Harman kardon AVR 230 User Manual [fi]

AVR 230 Audio/video-viritinvahvistin
OMISTAJAN KÄSIKIRJA
DIGITAL EX LOGIC 7
PRO LOGIC
3 STEREO DSP
7 CH. STEREO
SBL
Power for the Digital Revolution
®
®
2 SISÄLLYS
3 Johdanto 4 Turvallisuusohjeita 4 Pakkauksen purku 5 Etulevyn säätimet 7 Takalevyn liitännät
9 Kauko-ohjaimen toiminnot 12 Asennus ja kytkennät 12 Audiolaitteiden kytkeminen 12 Lisävahvistimen kytkennät 13 Videolaitteiden kytkeminen 13 SCART A/V-liitännät 14 Laitteisto- ja virtakytkennät 15 Kaiuttimien valinta 15 Kaiuttimien sijoitus 16 Järjestelmän säätäminen 16 Ensimmäinen käynnistys 16 Kuvaruutuvalikoiden käyttö 16 Järjestelmäasetukset 17 Ohjelmalähteen asetukset 17 Kaiutinasetukset 20 Surround-tilojen asetukset 21 Muiden ohjelmalähteiden asetukset 21 Surround Off (Stereo) -tilojen asetukset 21 Stereo-Direct (Bypass) -toimintatila
(digitaalipiirien ohitus)
21 Stereo-Digital-toimintatila 21 Viiveajan asetukset 22 Yökuuntelutilan asetukset 22 Lähtötasojen säätäminen 22 EzSet-järjestelmän käyttö 23 Lähtötasojen säätö käsin 25 Käyttö 25 Surround-tilakaavio 27 Peruskäyttö 27 Kytkeminen päälle ja pois 27 Uniajastimen käyttö 27 Ohjelmalähteen valinta 27 6- tai 8-kanavainen tuloliitäntä 28 Kuulokkeiden käyttö 28 Surround-tilan valitseminen 29 Digitaalisen audion toistaminen 29 Dolby Digital 29 DTS 29 PCM 29 Digitaaliohjelmalähteen valinta 30 Digitaalisen bittivirran ilmaisimet 30 Surround-toimintatilatunnisteet 30 PCM-toiston ilmaisimet 30 Kaiutin/kanava-ilmaisimet 31 Yökuuntelutila 31 Äänittäminen 31 Lähtötasojen asetus käyttäen
ohjelmalähdettä
32 Muistinvarmennus 32 Erikoistoiminnot 32 Näytön kirkkauden säätö 33 Äänenvoimakkuuden esiasetus 33 Osittaisnäytön asetukset 33 Kokonäytön aika-asetus 34 Radion käyttö 34 Virittimen käyttö 34 Aseman valinta 34 Pikavalintojen käyttö 35 RDS-järjestelmän käyttö 35 RDS-viritys 35 RDS-näyttö 35 Ohjelmahaku (PTY) 36 Kauko-ohjaimen ohjelmointi 36 Kauko-ohjaimen koodiohjelmointi 36 Koodin suorasyöttö 36 Automaattihaku 37 Koodin lukeminen
Sisältö
Merkintätavat
Jotta sinun olisi helpompi käyttää tätä käsikirjaa tutustuessasi kauko-ohjaimeen, etulevyn säätimiin ja takalevyn liitäntöihin, olemme käyttäneet tässä käsikirjassa tiettyjä merkintätapoja.
ESIMERKKI - (lihavoitu) viittaa kauko-ohjaimen tai etulevyn painikkeeseen tai takalevyn liitäntään.
ESIMERKKI - (näytön teksti) viittaa etulevyn näytössä näkyvään tekstiin.
1
– (neliön sisällä oleva numero) viittaa etulevyn säätimeen.
0
– (ovaalin sisällä oleva numero) viittaa kauko-ohjaimen säätimeen tai ilmaisimeen.
– (ympyrän sisällä oleva numero) viittaa takalevyn liitäntään.
Vakuutus standardien täyttämisestä
Harman Consumer International 2, route de Tours 72500 Château-du-Loir, FRANCE
Vakuutamme omalla vastuullamme, että tässä omistajan käsikirjassa kuvattu tuote on
allalueteltujen
teknisten standardien mukainen:
EN 55013/6.1990
EN 55020/12.1994
EN 60065:1993
EN 61000-3-2/4.1995
Carsten Olesen
Harman Kardon Europe
10/03
37 Makrojen ohjelmointi 37 Makrokomentojen poisto 38 Ohjelmoidut laitetoiminnot 38 Rinnakkainen äänenvoimakkuuden
ohjaus
38 Rinnakkainen kanavavalinta 39 Rinnakkainen erillislaitteiden ohjaus 39 Laiteohjauksen uudelleen-
ohjelmointi
39 Kauko-ohjaimen muistin tyhjennys
40 Toimintoluettelo 42 Vianetsintäkaavio 42 Suorittimen tehdasasetusten palautus 43 Tekniset tiedot
JOHDANTO 3
Johdanto
Kiitos siitä, että valintasi oli Harman Kardon!
Harman Kardon AVR 230 -viritinvahvistimen hankinnan myötä sinulla on edessäsi monien vuosien kuuntelunautinto. AVR 230 on todellinen uuden vuosituhannen monikanavainen viritinvahvistin, joka tuo kuultavillesi kaikki elokuvien ääniraitojen hienoimmatkin yksityiskohdat ja musiikin kaikki vivahteet. Perinteisten digitaalisten monikuva­tekniikoiden (Dolby Digital ja DTS) lisäksi laitteessa on uusimmat surround-piirit, kuten Dolby Pro Logic II, koko valikoima DTS-ES 6.1
-tiloja, DTS Neo:6 ja Harman Kardonin oman Logic 7 -tekniikan viimeisimmät 7.1-versiot.
AVR 230 on suunniteltu niin, että saat kaiken irti digitaalisesta tekniikasta. Kuvaruutuvalikot, värikoodatut liitännät ja ainutlaatuinen EzSet­kauko-ohjain tekevät laitteen asentamisen nopeaksi ja helpoksi. Saadaksesi eniten irti uudesta laitteestasi suosittelemme, että luet tämän käsikirjan huolellisesti läpi. Näin varmistat, että liität kaiuttimet, ohjelmalähteet ja muut erilliset laitteet oikein. Kun käytät hetken eri säätimien toimintojen opetteluun, saat täyden hyödyn AVR 230:n ominaisuuksista.
Jos sinulla on tähän tuotteeseen, sen asennuk­seen tai käyttöön liittyviä kysymyksiä, ota yhteys jälleenmyyjääsi.
Kuvaus ja toiminnot
AVR 230 on yksi markkinoiden monipuolisim­mista ja suorituskykyisimmistä AV-viritinvahvis­timista. Digitaalisissa äänilähteissä käytettävien Dolby Digital ja DTS-tekniikoiden lisäksi lait­teessa on laaja valikoima matrisoituja surround­tiloja sekä stereotiloja, joita voidaan hyödyntää vaikka CD-levyjen soitossa, televisiokatselussa ja radiokuuntelussa.Tekniikoiden valikoima on hyvin monipuolinen: Dolby Digital EX, Dolby Pro Logic II, DTS Neo:6, Dolby 3 Stereo, 5- ja 7­kanavainen stereo ja Hall- sekä Theater-tilat. Näiden lisänä ovat vielä Harman Internationalin ainutlaatuinen Logic 7 -prosessi sekä 5.1- että
7.1-kanavaisena versiona. Kaikki nämä laajenta­vat kuuntelumahdollisuuksia valtavasti.Toinen Harman Kardonin erikoisuus on VMAx
. Tämä
patentoitu järjestelmä muokkaa äänikentästä entistä ilmavamman jopa silloin, kun käytössä on vain kaksi etukaiutinta.
Sen lisäksi, että AVR tarjoaa paljon erilaisia kuuntelutoimintoja, laite on helppo muokata erilaisten kaiuttimien ja kuunteluolosuhteiden mukaan. Kaiutinasetukset on helppo tehdä havainnolli­sista kuvaruutuvalikoista, samoin tuloliitäntöjen määrittely ja viiveaikojen säätö, minkä jälkeen ainutlaatuinen EzSet™-järjestelmä mittaa jär­jestelmän kaiutintasot ja kalibroi äänikanavat automaattisesti parhaisiin arvoihin.
Monipuolisen järjestelmän rakentamiseksi AVR on varustettu peräti kuuden videolaitteen liitännöillä, jokainen 5 komposiitti- että S-Video-tuloilla. Lisänä ovat vielä kaksi ylimääräistä audiotuloa ja kaikkiaan kuuden digitaalisen tulon ja kolmen lähdön valikoima, joiden ansiosta AVR 230 pystyy käsittelemään viimeisimpiäkin digitaalisia ohjelmalähteitä. AVR on yhteensopiva myös uusimpien HDTV­videosoittimien ja progressiivisesti skannaavien DVD-soittimien kanssa, koska sen videopiirit ovat laajakaistaisia ja hyvin suojattuja.
Voit kytkeä digitaalisen tallentimen koaksiaaliseen tai optiseen digitaalilähtöön. Kaksi videotallennuslähtöä, esivahvistinlähdöt ja värikoodattu kahdeksankanavainen tuloliitäntä varmistavat sen, että AVR riittää pitkälle tulevaisuuteen niihinkin järjestelmiin, joita ei vielä ole kaupallisessa tuotannossa.
AVR 230 -viritinvahvistimen tehokkaassa vahvis­timessa on käytetty perinteistä Harman Kardon suurvirta-suunnittelufilosofiaa, jotta se pystyy toistamaan minkä tahansa ohjelmamateriaalin sisältämän dynamiikan.
Harman Kardon kehitti high-fidelity-viritin­vahvistintyypin jo yli viisikymmentä vuotta sitten. State-of-the-art-piiritekniikka ja edistyksellinen sähköinen suunnittelu tekee AVR 230 -viritin­vahvistimesta ihanteellisen ohjelmakeskuksen, jossa yhdistyvät viimeisin digitaalitekniikka, voimakkaat pääteasteet ja tyylikäs muotoilu.
Dolby* Digital, Dolby Digital EX ja Dolby Pro Logic II, täydet DTS-tilat, mukana myös DTS-ES 6.1 ja Neo:6
Kuusi suurvirtatekniikkaa hyödyntävää
vahvistinkanavaa.
Harman Kardonin ainutlaatuinen Logic 7 -äänenmuokkaus, ensi kertaa sekä
5.1- että 7.1-versiona, laaja valikoima toimintatiloja sekä kaksi VMAx-tilaa
Stereo-Direct-toimintatilassa DSP-piiri
ohitetaan kokonaan, jolloin kaksikanavaisen ohjelmalähteen analoginen materiaali toistuu täysin luonnollisena.
Stereo-Digital-toimintatilassa
ohjelmoitavalla jakosuotimella säädetään matalien taajuuksien syöt­töä pääkaiuttimille ja subwooferille.
-kauko-ohjaus säätää automaattisesti eri kanavien äänitasot
Laajakaistaiset, HDTV-kelpoiset komponenttivideopiirit
Etulevyssä analogiset A/V-tulot
Etulevyn digitaalisiin tuloihin voit
helposti kytkeä kannettavan digi­taalilaitteen tai vaikkapa uusimman videopelikonsolin
Monipuoliset digitaaliset tulot ja
lähdöt
Valikkojen kuvaruutunäyttö
6- ja 8-kanavainen tuloliitäntä sekä
esivahvistinlähdöt merkitsevät joustavia kytkentämahdollisuuksia ja valmiutta tulevaisuuden audio­formaateihin
Erinomainen bassonhallinta, johon kuuluu esimerkiksi kolme erillistä jakosuodinryhmää
Kauko-ohjain tunnistaa valmiiksi määritellyt koodit.
TM
4 TURVALLISUUSOHJEITA
Turvallisuusohjeita
Tärkeitä turvallisuusohjeita
Tarkista verkkojännite ennen käyttöönottoa
Uuden Harman Kardon AVR -viritinvahvistimesi käyttöjännite on 220-240 V. Jos kytket viritinvahvistimen johonkin muuhun jännitteeseen aiheutat tulipalovaaran ja vastaanotin saattaa vaurioitua.
Jos sinulla on kysymyksiä hankkimasi mallin käyttöjännitteestä tai asuinpaikkasi verkkojän­nitteestä, ota yhteys jälleenmyyjääsi ennen kuin kytket laitteen seinäpistorasiaan.
Älä käytä jatkojohtoja
Käytä ainoastaan laitteen mukana toimitettua virtajohtoa. Emme suosittele jatkojohtojen käyt­töä tämän laitteen kanssa. Kuten kaikkien muidenkin sähkölaitteiden yhteydessä, älä vedä virtajohtoja mattojen alitse tai aseta raskaita esineitä niiden päälle.Vahingoittuneet virtajohdot on heti korvattava vaatimukset täyttävillä johdoilla.
Käsittele virtajohtoa varovaisesti
Kun irrotat virtajohtoa pistorasiasta, vedä pisto­tulpasta, älä johdosta. Jos laite on pidempään käyttämättömänä, irrota se pistorasiasta.
Älä avaa laitteen koteloa
Tämän laitteen sisällä ei ole käyttäjän huollet­tavia osia. Kotelon avaaminen aiheuttaa sähköiskun vaaran ja muutokset tuotteeseen aiheuttavat takuun raukeamisen.Jos laitteen sisään joutuu vahingossa vettä tai metalliesine, esimerkiksi paperiliitin tai niitti, irrota laite heti pistorasiasta ja ota yhteyttä valtuutettuun huoltoliikkeeseen.
Sijoituspaikka
Sijoita laite tukevalle ja tasaiselle alustalle. Näin varmistat laitteen toiminnan ja vältät mahdolliset vaaratilanteet. Kun sijoitat laitteen hyllylle varmista, että hylly ja sen kiinnikkeet kantavat laitteen painon.
Varmista, että laitteen ylä- ja alapuolella on riittävästi tuuletustilaa. Jos laite sijoitetaan kaappiin tai muuhun suljettuun tilaan varmista, että ilman kierto kaapin sisällä on riittävä. Joissakin tapauksissa voi olla tarpeen asentaa tuuletin.
Älä sijoita laitetta pehmeälle alustalle.
Älä sijoita laitetta kuumiin tai kylmiin tiloihin,
suoraan auringonpaisteeseen tai lämmityslaitteen läheisyyteen.
Älä sijoita laitetta kosteisiin tiloihin.
Älä peitä laitteen yläpinnan tuuletusreikiä tai
aseta esineitä suoraan niiden päälle.
Puhdistus
Jos laite likaantuu, pyyhi se puhtaalla, pehmeällä kuivalla kankaalla. Puhdista laite tarvittaessa pehmeällä, mietoon saippuaveteen kastetulla kankaalla ja sen jälkeen puhtaalla kostealla kankaalla. Kuivaa pinnat lopuksi kuivalla kankaalla. ÄLÄ KOSKAAN käytä bentseeniä, tinneriä, alkoholia tai muita syttyviä puhdistusaineita. Älä myöskään käytä hankaavia puhdistusaineita, koska ne saattavat vaurioittaa laitteen pintaa. Vältä hyönteismyrkyn käyttöä laitteen läheisyydessä.
Laitteen siirtäminen
Ennen kuin siirrät laitetta, irrota kaikki liitäntä­johdot ja varmista, että olet irrottanut sen pistorasiasta.
Pakkauksen purku
Pakkaus ja sen pehmusteet on suunniteltu erityisesti suojaamaan uutta viritinvahvistintasi iskuilta ja tärinältä kuljetuksen aikana. Säilytä pakkaus ja kuljetustarvikkeet tulevaa kuljetustarvetta varten.
Voit litistää pakkauksen säilytystilan säästämiseksi. Leikkaa varovasti saumoja peittävä teippi. Taita pakkaus litteäksi. Litistä samalla tavoin muuta pahviset pakkausmateri­aalit. Pakkausmateriaalit,joita ei voi litistää, tulee säilyttää pakkauksen yhteydessä muovipussissa.
Jos et halua säilyttää pakkausmateriaaleja, ota huomioon, että pakkaus ja muut pakkaus
-materiaalit ovat kierrätettäviä. Ota ympäristö huomioon ja toimita pakkauksen osat lähimpään kierrätyspisteeseen.
VAROITUS
SÄHKÖISKUN VAARA
ÄLÄ AVAA
VAROITUS: VÄLTTYÄKSESI SÄHKÖISKULTA ÄLÄ AVAA KOTELOA, SILLÄ SEN SISÄLLÄ EI OLE KÄYTTÄJÄN HUOLLETTAVIA OSIA. ANNA VALTUUTETUN HUOLTOPALVELUN SUORITTAA KAIKKI HUOLTOTYÖT.
VAROITUS: LAITETTA EI SAA JÄTTÄÄ ALTTIIKSI SATEELLE TAI MUULLE KOSTEUDELLE, JOTTA SÄHKÖISKUN VAARA VÄLTETÄÄN.
Tasasivuisen kolmion sisällä oleva sala­manuolitunnus on tarkoitettu varoitta­maan käyttäjää tuotteen kotelon sisäisistä eristämättömistä jännitteistä. Jännitteet saattavat olla niin voimakkaita, että ne aiheuttavat vakavan sähköiskun vaaran.
Kolmion sisällä oleva huutomerkki ilmoittaa, että käyttöohjeissa on erityisen tärkeitä käyttö- tai huolto-ohjeita kohteeseen liittyen.
ETULEVYN SÄÄTIMET 5
1
Päävirtakytkin: Tällä painikkeella kytket
AVR-viritinvahvistimen päävirran päälle ja pois (ON ja OFF). Painaessasi kytkimen pohjaan oranssi LED-ilmaisin
3
syttyy, päävirta kytkeytyy ja laite asettuu valmiustilaan. Normaalissa käytössä päävirta PIDETÄÄN kytkettynä. Kun haluat kytkeä laitteen kokonaan pois päältä ja estää samalla kauko-ohjaimen toiminnan, paina päävirtakytkintä siten, että se ponnahtaa ulos. Samalla Kytkimessä oleva OFF-ilmaisin jää näkyviin.
HUOMAA: Päävirtakytkin jätetään normaalissa käytössä ON-asentoon.
2
Järjestelmän virtakytkin: Tämän kytkimen
ensimmäinen painallus asettaa AVR-viritinvahvis­timen toimintatilaan ja toinen painallus takaisin valmiustilaan. Huomaa, että päävirta pitää olla ensin kytkettynä päävirtakytkimellä
1
.
Virtailmaisin
3
palaa sinisenä, kun laite on
toimintatilassa.
3
Virtailmaisin: LED-ilmaisin palaa oranssin-
värisenä laitteen ollessa valmiustilassa. Ilmaisin osoittaa tällöin, että päävirta on kytkettynä, mutta laite ei ole vielä toimintatilassa. Viritinvahvistimen ollessa toimintatilassa ilmaisin palaa sinisenä.
4
Kuulokeliitäntä: liitännän avulla voit
kuunnella AVR:n ääntä kuulokkeilla. Varmista, että kuulokkeissa on standardien mukainen 6,3 mm stereoplugi. Huomaa, että kaiuttimet mykistyvät automaattisesti kytkiessäsi kuulokkeet viritinvahvistimeen.
5
Surround-toimintatilaryhmän valitsin:
Tällä painikkeella valitset ryhmän, johon varsinainen surround-tila lukeutuu.Ryhmä vaihtuu joka painalluksella seuraavassa järjestyksessä:
Dolby-tilat DTS-tilat DSP-tilat Stereotilat Logic 7 -tilat.
Kun sopivan ryhmän nimi lukee näytössä
˜
,
voit selata eri toimintatilavaihtoehtoja painele­malla surround-toimintatilan valitsinta
9
.
Jos esimerkiksi haluat asettaa viritinvahvistimen
johonkin tiettyyn Dolby-tilaan, painele ensin tätä painiketta valitaksesi Dolby-ryhmän ja valitse sitten haluamasi toimintatila surround
-toimintatilan valitsimella
9
.
6
Kaiuttimien valitsinpainike: paina tästä
painikkeesta halutessasi valita säädettäväksi huoneesi kaiuttimia koskevat asetukset (katso lisätiedot sivulta 16).
7
Valintapainikkeet: näillä painikkeilla voit
valita näyttöruudussa
˜
näkyvät vaihtoehdot
AVR:n säätötoimenpiteiden aikana.
8
Äänensävypiirin valitsin: kytke laitteen
äänensävyn ja stereobalanssin säätöpiirit käyt­töön painamalla tästä niin, että
TONE IN
-teksti syttyy näyttöruutuun˜. Tällöin basso
ja diskanttiÚ-säätimet sekä
balanssisäädin
&
kytkeytyvät toimintaan. Kun
painiketta painetaan niin, että
TONE OUT
syttyy näyttöruutuun˜, lähtevä signaali on “suora” eli mainituilla säädöillä ei ole vaikutusta ääneen.
Etulevyn säätimet
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ) !
@ # $ % ^ & * ( Ó Ô 
Ò Ú Û Ù ı ˆ ˜ ¯
Päävirtakytkin Järjestelmän virtakytkin Virtailmaisin Kuulokeliitin Surround-toimintatilaryhmän valitsin Kaiuttimien valitsinpainike Valitsinpainikkeet Äänensävypiirin valitsin Surround-toimintatilan valitsin Virityspainike Aaltoalueen valitsin (AM/FM)
Set-painike Pikavalintojen valitsin Kaiuttimien ja kanavien ilmaisimet Ohjelmalähteen valitsin RDS-painike Viivepiirin painike Optinen digitaalitulo 3 Surround-tilan ilmaisimet Koaksiaalinen digitaalitulo 3 Video 4 -tuloliitännät Bassosäädin
Balanssisäädin Diskanttisäädin Digitaalitulon valitsin Kanavien valitsinpainike Voimakkuussäädin Ohjelmalähteen ilmaisimet Näyttöruutu Kauko-ohjaimen ikkuna
Ò
¯
1
3
2
8
4
6
(
DIGITAL EX LOGIC 7
PRO LOGIC
3 STEREO DSP
7 CH. STEREO
SURR. OFF
5
˜
)
9 7 #
!
7
@
%
$
SBL SBR
ˆÛ
VID 1
VID 2
VID 3
VID 4
*
^
DVD
CD
FM
TAPE
8 CH
Ó
&
ı
Ô
Ù
Ú
6 ETULEVYN SÄÄTIMET
Etulevyn säätimet
9
Surround-toimintatilan valitsin: Tällä
näppäimellä valitset viritinvahvistimen toimin­tatilan toimintatilaryhmän tarjoamista vaihtoeh­doista. Vaihtoehtojen määrä riippuu kaiuttimien lukumäärästä, toimintatilaryhmästä ja siitä, onko ohjelmalähde digitaalinen vai analoginen.Valitse siis ensin esimerkiksi Dolby- tai Logic 7 -ryhmä
surround-toimintatilaryhmän valitsimella
5
ja painele sitten tätä näppäintä nähdäksesi kaikki ryhmän tarjoamat vaihtoehdot. Lue lisää toimintatilan valinnasta sivulta 28.
)
Virityspainike: Viritä radio edellisen aseman
taajuudelle painamalla näppäimen vasenta reunaa ja seuraavan aseman taajuudelle painamalla sen oikeata reunaa. Kun viritin löytää aseman, jonka signaali on riittävän voimakas, näyttöön ilmestyy
MANUAL TUNED- tai
AUTO TUNED -teksti (lue radioaseman virit-
tämisestä lisää sivulta 34).
!
Aaltoalueen valitsin (AM/FM): tällä
painikkeella valitaan AVR:n ohjelmalähteeksi sisäänrakennettu viritin. Kun painiketta painetaan kerran,AVR kytkeytyy viimeksi viritetyn aseman toistoon. Kun painat sitä toisen kerran, toistettava aaltoalue (AM/FM) vaihtuu. Kun painiketta pide­tään alhaalla, virittimen toistotila vaihtuu tilojen mono/stereo välillä tai automaattisen/käsivirityk­sen välillä (katso lisätiedot sivulta 34).
@
Set-painike: tehtyäsi säätöjä laitteen käyt-
töönotossa tai eri asetuksissa paina tätä näppäintä halutessasi tallentaa näyttöruudussa
˜
näkyvän säätöasetuksen AVR:n muistiin. Painikkeella valitaan myös haluttu näytön kirkkaustaso (katso lisätiedot sivulta 32).
#
Pikavalintojen valitsin: rullaa tällä
painikkeella alas tai ylös virittimen pikavalintoihin tallennettujen asemien listaa (katso lisätiedot pikavalintojen ohjelmoinnista sivulta 34).
$
Kaiuttimien ja kanavien ilmaisimet:
Nämä monitoimi-ilmaisimet näyttävät, mitä kaiut­timia on valittu tai millaisessa kokoonpanossa lait­teen vahvistinkanavia käytetään.Vasen, keski, oikea, oikea surround ja vasen surround ilmaistaan kukin kolmiosaisena laatikkona, subwoofer puolestaan yhtenä Keskimmäinen osa laatikosta palaa kun valittuna on “Small”, kaksi ulommaista kun valittuna on “Large”. Kun mikään laatikoiden osista ei pala, kyseistä kaiutinyksikköä ei ole valittu (katso lisätiedot sivulta 17). Laatikoiden keskiosan kirjain ilmaisee palaessaan, että kyseinen kaiutin on käytössä. Tavallisessa analogisessa stereotois­tossa vain L ja R palavat. Digitaalisessa toistossa ne ilmaisimet syttyvät, joita vastaavaa signaalia ohjelmalähde lähettää. Kun kirjain vilkkuu,digi­taalisessa signaalissa on katkos (katso lisätiedot alkaen sivulta 19).
%
Ohjelmalähteen valitsin: tällä painikkeella
voit vaihtaa ohjelmalähdettä valitsemalla sen luettelosta.
^ RDS-valitsin: painele tätä näppäintä halutes- sasi katsella RDS-järjestelmän välittämiä erilaisia viestejä (katso lisätiedot RDS-järjestelmästä sivulta
35).
&
Viive: paina tätä painiketta halutessasi
päästä säätämään laitteen sisäistä viivepiiriä (katso lisätiedot sivulta 21).
*
Optinen digitaalitulo 3: Kytke tähän
liittimeen audio- tai videolaitteen optinen digi­taalilähtö. Suojaa liitin laitteen vakiovarustukseen kuuluvalla muovitulpalla aina kun se ei ole käytössä. Näin estät liitännän toimintaa heikentävän pölyn kerääntymisen liittimeen.
(
Surround-tilan ilmaisimet: Kun kytket
laitteen virran päälle, kaikki surround-tilan ilmaisimet palavat hetken. Sen jälkeen ilmaisinkenttä asettuu normaaliin toimintatilaan, jolloin ainoastaan valittuna olevan toimintatilan ilmaisin palaa.
Ó
Koaksiaalinen digitaalitulo 3: Tavallisesti
tähän tuloon kytketään kannettava digitaalinen soitin, videopelikonsoli tai muu koaksiaalisella digitaalilähdöllä varustettu laite.
Ô
Video 4 -tuloliitännät: Näihin
A/V-liittimiin voit kytkeä tilapäisesti esimerkiksi pelikonsolin tai kannettavan A/V-laitteen kuten videokameran tai soittimen.
Bassosäädin: voit nostaa tai laskea
stereokanavien bassotaajuuksia tällä säätimellä jopa 10 desibelin verran. Säädä bassoja oman makusi tai kuunteluhuoneesi akustiikan mukaan.
Ò
Balanssisäädin: aseta tällä säätimellä
vasemman ja oikean kanavan keskinäinen taso oikeaksi.
Huomaa: Surround-kuuntelussa tämän säätimen on oltava keskiasennossa eli “klo 12”.
Ú
Diskanttisäädin: voit nostaa tai laskea
stereokanavien diskanttitaajuuksia tällä säätimellä jopa 10 desibelin verran. Säädä diskantit oman makusi tai kuunteluhuoneesi akustiikan mukaan.
Û
Digitaalitulon valitsin: jos kuuntelet digi-
taalista ohjelmalähdettä, valitse tästä optinen
tai koaksiaalinendigitaalitulo.
(katso lisätiedot alkaen sivulta 20-22).
Ù
Kanavien valitsinpainike: paina tästä
painikkeesta halutessasi käynnistää eri äänikanavien lähtötasojen säädön käyttäen ulko­puolista äänilähdettä (katso lisätiedot sivulta 31).
ı
Voimakkuussäädin: käännä tätä nuppia
myötäpäivään, jos haluat nostaa äänenvoimakku­utta ja vastapäivään, jos haluat laskea sitä. Jos laitteen mykistystoiminto on päällä, äänen­voimakkuuden säätimen kääntäminen kytkee mykistyksen automaattisesti pois.
ˆ
Ohjelmalähdeilmaisimet: Kun kytket
laitteen virran päälle, kaikki ohjelmalähdeil­maisimet palavat hetken. Sen jälkeen ilmaisinkenttä asettuu normaaliin toimintatilaan, jolloin ainoastaan valittuna olevan ohjelmaläh­teen ilmaisin palaa.
˜
Näyttöruutu: tämä suurikokoinen näyttö
tarjoaa viestejä ja ilmaisimia, jotka helpottavat sinua laitteen käytössä.
¯
Kauko-ohjaimen ikkuna: tämän ikkunan
taakse sijoitettu anturi vastaanottaa kauko­ohjaimen lähettämät infrapunaisen signaalin. Suuntaa säädin kohti ikkunaa. Älä peitä ikkunaa, jollet käytä ulkopuolista kauko-ohjausta.
TAKALEVYN LIITÄNNÄT 7
Takalevyn liitännät
            
           
    
! " # $ %
AM-antennitulo FM (ULA) -antennitulo Nauhuritulot Nauhurilähdöt Subwoofer-lähtö DVD-audiotulot CD-tulot Video 1 -audiolähdöt Esivahvistinlähdöt 8-kanavainen tuloliitäntä Digitaaliset audiolähdöt Videomonitorilähdöt DVD-videotulot
Etukaiuttimien lähtöliitännät Keskikaiuttimen lähtöliitäntä Surround-kaiuttimien lähtöliitännät Kytketty AC-lähtö Kytkeytymätön AC-lähtö AC-virtajohdon tuloliitin Video 2 -komponenttivideotulo Komponenttivideolähtö DVD-komponenttivideotulo Kauko-ohjauksen lähtö Kauko-ohjauksen tulo
Surround-takakanavien kaiutinlähdöt
Video 1 -videolähdöt Video 1 -videotulot Video 2 -videolähdöt Video 3 -videotulot Video 2 -videotulot Optiset digitaalitulot Koaksiaaliset digitaalitulot Video 2 -audiolähdöt Video 2 -audiotulot Video 3 -audiotulot Video 1 -audiotulot
HUOMAA: Kytkentöjen helpottamiseksi kaikki monikanava- ja kaiutinliitännät on merkitty uusimpien CEA-normien mukaisin väritunnuksin: Vasen etukaiutin: Valkoinen Oikea etukaiutin: Punainen Keskikaiutin: Vihreä Vasen surround-kaiutin: Sininen Oikea surround-kaiutin: Harmaa Vasen taka-surround-kaiutin: Ruskea Oikea taka-surround-kaiutin: Kellanruskea Subwoofer (LFE): Violetti Digitaalinen audioväylä: Oranssi Komposiittivideo: Keltainen Videosignaalin Y-komponentti: Vihreä Videosignaalin Pr-komponentti: Punainen Videosignaalin Pb-komponentti: Sininen
AM-antennitulo: kytke näihin liittimiin vakio-
varusteisiin kuuluva AM-antennisulmukka. Jos käytät ulkoista AM-antennia, kytke sen johdot AM-jaGND-liittimiin antennin käyttöohjeen mukaisesti.
FM (ULA) -antennitulo: kytke tähän liit-
timeen joko vakiovarusteisiin kuuluva antennijohto tai erillisantenni, esimerkiksi taloyhtiön keskusan­tenni.
Nauhuritulot: kytke näihin liittimiin ääni-
nauhurin PLAY/OUT-liittimistä tulevat johdot.
Nauhurilähdöt: kytke näihin liittimiin ääni-
nauhurin RECORD/INPUT-liittimistä tulevat johdot.
Subwoofer-lähtö: kytke tähän liitäntään
aktiivisen subwooferin linjatasoiseen tuloliitän­tään menevä johto. Jos käytät erillistä sub­wooferin päätevahvistinta, kytke tähän liitäntään sen tuloliitäntään menevä johto.
DVD-audiotulot: Kytke DVD-soittimen tai
muun audio/video-ohjelmalähteen analogiset audiolähdöt näihin tuloliittimiin.
CD-tulo: Kytke naihin liitttimiin CD-soitin,
-vaihtaja tai muu audiolähde.
Video 1 -audiolähdöt: kytke näihin
liittimiin videonauhurin tai minkä tahansa tallentimen RECORD/INPUT-liittimistä tulevat johdot.
Esivahvistinlähdöt: Kytke nämä lähdöt
lisävarusteena hankittavaan ulkoiseen päätevahvistimeen, jos tarvitset järjestelmään lisää tehoa.
8-kanavainen tuloliitäntä: Kytke tähän
liitinryhmään erillisillä analogilähdöillä varustettu ohjelmalähde, kuten DVD-Audio- tai SACD-soitin. Voit käyttää kytkentään kaikkia kahdeksaa liitintä, jos ohjelmalähde sitä edellyttää. Usein kuitenkin audiojärjestelmän kytkentöihin riittää
5.1-asetelman mukaisen vasemman ja oikean etukanavan, keskikanavan, vasemman ja oikean surround-kanavan sekä LFE-kanavan (subwoofer­tulo) kytkeminen.
8 TAKALEVYN LIITÄNNÄT
Takalevyn liitännät
Digitaaliset audiolähdöt: kytke näihin liittimiin digitaaliseen CD-R- tai MiniDisc-tallen­timeen lähtevät johdot.
Videomonitorilähdöt: Kytke tämä liitäntä
television tai videoprojektorin komposiitti- ja/tai S-Videotuloliitäntään.Tällöin voit valita viritin­vahvistimen ohjaimilla haluamasi video- tai S-Video-ohjelmalähteen sekä tarkastella asetus­valikoita ruudulla.
DVD-videotulot: kytke näihin liittimiin DVD-soittimesta tai muusta videolaitteesta tuleva komposiitti- tai S-Video-johto.
Etukaiuttimien lähdöt: Kytke nämä liittimet vasemman ja oikean etukaiuttimen vastaaviin (+)- ja (–)-liittimiin. CEA-värikoodien mukaisesti valkoinen liitin on positiivinen eli "+"-napa. Se pitää kytkeä vasemman etukaiutti­men "+"-napaan, joka vanhan värikoodauksen mukaan on merkitty punaisella värillä. Punainen liitin on oikealle etukaiuttimelle tarkoitettu posi­tiivinen eli "+"-napa, joka pitää kytkeä oikean etukaiuttimen punaiseen "+"-liittimeen. Kytke vahvistimen mustat (–)-liittimet kaiuttimien mustiin (–)-liittimiin. Lue lisätietoja kaiuttimien napaisuudesta sivulta 12.
Keskikaiuttimen lähtö: Kytke nämä liittimet keskikaiuttimen vastaaviin (+)- ja (–)-liittimiin. CEA-värikoodien mukaisesti vihreä liitin on positiivinen eli "+"-napa. Se pitää kytkeä keskikaiuttimen "+"-napaan,joka vanhan värikoodauksen mukaan on merkitty punaisella värillä. Kytke vahvistimen musta (–)-liitin kaiuttimen mustalla merkittyyn negatiiviseen (–)-napaan. (Lue lisätietoja kaiuttimien napaisuudesta sivulta 12.)
