Yamaha PSR-SX700 User Manual [pl]

Digital Workstation
Podręcznik użytkownika
Dziękujemy za zakup instrumentu Yamaha Digital Workstation! Ten instrument przeznaczony dla profesjonalnych wykonawców jest wyposażony w szeroki wybór brzmień i wszechstronnych funkcji, a także pozwala twórczo rozwijać zapisane już utwory. Zachęcamy do dokładnego zapoznania się z niniejszym podręcznikiem, aby móc w pełni korzystać z zaawansowanych i wygodnych funkcji instrumentu. Zaleca się także zachowanie tego podręcznika i przechowywanie go w bezpiecznym miejscu, aby w razie potrzeby był zawsze w zasięgu.
Przed rozpoczęciem używania instrumentu należy się zapoznać z rozdziałem „ZALECENIA” na str. 5–6.
2
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
3
Instrument
Numer modelu, numer seryjny, wymagania dotyczące zasilania itp. można znaleźć na tabliczce znamionowej lub obok niej, na spodzie instrumentu. Zapisz ten numer w miejscu poniżej i zachowaj ten podręcznik jako dowód zakupu, aby ułatwić identyfikację instrumentu w przypadku jego ewentualnej kradzieży.
Informacje dla Użytkowników odnośnie do zbiórki i utylizacji starego sprzętu
Ten symbol na sprzętach, opakowaniach i/lub dokumentach towarzyszących oznacza, że zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie należy wyrzucać ze zwykłymi odpadami domowymi. Zgodnie z przepisami swojego kraju w celu poprawnego oczyszczania, regeneracji i przetwarzania starych sprzętów proszę oddawać je do odpowiednich punktów zbierania ww.
Prawidłowa utylizacja owych sprzętów pomaga zachowywać cenne zasoby, a także zapobiegać wszelkim potencjalnym negatywnym wpływom na zdrowie ludzi i stan środowiska, które mogłyby wyniknąć w przypadku nieprawidłowego obchodzenia się z odpadami.
W celu uzyskania dalszych informacji na temat zbiórki i przetwarzania starych sprzętów proszę skontaktować się z lokalnym samorządem miejskim, zakładem utylizacji odpadów lub punktem sprzedaży, w którym nabyto przedmioty.
Dla użytkowników biznesowych w Unii Europejskiej:
W celu wyrzucenia sprzętu elektrycznego i elektronicznego proszę skontaktować się ze swoim dealerem lub dostawcą i zasięgnąć dalszej informacji.
Informacje dotyczące utylizacji w krajach poza Unią Europejską:
Ten symbol obowiązuje tylko w Unii Europejskiej. W celu wyrzucenia tych przedmiotów proszę skontaktować się ze swoimi władzami lokalnymi lub dealerem i zapytać o prawidłową metodę utylizacji.
Nr modelu
Nr seryjny
(bottom_pl_01)
(weee_eu_pl_02)
4
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika

ZALECENIA

Zasilacz sieciowy
Instrument
Zasilanie / zasilacz sieciowy
Zakaz otwierania
Ostrzeżenie przed wodą i wilgocią
Ostrzeżenie przed ogniem
Wpływ na działanie urządzeń
Niepokojące objawy
PRZECZYTAJ UWAŻNIE PRZED PODJĘCIEM DALSZYCH
CZYNNOŚCI
Przechowuj niniejszy podręcznik użytkownika w bezpiecznym miejscu, aby móc skorzystać
z niego w razie potrzeby w przyszłości.
OSTRZEŻENIE
• Ten zasilacz sieciowy jest przeznaczony do użytku tylko z instrumentami elektronicznymi marki Yamaha. Nie wolno używać go w żadnym innym celu.
• Tylko do użytku w pomieszczeniach. Nie wolno używać go w miejscach o wysokiej wilgotności.
PRZESTROGA
• Ustawiając instrument, upewnij się, że gniazdko elektryczne jest łatwo dostępne. W przypadku nieprawidłowego działania instrumentu lub jakichkolwiek innych problemów z nim natychmiast wyłącz instrument i odłącz zasilacz sieciowy od gniazdka. Pamiętaj, że jeśli zasilacz sieciowy jest podłączony do gniazdka elektrycznego, to nawet po wyłączeniu instrumentu dociera do niego prąd o minimalnym natężeniu. Jeśli instrument nie będzie używany przez dłuższy czas, należy pamiętać o wyjęciu wtyczki przewodu zasilającego z gniazdka ściennego.
OSTRZEŻENIE
Należy zawsze stosować się do podstawowych zaleceń wyszczególnionych poniżej, aby zapobiec poważnym zranieniom lub nawet śmierci na skutek porażenia prądem elektrycznym, zwarcia, urazów, pożaru lub innych zagrożeń. Zalecenia te obejmują m.in.:
woda, przedostanie się do wnętrza instrumentu, należy natychmiast go wyłączyć i wyjąć wtyczkę przewodu zasilającego z gniazdka. Następnie należy przekazać instrument do sprawdzenia
• Nie wolno umieszczać przewodu zasilającego w pobliżu źródeł ciepła, takich jak grzejniki i kaloryfery. Przewodu nie należy również nadmiernie wyginać, uszkadzać w inny sposób, ani przygniatać ciężkimi przedmiotami.
• Należy zawsze stosować napięcie odpowiednie do używanego instrumentu. Wymagane napięcie jest podane na tabliczce znamionowej instrumentu.
• Należy używać tylko wskazanego zasilacza (str. 119). Użycie nieprawidłowego zasilacza może spowodować uszkodzenie lub przegrzanie instrumentu.
• Należy używać wyłącznie przewodu zasilającego i wtyczki dostarczonych z instrumentem.
• Należy okresowo sprawdzać stan wtyczki elektrycznej oraz usuwać brud i kurz, który może się na niej gromadzić.
• Instrument nie zawiera części przeznaczonych do naprawy we własnym zakresie przez użytkownika. Nie wolno otwierać obudowy instrumentu ani próbować wymontowywać lub modyfikować jego wewnętrznych elementów. Jeśli instrument działa nieprawidłowo, należy natychmiast przestać z niego korzystać i przekazać go do sprawdzenia wykwalifikowanym pracownikom serwisu firmy Yamaha.
• Należy chronić instrument przed deszczem. Nie wolno używać go w pobliżu wody ani w warunkach dużej wilgotności. Nie należy stawiać na nim naczyń (wazonów, butelek, szklanek itp.) z płynem, który może się wylać i dostać do jego wnętrza. Jeżeli jakakolwiek ciecz, np.
DMI-7 1/2
wykwalifikowanym pracownikom serwisu Yamaha.
• Nie wolno podłączać ani odłączać wtyczki elektrycznej mokrymi rękami.
• Nie stawiaj na instrumencie płonących przedmiotów, takich jak świece. Płonący przedmiot może się przewrócić i wywołać pożar.
• Fale radiowe mogą wpływać na działanie urządzeń elektromedycznych.
- Nie należy używać tego urządzenia w pobliżu urządzeń medycznych
ani wewnątrz obszarów, w których wykorzystanie fal radiowych jest ograniczone przepisami.
- Nie wolno używać instrumentu w odległości mniejszej niż 15 cm od
osób z wszczepionym rozrusznikiem serca lub wszczepionym defibrylatorem.
• W przypadku wystąpienia jednego z następujących problemów natychmiast wyłącz instrument i wyjmij wtyczkę z gniazdka. Następnie przekaż urządzenie do sprawdzenia pracownikom serwisu firmy Yamaha.
- Przewód zasilający lub wtyczka zużyły się lub uszkodziły.
- Pojawiają się nietypowe zapachy lub dym.
- Do wnętrza instrumentu wpadł jakiś przedmiot.
- Podczas korzystania z instrumentu następuje nagły zanik dźwięku.
- Na instrumencie pojawiły się pęknięcia.
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
5
PRZESTROGA
Zasilanie / zasilacz sieciowy
Lokalizacja
Połączenia
Obchodzenie się z instrumentem
Zawsze stosuj się do podstawowych zaleceń dotyczących bezpieczeństwa, aby zapobiec zranieniu siebie i innych osób oraz uszkodzeniu instrumentu lub innego mienia. Zalecenia te obejmują m.in.:
• Nie należy podłączać instrumentu do gniazdka elektrycznego przez rozgałęziacz. Takie podłączenie może obniżyć jakość dźwięku lub spowodować przegrzanie się gniazdka.
• Podczas wyciągania wtyczki elektrycznej z instrumentu lub gniazdka elektrycznego należy zawsze trzymać za wtyczkę, a nie przewód. Pociąganie za przewód może spowodować jego uszkodzenie.
• Podczas burzy lub jeśli instrument nie jest używany przez dłuższy
• Przed podłączeniem instrumentu do innych komponentów elektronicznych odłącz je od zasilania. Przed włączeniem lub wyłączeniem zasilania wszystkich połączonych urządzeń należy ustawić wszystkie poziomy głośności na minimum.
• Należy ustawić głośność wszystkich komponentów na poziom minimalny i dopiero w trakcie grania stopniowo ją zwiększać do odpowiedniego poziomu.
czas, należy wyjąć wtyczkę z gniazdka elektrycznego.
• Nie należy wkładać palców ani rąk w żadne szczeliny w instrumencie.
• Nie należy ustawiać instrumentu w niestabilnej pozycji, gdyż może się przewrócić lub spaść.
• Przed przemieszczeniem instrumentu należy odłączyć wszelkie podłączone przewody, aby zapobiec ich uszkodzeniu lub potknięciu się o nie. Mogłoby to spowodować uraz.
• Ustawiając instrument, upewnij się, że gniazdko elektryczne, z którego chcesz korzystać, jest łatwo dostępne. W przypadku nieprawidłowego działania instrumentu lub jakichkolwiek innych problemów z urządzeniem natychmiast wyłącz instrument i wyjmij wtyczkę z gniazdka. Nawet gdy wyłącznik jest ustawiony w pozycji wyłączonej, instrument wciąż pobiera minimalną ilość prądu. Jeśli nie zamierzasz korzystać z instrumentu przez dłuższy czas, wyjmij
• Nie wolno wkładać przedmiotów papierowych, metalowych ani żadnych innych w szczeliny obudowy instrumentu lub klawiatury. Może to spowodować obrażenia użytkownika lub innych osób, a także przyczynić się do uszkodzenia instrumentu lub innego mienia.
• Nie wolno opierać się o instrument ani ustawiać na nim ciężkich przedmiotów. Należy posługiwać się przyciskami, przełącznikami i złączami z wyczuciem.
• Korzystanie z instrumentu/urządzenia lub słuchawek przez dłuższy czas, gdy jest ustawiony bardzo wysoki, drażniący poziom głośności, może doprowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Jeśli zauważysz osłabienie słuchu lub dzwonienie w uszach, skontaktuj się z lekarzem.
wtyczkę przewodu zasilającego z gniazdka elektrycznego.
Firma Yamaha nie odpowiada za szkody spowodowane niewłaściwym użytkowaniem lub modyfikacjami instrumentu ani za utracone lub uszkodzone dane.
Należy zawsze wyłączać zasilanie, gdy instrument nie jest używany. Nawet jeśli przełącznik [ ] (Gotowość/Włączony) jest w położeniu Gotowość (wyświetlacz jest wyłączony), urządzenie wciąż znajduje się pod napięciem. Jeśli instrument nie będzie używany przez długi czas, należy pamiętać o wyjęciu wtyczki przewodu zasilającego z gniazdka.
2/2
DMI-7
NOTYFIKACJA
Aby zapobiec nieprawidłowemu działaniu lub uszkodzeniu produktu, uszkodzeniu zapisanych danych lub uszkodzeniu innego mienia, należy zawsze postępować zgodnie z przedstawionymi poniżej notyfikacjami.
Obchodzenie się z instrumentem
• Nie używaj instrumentu w pobliżu odbiorników telewizyjnych lub radiowych, sprzętu stereo, telefonów komórkowych i innych urządzeń elektrycznych. Mogłoby to powodować generowanie zakłóceń przez instrument lub inne urządzenia. W przypadku użytkowania instrumentu razem z aplikacją na urządzenie mobilne, takie jak smartfon czy tablet, zaleca się włączenie w tym urządzeniu funkcji Wi-Fi lub Bluetooth po włączeniu trybu samolotowego, aby zapobiec ewentualnym zakłóceniom komunikacji.
• Nie należy użytkować instrumentu w miejscach, w których będzie narażony na działanie czynników, takich jak: gęsty pył, wibracje, zbyt niskie lub wysokie temperatury (bezpośrednie nasłonecznienie lub inne źródło ciepła, także przy przewożeniu urządzenia samochodem w ciągu dnia). Pozwoli to zapobiec odkształceniom obudowy i uszkodzeniom wewnętrznych elementów. (Zalecany zakres temperatury roboczej: 5–40°C).
• Nie należy umieszczać na instrumencie przedmiotów wykonanych z winylu, plastiku ani gumy, ponieważ mogłoby to spowodować przebarwienie obudowy lub klawiatury.
Konserwacja
• Do czyszczenia instrumentu należy używać miękkiej szmatki. Nie należy stosować rozcieńczalników do farb, alkoholu, płynów czyszczących ani chusteczek nasączanych środkiem chemicznym.
Zapisywanie danych
• Edytowane dane utworów, stylów, brzmień, ustawień MIDI itd. zostaną utracone po wyłączeniu instrumentu. Może się to zdarzyć także w sytuacji, gdy zasilanie zostanie wyłączone przez funkcję automatycznego wyłączania (str. 21). Należy zapisywać edytowane dane w instrumencie lub w napędzie flash USB/urządzeniu zewnętrznym, np. na komputerze (str. 33). Jeszcze większe bezpieczeństwo można zapewnić, zapisując dane w napędzie flash USB lub na urządzeniu zewnętrznym, ponieważ dane zapisane w instrumencie mogą zostać utracone z powodu awarii, błędu obsługi itp. Przed użyciem napędu flash USB zapoznaj się z informacjami na str.107.
• Aby zabezpieczyć się przed utratą informacji w wyniku uszkodzenia napędu flash USB, należy zapisywać ważne dane w zapasowym napędzie flash USB lub na komputerze.
6
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika

Najważniejsze cechy

Będąc następcą niesłychanie popularnych modeli z serii PRS-S, instrumenty PSR-SX900/SX700 wyznaczają nowe standardy dźwięku Digital Workstation, wzornictwa i komfortu obsługi. Nieważne, czy jesteś profesjonalnym muzykiem czy amatorem, instrumenty te staną się dla Ciebie źródłem inspiracji i satysfakcji, wzbogacą wykonywane utwory i dostarczą Ci wiele przyjemności.
Niezwykle wyraziste i realistyczne brzmienia
Model PSR-SX900/SX700 zawiera wszechstronny, zachwycający pod względem jakości dźwięku zestaw brzmień oraz umożliwia ich wykorzystanie przez wykonawcę w bardziej naturalny sposób i z większą wyrazistością.
Style akompaniamentu
Style dostępne w modelu PSR-SX900/SX700 umożliwiają wykonywanie partii utworów z najróżniejszych gatunków muzycznych z pełnym akompaniamentem instrumentalnym, którym steruje się, grając akordy.
Pokrętła LIVE CONTROL i przyciski, którym można przypisać funkcje — Dostosuj kontrolery
Dwa pokrętła LIVE CONTROL pozwalają intuicyjnie kontrolować wykonywaną kompozycją w czasie rzeczywistym. Do pokręteł można przypisać szeroką gamę funkcji, dzięki czemu można łatwo dodawać warianty do dźwięku podczas wykonywania. Przyciski o przypisywanej funkcji umożliwiają ustawienie ulubionych funkcji i skrótów dla bardziej spersonalizowanej obsługi.
Chord Looper – Twoja wirtualna lewa ręka (PSR-SX900)
Funkcja Chord Looper pozwala nagrać sekwencję akordów i odtworzyć ją ponownie, zwalniając lewą rękę z gry akordów i zapewniając nowe możliwości, dzięki czemu możesz jeszcze bardziej wzbogacić wykonywane utwory.
Szybka i łatwa konfiguracja z wykorzystaniem listy odtwarzania i rejestracji
Lista odtwarzania jest nowym sposobem szybkiego konfigurowania instrumentu bez względu na to, jak szeroki jest Twój repertuar. Rozmieść swoje pamięci rejestracyjne na wygodnych w użyciu listach odtwarzania, aby móc je przywoływać podczas występu.
Rozbudowa brzmień i stylów dzięki Menedżerowi rozszerzeń Yamaha
Korzystając z oprogramowania Menedżer rozszerzeń Yamaha zainstalowanego na Twoim komputerze, można rozbudowywać instrument, tworząc i instalując własne niestandardowe lub zakupione pakiety. Dzięki obsłudze fragmentów audio w formatach WAV, AIFF oraz SoundFont i REX możliwości tworzenia nowych dźwięków i stylów są praktycznie nieograniczone.
Funkcja audio
Na instrumencie można odtwarzać pliki dźwiękowe (format WAV lub MP3). Możesz również nagrywać swoje wykonania jako pliki audio (format WAV lub MP3) bezpośrednio do pamięci masowej USER lub na napędu flash USB. Instrument udostępnia również szeroką paletę zaawansowanych, wygodnych funkcji odtwarzania i obróbki dźwięku, m.in. Time Stretch (Zakres tempa), która umożliwia spowalnianie lub przyspieszanie odtwarzanego dźwięku bez zmiany jego tonacji, oraz Pitch Shift (Zmiana tonacji), która służy z kolei do modyfikowania tonacji bez zmiany tempa odtwarzania pliku. Funkcja Vocal Cancel znacząco redukuje głośność wokalu w pliku audio, umożliwiając śpiewanie w stylu „karaoke” z podkładem instrumentalnym. Pliki audio mogą być również przypisane do przycisków MultiPad i odtwarzane ww trakcie wykonywania utworu, dzięki czemu potencjał twórczy jest ogromny.
Najważniejsze cechy
Zgodne formaty obsługiwane przez instrument
GM (General MIDI) to jeden z najczęściej stosowanych formatów przypisywania brzmienia. Format GM System Level 2 stanowi udoskonalenie i rozszerzenie standardu GM, zapewniające większą zgodność danych utworów. Udostępnia szerszą polifonię, bogatszy wybór brzmień oraz dodatkowe parametry brzmień, a także zintegrowane przetwarzanie efektów.
Format XG jest rozszerzeniem formatu GM System Level 1. Został opracowany przez firmę Yamaha pod kątem wzbogacenia wyboru brzmień i odmian, a także zwiększenia możliwości sterowania ekspresją brzmień i efektów. Ma również zapewniać przyszłą zgodność danych.
Format GS został opracowany przez firmę Roland Corporation. Podobnie jak format XG firmy Yamaha, format GS jest rozszerzeniem formatu GM. Zapewnia on większy wybór brzmień i zestawów perkusyjnych oraz ich odmian, atakże większą kontrolę nad ekspresją brzmień i efektów.
Format XF firmy Yamaha wzbogaca standard SMF (Standard MIDI File) pod względem liczby funkcji oraz zapewnia ich rozszerzenie w przyszłości. Podczas odtwarzania utworów z plików XF zawierających teksty piosenek, na ekranie instrumentu może być wyświetlany tekst utworów.
SFF (Style File Format) to oryginalny format pliku stylu wprowadzony przez firmę Yamaha korzystając systemu konwersji danych, zapewniającego wysoką jakość automatycznego akompaniamentu opartego na wielu rodzajach akordów. SFF GE (Guitar Edition) to rozszerzony format SFF, który udostępnia ulepszoną funkcję transpozycji nutowej w przypadku ścieżek gitarowych.
y z
unikalnego
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
7
Informacje
Informacje o prawach autorskich
• Kopiowanie danych muzycznych dostępnych na rynku, w tym m.in. danych MIDI i/lub danych audio w innym celu niż na własny użytek jest surowo zabronione.
• Yamaha jest właścicielem praw autorskich lub ma licencję na korzystanie z innych praw autorskich dotyczących materiałów zastosowanych w niniejszym produkcie i do niego dołączonych. Ze względu na prawa autorskie i inne związane z nimi przepisy użytkownik NIE może rozpowszechniać nośników, na których materiały te zostały zapisane bądź nagrane w postaci niemal identycznej lub bardzo podobnej do występującej w niniejszym produkcie. * Wspomniane powyżej materiały obejmują aplikacje komputerowe, dane stylu akompaniamentu, dane w formatach MIDI oraz WAVE, dane nagrań brzmień, zapis nutowy,
dane nutowe itp.
* Użytkownik może natomiast rozpowszechniać nośniki z własnymi wykonaniami lub produkcjami muzycznymi powstałymi z użyciem wspomnianych materiałów. W takim
przypadku nie jest potrzebne zezwolenie firmy Yamaha Corporation.
Informacje o funkcjach i danych zawartych w instrumencie
• Czas trwania i aranżacja niektórych wstępnie zaprogramowanych utworów zostały zmodyfikowane, dlatego utwory te nie odpowiadają dokładnie oryginałom.
• To urządzenie umożliwia wykorzystywanie różnych typów i formatów danych muzycznych po ich wcześniejszym dopasowaniu do właściwego dla urządzenia formatu danych muzycznych. Z tego powodu urządzenie może odtwarzać pliki w sposób, który nie odpowiada dokładnie zamierzeniom producentów lub kompozytorów.
Firma Yamaha może od czasu do czasu aktualizować oprogramowanie instrumentu bez powiadamiania o wprowadzonych udoskonaleniach funkcji i obsługi. Aby w pełni korzystać z możliwości instrumentu, zaleca się uaktualnienie jego oprogramowania do najnowszej wersji. Najnowsze oprogramowanie układowe można pobrać z poniższej witryny internetowej:
https://download.yamaha.com/
Informacja o prawach autorskich
Poniżej zamieszczono tytuły, autorów i informacje o prawach autorskich dotyczące utworów zainstalowanych wstępnie w tym instrumencie.
Perfect
Words and Music by Ed Sheeran Copyright (c) 2017 Sony/ATV Music Publishing (UK) Ltd. All Rights Administered by Sony/ATV Music Publishing LLC, 424 Church Street, Suite 1200, Nashville, TN 37219 International Copyright Secured All Rights Reserved
Symphony
Words and Music by Jack Patterson, Ina Wroldsen, Steve Mac and Ammar Malik Copyright (c) 2017 EMI Music Publishing Ltd., Reservoir/Reverb Music Ltd., Rokstone Music, Maru Cha Cha, Lotzah Balls Soup, Where
Da Kasz At? and Prescription Songs LLC
All Rights on behalf of EMI Music Publishing Ltd. Administered by Sony/ATV Music Publishing LLC, 424 Church Street, Suite 1200,
Nashville, TN 37219
All Rights on behalf of Reservoir/Reverb Music Ltd. Administered Worldwide by Reservoir Media Management, Inc. All Rights on behalf of Rokstone Music in the U.S. and Canada Administered by Universal - PolyGram International Publishing, Inc. All Rights on behalf of Maru Cha Cha, Lotzah Balls Soup, Where Da Kasz At? and Prescription Songs LLC Administered Worldwide by
Songs Of Kobalt Music Publishing
International Copyright Secured All Rights Reserved

