Pentax K200D User Manual [hu]

Tükörreflexes digitális fényképezgép
Használati útmutató
A legjobb teljesítmény elérése érdekében, a fényképezõgép használata elõtt, kérjük, olvassa el a használati útmutatót.
Köszönjük, hogy a PENTAX x típusú digitális fényképezõgépet választotta. Kérjük, a fényképezõgép használata elõtt, a gép biztonságos kezelése, valamint a gép szolgáltatásainak és jellemzõinek minél jobb kihasználása érdekében olvassa el a használati útmutatót. Kérjük, õrizze meg ezt az útmutatót, mivel hasznos lehet még a fényképezõgép mûködésének további megértéséhez.
Az alkalmazható objektívek
A fényképezõgéppel DA, D és FA J típusú objektívek, valamint azok az objektívek használhatók, amelyek rendelkeznek s /Auto/ (Automatikus) pozíciójú rekesszel. Amennyiben bármilyen más objektívet vagy kiegészítõ elemet kíván alkalmazni, lapozzon a 45. o. és 230. o. oldalakra.
A szerzõi jogvédelemrõl
A szerzõi jogvédelemrõl szóló törvény értelmében a nem magáncélra készült képek - így a x digitális fényképezõgéppel készített képek is - csak a szerzõ hozzájárulásával használhatók fel. Vigyázzon, mivel vannak olyan különleges esetek, amikor még a személyes használatra készülõ képek felvétele is korlátozott, pl. különféle bemutatókon, elõadásokon, vagy kivetítés esetén. A szerzõi joggal készült képek is csak a szerzõi jogvédelem keretén belül, a szerzõi jogvédelemrõl szóló törvénynek megfelelõen kezelhetõk, ezért ilyen esetekben ezt külön figyelembe kell venni.
A védjegyekrõl
A PENTAX és az smc PENTAX a PENTAX Corporation védjegyei.
Az SD logó és az SDHC logó védjegyek.
Ez a termék Adobe Systems Incorporated által licencelt DNG technológiát tartalmaz.
A DNG logó az Adobe Systems Incorporated védjegye, illetve bejegyzett védjegye az Egyesült
Államokban és/vagy más országokban. Minden egyéb márka- vagy terméknév a megfelelõ tulajdonos vállalat védjegye vagy bejegyzett
védjegye.
A fényképezõgép használójának
• Erõs elektromágneses sugárzást vagy mágneses mezõt keltõ berendezések közelében fennáll annak a veszélye, hogy a rögzített adatok kitörlõdnek, illetve a fényképezõgép mûködésében zavar keletkezik.
• A monitorban levõ folyadékkristályos panel különlegesen nagy precizitású technológiával készül. Bár a pixelek 99,99 %-ban, vagy még ennél is magasabb arányban mûködnek, elõfordulhat, hogy 0,01 % vagy ennél kisebb százalékuk mégsem, vagy rosszul mûködik. Ez azonban semmilyen hatással nincs a rögzített képekre.
Ez a termék támogatja a PRINT Image Matching III-at. A PRINT Image Matching lehetõvé teszi, hogy a digitális fényképezõgépek, nyomtatók és szoftverek segítséget nyújtsanak a fotósnak, hogy szándékainak megfelelõen élethû képeket készítsen. Egyes funkciók a nem PRINT Image Matching III kompatibilis nyomtatókon nem elérhetõek. Copyright 2001 Seiko Epson Corporation. Minden jog fenntartva. A PRINT Image Matching szoftver a Seiko Epson Corporation védjegye. A PRINT Image Matching logó a Seiko Epson Corporation védjegye.
A PictBridge-rõl
A PictBridge lehetõvé teszi a nyomtató és a digitális fényképezõgép összekapcsolását és a fényképek közvetlen kinyomtatását egy univerzális digitális képnyomtatási norma szerint. Közvetlenül, a fényképezõgéprõl nyomtathatja ki képeit, néhány egyszerû mûvelet segítségével.
• A használati útmutatóban szereplõ illusztrációk és a termék monitorán látható kijelzések eltérõek lehetnek.
A FÉNYKÉPEZÕGÉP BIZTONSÁGOS HASZNÁLATA
A biztonságos használat érdekében nagy körültekintéssel terveztük meg ezt a fényképezõgép típust, ennek ellenére kérjük, hogy használatakor különösen figyeljen az alábbi figyelmeztetõ jelzésekre.
1
Figyelem
Vigyázat
Ez a jel arra figyelmeztet, hogy az elõírás be nem tartása komoly személyi sérüléseket okozhat.
Ez a jel arra figyelmeztet, hogy az elõírás be nem tartása közepes vagy kisebb személyi sérüléseket okozhat, illetve egyes anyagok elvesztéséhez vezethet.
A FÉNYKÉPEZÕGÉPRÕL
Figyelem
• Ne próbálja meg szétszedni vagy átalakítani a fényképezõgépet. A gép belsejében magas feszültségû részek is találhatók, ezért fennáll az áramütés veszélye.
• Soha, semmilyen körülmények között ne nyúljon a fényképezõgép szabadon levõ belsõ részeihez, ha azok például a gép leejtésekor vagy bármilyen más okból hozzáférhetõvé válnak, mivel fennáll az áramütés veszélye.
• Az SD memóriakártyát gyermekektõl elzárva kell tartani, nehogy lenyeljék azt. Ha ez véletlenül mégis megtörténne, azonnal forduljon orvoshoz.
• Veszélyes a vállszíjat a nyakba, illetve a nyak köré akasztani. Tartsa távol kisgyermekektõl.
• A fényképezõgépre felhelyezett teleobjektíven keresztül ne nézzen közvetlenül a napba, mert ez látáscsökkenést okozhat. Ha közvetlenül a teleobjektíven keresztül néz a napba, azzal látáskárosodást szenvedhet.
• Tartsa az elemeket/akkumulátorokat gyermekektõl távol. Szájba téve az elemek/ akkumulátorok áramütést okozhatnak.
• Kizárólag a fényképezõgéphez tervezett, megfelelõ teljesítményû, illetve feszültségû AC hálózati adaptert használjon. Ettõl eltérõ típusú, illetve feszültségû hálózati adapterek alkalmazása tûzveszélyes lehet, áramütést okozhat, vagy a fényképezõgép meghibásodásához vezethet.
• Ha a fényképezõgépnél bármilyen rendellenességet, mint például füstöt, vagy különös szagot észlel, azonnal hagyja abba a fényképezést. Vegye ki az akkumulátort, vagy húzza ki a hálózati adaptert, és forduljon a legközelebbi PENTAX szervizhez. A fényképezõgép további használata tûzveszélyes lehet, vagy áramütést okozhat.
• Zivatarban (villámláskor) húzza ki, és ne használja a hálózati adaptert. A fényképezõgép további használata tûzveszélyes lehet, vagy áramütést okozhat.
2
Vigyázat
• Soha ne próbálja meg az akkumulátort szétszedni, rövidre zárni, illetve soha ne dobja tûzbe az akkumulátort, mert az felrobbanhat, illetve meggyulladhat.
• A fényképezõgéppel használható tápegységek — AA Ni-MH akkumulátorok, AA lítium elemek és AA alkáli elemek — közül csak a Ni-MH akkumulátorok újratölthetõk. Az elemek töltése tüzet és robbanást okozhat.
• Azonnal vegye ki a fényképezõgépbõl az elemet / akkumulátort, ha az felmelegedik, esetleg füstölni kezd. Vigyázzon, hogy eközben nehogy megégesse magát.
• Használat közben a fényképezõgép egyes részei felmelegednek, ezért vigyázzon, mert enyhe égési sérülést is szenvedhet, ha ezeket a részeket túl sokáig fogja.
• A vaku használatakor ne helyezze rá ujját, illetve ne takarja azt el a ruhájával. Az ujjai vagy a ruha megéghet.
• A veszélyek elkerülése érdekében csak a CSA/UL által jóváhagyott elektromos kábeleket használjon. SPT-2 vagy nehezebb, legalább NO.18 AWG típusú, az egyik végén megformázott menetes csatlakozókábel fedéllel (NEMA szabvány szerint), a másik végén megformázott csatlakozó anyával (IEC nem ipari szabvány szerint) rendelkezõ réz kábelt, vagy ennek megfelelõ kábelt használjon.
AZ AKKUMULÁTOR BIZTONSÁGOS HASZNÁLATA
• Csak az ehhez a fényképezõgéphez ajánlott elemeket/akkumulátorokat használja. Egyéb elemek/akkumulátorok használata tüzet vagy robbanást okozhat.
• Az elemeket (akkumulátorokat) mindig egyszerre cserélje. Soha ne keverje a különbözõ típusú és gyártmányú, illetve a régi és új elemeket (akkumulátorokat) egymással, mert ez túlmelegedéshez és tûzhöz vezethet.
• Az elemeket a helyes polaritással (+ és -), a fényképezõgépen és az elemeken levõ jeleknek megfelelõen helyezze be. Ha nem megfelelõen helyezi be az elemeket, azok robbanást és tüzet okozhatnak.
• Ne szedje szét az elemeket (akkumulátorokat). A fényképezõgéppel használható tápegységek közül csak a Ni-MH akkumulátorok újratölthetõk. Az elemek (akkumulátorok) szétszedése és a nem tölthetõ elemek töltése tüzet és szivárgást okozhat.
A fényképezõgép kezelésekor alkalmazandó elõvigyázatosság
• Ha külföldre utazik, ne felejtse otthon a nemzetközi szervizek hálózatának címeit tartalmazó füzetet (a gép dobozában találja), mert hasznos lehet, ha a géppel külföldön valamilyen problémája támad.
• Ha a fényképezõgépet hosszabb ideig nem használta, akkor fontos felvételek készítése elõtt (pl. esküvõ vagy utazás esetén) ellenõrizze, hogy a gép megfelelõen mûködik-e. A problémamentes fényképezés nem garantált, ha a rögzítés, lejátszás vagy a számítógépre történõ adatátvitel stb. nem lehetséges, mivel hibás a fényképezõgép vagy a rögzítõ média (SD memóriakártya).
• Ne tisztítsa a fényképezõgépet szerves oldószerekkel, például hígítóval, alkohollal, benzinnel.
• Ne tegye ki a fényképezõgépet magas hõmérsékletnek és páratartalomnak. Ne hagyja a gépet gépjármûben, mert annak belsõ tere nagyon felforrósodhat.
• Ne tartsa a fényképezõgépet olyan helyen, ahol növényvédõ szert vagy vegyszert tartanak. Magas hõmérsékletû és páratartalmú helyen való tárolás, penészesedést okozhat. A fényképezõgépet vegye ki a táskából, és száraz, jól szellõzõ helységben tárolja.
• Óvja készülékét mindenfajta erõs rázkódástól, ütõdéstõl vagy nyomástól. Tegye kipárnázott helyre, hogy védje a rázkódástól, ha motorkerékpáron, autóban, hajón stb. szállítja.
• A fényképezõgép 0°C és 40°C (32°F és 104°F) közötti hõmérsékleten mûködik megfelelõen.
• Magas hõmérsékleten az LCD kijelzõ elsötétülhet, de a szélsõséges hõmérséklet megszûnésével visszaáll a kijelzõ normál állapota.
• Alacsony hõmérsékleti viszonyok között a LCD kijelzõ reakcióideje lelassul. Ez a folyadékkristályra jellemzõ tulajdonság és nem a kijelzõ meghibásodása.
• A csúcsminõségû mûködés érdekében egy-két évente ajánlott a fényképezõgépet átvizsgáltatni.
• A hirtelen hõmérsékletváltozás páralecsapódást okozhat a készülék külsõ-belsõ részein. Ezért ilyenkor tegye a gépet egy táskába vagy mûanyag tasakba, és csak akkor vegye elõ, amikor a fényképezõgép és a környezete közötti hõmérsékletkülönbség kiegyenlítõdött.
• Ügyeljen arra, hogy szemét, sár, homok, por, víz, mérgezõ gáz vagy só ne kerüljön a fényképezõgép belsejébe, mivel ezek a gép károsodását okozhatják. Ha a fényképezõgép esõtõl, víztõl nedves lesz, azonnal törölje szárazra.
• Az SD memóriakártyáról bõvebben a “Az SD memóriakártya használatakor szükséges óvintézkedések” (42. o.) címû fejezetben olvashat.
• Használjon légfúvó ecsetet vagy objektívtisztító kefét a keresõre vagy az objektívre lerakódott por eltávolításához. Ne használjon soha aeroszolos eszközt a tisztításhoz, mivel ez károsíthatja az objektív, illetve a keresõ lencséjét.
• A CCD képérzékelõ szakszerû tisztítása érdekében, kérjük, keressen fel egy PENTAX szervizközpontot. (Ennek költsége van.)
• Kérjük, ne nyomja meg erõsen a monitort. Ez a kijelzõ károsodását okozhatja, vagy hibás mûködéshez vezethet.
• Egészségügyi állapottól függõen a termék használata közben egyeseknél viszketés, kiütés vagy ekcéma jelenhet meg. Ha rendellenességet tapasztal, akkor azonnal hagyja abba a termék használatát, és kérjen orvosi segítséget.
3
4
A termékregisztrációról
Annak érdekében, hogy a lehetõ legszélesebb körû szolgáltatásokat nyújthassuk Önnek, kérjük, regisztráljon a fényképezõgéphez mellékelt CD-ROM-on található formanyomtatványon, vagy a PENTAX weboldalán. Köszönjük együttmûködését. Errõl bõvebben a „PENTAX PHOTO Browser 3/PENTAX PHOTO Laboratory 3 használati útmutató” címû kiadványban olvashat (Windows felhasználók: 9. oldal, Mac OS felhasználók:
10. oldal).
Tartalomjegyzék
A FÉNYKÉPEZÕGÉP BIZTONSÁGOS HASZNÁLATA.......................1
A FÉNYKÉPEZÕGÉPRÕL ...................................................................1
AZ AKKUMULÁTOR BIZTONSÁGOS HASZNÁLATA.........................2
A fényképezõgép kezelésekor alkalmazandó elõvigyázatosság ..........2
Tartalomjegyzék ...................................................................................5
A Használati útmutató felépítése........................................................11
A fényképezõgép használata elõtt 13
A x fényképezõgép jellemzõi ....................................... 14
A csomag tartalmának ellenõrzése ............................................ 16
Az alkatrészek funkciói és elnevezései ..................................... 17
Fényképezõgép ..................................................................................17
Felvétel üzemmód ..............................................................................18
Lejátszás üzemmód............................................................................20
A képernyõn látható jelzések...................................................... 22
Monitor................................................................................................22
Keresõ ................................................................................................27
LCD panel...........................................................................................29
A menü használata ...................................................................... 30
Az üzemmód-vezérlõ tárcsa használata .................................... 32
5
Elsõ lépések 35
A vállszíj felfûzése ....................................................................... 36
Az elemek/akkumulátorok behelyezése..................................... 37
Akkumulátor töltöttségének kijelzése..................................................38
Körülbelüli képtároló kapacitás és Lejátszási idõ (új elemek).............39
Az AC adapter használata (opcionális)...............................................40
Az SD memóriakártya behelyezése és kivétele......................... 41
Felbontás és Képminõség ..................................................................43
Az objektív felhelyezése .............................................................. 45
Dioptria beállítás a keresõ szemlencsén ................................... 47
A fényképezõgép be- és kikapcsolása....................................... 48
Alapbeállítások............................................................................. 49
A megjelenítés nyelvének kiválasztása ..............................................49
A dátum és az idõ beállítása...............................................................52
6
Egyszerû mûveletek 55
Egyszerû fényképezési mûveletek ............................................. 56
A fényképezõgép helyes tartása.........................................................56
A fényképezõgép választja ki az optimális beállításokat ....................57
A zoom objektívek használata .................................................... 61
A beépített vaku használata ........................................................ 62
Felvételkészítés a Shake Reduction (Rázkódáscsökkentõ)
funkcióval ..................................................................................... 67
A Shake Reduction (Rázkódáscsökkentés) funkció bekapcsolása ....68
A Shake Reduction (Rázkódáscsökkentõ) funkció beállítása.............69
Fényképek lejátszása .................................................................. 70
A képek lejátszása..............................................................................70
Képek törlése ............................................................................... 72
A képek törlése egyenként .................................................................72
Felvételi funkciók 73
A felvétel menü használata ......................................................... 74
[A Felvételi mód] menü beállításai....................................................74
[A Egyedi beállítás] menü beállításai.................................................75
A felvételi mód Fn menüjének beállítása............................................77
A témának megfelelõ felvételi üzemmód kiválasztása............. 78
A felvételi téma kiválasztása...............................................................79
Az expozíció beállítása................................................................ 81
A rekesznyílás és zársebesség hatása ..............................................81
Az érzékenység beállítása..................................................................83
Az expozíciós mód módosítása..........................................................85
A fénymérési mód kiválasztása ..........................................................98
Az expozíció .....................................................................................100
Élességállítás ............................................................................. 102
Az automatikus élességállítás használata........................................102
Az AF mód beállítása........................................................................104
A fókuszterület (AF pont) kiválasztása .............................................105
A fókusz rögzítése (Fókuszrögzítés) ................................................107
A fókusz manuális beállítása (Manuális fókusz) ...............................109
Fotózás Fókusz prioritás módban.....................................................111
A kompozíció, a megvilágítás és a fókusz ellenõrzése
a fényképezés elõtt .................................................................... 112
Az elõnézeti mód kiválasztása..........................................................112
Az elõnézet megjelenítése................................................................113
Sorozatfelvétel készítés ............................................................ 115
Fotózás az önkioldó használatával .......................................... 117
Távvezérelt felvételkészítés (F típusú távirányító:
Külön megvásárolható) ............................................................. 120
A tükör rögzítés funkció használata a berázás
elkerülésére ................................................................................ 123
A felvételi beállítások automatikus módosítása
fényképezés közben (Automatikus sorozat) ........................... 124
A vaku használata 127
A vaku fényerõ kompenzációja ................................................ 128
A felvételkészítés engedélyezése a vaku töltése alatt............129
A vaku mûködése az egyes expozíciós módokban................ 130
Távolság és Rekesznyílás a beépített vaku használatakor.... 132
A DA, D FA, FA J, FA és F objektívek Kompatibilitása
a beépített vakuval ..................................................................... 133
Külsõ vaku használata (külön megvásárolható) ..................... 134
Felvételi beállítások 143
A felvétel mód képfeldolgozási paramétereinek beállítása
(Egyedi kép)................................................................................ 144
A fájlformátum beállítása .......................................................... 146
A JPEG felbontás beállítása.............................................................146
A JPEG minõség beállítása..............................................................147
A fájlformátum beállítása ..................................................................148
A RAW gomb funkciójának beállítása...............................................149
A Fehéregyensúly beállítása ............................................................150
A színtér beállítása ...........................................................................155
7
Lejátszás funkciók 157
A menük használata Lejátszás módban .................................. 158
[Q Lejátszás] menü beállítások ......................................................158
[A Egyedi beállítás] menü beállításai...............................................158
Lejátszás mód Fn menüjének beállításai..........................................159
A képek elforgatása ................................................................... 160
A lejátszott képek nagyítása ..................................................... 161
Több kép megjelenítése ............................................................ 163
Egy mappa megjelenítése ......................................................... 165
Képek összehasonlítása ........................................................... 166
Vetítés ......................................................................................... 167
A Diabemutató megjelenítési idõközének beállítása ........................169
8
A lejátszás megjelenítési módjának megváltoztatása ...........170
Több kép törlése ........................................................................ 173
Az összes kép törlése.......................................................................173
A kiválasztott képek és hangfájlok törlése
(a többképes megjelenítésbõl)..........................................................174
Mappa törlése...................................................................................176
Képek védelme törlés ellen (Védelem)..................................... 177
A fényképezõgép csatlakoztatása AV készülékhez................ 179
Képfeldolgozás 181
A képek feldolgozása digitális szûrõkkel ................................ 182
RAW képek szerkesztése .......................................................... 185
RAW kép szerkesztése.....................................................................185
A paraméterek beállítása..................................................................186
Nyomtatás a fényképezõgéprõl 189
A nyomtatási szolgáltatás beállítása (DPOF) .......................... 190
A képek nyomtatása egyesével........................................................190
Az összes képre érvényes beállítások..............................................191
Nyomtatás PictBridge használatával ....................................... 193
A csatlakozási mód beállítása ..........................................................194
A fényképezõgép csatlakoztatása a nyomtatóhoz............................195
Képek nyomtatása egyesével...........................................................196
Az összes kép kinyomtatása ............................................................198
Képek nyomtatása a DPOF beállítások használatával.....................199
Az USB kábel csatlakozásának bontása ..........................................199
A fényképezõgép beállításai 201
A [R Beállítás] menü használata.............................................. 202
[R Beállítás] menü pontjainak beállítása..........................................202
Az SD memóriakártya formázása ............................................. 203
A hangjelzés, a Dátum és idõ, illetve a nyelv beállítása......... 204
A hangjelzés be-, és kikapcsolása....................................................204
A Dátum és idõ, valamint a Megjelenítési stílus módosítása............205
A világidõ beállítása..........................................................................206
A megjelenítési nyelv beállítása .......................................................209
A monitor és a menü megjelenítés beállítása ......................... 210
A szöveg méretének beállítása.........................................................210
Az Útmutató képernyõ idejének beállítása .......................................210
A monitor fényerejének beállítása ....................................................211
Az Azonnali lejátszás, és a Digitális Elõnézet megjelenítésének
beállítása ..........................................................................................211
A fájl- és a mappanév konvenció beállítása ............................ 213
A mappa név beállítása ....................................................................213
A fájlszámozás beállítása .................................................................213
A videó kimeneti jel formátum
és az energiagazdálkodás beállítása ....................................... 214
A videó kimeneti jel formátum kiválasztása......................................214
Az automatikus kikapcsolás beállítása .............................................214
Akkumulátor kiválasztása .................................................................215
A Pixel térkép használata .......................................................... 216
Felvételi mód beállítások kiválasztása memóriában való...... 217
Visszatérés az alapbeállításokhoz 219
A Felvétel/Lejátszás/Beállítás menü visszaállítás................... 220
Az Egyedi funkciók menü visszaállítása.................................. 221
Függelék 223
Alapértelmezett beállítások....................................................... 224
A különbözõ objektívekkel használható funkciók ..................228
Megjegyzések a [23. Rekeszgyûrû használata] ponthoz........ 230
A CCD tisztítása ......................................................................... 231
A por eltávolítása a CCD képérzékelõ rázásával .............................231
Por felismerése a CCD felületén (Por jelzés) ...................................231
A por eltávolítása légfúvóval.............................................................233
Opcionális kiegészítõk .............................................................. 235
Hibaüzenetek.............................................................................. 240
Hibaelhárítás .............................................................................. 243
Fõbb mûszaki adatok ................................................................ 246
Szójegyzék.................................................................................. 250
Tárgymutató ............................................................................... 255
GARANCIÁLIS FELTÉTELEK .................................................... 260
9
10
Megjegyzés
A Használati útmutató felépítése
A használati útmutató az alábbi fejezeteket tartalmazza.
