Electrolux EOK86030 User Manual [sl]

Vgradna pečica

EOK 86030

Navodila za uporabo

Dragi kupec,

preden prvič uporabite svojo novo pečico, pozorno preberite knjižico z navodili za uporabo. Knjižico z navodili za uporabo varno shranite, tako da vam bo vedno pri roki, in če vaša pečica zamenja lastnika, poskrbite, da ji bodo priložena tudi navodila za uporabo.

Simbol trikotnika vas opozarja na navodila, ki so pomembna za varno uporabo in pravilno delovanje aparata. Ta navodila morate upoštevati.

Ob tem simbolu boste našli dodatne informacije in koristne nasvete za uporabo aparata.

Ta simbol opozarja na navodila za gospodarno in okolju prijazno uporabo aparata.

Če ugotovite, da aparat ne deluje pravilno, najprej poskusite nepravilnosti odpraviti tako, kot vam svetujemo v poglavju o odpravljanju nepravilnosti v delovanju, in šele če vam to ne uspe, pokličite pooblaščeni servis.

Aparat je izdelan skladno z naslednjimi predpisi:

73/23/CEE od 19.2.1973 (predpis o nizki napetosti);

89/336/CEE od 3.5.1989 (predpis o elektromagnetni kompatibilnosti vključno z modifikacijami 92/31/CEE).

93/68/CEE od 22.7.1993 (označevanje).

Pomembna navodila za varno uporabo

Varna priključitev

Priključitev pečice prepustite ustrezno usposobljenim strokovnjakom.

Popravila prepustite samo za to usposobljenim strokovnjakom pooblaščenega servisa. Nestrokovna popravila pomenijo veliko tveganje. V primeru okvare se obrnite na najbližji pooblaščeni servis.

Če je poškodovano tesnilo na vratih in tesnilna površina za vrata, pečice ne smete uporabljati, dokler ne zamenjate tesnil.

Poškodovanega aparata ne smete uporabljati; izklopite ga iz električnega omrežja ali pa odvijte varovalko.

Varnost otrok

Pečico naj uporabljajo odrasle osebe. Otrokom ne smete dovoliti, da se igrajo ob ali s pečico.

Hrano in mleko za dojenčke vedno segrevajte v odprti posodi ali steklenički. Po segrevanju dobro premešajte ali pretresite vsebino, da se toplota enakomerno razporedi. Pred hranjenjem otroka vedno preverite temperaturo!

Če uporabljate žar (samostojno ali v kombinaciji z mikrovalovno pečico), se okno na vratih zelo segreje. Pazite na otroke!

Pečica je opremljena s posebno funkcijo za varnost otrok.

2

Varnost med uporabo pečice

Aparat je namenjen uporabi v gospodinjstvih za pečenje živil.

Pri priklopu električnih aparatov v vtičnice v bližini pečice pazite, da električni priključni kabel ne pride v stik z vročimi deli pečice, oziroma da ga ne priprete z vrati pečice.

Pozor! Med delovanjem se pečica segreje. Pri uporabi pečice vedno pazite na majhne otroke.

Če pripravljate jedi z dodatkom alkohola, bodite izjemno previdni, saj bi lahko v pečici nastala hitro vnetljiva mešanica zraka in alkohola. Vrata pečice odpirajte previdno, pri tem pa pazite, da v bližini ni odprtega ognja ali iskrenja.

Priporočamo, da pustite jed še približno 10-15 minut po izklopu v pečici.

Opozorilo: Po najnovejših znanstvenih dognanjih lahko močno zapečena živila, predvsem tista z vsebnostjo škroba, škodljivo vplivajo na zdravje zaradi akrilamidov. Zato svetujemo, da živila pečete pri nižjih temperaturah in jih manj rjavo zapečete.

Mikrovalovi

Najprej postavite živilo v pečico in jo šele nato vklopite. Vklop prazne pečice bi lahko povzročil preobremenitev.

Uporabljajte samo posodo (pekače), ki je primerna za uporabo v mikrovalovnih pečicah (podrobnosti so v nadaljevanju teh navodil).

Da bi zavarovali notranjo stran vrat pred korozijo zaradi uhajanja pare (kondenzirane vode), jih po vsaki uporabi obrišite s krpo.

Če uporabljate posodo za enkratno uporabo, npr. iz papirja, plastike ali drugih vnetljivih snovi, se med uporabo pečice ne oddaljujte.