Surround-kaiuttimien lähdöt: Kytke nämä liittimet surround-kaiuttimien vastaaviin (+)- ja (–)-liittimiin. CEA-värikoodien mukaisesti sininen liitin on positiivinen eli "+"-napa. Se pitää kytkeä vasemman surround-kaiuttimen "+"
-napaan, joka vanhan värikoodauksen mukaan on merkitty punaisella värillä. Harmaa liitin on oikealle surround-kaiuttimelle tarkoitettu posi­tiivinen eli "+"-napa, joka pitää kytkeä oikean surround-kaiuttimen punaiseen "+"-liittimeen. Kytke vahvistimen mustat (–)-liittimet surround-kaiuttimien mustiin (–)-liittimiin. (Lue lisätietoja kaiuttimien napaisuudesta sivulta 12.)
Kytketty AC-lähtö: voit kytkeä tähän
pistokkeeseen minkä tahansa audio- tai video­laitteen, jonka haluat kytkeytyvän päälle tai pois viritinvahvistimen järjestelmän virta-
kytkimestä
2
.
Kytkemätön AC-lähtö: voit kytkeä tähän
pistokkeeseen minkä tahansa audio- tai videolait­teen, jonka virta pysyy päällä niin kauan, kun AVR
päävirtakytkin
1
on päällä.
Huomaa: Kytkemättömään AC-lähtöön
liitettyjen laitteiden yhteenlaskettu tehonkulutus saa olla enintään 100 W ja kytkettyyn AC-
lähtöön
enintään 50 W.
AC-virtajohto: kytke laite verkkovirtaan
tällä johdolla.
Video 2 -komponenttivideotulo: Kytke
HDTV-päätteen, satelliittivastaanottimen tai muun videolähteen Y/Pr/Pb-johdot näihin liittimiin.
Komponenttivideolähtö: kytke tähän
liitäntään videoprojektoriin tai -monitoriin menevät johdot, jos laitteessa on komponentti­tulot. Kun ohjelmalähteeksi valitaan kompo-
nenttivideotuloihin

kytketty ohjel-
malähde, signaali ohjataan myös tähän lähtöön.
DVD-komponenttivideotulo: kytke tähän
liitäntään DVD-soittimen komponenttivideo­lähtö, jos sellainen on käytettävissä.
Huomaa: kaikkia komponenttivideolähtöjä/ tuloja voidaan käyttää myös RGB-muotoisten videosignaalien kytkemiseen. Kytke ne samalla tavoin kuin Y/Pr/Pb-signaalit liitäntöjen värikoo­dauksen mukaisesti. RGB-signaali voidaan kytkeä vain, jos käytössä on kolme RGB-johdinta eikä ohjelmalähde lähetä erillistä tahdistussignaalia (Lue sivu 13).
Kauko-ohjauslähtö: tämä liitin mahdollis-
taa laitteen infrapunavastaanottimen käytön jär­jestelmän muiden laitteiden kauko-ohjaukseen. Kytke tästä liitännästä lähtevä johto Harman Kardonin tai muun valmistajan yhteensopivan laitteen “IR IN” -pistokkeeseen.
Kauko-ohjaustulo: jos AVR:n etulevyn
kauko-ohjainanturi on laitekaapin ovien tai muun esteen vuoksi peitetty, kauko-ohjaus voidaan järjestää erillisen infrapuna-anturin kautta. Anturi kytketään tähän liittimeen.
Surround-takakanavalähtö: Kytke
6.1-järjestelmän surround-takakaiutin näihin liittimiin.
Video 1 -videolähdöt: kytke näihin liitti-
miin kuvanauhurin RECORD/INPUT-liittimiin menevä komposiitti- tai S-Video-johto.
Video 1 -videotulot: kytke näihin liittimiin
minkä tahansa videolaitteen PLAY/OUT-liit- timistä tuleva komposiitti- tai S-Video-johto.
Video 2 -videolähdöt: kytke näihin liitti-
miin kuvanauhurin tai muun videotallentimen RECORD/INPUT-liittimiin menevä komposiitti­tai S-Video-johto.
Video 3 -videotulot: kytke näihin liittimiin
minkä tahansa videolaitteen PLAY/OUT-liit- timistä tuleva komposiitti- tai S-Video-johto.
Video 2 -videotulot: kytke näihin liittimiin
minkä tahansa videolaitteen PLAY/OUT-liit- timistä tuleva komposiitti- tai S-Video-johto.
Optiset diditaalitulot: Kytke näihin
liittimiin DVD-soittimen, HDTV-vastaanottimen, MP3-järjestelmään sopivan äänikortin, LD-, MD- tai CD-soittimen optiset digitaalilähdöt. Digitaalinen audiosignaali voi olla Dolby Digital-, DTS-, 2-kanava MPEG 1- tai PCM-muotoista.
!
Koaksiaaliset digitaalitulot: Kytke näihin
liittimiin DVD-soittimen, HDTV-vastaanottimen, MP3-järjestelmään sopivan äänikortin, LD-, MD­tai CD-soittimen koaksiaaliset digitaalilähdöt. Digitaalinen audiosignaali voi olla Dolby Digital-, DTS-, 2-kanava MPEG 1- tai PCM-muotoista. Älä kytke LD-soittimen digitaalista RF-lähtöä näihin liittimiin.
"
Video 2 -audiolähdöt: kytke näihin liittimi-
in videonauhurin tai minkä tahansa tallentimen RECORD/INPUT-liittimistä tulevat johdot.
#
Video 2 -audiotulot: Kytke näihin liittimiin
toisen videonauhurin tai muun audio/video-ohjel­malähteen PLAY/OUT-audiolähdöt.
$
Video 3 -audiotulot: kytke näihin liittimiin
audio- tai video-ohjelmalähteen PLAY/OUT-audioliittimistä tulevat johdot.
%
Video 1 -audiotulot: Kytke näihin liittimiin
videonauhurin tai muun audio/video-ohjelmaläh­teen PLAY/OUT-audiolähdöt.
KAUKO-OHJAIMEN TOIMINNOT 9
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q               
Kauko-ohjaimen toiminnot
Power Off -painike (virta pois) IR-lähettimen ikkuna Ohjelmointi/SPL-ilmaisin Power On -painike (virta päälle) Tulovalitsimet AVR-valitsin AM/FM-valitsin 6-kanava-/8-kanavajärjestelmän tulovalitsin Testiäänipainike Uniajastin Surround-tilan valitsin Yökuuntelun valitsin Äänikanavan valitsin
⁄/¤
-painikkeet
-painike Set-painike Digitaalitulojen ohjaus Numeropainikkeet Viritystavan valitsin Suoravirityksen valitsin Viritys ylös/alas OSD-painike Dolby-tilan valintapainike Digitaalisen DTS-tilan valintapainike Logic 7 -tilan valintapainike Erillislaitteiden ohjauspainikkeet EzSet-järjestelmän mittausmikrofoni CD/DVD-soittimen hakupainikkeet Stereotilan valintapainike DTS Neo:6 -tilan valintapainike Makropainikkeet RDS-painike Pikavalintojen selaus Poistopainike Muistipainike Viive/kanava-valitsin
-painike Kaiutinvalitsin Mykistyspainike Äänenvoimakkuus ylös/alas SPL-ilmaisimen valitsin TV/Video-valitsin
Huomaa: Tässä kuvatut toimintojen nimet vastaavat kunkin painikkeen ohjaamia toimintoja AVR -viritinvahvistimen yhteydessä. Useimmilla painikkeilla on lisätoimintoja muita laitteita ohjattaessa. Luettelon näistä toiminnoista löydät sivulta 40-41.
10 KAUKO-OHJAIMEN TOIMINNOT
Kauko-ohjaimen toiminnot
TÄRKEÄ HUOMAUTUS:AVR 230:n kauko-
ohjain voidaan ohjelmoida ohjaamaan jopa seit­semää muuta laitetta. Ennen ohjaimen käyttöä muista painaa sen laitteen tulovalitsinta
4
jota haluat käyttää. AVR:n kauko-ohjain on ohjel­moitu tehtaalla ohjaamaan AVR:n lisäksi useimpia Harman Kardonin valmistamia CD- ja DVD-soit­timia ja kasettinauhureita. Kauko-ohjaimen tunnistamien laitekoodien ansiosta voit ohjata myös muuntyyppisiä ja -merkkisiä laitteita. Ennen kuin alat käyttää muita laitteita, tutki ohjaimen mahdollisuudet sivuilta 36-39.
On hyvä muistaa, että monien ohjaimen painikkeiden toiminta riippuu tulovalinnasta
ohjelmalähteen valintapainike
4
. Tällä sivulla kerrotut toiminnot ovat ohjaimen näppäinten alkuperäistoimintoja (katso lisätiedot vaihtoehdoista sivulta 40).
0
Power Off -painike: sammuta AVR tai
muu kauko-ohjaukseen valittu laite painamalla tätä painiketta. Huomaa, että katkaistaessa AVR -viritinvahvistimen järjestelmävirta pääkuun­teluhuoneen toiminnot keskeytyvät,mutta käytössä olevan monihuonejärjestelmän toimin­not pysyvät aktiivisina.
1
IR-lähettimen ikkuna: osoita tämä ikkuna
kohti AVR -viritinvahvistinta varmistaaksesi, että ohjaimen painalluksia vastaavat infrapunasignaalit menevät perille.
2
Ohjelmointi/SPL-ilmaisin: kolmivärinen
ilmaisin on tarpeen ohjelmoidessasi kauko­ohjainta. Lisäksi se toimii tasoilmaisimena EzSet-toiminnon yhteydessä. (katso lisätiedot kanavien lähtötasojen säätämisestä sivulta 22 ja kauko-ohjaimen ohjelmoinnista sivulta 36).
3
Power On -painike: kytke tästä virta kuun-
nellaksesi sitä laitetta, joka on viimeksi valottu painamalla tulovalitsinta
4
(paitsi nauhuri).
4
Tulovalitsimet: näiden painikkeiden käyttö
aktivoi kolme toimintoa samanaikaisesti. Ensiksi, jos AVR on pois päältä, se kytkeytyy päälle. Toiseksi AVR valitsee sen ohjelmalähteen jota vas­taavaa tuloliitännän painiketta painetaan. Kolmanneksi se vaihtaa kauko-ohjaimella ohjat­tavaa laitetta. Kun olet painanut tällaista painiketta muista painaa AVR-valitsinta
5
jotta voisit ohjata AVS-viritinvahvistinta.
5
AVR-valitsin: tämän näppäimen painallus
kytkee ohjaimen takaisin AVR:n ohjaukseen. Jos AVR on valmiustilassa, se kytkeytyy päälle painettaessa tätä näppäintä.
6
AM/FM-valitsin: paina tätä näppäintä
halutessasi kuunnella AVR:n sisäänrakennetua viritintä. Jos viritin on jo käytössä, painikkeella valitaan AM- tai FM-aaltoalue.
7
6-kanava-/8-kanavajärjestelmän tulo­valitsin: Tällä painikkeella valitset ohjelmaläh- teeksi 6-kanavatuloon tai 8-kanavatuloon
kytketyn laitteen (Käytettävissä olevat vaihto-
ehdot riippuvat surround-asetuksista 5.1- tai
6.1-/7.1-järjestelmien osalta. Lue lisätiedot sivulta
27).
8
Testiäänipainike: aloita AVR:n lähtökanavien tasojen säätö painamalla tästä näppäimestä (katso lisätiedot sivulta 22).
9
Uniajastin: kytke AVR tästä painikkeesta
uniajastukseen eli sammumaan automaattisesti määrätyn ajan kuluttua. Jokainen näppäimen painallus vaihtaa aikaa seuraavassa järjestyksessä:
Kytke uniajastin pois painamalla samaa painiketta vähintään 2 sekuntia. Huomaa, että tällä painikkeella voit vaihtaa tele­vision, videonauhurin tai satelliittivastaanottimen kanavia silloin, kun vaastaava laite on aktivoitu ohjelmalähteen valintapainikkeella
4
.
A
Surround-tilan valintapainike: Tällä painikkeella valitset sopivan HALL-,THEATER- tai VMAx-surround-tilan. Huomaa, että valintamahdollisuus riippuu käytössä olevasta ohjelmalähteestä. (Lue lisätietoja surround-tiloista sivulta 25.) Huomaa lisäksi, että tällä painikkeella voit virittää television, videonauhurin tai satelliittivastaanottimen kanavia silloin, kun vaastaava laite on aktivoitu ohjelmalähteen
valintapainikkeella
4
.
B
Yökuuntelun valitsin: kytke tästä
painikkeesta yökuuntelu päälle.Toiminto on käytössä vain Dolby Digital -äänisignaalilla ja sen tarkoitus on säilyttää keskikanavan (eli vuoro­puhelua toistavan kanavan) selkeys pianillä äänitasoilla (katso lisätiedot sivulta 30).
C
Äänikanavan valitsin: tästä painikkeesta aloitetaan AVR:n äänikanavien säätäminen käytet­täessä ulkoista äänilähdettä. Kun olet painanut tästä, jatka painamalla
⁄/¤
-painikkeita
D
valitaksesi säädettävän äänikanavan ja paina seuraavaksi Set-painiketta
F
. Säädä sitten
valitun kanavan äänitaso painamalla
⁄/¤
(katso
lisätiedot sivulta 30).
D
⁄/¤
-painikkeet: Näillä yleispainikkeilla
voit muuttaa tai selailla ruudulla tai etulevyn näytöllä olevia valikoita tehdessäsi järjestel­mäasetuksia esimerkiksi digitaalisiin tuloihin tai viiveaikoihin. Ennen asetuksen muuttamista sinun pitää aktivoida kyseinen toiminto. (Esimerkki: Sinun pitää painaa Digitaalisen ohjelmaläh-
teen valintapainiketta
G
ennen kuin voit vaihtaa digitaalista ohjelmalähdettä.) Tämän jäl­keen voit selailla tai muuttaa kyseiseen toimin­toon liittyvien valikoiden arvoja näillä painikkeilla.
Tarkat ohjeet painikkeiden käytöstä neuvotaan kunkin toiminnon kohdalla tässä käsikirjassa.
Kun AVR:n kauko-ohjain ohjelmoidaan toisen lait­teen ohjauskoodeille,näillä painikkeilla käynnis­tetään automaattinen haku “Auto Search”(katso lisätiedot sivulta 36).
E‹-painike: tällä painikkeella vaihdetaan valikkorivi tai asetus joidenkin säätöprosessien aikana.
F
Set-painike: tällä painikkeella asetukset tal-
lennetaan AVR:n muistiin. Painiketta käytetään myös viiveajan, kaiutinkokoonpanon ja äänikanavien tasojen säätämisessä.
G
Digitaalitulojen ohjaus: tällä painikkeella
ohjaat digitaaliset ohjelmalähteet haluttuihin tuloihin
!
(katso lisätiedot sivulta 29).
H
Numeropainikkeet: näillä painikkeilla voit
naputella virittimeen halutun taajuuden. Niillä valitaan myös kanava käytettäessä ohjaimella muita ohjelmalähteitä, esimerkiksi televisiota, sekä valitaan kappaleet CD-, DVD- ja LD-soitossa.
I
Viritystavan valitsin: Virittimen ollessa
ohjelmalähteenä valitset tällä painikkeella ase­manhakutavaksi automaattisen tai käsivirityksen. Kun näytössä
˜
lukee MANUAL, viritystaa-
juus nousee tai laskee askeleittain painellessasi
virityspainikkeita
K). Kun kuuntelet
FM-asemia ja näytössä
˜
lukee AUTO, tämä painike muuttaa vastaanoton monofoniseksi, jolloin kuulet heikoimpienkin asemien ohjelman (lue lisää sivulta 34).
J
Suoravirityksen valitsin: paina ensin tätä
painiketta halutessasi syöttää virittimeen halua­masi radioaseman taajuuden. Painalluksen jäl­keen näppäile taajuus numeropainikkeilla
H
(katso lisätiedot sivulta 34).
K
Viritys ylös/alas: Kun viritin on valittu
ohjelmalähteeksi, haet näillä painikkeilla kuun­neltavaksi seuraavia tai edellisiä radioasemia samalta aaltoalueelta. Jos haluat radion hakevan aseman automaattisesti, paina ensin viritystavan
valitsinta
I
tai pidä etulevyssä olevaa
aaltoalueen valitsinta
!
painettuna, jotta
näyttöön
˜
ilmestyy sana ”AUTO”. Painaessasi sitten virityspainikkeita radio virittyy automaattisesti sellaisen aseman taajuudelle, joka on riittävän voimakas laadukkaaseen kuunteluun. Kun näytössä
˜
lukee ”MANUAL”, viritystaajuus nousee tai laskee käsisäätöisesti painalluksien tahdissa (lue lisää sivulta 34).
L
OSD-painike: kytke tällä painikkeella
kuvaruutunäyttö (OSD = On Screen Display), jotta voit säätää AVR:n asetuksia.
90
min80min70min60min50min
40
min
30
min20min10min
OFF
KAUKO-OHJAIMEN TOIMINNOT 11
M
Dolby-tilan valintapainike: Tällä
painikkeella valitset jonkin Dolby Surround
-toimintatiloista. Toistuvilla painalluksilla voit vaihtaa toimintatilaksi Dolby Pro Logic II-, Dolby 3 Stereo- tai Dolby Digital -vaihtoehdon. Huomaa, että Dolby Digital -tila on käytössä vain digitaaliselle äänilähteelle, ja muut tilat ovat mahdolisia vain silloin, kun valittuna ei ole Dolby Digital -ohjelmalähde (Poikkeuksen tekee Dolby Digital 2.0 -toistotila, joka hyödyntää Pro Logic II
-järjestelmää. Lue lisätiedot sivulta 30). Lue sivulta 25 lisätietoja valittavana olevista Dolby Surround -vaihtoehdoista.
N
Digitaalisen DTS-tilan valintapainike:
Jos käytössä on DTS-ohjelmalähde AVR
-viritinvahvistin valitsee automaattisesti oikean toimintatilan eivätkä muut tilat ole käytettävissä. Painikkeen näpäytys tuo näyttöön tiedon AVR
-dekooderin valitsemasta tilasta, joka riippuu toistettavasta surround-materiaalista sekä kaiutinasetuksista. Jos valittuna ei ole DTS-ohjel­malähde, tämä painike ei ole käytössä. (Lue sivuil­ta 25 lisätietoja DTS-vaihtoehdoista).
O
Logic 7 -tilan valintapainike: Tällä
painikkeella valitset jonkin Logic 7
-surroundtiloista. (Lue lisätietoja Logic 7
-vaihtoehdoista sivulta 25.)
P
Ohjelmalähteen käyttöpainikkeet: näil-
lä painikkeilla ei ole mitään tekemistä AVR:n kanssa, mutta ne voidaan ohjelmoida käyn­nistämään erilaisia CD- ja DVD-soittimien toisto­toimintoja, ja vastaavia toimintoja audio- ja videonauhureissa (katso lisätiedot sivulta 40).
Q
Ez Set-j ärjestelmän mittausmikrofoni:
Älä peitä tätä mikrofonia käyttäessäsi EzSet-järjestelmää (katso lisätiedot sivulta 22).
DV/DVD-soittimien hakupainikkeet:
näillä painikkeilla ei ole mitään tekemistä AVR:n kanssa, mutta ne voidaan ohjelmoida käyn­nistämään CD- ja DVD-soittimien ja -vaihtajien levyjen tai kappaleiden hakuja.
Stereotoimintatilan valitsin: Voit valita
tilanteeseen parhaiten sopivan stereotilan. Kun painelet näppäintä siten, että näyttöön
˜
ilmestyy teksti ”DSP SURR OFF”, AVR kytkee surround-prosessoinnin ja jakosuodinpiirin pois toiminnasta. Koska digitaalinen prosessointi ei ole tällöin käytössä, AVR toimii täysin analogisena, kaksikanavaisena stereovahvistimena (vasen/oikea). Muissa stereotiloissa digitaalinen prosessointi on aina käytössä. Kun haet painikkeella näyttöön
˜
tekstin ”SUR-
ROUND O FF
”, voit nauttia kaksikanavai­suudesta hyödyntäen samalla jakosuodinpiirin toimintoja. Kun haet painikkeella näyttöön tekstin ”
5 C H STEREO” tai ”7 CH STEREO”,
stereosignaali syötetään kaikille viidelle kaiut­timelle sikäli kun ne on asennettu järjestelmään (lue stereotoistosta lisää sivulta 21).
DTS Neo:6 -tilan valitsin: Tällä painik-
keella valitaan jokin DTS Neo:6 -toimintatiloista, jotka tuottavat viisi- tai seitsemänkanavaisen sur­round-äänimaiseman kaksikanavaisesta ohjelma­materiaalista (PCM- tai analogiset ohjelmaläh­teet). Ensimmäisellä painalluksella laite asettuu siihen DTS Neo:6 -tilaan, jossa se oli edellisellä käyttökerralla. Jatkopainalluksilla toimintatila vaihtuu seuraavan kaavion mukaisesti:
Makropainikkeet: paina näistä halutessasi
tallentaa tai kutsua esiin makron, joka on esiohjel­moitu, kaukosäätimen muistiin tallennettu komen­tojen sarja (katso lisätiedot sivulta 37).
RDS-valitsin: paina tästä halutessasi nähdä
AVR:n virittimen sisältämän RDS-toiminnon välit­tämiä viestejä (katso lisätiedot sivulta 35).
Pikavalintojen selaus: virittimen ollessa
valittuna voit selata näistä painikkeista AVR:n muistiin tallennettuja radioasemien pikavalintoja. Jos CD tai DVD on valittu tulovalitsimista
4
, painikkeilla ohjataan hidastettua toistoa (DVD) tai ”+10” (CD,CDR).
Poistopainike: pyyhi tällä painikkeella
vikanäppäilyt syöttäessäsi radiotaajuuksia asemien suoravalinnassa.
Muistipainike: Tätä näppäintä tarvitset tal-
lentaaksesi radioaseman AVR:n pikavalintamuisti­in. Kun kaksi korostusmerkkiä vilkkuu näytön
˜
oikeassa reunassa, sinulla on viisi sekuntia aikaa syöttää numeronäppäimillä
H
sen pikavalin­nan numero, johon haluat aseman tallentaa (lue lisää sivulta 34).
Viive/kanava-valitsin: aloita tästä
painikkeesta AVR:n sisäänrakennettujen viivepi­irien mahdollistamien viiveaikojen säätäminen. Painalluksen jälkeen viiveaika säädetään paina­malla ensin Set-painiketta
F
ja käyttämällä
sitten
⁄/¤
-painikkeitaD. Lopeta säätö
painamalla uudelleen Set-painiketta (katso lisätiedot sivulta 21).
›-näppäin: paina tästä halutessasi muut­taa säätöä tehdessäsi lukuisia AVR:n asetuksia.
Kaiutinvalitsin: paina tästä halutessasi
aloittaa AVR:n bassonhallintajärjestelmän säätämisen käyttämäsi kaiuttimien mukaan. Kun olet painanut kerran, valitse haluamasi äänikanava
⁄/¤
-painikkeilla D. Paina
asetuspainiketta
F
ja valitse kaiutintyyppi (Large (suuri), Small (pieni) tai None (ei kaiutinta)) järjestelmään kytkettyjen kaiuttimien perusteella. (Lue silätietoja sivulta 17.)
Mykistyspainike: mykistä tästä
painikkeesta hetkellisesti AVR tai televisiovastaan­otin sen mukaan, kumpi ohjelmalähde on valit­tuna ohjattavaksi. Kun AVR:n kauko-ohjainta ohjelmoidaan toisen laitteen ohjaukseen, toimen­pide käynnistetään painamalla tätä painiketta
tulovalitsimen
4
kanssa (katso lisätiedot
sivulta 37).
Äänenvoimakkuus ylös/alas: säädä
äänenvoimakkuus näillä painikkeilla.
SPL-ilmaisimen valitsin: tämä painike
käynnistää AVR:n EzSet-toiminnon, jolla voit nopeasti ja tarkasti säätää laitteen äänikanavien lähtötasot. Pidä painike alhaalla 3 sekuntia ja päästä se sitten ylös.Tässä vaiheessa EzSet säätää automaattisesti kanavian tasot samansuu­ruisiksi, mikä näkyy ohjelmointiilmaisin
2
värin vaihtumisessa vihreäksi joka kanavan kohdalla. Paina painiketta uudelleen halutessasi palata normaalikuunteluun (katso lisätiedot sivulta 22).
TV/Video-valitsin: Tällä näppäimellä ei ole
suoraa vaikutusta AVR-viritinvahvistimen toimin­taan. Jos järjestelmässä on TV/Video-valinta­toiminnolla varustettu videonauhuri, DVD-soitin tai satelliittiviritin, voit ohjata näppäimellä sen lähtö- ja tulovalintaa. Lue tarkemmat ohjeet laitteiden omista käyttöohjekirjoista.
HUOMAA: Kun painat jotain kauko-ohjaimen näppäintä, ohjelmalähdevalitsimen
45
punainen ilmaisin välähtää vahvistaen toiminnon. Tämä edellyttää, että näppäin on käytettävissä valitun ohjelmalähteen ohjaamiseen (tutustu sivuilla 40 ja 41 oleviin toimintoluetteloihin).
Kauko-ohjaimen toiminnot
DTS Neo:6 MUSIC
DTS Neo:6 MOVIES
12 ASENNUS JA KYTKENNÄT
Järjestelmän asennus
Kun olet purkanut laitteen pakkauksestaan ja sijoittanut sen tukevalle alustalle, joka pystyy kannattamaan laitteen painon, sinun on kytket­tävä se järjestelmäsi audio- ja videolaitteisiin.
Audiolaitteiden kytkeminen
Suosittelemme, että käytät signaalin laadun säi­lyttämiseksi korkealaatuista audiokaapelia ohjelmalähteiden ja nauhureiden kytkemiseen.
Laite kannattaa aina irrottaa seinäpistokkeesta, kun kytket ääniohjelmalähteitä tai kaiuttimia. Näin et vahingossa lähetä audiosignaalia tai signaalipiikkiä kaiuttimiin, mikä saattaisi vahingoittaa niitä.
1. Kytke CD-soittimen analogiset lähdöt
CD-tuloihin
.
Huomaa: Kun CD-soittimessa on sekä kiinteät että muuttuvat äänilähdöt kannattaa käyttää kiinteää lähtöä, ellei viritinvahvistimeen tuleva signaali ole niin alhainen, että toistossa on kohinaa tai niin korkea, että signaali säröytyy.
2. Kytke kasettidekin, MD-soittimen, CD-R-soitti­men tai muun audiolaitteen analogiset lähtölii­tännät nauhurituloihin (Tape Input)
.
Kytke analogiset tuloliitännät AVR:n
nauhurilähtöihin (Tape Output)
.
3. Kytke digitaalisen ohjelmalähteen, kuten CD- tai DVD-vaihtaja tai soitin, nykyaikainen videopeli, digitaalinen satelliittiviritin, HDTV-viritin, digitaalinen kaapelitelevisiopääte tai järjestelmään sopiva tietokoneen äänikortti optisiin tai koaksiaalisiin digitaalituloihin
!
.
4. Kytke takalevyn koaksiaaliset tai optiset
digitaalilähdöt
CD-R-soittimen tai MD-soit-
timen digitaalituloihin.
5. Kokoa viritinvahvistimen mukana toimitettu AM-kehäantenni alla olevan kuvan mukaisesti. Kytke se AM- ja GND -liitäntöihin
.
6. Kytke ULA- eli FM-antenni FM (75 Ω)
-liitäntään
. FM-antenni voi olla ulkoinen kattoantenni, sisällä pidettävä aktiivi- tai lanka-antenni tai liitäntä kaapeliverkkoon tai yhteisantenniin. Jos antenni tai tai sen liitäntä on 300 kaksijohtimista kaapelia, sinun on käytettävä liitännässä 300/75 -adapteria.
7. Kytke etu-, keski- ja surround-kaiuttimet niitä vastaaviin kaiutinliittimiin

.
Käytä vain korkealaatuista kaiutinjohtoa varmis­taaksesi, että äänisignaalit tulevat kaiuttimille asti ilman, että äänen kirkkaus tai selkeys heikkenee.Markkinoilla on useita eri johtomerkkejä ja johdon valintaan vaikuttavat kaiuttimen ja viritinvahvistimen välinen etäisyys, käyttämäsi kaiuttimen tyyppi, henkilökohtaiset mieltymyksesi ja muut tekijät. Jälleenmyyjältäsi saat tietoa oikean johdon valinnasta.
Riippumatta kaapelin valmistajasta suosittelemme, että käytät kaiutinkaapelina monijohtimista kuparijohtoa, jonka poikkipinta on yli 2 mm
2
.
Seinien sisällä johdetuissa johdoissa tulee olla asianmukaiset merkinnät. Seinien sisäpuolelle suoritettavaa johdotusta koskevia asioita voit tiedustella asentajalta, joka tuntee asuinalueesi rakentamismääräykset.
Kun kytket johdot kaiuttimiin varmista, että noudatat oikeaa napaisuutta. Muista kytkeä “negatiivinen” tai “musta” johdin samaan liitäntään sekä viritinvahvistimessa että kaiuttimessa. Vastaavasti kytke “positiivinen” tai “punainen” johdin samaan liitäntään sekä AVR:ssä että kaiuttimessa.
Varmista oikea napaisuus tehdessäsi kaiutinkytkentöjä. Huomaa,että jokainen kaiutin­lähdön positiivinen (+)-napa on merkitty omalla värillä, jotka on lueteltu sivulla yhdeksän. Useimmissa kaiuttimissa positiivinen (+)-napa on kuitenkin edelleen merkitty perinteisen tavan mukaan punaisella värillä. Kytke negatiiviset (–)-navat kaiuttimista vahvistimen vastaavaan liittimeen.
Huomaa: Vaikka suurin osa kaiutinvalmistajista noudattaakin sovittua tapaa käyttää mustia liitäntöjä negatiiviselle ja punaisia liitäntöjä posi­tiiviselle, jotkut valmistajat saattavat poiketa tästä. Varmista oikea vaihe ja paras mahdollinen toisto tarkastamalla kaiuttimen tunnistekilvestä tai käyttöohjeesta oikea napaisuus.Jos et tunne kaiuttimiesi napaisuutta, kysy neuvoa jälleen­myyjältäsi ennen kuin jatkat asennusta, tai ota yhteys kaiuttimien valmistajaan.
Suosittelemme, että käytät samanpituisia johtoja kaiutinparien kytkemiseen. Eli kytke esimerkiksi vasen ja oikea etukaiutin tai vasen ja oikea sur­round-kaiutin samanpituisella johdolla, vaikka kaiuttimet olisivat eri etäisyydellä AVR
-viritinvahvistimesta.
8. Vahvistimella varustetun subwooferin linjatulot kytketään linjatasoiseen subwooferlähtöön
. Jos järjestelmässäsi on passiivinen sub­woofer, liitäntä kytketään ensin tehovahvis­timeen, joka kytketään yhteen tai useampaan subwooferiin. Jos järjestelmässäsi on aktiivinen subwoofer, jossa ei ole linjatasoisia tuloja, nou­data subwooferin käyttöohjeen kytkentä-ohjeita.
9. Jos käytät ulkoista monikanavaista audio­lähdettä, jossa on 5.1-lähtöliitäntä, kuten digitaaliprosessori/dekooderi, DVD-Audio- tai SACD-soitin, kytke se 8-kanavaiseen
tuloliitäntään
.
Lisävahvistimen kytkennät
AVR 230:n vahvistinosassa hyödynnetään perinteistä Harman Kardon -suurvirtatekniikkaa ja sen taajuusvaste on erittäin laaja, joten kaiuttimet kannattaa useimmissa tapauksissa kytkeä suoraan viritinvahvistimeen.Joissakin sovelluksissa saatat kuitenkin kaivata erillisen vahvistimen antamaa lisätehoa. Kytke lisävahvis­tusta tarvitsevien kanavien esivahvistinlähdöt
lisävahvistimen tuloihin ja kytke sitten näiden kanavien kaiuttimet lisävahvistimen kaiutin­lähtöihin, älä AVR 230:n kaiutinlähtöihin.
AVR 230 -viritinvahvistin pystyy käsittelemään seitsemänkanavaista ääntä esimerkiksi Dolby Digital EX- ja Logic 7/7.1 -toimintatiloja varten. Kun haluat ottaa käyttöön molemmat surround­takakanavat, hanki erillinen lisävahvistin ja kytke AVR:n SBL- ja SBR-esivahvistinlähdöt
lisävahvistimen tuloihin. Kytke tässäkin tapauksessa kyseisten kanavien kaiuttimet lisävahvistimen kaiutinlähtöihin.
Lisävahvistimen asennuksen jälkeen sinun pitää määritellä siihen kytkettyjen kaiuttimien tyyppi, mutta muita lisäasetuksia ei tarvita. Määritä kaiuttimet joko kokoäänialueen (Large) tai rajoitetun äänialueen (Small) kaiuttimiksi ”Kaiutinasetukset”-luvun ohjeita noudattaen (sivu 17). Vasta kaiutintyypin määrittely aktivoi AVR:n digitaalisen signaalinkäsittelyjärjestelmän
6.1/7.1-kanavaisen toimintatilan, sillä tehdasase­tuksen mukaan valittuna on 5.1-järjestelmä.
Suosittelemme, että kytket surround-takakanaviin nimenomaan stereovahvistimen.Voit toki kytkeä toiseen kanavaan monovahvistimen (esimerkiksi SBL-kanava) ja käyttää AVR:n omaa vahvistinta toisen kanavan (esimerkiksi SBR) vahvistamiseen. Stereovahvistimen etuna on kuitenkin se, että kanavien signaalia tulee varmasti vahvistettua yhtä suurella teholla.
Asennus ja kytkennät
ASENNUS JA KYTKENNÄT 13
Asennus ja kytkennät
Videolaitteiden kytkeminen
Videolaitteiden liitännät suoritetaan samalla tavoin kuin audiolaitteiden liitännät. Suosittelemme, että käytät korkealaatuista videokaapelia signaalin laadun säilyttämiseksi.
1. Kytke videonauhurin audio- ja videolähdöt takalevyn Video 1- tai Video 2 -tuloihin
#%
. Videonauhurin tuloliitännät on
yhdistettävä Video 1- tai Video 2 -lähtöihin
"
.
2. Kytke satelliittivirittimen, kaapeliboksin tai television analogiset audiolähdöt Video
3-tuloon
$
.
3. Kytke DVD- tai LD-soittimen analogiset audio­ja videolähdöt DVD-tuloon

.
4. Kytke CD- tai DVD-soittimen, satelliittiviritti­men, S-kanavamuuntimen tai HDTV-muuntimen digitaaliset audiolähdöt vastaaviin optisiin tai
koaksiaalituloihin
!
.
5. Kytke viritinvahvistimen komposiitti- ja S-Videosignaalin (käyttäessäsi S-Video-ohjel­malähdettä) monitorilähdöt
television tai
videoprojektorin vastaaviin tuloliittimiin.
6. Jos DVD-soittimessa ja monitorissa on RGB­signaaliliitännät, kytke DVD-soittimen RGB-sig­naaliliitännät DVD RGB-videotuloihin
. Vaikka videoliitännät tehdään RGB-videoliliitän­töjen avulla, audioliitännät on tehtävä joko ana­logisiin DVD-audiotuloihin
tai koaksiaali-
siin tai optisiin digitaalituloihin
!
