Kia Sportage 2016 Owner's Manual

DRUŽBA Kia
Hvala, ker ste postali lastnik novega vozila Kia. Kia Motors je globalni izdelovalec visokokakovostnih avtomobilov z
odliènim razmerjem med vrednostjo in ceno, zato vam želimo zago­toviti vrhunsko storitev podpore, ki bo presegla vaša prièakovanja.
V vseh prodajalnah Kia vas bodo toplo sprejeli in poskrbeli za gos­toljuben in profesionalen sprejem strokovnjaki, ki so se zaobljubili »Družinski skrbi«.
Vse informacije v tem priroèniku za uporabo veljajo v èasu njihove objave. Vendar pa si Kia pridržuje pravico, da te informacije kadar koli spremeni, èe tako zahteva naša politika o stalnem izboljševanju izdelkov.
Ta priroènik velja za vse modele tega vozila in vkljuèuje opise in razlage izbirne pa tudi standardne opreme. Lahko se zgodi, da bo v priroèniku opis, ki za vaše vozilo Kia ne velja.
Uživajte v svojem vozilu in izkušnji »Družinske skrbi« s Kia!
QLE Slovenian FOREWORD.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 10:40 Page 1
i
Hvala, da ste se odloèili za nakup vozila znamke Kia. Ta priroènik vas bo seznanil s tem, kako morate uporabljati in vzdrževati svoje novo vozilo, dal pa vam bo tudi
varnostne napotke. Vsebuje tudi garancijski in uporabniški priroènik, ki vas bo seznanil s pomembnimi informaci­jami glede garancij, ki jih ima vaše vozilo. Kia vas prosi, da pozorno preberete ta dokument in sledite navodilom, ki vam bodo pomagala pri zagotavljanju prijetne in varne vožnje z vašim novim vozilom.
Kia za razliène modele vozil ponuja veliko raznovrstnih možnosti, komponent in prvin. Zato vsa oprema, ki je pred­stavljena v tem priroèniku, skupaj z razliènimi ilustracijami, ni nujno vedno primerna za konkreten model vašega vozila.
Informacije in tehniène znaèilnosti, ki jih vsebuje ta priroènik, so veljale na dan izdaje priroènika. Kia si pridržuje pravico do opustitve ali spremembe tehniènih znaèilnosti ali dizajna kadarkoli brez vnaprejšnjega opozorila in za to ne prevzema odgovornosti. Èe imate vprašanja, priporoèamo, da se obrnete na pooblašèenega prodajalca vozil Kia.
Kia si nenehno prizadeva, da bi bila vaša vožnja z vozilom Kia karseda prijetna.
© 2015 Kia Motors Slovakia s.r.o. Vse pravice pridržane. Kakršenkoli ponatis, elektronski ali mehanski, s pomoèjo fotokopiranja, snemanja ali
kakršnegakoli sistema za shranjevanje in iskanje informacij, ali tudi samo delni prevod tega priroènika ni dovoljen brez predhodnega pisnega soglasja podjetja Kia Motors Slovakia s.r.o..
PREDGOVOR
QLE Slovenian FOREWORD.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 10:40 Page 2
ii
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Uvod
Vaše vozilo na prvi pogled
Varnostne značilnosti vašega vozila
Značilnosti vašega vozila
Avdio
Vožnja
Kaj narediti v nuji
Vzdrževanje
Specifikacije & Informacije za potrošnika
VSEBINA
I
Abecedno kazalo
QLE Slovenian FOREWORD.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 10:40 Page 3
Uvod
Kako uporabljati priroènik . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-2
Zahteve za gorivo . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-3
• Bencinski motor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-3
• Dizelski motor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-5
Navodila za uporabo vozila . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-6
Utekanje vozila . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-6
1
QLE Slovenian 1.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 5:39 Page 1
Uvod
21
Radi bi vam pomagali, da boste med vožnjo z vašim vozilom čimbolj uživali. Lastniški priročnik vam pri tem lahko zelo pomaga. Toplo vam priporočamo, da v celoti preberete priročnik. To še posebej velja za tiste dele priročnika, ki vsebujejo OPOZORILO in POZOR, s pomočjo katerih lahko preprečite nastanek poškodb ali celo smrt, in so označeni s posebnimi simboli.
Priročnik ne vsebuje samo besedila, ampak je dopolnjen tudi z ilustracijami, ki še pripomorejo k razlagi, kako kar najbolj uživati med vožnjo. Priročnik vas seznani s tehničnimi značilnostmi vozila, pomembnimi varnostnimi napotki in napotki za vožnjo v različnih cestnih razmerah.
Kratek povzetek vsebine priročnika je predstavljen v poglavju Vsebina. Pri iskanju določene teme uporabite kazalo, ki vsebuje abecedni seznam vseh informacij v priročniku.
Poglavja: Ta priročnik ima devet poglavij in kazalo. Na začetku vsakega poglavja je kratek seznam vsebine, tako, da lahko na prvi ogled ugotovite, ali so v njem informacije, ki jih želite.
V priročniku boste našli razna OPOZORILO, POZOR in OPOMBA. Ta OPOZORILO smo sestavili smo jih, da bi izboljšali vašo osebno varnost. Pazljivo jih preberite in upoštevajte VSA navodila in priporočila, ki jih vsebujejo.
OPOMBA
OPOMBA se nanaša na zanimive informacije ali informacije, ki vam bodo v pomoè.
KAKO UPORABLJATI PRIROČNIK
OPOZORILO
OPOZORILO vas opozarja na situacije, v katerih, če opozorila ne upoštevate, lahko pride do hudih telesnih poškodb ali lahko celo nastopi smrt.