Če opazite v notranjosti pečice dim, ne odpirajte vrat. Izklopite aparat in ga izključite iz električnega omrežja. Če aparat ne deluje brezhibno, ga ne uporabljajte!

Pri segrevanju tekočin v kozarec oz. skodelico postavite tudi kavno žličko ali stekleno palčko, da preprečite zapoznelo vretje. Pri tem se namreč tekočina segreje do vrelišča brez pojava značilnih mehurčkov; če se nato kozarec nekoliko strese, lahko tekočina nenadoma zavre in brizgne iz kozarca. Nevarnost opeklin!

3

Živila z lupino ali kožo, npr. krompir, paradižnik, klobase, večkrat prebodite, da ne bi počila med kuhanjem.

Pri kuhanju/segrevanju se mora živilo segreti na vsaj 70º. Upoštevajte priporočene vrednosti o moči in trajanju. Za merjenje temperature ne uporabljajte živosrebrnih termometrov ali termometrov, ki vsebujejo tekočino.

Pri kuhanju z mikrovalovi se posoda segreje zaradi vroče vsebine. Uporabljajte zaščitne kuhinjske rokavice!

Ne nastavljajte previsoke moči mikrovalov! Živilo bi se lahko izsušilo, zažgalo ali celo vnelo!

Med delovanjem pečice se grelec žara in oprema zelo segrejejo. Pri ravnanju z njimi bodite zelo previdni; uporabljajte zaščitne kuhinjske rokavice! Nevarnost opeklin!

Kovinski predmeti morajo biti od sten in vrat pečice oddaljeni vsaj 2 cm, sicer lahko pride do iskrenja, to pa bi lahko poškodovalo pečico.

Razen če je tako izrecno priporočeno, odsvetujemo uporabo alu-folije.

Pazite, da česa ne priprete z vrati pečice.

Tesnilo in tesnilne površine vrat morajo biti vedno čisti, prav tako tudi notranjost pečice. Nečistoča lahko povzroči nevarne situacije.

V pečici ne hranite vnetljivih predmetov. Ti bi se lahko vneli, ko vklopite pečico.

Spremembe v barvi emajla so lahko posledica nepravilne uporabe ali čiščenja z neustreznimi sredstvi. Sprememba barve emajla ne pomeni okvare in ne vpliva na delovanje pečice.

Kako preprečite poškodbe vaše pečice

Dna pečice na oblagajte z alu-folijo! Prav tako ne postavljajte pekačev na direktno dno pečice; lahko bi se poškodoval emajl!

Sadni sokovi, ki bi kapljali s pekača, bi na površini pečice pustili trdovratne madeže. Pod pekač podstavite posodo za lovljenje tekočin.

Na odprta vrata pečice ne postavljajte težkih predmetov; najbrž ni potrebno omeniti, da sedenje ali stopanje na odprta vrata ni dovoljeno.

Nikoli ne vlivajte vode v vročo pečico; emajl bi se lahko poškodoval.

Ne uporabljajte prevelike sile; predvsem robovi stekla na vratih bi se lahko zlomili.

V pečici ne hranite vnetljivih snovi; te bi se lahko vžgale, če bi pečico nehote vklopili oz. bi jo pred vklopom pozabili izprazniti.

4

V pečici ne hranite vlažnih živil. Lahko bi se poškodoval emajl.

Ko ventilator za hlajenje preneha delovati, ne puščajte v pečici jedi v nepokritih posodah, saj bi vlaga kondenzirala na notranjih površinah in vratih pečice in celo prodrla v notranjost pečice.

Spremembe v barvi emajla so lahko posledica nepravilne uporabe ali čiščenja z neustreznimi sredstvi. Sprememba barve emajla ne pomeni okvare in ne vpliva na delovanje pečice.

Pečice ne uporabljajte …

za kuhanje jajc v lupini (vedno pa prebodite rumenjak!), ali polžev v hišici –eksplodirali bi;

za segrevanje večjih količin olja (npr. za fondue ali cvrenje) ali pijač z visoko vsebnostjo alkohola – lahko bi prišlo do samovžiga in eksplozije;

za segrevanje živil v hermetično zaprtih posodah, npr. pločevinkah, steklenicah ipd.;

za sušenje domačih živali, tkanin, papirja;

za kuhanje v porcelanastih, keramičnih ali glinenih posodah, na katerih so luknjice, ali nimajo glaziranega dna: vlaga, ki bi prodrla v luknjice, bi lahko med segrevanjem povzročila pokanje posode.