1 A fényképezõgép használata elõtt
Ismerteti a fényképezõgép jellemzõit, tartozékait, illetve a különbözõ alkatrészek és funkcióit neveit.
2 Elsõ lépések
Bemutatja a fényképezõgép vásárlása után, a fotózás elõtt elvégzendõ mûveleteket. Mindenképpen olvassa el, és kövesse az utasításokat.
3 Egyszerû mûveletek
Ismerteti a fényképek elkészítésének és lejátszásának folyamatát.
4 Felvételi funkciók
Bemutatja a fotózással kapcsolatos funkciókat.
5 A vaku használata
Bemutatja a beépített vaku és a külsõ vaku használatát.
6 Felvételi beállítások
Bemutatja a képfeldolgozás és a fájlformátum beállítását.
7 Lejátszás funkciók
Ismerteti a fényképek elkészítésének, lejátszásának és levédésének módját.
8 Képfeldolgozás
Ismerteti a szûrõk használatának, illetve a RAW formátumban készült képek feldolgozásának folyamatát.
9 Nyomtatás a fényképezõgéprõl
Ismerteti a nyomtatási paraméterek beállítását, illetve a nyomtatás folyamatát, ha a fényképezõgép közvetlen a nyomtatóhoz van csatlakoztatva.
10 A fényképezõgép beállításai
Bemutatja a fényképezõgép olyan beállításainak módosítását, mint például a monitor beállítás, vagy a fájl elnevezési szabály.
11 Visszatérés az alapbeállításokhoz
Bemutatja a gyári beállítások visszaállításának folyamatát.
12 Függelék
Bemutatja a hibaelhárítás lépéseit, az opcionális.
11
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
12
A használati útmutatóban használt jelek leírását az alábbi táblázat tartalmazza.
1
Oldalszám hivatkozás az adott mûvelet magyarázatához.
Hasznos információkat mutat.
Felhívja a figyelmet a fényképezõgép használatakor szükséges elõvigyázatosságra.
1 A fényképezõgép
használata elõtt
Használat elõtt ellenõrizze a csomag tartalmát és az alkatrészek funkcióit és elnevezéseit.
A x fényképezõgép jellemzõi ....................... 14
A csomag tartalmának ellenõrzése ........................... 16
Az alkatrészek funkciói és elnevezései ..................... 17
A képernyõn látható jelzések ..................................... 22
A menü használata ...................................................... 30
Az üzemmód-vezérlõ tárcsa használata .................... 32
A menük és az Fn menü használatakor a fényképezõgép beállításainak megfelelõen éppen nem módosítható opciók szürkén jelennek meg és nem választhatók ki.
14
A x fényképezõgép jellemzõi
• A fényképezõgép 10,2 millió hasznos képpont felbontású, 23,5×15,7 mm-es
CCD-vel rendelkezik, amely nagy pontosságot és széles dinamikus tartományt biztosít.
1
• A fényképezõgép Rázkódáscsökkentés (Shake Reduction, SR) funkcióval
A fényképezõgép használata elõtt
rendelkezik, amely a képérzékelõ mozgatásával kompenzálja a fényképezõgép remegését. Ez lehetõvé teszi, hogy az alkalmazott objektívtõl függetlenül minimális bemozdulással készíthessen éles felvételeket.
• A fényképezõgép 11 élességállítási ponttal ellátott AF érzékelõvel rendelkezik.
Ebbõl a középsõ 9 nagy lefedésû keresztirányú szenzorként mûködik.
• A fényképezõgépen a hagyományos 35 mm-es gépeken találhatókhoz hasonló
— kb. 0,85-szoros nagyítású és kb. 96%-os lefedésû — keresõ szemlencse van, amely megkönnyíti a kézi élességállítást. A keresõ speciális kiemelõ funkciója révén az AF pontok vörösen világítanak.
• A fényképezõgépen nagyméretû, 2,7 inch-es monitor van, amely a képet nagy
lefedési szögben, 230.000 képpontos felbontásban és világosság-állítási funkcióval mutatja.
• A fényképezõgép AA jelû lítium ceruzaelemekkel, AA jelû Ni-MH ceruza
akkumulátorokkal, illetve AA jelû alkáli ceruzaelemekkel mûködik.
• A fényképezõgép számos részénél felhasználóbarát tervezési szemléletet
alkalmaztunk. A nagy kontrasztú monitor, a nagy betûméret, és a felhasználóbarát menük is megkönnyítik a fényképezõgép használatát.
• A fényképezõgép tárcsái, gombjai, illesztései és visszahúzható alkatrészei
sár- és porállóak.
• A CCD képérzékelõt különleges SP bevonat védi a porlerakódástól.
Emellett a Poreltávolítás funkció a CCD rázásával távolítja el a felgyülemlett port.
• Támogatja a külön megvásárolható, tartalék exponáló gombbal rendelkezõ D-BG3
akkumulátor markolatot. Ha mind a fényképezõgépbe, mind a markolatba tesz elemeket/akkumulátorokat, akkor a fényképezõgép a nagyobb töltöttséggel rendelkezõ szettet részesíti elõnyben. Ezáltal hosszú idõn keresztül a lehetõ legtöbbet hozhatja ki a fényképezõgépbõl. Egy erre szolgáló menüpontban beállíthatja, hogy a fényképezõgép teljes mértékben használja ki az egyik forrás kapacitását, mielõtt a másikra váltana.
• Olyan egyedi beállításokat biztosít, amelyek segítségével ellenõrizheti
a szerkesztett képet. Ez a lehetõségek szélesebb skáláját biztosítja.
• A képek mentése a sokoldalú JPEG formátumban és a kiváló minõségû,
teljes mértékben szerkeszthetõ RAW formátumban egyaránt lehetséges. Ezen kívül a JPEG+RAW opcióval egyszerre mindkét formátumban elmentheti a képet. A RAW formátumban készített képek akár a fényképezõgépben is könnyedén feldolgozhatók.
• A Hyper-program és a Hyper-manuális üzemmódban a képeket mindig
a megfelelõ expozícióval készítheti el. Emellett az Érzékenység-prioritás mód K automatikusan az érzékenységhez igazítja a zársebességet és a rekeszt.
A befogott mezõ (látószög) a x típusnál és a 35 mm-es tükörreflexes fényképezõgépeknél még akkor is eltérõ lesz, ha ugyanazt az objektívet használja, mivel egy 35 mm-es gép filmkockája és a fényképezõgép CCD képérzékelõjének mérete különbözõ.
Méretek a 35 mm-es kisfilmes gépnél és ezen fényképezõgép CCD-jénél
35 mm-es gép : 36 × 24 mm x CCD : 23,5 × 15,7 mm
Ahhoz, hogy egy 35mm-es kisfilmes fényképezõgépen a x fényképezõgépen látottal azonos látószöget kapjon, kb. 1,5x akkora gyújtótávolságú objektívet kell használnia. Ha a kisfilmes rendszerben láthatóval azonos látószöghöz ossza el a gyújtótávolságot 1,5-del.
Példa) Ha ugyanazt a képet szeretné elkészíteni, mint a 35 mm-es kisfilmes gépre
felhelyezett 150 mm-es objektívvel 150 ÷ 1,5 = 100 A x fényképezõgéppel használjon 100mm-es objektívet.
Fordított esetben 1,5-tel szorozza meg a x fényképezõgép objektívjének gyújtótávolságát, hogy meghatározhassa a 35 mm-es gépnek megfelelõ gyújtótávolságot.
Példa) Ha 300 mm-es objektívet használ a x fényképezõgéppel
300 × 1,5 = 450 A gyújtótávolság 35 mm-es kisfilmes gépen 450 mm-nek felel meg.
Shake Reduction (SR — Rázkódáscsökkentés)
A x Shake Reduction (SR) funkciója a PENTAX eredeti rendszere, ami mágneses erõt használ a képérzékelõ gyors mozgatásához, amivel kompenzálni tudja a fényképezõgép remegését, rázkódását. A fényképezõgép a kép komponálása és elkészítése közben a rázkódáskor hangokat adhat ki. Ez nem utal hibás mûködésre.
15
1
A fényképezõgép használata elõtt
16
A csomag tartalmának ellenõrzése
A következõ tartozékok az Ön fényképezõgépével együtt vannak csomagolva. Ellenõrizze, valamennyi tartozék megvan-e.
1
A fényképezõgép használata elõtt
FK vakupapucs fedõ
(A fényképezõgépre helyezve)
Objektívfoglalat védõsapka
(A fényképezõgépre helyezve)
Szoftver (CD-ROM)
S-SW74
Kézikönyv
(ez az ismertetõ)
FP szemkagyló
(A fényképezõgépre helyezve)
USB kábel
I-USB17
Hordszíj
O-ST53 (*)
ME Keresõsapka
Videokábel
I-VC28
Négy AA lítium elem
(2 csomag)
Az alkatrészek funkciói és elnevezései
Fényképezõgép
Vakupapucs
Önkioldó lámpája
Távvezérlés
vevõegysége
Kártyanyílás fedele
Tükör
Hordszíj tartófül
17
1
A fényképezõgép használata elõtt
csatlakoztatás jele
Objektív
(piros pont)
Objektív rögzítõ gomb
Dioptria korrekció állító kar
Beépített vaku
Kioldó kábel csatlakozó
USB/Video csatlakozó
DC csatlakozó
Csatlakozó fedele
Állvány csatlakozás
Portré markolat
csatlakozóinak fedele
AF csatlakozó
Objektív elektronikus érintkezõk
LCD kijelzõ
Keresõ szemlencse
Memóriakártya használatban lámpa
Monitor
Akkumulátor fedél rögzítõ kar
Elemtartó fedele
* A fenti illusztrációkon a fényképezõgép elõ- és hátlapja az FP szemkagyló nélkül látható.
18
Felvétel üzemmód
A fotózás során használt gombok, tárcsák és karok funkciói.
A gyári beállítások magyarázata. Egyes gomb vagy tárcsa mûködése
1
A fényképezõgép használata elõtt
az [A Egyedi beállítás] menüben módosítható (75. o.).
1
2 3
4
8
9
0
a b
1 Zöld gomb
Az expozíciós módot automatikus expozícióra állítja (88. o., 96. o.) és visszaállítja a beállításokat (100. o., 128. o., 154. o.).
2 Exponáló gomb
Nyomja meg a képek elkészítéséhez. (59. o.)
5
6
7
c d
e
f g
h
3 Fõkapcsoló
Mozgassa el a fényképezõgép be-/ és kikapcsolásához (48. o.) vagy az elõnézethez (113. o.).
4 Objektív kioldógomb
Nyomja meg az objektív levételéhez. (46. o.)
19
5 mc gomb
Beállítja az EV kompenzációt és a rekeszértéket. (87. o., 94. o.,
100. o.)
6 | gomb
Átmenetileg megváltoztatja a beállított fájlformátumot. Nyomja meg a RAW+ módba váltáshoz (JPEG és RAW formátumban is elmenti a képet). (149. o.)
7 Fókusz mód kapcsoló
Az Autofókusz üzemmód (102. o.) és Manuális fókusz üzemmód között vált (109. o.).
8 Módválasztó tárcsa
Megváltoztatja a felvételi módot. (32. o., 78. o.)
9 K gomb
Nyomja meg a beépített vaku kinyitásához. (62. o.)
0 3 gomb
Megjeleníti a [A Felvételi mód] menüt (74. o.). A [Q Lejátszás] (158. o.), a [R Beállítás] (202. o.) és az [A Egyedi beállítás] menük megjelenítéséhez használja a négyirányú vezérlõkapcsolót (5) (75. o., 158. o.).
a M gomb
Nyomja meg a felvételi információk monitoron történõ megjelenítéséhez. (23. o.)
b Q gomb
Lejátszás üzemmódba kapcsol. (70. o., 158. o.)
c e-tárcsa
Beállítja a zársebességet, rekesznyílást, az érzékenységet és az expozíció kompenzációt.
d L gomb
Rögzíti az expozíciót a felvétel elkészítése elõtt. (96. o., 101. o.)
e
Négyirányú vezérlõkapcsoló (2345)
Ez a kurzor mozgatására vagy a menük, illetve az Fn menü pontjainak módosítására használható.
f 4 gomb
Elmenti a menüben kiválasztott beállítást. Ha olyankor nyomja meg, amikor éppen nem látható menü, akkor az LCD monitoron és a keresõben megjelenik az aktuális érzékenység.
g Shake Reduction Switch
(Rázkódáscsökkentés kapcsoló)
Be-, illetve kikapcsolja a Rázkódáscsökkentés funkciót. (68. o.)
h { gomb
Nyomja meg az Fn menü megjelenítéséhez. (77. o., 159. o.)
1
A fényképezõgép használata elõtt
20
Lejátszás üzemmód
A lejátszás során használható gombok, tárcsák és kapcsolók funkciói.
1
A fényképezõgép használata elõtt
1 2
4 5 6 7
3
8 9 0
a
b
21
1 Exponáló gomb
A fényképezõgép Felvétel módba való kapcsolásához nyomja le félig a gombot.
2 Fõkapcsoló
Forgassa el a fényképezõgép be- és kikapcsolásához. (48. o.) A Felvétel módba és az elõnézetre való átkapcsoláshoz állítsa | állásba.
3 mc gomb
Nagyított nézetben nyomja meg a gombot a nagyítási arány növeléséhez. (162. o.)
4 3 gomb
Nyomja meg a [Q Lejátszás] menü megjelenítéséhez (158. o.). A [R Beállítás] (202. o.), az [A Egyedi beállítás] (75. o.) és a [A Felvételi mód] menü megjelenítéséhez használja a négyirányú vezérlõkapcsolót (45) (74. o.).
5 i gomb
Nyomja meg a képek törléséhez. (72. o.)
6 M gomb
Nyomja meg a felvételi információk monitoron történõ megjelenítéséhez. (25. o.)
7 Q gomb
Nyomja meg a Felvétel üzemmódba váltáshoz.
8 Z gomb
Nyomja meg a képek véletlenszerû törléstõl való védelméhez. (177. o.)
Nagyított nézetben nyomja meg a nagyítási arány csökkentéséhez. (162. o.)
9 e-tárcsa
Ezzel nagyíthatja a képet (162. o.), illetve egyszerre több képet jeleníthet meg (163. o.).
0
Négyirányú vezérlõkapcsoló (2345)
A kurzor mozgatására vagy a menük és az Fn menü, illetve a lejátszási képernyõ pontjainak módosítására használható.
a 4 gomb
Elmenti a menüben vagy a lejátszási képernyõn kiválasztott beállítást.
b { gomb
Nyomja meg az Fn menü megjelenítéséhez. (159. o.)
1
A fényképezõgép használata elõtt
22
1600
AF.C
AM
rz. me g j e l .
P r o g ra m au t om . e x p o z
c i
P LINE P SHIFT
RAW+
02
2008
A képernyõn látható jelzések
Monitor
A fényképezõgép állapotától
1
A fényképezõgép használata elõtt
függõen a következõ kijelzések jelennek meg a monitoron.
Monitor
A fényképezõgép bekapcsolásakor, illetve a módválasztó tárcsa használatakor
A fényképezõgép bekapcsolásakor és a módválasztó tárcsa forgatásakor a monitoron 3 másodpercre (alapértelmezett érték) segéd jelenik meg.
A jelzések elrejtéséhez a [R Beállítás] menü [Útmutató képernyõ] pontjában válassza a Ki opciót. (202. o.)
1234567
AF.C
AF.C
Program autom.
Program autom.
