Delonghi MW 865F/3 User Manual [no]

62
KAP 1- GENERELLE OPPLYSNINGER
1.1 Viktige sikkerhetsforskrifter....................................side 63
1.2 Tekniske data .......................................................side 64
1.3 Installasjon og elektrisk tilkobling...........................side 64
1.4 Medfølgende tilbehør............................................side 65
1.5 Passende beholdere/kar .....................................side 66
KAP. 2- PROGRAMMERINGER OG FUNKSJONSINNSTILLINGER
2.1 Innstilling av klokken.............................................side 68
2.2 Programmering av tilberedning.............................side 69
2.3 Automatisk opptinings- og tilberedningssekvens......side 71
2.4 Hvordan gjenoppkalle førprogrammerte oppskrifter ("Automatic Function"-bryterne)……………..…..… side 72
2.5 Hurtig oppvarming...............................................side 72
2.6 Barnesikring.........................................................side 72
2.7 Tallerkenens stopp-tast ..........................................side 72
2.8 "Memotime"-funksjon ...........................................side 72
KAP.3- BRUK AV OVNEN: ANVISNINGER OG TIDTABELLER
3.1 Opptining............................................................side 73
3.2 Oppvarmning ......................................................side 74
3.3 Tilberedning av forretter, pastaretter ......................side 75
3.4 Tilberedning av kjøtt.............................................side 75
3.5 Tilberedning av grønnsaker og grønnsaksretter ......side 76
3.6 Tilberedning av fisk ..............................................side 77
3.7 Tilberedning av desserter og kaker .......................side 77
3.8 Oppvarmning/tilberedning med de
"Automatic Function"-bryterne ..............................side 78
KAP. 4 - VEDLIKEHOLD OG RENGJØRING
4.1 Rengjøring...........................................................side 79
4.2 Vedlikehold..........................................................side 80
INNHOLD
N•30lt.DL 20-11-2001 10:57 Pagina 62
63
KAPITEL 1 – GENERELLE OPPLYSNINGER
1.1 VIKTIGE SIKKERHETSFORSKRIFTER
Les dissa forskriftene nøye før du begynner å bruke ovnen. På dette viset unngår du å gjøre feil og resul­tatet blir bedre.
1) Denne ovnen er laget for å tine, varme opp samt tilberede mat i husholdningsmiljø. Ovnen må ikke brukes til andre formål, forandres på eller manipuleres på noe vis.
2) Kontroller at døren lukker seg ordentlig, at metallrammen ikke er deformert og at hengslene og festene ikke er løsnet før ovnen tilkobles el-nettet. Hvis disse delene skulle være beskadiget må mikrobølgeovnen ikke tas i bruk før en kyndig servicetekniker (opplært av produsenten eller dennes Ser viceverksted) har reparert den.
3) Forsøk ikke å bruke ovnen med døren åpen, ved å manipulere sikkerhetsanordningene.
4) Start ikke ovnen om enhver art gjenstander skulle sette seg fast mellom ovnens front og døren. Hold all­tid dørens innside (E) ren med hjelp av en fuktig klut og rengjøringsmiddel uten slipende effekt. La ikke skitt eller matrester samle seg opp mellom ovnens front og døren (fig.1).
5) Når ovnsdøren er åpen bør man alltid tenke på:
- Å ikke utøve et overdrevet trykk på døren med altfor tunge gjenstander og heller ikke dra håndtaket nedover idet ovnen risikerer å velta.
- Ikke plasser hete oppbevarings- eller kokekar på den åpne døren (for eksempel kokekar som akkurat har kommet ut av ovnen).
6) Bruk ikke ovnen om el-kabelen eller støpselet er skadde (støtfare).
7) Justeringer, reparasjoner og utskifting av el-kabelen skal kun gjøres av per­sonale som er opplært av produsenten eller Serviceverkstedet (fig 3). Even­tuelle reparasjoner som utføres av ikke fagkyndige personer kan medføre fare.
8) ÅPNE IKKE DØREN hvis det siver røyk ut av ovnen på grunn av maten inni har tatt fyr: Steng umiddelbart av apparatet eller dra ut støpselet av stikkon­takten.
9) Denne ovnen skal kun brukes av voksne. La ikke barn oppholde seg i nærheten av ovnens når den er i bruk (fare for brannskader).
10) For å unngå overopphetning og dermed brannfare bør man overvåke ovnen under tilberedning av mat som ligger i engangsforpakninger (såkalt “bruk og kast”) av plast, papir eller andre brennbare materialer samt ved oppvarmning av små mengder mat.
11) Vær oppmerksom på at ovnens innervegger og døren blir varme under bruk. Rør heller ikke det elektriske elementet som sitter inne i ovnen.
12) Under oppvarming av væsker (vann, kaffe, melk, osv.) kan det hende at væsken på grunn av forsinket koking plutselig begynner å koke når man tar ut beholderen og da forårsaker forbrenninger. For å unngå dette bør man før man begynner å varme væsker plassere en plastskje som tåler høye temperaturer eller en glasspinne i beholderen (fig. 4).
13) Varm ikke opp likører med høy volumprosent eller store mengder olje. De kan ta fyr!
fig. 1
fig. 3
fig. 5
fig. 4
fig. 2
N•30lt.DL 20-11-2001 10:57 Pagina 63
64
Kapitel 1 – generelle opplysninger
Når apparatet startes for første gang, kan en lukt av "nytt" samt litt røykutvikling forekomme i løpet av de første 10 minuttene: Dette beror kun på at elementene er behandlet med beskyttende midler.
1.2 TEKNISKE DATA
• ENERGIFORBRUK (Standard CENELEC HD 376). For å oppnå 200 °C 0,35 kWh For å vedholde temperaturen på 200°C i 1 time 1,15 kWh Totalt forbruk 1,5 kWh
• UTGÅENDE MIKROBØLGEEFFEKT: 1000W (IEC 705) Se merkeskiltet på baksiden av apparatet for ytterligere opplysninger. Dette apparatet er i samsvar med
CE-direktiv 89/336/EØF og 92/31/EØF om elektromagnetisk kompatibilitet samt med direktivet 89/109/EØF om materialer i kontakt med matvarer.
1.3 INSTALLASJON OG ELEKTRISK TILKOBLING
1) Ta ovnen ut av emballasjen, fjern beskyttelsesanordningen med den roterende tallerkenen (H), tilhørende sokkel (I) samt alt tilbehøret. Kontroller at stiften til den roterende tallerkenen (D) sitter som den skal, i det egnede hullet midt i den roterende tallerkenen.
2) Rengjør ovnens innside med en myk fuktig klut.
3) Kontroller at ovnen ikke er påført skader under transport, og kontroller spesielt at døren åpnes og lukkes skikkelig.
4) Plasser ovnen på et stabilt underlag og i minst 85 cm høyde, utenfor barns rekkevidde ettersom døren kan bli veldig varm under tilberedningen.
5) Kontroller at det etter plassering av apparatet blir et fritt rom på 5 cm mel-
lom ovnens overflater, sideveggene og den bakre delen samt minst 20 cm over ovnen (fig. 6).
