-09
5. Külső visszapillantó tükör.................... .................... o. 4-47
6. Panoráma napfénytető............................................ o. 4-37
7. Első ablaktörlő lapátok
(A gépkocsi felszerelése)........................................ o. 4-125
Első ablaktörlő lapátok (Karbantartás).................. o. 8-61
8. Ablakok........................................................................ o. 4-27
9. Parkolássegítő rendszer..................... ..................... o. 4-92
A gépkocsi áttekintése
2-02
OPS016006L
A t󳛔nyleges forma elt󳛔rhet a k󳛔pen l󳛌tott󳛞l.
H󳛌tuln󳛔zet
1. Ajtózárak.................................. .................................. o. 4-19
2. Üzemanyagbetöltő-nyílás fedele............. ............. o. 4-34
3. Hátsó kombinált lámpa (Karbantartás)....... ....... o. 8-104
4. Kiegészítő féklámpa (Karbantartás).................... o. 8-107
5. A hátsó ablaktörlő lapát cseréje.............. .............. o. 8-63
6. Csomagtérajtó............................. ............................. o. 4-24
7. Antenna................................... ................................... o. 5-02
8. Tolatókamera............................. ............................. o. 4-115
9. Parkolássegítő rendszer (Hátsó)............................ o. 4-88
2-03
2
A gépkocsi áttekintése

A BELSŐTÉR ÁTTEKINTÉSE

OPS016004L
A t󳛔nyleges forma elt󳛔rhet a k󳛔pen l󳛌tott󳛞l.
1. Belső ajtófogantyú.................................................... o. 4-20
2. Elektromos ablakemelő kapcsoló............................ o. 4-28
3. Központi ajtózár záró/nyitó kapcsoló.......... .......... o. 4-20
4. Elektromos ablakemelő reteszelés kapcsoló........ o. 4-30
5. Külső visszapillantó tükör vezérlés............ ............ o. 4-47
6. Külső visszapillantó tükör behajtása...................... o. 4-48
7. Üzemanyagbetöltő-nyílás fedél nyitókar...... ...... o. 4-34
8. Fényszóró magasságállító berendezés....... ....... o. 4-124
9. BSD ki-/bekapcsoló (ON/OFF) gomb........... ........... o. 6-68
10. LDWS ki-/bekapcsoló (ON/OFF) gomb......... ......... o. 6-74
11. Kormánykerékfűtés ki-/bekapcsoló gomb............ o. 4-43
12. ESC OFF gomb............................................................ o. 4-83
13. Műszerfal-világítás szabályzó kapcsoló........ ........ o. 4-50
14. Hangulatvilágítás........................... ........................... o. 5-02
15. Kormánykerék............................................................ o. 4-41
16. Dönthető és teleszkópos kormány állítókar.... .... o. 4-42
17. Műszerfal vezetőoldali végében levő biztosítéktábla
...................................................................................... o. 8-82
18. Motorháztető-nyitókar............................................ o. 4-32
19. Sebességváltó váltókar (Kézi sebességváltó)... ... o. 6-18
Sebességváltó kar (Automata sebességváltó).. .. o. 6-22
Sebességváltó kar (Dupla tengelykapcsolós sebes‐
ségváltó)...................................................................... o. 6-29
20. Ülés....................................... ....................................... o. 3-02
A gépkocsi áttekintése
2-04

A MŰSZERFAL ÁTTEKINTÉSE

OPS016003L
A t󳛔nyleges forma elt󳛔rhet a k󳛔pen l󳛌tott󳛞l.