Dołączone akcesoria

•Podręcznik użytkownika (niniejsza książka) 1 szt.
• Online Member Product Registration (Formularz rejestracyjny użytkownika produktu) 1 szt.
• Pulpit nutowy 1 szt.
• Zasilacz sieciowy, przewód zasilający 1 szt.
Może nie wchodzić w skład zestawu (zależnie od kraju). Można to sprawdzić u lokalnego przedstawiciela handlowego firmy Yamaha.
8
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika

Informacje o podręcznikach

Do instrumentu dołączono następującą dokumentację i materiały instruktażowe:
Dołączona dokumentacja
Podręcznik użytkownika (niniejsza książka)
Zawiera ogólne objaśnienia podstawowych funkcji instrumentu PSR-SX900/SX700.
Materiały online (do pobrania z Internetu)
Reference Manual (Podręcznik operacji zaawansowanych; tylko w jęz. angielskim, francuskim, hiszpańskim, indonezyjskim, niemieckim i wietnamskim)
Objaśniono w nim zaawansowane funkcje instrumentu, np. tworzenie własnych stylów, utworów i sekwencji MultiPad oraz wprowadzanie ustawień określonych parametrów.
Data List (Tabele danych)
Zawiera ważne tabele wstępnie zdefiniowanej zawartości, takiej jak brzmienia, style i efekty, a także informacje związane z MIDI.
Pre-installed Expansion Contents List (Wstępnie zainstalowany spis treści rozszerzeń)
Zawiera spis treści rozszerzeń ułatwiających odtwarzanie muzyki właściwej dla danego kraju lub regionu.
Smart Device Connection Manual for iOS (Instrukcja podłączania urządzeń przenośnych z systemem iOS) (str. 108)
Objaśnienie sposobu podłączania instrumentu do urządzeń przenośnych, takich jak iPhone, iPad itp.
Informacje o podręcznikach
Computer-related Operations (Praca z komputerem) (str. 110)
Zawiera instrukcje dotyczące podłączania instrumentu do komputera oraz działań związanych z przesyłaniem danych utworów.
Aby uzyskać te materiały, należy odwiedzić witrynę Yamaha Downloads , a następnie wpisać nazwę modelu w celu wyszukania odpowiednich plików.
Yamaha D o wnloa d s
https://download.yamaha.com/
• Ilustracje i zrzuty ekranu LCD zamieszczone w tym podręczniku służą jedynie do celów instruktażowych i mogą się nieco różnić od tego, co jest wyświetlane na instrumencie.
•Przykładowe ilustracje dotyczą modelu PSR-SX900, jednak instrukcje są takie same również dla modelu PSR-SX700.
• Zrzuty ekranu pochodzą z modelu PSR-SX900 z napisami w języku angielskim.
• Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft krajach.
• Apple, iTunes, Mac, Macintosh, iPhone, iPad, iPod touch oraz Lightning są zarejestrowanymi znakami towarowymi spółki Apple Inc. w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.
•Znak słowny oraz wszelkie logo Bluetooth SIG, Inc., a korzystanie z tych znaków przez spółkę Yamaha Corporation podlega stosownej licencji.
• Nazwy firm i produktów wymienione w tej instrukcji są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi odpowiednich firm.
®
są zarejestrowanymi znakami towarowymi należącymi do spółki Bluetooth
®
Corporation zarejestrowanym w USA i innych
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
9
Używanie instrumentu PSR-SX900/SX700
PU
PU
PU
PU
PU
przegląd ogólny
Ta sekcja zawiera przydatne omówienie wielu funkcji dostępnych w tym instrumencie oraz wskazuje miejsca, w których można znaleźć niezbędne informacje dotyczące tych tematów. Przejrzyj tę sekcję, jeśli potrzebujesz pomocy w zrozumieniu działania funkcji lub operacji, albo chcesz mieć ogólny pogląd na temat możliwości tego instrumentu i sposobów jego wykorzystywania.
PU
:Podręcznik użytkownika PSR-SX900/SX700 (niniejsza książka) Temu symbolowi towarzyszą nazwy
odpowiednich rozdziałów. Aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące każdego rozdziału, zobacz „Spis treści” (str. 12).
*:Ten materiał można uzyskać z witryny Yamaha Downloads (str. 9).
Użytkowanie samego instrumentu
PSR-SX900/SX700 :
Najważniejsze funkcje i pojęcia
Zrozumienie podstawowych funkcji i sposobu pracy z tym instrumentem
Kontrolery i złącza na panelu Struktura okien Operacje podstawowe Przewodnik po sposobie pracy
Podstawowe informacje o podłączaniu i konfigurowaniu instrumentu
Ustawienia pojedynczego utworu i jego odtwarzanie
• Gra na klawiaturze z użyciem stylów
Śpiewanie wraz z odtwarzanym utworem
Zapisywanie i wywoływanie własnych konfiguracji
Łatwe zarządzanie szerokim repertuarem utworów
Łatwe rejestrowanie występu przy użyciu szybkiego
nagrywania
Używanie funkcji w oknie Menu (podsumowanie)
Podłączanie urządzeń (mikrofon, gitara, napęd flash USB itp.)
Nagrywanie występu składającego się z odrębnych części przy użyciu multinagrywania
Używanie funkcji w oknie Menu (szczegóły)
Tworzenie własnych treści (Edytowaniu ustawień predefiniowanych stylów ibrzmień, sekwencje MultiPad)
Rozpoczęcie pracy
Opis działania
Lista funkcji
Połączenia
Reference Manual (Podręcznik operacji zaawansowanych) (*)
10
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
Korzystanie z instrumentu PSR-SX900/SX700 przy użyciu komputera
Podłączanie instrumentu do komputera
Przesyłanie plików (utwory, style, pliki kopii zapasowej itp.)
PU
Połączenia
Odtwarzanie utworu na komputerze z wykorzystaniem brzmień instrumentu
Nagrywanie na komputerze utworu granego na klawiaturze
Uzyskanie dodatków Expansion Pack dostarczanych przez firmę Yamaha (znane również jako „Pakiety Premium”)
Zarządzanie danymi dodatków Expansion Pack
Instalowanie dodatku Expansion Pack w instrumencie
Tworzenie własnych oryginalnych dodatków Expansion Pack
Tworzenie własnych treści: Tworzenie nowych brzmień od podstaw (przy użyciu nagranych plików przebiegów)
Instalowanie dodatku Expansion Pack w instrumencie (dodatkowe instrukcje)
Tworzenie własnych treści: Tworzenie nowych stylów audio (PSR-SX900)
Praca z komputerem (*)
Witryna Yamaha MusicSoft https://www.yamahamusicsoft.com/sound­and-expansion-libraries/
Yamaha Expansion Manager (*) — Podręcznik użytkownika
Reference Manual (Podręcznik operacji zaawansowanych) (*)
Instrukcja obsługi funkcji Audio Phraser (*)
Używanie instrumentu PSR-SX900/SX700 — przegląd ogólny
Korzystanie z instrumentu PSR-SX900/SX700 z innymi urządzeniami
Podłączanie urządzenia iPhone/iPad do instrumentu
Pobieranie aplikacji na urządzenia iPhone/iPad iużywanie ich do pracy z instrumentem
Podłączanie urządzenia audio do instrumentu za pomocą połączenia Bluetooth (PSR-SX900)
Wyświetlanie zawartości wyświetlacza instrumentu na monitorze zewnętrznym (PSR-SX900)
PU
Połączenia
Smart Device Connection Manual for iOS (Instrukcja podłączania urządzeń przenośnych z systemem iOS) (*)
Opis stron każdej z aplikacji można znaleźć w poniższej witrynie. https://www.yamaha.com/kbdapps/
PU
Połączenia
PU
Połączenia
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
11