.
7. Jos järjestelmässäsi on muita RGB-laitteita, kytke ne video 2 RGB-videotuloon
.
Kyseisen laitteen audioliitännät tulisi kytkeä joko
video 2 -tuloihin
#
tai johonkin koaksiaalisis-
ta tai optisista digitaalituloista
!
.
8. Jos kytket videosignaalin RGB-videotuloihin, kytke RGB-signaalilähtö
television,
projektorin tai näytön RGB-videotuloihin.
9. Jos haluat kytkeä videokameran, videopelin tai muun audio/video-ohjelmalähteen AVR-viritin­vahvistimeen väliaikaisesti, kytke niiden audio-, video- tai digitaaliset audiolähdöt vahvistimen
etulevyn tuloliitäntöihin
*ÓÔ
. Video 4
-liittimiin
Ô
kytketty videolaite aktivoituu Video 4 -ohjelmalähteenä, ja kytkettynä digitaa­lisiin tuloihin
se aktivoituu"Optical 3" tai "Coaxial 3" -tulona. (lue lisätietoja tuloliitän­nöistä sivulta 17.)
Huomautus videokytkennöistä:
• Y/Pr/Pb-, RGB- (lue sivu 13) tai tavallista komposiittivideosignaalia ei voi muuntaa toiseen formaattiin, mutta S-Video-signaalin voi muuntaa komposiittivideosignaaliksi. Kuvaruutuvalikot (OSD-näyttö) ovat käytettävissä aina, kun valittuna on television Video- tai S-Videotulo.
• Jos videosignaali ohjataan RGB-videoliitäntöi­hin, kuvaruutuvalikko ei ole käytössä. Sinun on valittava valikkojen käyttöä varten television video- tai S-Video-tulo.
• AVR pystyy käsittelemään video-, S-Video ja RGB-videosignaaleja. Se ei kuitenkaan pysty muuntamaan video- tai S-Video-signaalia RGB-videosignaaliksi. Tämä toimii vain silloin, kun ohjelmalähde syöttää erikseen RGB-videosignaalin kolme osaa, ja ainoastaan G-signaaliin on lisätty tahdistussignaali. Jos tahdistussignaalia ei ole, voit hyödyntää vain ohjelmalähteen erillisinä syöttämiä signaaleja.
SCART A/V-liitännät
Edellä kuvattuja videolaitekytkentöjä varten videolaitteissasi on oltava RCA- ja/tai S-Video­liitännät kaikille audio- ja videoliitännöille.Taval­liset toistavat videolaitteet (ei S-VHS tai Hi 8) tarvitsevat 3 RCA-liitäntää, nauhoittavat/toista­vat videolaitteet tarvitsevat jopa 6 RCA-liitäntää. Toistavissa S-Video-laitteissa (S-VHS, Hi 8) on oltava 2 RCA-liitäntää (audio) ja 1 S-Video­liitäntä (video) ja nauhoittavissa/toistavissa laitteissa 4 RCA-liitäntää (audio in/out) ja 2 S-Video-liitäntää (video in/out).
Useissa eurooppalaisvalmisteisissa videolaitteis­sa ei ole RCA-liitäntöjä kaikille audio- ja videokanaville. Sen sijaan niissä on ns. Scart- eli Euro-AV-liitäntä (suorakaiteen muotoinen 21-napainen liitintyyppi).
Tässä tapauksessa tarvitset seuraavat Scart­RCA-sovittimet laitteiden kytkemiseen:
• Toistavat laitteet, kuten satelliittivirittimet, videonauhurit, DVD ja LD soittimet jne.vaati­vat Scart/3 RCA-sovittimen, katso kuva 1 (tavalliset videolaitteet) tai Scart/2 RCA + 1 S-Video -sovittimen, katso kuva 4 (S-Video­laitteet).
• Hifivideonauhurit vaativat Scart/6 RCA-sovitti­men, katso kuva 3 (tavalliset videolaitteet) tai Scart/4 RCA + 2 S-Video -sovittimen, katso kuva 5 (S-Video-laitteet).Tutustu huolellisesti sovittimen käyttöohjeisiin, joiden avulla tunnistat RCA-liitäntöjen signaalit. Kytke äänitettävän signaalin liitännät AVR:n lähtöliitäntöihin ja toistettavan signaalin liitännät AVR:n tuloihin. Kysy tarvittaessa neuvoa jälleenmyyjältäsi.
• Jos järjestelmässäsi on vain tavallisia videolait­teita, television kytkentä vaatii 3 RCA/Scart­sovittimen, katso kuva 3. Jos järjestelmässäsi on myös S-Video-laitteita, tarvitset lisäksi 2 RCA + 1 S-Video / Scart-sovittimen, katso kuva 6, joka kytketään television S-Video Scart-liitäntään.
Huomaa, että vain videoliitännät (keltainen RCA-liitin kuvassa 3 ja S-Video-liitin kuvassa 6) kytketään AVR -viritinvahvistimen monito-
rilähtöön
. Pidä television äänenvoimakkuus
pienimmällä asetuksella.
Tärkeää tietoa sovitinkaapeleista
Jos sovittimen RCA-liittimet on merkitty, kytke sekä äänen että kuvan IN-liittimet AVR
-viritinvahvistimen IN-liitäntöihin ja päinvastoin.
Jos liittimiä ei ole merkitty, varmista signaalin kulkusuunta yllä olevasta kaaviosta tai sovittimen ohjeista. Kysy tarvittaessa ohjeita jälleenmyyjältäsi.
Tärkeää S-Video-liitännöistä:
1. Kytke S-Video-laitteista vain S-Video-annot/otot
AVR -viritinvahvistimeen.(Älä kytke molempia signaalityyppejä.) Poikkeuksena tästä on televisio, katso kohta 2. Jos molemmat liitännät on kytkettynä, vain S-Video-signaali tulostuu ruudulle.
2. Kuten useimmat muutkaan AV-laitteet,
AVR ei muunna tavallista videosignaalia S-Video-signaaliksi vaan ainoastaan päinvastoin. Siksi sinun on kytkettävä molemmat liitännät television vastaaviin liitäntöihin. Muista valita televisiossa oikea tulo.
14 ASENNUS JA KYTKENNÄT
Asennus ja kytkennät
Black
Yellow
Red
Kuva 1:
Scart/RCA-sovitin
toistoa varten.
Signaalin suunta:
Scart RCA
Black
Red
Blue
Yellow
Green
White
Kuva 2:
Scart/RCA-sovitin
nauhoitusta/toistoa varten.
Signaalin suunta:
Scart RCA
Black
Yellow
Red
Kuva 3:
RCA/Scart-sovitin
toistoa varten.
Signaalin suunta:
RCA Scart
Rot
Schwarz
S-Video In
Kuva 4:
Scart/S-Video-sovitin
toistoa varten.
Signaalin suunta:
Scart RCA
Schwarz
Rot
Blau
Gelb
S-Video In
S-Video Out
Kuva 5:
Scart/S-Video-sovitin
nauhoitusta/toistoa varten.
Signaalin suunta:
Scart RCA
Rot
Schwarz
S-Video Out
Kuva 6:
Scart/S-Video-sovitin
toistoa varten.
Signaalin suunta:
RCA Scart
Musta
Keltainen
Punainen
Musta
Punainen
Sininen
1
Keltainen
Vihreä
1
Valkoinen
Musta
Keltainen
Punainen
Punainen
Musta
S-Video In
Punainen
Musta
S-Video Out
Musta
Punainen
Sininen
1
Keltainen
S-Video In
S-Video Out
1)
Myös muut värit mahdollisia, mm. ruskea ja harmaa.
Tärkeä huomautus SCART-RCA-sovittimien käyttäjille:
Kun videolaite kytketään televisioon Scart­johtimella, kaapelissa kulkee ohjelman lisäksi erityisiä ohjaussignaaleja. Tällainen signaali kytkee television automaattisesti Scart-kaapelia käyttävälle ohjelmalähteelle heti kun se käynnis­tetään. Toinen erikoissignaali vaihtaa DVD-tois­tossa tv-kuvan 16:9-suhteeseen (16:9-televisiot tai 16:9-kuvasuhteella varustetut 4:3-televisiot) ja kytkee liitännän RGB-tilaan (riippuen DVD­soittimen asetuksista). Sovittimia käytettäessä nämä erikoissignaalit eivät välity,vaan käyttäjän on tehtävä valinnat käsin.
Huomautus RGB-signaalista SCART-kytkennöissä:
Jos laitteesi ohjaa RGB-signaalia SCART-liitän­tään (kuten useimmat DVD-soittimet) ja haluat käyttää tätä RGB-signaalia, sinun on kytkettävä kyseinen SCART-liitäntä suoraan televisioosi. Vaikka AVR pystyykin käsittelemään kolmikanavaista videosignaalia (kuten RGB­signaali), useimmat televisiot vaativat erillisen tahdistussignaalin RGB-signaalille (mikä kulkee SCART-liittimessä), jota AVR ei käsittele tai tuota. RGB-signaali voidaan ohjata AVR:n läpi vain silloin, kun erillistä tahdistussignaalia ei tarvita (Lue huomautus videokytkennöistä sivulta
13).
Laitteisto- ja virtakytkennät
Pääkuunteluhuoneen kauko-ohjainanturi
Jos AVR -viritinvahvistin sijoitetaan savulasisen tai muunlaisen kaapinoven taakse, ovi voi estää kauko-ohjainanturia ottamasta vastaan komento­ja. Voit siinä tapauksessa ohjata viritinvahvistinta jonkin yhteensopivan Harman Kardon -laitteen kautta tai käyttää ulkoista kauko-ohjainanturia. Kytke sen kauko-ohjainlähtö tämän viritinvahvisti­men takalevyn kauko-ohjaintuloon
.
Tarvitset vain yhden ulkoisen viritinvahvistimen, vaikka esteet peittävät muutkin laitteet. Niitä voi ohjata tämän kauko-ohjaimen viritinvahvistimen kautta liittämällä Harman Kardonin tai yhteensopivien laitteiden Remote In -liitännät AVR:n takalevyn kauko-ohjauksen
lähtöön
.
Virtakytkennät
Laitteessa on kaksi lisäpistorasiaa. Niitä voi käyt­tää muiden laitteiden jännitteensyöttöön, mutta niihin ei tulisi kytkeä suurta virtamäärää käyttäviä laitteita, kuten tehovahvistimia tai televisiota. Pistorasioihin kytkettyjen laitteiden yhteinen virrankulutus ei saa olla yli 100 W.
Kytkettyyn pistorasiaan
on kytketty jännite vain silloin, kun AVR on kytketty päälle. Tämä pistorasia on tarkoitettu laitteille, joissa ei ole erillistä virtakatkaisijaa tai mekaanista virtakatkaisijaa, jonka voi jättää “ON”asentoon.
Huomaa: Monet audio- ja videolaitteet saattavat kytkeytyä vain valmiustilaan, kun ne on kytketty tähän pistorasiaan. Ne on silloin kytkettävä erikseen päälle kauko-ohjaimella.
Kytkemättömään pistorasiaan
on
kytketty virta aina, kun AVR on kytketty pistorasiaan ja päävirtakatkaisin
1
on
kytketty päälle.
AVR 230 -viritinvahvistin ottaa sähköverkosta merkittävästi enemmän virtaa kuin tietokoneet tai vastaavat kotitalouslaitteet, joissa saattaa myös olla irrotettava virtajohto. Siksi on erittäin tärkeää, että käytät ainoastaan viritinvahvisti­men mukana toimitettua virtajohtoa (tai kaikilta ominaisuuksiltaan täysin vastaavaa johtoa).
Kytkettyäsi virtajohdon olet lähestulkoon valmis nauttimaan AVR 230 -viritinvahvistimen uskomattomasta tehosta ja äänenlaadusta!
ASENNUS JA KYTKENNÄT 15
Asennus ja kytkennät
Kaiuttimien valinta
Riippumatta siitä, minkä merkkisiä kaiuttimia käytät, sinun tulisi käyttää samansointisia kaiut­timia vasempana ja oikeana etukaiuttimena sekä keskikaiuttimena. Näin muodostat saumattoman etuäänikentän ja vältät häiriöt, joita voi ilmetä, kun ääni siirtyy yhteensopimattomista kaiuttimista toiseen.
Kaiuttimien sijoitus
Kaiuttimien sijoituksella on monikanavaisessa kotiteatterijärjestelmässä huomattava vaikutus äänentoiston laatuun.
Riippuen käyttämäsi keskikaiuttimen tyypistä ja televisiostasi, sijoita keskikaiutin suoraan televisiosi ylä- tai alapuolelle tai keskelle ääntä läpäisevän valkokankaan taakse.
Kun olet asentanut keskikaiuttimen,sijoita vasen ja oikea etukaiutin niin, että ne ovat yhtä kaukana toisistaan kuin keskikaiutin on kuun­telupaikasta. Ihanneasennuksessa etukanavien kaiuttimien diskanttikaiuttimet eivät ole yli 60 cm korkeammalla tai matalammalla kuin keskikaiuttimen diskanttikaiutin.
Jos etukaiuttimet eivät ole magneettisuojattuja, ne tulisi sijoittaa vähintään 50 cm etäisyydelle televisiosta häiriöiden välttämiseksi. Huomaa, että useimmat kaiuttimet eivät ole magneet­tisuojattuja. Jopa täydellisissä surround-kaiutin­sarjoissa saattaa vain keskikaiutin olla magneet­tisuojattu.
Riippuen huoneen akustiikasta ja kaiuttimien tyypistä toisto voi parantua, kun siirrät vasenta ja oikeaa etukaiutinta hiukan keskikaiuttimien etupuolelle. Jos mahdollista,sijoita kaikki etu­kaiuttimet niin, että ne on suunnattu korvan tasolle, kun istut kuuntelupaikassa.
Seuraamalla näitä suuntaviivoja huomaat, että joudut kokeilemaan useita laitteiden sijoittelu­mahdollisuuksia ennen kuin löydät etukaiutti­mien ihanteellisen paikan. Älä epäröi siirrellä kaiuttimia, kunnes järjestelmän toisto kuulostaa oikealta. Hae kaiuttimille paras paikka niin, että äänen siirtymä huoneen etupuolella on saumaton.
Käyttäessäsi AVR -viritinvahvistinta
5.1-monikanavatilassa surround-kaiuttimet tulisi pyrkiä sijoittamaan kuunteluhuoneen sivuseinille kuuntelupisteen sivulle tai hieman sen taakse.
7.1-monikanavajärjestelmässä tarvitaan sekä sivuseinille että takaseinälle asennettavia sur­round-kaiuttimia. Kaiuttimien tulee olla yhtä etäällä kuuntelupisteestä ja suunnattuna sitä kohti.
Takimmaisten surround-kaiuttimien sijoitus riippuu äänentoistojärjestelmäsi kokoonpanosta. Jos käytät vain AVR:n omia vahvistinpiirejä, 6.1­järjestelmän surround-takakaiutin pitää asentaa mahdollisimman keskelle takaseinää.Jos otat käyttöön sekä vasemman että oikean surround­takakaiuttimen lisävahvistimen avulla, sijoita ne takaseinälle oheisen kuvan osoittamiin paikkoi­hin. Voit sijoittaa näihin paikkoihin myös 5.1-jär­jestelmän surround-kaiuttimet, jos niiden asenta­minen kuuntelupisteen sivuille ei ole mahdollista.
Surround-sivukaiuttimien tapaan -takakaiut­timien pohja pitää olla noin 60 cm kuunteluta­son yläpuolella ja etäisyys kuuntelupisteestä saa olla enintään kaksi metriä.
Jos sivukaiuttimet ovat dipolityyppisiä, suuntaa niissä mahdollisesti oleva nuoli kuuntelutilan etuosaa kohti. Jos takimmaiset kaiuttimet ovat dipolityyppisiä, suuntaa niiden nuolet kohti toisi­aan.
Subwooferin tuottama ääni ei ole suunnattua, joten sen voi sijoittaa lähes mihin tahansa huoneessa. Subwooferin sijoitukseen vaikuttaa eniten huoneen koko ja muoto ja käytetyn sub­wooferin tyyppi. Sijoita subwoofer aluksi huoneen etuosaan, noin 15 cm päähän seinästä tai huoneen nurkasta. Voit hakea subwooferin ihanteellista sijoituspaikkaa esim. seuraavasti: aseta subwoofer kuuntelupaikallesi ja etsi huoneesta se kohta, jossa subwooferin toisto kuulostaa parhaalta. Sijoita nyt subwooferin tähän kohtaan. Noudata subwooferin valmistajan ohjeita tai etsi kokeilemalla paras subwooferin sijoituspaikka kuunteluhuoneessasi.
Right Front
Left Front
No more than
60cm
Center Front Speaker
A) Etukanavien kaiuttimien sijoitus, kun käytössä on televisio tai projektiotelevisio.
B) Kun käytössä on lisävahvistin, sijoita 7.1-jär­jestelmän surround-takakaiuttimet tunnuksella ”7.1” merkittyihin kohtiin. Voit käyttää näitä kohtia myös vaihtoehtoisina sijoituspaikkoina
5.1-järjestelmän surround-kaiuttimille. Jos käytössäsi on vain AVR:n omat vahvistimet, sijoita surround-takakaiutin tunnuksella ”6.1” merkittyyn kohtaan.
Keskikaiutin
Enintään
60 cm
Oikea etukaiutin
Vasen etukaiutin
Televisio tai valkokangas
Keskikaiutin
Vasen etukaiutin Oikea etukaiutin
Enintään 2 metriä,
jos kaiuttimet on
sijoitettu takaseinälle
Surround-kauttimien sijoitus takaseinälle
Vähintään 15 cm katosta
Vähintään 60 cm
TV or Projection Screen
Center Front
Left Front
Speaker
speakers are used
when rear-mounted
No more than 6 feet
Speaker
Rear-Wall Mounting
7.1 7.16.1
Right Front
Speaker
16 JÄRJESTELMÄN SÄÄTÄMINEN
Järjestelmän säätäminen
Kun olet sijoittanut kaiuttimet huoneeseen ja kytkenyt ne,sinun on lopuksi ohjelmoitava jär­jestelmäsi kokoonpano viritinvahvistimen muis­tiin. Muistiin tallennettavat tiedot jakautuvat kah­teen päätyyppiin. Toiset ovat ohjelmalähdeko­htaisia asetuksia, kuten surround-tilat, ja toiset yleisiä asetuksia, kuten kaiuttimien lähtötasot, rajataajuus ja surround-dekooderin viiveajat.
Ensimmäinen käynnistys
Voit nyt kytkeä AVR-viritinvahvistimeen virran ja säätää järjestelmän käyttökuntoon.
1. Kytke virtajohdon
kosketin pistorasiaan.
2 Paina etulevyn päävirtakatkaisija
1
sisään.
Huomaa, että etulevyn katkaisijan ympärillä oleva
virran merkkivalo
3
palaa punaisena ilmais-
ten, että laite on valmiustilassa.
3. Poista etulevyn muovinen suojakelmu, sillä se saattaa häiritä kauko-ohjaimen toimintoja.
4. Asenna laitteen mukana toimitetut (3) kolme AAA-paristoa kauko-ohjaimeen kuvan mukaisesti. Noudata paristolokeron pohjassa näkyviä napaisuusmerkintöjä (+) ja (–).
5. Kytke AVR 230 toimintatilaan painamalla etulevyssä olevaa järjestelmän virtakytkintä
2
tai ohjelmalähdevalitsinta%. Voit
käyttää myös kauko-ohjaimen virtakytkintä
3
, AVR-valitsinta5tai tulovalitsimia
46
. Kun laite asettuu toimintatilaan,
virtailmaisin
3
muuttuu siniseksi ja näyttö
aktivoituu.
HUOMAA: Käynnistettyäsi järjestelmän paina­malla jotain ohjelmalähteen valintapainikeista
4
paina AVR-valintapainiketta5ohjatak-
sesi vahvistimen toimintoja kauko-ohjaimella.
Kuvaruutuvalikoiden käyttö
Seuraavat säätötoimenpiteet on helpointa tehdä kuvaruutuvalikoiden avulla. Kuvaruudulla näet selkeästi järjestelmän nykyiset asetukset ja se helpottaa muiden asetusta tekemistä.
Kun haluat käyttää kuvaruutuvalikkoja laitteiston säätämiseen varmista ensin, että olet kytkenyt AVR 230:n takalevyn monitorilähdön
televisiosi tai muun näyttölaitteen video- tai S-Video-tuloon. Jotta kuvaruutunäyttö näkyisi, näyttölaitteen oikea videotulo on oltava valittuna. Huomaa, että valikot eivät ilmesty komponenttivideonäytölle.
TÄRKEÄ HUOMAUTUS: Jos käytät monitorina CRT-projektoria, plasmanäyttöä tai CRT-monitoria tai -televisiota, älä anna valikon viipyä näytölle pitkään. Jos esimerkiksi valikoita tai videopelien liikkumatonta kuvaa pidetään pitkän aikaa näkyvissä näytöllä, kuva saattaa niinsanotusti palaa kiinni näyttöön. AVR:n tai projektio­television takuu ei kata tällaisia vaurioita.
AVR -viritinvahvistimessa on kaksi kuva­ruutunäyttötilaa, osittaisnäyttö ja kokonäyttö. Suosittelemme, että käytät kokokuvaa säätö­toimenpiteitä tehdessäsi. Tällöin näet tilanäytöt ja vaihtoehtovalikot kuvaruudussa täydellisinä ja sinun on helpompi tarkastella eri vaihtoehtoja. Osittaisnäytössä viestit näkyvät kuvaruudulla vain yhdellä rivillä.
Huomaa, että kokonäyttötilan ollessa käytössä valikkotietoja ei voi tarkastella etulevyn
näytössä
˜
. Tällöin näyttöön˜ilmestyy
teksti
OSD O N merkiksi siitä, että tiedot pitää
katsoa kuvaruudulta.
Jos kuvaruutu on osittaisnäyttötilassa tehdessäsi asetuksia, muutoksen kohteena oleva valikkotieto näkyy kuvaruudussa yhdellä rivillä. Sama tieto näkyy myös etulevyn näytössä
˜
.
Kuvaruutuvalikon avaaminen
Avaa ja sulje kokonäyttö painamalla OSD­painiketta
L
. Kun painiketta painetaan,
kuvaruudulle
MASTER MENU (kuva 1).
Asetukset tehdään sen alivalikoissa.Valikot näkyvät oletusasetuksena 20 sekunnin ajan viimeisen toimenpiteen jälkeen.Aikaa voi suurentaa 50 sekuntiin
ADVANCED
SELECT
-valikon kohdassa FULLOSD
TIMEOUT
.
Osittaisnäyttökin on järjestelmän oletusasetukse­na, mutta se voidaan kytkeä pois päältä
ADVANCED SELECT -valikossa (katso sivu
36). Osittaisnäyttöä käytettäessä asetukset voidaan tehdä suoraan etulevyn tai kauko­ohjaimen painikkeilla.
Voit tehdä osittaisnäyttöä koskevia säätöjä hel­posti painamalla halutun toiminnon painiketta etulevyssä tai kauko-ohjaimessa. Jos esimerkiksi haluat ottaa käyttöön jonkin ohjelmalähteen digitaalisen tuloväylän, paina ensin etulevyn tai kauko-ohjaimen digitaalitulon valitsinta
ÛGja sitten valintapainikkeita
‹/›
7
tai
⁄/¤
D
.
Kuva 1
Järjestelmäasetukset
AVR 230 -viritinvahvistimessa on edistyksellinen muistijärjestelmä, jonka ansiosta voit määrittää kaiutinjärjestelmä-, digitaalitulo-, surround
-toimintatila- sekä jakosuotimen rajataajuusasetukset ohjelmalähdekohtaisesti. Kaiutinasetukset voit halutessasi määritellä koskemaan kaikkia ohjelmalähteitä.Voit siis määritellä tarkasti miltä haluat kunkin ohjelmalähteen kuulostavan ja tallentaa sen muistiin. Tämän ansiosta voit esimerkiksi valita ohjelmalähteille eri surround-tilat, analogiset tai digitaaliset tulot tai tehdä erilaiset kaiutinasetukset bassontoiston ta keskikaiuttimen ja/tai subwooferin osalta. Kerran tehdyt asetukset ovat voimassa aina valitessasi kyseisen ohjelmalähteen.
Tehdasasetuksena AVR -viritinvahvistimen kaikki ohjelmalähteet on määritelty analogisiksi paitsi DVD-soitin, jolle oletusarvoinen tuloväylä on
koaksiaalinen digitaalitulo
!
. Ottaessasi minkä tahansa DSP-prosessointipiirin käyttöön ensimmäisen kerran mille tahansa ohjelmaläh­teelle kaikki kaiuttimet on määritelty pieniksi ja subwoofer on asetettu LFE-tilaan. Tehdasasetuksen mukainen surround-toimintatila on Logic 7 Music, vaikka Dolby Digital tai DTS valikoituukin käyttöön automaattisesti, kun ohjelma sisältää vastaavaa digitaalista infor­maatiota.
Muuta asetukset vastaamaan laitteistosasi ennen viritinvahvistimen käyttöönottoa, jotta analogiset ja digitaaliset ohjelmalähteet tulee määriteltyä oikein ja surround-toimintatilat vastaavat ohjel­malähteiden ominaisuuksia. Koska AVR tallentaa jokaisen ohjelmalähteen asetuksen omaan muistipaikkaansa muista erilleen, sinun on tehtävä nämä asetukset erillisesti jokaiselle ohjelmalähteelle. Kun olet kerran tehnyt nämä asetukset, niitä on muutettava vain,jos järjestelmäsi kokoonpano muuttuu.
* MASTER MENU *
INPUT SETUP SURROUND SETUP SPEAKER SETUP DELAY ADJUST CHANNEL ADJUST MULTI-ROOM ADVANCED
JÄRJESTELMÄN SÄÄTÄMINEN 17
Asetukset on helpointa ja nopeinta tehdä kokonäytön avulla niin, että käyt läpi kaikki ohjel­malähteet yksi kerrallaan.
Ohjelmalähteen asetukset
Ensimmäiseksi sinun pitää valita analoginen tai digitaalinen tuloliitäntä kullekin ohjelmalähteelle, esimerkiksi CD- tai DVD-soittimelle. Huomaa, että tämän jälkeen kaikki digitaaliselle syötölle, kaiutinasetelmalle, viiveajoille ja surround-tilalle tehdyt asetukset tallentuvat laitteen muistiin linkit­tyneenä kyseiseen liitäntään. Sen ansiosta asetuk­set astuvat voimaan aina valitessasi kyseisen ohjel­malähteen. Siksi sinun tulee tehdä vastaavat asetukset jokaiselle ohjelmalähteelle, jotta saat räätälöityä järjestelmäsi juuri laitteistoa ja kuuntelutilaa vastaavaksi. Kun olet tehnyt asetukset kerran kunnolla, sinun ei tarvitse kajota niihin enää uudelleen elleivät olosuhteet jollakin tavalla muutu.
Kun haluat käyttää kokonäyttöä asetusten tekemiseen, paina kerran OSD-painiketta
L
niin, että MASTER MENU -valikko (kuva 1) avautuu näyttöön. Kohdistin on aluksi
INPUT SETUP -rivin kohdalla. Paina Set-
painiketta
F
, jolloin INPUT SETUP
-valikko (kuva 2) avautuu näyttöön.Valitse haluamasi ohjelmalähde valintapainikkeilla
E
. Samalla ohjelmalähdettä vastaava
sininen ohjelmalähdeilmaisin
ˆ
syttyy. Jos kyseisen ohjelmalähteen yhteydessä käytetään tavallista analogista kaksikanavaista tuloa, sinun ei tarvitse tehdä muita asetuksia (lukuunottamatta DVD-soitinta).
Kuva 2
Jos haluat haluat linkittää yhden digitaali­lähdöistä valittuun ohjelmalähteeseen, paina kauko-ohjaimen
¤
-painiketta
D
INPUT
SETUP
-valikossa, jolloin kohdistin siirtyy
DIGITAL IN -rivin kohdalle. Valitse halua-
masi digitaalitulo
‹/›
-painikkeilla
E
. Jos haluat vaihtaa tuloliitännän analogiseksi, paina painiketta, kunnes teksti
ANALOG näkyy
valikkorivillä. Kun oikea tulo näkyy, painele
¤ -painiketta
D
kunnes -osoitin on rivin
BACK T O MASTER MENU kohdalla. Paina
sitten Set-painiketta
F
.
Voit valita ohjelmalähteelle analogisen tai digi­taalisen tuloliitännän koska tahansa käyttäen erityisiä toimintopainikkeita. Näpäytä etulevyn tai kauko-ohjaimen Digitaalitulon valitsinta
ÛGsilloin, kun ruutunäyttö ei ole valittuna.
Tee valintasi 5 sekunnin sisällä käyttäen etulevyn
valitsinpainikkeita
7
tai kauko-ohjaimen
/
¤
-painikkeitaDkunnes haluamasi
tuloliitäntä näkyy näytössä
˜
tai AVR
-viritinvahvistimeen kytketyn videomonitorin näytössä. Tallenna uusi asetus painamalla
Set-painiketta
F
.
Kaiutinasetukset
Tässä valikossa AVR:lle annetaan tietoa käytet­tävistä kaiuttimista. Näiden asetusten perusteella määräytyy mihin kaiuttimiin matalien taajuuksien signaali (basso) ohjataan. Käytä
LARGE -ase-
tusta, kun kaiutin on perinteinen täyden kaistan kaiutin, joka kykenee toistamaan alle 100 Hz:n taajuuksia. Käytä
SMALL -asetusta, kun
kaiuttimet ovat pienemmät taajuusvasteeltaan rajoitetut satelliittikaiuttimet, jotka eivät kykene toistamaan alle 100 Hz:n taajuuksia. Huom: jos käytät “pieniä” etukaiuttimia, sinun kannattaa asentaa järjestelmääsi myös erillinen subwoofer toistamaan matalat taajuudet. Jos et ole varma mihin luokkaan kaiuttimesi kuuluvat, tarkasta kaiuttimien ominaisuudet niiden käyttöohjeista tai ota yhteys jälleenmyyjääsi.
Tässä valikossa teet lisäksi AVR -viritinvahvisti­men Triple Crosover -jakosuodinasetukset. Voit valita eri rajataajuudet etu-,keski- ja surround-kaiutinryhmille.Tästä on hyötyä etenkin silloin, kun vain etukaiuttimet toistavat täyden taajuuskaistan tai järjestelmässä on eri merkkisiä tai eri mallisia kaiuttimia. Ominaisuuden ansiosta voit räätälöidä bassonhallinta- ja signaalin­ohjauspiirit kaiutinjärjestelmään sopiviksi aiempaa tarkemmin.
Tässä valikossa määrität vielä sen, koskevatko samat kaiutinasetukset kaikkia ohjelmalähteitä (
GLOBAL) vai teetkö asetukset ohjel-
malähdekohtaisesti (
INDEPENDENT).
Huomaa:
• Valittuasi ”Independent”-vaihtoehdon kaiuti­nasetukset pitää tehdä jokaiselle ohjelmaläh­teelle erikseen (katso alla).Voit esimerkiksi kytkeä kekikaiuttimen ja/tai subwooferin pois käytöstä kuunnellesasi musiikkia ja ottaa ne jälleen käyttöön elokuvien katselussa.
• Liitäntäkohtaiset kaiutinasetukset ovat voimassa kaikissa surround-tiloissa (niiden kaiuttimien osalta, jotka ovat käytössä kyseisessä surround-tilassa).Yhdelle ohjelmalähteelle tarvitsee kaiutinasetukset tehdä käytännössä siis vain kerran.
Kaiuttimet on helpoin ryhmitellä
SPEAKER
SETUP
-valikon avulla (kuva 3). Jos tämä
valikko ei ole ruudullasi edellisten säätöjen vuoksi, paina OSD-painiketta
L
, jolloin saat
näyttöön
MASTER MENU -valikon (kuva 1).
Paina sitten kaksi kertaa
¤ -painiketta
D
saadaksesi osoittimen SPEAKER SETUP
-riville. Paina nyt Set-painikettaFsaadaksesi
SPEAKER SETUP -valikon näkyviin
(kuva 3).
Kuva 3
SPEAKER SETUP -valikon ensimmäisellä
rivillä (kuva 3) valitset säädön kohteeksi kaiutin­ryhmän kokoluokan (size) tai rajataajuuden (x­over). Jälkimmäinen asetus tarvitaan, kun ryhmän kaiuttimet on määritelty pieniksi (Small-asetus). Kun avaat valikon ensimmäistä kertaa, ylärivillä on valittuna
SIZE-sana, joten asetuksen
kohteena on ensimmäisenä kaiuttimen koko. Määritä kaiuttimiesi koot alla kerrotulla tavalla. Palaa lopuksi ensimmäiselle riville ja valitse säädön kohteeksi rajataajuus.
1. Ennen varsinaisten kaiutinasetusten tekemistä sinun pitää määrittää koskevatko kaiutinasetuk­set kaikkia ohjelmalähteitä (
GLOBAL) vai
teetkö asetukset ohjelmalähdekohtaisesti (
INDEPENDENT).
Määritelläksesi asetukset ohjelmalähteille yhteisiksi (Global-asetus) tai ohjelmalähdekoh­taisiksi (Independent-asetus) paina
-näppäintä
D
kahdesti, jotta osoitin siirtyy
BASS MGR-riville.
Tässä kohdassa määrität, haluatko käyttää samo­ja kaiutinasetuksia ohjelmalähteestä riippumatta vai haluatko tehdä yksilölliset asetukset jokaiselle ohjelmalähteelle. Useimmissa kuunteluolosuhteis­sa sopiva vaihtoehto on tehdasasetuksena oleva
GLOBAL. Jos järjestelmässäsi on täyden
taajuuskaistan toistavat etukaiuttimet, saatat kuitenkin haluta käyttää erilaisia kaiutinasetuksia kuunnellessasi musiikkia CD-levyltä ja toisaalta katsellessasi elokuvia ohjelmalähteen ollessa DVD-soitin, videnauhuri tai kaapeli-/satelliittiviritin.
* SPEAKER SETUP *
MODE : SIZE LEFT/RIGHT: LARGE CENTER : SMALL SURROUND : SMALL SURR BACK : SMALL SUBWOOFER : L/R+LFE BASS MGR : GLOBAL BACK TO MASTER MENU
Järjestelmän säätäminen
* INPUT SETUP *
INPUT :VIDEO 1 DIGITAL IN:ANALOG
BACK TO MASTER MENU
18 JÄRJESTELMÄN SÄÄTÄMINEN
Järjestelmän säätäminen
Halutessasi tehdä kaiuttimien kokoasetuksen ohjelmalähdekohtaisesti varmista, että osoitin on
BASS MGR-rivillä ja paina sitten
‹/›
-näppäin-
E
, jotta näyttöön ilmestyy INDE-
PENDENT
-sana. Tämän tehtyäsi kunkin kaiutti­men rivillä näkyy tehtaalla oletusarvoksi valittu koko. Samalla muiden ohjelmalähteiden speaker setup -valikoihin asettuu
INDEPENDENT
-vaihtoehto
osoittamaan, että kaiutinasetukset tehdään ohjelmalähdekohtaisesti. Syötä nyt tätä ohjelmalähdettä koskevat kaiuttimien kokoasetuk­set jäljempänä esitetyllä tavalla. Muista, että ase­tukset koskevat
VAIN kyseistä ohjelmalähdettä.