POZOR
POZOR vas svari pred situacijami, v katerih, če svarila ne upoštevate, lahko pride do poškodb vozila.
QLE Slovenian 1.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 5:39 Page 2
13
Uvod
Bencinski motor
Neosvinčen
Za optimalno delovanje vozila priporočamo uporabo neosvinčenega bencina, skladnega s standardom EN 228 in z raziskovalnim oktanskim številom (RON) 95/indeksom proti klenkanju (AKI) 91 ali višjim. Lahko uporabljate tudi 91~94 RON oktansko / 87~90 AKI oktansko gorivo, ampak to lahko privede do zmanjšanja delovnega učinka vašega vozila. (Ne uporabljajte mešanic goriva z metanolom).
Vaše novo vozilo je narejeno za pridobivanje maksimalnega delovnega učinka v NEOSVINČENIM GORIVOM, kakor tudi za minimaliziranje emisij izpuhov in okvar vžigalnih svečk.
Bencin, ki vsebuje alkohol in metanol
V kombinaciji z osvinčenim ali neosvinčenim bencinom ali kot nadomestek zanj sta v prodaji tudi gasohol, mešanica bencina in etanola (etil alkohola), ter bencin ali gasohol, ki vsebuje metanol (lesni alkohol).
Ne uporabljajte gasohola, ki vsebuje več kot 10% etanola, in ne uporabljajte bencina ali gasohola, ki vsebuje metanol. Katero koli od teh goriv lahko povzroči težave pri vožnji in poškoduje sistem goriva, krmilni sistem motorja in sistem za nadzor izpustov.
Če nastopijo težave, ne uporabljajte več nobene vrste gasohola.
Poškodbe vozila ali problemov z voznostjo proizvajalčeva garancija ne pokriva če so rezultat:
1.Gasohol z vsebnostjo etanola več kot 10%.
2.Bencin ali gasohol, ki vsebuje metanol.
3.Osvinčeno gorivo ali osvinčeni gasohol.
ZAHTEVE ZA GORIVO
OPOZORILO
• Ne "zaključujte" po tem ko se pri dolivanju razpršilec ugasne.
• Vedno preverite, da je pokrov rezervoarja varno nameščen saj s tem preprečite razlitje goriva v primeru nesreče.
POZOR
NIKOLI NE UPORABLJAJTE OSVINČENEGA GORIVA. Uporaba osvinčenega goriva je škodljiva za katalizator ter bo poškodovala senzor za nadzor kisika v sistemu motorja ter vplivala na nadzor emisij.
Nikoli ne dodajajte nobenih čistilnih snovi, razen določenih, za sistem goriva v rezervoar. (Za podrobnosti se obrnite na pooblaščenega prodajalca vozil Kia.)
POZOR
Nikoli ne uporabljajte gasohola, ki vsebuje metanol. Prenehajte z uporabo vseh vrst gasohola, ki zmanjšuje voznost vozila.
QLE Slovenian 1.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 5:39 Page 3
Uvod
41
Druga goriva
Uporaba goriv, kot so
- gorivo, ki vsebuje silikon (Si),
- gorivo, ki vsebuje MMT (mangan, Mn),
- gorivo, ki vsebuje ferocen (Fe) in
- druga goriva, ki vsebujejo kovinske dodatke
lahko povzročijo poškodbe vozila in motorja ali zamašenost, nepravilno delovanje vžiga, slabo pospeševanje, ugašanje motorja, topljenje katalizatorja, neobičajno korozijo, zmanjšanje življenjske dobe itd.
Zasveti tudi indikator okvare (MIL).
OPOMBA
Poškodb sistema goriva ali težav pri delovanju, ki so nastale zaradi uporabe teh goriv, omejena garancija vašega novega vozila morda ne krije.
Uporaba MTBE
Kia priporoča izogibanje gorivom, ki vsebujejo nad 15,0% vol. MTBE (Methyl Tetriary Butyl Ether) (vsebnost kisika 2,7% teže).
Gorivo z vsebnostjo MTBE nad 15,0% vol. (vsebnost kisika 2,7% teže) lahko zmanjša zmogljivost ter proizvede parno zaporo ali trdi zagon.
Ne uporabljajte metanola
Ne uporabljajte goriva, ki vsebuje metanol (lesni alkohol). Ta vrsta goriva lahko poslabša delovanje vozila in poškoduje sestavne dele sistema goriva, krmilnega sistema motorja in sistema za nadzor izpustov.
Dodatki gorivu
Kia priporoča uporabo neosvinčenega bencina z raziskovalnim oktanskim številom (RON) 95/indeksom proti klenkanju (AKI) 91 ali višjim (Evropa) ali raziskovalnim oktanskim številom (RON) 91/indeksom proti klenkanju (AKI) 87 ali višjim (razen Evrope).
Kupci, ki kakovostnih goriv in dodatkov za goriva ne uporabljajo redno in imajo težave z zagonom motorja ali z delovanjem motorja, naj vsakih 15.000 km (za Evropo)/5.000 km (zunaj Evrope) v rezervoar za gorivo dodajo eno steklenico dodatka gorivu. Dodatki in navodila za uporabo so na voljo pri pooblaščenem prodajalcu vozil Kia.
Ne mešajte jih z drugimi dodatki.
Upravljanje v tujih državah
Če boste vozilo vozili v tujih državah:
• Upoštevali vsa pravila glede registracije in zavarovanja.
• Ugotovili ali je sprejemljivo gorivo razpoložljivo.