1. Audio-távirányítás gombok.................. .................. o. 5-12
2. Vezetőoldali első légzsák.......................................... o. 3-50
3. Kürt....................................... ....................................... o. 4-43
4. Tempomat kapcsoló.................................................. o. 6-50
5. Műszercsoport............................. ............................. o. 4-50
6. Világításvezérlő kar........................ ........................ o. 4-117
7. Ablaktörlő és –mosó vezérlőkar............. ............. o. 4-125
8. Gyújtáskapcsoló............................ ............................ o. 6-07
ENGINE START/STOP (motor be/ki) gomb............ o. 6-11
9. Audio ..................................... ..................................... o. 5-02
10. Vészvillogó kapcsoló.................................................. o. 7-02
11. Kézi vezérlésű klímaberendezés............. ............. o. 4-138
Automatikus klímaberendezés.............. .............. o. 4-148
12. Elsőülés-fűtés.......................................................... o. 4-172
Ülés szellőztető funkciója...................................... o. 4-174
13. Elektromos csatlakozóaljzat.................................. o. 4-175
14. Középkonzol-tárolódoboz...................................... o. 4-166
15. Rögzítőfék .................................................................. o. 6-37
16. Kesztyűtartó............................................................ o. 4-166
17. Utasoldali első légzsák ...................... ...................... o. 3-50
18. Intelligens parkolási segítség rendszer gomb.... o. 4-111
19. Parkolási segítség rendszer gomb.......................... o. 4-92
2-05
2
A gépkocsi áttekintése

MOTORTÉR

OPS076113/OPS076100
A g󳛔pkocsi motorh󳛌ztetej󳛔nek t󳛔nyleges elrendez󳛔se k󳛧l󳛡nb󳛡zhet az 󳛌br󳛌n l󳛌that󳛞t󳛞l.
Benzinmotor (1,6 MPI)
Benzinmotor (1,6 T-GDI)
1. Motorolaj-betöltőnyílás fedél.................................. o. 8-49
2. Szélvédőmosó-folyadék tartály.............. .............. o. 8-56
3. Motorolaj nívópálca......................... ......................... o. 8-48
4. Hűtőfolyadék-kiegyenlítő tartály............. ............. o. 8-51
5. Hűtősapka................................. ................................. o. 8-52
6. Fék-/tengelykapcsoló-folyadék tartály........ ........ o. 8-54
7. Akkumulátor pozitív pólus................... ................... o. 8-65
8. Akkumulátor negatív pólus...................................... o. 8-65
9. Biztosítékdoboz............................ ............................ o. 8-80
10. Légszűrő...................................................................... o. 8-59
A gépkocsi áttekintése
2-06
OPS076104/OPS076133
A g󳛔pkocsi motorh󳛌ztetej󳛔nek t󳛔nyleges elrendez󳛔se k󳛧l󳛡nb󳛡zhet az 󳛌br󳛌n l󳛌that󳛞t󳛞l.
Benzinmotor (1,6 T-GDI)
Benzinmotor (2,0 L- MPI)
1. Motorolaj-betöltőnyílás fedél.................................. o. 8-49
2. Szélvédőmosó-folyadék tartály.............. .............. o. 8-56
3. Motorolaj nívópálca......................... ......................... o. 8-48
4. Hűtőfolyadék-kiegyenlítő tartály............. ............. o. 8-51
5. Hűtősapka................................. ................................. o. 8-52
6. Fék-/tengelykapcsoló-folyadék tartály........ ........ o. 8-54
7. Akkumulátor pozitív pólus................... ................... o. 8-65
8. Akkumulátor negatív pólus...................................... o. 8-65
9. Biztosítékdoboz............................ ............................ o. 8-80
10. Légszűrő...................................................................... o. 8-59
2-07
2
A gépkocsi áttekintése
D󳛘zelmotor -1,6 L
A g󳛔pkocsi motorh󳛌ztetej󳛔nek t󳛔nyleges elrendez󳛔se k󳛧l󳛡nb󳛡zhet az 󳛌br󳛌n l󳛌that󳛞t󳛞l.
