Brother PT-D450 User's Guide

Page 1
www.brother.com
SUOMI
KÄYTTÖOPAS
Lue tämä käyttöopas, ennen kuin aloitat P-touch-tarratulostimesi käytön. Säilytä tätä käyttöopasta paikassa, josta löydät sen tarvittaessa helposti. Käy osoitteessa support.brother.com olevassa sivustossamme, niin saat tuotetukea ja vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin.
Page 2

JOHDANTO

Kiitos P-touch D450:n ostamisesta. Tässä käyttöoppaassa on useita tämän tarratulostimen käyttöön liittyviä varotoimenpiteitä ja perustoimenpiteitä. Lue tämä käyttöopas huolellisesti ennen käyttöä ja säilytä sitä helposti saatavilla.
Vaatimustenmukaisuusvakuutus (vain Eurooppa)
Brother Industries, Ltd. 15-1, Naeshiro-cho, Mizuho-ku, Nagoya 467-8561, Japan
ilmoittaa, että tämä tuote ja verkkolaite ovat kaikkien Euroopan yhteisön sisällä voimassa olevien olennaisten vaatimusten ja asianmukaisten direktiivien mukaiset.
Vaatimustenmukaisuusvakuutus voidaan ladata Brother Solutions Centeristä. Siirry osoitteeseen support.brother.com
• valitse ”Europe”
• valitse maasi
• valitse ”Käyttöohjeet”
• valitse tulostimesi malli
• valitse ”Vaatimustenmukaisuusvakuutus”
• valitse ”Lataa”
Vaatimustenmukaisuusvakuutuksesi ladataan PDF-tiedostona.
Tietoja komission säädöksen 801/2013 noudattamisesta
D450
Virrankulutus* 1,9 W
* Kaikki verkkoportit aktivoituina ja yhdistettyinä
ja
Page 3
Huomautus kokoamisesta ja julkaisemisesta
Tämä käyttöopas on koottu ja julkaistu Brother Industries, Ltd.:n valvonnassa. Se sisältää uusimmat tuotteen kuvaukset ja tekniset tiedot. Tämän käyttöoppaan sisältöä ja tuotteen teknisiä tietoja voidaan muuttaa ilman erillistä ilmoitusta.
Jos D450-ohjelmistosta tulee saataville uusia versioita, tämä käyttöopas ei välttämättä ole päivitettyjen toimintojen ja ominaisuuksien mukainen. Tämän vuoksi saatat huomata, että ohjelmisto ja tämän käyttöoppaan sisältö ovat erilaiset.
Brotherin tuotteissa, liittyvissä tavaramerkeissä ja muussa materiaalissa olevat yritysten tavaramerkit ja tuotteiden nimet ovat kaikki kyseisten yritysten tavaramerkkejä tai rekisteröityjä tavaramerkkejä. BROTHER on Brother Industries, Ltd.:n tavaramerkki tai rekisteröity tavaramerkki.
Page 4
JOHDANTO

Sisällys

Varotoimenpiteet.................................................................................................... 4
Yleiset varotoimenpiteet ........................................................................................6
ALOITTAMINEN........................................................................7
P-touch-tarratulostimen poistaminen pakkauksesta ..............................................7
Nestekidenäyttö ja näppäimistö.............................................................................7
Virtalähde ja nauhakasetti .....................................................................................9
Käytettäessä verkkolaitetta (AD-E001)...........................................................9
Käytettäessä kuutta uutta AA-kokoista alkaliparistoa (LR6)
tai täyteen ladattua Ni-MH-akkua (HR6)......................................................... 9
Aseta nauhakasetti ....................................................................................... 10
Virran kytkeminen ja katkaiseminen .................................................................... 11
Kielen ja yksikön asettaminen ............................................................................. 11
Kieli............................................................................................................... 11
Yksikkö ......................................................................................................... 11
Nauhan syöttäminen............................................................................................11
Nestekidenäytön asettaminen ............................................................................. 11
Näytön kontrasti............................................................................................ 11
Taustavalo .................................................................................................... 12
P-touch-tarratulostimen käyttäminen ................................................................... 12
Tarran luonti P-touch-tarratulostimen avulla.................................................12
Tarran luonti yhdistämällä P-touch tietokoneeseen...................................... 13
TARRAN MUOKKAAMINEN...................................................15
Tekstin syöttäminen ja muokkaaminen ................................................................ 15
Tekstin syöttäminen näppäimistöllä..............................................................15
Uuden rivin lisääminen ................................................................................. 15
Uuden lohkon lisääminen ............................................................................. 15
Tekstin poistaminen...................................................................................... 15
Sarkainvälin lisääminen ................................................................................ 16
Tekstimuistutusten käyttäminen ................................................................... 16
Tekstimuistutusten muistin tyhjentäminen.................................................... 17
Tekstimuistutuksen asetuksen muuttaminen................................................ 17
Symbolien syöttäminen........................................................................................ 17
Symbolien syöttäminen symbolitoiminnolla .................................................. 17
Symbolihistorian asettaminen....................................................................... 17
Aksenttimerkin sisältävien kirjainten syöttäminen................................................ 18
Merkkimääritteiden asettaminen ([Fontti]/[Koko]/[Leveys]/[Tyyli]/
[Rivi]/[Tasaus]) ..................................................................................................... 19
Merkkimääritteiden asettaminen tarrakohtaisesti.........................................19
Merkkimääritteiden asettaminen rivikohtaisesti............................................19
Tyylin automaattisen sovituksen asettaminen .............................................. 22
1
Page 5
JOHDANTO
Kehysten asettaminen ......................................................................................... 22
Tarramääritteiden asettaminen ([Pituus] / [Leikk. asetus] / [Sark. pituus]) ..........23
Automaattisen muotoilun asetusten käyttäminen ................................................ 24
Mallien käyttäminen ...................................................................................... 24
Lohkon asetteluiden käyttäminen ................................................................. 27
Viivakooditarran luonti .........................................................................................29
Viivakoodiparametrien asettaminen ja viivakooditietojen syöttäminen......... 29
Viivakoodin muokkaaminen ja poistaminen..................................................31
TARRAN TULOSTAMINEN ....................................................32
Tarrojen esikatseleminen..................................................................................... 32
Tarrojen tulostaminen .......................................................................................... 32
Yksittäisten ja useiden kopioiden tulostaminen............................................32
Numeroitu tulostus........................................................................................ 33
Peilikuvatulostus........................................................................................... 33
Nauhan leikkauksen asetusten määrittäminen....................................................33
[Leveä marg.] / [Kapea marg.] / [Ketju] / [Ei leikk.] / [Erikoisnauha]..............33
Tarran pituuden säätäminen ................................................................................ 35
Tarrakokoelmasta tulostaminen........................................................................... 36
Tarran tulostaminen P-touch-tarratulostimeen tallennetusta
tarrakokoelmasta .......................................................................................... 36
Uuden tarrakokoelmaluokan lataaminen ...................................................... 37
TIEDOSTOMUISTIN KÄYTTÄMINEN.....................................38
Tarratiedostojen tallentaminen ............................................................................38
Tallennetun tarran tulostaminen, avaaminen tai poistaminen ............................. 38
[Tulosta]........................................................................................................ 38
[Avaa] ........................................................................................................... 38
[Poista].......................................................................................................... 38
P-TOUCH-TARRATULOSTIMEN NOLLAAMINEN
JA YLLÄPITO..........................................................................39
P-touch-tarratulostimen nollaaminen ................................................................... 39
Tietojen nollaus Alkuun-näppäimellä............................................................ 39
Tietojen nollaus tehdasasetuksiin P-touch-tarratulostimen
näppäimistöllä...............................................................................................39
Ylläpito ................................................................................................................. 40
Yksikön puhdistaminen................................................................................. 40
Tulostuspään puhdistaminen........................................................................ 41
Nauhaleikkurin puhdistaminen ..................................................................... 41
2
Page 6
JOHDANTO
VIANMÄÄRITYS......................................................................42
Mitä tulee tehdä, kun... ........................................................................................42
Kun näyttöön tulee virhesanoma ......................................................................... 43
LIITE........................................................................................44
Tekniset tiedot ..................................................................................................... 44
Järjestelmävaatimukset ....................................................................................... 45
3
Page 7
JOHDANTO