POZOR
Vaša nova garancija ne bo krila poškodb sistema za gorivo ter kakršnih koli težav z zmogljivostjo vozila, ki so vzrok uporabe goriva z vsebnostjo metanola ali goriv z vsebnostjo nad 15,0% vol. MTBE (Methyl Tetriary Butyl Ether) (vsebnost kisika 2,7% teže).
QLE Slovenian 1.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 5:39 Page 4
15
Uvod
Dizelski motor
Dizelsko gorivo
Priporočamo, da v dizelskem motorju uporabljate le komercialna dizelska goriva, ki ustrezajo standardu EN 590 ali primerljivemu standardu. (EN je ime evropskega standarda) Ne uporabljajte ladijskega dizelskega goriva, kurilnih olj ali neodobrenih dodatkov gorivom saj bo to povečalo obrabo ter povzročilo škodo na motorju in sistemu za gorivo. Uporaba neodobrenih goriv in/ali dodatkov gorivom bo imela rezultat v prekinitvi vaših garancijskih pravic.
Za vozilo uporabljajte dizelsko gorivo s centanskim številom, ki je višje od 51. Če sta na voljo dve vrsti dizelskega goriva, uporabljajte poletno ali zimsko gorivo v skladu s sledečimi temperaturnimi pogoji.
• Nad -5°C …. Poletna vrsta dizelskega goriva.
• Pod -5°C …. Zimska vrsta dizelskega goriva.
Skrbno opazujte nivo goriva v rezervoarju: če se motor ustavi zaradi težav z gorivom morajo biti za ponoven vžig tokokrogi popolnoma očiščeni.
Biodizel
Če biodizel ustreza specifikacijam evropskega standarda EN 14214 ali specifikacijam enakovrednih standardov, lahko uporabljate običajne mešanice dizelskega goriva, pri katerih vsebnost biodizla ne presega 7 %. Tovrstna goriva so pogosto imenovana »B7 Diesel«. (Oznaka EN pomeni »European Norm«). Pri uporabi biogoriv, v katerih je vsebnost višja od 7 %, pridelanih iz metilestrov repičnega olja (RME), metilestrov maščobnih kislin (FAME), metilestrov rastlinskega olja (VME) itd., ali pri mešanju dizla z vsebnostjo, višjo od 7 %, z biodizlom, bo obraba motorja znatno večja, lahko pa pride celo do poškodbe motorja. Popravilo ali zamenjava obrabljenih ali poškodovanih delov zaradi uporabe neodobrenih goriv ne bo krito iz garancije.
POZOR
Ne pustite, da v rezervoar pride voda ali bencin. Zaradi tega bi morali popolnoma izčrpati rezervoar ter izpustiti linije, da bi se izognili blokadi injekcijske črpalke in okvari motorja.
POZOR - Dizelsko gorivo
(če je opremljen z DPF)
Za vozilo z dizelskim motorjem in filtrom trdih delcev priporočamo uporabo dizelskega goriva za vozila v skladu s predpisi.
Uporaba dizelskega goriva z visoko vsebnostjo žvepla (več 50 delcev na milijon) in nenavedenimi dodatki lahko poškoduje filter trdih delcev in povzroči izpust belega dima iz izpuha.
POZOR
• Nikoli ne uporabljajte goriva (dizelskega goriva, biodizla B7 ali katerega koli drugega goriva), ki ne ustreza najnovejšim specifikacijam naftne industrije.
• Nikoli ne uporabljajte dodatkov gorivom ali postopkov, ki niso priporočeni ali odobreni s strani proizvajalca vozila.
QLE Slovenian 1.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 5:39 Page 5
Uvod
61
Zaradi posebne zasnove (višina, tir idr.) ima to vozilo višje središče težnosti kot druge vrste vozil. Zaradi tega tovrstna vozila niso namenjena vožnji skozi ovinke pri enakih hitrostih kot običajna vozila na dvokolesni pogon. Izogibajte se ostrim zavojem in nenadnim manevrom. Upoštevajte, da lahko zaradi nepravilnega upravljanja tega vozila izgubite nadzor, povzročite nesrečo ali pa se vozilo lahko prevrne. Ne pozabite
prebrati nasvetov za vožnjo »Preprečevanje prevračanja« v 6. poglavju priročnika.
Vozilo ne potrebuje posebnega utekanja. S tem, ko prvih 1.000 kilometrov upoštevate nekaj enostavnih varnostnih ukrepov, pripomorete k zmogljivosti vozila, varčnosti med vožnjo in podaljšate življenjsko dobo vašega vozila.
• Ne ženite vozila v visoke vrtljaje.
• Med vožnjo naj bo vrtilna hitrost motorja (vrt./min ali vrtljajev na minuto) pod 3.000 vrt./min.
• Ne vozite dalj časa z enako hitrostjo (hitro ali počasi). Da se lahko vozilo pravilno uteče, je treba med vožnjo hitrosti menjavati.
• Razen v nujnih primerih se izogibajte sunkovitemu ustavljanju in s tem omogočite zavoram, da se pravilno "usedejo".
• Prvih 2.000 km delovanja ne vlecite priklopnika.