6) Luftinntaket må ikke blokkeres eller på annen måte tettes til. Plasser aldri gjen­stander oppå ovnen, og kontroller at spaltene for luft- og dampavløp (oppå ovnen) ALLTID ER ÅPNE ( fig. 7).
14) Etter oppvarming av barnemat (i tåteflaske eller på boks/i glass) bør man ALLTID kontrollere temperatu-
ren før barnet mates, for å unngå brannskader (fig. 5). Vi anbefaler også att maten røres godt om eller ristes for å oppnå en jevn temperatur). Hvis du bruker en av de steriliseringsapparater for tåteflasker som finnes i handelen ska du ALLTID kon­trollere at beholderen er fylt med den mengde vann som produsenten har angitt før ovnen startes.
20 cm
5 cm
fig. 6
fig. 7
N•30lt.DL 20-11-2001 10:57 Pagina 64
65
Kapitel 1 – generelle opplysninger
1.4 MEDFØLGENDE TILBEHØR
NEDRE RIST
Funksjonen kun ventilert ovn
For alle typer tradisjonell tilbered­ning, spesielt egnet for baking.
ØVRE RIST
Funksjonen kun grill
For alle typer grilling.
ROTERENDE TALLERKEN
Den roterende tallerkenen kan brukes med samtlige funksjoner.
REKTANGULÆR RIST
Kun med funksjonen ventilert ovn
For alle typer tradisjonell tilbered­ning i store firkantede former. Maten skal naturligvis blandas eller røres om under tilberedningen. Plasser denne risten direkte på ovnens bunn. Den roterende tallerkenen (H) kan bli liggende på sin plass.
Denne funksjonen må ikke brukes under tilberedning med mikrobøl­ger.
Kombinert funksjon mikrobølgeovn + ventilert ovn og mikrobølgeovn + grill
For hurtig tilberedning av kjøtt, pote­ter, noen desserter som hever seg og gratinerte retter (f.eks. lasagne).
7) Plasser sokkelen (I) midt i den runde delen og legg den roterende tallerkenen (H) på sokkelen. Stiften (D) skal settes inn i det egnede hullet midt i den rote­rende tallerkenen.
NOT A BENE : plasser ikke ovnen oppå eller i nærheten av varmekilder (f.eks.
oppå et kjøleskap) (fig. 8).
8) Plasser apparatet slik at støpselet og stikkontakten enkelt kan nås også etter installasjonen.
9) Kontroller at nettspenningen er den samme som anvist på apparatets merkeskilt og at stikkontakten er kor­rekt jordet: Produsenten fraskriver seg ethvert ansvar hvis denne forskriften ikke respekteres.
fig. 8
N•30lt.DL 20-11-2001 10:57 Pagina 65
66
Kapitel 1 – generelle opplysninger
1.5 PASSENDE BEHOLDERE/KAR
Med funksjonene kun mikrobølgeovn eller med kombinerte funksjoner kan man bruke alle typer glassbehol­dere (helst ildfaste pyrex), keramikk, porselen, terrakotta, under forutsetning at de ikke har dekorasjoner eller deler i metall (gulldekor, håndtak, føtter). Man kan også bruke plastbeholdere som tåler varme, men kun ved tilberedning med funksjonen "kun mikrobølgeovn". Hvis man fortsatt skulle være i tvil angående en beholder kan man utføre denne enkle testen: Sett den tomme beholderen inn i ovnen i 30 sekunder med Maksimaleffekt (funksjonen "kun mikrobølgeovn"). Hvis beholderen forblir kald eller bare blir litt varm er den passende for tilberedning i mikrobølgeovn. Om den derimot skulle bli veldig varm (eller det skulle oppstå gnister) er den ikke egnet. Det går selv an å bruke behol­dere av plast som tåler varme. For hurtig oppvarming kan man bruke papirservietter, pappbrikker og engang­stallerkener i plast som underlag. Når det gjelder form og størrelse er det viktig at rotasjonen ikke forhindres.
Beholdere av metall, tre, bambus og krystall er ikke egnet for tilberedning i mikrobølgeovn.
Tenk på at idet mikrobølgene varmer maten og ikke beholderen kan du koke maten direkte på serveringstal­lerkenen og sådan unngå bruk og oppvask av kasseroller. Tenk allikevel på at maten kan avgi varme til tal­lerkenen og derfor anbefaler vi at man i alle tilfeller bruker grytelapper. Hvis ovnen er innstilt på funksjonene "Kun ventilert ovn" eller " Kun grill" kan man bruke alle typer tilbered­ningsbeholdere for ovn. Man skal i alle tilfeller følge forskriftene i følgende tabell:
Metallkar
Papir eller
kartong
Plast
Aluminiums
-folie
TerrakottaKeramikk
Ildfast
glass/pyre
x
Glass
NEIJAJANEIJAJAJAJA NEINEINEINEIJAJAJANEI
JANEINEIJAJAJAJANEI
Funksjonen " Kun mikrobølgeovn"
"Kombinerte" funksjoner
Funksjonen
"Kun ventilert" “Kun grill"
N•30lt.DL 20-11-2001 10:57 Pagina 66
67
1.6 GENERELLE REGLER OG RÅD VED BRUK AV OVNEN
Kapitel 1 – generelle opplysninger
1) En av de viktigste inngrepene som må utføres er å blande maten flere gan-
ger under tilberedningen: På denne måten blir temperaturen jevnere og til­beredningstiden forkortes.
2) Man bør også vende maten under tilberedningen.
3) Matvarer med skinn eller skall (for eksempel epler, poteter, tomater, pølse,
fisk) skal stikkes hull på med en gaf fel på flere steder slik at dampen kan komme ut og skinnet eller skallet ikke sprekker (Fig. 9).
4) Hvis man skal tilberede mange porsjoner av samme matrett, for eksempel
kokte poteter, bør de plasseres i ring i en form for å oppnå en jevn tilbe­redning (Fig. 10).
5) For å unngå at det oppstår kondens inne i mikrobølgeovnen, på underla-
get eller rundt døren kan man dekke retten med gjennomsiktig plastfolie,
vokspapir, glasslokk eller helt enkelt med en opp ned-vendt tallerken.
Matvarer som inneholder mye vann (f. eks. grønnsaker) tilberedes dessu­ten bedre om de er tildekket. Dessuten holdes ovnen ren innvendig på dette viset. Bruk gjennomsiktig plastfolie som er spesielt laget for bruk i mik-
robølgeovner.
6) Med funksjonen "Kun mikrobølgeovn" samt med de "Kombinerte" funksjo-
nene må man absolutt ikke for varme ovnen ei heller la den fungere på
tomgang (uten mat inni) da dette kan forårsake gnister og skader på apparatet.
7) Kok ikke egg med skallet på (fig. 11):
Det trykket som oppstår inne i egget kan få det å eksplodere, også etter endt tilberedning. Varm ikke egg som allerede er kokte, om de da ikke er i form av eggerøre.