OPS076056L
1. Hűtőfolyadék-kiegyenlítő tartály............. ............. o. 8-51
2. Motorolaj-betöltőnyílás fedél.................................. o. 8-49
3. Szélvédőmosó-folyadék tartály.............. .............. o. 8-58
4. Motorolaj nívópálca......................... ......................... o. 8-48
5. Hűtősapka................................. ................................. o. 8-52
6. Fék-/tengelykapcsoló-folyadék tartály........ ........ o. 8-54
7. Üzemanyag-szűrő.......................... .......................... o. 8-58
8. Akkumulátor pozitív pólus................... ................... o. 8-65
9. Akkumulátor negatív pólus...................................... o. 8-65
10. Légszűrő...................................................................... o. 8-59
11. Biztosítékdoboz............................ ............................ o. 8-80
A gépkocsi áttekintése
2-08
Ülések..........................................................................................3-02
Az első ülés beállítása – kézileg..........................................3-04
Az első ülés beállítása – elektromosan ............................ 3-06
Fejtámla (első üléshez)........................................................ 3-08
Háttámlára szerelt zseb ..................................................... 3-11
A hátsó ülés beállítása......................................................... 3-11
Karfa ...................................................................................... 3-13
Fejtámla (hátsó üléshez)..................................................... 3-13
Biztonsági övek..........................................................................3-16
A biztonsági öv, mint utasbiztonsági rendszer................3-16
Előfeszítős biztonsági öv ....................................................3-23
A biztonsági övvel kapcsolatos óvintézkedések.............. 3-25
A biztonsági övek karbantartása....................................... 3-27
Gyermekülés..............................................................................3-29
A gyermekülés használata.................................................. 3-31
Légzsák – kiegészítő utasbiztonsági rendszer ................... 3-42
A légzsákrendszer működésének bemutatása................3-43
Légzsák figyelmeztető- és ellenőrző lámpa.................... 3-46
Az SRS komponensei és funkciói........................................ 3-47
Vezető- és utasoldali első légzsák.....................................3-50
Oldallégzsák .......................................................................... 3-55
Függönylégzsák ....................................................................3-56
A légzsák ütközésérzékelői................................................. 3-58
A légzsák felfújódásának feltételei....................................3-59
A légzsák fel nem fújódásának feltételei..........................3-60
Az SRS karbantartása.......................................................... 3-62
További biztonsági óvintézkedések................................... 3-63
A légzsákkal felszerelt gépkocsi módosítása, il‐ letve berendezések hozzáadása a légzsákos
gépkocsihoz............................................................................3-64
Légzsák figyelmeztető címke............................................. 3-64

A gépkocsi biztonsági funkciói

3

ÜLÉSEK

OPS036001L
K󳛔zi 󳛌ll󳛘t󳛌s󳛥 󳛧l󳛔s
Elektromos 󳛌ll󳛘t󳛌s󳛥 󳛧l󳛔s
Első ülés
1. Előre és hátra
2. Háttámla-dőlésszög
3. Üléspárna magassága
4. Deréktámasz (vezetőülés)
5. Fejtámla
Hátsó ülés
6. A háttámla lehajtása
7. Fejtámla
FIGYELMEZTETÉS
n
Nem rögzített tárgyak
A vezet󳜼ülés lábterében rögzítetle‐ nül elhelyezett tárgyak akadályoz‐ hatják a pedálok működtetését, ez balesethez vezethet. Ne helyezzen semmit az els󳜼 ülések alá.
FIGYELMEZTETÉS
n
A vezet󳜼 felel󳜼ssége az els󳜼 ülésen lév󳜼 utasért
(Folytatás)
A gépkocsi biztonsági funkciói
3-02
(Folytatás)
1KMN3662
Ha az els󳜼 ülésen hátradöntött hát‐ támlával utazik a gépkocsiban, az baleset esetén súlyos vagy halálos sérülésekhez is vezethet. Ha baleset esetén az els󳜼 ülés hátradöntött po‐ zícióban van, az utas csíp󳜼je a biz‐ tonsági öv medence része alá csúsz‐ hat, így nagy er󳜼hatás érheti a véd‐ telen hasi részt. Ez súlyos vagy akár halálos sérüléseket is okozhat. A ve‐ zet󳜼 feladata szólni az elöl ül󳜼 utas‐ nak, hogy a gépkocsi haladása köz‐ ben a háttámláját egyenes állásban tartsa.
FIGYELMEZTETÉS
Ne használjon olyan üléspárnát, amely csökkenti a súrlódást az ülés és az utas között. Az utas csíp󳜼je baleset vagy hirtelen megállás ese‐ tén a biztonsági öv medence része alá csúszhat. Mivel a biztonsági öv ilyenkor nem tud megfelel󳜼en mű‐ ködni, súlyos vagy akár halálos sérü‐ lések is bekövetkezhetnek.