UTEKANJE VOZILANAVODILA ZA UPORABO
VOZILA
QLE Slovenian 1.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 5:39 Page 6
Vaše vozilo na prvi pogled
Pogled zunanjosti . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-2
Pregled notranjosti. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-4
Pregled armaturne plošèe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-5
Prostor za motor. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-6
2
QLE Slovenian 2.QXP 2015-11-20 ¿ ¨˜ 11:24 Page 1
Vaše vozilo na prvi pogled
22
POGLED ZUNANJOSTI
1. Pokrov motorja ......................................4-36
2. Žaromet (funkcije vašega vozila) ..........4-133
Žaromet (vzdrževanje)...........................8-84
3. Sprednja meglenka
(funkcije vašega vozila) ........................4-136
Sprednja meglenka (vzdrževanje).........8-84
4. Kolesa in pnevmatike......................8-53,9-7
5. Zunanje vzvratno ogledalo....................4-52
6. Panoramsko strešno okno.....................4-41
7. Brisalci vetrobranskega stekla
(funkcije vašega vozila) ........................4-143
Brisalci vetrobranskega stekla
(vzdrževanje).........................................8-45
8. Okna......................................................4-31
9. Sistem za pomoč pri parkiranjum........4-108
OQL015001
Pogled od spredaj
Dejanska oblika se lahko razlikuje od prikazane na sliki.
QLE Slovenian 2.QXP 2015-11-20 ¿ ¨˜ 11:24 Page 2
23
Vaše vozilo na prvi pogled
1. Ključavnice vrat .....................................4-16
2. Pokrovček lijaka za dolivanje goriva......4-38
3. Kombinirana zadnja luč
(vzdrževanje).........................................8-84
4. Zavorna luč na zadnjem steklu
(vzdrževanje).........................................8-84
5. Prtljažna vrata .......................................4-20
6. Antena.....................................................5-2
7. Vzvratna kamera .................................4-130
8. Sistem za pomoč pri parkiranju (zadaj).4-105
OQL015002L
Pogled od zadaj
Dejanska oblika se lahko razlikuje od prikazane na sliki.
QLE Slovenian 2.QXP 2015-11-20 ¿ ¨˜ 11:24 Page 3
Vaše vozilo na prvi pogled
42
PREGLED NOTRANJOSTI
1. Notranja ročaj vrat.....................................4-17
2. Stikala za električni pomik oken...............4-31
3. Stikalo za centralno zaklepanje................4-17
4. Gumb za zaklepanje električnega
pomika oken..............................................4-34
5. Nadzor zunanjih vzvratnih ogledal
stikalo ........................................................4-52
6. Zlaganje zunanjih vzvratnih ogledal
gumb..........................................................4-53
7.
Naprava za nastavitev višine žarometov...
4-137
8. Upravljanje osvetlitve armaturne plošče ..4-56
9. Gumb za vklop/izklop sistema BSD.......6-123
10. Gumb ESC OFF.....................................6-67
11. Gumb za vklop/izklop sistema LDWS..6-111
Gumb za vklop/izklop sistema LKAS...6-115
12. Gumb za električno odpiranje/
zapiranje prtljažnih vrat...........................4-23
13. Volan........................................................4-47
14. Ročica za nastavitev nagiba
teleskopskega volana .............................4-48
15. Notranja omarica za varovalke...............8-65
16. Zavorni pedal ..........................................6-49
17. Stopalka parkirne zavore........................6-51
18. Ročica za sprostitev pokrova motorja....4-36
19. Sedež........................................................3-2
OQL015005L
Dejanska oblika se lahko razlikuje od prikazane na sliki.
QLE Slovenian 2.QXP 2015-11-20 ¿ ¨˜ 11:24 Page 4
25
Vaše vozilo na prvi pogled
PREGLED ARMATURNE PLOŠČE
1. Krmilniki zvoka na krmilu vozila...........................5-3
2. Voznikova sprednja zračna blazina....................3-56
3. Hupa...................................................................4-49
4. Instrumentna plošča...........................................4-54
5. Ročica za nadzor brisalca in naprave
za pranje stekel................................................4-142
6. Stikalo za vžig......................................................6-7
Gumb za vklop in izklop motorja........................6-12
7. Tempomat...........................................................6-89
Sistem za omejevanje hitrosti ............................6-95
8. Zvočni sistem .......................................................5-7
9. Utripajoča lučka za nevarnost..............................7-2
10. Ročna klimatska naprava...............................4-157
Samodejna klimatska naprava.......................4-163
11. Prestavna ročica ročnega menjalnika..............6-19
Prestavna ročica samodejnega menjalnika .....6-23
Prestavna ročica menjalnika z dvojno sklopko
....6-31
12. Ogrevanje sedeža..........................................4-183
Sedež s prezračevanjem................................4-184
13. Gumb ogrevanja volana...................................4-48
14.
Brezžični polnilnik za pametne telefone
............4-186
15. Gumb za način vožnje ...................................6-109
16.
Gumb za zaporo štirikolesnega pogona
.............6-41
17. Gumb sistema za nadzor nad zavijanjem........6-86
18. Stikalo električne parkirne zavore (EPB).........6-53
19. Gumb za vklop/izklop funkcije »Auto Hold«.....6-60
20. Gumb za vklop/izklop pametnega
sistema za pomoč pri parkiranju....................4-113
21. Gumb za vklop/izklop sistema za
pomoč pri parkiranju ......................................4-108
22. Predal v naslonu za roko ...............................4-177
23. Polnilnik USB .................................................4-186
24. Vtičnica...........................................................4-185
25. Predal za rokavice .........................................4-177
26.
Sovoznikova sprednja zračna blazina
...................3-56
OQL015004
Dejanska oblika se lahko razlikuje od prikazane na sliki.
QLE Slovenian 2.QXP 2015-11-20 ¿ ¨˜ 11:24 Page 5
Vaše vozilo na prvi pogled
62
PROSTOR ZA MOTOR
OQLE075092/OQLE075093
Bencinski motor (Gamma 1,6 - GDI)
Dejanski motorni prostor vozila se lahko razlikuje od prikazanega.