8) Glem ikke å åpne matretter i vakuumforpakninger eller forseglede forpak-
ninger før de varmes opp eller tilberedes i ovnen. Ellers vil trykket i behol­deren stige og kan gjøre at den eksploderer , selv etter avsluttet tilberedning.
fig. 9
fig. 10
fig. 11
N•30lt.DL 20-11-2001 10:57 Pagina 67
68
2.1 INNSTILLING AV KLOKKEN
Når apparatet tilkobles el-nettet for første gang, eller etter et strømavbrudd, vises fira tegn (--:--) på displayet. Gå frem på følgende vis for å stille inn klokken:
68
KAPITEL 2 - PROGRAMMERINGER OG FUNKSJONSINNSTILLINGER
T rykk på tasten CLOCK (6).
(På display 1 blinker timetallet).
1
Still inn ønsket timetall gjen­nom å rotere knotten TIME ADJUST (14).
(På display 1 blinker timetallet).
2
T rykk på nytt på tasten CLOCK
(6).
(På display 1 blinker minuttallet).
3
Still inn ønsket minuttall ved å vri på knotten TIME ADJUST (14).
(På display 1 blinker minuttallet).
4
T rykk på nytt på tasten CLOCK
(6).
(På displayet vises den innstilte tiden).
5
For å stille klokken inn på nytt trykker man på tasten CLOCK (6) og foretar siden en ny innstilling av tiden i samsvar med fremgangsmåten som er beskrevet ovenfor.
Man kan vise det aktuelle klokkeslettet selv når ovnen er i drift ved å trykke på tasten CLOCK (6) (Klokkeslettet vises i omtrent 2 sekunder).
N•30lt.DL 20-11-2001 10:57 Pagina 68
69
Kapitel 2 - programmeringer og funksjonsinnstillinger
Kun mikrobølgeovn Automatisk opptining Kombinert mikrobølgeovn
og ventilert ovn
Kombinert mikrobølgeovn og grill Kun ventilert ovn Kun grill
Still inn tilberedningstiden, uttrykt i minutter, ved å vri på knotten TIME ADJUST (14). Konsulter alltid tabellene som fin­nes i Kapittel 3 ved valg av tilbe­redningstid.
2
Med funksjonene
Kun mikrobølgeovn Kombinert mikrobølgeovn + ven-
tilert ovn Kombinert mikrobølgeovn + grill
3
velg mikrobølgeovnens effektnivå ved å trykke på tasten POWER LEVEL (EFFEKTNIVÅ) (5) gjentatte gan­ger inntil den ønskede effekten, uttrykt i tall, blinker ovenfor display 2 (nederst). Konsulter alltid tabellene som finnes i Kapittel 3 ved valg av effekt.
Merknad:
• Det er ikke nødvendig å stille inn effektnivået for funksjonen automatisk opptining.
• Ved den kombinerte funksjonen mikrobølgeovn + ventiler t ovn er høyest mulig effektnivå 750 Watt
• Det innstilte effektnivået kan forandres selv under pågående tilberedning gjennom å trykke på tasten POWER LEVEL (EFFEKTNIVÅ) (5).
2.2 PROGRAMMERING AV TILBEREDNING
1. Trykk på FUNKTION-tasten (3) (funksjonsinnstilling) og velg ønsket funksjon. Funksjonen vises i form av et lysende symbol på display 1. Tilgjengelige funksjoner:
1
INDIKATOR INNSTILT FUNKSJON
INDIKATOR
INNSTILT FUNKSJON
N•30lt.DL 20-11-2001 10:57 Pagina 69
70
Kapitel 2 - programmeringer og funksjonsinnstillinger
4 Med funksjonene:
Kombinert mikrobølgeovn + ventilert ovn Kun ventilert ovn
4
Still inn ønsket tilberedningstid ved å trykke på tasten TEMPERATURE °C (4) gjentatte ganger inntil displayet 2 (nederst) viser den ønskede temperaturen. Konsulter alltid tabellene som finnes i Kapittel 3 ved valg av temperatur.
MERKNAD:
• Når tilberedningen er startet viser display 2 den reelle temperaturøkningen inne i ovnen.
• Når den ønskede temperaturen er oppnådd, høres et akustisk signal ( tre lydsignaler). Display 2 fortsetter å vise den innstilte temperaturen under tilberedningen.
• det går også an å enkelt forandre på den innstilte temperaturen under tilberedningen, ved å trykke på tasten TEMPERATURE °C (4).
Når tilberedningstiden avsluttes høres et akustisk signal (3 lydsigna­ler) og på displayet vises teksten "END". Åpne døren og ta ut maten ( klokkeslettet vises eller, hvis ovnen er varm, vises teksten "COOL" - se Merknad under).
6
Merknad:
• Man kan når som helst kontrollere hvordan den innstilte tilberedningen forløper ved å åpne døren og granske maten. Mikrobølgestrålingen avbrytes på dette viset og ovnens funksjon gjenopptas når man stenger døren igjen og trykker på tasten START (13).
• Hvis man av noen grunn vil avbryte matlagningen uten å åpne døren behøver man bare å tr ykke på tasten STOP/CLEAR (12).
• Hvis man i stedet vil avslutte tilberedningen gjør man følgende:
- trykk en gang på tasten STOP/CLEAR (12) hvis ovnsdøren er åpen.
- trykk to ganger på tasten STOP/CLEAR (12) hvis ovnsdøren er stengt og ovnen er i bruk. På displayet vises klokken.
• Denne modellen er utstyrt med en automatisk nedkjølningssyklus som trer i funksjon når ovnen er veldig varm (f.eks. etter lange tilberedningstider med termiske funksjoner). I løpet av denne syklu­sen vises teksten "
COOL
" på display 1. Ventilatorene og ovnslampen fortsetter å fungere (de slår
seg selv av automatisk).
Etter alle typer tilberedninger fortsetter ovnslampen og kjølviften å fungere helt til ovnsdøren åpnes.
Starte tilberedningsprosessen ved å trykke på tasten START (13). På display 1 vises den resterende tiden som mangler til tilberedning­stidens slutt og hvis funksjonen forutser dette, vises temperaturen på display 2.
5
Merknad:
hvis tilberedningsprosessen av en eller annen anledning ikke settes i gang, nullstilles samtlige inn-
stillinger automatisk etter 2 minutter.
N•30lt.DL 20-11-2001 10:57 Pagina 70
71
Trykk på tasten START (13). Overgangen fra opptining till tilberedning angis med hjelp av et aku-
stisk signal.
5
Kapitel 2 - programmeringer og funksjonsinnstillinger
2.3 AUTOMATISK OPPTINING- OG TILBEREDNINGSSEKVENS
Gå frem på følgende måte for å programmere en automatisk opptinings- og tilberedningssyklus i rekkefølge:
Still inn funksjonen automatisk oppti­ning ved å trykke to ganger på FUNCTION-tasten (3) (funksjonsinn­stilling). På displayet vises indikatoren for automatisk opptining.
1
Still inn opptiningstiden (uttrykt i
minutter) ved å vri på knotten TIME
ADJUST (14).
2
Still så inn påfølgende tilberedning ved å velge den ønskede funksjonen med FUNCTION-tasten (3) (funksjon­sinnstilling) til de aktuelle indikatorene vises
(f.eks. funksjonen kombinert mikrobølgeovn + ventilert ovn).
