Delonghi EC 8, EC 9 Instructions Manual [da]

Page 1
38
SIKKERHEDSANVISNINGER
• Pas på ikke at skolde dig på vandstrålerne eller på dampstrålerne eller ved at anvende apparatet forkert; berør aldrig de ophedede komponenter (vand, området hvor kaffen kommer ud i nærheden af filterholderskålen (O) og filteret (P)).
• Så snart emballagen er fjernet, bør du undersøge om apparatet er intakt. Anvend ikke apparatet, hvis du er i tvivl, men henvend dig til en fagmand.
• Emballagens materialer (plastikposer, ekspanderet polystyren osv.), kan være farlige for børn og skal derfor anbringes udenfor deres rækkevidde.
• Dette apparat er udelukkende beregnet til hushold­ningsbrug. Anvendelse til ethvert andet formål anses for at være uhensigtsmæssig og derfor farlig.
• Fabrikanten fralægger sig ethvert ansvar for even­tuelle skader forårsaget af uhensigtsmæssig eller forkert brug samt anvendelse uden omtanke.
• Berør aldrig apparatet med våde eller fugtige hæn­der eller fødder.
• Tillad aldrig børn eller uegnede at bruge appara­tet uden overvågning.
• Lad aldrig børn få lov til at lege med apparatet.
• Hvis apparatet går i stykker eller fungerer dårligt, sluk det ved at trække stikket ud, og forsøg aldrig selv at reparere det. Skulle der opstå behov for reparationer, skal man henvende sig til et, af fabrikanten, autoriseret Servicecenter og kræve, at der anvendes originale reservedele. Hvis disse for­skrifter tilsidesættes, kan det være farligt at anven­de apparatet.
• Brugeren må under ingen omstændigheder selv erstatte apparatets strømledning, idet udskiftningen kræver, at der anvendes specialredskaber. Hvis led­ningen er defekt eller skal udskiftes, skal man hen­vende sig til et, af fabrikanten, autoriseret Service­center center for at undgå enhver form for risiko.
INSTALLATION
• Anbring apparatet på en arbejdsflade, langt væk fra vandhaner og vaske.
• Undersøg om elforsyningens spænding svarer til den, der er angivet på apparatets datamærke.
• Apparatet skal forbindes til en stikkontakt, med en kapacitet på mindst 10A og en velfungerende jordforbindelse. Fabrikanten fralægger sig ethvert ansvar for ulykker, der skyldes el-anlæggets man­glende jordforbindelse.
• Hvis stikkontakten ikke passer til apparatets stik, skal man lade en fagmand udskifte stikket med en,
DANSK
Læs denne vejledning omhyggeligt, før appara­tet installeres og tages i brug, og opbevar den til yderligere konsultation. Kun på denne måde kan man opnå de bedste resultater og den højeste brugssikkerhed.
BESKRIVELSE AF APPARATET
(Se tegning på side 3) De nedenstående udtryk vil blive anvendt, samt de respektive bogstaver, gentagne gange, på de næste sider. A. Valgknap til kaffe: STÆRK, MELLEMSTÆRK eller
TYND og CAPPUCCINO
B. Vandvarmerens prop C. Låg til mælkebeholder D. Opskummer E. Mælkebeholder F. Dampbetjeningsknap G. Sprøjtbeskyttelse H. Strømledning I. Kontrollampe OK klar damp L. Lysende afbryder M. Dråbeopsamlingsbakken N. Måleske O. Filterholderskålen P. Filter Q. Kande med låg R. Adapter til kopper
Page 2
af egnet type. Hvis ledningen (H) er defekt eller skal udskiftes, skal man henvende sig til et, af fabrikan­ten, autoriseret Servicecenter idet udskiftningen kræver, at der anvendes specialredskaber.
• Apparatet må under ingen omstændigheder anbringes på et sted, hvor temperaturen kan komme ned på 0°C eller under frysepunktet (hvis vandet fryser, kan apparatet tage skade).
SÅLEDES TILBEREDES KAFFE
1 Skru vandvarmerens proppen (B) af ved at dreje
den mod uret.
2 Benyt den medleverede kande (Q) (fig. 1) til at
hælde vandet i vandvarmeren (fig. 2) og sørg for at respektere niveauerne, som er angivet i tabel­len sidst i brugsanvisningen. Sørg for altid at respektere niveauerne, som er angivet, for ellers kunne apparatet fungere dårligt. Når vandvarme­ren fyldes op skal den lysende afbryder (L) være slukket.
3. Sæt filteret i filterholderskålen (fig. 3)
4. Fyld den malede kaffe i filteret med den medleve-
rede måleske; sørg for at respektere niveauerne, som er angivet i tabellen sidst i brugsanvisningen og fordel den malede kaffe jævnt (fig. 4). Det er vigtigt at kaffen er mellemfint malet for at undgå, at filteret bliver tilstoppet, hvis kaffen er for fint malet (kaffe til almindelige kaffemaskiner er god nok ).