Bencinski motor (Gamma 1,6 - TGDI)
1.
Posoda hladilne tekočine motorja
....8-33
2.
Pokrovček posode za motorno olje
.8-31
3.
Posoda s tekočino za zavorni sistem/sklopko
..................................8-37
4.
Čistilnik za zrak
................................8-41
5.
Omarica z varovalkami
.....................8-65
6.
Negativni pol akumulatorja
...............8-49
7.
Pozitivni pol akumulatorja
................8-49
8.
Merilna palica za motorno olje
.........8-29
9.
Posoda tekočine za pranje vetrobrana
.........................................8-38
QLE Slovenian 2.QXP 2015-11-20 ¿ ¨˜ 11:24 Page 6
27
Vaše vozilo na prvi pogled
OQLE075094/OQLE075095
Bencinski motor (Theta II 2,4L - GDI)
Dejanski motorni prostor vozila se lahko razlikuje od prikazanega.
Bencinski motor (Nu 2,0L - MPI)
1.
Posoda hladilne tekočine motorja
....8-33
2.
Pokrovček posode za motorno olje
.8-31
3.
Posoda s tekočino za zavorni sistem/sklopko
..................................8-37
4.
Čistilnik za zrak
................................8-41
5.
Omarica z varovalkami
.....................8-65
6.
Negativni pol akumulatorja
...............8-49
7.
Pozitivni pol akumulatorja
................8-49
8.
Merilna palica za motorno olje
.........8-29
9.
Posoda tekočine za pranje vetrobrana
.........................................8-38
QLE Slovenian 2.QXP 2015-11-20 ¿ ¨˜ 11:24 Page 7
Vaše vozilo na prvi pogled
82
1.
Posoda hladilne tekočine motorja
....8-33
2.
Pokrovček posode za motorno olje
.8-31
3.
Posoda s tekočino za zavorni sistem/sklopko
..................................8-37
4.
Čistilnik za zrak
................................8-41
5.
Omarica z varovalkami
.....................8-65
6. Negative battery terminal..................8-49
7.
Pozitivni pol akumulatorja
................8-49
8.
Merilna palica za motorno olje
.........8-29
9.
Posoda tekočine za pranje vetrobrana
.........................................8-38
10. Vložek filtra za gorivo......................8-40
OQL075077/OQL075076
Dizelski motor (R 2,0L)
Dejanski motorni prostor vozila se lahko razlikuje od prikazanega.
Dizelski motor (U2 1,7L)
QLE Slovenian 2.QXP 2015-11-20 ¿ ¨˜ 11:24 Page 8
Varnostne značilnosti vašega vozila
Sedeži. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-2
• Sprednji sedež . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-2
• Zadnji sedež . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-2
• Nastavljanje sprednjega sedeža – roèno . . . . . . . . . . . 3-5
• Nastavljanje sprednjega sedeža – elektrièno . . . . . . . 3-7
• Naslon za glavo (za sprednji sedež) . . . . . . . . . . . . . . . 3-9
• Žep na naslonjalu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-12
• Zadnji sedež . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-12
• Naslon za glavo . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-15
Varnostni pasovi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-17
• Zadrževalni sistem varnostnih pasov . . . . . . . . . . . . 3-17
• Samozatezni varnostni pas . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-25
• Varnostni ukrepi za varnostne pasove . . . . . . . . . . . 3-29
• Nega varnostnih pasov . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-32
Otroški zadrževalni sistem (CRS) . . . . . . . . . . . . 3-33
• Naše priporoèilo. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-33
• Izbiranje otroškega varnostnega sistema . . . . . . . . . 3-34
• Namestitev otroškega varnostnega sistema . . . . . . . 3-36
• Pritrdilni elementi ISOFIX in zgornji pritrdilni elementi (sistem pritrdilnih elementov ISOFIX)
za otroke. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-37
Zraèna blazina - dodatni zadrževalni sistem. . . . 3-47
• Kako deluje sistem zraènih blazin . . . . . . . . . . . . . . 3-48
• Opozorilna luèka zraène blazine . . . . . . . . . . . . . . . . 3-51
• SRS deli in funkcije. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-53
• Voznikova in sovoznikova sprednja zraèna blazina . 3-56
• Boèna zraèna blazina . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-61
• Zavesna zraèna blazina. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-63
• Nega SRS . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-70
• Dodatni varnostni ukrepi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-71
• Opozorilna oznaka zraènih blazin. . . . . . . . . . . . . . . 3-72
3
QLE Slovenian 3.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 8:31 Page 1
Varnostne znaèilnosti vašega vozila
23
Sprednji sedež
(1) Naprej in nazaj (2) Kot naslonjala (3) Višina sedalnega dela (4) Podpora ledvenega dela
(voznikov sedež)*
(5) Naslon za glavo
Zadnji sedež
(6) Nagib in zlaganje naslonjala sedeža (7) Naslon za glavo (8) Naslon za roko
* : če je na voljo
SEDEŽI
OQLE035001
Ročna nastavitev sedeža
Električna nastavitev sedeža
QLE Slovenian 3.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 8:32 Page 2
33
Varnostne znaèilnosti vašega vozila
OPOZORILO
- Prosto premikajoči se predmeti
Prosto premikajoči se predmeti v bližini voznikovih stopal lahko motijo uporabo pedalov in celo povzročijo nesrečo. Pod prednje sedeže ne postavljajte ničesar.