PP
expoz
expozíció
RAW
RAW+
RAW+
OK
Fénynyérz. megjel.
Fényérz. megjel.
020202
02 02/2008
2008////
í ci
1010: 3939AM
10: 39
ó
1600
1600
P LINE
P LINE P SHIFT
P SHIFT
AM
8
9
10
13 12 11
Vakumód
1
(Megjelenik az aktív mód) (63. o.) Meghajtási mód (77. o.)
2
Autom. Fénymérés (98. o.)
3 4 5 6
* A 3-as, 5-ös, 6-os és 7-es kijelzések csak akkor jelennek meg, ha nem az alapértelmezett
beállítást adta meg. A 8-as kijelzés csak akkor jelenik meg, ha kikapcsolja a Shake Reduction (Rázkódáscsökkentés) funkciót, a 13-es pedig csak akkor, ha bekapcsolja a Világidõt.
Élességállítás módja (102. o.) AF pont pozíciója (105. o.) Fehéregyensúly (150. o.)
Érzékenység (83. o.)
7
Shake Reduction (68. o.)
8
Felvétel mód, Téma mód (78. o.)
9
Gomb/tárcsa segéd
10
Akkumulátor töltöttsége (38. o.)
11
Dátum és idõ (52. o.)
12
Világidõ (206. o.)
13
Felvétel mód
RAW+
ISO
A1
AUTO
2 0 0 -1 6 00
F 2 . 8
39
02
2008
mm
AdobeRGB
+ 1 + 1
SCN
1 / 2 00 0
+ 1 . 3
1 . 0
4 0 0
AF.C
Nyomja meg a M gombot a Felvétel üzemmódban, hogy 30 másodpercre megjelenjenek a Felvétel mód beállításai. Amíg látható, nyomja meg a négyirányú vezérlõkapcsolót (23), a Felvétel mód leírásának megjelenítéséhez.
Részletes információs megjelenítés
23
1
A fényképezõgép használata elõtt
SCN
SCN
1/2000
1/2000 F2.8
F2.8
ISO
ISO
RAW+
RAW+
Felvétel mód (32. o.)
1
Téma mód (79. o.)
2
Autom. Fénymérés (98. o.)
3
Vakumód (63. o.)
4
Meghajtási mód (77. o.)
5
Expozíció sorozat (124. o.)
6
Élességállítás módja (102. o.)
7
AF pont pozíciója (105. o.)
8
Objektív gyújtótávolsága (69. o.)
9
Zársebesség (81. o.)
10
Rekesznyílás (82. o.)
11
EV kompenzáció (100. o.)
12
Vaku expozíció kompenzáció
13
(128. o.) Érzékenység (83. o.)
14
ISO korrekció AUTO módban (83. o.)
15
Fehéregyensúly (150. o.)
16
* A részletes információs megjelenítés magyarázatához egy olyan ábrát mellékeltünk,
amin minden információ látszik. A beállított felvételi módtól függõen elõfordulhat, hogy bizonyos információk nem jelennek meg.
AUTO
AUTO
+1.3
+1.3
200-1600
200-1600 ±0±0
G2G2A1
G2 A1
10
020202
02 022008
AF.C
AF.C
-
1.0
-
1.0
AdobeRGB
AdobeRGB
// 1010: 39
/2008 / 10: 39
400
400
AMAMAM
mm
mm
± 0±0 +1
+1 +1
+1
1
10
11
14 15
16 18
20 21
29 30 31
GM kompenzáció (Fehéregyensúly
17
beállítás) (154. o.) BA kompenzáció (Fehéregyensúly
18
beállítás) (154. o.) Színtér (155. o.)
19
Fájl formátum (148. o.)
20
JPEG Felbontás (146. o.)
21
JPEG minõség (147. o.)
22
Shake Reduction (68. o.)
23
Képtónus (144. o.)
24
Telítettség/Szûrõ effektus (144. o.)
25
HUE/Színezés (144. o.)
26
Kontraszt (144. o.)
27
Élesség/Finom élesség (144. o.)
28
Világidõ (206. o.)
29
Dátum és idõ (52. o.)
30
Akkumulátor töltöttsége (38. o.)
31
3
5
2
17 26
4
67
12 13
19
2322
8
9
24 25
27 28
24
RAW+
SCN
--
rz. me g j e l .
z i
l l a t
Moz g
sba n l
lla t o k
nyk
pez
se
A felvételi mód magyarázata
1
A fényképezõgép használata elõtt
Felvétel mód (32. o.)
1
Felvétel mód magyarázat
2
Gomb/tárcsa segéd
3
1
H á zi
á llat
Háziállat
Fn
SCN
ásban l
Mozgásban lévő háziállatok
Mozg fényk
fényképezése
RAW
RAW+
RAW+
OK
Fénynyérz. megjel.
Fényérz. megjel.
évő h háziziállatok
épez
ése
SCN
------
--
--
2
3
Lejátszás mód
JPEG
ISO
A1
AF.S
1 0 0 -0 0 01
1 / 2 00 0
+ 1 . 5
F 2 . 8
0 . 5
39
02
2008
2 4
200
AdobeRGB
A M gomb minden egyes megnyomása a lejátszás közben a következõ sorrendben módosítja a megjelenített képernyõt: Standard képernyõ, Hisztogram képernyõ, Részletes információk képernyõ, illetve Nincs megjelenítés (csak képeknél).
25
A megjelenített információkat a Q gomb megnyomásával módosíthatja.
Részletes információs megjelenítés
PP
1/2000
1/2000 F2.8
F2.8 ISO
ISO JPEG
JPEG
Elforgatási információk
1
Rögzített kép
2
Védelem
3
Felvétel mód
4
Autom. Fénymérés
5
Vakumód
6
Zársebesség
7
Shake Reduction
8
Meghajtási mód
9
Expozíció sorozat
10
Rekesznyílás
11
EV kompenzáció
12
Vaku expozíció kompenzáció
13
Mappaszám/File sorszám
14
Élességállítás módja
15
AF pont pozíciója
16
Objektív gyújtótávolsága
17
* A 6-os és a 13-as kijelzések csak a vakuval készített felvételeknél jelenik meg.
+1.5
+1.5
200
200
10
// 1010: 39
020202
02 022008
/2008 / 10: 39
100-0001
100-0001
AF.S
AF.S
24
24
-
0.5
-
0.5
G2G2A1
A1
G2 AdobeRGB
AdobeRGB
AMAMAM
mmmmmm
± 0±0 ± 0±0 ± 0±0 ± 0±0
13
2
78
11
23 24 25 26 20
27 28 29 30 21
Képtónus
18
Telítettség/Szûrõ effektus
19
HUE/Színezés
20
Kontraszt
21
Élesség/Finom élesség
22
Érzékenység
23
Fehéregyensúly
24
GM kompenzáció
25
(Fehéregyensúly beállítás) BA kompenzáció
26
(Fehéregyensúly beállítás) Fájl formátum
27
JPEG Felbontás
28
JPEG minõség
29
Színtér
30
Felvétel dátuma/idõ
31
31
4
15 16
5
617
910
1
A fényképezõgép használata elõtt
14
18 1912 13
22
26
100-00 0 1
RGB
100-00 0 1
Eloszlási görbe kijelzése
A x kétféle eloszlási görbével segíti a fotózást. A „Világosság eloszlási görbe” a világosságértékek eloszlását, az „RGB eloszlási görbe” pedig a színek intenzitásának eloszlását mutatja. A „Világosság eloszlási görbe” és az „RGB eloszlási görbe” között a négyirányú vezérlõkapcsolóval (23) válthat.
1
A fényképezõgép használata elõtt
12
100-0001
100-0001
23
3
124 3
4
6
RGB
RGB
6
5
Világosság hisztogram RGB hisztogram
Fájl formátum
1
Mappaszám/File sorszám (213. o.)
2
Beállított védelem (177. o.)
3
DPOF beállítások (190. o.)
4
Hisztogram (Világos) (170. o.)
5
* A 3-as jelzés csak védett képeknél, a 4-es jelzés csak DPOF beállítással ellátott
képeknél jelenik meg.
Ha a [Q Lejátszás] menü [Lejátszás képernyõ] pontjában a [Világos/Sötét rész] alpont
O (Be) állásban van, akkor a kiégett és a sötét területek villognak. (171. o.)
23
5
Világosság Módosítása hisztogram/
6
RGB hisztogram Hisztogram (R)
7
Hisztogram (G)
8
Hisztogram (B)
9
100-0001
100-0001
7
8
9
Keresõ
A keresõben a következõ információk jelennek meg.
27
23
4
5 6
1
7101112
8 9
1
13
1 AF keret (47. o.) 2 Egypontos (szpot) mérési keret (98. o.) 3 AF pont (105. o.) 4 Vaku állapota (62. o.)
Világít: a vaku használható. Villog: a vaku használata javasolt, de nincs bekapcsolva.
5 Élességállítási mód (102. o.)
Akkor jelenik meg, ha az AF mód k (Folyamatos) vagy \ állásban van.
6 Kép/Téma mód ikon(78. o.)
Megjelenik a kiválasztott felvételi vagy téma mód ikonja. \ (Mozgó tárgy), q (Makró), = (Portré), U (Normál mód I állásban), . (Éjszakai portré), s (Tájkép), H (Téma)
7 Zársebesség (81. o.)
Zársebesség fotózáskor vagy beállításkor. Aláhúzva jelenik meg, ha az érték az e-tárcsa segítségével beállítható.
8 Rekeszérték (82. o.)
Rekesz fotózáskor vagy beállításkor. Aláhúzva jelenik meg, ha az érték az e-tárcsa segítségével beállítható.
9 Fókusz kijelzése (58. o.)
Világít: mikor a kép éles. Villog: mikor a kép nem éles.
1
A fényképezõgép használata elõtt
28
10 AE rögzítés (101. o.)
11 Rögzíthetõ képek száma/EV kompenzáció/Érzékenység
1
A fényképezõgép használata elõtt
12 Shake Reduction (68. o.)
13 Fájl formátum (148. o.)
AE rögzítés közben jelenik meg.
Megjeleníti z aktuális képminõséggel és felbontással rögzíthetõ képek számát. a expozíciós mód esetén megjelenik a megfelelõ expozíciós értéktõl való eltérés. (95. o.) m: EV kompenzáció (100. o.)
Aláhúzva jelenik meg, ha az EV kompenzáció az e-tárcsa elforgatásával módosítható, mikor a mc le van nyomva.
o: Érzékenység
Aláhúzva jelenik meg, ha az érzékenység az e-tárcsa segítségével beállítható.
Akkor jelenik meg, amikor a Shake Reduction (Rázkódáscsökkentés) funkció aktív.
RAW/RAW+ formátum használatakor ennek jelzése látható. JPEG formátum esetén nem látható.
• Az automatikus élességállításhoz használt AF pont vörös kijelzése felvillan, amikor félig lenyomja az exponáló gombot. (105. o.)
•Ha az [A Egyedi beállítás] menü [12. OK gomb megny. fényk.] pontjában az [Fényérz./ Felvételek sz.] opciót választja, vagy az Érzékenység prioritás módot használja, akkor az 4 gomb lenyomásakor a 11-es mezõben a rögzíthetõ képek száma látható. Mindem más módban az 4 gomb lenyomásakor a 11-es mezõben az ISO érzékenység látható. (84. o.)
• A keresõben a rögzíthetõ képek számánál nem lehet [999]-es értéknél magasabbat megjeleníteni. A megjelenített érték akkor is [999] lesz, ha a rögzíthetõ képek száma 1000 vagy több.
LCD panel
A következõ információk jelennek meg a fényképezõgép tetején található LCD kijelzõn.
1 2 3
4
5
6
987
10
29
1
A fényképezõgép használata elõtt
1 Zársebesség (81. o.) 7 Fókuszterület (105. o.) 2 Rekesznyílás (82. o.) Nincs kijelzés: Automatikus 3 Fehéregyensúly (150. o.) V : Kiválasztás
(Auto módban nem jelenik meg) M : Közép
O : Fehéregyensúly korrekció 8 Autom. Fénymérés (98. o.) 4 Akkumulátor töltöttsége Nincs kijelzés : Többszegmensû 5 Élességállítás módja (62. o.)
b : A beépített vaku felvételre
kész (villogás esetén vaku
használata javasolt)
a : Kikapcsolt vaku / EV kompenzáció (100. o.)/
E : Automata vaku Érzékenység / PC (adattároló),
> : Vörös-szem hatást csökkentõ Pb (PictBridge)
vaku bekapcsolása 10 Fájl formátum (148. o.)
6 Meghajtási mód (77. o.) 1P : RAW+JPEG rögzítés
9 : Egy képes fotózás Nincs jelzés : JPEG
j : Folyamatos képfelvevõ
üzemmód
g : Fotózás önkioldóval
V : Fotózás automatikus
sorozattal
W : Fotózás távirányítóval
M : Középre súlyozott
N : Spot fénymérés
9 Rögzíthetõ képek száma. (max [999])
fénymérés
átlagoló fénymérés
30
A menü használata
Ez a fejezet bemutatja a [A Felvételi mód] menü, a [Q Lejátszás] menü, a[R Beállítás] menü és az [A Egyedi beállítás] menü használatát.
1
A menü képernyõ megjelenítése
A fényképezõgép használata elõtt
1
Nyomja meg a 3 gombot a Felvétel üzemmódban.
A monitoron megjelenik a [A Felvételi mód] menü.
Felvételi mód
Autofókusz mód Autom. Fénymérés AF pont kiválaszt. Fájl formátum JPEG felbontás JPEG minőség
MENU
Kilép
AF.S
JPEG
10
2
Nyomja meg a négyirányú vezérlõkapcsolót (5).
Valahányszor megnyomja a négyirányú vezérlõkapcsolót, egymás után sorrendben megjelenik a [Q Lejátszás] menü, a[R Beállítás] menü és a [A Egyedi beállítás] menü. (A jobb oldalon a[R Beállítás] menü képernyõje látható.)
A menük között az e-tárcsával válthat.
Beállítás
Fromatálás Csippanás Dátum beállítás Világidő Language
MENU
Kilép
Magyar NormálSzöveg méret
A menüpontok kiválasztása és beállítása
Példaként a [A Felvételi mód] menü [JPEG minõség] opciójának beállításához szükséges mûveletet mutatjuk be.
3
A négyirányú vezérlõkapcsoló (23) használatával válasszon ki egy menüpontot.
4
Nyomja meg a négyirányú vezérlõkapcsolót (5).
Megjelennek a JPEG formátumú képek rögzítésekor elérhetõ minõségi beállítások.
Ha egy menüponthoz almenü is tartozik, azt a négyirányú vezérlõkapcsolóval (5) érheti el.
Felvételi mód
Autofókusz mód Autom. Fénymérés AF pont kiválaszt. Fájl formátum JPEG felbontás JPEG minõség
MENU
Kilép
Autofókusz mód Autom. Fénymérés AF pont kiválaszt. Fájl formátum JPEG felbontás JPEG minőség
MENU
Mégse
AF.S
JPEG
AF.S
10
128
OK
OK
31
1
A fényképezõgép használata elõtt
5
A négyirányú vezérlõkapcsolóval (23) válasszon egy beállítást.
Ha módosítja a minõséget, a képernyõ jobb felsõ részében megjelenik az adott minõségben rögzíthetõ képek száma.
6
Nyomja meg a 4 gombot.
A fényképezõgép visszatér a menü képernyõhöz. Ezután állítson be egyéb opciókat.
Nyomja meg a 3 gombot a Felvétel vagy Lejátszás módba történõ visszatéréshez.
Hiába nyomja le a 3 gombot és zárja be a menü képernyõt, a beállítások mégis törlõdnek, ha a fényképezõgépet nem szabályosan kapcsolja ki (például, ha kiveszi az akkumulátort, miközben a gép be van kapcsolva).
Ha Felvétel módban megnyomja a 3 gombot, megjelenik a [A Felvételi mód] menüje. Ha Lejátszás üzemmódban megnyomja a 3 gombot, akkor megjelenik a[Q Lejátszás] menü.
32
Az üzemmód-vezérlõ tárcsa használata
Tárcsa kijelzõ
1
A fényképezõgép használata elõtt
Ha a módválasztó tárcsa ikonjait a tárcsa kijelzõhöz forgatja, akkor válthat a felvételi módok között.
Mód Jellemzõk Oldal
I (Automata kép)
(Portré)
=
s (Tájkép)
(Makró)
q
\ (Mozgó tárgy)
(Éjszakai portré)
.
a (Vaku KI)
H (Téma)
A fényképezõgép automatikusan kiválasztja a portré, a tájkép, a makró és a mozgó témák vagy a normál beállítás közül azt, amelyik a leginkább megfelelõ.
Portré képek készítéséhez optimális. Elmélyíti az élességtartományt, kiemeli az ég és a fák
kontúrját és színtelítettségét, így tiszta, világos képet készít.
Ebben a módban virágokról és más, kisebb tárgyakról készíthet élénk, közeli felvételeket.
Lehetõvé teszi, hogy éles képeket készítsen a gyorsan mozgó témáról, pl. egy sporteseményrõl.
Lehetõvé teszi, hogy este vagy szürkületben fényképezzen embereket.
A beépített vaku nincs aktiválva. A többi beállítás ugyanaz, mint az (I) Normál üzemmódjában.
A felvételi körülményeknek megfelelõen 8-féle beállítás közül választhat.
78. o.
79. o.
Az . (Éjszakai portré) üzemmódban gyenge megvilágítás esetén a zársebesség akkor is csökken, ha használja a beépített vakut. A fényképezõgép berázásának elkerülésére alkalmazza a Shake Reduction (Rázkódáscsökkentés) funkciót vagy használjon állványt.
Mód Jellemzõk
e (Program)
K (Érzékenység prioritás)
b (Záridõ prioritás)
c (Blende
elõválasztás)
a (Manuális)
p (Bulb)
Ebben az útmutatóban a felvételi módokra a következõképpen hivatkozunk.
A fényképezõgép automatikusan a helyes expozíciónak megfelelõen állítja be a zársebességet és a rekeszt a program vonal szerint.
Automatikusan a beállított érzékenységhez igazítja a zársebesség és a rekesz beállítását.
Ez a mód a zársebesség beállítása révén a mozgó tárgyak mozgásának megállítására vagy kihangsúlyozására használható. A mozgó tárgyakról statikus hatású képeket készíthet, illetve olyan felvételeket is, amelyek mozgás benyomását keltik.
A megfelelõ mélységélesség elérésére lehetõvé teszi a kívánt rekeszérték beállítását. Elmosódott és éles hátterek készítésére is használható.
A zársebesség és a rekeszérték beállításával lehetõséget nyújt egyéni, kreatív felvételek készítésére.
Olyan felvételeket tesz lehetõvé, amelyek lassú zársebességet igényelnek (pl. tûzijáték, éjszakai felvételek).
33
Oldal
1
A fényképezõgép használata elõtt
85. o.