Varotoimenpiteet

Tärkeät tapaturmia ja aineellisia vahinkoja estävät huomautukset on merkitty eri symboleilla. Symbolit ja niiden merkitykset ovat seuraavat:
VAROITUS
HUOMAUTUS
Tässä käyttöoppaassa käytetään seuraavia symboleja:
Toimenpide on KIELLETTY
Pakollinen toimenpide Johdon irrottaminen vaaditaan
ÄLÄ pura laitetta Varoittaa sähköiskuvaarasta
Ilmaisee mahdollista vaaratilannetta, joka voi aiheuttaa vakavan tai kuolemaan johtavan tapaturman.
Ilmaisee mahdollista vaaratilannetta, joka voi aiheuttaa pienen tai vakavamman tapaturman.
ÄLÄ kosketa mainittua laitteen osaa
VAROITUS
Noudattamalla näitä ohjeita voit välttää tulipaloja, palovammoja, vammoja, sähköiskuja, vioittumisia, ylikuumenemista, epätavallisia hajuja ja savuamista.
Käyttämällä P-touch­tarratulostimessa aina oikeaa jännitettä ja mainittua verkkolaitetta (AD-E001) vältät viat ja toimintahäiriöt. Älä kosketa verkkolaitetta ja P-touch-tarratulostinta ukonilman aikana. Älä käytä P-touch-tarratulostin ta tai verkkolaitetta kosteissa tiloissa, kuten kylpyhuoneissa. Älä aseta virtajohdon tai pistokkeen päälle raskaita esineitä tai vahingoita sitä. Älä taivuta virtajohtoa tai vedä sitä väkisin. Tartu aina verkkolaitteeseen, kun irrotat sitä pistorasiasta. Varmista, että pistoke on pistorasiassa kokonaan. Älä käytä löysältä tuntuvaa tai vahingoittunutta pistorasiaa. Älä anna P-touch-tarratulostimen, verkkolaitteen, virtapistokkeen tai paristojen/akkujen kastua esimerkiksi käsittelemällä niitä märillä käsillä tai roiskuttamalla nesteitä niiden päälle.
Koska paristoista/akuista vuotaneen nesteen joutuminen silmiin voi aiheuttaa näön menettämisen, huuhtele silmäsi heti runsaalla puhtaalla vedellä ja hankkiudu lääkäriin, jos nestettä joutuu silmiisi. Älä pura tai muokkaa P-touch­tarratulostinta, verkkolaitetta tai paristoja/akkuja.
Älä anna minkään metalliesineen koskettaa pariston/akun plus­ja miinusnapoja.
Älä käytä teräviä esineitä, kuten pihtejä tai metallista kynää, paristoja/akkuja vaihtaessasi. Älä hävitä paristoja/akkuja polttamalla tai altista niitä lämmölle. Jos havaitset epätavallista hajua, lämpöä, värin tai muodon muutoksia tai muuta epätavallista P-touch-tarratulostimen käytön tai säilytyksen aikana, irrota verkkolaite pistorasiasta ja poista paristot/akut välittömästi sekä lopeta tulostimen käyttö.
Varotoimenpiteet
4
Page 8
JOHDANTO
VAROITUS
Älä käytä vioittunutta tai vuotavaa paristoa/akkua, sillä nestettä voi joutua käsiisi. Älä käytä muotoaan muuttanutta tai vuotavaa paristoa/akkua tai paristoa/ akkua, jonka etiketti on vahingoittunut. Muussa tapauksessa paristo/akku saattaa kuumentua. Älä kosketa tulostuspään ympärillä olevia metalliosia heti tulostamisen jälkeen. Kun P-touch-tarratulostinta ei käytetä, säilytä sitä poissa lasten ulottuvilta. Älä myöskään anna lasten laittaa P-touch­tarratulostimen osia tai tarroja suuhun. Jos lapsi on nielaissut jonkin esineen, vie hänet lääkäriin.
Älä käytä vioittunutta verkkolaitteen johtoa tai virtapistoketta. Älä käytä P-touch-tarratulostinta, jos sen sisällä on vieras esine. Jos P-touch-tarratulostimen sisään joutuu mikä tahansa vieras esine, irrota verkkolaite pistorasiasta, poista paristot/akut ja ota yhteyttä Brotherin asiakaspalveluun.
HUOMAUTUS
Vältä henkilövahingot, nesteiden vuotaminen, palovammat ja lämpeneminen noudattamalla näitä ohjeita.
Älä koske leikkurin terään. Jos paristoista/akuista vuotanutta nestettä joutuu ihollesi tai vaatteillesi, huuhtele iho tai vaatteet heti puhtaalla vedellä. Poista paristot/akut ja irrota verkkolaite, jos et aio käyttää P-touch­tarratulostinta pitkään aikaan. Käytä ainoastaan määritettyä paristoa/akkua. Älä yhdistele keskenään uusia ja vanhoja paristoja/akkuja, eri tyyppisiä, eri latausasteilla olevia, eri valmistajien tai eri mallisia paristoja/akkuja. Älä aseta paristoa/akkua niin, että sen navat (+ ja -) ovat väärin päin. Älä pudota P-touch-tarratulostinta tai verkkolaitetta tai kohdista niihin iskuja. Älä paina nestekidenäyttöä.
Älä jätä sormea P-touch­tarratulostimen sisään, kun suljet nauhakasettilokeron kannen tai paristolokeron kannen. Lue akkujen ja akkulaturin ohjeet huolellisesti ennen Ni-MH-akkujen käyttämistä, ja käytä akkuja sekä laturia oikein. Kun käytät Ni-MH-akkuja, lataa ne erityisellä akkulaturilla ennen käyttöä.
Varotoimenpiteet
5
Page 9
JOHDANTO

Yleiset varotoimenpiteet

• Riippuen sijainnista, materiaalista ja ympäristöolosuhteista tarra saattaa irrota tai
liimautua kiinni pysyvästi tai tarran väri saattaa muuttua tai tarttua toisiin esineisiin. Ennen kuin kiinnität tarran, tarkista ympäristöolosuhteet ja materiaali.
• Älä käytä P-touch-tarratulostinta mitenkään muuten tai mihinkään muuhun kuin
tässä oppaassa kuvattuun tarkoitukseen. Muussa tapauksessa saattaa aiheutua onnettomuuksia tai P-touch-tarratulostin voi vahingoittua.
• Käytä P-touch-tarratulostimen kanssa Brother TZe -nauhoja.
• Puhdista tarratulostin käyttämällä vain pehmeää, kuivaa kangasta. Älä käytä
alkoholia tai muita orgaanisia liuottimia.
• Puhdista tulostuspää pehmeällä liinalla. Älä koske tulostuspäähän sormin.
• Älä aseta asiaankuulumattomia esineitä esimerkiksi nauhan ulostuloaukkoon,
verkkolaitteen liittimeen tai USB-porttiin.
• Älä aseta P-touch-tarratulostinta, paristoja/akkuja tai verkkolaitetta suoraan
auringonpaisteeseen tai sateeseen, lähelle lämmittimiä tai muita kuumia laitteita, mihinkään, missä se altistuu korkeille tai matalille lämpötiloille (esimerkiksi auton kojelaudalle tai takaikkunalle) tai suurelle kosteudelle, tai pölyisiin paikkoihin.
• Älä paina leikkurin vipua liian voimakkaasti.
• Älä yritä tulostaa, jos kasetti on tyhjä. Muussa tapauksessa tulostuspää vioittuu.
• Älä vedä nauhasta tulostamisen tai syöttämisen aikana. Muussa tapauksessa
nauha ja P-touch-tarratulostin vioittuvat.
• Suosittelemme, että käytät P-touch-tarratulostimen mukana toimitettua
USB-kaapelia. Jos sinun on käytettävä jotakin muuta USB-kaapelia, varmista, että se on laadukas.
• Kaikki muistiin tallennetut tiedot saatetaan menettää, jos P-touch-tarratulostin
hajoaa tai sitä korjataan tai jos paristo/akku tyhjenee.
• P-touch-tarratulostin ei lataa akkuja.
• Tulostettu teksti voi olla erilainen kuin nestekidenäytössä näkyvä teksti.
• Tulostetun tarran pituus voi olla eri kuin näytetty tarran pituus.
• Kun virta katkaistaan kahdeksi minuutiksi, kaikki muistiin tallennetut tekstit,
muotoiluasetukset ja tekstitiedostot poistetaan.
• Tässä mallissa voi käyttää myös kutistussukkaa. Lisätietoja on Brotherin
sivustossa (www.brother.com tarratulostimeen esiasetettuja malleja tai käyttämään tiettyjä fonttiasetuksia, kun käytät kutistussukkaa. Tulostetut merkit voivat myös olla pienempiä kuin TZe­nauhan kanssa.
Näytön päällä on suojaava läpinäkyvä muovitarra valmistuksen
ja kuljetuksen aikana. Tämä tarra tulee poistaa ennen käyttöä.
). Et pysty tulostamaan kehyksiä tai P-touch-
Yleiset varotoimenpiteet
6
Page 10

ALOITTAMINEN

9
87123456
11 12
10
15 16 17 18 19 20
32 31 30 29 28
21 22 23
24
14
13
33
27
25 26
Oletuskieli on englanti.

P-touch-tarratulostimen poistaminen pakkauksesta

Laatikon sisältö
P-touch-tarratulostin Mukana toimitettu nauhakasetti Verkkolaite USB-kaapeli Käyttöopas

Nestekidenäyttö ja näppäimistö

P-touch-tarratulostimen poistaminen pakkauks esta
7
Page 11
ALOITTAMINEN
VINKKI
1. Isojen kirjainten tila
2.–7. Tyylitiedot
8. Nauhan leveys x tarran pituus
9. Lohkon numero
10. Rivinumero
11. Kohdistin
12. Rivinvaihtomerkki
13. Virta
14. Alkuun
15. Fontti
16. Tarra
17. Kehys
18. Symboli
19. Tallenna
20. Esikatselu
21. Tulosta
22. Tyhjennä
23. Askelpalautin
24. Kohdistin
25. OK
26. Esc
27. Aksenttimerkki
28. Rivinvaihto
29. Sarkain/viivakoodi
30. Välilyönti
31. Isot kirjaimet
32. Vaihto
33. Kirjaimet
• Kun isojen kirjainten tila on käytössä, kaikki kirjoittamasi kirjaimet ovat isoja kirjaimia.
• Kirjoittamasi teksti voi olla jopa 280 merkkiä pitkä.
• Käyttämällä näppäintä ( ) yhdessä kirjain- ja numeronäppäinten kanssa voit kirjoittaa isoja kirjaimia, jotka on ilmaistu näppäinten oikeassa yläkulmassa.
• Käyttämällä näppäintä tai näppäimen ( ) kanssa voit siirtyä edellisen tai seuraavan lohkon alkuun.
• Käyttämällä näppäintä tai näppäimen ( ) kanssa voit siirtyä nykyisen rivin alkuun tai loppuun.
• Kun olet valitsemassa asetuksia, voit palata oletuskohteeseen painamalla näppäintä ( ).
• Ellei toisin mainita, voit peruuttaa minkä tahansa toiminnon painamalla näppäintä ( ).
• Voit palata aloitusnäyttöön painamalla näppäintä ( ).
• Nestekidenäytössä näkyvä tarrapituus saattaa erota todellisesta tulostetusta tarrapituudesta.
Nestekidenäyttö ja näppäimistö
8
Page 12
ALOITTAMINEN
VINKKI
Paristolokeron kansi Paristolokero Verkkolaitteen
vastake
USB-portti