5. Fjern eventuel overskydende kaffe fra filterets kant
(fig. 5).
6. For at sætte filterholderskålen på, sættes den
under vandvarmerens stråledanner (fig. 6). Tryk derefter filterholderskålen opad og drej den samtidig mod højre; drej altid helt i bund. Fil­terholderskålens håndtag behøver ikke at være på linjen med midten af apparatet; det vigtige er, at filterholderskålen sidder godt fast i dens sæde.
7 Kanden skal anbringes under filterholderskålen,
således af filterholderskålens hane sættes ind i åbningen på kandens låg (fig. 7).
8 Stil valgknappen (A) på den type kaffe, man
ønsker at få: “LIGHT” til tynd kaffe, "MEDIUM" til almindelig kaffe, “STRONG” til stærk kaffe (fig.
8).
9 Kontrollér at dampbetjeningsknappen (F) er lukket
og tryk på den lysende afbryder. Den lysende kontrollampe tændes (fig. 9).
10 Efter cirka 3 minutter begynder kaffen at løbe ud.
Når der ikke længere kommer kaffe ud, sluk den lysende afbryder.
PAS PÅ: Inden filterholderskålen fjernes, skal man for at undgå damppust altid fjerne dampen, der er tilbage i vandvarmeren, og tømme den ud ved at dreje på dampbetjenins knappen. (fig. 10).
BEMÆRK: Af hensyn til sikkerheden er det ikke muligt at åbne proppen på vandvarmeren, når denne er varm, idet proppen drejer i tomgang. Hvis det af en eller anden grund er nødvendigt at tage proppen af, skal man først tømme dampen ud af vandvarmeren ved at dreje på dampbetje­ningsknappen, som beskrevet i foregående punkt. Den brugte kaffe fjernes fra filterholderskålen ved at banke den ud af den nedadvendte filterholder­skål (fig. 11). Alternativt, kan man skylle filterhol­derskålen og filteret under vandhanen.
PAS PÅ: For at fjerne lugten af nyt første gang apparatet bruges er det nødvendigt at foretage nogle cyklusser kaffebrygning uden at bruge malet kaffe.
MONTERING AF ADAPTEREN
Adapteren skal bruges hver gang, man vil brygge kaffe direkte i kopperne. For at montere den er det til­strækkeligt at sætte den fast på den underste del af fil­terholderskålen (fig. 12).
HVORDAN MAN BRYGGER CAPPUCCINO
• Hæld den mængde mælk, der skal bruges til at brygge cappuccino (cirka 100cc til hver cappuc­cino), i mælkebeholderen (E) (fig. 13). Pas på ikke at overskride mærken MAX (der svarer til cirka 250 cc), der findes på beholderen (fig. 14), for ellers kan man risikere, at mælken bliver ved at løbe ud af røret, også efter at cappuccinoen er færdiglavet. Det er nødvendigt at bruge frisk, ikke kogt, og især ikke varm mælk. Hvis man vil brygge 4 cappuccinoer, skal man til­sætte mælk i beholderen.
• Bryg kaffen som beskrevet i paragraf “Således til­beredes kaffe” fra punkt 1 til 8; brug dog en stør­re mængde vand, som angivet i tabellen sidst i brugsanvisningen.
• Tryk på den lysende afbryder for at tænde appa­ratet. Lad kaffen løbe ud i kanden; sørg for at kaf­fen når op til niveau 2 eller 4, der er markeret på kanden, og stop brygningen ved at stille valgk­nappen på "CAPPUCCINO":
PAS PÅ: Det er ikke den lysere creme, der skal når op til niveau 2 eller 4, men den mørke kaffe, der findes under selve cremen. Denne operation skal udføres meget forsigtigt: hvis kaffen over-
39
Page 3
stiger niveau 2 eller 4, er der til sidst ikke mere damp tilbage til at få mælken til at skumme.
Hæld kaffe op i kopperne.
• Anbring kopperne, en af gangen, med kaffe i under mælkebeholdernes rør (fig. 15) og vent til kontrollampen "OK klar damp" (I) tændes.
Hvis der anvendes kopper, der ikke er ret store, skal man sætte sprøjtbeskyttelsen (G) på mælke­beholdernes rør for at undgå mælkestænk (fig.
16).
•Drej dampbetjningsknappen mod uret. Den opskummede mælk begynder at komme ud af røret (fig. 15). For at opnå en god opskumning og undgå mælkestænk, skal man dreje betjeningsk­nappen mindst en gang. Fortsat indtil mælke­beholderen er halv tømt, og stop derefter for dam­pen ved at dreje betjeningsknappen med uret.
• Gentag operationen til det antal kopper, man ønsker at brygge, indtil hele mælkebeholderen er tømt.
PAS PÅ: vent altid på, at kontrollampen
"OK klar damp" (I) tændes.
• Lige efter, man har brygget cappuccinoerne, held lidt vand i mælkebeholderen og anbring kanden under mælkebeholdernes rør. Drej dampbetjning­sknappen og tøm dampen helt ud (i cirka et minut).
