Behringer XENYX 1204 USB User manual [cs]

Mixážní pult XENYX 1204 USB
Obj. č.: 30 25 58
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup mixážního pultu Behringer XENYX 1204 USB. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje dů ležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Charakteristika výrobku
Série XENYX představuje milník ve vývoji technologie zvukových pultů. S nově vyvinutým mikrofonním předzesilovačem XENYX, včetně volitelného phantomového napájení, vybalancovanými vstupy, jakož i výkonnou sekcí efektů, představují zvukové pulty série XENYX ty nejlépe vybavené mixážní konzole jak pro živé, tak i pro studiové použití. S využitím těch nejmodernějších obvodů dosahuje zvukový pult XENYX nedostižného teplého analogového zvuku. Doplněn o nenovější digitální technologii je to extratřída mezi zvukovými stoly a slučuje v sobě přednosti analogové i digitální technologie. Mikrofonní kanály jsou vybaveny špičkovými mikrofonními předzesilovači XENYX, jejichž kvalita a dynamika je srovnatelná s drahými venkovními předzesilovači. Mají následující vlastnosti:
Dynamický rozsah 130dB poskytuje výrazný prostor pro signálové špičky (headroom)
Šířka pásma od 10Hz do více než 200kHz,pro krystalově čistý přenos i těch nejjemnějších
nuancí
Obvody s extrémně nízkým šumem a bez zkreslení zaručují absolutně přirozenou a čistou reprodukci přenosového signálu.
Perfektně se hodí ke každému typu mikrofonu až do 60 dB zesílení a s +48 V phantomovým napájením.
Umožňují Vám plně využívat značně rozšířený dynamický rozsah HD rekordéru 24 bit, 192 kHz, přičemž zachovávají optimální kvalitu zvuku.
„Britský EQ“
Ekvalizéry, které využívá modelová řada XENYX jsou založeny na obvodech prvotřídních konzol vyrobených v Británii, které jsou známé po celém světě pro jejich neskutečně teplý a muzikální charakter zvuku. Tyto ekvalizéry zaručují mimořádné vlastnosti zvuku i při extrémním nastavení gainu.
Jednotka pro zpracování efektů
Mixážní pult XENYX má navíc zabudovaný 24 bitový efektor s konvertory A/D a D/A, který Vám poskytuje 16 předvoleb nabízejících prvotřídní efekty reverb, delay a modulační efekty, spolu s velkým množstvím kombinovaných efektů ve vynikající zvukové kvalitě. Mixážní pulty XENYX jsou vybaveny nejmodernějšími spínanými zdroji (SMPS - switched mode power supply). Na rozdíl od konvenčních systémů poskytuje spínaný zdroj optimální napájecí proud bez ohledu na vstupní napětí. Navíc, díky své podstatně vyšší účinnosti spotřebují spínané zdroje méně energie, než je tomu při konvenčním napájení
Rozhraní USB/Audio
USB rozhraní, kterým je vybaven tento mixážní pult, perfektně zapadá do modelové řady XENYX a slouží jako výkonné nahrávací rozhraní pro PC i MAC®. Podporuje digitální přenos signálů až na 4 kanály s max. 48 kHz a mimořádně nízkým zpožděním. Po připojení k vstupnímu a k výstupnímu konektoru CD/TAPE přenáší rozhraní stereo mix z konzole přímo na počítač. Nahrávaný i přehrávaný signál z počítače můžete monitorovat současně a můžete tak použít několik nahrávacích částí k vytvoření komplexní vícestopé nahrávky.
Obecné vlastnosti mixážního pultu
Mixážní pult plní 3 základní funkce:
Zpracování signálu: předzesílení, úprava úrovní, míchání efektů, vyrovnávání frekvencí.
Rozdělení signálu: shromáždění signálů, které se posílají do venkovních periférií pro zpracování
efektů a ke sledování mixáže, distribuce signálů na jednu, nebo na několik záznamových stop, na zesilovač (e), režii a dvoustopé výstupy.
Mixáž: nastavení úrovně hlasitosti, rozdělení a poloha jednotlivých signálů v stereofonním poli, kontrola úrovně výsledného mixu vzhledem k jeho přizpůsobení pro záznamová zařízení a zesilovače.
Rozhraní mixážních konzol Behringer je optimalizováno k výše uvedeným účelům a umožňuje Vám snadno sledovat cestu signálu.