Tehdäksesi vastaavat asetukset muille ohjel­malähteille sinun on siirryttävä ensin INPUT­valikkoon valitsemaan uusi ohjelmalähde ja palat­tava sitten takaisin tälle valikkosivulle syöttämään uuden ohjelmalähteen kaiutinasetukset. Suorita toimenpiteet kaikille niille ohjelmalähteille, joiden asetuksien haluat poikkeavan tehdasasetuksista.
2. Aloita kaiuttimien koon määrittäminen siirtämällä osoitin
LEFT/RIGHT-riville muut-
taaksesi vasemman ja oikean etukaiuttimen ase­tuksia. Valitse
‹/›
-painikkeilla
E
kaiutin-
ryhmän kokoluokaksi
LARGE tai SMALL edel-
lä olevien kuvausten perusteella. Kun asetuksena on
SMALL, matalien taajuuk-
sien signaali ohjataan vain subwooferin lähtöön. Jos valitset tämän vaihtoehdon iman, että sub­woofer on kytkettynä, et kuule etukaiuttimista lainkaan matalataajuisia ääniä eli bassoja.
Kun asetuksena on LARGE, vasempaan ja oikeaan etukaiuttimeen ohjataan koko äänikaista. Bassotaajuudet saattavat silti ohjautua subwooferiin, riippuen tämän saman valikon SUBWOOFER-rivin asetuksesta.
HUOMAA: Kun etukaiuttimille on valittu
LARGE-asetus ja surround-tilan asetus on
”Surround Off” tai kuuntelet pelkkää kaksi­kanavaista stereoääntä, ohjelmalähteen analogi­nen signaali ohjautuu tuloliitännästä suoraan tasonsäätimelle ilman digitaalimuunnosta ja signaalinmuokkausta. Jos käytössäsi on täyden kaistan etukaiuttimet etkä halua signaalitiehen muokkauspiirejä, valitse tämä järjestely. Jos haluat ominaisuuden koskevan vain yhtä ohjelmalähdet­tä, esimerkiksi CD-soitinta tai erillistä levysoitine­tuvahvistinta, sinun pitää valita
BASS MGR
-riville INDEPENDENT-asetus. Tällöin suorin- ta analogista signaalireititystä käytetään vain niile ohjelmalähteille, joille se sopii.Videonauhurin, kaapeliboksin ja muiden vastaavien analogisten ohjelmalähteiden signaali muutetaan digitaaliseksi surround-prosessointia varten.
Tärkeä huomautus: Jos järjestelmään liitetään subwoofer, johon on kytketty kaksi satelliit­tikaiutinta, subwoofer pitää kytkeä etukaiuttimien
lähtöliitäntään
, ja etukaiuttimet pitää
tällöin määritellä suuriksi eli valita niille
LARGE
-asetusvaihtoehto. (Valitse subwooferille NONE
-asetus jäljempänä olevia ohjeita noudatttaen.)
3. Kun olet suorittanut etukanavien säätämisen, siirrä kohdistin CENTER -vaihtoehdon kohdalle.
4. Valitse järjestelmääsi vastaava asetus
‹/›
-painikkeilla
E
.
Kun valittuna on
SMALL, keskikanavan matal-
ien taajuuksien signaali ohjataan etukaiuttimiin (jos etukaiuttimien asetus on LARGE ja subwoofer-lähdön asetus on OFF). Jos subwoofer
-lähdön asetus on ON, signaali ohjataan vain subwoofer-lähtöön.
Kun valittuna on
LARGE, keskikanavan lähtöön
ohjataan täyden aluen signaali ja subwoofer
-lähtöön EI ohjata keskikanavan signaalia analogisissa ja digitaalisissa surround-tiloissa (Lukuunottamatta Pro Logic II Music -tilaa).
HUOMAA: Jos valitset Logic 7 -surround-tilan ohjelmalähteelle, jonka kaiutinasetuksia olet tekemässä,AVR -viritinvahvistin ei anna valita keskikaiuttimelle LARGE-vaihtoehtoa.Tämä johtuu Logic 7 -prosessointijärjestelmän vaatimuksista eikä näin ollen ole merkki ongelmasta.
Jos
NONE on valittu, keskikanavaan ei ohjata
lainkaan signaalia. Viritinvahvistin luo virtuaalisen keskinkanavan eli niin sanotun phantom­keskikanavan. Keskikanavan informaatio syötetään vasemmalle ja oikealle etukanavalle ja bassoäänet vastaavasti subwooferille,mikäli valikon
SUBWOOFER -kohdan L/R+LFE
-vaihtoehto on valittuna (katso alla).Tämä vaih­toehto on tarpeen, jos keskikaiutinta ei ole lainkaan. Muista, että keskikaiutin on välttämätön toistettaessa ohjelmaa Logic 7 Cinema- tai ­Enhanced-tilassa. Logic 7 Music -tila toimii kuitenkin hyvin ilman keskikaiutintakin.
5. Kun olet suorittanut keskikanavan säätämisen, siirrä kohdistin
SURROUND-vaihtoehdon
kohdalle.
6. Valitse järjestelmääsi vastaava asetus
‹/›
-painikkeilla
E
.
Jos valittuna on
SMALL-vaihtoehto, kaikki
digitaalisten surround-tilojen matalat bassoäänet syötetään etukaiuttimille ellei subwoofer ole käytössä. Muussa tapauksessa ne syötetään sub­woofer-kanavaan. Kaikkissa analogisissa sur­round-tiloissa takakaiuttimien bassot ohjataan toimintatilan sekä subwooferin ja etukaiuttimien asetusten perusteella oikeaan osoitteeseen.
Kun valittuna on
LARGE, surround-kanavien
lähtöön ohjataan täysi taajuuskaista (kaikki analogiset ja digitaaliset surround-tilat) ja Hall ja Theater-tiloja lukuunottamatta subwooferin lähtöön EI ohjata surround-kanavien basso­signaalia.
Kun valittuna on
NONE, surround-kanavien
signaali jaetaan vasempaan ja oikeaan etukanavaan. Huomaa, että saat parhaan äänen­toiston ilman surround-kaiuttimia, kun käytät Dolby 3 Stereo -tilaa.
Jos kaiutinjärjestelmässäsi on surround-taka­kaiuttimet, siirrä osoitin
¤
-painikkeella
D
SURR BACK-kohtaan.Tällä asetuksella on
kaksi merkitystä. Ensinnäkin se määrittää sur­round-takakanavien asetukset. Toiseksi tämän asetuksen perusteella AVR -viritinvahvistimen prosessointijärjestelmä osaa muokkautua joko
5.1- tai 6.1/7.1-asetelman mukaiseksi.
Valitse kauko-ohjaimen
‹/›
-näppäimillä vaihtoehto, joka kuvaa parhaiten surround­takakaiuttimia. Käytä valinnan apuna seuraavia ohjeita:
Valittuasi
NONE-asetuksen järjestelmä säätyy
siten, että vain 5.1-surround-prosessointi/ dekoodaus on käytössä, joten surround-takakana­vat eivät sisälly monikanavakuunteluun.Voit hyö­dyntää näitä kahta vahvistinkanavaa vahvistamal­la niillä toisessa kuunteluhuoneessa olevalle kaiutinparille syötettävän signaalin. Valitse toisen huoneen ohjelmalähde AVR -viritinvahvistimen monihuonetoiminnoilla. Lue lisätietoja sivulta 37.
Valittuasi
SMALL-asetuksen kaikki 6.1/7.1
-surround-prosessointi-/dekoodaustilat ovat käytettävissä. Rajataajuutta (sama kuin surround­kaiuttimille) matalammat signaalit ohjataan subwoofer-lähtöön, jos subwooferille on valittu ON-asetus. Jos valittuna on OFF-asetus eli subwoofer ei ole käytössä, matalataajuiset signaalit syötetään vasemmalle ja oikealle etukaiuttimelle.
Valittuasi
LARGE-asetuksen kaikki 6.1/7.1-sur-
round-prosessointi/dekoodaus-tilat ovat käytössäsi. Surround-takakanaviin ohjataan täyden taajuuskaistan signaali. Näiden kanavien matalia ääniä ei syötetä subwoofer-lähtöön.
HUOMAA: Surround-takakaiutimien asetukset tehdään samalla tavalla riippumatta siitä onko kyseessä AVR:n omilla vahvistinpiireillä toteutettu
6.1-kanavainen järjestelmä, jossa on vain yksi surround-takakaiutin vai lisävahvistimen avulla toteutettu 7.1-järjestelmä, jossa on kaksi surround-takakaiutinta.
7. Kun olet suorittanut surround-kanavien säätämisen, siirrä kohdistin
SUBWOOFER
-vaihtoehdon kohdalle.
8. Valitse järjestelmääsi vastaava asetus
‹/›
-painikkeilla
E
.
JÄRJESTELMÄN SÄÄTÄMINEN 19
Subwooferia koskevat asetukset määräytyvät osin muiden kaiuttimien ja erityisesti vasemman ja oikean etukaiuttimen asetuksista.
Jos vasemman ja oikean etukaiuttimen asetus on
SMALL, subwooferin asetus on automaat-
tisesti
SUB, eli subwoofer on päällä.
Jos vasemman ja oikean etukaiuttimen asetus on LARGE, valittavissa on kolme vaihtoehtoa:
• Jos AVR -viritinvahvistimeen ei ole kytketty subwooferia, painele kauko-ohjaimen
/
painikkeita
E
niin että NONE -teksti syttyy näytölle.Tällöin kaikki bassotaajuudet ohjautuvat vasempaan ja oikeaan etukaiuttimeen.
• Jos AVR -viritinvahvistimeen on kytketty sub­woofer, voit ohjata bassotoiston vasempaan ja oikeaan etukaiuttimeen.Tällöin subwoofer toimii vain silloin, kun digitaalinen tulosignaali sisältää erityisen LFE-bassokanavan.Tämä toimintotila antaa sinun hyödyntää sekä vasemman että oikean etukanavan että subwooferin bassotois­toa. Valitse tila painelemalla kauko-ohjaimen
/-painikkeita
E
niin että LFE
-teksti syttyy näytölle.
• Jos AVR -viritinvahvistimeen on kytketty subwoofer, voit ohjata bassotoiston sekä sub­wooferiin että vasempaan ja oikeaan etukaiut­timeen tulosignaalista riippumatta. Painele tällöin kauko-ohjaimen
/-painikkeita
E
niin että L/R+LFE -teksti syttyy näytölle.Valittuasi tämän vaihtoehdon täyden taajuuskaistan signaali syötetään ”pääkaiut­timille” eli vasemmalle ja oikealle etukaiuttimelle. Subwooferille syötetään rajataajuutta matalam­mat pääkaiutimien bassoäänet sekä LFE-raidan tehosteet. Rajataajuusasetuksen tekeminen selitetään tuonnempana.
9. Kun olet määritellyt kaiuttimien kokoluokan, käytä mahdollisuutta hyödyntää AVR
-viritinvahvistimen Triple Crossover -jakosuodin­järjestelmää. Sen avulla voit säätää yksilöllisesti niiden kaiutinryhmien rajataajuudet, joille olet valinnut Small-asetuksen (pieni kokoluokka).Sopiva rajataajuus riippuu kaiuttimen rakenteesta. Rajataajuudeksi tulee määrittää matalin taajuus, jonka kaiutin pystyy toistamaan. Ennen asetusten tekemistä sinun kannattaa selvittää etu-, keski- ja surround-kaiutinryhmälle sopivat rajataajuudet hyödyntäen käyttöohjeita, valmistajien verkkosivuja tai valmistajien asiakaspalveluja. Selvitä sopivat rajataajuudet ennen seuraavien asetusten tekemistä.
Tehdasasetus kaikille kaiuttimille on 100 Hz. Jos asetus sopii kaikkiin käytössäsi oleviin kanaviin, ei asetuksia tarvitse muuttaa, joten voit sivuuttaa tämän luvun. Jos kuitenkin haluat muuttaa jonkin kanavan rajataajuusasetusta, siirrä osoitin ensin valikon ylimmälle riville
-painikkeella
D
ja sitten
‹/›
-painikkeilla
E
X-OVER-kohtaan, jolloin valikon sisältö muut-
tuu kuvan neljä mukaisiksi.
Kuva 4
Kun haluat muuttaa Left/Right-, Center- tai Surround-ryhmän asetuksia (vasen/oikea-, keski­tai surround-kaiutinryhmä), siirrä osoitin
⁄/¤
-painikkeilla Dryhmää vastaavalle riville.
Valitse rajataajuus
‹/›
-painikkeilla
E
vaihtoehdoista 40 Hz, 60 Hz,80 Hz, 100 Hz 120 Hz ja 200 Hz. Kyseisen kaiutinryhmän rajataajuutta matalammat signaalit ohjataan tällöin subwooferille (tai pääkaiuttimille, jos subwooferille on valittu OFF-asetus eli se ei ole käytössä).Valitse arvo, joka on tarkalleen kaiuttimelle ilmoitettu rajataajuus. Jos se ei ole mahdollista, valitse arvo, joka on kaiuttimelle ilmoitetun rajataajuuden YLÄPUOLELLA, mutta mahdollisimman lähellä sitä. Näin estät matalien äänien toistovasteeseen mahdollisesti syntyvän vaimentuman.
Kun etukaiuttimille on valittu
LARGE- ja sub-
wooferille
L/R+LFE-asetus, etukaiuttimien
rajataajuutta matalammat äänet ohjataan SEKÄ etukaiuttimille ETTÄ subwooferille (vasemman ja oikean etukaiuttimen rajataajuutta voidaan muuttaa, kun ne määritellään ensin pieniksi eli käytetään niille SMALL-asetusta).
Kun kaikille kaiuttimille on valittu
LARGE
-asetus, etukaiuttimien rajataajuus vaikuttaa LFE-signaaliin ja siis subwooferin toimintaan etukaiuttimien bassontoiston tukevoittajana (Subwooferille pitää olla valittuna L/R+LFE
-asetus edellä kuvatulla tavalla).Tällaisessa tapauksessa etukaiuttimien rajataajuudeksi tulee valita tehdasarvonakin oleva ”100 Hz”.Tämän osoituksena SPEAKER SETUP -valikon
LEFT/RIGHT -rivin lopussa näkyy asteriski
(*) rajataajuuksien ollessa asetusten tekokohteena (eli ylärivillä on valittuna X-OVER
-vaihtoehto).
Huomioi, että rajataajuusasetus on sama sekä surround-taka- että -sivukaiuttimille. Siksi valikossa ei ole omaa riviä surround­takakaiuttimien rajataajuussäätöä varten.
Tärkeä huomautus: Kaikki rajataajuusasetukset koskevat kaikkia ohjelmalähteitä riippumatta siitä, onko BASS MANAGER-kohtaan valittu Global- vai Independent-vaihtoehto (katso edellä).
10. Kun olet tehnyt kaikki tarvittavat kaiutinase­tukset, painele
¤
-näppäintä D, kunnes
osoitin on
BACK T O MASTER MENU -
rivillä. Paina sitten Set-asetusnäppäintä
F
palataksesi päävalikkoon.
11. Voit muuttaa kaiutinasetuksia koska tahansa käyttämättä apuna koko kuvaruudun täyttävää valikkoa. Paina tällöin etulevyn kaiutinvalitsin-
ta
6
tai kauko-ohjaimen kaiutinvalitsinta
, jotta kuvaruudun alalaitaan ja etulevyn
näyttöön
˜
ilmestyy FRONT SPEAKER
-teksti. Valitse säädettävä kaiutinkanava viiden sekunnin
kuluessa joko etulevyn
‹/›
-näppäimillä 7tai
tai kauko-ohjaimen
⁄/¤
-näppäimillä Dtai
aloita molempien etukaiuttimien säätötoimen­piteet painamalla tallennuspainiketta
@F.
Kun Set-painiketta
@Fon painettu ja jär-
jestelmä on valmis etukaiutinasetuksen vaihtoon, kuvaruutuvalikkoon ja näyttöön
˜
tulee teksti
FRONT LARGE tai FRONT SMALL
nykyisestä asetuksesta riippuen. Painele etulevyn
‹/›
-näppäimiä 7tai kauko-ohjaimen
⁄/¤
-näppäimiä Dja Set-painiketta @F
.
Jos haluat muuttaa jonkin toisen kaiuttimen asetuksia, valitse kyseinen kaiutin etulevyn
‹/›
-näppäimiä 7tai kauko-ohjaimen
⁄/¤
-näppäimiä Dja paina sitten asetus-
näppäintä
@F. Valitse seuraavaksi etulevyn
‹/›
-näppäimiä 7tai kauko-ohjaimen
⁄/¤
-näppäimiä Dsopiva asetus ja paina
lopuksi uudelleen asetusnäppäintä
@
F
vahvistaaksesi muutokset.
Valittu kaiutin ja sen asetukset osoitetaan myös
kaiutin/kanavailmaisimilla
$
. Jos pelkkä kaiutinpaikan kirjaimen sisältävä neliö on valaistuna, kaiuttimen asetuksena on SMALL. Jos sekä sisempi että ulommat neliöt on valaistu, kaiuttimen asetuksena on LARGE.
Huomaa: Asetusten tekeminen näiden kuvakkei­den avulla onnistuu vain siloin, kun kokonäyttöti­la ei ole käytössä.
Järjestelmän säätäminen
** SPEAKER SETUP **
MODE : X-OVER LEFT/RIGHT: 100 HZ CENTER : 100 HZ SURROUND : 100 HZ SURR BACK : ----­SUBWOOFER : SUB (LFE) BASS MGR : GLOBAL BACK TO MASTER MENU
20 JÄRJESTELMÄN SÄÄTÄMINEN
Järjestelmän säätäminen
Alla oleva esimerkkikuva ilmoittaa, että kaikki kaiuttimet on määritelty suuriksi (LARGE) ja subwoofer on käytössä.
Surround-tilojen asetukset
Kun kaiutinasetukset on tehty, sinun on seu­raavaksi tehtävä kyseisen ohjelmalähteen yhtey­dessä käytettävät surround-tilan asetukset. Koska käytettävä surround-tila riippuu henkilö­kohtaisista mieltymyksistäsi, voit valita vapaasti lähes minkä tahansa surround-tilan. Sivulla 25 löytyvä surround-tilojen taulukko opastaa sinua parhaan vaihtoehdon valinnassa.Voit esimerkiksi valita Dolby Pro Logic II- tai Logic 7 -tilan useim­mille analogisille ohjelmalähteille ja Dolby Digital
-tilan digitaalisiin tuloväyliin kytketyille ohjel­malähteille. CD-soittimien,kasettinauhureiden ja virittimen tuloliitännöille kannattaa valita stereotila, koska se on todennäköisesti paras kuuntelutila tila stereofonisten ohjelmalähteiden yhteydessä, joissa ei ole surround-koodattua materiaalia. 5 Channel Stereo- tai Logic 7 Music saattavat olla hyviä vaihtoehtoja stereofonisen materiaalin kuunteluun.
Surround-asetukset on helpoin tehdä kokonäytön valikoiden avulla. Siirrä
MASTER MENU
-valikon (kuva 1) kohdistin SURROUND
SELECT
-vaihtoehdon kohdalle
⁄/¤
-painikkeilla Dja avaa valikko (kuvat 5) painamalla tallennuspainiketta
F
.
Kuva 5
Tästä valikosta valitset surroud-pääryhmän (kuva
5). Jokaisessa ryhmässä on useita yksilöityjä tilavaihtoehtoja, joiden määrä riippuu käytössäsi olevasta kaiutinjärjestelmästä.
Kun
SPEAKER SETUP -valikon SURR
BACK
-riville on valittu NONE-vaihtoehto (kuva
4), AVR asettuu automaattisesti 5.1-kanavaiseen toimintamuotoon. Tällöin ainoastaan viidelle kaiuttimelle sopivat toimintatilat ovat valittavissa.
Kun
SPEAKER SETUP -valikon SURR
BACK
-riville on valittu SMALL- tai LARGE-
vaihtoehto (kuva 4),AVR asettuu automaattisesti
6.1/7.1-kanavaiseen toimintamuotoon.Tällöin valikossa näkyvät myös Dolby Digital EX- ja 7 STEREO- tai Logic7-vaihtoehdot, jotka edellyt­tävät järjestelmään seitsemän täyden kaistan kaiutinta. DTS ES (Discrete)- ja DTS+Neo:6 (DTS ES Matrix) -vaihtoehdot näkyvät vain silloin, kun digitaalinen ohjelmalähde syöttää niille sopivaa bittivirtaa.
Eräät AVR 230 -viritinvahvistimen toimintatilat eivät näy valikossa ellei valittuna oleva digitaali­nen ohjelmalähde syötä sopivaa bittivirtaa. Käyttäessäsi vain AVR 230:n vahvistinpiirejä, voit nauttia 6.1/7.1-äänentoistojärjestelmän kaikista eduista, vaikka järjestelmässä onkin vain yksi sur­round-takakaiutin. 6.1-toimintatila ei edellytä lisäasetuksia, vaikka 7.1-ilmaisin palaisi tällöin joissakin tilanteissa.
Huomaa: Jos ohjelmalähde syöttää Dolby Digital- tai DTS-informaatiota, AVR
-viritinvahvistin valitsee automaattisesti oikean toimintatilan riippumatta kyseiselle tuloliitännälle määritellystä oletusarvosta. Tällöin muut toimintatilat eivät ole mahdollisia lukuunotta­matta VMAx-vaihtoehtoa Dolby Digital
-äänitteiden toistamisessa ja Pro Logic II -tiloja kaksikanavaisille Dolby Digital 2.0 -äänitteille (lue sivu 30).
Oletusarvoinen toimintatila valitaan tuloliitän­nälle seuraavalla tavalla. Painele ensin
⁄/¤
-painikkeita Dkunnes ruudulla näkyvä osoitin on haluamasi toimintatilakategorian kohdalla. Paina seuraavaksi asetuspainiketta
F
saadaksesi ruudulle kategoriaan liittyvän alava­likon. Siirrä osoitin sopivan vaihtoehdon kohdalle
‹/›
-painikkeilla
E
. Siirrä lopuksi osoitin
BACK TO MASTER MENU-kohtaan ja paina
¤
-painiketta D, jolloin pääset takaisin BACK
TO MASTER MENU
-valikkoon tekemään muita
asetuksia.
DOLBY-valikon (Kuva 6) vaihtoehtoihin kuulu-
vat Dolby Digital-, Dolby Pro Logic II Music-, Dolby Pro Logic II Cinema-, Dolby Pro Logic II ja Dolby 3 Stereo -tilat. Dolby Digital EX -toimintati­la on mahdollinen vain silloin, kun käytössä on
6.1/7.1-kanavainen äänentoistojärjestelmä eli myös surround-takakaiuttimet on aktivoitu määrittelemällä ne joko rajoitetun (small) tai kokoäänialueen kaiuttimiksi (large), (lue sivu 28). Jos soivan levyn digitaalinen audiosignaali sisältää erityisen tunnisteen, EX-toimintatila valikoituu automaattisesti.Voit valita sen myös käsisäätöisesti tästä valikosta tai käyttämällä etulevyn tai kauko-ohjaimen toimintoja sivulla 30 esitetyllä tavalla. Lue kuvaukset eri toimin­tatiloista sivuilta 25 ja 26. Huomaa, että Dolby Digital -tilalle voi tehdä lisäasetuksia yökuunteluun liittyen, mutta ne eivät vaikuta tuloliitännän asetuksiin. Siksi nämä yökuun-
teluasetukset pitää tehdä vain kerran eikä niitä tarvitse toistaa jokaiselle tuloväylälle erikseen. Tarkemmat ohjeet seuraavat jäljempänä.
Kuva 6
DTS-valikossa kauko-ohjaimen
‹/›
-painikkeilla
E
valittavat vaihtoehdot
riippuvat DTS-ohjelmamateriaalista ja 5.1- tai
6.1/7.1-kaiutinasetuksista.
Jos käytösäsi on 5.1-kaiutinasetelma, AVR 230
-vahvistin valitsee automaattisesti 5.1-DTS-ver­sion, jos ohjelmalähde syöttää DTS-informaatio­ta. Jos valittuna on 6.1/7.1-asetelma, DTS-ES Discrete -tila aktivoituu automaattisesti ohjel­malähteen syöttäessä DTS ES Discrete -materi­aalia. Vastaavasti DTS ES Matrix -toimintatila valikoituu ohjelmalähteen syöttäsessä ES-Matrix­koodattua ohjelmaa. Kummassakin tapauksessa etulevyn näytössä
˜
ja kuvaruudussa näkyy valittuna olevan toimintatilan ilmaisin. Toistettaessa levyä, joka ei sisällä DTS ES -dataa, vaikka käytössä on 6.1/7.1-kaiutinasetelma, vahvistin valitsee automaattisesti DTS + Neo:6
-tilan luodakseen täyden kahdeksankanavaisen surround-äänikuvan. Lue kuvaukset DTS-tiloista sivuilta 25.
LOGIC 7 -valikossa kauko-ohjaimen
‹/›
-painikkeilla
E
valittavat vaihtoehdot riippuvat siitä, kumpi asetelmista 5.1 tai 6.1/7.1 on käytössä. Molemmissa tapauksessa Logic 7
-tila tuottaa Harman Kardonille tyypillisen loisteliaan monikanavaisen surround-äänentoiston matriisikoodatuista tai kaksikanavaisista stereoäänilähteistä kuten Dolby Surround -VHS-elokuvat,
-laserlevyohjelmat ja -televisiolähetykset.
5.1-kaiutinasetelman yhteydessä voit valita Logic 7 / 5.1 Music, -Cinema tai -Enhanced-tilan. Ne sopivat erityisesti kaksikanavaiselle musiikille, surround-koodatuille ohjelmille ja muille normaaleille kaksikanavaisille ohjelmille. Jos käytössäsi on 6.1/7.1-kaiutinasetelma, Logic 7 /
7.1 Music tai -Cinema -vaihtoehdot ovat mahdollisia, mutta ääni toistuu koko kahdek­sankanavaisen äänentoistojärjestelmän kautta. Huomaa, että Logic 7 -tilat eivät ole käytettävis­sä Dolby Digital- tai digitaalisille DTS-ohjelmille.
DSP (SURR) -valikossa kauko-ohjaimen
‹/›
-
painikkeilla
E
valitaan jokin DSP-sur­round-tiloista, jotka luovat kaksikanavaisille stereo-ohjelmille eri tyyppisiä äänimaisemia.
JÄRJESTELMÄN SÄÄTÄMINEN 21
Järjestelmän säätäminen
Vaihtoehdot ovat Hall 1, Hall 2, Theater, VMAx Near ja VMAx Far. Hall- ja Theater-vaihtoehdot on tarkoitettu monikanavaisille kaiutinasetelmille, kun taas VMAx-tilat on optimoitu tuottamaan täyteläisen surround-äänikentän silloin, kun käytettävissä on ainoastaan vasen ja oikea etukaiutin. Lue täydelliset kuvaukset DSP
-surround-tiloista sivuilta 25. Huomaa, että Hall- ja Theater-tilat eivät ole käytettävissä Dolby Digital- tai digitaalisille DTS-ohjelmille.
STEREO-valikossa kauko-ohjaimen
‹/›
-painikkeilla
E
voit kytkeä surround­prosessoinnin pois käytöstä, jolloin voit kuunnella perinteistä kaksikanavaista stereoesitystä. Toisaalta voit valita
5 CH Stereo
- tai
7
CH Stereo
-tilan riippuen siitä, onko käytössäsi 5.1- vai 6.1/7.1-kaiutinasetelma. Tällöin stereofoninen ohjelma syötetään etu-, sur­round- ja taka-surround-kaiuttimille (mikäli sell­aiset kuuluvat järjestelmään), ja monofoninen signaali ohjataan kaikille kanaville keksikaiutin mukaanlukien. Lue tarkempi kuvaus 5 CH Stereo­ja 7 CH Stereo-tiloista sivulta 28.
Kun olet tehnyt kaikki tarvittavat asetukset Dolby- DTS- Logic 7- DSP (Surround)- ja Stereo­valikoissa, siirrä osoitin
⁄/¤
-painikkeilla
D
BACK TO SURR SELECT -kohtaan ja paina
lopuksi asetuspainiketta
F
.
Muiden ohjelmalähteiden asetukset
Kun olet määritellyt yhdelle tuloliitännälle ohjel­malähteen tyypin, kaiutintyypit ja surround-tilan, palaa
MASTER-valikon INPUT SETUP
-riville ja tee vastaavat asetukset kaikille tuloliitännöille joita aiot käyttää. Useimmissa tapauksissa vain ohjelmalähteen tyyppi ja surround-tila eroavat eri tuloliitännöille, kun taas kaiutintyyppi on yleensä sama kaikissa tapauksissa. (
GLOBAL-asetus) Halutessasi voit
kuitenkin valita erilaiset kaiutinasetukset kullekin tuloliitännälle.
Surround Off (Stereo) -tilojen asetukset
AVR-viritinvahvistin tarjoaa kaksi vaihtoehtoista stereotilaa kaksikanavaisen ohjelmamateriaalin huippulaatuiseen toistoon: analoginen Stereo­Direct ja digitaalinen Stereo-Digital. Ensinmaini­tussa digitaaliset signaalinkäsittelypiirit ohitetaan kokonaan, joten signaalitie on täysin analoginen. Näin alkuperäinen signaali säilyy koskematto­mana pikkupiirteitään myöten. Jälkimmäisessä vaihtoehdossa edistyksellisen jakosuodinpiirin avulla signaali voidaan jakaa parhaalla mahdol­lisella tavalla pienille satelliittikaiuttimille ja sub­wooferille.
Stereo-Direct (Bypass) -toimintatila (digitaalipiirien ohitus)
Aktivoi Stereo-Direct-toimintatila painelemalla Stereotoimintatilan valitsinta
, kunnes
näyttöön
˜
ilmestyy teksti SURROUND
OFF
. Samalla vastaava surround-tilan
ilmaisin
(
syttyy.AVR ohjaa nyt analogisen ohjelmalähteen signaalin suoraan oikealle ja vasemmalle etukaiuttimelle ohittaen kaikki digitaaliset signaalinkäsittelypiirit.
Tässä toimintatilassa vasen ja oikea etukaiutin määrittyy automaattisesti koko äänialueen toistaviksi kaiuttimiksi (
LARGE). Kaiuttimia ei
voi määritellä tässä tilassa rajoitetun kaistan kaiuttimiksi (
SMALL).
Voit halutessasi muokata subwoofer-asetuksia. Jos poistat subwooferin käytöstä, koko äänialueen kattava signaali ohjautuu vain vasem­malle ja oikealle etukaiuttimelle.Jos subwoofer on käytössä, bassosignaalit syötetään myös sille. Tehdasasetuksen mukaan subwoofer on pois käytöstä tässä toimintatilassa, mutta voit muuttaa asetusta seuraavalla tavalla:
1. Paina kaiutinvalitsinta
6.
2. Avaa asetusvalikko painamalla Set­painiketta
F@.
3. Valitse haluamasi vaihtoehto painelemalla kauko-ohjaimen
/
¤
-näppäimiäDtai
etulevyn valitsimia
7
. Jos valitset SUB
NONE
-asetuksen, subwoofer on pois käytöstä.
SUB <L+R> -vaihtoehdolla sensijaan sub-
woofer on käytössä.
4. Kun olet tehnyt tarvittavat asetukset, paina
Set-painikettaF@
palataksesi normaaliin
toimintatilaan.
Stereo-Digital-toimintatila
Stereo-Direct (Bypass) -toimintatilassa koko äänialueen signaali syötetään vasemmalle ja oikealle etukaiuttimelle ohittaen kokonaan digi­taalisen signaalinkäsittelypiirin. Tällöin etukaiut­timien pitää ehdottomasti pystyä toistamaan koko äänialue. Jos etukaiuttimesi ovat rajoitetun äänialueen satelliittikaiuttimia, ÄLÄ valitse ohi­tustilaa. Valitse stereokuunteluun sensijaan
DSP
SURROUND OFF
-toimintatila.
Kun haluat hyödyntää bassonhallintajärjestelmää kaksikanavaisen stereo-ohjelman kuuntelussa, painele stereotoimintatilan valitsinta
,
kunnes näytössä
˜
lukee teksti SUR-
ROUND O FF
. Samalla syttyvät surround-
tilan ilmaisimet
(
DSP ja SURR.OFF. Kun
ainoastaan SURR.OFF-ilmaisin
(
palaa,
valittuna on Stereo-Direct-toimintatila.
Tämän toimintatilan ollessa käytössä voit hienosäätää järjestelmän ottamalla huomioon etukaiuttimien ja subwooferin ominaisuudet. Lue kaiutinasetuksien teko-ohjeet sivulta 17 alkaen.
Viiveajan asetukset
Etukaiuttimien ja surround-kaiuttimien erilainen etäisyys kuuntelupaikasta aiheuttaa sen, että etukaiuttimista ja surround-kaiuttimista tuleva ääni kuuluu kuuntelupaikassa eri aikaan. Voit korjata tätä eroa viiveajan asetuksilla.Viiveajan asetuksilla voit kompensoida kaiuttimien sijoitus­paikasta ja kuunteluhuoneen tai kotiteatterin akustisista ominaisuuksista aiheutuvia eroja.
Jotta voit synkronoida etu- keski- ja surround­kanavat keskenään, sinun pitää ensin mitata kaiuttimien etäisyys kuuntelu-/katselupisteestä.
Voit säätää järjestelmän kaikkien kaiuttimien viiveasetuksia vain silloin, kun valittuna on Dolby-3-Stereo-tilaa lukuunottamatta jokin Dolby-surround-tila (5.1- tai 6.1/7.1-asetelmat). Muissa toimintatiloissa viiveasetukset ovat kiinteät, joten niitä ei voi säätää.
Viiveasetukset koskevat kaikkia ohjelmalähteitä, joille on valittu edellä mainittu Dolby-tila, joten viiveasetuksia ei tarvitse tehdä jokaiselle ohjelmalähteelle erikseen.
Valitse aluksi ohjelmalähde, joka käyttää edellä kuvattua Dolby-toimintatilaa. Jatka asetusten tekemistä
MASTER MENU -valikossa (kuva 1).
Jos et ole siinä, kutsu valikko esiin painamalla
OSD-painiketta
L
. Painele ¤ -painiketta
D
kolme kertaa tai kunnes ruudulla näkyvä
-osoitin on DELAYADJUST -kohdassa.
Saat nyt valikon näytölle painamalla
asetuspainiketta
F
.
Kuva 7
Siirrä seuraavaksi ›-osoitin UNIT-riville ja valit- se etäisyyden yksiköksi jalka tai metri (feet tai meter). Siirrä sitten
-osoitin CENTER
-riville, jotta voit tehdä ensimmäisen etäisyysasetuksen. Syötä
‹/›
-näppäimillä
E
keskikaiuttimen etäisyys ensisijaisesta
kuuntelupisteestä. Kun
CENTER DELAY
-asetus on tehty, paina kerran ¤-painiketta
D
siirtyäksesi seuraavalle riville.