Spis treści

Opis
działania
Opis
działania
Opis
działania
ZALECENIA .............................................................................................................................................. 5
Najważniejsze cechy ................................................................................................................................ 7
Dołączone akcesoria ................................................................................................................................ 8
Informacje o podręcznikach ..................................................................................................................... 9
Używanie instrumentu PSR-SX900/SX700 — przegląd ogólny...10 Najważniejsze funkcje i pojęcia...14 Elementy sterowania i złącza na panelu...16 Rozpoczęcie pracy...20
Zasilacz................................................................................................................................................... 20
Włączanie/wyłączanie zasilania.............................................................................................................. 20
Wprowadzanie podstawowych ustawień ............................................................................................... 21
Zmiana jasności okna głównego wyświetlacza i diod przycisków ......................................................... 22
Struktura okien...23
Struktura okien wyświetlacza głównego ................................................................................................ 23
Operacje podstawowe...26
Konfiguracja okien.................................................................................................................................. 26
Zamykanie bieżącego okna.................................................................................................................... 29
Sterowanie za pośrednictwem wyświetlacza ......................................................................................... 30
Natychmiastowe wyświetlanie określonego okna — Direct Access (Bezpośredni dostęp) ................... 32
Odtwarzanie utworów demonstracyjnych .............................................................................................. 32
Zarządzanie plikami................................................................................................................................ 33
Wpisywanie znaków ............................................................................................................................... 36
Blokowanie ustawień panelu (blokowanie panelu) ................................................................................. 37
Korzystanie z metronomu....................................................................................................................... 37
Przewodnik po sposobie pracy — wykonywanie utworów na...38
Granie ze stylami — Konfigurowanie...40
1
Konfigurowanie stylów ........................................................................................................................... 40
Dostosowywanie ustawień panelu do aktualnego stylu akompaniamentu
(Ustawianie jednym przyciskiem) ........................................................................................................... 43
Konfigurowanie partii klawiatury............................................................................................................. 44
Celem tej czynności jest wybranie brzmień dla poszczególnych partii klawiatury. ............................... 48
Tworzenie własnych brzmień piszczałek organów................................................................................. 49
Ustawienia harmonii/arpeggia na klawiaturze ........................................................................................ 50
Konfigurowanie sekwencji MultiPad....................................................................................................... 53
Zapamiętywanie pierwotnych ustawień panelu przy użyciu funkcji Ustawianie jednym przyciskiem.... 54
Zmiana wysokości brzmienia instrumentu ............................................................................................. 55
Konfigurowanie przypisywanych kontrolerów ........................................................................................ 56
Granie stylami — Operacje w trakcie wykonania...58
2
Sterowanie odtwarzaniem stylów........................................................................................................... 58
Nagrywanie i odtwarzanie sekwencji akordów — Chord Looper (PSR-SX900)..................................... 60
Ekspresyjne sterowanie wykonaniem..................................................................................................... 62
Odtwarzanie i sterowanie brzmieniami Super Articulation ..................................................................... 63
Sterowanie odtwarzaniem MultiPad....................................................................................................... 64
Śpiewanie podczas odtwarzania utworu — Konfigurowanie...66
3
Konfigurowanie odtwarzania utworu ...................................................................................................... 66
Stosowanie efektów do dźwięku mikrofonu (Harmonia wokalna) (PSR-SX900) .................................... 70
12
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
Opis
działania
Śpiewanie do odtwarzanego utworu — operacje podczas wykonania...72
Opis
działania
Opis
działania
Opis
działania
Opis
działania
Opis
działania
4
Sterowanie odtwarzaniem utworu .......................................................................................................... 72
Korzystanie ze znaczników pozycji utworu (tylko utwór MIDI) ............................................................... 75
Wyświetlanie plików zapisu nutowego, słów utworu i tekstu podczas odtwarzania.............................. 77
Korzystanie z funkcji Talk ....................................................................................................................... 79
Dostosowanie parametrów poszczególnych partii — Mikser...80
5
Podstawowe procedury wykonywane w oknie Miksera......................................................................... 80
Włączanie i wyłączanie poszczególnych kanałów stylu lub utworu MIDI............................................... 82
Zmiana brzmienia dla poszczególnych kanałów stylu lub utworu MIDI ................................................. 83
Nagrywanie utworu...84
6
Szybkie nagrywanie w standardzie MIDI................................................................................................ 84
Szybkie nagrywanie audio...................................................................................................................... 85
Zapisywanie i wywoływanie własnych ustawień panelu — Pamięć
7
rejestracyjna, Lista odtwarzania...86
Zapisywanie i wywoływanie własnych ustawień panelu przy użyciu pamięci rejestracyjnej.................. 87
Zarządzanie szerokim repertuarem za pomocą listy odtwarzania ......................................................... 90
Dostosowanie do optymalnego wykonania...94
8
Dostosowywanie skrótów w oknie Home............................................................................................... 94
Przypisanie funkcji lub skrótów do przycisków konfigurowalnych ASSIGNABLE ................................. 94
Wprowadzanie ustawień globalnych (Utility) (Narzędzia) ....................................................................... 95
Regulacja dźwięku sygnału wyjściowego (kompresor główny, główny korektor brzmienia).................. 96
Dodawanie nowych materiałów — dodatki Expansion Pack ................................................................. 97
Spis treści
Ustawienia systemowe...98
9
Potwierdzanie wersji oprogramowania układowego i identyfikatora sprzętu Hardware ID ................... 98
Przywracanie fabrycznie zaprogramowanych ustawień......................................................................... 98
Tworzenie kopii zapasowej i przywracanie danych................................................................................ 99
Połączenia — korzystanie z instrumentu wraz z innymi urządzeniami...100
Podłączanie mikrofonu lub gitary (gniazdo [MIC/GUITAR INPUT]) ...................................................... 100
Korzystanie z zewnętrznego systemu głośników do odtwarzania
(gniazda wyjściowe MAIN OUTPUT, gniazda wyjściowe SUB (AUX) (PSR-SX900) ............................. 102
Odsłuchiwanie odtwarzania dźwięku przez urządzenie zewnętrzne za pośrednictwem głośnika
instrumentu........................................................................................................................................... 103
Podłączanie przełącznika nożnego/kontrolera nożnego (gniazda FOOT PEDAL)................................ 106
Podłączanie urządzeń USB (złącze [USB TO DEVICE])........................................................................ 107
Podłączanie do urządzeń iPhone/iPad (złącza [USB TO DEVICE], [USB TO HOST] i MIDI) ................ 108
Wyświetlanie zawartości wyświetlacza instrumentu na monitorze zewnętrznym (PSR-SX900) .......... 109
Podłączanie do komputera (złącze [USB TO HOST]) ........................................................................... 110
Podłączanie zewnętrznych urządzeń MIDI (złącza MIDI) ..................................................................... 110
Lista funkcji...111
Dodatek...113
Tabela bezpośredniego dostępu.......................................................................................................... 113
Rozwiązywanie problemów .................................................................................................................. 115
Dane techniczne................................................................................................................................... 118
Skorowidz............................................................................................................................................. 120
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
13