Návod k obsluze je zpracován tak, aby Vám poskytl jak přehled ovladačů, tak i podrobné informace
ovladače vstupů mic/line
o způsobu jejich použití. Abychom Vám usnadnili pochopení spojení jednotlivých ovladačů, srovnali jsme je do skupin podle funkcí. Ilustrace na začátku každé části návodu ukazuje ovladače, které jsou v dané části popisovány.
Přiložené blokové schéma nabízí přehled připojení mezi vstupy a výstupy, stejně jako přehled souvisejících přepínačů a ovladačů.
Prozatím zkuste pouze sledovat cestu signálu ze vstupu mikrofonu na konektor zpracování efektů. Nenechejte se odradit obrovským rozsahem možností, je to snazší, než si myslíte. Pokud se zároveň podíváte na přehled ovladačů, budete schopni se s mixážním pultem rychle seznámit a brzy využijete většinu jeho rozmanitých možností.
Uvedení do provozu
Zajistěte, aby měl přístroj dostatečné odvětrávání a přísun vzduchu, nepokládejte mixážní pult na zařízení, která vyzařují teplo, jako např. na radiátory, nebo na zesilovače. Zabráníte tak možnému přehřátí přístroje. Mixážní pult se připojuje k elektrické síti napájecím kabelem, který je součástí dodávky. Přístroj splňuje požadované bezpečnostní standardy. Vadné pojistky se smí vyměnit pouze za pojistky stejného typu a jmenovitého proudu.
Zabezpečte, aby instalaci a obsluhu mixážního pultu prováděla kvalifikovaná osoba. Během instalace a provozu musí mít uživatel dostatečný elektrický kontakt se zemí, protože v opačném případě můžou elektrostatické výboje ovlivňovat provoz přístroje.
Ovládací prvky a konektory
Tato část popisuje různé ovládací prvky vašeho nového mixážního pultu a detailně vysvětluje všechny ovladače, přepínače a přípojky.
Monofonní kanály
Mikrofonní a LINE vstupy
Obr. 2.1: Konektory a
Mějte prosím na paměti, že ve stejnou dobu můžete vždy použít pouze jedno z připojení - buď mikrofon, nebo vstup kanálu LINE. Nikdy ne obě současně!
Filtr nízkých frekvencí
Monofonní kanály mixážního pultu jsou navíc vybaveny filtrem nízkých frekvencí, který je určen k eliminování nechtěných složek nízkofrekvenčních signálů (sklon křivky filtru 18 dB/oct., 80 Hz).
MIC – Každý monofonní vstupní kanál vám nabízí symetrický mikrofonní vstup, přes XLR zásuvku a je vybaven přepínatelným phantomovým napájením pro kondenzační mikrofony. Předzesilovače XENYX Vám umožňují nezkreslené zesílení bez šumu, které je typické pro drahé outboardové předzesilovače.
Předtím, než aktivujete phantomové napájení ztlumte svůj přehrávací systém, abyste zabránili přesměrování hluku, který vzniká při zapnutí, na reproduktory. Přečtěte si také pokyny, které jsou uvedeny níže v části „Napájení, phantomové napájení a pojistka“.
LINE-IN: Každý monofonní vstup umožňuje také symetrický LINE vstup
pomocí 6,3 mm konektoru. Na tyto vstupy lze také připojit asymetrická zařízení (mono konektory).
TRIM
Pomocí ovladače TRIM nastavíte vstupní zesílení. Kdykoli připojujete, nebo odpojujete zdroj signálu k jednomu z těchto vstupů, měl by být tento ovladač v poloze úplně vlevo (proti směru hodinových ručiček).
Ekvalizér
Všechny monofonní vstupní kanály disponují 3 – pásmovým ekvalizérem. Všechna pásma dovolují zvýšení / snížení až o 15 dB. Ve středové poloze je ekvalizér nečinný. Obvody britských ekvalizérů jsou založeny na technologii, která se používá v nejznámějších a nejmodernějších mixážních pultech a která poskytuje teplý zvuk bez nechtěných bočních efektů. Výsledkem jsou extrémně muzikální ekvalizéry, které na rozdíl od jednoduchých ekvalizérů, nezpůsobují žádné vedlejší efekty, jako
Obr. 2.2: Ekvalizér vstupních kanálů
fázový posun, nebo omezení pásma, a to ani při maximálním nastavení gainu ± 15 dB. Horní (HI) a dolní (LO) pásma jsou formátové filtry, které zvyšují, nebo snižují všechny frekvence, které jsou pod, nebo nad mezní úrovní frekvence. Mezní frekvence vrchního a spodního pásma jsou 12 kHz, resp. 80 Hz. Střední pásmo je nakonfigurováno jako vrcholový filtr s centrální frekvencí 2,5 kHz.