** DELAY ADJUST **
FRONT :10FT CENTER :10FT SURROUND :10FT SURR BACK :10FT UNIT :FEET
BACK TO MASTER MENU
22 JÄRJESTELMÄN SÄÄTÄMINEN
Järjestelmän säätäminen
Nyt ›-osoitin on SURROUND -rivin kohdalla, joten voit seuraavaksi tehdä viiveasetuksen sur­round-kaiuttimille. Syötä
‹/›
-näppäimillä
E
kuvaruudun ja surround-kaiuttimien välinen etäisyys. Jos kyseessä on 7.1-järjestelmä ja
SPEAKER SETUP -valikon SURRBACK-riville on valittu LARGE- tai SMALL-vaihtoehto, siirrä osoitin
¤
-näp-
päimellä
D
seuraavalle riville.Syötä
‹/›
-näp-
päimillä
E
etäisyys kuvaruudusta surround-takakaiuttimiin. Tämä asetus on tarpeellinen vain silloin, kun järjestelmässä on surround-takakaiuttimet ja valittuna on Dolby Digital -tila.
Kun viiveasetukset on tehty, paina kerran
¤
-painiketta n, jolloin osoitin siirtyy
BACK T O MASTER MENU -riville. Paina
lopuksi asetuspainiketta p palataksesi
MASTER-päävalikkoon.
Huomaa, että voit muuttaa viiveasetuksia koska tahansa Dolby Digital- tai Dolby Pro Logic II ­tilan ollessa aktiivisena painamalla ensin kauko­ohjaimen viivepainiketta
. Valitse seuraavaksi
kauko-ohjaimen
⁄/¤
-painikkeilla Dkeski-
tai surround-kanavat säädön kohteeksi ja näpäytä asetuspainiketta p. Painele seuraavaksi kauko-ohjaimen
⁄/¤
-painikkeita
D
kunnes etulevyn näytöllä˜on haluttu
viivelukema ja hyväksy asetus painamalla asetuspainiketta p kahdesti. Ruutu palautuu tämän jälkeen normaalitilaan.
Yökuuntelutilan asetukset
Yökuuntelu on yksi Dolby Digital -tilan erikois­ominaisuuksista, jolla voit rajoittaa elokuvan ääniraidan äänenvoimakkuutta huonontamatta sen dynaamista aluetta tai selkeyttä. Sen avulla voit nauttia digitaalisesta äänentoistosta ilman, että voimakkaat äänet häiritsevät naapureitasi. Yökuuntelua voi käyttää vain Dolby Digital -tilan yhteydessä.
Jos haluat säätää yökuuntelutilan valikkoasetuk­sia, paina OSD-painiketta
L
, jolloin ruudulle
ilmestyy
MASTER-päävalikko. Näpäytä kerran
¤
-painikettaDja paina sitten asetus-
painiketta
F
siirtyäksesi SURROUND
SETUP
-valikkoon. Näpäytä vielä kerran
¤
-painiketta Dja sen jälkeen asetus-
painiketta
F
siirtyäksesi DOLBY-valikkoon
(Katso kuva 6).
Kuva 6
Muuttaaksesi yökuuntelutilan asetuksia varmista ensin, että
-osoitin on DOLBY-valikon
NIGHT-rivillä. Valitse seuraavaksi
‹/›
-painikkeilla
E
jokin seuraavista
yökuuntelutiloista:
OFF: kun tämä vaihtoehto on korostettuna,
yökuuntelutoiminto ei ole käytössä.
MID: kun tämä vaihtoehto on korostettuna,
yökuuntelutoiminto rajoittaa lievästi äänentoistoa.
MAX: kun tämä vaihtoehto on korostettuna,
yökuuntelutoiminto rajoittaa enemmän äänentoistoa.
Suosittelemme, että kokeilet ensin MID-asetusta, ja vaihdat sen vasta tarvittaessa MAX-vaihtoehtoon.
Tehtyäsi valinnat paina
⁄/¤
-painikkeita
D
kunnes -osoitin on BACK T O SURR
SELECT
-rivin kohdalla ja paina lopuksi ase-
tuspainiketta
F
palataksesi SURROUND
SELECT
-valikkoon.
Huomaa, että voit muuttaa yökuuntelun asetuk­sia aina kun Dolby Digital -ohjelmalähdettä toistetaan painamalla yökuuntelupainiketta
B
.
Kuvaruutuun ja näyttöön
˜
tulee silloin teksti
D-RANGE. Valitse haluamasi asetus kolmen
sekunnin sisällä
⁄/¤
-painikkeillaDja
palaa sitten päävalikkoon Set-painikkeella
F
.
Kun kaikki surround-asetukset on tehty, paina
⁄/¤
-painikkeitaDniin että -osoitin siir-
tyy
RETURN TO MENU -riville ja palaa sit-
ten päävalikkoon painamalla Set-painiketta
F
.
Lähtötasojen säätäminen
Lähtötasojen säätö on erittäin tärkeää oikean surround-toiston varmistamiseksi erityisesti digitaalisissa viritinvahvistimissa kuten AVR, koska oikein asetetut lähtötasot varmistavat, että kuulet äänikanavat oikeaan aikaan ja oikealla äänenvoimakkuudella.
Huomaa: Monille kuuntelijoille surround­kanavien toiminta on usein epäselvää. Monet olettavat, että äänen pitäisi kuulua koko ajan kaikista kaiuttimista. Suurimman osan ajasta surround-kaiuttimista kuuluu vähän tai ei ollenkaan ääntä. Tämä johtuu siitä, että niitä käytetään vain silloin, kun elokuvan ohjaaja tai äänileikkaaja tarkoituksella ohjaa niihin ääntä luodakseen tilavaikutelman tai tehosteen tai kun hän haluaa jatkaa toiminnan tilan etuosasta takaosaan. Kun lähtötasot on säädetty oikein on normaalia, että surround-kaiuttimista kuuluu ääntä vain ajoittain. Surround-kaiuttimien äänenvoimakkuuden keinotekoinen suurentaminen voi tuhota illuusion ympäröivästä äänikentästä, joka simuloi elokuvateatterissa tai konserttisalissa kuulemaasi ääntä.
TÄRKEÄÄ: Jokaisen digitaalisen ja analogisen surround-tilan lähtötasot voidaan säätää erik­seen. Tällä voidaan kompensoida kaiuttimien välisiä tasoeroja, jotka saattavat vaihdella valitusta surround-tilasta riippuen tai nostaa tarvittaessa yhden tai useamman kaiuttimen lähtö-tasoa. Huomaa, että surround-tilan asetukset ovat voimassa kaikille niille ohjelmalähteille, joille on valittu kyseinen surround-tila.
Aloita säätö tarkastamalla, että olet kytkenyt kaikki kaiuttimet oikein. Pienennä äänen­voimakkuus aluksi minimiin. Varmista, että
balanssisäädin
Ò
on keskiasennossa eli
“kello 12”-asennossa.
EzSet-järjestelmän käyttö
Harman Kardonin ainutlaatuinen EzSet-kauko­ohjain mahdollistaa AVR:n äänikanavien tasojen säätämisen nopeasti ja tarkasti, ilman erillisen äänenpainemittarin käyttämistä. Käsisäätö on sekin tietysti mahdollinen. Kuuntelupaikalla tapahtuva automaattisäätö on kuitenkin helpoin ja lähes aina käyttökelpoisin tapa.Tee säätö näin:
1. Varmista, että kaikki kaiutinkanavat on asiallisesti asetettu “large” ja “small” -asetusten osalta ja kytke sitten kuvaruutuvalikko pois.
2. Säädä äänenvoimakkuus noin tasoon
-15,
mikä ilmaistaan näyttöruudussa
˜
.
3. Aktivoi ohjelmalähde, jolle olet valinnut sellaisen surround-tilan, jonka kanavavien lähtötasoja haluat muuttaa. Muista tehdä sama säätö muillakin surround-tiloihin asetetuilla tuloliitännöillä.
4. Pitele ohjainta edessäsi käsivarren päässä pitäen samalla huolen siitä, ettet peitä EzSet-
mikrofonia
Q
kauko-ohjaimen päässä. Suuntaa ohjain kohti AVR -viritinvahvistinta (älä pitele ohjainta pystyssä kuten tavallista mikrofo­nia).
5. Pidä SPL-ilmaisimen valintapainiketta
painettuna noin kolme sekuntia.Vapauta painike,kun Ohjelmointi/SPL-ilmaisin
2
lopettaa vilkkumisen ja alkaa palaa yhtäjaksois­esti. Näpäytä kauko-ohjaimen
numeropainiketta "5"
H
, jos käytössäsi on normaali 5.1-kaiutinjärjestelmä. Näpäytä viito­spainiketta myös silloin, kun käytössä on 7.1-jär­jestelmä, mutta valittuna oleva surround-tila ei hyödynnä taka-surround-kaiuttimia. Mikäli käytössä on 6.1/7.1-järjestelmä sekä sitä vastaa­va täydellinen kaiutinasetelma surround- ja taka-surround-kaiuttimineen, valitse koko kaiuti­nasetelmaa hyödyntävä surround-tila ja näpäytä kauko-ohjaimen numeropainiketta "7"
H
. Huomaa, että kulloinkin käytössä olevien kaiuttimien ilmaisimet näkyvät etulevyn näytön
Kaiutin/kanava-ilmaisintaulussa
$
.Kun
olet painanut asianmukaista numeropainiketta,
JÄRJESTELMÄN SÄÄTÄMINEN 23
Järjestelmän säätäminen
testikohina alkaa kuulua vasemmasta etukaiut­timesta.
6. Nyt EzSet-piiri aloittaa toimintansa säätäen jokaisen kanavan lähtötason niin, että prosessin loputtua kaikkien kanavien tasot ovat yhtenevät vertailutason kanssa. Toimenpide voi kestää joitakin minuutteja, riippuen tarvittavasta säätöjen määrästä.
7. Säädön aikana näet kulloinkin säädettävän kanavan symbolin sekä kuvaruutunäytössä (jos sellainen on käytössä) että näyttöruudussa
˜
, vaihdellen lähtötason lukeman (suhteessa vertailutasoon) kanssa. Säätämisen edistyessä muutama asia tapahtuu samanaikaisesti:
• Säädettävän kanavan symboli vilkkuu
kaiuttimien/kanavan ilmaisimessa
$
. Jos testiääni kuuluu muusta kaiuttimesta kuin näyttö ilmoittaa, kaiutinkytkennöissä on vikaa.Sammuta säätäminen painamalla testiäänipainiketta
8
KAHDESTI. Kytke vahvistimen virta pois ja
tarkasta, että kaiuttimet on kytketty oikeisiin
kaiutinliittimiin

. Aloita lopuksi
testaus uudelleen alusta alkaen.
• Kun säädät yksittäistä kanavaa, sen nimi ja asetuksen arvo ilmestyvät ruudulle (jos sellainen on kytketty järjestelmään) sekä etulevyn
näytölle
˜
. Säädön aikana Ohjelmointi/
SPL-ilmaisin
2
muuttaa väriä lähtö- ja vertailutason välisen eron perusteella. Punainen ilmaisin osoittaa tason olevan liian korkea ja oranssi vastaavasti tason olevan liian matala. Kun ilmaisin muuttuu vihreäksi, taso on oikea ja testiääni alkaa kuulua seuraavasta kanavasta.
• Kun säätö on tehty, punainen LED-ilmaisin kauko-ohjaimen AVR-valitsimen
5
alla vilkkuu. Tämä on normaalia ja ilmaisee, että EzSet on toiminnassa.
8. Kun testiääni on kiertänyt kaikissa kanavissa kerran, se aloittaa kierroksen uudelleen, jotta voit tarkistaa asetukset.
9. Kahden täyden kierroksen jälkeen tasojen säätö on valmis. Ohjelmointi/SPL-ilmaisin
2
palaa yhtäjaksoisesti vihreänä jokaisen kanavan kohdalla toisella kierroksella.Toisen kierroksen loppumisen merkiksi
Ohjelmointi/SPL-ilmaisin
2
vilkahtaa kahdesti vihreänä ja sammuu. Samalla testiääni lakkaa kuulumasta ja AVR -vahvistin asettuu normaaliin käyttötilaan.
Säädön jälkeen saatat havaita, että EzSet-jär­jestelmällä asetetut lähtötasot ovatkin paljon matalammalla tai korkeammalla kuin "0 dB:n" vertailutaso tai ne asettuvat +/–10 dB:n vaihte­luvälille johtuen kaiuttimien herkkyyseroista ja huoneen sisustuksesta. Tällöin sinun kannattaa uusia säätötoimenpiteet. Palaa kohtaan kaksi ja säädä kokonaisäänenvoimakkuutta ylös tai alaspäin. (Esimerkki: Jos lähtötasot ovat –7 dB liian korkeita, laske kokonaisvoimakkuutta saman
verran.) Voit uusia säädön niin monta kertaa, että lopputulos on halutunlainen. Suosittelemme,että vältät kokonaisäänenvoimakkuuden nostamista yli 0 dB:in, jotta vältyt kuulon tai laitteiston vaurioitumiselta.
HUOMAA: Subwoofer-lähtöä ei voi säätää tämän testiäänen avulla. Säädä subwoofer ulkoista signaalilähdettä käyttäen noudattamalla sivulla 31 olevia oheita.
Lähtötasojen säätö käsin
Kanavien lähtötasoja voidaan säätää myös käsin, joko tarkistamalla niiden taso äänenpainemit­tarin avulla tai käyttämällä säätöapuna EzSet -kauko-ohjainta.
Käsin tehtävä tasonsäätö käy näppärimmin
CHANNEL ADJUST -valikosta (kuva 8). Jos
olet jo päävalikossa, paina
¤-painiketta
D
kunnes osoitin on rivillä CHANNEL
ADJUST
. Jos et ole päävalikossa, paina OSD-
painiketta
L
saadaksesi MASTER
MENU
-päävalikon esiin (kuva 1). Paina sitten
¤-painiketta
D
neljä kertaa kertaa saadak-
sesi osoittimen
CHANNEL ADJUST
-riville. Paina Set-painikettaFsaadaksesi
CHANNEL ADJUST -valikon ruutuun.
Kuva 8
Kun valikko on ruudulla, siirrä ⁄-painikkeella
D
-osoitin TEST TONE -riville.
Painele
‹/›
-painikkeita
E
kunnes
ON-vaihtoehto on valittuna.
Kuulet testiäänen kiertävän kaiuttimesta toiseen myötäpäivään. Testiääni kuuluu jokaisesta kaiuttimesta kahden sekunnin ajan ennen kuin se siirtyy seuraavaan kaiuttimeen. Säädettävä kaiutin osoitetaan kuvaruutuvalikossa vilkkuvalla kohdistimella. Nosta nyt äänenvoimakkuutta niin, että kuulet testiäänen selkeästi.
TÄRKEÄÄ: Koska testiäänen voimakkuus on huomattavasti pienempi kuin muu toistettava materiaali, äänenvoimakkuutta on pienennettävä kanavien säädön jälkeen ennen kuin palaat päävalikkoon ja testiääni kytkeytyy pois päältä.
HUOMAA: Muista tarkistaa, että kaiuttimet on kytketty oikein.Testiäänen kiertäessä kaiutinjärjestelmässä varmista näytöltä
˜
, että ääni kuuluu juuri oikeasta kaiuttimesta. Jos ääni kuuluukin eri kaiuttimesta kuin mitä ilmaisin osoittaa, kytke AVR -vahvistimen virta pois
päävirtakytkimestä
1
. Tarkista tämän jälkeen, että kaiuttimien ja ulkoisten päätevah­vistimien kytkennät on tehty asianmukaisella tavalla.
Kun olet tarkistanut kaiuttimien kytkennät,anna testiäänen kuulua taas kaiuttimista ja kuuntele, kuuluuko ääni jostain kaiuttimesta kovempana kuin muista. Käytä vasenta etukaiutinta vertailukaiuttimena ja säädä kaikkien kanavien toisto samalle tasolle kauko-ohjaimen
‹/›
-painikkeilla
E
. Huomaa, kun painat näitä painikkeita jonkin kaiuttimen kohdalla, testiäänen kierto pysähtyy kyseiseen kaiuttimeen, jotta voit suorittaa säädön. Testiäänen kierto jatkuu viiden sekunnin kuluttua siitä, kun vapautat painikkeen.Voit myös siirtää kuvaruutuosoittimen säädettävän kaiuttimen kohdalle kauko-ohjaimen
⁄/¤
-painikkeilla
D
.
Jatka kaiuttimien lähtötasojen säätöä, kunnes kaikkien kaiuttimien äänenvoimakkuus on samalla tasolla. Huomaa, että lähtötasot pitää säätää kauko-ohjaimen
‹/›
-painikkeilla
E
, ei äänenvoimakkuuden säätimillä.
Jos käytät SPL-äänenpainemittaria sätääksesi lähtötasot erityisen tarkasti testiääntä hyödyn­täen, nosta kokonaisvoimakkuutta äänenvoi-
makkuussäätimellä
-15 dB:n kohdalle ja säädä kanavien lähtötasoa hitaasti siten, että mittari näyttää lopulta lukemaa 75 dB.Laske lopuksi kokonaisäänenvoimakkuus alhaiseksi.
Voit käyttää käsisäädön apuna EzSet-kauko­ohjaimen äänitasomittaria. Aktivoi anturi ja ilmaisin näpäyttämällä kaukosäätimen
SPL-ilmaisimen valintapainiketta
testiäänen kiertäessä kaiutinjärjestelmää ja säädä äänenvoimakkuuden säädin
-15 dB:n kohdalle. (Tarpeen vaatiessa hiukan korkeammalle tai matalammalla edellä olevien ohjeiden mukaisesti.) Ohjelma/SPL-ilmaisin
2
vaihtaa väriä tason mukaan. Säädä taso
kaukosäätimen painikkeilla
‹/›
-painikkeilla
E
kunnes LED-valot palavat vihreinä kaikilla kanavilla. Kun ilmaisin on punainen, taso on liian korkea; kun ilmaisin on oranssi, taso on liian matala. Kytke anturi ja ilmaisin pois painamalla SPL-ilmaisimen valitsinta
,
kun olet saanut säädöt valmiiksi.
Huomaa: Subwooferin lähtötasoa ei voi säätää testiäänen avulla, vaan bassotaso säädetään sopivaa ohjelmaa kuunnellen sivun 31 ohjeiden mukaisesti.
* CHANNEL ADJUST *
FL : 0dB SBR : 0dB CEN : 0dB SBL : 0dB FR : 0dB SL : 0dB SR : 0dB SUB : 0dB CHANNEL RESET : OFF TEST TONE : OFF BACK TO MASTER MENU
24 JÄRJESTELMÄN SÄÄTÄMINEN
Järjestelmän säätäminen
Kun kaikki kaiutinkanavat on tasoiltaan säädetty samoiksi, säädä äänenvoimakkuutta
alaspäin noin lukemaan -40dB,muutoin kuunte­lutason voimakkuus musiikilla saattaa yllättää. Poistu valikosta painelemalla
/
¤
-painikkeita
D
kunnes osoitin on rivillä BACKTO
MASTER MENU, ja palaa sitten pääva- likkoon painamalla Set-painiketta
F
.
Lähtötasot voidaan säätää koska tahansa säätö­painikkeiden ja osittaisnäytön avulla.Aloita säätö painamalla testiäänipainiketta
8
. Testiääni alkaa välittömästi kiertää kaiutinjär­jestelmässä kuten edellisessä menetelmässä. Säädettävä kaiutin osoitetaan osittaisnäytössä,
näytössä
˜
ja lisäksi säädettävän kaiuttimen
ilmaisin vilkkuu kaiutin/ kanavailmaisimessa
$
. Nosta nyt äänenvoimakkuutta niin,
että kuulet testiäänen selkeästi.
Kanavan lähtötason säätö tapahtuu painikkeilla
⁄/¤
D
, ja taso näkyy näytössä tai ruudussa. Kun painikkeet vapautetaan, testisignaali aloittaa taas kiertää kanavissa viiden sekunnin ajan jälkeen.
Kun kaikki kaiutinkanavat on tasoiltaan säädetty samoiksi, säädä äänenvoimakkuutta
alaspäin noin lukemaan -40dB,muutoin kuunte­lutason voimakkuus musiikilla saattaa yllättää. Sammuta testiääni testiäänipainikkeella
8
.
Säädetty lähtötaso koskee kaikkia ohjel­malähteitä mutta vain nykyistä surround-tilaa. Lähtötasot on säädettävä uudelleen muita surround-tiloja varten.Tällä voit kompensoida kaiuttimien välisiä lähtötasoeroja, jotka saattavat vaihdella surround-tiloittain. Voit myös nostaa tarvittaessa tietyn kaiuttimen lähtötasoa.
Huomaa: Lähtötasoja ei voi säätää VMAx- ja Surround Off -tiloissa, koska niissä ei käytetä surround-kanavia (joten kaiuttimien välillä ei voi olla tasoeroja). Voit kuitenkin säätää stereo-, VMAx- ja muiden surround-tilojen (ohjelmaläh­teestä riippumattomien) lähtötasoja hienosäädöllä, joka on kuvattu sivulla 31.
Kun olet tehnyt kaikki edellisillä sivuilla kuvatut säätötoimenpiteet, AVR on käyttövalmis. Järjestelmässä on toki muitakin säädettäviä asetuksia, mutta niihin sinun kannattaa ryhtyä vasta, kun olet käyttänyt laitteistoa hetken ja kuunnellut erilaisten ohjelmalähteiden ja materiaalien toistoa. Lisäasetukset on kuvattu käyttö-ohjeen sivulla 32-33. Ne ja kaikki käyttöönoton aikana tehdyt asetukset voidaan muuttaa koska tahansa. Kun lisäät tai muutat komponentteja tai kaiuttimia tai haluat muuttaa asetusta vastaamaan paremmin mieltymyksiäsi, muutat ne helposti tämän oppaan ohjeiden mukaan.
Huomaa, että kaikki asetukset tallennetaan AVR:n muistiin, jossa ne säilyvät, vaikka järjestelmä kytketään pois päältä (paitsi suorittimen nollauksessa, katso sivu 42).
Nyt olet suorittanut kaikki asennus ja säätötoimenpiteet ja voit nauttia parhaasta mahdollisesta äänentoistosta. Nauti!
KÄYTTÖ 25
Käyttö
Surround-tilakaavio
TILA
DOLBY DIGITAL
DOLBY DIGITAL EX
DTS 5.1
DTS-ES 6.1 Matrix DTS-ES 6.1 Discrete
DOLBY PRO LOGIC II
MOVIE MUSIC EMULATION
Logic 7 Cinema Logic 7 Music Logic 7 Enhance
DTS Neo:6 Cinema DTS Neo:6 Music
DOLBY 3 STEREO
OMINAISUUDET
Tätä tilaa käytetään vain, kun ohjelmaan on koodattu Dolby Digital -informaatiota. Siinä on viisi erillistä täyden kaistan äänikanavaa ja erityinen matalien taajuuksien kanava.
Dolby Digital EX on Dolby Digital -formaatin uusin versio, joka on käytettävissä viritinvahvistimen
6.1/7.1-kanavaisessa toimintamuodossa. Dolby Digital EX mahdollistaa täyden 6.1/7.1-kanavaisen äänikentän, kun elokuvan tai muun ohjelman ääni on koodattu vastaavalla tavalla. Syötettäessä
6.1/7.1-järjestelmän viritinvahvistimelle Dolby Digital -formaatin mukaista ohjelmaa, EX-toimintatila valikoituu automaattisesti. Erityisen laskentaalgoritmin ansiosta järjestelmä tuottaa
6.1/7.1-kanavaisen äänikentän, vaikka ohjelma ei olisikaan koodattu EX-muodossa.
DTS 5.1 toimii 5.1-kaiutinjärjestelmässä silloin, kun DVD-, CD- tai vastaava ohjelmalähde syöttää DTS-informaatiota. DTS 5.1 tuottaa viisi erillistä täyden kaistan äänikanavaa sekä erityisen matal­ien taajuuksien tehostekanavan.
Jos käytössä on 6.1/7.1-kaiutinjärjestelmä ja ohjelmalähde syöttää DTS-koodattua materiaalia, toimintatilaksi valikoituu automaattisesti toinen DTS-ES-vaihtoehdoista. Uusimmilla DTS-ES Discrete -koodatuilla levyillä on kuusi itsenäistä täyden kaistan äänikanavaa sekä matalien taa­juuksien kanavan. Muut DTS-informaatiota sisältävät ohjelmat toistuvat DTS-ES-MAtrix -tilassa, joka tuottaa 6.1-kanavaisen äänikentän alunperin 5.1-kanavaisesta ohjelmamateriaalista.
Dolby Pro Logic II on uusin versio Dolby Laboratory -yrityksen kehittämästä maineikkaasta surround­tekniikasta, joka dekoodaa täyden kaistan kanavat matriisikoodatusta ja perinteisestä analogisesta stereo-ohjelmasta vasemmalle ja oikealle etukanavalle, keskikanavalle sekä oikealle ja vasemmalle surround-kanavalle tai digitaalisesta tulosta, jossa on käytetty PCM- tai Dolby Digital 2.0 -tekniik­kaa. Dolby Pro Logic II Movie on tehty erityisesti matriisimenetelmällä äänitettyjen elokuvaääniraito­jen toistamiseen. Järjestelmä muodostaa itsenäiset signaalit kuuntelutilan takaosan vasemmalle ja oikealle puolelle sekä lisäksi keskelle. Pro Logic II Music -tila on tarkoitettu musiikin kuunteluun, joka on tallennettu joko matriisimenetelmällä tai tavallisessa stereomuodossa. Music-tila muodostaa itsenäiset signaalit kuuntelutilan takaosan vasemmalle ja oikealle puolelle. Pro Logic II Emulation ­tila luo kiehtovan viisikanavaisen surround-äänimaiseman perinteisestä stereomateriaalista.
Harman Kardon -AV-vahvistimien ainutlaatuinen Logic 7 -toimintatila hyödyntää surround- ja stereokoodatusta ohjelmamateriaalista kaiken mahdollisen surround-informaation. Kaiuttimien lukumäärä ja
SURROUND SELECT -valikon asetuksiset määrittelevät käytettävissä olevan
version. "5.1"-versio toimii silloin kun käytössä on 5.1-kanavajärjestelmä. "7.1"-versio tuottaa täyteläisen äänikentän käyttäen äänentoistoon myös taka-surround-kaiuttimia, jos valittuna on
6.1/7.1-tila. Logic 7 C (eli Cinema) -tilaa käytetään ohjelmalle joka sisältää Dolby Surround- tai vas­taavan matriisikoodauksen. Keskikanava toistuu entistä selkeämmin ja äänikentän häivytykset sekä panoroinnit ovat aiempaa tasaisempia ja aidomman kuuloisia. Logic 7 M (eli Music) on tarkoitettu analogisille tai PCM-koodatuille ohjelmille. Se tuottaa eteen leveämmän äänikentän ja taakse enem­män tilantuntua. Kummassakin vaihtoehdossa matalat taajuudet syötetään vain subwooferille, mikäli järjestelmässä sellainen on. Logic 7 E (eli Enhanced) on tarkoitettu ensisijaisesti musiikin kuunteluun, ja se toimii vain 5.1-järjestelmässä. Se tehostaa bassontoistoa syöttämällä matalia taa­juuksia (40 Hz – 120 Hz) subwooferin lisäksi etu- ja surround-kaiuttimille.Tällöin äänikuva ei ole yhtä tarkka kuin kahdessa muussa Logic 7 -tilassa, mutta toisaalta se on muhkeampi ja avarampi.
Nämä kaksi toimintatilaa ovat käytettävissä analogiselle ohjelmamateriaalille. Ne tuottavat kuusikanavaisen surround-äänen perinteisestä matriisikoodatusta ja tavallisesta stereo-ohjelmasta. Valitse Neo:6 Cinema -vaihtoehto, jos ohjelma on matriisikoodattu. Music-vaihtoehto on parhaim­millaan kaksikanavaisen stereo-ohjelman toistamisessa.
Dolby 3 Stereo käyttää surround-koodatun tai kaksikanavaisen stereolähetyksen sisältämää infor­maatiota keskikanavan signaalin luomiseen. Lisäksi ohjelman todellisuuden tunnetta lisätään sekoittamalla normaalisti takakanaviin ohjattu informaatio tarkasti vasemman ja oikean etukana­van informaatioon. Käytä tätä tilaa silloin, kun sinulla on keskikanavakaiutin, mutta ei surround­kaiuttimia.
VIIVEAIKA-ALUE
Keski: 0 – 9 m Oletus: 3,6 m Surround: 0 – 9 m Oletus: 3 m
Keski: 0 – 9 m Oletus: 3,6 m Surround-sivu: 0 – 9 m Oletus: 3 m Surround-taka: 0 – 9 m Oletus: 3 m
Viiveaika ei ole säädettävissä.
Viiveaika ei ole säädettävissä
Keski: 0 – 9 m Oletus: 3,6 m Surround: 0 – 9 m Oletus: 3 m
Viiveaika ei ole säädettävissä
Viiveaika ei ole säädettävissä
Ei surround-kanavia
26 KÄYTTÖ
Käyttö
Surround-tilakaavio
TILA
THEATER
HALL 1 ja HALL 2
VMAx Near VMAx Far
5-kanava-stereo 7-kanava-stereo
Surround Off (Stereo) Näissä toimintatiloissa surround-prosessointi ei ole lainkaan käytössä, ja kaksikanavainen Ei surround-kanavia Surround Off (Bypass) stereo-ohjelma toistetaan vasemman ja oikean etukanavan kautta. Surround Off (Bypass) ­DSP Surround Off toimintatilan voi valita vain analogiselle ohjelmalähteelle.Sen ollessa valittuna signaalitie on
täysin analoginen, sillä digitaaliset signaalinkäsittelypiirit ohitetaan kokonaan. Audiosignaali ohjataan tällöin suoraan viritinvahvistimen pääkaiutin- ja subwoofer-lähtöihin, joten myöskään digitaalinen bassontoistonohjauspiiri ei ole käytössä. DSP Surround Off -toimintatilan voi valita sekä analogiselle että digitaaliselle ohjelmalähteelle.Tässä tilassa signaali ohjataan digitaalisen jakosuodinpiirin kautta, jolloin audiosignaali pystytään jakamaan parhaalla mahdollisella tavalla pääkaiuttimien ja subwooferin kesken.
OMINAISUUDET
Theater surround -prosessointi käyttää matriisisurround-dekoodausta elokuvateatterin tai teatterin stereo- ja jopa monotoistossa.
Kaksi Hall-tilaa tarjoavat matriisisurround-dekoodauksen, joka simuloi kahta erilaista konsertti­tai oopperasalia.Toimii stereo- ja jopa monotoistossa.
Kun laitteistossasi on vain kaksi pääkaiutinta, Harmanin patentoima VMax -tila luo kolmiulotteisen äänikentän, jossa voit aistia ”virtuaalisen”keskikaiuttimen ja ”virtuaaliset” takakaiuttimet.Valitse VMAx N eli “Near Field”, jos kuuntelupaikkasi on alle 1,5 metrin etäisyydellä kaiuttimista.Valitse VMAx F eli “Far Field”jos kuuntelupaikkasi on yli 1,5 metrin etäisyydellä kaiuttimista. VMax toimii myös kuulokekuuntelussa (Kuulokeliitin 4). Far Field -toiminnon ansiosta äänikenttä tuntuu hämmästyttävän avaralta.
Nämä toimintatilat hyödyntävät monikanavaista kaiutinasetelmaa syöttämällä stereofonisen sig­naalin sekä kuuntelualueen eteen että taakse.Toinen näistä tiloista on aina valittavissa riippuen onko käytössä 5.1- vai 6.1/7.1-järjestelmä.Tämä vaihtoehto sopii erityisesti musiikin kuunteluun esimerkiksi juhlissa. Vasempaan etu- ja vasempaan surround-kaiuttimeen syötetään sama signaali, samoin oikeaan etu- ja oikeaan surround-kaiuttimeen.Keskikaiutin toistaa monofonisen äänen, joka on saatu summaamalla vasemman ja oikean kanavan samassa vaiheessa olevat signaalin osat.
VIIVEAIKA-ALUE
Viiveaika ei ole säädettävissä
Viiveaika ei ole säädettävissä
Ei surround-kanavia
Viivepiiri ei ole käytössä
KÄYTTÖ 27
Käyttö
Peruskäyttö
Kun olet suorittanut AVR -viritinvahvistimesi asennuksen ja säädöt, laitteen käyttö on helppoa. Seuraavat ohjeet auttavat sinua uuden viritinvahvistimesi käytössä.
Kytkeminen päälle ja pois
• Kun käytät AVR -vastaanotinta ensimmäistä kertaa, sinun on aluksi kytkettävä se päälle etulevyn päävirtakatkaisijalla
1
. Tämä
asettaa laitteen valmiustilaan, jonka osoituksena järjestelmän virran merkkivalo
3
palaa punaisena. Kun vastaanotin on valmiustilassa, voit aloittaa kuuntelun painamalla laitteen etulevyn järjestelmän virtakytkintä
2
tai
kauko-ohjaimen AVR-valitsinta
5
. Huomaa,
että järjestelmän virran merkkivalo
3
muut­tuu siniseksi. Laite kytkeytyy päälle ja palautuu viimeksi valittuun ohjelmalähteeseen.Voit myös kytkeä laitteen päälle valmiustilasta painamalla mitä tahansa kauko-ohjaimen tulovalitsinta
4567
tai etulevyssä olevaa ohjel-
malähteen valintapainiketta
%
.
Huomaa: Painettuasi jotakin tulovalitsinta
4
(paitsi VID4) kytkeäksesi laitteen päälle, paina AVR-valitsinta
5
halutessasi ohjailla viritin-
vahvistimen toimintoja.
Voit kytkeä laitteen pois päältä kuuntelun loputtua painamalla etulevyn järjestelmän vir-
takytkintä
2
tai kauko-ohjaimen
virtapainiketta
3
. Takalevyn kytkettyyn
pistorasiaan
liitetystä laitteesta kytkeytyy
virta pois päältä ja järjestelmän virran
merkkivalo
3
palaa punaisena.
Kun kytket laitteen pois päältä kauko-ohjaimella, vastaanotin asettuu valmiustilaan, kuten virran
merkkivalon
3
punainen väri osoittaa.
Kun olet poissa kotoa pidemmän aikaa, kannat­taa aina kytkeä laite kokonaan pois päältä etulevyn päävirtakatkaisijalla
1
.
Huomaa: Laitteen muistit tyhjenevät, jos virta katkaistaan päävirtakytkimestä
1
yli
kahdeksi viikoksi.
Uniajastimen käyttö
• Voit ohjelmoida AVR:n kytkeytymään automaattisesti pois päältä painamalla
uniajastinpainiketta
9
. Jokainen painikkeen painallus lisää ajastimen viiveaikaa seuraavassa järjestyksessä:
Ajastimen jäljellä oleva aika näkyy etulevyn
näytössä
˜
ja se pienenee, kunnes asetettu
aika on kulunut loppuun.
Kun ohjelmoitu aika on kulunut, viritinvahvistin sammuu automaattisesti valmiustilaan. Huomaa, että etulevyn valaistus himmenee puoleen uniajastustoimintoa käytettäessä. Halutessasi peruuttaa toiminnon pidä uniajastinpainike
9
pohjassa kunnes näytön kirkkaus palaa entiselleen, uniajastimen aikanäyttö sammuu ja sanat
SLEEP O FF syttyvät
näyttöruutuun
˜
.
Ohjelmalähteen valinta
• Valitse toistettava ohjelmalähde kauko-ohjaimen tulovalitsimilla
46
.
Huomaa: Painettuasi jotakin tulovalitsinta
4
kytkeäksesi laitteen päälle,paina AVR
-valitsinta
5
halutessasi ohjailla viritinvahvisti-
men toimintoja.