FIGYELMEZTETÉS
n
Vezet󳜼ülés
• Soha ne állítson a vezet󳜼ülésen menet közben. Az ülés váratlan el‐ mozdulásától elveszítheti uralmát gépkocsija felett, és halálos bale‐ setet, súlyos személyi sérülést vagy anyagi kárt okozhat.
(Folytatás)
(Folytatás)
• Ne engedje, hogy bármi akadá‐ lyozza a háttámla normál helyzet‐ be állítását. A háttámla közelében tárolt tárgyak közvetlenül vagy más módon akadályozhatják a háttámla bereteszel󳜼dését, ami hirtelen fékezés vagy baleset ese‐ tén súlyos sérülést, vagy akár ha‐ lált is eredményezhet.
• Vezetés, ill. utazás közben a hát‐ támla álljon mindig közel függ󳜼le‐ ges helyzetben, a biztonsági öv medence része legyen feszesen, a csíp󳜼 el󳜼tt alacsonyan átvezetve. Ez a legmegfelel󳜼bb helyzet bale‐ set esetén.
• A felesleges és esetleg súlyos lég‐ zsák-sérülések elkerülése érdeké‐ ben mindig üljön az ülésben hátul, a kormánykerékt󳜼l távol amennyi‐ re csak lehet, de közben kényel‐ mesen tudja irányítani a gépkocsit. Javasoljuk, hogy mellkasa legalább 250 mm-re legyen a kormányke‐ rékt󳜼l.
3-03
3
A gépkocsi biztonsági funkciói
FIGYELMEZTETÉS
n
Hátsó háttámlák
• A hátsó háttámlát biztonságosan kell reteszelni. Ellenkez󳜼 esetben az utasok és tárgyak hirtelen fé‐ kezés vagy baleset esetén el󳜼rere‐ pülhetnek, és súlyos, akár halálos sérülést is szenvedhetnek.
• A csomagok és egyéb poggyászok legyenek a csomagtérben laposan elhelyezve. Ha a tárgyak nagyok, nehezek, vagy pedig egymásra kell rakni 󳜼ket, akkor le kell azokat rögzíteni. Semmilyen körülmények között sem pakoljon a háttámlák‐ nál magasabban. Ellenkez󳜼 eset‐ ben hirtelen fékezés, baleset vagy átfordulás alkalmával súlyos, halá‐ los sérülés következhet be.
• Ne utazzon utas a csomagtérben, lehajtott ülésen, ha a gépkocsi mo‐ zog. Menet közben minden utas‐ nak megfelel󳜼en kell ülnie az ülés‐ ben, becsatolva.
• A háttámla függ󳜼leges helyzetbe történ󳜼 visszaállításakor el󳜼re­hátra nyomva ellen󳜼rizze, hogy megfelel󳜼en rögzítésre került-e.
FIGYELMEZTETÉS
Az ülés beállítása után mindig ellen‐ 󳜼rizze, hogy az megfelel󳜼en a helyé‐ re ugrott-e. Ehhez próbálja meg az ülést a reteszelésoldó kar használata nélkül el󳜼re-hátra mozgatni. A veze‐ t󳜼ülés hirtelen vagy váratlan elmoz‐ dulása révén elveszítheti uralmát a gépkocsi felett, ami balesethez is ve‐ zethet.
FIGYELMEZTETÉS
• Az ülés elmozdítása közben na‐ gyon figyeljen oda, nehogy a kezei vagy más tárgyak beleakadjanak az ülésrendszerbe.
• Ne tegye a szivargyújtót a padlóra vagy az ülésre. Az ülés mozgatása közben a szivargyújtóból gáz szi‐ vároghat ki, ami tűzesetet okoz‐ hat.
• Ha a hátsó üléseken is vannak uta‐ sok, óvatosan állítsa az els󳜼 ülés pozícióját.
(Folytatás)
(Folytatás)
• Legyen nagyon óvatos, amikor az ülések alá vagy az ülés és a közép‐ konzol közé szorult apró tárgyakat próbál meg kiszabadítani. Az ülés‐ rendszernek éles sarkai vannak, melyek megvághatják vagy fel‐ sérthetik a kezét.
Az els󳜼 ülés beállítása – kézileg
El󳜼re és hátra
Az ülés előre-hátra állítása:
1. Húzza fel és tartsa úgy a hosszirá‐
nyú állító kart.