Virtalähde ja nauhakasetti

Käytettäessä verkkolaitetta (AD-E001)

Aseta verkkolaitteen johdon pistoke laitteen kyljessä olevaan verkkolaitteen vastakkeeseen. Aseta pistoke lähimpään tavalliseen pistorasiaan.
Käytettäessä kuutta uutta AA-kokoista alkaliparistoa (LR6)
tai täyteen ladattua Ni-MH-akkua (HR6)
Varmista, että navat osoittavat oikeisiin suuntiin. Jos haluat poistaa paristot/akut, tee päinvastoin kuin asennustoimissa.
• Muistin sisällön säilyttämiseksi suosittelemme AA-alkaliparistojen (LR6) tai Ni-MH-akkujen (HR6) käyttämistä yhdessä verkkolaitteen kanssa.
• Suosittelemme, että pidät AA-kokoisia alkaliparistoja (LR6) tai Ni-MH-akkuja (HR6) asennettuina laitteeseen, kun verkkolaite on irrotettuna, jotta voit suojata P-touch-tarratulostimen muistin sisällön ja varmistaa sen säilymisen.
• Kun virta katkaistaan yli kahdeksi minuutiksi, kaikki teksti ja muotoiluasetukset poistetaan. Myös muistiin tallennetut tekstitiedostot poistetaan.
Virtalähde ja nauhakasetti
9
Page 13
ALOITTAMINEN
VINKKI
1
2
Nauhakasettilokero
Vapautusvipu
Nauhaleikkuri
Nauhan ulostuloaukko
Nauhakasettilokeron kansi
Nauhaleikkurin vipu
Tulostuspää
Näppäimistö
Nestekidenäyttö
• Poista paristot/akut, jos et aio käyttää P-touch-tarratulostinta pitkään aikaan.
• Paristo/akku hävitetään viemällä asianmukaiseen keräyspisteeseen, ei sekajätteen mukana. Lisäksi on noudatettava valtiollisia ja paikallisia asetuksia.
• Kun säilytät paristoa/akkua tai heität sen pois, peitä sen molemmat päät teipillä jotta voit estää oikosulut.
(Esimerkki pariston/akun eristämisestä)
1. Teippi
2. Alkaliparisto tai Ni-MH-akku
ERILAISTEN PARISTOJEN/AKKUJEN YHDISTELMÄN (KUTEN Ni-MH-AKKUJEN
HUOMAUTUS
JA ALKALIPARISTOJEN) KÄYTTÄMINEN VOI JOHTAA RÄJÄHDYKSEEN. HÄVITÄ KÄYTETYT PARISTOT/AKUT OHJEIDEN MUKAISESTI.

Aseta nauhakasetti

• Kun asetat nauhakasettia paikalleen, varmista, että nauha ja värinauha eivät osu tulostuspäähän.
• Jos et pysty sulkemaan nauhakasettilokeron kantta, varmista tarkistamalla, että vapautusvipu on yläasennossa. Jos näin ei ole, nosta vipua ja sulje kansi sitten.
Virtalähde ja nauhakasetti
10
Page 14
ALOITTAMINEN
VINKKI

Virran kytkeminen ja katkaiseminen

Kytke virta P-touch-tarratulostimeen painamalla näppäintä ( ). Katkaise virta P-touch-tarratulostimesta painamalla näppäintä ( )
uudelleen.
P-touch-tarratulostimessa on virransäästötoiminto, joka katkaisee virran automaattisesti, jos mitään näppäintä ei paineta tietyn ajan kuluessa tietyissä käyttötilanteissa. Katso ”Tekniset tiedot” sivulla 44.

Kielen ja yksikön asettaminen

Kieli

Kun kytket virran P-touch-tarratulostimeen ensimmäisen kerran, sinua pyydetään asettamaan oletuskieli. Valitse kieli näppäimen tai avulla ja paina sitten näppäintä ( ) tai ( ).
()  / [Settings] (Asetukset)  () tai ( ) / [ Language] (Kieli)
() tai ( )  / [English/Español/Français/Hrvatski/Italiano/
Magyar/Nederlands/Norsk/Polski/Português/Português (Brasil)/Română/Slovenski/ Slovenský/Suomi/Svenska/Türkçe/Čeština/Dansk/Deutsch]
( ) tai ( ).

Yksikkö

Oletusasetus on [mm].
()  / [Asetukset]  () tai ( ) / [Yksikkö]  () tai ( )
/ [mm/tuuma]  ( ) tai ( ).

Nauhan syöttäminen

Voit syöttää nauhaa painamalla seuraavia näppäimiä:
() + ().

Nestekidenäytön asettaminen

Näytön kontrasti

Oletusasetus on [0].
()  / [Asetukset]  ( ) tai ( )  / [Säätö]  () tai ( )
/ [Näytön kontrasti]  () tai ( )  / [-2–+2]  () tai ( ).
Virran kytkeminen ja katkaiseminen
11
Page 15
ALOITTAMINEN
VINKKI
VINKKI
S. 7
S. 15
S. 17
S. 18
S. 24

Taustavalo

Oletusasetus on [Päälle].
()  / [Asetukset]  ( ) tai ( )  / [Taustavalo]  () tai ()
/ [Päälle/Pois]  ( ) tai ( ).
• Virrankulutus on pienempi, kun taustavalo ei ole käytössä.
• Taustavalo poistetaan käytöstä automaattisesti, jos laitetta ei käytetä. Se voidaan ottaa taas käyttöön painamalla mitä tahansa näppäintä. Taustavalo poistetaan käytöstä tulostamisen aikana.

P-touch-tarratulostimen käyttäminen

Tarran luonti P-touch-tarratulostimen avulla [ALOITTAMINEN]
P-touch-tarratulostimen valmisteleminen
[TARRAN LUONTI]
• Tekstin syöttäminen ja muokkaaminen
• Symbolien syöttäminen
• Aksenttimerkin sisältävien kirjainten syöttäminen
• Automaattisen muotoilun asetusten käyttäminen
Tekstin syöttämisen lisäksi P-touch-tarratulostimessa on useita muotoiluasetuksia. Esimerkkejä tarroista, joita voit luoda P-touch-tarratulostimen avulla:
P-touch-tarratulostimen käyttäminen
12
Page 16
ALOITTAMINEN
VINKKI
S. 32
S. 33
S. 36
[TARRAN TULOSTAMINEN]
• Tarran tulostaminen
• Nauhan leikkauksen asetusten määrittäminen
• Tarrakokoelmasta tulostaminen
Ennen tulostamista voit tarkistaa tarran asettelun käyttämällä esikatselutoimintoa. Katso ”Tarrojen esikatseleminen” sivulla 32.
Esimerkki esikatselunäytöstä:
Tarran luonti yhdistämällä P-touch tietokoneeseen [ALOITTAMINEN]
Tätä P-touch-tarratulostinta voidaan käyttää erillisenä työpöydän P-touch­tarratulostimena, tai se voidaan yhdistää PC- tai Mac-tietokoneeseen, jolloin sitä voidaan käyttää P-touch Editor -ohjelmiston kanssa ja luoda monimutkaisempia tarroja. Jos haluat käyttää P-touch-tarratulostinta tietokoneeseen yhdistettynä, liitä P-touch-tarratulostin tietokoneeseen mukana toimitetulla USB­kaapelilla ja asenna P-touch Editor -ohjelmisto sekä -ohjaimet.
Ominaisuudet
P-touch Editor Tämän avulla on helppo luoda fonttien, mallien ja
Tulostusohjain Tämän avulla voit tulostaa tarroja yhdistetystä
P-touch Update Software Tarrakokoelmia voidaan ladata ja uusia tarramuotoja
ClipArt-kuvien avulla useita erilaisia mukautettuja tarroja, jotka voivat olla monimutkaisiakin.
P-touch-tarratulostimesta, kun käytät P-touch Editoria tietokoneessasi.
P-touch-tarratulostimeen. Lisäksi ohjelmisto voidaan päivittää uusimmaksi versioksi.
Jos haluat ladata ja asentaa tietokoneeseesi tulostusohjaimia ja ohjelmistoa, kuten P-touch Editor 5.1:n, käy asennusohjelman lataamissivustossamme (www.brother.com/inst
P-touch-tarratulostimen käyttäminen
13
).
Page 17
ALOITTAMINEN
Tulostusohjaimet ja ohjelmisto ovat myös ladattavissa erikseen saatavilla olevien tulostusohjainten ja ohjelmiston luettelosta alla olevassa sivustossamme:
Käy tukisivustossamme osoitteessa support.brother.com Löydät seuraavat tiedot:
• ohjelmistolataukset
• käyttöoppaat
• usein kysytyt kysymykset (vianmääritys, hyödyllisiä vihjeitä tulostimen käyttämiseen)
• tarviketietoja
• viimeisimmät käyttöjärjestelmien yhteensopivuustiedot
Tämän sivuston tiedot voivat muuttua ilman erillistä ilmoitusta.
Brotherin tukisivusto
[TARRAN LUONTI]
• Kytke P-touch-tarratulostin tietokoneeseesi mukana toimitetulla USB-kaapelilla.
• Käynnistä P-touch Editor -ohjelmisto.
• Kirjoita tarran teksti P-touch Editorilla.
• Tulosta tarra. Esimerkkejä tarroista, joita voit luoda P-touch Editorin avulla:
P-touch-tarratulostimen käyttäminen
14
Page 18

TARRAN MUOKKAAMINEN

VINKKI
VINKKI

Tekstin syöttäminen ja muokkaaminen

Tekstin syöttäminen näppäimistöllä

()  / [Luo tarra]  ( ) tai ( )  Kirjoita merkki.