3
Still inn tilberedningstiden, og hvis funksjonen krever dette, mikrobøl­geeffekten og ovnstemperaturen i samsvar med forskriftene i forrige paragraf (par. 2.2).
4
+
N•30lt.DL 20-11-2001 10:57 Pagina 71
72
Kapitel 2 - programmeringer og funksjonsinnstillinger
2.4 HVORDAN GJENOPPKALLE FØRPROGRAMMERTE OPPSKRIFTER (AUTOMATIC FUNCTION-TASTER)
Trykk på tasten for ønsket "AUTOMATIC FUNCTION". (på displayet blinker indikatorene for den forhåndsinnstilte tilberedning stiden og temperaturen samtidig som indikatorene for den førprogram­merte funksjonen og effektnivået tennes). Konsulter paragraf 3.8 for valg av passende meny.
Trykk på tasten START (13) for å sette tilberedningen i gang.
2
1
Når den innstilte tilberedningstiden er over, høres tre lange signaler og på displayet vises teksten “End”.
3
2.5 HURTIG OPPVARMNING
Denne funksjonen er veldig nyttig når man vil varme små mengder mat eller drikke.
Trykk på tasten START (13): Ovnen starter med maksimal effekt i 30 sekunder . Ved å trykke på tasten nok en gang kan man øke tiden med 30 sekunder om gangen i opptil maksimalt 3 minutter.
Denne funksjonen aktiveres kun hvis den utføres innen 1 minutt etter at maten er plassert i ovnen. Hurtig oppvarmning kan også brukes for å fullføre tilberedningen.
Når tilberedningen er satt i gang kan den innstilte tilberedningstiden justeres med maksimalt 60 minutter med hjelp av knotten TIME ADJUST (14).
2.6 BARNESIKRINGER
Ovnen er utstyrt med en sikkerhetsanordning som forhindrer at de innstilte tilberedningstidene forandres under selve tilberedningen for å unngå at tilberedningstiden ufrivillig forlenges ( matrettene kan brennes!) Sperreanordningen aktiveres på følgende sett:
Trykk inn tasten STOP/CLEAR (12) i 5 sekunder.
Et kort lydsignal høres: etterpå er det ikke mulig å justere tilberedningstidene for de følgende tilbered­ningsprosedyrene.
For å utelukke sperreanordningen, skal tasten STOP/CLEAR (12) holdes trykt inne til et lydsignal høres.
2.7 TALLERKENENS STOPP-TAST
Hvis store beholdere/tilberedningskar (eller kar med håndtak) som ikke kan rotere skal brukes, kan den rote­rende tallerkenens bevegelse utelukkes. Trykk på TALLERKENENS STOPP-tast (15). Dette er mulig først etter at en tilberedningsfunksjon er innstilt: Den lysemitterende dioden høyest oppe til høyre begynner å blinke. Etter å ha trykket på START, blinker lysdioden ytterligere 5 ganger, og etterpå lyser den fast under den innstil­te tiden; for å oppnå et godt sluttresultat skal maten blandes/røres om i flere ganger under tilberedningen. Funksjonen TALLERKENENS STOPP forblir aktiv selv under neste tilberedning, helt til TALLERKENENS STOPP- TAST trykkes inn igjen. Den maksimal effekten med funksjonen kun mikrobølgeovn er på 750 W ( reduseres automatisk av den elek­troniske kontrollen når TALLERKENENS STOPP-TAST settes i gang).
2.8 "MEMOTIME"-FUNKSJONEN
Denne funksjon gjør det mulig å bruke timeren, UTEN at ovnen fungerer, i opptil 60 minutter.
• Trykk på FUNCTION-tasten til tre strektegn vises på display 2, still inn ønsket tid ved å vri på knotten TIME
ADJUST (14) og sett på ovnen med tasten START (13).
• Når tiden er over høres tre lydsignaler og på display 1 vises teksten END.
N•30lt.DL 20-11-2001 10:57 Pagina 72
73
19 - 21
4 - 6
10 - 12
5 - 7
10 - 12
5 - 7 6 - 8
25 - 27 25 - 27 13 - 15
8 - 10
7 - 9
8 - 10
10 - 12
8 - 10
4 - 6 5 - 7 7 - 9
1 - 2 2 - 4 2 - 4 2 - 4
8 - 10
5 - 7 3 - 5
3.1 OPPTINING
• Frosne matvarer kan settes inn direkte i ovnen i plastposer eller plastfolie eller i sin egen forpakning, under forut­setning at disse mangler metalldeler (f. eks. omslag eller lukkepunkter).
• Visse matvarer, som grønnsaker og fisk, behøver ikke tines helt før de tilberedes.
• Retter i saus og stuinger tiner bedre og hurtigere om man rører om dann og vann og vender og/eller deler bite­ne.
• Kjøtt, fisk og frukt taper væske under opptining. Det anbefales derfor å la dem tine i en skål.
• Det er praktisk å legge hver enkel kjøttbit i en egen pose før de legges i fryseren. På dette viset sparer man tid under tilberedningen.
• Umiddelbart etter opptiningen og før tilberedningen innledes, er det viktig å respektere hviletiden: med hviletid (uttrykt i minutter) mener man den tiden som maten skal hvile for at temperaturen skal kunne spres ytterligere inne i den.
KJØTT
• Steiker (svin, nøt, kalv, etc.)
• Biff, koteletter, kjøttskiver
• Gryta, gulasj
• Kjøttdeig
• Hamburgere
• Pølse
FUGL
• And, kalkun
• Hel kylling
• Kylling i biter
• Kyllingbryst
GRØNNSAKER
FISK
• Filetter
• Fiskebiter
• Hel fisk
• Reker
MEIERIPRODUKTER
• Smør
• Ost
• Fløte
BRØD
• 2 middelstore kuvertbrød
• 4 middelstore kuvertbrød
• Brødskiver
• Grovbrød i skiver
FRUKT
Jordbær, plommer, kirsebær, rips, aprikoser
• Bringebær
• Bjørnebær
1 kg 200 gr 500 gr 250 gr 500 gr 200 gr 300 gr
1,5 kg
1,5 kg 850 gr 300 gr
300 gr 400 gr 500 gr 400 gr
250 gr 250 gr 200 ml
150 gr 300 gr 250 gr 250 gr
500 gr 300 gr 250 gr
Vend opp og ned etter halve opptiningstiden.
Se anmerking
*
Vend kyllingen oppned etter halve opptiningstiden. Skyll med varmt vann etter hviletiden for å løsne eventuelle isrester.
Dypfrosne grønnsaker behøver ikke å tines opp før tilberedning.
Vend fisken oppned etter halve opptiningstiden.
Ta bort aluminiumfolie eller metalldeler. Ost skal ikke tines helt. Respekter hviletiden. Fløten skal løsnes fra beholderen og plasseres på en tallerken.
Legg brødet direkte på den roterende tallerkenen.
Rør om 2-3 ganger. Rør om 2-3 ganger. Rør om 2-3 ganger.