OPOZORILO - Pokončen
sedež
Ko vračate naslonjalo v pokončen položaj ga držite in vračajte počasi ter glejte da ni nikogar v bližini sedeža. Če pri vnovični namestitvi sedeža le-tega ne držite, se lahko sedež odbije naprej in poškoduje osebo pred sedežem.
OPOZORILO
- Voznikova odgovornost do potnikov
Če se peljete v vozilu, kjer je sprednji naslon nagnjen nazaj, ob nesreči lahko pride do hudih poškodb. Če je sprednji sedež nagnjen nazaj, lahko osebi,ki sedi v njem, bok zdrsne pod spodnji varnostni pas in tako velika sila pritisne na nezavarovani trebuh ali vrat. Pride lahko do resnih ali pogubnih notranjih poškodb. Voznik mora potnikom svetovati naj bo naslonjalo v času vožnje v pokončnem položaju.
OPOZORILO - Voznikov
sedež
• Sedeža nikoli ne nastavljajte med vožnjo. Tako bi lahko zgubili nadzor nad vozilom in bi prišlo do nesreče s smrtjo, resnimi poškodbami ljudi ali osebne lastnine.
• Nič ne sme motiti normalnega položaja naslona sedeža. Če shranjujete predmete, naslonjene na hrbet sedeža ali na kak drug način, da ovirajo pravilno pritrditev sedeža, lahko ob nenadni zaustavitvi ali trčenju pride do resnih ali smrtnih poškodb.
• Vedno vozite in se peljite z vzravnanim naslonom in s spodnjim pasom tesno zapetim nizko čez boke. To je najboljši položaj, ki vas varuje v primeru nesreče.
• Da bi se izognili nepotrebnim in mogoče resnim poškodbam od zračne vreče vedno sedite koliko je mogoče nazaj od volana, medtem ko še vedno ohranjate udoben nadzor nad vozilom. Predlagamo, da je vaš prsni koš oddaljen od volana vsaj 25 cm.
OPOZORILO
Ne uporabljajte sedežnih blazin, ki zmanjšajo trenje med sedežem in potnikom. V primeru nesreče ali nenadne zaustavitve lahko potnikovi kolki zdrsnejo pod trebušni del varnostnega pasu. V tem primeru varnostni pas ne bo pravilno deloval in lahko pride do resnih ali smrtnih poškodb.
QLE Slovenian 3.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 8:32 Page 3
Varnostne znaèilnosti vašega vozila
43
OPOZORILO - Zadnji
sedeži
• Zadnji sedeži morajo biti varno zaskočeni. Če niso lahko potnike in predmete vrže naprej, kar pa lahko v primeru nenadnega ustavljanja ali nesreče privede do resnih poškodb ali smrti.
• Prtljaga in ostali tovor naj bodo položeni ravno v tovornem prostoru. Veliki, težki in predmeti na kupu morajo biti zavarovani. Pod nobenim pogojem ne sme biti tovor naložen višje od naslonjala. V primeru neupoštevanja teh opozoril lahko pride pri nenadnem zaviranju, nesreči ali prevračanju do resnih poškodb ali smrti.
• V času vožnje ne sme noben potnik biti v prtljažnem prostoru ali sedeti ali ležati na preloženem naslonjalu. V času vožnje morajo biti vsi potniki v sedežih varno pripeti.
(Nadaljevanje)
(Nadaljevanje)
• Ko vračate naslonjalo v pokončen položaj se prepričajte, da je varno zaskočen tako, da ga potisnete naprej in nazaj.
• Da se izognete opeklinam ne odstranjujte preproge v prtljažnem prostoru. Nadzor emisij pod tlemi ustvarja visoke temperature izpuhov.
OPOZORILO
• Ne prilagajajte sedeža, kadar imate nameščen varnostni pas. Premikanje sedeža naprej lahko povzroči močan pritisk na trebušno votlino.
• Pri premikanju sedeža bodite zelo previdni, da si v njegovem mehanizmu ne priščipnete rok oz. da se vanj ne zagozdi kakšen predmet.
• Cigaretnega vžigalnika ne odlagajte na tla ali sedeže. Pri premikanju sedeža lahko iz vžigalnika uide plin in povzroči požar.
• Če so na zadnjih sedežih potniki, bodite previdni pri nastavljanju položaja sprednjega sedeža.
• Pri pobiranju majhnih predmetov pod sedeži ali med sedežem in naslonom za roko bodite zelo previdni. Ostri robovi mehanizma sedeža lahko porežejo ali poškodujejo vaše roke.
OPOZORILO
Po nastavitvi sedeža vedno preverite ali je varno zaskočen v položaj. To storite tako, da ga premikate naprej in nazaj brez pomoči ročice za sprostitev. Nenadni ali nepričakovani premiki voznikovega sedeža lahko povzročijo izgubo nadzora nad vozilom kar lahko privede do nesreče.
QLE Slovenian 3.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 8:32 Page 4
35
Varnostne znaèilnosti vašega vozila
Nastavljanje sprednjega sedeža ­ročno
Naprej in nazaj
Pomik sedeža naprej in nazaj:
1. Povlecite navzgor ročico za drsno nastavljanje sedeža pod sprednjim delom sedala in jo držite.
2. Povlecite ročico za nastavitev sedeža navzgor in jo zadržite.
3. Spustite ročico in se prepričajte, da je sedež trdno nameščen.
Sedež nastavite pred vožnjo ter se prepričajte, da je varno zaskočen tako, da ga poizkusite premakniti naprej in nazaj brez uporabe ročice. Če se sedež premika ni pravilno zaskočen.