Uuden rivin lisääminen

Siirrä kohdistin nykyisen rivin loppuun ja paina näppäintä (
Rivi 1 Rivi 2 Tarran kuva
• Kutakin leveyttä olevalle nauhalle voidaan syöttää tietty enimmäismäärä rivejä. 18 mm:n nauhalle voidaan syöttää enintään viisi riviä, 12 mm:n nauhalle kolme riviä, 9 mm:n ja 6 mm:n nauhalle kaksi riviä sekä 3,5 mm:n nauhalle yksi rivi.
• Jos painat näppäintä ( ), kun viisi riviä on jo olemassa, näkyviin tulee teksti [Liikaa rivejä!]. Kuittaa virhesanoma painamalla
näppäintä ( ) tai mitä tahansa muuta näppäintä.

Uuden lohkon lisääminen

Jos haluat luoda uuden lohkon tekstiä/rivejä nykyisen tekstin oikealle puolelle, paina näppäimiä ( ) ja ( ). Kohdistin siirtyy uuden
lohkon alkuun.
• Yhteen tarraan voidaan syöttää enintään viisi lohkoa.
• Jos painat näppäimiä ( ) ja ( ), kun viisi lohkoa on jo olemassa, näkyviin tulee teksti [Liikaa lohkoja!]. Kuittaa virhesanoma
painamalla näppäintä ( ) tai mitä tahansa muuta näppäintä.

Tekstin poistaminen

Kun painat näppäintä ( ), kirjaimet poistetaan yksitellen. Kaiken tekstin poistaminen:
()  / [Pelkkä teksti]  ( ) tai ( ).
).
Kaiken tekstin ja kaikkien muotoiluasetusten poistaminen:
()  / [Teksti&muotoilu]  ( ) tai ( ).
Tekstin syöttäminen ja muokkaaminen
15
Page 19
TARRAN MUOKKAAMINEN
VINKKI
VINKKI
VINKKI

Sarkainvälin lisääminen

Jos haluat lisätä sarkainvälin, paina seuraavaa näppäintä. Symboli ( ) tulee sitten näkyviin näyttöön.
().
Jos haluat poistaa sarkainvälin tarrasta, aseta kohdistin sarkainmerkin oikealle puolelle tekstinsyöttönäytössä ja paina näppäintä ( ).
Sarkainvälin pituuden muuttaminen:
()  / [Sark. pituus]  () tai ( ) / [0–100 mm] ()tai ( )
 ( ), jos haluat palata tekstinsyöttönäyttöön.
Voit myös asettaa sarkainpituuden kirjoittamalla haluamasi sarkainvälin pituuden. Jos haluat ottaa asetuksen käyttöön, paina
sarkainvälin pituuden kirjoittamisen jälkeen näppäintä ( ) tai ( ) ja sitten näppäintä ( ) tai ( ) uudelleen.

Tekstimuistutusten käyttäminen

Kun merkki syötetään, P-touch-tarratulostin muistaa merkkijaksot syötetystä merkistä alkaen kaikista siihen mennessä tulostetuista merkkijaksoista ja tuo näyttöön luettelon vaihtoehtoja, joista voidaan valita. Oletusasetus on [Päälle].
Esimerkki:
Kirjoita ”B” () P-touch-tarratulostin tuo näyttöön luettelon ”B”-kirjaimella alkavia tulostettuja sanoja, kuten ”Brother”
paina näppäintä , jos haluat tuoda näyttöön koko sanan, joka on liian pitkä näytettäväksi sanojen luettelossa. Jos haluat palata sanojen luetteloon, paina
näppäintä sitten näkyviin seuraavalle riville.
Paina näppäintä ( ) tai ( ), niin valitun merkin sana tulee
/ Valitse haluamasi sana
Jos haluat sulkea sanojen luettelon ja palata tekstinsyöttönäyttöön, paina ( ).
Tekstin syöttäminen ja muokkaaminen
16
Page 20
TARRAN MUOKKAAMINEN

Tekstimuistutusten muistin tyhjentäminen

()  / [Asetukset] ( ) tai ( )  / [Tekstimuistutus] ()tai ( ) [Tyhjennä kaikki Tekstimuistutus Muisti?] tulee näkyviin
/ [Tyhjennä muisti]  () tai ( )  Sanoma
( ) tai ( ).

Tekstimuistutuksen asetuksen muuttaminen

()  / [Asetukset]  () tai ( ) / [Tekstimuistutus]  () tai ( )
/ [PÄÄLLE/POIS]  () tai ( )  / [Päälle/Pois]
( ) tai ( ).

Symbolien syöttäminen

Symbolien syöttäminen symbolitoiminnolla

()  / Valitse luokka  () tai ( ) /// Valitse symboli
() tai ( ).

Symbolihistorian asettaminen

[Historia]-osaan lisätään jopa viimeksi käytettyä 30 symbolia. Oletusasetus on [Päälle].
()  / [Asetukset]  ( ) tai ( )  / [Symbolihistoria] ()tai ( )
Luokka Symbolit
Välimerkit
Sulut/Nuolet
/ [Päälle/Pois]  () tai ( ).
Symboliluettelo
Matematiikka
Val./Yks.
(Numero)
[Numero]
Symbolien syöttäminen
17
-
-
Page 21
Luokka Symbolit
Merkit
Sähkö
Tietol./AV
Yritys
Ammattil.
Tapahtuma
Kulkuneuvo
Henkilökoht.
Luonto/Maa
Kuvakirjoit.
TARRAN MUOKKAAMINEN

Aksenttimerkin sisältävien kirjainten syöttäminen

Kirjoita kirjain () / Valitse aksenttimerkin sisältävä kirjain ()tai ( ).
Aksenttimerkin sisältävien kirjainten s yöttäminen
18
Page 22
TARRAN MUOKKAAMINEN
Aksenttimerkin sisältävien kirjainten luettelo
Kirjain
a n
A N
c o
C O
d r
D R
e s
E S
g t
G T
i u
I U
k y
K Y
l z
L Z
Kirjaimet, joissa
on aksenttimerkki
Kirjain
Kirjaimet, joissa
on aksenttimerkki

Merkkimääritteiden asettaminen ([Fontti]/[Koko]/ [Leveys]/[Tyyli]/[Rivi]/[Tasaus])

Voit asettaa merkkimääritteitä tarrakohtaisesti tai kullekin riville ennen tekstin kirjoittamista sekä sen jälkeen.

Merkkimääritteiden asettaminen tarrakohtaisesti

()  / Valitse määrite  ( ) tai ( )  / Aseta arvo määritteelle
() tai ( )  ( ), jos haluat palata tekstinsyöttönäyttöön.