20
5 10 15 15 10 10
20 20 10 10
7
7
7
7
10 15
5
3
3
3
3
10 10
6
Ingen Ingen Ingen Ingen Ingen Ingen Ingen
Ingen Ingen Ingen Ingen
Ingen Ingen Ingen Ingen
Ingen Ingen Ingen
Ingen Ingen Ingen Ingen
Ingen Ingen Ingen
TYP
MENGDE
TILBEREDNINGSTID
i minutter
MERKNADER/RÅD HVILETID
PASSENDE
RIST
KAP.3- BRUK AV OVNEN:
ANVISNINGER OG TIDTABELLER
TIDTABELL FOR OPPTINING MED FUNKSJONEN "AUTOMATISK OPPTINING"
*
Disse angivelsene passer til å utføre en opptiningstest for kjøttdeig i samsvar med Forskriften IEC 705, paragraf 18.3 ( se side 2). Snu kjøt­tet oppned etter halve tiden. Kjøttet skal plasseres direkte på den roterende tallerkenen. Ytterligere opplysninger om dette og andre Pre­stasjonstester i samsvar med Forskriften IEC 705 kan innhentes i tabellen på side 2.
N•30lt.DL 20-11-2001 10:57 Pagina 73
74
3 5
5
5
“ “
“ “
5
“ “
5
“ “ “
5
“ “ “
4 - 5
0’.10”-0’.15” 0’.15”-0’.20”
0’.30”-0’.35”
3 - 5 3 - 5 2 - 4
4 - 6 4 - 6
3 - 5
5 - 7 4 - 6 2 - 4
6 - 8
5 - 7 6 - 8
3 - 5
1’30” - 2’ 1’.15” - 1’.45” 1’.15” - 1’.45”
3 - 4
1’.15” - 1’.45”
1 - 1’.30” 0’.45” - 1’.15”
2 - 3
3.2 OPPVARMING
Oppvarming av mat er den funksjonen med hvilken mikrobølgeovnens anvendbarhet og effektivitet best kommer till sin rett. Jevnført med tradisjonelle oppvarmingsmetoder gir mikrobølgene en klar tidsbesparing, hvilket også medfører en energibe­sparing.
• Maten (spesielt frossen mat) bør var mes til en temperatur på minst 70°C (den skal være brennhet!). Den blir for het til å kunne spises umiddelbart, men man kan være sikker på at den blir helt bakteriefri.
• Følg alltid nedenstående regler for å var me ferdiglagde eller frosne retter:
- Ta maten ut av metallbeholdere.
- Dekk med plastfolie (for mikrobølgeovn) eller smørpapir. På dette viset beholdes den naturlige smaken helt og ovnen hol­der sig renere. Man kan også dekke maten med en oppned-vendt tallerken.
- Rør om i eller snu maten så ofte som mulig for å skynde på oppvarmingen og fordele varmen jevnere.
- Følg nøye tidsangivelsene på frossenpakningene, men tenk på at de ikke alltid stemmer og at tiden iblant må økes.
• Frossen mat må tines før oppvar mningen påbegynnes. Jo lavere temperatur matvarene har fra begynnelsen, desto len­gre tid kreves for oppvarmningen.
Viktig: Visse matretter kan enkelt varmes opp med hjelp av de førprogrammer te oppskriftene "AUTOMATIC FUNCTION" (se tabellen på side 78 ).
Kap.3 - bruk av ovnen: anvisninger og tidtabeller
TYPE
MENGDE FUNKSJON EFFEKTNIVÅ
TILBEREDNINGSTID
i minutter
MERKNADER/RÅD
100 gr
50-70 gr
125 gr 240 gr
400 gr 400 gr 300 gr
400 gr 400 gr
300 gr
400 gr 400 gr 300 gr
300 gr
400 gr 400 gr
300 gr
180 cc 150 cc 100 cc 300 cc
180 cc 150 cc 100 cc 300 cc
“ “
“ “
“ “
“ “ “
“ “
“ “ “ “
“ “ “ “
Hell opp på en tallerken. Rør om i glasuren en gang. Legg til ett minutt for smelting av smør.
Ta bort metallpapiret. Varm tåteflasken uten tåtesmokk og rist
umiddelbart etter oppvarmningen for å fordele temperaturen jevnt.
Kontrollere innholdets temperatur før du gir den til barnet. Minsk den angitte tiden noe om melken er romtemperert. Bland godt hvis man bruker pulvermelk idet pulverrester kan ta fyr. Bruk kun pastorisert melk.
Med dette menes pakninger med ferdiglagd mat av ulike slag som selges i handelen og som skal varmes til 70°C. Ta maten ut av eventuelle metallforpakninger og legg den direkte på den tallerkenen den skal serveres på. Maten skal alltid vara tildekket for beste resultat.
Med dette menes ferdiglagd mat av ulike sorter som skal varmes opp til 70°C. Legg matporsjonen direkte på den tallerkenen den skal serveres på og dekk den alltid til, enten med gjennomskinnelig plastfolie eller med en oppned-vendt tallerken.
Med dette menes pakninger med ferdiglagd frossen mat av ulike sorter som skal varmes opp til 70°C direkte i forpakningen. Hvis forpakningen er av metall legger man maten direkte på den tallerkenen den skal serveres på og øker tilberedningstiden med noen minutter.
Ta de råe matvarene ut av pakningene og legg dem i et kar som kan brukes i mikrobølgeovn og dekk matvarene til. Med dette mener man porsjoner med ferdiglagd frossen mat av ulike slag som skal varmes opp til 70°C. Legg matporsjonen direkte på den tallerkenen den skal serveres på og dekk den alltid til, enten med en opp ned-vendt tallerken eller en ildfast pyrexform. Kontroller at maten er skikkelig varm i midten og rør om hvis dette er mulig.
Alle drikker skal røres om etter oppvarmingen slik at temperatu­ren fordeles jevnt. Supper bør tildekkes med en oppned-vendt tal­lerken.
Alle drikker skal røres om i etter oppvarmingen slik at temperatu­ren fordeles jevnt. Supper bør tildekkes med en oppned-vendt tal­lerken.
