Sony STR-DA5800ES Users guide [fi]

4-433-536-21(1) (FI)
Kaiuttimien asentaminen
1
STR-DA5800ES
Tässä pika-asetusoppaassa kuvataan kaiuttimien, bassokaiuttimen, näytön ja Blu-ray Disc -soittimen kytkeminen, jotta voit nauttia monikanavaisesta tilaäänestä. Lisätietoja on viritinvahvistimen mukanatoimitetussa käyttöohjeessa.
Vasemmanpuoleisessa kuvassa on esimerkki 9.1-kanavaisesta kaiutinjärjestelmästä, jossa on 9 kaiutinta (etu-, etuylä-, taka- ja takakeskikaiuttimet sekä keskikaiutin) ja yksi bassokaiutin. Oikeanpuoleisessa kuvassa on esimerkki 7.1-kanavaisesta kaiutinjärjestelmästä, jossa on 7 kaiutinta (etu-, taka- ja takakeskikaiuttimet sekä keskikaiutin) ja yksi bassokaiutin.
Vasen etukaiutin
Oikea etukaiutin
Keskikaiutin
Vasen takakaiutin
Oikea takakaiutin
Vasen takakeskikaiutin
Oikea takakeskikaiutin
Vasen yläkaiutin
Oikea yläkaiutin
Bassokaiutin
Kaiuttimien asentaminen
Kaiuttimien kytkeminen
Näytön kytkeminen
Blu-ray Disc -soittimen
kytkeminen
Liitä kaikki virtajohdot
viimeiseksi
Kaiuttimien kytkeminen
2
10 mm
© 2012 Sony Corporation
Virran kytkeminen viritin
vahvistimeen
Viritinvahvistimen asetusten
määrittäminen
Näytön kytkeminen
3
Blu-ray Disc -soittimen kytkeminen
4
Virran kytkeminen viritinvahvistimeen
6
Viritinvahvistimen asetusten määrittäminen
7
Vaihda TV:n tuloksi se tuloliitäntä, johon viritinvahvistin on liitetty. Kun viritinvahvistimeen kytketään virta ensimmäisen kerran, loppukäyttäjän käyttöoikeussopimus (EULA) tulee näkyviin TV-ruutuun. Hyväksy EULA, jotta voit jatkaa Easy Setup -näyttöön. Määritä sitten viritinvahvistimen asetukset Easy Setup
-näytössä annettujen ohjeiden mukaisesti.
Liitä kaikki virtajohdot viimeiseksi
5
Pistorasiaan
Kun olet tehnyt vaiheet 1–7, käynnistä toisto Blu-ray Disc -soittimella.
Huomautuksia
Kun aloitat viritinvahvistimen käytön, paina ensin kauko-ohjaimen AMP-painiketta. Muutoin käyttökomentoja ei välttämättä kohdisteta viritinvahvistimeen.
Asenna Blu-ray Disc -soitin siten, että sillä voi toistaa monikanavaisia äänisignaaleja. Tarkista, että Sony Blu-ray Disc -soittimen Audio (HDMI)-, DSD Output Mode-, Dolby Digital/DTS-, Dolby Digital- ja DTS-asetuksiksi on määritetty Auto, On, Bitstream, Dolby Digital ja DTS tässä järjestyksessä (1. elokuuta 2012 lähtien).
Voit toistaa Internetissä olevaa videosisältöä kätevästi viritinvahvistimen avulla.
Kun kaikki edellä kuvatut kytkennät ja asetukset on tehty ja viritinvahvistin on liitetty reitittimeen lähiverkkokaapelilla, voit nauttia Internet-videoista valitsemalla toistettavan sisällön
Lisätietoja lähiverkkokaapelin kytkemisestä on viritinvahvistimen mukana toimitetun käyttöohjeen kohdassa 5: Verkkoyhteyden muodostaminen. Lisätietoja toiminnon käyttämisestä on viritinvahvistimen mukana toimitetun käyttöohjeen Internet­videoiden toistamista käsittelevässä osiossa.
.
Loading...