Merkkimääritteiden asettaminen rivikohtaisesti

1. Siirrä näppäinten / avulla kohdistin riville, jonka merkkimääritettä haluat muuttaa.
2. Tuo määritteet näkyviin painamalla näppäimiä ( ) ja ( ).
Merkkimääritteiden asettaminen ([Fontti]/[Koko]/[L eveys]/[Tyyli]/[Rivi]/[Tasaus])
19
Page 23
TARRAN MUOKKAAMINEN
VINKKI
• Merkkimääritteen vasemmalle puolelle näkyviin tuleva ( ), kun painat näppäimiä ( ) ja ( ), ilmaisee ottavasi nyt käyttöön
määritteen vain kyseiselle riville.
• Kun kullekin riville on asetettu eri määritearvot, arvo näkyy muodossa *****, kun
painat näppäintä ( ), valitset määritteen käyttämällä näppäintä tai ja painat sitten
näppäintä ( ) tai ( ). Kun muutat tämän näytön asetusta ja painat sitten näppäintä ( ) palataksesi tekstinsyöttönäyttöön, sama muutos
otetaan käyttöön kaikille tarran riveille.
• Todellinen tulostetun fontin koko määräytyy nauhan leveyden, merkkien määrän ja syötettyjen rivien määrän mukaan. Kun merkit saavuttavat vähimmäiskoon, valittu fontti palaa käyttämään oletusarvon mukaista mukautettua fonttia, joka perustuu Helsinki-tyyliin. Tämä mahdollistaa tarrojen tulostamisen käyttäen pienintä mahdollista fonttia kapeille tai monirivisille tarroille.
• 6 pisteen fontti tulostuu aina Helsinki-fonttina, ei muuna fonttityyppinä.
• Kun [Koko]-asetus on [Autom.] ja kaikki teksti on kirjoitettu isolla, teksti säädetään automaattisesti tulostumaan suurimmalla mahdolliselle fontilla kullekin nauhan leveydelle. Tämä fonttikoko on suurempi kuin fonttiasetuksissa kullekin nauhan leveydelle käytettävissä oleva fontti.
Asetusvaihtoehdot
Määrite Arvo Tulos Määrite Arvo Tulos
Fontti Helsinki Fontti Belgium
Brussels Atlanta
US Adams
Los
Angeles
San Diego Sofia
Florida Germany
Calgary Letter
Brunei
Gothic
Merkkimääritteiden asettaminen ([Fontti]/[Koko]/[Leveys]/[Tyyli]/[Rivi]/[Tasaus ])
20
Page 24
TARRAN MUOKKAAMINEN
Määrite Arvo Tulos Määrite Arvo Tulos
Koko Autom. Kun Autom.-
vaihtoehto on valittuna, teksti säädetään automaattisesti tulostumaan suurimmassa koossa, joka on käytettävissä kunkin nauhan leveyden fonttiasetuksissa.
Koko 18 pt
6 pt 24 pt
9 pt 36 pt
12 pt 42 pt
Leveys x 1 Leveys x 1/2
x 3/2 x 2/3
x 2
Tyyli Norm. Tyyli Kursivoitu
Lihavoitu Kursivoitu
Ääriviiva Kursivoitu
Varjo Kursivoitu
lihavoitu
ääriviiva
varjo
kiinteä
Kiinteä Pysty
Kursivoitu Pysty
lihavoitu
Rivi Pois Rivi Yliviivattu
Alleviivattu
Tasaus Vasen Tasaus Oikea
Keski Keskitetty
Merkkimääritteiden asettaminen ([Fontti]/[Koko]/[L eveys]/[Tyyli]/[Rivi]/[Tasaus])
21
Page 25
TARRAN MUOKKAAMINEN
VINKKI

Tyylin automaattisen sovituksen asettaminen

Kun [Koko]-asetus on [Autom.] ja [Pituus]-asetus on jokin määritetty pituus, voit pienentää tekstin koon sopimaan tarran pituuteen. Kun [Tekstin koko] -asetus on valittuna, tekstin kokonaiskokoa muutetaan niin, että teksti mahtuu tarran sisään. Kun [Tekstin leveys] -asetus on valittuna, tekstin leveys pienennetään asetuksen x 1/2 koon mukaiseksi.
()  / [Asetukset]  () tai ( ) / [Tyylin autom. sovitus] ( ) tai ( )
/ [Tekstin koko / Tekstin leveys] ( ) tai ( ).

Kehysten asettaminen

()  / / / Valitse kehys  () tai ( ).
Voit myös valita kehyksen kirjoittamalla kehyksen numeron.
Kehykset
Kehykset
1234
5678
9101112
13 14 15 16
17 18 19 20
21 22 23 24
25 26 27 28
29 30 31 32
33 34 35 36
37 38 39 40
41 42 43 44
45 46 47 48
49 50 51 52
53 54 55 56
Kehysten asettaminen
22
Page 26
TARRAN MUOKKAAMINEN
VINKKI
Kehykset
57 58 59 60
61 62 63 64
65 66 67 68
69 70 71 72
73 74 75 76
77 78 79 80
81 82 83 84
85 86 87 88
89 90 91 92
93 94 95 96
97 98 99

Tarramääritteiden asettaminen ([Pituus] / [Leikk. asetus] / [Sark. pituus])

Pituus : [Pituus]-asetus voi olla välillä 30 mm ja 300 mm.
Leikk. asetus : Katso ”Nauhan leikkauksen asetusten määrittäminen”
Sark. pituus : Katso ”Sarkainvälin pituuden muuttaminen:” sivulla 16.
()  / Valitse määrite  ( ) tai ( )  / Aseta arvo määritteelle
Kun [Autom.] on valittuna, tarran pituus säädetään syötetyn tekstin määrän mukaan automaattisesti.
sivulla 33.
() tai ( )  ( ), jos haluat palata tekstinsyöttönäyttöön.
Voit myös asettaa tarra- ja sarkainpituuden kirjoittamalla haluamasi pituuden. Jos haluat ottaa asetuksen käyttöön, paina pituuden
kirjoittamisen jälkeen näppäintä ( ) tai ( ) ja sitten näppäintä ( ) tai ( ) uudelleen.
Tarramääritteiden asettaminen ([Pituus] / [Leikk. asetus] / [Sark . pituus])
23
Page 27
TARRAN MUOKKAAMINEN
VINKKI

Automaattisen muotoilun asetusten käyttäminen

Mallien käyttäminen

Sinun tarvitsee vain valita asettelu malleista, kirjoittaa teksti ja käyttää haluamaasi muotoilua.
Esimerkki - Omaisuusmerkintä:
()  / [Autom. muotoilu]  ( ) tai ( )  / [Mallit] ()tai( )
/ [Omaisuusmerkintä]
Kirjoita seuraavan kentän teksti ( ) tai ( ) / Valitse määrite
viivakoodille viivakooditiedot
/ Valitse tulostettavien tarrojen määrä
• Jos haluat lisätietoja viivakoodeista, katso ”Viivakooditarran luonti” sivulla 29.
• Tulostusvalikkonäytössä: Valitse [Muokkaa], jos haluat muuttaa
tekstitietoja tai viivakoodiasetuksia.
Valitse [Tallenna], jos haluat tallentaa
tarran tiedostomuistiin. Jos haluat lisätietoja tiedostomuistista, katso ”TIEDOSTOMUISTIN KÄYTTÄMINEN” sivulla 38.
Valitse [Valikko], jos haluat muuttaa fontti- tai tyyliasetuksia.Valitse [Esikatselu], jos haluat esikatsella tarraa ennen tulostamista.Valitse [Tulostusasetukset], jos haluat määrittää tulostusasetuksia.
Jos haluat lisätietoja, katso ”Numeroitu tulostus” sivulla 33 tai ”Peilikuvatulostus” sivulla 33.
• Jos nykyisen nauhakasetin leveys ei vastaa valitulle asettelulle asetettua leveyttä, näyttöön tulee virhesanoma, kun yrität tulostaa
tarran. Poista virhesanoma painamalla näppäintä ( ) tai mitä tahansa muuta näppäintä ja aseta sitten nauhakasetti, jonka leveys on oikea.
• Jos syötettyjen merkkien määrä ylittää rajan, [Liian pitkä teksti!]
-sanoma tulee näyttöön, kun näppäintä ( ) tai ( ) painetaan. Poista virhesanoma painamalla näppäintä ( ) tai mitä tahansa
muuta näppäintä ja muokkaa teksti sitten sisältämään vähemmän merkkejä.
/ [Omaisuusmerkintä]  ( ) tai ( )
() tai ( )  Kirjoita teksti  () tai ( )
/ Aseta arvo määritteelle ( ) tai ( ) Kirjoita
( ) tai ( ) / [Tulosta]  ( ) tai ( )
 ( ), ( ) tai ( ).
Automaattisen muotoilun asetusten käyttäminen
24
Page 28
TARRAN MUOKKAAMINEN
Mallit
Luokka Arvo Tiedot
Omaisuusmerkintä
Arkisto/hylly
Osoite/tunnus
Omaisuusmerkintä
Säilytyslaatikko
Varustetarra
Kansion selkämys
Tiedostokans.
välilehti
Jakovälilehti
(riippukansio)
Kaappitarra
Osoitetarra
Nimilaatta 1
Nimilaatta 2
(18 x 70 mm)
(18 x 76 mm)
(18 x 58 mm)
(18 x 219 mm)
(12 x 82 mm)
(12 x 42 mm)
(18 x 111 mm)
(18 x 70 mm)
(18 x 72 mm)
(18 x 72 mm)
Automaattisen muotoilun asetusten käyttämin en
25
Page 29
TARRAN MUOKKAAMINEN
Luokka Arvo Tiedot
SD-korttitarra
(12 x 25 mm)
Materiaali
Kaapelitarrat
USB-muistitikku
CD-kot. selkämys 1
CD-kot. selkämys 2
Lippu 1
Lippu 2
Kaapelitarra
Etulevy (pysty)
(9 x 25 mm)
(6 x 113 mm)
(3,5 x 113 mm)
(12 x 90 mm)
(12 x 90 mm)
(18 x 39 mm)
(12 x 70 mm)
Automaattisen muotoilun asetusten käyttäminen
26
Page 30
TARRAN MUOKKAAMINEN
VINKKI