TABELL FOR OPPVARMINGSTIDER
Å TØ OPP MAT
• Sjokolade/glasur
• Smør
FRA KJØLESKAPSTEMP. (5/8°C) OPP TIL 20/30°C
• Yoghurt
• Tåteflaske
FERDIGLAGET MAT FRA KJØLESKAPSTEMP. (opprinnelig temperatur 5/8°c) opp til cirka 70°C
• Forpakning med lasagne eller fylt pasta
• Forpakning med kjøtt med ris og/eller grønnsaker
Forpakning med fisk og/eller grønnsaker
Tallerken med kjøtt og/eller grønnsaker
• Tallerken med pasta, cannelloni eller lasagne
• Tallerken med fisk og/eller ris
FROSNE RETTER SOM SKAL VARMES/TILBEREDES (opprinnelig temperatur -18°/-20°C) opp til cirka 70°C
• Forpakning med lasagne eller fylt pasta
• Forpakning med kjøtt med ris og/eller grønnsaker
• Forpakning med fisk og/eller forkokte grønnsaker
• Forpakning med fisk og/eller råe grønnsaker
Porsjonspakning med kjøtt og/eller grønnsaker
• Porsjonspakning med cannelloni eller lasagne
Porsjonspakning med fisk og/eller ris
KJØLESKAPSKALDE DRIKKER (5-8°C) opp til cirka 70°C
• 1 kopp vann
• 1 kopp melk
• 1 kopp kaffe
• 1 tallerken suppe
ROMTEMPERERTE DRIKKER
fra 20-30°C til cirka 70°C
• 1 kopp vann
• 1 kopp melk
• 1 kopp kaffe
• 1 tallerken suppe
N•30lt.DL 20-11-2001 10:57 Pagina 74
75
4 4
4 4 4 3 5 4
-
-
-
45-50 25-30
20
50 30-35 20-25 30-35 10-15 16-18
10-12 10-12
190°C 180°C
­190°C 190°C 180°C
-
-
-
-
-
5 5
5 5 5
-
-
-
12
8
12
8
12-15
30
40
45
-
-
-
-
-
200°C
160°C
190°
+
3.3 - TILBEREDNING AV FORRETTER OG PASTARETTER
Supper generelt krever mindre væske enn ved tradisjonell tilberedning idet avdunstningen er veldig liten i mik­robølgeovner. Vent med å tilsette salt til etter tilberedningen eller under hviletiden, idet salt tørker ut. Det må nevnes at tiden som kreves for å koke ris i mikrobølgeovn (dette gjelder også for pasta) er omtrent den samme
som om man koker det på vanlig vis på komfyren. Fordelen med å laga en risotto i mikrobølgeovn er at man ikke behøver å røre om hele tiden ( 2-3 ganger er tilstrekkelig).
Kap.3 - bruk av ovnen: anvisninger og tidtabeller
TILBEREDNINGSTID
i minutter
•Lasagne
•Romerske potetnudler
•Gratinert makaroni
•Risotto
•Pizza
•Fersk Quiche Lorraine
•Frossen Quiche Lorraine
TYPE
MENGDE FUNKSJON
EFFEKTNIVÅ
TEMPERATUR
MERKNADER/RÅD
PASSENDE
RIST
1100 gr
600 gr
1500 gr
300 gr.
ris
800 gr
800 gr
550 gr
Angitt tid er beregnet på rå pasta. Hvis pastaen er forhåndskokt rekker det med 8 min. tilberedningstid med kombinert MIKROBØLGEOVN/GRILL
Unngå for store mengder.
Pastaen skal kokes for seg på forhånd..
Alle ingrediensene plasseres i en form som kan brukes i mikrobølgeovn og tildekkes med gjennomsiktig plastfolie (til 300 g ris behøver du 750 g suppe med ovnen på maksimal effekt i cirka 12-15 minutter).
Bred pizzaen ut på et bakepapir på plate eller i en kakeform i metall med uttakbar bunn. Varm opp ovnen til 200°C.
Bruk en kakeform med håndtak (ovnen skal forvarmes).
Legg i en langpanne i metall (ovnen skal forvarmes).
Nedre
Nedre Nedre
Ingen
Nedre
Nedre
Nedre
3.4 - TILBEREDNING AV KJØTT
Tilberedningstiden er avhengig av bitenes størrelse samt likeensartethet: grillspyd blir fortere ferdig enn en stek da grillspydene består av mindre, like store kjøttbiter. For å vedlikeholde stekenes, kyllingenes og grillspydenes mørhet kan man tilsette 1/2 glass vann i begynnelsen av tilberedningen.
TILBEREDNINGSTID
i minutter
•Steker (svin, okse)
•Rullestek
•Kjøttbolle, karbonade
•Hel kylling
•Kylling i biter
•Grillspyd
•Gulasj
•Kyllingbryst
•Kalv- eller grisekotelett
•Pølse
•Hamburger
TYPE
MENGDE FUNKSJON
EFFEKTNIVÅ
TEMPERATUR
MERKNADER/RÅD
PASSENDE
RIST
1000 gr
800 gr
900 gr
1200 gr
850 gr 600 gr
1500 gr
500 gr 3 biter
3 biter 3 biter
La litt fett være igjen rundt kjøttet for å unngå at det tørker ut. Bruk ikke for mye krydder/saus.
Bland 500 g malt oksekjøtt med egg, skinke, raspet brød osv. Tilsett litt olje og en skvett hvitvin.
Se merknad
*
Stikk hull på skinnet slik at fettet kan renne ut. Se merknad
**
Rør om en gang under tilberedningen. Snu maten etter halve tilberedningstiden. Lag maten uten å dekke den til og rør om 2-3 ganger. Snu maten etter halve tilberedningstiden. Varm opp ovnen i 3 minutter. Snu etter halve tilberedningstiden idet
grillelementet kun varmer ovenifra. Varm opp ovnen i 3 minutter. Snu etter halve tilberedningstiden idet
grillelementet kun varmer ovenifra. Varm opp ovnen i 3 minutter. Snu etter halve tilberedningstiden idet
grillelementet kun varmer ovenifra.
Nedre Nedre
Ingen Nedre Nedre Nedre
Ingen
Ingen
Øvre Øvre Øvre
+
*
Disse anvisningene passer for å utføre tilberedningstest for kjøttdeig i samsvar med Forskriften IEC705, paragraf 17.3 test C. Dekk beholderen med plastfolie for mikrobølgeovn. Ytterligere opplysninger om denne og andre Prestasjonstester i samsvar med Forsk­riften IEC705, gjengis i tabellen på side 2.
**
Disse anvisningene passer for å utføre tilberedningstest i samsvar med Forskriften IEC705, paragraf 17.3, test F. Ytterligere opply­sninger om denne og andre Prestasjonstester i samsvar med Forskriften IEC705, gjengis i tabellen på side 2.
N•30lt.DL 20-11-2001 10:57 Pagina 75
76
TILBEREDNINGSTID
i minutter
TYPE
MENGDE FUNKSJON
EFFEKTNIVÅ
TEMPERATUR
MERKNADER/RÅD
PASSENDE
RIST
3.5 - TILBEREDNING AV GRØNNSAKER OG GRØNNSAKSRETTER
Grønnsaker beholder sin friske farge og sitt næringsinnhold bedre når de tilberedes i mikrobølgeovn enn ved tradisjonell matlaging. Før tilberedningen innledes skal grønnsakene skylles og rengjøres. Større grønnsaker skal skjæres i like store biter. Tilsett cirka 5 matskjeer vann til 500 g grønnsaker (fiberrike grønnsaker krever mer vann). Grønnsaker som tilberedes med funksjonen KUN MIKROBØLGEOVN, skal alltid dekkes til med gjennomsiktig plastfilm for mikrobølgeovn. Rør om minst en gang etter halve tilberedningstiden og salt lett etter tilberedningen.
Viktig: Tidene i tabellen er kun omtrentlige og varierer alt etter matvarens vekt, utgangstemperatur samt konsistens og struktur.