Aux sendy
AUX SENDY přebírají signály přes ovladač z jednoho, nebo vícero kanálů a shromažďují je na tzv. sběrnici, odkud je signál vysílán na konektor AUX SEND (pro monitorovací účely: MONO OUT) a poté se nasměrují např. na aktivní monitorovací reproduktor, nebo na externí efektor. Z externího zařízení pro zpracování efektů se signál může vrátit zpět na mixážní pult přes konektory AUX RETURN. Jak název dává tušit, FX sendy mixážních pultů XENYX jsou určeny k řízení externích zařízení pro zpracování efektů a jsou umístěny za tahový potenciál, v post-fader pozici. Znamená to, že mix suchého signálu a efektu zůstává na úrovni, kterou určuje AUX SEND, nezávisle od nastavení prolínače kanálu (faderu). Kdyby tomu tak nebylo, signál efektů kanálu by zůstal slyšitelný, i když je fader stažen na nulu. Oba AUX SENDY jsou MONO, vznikají za ekvalizérem a nabízí gain až +15 dB.
Pokud stisknete přepínač MUTE/ALT 3 – 4, aux send 1, který je nastaven, jako post-fader se ztlumí. Nicméně se tím neovlivní aux send 2 modelu 1204FX.
AUX 1 (MON)
Přepínač aux 1 na modelu 1204FX můžete také přepnout na pre-fader a bude tak zvláště vhodný k nastavení monitorovacích mixů. Na modelu 1204 je první aux send označen jako MON a je trvale přepnut na pozici pre-fader.
PRE
Když se stiskne přepínač PRE, aux send 1 bude v roli pre-faderu.
AUX 2 (FX)
AUX SEND, který je označen jako FX, je určen pro odesílání signálu přímo na externí zařízení pro zpracování efektů a je tedy nastaven jako post-fader. Na modelu 1204FX se FX send směruje přímo na vestavěný procesor efektů.
Pokud používáte zabudovaný procesor efektů, dávejte pozor, aby v STEREO AUX RETURN 2 nebylo nic zapojeno.
1204FX: K aux send 2 můžete připojit také externí procesor efektů, ale ztlumí se tím zabudovaný modul efektoru.
Obr. 2.3: Ovladače AUX SEND na panelu kanálu
Směrovací přepínače, SOLO a prolínač kanálů
PAN
Ovladač PAN určuje polohu směrování signálu ve stereofonním spektru. Pro tento ovladač je charakteristický stálý výkon, co znamená, že signál se stále udržuje na konstantní úrovni, bez ohledu na jeho polohu v stereofonním panoramatu.
MUTE/ALT 3 - 4
Tlačítko MUTE/ALT 3 - 4 používáte pro přesun kanálu ze sběrnice main mixu na sběrnici Alt 3 – 4. Kanál se tak ztlumí z main mixu.
LED MUTE
LED kontrolka MUTE naznačuje, že příslušný kanál je odveden na vedlejší sběrnici (ALT 3 – 4).
LED CLIP
LED kontrolka CLIP se rozsvítí, když se vstupní signál dostane příliš vysoko. V takovém případě zeslabte TRIM a v případě potřeby zkontrolujte nastavení kanálu ekvalizéru.
SOLO
Přepínač SOLO (jen model 1204FX) se používá pro směrování signálu kanálu
Obr. 2.4 Ovladače směrování a panorama
na sólo sběrnici, nebo na sběrnici PFL (Pre Fader Listen). Umožňuje Vám to monitorovat signál kanálu, aniž by se ovlivňoval výstupní signál mainu. Signál, který slyšíte, se vezme buď před ovladačem PAN (PFL, mono), nebo za ním a za faderem kanálu (Solo, stereo). Podrobněji k ovladači pan a k prolínači kanálu viz níže „Měření úrovní a monitorování“. Prolínačem kanálu se určuje úroveň signálu v main mixu (nebo ve vedlejším mixu).
Stereofonní kanály
Vstupy kanálů
Každý stereofonní kanál má dva vyvážené vstupy LINE na 6,3 mm konektorech pro levý a pravý kanál. Pokud se používá pouze konektor označený jako „L“ (levý), kanál se používá jako monofonní. Stereo kanály jsou určeny pro obvyklé signály na linkové úrovni. Oba vstupy lze také použít pro asymetrické konektory.