Kam z odpadnim materialom

Simbol na izdelku ali na njegovi embalaži označuje, da z izdelkom ni dovoljeno ravnati kot z običajnimi gospodinjskimi odpadki. Izdelek odpeljite na ustrezno zbirno mesto za predelavo električne in elektronske opreme.

S pravilnim načinom odstranjevanja izdelka boste pomagali preprečiti morebitne negativne posledice in vplive na okolje in zdravje ljudi, ki bi se lahko pojavile v primeru nepravilnega odstranjevanja izdelka.

Za podrobnejše informacije o odstranjevanju in predelavi izdelka se obrnite na pristojen mestni organ za odstranjevanje odpadkov, komunalno službo ali na trgovino, v kateri ste izdelek kupili.

Odsluženo pečico odpeljite na ustrezno odlagališče odpadkov.

Pozor! Preden zavržete svojo odsluženo pečico, poskrbite za varnost - odrežite priključni kabel čim bližje ohišja in onemogočite zapiranje vrat.

Pečice ne zavržite skupaj z odpadki iz gospodinjstva.

Pozanimajte se, kje je ustrezno odlagališče odpadkov; lahko se tudi dogovorite s pooblaščenim servisom, ki bo proti minimalni odškodnini namesto vas poskrbel za odsluženo pečico.

5

Opis pečice

Upravljalna plošča

Ambientalna lučka

 

 

Ročaj

Steklena vrata pečice

Če nekaj časa ne izberete nobene funkcije oz. ne pritisnete na nobeno tipke, se pečica samodejno izklopi, ambientalna lučka pa ostane prižgana. Če jo želite ugasniti, znova vklopite in nato izklopite tako, da dvakrat pritisnete na tipko Stop.

Upravljalna plošča

Prikazovalnik

Tipke za upravljanje pečice

6

Opis pečice

Grelec za žar

 

 

 

 

 

 

 

Višine vodil

 

 

Vir mikrovalov

 

 

 

Luč v pečici

 

 

 

 

 

 

 

 

Grelec zadaj

 

 

 

 

Snemljivo steklo

 

 

 

 

spodaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oprema pečice

 

Nosilca za rešetko in pekače, snemljiva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rešetka, na katero postavite pekače, modele, pečenke in jedi, ki jih želite pripraviti na žaru

Pekač za sladice

Ni za uporabo v mikrovalovni pečici!

7

Pred prvo uporabo

Nastavljanje in spreminjanje točnega časa

Če čas ni nastavljen, pečica ne bo delovala!

Po vsakem izpadu električne energije ali po izklopu pečice iz električnega omrežja na prikazovalniku funkcij

utripa lučka ob napisu (Čas dneva).

1.Če želite spremeniti nastavljeni čas, tolikokrat pritisnite na tipko , dokler ne začne utripati lučka.

2.S pomočjo tipke + ali nastavite točen čas.

Počakajte 5 sekund.

Številke prenehajo utripati, na prikazovalniku je viden nastavljeni čas.

Zdaj je pečica pripravljena za uporabo.

Čas lahko nastavljate le, če ni aktivna funkcija za varnost otrok oz. ni aktivna nobena od funkcij

programske ure (.

8

Prvo čiščenje

Pred prvo uporabo morate pečico temeljito očistiti.

Pozor! Ne uporabljajte abrazivnih ali grobih čistil in čistilnih pripomočkov, da ne bi poškodovali površine.

Če je vaša pečica s površinami iz nerjavečega jekla, uporabite namensko čistilo.

)

1.Odprite vrata pečice, prižgala se bo luč v notranjosti.

2.Iz pečice odstranite vso opremo in jo pomijte s toplo vodo in čistilom za pomivanje posode.

3.Temeljito operite tudi notranjost pečice s toplo vodo in čistilom ter jo nato obrišite do suhega.

4.Upravljalno ploščo očistite z vlažno krpo.

Spoznavanje vaše nove pečice

Z upravljanjem pečice se lahko seznanite v testnem načinu; ta je namenjen testiranju pečice in seznanjanju z upravljanjem pečice. Pečica se v tem načinu ne segreva.