Kap.3 - bruk av ovnen: anvisninger og tidtabeller
5 5 5 5 5 5 5 5 5 5
5 5
­5 5 5 5 5 5 5 5 5
­5 5 5 4 4 4 5
8-9 10-11 10-11
6-7
6-7
6-7
6-7
8-9 10-11
13
10 6-7 5-6
9-11
7-9 5-6 5-6 4-5 5-6
9-10
11-12
9-11
8-9
9-11
12
9
7-8
30-35 35-40
30 6-7
•Asparges
•Artisjokker
•Grønne bønner
•Brokkoli
•Rosenkål
•Hvitkål
•Rødkål
•Gulrøtter
•Blomkål
•Blomkål i bechamelsaus
•Selleri
•Aubergine
•Grillede aubergine
Ovnstekte aubergine med mozzarella og tomatsaus
•Purreløk
•Champingon
•Løk
•Spinat
•Erter
•Fennikel
•Gratinerte tomater
•Paprika
•Grillet paprika
•Fylt paprika
•Poteter
•Ovnsstekt poteter (ferske)
•Ovnsstekt poteter (dypfryst)
•Potetgrateng
•Squash
500 gr 300 gr 500 gr 500 gr 500 gr 500 gr 500 gr 500 gr 500 gr
1000 gr
500 gr 800 gr
4 skiver
1300 gr
500 gr 500 gr 250 gr 300 gr 500 gr 500 gr 800 gr 500 gr 4 deler
1400 gr
500 gr 500 gr 900 gr
1100 gr
(totalt)
500 gr
Skjær i 2 cm store biter
Det er bedre å bruke artisjokkbunner
Skjær i biter Del opp i ”buketter” Tilberedes hele Tilberedes hel Tilberedes hel Skjær i lika store biter Del opp i buketter
Tiden er beregnet på rå blomkål. Med forkokt blomkål er 10 min. med kombinert mikrobølgeovn /grill tilstrekkelig.
Del opp i biter Skjær i terninger
Forvarm i 3 min. Snu maten etter halve tilberedningstiden Auberginene kan friteres eller grilles på forhånd.
Tilberedes hel
Tilberedes hele. Vann er ikke nødvendig.
Hele med samme størrelse. Vann er ikke nødvendig.
Skyll, la vannet renne av og dekk maten til.
Skjær i fire biter. Skal helst være av samme størrelse
Skjær i biter.
Forvarm i 3 min. Snu etter halve tilberedningstiden.
Velg med fordel de flate og brede.
Skjær i like store biter. Rør om 2-3 ganger. Rør om 2-3 ganger. Se anmerkning
*
Tilberedes hele.
Ingen Ingen Ingen Ingen Ingen Ingen Ingen Ingen Ingen
Nedre
Ingen Ingen
Øvre
Nedre
Ingen Ingen Ingen Ingen Ingen Ingen
Nedre
Ingen
Øvre
Nedre
Ingen Nedre Nedre Nedre
Ingen
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
­190°C 200°C 170°C
-
+
+
*
Disse anvisningene passer for å utføre Kombinert tilberedningstest D i samsvar med Forskriftsprosjektet (3.dje utgave av IEC705) som finnes i dokumentet IEC 53H/69/CD. Ytterligere opplysninger om denne og andre Prestasjonstester i samsvar med Forskriften IEC705, gjengis i tabellen på side 2.
+
+
N•30lt.DL 20-11-2001 10:57 Pagina 76
77
Kap.3 - bruk av ovnen: anvisninger og tidtabeller
TILBEREDNINGSTID
i minutter
5-7 7-9
8-10
5-7 7-9 7-9
30
3.6 - TILBEREDNING AV FISK
Fisk kan tilberedes veldig fort og med et veldig godt resultat. Fisken kan tilberedes med litt smør eller olje (eller uten fett). Dekk maten med gjennomsiktig plastfolie. Skjær skar i skinnet om dette fortsatt er på fisken, filettene skal fordeles jevnt. Unngå å panere fisk med egg.
4 4 4 4 4 4 2
•Filetter
•Fisk i skiver
•Hel fisk
•Hel fisk
•Biter
•Reker
•Ovnsstekt fisk
TYPE
MENGDE FUNKSJON
EFFEKTNIVÅ
TEMPERATUR
MERKNADER/RÅD
PASSENDE
RIST
300 gr 300 gr 500 gr 250 gr 400 gr 500 gr 600 gr
Dekk maten med plastfolie. Dekk maten med plastfolie. Dekk maten med plastfolie. Dekk maten med plastfolie. Dekk maten med plastfolie. Dekk maten med plastfolie. Tilsett olje, et hvitløksfedd, en skvett vin og vann. Skal
ikke tildekkes.
Ingen Ingen Ingen Ingen Ingen Ingen
Nedre
-
-
-
-
-
-
190°
3.7 - TILBEREDNING AV DESSERTER OG KAKER
All type bakning krever en foroppvarming av ovnen til den temperaturen som angis i tabellen. Først når denne temperaturen er oppnådd (signaleres av 5 lydsignaler) kan kaken/desserten settes inn i ovnen.
TILBEREDNINGSTID
i minutter
25-30
35-40
55
90
40
40
16
8
30
2
4
-
-
-
-
5
5
2
•Nøttekake
•Kvarkkake
•Pai med syltetøy
•Plumkake
•Sukkerterte
•Valnøttkake
•Eggkake
•Lett sukkerbunn
•Lett sukkerbunn
TYPE
MENGDE FUNKSJON
EFFEKTNIVÅ
TEMPERATUR
MERKNADER/RÅD
PASSENDE
RIST
1100 gr
1500 gr
700 gr
950 gr
700 gr
650 gr
750 gr
475 gr
710 gr
Tilberedes i langpanne
Tilberedes i langpanne
Bruk en kakeform i metall
Bruk en rektangulær form
Bruk en kakeform i metall
Bruk en kakeform i metall
Se merknad
*
Se merknad
*
Se merknad
**
Nedre
Nedre
Nedre
Nedre
Nedre
Nedre
Ingen
Nedre
Nedre
170°C
160°C
160°C
160°C
160°C
160°C
-
-
160°C
*
Disse anvisningene passer for å utføre tilberedningstest i samsvar med Forskriften IEC705, paragraf
17.3 test A respektive B. Ytterligere opplysninger om denne og andre Prestasjonstester i samsvar med Forskriften IEC705, gjengis i tabellen på side 2.
**
Disse anvisningene passer for å utføre tilberedningstest E i kombinert funksjon i samsvar med Forsk­riftsprosjektet (3.dje utgave av IEC705) som finnes i dokumentet IEC 59H/69/CD. Husk å forvarme ovnen med kun viftefunksjon med nederste rist i bruk. Ytterligere opplysninger om denne og andre Prestasjonstester i samsvar med Forskriften IEC705, gjengis i tabellen på side 2.
N•30lt.DL 20-11-2001 10:57 Pagina 77
78
RÅDVAD DU KAN GJØRE
Kap.3 - bruk av ovnen: anvisninger og tidtabeller
3.8 - OPPVARMING/TILBEREDNING MED HJELP AV TASTENE “AUTOMATIC FUNCTION”
Tastene AUTOMATIC FUNCTION er 5 ulike program med "førprogrammerte" tilberedningstider, effektnivå og ovnstemperaturer; med hjelp av disse programmene kan man oppnå optimale resultater for de retter som besk­rives i påfølgende tabell.