Felvételi mód
H (Téma) mód
Expozíciós mód
I (Automata kép)/ = (Portré)/ s (Tájkép)/ q (Makró)/
\ (Mozgó tárgy)/ . (Éjszakai portré)/ a (Vaku KI) A (Éjszakai táj)/ i (Szörfözés és hó)/ K (Étel)/
K (Naplemente)/ C (Gyerekek)/ E (Háziállat)/ D (Gyertyafény)/ E (Múzeum)
e (Program)/ K (Érzékenység prioritás)/ b (Záridõ prioritás)/ c ((Blende elõválasztás))/ a (Manuális)/ p (Bulb)
34
Megjegyzés
2 Elsõ lépések
Ebbõl a fejezetbõl megtudhatja, hogy a fényképezõgép megvásárlása után milyen lépéseket kell elvégeznie, hogy megkezdhesse a fényképezést. Mindenképpen olvassa el, és kövesse az itt felsorolt utasításokat.
A vállszíj felfûzése ....................................................... 36
Az elemek/akkumulátorok behelyezése .................... 37
Az SD memóriakártya behelyezése és kivétele ........ 41
Az objektív felhelyezése ............................................. 45
Dioptria beállítás a keresõ szemlencsén .................. 47
A fényképezõgép be- és kikapcsolása ...................... 48
Alapbeállítások ............................................................ 49
36
A vállszíj felfûzése
1
A vállszíj végét bújtassa át a vállszíj tartófülön, majd fûzze át a csat belsõ oldalán.
2
Elsõ lépések
2
A vállszíj másik végét bújtassa át a másik vállszíj tartófülön, majd fûzze át a csat belsõ oldalán.
Az elemek/akkumulátorok behelyezése
Helyezze be az elemeket a fényképezõgépbe. Használjon négy AA mretû lítium vagy alkáli ceruzaelemet, vagy Ni-MH akkumulátort.
A fényképezõgép dobozában AA méretû lítium elemeket talál, hogy a fényképezõgép mûködését leellenõrizhesse, de a készülék más elemekkel is használható. Válasszon a körülményekhez megfelelõ elemeket vagy akkumulátorokat.
AA jelû lítium elemek A fényképezõgép mellett ilyet talál. Hideg idõben javasolt.
AA jelû Ni-MH akkumulátorok
AA jelû alkáli elemek
• Feszültségjellemzõik miatt a nikkel-mangán elemek hibás mûködést okozhatnak, így használatuk nem javasolt.
• A fényképezõgéppel használható ceruza (AA) lítium elemek, és a ceruza (AA) alkáli elemek nem újratölthetõk.
• Ne nyissa ki az elemtartó fedelét, és ne vegye ki az elemet, ha a fényképezõgép be van kapcsolva.
• Ha hosszabb ideig nem használja a fényképezõgépet, vegye ki az elemeket, különben azok szivároghatnak.
• Ha hosszabb ideig elem nélkül tárolja a fényképezõgépet, és a dátumbeállítások törlõdtek, az új elem behelyezésekor kövesse a “A dátum és az idõ beállítása” (52. o.) fejezetben leírtakat.
• Megfelelõen helyezze be az elemeket. A nem megfelelõen behelyezett elemek a fényképezõgép meghibásodását okozhatják. Behelyezés elõtt törölje át az elemek érintkezõit.
• Mindig egyszerre cserélje ki az elemeket, és ne használjon együtt különbözõ típusú, gyártmányú vagy töltöttségû elemeket/akkumulátorokat. Ha nem így jár el, akkor a fényképezõgép hibásan mûködhet, így például nem fogja tudni megfelelõen megjeleníteni az elem töltöttségét.
Ezek újratölthetõ és gazdaságos akkumulátorok. Az akkumulátorokkal kompatibilis — a kereskedelmi forgalomban megvásárolható — akkumulátortöltõ szükséges.
Ezek a könnyen beszerezhetõ elemek olyankor jönnek jól, ha a fényképezõgép saját elemei lemerülnek, azonban bizonyos körülmények között elõfordulhat, hogy nem tudják biztosítani a fényképezõgép összes funkciójának használatát. Alkalmazásuk csak kivételes esetekben, illetve a fényképezõgép mûködésének ellenõrzésekor javasolt.
37
2
Elsõ lépések
1
Nyomja meg és tartsa lenyomva az elemtartó fedelének kioldókarját az ábrán látható módon (1), csúsztassa a fedelet az objektív felé (2), majd hajtsa ki azt.
1
2
38
2
Elsõ lépések
2
Helyezze be az elemeket/ akkumulátorokat az elemtartó belsejében levõ +/- jelzés szerint.
3
Az elemekkel együtt nyomja le a fedelet (1), majd a bezáráshoz csúsztassa el azt a (2) ábrának
1
megfelelõen.
Megfelelõen zárja be az elemtartó fedelét. A fényképezõgép nem kapcsol be, ha az elemtartó nyitva van.
• Ha hosszabb ideig szeretné mûködtetni a fényképezõgépet, használja az opcionális D-AC76 hálózati adaptert. (40. o.).
• Ha a fényképezõgép nem mûködik az elemek behelyezése után, ellenõrizze, hogy azok a megfelelõ pólusukkal lettek behelyezve.
2
Akkumulátor töltöttségének kijelzése
Az elemtöltöttség szintjét az LCD képernyõ { kijelzése segítségével ellenõrizheti.
{ világít : Az elem/akkumulátor töltöttsége megfelelõ.
} világít : Az akkumulátor kezd lemerülni.
? világít : Az elem/akkumulátor majdnem lemerült.
? Villog : Az üzenet megjelenése után a fényképezõgép kikapcsol.
• Ha a fényképezõgépet hidegben vagy hosszú ideig sorozatfelvétel módban használja, akkor a } jelzés akkor is megjelenhet, ha az akkumulátor töltöttsége még megfelelõ. Kapcsolja ki a fényképezõgépet, majd kapcsolja be újra. Ha megjelenik a { jelzés, akkor a fényképezõgép tovább használható.
• Az AC D-AC76 hálózati adapter használatakor a { jelzés nem jelenik meg az LCD panelen.
39
Körülbelüli képtároló kapacitás és Lejátszási idõ (új elemek)
Az elemek (akkumulátorok)
AA lítium elemek
AA méretû újratölthetõ akkumulátorok (NiMH 2500mAh)
AA Alkáli elemek
Az állókép tárolási adatokat (normál felvétel, 50%-os vakuhasználat) a CIPA szabványai alapján mérték, a további adatok pedig a PENTAX mérési eredményein alapulnak. Az itt feltüntetett adatok a felvételi módtól és a felvételi körülményektõl is függnek, ezektõl eltérõ adatok is elõfordulhatnak.
• A akkumulátor teljesítménye alacsony hõmérséklet esetén csökken. Ha rendkívüli hidegben használja a fényképezõgépet, vigyen magával tartalék elemeket, s azokat próbálja melegen tartani — pl. a zsebében. Szobahõmérsékleten az elemek normál teljesítménye visszaáll.
• Ha a tengerentúlra, hideg éghajlatú vidékekre, vagy olyan helyre utazik, ahol nagyon sok felvételt készít, mindig vigyen magával tartalék akkumulátort.
(Hõmérséklet)
(23°C) 1100 550 350 700 perc ( 0°C) 900 440 250 600 perc (23°C) 700 400 240 480 perc
( 0°C) 500 280 190 400 perc
(23°C) 200 80 50 300 perc
(0°C)
Normál felvétel
Nem
alkalmazható
Felvétel vakuval
50%-os kihaszn.
Nem
alkalmazható
100%-os
kihaszn.
Nem
alkalmazható
Lejátszási
idõ
200 perc
2
Elsõ lépések
40
Az AC adapter használata (opcionális)
4
1
2
Elsõ lépések
2
3
A külön megvásárolható D-AC76 típusú AC hálózati adapter használata olyankor ajánlott, ha hosszabb idõn keresztül mûködteti a monitort, vagy a fényképezõgépet számítógéphez csatlakoztatja.
1
A csatlakozó fedelének kinyitása elõtt kapcsolja ki a fényképezõgépet.
2
Csatlakoztassa a hálózati adaptert a fényképezõgép DC bementi csatlakozójába.
3
Csatlakoztassa a hálózati kábelt a hálózati adapterhez.
4
Csatlakoztassa a hálózati kábelt egy konnektorhoz.
• Mindig kapcsolja ki a fényképezõgépet az AC hálózati adapter csatlakoztatásakor, illetve a csatlakozás szétbontásakor.
• Ellenõrizze, hogy a fényképezõgép, a hálózati adapter, a hálózati kábel és a hálózati csatlakozó közötti csatlakozások megfelelõek legyenek. Ha a csatlakozók szétcsúsznak, miközben a fényképezõgép az SD kártyán adatokat rögzít, vagy olvas, az adatok sérülhetnek.
• A D-AC76 hálózati adapter használata esetén feltétlenül olvassa el a hálózati adapter használati útmutatóját.
• Az AC hálózati adapter csatlakoztatásával az újratölthetõ akkumulátorok nem tölthetõk.
Az SD memóriakártya behelyezése és kivétele
Ez a fényképezõgép SD és SDHC memóriakártyákkal használható. (A továbbiakban mindkét memóriakártya típusra SD memóriakártyaként fogunk hivatkozni.) Ügyeljen arra, hogy az SD memóriakártya betételekor és kivételekor a fényképezõgép mindig ki legyen kapcsolva.
• Ne vegye ki az SD memóriakártyát, amíg a kártya használatát jelzõ lámpa világít.
• A teljesen új, illetve más fényképezõgépben vagy egyéb digitális eszközzel megformázott SD memóriakártyákat meg kell formáznia ebben a fényképezõgépben. A formázásról bõvebben “Az SD memóriakártya formázása” (203. o.) címû részben olvashat.
1
Csúsztassa el a kártyanyílás fedelét a nyíl irányába (1), majd nyissa ki azt (2).
2
Tegye be a kártyát úgy, hogy az SD kártya címkéje a monitor felé legyen.
1
2
41
2
Elsõ lépések
Az eltávolításhoz nyomja meg egyszer az SD memóriakártyát.
3
Zárja be a kártyanyílás fedelét (1), majd csúsztassa el azt a nyíllal jelölt irányban (2).
Megfelelõen zárja be a kártyanyílás fedelét. A fényképezõgép nem kapcsol be, ha a kártyanyílás fedele nyitva van.
2
1
42
Az SD memóriakártya használatakor szükséges óvintézkedések
• Az SD memóriakártyán található egy írásvédettség kapcsoló. Ha a kapcsoló LOCK állásban van, akkor nem lehet rögzíteni új adatokat, valamint nem lehetséges a már meglévõ adatok törlése vagy a kártya formázása.
• Ha közvetlenül a fényképezõgép használata után veszi ki a SD memóriakártyát, legyen óvatos, mert elõfordulhat, hogy a kártya forró.
• Ne vegye ki az SD memóriakártyát, illetve ne kapcsolja ki a fényképezõgépet,
2
amíg az adatokat ment a kártyára, onnan képeket vagy hangot játszik le,
Elsõ lépések
vagy a fényképezõgépet USB kábellel számítógéphez csatlakoztatta. A kikapcsolás adatvesztést és a kártya meghibásodását okozhatja.
• Ne hajlítsa meg az SD memóriakártyát, és ne tegye ki erõs ütõdésnek. Tartsa távol víztõl és magas hõmérséklettõl.
• Formázás alatt ne vegye ki az SD memóriakártyát, mert a kártya megsérülhet és használhatatlanná válhat.
• A SD memóriakártya adatai az alábbi esetekben törlõdhetnek. A PENTAX nem vállal semmilyen felelõsséget a törölt adatokkal kapcsolatban. (1) Az SD memóriakártya nem megfelelõ kezelése esetén. (2) Ha az SD memóriakártya statikus elektromosságnak vagy elektromos
interferenciának van kitéve. (3) Ha a kártyát hosszabb ideig nem használták. (4) Ha a kártyát kiveszi, vagy az akkumulátort kiveszi, miközben a kártyára adatokat
ír vagy onnan adatokat olvas.
• A SD memóriakártya élettartama korlátozott. Ha hosszú ideig nem használja, elõfordulhat, hogy a kártyán levõ adatok nem olvashatók. A fontos képeket rendszeresen töltse át számítógépre.
• Ne használja, vagy tárolja a kártyát olyan helyeken, ahol statikus elektromosságnak vagy elektromos interferenciának lehet kitéve.
• Ne használja, vagy tárolja a kártyát közvetlen napfénynél, vagy olyan helyeken, ahol nagy hõmérsékletingadozásnak vagy pára lecsapódásnak lehet kitéve.
• A kompatibilis SD memóriakártyák listáját megtalálja a PENTAX honlapján.
• Az új SD memóriakártyákat formázza meg. A más fényképezõgépekben használt SD memóriakártyákat is formázza meg. 1 Az SD memóriakártya formázása (203. o.)
• Ha szeretné eldobni, elajándékozni vagy eladni az SD memóriakártyáját, elõzõleg töröljön róla minden adatot vagy tegye használhatatlanná a kártyát, amennyiben azon bármilyen személyes vagy bizalmas adat van. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a memóriakártya megformázása nem feltétlenül törli az adatokat olyan módon, hogy azokat egy arra alkalmas speciális szoftverrel ne lehessen visszaállítani. Az adatok teljes törléséhez speciális adatmegsemmisítõ szoftver szükséges. Az SD memóriakártyán tárolt adatok kezelését saját felelõsségére végezze.
Írásvédelem
kapcsoló
Felbontás és Képminõség
JPEG formátum esetén
Annak megfelelõen válassza meg a képek képpontjainak számát (méretét) és minõségét (JPEG adattömörítési arányát), hogy mire szeretné használni az elkészített képeket. A nagyobb felbontással vagy több E-jelzéssel készített képek nyomtatáskor tisztábbak. Ilyenkor a nagyobb fájlméretek miatt a rögzíthetõ képek száma (az egy SD memóriakártyára rögzíthetõ képek száma) csökken. Az elkészített fotó vagy a kinyomtatott kép minõsége a képminõség, az expozíció vezérlés, a nyomtató felbontása és számos egyéb beállításon múlik, így nem kell a szükségesnél több képpontot kiválasztania. Például, ha levelezõlap méretben nyomtat, bõven elég a i (1824×1216) felbontás. Állítsa be a célnak megfelelõ méretet és képminõséget.
A [A Felvételi mód] menüben válassza ki a JPEG képek felbontását és minõségét.
1 A JPEG felbontás beállítása (146. o.) 1 A JPEG minõség beállítása (147. o.)
JPEG rögzített képpontok, JPEG képminõség és hozzávetõleges
képtárolási kapacitás
JPEG minõség
JPEG felbontás
(3872×2592)
J
(3008×2000)
P
(1824×1216) 902 1549 2627
i
• A fenti táblázat egy 1GB kapacitású SD memóriakártya használata estén érvényes képtárolási kapacitást mutatja.
• Az alábbi adatok a téma, a felvételi körülmények, a felvételi üzemmód, az SD memóriakártya, stb. függvényében változhatnak.
C
Legjobb
202 343 586 335 570 974
D
Jobb
E
43
2
Elsõ lépések
Ha a rögzíthetõ képek száma meghaladja az 500-at, a fényképezõgép több, egyenként max. 500 képet tartalmazó mappákba osztja a képeket. Automatikus expozíció sorozat esetén azonban a fényképezõgép akkor is azonos mappába menti az egymás után készített képeket, ha a képek száma meghaladja az 500-at.
44
RAW formátum esetén
A x fényképezõgéppel a képeket a sokoldalú JPEG formátumban vagy a csúcsminõséget jelentõ, szerkeszthetõ RAW formátumban is elmentheti. A RAW fájlformátumhoz kiválaszthatja a PENTAX eredeti PEF formátumát vagy az Adobe Systems által tervezett, általános célú DNG (Digital Negative) formátumot. Egy 1 GB kapacitású SD memóriakártyán akár 58 képet is elmenthet PEF vagy DNG formátumban. 1A fájlformátum beállítása (148. o.)
2
Elsõ lépések
Az objektív felhelyezése
A fényképezõgép összes expozíciós üzemmódja elérhetõ a DA, D FA, FA J vagy egyéb objektívek Rekesznyílás s (Auto) módjával. Ha nem a rekeszgyûrût nem s pozícióba állítja, akkor egyes funkciók nem lesznek elérhetõk. Errõl a “Megjegyzések a [23. Rekeszgyûrû használata] ponthoz” (230. o.) címû fejezetben is olvashat. Az egyéb objektívek és kiegészítõk az alapértelmezett beállításokkal nem használhatók. Ha szeretné engedélyezni az exponálást a fenti listában nem szereplõ objektívekkel és egyéb kiegészítõkkel, kapcsolja be az [A Egyedi beállítás] menü [23. Rekeszgyûrû használata] pontját. (76. o.)
Kapcsolja ki a fényképezõgépet, mielõtt felhelyezi az objektívet, hogy elkerülje az objektív váratlan elmozdulását.
1
Ellenõrizze, ki van-e kapcsolva a fényképezõgép.
2
Vegye le az objektívfoglalat védõsapkát (1) és az objektív csatlakozó védõt (2).
Az objektív bajonett megóvása érdekében, miután levette az objektívet a fényképezõgéprõl, az objektív foglalattal felfelé tegye le.
45
2
Elsõ lépések
3
Illessze össze a fényképezõgépen és az objektíven lévõ objektív bajonett illesztési (piros) pontokat, és erõsítse fel az objektívet, elforgatva az óra járásának megfelelõen addig, amíg nem kattan.
Az objektívet csatlakoztatás után fordítsa el az óramutató járásával ellentétes irányba, hogy meggyõzõdhessen, hogy az valóban a helyén van.
46
2
Elsõ lépések
4
Vegye le az objektív elejérõl a védõt, egymás felé nyomva az ábrán megjelölt részeket.
Az objektív levételéhez tartsa lenyomva az objektív kioldógombot (3), és forgassa az objektívet az óramutató járásával ellentétes irányba.
3
• Az objektívfoglalat védõsapka (1) egy olyan fedél, mely szállításkor a karcolódástól és
szennyezõdéstõl óvja a gépet. A „K objektívfoglalat védõsapka” külön megvásárolható, és zárrendszerrel rendelkezik.
• Más gyártó által készített objektív használatából eredõ balesetekért, károkért és meghibásodásokért a PENTAX nem vállal felelõsséget.
• A fényképezõgépen és az objektív foglalaton AF csatlakozó és elektromos érintkezõk vannak. Szennyezõdés, por, korrózió zavart okozhat az elektromos rendszerben. Ha szükséges, akkor törölje le a csatlakozókat puha, száraz kendõvel.
Dioptria beállítás a keresõ szemlencsén
Látásához igazítva állítsa be a keresõ szemlencsét. Ha nehezen lehet kivenni a keresõ szemlencse képét, csúsztassa a dioptria beállító kart oldalra. A dioptria értéket kb. —2,5m és +1,5m
1
Nézzen bele a keresõbe, és irányítsa a fényképezõgépet egy fehér falra, vagy más jól megvilágított egyenletes felületre. Ezután csúsztassa balra vagy jobbra a dioptria beállító kart.
Addig mozgassa a kart, amíg a keresõ szemlencsében nem látszik élesen az AF keret.
-1
között lehet állítani.
47
2
Elsõ lépések
AF keret
•Az FP szemkagyló már fel van téve a gyárból kikerülõ fényképezõgépekre. A dioptria korrekció a felhelyezett FP szemkagylóval használható, azonban a beállítás könnyebb, ha a szemkagylót leveszi.