PAS PÅ: Selv om den kunne synes at være over­flødig, skal denne operation foretages hver gang, for at fjerne eventuelle rester af vand eller damp fra vandvarmeren, idet resterne kunne være skyldige i, at apparatet ikke virker korrekt næste gang, det bruges. Desuden, af hygiejniske grunde tillader denne operation at rense alle opskummerens huller og at undgå at der bliver mælk siddende i maskinens indvendige kred­sløb.
RENGØRING OG VEDLIGEHOLDELSE
Inden der foretages noget som helst indgreb til rengø­ring eller vedligeholdelse, skal man tage apparatet ud af el-nettets stikkontakt.
Rengøring af mælkeopskummeren
Rengøring af mælkeopskummeren skal foretages efter enhver brug af apparatet. Gå frem på følgende måde:
• Fjern mælkebeholderen ved at trykke på stangen “PRESS” og ved samtidig at trække den opad: vask beholderen med varm vand (fig. 17).
• Fjern den røde opskummer ved at trykke på stop­peanordningen (A) og ved samtidig at trække den opad (fig.18). Fjern gummi blanderen, vask og
rens med varm vand (fig. 19) især de fire huller, der anvises i figur 20 (rens dem med en nål). Sørg for at hullet, som anvises af pilen B, ikke er til­stoppet.
Når de er renset, skal alle komponenterne mon­teres korrekt igen. Man skal især forsikre sig, at gummi blanderen er trykt helt ned i bunden og at den røde opskummer trykkes ned, indtil man kan høre en klik. Hvis man ikke foretager denne rensning efter hver brug, kan det ske, at mælken ikke opskummes godt, eller at mælken ikke suges eller at den drypper af mælkebeholderens rør.
Andre operationer med rengøring
• Gør regelmæssigt også kanden, filterholderskålen og filteret rent.
• Man må ikke anvende opløsningsmidler eller sli­bende rengøringsmidler til rengøring af appara­tets plastik komponenter. Det er tilstrækkeligt at anvende en blød klud.
• Kom ALDRIG apparatet i vand.
AFKALKNING
Det anbefales at foretage afkalkning af maskinen, hver gang der er brygget cirka 300 kopper kaffe. Det tilrådes at bruge specifikke afkalkningsmidler til at fjerne kalken fra espresso kaffemaskiner, som findes i handelen. Hvis man ikke kan få disse produkter, er det muligt at følge denne fremgangsmåde:
1. Inden kaffemaskinen renses, sluk den og tag stikket ud af stikkontakten.
2. Fyld kanden indtil randen.
3. Opløs 1 spiseskefuld citronsyre (cirka 10/15 g) i vandet (citronsyren kan fås på apoteket eller i kolonialhandler);
4. Hæld denne opløsning i vandvarmeren.
5. Skru vandvarmerens prop på og lad opløsningen virke i cirka 30 minutter.
6. Stil valgknappen i position "LIGHT".
7. Sæt filteret og filterholderen i (uden kaffe).
8. Stil kanden på dråbeopsamlingsbakken.
9. Sæt stikket i stikkontakten.
10.Tænd for maskinen. Efter et par minutters forløb begynder den varme opløsning at løbe ned i kan­den gennem filterholderen.
11.Stil damprøret ned i et glas eller en kop. Luk dampbetjeningsknappen op i et par sekunder, mens afkalkningsopløsningen løber gennem fil­terholderen. Dette vil rense enhver rest mælk ud, der sidder tilbage inde i røret.
12.Luk dampbetjeningsknappen (afkalkningsoplø­sningen bliver ved at løbe ned i kanden).
13.Når der ikke længere løber afkalkningsopløsning
40
Page 4
41
2
4
4
2
4
2
2 KOPPER KAFFE
Vandniveauet skal falde sammen med 2 tallet, der er markeret på kanden
Vandniveauet skal falde sammen med damptegnet, der er markeret på kanden
Vandniveauet skal falde sammen med 4 tallet, der er markeret på kanden
Mængde malet kaffe i filteret
2 KOPPER CAPPUCCINO
4 KOPPER KAFFE
ned i kanden, sluk for maskinen og lad den køle af. Tag filterholderen, filteret og kanden ud og skyl dem med varmt vand.
14.For at fjerne spor af afkalkningsvæsken, skal man lave udføre mindst 2 cyklusser kaffebry­gning uden malet kaffe.
Garantien gælder ikke, hvis den ovenfor beskrevne rengøring ikke foretages regelmæssigt.
ASSISTANCE OG REPARATION
Hvis apparatet går i stykker eller fungerer dårligt skal man henvende sig til et af fabrikanten autoriseret Service og assistance center (det nærmeste). Garan­tien bortfalder hvis maskinen repareres af personale, der ikke er autoriseret.
Mængde vand i kanden
For at brygge
4 KOPPER CAPPUCCINO
Vandniveauet skal falde sammen med metalstribens nederste kant.
Loading...