TAST
(11) BEVERAGES
• Trykk 1 gang
• Trykk 2 ganger
• Trykk 3 ganger
• Trykk 4 ganger
• Varme opp 1 liten kopp kaffe (50 cc) med romtemperatur som utgangspunkt.
• Varme opp 1 kopp kaffe (125 cc) med romtemperatur som utgangspunkt.
• Varme opp 1 stor kopp kaffe (200 cc) med kjøleskapstemperatur som utgangspunkt.
• Varme opp 1 tallerken suppe (300 cc) med kjøleskapstemperatur som utgangspunkt.
Rør om vel slik at temperaturen fordeles jevnt etter oppvarming av drikken.
(8) JACKET POTATOES
• Trykk 1 gang
• Trykk 2 ganger
• Trykk 3 ganger
• Koke 200 g poteter
• Koke 400 g poteter
• Koke 600 g poteter
V ask potetene nøye med skallet på, stikk hull i dem med en gaffel og legg dem på den roterende tallerkenen. Server dem varme fylt med smør eller ost.
Viktig: Etter oppvarmingen kan maten og kokekarene være veldig varme. Bruk grytekluter eller grillvanter.
• Varme opp 1 porsjon (250-250 g)
• Varme opp 2 porsjoner (450-550 g)
Brukes for å varme mat som allerede er tilberedt og som er blitt oppbevart i kjøleskapet på serveringstallerkenen (den tallerkenen som man siden spiser av). Maten skal ikke tildekkes. Hvis det er snakk om forpakninger med ferdiglagde retter , skal maten tas ut av eventuelle aluminiumsformer/forpakninger og plasseres på en serveringstallerkenen.
Viktig: Etter oppvarmingen kan maten og kokekarene være veldig varme. Bruk grytekluter eller grillvanter.
• Varme opp 1 dypfryst pizza (250-500 g)
• Varme opp 1 porsjon (250-250 g)
• Varme opp 2 porsjoner (450-550 g)
Legg pizzaen direkte på den nedre risten. Plassere forpakningen på den roterende tallerkenen etter å ha fjernet eventuelle innpakningsmaterialer (folie, poser). Hvis forpakningen ikke passer til matlagning med mikrobølger (f.eks. metallformer) skal maten tas ut av forpakningen og plasseres på en serveringstallerken. Varm opp uten å dekke den til på den roterende tallerkenen.
(7) POPCORN
• Trykk 1 gang • Lage en 100 g pakke popcorn for mikrobølgeovn.
Les nøye gjennom instruksjonene på forpakningen og legg den på den roterende tallerkenen.
(10) READY MEALS
ferdiglagd mat med kjøleskapstemperatur (5-8°C)
• Trykk 1 gang
• Trykk 2 ganger
(9) PIZZA dypfryst pizza og ferdiglagde retter
• Trykk 1 gang
• Trykk 2 ganger
• Trykk 3 ganger
N•30lt.DL 20-11-2001 10:57 Pagina 78
79
KAPITEL 4: VEDLIKEHOLD OG RENGJØRING
Dra alltid støpselet ut av stikkontakten og vent til apparatet har kjølt seg ned før man utfører noen som helst form for vedlikehold eller rengjøring.
Takket være den spesielle emaljen som dekker innsiden av ovnen festes ikke spruter og matrester, hvilket gjør rengjøringsarbeidet spesielt enkelt. Hold alltid også dekslene for mikrobølgesutslipp (C) fritt fra fett og fettspruter.
Bruk ikke slipende rengjøringsmiddel, stålull eller kvesse metallverktøy for å rengjøre ovnen utvendig. Sørg dessuten for at vann eller flytende rengjøring­smiddel ikke trenger inn i utslippene for luft og damp oppe på apparatet. Man bør heller ikke bruke alkohol, slipende eller ammoniakkbaserte rengjø­ringsmidler for å rengjøre dørens inn- og utside.
Hold alltid dørens innside ren slik at den kan stenges ordentlig, og unngå at smuss og matrester festes mellom døren og ovnens front.
Rengjør luftinntakene på baksiden av ovnen regelmessig slik at de ikke tettes igjen etter hvert med støv og avleringer av skitt.
Med jevne mellomrom må man løsne den roterende tallerkenen (H) og sokkelen (I) for å rengjøre disse samt ovnens bunn.
Vask den roterende tallerkenen og sokkelen med nøytral såpe, til og med i opp­vaskmaskin.
Dypp ikke ned den roterende tallerkenen i kaldt vann etter en lengre oppvar­ming: Den store temperaturskilnaden kan få den til å sprekke.
Den roterende tallerkenens motor er plombert. Pass nøye på, på tross av dette, at det ikke trenger vann inn under den roterende tallerkenens stift (D) når bun­nen gjøres ren.
For å lette den innvendige rengjøringen kan det øvre elementet senkes ned hvis man først roterer keramikkroken.
VIKTIG: Sett elementet tilbake og hekt det fast etter rengjøringen. Ovnen må ikke brukes mens elementet er nedsenkt.
4.1 RENGJØRING
N•30lt.DL 20-11-2001 10:57 Pagina 79
80
4.2 VEDLIKEHOLD
Henvend deg til serviceverksted som er autorisert av produsenten hvis det skulle oppstå en feil eller om noe ikke fungerer som det skal. Før du ringer våre teknikere er det alltid best om du utfører følgende enkle kon­troller:
Kapitel 4 - Vvedlikehold og rengjøring
ÅRSAK/LØSNING
Døren er ikke ordentlig stengt.
Støpselet er ikke korrekt satt inn i stikkontakten.
Stikkontakten står ikke under strøm (kontrollere husets sik­ringer).
Når man lager mat som inneholder vann er det helt normalt at dampen som oppstår inne i ovnen kommer ut og kon­denserer inne i selve ovnen, på platen maten står på eller rundt døren.
Start aldri ovnen om den er tom med mikrobølgesfunksjo­nen eller en kombinert funksjon.
Brukikke beholdere av metall eller forpakninger med metalldeler ved matlaging i mikrobølgeovn.
Velg rett tilberedningsfunksjon eller øk tilberedningstiden.
Maten er ikke fullstendig tint før tilberedningen.
Velg rett tilberedningsfunksjon eller minsk tilberedningsti­den.
Rør om i maten under tilberedningen. Husk at maten blir bedre kokt om den skjæres i like store biter.
Den roterende tallerkenen står fast.
PROBLEM
Apparatet fungerer ikke.
Kondens på underlaget, inne i ovnen eller rundt døren.
Gnister inne i ovnen.
Maten blir ikke tilstrekkelig varm eller kokt.
Maten blir brent.
Maten blir ikke jevnt tilberedt.
Hvis ovnslampen skulle gå i stykker kan man fortsette å bruke apparatet uten problemer. Henvend deg til et autorisert Serviceverksted for å få lampen skiftet ut.
N•30lt.DL 20-11-2001 10:57 Pagina 80
Loading...