Najważniejsze funkcje i pojęcia

Partia RIGHT 3 Partia RIGHT 2
Partia RIGHT 1
Strefa prawej ręki (UPPER)Strefa lewej ręki (LOWER)
Punkt podziału (domyślnie F2)
Partia LEFT (lewej ręki)
Ten rozdział opisuje pokrótce główne funkcje instrumentu, ułatwiając pełniejsze zrozumienie jego ogólnych możliwości.
Style — rytm i akompaniament automatyczny —
Instrument PSR-SX900/SX700 udostępnia wiele akompaniamentów oraz podkładów rytmicznych (nazywanych „stylami”) wróżnych gatunkach muzycznych, takich jak pop, jazz i inne. Każdy styl akompaniamentu zawiera zaawansowaną funkcję umożliwiającą sterowanie jego odtwarzaniem za pomocą akordów odgrywanych lewą ręką. Pozwala to automatycznie uzyskiwać brzmienie całego zespołu lub orkiestry, nawet podczas samodzielnej gry na instrumencie.
Brzmienia — poszczególne dźwięki instrumentu —
Instrument PSR-SX900/SX700 udostępnia szeroką gamę niezwykle realistycznych brzmień, m.in. fortepianu, gitary, instrumentów smyczkowych, dętych blaszanych i dętych drewnianych oraz wielu innych. Brzmienia można grać ręcznie na klawiaturze lub też wykorzystywać je w stylach, utworach MIDI i sekwencjach MultiPad.
Partie klawiatury
Klawiatura składa się z czterech partii, z których każdą można wykorzystywać podczas gry: LEFT oraz RIGHT 1, 2 i 3. Każda partia ma jedno brzmienie. Łącząc ze sobą te partie za pomocą przycisków PART ON/OFF, można uzyskiwać efektowne faktury dźwiękowe oraz tworzyć zestawienia brzmień ułatwiające wykonywanie utworów. Aby zmienić zakres klawiatury partii, należy zmienić punkt podziału.
Sekwencje MultiPad — dodawanie fraz muzycznych do własnego wykonania —
Sekwencji Multi Pad można używać do odtwarzania krótkich sekwencji rytmicznych i melodycznych, co pozwala na wzbogacenie i urozmaicenie wykonania. Sekwencje Multi Pad są zgrupowane w banki, po cztery frazy w każdym. Ten instrument zawiera różnorodne banki sekwencji MultiPad dopasowane do wielu gatunków muzycznych. Ponadto funkcja Audio Link przeznaczona do sekwencji MultiPad umożliwia tworzenie nowych, unikatowych zawartości sekwencji zużyciem danych audio (w formacie WAV) w celu odtwarzania ich podczas gry na instrumencie.
Utwory — odtwarzanie plików MIDI i audio —
W przypadku tego instrumentu termin „utwór” odnosi się do utworów MIDI lub danych audio, do których zalicza się wstępnie zdefiniowane utwory, dostępne w sprzedaży pliki muzyczne itp. Można nie tylko odtwarzać utwory i słuchać ich, ale też grać na klawiaturze podczas odtwarzania. Utwory mogą być odtwarzane w dwóch trybach: Odtwarzanie utworu oraz Lista utworów.
Odtwarzanie utworu: Odtwarza jednocześnie dwa utwory audio (jeden utwór MIDI i jeden utwór audio) i zapewnia
płynne przejście między nimi.
Lista utworów: Odtwarza utwory ciągle, zgodnie z wcześniej utworzoną listą utworów.
Połączanie mikrofonu/gitary — Śpiewaj/graj równocześnie z utworem wykonywanym na klawiaturze—
Podłączenie mikrofonu do gniazda MIC/GUITAR [INPUT] (standardowe gniazdo słuchawkowe typu jack 1/4 cala) umożliwia śpiewanie przy akompaniamencie własnym użytkownika lub do odtwarzanego utworu. Wokal jest odtwarzany przez podłączony do instrumentu zestaw głośników. Ponadto instrument PSR-SX900 oferuje funkcję harmonii wokalnej oraz funkcję Synth Vocoder. Ponadto można automatycznie stosować do swojego śpiewu różne efekty harmonii wokalnej lub nakładać unikalną charakterystykę swojego głosu na brzmienia syntezatora i inne dźwięki, korzystając z funkcji Synth Vocoder. Zarówno model PSR-SX900, jak i PSR-SX700 umożliwia podłączenie gitary elektrycznej, a nawet użycie wydajnych efektów DSP do przetwarzania jej brzmienia, co pozwala grać na niej równolegle z wydobywaniem brzmień za pomocą klawiatury instrumentu.
14
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
Pamięć rejestracyjna — zapisywanie i przywoływanie własnych ustawień
panelu —
Funkcja pamięci rejestracyjnej umożliwia zapisywanie (zarejestrowanie) niemal wszystkich ustawień panelu za naciśnięciem jednego z przycisków pamięci rejestracyjnej.Te ustawienia panelue można następnie przywoływać w dowolnej chwili poprzez naciśnięcie pojedynczego przycisku. Ustawienia zapisane pod wszystkimi ośmioma przyciskami pamięci rejestracyjnej są zapisywane jako jeden bank rejestracyjny (plik).
Lista odtwarzania — zarządzanie dużymi ilościami utworów i ustawień —
Funkcja listy odtwarzania ułatwia zarządzanie i przywoływanie swoich utworów i powiązanych z nimi ustawień, bez względu na ich ilość. Lista odtwarzania pozwala przywołać konkretny utwór spośród więcej niż ośmiu utworów za pomocą jednej prostej czynności. Na liście odtwarzania można zarejestrować do 2500 utworów, a ustawienia każdego znich przywołać dotknięciem przycisku.
Nagrywanie — nagrywanie własnego wykonania —
Ten instrument pozwala nagrywać swoje wykonanie i zapisywać je jako plik MIDI w formacie SMF. Instrument umożliwia także nagrywanie własnych wykonań na wewnętrznej pamięci masowej USER w postaci danych dźwiękowych (format WAV). Dodatkowo utwory MIDI można nagrywać w dwóch wygodnych trybach: szybkiego nagrywania i multinagrywania.
Najważniejsze funkcje i pojęcia
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
15