Lohkon asetteluiden käyttäminen

Sinun tarvitsee vain valita asettelu lohkon asetteluista, kirjoittaa teksti ja käyttää haluamaasi muotoilua.
()  / [Autom. muotoilu]  ( ) tai ( )  / [Lohkotarrat] ( ) tai ( )
/ Valitse lohkon asettelu ()tai( ) tuoda tulostusvalikon näyttöön
/ Valitse tulostettavien tarrojen määrä
/ Valitse nauhan leveys ( ) tai ( )
( ) tai ( ) Kirjoita teksti
Toista jokaiselle tekstikentälle ( ) tai ( ), jos haluat
/ [Tulosta]  () tai ( ) 
 (), () tai ( ).
• Tulostusvalikkonäytössä: Valitse [Muokkaa], jos haluat muuttaa
tekstitietoja tai viivakoodiasetuksia.
Valitse [Tallenna], jos haluat tallentaa
tarran tiedostomuistiin. Jos haluat lisätietoja tiedostomuistista, katso ”TIEDOSTOMUISTIN KÄYTTÄMINEN” sivulla 38.
Valitse [Valikko], jos haluat muuttaa fontti-, tasaus- tai kehysasetuksia.Valitse [Esikatselu], jos haluat esikatsella tarraa ennen tulostamista.Valitse [Tulostusasetukset], jos haluat määrittää tulostusasetuksia.
Jos haluat lisätietoja, katso ”Numeroitu tulostus” sivulla 33 tai ”Peilikuvatulostus” sivulla 33.
Jos nykyisen nauhakasetin leveys ei vastaa valitulle asettelulle
asetettua leveyttä, näyttöön tulee virhesanoma, kun yrität tulostaa tarran. Poista virhesanoma painamalla näppäintä ( ) tai mitä
tahansa muuta näppäintä ja aseta sitten nauhakasetti, jonka leveys on oikea.
Automaattisen muotoilun asetusten käyttämin en
27
Page 31
TARRAN MUOKKAAMINEN
Lohkotarrat
Määrite Arvo Tiedot
2 riviä A
2 riviä B
3 riviä
18mm
12mm
1+2 riviä A
1+2 riviä B
1+3 riviä
1+4 riviä
1+5 riviä
2 riviä A
2 riviä B
3 riviä
1+2 riviä
Automaattisen muotoilun asetusten käyttäminen
28
Page 32
TARRAN MUOKKAAMINEN
VINKKI
VINKKI
Määrite Arvo Tiedot
2 riviä A
9mm
6mm 1+2 riviä
2 riviä B
1+2 riviä

Viivakooditarran luonti

• P-touch-tarratulostinta ei ole suunniteltu pelkästään viivakooditarrojen luontia varten. Tarkista aina, että viivakoodien lukulaite pystyy lukemaan viivakooditarrat.
• Parhaat tulokset saat tulostamalla viivakooditarrat mustalla musteella valkoiselle pohjalle. Jotkin viivakoodien lukulaitteet eivät ehkä pysty lukemaan viivakooditarroja, jotka on luotu käyttäen värillistä nauhan tekstiä ja/tai pohjaa.
• Käytä [Leveys]-asetuksena [Suuri]-asetusta aina, kun se on mahdollista. Jotkin viivakoodien lukulaitteet eivät ehkä pysty lukemaan viivakooditarroja, jotka on luotu käyttäen [Pieni]-asetusta.
• Suuren viivakooditarramäärän jatkuva tulostus voi ylikuumentaa tulostuspään, mikä saattaa heikentää tulostuslaatua.
Viivakoodiparametrien asettaminen ja viivakooditietojen
syöttäminen
() + () / Valitse määrite / Aseta arvo määritteelle () tai ( ) ( ) tai ( )
Symbolit ovat käytettävissä vain protokollille CODE39, CODE128, CODABAR ja GS1-128. Kun et käytä symboleita, paina
viivakooditietojen kirjoittamisen jälkeen näppäintä ( ) tai ( ), jotta voit lisätä viivakoodin tarraan.
 Kirjoita viivakooditiedot  ()  / Valitse merkki 
() tai ( ).
29
Viivakooditarran luonti
Page 33
Viivakoodiasetukset
Määrite Arvo
Protokolla
Leveys
Alle
(merkit tulostetaan
viivakoodin alle)
Varmiste
(tarkistusnumero)
CODE39, CODE128, EAN-8, EAN-13,
GS1-128 (UCC/EAN-128), UPC-A, UPC-E, I-2/5 (ITF)
(käytettävissä vain protokollien CODE39, I-2/5
ja CODABAR
Pieni
Suuri
Päälle
Pois
Pois
Päälle
ja CODABAR kanssa)
Erikoismerkkien luettelo
CODE39 CODABAR
Erikoismerkki Erikoismerkki
(VÄLI)
TARRAN MUOKKAAMINEN
Viivakooditarran luonti
30
Page 34
TARRAN MUOKKAAMINEN
CODE128, GS1-128 (UCC / EAN-128)
Erikoismerkki
(VÄLI)
NUL SOH STX
ETX EOT ENQ ACK
BEL BS HT LF
VT FF CR SO
SI DLE DC1 DC2
DC3 DC4 NAK SYN
ETB CAN EM SUB
ESC FS
GS RS
US DEL FNC3 FNC2
FNC4 FNC1

Viivakoodin muokkaaminen ja poistaminen

Jos haluat muokata viivakoodiparametreja ja -tietoja, aseta kohdistin viivakoodimerkin alle vasemmalle puolelle tietojensyöttönäytössä
ja avaa sitten Viivakoodin asetus -näyttö painamalla näppäimiä ( ) ja ( ).
Jos haluat poistaa viivakoodin tarrasta, aseta kohdistin viivakoodimerkin oikealle puolelle tietojensyöttönäytössä ja paina sitten näppäintä ( ).
Viivakooditarran luonti
31
Page 35

TARRAN TULOSTAMINEN

VINKKI
VINKKI
VINKKI

Tarrojen esikatseleminen

Voit esikatsella tekstiä ennen tulostamista.
().
Paina näppäintä , , tai , niin voit vierittää esikatselua vasemmalle, oikealle, ylälaitaan tai alalaitaan.
Muuta esikatselun suurennusta näppäimen avulla.
Jo haluat vierittää esikatselua vasempaan tai oikeaan kulmaan, yläkulmaan tai alakulmaan, paina näppäintä ( ) ja , , tai .

Tarrojen tulostaminen

Jos haluat leikata tarran, paina tulostimen vasemmassa yläkulmassa olevaa nauhaleikkurin vipua.
• Älä kosketa leikkurin vipuun, kun sanoma [Tulostaa... Kopiot] tai [Nauhaa syötetään... Odota hetki] on näkyvissä, jotta nauha ei vioitu.
• Älä vedä nauhan ulostuloaukosta tulevaa tarraa. Muuten värinauha tarttuu nauhaan ja menee poikki, jolloin nauhakasetti ei ole enää käyttökelpoinen.
• Älä peitä nauhan ulostuloaukkoa tulostamisen tai nauhan syöttämisen aikana. Muuten nauha jumittuu.

Yksittäisten ja useiden kopioiden tulostaminen

()  / Muuta kopioiden määrää  ( ), ( ) tai ( ).
• Jos tarvitset tarrasta vain yhden kopion, paina näppäintä ( ), ( ) tai ( ) valitsematta kopioiden määrää.
• Kopioiden määrä voidaan myös määrittää painamalla numeronäppäintä.
Tarrojen esikatseleminen
32
Page 36
TARRAN TULOSTAMINEN
23,9 mm 23,9 mm
22,5 mm 4 mm4 mm

Numeroitu tulostus

() + () / [Numerointi]  ( ) tai ( )  / Valitse alkamiskohta ()
( ) tai ( ) / Valitse päättymiskohta () tai
/ Valitse tulostettavien tarrojen määrä  (), () tai ( ).
Valitse suurin tulostettava numero, kun asetat numeroa.

Peilikuvatulostus

Käytä läpinäkyvää nauhaa [Peilikuva]-toiminnossa, jotta tarrat voidaan lukea oikein kääntöpuolelta, kun ne liimataan lasiin, ikkunoihin tai muihin läpinäkyviin pintoihin.
() + () / [Peilikuva]  () tai ( ) ( ), ( ) tai ( ).

Nauhan leikkauksen asetusten määrittäminen

[Leveä marg.] / [Kapea marg.] / [Ketju] / [Ei leikk.] / [Erikoisnauha]

()  / [Leikk. asetus]  () tai ( ) / [Leveä. marg. / Kapea marg. / Ketju / Ei leikk. / Erikoisnauha]
asetukset käyttöön.
Nauhan leikkauksen asetukset
Asetus Kuvaus Esimerkki
Kukin tarra tulostetaan niin, että kumpaankin päähän
Leveä
jätetään 23,9 mm:n
marg.
marginaali.
Ensin tulostetaan 22,5 mm:n marginaali. Sen jälkeen
Kapea
tulostetaan kukin tarra niin,
marg.
että tekstiä ennen ja tekstin jälkeen on 4 mm:n marginaali.
( ) tai ( ), jos haluat ottaa
ABC
ABC
Nauhan leikkauksen asetusten määrittämin en
33
Page 37
TARRAN TULOSTAMINEN
4 mm
23,9 mm 4 mm
Asetus Kuvaus Esimerkki
• Valitse tämä asetus, kun tulostat useita tarroja käyttäen mahdollisimman pieniä marginaaleja.
• Syötä nauha ennen leikkurin käyttämistä. Muussa tapauksessa
Ketju
Ei leikk.
osa tekstistä saattaa leikkaantua pois. Älä yritä vetää nauhaa, sillä muutoin nauhakasetti voi vioittua.
• Ensin tulostetaan 22,5 mm:n marginaali. Sen jälkeen tulostetaan kukin tarra niin, että tekstiä ennen ja tekstin jälkeen on 4 mm:n marginaali.
• Valitse tämä asetus, kun tulostat useita kopioita tarrasta tai kun käytät kangasnauhoja tai muita erikoisnauhoja, joita ei voi leikata P-touch­tarratulostimen nauhaleikkurilla.
• Syötä nauha ennen leikkurin käyttämistä. Muussa tapauksessa osa tekstistä saattaa leikkaantua pois. Älä yritä vetää nauhaa, sillä muutoin nauhakasetti voi vioittua.
• Kun käytät erikoisnauhoja, joita ei voi leikata P-touch­tarratulostimen nauhaleikkurilla, poista nauhakasetti P-touch­tarratulostimesta ja leikkaa nauha saksilla.
DEFABC
ABC
Nauhan leikkauksen asetusten määrittäminen
34
Page 38
TARRAN TULOSTAMINEN
VINKKI
23,9 mm 4 mm 4 m m 23,9 mm 27,9 mm
Asetus Kuvaus Esimerkki
• Valitse tämä asetus, kun käytät erikoisnauhaa.
• Kun käytät kangasnauhoja tai kutistussukkaa, aseta [Leikk. asetus] -asetukseksi [Erikoisnauha] ennen tulostamista. Poista
Erikois-
nauha
tulostuksen jälkeen nauhakasetti P-touch­tarratulostimesta ja leikkaa nauha saksilla.
• Kun useita kopioita tulostetaan yhdellä kertaa:
ABCABC
• Kun tarra tulostetaan kahdesti:
12
ABCABC
1. Ensimmäinen tulostus
2. Toinen tulostus
• Kun leikkausasetukseksi on määritetty [Ei leikk.] tai [Ketju], pysäyttää tulostusalueen keskelle viimeisen tarran tulostamisen jälkeen. Kun [Syötetäänkö?] tulee näyttöön, syötä nauhaa painamalla
näppäintä ( ) tai ( ). Voit palata tekstinsyöttönäyttöön painamalla näppäintä ( ).
• Kun leikkausasetukseksi on määritetty [Leveä marg.], [Kapea marg.] tai [Ketju], tulostamisen jälkeen näyttöön tulee sanoma [Leikkaa nauha tai jatka painamalla Enter.] tulee näyttöön, ja P-touch­tarratulostin siirtyy leikkaustaukotilaan. Voit leikata nauhan [Leikk. asetus] -asetuksessa määrittämästäsi kohdasta painamalla nauhaleikkurin vipua.