LEVEL
Pro vyrovnání úrovní stereo vstupů má mixpult přepínač LEVEL, kterým se volí úroveň mezi +4 dBu a -10 dBV. Na úrovni -10 dBV (úroveň domácího nahrávání) je vstup citlivější než na úrovni +4 dBu (studiová úroveň).
Ekvalizér stereo kanálů
Ekvalizér stereo kanálů je samozřejmě stereofonní. Charakteristika filtru a přechodových frekvencí je stejná, jako u monofonních kanálů. Když potřebujete opravit frekvenci stereo signálu, je stereofonní ekvalizér mnohem výhodnější než dva monofonní ekvalizéry. Při práci s dvěma oddělenými ekvalizéry obvykle vzniká nechtěný nesoulad mezi nastavením levého a pravého kanálu.
AUX sendy stereo kanálů
AUX sendy stereo kanálů fungují v zásadě stejně, jako v případě monofonních kanálů. Protože cesty na AUX sendech jsou vždy monofonní, dochází k tomu, že předtím než signál stereo kanálu dorazí na aux sběrnici, nejdříve se sjednocuje jako monofonní.
Obr. 2.5: Vstupy stereo kanálů a přepínač LEVEL
Přepínač směrování, fader kanálu a solo
BAL
Ovladač BAL(ance) má podobnou funkci jako ovladač PAN u mono kanálů. Ovladačem BALANCE se určují relativní úrovně (vyvážení) levých a pravých vstupních signálů, předtím, než jsou oba signály nasměrovány na sběrnici main stereo mixu (nebo sudé/liché podskupiny). Zbývající ovládací prvky stereo kanálů fungují stejně, jako v případě monofonních kanálů (tlačítko MUTE, dioda MUTE, dioda CLIP, přepínače SOLO, SUB a MAIN a fader kanálu).
Panel konektorů a hlavní sekce
Zatímco doposavad bylo užitečné sledovat tok signálu seshora dolů, abychom pochopili ovládací panel kanálu, nyní se podíváme na mixážní pult zleva doprava. Signály se sbírají takříkajíc z jednoho bodu na každém z panelů kanálu a poté se spolu přesouvají do hlavní sekce. Když se na příslušném kanálu zapne ovladač AUX 1, signál kanálu se směruje na sběrnici 1.
AUX SEND 1 (MON)
Ovladač AUX SEND 1 MON funguje jako master ovladač aux send 1 a určuje úroveň souhrnného kanálu. U modelu 1204FX se ovladač MON označuje jako AUX SEND 1.
AUX SEND 2 (FX)
Obdobně ovladač FX (AUX SEND 2) určuje úroveň pro aux send 2.
SOLO
Přepínač SOLO můžete použít pro oddělené sledování aux sendů přes
Obr. 2.6: Ovladače AUX SEND v hlavní sekci
výstupy CONTROL ROOM/PHONES a zkontrolovat je pomocí měřičů úrovně.
Pokud chcete monitorovat signál jen jedné AUX sběrnice, nesmí se stisknout žádný z jiných SOLO přepínačů a přepínač MODE musí být v poloze SOLO (ale nestisknutý).
Zdířky AUX SEND 1 a 2
AUX SEND 1
Pokud používáte aux send 1 v pozici před faderem, obvykle připojujete konektor AUX SEND 1 k monitorům přes výkonový zesilovač (nebo aktivní monitorovací systém). Pokud ho používáte v pozici za faderem, postupujte podle popisu pro aux send 2 (viz níže).
AUX SEND 2
Z přípojky AUX SEND vystupuje signál, který přišel z jednotlivých kanálů pomocí FX ovladače.
Obr. 2.7: AUX SEND přípojky
Pro zpracování master signálu na FX sběrnici ho můžete propojit se vstupem externího efektoru. Pokud je vytvořen mix efektů, může se zpracovaný signál přesměrovat z výstupů efektoru nazpět na konektory STERO AUX RETURN.
Zdířky STEREO AUX RETURN
STEREO AUX RETURN 1
Konektory AUX RETURN 1 se obvykle používají pro návrat mixu efektů, který se generuje za pomoci FX SEND. Připojuje se zde výstupní signál z externího zařízení pro zpracování efektů. Pokud se používá pouze levý konektor, tak AUX RETURN 1 funguje automaticky jako monofonní.
Tyto konektory můžete používat také, jako dodatečné linkové vstupy.
Obr. 2. 8: Konektory AUX RETURN
Loading...
+ 4 hidden pages