Elementy sterowania i złącza na panelu

w
r
!2
!6
!9
!8
!5
!4
!3
!7
e
!0 !1
t
y
o
u
i
q
Górny panel
q Przełącznik [ ] (Standby/On) ..........................str. 20
Włącza zasilanie instrumentu lub przełącza go w stan gotowości.
w Pokrętło głównego ustawienia głośności [MASTER
VOLUME] ........................................................... str. 20
Umożliwia regulację ogólnego poziomu głośności.
e Przycisk [ASSIGN], pokrętła LIVE CONTROL
.............................................................................. str. 56
Umożliwiają przypisywanie funkcji i sterowanie dźwiękiem w czasie rzeczywistym.
r Przycisk SONG [PLAYER] button ............. str. 24, 67
Wywołuje okno odtwarzacza utworu.
t Przycisk SONG [RECORDING]................. str. 24, 84
Wywołuje okno nagrywania utworu.
y Przyciski sterowania odtwarzaniem utworu SONG
.............................................................................. str. 72
Steruje odtwarzaniem utworów MIDI i audio.
u Przyciski wyboru kategorii STYLE .................. str. 40
Wybór kategorii stylu.
i Przyciski transpozycji TRANSPOSE ............... str. 55
Transpozycja stroju instrumentu w krokach półtonowych.
16
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
o Przyciski TEMPO ...............................................str. 42
Sterowanie tempem odtwarzania stylu, utworu oraz metronomu.
!0 Przycisk [RESET/TAP TEMPO].................str. 42, 59
Umożliwia zmianę tempa po dwukrotnym naciśnięciu przycisku w celu wybrania żądanego tempa. Podczas odtwarzania stylu skorzystanie z tej funkcji spowoduje natychmiastowe zresetowanie (cofnięcie) odtwarzanej sekcji stylu.
1 Pr
!
zycisk [MIXER/EQ]..................................str. 24, 80
je okno Miksera, w którym można dostosować
Wywołu parametry każdej z odtwarzanych partii, takie jak głośność, panorama oraz ustawienia korektora.
!2 Przyciski CHORD LOOPER (PSR-SX900)......str. 60
Sterują nagrywaniem i odtwarzaniem w pętli funkcji pętli akordów Chord Looper.
!3 Przycisk dostępu bezpośredniego [DIRECT
ACCESS]......................................................str. 32, 113
Służy do natychmiastowego wywoływania żądanego okna za pojedynczym dodatkowym naciśnięciem przycisku.
Elementy sterowania i złącza na panelu
@3
@0
@1 @2
@6
@4
@5
@8 @9 #0 #1
@7
!4 Przyciski STYLE CONTROL .....................str. 40, 58
Służą do sterowania odtwarzaniem stylów.
!5 Joystick, przycisk [MODULATION HOLD] .......str. 62
Służą do sterowania funkcją Pitch Bend lub funkcjami modulacji.
!6 Przycisk [ROTARY SP/ASSIGNABLE] .......... str. 57
Kontroluje włączanie i wyłączanie efektu obracających się głośników lub przypisanej funkcji.
!7 Gniazdo [PHONES] ............................................ str. 19
Służy do podłączania słuchawek.
!8 Dotykowy ekran LCD i jego element8y sterowania ...
str. 26
!9 Przyciski ASSIGNABLE .................................... str. 94
Można do nich przypisywać skróty do najczęściej używanych funkcji.
Przycisk [MIC SETTING/VOCAL HARMONY]
@0
(PSR-SX900
(PSR-SX700)................................................ str. 70, 101
Służy do otwierania okna, w którym można
wprowadzać ustawienia mikrofonu/gitary i (tylko
)/Przycisk [MIC SETTING]
@1 Przycisk [MENU] ..........................................str. 25, 29
Wywołuje okno menu, w którym można wywoływać żne funkcje.
@2 Przycisk [PLAYLIST] ..................................str. 25, 90
Wywołuje okno listy odtwarzania.
@3 Przyciski wyboru kategorii brzmienia VOICE
...............................................................................str. 48
Służą do wyboru kategorii brzmienia.
@4 Przycisk [HARMONY/ARPEGGIO] ................str. 50
Umożliwia stosowanie harmonii lub arpeggia do brzmień strefy prawej ręki.
@5 Przycisk przedłużania [SUSTAIN]....................str. 63
Przedłuża dźwięki dla brzmień strefy prawej ręki.
@6 Przyciski PART SELECT ..................................str. 48
Służą do wybierania brzmień dla poszczególnych partii klawiatury.
@7 Przyciski PART ON/OFF ...................................str. 44
Służą do włączania i wyłączania poszczególnych partii klawiatury.
w modelu PSR-SX900) harmonii wokalnej.
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
17
q w e r t y u
@8 Przyciski REGISTRATION MEMORY ..........str. 86
Służą do rejestrowania i przywoływania ustawień panelu.
@9 Przyciski ONE TOUCH SETTING ............ str. 43, 54
Umożliwiają przywoływanie ustawień panelu odpowiednich dla danego stylu.
#0 Przyciski MULTI PAD CONTROL............ str. 53, 64
Wybór i odtwarzanie rytmicznych lub melodycznych sekwencji MultiPad.
Panel tylny
#1 Przyciski UPPER OCTAVE...............................str. 55
Zmiana wysokości brzmienia instrumentu w krokach oktawowych.
Konfiguracja panelu (Ustawienia panelu)
Za pomocą elementów sterowania na panelu można wybierać żne opisane tutaj ustawienia. W tym podręczniku są one nazywane łącznie „konfiguracją panelu” lub „ustawieniami panelu”.
q Gniazdo DC IN .................................................... str. 20
Służy do podłączania zasilacza sieciowego.
w Gniazda SUB (AUX) OUTPUT [1 (L/L+R)],
[2 (R)] (PSR-SX900).......................................... str. 102
Służą do podłączania zewnętrznych urządzeń audio. Gniazda te działają jako wyjścia SUB 1-2 lub AUX, w zależności od ustawień wyjścia Line Out.
e Gniazda MAIN OUTPUT [L/L+R], [R] .........str. 102
Służą do podłączania zewnętrznych urządzeń audio.
Mocowanie pulpitu nutowego
Włóż pulpit nutowy w szczeliny zgodnie z rysunkiem.
r Gniazdo [AUX IN].............................................str. 103
Służy do podłączania zewnętrznego urządzenia audio, np. przenośnego odtwarzacza audio.
t Przełącznik [MIC GUITAR]............................str. 100
Umożliwia przełączanie między pozycjami „MIC” i „Guitar” w celu prawidłowego korzystania z gniazda [MIC/GUITAR INPUT].
y Gniazdo [MIC/GUITAR INPUT] ....................str. 100
Służy do podłączania mikrofonu lub gitary.
18
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
Elementy sterowania i złącza na panelu
Standardowa stereofoniczna wtyczka słuchawek
Nie należy korzystać ze słuchawek przy ustawionym wysokim poziomie głośności przez dłuższy czas. Może to doprowadzić do utraty słuchu.
PRZESTROGA
i o
!0
!1
u Pokrętło [GAIN]................................................ str. 100
Służy do regulacji poziomu sygnału wejściowego z gniazda [MIC/GUITAR INPUT].
i Gniazda FOOT PEDAL [1], [2] ....................... str. 106
Służą do podłączania przełączników lub kontrolerów
nożnych.
o Złącza MIDI [IN], [OUT] ................................. str. 110
Służą do podłączania zewnętrznych urządzeń MIDI.
Korzystanie ze słuchawek
Podłącz słuchawki do gniazda [PHONES].
!0 Złącza USB TO DEVICE .................................str. 107
Służą do podłączania urządzeń USB, takich jak napęd flash USB lub opcjonalny adapter bezprzewodowej sieci LAN itp. Instrument PSR-SX900 wyposażono w dwa złącza, a instrument PSR-SX700 – w jedno.
!1 Złącze [USB TO HOST] ...................................str. 110
Do podłączenia do komputera lub opcjonalnego bezprzewodowego adaptera MIDI.
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
19

Rozpoczęcie pracy

3
1
2
Zasilacz sieciowy
Gniazdo DC IN
(str. 18)
Gniazdo zasilania
Kształt wtyczki przewodu oraz gniazdka elektrycznego może być różny w zależności od kraju.
Przewód zasilający
OSTRZEŻENIE
PRZESTROGA
Uwaga
PRZESTROGA
NOTYFIKACJA
2