Vklop v testnem načinu

1.Izklopite aparat s pritiskom na tipko za vkop/izklop.

2.Pritisnite in ohranite pritisk na tipki za programe pečenja in tipko »+«; pritiskajte na tipki, dokler ne zaslišite zvočnega signala. Na prikazovalniku se osvetli črka »d«.

Izklop v testnem načinu

1.Izklopite aparat s pritiskom na tipko za vkop/izklop .

2.Pritisnite in ohranite pritisk na tipki za programe pečenja in tipko »+«; pritiskajte na tipki, dokler ne zaslišite zvočnega signala. Črka »d« na prikazovalniku ugasne.

9

Electrolux EOK86030 User Manual

Uporaba pečice

Prikazovalnik

Prikaz temperature/časa/moči mikrovalov

Funkcija Mikrovalovi

 

Spomin: P; Test: d

Prikaz teže

Funkcije pečice

 

Funkcije ure/

 

 

čas delovanja

 

 

 

 

Programi pečenja

1. Simbol termometra

2.

3. Tipke za upravljanje pečice

Tipka za mikrovalove

 

 

 

 

Funkcije ure

 

 

 

 

 

 

 

Tipka za funkcije pečice

 

 

 

 

Tipka +

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tipka za hitro

 

 

 

 

 

 

 

 

segrevanje

 

 

 

Tipka -

 

 

 

 

 

 

 

 

Tipka START

 

Funkcija Spomin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Programi pečenja

 

Tipka STOP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

Splošni napotki

4.Vedno potrdite izbrano funkcijo s pritiskom na tipko START. Če tega ne storite v roku 120 sekund, se pečica izklopi.

5.Ko se osvetli želena funkcija, se začne pečica segrevati oz. se začne odštevati nastavljeni čas.

6.Če med delovanjem pečice odprete vrata, se funkcija preneha izvajati. Ko znova zaprete vrata, morate spet pritisniti na tipko START. Če tega ne storite v roku 120 sekund, se pečica izklopi.

7.Luč v pečici gori, če je izbrana katera od funkcij pečice ali pa so odprta vrata pečice.

Luč ugasne ob izklopu pečice oziroma po 10 minutah, če pustite vrata pečice odprta.

8.Delovanje pečice prekinete s pritiskom na tipko STOP, nadaljujete s pritiskom na tipko START, izklopite pa jo tako, da večkrat pritisnete na tipko STOP.

11

Izbiranje funkcij pečice

1.Tolikokrat pritisnite na tipko za izbiranje funkcij pečice , dokler se ne osvetli želena funkcija.

Na prikazovalniku za temperaturo se osvetli predvidena temperatura za izbrano funkcijo.

2. S pritiskom na tipko START zaženete izbrano funkcijo.

Spreminjanje temperature

Temperaturo spreminjate s pomočjo tipke "+" ali "-" v korakih po 5°C.

Simbol termometra

Simbol termometra opozarja na dviganje temperature v pečici.

Če so prikazani vsi trije segmenti termometra , je to znak, da deluje funkcija hitrega segrevanja pečice.

Izklop pečice

Pečico izklopite s pritiskom na tipko za

STOP .

Ventilator za hlajenje

Ventilator se vklopi samodejno ob vklopu pečice;njegova naloga je hlajenje zunanjih površin pečice. Po izklopu pečice ventilator nadaljuje z delovanjem, nato pa se izklopi samodejno.

12

Hitro segrevanje

Ko izberete funkcijo, lahko prazno pečico v relativno kratkem času hitro segrejete

s pomočjo funkcije Hitro segrevanje .

POMEMBNO! Ne postavljajte jedi v pečico, dokler se funkcija Hitro segrevanje ne zaključi in se pečica ne preklopi na izbrano funkcijo!

1.Nastavite želeno funkcijo pečice (npr. Ventilirano pečenje). Če je potrebno, prilagodite temperaturo.

2.Pritisnite na tipko funkcije Hitro segrevanje . Osvetli se simbol , utripanje črtic pomeni, da je funkcija Hitro segrevanje aktivna. Ko se pečica segreje na nastavljeno temperaturo, se osvetlijo črtice za prikaz toplote. Oglasi se zvočni signal, simbol ugasne.

Nato se v notranjosti pečice ohranja nastavljena temperatura, aktivna je nastavljena funkcija. Zdaj lahko postavite jed v pečico.