Tarran pituuden säätäminen

Kun nauhakasetin pää on saavutettu, tulostetun pituuden tarkkuus voi heikentyä. Tässä tapauksessa voit säätää tarran pituutta.
()  / [Asetukset] () tai ( ) / [Säätö]  () tai ( )
/ [Tarrapituus]  ( ) tai ( ) / [-5–+5]  ( ) tai ( ).
Tarran pituuden säätäminen
35
Page 39
TARRAN TULOSTAMINEN
VINKKI
VINKKI
Tarran pituuden säätäminen yhdellä tasolla lisää tarran kokonaispituutta noin yhdellä prosentilla.

Tarrakokoelmasta tulostaminen

Tarran tulostaminen P-touch-tarratulostimeen tallennetusta
tarrakokoelmasta
()  / [Tarrakokoelma]  ( ) tai ( )  / Valitse luokka  ( ) tai ( ) ()tai ( )
Suomi / Ranska / Saksa / Unkari / Italia / Norja / Puola / Portugali / Romania / Slovakia / Slovenia / Espanja (Espanja) / Ruotsi / Turkki] Tarkista tarran kuva
/ Valitse kopioiden määrä
Tarrakokoelmalle voi käyttää vain 12 mm:n tai 18 mm:n nauhaa.
Luokka Tarra
Tiedostot
/ Valitse tarra  () tai ( )  / [Kieli]  / [Kroatia / Tšekki / Tanska / Hollanti / Englanti (UK) /
() tai ( ) 
()  / [Tulosta]  () tai ( ) 
 ( ), ( ) tai ( ).
Tarrakokoelmaluettelo
Toimistokyltit
Tarrakokoelmasta tulostaminen
36
Page 40
TARRAN TULOSTAMINEN
Luokka Tarra
Viestintä
Huomio
Vähittäismyynti
* Tarrat ovat vain esimerkkejä.

Uuden tarrakokoelmaluokan lataaminen

Uusia tarrakokoelmaluokkia voidaan ladata P-touch-tarratulostimeesi P-touch Update Softwaren avulla. Voit ladata uusia tarrakokoelmaluokkia käymällä Brother Solutions Centerissä seuraavassa osoitteessa: support.brother.com
Tarrakokoelmasta tulostaminen
37
Page 41

TIEDOSTOMUISTIN KÄYTTÄMINEN

VINKKI
VINKKI
VINKKI

Tarratiedostojen tallentaminen

Voit tallentaa jopa 50 tarraa ja noutaa ne tulostettaviksi myöhemmin. Kuhunkin tiedostoon voi tallentaa enintään 280 merkkiä. Voit myös muokata ja korvata tallennettuja tarroja.
Kirjoita tekstiä ja muotoile tarra () / Valitse tiedosto ()tai( ).

Tallennetun tarran tulostaminen, avaaminen tai poistaminen

[Tulosta]

()  / [Tiedosto]  ( ) tai ( )  / Valitse tiedosto  ()tai( ) kopioiden määrä
Jos haluat tulostaa tallennetun tarran tiedostonvalintanäytöstä, valitse tarra käyttämällä näppäintä tai ja paina sitten näppäintä ( ).

[Avaa]

()  / [Tiedosto]  ( ) tai ( )  / Valitse tiedosto  ()tai( )
Jos sanoma [Hylkää muutokset ja avaa tallennettu tarra?] tulee näyttöön, olet kirjoittanut tekstiä tekstinsyöttönäytössä. Tyhjennä kirjoitettu teksti
ja avaa tallennettu tarra painamalla näppäintä ( ) tai ( ). Paina näppäintä ( ), jos haluat peruuttaa tallennetun tarran avaamisen
ja palata edelliseen näyttöön.

[Poista]

()  / [Tiedosto]  ( ) tai ( )  / Valitse tiedosto  ()tai( )
( ) tai ( ).
/ [Tulosta]  ( ) tai ( ) / Valitse
 ( ), ( ) tai ( ).
/ [Avaa]  () tai ( ).
/ [Poista]  () tai ( )  Sanoma tulee näyttöön
Jos haluat poistaa tallennetun tarran tiedostonvalintanäytöstä, valitse tarra käyttämällä näppäintä tai ja paina sitten näppäintä ( ).
Tarratiedostojen tallentaminen
38
Page 42

P-TOUCH-TARRATULOSTIMEN NOLLAAMINEN JA YLLÄPITO

VINKKI
VINKKI

P-touch-tarratulostimen nollaaminen

Voit nollata P-touch-tarratulostimen sisäisen muistin, kun haluat poistaa kaikki tallennetut tarratiedostot, tai jos P-touch-tarratulostin ei toimi oikein.

Tietojen nollaus Alkuun-näppäimellä

()  / [Asetukset]  () tai ( ) / [Nollaa]  () tai ( )
/ Valitse nollaustapa ( ) tai ( ) Vahvistussanoma tulee
näyttöön
( ) tai ( ).
Kun valitset nollaustavaksi [Nollaa kaikki asetukset] tai [Tehdasasetukset], sinua pyydetään asettamaan oletuskieli nollaustoimenpiteen lopussa.
Arvo Tiedot
Nollaa kaikki asetukset
Tyhjennä kaikki sisältö
Tehdasasetukset

Tietojen nollaus tehdasasetuksiin P-touch-tarratulostimen näppäimistöllä

• Kaikki teksti, muotoiluasetukset, asetukset ja tallennetut tarratiedostot poistetaan, kun nollaat P-touch-tarratulostimen. Myös kieli- ja yksikköasetukset poistetaan.
• Sinua pyydetään asettamaan oletuskieli nollaustoimenpiteen lopussa. Jos haluat lisätietoja, katso ”Kielen ja yksikön asettaminen” sivulla 11.
Ladattuja tarroja EI poisteta. Myöskään tiedostomuistin sisältöä EI poisteta. Muut tiedot poistetaan, ja kaikki asetukset nollataan tehdasasetuksiin.
Ladatut tarrat poistetaan. Myös tiedostomuistin sisältö poistetaan. Muita tietoja EI poisteta, ja asetuksia EI nollata.
Kaikki tarrat ja mukautetut asetukset nollataan tehdasasetuksiin.
P-touch-tarratulostimen nollaaminen
39
Page 43
P-TOUCH-TARRATULOSTIMEN NOLLAAMINEN JA YLLÄPITO
VINKKI
VINKKI
VINKKI
VINKKI
Kaikkien tarrojen ja mukautettujen asetusten nollaaminen:
Katkaise virta P-touch-tarratulostimesta. Paina näppäimiä ( ) ja ( ) ja pidä niitä alaspainettuina.
Kun pidät näppäimiä ( ) ja ( ) alaspainettuina, paina kerran näppäintä ( ) ja vapauta sitten näppäimet ( ) ja ( ).
Vapauta näppäin ( ) ennen muiden näppäinten vapauttamista.
Mukautettujen asetusten nollaaminen:
(Ladattuja tarrakokoelmia ja tiedostomuistin sisältöä ei nollata.) Katkaise virta P-touch-tarratulostimesta. Paina näppäimiä ( ) ja ( ) ja pidä niitä alaspainettuina. Kun pidät näppäimiä ( ) ja ( )
alaspainettuina, paina kerran näppäintä ( ) ja vapauta sitten näppäimet ( ) ja ( ).
Vapauta näppäin ( ) ennen muiden näppäinten vapauttamista.

Ylläpito

Poista aina paristot ja irrota verkkolaite ennen P-touch-tarratulostimen puhdistamista.