•Az FP szemkagyló levételéhez nyomja azt meg az egyik oldalán, majd húzza le a nyíllal jelzett irányba. Az FP szemkagyló felhelyezéséhez igazítsa azt a keresõ sínjéhez, majd tolja a helyére.
• Ha a kép a keresõben annak ellenére sem látható jól, hogy használta a dioptria beállító kart, akkor alkalmazza az opcionális M dioptria korrekciós adaptert. Az adapter használatához azonban el kell távolítania az FP szemkagylót. (238. o.)
48
A fényképezõgép be- és kikapcsolása
1
Állítsa a fõkapcsolót [ON] állásba.
A fényképezõgép bekapcsol. A fényképezõgép kikapcsolásához állítsa
a fõkapcsolót [OFF] (KI]) állásba.
2
Elsõ lépések
• Mindig kapcsolja ki a fényképezõgépet, ha éppen nem használja.
• Ha bizonyos ideig nem használja a fényképezõgép egyetlen funkcióját sem, akkor az automatikusan kikapcsol. Ha a fényképezõgép automatikusan kikapcsolt, akkor ismét kapcsolja be, illetve végezze el az alábbi mûveletek egyikét.
• Nyomja le félig az exponáló gombot.
• Nyomja meg a Q gombot.
• Nyomja meg a M gombot.
• Alapértelmezésben a fényképezõgép automatikusan kikapcsol, ha 1 percig semmilyen mûveletet nem végez vele. A beállítás a [R Beállítás] menü [Automtaikus kikapcs] pontjában módosítható. (214. o.)
Alapbeállítások
Ha a fényképezõgépet elõször kapcsolja be megvásárlása után, a monitoron a [Language képernyõ jelenik meg. Kövesse az alábbi mûveletet, hogy beállíthassa a monitor kijelzéseiben használt nyelvet, a pontos idõt és a dátumot. Ha egyszer elvégezte a beállításokat, azokat a fényképezõgép ismételt bekapcsolásakor már nem kell megadnia.
Ha a fényképezõgép bekapcsolásakor megjelenik a Dátum beállítás képernyõ, végezze el a “A dátum és az idõ beállítása” (52. o.) részben leírt lépéseket a dátum és idõ beállításához.
/
]
MENU
Dátum beállítás
Dátum forma
Dát.
Idő
OK
éé/hh/nn
00
00 :
24h
01/012008 /
49
2
OKCancel
Elsõ lépések
MENU
Mégse
OK
OK
A megjelenítés nyelvének kiválasztása
Beállíthatja, hogy a menük, a hibaüzenetek stb. milyen nyelven jelenjenek meg. Választható nyelvek: angol, francia, német, spanyol, portugál, olasz, holland, dán, svéd, orosz, finn, lengyel, cseh, magyar, török, orosz, koreai, kínai (hagyományos/ egyszerûsített) és japán.
1
A négyirányú vezérlõkapcsolóval (2345) válassza ki a kívánt nyelvet.
Az alapbeállítás nyelve az angol.
OK
Magyar
OK
OKCancel
OK
2
Nyomja meg a 4 gombot.
Az [Alapértelmezett beáll.] képernyõ a kiválasztott nyelven jelenik meg.
Nyomja meg a négyirányú vezérlõkapcsolót (3) kétszer majd lépjen a 10-es lépéshez, ha a [Helyi idõ] pontot nem szeretné beállítani.
MENU
Alapértelmezett beáll.
Language
Budapest
Szöveg méret Normál
MENU
Mégse
50
2
Elsõ lépések
3
Nyomja meg a négyirányú vezérlõkapcsolót (3).
A kurzor a W kijelzésre ugrik.
4
Nyomja meg a négyirányú vezérlõkapcsolót (5).
Megjelenik a [W Otthon] képernyõ.
5
A négyirányú vezérlõkapcsolóval (45) válassza ki a várost.
6
Nyomja meg a négyirányú vezérlõkapcsolót (3).
A kurzor a [Nyári idõszám.] pontra ugrik.
7
A négyirányú vezérlõkapcsolóval (45) válasszon az O (Be) vagy P (Ki) beállítások közül.
8
Nyomja meg a 4 gombot.
A fényképezõgép visszatér az [Alapértelmezett beáll.] képernyõhöz.
Otthon
Budapest Nyári időszám.
MENU
Mégse
OK
OKOKOK
9
Nyomja meg a négyirányú vezérlõkapcsolót (3).
A kurzor a [Szöveg méret] pontra ugrik.
10
Nyomja meg a négyirányú vezérlõkapcsolót (5), majd a négyirányú vezérlõkapcsolóval (23) válassza a [Normál] vagy a [Nagy] pontok valamelyikét.
A [Nagy] választása esetén a kiválasztott menüpont nagyítva jelenik meg.
11
Nyomja meg kétszer a 4 gombot.
Megjelenik a [Dátum beállítás] képernyõ.
Ebben az útmutatóban az illusztrációk a [Normál] [Szöveg méret] beállítást mutatják.
Alapértelmezett beáll.
Language
Budapest
Szöveg méret
MENU
Mégse
Magyar
Normál Nagy
OK
OK
Ha tévesen állította be a nyelvet
AF. S
2008
00
RAW+
--
Ha rossz nyelvet választott ki a [Language/ ] képernyõn, és továbblépett a a [Dátum beállítás] képernõre, akkor a megfelelõ nyelvet a következõ módon állíthatja be. Ha továbbment, és a fényképezõgépet Felvétel módra kapcsolta (tehát a fényképezõgép készen áll a fotózásra), akkor a tegye a következõket a 2. lépéstõl kezdõdõen a megfelelõ nyelv beállításához.
1
Nyomja meg a 3 gombot egyszer vagy kétszer a segéd
99
AF.S
AF.S
(49. o.) megjelenítéséhez.
A jobbra látható kép egy példa a segéd képernyõkre. A megjelenõ képernyõ a kiválasztott nyelvtõl függõen eltérõ lehet.
A segéd 3 másodpercig látható a képernyõn. (Felvétel mód)
2
Nyomja meg egyszer a 3
AUTO PICT
RAW OK
RAW+
RAW+
010101 0101/2008
/ 01/2008/ 0000: 00
00 00:
------
--
--
gombot.
A felsõ fülön a A látható. ([A Felvételi mód] menü).
3
Nyomja meg kétszer a négyirányú vezérlõkapcsolót (5).
A felsõ fülön a R látható. ([R Beállítás] menü).
4
A négyirányú vezérlõkapcsolóval (3) válassza ki az alsó sorban a [Language/ ] pontot.
5
Nyomja meg a négyirányú vezérlõkapcsolót (5).
Megjelenik a [Language/ ] képernyõ.
6
A négyirányú vezérlõkapcsolóval (2345) válassza ki a kívánt nyelvet, majd nyomja meg a 4 gombot.
Megjelenik a kiválasztott nyelv [R Beállítás] menüje Ha szükséges, az alábbi oldalakon leírt módon állítsa be a helyi idõnek ([Helyi idõ]) megfelelõ várost, valamint az aktuális dátumot és idõt.
• Az „Otthon” megváltoztatása: “A világidõ beállítása” (206. o.)
• A dátum és az idõ megváltoztatása: “A Dátum és idõ, valamint a Megjelenítési stílus módosítása” (205. o.)
51
2
Elsõ lépések
Mikor az [Helyi idõ] és a dátum illetve idõ nincs beállítva, akkor a fényképezõgép bekapcsolásakor megjelenik az [Alapértelmezett beáll.] vagy [Dátum beállítás] képernyõ.
Ha még nem lépett tovább a [Dátum beállítás] képernyõre, akkor a [Language/ ] képernyõn a négyirányú vezérlõkapcsolóval (5) kiválaszthatja a megfelelõ nyelvet.
52
A dátum és az idõ beállítása
Állítsa be az aktuális dátumot és pontos idõt, és a kijelzési formátumot.
1
2
Elsõ lépések
Nyomja meg a négyirányú vezérlõkapcsolót (5).
A keret a [éé/hh/nn] pontra ugrik.
Dátum beállítás
Dátum forma
Dát.
Idő
éé/hh/nn
00
00 :
24h
01/012008 /
MENU
Mégse
2
A négyirányú vezérlõkapcsolóval (23) válassza ki a dátum stílusát.
3
Nyomja meg a négyirányú vezérlõkapcsolót (5).
A keret a [24h] pontra ugrik.
4
A négyirányú vezérlõkapcsolóval (23) válasszon a „24h”
Dátum beállítás
Dátum forma
Dát.
Idő
MENU
Mégse
éé/hh/nn
00 :
(24-órás kijelzés) vagy a „12h” (12- órás kijelzés) beállítások közül.
5
Nyomja meg a négyirányú vezérlõkapcsolót (5).
A keret visszaugrik az [Dátum forma] pontra.
6
Nyomja meg a négyirányú vezérlõkapcsolót (3).
A keret a [Dát.] pontra ugrik.
00
OK
OK
OK
24h
01/012008 /
OK
7
Nyomja meg a négyirányú vezérlõkapcsolót (5).
A keret a hónapra ugrik.
Dátum beállítás
Dátum forma
Dát.
éé/hh/nn
53
24h
01/012008 /
Idő
MENU
Mégse
8
A négyirányú vezérlõkapcsolóval (23) állítsa be a hónapot.
Hasonlóan állítsa be a napot és az évet. Ezután állítsa be az idõpontot. Ha a 4. lépésnél a [12h] pontot választja ki, az am és pm (de. és du.) beállítások
az idõ függvényében automatikusan változnak.
9
Nyomja meg a 4 gombot.
A fényképezõgép készen áll a fényképezésre. A fényképezõgép készen áll a felvételek elkészítésére. Ha a menüben beállítja
a dátumot és idõt, akkor a képernyõ visszatér a [R Beállítás] menühöz. Nyomja meg ismét az 4 gombot.
Ha a dátum beállítása közben megnyomja a 3 gombot, akkor azzal visszavonja az addigi beállításokat, és a fényképezõgép Felvétel módba kapcsol. Ha a fényképezõgép legközelebbi beállításánál a dátum és az idõ nincs beállítva, akkor az alapbeállításokat követõen megjelenik a [Dátum beállítás] képernyõ. A dátum a menüben késõbb is beállítható. (205. o.)
• Ha végzett a beállításokkal, és megnyomja a 4 gombot, a fényképezõgép órája visszaáll 00 másodpercre. A pontos idõ beállításához olyankor nyomja meg a 4 gombot, amikor a pontos idõ jelzése (TV-ben, rádióban stb.) eléri a 00 másodpercet.
• A menü mûveletekkel módosíthatja a nyelvet és a dátum/idõ beállításokat. (205. o.,
209. o.)
00 : 00
OK
OK
2
Elsõ lépések
54
Megjegyzés
3 Egyszerû mûveletek
Ez a fejezet ismerteti az I (Automatikus felvétel) módban a sikeres fotózáshoz szükséges mûveleteket.
A további funkciókról és fotózási beállításokról bõvebb információkat a 4. és a további fejezetekben olvashat.
Egyszerû fényképezési mûveletek ............................ 56
A zoom objektívek használata ................................... 61
A beépített vaku használata ....................................... 62
Felvételkészítés a Shake Reduction
(Rázkódáscsökkentõ) funkcióval ............................... 67
Fényképek lejátszása .................................................. 70
Képek törlése ............................................................... 72
56
Egyszerû fényképezési mûveletek
A fényképezõgép helyes tartása
Fontos, hogyan tartja a fényképezõgépet, amikor képeket készít.
• Tartsa két kezével erõsen a fényképezõgépet.
• Fényképezéskor az exponáló gombot finoman nyomja le.
3
Egyszerû mûveletek
Vízszintes helyzet Függõleges helyzet
• A bemozdulás elkerülése érdekében támaszkodjon valamilyen stabil tárgyhoz — pl. táblához, fához vagy falhoz - vagy rögzítse a gépet.
• Bár az egyes fotósok technikája eltérõ, érdemes az alábbi általános érvényû szabályt a kézbõl való fotózás esetén betartani: a zársebesség ne legyen hosszabb, mint: 1/(gyújtótávolság × 1,5). Pl. 50 mm-es gyújtótávolságnál a leghosszabb megvilágítási idõ 1/75 másodperc, illetve 100 mm-nél 1/150 másodperc. Hosszabb exponálási idõ esetén használjon állványt vagy alkalmazza a Rázkódáscsökkentés funkciót (67. o.).
• A bemozdulás elkerülése érdekében teleobjektív használatakor fényképezzen állványról. Az állvány legyen nehezebb, mint a fényképezõgép és az objektív együttes súlya.
• Állvány használata esetén ne alkalmazza a Rázkódáscsökkentés funkciót.
A fényképezõgép választja ki az optimális beállításokat
A x számos felvételi, élességállítási és képtovábbító móddal segíti Önt fényképezési elképzelései megvalósításában. Ez a fejezet bemutatja, hogyan készíthet képeket úgy, hogy egyszerûen lenyomja az exponáló gombot.
1
Állítsa az üzemmód-vezérlõ tárcsát I módra.
A fényképezõgép kiválasztja a témának megfelelõ optimális felvételi módot.
1 A témának megfelelõ felvételi üzemmód kiválasztása (78. o.)
57
3
Egyszerû mûveletek
2
Állítsa a fókusz üzemmód kart a = pozícióba.
A fényképezõgép l (Autofókusz/ Normál) élességállítási módba kapcsol. l módban az objektív automatikusan élességet állít, ha félig lenyomja az exponáló gombot. Amint a gép beállította az élességet, a felvétel elkészíthetõ. (102. o.)
58
3
A témát a keresõben láthatja.
Ha szeretné módosítani a keresõben a téma méretét, használjon zoom objektívet.
1A zoom objektívek használata (61. o.)
4
Állítsa a témát az AF keretbe és
3
Egyszerû mûveletek
nyomja le félig az exponáló gombot.
Az autofókusz rendszer mûködésbe lép. Ha a téma élesre áll, akkor a keresõben megjelenik a fókusz kijelzés ].
I (Automatikus felvétel) módban a fényképezõgép automatikusan kiválasztja a témához leginkább megfelelõ módot a következõk közül: portré, tájkép, makró és mozgó téma, illetve normál beállítások.
Szükség esetén a vaku automatikusan kinyílik. (Nyomja meg a K gombot a vaku kinyitásához, ha nem a [Automatikus villanás] vagy [Auto vaku + Vörösszem csökk.] vakumód van beállítva)
1 Az exponáló gomb használata (59. o.) 1 A nehezen élesre állítható témák (60. o.) 1 A beépített vaku használata (62. o.) 1 A fókuszterület (AF pont) kiválasztása
(105. o.)
Vaku
állapota
Fókusz
kijelzõ
A felvétel elkészítése elõtt megjelenítheti a képet a monitoron, és ellenõrizheti a kompozíciót, az expozíciót és az élességet. (112. o.)
5
Nyomja le teljesen az exponáló gombot.
A felvétel elkészül.
6
Jelenítse meg az elkészített képet a monitoron.
Az elkészítés után a kép 1 másodpercig látható a monitoron (Azonnali lejátszás).
1 Az Azonnali lejátszás beállítása (211. o.) 1 Eloszlási görbe (Hisztogram) (211. o.) 1 A világos és a sötét részek
megjelenítése (211. o.) Az Azonnali visszajátszás alatt a nagyítás
az e-tárcsával módosítható. (162. o.) Az Azonnali visszajátszás során a i gomb
megnyomásával törölheti a képet. 1 Képek törlése (72. o.)
Az exponáló gomb használata
Az exponáló gomb két állásban használható.
59
3
Egyszerû mûveletek
Tö rlrlésTörlés
Felengedett
állapot
Félig lenyomva
(elsõ pozíció)
Teljesen lenyomva
(második pozíció)
Amikor félig lenyomja a gombot (elsõ pozíció), bekapcsolnak a keresõ és az LCD panel kijelzései, és mûködésbe lép az autófókusz rendszer. A gomb teljes lenyomásakor (második pozíció) a fényképezõgép elkészíti a felvételt.
• Fényképezéskor az exponáló gombot finoman nyomja le, hogy elkerülje a fényképezõgép bemozdulását.
• Nyomja be néhányszor az exponáló gombot félig, hogy megtanulja, hol van az elsõ pozíció.
• A keresõben a jelzések mindaddig láthatóak maradnak, amíg lenyomva tartja az exponáló gombot. A jelzések a gomb lenyomása után kb. 10 másodpercig maradnak láthatóak (alapértelmezett beállítás). (27. o., 99. o.)
60
A nehezen élesre állítható témák
Az autofókusz mechanizmus nem tökéletes. Az alábbi feltételek mellett az élességállítás nehézségekbe ütközhet (a-tól f-ig). Ezek a pontok a kézi élességállításra is érvényesek a keresõ fókuszkijelzõjének ] használatával. Ha a fényképezõgép nem tudja automatikusan élesre állítani a témát, állítsa az élességállítási mód kapcsolóját \ állásba, és a manuális fókusz üzemmódot használja a téma élesre állításához a keresõ mattüvegének segítségével. (110. o.)
(a) Különösen kevéssé kontrasztos felületek, pl. fehér fal a fókuszmezõben. (b) Kevéssé fényvisszaverõ témák a fókuszmezõben. (c) Gyorsan mozgó témák.
3
Egyszerû mûveletek
(d) Visszavert fény vagy erõs háttérvilágítás (világos háttér) elõtt lévõ témák. (e) Ha ismétlõdõ függõleges vagy vízszintes vonalas mintázat kerül
a fókuszmezõbe.
(f) Több téma a fókuszmezõ elõ- és hátterében.
Elõfordulhat, hogy a téma a ] (Fókusz kijelzõ) megjelenése ellenére sem lesz éles, ha a fent említett (e) és (f) pontban leírtak fennállnak.
A zoom objektívek használata
A zoom objektívvel kinagyítja a témát (teleobjektív), vagy nagyobb területet fog be (nagylátószög). Állítsa be a kívánt méretet, majd készítse el a felvételt.
1
Forgassa el a zoom gyûrût jobbra vagy balra.
Fordítsa el a zoom gyûrût az óra járásával megegyezõ irányba a teleobjektívvel készített kép elkészítéséhez, és az óra járásával megegyezõ irányba a nagylátószögû kép megalkotásához.
61
3
Egyszerû mûveletek
Nagylátószög Teleobjektív
• Minél kisebb a megjelenített gyújtótávolság, annál nagyobb a látószög. Minél nagyobb az érték, annál jobban nagyítja a fényképezõgép a képet.
• A Power Zoom funkciók (Képméret követés, Zoom kivágás, és az Automatikus zoom effektus) nem kompatibilisek ezzel a fényképezõgéppel.
62
A beépített vaku használata
Gyenge fényviszonyok mellett, hátulról megvilágított témák esetén, vagy abban az esetben, ha a beépített vakut manuálisan szeretné használni a következõképpen készítheti el a felvételeket. A beépített vaku mûködése a 0,7 m - 5 m tartományban optimális. A megvilágítást nem lehet megfelelõen vezérelni, és a képen sötét részek jelentkezhetnek, ha a vakut 0,7 m-nél kisebb tartományban használja. (Ez a távolság a használatban lévõ objektívtõl és a beállított érzékenységtõl függõen némiképpen eltérhet. (132. o.))