A gépkocsi biztonsági funkciói
3-04
2. Csúsztassa az ülést a kívánt hely‐ zetbe.
3. Engedje el a kart, végül győződjön meg a megfelelő rögzítettségről az ülés előre-hátra mozgatásával.
Elindulás előtt állítsa be az ülést, majd előre-hátra mozgatással győződjön meg az ülés rögzítettségéről anélkül, hogy érintené az állítókart. Ha az ülés mozog, akkor nem reteszelődött meg‐ felelően.
Háttámla-d󳜼lésszög
OPS033003
A háttámla dőlésszögének beállításá‐ hoz:
1. Kissé dőljön előre, és emelje fel a háttámla állító kart.
2. Dőljön óvatosan hátra az ülésben, és állítsa az ülés háttámláját a kí‐ vánt helyzetbe.
3. Engedje el a kart, végül győződjön meg a megfelelő rögzítettségről a háttámla előre-hátra mozgatásá‐ val. (A karnak vissza KELL térnie eredeti állásába a megfelelő rete‐ szelés eléréséhez.)
Üléspárna-magasság (felszereltségt󳜼l függ󳜼en)
OPS033004
Az üléspárna magasságának megvál‐ toztatásához mozgassa a kart felfelé illetve lefelé.
1. Az üléspárna leeresztéséhez nyom‐ ja többször lefelé a kart.
2. Az üléspárna megemeléséhez húz‐ za többször felfelé a kart.
3-05
3
A gépkocsi biztonsági funkciói
Az els󳜼 ülés beállítása – elektromosan (felszereltségt󳜼l függ󳜼en)
A vezetőülést az üléspárna külső részén lévő kapcsolókkal lehet állítani. Vezetés előtt állítsa be az ülést a megfelelő helyzetbe úgy, hogy könnyen irányítsa a kormánykereket, a pedálokat és a műszerfalon található kapcsolókat.
FIGYELMEZTETÉS
Az elektromos ülés a gyújtás kikap‐ csolt helyzetében is működtethet󳜼. Soha ne hagyjon gyermekeket felü‐ gyelet nélkül az autóban.
VIGYÁZAT
• Az elektromos ülést az elektromo‐ tor működteti. Ha a megfelel󳜼 be‐ állítást elérte, már ne működtesse tovább. A túlzott igénybevétel kárt okozhat az elektromos berende‐ zésben.
(Folytatás)
(Folytatás)
• Működés közben az elektromos ülés rengeteg elektromos áramot fogyaszt. Ha a motor éppen nem jár, ne végezzen a szükségesnél hosszabb ideig beállításokat az elektromos ülésen, így megel󳜼zhe‐ t󳜼 az akkumulátortölt󳜼 rendszer lemerülése.
• Egyszerre ne működtessen két vagy több elektromosülés-állító kapcsolót. Ellenkez󳜼 esetben az elektromosülés-mozgató motor vagy az elektromos alkatrészek károsodhatnak.
El󳜼re és hátra
1. Nyomja a vezérlőkapcsolót előre vagy hátra az ülés kívánt helyzetbe állításához.
2. Amint az ülés elérte a kívánt hely‐ zetet, engedje el a kapcsolót.
A gépkocsi biztonsági funkciói
3-06
Háttámla-d󳜼lésszög
1. Nyomja a kapcsolót előre vagy hát‐ ra a háttámla kívánt helyzetbe állí‐ tásához.
2. Amint az ülés elérte a kívánt hely‐ zetet, engedje el a kapcsolót.
Üléspárna-magasság (felszereltségt󳜼l függ󳜼en)
OPS036061L
1. Nyomja a kapcsoló első részét fel‐ felé vagy lefelé az üléspárna első részének megemeléséhez vagy süllyesztéséhez. Nyomja a kapcsoló hátsó részét felfelé az üléspárna megemeléséhez vagy lefelé a süly‐ lyesztéséhez.
2. Amint az ülés elérte a kívánt hely‐ zetet, engedje el a kapcsolót.
Deréktámasz (felszereltségt󳜼l függ󳜼en)
A deréktámasz erőssége az ülés oldalán található deréktámasz kapcsolóval állít‐ ható.