• Voit myös valita ohjelmalähteen selaamalla ohjelmalähdeluetteloa etulevyn ohjelmaläh­teen valitsimella
%
.
• Kun ohjelmalähdettä vaihdetaan,AVR kytkee automaattisesti valittuun digitaalituloon (jos valittu), surround-tilaan ja kaiutinyhdistelmään jotka on määritelty kyseiselle ohjelmalähteelle.
• Jos haluat kytkeä videopelin tai videokameran kotiteatteriisi väliaikaisesti, käytä etulevyssä olevia video 4 -tuloja
Ô
, optista digitaali-
tuloa
*
tai koaksiaalista digitaalituloa
3
Ó
.
• Kun ohjelmalähde on vaihdettu, uuden ohjel­malähteen tunnus näkyy hetken ajan kuvaruudun alareunassa. Ohjelmalähteen tunnus ilmestyy lisäksi etulevyn näyttöön
˜
, ja sitä vastaava
sininen ohjelmalähdeilmaisin
ˆ
syttyy.
• Valittaessa puhtaita audiotuloja (viritin, CD, nauhuri, 6-kanavainen tulo) viimeksi käytetty videotulo ohjautuu Video 1 ja Video 2
-lähtöihin

(paitsi Video 1/2 -tulo) ja
videomonitorilähtöihin
. Tämä mahgdollistaa samanaikaisen katselun ja kuuntelun eri ohjelmalähteistä.
• Kun valittuna on video-ohjelmalähde, kyseisen ohjelmalähteen audiosignaali ohjataan kaiut­timiin ja videosignaali ohjataan videomonito-
rilähtöihin
ja voit katsella sitä AVR
-viritinvahvistimeen kytketyllä televisiolla tai videomonitorilla. Jos RGB-videosignaali on kytketty DVD
tai video 2 -tuloihin,se
ohjataan RGB-videolähtöön
. Varmista, että televisiossa on valittuna oikea tuloliitäntä (RGB, video tai S-Video, katso sivu 14).
6- tai 8-kanavainen tuloliitäntä
• Voit kytkeä DVD-audio- tai SACD-soittimen tai muun vastaavan ohjelmalähteen
8-kanavaiseen tuloliitäntään
kahdella tavalla.Valitse sopivin tuloasetelma äänentoisto­järjestelmäsi vaatimusten ja ohjelmalähteen ominaisuuksien perusteella.
• Valitse
6 C H DIRECT, kun SBR- ja SBL-
tulot EIVÄT OLE käytössä ja ohjelmalähteellä on oma jakosuodinjärjestelmä bassoäänien hallintaa varten.Tässä vaihtoehdossa signaali ohjataan tuloliitännästä suoraan tasonsäätöpiiriin muutta­matta signaalia välillä analogisesta digitaaliseen muotoon. Tarpeettomien tuloliittimien kytkentä mykistetään, jotta niistä ei aiheudu häiriötä järjestelmän toimintaan.
• Valitse
8 C H DIRECT INPUT, kun ohjel-
malähde kytketään viritinvahvistimeen käyttäen kaikkia 8-kanavaisen tulon
liittimiä ja kun ohjelmalähteessä on oma jakosuodinjärjestelmä bassoäänien hallintaa varten.Tässä vaihtoehdossa signaali ohjataan tuloliitännästä suoraan tasonsäätöpiiriin muuttamatta signaalia välillä analogisesta digitaaliseen muotoon. Tarpeettomien tuloliittimien kytkentä mykistetään, jotta niistä ei aiheudu häiriötä järjetestelmän toimintaan.
Huomaa, että käyttäessäsi 6- tai 8-kanavaista tuloliitäntää, et voi hyödyntää tämän laitteen surround-toimintatiloja, sillä prosessoinnista vastaa tällöin ulkoinen dekooderi. Myöskään tallennukseen tarkoitetut lähdöt, viritinvahvisti­men jakosuodinjärjestelmä, sävynsäätimet ja tasapainosäädin eivät ole käytettävissä.
90
min80min70min60min50min
40
min
30
min20min10min
OFF
28 KÄYTTÖ
Käyttö
Kuulokkeiden käyttö
• Säädä äänenvoimakkuus sopivalle tasolle etulevyn tai kauko-ohjaimen äänenvoimakkuu­den säätimillä
ı.
• Voit hiljentää tilapäisesti kaikki kaiuttimet painamalla mykistyspainiketta
. Tämä kytkee pois päältä äänen kaiuttimista ja kuulokkeista, mutta ei vaikuta käynnissä olevaan äänitykseen tai kopiointiin. Mykistyksen aikana etulevyn
näyttöruudussa
˜
vilkkuu MUTE-sana.
Paina MUTE-painiketta
uudelleen
palataksesi normaalitilaan.
• Säädä kuuntelun aikana toiston basso
ja
diskantti
Ú
haluamallesi tasolle. Huomaa,että nämä säädöt eivät vaikuta 6-kanavaisen suora­tuloliitännän toistoon. Huomaa, että nämä sää­timet (sekä tasapainosäädin) eivät ole käytet­tävissä 6/8-kanavaiseen tuloliitäntään syötetylle ohjelmalle.
• Säätääksesi AVR:n toiston mahdollisimman suoraksi, voit kytkeä äänensävyn ja stereo­balanssin säätöpiirit pois painamalla
äänensävypiirin valitsinta
8
kerran tai kaksi
niin, että sanat
Tone Out syttyvät hetkeksi
näyttöruutuun
˜
. Ota äänensävyn säätö
uudelleen käyttöön painamalla äänensävytila-
painiketta
8
kerran tai kahdesti niin, että
Tone In näkyy hetken näytössä
˜
• Kun haluat kuunnella omassa rauhassa, liitä stereokuulokkeiden 6,3 mm stereopistoke etulevyn kuulokeliitäntään
4
. Kun kuulok-
keet on kytketty kuulokeliitäntään, teksti
HEADPHONE rullaa kerran näytössä
˜
ja kaiuttimet kytkeytyvät pois päältä. Kaiuttimiin ohjautuu taas signaali, kun kuulokkeet kytketään irti liitännästä.
Surround-tilan valitseminen
Eräs AVR -viritinvahvistimen tärkeimmistä omi­naisuuksista on sen kyky toistaa digitaalisten oh­jelmalähteiden, analogisten matriisisurround­koodattujen ohjelmien ja tavallisten stereo­ohjelmien täydellinen monikanavainen surround­äänikenttä.AVR -viritinvahvistimessa on yhteensä 23 erilaista kuuntelutilaa.
Voit valita surround-tilan omien mieltymyksiesi mukaisesti aivan kuten ohjelmankin. Elokuvat,CD­levyt ja televisio-ohjelmat, jotka on varustettu jol­lakin merkittävimpiin surround-järjestelmiin viit­taavista logoista, kuten Dolby Surround, on kuitenkin tarkoitettu toistettaviksi joko Dolby Pro Logic II Movie- (elokuvat), Dolby Pro Logic II Music­(musiikki), DTS Neo:6- tai Harman Kardonin Logic 7 Movie -tilassa. Nämä järjestelmät luovat sur­round-koodatusta ohjelmasta täydellisen 5.1- tai jopa 7.1-äänentoiston (Logic 7 ja Neo:6), jossa myös takakanavat toistuvat stereofonisesti vastaten täysin äänitystilannetta (esimerkiksi takavasemmalta tallennettu ääni kuuluu ainoastaan vasemmasta takakanavasta. Lue lisätietoja sivulta 25).
Jos laitteistossa ei ole takakaiuttimia, sinun kannattaa valita Dolby 3 Stereo -tila kaikkien surround-äänitteiden kuunteluun.
Huomaa, että vahvistin asettuu automaattisesti Dolby Digital Pro Logic II Movie -tilaan (Myös Dolby Digital -tila on käytettävissä), jos jonkin digitaaliväylän kautta välittyy Dolby Digital 2.0
-ohjelmaa (esimerkiksi DVD-levyn D.D.2.0-ääni­raidat), johon on koodattu Dolby Pro Logic -infor­maatiota. Pro Logic II Movie dekoodaa näistä äänitteistä täydellisen 5.1-kanavaisen surround­äänikentän (Lue lisätietoja Dolby Digital
-järjestelmästä sivulta 29).
Dolby Pro Logic II Music-, Dolby Pro Logic Emulation- tai Harman Kardonin ainutlaatuinen Logic 7 Music -tila luovat täyteläisiä äänimaisemia ja erotelevia panorointeja sekä ylilentoja kaikista analogisista stereoäänitteistä. Havaitset myös merkittävän parannuksen aikaisempaan Pro Logic (I) -äänentoistoon verrattuna.
Huomaa: Jos ohjelmaan on kerran koodattu sur­round-informaatiota, siinä on matriisi niin kauan kun ohjelma lähetetään stereofonisena. Surround-äänellä varustetut elokuvat voidaan dekoodata analogisilla surround-tiloilla, kuten Dolby Pro Logic II Cinema, Logic 7 Cinema tai DTS Neo:6 Cinema. Ohjelmalähteenä voi olla perinteinen televisiolähetys, kaapelitelevisio, maksullinen TV-pääte ja satelliittivastaanotin. Lisäksi yhä useammissa televisio-ohjelmissa, urheilulähetyksissä, radio-ohjelmissa ja musiikki­CD-äänitteissä on surround-ääni. Voit hakea luettelon näistä ohjelmista Dolby Laboratories:n Internet-sivuilta osoitteesta www.dolby.com.
Vaikka ohjelmaa ei olisikaan tarkoitettu toistet­tavaksi surround-muodossa, Dolby Pro Logic II Music-, DTS Neo:6 Music-, Logic 7 Music- tai Logic 7 Enhanced -toimintatilat saattavat luoda kiehtovia surround-äänimaisemia tavallisesta stereoäänitteestä.
Vaikka kuunneltavan materiaalin ei kerrottaisikaan sisältävän surround-tietoa, kannattaa kokeilla eri­laisia surround-tiloja. ProLogic, Dolby 3 Stereo tai Logic 7 parantavat usein toiston laatua, jos stereo­äänitteessä on mukana luonnollista akustiikkaa. Jos tilantuntua ei ole lainkaan, viritinvahvistimen Theater, Hall ja 5/7CH Stereo -tilat saattavat lisätä kuuntelunautintoa (Toimii erityisesti vanhoille, korostetun stereofonisille äänitteille). Monotallenteiden elävöittämiseen suosittelemme Theater ja Hall -tiloja. Jos käytät kuuntelussa vain kahta etukaiutinta, suosittelemme Harmanin patentoimaa VMAx-tilaa, joka tarjoaa virtuaalisen kolmiulotteisen toiston kahdella kaiuttimella.
Surround-tila valitaan etulevyn säätimillä tai kauko-ohjaimella. Jos käytät valintaan etulevyn näppäimiä, painele surround-ryhmän
valitsinta
5
, kunnes valittuna on tarpeesi mukaan Dolby-, DTS- tai Logic 7 -ryhmä. Valitse seuraavaksi varsinainen surround-tila
surround-näppäimellä
9
.
Jos käytät valintaan kauko-ohjainta, painele sen surround-ryhmän valitsinta, jossa haluamasi surround-tila on: Dolby
M
, DTS Surround
N
, DTS Neo:6, Logic 7O, Stereo
tai DSP SurroundA. Jos ryhmä on jo
aktivoituneena, ensimmäisellä painalluksella näyttöön ilmestyy valittuna oleva surround-tila. Jos käytät parhaillaan jotain muuta toimintatilaa, näyttöön ilmestyy ryhmän ensimmäisen mahdol­lisen toimintatilan nimi. Selaa vaihtoehtoja painelemalla näppäintä toistuvasti, kunnes
näytössä
˜
ja kuvaruudussa lukee haluamasi
toimintatilan nimi.
Jos haluat tehdä valinnan DSP-kategoriasta (Hall 1, Hall 2,Theater, VMAx Near tai VMAx Far), painele toistuvasti Surround-tilan valinta-
painiketta
A
, kunnes osoitin on oikean tilan
kohdalla.
Surround-tilan
(
vaihtuessa sininen LED-
ilmaisin syttyy valittuna olevan tilan kohdalle.
Huomaa, että Dolby Digital- tai DTS -tilan voi valita vain digitaalisen ohjelmalähteen yhteydessä. Digitaaliohjelmalähteiden yhteydessä AVR valitsee automaattisesti oikean tilan aikaisemmasta tilavalinnasta huolimatta. Lisätietoja digitaalisen ohjelmalähteen valitsemisesta löydät seuraavasta kappaleesta.
KÄYTTÖ 29
Käyttö
Kun DVD-Audio- tai SACD-soitin tai muu vastaa­va ohjelmalähde on kytketty 6/8-kanavaiseen tuloon, surround-prosessointia ei tapahdu, sillä monikanavatuloon syötetty analogisignaali johdetaan suoraan tasonsäätöpiirille.
Kun haluat kuunnella aitoa kaksikanavaista stereotoistoa vasemman ja oikean kaiuttimen kautta (sekä mahdollinen subwoofer), paina
Stereo-painiketta
5kunnes SURR
OFF
-teksti ilmestyy näytölle˜.
Digitaalisen audion toistaminen
Digitaalinen audio on suuri edistysaskel verrat­tuna vanhempiin analogisiin surround-proses­sointijärjestelmiin, kuten Dolby Pro Logic. Se tuottaa viisi tai kuusi täysin erillistä kanavaa: vasen ja oikea etukanava,keskikanava sekä vasen ja oikea surround-kanava.DTS-ES-jär­jestelmä (katso jäljempänä) toistaa jopa kaksi taka-surround-kanavaa (syöttäen niihin samaa signaalia). Jokainen on täyden äänialueen kana­va (20 Hz -20 kHz), sen dynaaminen alue on huomattavasti laajempi ja signaali-kohinasuh­teessa on tapahtunut huomattavaa parannusta. Näiden lisäksi digitaalijärjestelmissä on erityinen matalien taajuuksien kanava.Tämä tarkoittaa niin sanottua ".1"-kanavaa "5.1"-, "6.1"- tai "7.1"-järjestelmissä. Bassokanava on täysin erillinen, mutta koska sen taajuusalue on tarkoituksella rajoitettu, suunnittelijat ovat antaneet sille tämän nimityksen.
Dolby Digital
Dolby Digital (tunnetaan myös alkuperäisellä nimellään AC-3
®
) on DVD-levyjen vakiotekniikka. Sitä esiintyy myös erikoiskoodatuilla LD-levyillä ja digitaalisissa satelliittilähetyksissä. Dolby Digital on osa tulevaa teräväpiirtotelevisiota (HDTV).
Huomaa, että tarvitset erillisen, ulkoisen RF-de-modulaattorin, kun haluat toistaa AVR 230-viritinvahvistimella LD-levyjen Dolby Digital -ääniraitaa. Kytke LD-soittimen RF-lähtö demodulaattoriin ja kytke demodulaattorin digitaalilähtö AVR:n optisiin tai
koaksiaalituloihin
!
. DVD-levyjen ja DTS-koodattujen levyjen yhteydessä ei tarvita demodulaattoria.
DTS
DTS pystyy Dolby Digitalin tavoin toistamaan viisi täyden 5.1, 6.1 tai 7.1 alueen signaalia.Vaikka sekä DTS että Dolby Digital ovat digitaalisia järjestelmiä, niissä on käytetty eri koodaus­menetelmää. Siksi DTS ja Dolby Digital-jär­jestelmät vaativat omat dekoodauspiirinsä signaalin D/A-muuntoa varten.
DTS-koodattua ääntä löytyy tietyiltä DVD- ja LD­levyiltä sekä audio-DTS-CD-levyiltä, joita voit soittaa kaikilla LD, DVD tai CD-soittimilla.DTS­LD-levyt sopivat LD-soittimiin ja DTS-DVD-levyt DVD-soittimiin. Kytke soitin AVR:n optisiin tai
koaksiaalituloihin
!
.
Voidaksesi kuunnella DTS-koodattuja DVD-levyjä DVD-soittimen pitää pystyä välittämään levyjen DTS-signaali. Tämän merkkinä soittimissa on DTS-logo.Vanhimmat DVD-soittimet eivät vält­tämättä kelpaa DTS-äänikoodattujen DVD-levyjen toistoon. Tämä ei ole AVR:n ongelma. Jos epäilet oman soittimesi DTS-kelpoisuutta, tutki asia soit­timen käyttöohjeesta tai ota yhteys soittimen myyjään.
Huomioi, että jotkut DVD-soittimet on säädetty tehtaalla niin, että ne lähettävät ainoastaan Dolby Digital -signaalia. Varmista DTS-signaalin tulo AVR-vahvistimelle tarkistamalla DVD-soitti­men valikkoasetuksista, että se lähettää myös DTS-signaalia.
PCM
PCM (Pulse Code Modulation) on CD-levyillä ja joillakin muilla laserluentaisilla levyillä käytetty kompressoimaton digitaalinen äänijärjestelmä. AVR:n digitaalipiirit kykenevät korkealaatuiseen digitaali-analogi-dekoodaukseen, ja voit kytkeä viritinvahvistimeen CD- tai LD-soittimesi digi­taalilähdöt (vain PCM ja DTS-koodatut LD-levyt: Dolby Digital -koodatut LD-levyt vaativat RF­sovittimen, katso Dolby Digital -kohta edellä).
Digitaalisissa liitännöissä voi käyttää joko takalevyn optisia tai koaksiaalisia tuloliitäntöjä
!
tai etylevyn digitaalisia tuloja
.
Kun haluat kuunnella PCM-digitaaliohjel­malähdettä, valitse ensin ohjelmalähde (esimerkiksi CD-soitin), jotta laitteen videosig­naali ohjataan tv-lähtöön ja audiosignaali äänityslähtöihin. Paina sitten digitaalitulon
valitsinta
ÛGja valitse kauko-ohjaimen
⁄/¤
-painikkeillaDtai etulevyn
valintapainikkeilla
7
OPTICAL tai
COAX -tuloliitäntä niin, että se näkyy näytössä
˜
. Vahvista valinta Set-painikkeella@F
.
PCM-toiston aikana voit valita minkä tahansa surround-tilan paitsi Dolby Digital tai DTS.
Digitaaliohjelmalähteen valinta
Voit valita digitaalisen toimintatilan, kun olet kytkenyt digitaalisen ohjelmalähteen AVR-viritinvahvistimeen. Kytke DVD-soittimen, HDTV-virittimen, satelliittijärjestelmän tai CD-soittimen digitaalilähdöt AVR:n taka- tai etulevyn koaksiaaliin tai optisiin tuloihin
!
. Mahdollista analogista äänitystä varten digitaalisen ohjelmalähteen analogiset äänilähdöt pitää kytkeä AVR:n takalevyn vastaaviin tuloihin (esim. DVD-soittimen analoginen stereolähtö takalevyssä olevaan
DVD-audiotuloon
).
Valitaksesi digitaalisen ohjelmalähteen, esimerkiksi DVD-soittimen, valitse se tulovalit-
simella
4%syöttääksesi sen videosignaalin
(jos on) TV-monitoriin ja analogisen audiosig­naalin tallennuslähtöön. Jos valittuun tuloliitän­tään (esim. "DVD") määritelty digitaalitulo ei tule käyttöön automaattisesti (järjestelmän asen­nuksessa tehtyjen aikaisempien asetusten vuoksi, katso sivu 18), valitse käyttämäsi digitaalitulo painamalla ensin digitaalitulon valitsinta
GÛja sitten
⁄/¤
-painikkeita
D
kaukosäätimessä tai valitsinpainikkeita
7
etulevyssä. Valinnan mukaan optisen tai koaksiaalisen digitaalitulon ilmaisin syttyy
näyttöön
˜
tai kuvaruutunäyttöön.
AVR tunnistaa automaattisesti, onko tuleva sig­naali Dolby Digital, DTS tai tavanomainen PCM­signaali, jota käytetään CD-soittimissa. Huomaa, että digitaalinen tuloliitäntää pysyy linkittyneenä valittuun ohjelmalähteeseen (esimerkiksi DVD) niin kauan kuin se on määritel­ty uudelleen. Toisin sanoen sinun ei tarvitse joka kerta erikseen asettaa digitaalituloa valitulle ohjelmalähteelle (joka voi olla Dolby Digital, DTS, PCM).
30 KÄYTTÖ
Käyttö
Digitaalisen bittivirran ilmaisimet
AVR tunnistaa automaattisesti siihen syötetyn digitaalisen signaalin bittivirran ja valitsee tämän perusteella oikean surround-tilan. Esimerkiksi DTS-bittivirta ohjaa DTS-kytkentää, ja Dolby Digital -signaali puolestaan Dolby Digital
-dekooderin toimintaa. Kun laite tunnistaa PCM­signaalin, joka on CD:n käyttämä signaalityyppi, se antaa käyttäjän valita surround-tilan vapaasti. Koska käytössä olevien surround-tilojen valikoima määräytyy digitaalisen signaalin tyypistä, AVR on varustettu monipuolisilla ilmaisimilla, jotka auttavat sinua pysymään perillä tallenteiden sisällöstä ja viritinvahvistimen toiminnasta.
Digitaalisen ohjelmalähteen soidessa AVR ilmoittaa näytössä
˜
bittivirran tyypin hetken kuluttua ohjelmalähteen tai surround-tilan vaihtamisesta.Tieto viivähtää näytössä viiden sekunnin ajan, jonka jälkeen näyttö asettuu takaisin normaaliin surround-tilanäyttöön.
Surround-toimintatilatunnisteet
Kun valittuna on Dolby Digital- tai DTS-ohjel­malähde, näyttöön ilmestyvä kolminumeroinen tunniste kertoo ohjelman sisältämien kanavien lukumäärän. Näyttöön voi ilmestyä esimerkiksi seuraavanlainen tunniste: 3/2/.1.
Ensimmäinen numero osoittaa erillisten etukanavien lukumäärän.
• Jos numero on 3, ohjelma sisältää erilliset
signaalit vasemmalle ja oikealle etukanavalle sekä keskikanavalle. Tämä koskee Dolby Digital
5.1- ja DTS 5.1-ohjelmia.
• Jos numero on 2, ohjelma sisältää erilliset
signaalit vasemmalle ja oikealle etukanavalle, mutta ei keskikanavalle. Tämä koskee Dolby Digital -ohjelmaa, joka sisältää stereo­materiaalia.
• Jos numero on 1, Dolby Digital -bittivirta
sisältää vain yhden kanavan.
Keskimmäinen numero osoittaa erillisten surround-kanavien lukumäärän.
• Jos numero on 2, ohjelma sisältää erilliset
signaalit vasemmalle ja oikealle surround­kanavalle.Tämä koskee Dolby Digital 5.1- ja DTS 5.1-ohjelmia.
• Jos numero on 1, ohjelma sisältää vain yhden
surround-koodatun surround-kanavan. Tämä koskee matriisikoodattua Dolby Digital
-bittivirtaa.
• Jos numero on 0, ohjelma ei sisällä surround-
kanavainformaatiota lainkaan.Tämä koskee kaksikanavaisia stereo-ohjelmia.
Viimeisestä numerosta selviää, sisältääkö ohjelma erillisen signaalin Low Frequency Effects (LFE) ­kanavalle.Vain matalia bassoääniä sisältävään LFE-kanavaan viittaa 5.1-lyhenteen jälkimmäinen osa ”.1”.
• Jos numero on .1, ohjelma sisältää LFE-kana­van.Tämä koskee Dolby Digital 5.1- ja DTS 5.1­ohjelmia, joihin on koodattu kyseinen kanava.
• Jos numero on 0, ohjelma ei sisällä LFE­kanavaa. Jos äänentoistojärjestelmässä on oikein asennettu subwoofer, se toistaa bas­soäänet, vaikka ohjelma ei sisältäisikään varsinaista LFE-signaalia.
Kun toistettavana on Dolby Digital 3/2/.1- tai DTS 3/2/.1 -tyyppinen signaali, AVR valitsee automaattisesti oikean surround-tilan, eikä muita prosessointitiloja voi tällöin aktivoida. Jos sensi­jaan toistettavana on Dolby Digital 3/1/0- tai Dolby Digital 2/0/0 -tyyppinen signaali, voit aktivoida minkä tahansa surround-tiloista.
Sinun kannattaa aina tarkistaa näyttöön ilmestyvä tunnus varmistaaksesi, että se vastaa DVD-levyn pakkauksessa olevia tietoja. Näyttöön saattaa ilmestyä esimerkiksi tunnus ”2/0/0”, vaikka levyyn olisi koodattu 5.1-kanavainen sig­naali, jonka tunnus on ”3/2/.1”.Tarkista tällöin DVD-soittimen lähtöasetukset ja kyseisen DVD­levyn audiovalikon asetukset.Varmista siis aina, että soitin syöttää AVR-viritinvahvistimelle oikeantyyppistä signaalia.
PCM-toiston ilmaisimet
PCM on lyhenne sanoista Pulse Code Modulation. Se tarkoittaa tiettyä digitaalista signaalityyppiä, joka on käytössä tavallisessa CD-järjestelmässä ja esimerkiksi joissakin MiniDisc-laitteissa. PCM-signaali poikkeaa oleellisesti Dolby Digital- ja DTS-ohjelmalähteiden digitaalisesta bittivirrasta. Kun viritinvahvistin tunnistaa PCM-signaalin, etulevyn näyttöön
˜
ilmestyy hetkeksi PCM-tunnus ja signaalin näytetaajuus.
Useimmiten näytetaajuus on
48 KHZ, mutta
osa laadukkaista audiolevyistä on tehty käyttäen
96 KHZ näytetaajuutta.
Näyttöön ilmestyy
PCM 4 8 KHZ-tunnus myös
silloin, kun toimintatila tai tuloliitäntä valitaan analogisen ohjelmalähteen mukaiseksi. Tällöin järjestelmä ilmoittaa sisäisen näytetaajuuden, jota se käyttää muuntaessaan videonauhurin, kasettidekin, levysoittimen tai vastaavan ohjelmalähteen analogisen signaalin digitaaliseen muotoon.
Kaiutin/kanava-ilmaisimet Bittivirran ilmaisimen lisäksi AVR sisältää
joukon ainutlaatuisia ilmaisimia, jotka kertovat kuinka monikanavainen signaali on käytössä ja onko digitaalinen signaali kunnossa. (Kuva 9.)
Kuva 9
Kaiutinkanavat ilmaistaan kirjaimilla L, C, R, LFE, SL, SR, SBL ja SBR,jotka löytyvät kaiutinjär-
jestelmän ilmaisimista
$
näytöstä˜.Kun
vastaanotettava signaali on tavallinen analoginen stereosignaali tai matriisikoodattu surround-sig­naali, vain L- ja R-kirjaimet syttyvät.Tämä johtuu siitä, että analogisissa signaaleissa on vain vasen ja oikea kanava.Tämä koskee myös surround­koodattua signaalia, jossa surround-informaatio on liitetty vasemman ja oikean kanavan infor­maatioon.
Digitaalisessa signaalissa voi kuitenkin olla yksi, kaksi , viisi, kuusi tai seitsemän kanavaa, ohjel­malähteestä ja koodausmenetelmästä riippuen. Digitaalisignaalia toistettaessa ilmaisimien kirjaimet syttyvät sen mukaan, mitä kanavia vastaanotettava signaali sisältää. Huomaa,että vaikka Dolby Digital -järjestelmää nimitetään usein 5.1-järjestelmäksi, kaikissa Dolby Digital DVD-levyissä tai muussa materiaalissa ei välttämättä ole 5+1 kanavaa. Dolby Digital
-ääniraidalla varustettu DVD-levy saattaa joskus sytyttää vain L- ja R-ilmaisimet.
Huomaa: Monille DVD-levyille on äänitetty sekä
5.1- että 2.0-ääniraita. 2.0-raitaa käytetään usein muiden kielien tallentamiseen. Tarkasta aina DVD-levyllä oleva materiaali ennen sen tois­tamista. Useimmissa levyissä nämä tiedot kerro­taan levyn takakannessa olevalla kuvakkeella tai luettelolla. Jos levylle on äänitetty useampi ääni­raita, sinun on ehkä muutettava DVD-soittimesi asetuksia (yleensä Audio Select -painike tai levyn kuvaruutuvalikko), jotta voit kuunnella täydellistä
5.1-ääniraitaa AVR -viritinvahvistimella tai valita oikean ääniraidan ja kielen. Signaalin tyyppi saat­taa joskus muuttua DVD-levyn toiston aikana. Joskus erikoismateriaali on tallennettu 2.0-äänel­lä ja itse elokuva 5.1-äänellä. Niin kauan kuin DVD-soittimesi on asetettu käsittelemään 6 kanavaa,AVR tunnistaa automaattisesti signaalin ja kanavien muutokset ja osoittaa ne ilmaisimilla.
KÄYTTÖ 31
Käyttö
Tärkeä huomautus: Kun ohjelmalähteessä on
digitaalinen surround-koodaus (Dolby Digital, DTS), takakanavia ilmaisevat kirjaimet SBL/SBR syttyvät vain silloin, kun tallenteessa on käytetty DTS ES DISCRETE 6.1 -tekniikkaa. Tämä toimintatila ilmaistaan etulevyn näytössä ja kuvaruutunäytössä heti. Muissa äänitteissä takakaiuttimien ikonit voivat palaa (kunhan takakaiuttimet on otettu käyttöön laitteen perusasetuksissa) ilmaisemaan sitä, että signaali ohjautuu näihin kaiuttimiin (matriisikoodatut NEO:6, LOGIC 7 tai 7 CH Stereo), mutta ikonien sisällä olevat kirjaimet eivät pala, koska tallen­teessa ei ole näiden kanavien erillissignaalia.
Kaiutin/kanava-ilmaisimen
$
kirjaimet välähtävät, kun signaali katkeaa.Tämä voi tapahtua, jos digitaalinen ohjelmalähde valitaan ennen toiston alkamista tai kun digitaalinen ohjelmalähde, kuten DVD-soitin,asetetaan taukotilaan.Vilkkuvat ilmaisimet osoittavat, että toisto on keskeytynyt digitaalisignaalin katkeamisen vuoksi eikä AVR:n vian vuoksi. Tämä on normaalia ja digitaalitoisto jatkuu heti, kun levyn toistoa jatketaan.
Yökuuntelutila
Yksi Dolby Digital -järjestelmän erityisominai­suuksista on yökuuntelutila, joka mahdollistaa Dolby Digital -ohjelmalähteiden toiston säilyttäen vuoropuhelun ymmärrettävyyden pienilläkin ääni­tasoilla. Toiminnossa rajoitetaan tehohuippuja ja nostetaan matalia tasoja
1/4 - 1/3. Tämä estää
äkilliset häiritsevän suuret äänenvoimakkuuden vaihtelut heikentämättä digitaaliohjelmalähteen toiston laatua. Yötila on käytössä vain Dolby Digital -tilassa.
Yökuuntelutila kytketään Dolby Digital -kooda­tuissa DVD-ohjelmissa painamalla kauko­ohjaimen yökuuntelun valitsinta
B
.
Seuraavaksi valitaan
⁄/¤
-painikkeilla
D
joko keskialueen tai koko kaistan yökuuntelutila.
Yökuuntelutilan poiskytkemiseksi painele
⁄/¤
-painikkeitaDkunnes näet etulevyn
näytössä
˜
tekstin D-RANGE OFF.
Yökuuntelutila voidaan valita aina kun Dolby Digital -tila on otettu käyttöön. Kompression kaksi tasoa valitaan
Surround Select
-valikosta. Katso lisätiedot sivulta 24.
TÄRKEÄÄ TIETOA DIGITAALITOISTOSTA
• Kun digitaalinen ohjelmalähde on tauko-, kelaus- tai kappalehakutilassa, audiosignaali katkeaa hetkeksi,jolloin kirjaimet Kaiutin/
kanava-ilmaisimen
$
välähtävät. Tämä on normaalia eikä tarkoita, että AVR -viritin-vahvis­timessa tai ohjelmalähteessä olisi vikaa. AVR palaa digitaalitoistoon heti, kun signaali on taas saatavilla eli kun laite palaa normaalitoistotilaan.
• Vaikka AVR pystyykin dekoodaamaan lähes kaikki DVD-elokuvat, CD-levyt ja HDTV-lähetykset on mahdollista, että jotkut tulevaisuuden digi­taaliset ohjelmalähteet eivät ole yhteen-sopivia AVR:n kanssa.
• Huomaa, etteivät kaikki digitaalisesti koodatut ohjelmat tai kaikki DVD-levyn audioraidat välttämättä ole 5.1- tai 6.1-kanavaisia. Katso DVD-videon tai laserlevyn mukana tulleesta ohjelmaoppaasta, minkä tyyppinen ääni levyllä on. AVR tunnistaa automaattisesti digitaalisen surround-koodauksen tyypin. Kaiutin- ja
kanavailmaisin
$
osoittaa surround-asetel-
man ja viritinvahvistin säätyy sen mukaisesti.
• Toistettaessa Dolby Digital tai DTS-tallennetta et tavallisesti voi valita analogisia surround-tiloja, kuten Dolby Pro Logic II, Dolby 3 Stereo,Hall, Theater, 5CH/7CH Stereo tai Logic 7, paitsi erityisillä Dolby Digital 2.0 -tallenteilla, jotka voidaan toistaa myös Pro Logic II -tilassa.
• Digitaalisen ohjelmalähteen syöttämää ohjel­maa voi tallentaa analogisessa muodossa nauhuri-
, Video1- ja Video2-lähdön sekä
audiolähtöjen
"
kautta, vaikka ohjelmalähde olisi kytketty ainoastaan johonkin AVR -viri­tinvahvistimen digitaalisista tuloista.Tallennus edellyttää kuitenkin, että valittuna on ”Surround Off” -asetus eli surround-tilat eivät ole käytössä (mahdollista vain PCM-ohjelmalähteelle). Kun kytket ohjelmalähteen analogiset audiolähdöt AVR -viritinvahvistimen vastaaviin audiotuloihin (esimerkiksi DVD-soittimen audiotulot), voit tal­lentaa jopa Dolby Digital -ohjelmalähteen analo­gista kaksikanavaista signaalia miksattuna stere­ofoniseen tai Dolby Surround -muotoon (DTS­ohjelman tallennus ei onnistu). Lisäksi digitaaliset signaalit kulkevat laitteen läpi digitaalisiin
äänilähtöihin
.
Äänittäminen
Normaalisti parhaillaan toistettava audio- tai videolähde ohjautuu suoraan AVR:n lähtö-liitän­töihin, joten voit tallentaa saman ohjelman kytkemällä nauhurilähtöihin
tai Video 1
ja 2-lähtöön
"
liitetyn laitteen
tallennukselle.
Kun digitaalinen tallennin on kytketty mihin tahansa digitaaliseen audiolähtöön
, voit tallentaa digitaalisesti käyttäen CD-R-, MiniDisc­tai muuta digitaalista tallenninta. Huomaa, että digitaalisignaali ohjautuu sekä koaksiaaliin että optisiin lähtöihin samanaikaisesti, riippumatta valitusta digitaalisesta tulosta.