3
A beépített vaku és objektív kompatibilitása
Egyszerû mûveletek
A használatban lévõ objektívtõl és a felvételi körülményektõl függõen vinyettálás jelenhet meg a képeken (a fény hiánya miatt a kép sarkai elsötétülnek). Javasoljuk, hogy ennek ellenõrzésére készítsen tesztképet. 1A DA, D FA, FA J, FA és F objektívek Kompatibilitása a beépített vakuval (133. o.)
• A beépített vaku használatakor, fotózás elõtt távolítsa el a napellenzõt.
• Ha olyan objektívet használ, amelyen az rekeszgyûrû nem állítható s (Auto) módba, akkor a beépített vaku teljes fényerõvel villan.
Vakumód Funkció
A fényképezõgép automatikusan meghatározza a környezõ fény mennyiségét és aktiválja a beépített vakut. A vaku szükség
Automatikus
g
villanás
Vaku be
b
Auto vaku +
i
Vörösszem csökk. Vaku be +
D
Vörösszem csökk. Vezeték nélküli
r
mód
esetén kiemelkedik és villan, például hátulról megvilágított téma esetén, illetve amikor a beállított zársebességgel nagy a valószínûsége a rázkódásnak. Elõfordulhat, hogy a vaku kiemelkedik, de nem villan, ha a fényképezõgép úgy ítéli meg, hogy nincs szükség a vaku használatára.
A vaku manuálisan vezérelhetõ. Ha a vaku ki van nyitva, akkor villan, ha be van csukva, akkor nem villan.
Az automata vaku használata elõtt a gép vörös-szem effektust csökkentõ fényt bocsát ki.
A vaku manuálisan vezérelhetõ. A vaku villanása elõtt a fényképezõgép vörös-szem effektus csökkentõ fényt bocsát ki.
A külsõ rendszervakukat (AF540FGZ vagy AF360FGZ) szinkronkábel nélkül is szinkronizálhatja.
A vaku üzemmód kiválasztása
AUTO
Ki l
Va kum
Au t o ma t i ku s vil l an
0. 0
OK
1
Nyomja meg a { gombot.
63
3
Egyszerû mûveletek
Megjelenik az Fn menü.
2
Nyomja meg a négyirányú vezérlõkapcsolót (3).
Megjelenik a [Vakumód] képernyõ.
Fn
OK
Vakum
ód
Vakumód
Automatikus villan
Automatikus villanás
0.0
0.0
Fn
ás
OK
AUTO
AUTO
Kil
OK
OK
épKilép
64
3
A négyirányú vezérlõkapcsolóval (45) válasszon egy vaku üzemmódot.
A vaku fényerõ kompenzációhoz fordítsa el az e-tárcsát. (128. o.)
Ha az módválasztó tárcsa e, K, b, c, a vagy p állásban van, a g és a i opciók szürkén jelennek meg és nem választhatók ki.
4
Nyomja meg a 4 gombot.
A fényképezõgép készen áll a fényképezésre.
3
Egyszerû mûveletek
Az Automatikus vaku üzemmód g, i (Automatikus vakunyitás) használata
1
Állítsa az üzemmód-vezérlõ tárcsát H, I, =, q, \ vagy . állásba.
A vaku A (Éjszakai táj), K (Naplemente), D (Gyertyafény) és E (Múzeum) H (Téma) módokban nem villan.
2
Nyomja le félig az exponáló gombot.
A beépített vaku szükség esetén kiemelkedik, és tölteni kezd. Ha a vaku teljesen feltöltõdött, az LCD panelen és a keresõben megjelenik a b ikon. (27. o., 29. o.)
Az Automatikus és a derítés (Vaku be) vakumódok közötti váltáshoz nyomja meg a K gombot, amikor a vaku nyitva van. Az Automatikus mód esetén az LCD panelen az E kijelzés látható.
3
Nyomja le teljesen az exponáló gombot.
A felvétel elkészül.
4
Az ábrán látható módon zárja be a vakut.
A bekapcsolt (derítõ) vaku használata b,
1
Nyomja meg a K gombot.
A beépített vaku kiemelkedik és tölteni kezd. Ha a vaku teljesen feltöltõdött, az LCD panelen és a keresõben megjelenik a b ikon. (27. o., 29. o.)
Ha a vakut g vagy i módba állítja, és kinyitja a vakut, akkor az automatikus és a derírõ (Vaku be) módok között a K gombbal válthat az alábbi feltételek esetén.
•A I, =, s, q, \ vagy . felvételi
mód aktív.
•A H i, K, C, vagy E állásban van.
65
3
Egyszerû mûveletek
D
2
Nyomja le teljesen az exponáló gombot.
A vaku villan, és a felvétel elkészül.
3
A vaku visszacsukásához nyomja be azt a vázba.
66
A vörös-szem effektus csökkentés használata Vaku
A vörös-szem hatás egy olyan jelenség, amikor a sötét fényviszonyok között vakuval készített képeken a szemek vörösen jelennek meg. A jelenséget a szem retinájáról visszatükrözõdõ fény okozza. A vörös-szem hatás oka, hogy sötét környezetben a pupillák kitágulnak. Ezt a jelenséget nem lehet kiküszöbölni, ám a következõkkel védekezhet ellene.
• Fotózáskor világítsa meg a környezetet.
• Állítsa nagy látószögre, és menjen közelebb a témához.
• Vörös-szem hatás csökkentõ funkcióval rendelkezõ vakut használjon.
• Rendszervaku használatakor olyan messze pozícionálja a vakut a fényképezõgéptõl, amilyen messze csak lehet.
A fényképezõgép vörös-szem effektus csökkentõ funkciója a vaku kétszeri
3
villantásával csökkenti a vörös-szem effektust. A vörös-szem effektus csökkentõ
Egyszerû mûveletek
funkcióval az elõvillantás közvetlen az exponálás elõtt történik. Ez csökkenti a pupilla méretét. A fõvillantáskor a pupillák már kisebbek, így csökken a retináról visszaverõdõ fény mennyisége. A vörös-szem effektus csökkentõ funkció használatához Automatikus és H ódban válasssza az D (Auto vaku + Vörösszem csökk.) vagy a F (Vaku be + Vörösszem csökk.) vakumódok valamelyikét. Minden egyéb módban válassza a F (Vaku be + Vörösszem csökk.) vakumódot.
Derítõfény
Nappali fotózáskor a vaku kiküszöböli az árnyékokat olyan portrék készítésekor, amikor a fotóalany arcára árnyék vetül. A vaku ezen a módon történõ használata a Derítõfény. Derítõfény üzemmódban a Flash On (Bekapcsolt vaku) beállítás az érvényes.
Automatikus felvételkészítés (Automata üzemmód)
1 Nyissa ki a vakut manuálisan, és ellenõrizze, hogy a E (Vaku be) mód
van-e érvényben. (65. o.) 2 Ellenõrizze, hogy a vaku teljesen feltöltõdött-e. 3 A felvétel készítése.
Ha a háttér túl világos, elõfordulhat, hogy a kép túlexponált lesz.
Derítõfény nélkül Derítõfénnyel
Felvételkészítés a Shake Reduction
(Rázkódáscsökkentõ) funkcióval
A Shake Reduction (Rázkódáscsökkentés) funkció segítségével könnyûszerrel készíthet éles képeket; ehhez egyszerûen használja a Rázkódáscsökkentés kapcsolót.
Shake Reduction (Rázkódáscsökkentés)
A Shake Reduction (Rázkódáscsökkentés) hatásosan kompenzálhatja az exponáláskor jelentkezõ bemozdulásokat. Ez elsõsorban olyankor lehet hasznos, mikor ez a remegés fokozottan jelentkezik. A Rázkódáscsökkentõ funkció hozzávetõlegesen 4 fényértékkel hosszabb záridõt tesz lehetõvé, mintha anélkül fotózna. A Shake Reduction (Rázkódáscsökkentés) funkció a következõ szituációkban ideális segítség.
• Ha gyengén megvilágított helyen fotózik, mint pl. beltérben, éjjel, felhõs idõben vagy árnyékban
• Fotózás teleobjektívvel
Elmosódott képek
A Shake Reduction (Rázkódáscsökkentés)
funkció használatával elkészített kép
67
3
Egyszerû mûveletek
• A Shake Reduction (Rázkódáscsökkentés) funkció nem kompenzálja a téma mozgása által okozott elmosódottságot. A mozgó témák fényképezéséhez növelje meg a zársebességet.
• Közeli felvételek esetén elõfordulhat, hogy a Rázkódáscsökkentés funkció nem csökkenti teljes mértékben a berázás hatását. Ebben az esetben javasolt a Rázkódáscsökkentés funkció kikapcsolása és állvány használata.
• Elõfordulhat, hogy a Rázkódáscsökkentés funkció nem mûködik teljes mértékben lassú záridõknél, például mozgó témák vagy éjszakai felvételek esetén. Ilyenkor javasolt a Rázkódáscsökkentés funkció kikapcsolása és állvány használata.
A Shake reduction (Rázkódáscsökkentõ) funkció és a gyújtótávolság
A Rázkódáscsökkentõ funkció az éppen használt objektívtõl származó információk figyelembevételével dolgozik. Ha a fényképezõgéppel DA, D FA, FA J, FA vagy F típusú objektívet használ, az objektív információi automatikusan továbbításra kerülnek, amikor aktiválja a Shake Reduction (Rázkódáscsökkentés) funkciót. Ilyenkor a [Gyújtótávolság] értéke nem állítható be a [A Felvételi mód] menü [Írja be a gy.távot] pontjában (a menüpont nem választható ki). Ha más típusú objektívet használ, annak adatai nem továbbíthatók automatikusan a Shake Reduction (Rázkódáscsökkentés) funkció aktiválásakor. Ebben az esetben megjelenik az [Írja be a gy.távot] menü. Állítsa be a [Gyújtótávolság] értékét manuálisan az [Írja be a gy.távot] menüben. 1 A Shake Reduction (Rázkódáscsökkentõ) funkció beállítása (69. o.)
68
A Shake Reduction (Rázkódáscsökkentés) funkció bekapcsolása
1
Kapcsolja be a Rázkódáscsökkentés kapcsolót.
Amikor félig lenyomja az exponáló gombot, a keresõben megjelenik a k jelzés, és aktiválódik a Rázkódáscsökkentés funkció.
3
Egyszerû mûveletek
• Állvány használata esetén mindig kapcsolja ki a Shake Reduction (Rázkódáscsökkentés) funkciót.
• A következõ szituációkban a Shake Reduction (Rázkódáscsökkentés) funkció automatikusan kikapcsol. Az önkioldó, a 2 mp-es önkioldó, a távvezérelt fényképezés, a 3 mp-es késleltetett fényképezés, a bulb expozíció, illetve külsõ vezeték nélküli vaku használata esetén
• Ha olyan objektívet használ, amely nem támogatja az adatok — pl. a gyújtótávolság — automatikus továbbítását (67. o.), akkor megjelenik az [Írja be a gy.távot] menü. Állítsa be manuálisan az [Írja be a gy.távot] menü [Gyújtótávolság] opcióját. 1 A Shake Reduction (Rázkódáscsökkentõ) funkció beállítása (69. o.)
• Ha nem használja, kapcsolja ki a Rázkódáscsökkentés funkciót.
• Közvetlenül a fényképezõgép bekapcsolása vagy az automatikus kikapcsolást követõ aktiválódása után kb. 2 másodpercig a Rázkódáscsökkentés nem mûködik teljes mértékben. Az exponáló gomb finom lenyomása és a felvétel elkészítése elõtt várja meg, amíg a Rázkódáscsökkentés funkció stabillá nem válik. Nyomja le félig az exponáló gombot. Ha a keresõben megjelenik a k jelzés, akkor a fényképezõgép készen áll a felvételkészítésre.
• A Shake Reduction (Rázkódáscsökkentés) minden olyan PENTAX objektívvel elérhetõ, ami kompatibilis a x fényképezõgéppel. Azonban, ha a rekeszállító gyûrû nem s (Auto) állásban van, vagy ha s állással nem rendelkezõ objektívet használ, a fényképezõgép csak akkor mûködik, ha a [A Egyedi beállítás] menü [23. Rekeszgyûrû használata] pontjában a [Engedélyezett] értéket állítja be (Bõvebben a használatról:
76. o.; 30. o. - 31. o.). Ezt elõre állítsa be. Vegye figyelembe, hogy ha a [A Egyedi beállítás] menü [23. Rekeszgyûrû használata] pontjában a [Engedélyezett] értéket választja, akkor bizonyos korlátozások elõfordulhatnak. Errõl bõvebben a (“Megjegyzések a [23. Rekeszgyûrû használata] ponthoz” (230. o.)) részben olvashat.
A Shake Reduction (Rázkódáscsökkentõ) funkció beállítása
Az [Írja be a gy.távot] menü olyankor jelenik meg, ha a fényképezõgép bekapcsolásakor a Shake Reduction (Rázkódáscsökkentés) kapcsoló bekapcsolt állásban volt, és olyan objektívet használ, amely nem támogatja az információk — pl. a gyújtótávolság (67. o.) — automatikus továbbítását. Állítsa be a [Gyújtótávolság] paramétert manuálisan az [Írja be a gy.távot] menüben.
• Ha olyan objektívet használ, amely támogatja az adatok automatikus továbbítását, az [Írja be a gy.távot] menü nem jelenik meg, mivel a [Gyújtótávolság] paraméter beállítása automatikus.
• Ha olyan objektívet használ, amelyen nincs s állás, vagy s-tól eltérõ állásba állítja a rekeszgyûrût, akkor állítsa a [A Egyedi beállítás] (76. o.) menü [23. Rekeszgyûrû használata] opcióját [Engedélyezett] értékre.
1
A négyirányú vezérlõkapcsolóval (45) vagy az e-tárcsával állítsa be a [Gyújtótávolság] értékét.
A következõ 34 gyújtótávolság érték közül választhat. (Az alapértelmezett érték a 35.)
8 101215182024283035
40 45 50 55 65 70 75 85 100 120 135 150 180 200 250 300 350 400 450 500 550 600 700 800
Írja be a gy.távot
Gyújtótávolság
100
120
MENU
Mégse
135
OK
OK
69
3
Egyszerû mûveletek
• Ha az objektív fent nem említett gyújtótávolsággal rendelkezik, válassza ki az aktuális gyújtótávolsághoz legközelebb álló értéket (például: [18] a 17 mm és [100] a 105 mm beállításhoz).
• Zoom objektív használata esetén hasonló módon válassza ki a zoom beállítás aktuális gyújtótávolságát.
• A Rázkódáscsökkentés funkció hatékonysága a tárgytávolságtól és a gyújtótávolságtól is függ. Közeli felvételek esetén elõfordulhat, hogy a Rázkódáscsökkentés funkció teljesítménye elmarad a várakozástól.
2
Nyomja meg a 4 gombot.
A fényképezõgép készen áll a fényképezésre.
A gyújtótávolság módosításához válassza a [A Felvételi mód] menü [Írja be a gy.távot] pontját. (74. o.)
70
10 0-0 00 1
RGB
JPEG
ISO
A1
AF.S
10 0- 00 01
1/ 20 00
+1 .5
F2 .8
0. 5
39
200 8
200
AdobeRGB
10 0-0 00 1
1/ 2000 F2 .8
Fényképek lejátszása
A képek lejátszása
Az elkészített képek lejátszhatók a fényképezõgépen.
A PENTAX PHOTO Browser 3 szoftverrel számítógépen játszhatja vissza a felvételeket. Errõl bõvebben a “PENTAX PHOTO Browser 3/PENTAX PHOTO Laboratory 3 használati útmutató” címû kiadványban olvashat.
3
Egyszerû mûveletek
1
A felvétel elkészítése után nyomja meg a Q gombot.
A legutóbb elkészült kép (a legnagyobb fájl sorszámmal rendelkezõ kép) megjelenik a monitoron.
Az információ megjelenítés módosításához a lejátszás közben nyomja meg a M gombot.
A megjelenített információkról bõvebben a 25. o. - 26. o. oldalon olvashat.
100-0001
100-0001
100-0001
100-0001
M
1/2000
1/2000 F2.8
F2.8
Standard megjelenítés
M
Info nélküli megjelenítés Részletes információs
RGB
RGB
Eloszlási görbe (Hisztogram) megjelenítés
PP
AF.S
AF.S
-
0.5
-
0.5
+1.5
+1.5
G2G2A1
G2
200
200
AdobeRGB
AdobeRGB
10
// 1010: 39
0202020202 022008
/2008 / 10 :39
megjelenítés
M
1/2000
1/2000
F2.8
F2.8
ISO
ISO JPEG
JPEG
M
100-0001
100-0001
mmmmmm
A1
AMAMAM
±0±0 ±0±0 ±0±0 ±0±0
2
Nyomja meg a négyirányú vezérlõkapcsolót (45).
4 : Megjelenik az elõzõ kép. 5 : Megjelenik a következõ kép.
A lejátszás mód részleteirõl bõvebben a “Lejátszás funkciók” (157. o.) részben olvashat.
71
3
Egyszerû mûveletek
72
100-0046
Mi n d en k
gs e
Képek törlése
A képek törlése egyenként
Egyszerre egy képet törölhet.
• A képek törlése után azokat már nem lehet visszaállítani.
• A védett képeket nem lehet törölni.
3
1
Egyszerû mûveletek
Nyomja meg a Q gombot, majd a négyirányú vezérlõkapcsolóval (45) válassza ki törölni kívánt képet.
2
Nyomja meg a i gombot.
Megjelenik a Delete (Törlés) képernyõ.
3
A négyirányú vezérlõkapcsolóval (23) válassza ki a [Törlés] ikont.
Válassza ki a RAW+ formátumban elmentett képek törölni kívánt formátumú képét.
100-0046
100-0046
4
JPEG törlése Csak a JPEG képeket törli. RAW törlése Csak a RAW képeket törli. RAW+JPEG
törlése
Mindkét fájlformátumot törli.
Törlés Mé gse
Mégse
Minden k
Minden kép
ép
Nyomja meg a 4 gombot.
A kép törlésre kerül.
Több kép egyidejû törlésérõl bõvebben a “Több kép törlése” (173. o.) részben olvashat.
OK
OKOKOK
4 Felvételi funkciók
Ez a fejezet bemutatja a x felvételi módban elérhetõ alap- és bõvített funkcióit.
A felvétel menü használata ........................................ 74
A témának megfelelõ felvételi üzemmód
kiválasztása ................................................................. 78
Az expozíció beállítása ............................................... 81
Élességállítás ............................................................. 102
A kompozíció, a megvilágítás és a fókusz
ellenõrzése a fényképezés elõtt ............................... 112
Sorozatfelvétel készítés ............................................ 115
Fotózás az önkioldó használatával .......................... 117
Távvezérelt felvételkészítés (F típusú távirányító:
Külön megvásárolható) ............................................ 120
A tükör rögzítés funkció használata a berázás
elkerülésére ............................................................... 123
A felvételi beállítások automatikus módosítása
fényképezés közben (Automatikus sorozat) ........... 124
74
A felvétel menü használata
Felvétel módban nyomja meg a 3 gombot. Megjelenik a [A Felvételi mód] menü.
[A Felvételi mód] menü beállításai
A [A Felvételi mód] menüben történõ felvételkészítés beállításainak végrehajtása.