Kot naslonjala
Če želite nagniti sedež:
1. Gumb za pomik naslonjala potisnite nazaj.
2. Previdno se naslonite na sedež in prilagodite naslonjalo v želeni položaj.
3. Sprostite gumb in preverite, ali se je naslonjalo zaskočilo v ustreznem položaju.
Nagnjeno naslonjalo
Sedenje v nagnjenem položaju pri premikajočem se vozilu je lahko nevarno. Kljub temu, da ste privezani, so zaščite varnostnega sistema (varnostni pasovi in/ali zračne blazine) z nagnjenim naslonjalom manj učinkovite.
OQLE035002
OQLE035066
OPOZORILO
NIKOLI se ne vozite z nagnjenim naslonjalom.
Vožnja z nagnjenim naslonjalom poveča možnost resnih ali smrtnih poškodb v primeru trka ali nenadne zaustavitve.
Vozniki in potniki morajo vedno sedeti nazaj v sedežu, pravilno pripeti ter z vzravnanimi naslonjali.
QLE Slovenian 3.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 8:32 Page 5
Varnostne znaèilnosti vašega vozila
63
Za učinkovito delovanje se mora varnostni pas tesno prilegati vašemu boku in prsnemu košu. Pri nagnjenem naslonjalu varnostni pas ne bo učinkovit, saj se ne prilega tesno prsnemu košu, pač pa bo pred vami. V primeru nesreče vas lahko s silo vrže v varnostni pas, zaradi česar lahko pride do poškodb vratu ali drugih poškodb.
Bolj kot je naslonjalo nagnjeno, večja je možnost, da bodo boki zdrsnili pod trebušni pas ali da boste z vratom udarili ob ramenski pas.
Višina sedeža (če je na voljo)
Če želite spremeniti višino sedeža, povlecite ročico navzgor ali jo potisnite navzdol.
• Če želite spustiti sedalo nekajkrat
pritisnite ročico navzdol.
• Če želite dvigniti sedalo nekajkrat
pritisnite ročico navzgor.
Podpora ledvenega dela (če je na voljo)
Ledveno oporo je mogoče nastaviti s pritiskom na stikalo za ledveno oporo na stranskem delu sedeža.
1. Pritisnite sprednji del stikala, da povečate oporo, ali zadnji del stikala, da zmanjšate oporo.
2. Ko dosežete želeni položaj, stikalo spustite.
OQLE035004 OQLE035067
QLE Slovenian 3.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 8:32 Page 6
37
Nastavljanje sprednjega sedeža ­električno (če je na voljo)
Sprednji sedež je mogoče nastaviti z upravljalnimi stikali, ki se nahajajo na zunanji strani blazine sedeža. Preden se odpravite na vožnjo, sedež nastavite v ustrezen položaj, da boste lahko brez težav upravljali vozilo, stopalke in stikala na armaturni plošči.
Naprej in nazaj
Upravljalno stikalo potisnite naprej ali nazaj, da sedež pomaknete v želeni položaj. Ko dosežete želeni položaj, stikalo spustite.
OPOZORILO
Električni pomik sedeža deluje tudi pri izklopljenem kontaktu.
Zato otrok ne smete nikoli pustiti samih v vozilu.
POZOR
• Električni pomik sedeža poganja električni motor. Ko končate nastavitev, sedež prenehajte pomikati. Prekomerna uporaba lahko poškoduje električno opremo.
• Električno pomikanje sedeža porabi veliko količino električne energije. Da bi preprečili nepotrebno porabo energije, sedeža ne pomikajte po nepotrebnem, kadar motor ne deluje.
• Ne upravljajte dveh ali več upravljalnih stikal za električni pomik sedežev istočasno. To lahko povzroči okvaro motorja električnega pomika sedeža ali električnega sestavnega dela.
OQL035006
Varnostne znaèilnosti vašega vozila
QLE Slovenian 3.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 8:32 Page 7
Varnostne znaèilnosti vašega vozila
83
Kot naslonjala
Upravljalno stikalo potisnite naprej ali nazaj, da nastavite želeni nagib naslonjala sedeža. Ko dosežete želeni položaj, stikalo spustite.
Višina sedeža (če je na voljo)
Sprednji del upravljalnega stikala povlecite navzgor oziroma potisnite navzdol, da dvignete oziroma spustite sprednji del blazine sedeža. Zadnji del upravljalnega stikala povlecite navzgor oziroma potisnite navzdol, da dvignete oziroma spustite zadnji del blazine sedeža. Ko dosežete želeni položaj, stikalo spustite.
Podpora ledvenega dela (za voznikov sedež, če je na voljo)
Ledveno oporo je mogoče nastaviti s pritiskom na stikalo za ledveno oporo na stranskem delu sedeža.
1. Pritisnite sprednji del stikala, da povečate oporo, ali zadnji del stikala, da zmanjšate oporo.
2. Ko dosežete želeni položaj, stikalo spustite.
OQL035007 OQL035008
OQL035009
QLE Slovenian 3.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 8:32 Page 8
39
Varnostne znaèilnosti vašega vozila
Naslon za glavo (za sprednji sedež)
Sprednja sedeža voznika in sopotnika sta opremljena z nasloni za glavo, ki zagotavljata varnost in udobje sedeče osebe.
Naslon za glavo ni le za udobje voznika in potnikov, temveč tudi ščiti vrat in glavo v primeru trčenja.
Nastavitev višine gor in dol
Če želite dvigniti naslon za glavo ga povlecite v želeni položaj (1). Če želite znižati vzglavnik, pritisnite in pridržite gumb za sproščanje (2) ter vzglavnik spustite na želeni položaj (3).