Yksikön puhdistaminen

Pyyhi pölyt ja tahrat pääyksiköstä pehmeällä, kuivalla kankaalla. Käytä itsepintaisiin tahroihin hieman kostutettua kangasta.
Älä käytä tinneriä, bentseeniä, alkoholia tai muuta orgaanista liuotinta. Niiden käyttäminen saattaa muuttaa kotelon muotoa tai vahingoittaa P-touch-tarratulostimen ulkoasua.
Ylläpito
40
Page 44
P-TOUCH-TARRATULOSTIMEN NOLLAAMINEN JA YLLÄPITO
VINKKI
VINKKI
Tulostuspää

Tulostuspään puhdistaminen

Jos tulostetuissa tarroissa on raitoja tai heikkolaatuisia merkkejä, tulostuspää on todennäköisesti likainen. Puhdista tulostuspää käyttämällä vanupuikkoa tai lisävarusteena saatavaa tulostuspään puhdistuskasettia (TZe-CL4).
• Älä kosketa suoraan tulostuspäähän paljain käsin.
• Lue tulostuspään puhdistuskasetin mukana toimitetut käyttöohjeet.

Nauhaleikkurin puhdistaminen

Leikkurin terään voi kerääntyä nauhan liimaa toistuvassa käytössä, jolloin terästä voi tulla tylsä ja nauha voi jumittua leikkuriin.
• Pyyhi noin kerran vuodessa leikkurin terä vanupuikolla, joka on kostutettu kevyesti isopropyylialkoholilla.
• Älä kosketa leikkurin terää suoraan paljain käsin.
41
Ylläpito
Page 45

VIANMÄÄRITYS

Kela

Mitä tulee tehdä, kun...

Ongelma Ratkaisu
Näyttö ”lukittuu” tai P-touch­tarratulostin ei reagoi normaalisti.
Näyttö pysyy tyhjänä sen jälkeen, kun virta on kytketty.
Nestekidenäytön sanomat ovat vieraalla kielellä.
Tarraa ei tulosteta sen jälkeen, kun Tulosta-näppäintä on painettu.
Tarra ei tulostu oikein.
Värinauha on irronnut värirullasta.
• Katso ”P-touch-tarratulostimen nollaaminen” sivulla 39 ja nollaa sisäinen muisti sen alkuasetuksiin. Jos P-touch-tarratulostimen nollaaminen ei ratkaise ongelmaa, irrota verkkolaite ja poista paristot yli kymmenen minuutin ajaksi.
• Tarkista, että paristot on asetettu laitteeseen oikein ja että erityisesti P-touch-tarratulostimelle suunniteltu verkkolaite on liitetty oikein. Tarkista, että akku on ladattu täysin.
• Katso ”Kielen ja yksikön asettaminen” sivulla 11 ja valitse haluamasi kieli.
• Tarkista, että teksti on syötetty, nauhakasetti on asennettu oikein ja tarpeeksi nauhaa on jäljellä.
• Jos nauha on rypistynyt, leikkaa rypistynyt osa pois ja pujota nauha nauhan ulostuloaukon läpi.
• Jos nauha on jumittunut, poista nauhakasetti, vedä jumittunut nauha ulos ja leikkaa se pois. Tarkista, että nauhan pää kulkee nauhan ohjaimen läpi, ennen kuin asennat nauhakasetin uudelleen.
• Poista nauhakasetti ja asenna se uudelleen painaen sitä lujasti, kunnes se naksahtaa paikalleen.
• Jos tulostuspää on likainen, puhdista se käyttämällä vanupuikkoa tai lisävarusteena saatavaa tulostuspään puhdistuskasettia (TZe-CL4).
• Jos värinauha on katkennut, vaihda nauhakasetti. Jos se ei ole, älä leikkaa nauhaa. Poista nauhakasetti ja kelaa sitten löysä värinauha kelalle kuvan mukaisesti.
P-touch­tarratulostin pysähtyy tarran tulostamisen aikana.
Aiemmin tallennetut tarratiedostot puuttuvat nyt.
• Vaihda nauhakasetti, jos raidallinen nauha on näkyvissä, sillä se ilmaisee, että nauhan loppu on saavutettu.
• Vaihda kaikki paristot tai liitä verkkolaite suoraan P-touch-tarratulostimeen.
• Kaikki sisäiseen muistiin tallennetut tiedostot poistetaan, jos paristojen/akkujen virta on vähissä tai verkkolaite irrotetaan yli kahden minuutin ajaksi.
Mitä tulee tehdä, kun...
42
Page 46
VIANMÄÄRITYS
Ongelma Ratkaisu
Tapahtuu jatkuvasti nauhan jumittuminen, jota ei voi helposti selvittää.
En tiedä P-touch­tarratulostimen laiteohjelmiston versionumeroa.
• Ota yhteyttä Brotherin asiakastukeen.
• Laiteohjelmiston versionumero ja muut tiedot voidaan vahvistaa painamalla seuraavia näppäimiä.
1. Paina näppäintä ( ).
2. Valitse [Asetukset] näppäimen tai avulla
ja paina sitten näppäintä ( ) tai ( ).
3. Valitse [Versiotiedot] näppäimen tai avulla
ja paina sitten näppäintä ( ) tai ( ).

Kun näyttöön tulee virhesanoma

Kun näyttöön tulee virhesanoma, noudata alla annettuja ohjeita:
Sanoma Syy/korjausehdotus
Tark. syöt. merkkim.
Leikkurin häiriö! Nauhaleikkuri oli suljettuna, kun yritit tulostaa tai syöttää
Tarra liian pitkä! Syötetyn tekstin sisältävän tulostettavan tarran pituus on
Liian pitkä teksti! Syötetyn tekstin sisältävän tulostettavan tarran pituus
Ei voi käyttää: XX! Ota yhteyttä Brotherin asiakastukeen.
Viivakooditietoihin syötettyjen numeroiden määrä ei vastaa viivakoodiparametreissa asetettua numeroiden määrää. Syötä oikea määrä numeroita.
nauhaa. Katkaise virta P-touch-tarratulostimesta ja kytke virta uudelleen ennen jatkamista. Kun nauha on sotkeentunut leikkuriin, poista nauha.
pidempi kuin yksi metri. Muokkaa tekstiä niin, että tarran pituus on alle yksi metri.
on pidempi kuin pituusasetus. Muokkaa tekstiä niin, että se sopii asetettuun pituuteen, tai muuta pituusasetusta.
Kun näyttöön tulee virhesanoma
43
Page 47
LIITE Tekniset tiedot
Kohde Tekniset tiedot
Mitat Noin 188 (L) x 177 (S) x 72 (K) mm Paino Noin 740 g
Virtalähde Kuusi AA-kokoista alkaliparistoa (LR6), kuusi AA-kokoista
Näyttö 320 x 120 pistettä Tulostuskorkeus Enintään 15,8 mm (käytettäessä 18 mm:n nauhaa) Tulostusnopeus Enintään: noin. 20 mm sekunnissa
Nauhakasetti TZe-vakionauhakasetti (3,5 mm:n, 6 mm:n, 9 mm:n,
Rivien määrä 18 mm:n nauha: 1–5 riviä,
Muistipuskurin koko Enintään 2 800 merkkiä Tiedostojen
tallennustila Automaattinen
virrankatkaisu Käyttölämpötila/
-kosteus
*1 Osoitteesta support.brother.com saat uusimmat tiedot suositellu ista paristoista/akuista. *2 Todellinen merkkikoko voi olla pienempi kuin su urin tulostuskorkeus. *3 Kun käytössä on vain P-touch-tarratulostin. Yksi tunti, kun yhdistettynä tietokoneeseen.
(ilman paristoja ja nauhakasettia)
Ni-MH-akkua (HR6)
*1
, verkkolaite (AD-E001)
*2
Todellinen tulostusnopeus vaihtelee olosuhteista riippuen
12 mm:n ja 18 mm:n leveydet)
12 mm:n nauha: 1–3 riviä, 9 mm:n nauha: 1–2 riviä, 6 mm:n nauha: 1–2 riviä, 3,5 mm:n nauha: 1 rivi
Enintään 50 tiedostoa
Paristo/akku: 5 minuuttia*3, verkkolaite: 8 tuntia
10–35 °C / 20–80 %:n kosteus (ilman tiivistymistä) Suurin märkälämpötila: 27 °C

Tekniset tiedot

44
Page 48
LIITE

Järjestelmävaatimukset

®
Käyttöjärjestelmä Windows
Macintosh OS X 10.7.5 / 10.8.x / 10.9.x
Kiintolevy
Windows Macintosh Levytila: vähintään 500 megatavua
Muisti Windows
Macintosh OS X 10.7.5: vähintään 2 gigatavua
Näyttö
Windows Macintosh Vähintään 256 väriä
Tietoja uusimmasta yhteensopivasta käyttöjärjestelmästä on Brother Solutions Centerissä (support.brother.com
Yhteystiedot saattavat vaihdella maittain. Käy sivustossa osoitteessa www.brother.eu
Windows Vista® / Windows® 7 / Windows® 8 /
®
Windows
®
Levytila: vähintään 70 megatavua
®
Windows Vista®: vähintään 512 megatavua Windows tai 2 gigatavua (64-bittinen) Windows 1 gigatavu (32-bittinen) tai 2 gigatavua (64-bittinen)
OS X 10.8.x: vähintään 2 gigatavua OS X 10.9.x: vähintään 2 gigatavua
®
SVGA, High Color tai parempi näytönohjain
8.1
®
7: vähintään 1 gigatavu (32-bittinen)
®
8 / Windows® 8.1: vähintään
).
Yhteystiedot
Järjestelmävaatimukset
45
Page 49
D0130D001
Loading...