Menüpont Funkció Oldal
Autofókusz mód Kiválasztja az automatikus élességállítási módot. 104. o.
4
Autom. Fénymérés
Felvételi funkciók
AF pont kiválaszt
Fájl formátum Beállítja a fájlformátumot. 148. o. JPEG Felbontás Beállítja a JPEG képek rögzítési méretét. 146. o. JPEG minõség Beállítja a JPEG képek minõségét. 147. o. RAW fájl formátum Beállítja a RAW formátumot a fényképezéshez. 148. o. Színtér Beállítja a használni kívánt színteret. 155. o. | gomb Beállítja a | gomb funkcióját. 149. o.
Memória
Írja be a gy.távot
Kiválasztja a képernyõ azon részét, amelyen a gép elvégzi a fényerõsség mérését és meghatározza a megvilágítás mértékét.
Kiválasztja a képernyõ azon részét, ahova a fényképezõgép élességet állít.
Beállítja a fényképezõgép kikapcsolásakor elmentendõ beállításokat.
Beállítja a gyújtótávolság értékét, ha olyan objektívet használ, amely a gyújtótávolsága automatikusan nem állapítható meg.
98. o.
105. o.
217. o.
69. o.
[A Egyedi beállítás] menü beállításai
Úgy állítja be az egyedi funkciókat, hogy az SLR fényképezõgép funkcióit teljes egészében használhassa az Egyedi beállítás menübõl. Az alapértelmezett beállítás nem módosítja az egyedi funkciókat. A fényképezõgép aktiválja a [A Egyedi beállítás] menü beállításait, ha az elsõ, [Beállítás] menüpontot bekapcsolja O (Be).
Menüpont Funkció Oldal
Beállítás Beállítja, hogy az egyedi funkciók elérhetõk legyenek-e. -
1. EV lépések Beállítja a megvilágítás módosításának léptékeit. 101. o.
2. Érzékenység lépések Beállítja az ISO érzékenység beállítási lépésközét. 83. o.
3. Mérés mûködési idõ Beállítja a fénymérési idõt. 99. o.
4. L AF rögzítéssel
5. AF pont és az AE összek
6. Autom. sorozat sorrend
7. F.egyensúly szabályozása
8. AF terület jelölése
9. AF a távirányítón
10. Hosszú záridõs zajcs.
11. Magas ISO zajcsökkentés
12. 4 gomb megny. fényk.
13. e-tárcsa Program módban
14. Zöld gomb Man. módban
15. Expo töltetlen vakuval
Beállítja, rögzítse-e a gép az expozíciót az élességgel együtt.
Beállítja, hogy a gép összekapcsolja-e az expozíciót és a fókuszpontot a fókuszmezõben (AF pontban) a többszegmensû fénymérés során.
Beállítja az automatikus sorozat képeinek sorrendjét. 124. o.
Lehetõvé teszi a fehéregyensúly finomhangolását. 154. o.
Beállítja, megjelenjen-e a keresõben a kiválasztott AF pont (élességállítási pozíció).
Beállítja az autofókusz használatát távvezérléskor. Ha az [ON] (BE) értéket választja, akkor a távirányító exponáló gombjának lenyomásakor aktiválódik a fényképezõgép AF rendszere. A kép addig nem készül el, amíg az élesség be nem áll. Ha az [OFF] (KI) pontot választja, akkor a távirányító exponáló gombjának lenyomásakor az AF nem aktiválódik.
Beállítja a zajcsökkentés használatát a hosszú expozíciós idejû felvételekhez.
Beállítja, hogy magas ISO érzékenységgel való fotózás során mûködjön-e a zajcsökkentés funkció vagy sem. Válasszon az elérhetõ három szint közül.
Beállítja az 4 gomb mûködését a felvételkészítés során.
Beállítja az e-tárcsa funkcióját e (Program) módban. 88. o.
Beállítja a megvilágítás kompenzáció módját, amikor megnyomja a Zöld gombot a (Manuális) módban.
Beállítja, hogy lehessen-e a beépített vaku töltése alatt exponálni.
108. o.
99. o.
105. o.
121. o.
85. o.
85. o.
103. o.
96. o.
129. o.
75
4
Felvételi funkciók
76
16. Vakuzás vezeték nélkül
17. F.egyensúly vakuzásnál
18. Elõnézeti mód
19. Érzékenység kijelzése
20. Elforgatási info mentése
21. Automaitkus elforgatás
4
Felvételi funkciók
22. Fókusz prioritás
23. Rekesz gyûrû használata
Egyedi funkc. beáll. törl.
Menüpont Funkció Oldal
Beállítja a beépített vaku villanásának módját vezeték nélküli vakumódban.
Beállítja, hogy vakuzás során a fehéregyensúly automatikusan átálljon-e [Vakuszinkron sebesség] állásba.
Beállítja, hogy a fõkapcsolót | állásba forgatva a fényképezõgép milyen elõnézeti módba kapcsoljon.
Beállítja, hogy az LCD panelen és a keresõben a még készíthetõ képek száma helyett az érzékenység értéke jelenjen-e meg.
Beállítja, hogy fotózáskor mentve legyenek-e az elforgatási információk.
Beállítja, hogy a lejátszáskor a képek automatikusan el legyenek-e forgatva.
Ha a [ON] (BE) értéket választja, a fókusz mód l állásban van, és manuális élességállítású objektívet használ, akkor lehetõség van a fókusz prioritásos fotózásra. A kép akkor készül el, mikor a téma beér a fókuszpontba.
Beállítja, hogy lehessen-e úgy fotózni, hogy az objektív rekeszállító gyûrûje nem s pozícióban van.
Az [A Egyedi beállítás] menüben az összes beállítást visszaállítja alapértelmezett értékekre.
138. o.
151. o.
112. o.
-
111. o.
230. o.
221. o.
A felvételi mód Fn menüjének beállítása
AUTO
Ki l
77
Felvétel módban nyomja meg a { gombot. Megjelenik az Fn menü.
Fn
OK
CUSTOM IMAGE
AUTO
AUTO
Fn
Kil
épKilép
A mûvelet beállításához nyomja meg a négyirányú vezérlõkapcsolót (2345) vagy az 4 gombot.
Billentyû
vagy gomb
2
3
4
5
4
Menüpont Funkció Oldal
Meghajtási mód
Vakumód Beállítja a vaku villanásának módját. 63. o.
Fehéregyensúly
Érzékenység Beállítja az érzékenységet. 83. o. Custom Image
(Egyedi kép)
Kiválasztja a Sorozatfelvétel, Önkioldó, Távvezérlõ és Automatikus sorozat üzemmódokat.
Beállítja a témát megvilágító fényforrásnak megfelelõ színt.
Beállítja a képfeldolgozást. 144. o.
115. o.
117. o.
120. o.
124. o.
150. o.
4
Felvételi funkciók
78
A témának megfelelõ felvételi üzemmód kiválasztása
A módválasztó tárcsával válassza a = (Portré), a s (Tájkép), a q (Makró), a \ (Mozgó tárgy), az . (Éjszakai portré), a a (Vaku KI), a H (Téma), ha a megfelelõ képet I (Automata kép) módokban nem lehet elkészíteni. Az egyes módok jellemzõi az alábbi táblázatban olvashatók.
4
Felvételi funkciók
Tárcsa kijelzõ
Mód Jellemzõk
I (Automata kép)
(Portré) Portré képek készítéséhez optimális.
=
(Tájkép)
s
(Makró)
q
(Mozgó tárgy)
\
(Éjszakai portré)
.
(Vaku KI)
a
H (Téma)
A fényképezõgép automatikusan kiválasztja a portré, a tájkép, a makró és a mozgó témák vagy a normál beállítás közül azt, amelyik a leginkább megfelelõ.
Elmélyíti az élességtartományt, kiemeli az ég és a fák kontúrját és színtelítettségét, így tiszta, világos képet készít.
Ebben a módban virágokról és más, kisebb tárgyakról készíthet élénk közeli felvételeket.
Lehetõvé teszi, hogy éles képeket készítsen a gyorsan mozgó témáról, pl. egy sporteseményrõl.
Lehetõvé teszi, hogy este vagy szürkületben fényképezzen embereket.
A beépített vaku nincs aktiválva. A többi beállítás ugyanaz, mint Normál I üzemmódban.
A felvételi körülményeknek megfelelõen 8-féle téma üzemmód közül választhat.
Az . (Éjszakai portré) módban gyenge megvilágítás esetén a zársebesség akkor is csökken, ha használja a beépített vakut. A fényképezõgép berázásának elkerülésére alkalmazza a Shake Reduction (Rázkódáscsökkentés) funkciót vagy használjon állványt.
A felvételi téma kiválasztása
AUTO
SCN
Ki l
Ha a módválasztó tárcsát H (Téma) állásba állítja, akkor a következõ 8 témamód közül választhat.
Mód Jellemzõk
A (Éjszakai táj)
i (Szörfözés és hó) Vakító hátterû témák — pl. havas hegyek — fényképezéséhez.
K (Étel)
K (Naplemente)
C (Gyerekek)
E (Háziállat) Mozgó háziállatok fényképezéséhez.
D (Gyertyafény) Gyertyafényes témák fotózásához.
E (Múzeum) Olyan helyeken való fotózáshoz, ahol tiltott a vaku használata.
A vaku a következõ módokban nem használható: A (Éjszakai táj), K (Naplemente), D (Gyertyafény) és E (Múzeum). A bemozdulás megakadályozásához használja a Rázkódáscsökkentõ funkciót, vagy tegye a fényképezõgépet állványra.
Éjszakai felvételekhez használható. A berázás elkerülésére használjon állványt stb.
Ételek fotózásához. A színtelítettség magas lesz, hogy a kép még étvágygerjesztõbb legyen
Az ebben az üzemmódban készített felvételek hûen visszaadják a napkelték és naplementék színeit.
Mozgó gyermekek fotózásához. Visszaadja az egészséges, világos bõrtónusokat.
79
4
Felvételi funkciók
A Téma mód kiválasztása
1
Fordítsa a módválasztó tárcsát a H (Téma) állásba.
2
Nyomja meg a { gombot.
Megjelenik az Fn menü. H (Téma) módban az Fn menü képernyõjén megjelenik az aktuálisan kiválasztott felvételi téma kijelzése.
Fn
OK
SCN
SCN
Fn
AUTO
AUTO
Kil
épKilép
80
js z a ka i t
j f
ny k
pe z
se
Ha s z n
lj o n
ll v
ny t st b . a
re z g
s k i k
re .
Mo z g
sb a n l
ll a t ok
ny k
pe z
se
OK
El l e n
te l
3
Nyomja meg a 4 gombot.
SCN
Éjszakai táj
Megjelenik a Mód paletta.
Éjszakai táj fényképezése
4
A négyirányú vezérlõkapcsolóval (2345) válasszon a téma
Éjszakai t Használjon állványt stb. a
Haszn rezg
rezgés kiküszöbölésére.
INFO
SCN
áj f
áljon
és kik
üszszöb ö l és é re.
Háziállat
ényk
épez
állv
ányt stb. a
ése
OK
OKOKOK
módok közül.
ásban l
Mozgásban lévő háziállatok
4
Felvételi funkciók
Mozg fé nyk
fényképezése
INFO
év ő h háziziállatok
épez
ése
OK
OKOKOK
5
Nyomja meg az M gombot az egyedi kép megjelenítéséhez, és a négyirányú vezérlõkapcsolóval (45) válassza ki a témát. Az olyan beállítások, mint a képtónus, nem módosíthatók.
INFO
Nyomja meg a 4 gombot.
A fényképezõgép készen áll a fényképezésre.
Állítsa a [Memória] pontban a [Üzemmód kijelzés] paramétert O (Be) értékre, hogy a 3. lépésben a legutoljára használt formátum legyen látható (mód paletta vagy egyedi kép). Bõvebben: “Felvételi mód beállítások kiválasztása memóriában való” (217. o.).
Étel
Étel
R
R
Y
C
C
őrzrzés
OK
OK
OK
Y
G
G
M
M
B
B
Ellen
Ellenőrzés
Az expozíció beállítása
A rekesznyílás és zársebesség hatása
A helyes expozíciós beállítást a zársebesség/rekesznyílás érték kombinációja adja, ami a tárgy megvilágítottságának függvénye. A tárgy megvilágítottságához több helyes zársebesség/rekeszérték kombináció létezhet. A különbözõ beállítások eltérõ hatást eredményeznek.
A zársebesség hatása
A zársebesség határozza meg az expozíciós idõt, azt az idõtartamot, ameddig fény éri a CCD-t.
Lassúbb zársebesség használata.
Ha a tárgy mozog, a kép elmosódott lesz, mivel a zár hosszabb ideig van nyitva. A mozgás ugyanakkor hangsúlyossá is tehetõ (egy hullám mozgása vagy a vízesésé) a lassú zársebesség szándékos alkalmazásával.
Gyorsabb zársebesség használata
Gyorsabb zársebességnél a mozgó tárgy képe gyakorlatilag megmerevedik. A gyors zársebességgel a fényképezõgép bemozdulása is kiküszöbölhetõ.
81
4
Felvételi funkciók
82
A rekesznyílás hatása
A rekesznyílás módosításával állítsa be a CCD-re érkezõ fény mennyiségét.
A rekesz kinyitása (csökkentett rekeszérték)
A témánál elõrébb, illetve távolabb helyezkedõ tárgyak életlenek lesznek. Például, ha egy virágot, háttérben a tájjal, nagy rekesznyílással fényképez, a virág kiemelkedik a háttérbõl, de a háttér és a virág elõtti tér homályos lesz.
A rekesz bezárása (a rekeszérték növelése)
Az élesség tartománya elõre és hátra is kiterjed. Például, ha egy virágot, háttérben a tájjal, kis rekesznyílással fényképez, a háttér és a virág elõtti tér is éles lesz.
4
Felvételi funkciók
A mélységélesség módosítása
Amikor a téma egy részére állít élességet, egy bizonyos tartományon belül a közelebbi ill. távolabbi tárgy szintén éles lesz. Ezt az éles tartományt mélységélességnek nevezzük.
•A x mélységélessége az objektívtõl függ, de egy 35 mm-es filmes
fényképezõgéphez hasonlítva az érték durván egy objektív rekesz beállítással kisebb (a fókusztartomány szûkebb).
• Minél szélesebb befogású a nagy látószögû objektív, és minél távolabb van a téma, annál nagyobb a mélységélesség (egyes zoom objektívek felépítésükbõl adódóan nem rendelkeznek mélységélesség skálával).
Mélységélesség Kicsi Nagy Fókuszterület Keskeny Széles
Rekesznyílás
Objektív gyújtótávolsága
Tárgytávolság Közeli Távoli
Nyitott
(Kisebb érték)
Hosszabb
(Tele)
Zárt
(Nagyobb érték)
Rövidebb
(Nagy látószög)
Az érzékenység beállítása
800
1600
400
200
100
AUTO
ke n y s
AUTO
10 0 - 40 0
D-Range
OK
Az érzékenység beállításával a fényképezést a környezet megvilágításához igazíthatja. Az érzékenységet az [AUTO] állásba, vagy az ISO 100 — 1600-as tartományban lehet beállítani. Az alapértelmezett beállítás a [AUTO]. Az Fn menüben állítsa be az [Érzékenység] értéket. (77. o.)
AUTO
Érzrzékenys
Érzékenység
AUTO
100-400
100-400
AUTO
Fn
D-Range
D-Range
K (Érzékenység prioritás) felvételi módban az érzékenységet nem lehet beállítani
az Fn menü [Érzékenység] pontjában. Az érték beállításához használja az e-tárcsát felvételi módban. (88. o.)
• Magasabb érzékenység esetén a rögzített kép zajosabb lehet. A képzaj csökkenthetõ,
ha az [A Egyedi beállítás] menü [11. Magas ISO zaj csökkentése] pontját bekapcsolja. (85. o.)
•A [A Egyedi beállítás] menü (75. o.) [2. Érzékenység lépések] pontjában beállíthatja,
hogy az ISO érzékenység módosítása mindig 1 EV lépésközökkel (101. o.), vagy az EV lépésközökkel azonos lépésekben történjen.
ég
AUTO
100
100 200
200 400
400 800
800
1600
1600
OK
OK
OK
83
4
Felvételi funkciók
Az automatikus korrekció tartományának beállítása AUTO módban
Állítsa be, milyen tartományban módosítsa automatikusan a gép az érzékenységet, amikor annak beállítása [AUTO]. Alapértelmezésben az érzékenység automatikus korrekciójának tartománya [ISO 100-400].
Fordítsa el az e-tárcsát az érzékenység felsõ korlátjának beállításához az Fn menü [Érzékenység] pontjában.
a (Manuális) és p (Bulb) módban az érzékenység beállítása nem lehet [AUTO].
84
80 0
16 0 0
40 0
20 0
AUTO
20 0 - 40 0
ke n y s
AUTO
D-Range
20 0 %
D-Range
Az érzékenység ellenõrzése felvétel módban
Felvétel módban nyomja meg az 4 gombot. Az LCD panelen és a keresõben megjelenik az érzékenység értéke.
K (Érzékenység prioritás) módban a rögzíthetõ képek számát az 4 gomb megnyomásával jelenítheti meg.
A dinamikatartomány kiterjesztése
A dinamikatartomány a CCD pixelek által kifejezett fénymennyiség aránya a sötét és világos részek között. A dinamikatartomány kiterjesztése funkció segítségével kiterjesztheti a CCD pixelek által a kifejezett fénymennyiséget, így a világos részek nehezebben égnek be.
4
Az Fn menu [Érzékenység] pontjában nyomja meg a { gombot a funkció ki- és
Felvételi funkciók
bekapcsolásához.
AUTO
Érzrzékenys
200-400
200-400
AUTO
AUTO
D-Range
D-Range
200%
200%
égÉrzékenység
AUTO
200
200 400
400 800
800
1600
1600
Fn
D-Range
D-Range
Ha a dinamikatartomány kiterjesztés aktív, akkor az érzékenységtartomány ISO 200 - 1600-ra csökken.
OK
OKOKOK
Zajcsökkentés
Ha a fényképezõgéppel hosszú záridõvel vagy magas érzékenységgel fotózik, akkor a képen zajosodás (szemcsézettség, egyenetlenség) jelentkezhet. A képzajt a Zajcsökkentés funkció használatával csökkentheti. A Zajcsökkentés funkcióval készült képek mentése tovább tart.
Hosszú záridõs zajcsökkentés
Csökkenti a hosszú záridõk alkalmazásakor keletkezõ képzajt. Válassza ki az [A Egyedi beállítás] menü [10. Hosszú záridõs zajcs.] pontjában a [ON] (BE) vagy a [OFF] (KI) értékek valamelyikét (75. o.).
Magas ISO zajcsökkentés
Csökkenti a képzajt magas érzékenység (ISO) használatakor. Válassza a [A Egyedi beállítás] menü [11. Magas ISO zaj csökkentése] pontjában a [OFF] (KI), a [Leggyengébb], a [Gyenge] vagy az [Erõs] értékek valamelyikét (75. o.).
Az expozíciós mód módosítása
Ez a fényképezõgép a következõ hat expozíciós móddal rendelkezik. Használja a módválasztó tárcsát (32. o.) az expozíciós mód beállításához. Az egyes expozíciós módokban elérhetõ beállítások a következõk.