Huomaa:
• Digitaalilähtöihin ohjataan signaali vain digitaalisia ohjelmalähteitä toistettaessa. Ne eivät muunna analogista signaalia digitaaliseksi tai muuta digitaalista signaalia toisentyyppiseksi (esimerkiksi Dolby Digital -signaalia PCM-muo-
toon tai päinvastoin). Koaksiaalisen liitännän signaali muunnetaan kuitenkin optiseen sopivaksi ja päinvastoin. Digitaalinen tallennus edellyttää, että tallennusväline on yhteensopiva lähtösig­naalin tyypin kanssa. Esimerkiksi CD-soittimen digitaalinen PCM-signaali voidaan tallentaa CD­R- tai MD-levylle, mutta Dolby Digital- tai DTS­signaalit edellyttävät toisenlaisen tallennusmedian.
• PCM-formaatin mukaista digitaalista ohjelmaa voi tallentaa myös analogisesti (Dolby Digital- ja DTS-ohjelman tallennus sen sijaan ei onnistu), mutta tällöin pitää olla valittuna ”Surround Off”
-tila, jotta surround-prosessointi ei ole käytössä (surround-ohjelmasta ohjautuisi tallennukseen tarkoitettuihin lähtöihin vain vasemman ja oikean etukanavan signaalit).
Lähtötasojen asetus käyttäen ohjelmalähdettä
AVR 230-viritinvahvistimen normaali lähtötasojen säätö tehdään testiäänen avulla sivulla 22 kuva­tulla tavalla. Joskus voi olla tarpeen säätää lähtö­tasoja muun ohjelmamateriaalin avulla, kuten testilevyn tai hyvin tuntemasi ohjelmamateriaalin avulla. Lisäksi subwooferin sekä Stereo- ja VMAx­surround-tilojen lähtötasot voi säätää vain tällä toimenpiteellä. Huomaa, että millä tahansa ohjelmalähteen signaalilla tehdyt asetukset vaikuttavat kaikkiin muihinkin tuloihin, samalla tavalla kuin tehtäessä lähtötasojen asetus testisignaalilla.
Kun haluat säätää lähtötasot ohjelmamateriaalin avulla, valitse ensin surround-tila, jonka hienosäädön haluat tehdä (katso huomautus sivun alaosassa). Käynnistä sitten ohjelmamateri­aalin toisto ja säädä vasemman ja oikean etukaiuttimen vertailuäänenvoimakkuus äänenvoimakkuuden säätimillä
.
Kun olet säätänyt vertailuäänenvoimakkuuden, paina kanavavalitsinta
CÙ, kunnes teksti
FRONT L LEVEL näkyy etulevyn näytössä
˜
. Jos haluat muuttaa lähtötasoa, paina ensin
tallennuspainiketta
F@ja nosta tai laske
lähtötasoa etulevyn valintapainikkeilla
7
tai
kauko-ohjaimen
⁄/¤
-painikkeillaD.
ÄLÄ käytä äänenvoimakkuuden säätimiä tähän säätöön, koska se muuttaa vertailulähtötasoa.
Kun olet tehnyt muutokset tallenna asetukset
Set-painikkeella
F@ja vaihda säädettävää
kanavaa etulevyn valintapainikkeilla
7
tai
kauko-ohjaimen
⁄/¤
-painikkeilla D.Kun
haluat säätää subwooferin lähtötasoa, paina etulevyn valintapainikkeita
7
tai kauko-
ohjaimen
⁄/¤
-painikkeita D, kunnes teksti
WOOFER LEVEL näkyy näytössä
˜
tai kuvaruutuvalikossa (vain, jos subwoofer on kytketty päälle).
32 KÄYTTÖ / ERIKOISTOIMINNOT
Käyttö
Paina tallennuspainiketta F@
, kun halua-
masi kanavan nimi näkyy näytössä
˜
tai
kuvaruutuvalikossa ja säädä lähtötaso kuten yllä.
Toista menettely kunnes kaikki säätöä vaativat kanavat on käyty läpi. Kun säätöjä ei tehdä viiden sekunnin aikana, AVR palaa normaalitilaan.
Jos käytät CD-levylle äänitettyä tai erillisen generaattorin antamaa testisignaalia kaiutintaso­jen säätämiseen, voit hyödyntää kauko-ohjaimen EzSet-toimintoa oikeiden äänenpainetasojen asettamisessa. Aloita käynnistämällä testisignaali
ja paina lyhyesti SPL-ilmaisimen valitsinta
anturin kytkemiseksi.
Kun testisignaali on päällä, Ohjelmointi/SPL-
ilmaisin
2
vaihtaa väriään tason mukaan. Kun se on punainen, taso on liian korkea; kun se on oranssi, taso on liian matala.Asettaaksesi vertailutason avaa voimakkuussäädintä
kunnes tasoilmaisimen valodiodi palaa vihreänä kun testisignaali syötetään vasempaan etukaiut­timeen. Aseta sitten muiden kaiuttimien taso vuorotellen sellaiseksi, että ilmaisin palaa vihreänä kaikilla kanavilla. Kun kaikkien kanavien tasot ovat samat, paina SPL-ilmaisi-
men valitsinta
sammuttaaksesi mitta-
anturin ja ilmaisimen.
Kanavan lähtötaso voidaan säätää myös kuva­ruutuvalikon avulla.Aseta ensin äänenvoimak­kuus sopivalle tasolle voimakkuussäätimellä
ı. Kutsu sitten MASTERMENU
-valikko esiin OSD-painikkeellaL. Painele
¤ -painiketta
D
neljä kertaa kunnes valikon
osoitin
on CHANNEL ADJUST
-rivillä. Aktivoi CHANNEL ADJUST
-valikko (kuva 10) Set-painikkeellaF.
Kuva 10
Kun valikko tulee näkyviin, sisäinen testisignaali kytkeytyy pois.Nyt voit käyttää säätämiseen testilevyä tai muuta ohjelmamateriaalia. Valitse säädettävä kanava
⁄/¤
-painikkeilla D.
Säädä valitun kanavan äänitasoa
‹/›
-painikkeil-
la
E
. Muista, että käyttäessäsi jotakin testisignaalia (esimerkiksi vaaleanpunaista kohinaa) sisältävää levyä, tavoitteena on saada jokaisen kanavan taso samaksi kuuntelupisteessä, kaikki surround­tilat poiskytkettynä. Jos käytät säätämisessä tavallista musiikkilevyä, voit ottaa säädössä huomioon halutun surround-tilan ja voit
esimerkiksi laskea haluttaessa keskikanavan tasoa tai nostaa takakaiuttimien tasoa, jos ne tuntuvat soivan liian hiljaa.
Jos haluat palauttaa kaikkien kanavien lähtöta­son tehdasasetuksiin (0 dB), painele
⁄/¤
-painikkeitaD, kunnes valikon osoitin
on rivillä
CHANNEL RESET ja paina sitten
‹/›
-painiketta
E
niin, että ON-sana syttyy. Kun tasot on palautettu tehdasasetuksiin, voit alkaa säätää tasoja uudelleen mielesi mukaan. Kun olet tehnyt kaikki asetukset,paina
⁄/¤
D
to siirtääksesi osoittimen
BACK
TO MASTER MENU
rivin kohdalle ja paina
tallennuspainiketta
F
. Jos et halua tehdä
muita asetuksia, poistu kuvaruutuvalikosta OSD-painikkeella
L
.
Huomaa: Jokaisen analogisen ja digitaalisen surround-tilan lähtötasot voit säätää erikseen. Jos haluat muuttaa tietyn tilan asetuksia, valitse tila ja tee säädöt kuten yllä.
Stereo- ja VMAx-tiloissa yllä kuvattu menettely on ainoa mahdollinen halutessasi sovittaa näi­den tilojen äänitasot toisiin tiloihin.
Muistinvarmennus
AVR -viritinvahvistimessa on muistinvarmennus joka pitää huolen siitä, että virittimen asetukset ja järjestelmäasetukset eivät häviä muistista sähkökatkoksen yhteydessä tai jos laite irrotetaan vahingossa pistorasiasta. Muistinvarmennus kestää noin 2 viikkoa, jonka jälkeen kaikki laitteen muisteissa olleet asetukset on syötettävä uudestaan.
Erikoistoiminnot
AVR 230 on varustettu useilla erikoisomi­naisuuksilla, jotka lisäävät laitteen monipuoli­suutta. Vaikka vastaanotinta pystyy käyttämään ilman näitä ominaisuuksia, ne tarjoavat useita käteviä lisätoimintoja.
Näytön kirkkauden säätö
AVR -viritinvahvistimen etulevyn näyttö­ruudun
˜
kirkkaus on oletusasetuksena sellainen, että se näkyy hyvin valaistussa huoneessa. Kotiteatterissa on kuitenkin joskus tarpeen himmentää näytön valaistusta tai kytkeä se jopa täysin pois päältä.
Kun haluat muuttaa näytön valaistusta tilapäi­sesti, sinun on muutettava näytön asetuksia
ADVANCEDSELECT -valikossa.Aloita
säätäminen kutsumalla esiin
MASTER
MENU
-valikko painamalla OSD -näppäintä
L
. Painele sitten ⁄-näppäintä D, kunnes
-osoitin on ADVANCED-rivillä. Kutsu
ADVANCEDSELECT -valikko (kuva 9)
painamalla Set-painiketta
F
. (Kuva 11).
Kuva 11
Kun haluat muuttaa tilapäisesti näytön kirkkaut­ta, siirrä kohdistin
VFD-rivin kohdalle ja paina
-painikettaniin, että haluamasi
kirkkausaste on korostettuna.
FULL-asetus
vastaa normaalikirkkautta.
HALF himmentää
näytön puoleen.
OFF-asetuksella näytön
˜
kaikki ilmaisimet sammuvat.
Näytön valaistuksen kirkkautta voi muuttaa myös pitämällä Set-painike
@
pohjassa,
kunnes näyttöön tulee teksti
VFD FULL.
Valitse viiden sekunnin sisällä haluamasi kirkkaus valintapainikkeilla
7
. Vahvista
valinta Set-painikkeella
@
.
Näytön valaistuksen kirkkauden uusi asetus on voimassa, kunnes sitä muutetaan seuraavan kerran tai laite kytketään pois päältä.
Jos haluat tehdä tässä valikossa muita asetuksia, painele
⁄/¤
-painikkeitaDkunnes
-osoitin on halutulla rivillä tai BACK T O
MASTER MENU
-rivillä ja paina Set-
painiketta
F
. Jos muita asetuksia ei tarvitse
tehdä, palaa normaalikäyttöön painamalla
OSD-painiketta
L
.
* CHANNEL ADJUST *
FL : 0dB SBR : 0dB CEN : 0dB SBL : 0dB FR : 0dB SL : 0dB SR : 0dB SUB : 0dB CHANNEL RESET : OFF TEST TONE : OFF BACK TO MASTER MENU
* ADVANCED SELECT *
VFD :FULL VOLUME DEFAULT:OFF DEFAULT VOL SET:%25dB SEMI OSD :OFF ON SEMI OSD TIME OUT: 3SEC FULL OSD TIME OUT:20SEC BACK TO MASTER MENU
ERIKOISTOIMINNOT 33
Erikoistoiminnot
Äänenvoimakkuuden esiasetus
Useimpien AV-viritinvahvistimien tavoin AVR kytkeytyy päälle samalle äänenvoimakku­udelle kuin se oli poiskytkettäessä.Voit halutes­sasi ohjelmoida laitteen kytkeytymään päälle tietyllä äänenvoimakkuudella. Oletusasetuksena laite kytkeytyy päälle samalla äänenvoimakku­udella kuin poiskytkettäessä.Tätä asetusta voit muuttaa
ADVANCEDSELECT -valikossa.
Aloita säätäminen kutsumalla esiin
MASTER
MENU
-valikko painamalla OSD -näppäintä
L
. Painele sitten ⁄-näppäintä D, kunnes
-osoitin on ADVANCED-rivillä. Kutsu
ADVANCEDSELECT -valikko (kuva 11)
painamalla Set-painiketta
F
.
Siirrä osoitin ADVANCED SELECT
-valikossa VOLUME DEFAULT -riville painelemalla näppäimiä
⁄/¤
D
. Paina
seuraavaksi näppäintä
, jotta näyttöön
ilmestyy tunnus ”
ON”. Paina seuraavaksi
¤
-painiketta Dniin, että osoitin ›siirtyy
DEFAULT VOL SE T -rivin kohdalle.Aseta
haluamasi käynnistysvoimakkuus painelemalla
‹/›
E
tai pidä painikkeita alhaalla
kunnes haluttu voimakkuustaso näkyy
DEFAULT VOL SE T -rivillä. Huomaa, että
tätä asetusta EI VOI tehdä äänenvoimakkuuden säätimellä.
Huomaa: Koska äänenvoimakkuuden esiasetus­ta ei voi testata asetusten teon aikana, sinun kannattaa määritellä haluamasi asetus ennen sen tekemistä. Kuuntele jotain ohjelmalähdettä ja säädä äänenvoimakkuus sopivalle tasolle
äänenvoimakkuuden säätimillä
î.
Kun olet löytänyt sopivan äänenvoimakkuuden, merkitse muistiin näytössä
˜
näkyvä äänen­voimakkuuden taso (tyypillisesti negatiivinen numero esim. -25 dB).Tee sitten asetukset valikossa
‹/›
-painikkeilla
E
.
Muista tässä valikossa tehtävistä asetuksia poiketen tämä asetus jää voimaan, kunnes se muutetaan seuraavan kerran, vaikka laite kytketään pois päältä.
Jos haluat tehdä tässä valikossa muita asetuksia, painele
⁄/¤
-painikkeitaDkunnes
-osoitin on halutulla rivillä tai BACK T O
MASTER MENU
-rivillä ja paina
Set-painiketta
F
. Jos muita asetuksia ei
tarvitse tehdä, palaa normaalikäyttöön painamalla OSD-painiketta
L
.
Osittaisnäytön asetukset
Osittaisnäyttöjärjestelmässä kuvaruudun alareunassa näytetään yhdellä rivillä viesti, kun äänenvoimakkuuden, ohjelmalähteen, surround­tilan tai virittimen taajuusasetuksia muutetaan. Osittaisnäytön avulla saat tiedon säätötoimen­piteistä tai kauko-ohjaimella annetusta komen­noista, kun etulevyn näyttöä on vaikea nähdä. Voit halutessasi kytkeä osittaisnäytön tilapäisesti pois päältä ja säätää aikaa, jonka osittaisnäyttö näkyy kuvaruudussa.
Osittaisnäyttö kytketään pois päältä
ADVANCEDSELECT -valikossa.Aloita
säätäminen kutsumalla esiin
MASTER
MENU
-valikko painamalla OSD -näppäintä
L
. Painele sitten ⁄-näppäintä D, kunnes
-osoitin on ADVANCED-rivillä. Kutsu
ADVANCEDSELECT -valikko (kuva 11)
painamalla Set-painiketta
F
.
Siirrä osoitin
ADVANCED SELECT -valikossa
SEMI OSD -riville painelemalla näppäimiä
⁄/¤
D
. Paina seuraavaksi näppäintä , jotta
näyttöön ilmestyy tunnus ”
OFF”.
Asetus on väliaikainen ja on voimassa niin kauan kunnes se muutetaan tai kunnes AVR kytketään pois päältä. Kun laite kytketään pois päältä, asetukseksi palautuu oletusasetus ja osittaisnäyttö kytketään päälle.
Myös osittaisnäytön näyttöaika säädetään
ADVANCEDSELECT -valikossa. Siirry ADVANCEDSELECT -valikkoon kuten
edellisessä kohdassa ja siirrä kohdistin
SEMI
OSD TIME OUT
-rivin kohdalle. Paina
‹/›
-painiketta
E
, kunnes haluamasi aika sekunteina näkyy kyseisen rivin kohdalla. Toisin kuin muut tässä valikossa tehtävät asetukset, tämä asetus jää voimaan, kunnes se muutetaan seuraavan kerran, vaikka laite kytketään täysin pois päältä.
Jos haluat tehdä tässä valikossa muita asetuksia, painele
⁄/¤
-painikkeitaDkunnes
-osoitin on halutulla rivillä tai BACK T O
MASTER MENU
-rivillä ja paina
Set -painiketta
F
. Jos muita asetuksia ei
tarvitse tehdä, palaa normaalikäyttöön painamalla OSD-painiketta
L
.
Kokonäytön aika-asetus
Kokonäyttöjärjestelmää käytetään AVR asennus­ja säätötoimenpiteissä. Säätötoimenpiteet tehdään erilaisissa alivalikoissa.Valikoiden näyt­töajan oletusasetuksena on 20 sekuntia. Tämä ajan kuluttua valikko häviää kuvaruudusta, jos käyttäjä ei ole tehnyt sinä aikana mitään toimenpiteitä. Näyttöaika on turvallisuusomi­naisuus, jolla estetään valikkotekstien palaminen kuvaruutuun tai videoprojektoriin.Tämä on mahdollista, ellei valikoita suljeta. Joillekin käyttäjille tämä aika on kuitenkin liian lyhyt asetusten tekoa varten, joten sitä voi säätää.
Kokonäytön aika säädetään
ADVANCED
SELECT
-valikossa. Säädön aloittamiseksi
paina OSD-painiketta
L
avataksesi
MASTER MENU -valikon näyttöön. Painele
sitten
-näppäintä D, kunnes ›-osoitin on
ADVANCED-rivillä. Paina Set-painiketta
F
päästäksesi ADVANCEDSELECT
-valikkoon (kuva 11).
Siirrä kohdistin
FULL OSD TIME OUT
-rivin kohdalle. Paina
‹/›
-painiketta
E
, kunnes haluamasi aika sekunteina näkyy kyseisen rivin kohdalla.Toisin kuin muut tässä valikossa tehtävät asetukset, tämä asetus jää voimaan, kunnes se muutetaan seuraavan ker­ran, vaikka laite kytketään täysin pois päältä.
Jos haluat tehdä tässä valikossa muita asetuksia, painele
⁄/¤
-painikkeita Dkunnes ›-osoitin
on halutulla rivillä tai
BACK T O MASTER
MENU
-rivillä ja paina Set-painikettaF.
Jos muita asetuksia ei tarvitse tehdä, palaa normaalikäyttöön painamalla OSD-painiketta
L
.
34 RADION KÄYTTÖ
Radion käyttö
Virittimen käyttö
AVR 230:n virittimen avulla voit kuunnella AM-, FM- ja FM Stereo -asemia sekä vastaanottaa RDS-informaatiota. Asemat voidaan virittää käsin tai tallentaa pikavalintoihin, joita on 30.
Aseman valinta
1. Valitse viritin ohjelmalähteeksi painamalla AM/FM-painiketta
6
. Voit valita virittimen
myös etulevyn ohjelmalähteen valitsimella
%
tai
taajuusalueen valitsimella
!
.
2. Valitse taajuusalue painamalla uudestaan AM/FM-painiketta
6
. Voit myös käyttää
taajuusalueen valitsinta
!
.
3. Valitse viritystila painamalla kauko-ohjaimen viritystilapainiketta
I
tai pitämällä etulevyn
taajuusaluevalitsinta
!
pohjassa 3 sekunnin
ajan valitaksesi käsi- tai automaattivirityksen.
Kun näyttöön
˜
ilmestyy sana AUTO, voit
hakea seuraavia tai edellisiä radioasemia painelemalla virityspainikkeita
8J.
Automaattinen haku pysähtyy vain niiden asemien taajuudelle, joiden signaali on riittävän voimakas laadukkaaseen kuunteluun. Jos virit­tynyt FM-asema lähettää stereofonista ohjelmaa, näyttöön ilmestyy hetkeksi teksti
AUTO S T
TUNED
. Jos sensijaan hakutoiminto virittää AM-aseman tai monosignaalia lähettävän FM-aseman, näyttöön ilmestyy hetkeksi teksti
AUTO TUNED. Halutessasi jatkaa
asemahakua paina virityspainiketta uudelleen.
Kun AM/FM-näppäintä painettaessa näyttöön
˜
ilmestyy sana MANUAL, virityspainikkeet nostavat tai laskevat viritystaajuutta käsisäätöisesti painallustesi tahdissa. Kun viritin havaitsee riittävän voimakkaan aseman,
näyttöön
˜
ilmestyy teksti MANUAL
TUNED
.
4. Asemat voi virittää myös painamalla suoraviri­tyspainiketta
J
ja syöttämällä aseman taajuu-
den numeropainikkeilla
H
. Huomaa, että valitessasi lukua, joka on suurempi kuin 100 sinun tarvitsee vain painaa "1" numeron "10" sijasta, koska ensimmäinen "0" lisätään automaattisesti. Haluttu asema virittyy heti, kun taajuuden kaikki neljä (<100 Mhz) tai viisi (>100 Mhz) numeroa on syötetty. Jos teet näppäilyvirheen taajuuden suorasyötön aikana, paina tyhjennyspainiketta
ja aloita
syöttäminen alusta.
Huomaa: Jos stereoaseman kuuluvuus on huono, voit parantaa äänenlaatua asettamalla vastaanoton MONO-tilaan painamalla kauko­ohjaimen viritystavan valitsinta
I
. Voit vaihtaa vastaanottotilaa myös pitämällä etulevyn aaltoalueen valitsinta
!
painettuna, kunnes
näyttöön
˜
ilmestyy hetkeksi sana
MANUAL.
Pikavalintojen käyttö
Voit tallentaa AVR:n pikavalintoihin jopa 30 radiotaajuutta ja valita ne helposti etulevyn tai kaukosäätimen painikkeilla.
Kun haluat tallentaa aseman pikavalintaan, viritä ensin asema ylläolevien vaiheiden mukaan.
Tee näin seuraavaksi:
1. Paina kauko-ohjaimessa olevaa muisti­painiketta
, jotta näytön˜oikeaan
laitaan ilmestyy kaksi korostusmerkkiä.
2. Valitse 5 sekunnin aikana numeronäppäi-
millä
H
sen pikavalinnan numero, johon haluat tallentaa löydetyn radioaseman taajuuden. Kun olet syöttänyt numeron,se näkyy
etulevyn näytössä
˜
.
3.Tallenna samalla tavoin muut viritetyt asemat.
Muistiin tallennettujen asemien valinta
Voit valita muistiin talletetun aseman käsin painamalla haluamaasi pikavalintaa vastaavia
numeropainikkeita
H
.
• Voit selata muistiin tallennetut asemat yksi kerrallaan painamalla kauko-ohjaimen tai etulevyn pikavalintojen valintapainikkeita
#.
RADION KÄYTTÖ 35
Radion käyttö
RDS-järjestelmän käyttö
AVR 230-viritinvahvistimen ominaisuuksiin kuu­luu RDS (Radio Data System), joka on käytössä monissa maissa. Järjestelmän avulla radiosig­naalin mukana voidaan välittää lähettävän ase­man tunnus tai tietoa lähetysverkosta,kuvaus aseman ohjelmatyypistä, tekstiviestejä, tietoja musiikkivalikoimasta ja oikea aika.
Kun yhä useammat FM-asemat on varustettu RDS-lähetystekniikalla, AVR toimii myös helppokäyttöisenä kodin informaatio- ja viihdekeskuksena. Seuraava kappale auttaa sinua hyödyntämään RDS-järjestelmän ominaisuuksia.
RDS-viritys
Kun radio virittyy RDS-informaatiota lähettävän FM-aseman taajuudelle, näyttöön
˜
ilmestyy automaattisesti aseman tunnus tai muita aseman lähettämiä tekstiviestejä.
RDS-näyttö
RDS-järjestelmän avulla asema voi lähettää run­saasti tietoa aseman nimen lisäksi. Normaalissa RDS-tilassa näytössä näkyy aseman nimi, lähe­tysverkko tai aseman tunnuskirjaimet. Painamalla
RDS-painiketta
^voit selata aseman
lähettämää RDS-informaatiota seuraavassa järjestyksessä:
• Aseman nimi (joidenkin asemien yhteydessä muutakin tietoa).
• Aseman taajuus
(FREQ).
• Ohjelmatyyppi (
PTY) seuraavan luettelon
mukaisesti.
HUOMAA: Monet radioasemat eivät lähetä PTY-tunnusta. Näytössä lukee tällöin
NONE, jos
PTY on aktivoitu.
• Radiotekstiviesti, joka voi rullata näytössä eli viesti voi olla pidempi kuin näytön kahdeksan merkkiä. Signaalin laadusta riippuen saattaa kestää jopa 30 sekuntia ennen kuin viesti näkyy näytössä.
• Oikea aika. Huomaa,että saattaa kestää jopa kaksi minuuttia ennen kuin oikea aika näkyy näytössä. Huomaa myös,että ajan tarkkuus riippuu lähettävästä radioasemasta, ei AVR -viritinvahvistimesta.
Kaikki RDS-asemat eivät lähetä kaikkia tietoja. Jos valittua RDS-tietoa ei lähetetä, näytössä
˜
näkyy viesti NO TYPE, N O TEXT tai NO
TIME
.
RDS-toiminto vaatii kaikissa FM-tiloissa voimakkaan signaalin.
Ohjelmahaku (PTY)
RDS-järjestelmän tärkeimpiä ominaisuuksia ovat ohjelmamateriaalin koodatut ohjelmatyyppikood­it (PTY), jotka ilmaisevat minkä tyyppistä ohjel­maa asema lähettää. Seuraava luettelo esittää ohjelmatyypin esittämiseen käytettävät lyhenteet ja PTY:n kuvauksen:
RDS ONLY: RDS-asema
TRAFFIC: liikennetiedotuksia ja
kelitiedotuksia
NEWS: uutislähetyksiä
AFFAIRS: päivän tapahtumia
INFO: yleistietoa
SPORT: urheilutapahtumia
EDUCATE: koulu- ja koulutusohjelmia
DRAMA: näytelmiä ja kirjallisuusesityksiä
CULTURE: kulttuuriohjelmia
SCIENCE: tieteellisiä ja teknisiä ohjelmia
VARIED: viihdeohjelmia
POPM: popmusiikkia
ROCKM: rockmusiikkia
M.O.R.M.: helposti sulavaa musiikkia
LIGHTM: kevyttä klassista musiikkia
CLASSICS: vakavaa klassista musiikkia
OTHER M: muita musiikkityyppejä
WEATHER: säätiedotuksia
FINANCE: talousuutisia
CHILDREN: lastenohjelmia
SOCIAL: yhteiskunnallisia ohjelmia
RELIGION: uskonnollisia ohjelmia
PHONE IN: keskusteluohjelmia
TRAVEL: matkailu
LEISURE: vapaa-aika ja harrastukset
JAZZ: jazz-musiikkia
COUNTRY: country-musiikkia
NATION: kansanmusiikkia
OLDIES: ikivihreitä
FOLK M: folkmusiikkia
DOCUMENT: dokumenttiohjelmia
TEST: aseman lähettämä testivaroitusviesti
ALARM: varoituksia
Voit hakea tiettyä PTY:tä seuraavasti:
1. Paina RDS-painiketta
^, kunnes
näytössä
˜
näkyy nykyinen PTY.
2. PTY-ilmaisimen näkyessä painele pikavalin-
tapainikkeita
#tai rullaa saatavilla ole-
vien ohjelmatyyppien listaa pitämällä painiketta alhaalla. Jos haluat hakea seuraavan mitä tahansa RDS-signaalia lähettävän radioaseman, käytä pikavalintapainikkeita
#kunnes
näytössä lukee
RDS ONLY.
3.Paina virityspainiketta
)K, kunnes
viritin aloittaa seuraavan sellaisen RDS-aseman haun, joka lähettää haluamaasi ohjelmatyyppiä ja jonka signaali on riittävän voimakas kuuntelua varten.
4. Viritin hakee kerran läpi koko FM-aaltoalueen sellaista asemaa, joka lähettää haluamaasi ohjel­matyyppiä ja jonka signaali on riittävän voimakas kuuntelua varten. Jos viritin ei löydä sellaista ase­maa, näytössä näkyy teksti
NONE muutaman
sekunnin ajan ja viritin palautuu viimeiselle viritetylle FM-asemalle.
Huomaa: Eräät asemat lähettävät jatkuvasti liikennetiedotuksia. Nämä radioasemat löytyvät valitsemalla
TRAFFIC, joka on ohjelmatyyp-
pien listalla ennen
NEWS-sanaa. AVR löytää
seuraavan liikennetiedotteita lähettävän radioaseman, vaikka se ei lähettäisikään liikennetiedotteita hakuhetkellä.
36 KAUKO-OHJAIMEN OHJELMOINTI
AVR 230 -viritinvahvistin on varustettu tehokkaalla kauko-ohjaimella, johon on AVR:n koodien lisäksi ohjelmoitu useimpien nykyisten audio- ja videolaitemerkkien ohjauskoodit. Näitä ovat mm. CD-soittimet, kasettinauhurit, televi­siot, satelliittivirittimet, videonauhurit ja muut kotiteatterilaitteet. Kun olet ohjelmoinut kauko­ohjaimeesi järjestelmän muiden laitteiden ohjauskoodit, voit siirtää useimmat muut kauko­ohjaimet varastoon ja hallita koko laitteistoa yhdellä yleiskauko-ohjaimella.
Kauko-ohjaimen koodiohjelmointi
AVR:n kauko-ohjaimeen on ohjelmoitu tehtaalla valmiiksi useimpien Harman Kardon kasetti-, CD­ja DVD-soitinten sekä CD-vaihtajien ohjauskood­it. Sen lisäksi voit ohjelmoida kauko-ohjaimen käyttämään monien muiden valmistajien laitteita noudattamalla jotain seuraavaksi esitettävistä ohjelmointitavoista.
Koodin suorasyöttö
Tämä on helpoin tapa ohjelmoida kauko-ohjain ohjaamaan toista laitetta.
1. Etsi erillisestä kooditaulukosta kolminu­meroinen koodi, joka vastaa ohjattavan laitteen tyyppiä (esimerkiksi videonauhuri tai televisio) ja merkkiä. Jos kyseisen merkin kohdalla on useampia numeroita, merkitse muistiin eri vaihtoehdot.
2. Kytke ohjelmoitava laite päälle.
3. Paina ja pidä alhaalla samanaikaisesti haluttua laitetta vastaava tulovalitsin
4
ja mykisty-
spainike
. Kun ohjelmointi/SPL-
ilmaisin
2
vaihtuu väriltään oranssiksi ja alkaa vilkkua, vapauta molemmat painikkeet. On tärkeää, että teet seuraavan toimenpiteen seuraavien 20 sekunnin aikana.
4. Jos kauko-ohjattavan laitteen virtakytkin on kaukosäädettävissä, seuraa näitä ohjeita:
a. Osoita ohjain kohti haluttua laitetta ja syötä
ensimmäinen kolminumeroinen koodi sisään
numeropainikkeilla
H
. Jos laite sammuu,
olet löytänyt oikean koodin.Paina uudelleen
tulovalitsinta
4
, ja katso,että punainen
valo valitun tulovalitsimen alla vilkuttaa varmistukseksi kolme kertaa ennen sammumista.
b. Jos valittu laite EI sammu, kokeile muita
kolminumeroisia koodeja, kunnes oikea löytyy eli laitteen virta kytkeytyy pois.Paina uudelleen
tulovalitsinta
4
ja katso, että punainen
valo valitun tulovalitsimen alla vilkuttaa varmistukseksi kolme kertaa ennen sammu­mista.
5. Jos valitun laitteen virtakytkintä ei voi kaukosäätää, seuraa näitä ohjeita (20 sekunnin sisällä 3. kohdan jälkeen, muutoin sinun on toistettava ensin kohta 3):
a. Syötä ensimmäinen kolminumeroinen koodi
sisään numeropainikkeilla
H
ja paina
uudelleen tulovalitsinta
4
again. Paina
kaukosäätimestä mitä tahansa erillislaitteen ohjauspainiketta, esimerkiksi Pause tai Play
P
. Jos laite tottelee käskyä, olet löytänyt
oikean koodin.
b. Jos laite ei tottele ohjaustoimintoja, toista
kohtia 3 and 5a syöttämällä uusia koodeja, jotka on listattu kyseisen laitemerkin riville tämän ohjeen luettelossa, kunnes saat laitteen tottelemaan.
6. Kokeile kaikkia kauko-ohjaimen toimintoja, jotta voit olla varma että laite toimii oikein. Muista, että valmistajat käyttävät useita erilaisia koodiyhdistelmiä, joten kannattaa varmistaa, että virran ohjauksen lisäksi myös äänenvoimakkuu­den säätö, kanavan valinta ja erillislaitteiden ohjaus toimivat oikein. Elleivät kaikki toiminnot toimi, sinun on kokeiltava toisella koodilla.
7. Jos ohjattava laite ei vastaa kauko­ohjaukseen millään syöttämälläsi koodilla, jos taulukossa ei ole ohjattavalle laitteellesi nimettyä koodia tai jos kaikki toiminnot eivät toimi kunnolla, yritä ohjelmoida kauko-ohjain automaattihaulla.
Huomaa käyttäessäsi AVR -ohjainta Harman Kardon CD-tallentimen kanssa
Kauko-ohjaimen tehdasasetuksissa laite ohjaa Harman Kardon CD-soittimia. Sillä voidaan ohjata myös Harman Kardonin valmistamien
CD-tallentimien
4
useimpia toimintoja (katso toimintolista sivulla 40), kun koodi "002" on syötetty CD-valitsinpainikkeella. Palaaminen CD-soittimen ohjaukseen tapahtuu syöttämällä ohjaimeen koodi "001".
Automaattihaku
Jos haluat ohjata AVR -viritinvahvistimen kauko­ohjaimella laitetta, jota ei ole merkitty erilliseen kooditaulukkoon, yritä ohjelmoida kauko-ohjain automaattihaun avulla. Yritä automaattihakua myös silloin, jos syöttämäsi koodi ei tunnu vaikuttavan halutulla tavalla. Huomaa, että automaattihaku onnistuu vain sellaisille laitteille, joiden virrankytkentä voidaan tehdä kauko-ohja­tusti:
1. Kytke ohjelmoitava laite päälle.
2. Paina ja pidä alhaalla samanaikaisesti haluttua laitetta vastaava tulovalitsin
4
ja mykistys-
painike
. Kun ohjelmointi/SPL-
ilmaisin
2
vaihtuu väriltään oranssiksi ja alkaa vilkkua, vapauta molemmat painikkeet. On tärkeää, että teet seuraavan toimenpiteen seuraavien 20 sekunnin aikana.
3. Etsiäksesi ohjattavaa laitetta vastaavaa koodia osoita ohjain kohti laitetta, ja pidä sen jälkeen painettuna
-painikeD. Tällöin ohjain
lähettää sarjan koodeja ohjaimen sisäisestä tieto­pankista. Uuden lähetetyn koodin merkiksi punainen valo välähtää vastaavan tulovalinnan
4
alla. Ohjattavan laitteen sammuessa vapauta
heti
-painike D, koska oikea koodi on
löytynyt. Huomaa, että koodin hakeminen saattaa kestää minuutin tai enemmänkin.
4. Jos
-painike vapautetaan liian myöhään,
oikea koodi saattaa mennä ohi.Tämän vuoksi kannattaa tehdä toimintatesti: kytke laite uudelleen päälle ja, punaisen valon palaessa
tulovalitsimessa
4
, paina ⁄-painiketta
D
kerran ja sitten kerran myös ¤-painiketta
D
. Jos ohjattava laite sammuu, oikea koodi on löytynyt, jos ei sammu, menit koodiluettelossa yhden yli. Löytääksesi uudelleen oikean koodin painele (älä pidä alhaalla)
¤
-painiketta
D
(punaisen valon palaessa tulovalitsimessa
4
) hypätäksesi koodeja takaisinpäin.Tarkkaile samalla ohjattavan laitteen toimintaa. Oikea koodi on löytynyt laitteen sammuessa.