1. A támasztási erősség növeléséhez nyomja meg a kapcsoló elülső ré‐ szét, csökkentéséhez pedig a hátsó részét.
2. A kívánt pozíció elérésekor engedje el a kapcsolót.
3-07
3
A gépkocsi biztonsági funkciói
Fejtámla (els󳜼 üléshez)
Az utasok biztonsága és kényelme ér‐ dekében a vezetőülés és az első utasü‐ lés fejtámlával van felszerelve. A fejtámla nem csak a vezető és az utasok kényelmére szolgál, hanem ba‐ lesetek esetén segít védeni az utasok fejét és nyakát.
FIGYELMEZTETÉS
• Baleset esetén a legnagyobb haté‐ konyság érdekében a fejtámlákat úgy kell beállítani, hogy a fejtámla közepe az utas fejének súlypontjá‐ val egy magasságban legyen. A súlypont a legtöbb embernél meg‐ egyezik a szemmagassággal. Állít‐ sa a fejtámlát a fejhez legközeleb‐ bi pozícióba. Emiatt nem ajánlott olyan üléspárna használata, mely a törzset távol tartja a háttámlá‐ tól.
• Ne használja a gépkocsit fejtáma‐ szok nélkül, mert az utasok bale‐ set esetén súlyosan sérülhetnek. A fejtámlák megfelel󳜼en beállítva a nyaksérülések ellen nyújtanak vé‐ delmet.
• Ne állítsa menet közben a veze‐ t󳜼ülés fejtámláját.
Beállítás el󳜼re- és hátrafelé (felszereltségt󳜼l függ󳜼en)
A fejtámlát 4 különböző helyzetbe lehet előre állítani a fejtámla előrehúzásával. A fejtámla beállításához húzza teljesen előre a fejtámlát a legtávolabbi hely‐ zetbe, majd engedje el. Úgy állítsa be a fejtámlát, hogy megfelelően támassza a fejet és a nyakat.
A gépkocsi biztonsági funkciói
3-08
A magasság beállítása (fel- és lefelé)
Feljebb állításához húzza felfelé a fej‐ támlát a kívánt pozíció eléréséig (1). Lejjebb állításhoz tartsa benyomva a fejtámla tartólábának tövénél lévő re‐ teszkioldó nyomógombot (2), miközben lefelé (3) nyomja a fejtámlát a kívánt pozíció eléréséig.
FIGYELMEZTETÉS
Az utasok megfelel󳜼 védelme érde‐ kében ellen󳜼rizze, hogy a fejtámla biztonságosan rögzült-e a helyén.
OYFH034205
VIGYÁZAT
Ha a háttámlát úgy próbálja el󳜼re dönteni, hogy a fejtámla és az ülés‐ párna meg van emelve, akkor a fej‐ támla hozzáérhet a napellenz󳜼höz vagy a gépkocsi egyéb részeihez.
Elvátolítás és beszerelés
■ A t󳛘pus
OPS033049L
■ B t󳛘pus
A fejtámla eltávolításához:
1. Döntse meg a háttámlát (2) a dön‐ tőkarral vagy a kapcsolóval (1).
3-09
3
A gépkocsi biztonsági funkciói
2. Emelje meg a fejtámlát, ameddig csak lehet.
3. Nyomja meg a fejtámla kioldó gombját (3) és közben húzza felfelé a fejtámlát (4).
FIGYELMEZTETÉS
SOHA ne hagyja, hogy bárki olyan ülésben utazzon, aminek a fejtámlá‐ ját leszerelték.
■ A t󳛘pus
■ B t󳛘pus
A fejtámla visszaszereléséhez:
1. Illessze a fejtámla csöveit (2) a fu‐ ratokba, miközben nyomva tartja a reteszkioldó gombot (1).
2. Döntse meg a háttámlát (4) a dön‐ tőkarral vagy a kapcsolóval (3).
3. Állítsa be a fejtámlát a megfelelő magasságra.
FIGYELMEZTETÉS
A visszahelyezést és a beállítást kö‐ vet󳜼en mindig ellen󳜼rizze, hogy a fejtámla biztonságosan rögzült-e a helyén.
A gépkocsi biztonsági funkciói
3-10
Loading...
+ 628 hidden pages