OPOZORILO
• Da bo naslon za glavo v primeru nesreče učinkovit v največji možni meri, ga morate naravnati tako, da bo sredina naslona za glavo v isti višini centra gravitacije glave sedeče osebe. Običajno je center gravitacije glave večine ljudi v višini vrha oči. Še to, naslon za glavo naravnajte kolikor se le da blizu k vaši glavi. Zato ni priporočljivo, da si za hrbet pred sedežni naslon namestite blazino.
• Vozila ne vozite, če je naslon za glavo odstranjen. V primeru nesreče lahko oseba na sedežu brez naslona za glavo utrpi resne poškodbe. če so nasloni za glavo pravilno nameščeni, lahko ščitijo pred poškodbami vratu.
• Med vožnjo ne uravnavajte naslona za glavo na voznikovem sedežu.
OQL035090
OQL035010
QLE Slovenian 3.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 8:32 Page 9
Varnostne znaèilnosti vašega vozila
103
Prilagoditev nagiba
Vzglavnik lahko nastavite v 3 različne položaje, tako da ga povlečete naprej do želenega nagiba.
Če želite vzglavnik nastaviti v skrajni pokončni položaj,
ga povlecite naprej do konca in nato spustite.
Naslonjalo prilagodite tako, da bo pravilno podpiralo glavo in vrat.
Odstranjevanje/namešèanje
OQL035011
POZOR
Če naslonjalo sedeža nagnete naprej z dvignjenim vzglavnikom in blazino sedeža, lahko vzglavnik pride v stik s senčnikom ali drugimi deli vozila.
OYFH034205
OQLE035091
OQL035013
Tip B
Tip A
QLE Slovenian 3.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 8:32 Page 10
311
Varnostne znaèilnosti vašega vozila
Odstranjevanje vzglavnika:
1. Nagnite naslonjalo sedeža (2) z gumbom ali stikalom za nagibanje (1).
2. Vzglavnik dvignite do skrajnega položaja.
3. Pritisnite gumb za sprostitev vzglavnika (3), medtem ko vzglavnik vlečete navzgor (4).
Ponovna namestitev vzglavnika:
1. Nosilca vzglavnika (2) vstavite v luknji, medtem ko pritiskate stikalo za sprostitev (1).
2. Nagnite naslonjalo sedeža (4) z gumbom ali stikalom za nagibanje (3).
3. Vzglavnik nastavite na ustrezno višino.
OPOZORILO
NIKOLI ne dovolite, da bi kdo od potnikov sedel na sedežu z odstranjenim vzglavnikom.
OPOZORILO
Po ponovni namestitvi in nastavitvi se vedno prepričajte, ali je vzglavnik pravilno pritrjen.
OQLE035092
OQL035015
Tip B
Tip A
QLE Slovenian 3.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 8:32 Page 11
Žep na naslonjalu
Na hrbtni strani voznikovega in sopotnikovega sedeža je žep za odlaganje.
Zadnji sedež
Zlaganje zadnjega sedeža
Hrbtišča zadnjih sedežev lahko zložite, da omogočite prevoz daljših predmetov ali povečate prostornino za prtljago.
Če želite zložiti naslonjalo zadnjega sedeža:
1. Postavite sprednji sedež v pokončni položaj in ga po potrebi pomaknite naprej.
2. Zadnje naslonjalo za glavo spustite do najnižjega položaja.
OQL035016
OPOZORILO
- Žep na naslonjalu
V žep na naslonjalu ne polagajte težkih ali ostrih predmetov. V primeru nesreče lahko izletijo iz žepa in poškodujejo potnike.
Varnostne znaèilnosti vašega vozila
123
OQL035021
OPOZORILO
Namen zložljivih sedežev je povečati prostornino prtljažnega prostora tako, da lahko peljete tudi daljše predmete, ki jih sicer ne bi mogli.
Vedno preprečite, da bi potniki med vožnjo sedeli na zloženih sedežih. Tovrstna vožnja ni ustrezna, saj ni mogoče uporabiti varnostnih pasov. To lahko privede do resnih poškodb ali smrti v primeru nesreče ali nenadnega zaustavljanja. Predmeti, ki jih prevažate na zloženih naslonjalih ne smejo presegati višine sprednjih sedežev. Med nenadnim zaustavljanje lahko to privede do zdrsa tovora naprej ter povzročitve poškodbe ali škode.
QLE Slovenian 3.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 8:32 Page 12
313
Varnostne znaèilnosti vašega vozila
3. Zaponko varnostnega pasu vstavite v žep med zadnjim naslonjalom in blazino. Nato vstavite jekleni jeziček varnostnega pasu v vodilo, da preprečite poškodbo varnostnega pasu.
4. Dvignite sprednji del ročice za zlaganje sedežev, nato sedež zložite proti sprednjemu delu vozila. Ko sedež znova postavite v pokončni položaj, ga potisnite nazaj, da se bo zapahnil v pravem položaju.
5. Če želite uporabiti zadnji sedež, naslonjalo sedeža dvignite in ga potisnite nazaj, tako da dvignete sprednji del ročice za zlaganje. Hrbtišče sedeža močno potisnite, da ne zaskoči v ležišče. Prepričajte se, da je naslonjalo varno pritrjeno.
OQL035030
OQL035022
OQL035023 OQL035024
QLE Slovenian 3.qxp 2015-11-20 ¿ ¨˜ 8:32 Page 13
Loading...
+ 621 hidden pages