Funkcije pečice

Uporaba

Grelec/ventila-

 

 

 

tor

 

Ventilirano

Za pečenje na dveh višinah

Grelec v zadnji

 

pečenje

vodil.

stranici in

 

 

 

ventilator

 

Termični žar

Za pečenje večjih kosov mesa,

Grelec za žar,

 

 

perutnine… na eni višini,

ventilator

 

 

primerna pa je tudi za

 

 

 

gratiniranje, za dodatno

 

 

 

pečenje jedi z zgornje strani…

 

 

Žar

Žar je primeren za pečenje

Grelec za žar

 

 

tanjših kosov, npr. zrezkov,

 

 

 

ribe, opečenega kruha…

 

 

Odtaljevanje/Suš

Za odtaljevanje zamrznjenih

Grelec v zadnji

 

enje

živil in sušenje zelišč, sadja,

stranici,

 

 

zelenjave

ventilator

 

 

 

 

Mikrovalovi

Z mikrovalovi se toplota razvija direktno v živilu.

 

 

Za segrevanje gotovih jedi in pijač, odtaljevanje

 

 

mesa in sadja ali kuhanje zelenjave in rib

 

Kombinirano

Za hitro segrevanje pečice lahko vklopite tudi

 

delovanje

funkcijo Mikrovalovi – jed se hitreje skuha,

 

 

obenem pa se lepo zapeče

 

 

Hiter vklop

Hiter vklop na največji moči mikrovalov s

 

Mikrovalovi

pritiskom na tipko START. Z vsakim pritiskom na

 

 

tipko Start podaljšate delovanje pečice za 30

 

 

sekund, do največ 7 minut. Čas delovanja – od

 

 

30 sekund do 7 minut.

 

13

Mikrovalovi

1.

Po potrebi izklopite pečico s

 

pritiskom na tipko STOP.

2.

S pritiskanjem na tipko za

 

mikrovalove

nastavite ustrezno

 

moč mikrovalov.

Nastavite lahko moč od 100 W do

 

1000 W.

 

Če nastavite 100 W in ponovno

 

pritisnete na tipko, se prikaže

 

vrednost 1000 W.

3.S pomočjo tipke + ali – določite čas kuhanja. Simbol za trajanje utripa.

Nastavite lahko naslednje čase:

-od 0 do 2 minut v korakih po 5 sekund;

-od 2 do 5 minut v korakih po 10 sekund;

-od 5 do 10 minut v korakih po 20 sekund;

-od 10 do 20 minut v korakih po 30 sekund;

-več kot 20 v korakih po 1 minuto.

Najdaljši možen čas:

-pri nastavljeni moči od 700 W do 1000 W – od 0 minut do 7 minut 40 sekund;

-pri nastavljeni moči od 100 W do 600 W – od 0 minut do 59 minut.

14

Ko pritisnete na tipko START, se začne odštevanje; simbol za trajanje

se osvetli.

Med odštevanjem časa lahko spremenite moč mikrovalov s pritiskom na tipko za mikrovalove .

Med odštevanjem časa lahko s pomočjo tipke in + podaljšate, oz. –

skrajšate trajanje.

Ko preteče nastavljeni čas, se za 2 minuti oglasi zvočni signal. Simbol za

trajanje utripa in prikaže se čas dneva.

Izklopite zvočni signal s pritiskom na katerokoli tipko.

15

Kombinirano delovanje

V razpredelnici v nadaljevanju boste našli nekaj koristnih nasvetov.

1.Po potrebi izklopite pečico s pritiskom na tipko STOP.

2.Pritisnite na tipko za funkcije pečice; prikaže se simbol izbrane funkcije.

3.S pomočjo tipke + ali – nastavite ustrezno temperaturo v sredini živila.

4.S pritiskanjem na tipko za mikrovalove nastavite ustrezno moč mikrovalov (največ 600 W).

5.S pomočjo tipke + ali – nastavite ustrezen čas. Simbol za trajanje utripa.

Nastavite lahko naslednje čase:

-od 0 do 2 minut v korakih po 5 sekund;

-od 2 do 5 minut v korakih po 10 sekund;

-od 5 do 10 minut v korakih po 20 sekund;

-od 10 do 20 minut v korakih po 30 sekund;

-več kot 20 v korakih po 1 minuto.

-Najdaljši možen čas je 59 minut.

16

Loading...
+ 36 hidden pages