5. Paina uudelleen tulovalitsinta
4
, ja katso,
että punainen valo valitun tulovalitsimen alla vilkuttaa varmistukseksi kolme kertaa ennen sam­mumista.
6. Kokeile kaikkia kauko-ohjaimen toimintoja ohjauksen toiminnan varmistamiseksi. Muista, että monet valmistajat käyttävät useita erilaisia koodiyhdistelmiä ja sinun kannattaa varmistaa, että virran poiskytkennän lisäksi myös äänenvoimakkuuden, kanavanvalinta ja kappale­hakupainikkeet toimivat. Elleivät kaikki toiminnot toimi oikein, hae toinen koodi automaattihaulla tai syötä koodi suorasyöt­tömenetelmällä.
Kauko-ohjaimen ohjelmointi
KAUKO-OHJAIMEN OHJELMOINTI 37
Kauko-ohjaimen ohjelmointi
Koodin lukeminen
Kun olet löytänyt oikean ohjauskoodin auto­maattihakutoiminnolla, sinun kannattaa lukea koodi ja merkitä se muistiin tulevaa tarvetta varten. Koodin avulla voit myös tarkastaa mikä laite kyseiselle painikkeelle on ohjelmoitu. Koodin lukeminen käy seuraavalla tavalla:
1. Paina ja pidä alhaalla samanaikaisesti haluttua laitetta vastaava tulovalitsin
4
ja
mykistyspainike
.Kun
ohjelmointi/SPL-ilmaisin
2
vaihtuu väriltään oranssiksi ja alkaa vilkkua, vapauta molemmat painikkeet. On tärkeää, että teet seuraavan toimenpiteen seuraavien 20 sekunnin aikana.
2. Paina Set-painiketta
F
. Ohjelmointi/
SPL-ilmaisin
2
vilkkuu jakson, joka vastaa kolminumeroista koodia. Jokaisen numeron välissä on sekunnin tauko.Laske vilkutusten määrä tauko­jen välillä ja saat selville koodin.Yksi vilkahdus vas­taa ykköstä, kaksi kakkosta ja niin edelleen. Kolmen nopean vilkutuksen sarja merkitsee nollaa.
Esimerkki: yksi välähdys,tauko, kuusi välähdystä, tauko, kymmenen välähdystä tarkoittavat koodia
164.
Merkitse tähän järjestelmäsi laitteiden koodit tulevaa tarvetta varten.
DVD ____________ CD ________________
VID1/VCR ________ VID2/TV __________
VID3/CBL/SAT ______________________
VID4 ______________________________
NAUHURI __________________________
Makrojen ohjelmointi
Makrojen avulla voit suorittaa nopeasti ja helposti usein toistuvat komentosarjat yhdellä painikkeen painalluksella. Makro voi lähettää jopa 19 ohjel­moitua komentoa järjestyksessä, joten voit automatisoida järjestelmän päällekytkemisen, ohjelmalähteen vaihtamisen tai muun paljon käytetyn toimenpiteen. AVR:n kauko-ohjain pystyy tallentamaan viisi erillistä makrokäskyjen sarjaa, yhden, joka toteutuu Power On
-virtapainikkeesta
3
ja neljä muuta, jotka
toteutuvat makropainikkeista
.
1. Aloita makron ohjelmointi painamalla myk-
istyspainiketta
ja ohjelmoitavaa Macro-
painiketta
tai virtakytkintä3samaan
aikaan. Huomaa, että viimeksi valittu tuloval-
itsin palaa punaisena ja että ohjelmointi/SPL­ilmaisin
2
vilkkuu oranssina.
2. Syötä makron askeleet sisään painelemalla painikkeita oikeassa järjestyksessä.Jokainen makro voi sisältää peräti 19 askelta, mutta jokainen painallus, mukaan lukien laitteen valinta, lasketaan askeleeksi.Ohjelmointi/SPL-ilmaisin
2
vilkahtaa vihreänä kaksi kertaa vahvistaen
jokaisen tekemäsi ohjelmointipainalluksen.
Huomaa: Kun ohjelmoit virran kytkemistä päälle tai pois, paina mykistyspainiketta
.
ÄLÄ PAINA virtakytkintä
3
.
• Muista aina painaa halutun laitteen tulo-
valitsinta
4
ennen kuin muutat toiseen lait-
teeseen. Tämä koskee myös AVR-valitsinta
5
niin kauan, kuin se ei pala punaisena ja haluat ohjelmoida AVR:n toimintoja makroon.
3. Kun kaikki askeleet on syötetty sisään, paina
uniajastinpainiketta
9
. Punainen valo
tulovalitsimen
45
alapuolella vilkahtaa
ja sammuu. Tulovalitsimen
45
alla oleva
punainen valo vilkkuu ja sammuu sitten, ja
Program/SPL-ilmaisin
2
vilkahtaa vihreänä
kaksi kertaa vahvistaen ohjelmoitavan makron.
Esimerkki: Ohjelmoidaan M1 -painike
niin, että se kytkee päälle AVR:n, television ja satelliittivirittimen:
• Paina M1-painiketta
ja mykistys-
painiketta
samanaikaisesti ja vapauta sitten
molemmat.
• Katso, että ohjelmointi/SPL-ilmaisin vilkkuu oranssina.
• Paina AVR-valitsinta
5
.
• Paina mykistyspainiketta
tallentaaksesi
AVR:n virrankytkentäkäskyn.
• Paina VID 2 -tulovalitsinta4osoitteeksi seuraavalle käskylle “tv”.
• Paina mykistyspainiketta
tallentaaksesi
television virrankytkentäkäskyn.
• Paina VID 3 -tulovalitsinta
4
osoitteeksi
seuraavalle käskylle “satelliittiviritin”.
• Paina mykistyspainikettatallentaaksesi satelliittivirittimen virrankytkentäkäskyn.
• Paina uniajastinpainiketta
9
komentosar­jan lopuksi tallentaaksesi koko makron ohjaimen muistiin.
Kun olet toteuttanut kuvatun makron, jokainen M1-painikkeen painallus toteuttaa ohjelmoidut virrankytkennät.
Makrokomentojen poisto
Halutessasi pyyhkiä tekemäsi makrot ohjaimen muistista tee näin:
1. Paina mykistyspainiketta
ja sitä
makropainiketta
, jonka sisältämän
komentosarjan haluat poistaa.
2. Huomaa, että Program/SPL-ilmaisin
2
vilkkuu oranssina, ja punainen LED-ilmaisin viimeksi käytetyn tulovalitsimen
45
alla
sammuu.
3. Paina 10 sekunnin aikana Surround-tilan
valitsinta
A
.
4. Valitsimen alla oleva punainen LED-ilmaisin sammuu, alla sammuu ja ohjelmointi/SPL-
ilmaisin
2
vaihtuu vihreäksi ja vilkuttaa
kolme kertaa ennen sammumistaan.
5. Ohjelmointi/SPL-ilmaisimen
2
sammuessa makro on poistettu.
38 KAUKO-OHJAIMEN OHJELMOINTI
Kauko-ohjaimen ohjelmointi
Ohjelmoidut laitetoiminnot
Kun AVR:n kauko-ohjain on ohjelmoitu ohjaamaan toista laitetta, voit vaihtaa ohjattavaa laitetta painamalla kyseisen laitteen
tulovalintaa
4
. Kun painat näitä painikkeita, painike välähtää punaisena ilmaisten, että olet vaihtanut ohjattavaa laitetta.
Kun ohjaat muuta laitetta kuin AVR, komennot eivät välttämättä vastaa tarkasti painikkeeseen merkittyä toimintoa. Eräät komentopainikkeet, kuten numeropainikkeet, toimivat samalla tavoin kuin AVR:n yhteydessä. Toisten painikkeiden toiminta muuttuu niin, että niiden lähettämä komento vastaa painikkeen toista merkintää.
Esimerkiksi, uniajastin ja surround-tilan valin­tanäppäimet toimivat myös kanava ylös/alas
-näppäiminä käytettäessä useimpia televisioita, videonauhureita tai kaapelivirittimiä. Kanava ylös/alas -merkintä on painettu suoraan kauko­ohjaimeen. Samoin pätee myös tavallisille CD- ja kasettisoitinten, videonauhureiden sekä DVD­soitinten toiminnoille, jotka noudattavat näp­päinten päälle painettuja standardimerkintöjä.
Jotkin laitteet eivät kuitenkaan noudata näp­päimeen merkittyä toimintoa. Jotta tietäisit mitä toimintoa näppäin ohjaa, katso toimintoluettelo­ja sivuilla 40. Käyttääksesi toimintoluetteloa oikein, katso ensin ohjattavan laitteen tyyppi (esim. CD,tv jne.). Huomaa, että ohjaimen kaikki painikkeet on numeroitu.
Halutessasi selvittää, mikä painike vastaa eri laitteiden toimintoja, etsi painikkeen numero toi­mintolistalta ja katso sitten valitun laitteen sarakkeesta vastaava toiminto. Esimerkiksi painike numero 46 on AVR:n "suoravalitsin", mutta se on suosikkikanavien valitsin monissa satelliittivirittimissä. Painike 32 kytkee viiveen AVR:ssa, mutta toimii CD-soittimissa levypesän avauksessa ja sulkemisessa.
Huomaa, että numerot, joilla kuvataan kauko­ohjaimen eri toimintoja sivulla 44 poikkeavat numeroinnista, joita tässä ohjeessa käytetään kuvaamaan AVR:n toimintoja.
Toisten laitteiden ohjaaminen AVR:n kauko-ohjaimella
• Valmistajat saattavat käyttää eri koodisarjoja samassa tuotteen eri versioissa. Siksi on tärkeää tarkistaa, että syötetty koodi ohjaa mahdollisim­man montaa laitteen toimintoa. Jos koodi ohjaa vain muutamaa toimintoa, tarkista, ohjaako jokin toinen koodi useampaa toimintoa.
• Tuotteesta ja merkistä riippuen toimintoluette­lossa luetellut toiminnot eivät välttämättä vastaa laitteen toimintaa. Merkitse siinä tapauksessa laitteen toiminto luetteloon tai pidä erillistä kirjaa eroista.
• Aina kun kauko-ohjaimen painiketta paine­taan, kyseisen laitteen tulovalinnan
4
tulee välähtää. Jos ilmaisin välähtää joidenkin painikkeiden, mutta ei kaikkien yhteydessä,vika ei ole kauko-ohjaimessa. Kyseiselle painikkeelle ei ole silloin ohjelmoitu mitään toimintoa.
Rinnakkainen äänenvoimakkuu­den ohjaus
Kauko-ohjaimen voi ohjelmoida niin, että se ohjaa joko television tai AVR:n äänenvoimakkuuden
säätöä
ja mykistystäjoko televisiosta
tai AVR:stä käsin, yhdessä kauko-ohjaimella käskettävän laitteen kanssa. Koska esimerkiksi AVR todennäköisesti ohjaa äänentoistojär­jestelmää televisiota katseltaessa, voit ohjelmoida kauko-ohjaimen ohjaamaan AVR:n äänen­voimakkuuden säätöä, vaikka kauko-ohjaimen ohjattavaksi laitteeksi on valittu TV. AVR:n tai TV:n voimakkuuden säätö voidaan kytkeä mihin tahansa ohjaimella käytettävään laitteeseen.
Ohjelmoi kauko-ohjaimen rinnakkainen äänen­voimakkuuden säätö seuraavasti:
1. Paina samanaikaisesti äänenvoimakkuuden säätöön yhdistettävän laitteen tulovalitsinta
4
ja mykistyspainikettakunnes ohjat-
tavan laitteen tulovalitsimen alla oleva punainen valo palaa. Katso, että ohjelmointi/SPL-ilmaisin
2
vilkuttaa oranssina.
2. Paina äänenvoimakkuus ylös-painiketta
ja katso, että ohjelmointi/SPL-ilmaisin
2
lopettaa vilkkumisen ja jää oranssiksi.
3. Paina joko AVR-valitsinta
5
tai tulo-
valitsinta
4
riippuen siitä, minkä
äänenvoimakkuussäätimen haluat rinnakkaistoiminnolle. Ohjelmointi/SPL- ilmaisin vilkuttaa vihreätä kolme kertaa ja sammuu sitten vahvistaen käskyn.
Esimerkki: Jos haluat käyttää AVR:n äänen­voimakkuussäädintä vaikka ohjain on valittu ohjaamaan televisiota, paina ensin Video/TV-
tulovalitsinta
4
ja samanaikaisesti mykisty-
spainiketta
. Paina seuraavaksi äänen-
voimakkuus ylös-painiketta
ja perään
AVR-valitsinta
5
.
Huomaa: Kun haluat palata takaisin normaaliti­laan sinun on toistettava edellinen niin, että painat Video/TV-tulovalintaa vaiheissa yksi ja kolme. Paina kuitenkin samaa tulovalitsinta vai­heissa yksi ja kolme.
Rinnakkainen kanavavalinta
AVR:n kauko-ohjain voidaan ohjelmoida niin, että kanavanvalinta, jota käytetään SLEEP
9
- ja SURR.A-painikkeista ohjaamaan TV:n, kaapelivirittimen tai satelliittivirittimen kanavan­vaihtoa, ohjaa toisenkin kauko-ohjaimeen ohjelmoidun laitteen kanavanvaihtoa. Haluat esimerkiksi vaihtaa videonauhuria katsellessa satelliittivirittimen kanavaa tarvitsematta vaihtaa ohjausta videosta satelliittivirittimeen.
Ohjelmoi kauko-ohjaimen rinnakkainen kanavanvalinta seuraavasti:
1. Paina samanaikaisesti kanavan vaihtoon käytettävän laitteen tulovalitsinta
4
ja
mykistyspainiketta
kunnes ohjattavan
laitteen tulovalitsimen alla oleva punainen valo palaa. Katso,että ohjelmointi/SPL-ilmaisin
2
vilkuttaa oranssina.
2. Paina äänenvoimakkuus alas -painiketta
ja katso, että ohjelmointi/SPL-ilmaisin
2
lopettaa vilkkumisen ja jää oranssiksi.
3. Paina joko AVR-valitsinta
5
tai tulo-
valitsinta
4
riippuen siitä, minkä kanavaa
vaihtavan laitteen haluat rinnakkaistoiminnolle. Ohjelmointi/SPL-ilmaisin vilkuttaa vihreätä kolme kertaa ja sammuu sitten vahvistaen käskyn.
Esimerkki: Haluat vaihtaa television kanavia kauko-ohjaimen ollessa videokäytössä. Paina ensin samanaikaisesti VID 1/VCR-tulovalintaa
4
ja mykistyspainiketta. Seuraavaksi
vapauta painikkeet ja paina äänenvoimakkuus
alas -painiketta
ja sen jälkeen VID 2/TV-
tulovalintaa
4
.
Huomaa: Kun haluat palata takaisin normaaliti­laan sinun on toistettava edellinen niin, että painat VID 1/VCR-tulovalintaa vaiheissa yksi ja kolme. Paina kuitenkin samaa tulovalitsinta vaiheissa yksi ja kolme.
KAUKO-OHJAIMEN OHJELMOINTI 39
Kauko-ohjaimen ohjelmointi
Rinnakkainen erillislaitteiden ohjaus
Kauko-ohjaimen voi ohjelmoida niin, että voit käyttää erillislaitteiden ohjauspainikkeita
P
(toisto, pysäytys, pikakelaukset eteen ja taakse, tauko ja tallennus), joilla käytetään videonauhuria, CD-soitinta tai DVD-soitinta samanaikaisesti ohjatessasi jotakin muuta kuudesta laitteesta. Voit esimerkiksi television katselun aikana käynnistää tai sammuttaa videokasetin tai DVD-levyn tarvitsematta vaihtaa ohjauksen kohdetta.
Ohjelmoi kauko-ohjaimen rinnakkainen erillislaitteiden ohjaus seuraavasti:
1. Paina samanaikaisesti ohjattavan erillislaitteen
tulovalitsinta
4
ja mykistyspainiketta
kunnes ohjattavan laitteen tulovalitsimen alla
oleva punainen valo palaa. Katso, että ohjelmoin-
ti/SPL-ilmaisin
2
vilkuttaa oranssina.
2. Paina toistopainiketta
P
ja katso, että
ohjelmointi/SPL-ilmaisin
2
lopettaa
vilkkumisen ja jää oranssiksi.
3. Paina joko AVR-valitsinta
5
tai tulo-
valitsinta
4
riippuen siitä, minkä erillislaitteen
haluat rinnakkaistoiminnolle. Ohjelmointi/SPL- ilmaisin vilkuttaa vihreätä kolme kertaa ja sam­muu sitten vahvistaen käskyn.
Esimerkki: Jos haluat käyttää CD-soittimen koneistoa kauko-ohjaimen ohjatessa televisiota, paina samanaikaisesti VID 2/TV-tulovalintaa
4
ja mykistyspainiketta. Seuraavaksi
vapauta painikkeet ja paina toistopainiketta
P
ja sen jälkeen CD-tulovalintaa 4.
Huomaa: Kun haluat palata takaisin normaaliti-
laan sinun on toistettava edellinen niin, että painat VID 2/TV-tulovalintaa vaiheissa yksi ja kolme.
Huomaa: Ennen kuin ohjelmoit rinnakkaisia toimintoja varmista, että olet toteuttanut kaikki haluttujen laitteiden ohjaamiseen tarvittavat ohjel­mointitoiminnot.
Laiteohjauksen uudelleen­ohjelmointi
Vaikka kauko-ohjaimen tulovalitsimet
4
ohjaavatkin yleensä kauko-ohjaimeen merkittyä laitetta, painike voidaan ohjelmoida ohjaamaan toisentyyppistä laitetta. Esimerkiksi, jos sinulla on käytössäsi kaksi videonauhuria, mutta ei kaset­tinauhuria, voit ohjelmoida TAPE
4
-painikkeen toiselle videonauhurille.Ennen aloittamista sinun täytyy selvittää toisen videonauhurisi kolminumeroinen ohjauskoodi. Määrittele sitten TAPE
4
-painike uudelleen
näin:
1. Paina sitä tulovalintaa
4
jonka haluat
ohjelmoida uudelle laitteelle ja samanaikaises­timyös mykistyspainiketta
kunnes
punainen valo palaa tulovalinnan
4
alla ja
ohjelmointi/SPL-ilmaisin
2
vilkkuu
oranssina.
2. Paina sellaisen laitteen tulovalintaa jonka toiminnot haluat ohjelmoida uudelle laitteelle.
3. Syötä kyseisen laitteen kolminumeroinen ohjauskoodi.
4. Paina samaa tulovalintaa
4
kuin vaiheessa 1 tallentaaksesi valintasi. Uudelleenryhmitetyn tulovalinnan punainen LED-ilmaisin vilkkuu kolme kertaa ja sammuu.
Esimerkki: Jos haluat käyttää TAPE
4
toisen
videonauhurin ohjaamiseen, paina ensin
TAPE-tulovalintaa
4
ja samanaikaisesti myk-
istyspainiketta
kunnes punainen valo
hehkuu TAPE
4
alla. Paina sitten
VCR-tulovalintaa
4
ja syötä sitten ohjattavan
laitteen kolminumeroinen koodi. Paina lopuksi uudelleen TAPE
4
.
TÄRKEÄ HUOMAUTUS: Tulovalitsimet
4
voidaan määritellä uudelleen vain samantyyp­pisille laitteille. Niinpä DVD, CD,TAPE ja VCR (mekaanisilla koneistoilla varustetut laitteet) voivat korvata toisiaan, samoin TV, CBL/SAT ja VID4.
Jos haluat poistaa uudelleenmäärittelyt ja palata takaisin ohjaimen tehdasasetuksiin, toista vaiheet 1, 3 ja 4 (älä vaihetta 2),mutta paina kuitenkin samaa tulovalitsinta
4
vaiheissa yksi ja neljä (toisin sanoen ohjelmoi painike alkuperäisellä koodilla).
Kauko-ohjaimen muistin tyhjennys
Vaihtaessasi laitteita tai lisättyäsi laitteita jär­jestelmääsi haluat ehkä aloittaa kauko-ohjaimen ohjelmoinnin uudelleen, ilman sisäänsyötettyjä eri laitteiden ohjauskoodeja, makroja ja rinnakkaisia ohjauksia, joita olet aikojen kuluessa tehnyt. Tällöin on helpointa palata alkuperäisiin tehdasasetuksiin ja komentokoodeihin. Muista, että kun tyhjennät ohjaimen muistit, kaikki komentosi ovat peruuttamattomasti mennyttä.
1. Paina jotakin tuloliitäntää
4
ja numeroa
O
H
samanaikaisesti kunnes
ohjelmointi/SPL-ilmaisin
2
alkaa vilkkua
oranssina.
2. Paina numeropainiketta 3
H
kolme kertaa.
3. Tulovalinnan
4
alla oleva punainen LED-
ilmaisin sammuu ja ohjelmointi/SPL-ilmaisin
2
lakkaa vilkkumasta ja vaihtuu vihreäksi.
4. Ohjelmointi/SPL-ilmaisin
2
pysyy vihreänä kunnes ohjain on palautunut tehdasase­tuksiin. Huomaa, että tämä saattaa viedä jonkin aikaa, riippuen sisäänsyötettyjen komentojen määrästä.
5. Kun Ohjelmointi/SPL-ilmaisin
2
sammuu,
ohjain on palautunut tehdasasetuksiin.
40 TOIMINTOLUETTELO
Toimintoluettelo
No. Painikkeen nimi AVR-toiminto DVD CD/CDR
1 Power On Virta päälle Virta päälle Virta päälle 2 Power Off Virta pois Virta pois Virta pois 3 Mute Mykistys 4 AVR AVR-valinta 5 DVD DVD-valinta DVD-valinta 6 CD CD-valinta CD-valinta 7 Tape Nauhurivalinta 8 VID 1 Video 1 -valinta
9 VID 2 Video 2 -valinta 10 VID 3 Video 3 -valinta 11 VID 4 Video 4 -valinta 12 AM/FM Radion valinta 13 6/8 Ch. Select 6/8-kanavainen valinta 14 SPL SPL (äänenpaine) 15 Sleep Uniajastin 16 Test Testisignaali -/tulovalinta 17 T/V select 18 Volume Up Voimakkuus ylös 19 Surround Select
Surround-tilan valitsin
-/CDR-valinta
20 Night Yökuuntelutilan valitsin Teksti päälle/pois -/CDP-valinta 21 Volume Down Voimakkuus alas 22 Channel/Guide Kanavan asetus Otsikko 23
Siirrä/ylös Ylös
24 Speaker/Menu Kaiuttimien asetus Valikko Esittely/­25
Siirrä/vasemmalle Vasen
26 Set Aseta Aseta 27
Siirrä/oikealle Oikea
28 Digital/Exit
Digitaalisen tulon valitsin
Avaa/sulje
29
¤
Siirrä/alas
Alas
30 Delay/Prev. Ch. Viiveen säätö Palaa Avaa/sulje 31 1 111 32 2 222 33 3 333 34 4 444 35 5 555 36 6 666 37 7 777 38 8 888 39 Tun-M Radiotila Kohtaus Jatkuva toisto 40 9 999 41 0 000 42 Memory Muisti Ääni Aika/CDR-näyttö 43 Tune Up Viritys ylös Seuraava kohtaus 44 Direct Suora taajuusvalinta Kuvakulma Satunnaissoitto 45 Clear Pyyhi Pyyhi Pyyhi 46 Preset Up Pikavalinta ylös Hidastus eteen +10/- 47 Tune Down Viritys ylös Edellinen kohtaus -/
raidan lisäys
48 OSD OSD (kuvaruutunäyttö) Ohjelma 49 RDS RDS Levyn ohitus Levyn ohitus 50 Preset Down Pikavalinta alas Hidastus taakse 51 M1 52 M2 53 M3 54 M4 55 Dolby Dolby-tilat 56 DTS SURR DTS-digitaalitilat 57 DTS Neo:6 DTS Neo:6 -valinta 58 Logic 7 Logic 7 -valinta 59 Stereo Stereotilan valinta 60 Skip Down Ohita – Skip – 61 Skip Up Ohita + Skip + 62 Rewind Haku taakse Haku taakse 63 Play Toista Toista 64 Fast Forward Haku eteen Haku eteen 65 Record -/tallenna 66 Stop Seis Seis 67 Pause Tauko Tauko
TOIMINTOLUETTELO 41
Toimintoluettelo
No. Painikkeen nimi Tape VCR (VID 1) TV (VID 2) CBL (VID 3) SAT(VID 3)
1 Power On Virta päälle Virta päälle Virta päälle Virta päälle Virta päälle 2 Power Off Virta pois Virta pois Virta pois Virta pois Virta pois 3 Mute Mykistys 4 AVR 5 DVD 6 CD 7 Tape Nauhurin valinta 8 VID 1 VCR-valinta
9 VID 2 TV-valinta 10 VID 3 VID 3 -valinta VID 3 -valinta 11 VID 4 12 AM/FM 13 6/8 Ch. Select 14 SPL 15 Sleep Kanava + Kanava + Kanava + Kanava + 16 Test 17 T/V select 18 Volume Up Voimakkuus ylös 19 Surround Select Kanava – Kanava – Kanava – Kanava – 20 Night 21 Volume Down Voimakkuus alas 22 Channel/Guide Info/opas Info/opas 23
Ylös Ylös Ylös Ylös
24 Speaker/Menu Valikko Valikko Valikko Valikko 25
Vasen Vasen Vasen Vasen
26 Set Aseta Aseta Aseta Aseta 27
Oikea Oikea Oikea Oikea
28 Digital/Exit Poistu Poistu Poistu Poistu 29
¤
Alas Alas Alas Alas
30 Delay/Prev. Ch. Edellinen kanava Edellinen kanava Edellinen kanava 31 1 1111 32 2 2222 33 3 3333 34 4 4444 35 5 5555 36 6 6666 37 7 7777 38 8 8888 39 Tun-M 40 9 9999 41 0 0000 42 Memory 43 Tune Up Sleep 44 Direct Suosikit Suosikit 45 Clear Pyyhi Pyyhi Ohitus Ohitus 46 Preset Up Musiikki Vaihtoehto 47 Tune Down 48 OSD OSD OSD OSD OSD 49 RDS 50 Preset Down 51 M1 52 M2 53 M3 54 M4 55 Dolby 56 DTS SURR 57 DTS Neo:6 58 Logic 7 59 Stereo 60 Skip Down Haku – 61 Skip Up Haku + 62 Rewind Kelaus taakse Taakse 63 Play Toisto Toisto 64 Fast Forward Kelaus eteen Kelaus eteen Päivä + Päivä + 65 Record Äänitys/äänitystauko Tallennus 66 Stop Seis Seis 67 Pause Tauko
42 VIANETSINTÄKAAVIO
Vianetsintäkaavio
Suorittimen tehdasasetusten palautus
Jos laitteen toiminta tai sen näyttö on epänormaali, syynä voi olla laitteen muistin tai mikroprosessorin vääränlainen toiminta.
Korjaa toimintahäiriö seuraavasti:irrota laite ensin sähköverkosta ja odota vähintään kolme minuuttia. Kytke tauon jälkeen virtajohto ja tarkista laitteen toiminta. Jos laite toimii vieläkin väärin, järjestelmän tehdasasetusten palautus saattaa korjata vian.
Aloita AVR:n järjestelmämuistin täydellinen tyhjennys mukaan lukien virittimen asemamuisti, lähtötasojen asetukset, viiveajat ja kaiuttimien asetukset kytkemällä laitteen aluksi valmiustilaan virtakytkimellä
2
. Paina seuraavaksi
äänensävypiirien kytkintä
8
.
Laite kytkeytyy automaattisesti toimintaan. Tyhjennettyäsi laiteen muistin tällä menetelmällä sinun pitää tehdä kaikki järjestelmä- ja viritinase­tukset uudelleen.
Huomaa: Suorittimen tehdasasetusten palautus tyhjentää laitteen muistista kaikki tehdyt kaiuttimia, lähtötasoja, surround-tiloja ja digitaalituloja koskevat asetukset sekä tyhjentää virittimen asemamuistin. Toimenpiteen jälkeen sinun on tehtävä uudelleen kaikki järjestelmän säätötoimenpiteet.
Jos järjestelmä ei vieläkään toimi oikein, syynä voi olla staattinen purkaus tai voimakkaat verkkojännitepiikit, jotka ovat vaurioittaneet muistia tai suoritinta.
Jos tehdasasetusten palautus ei poista ongelmaa, ota yhteys valtuutettuun Harma Kardon -huoltoliikkeeseen.
OIRE SYY RATKAISU
Laite ei toimi, kun • Laite ei saa virtaa • Varmista, että virtajohto on kytketty jännitteelliseen pistorasiaan päävirtakatkaisijaa 1painetaan • Tarkista, onko pistorasia katkaisijalla ohjattu
Näytön valaistus syttyy, mutta ei • Ottoliitännöissä huono kosketus • Varmista, että kaikki tulo- ja kaiutinliitännät on tehty oikein ääntä eikä kuvaa Mykistys on kytketty päälle • Paina mykistyspainiketta
• Äänenvoimakkuuden säätö on pienellä • Nosta äänenvoimakkuuden tasoa
Laite kytkeytyy päälle,mutta etulevyn • Näytön valaistus on kytketty pois päältä • Muuta näytön valaistuksen asetuksia sivun 35 ohjeiden mukaan näyttö pysyy pimeänä niin, että sen asetuksena on VFD FULL
Ei ääntä yhdestäkään kaiuttimesta • Vahvistin on suojaustilassa • Tarkista, onko kaiutinliitännöissä oikosulku viritinvahvistimen Merkkivalo virtakatkaisijan
2
ympärillä oikosulun vuoksi tai kaiuttimien päässä
palaa punaisena • Vahvistin on suojaustilassa sisäisten • Ota yhteys lähimpään Harman Kardon -huoltoliikkeeseen
toimintahäiriöiden vuoksi
Surround-kaiuttimista tai • Virheellinen surround-tila • • Valitse muu kuin stereo-tila keskikaiuttimesta ei kuulu ääntä • Monofoninen tulo • Surround-tietoa ei ole monolähteissä
(paitsi Theater- ja Hall-tiloissa)
• Virheellinen kaiutinjärjestelmä • Tarkista kaiutinjärjestelmä
• Stereo- tai mono-ohjelma • Jotkut surround-tilat eivät toista keinotekoisesti takakanavien sig­naalia, jos sellaista ei ole alkuperäisessä materiaalissa
Laite ei reagoi kauko-ohjaimen • Kauko-ohjaimen paristot heikot • Tarkista kauko-ohjaimen paristot komentoihin • Väärä ohjelmalähde valittuna • Paina AVR-valitsinta
• Kauko-ohjaimen vastaanotin on • Varmista, että kauko-ohjaimen ja kauko-ohjaimen
peitetty viritinvahvistimen välillä ei ole esteitä
Viritin hurisee ajoittain • Paikallisia häiriöitä • Siirrä antenni pois tietokoneiden, loisteputkivalaisimien,
sähkömoottoreiden tai muiden sähkölaitteiden läheisyydestä
Kirjaimet vilkkuvat näytössä
$
, • Digitaalinen ohjelmalähde pysäytetty • Jatka DVD-levyn toistoa
ei digitaaliäänentoistoa • Tarkasta, että valittuna on oikea digitaalitulo
TEKNISET TIEDOT 43
Tekniset tiedot
Vahvistin
Stereotila Jatkuva keskimääräinen teho (FTC)
65 W/kanava,20 Hz - 20 kHz: @ < 0,07 % THD, molemmat kanavat kuormitettuna, 8 kuorma
5/7 kanavainen surround-tila Teho kanavaa kohden
Vasen/oikea etukanava: 50 W/kanava, @ < 0,07 % THD, 20 Hz - 20 kHz, 8
Keskikanava: 50 W, @ < 0,07 % THD, 20 Hz - 20 kHz, 8
Surround-kanavat (V & O sivu, taka): 50 W/kanava, @ < 0,07 % THD, 20 Hz - 20 kHz, 8 Ω kuormalla
Tuloherkkyys/sovitus:
lineaarinen (High Level) 200 mV/47 k Häiriöetäisyys (IHF-A) 95 dB Surround-järjestelmän kanavaerotus
Analoginen dekoodaus
(ProLogic jne.) 40 dB
Dolby Digital (AC-3) 55 dB
DTS 55 dB Taajuusvaste
@ 1W (+0 dB, -3 dB) 10 Hz - 100 kHz Korkein hetkellinen
virransyöttökyky (HCC) ±30A TIM-särö Ei mitattavissa Nousunopeus 16 µs
Muutosnopeus 40 V/µs**
FM-viritin
Viritystaajuus 87,5 – 108,0 MHz Pienin antennisignaali IHF: 1,3 µV/13,2 dBf Häiriöetäisyys Mono/stereo: 70/68 dB (DIN) Särö Mono/stereo: 0,2/0,3 % Stereoerottelu 40 dB @ 1 kHz Selektiivisyys ±400 kHz: 70 dB Peilitaajuusvaimennus 80 dB Välitaajuusvaimennus 90 dB
AM-viritin
Viritystaajuus 522 – 1 611 kHz Häiriöetäisyys 45 dB Pienin antennisignaali kehäantenni: 500 µV Särö 1 kHz, 50 % modulaatio: 0,8 % Selektiivisyys ±10 kHz: 30 dB
Video
Värijärjestelmät PAL/NTSC Tulotaso/sovitus 1 Vp-p/75 Lähtötaso/sovitus 1 Vp-p/75 Videokaista (komposiitti- ja S-Video) 10 Hz - 8 MHz (-3 dB) Videokaista (komponenttisignaali) 10 Hz - 30 MHz (-3 dB)
Yleistä
Sähköntarve AC 220 – 240 V, 50 Hz Tehonkulutus Jatkuva 118 W
enintään 890 W (Kuusi kanavaa käytössä)
Mitat (enintään):
Leveys 440 mm Korkeus 165 mm Syvyys 382 mm Paino 12,4 kg
Syvyysmittaan sisältyvät nupit, painikkeet ja liitännät Korkeusmittaan sisältyvät jalat ja kotelo. Kaikki oikeudet muutoksiin pidätetään.
Harman Kardon on rekisteröity tavaramerkki ja Power for the Digital Revolution on Harman Kardon Inc:n tavaramerkki.
on Harman International Industries, Inc.-yhtiön omistama tavaramerkki.
(Patent No.5,386,478).
* Valmistettu Dolby Laboratories Inc:n lisenssillä. Dolby, Pro Logic,Pro Logic II, AC-3 ja kaksois-D ovat Dolby Laboratories Inc:n tavaramerkkejä.Julkaisematonta luottamuksellista aineistoa © 1992-1999 Dolby Laboratories Inc. Kaikki oikeudet pidätetään.
DTS ja DTS Surround, DTS-ES ja DTS Neo:6 ovat Digital Theater Systems -yhtiön tavaramerkkejä.
VMax on Harman International Industries Inc:n tavaramerkki, ja on lisensoitu sovellus Cooper Bauck Transaural Stereo -patentista.
Logic 7 on Harman International Industries -yrityksen omistama rekisteröity tuotemerkki.
Crystal on Cirrus Logic Corp. -yhtiön rekisteröity tavaramerkki.
** Mitattu ilman tulon anti-slewing- ja lähdön isolation-piirejä.
TM
250 Crossways Park Drive,Woodbury, New York 11797 www.harmankardon.com Harman Consumer International: 2, route de Tours, 72500 Château-du-Loir, France © 2003 Harman Kardon, Incorporated Part No.:CQX1A868Z
Loading...