Expozíciós
mód
e (Program)
K
(Érzékenység prioritás)
b (Záridõ prioritás)
Leírás
A fényképezõgép automatikusan a helyes expozíciónak megfelelõen állítja be a zársebességet és a rekeszt a program vonal szerint.
Automatikusan a beállított érzékenységhez igazítja a zársebesség és a rekesz beállítását.
Lehetõvé teszi a zársebesség beállítását, és a mozgó témák fotózását.
EV
kompenzáció
Igen #* #* Igen 86. o.
Igen Nem Nem
Igen Igen Nem Igen 90. o.
A
zársebesség
módosítása
A
rekesznyílás
módosítása
Az
érzékenység
módosítása
Az Auto-n
kívül
minden
85
4
Felvételi funkciók
Oldal
88. o.
86
Expozíciós
mód
c (Blende elõválasztás)
a (Manuális)
p (Bulb)
4
Felvételi funkciók
* Az [A Egyedi beállítás] menü [13. e-tárcsa Program módban] pontjában beállíthatja, hogy az e-tárcsa
elfordításakor a zársebességet vagy a rekeszértéket módosuljon.
Leírás
A megfelelõ mélységélesség elérésére lehetõvé teszi a kívánt rekeszérték beállítását.
A zársebesség és a rekeszérték beállításával lehetõséget nyújt egyéni, kreatív felvételek készítésére.
Olyan felvételeket tesz lehetõvé, amelyek lassú zársebességet igényelnek (pl. tûzijáték, éjszakai felvételek).
EV
kompenzáció
Igen Nem Igen Igen 92. o.
Nem Igen Igen
Nem
A
zársebesség
módosítása
A fotós
döntése
szerint
A e (Program) mód használata
A fényképezõgép automatikusan a helyes expozíciónak megfelelõen állítja be a zársebességet és a rekeszt a program vonal szerint. Használja az e-tárcsát a zársebesség vagy a rekeszérték beállításához, miközben a helyes expozíció megmarad (Hyper program) (88. o.).
A
rekesznyílás
módosítása
Igen
érzékenység
módosítása
Az Auto-n
minden
Az Auto-n
minden
Az
kívül
kívül
Oldal
94. o.
97. o.
1
Állítsa a módválasztó tárcsát a e pozícióba.
2
A mc gomb lenyomva tartása mellett forgassa el az e-tárcsát az expozíció beállításához.
A megvilágítás kompenzációja megjelenik a keresõben és az LCD panelen.
A megvilágítás beállítása során a zársebesség és a rekesznyílás értéke is megjelenik.
87
EV kompenzáció
• Állítsa be az EV kompenzációt 1/2 EV vagy 1/3 EV lépésekben. A lépésközöket
az [A Egyedi beállítás] menü [1. EV lépések] pontjában állíthatja be. (101. o.)
• Az érzékenység automatikusan korrigálható, ha a megadott beállításokkal a megfelelõ megvilágítás nem érhetõ el. Válassza az Fn menü [Érzékenység] pontjában az [AUTO] értéket. (83. o.)
• Állítsa a rekeszt a s pozícióba a gyûrû rögzítõ gomb egyidejû lenyomásával, ha rekeszgyûrûvel ellátott objektívet használ.
4
Felvételi funkciók
88
A e (Program) mód és az e-tárcsa
Beállíthatja az e-tárcsa funkcióját e (Program) módban. Ez az [A Egyedi beállítás] menü [13. e-tárcsa Program módban] pontjában állíthatja be.
A helyes expozíciónak megfelelõen állítja be a zársebességet
Programeltolás
1
2
b
4
Felvételi funkciók
3
4
c
Ki
és a rekeszértéket.
• Nyomja meg a Zöld gombot, hogy visszatérjen a Program automatika által beállított expozíciós értékekhez.
Az e-tárcsa elforgatásakor átvált Zársebesség prioritásos automatika módba.
• A zársebességet olyan értékek valamelyikére állíthatja, amelyekhez a fényképezõgépre tett objektív rendelkezik a megfelelõ expozícióhoz szükséges rekeszértékkel.
• Ha a fényerõ megváltozik, és olyan rekeszértékre lenne szükség, amit az objektíven nem lehet beállítani, akkor a rekeszérték a keresõben és az LCD panelen villogni kezd.
• Ha a kép b eltolással készül, akkor az információs képernyõn a képnél a b jelzés látható.
• Nyomja meg a Zöld gombot, hogy visszatérjen a Program automatika által beállított expozíciós értékekhez.
Az e-tárcsa elforgatásakor átvált Rekesz prioritásos automatika módba.
• A rekeszt olyan értékekre állítja, amelyekhez a fényképezõgép a megfelelõ expozícióhoz zársebességet tud választani.
• Ha a fényerõ megváltozik, és olyan zársebességre lenne szükség, amit az objektíven nem lehet beállítani, akkor a zársebesség a keresõben és az LCD panelen villogni kezd.
• Ha a kép c eltolással készül, akkor az információs képernyõn a képnél a c jelzés látható.
• Nyomja meg a Zöld gombot, hogy visszatérjen a Program automatika által beállított expozíciós értékekhez.
Kikapcsolja az e-tárcsa mûveletet amikor a Program Automatikus Expozícióra van állítva.
Az K (Érzékenység-prioritás) mód használata
Az érzékenységet a téma megvilágításához igazíthatja. A fényképezõgép automatikusan módosítja a zársebesség és a rekesz értékét a kiválasztott érzékenységnek megfelelõen.
1
Állítsa az üzemmód-vezérlõ tárcsát K állásba.
2
Az érzékenység módosításához forgassa el a hátsó e-tárcsát.
A zársebesség, a rekesznyílás és az érzékenység értéke megjelenik a keresõben és az LCD panelen.
• Az érzékenységet az ISO 100 és ISO 1600 tartományban állíthatja be. Az [AUTO] beállítás nem használható.
•A mc gomb lenyomva tartása alatt forgassa el az e-tárcsát és módosítsa az EV kompenzáció értékét. (100. o.)
• Állítsa be az érzékenységet 1/2 EV vagy 1/3 EV lépésekben. A lépésközt az [A Egyedi beállítás] menü [1. EV lépések] pontjában állíthatja be. (101. o.)
• Az érzékenység beállítása az Fn menü [Érzékenység] pontjában nem lehetséges.
• Állítsa a rekeszt a s pozícióba a gyûrû rögzítõ gomb egyidejû lenyomásával, ha rekeszgyûrûvel rendelkezõ objektívet használ.
89
4
Felvételi funkciók
90
A b (Zársebesség prioritás) mód használata
Lehetõvé teszi, hogy megválassza a mozgó témák fotózásához leginkább megfelelõ zársebességet. Ha gyorsan mozgó témát fényképez, akkor a zársebesség növelésével megállíthatja a képet, a csökkentésével pedig a mozgás hatását keltheti a képen. A fényképezõgép automatikusan úgy állítja be a rekeszértéket, hogy a felvétel a zársebességnek megfelelõen helyes expozícióval készüljön el. 1A rekesznyílás és zársebesség hatása (81. o.)
1
Állítsa az üzemmód-vezérlõ tárcsát a b pozícióba.
4
Felvételi funkciók
2
Forgassa el az e-tárcsát és módosítsa a zársebességet.
A zársebesség 1/4000 és 30 másodperc közötti tartományban állítható.
A zársebesség és a rekesznyílás értéke megjelenik a keresõben és az LCD panelen.
•A mc gomb lenyomva tartása alatt forgassa el az e-tárcsát és módosítsa az EV kompenzáció értékét. (100. o.)
• Állítsa be a zársebességet 1/2 EV vagy 1/3 EV lépésekben. Állítsa be az [1. EV lépések] opciót a [A Egyedi beállítás] menüben. (101. o.)
• Az érzékenység automatikusan korrigálható, ha a megadott beállításokkal a megfelelõ megvilágítás nem érhetõ el. Válassza az Fn menü [Érzékenység] pontjában az [AUTO] értéket. (83. o.)
• Állítsa a rekeszt a s pozícióba a gyûrû rögzítõ gomb egyidejû lenyomásával, ha rekeszgyûrûvel rendelkezõ objektívet használ.
Megvilágítás figyelmeztetés
Ha a fényképezni kívánt téma túl világos vagy túl sötét, figyelmeztetésként — az ábrán látható módon — a keresõ szemlencsében és az LCD kijelzõn a zársebesség érték villog. Ha a téma túl világos, lehetõség szerint csökkentse, illetve ha túl sötét, növelje a zársebességet. Ha a zársebesség értéke már nem villog, megfelelõ megvilágítással exponálhat. Ha a téma túl világos, használjon ND (Semleges) szûrõt. Ha túl sötét, akkor használjon vakut.
91
4
Felvételi funkciók
92
A c (Rekesz prioritás) mód használata
A rekesznyílás módosítása révén beállíthatja a kívánt mélységélességet. Nagyobb rekeszérték esetén a mélységélesség nagyobb mértékû, az elõ- és háttér pedig egyaránt éles lesz. Kisebb rekeszérték esetén a mélységélesség sekélyebb, és az élesre állított téma háttere elmosódott. A zársebesség a rekesznyílás értékének függvényében automatikusan a megfelelõ megvilágítási értékkel kerül beállításra. 1A rekesznyílás és zársebesség hatása (81. o.)
1
Állítsa az üzemmód-vezérlõ tárcsát a c pozícióba.
4
Felvételi funkciók
2
Állítsa be a rekesznyílás értékét az e-tárcsával.
A zársebesség és a rekesznyílás értéke megjelenik a keresõben és az LCD panelen.
•A mc gomb lenyomva tartása alatt forgassa el az e-tárcsát és módosítsa az EV kompenzáció értékét. (100. o.)
• Állítsa be a rekesznyílást 1/2 EV vagy 1/3 EV lépésekben. Állítsa be az [1. EV lépések] opciót a [A Egyedi beállítás] menüben. (101. o.)
• Az érzékenység automatikusan korrigálható, ha a megadott beállításokkal a megfelelõ megvilágítás nem érhetõ el. Válassza az Fn menü [Érzékenység] pontjában az [AUTO] értéket. (83. o.)
• Állítsa a rekeszt a s pozícióba a gyûrû rögzítõ gomb egyidejû lenyomásával, ha rekeszgyûrûvel rendelkezõ objektívet használ.
Megvilágítás figyelmeztetés
Amennyiben a téma túl világos, vagy túl sötét, a zársebesség villogni fog a keresõben és az LCD panelen. Amikor a téma túl világos, állítsa a rekeszt kisebbre (nagyobb számérték), amennyiben túl sötét, nyissa ki jobban a rekeszt (kisebb számérték). Amikor a villogás megszûnik, elkészítheti a fényképet a megfelelõ expozícióval. Ha a téma túl világos, használjon ND (Semleges) szûrõt. Ha túl sötét, akkor használjon vakut.
93
4
Felvételi funkciók
94
A a (Manuális) mód használata
Ebben a módban a zársebességet és a rekesznyílást is beállíthatja. Ez az üzemmód különösen akkor hasznos, ha a képeket ízlésének megfelelõen, a zársebesség és rekesznyílás értékek kombinációjával készíti. Olyankor praktikus ebben az üzemmódban dolgozni, ha mindig ugyanazzal a rekesz/megvilágítási idõ értékekkel fényképez, vagy ha szándékosan alulexponált (sötétebb) vagy túlexponált (világosabb) képet szeretne készíteni. 1 A rekesznyílás és zársebesség hatása (81. o.)
1
Állítsa a módválasztó tárcsát am a pozícióba.
4
Felvételi funkciók
2
Forgassa el az e-tárcsát és módosítsa a zársebességet.
3
A mc gomb lenyomása közben forgassa el az e-tárcsát, és állítsa be a rekeszértéket.
A zársebesség és a rekeszérték megjelenik a keresõben és az LCD panelen. A módosított zársebesség és a rekesznyílás érték a keresõben aláhúzva jelenik meg. A zársebesség és a rekesznyílás beállítása alatt
A megfelelõ expozíciótól eltérõ
különbség
a megfelelõ expozíciótól való eltérés (EV érték) megjelenik a keresõben. Az expozíció akkor megfelelõ, ha az érték [0.0].
• Ha az [AUTO] érzékenységet és a a (Manuális) módot állítja be, akkor az érzékenység a dinamikatartomány [OFF] (KI) állásában ISO 100, [ON] (BE) állásában pedig ISO 200.
• Állítsa be a zársebességet és a rekeszértéket, így az EV kompenzáció 1/2 EV vagy 1/3 EV lépésekben végrehajtható. Állítsa be a [1. EV lépések] opciót a [A Egyedi beállítás] menüben. (101. o.)
• Állítsa a rekeszt a s pozícióba a gyûrû rögzítõ gomb egyidejû lenyomásával, ha rekeszgyûrûvel rendelkezõ objektívet használ.
95
4
Felvételi funkciók
Megvilágítás figyelmeztetés
A zársebesség és a rekesznyílás beállítása alatt a megfelelõ megvilágítástól való eltérés mértéke villog, ha az altérés nagyobb ±3.0 fényértéknél.
96
Az L gombbal együtt használva
Nyomja meg az L gombot (101. o.) az expozíció rögzítéséhez a (Manuális) módban. Ha ezután módosítja a zársebességet, vagy a rekeszértéket, akkor a zársebesség és a rekeszérték kombinációi úgy változnak, hogy az expozíció azonos maradjon a rögzítettel. Példa: Ha a zársebesség 1/125 mp, a rekeszérték pedig F5.6, és ezt az L gomb lenyomásával rögzíti, majd a zársebességet az e-tárcsával 1/30 mp-re módosítja, akkor a rekeszértéke automatikusan F11-re változik.
A Zöld gombról
A Zöld gombról
Ha a (Manuális) üzemmódban megnyomja a Zöld gombot, a fényképezõgép
Ha a (Manuális) üzemmódban megnyomja a Zöld gombot, a fényképezõgép automatikusan a helyes expozíciónak megfelelõen állítja be a zársebességet
automatikusan a helyes expozíciónak megfelelõen állítja be a zársebességet
4
és a rekeszértéket. A beállítás módját a [A Egyedi beállítás] menü [14. Zöld
és a rekeszértéket. A beállítás módját a [A Egyedi beállítás] menü [14. Zöld
Felvételi funkciók
gomb Man. módban] pontjában választhatja ki.
gomb Man. módban] pontjában választhatja ki.
A gép a zársebességet és a rekeszt egyaránt
Programvonal
Programvonal
1
1
b Eltolás
b Eltolás
2
2
c Eltolás
c Eltolás
3
3
Ki
4
4
Ha az objektív rekeszgyûrûjét nem s pozícióba állította, akkor a zársebesség
Ha az objektív rekeszgyûrûjét nem s pozícióba állította, akkor a zársebesség az objektív rekesznyílásának megfelelõen, az optimális expozícióhoz igazodik.
az objektív rekesznyílásának megfelelõen, az optimális expozícióhoz igazodik.
1 Megjegyzések a [23. Rekeszgyûrû használata] ponthoz (230. o.)
1 Megjegyzések a [23. Rekeszgyûrû használata] ponthoz (230. o.)
Ki
A gép a zársebességet és a rekeszt egyaránt automatikusan állítja be.
automatikusan állítja be. A gép rögzíti a rekeszt, és automatikusan beállítja
A gép rögzíti a rekeszt, és automatikusan beállítja a zársebességet.
a zársebességet. A gép rögzíti a zársebességet, és automatikusan beállítja
A gép rögzíti a zársebességet, és automatikusan beállítja arekeszt.
arekeszt. Kikapcsolja a Zöld gomb mûveletet, ha be van állítva
Kikapcsolja a Zöld gomb mûveletet, ha be van állítva a Manuális Expozíció
a Manuális Expozíció
A p (Bulb) mód használata
Ez az üzemmód alkalmas hosszabb megvilágítási idõvel való fényképezésre (pl. tûzijáték, éjszakai fotózás). A zár mindaddig nyitva marad, amíg lenyomva tartja az exponáló gombot.
1
Állítsa az üzemmód-vezérlõ tárcsát a p pozícióba.
p (Bulb) módban az EV kompenzáció, a sorozatfelvétel és az expozíciós sorozat funkciók nem használhatók.
• Az e-tárcsát forgassa el a rekesznyílás beállításához.
• Állítsa be a rekesznyílást 1/2 EV vagy 1/3 EV lépésekben. Állítsa be az [1. EV lépések] opciót a [A Egyedi beállítás] menüben. (101. o.)
• A Shake Reduction (Rázkódáscsökkentés) funkció automatikusan kikapcsol, mikor a p (Bulb) módot választja.
•Ha p (Bulb) üzemmódban fényképez, a berázás elkerülésére használjon egy stabil állványt és a CS-205 kioldó kábelt. A kioldó kábelt csatlakoztassa a kábel csatlakozóhoz (17. o.).
• A Bulb (B-idõs) fotózás a távvezérlõ üzemmód használatakor lehetséges (120. o.). A távvezérlõ használatakor a zár addig marad nyitva, amíg a külön megvásárolható távirányítón levõ exponáló gombot lenyomva tartja.
• A zajcsökkentés a hosszú záridõk használata miatt keletkezõ szemcsézettség (képdurvaság, egyenetlenség) mértékének csökkentése. Állítsa be a zajcsökkentést az [A Egyedi beállítás] menü [10. Hosszú záridõs zajcs.] pontjában. (85. o.)
• Ha az [AUTO] érzékenységet és a p (Bulb) módot állítja be, akkor a fényképezõgép a széles dinamika tartomány használatakor [ON] (BE) az ISO 200, egyébként [OFF] (KI) pedig az ISO 100 érzékenységet állítja be.
97
4
Felvételi funkciók
98
A fénymérési mód kiválasztása
Válassza ki a képernyõ azon részét, ahol az expozíció megállapításához fényt szeretne mérni. A L (Többszegmensû mérés), a M (Középre súlyozott mérés) és a N (Spot mérés) közül választhat a fényképezõgép használata során. Az alapértelmezett beállítás a L (Többszegmensû mérés).
Többszegmensû
L
M
N
Állítsa be [A Felvételi mód] menü [Autom. Fénymérés] pontjában. (74. o.)
4
Felvételi funkciók
Felvételi mód
Autofókusz mód Autom. Fénymérés AF pont kiválaszt. Fájl formátum JPEG felbontás JPEG minőség
MENU
mérés
Középre
súlyozott mérés
Spot mérés
Mégse
16 részre osztja a keresõt, megméri mindegyik részt és meghatározza a megfelelõ expozíciót.
Leméri az egész keresõt, különös hangsúllyal a középpontra, és meghatározza az expozíciót.
Csak a keresõ közepén mér, és az alapján határozza meg az expozíciót.
AF.S
10
OK
OK
A többszegmensû fénymérés használata
A többszegmensû mérés során a keresõ képe az ábrán látható módon 16 különbözõ részre van felosztva. Ez a módszer automatikusan meghatározza azt, hogy milyen fényviszonyok uralkodnak az egyes szegmensekben, és még ellenfényes témáknál is meghatározza a helyes expozíciót.
Ha nem DA, D FA, FA J, FA, F vagy A típusú objektívet használ, vagy a ha az objektív rekeszállító gyûrûje nem s állásban van, akkor a Többszegmensû mérés nem elérhetõ.
Loading...