Zasilacz

Podłącz zasilacz sieciowy w kolejności pokazanej na ilustracji.
Należy używać tylko wskazanego zasilacza sieciowego (str. 119). Użycie nieprawidłowego zasilacza sieciowego może spowodować uszkodzenie lub przegrzanie instrumentu.
Ustawiając instrument, upewnij się, że gniazdko elektryczne, z którego chcesz korzystać, jest łatwo dostępne. W przypadku nieprawidłowego działania instrumentu lub jakichkolwiek innych problemów z nim należy natychmiast wyłączyć go i wyjąć wtyczkę z gniazdka.
Uwaga
Przy odłączaniu zasilacza sieciowego wykonaj tę procedurę w kolejności odwrotnej do przedstawionej powyżej.
20

Włączanie/wyłączanie zasilania

1 Ustaw pokrętło [MASTER VOLUME] w pozycji „MIN.”.
2 Naciśnij przycisk [ ] (Standby/On), aby włączyć zasilanie.
Po krótkim czasie zostanie wyświetlone okno Home (str. 26). Zagraj kilka dźwięków i ustaw odpowiedni poziom głośnoci klawiatury.
3 Po zakończeniu korzystania z instrumentu wyłącz zasilanie,
naciskając przełącznik [ ] (Standby/On) i przytrzymując go około sekundy.
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
Dopóki na wyświetlaczu nie pojawi się okno Home, nie można wykonywać żadnych czynności, w tym wyłączać zasilania ani grać na klawiaturze.
Nawet jeśli przełącznik [ ] (Standby/On) jest wyłączony, instrument wciąż pobiera minimalną ilość prądu. Jeśli nie zamierzasz korzystać z instrumentu przez dłuższy czas, wyjmij wtyczkę przewodu zasilającego z gniazdka elektrycznego.
Gdy trwa nagrywanie lub edytowanie utworów albo gdy instrument wyświetla komunikaty, nie można wyłączyć zasilania, nawet przez naciśnięcie przełącznika [ ] (Standby/On). Jeśli chcesz wyłączyć zasilanie, naciśnij przełącznik [ ] (Standby/ On) wyłącznie po zakończeniu nagrywania lub edytowania utworu albo po zniknięciu komunikatu. Aby wymusić zakończenie pracy instrumentu, naciśnij i przytrzymaj przełącznik [ ] (Standby/On) przez co najmniej trzy sekundy. Pamiętaj, że wymuszone wyłączenie zasilania może spowodować utratę danych i uszkodzenie instrumentu.
Funkcja automatycznego wyłączania
NOTYFIKACJA
Uwaga
Pierwszy klawisz
Aby zapobiec niepotrzebnemu zużywaniu energii, wyposażono instrument w funkcję automatycznego wyłączania, która samoczynnie wyłącza jego zasilanie, gdy nie jest używany przez określony czas. Czas, po którego upływie następuje automatyczne wyłączenie zasilania, wynosi domyślnie około 30 minut. Ustawienie to można jednak zmienić (str. 21).
Wyłączanie funkcji automatycznego wyłączania (prosty sposób)
Wszelkie dane, które nie zostały zapisane z użyciem opcji Save (Zapisz), zostaną utracone, jeśli zasilanie zostanie automatycznie wyłączone. Zanim to nastąpi należy upewnić się, że dane zostały zapisane.
Włącz zasilanie, przytrzymując pierwszy klawisz od lewej strony klawiatury. Na krótko wyświetli się stosowny komunikat, a następnie funkcja automatycznego wyłączania zostanie wyłączona.
Kiedy napęd flash USB zawierający dużą liczbę plików jest podłączony do instrumentu, uruchomienie funkcji automatycznego wyłączania lub automatycznego oszczędzania energii może się opóźnić, ponieważ w tym czasie indeks wyszukiwania pliku zostanie automatycznie aktualizowany.

Wprowadzanie podstawowych ustawień

W razie potrzeby należy wprowadzić podstawowe ustawienia instrumentu, np. język wyświetlania komunikatów na ekranie.
1 Otwórz okno operacyjne Utility (Narzędzia).
Najpierw naciśnij przycisk [MENU], aby otworzyć okno Menu. Następnie dotknij opcji [Menu 2], aby przejść do strony 2 okna (jeśli nie jest aktualnie wyświetlana), po czym dotknij opcji [Utility] (Narzędzia).
Rozpoczęcie pracy
2 Na wyświetlaczu dotknij opcji [System]. 3 Wprowadź niezbędne ustawienia za pomocą ekranu dotykowego.
Language (Język) Ustawienie określa język używany do wyświetlania
Owner name (Nazwa użytkownika)
Auto Power Off (Automatyczne wyłączanie)
Informacje na temat innych elementów na tym ekranie można znaleźć w Podręczniku operacji zaawansowanych w witrynie internetowej (str. 9).
komunikatów i nazw menu na ekranie. Dotknij tej opcji, aby wyświetlić listę języków, a następnie wybierz najodpowiedniejszy z nich.
Umożliwia wprowadzanie nazwy widocznej w oknie początkowym (wyświetlanym po włączeniu zasilania). Dotknij tej opcji, aby wyświetlić okno wprowadzania znaków, anastępnie wpisz wybraną nazwę (str. 36).
Pozwala określić czas, jaki musi upłynąć, zanim nastąpi automatyczne wyłączenie zasilania (str. 21). Dotknij tej opcji, aby wyświetlić listę ustawień, a następnie wybierz odpowiednie. Aby wyłączyć funkcję automatycznego wyłączania, wybierz na liście ustawienie „Disabled” (Wyłączone).
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
21

Zmiana jasności okna głównego wyświetlacza i diod przycisków

Funkcja umożliwia zmianę jasności wyświetlacza głównego i diod przycisków.
1 Otwórz okno operacyjne [Utility] (Narzędzia) (krok 1 na str. 21).
2 Otwórz okno ekranu dotykowego/wyświetlacza.
Dotknij opcji [Touch Screen/Display] na wyświetlaczu.
3 Zmień ustawienia za pomocą ekranu dotykowego.
Screen (Ekran) Przesuń suwak, aby dostosować jasność wyświetlania okna
Button Lamps (Diody przycisków)
Informacje na temat innych elementów na tym ekranie można znaleźć wPodręczniku operacji zaawansowanych w witrynie internetowej (str. 9).
głównego.
Dotknij []/[] aby dostosować jasność podświetlenia przycisków.
22
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika

Struktura okien

LCD (Okno główne; ekran dotykowy)
Wyświetlacz LCD pokazuje parametry iwartości związane z aktualnie wybraną operacją. Można się nim posługiwać, dotykając „wirtualnych” przycisków i suwaków na wyświetlaczu. Aby szczegółowo zapoznać się ze strukturą wyświetlacza, patrz poniżej.
Przyciski i diody panelu
Wiele przycisków na panelu ma kolorowe diody wskazujące odpowiadające im stany funkcji poprzez włączanie/wyłączanie, miganie lub zmianę koloru. Szczegółowe informacje na temat podświetlanych wskaźników i stosowanych konwencji można znaleźć w opisie poszczególnych funkcji.
Okno Home (Główne)
Ten portal struktury okna dostarcza natychmiastowych informacji o wszystkich bieżących ustawieniach. (str. 26)
Ten instrument dysponuje wyświetlaczem dotykowym LCD i diodami przycisków, które informują wizualnie obieżącym stanie instrumentu.
Struktura okien

Struktura okien wyświetlacza głównego

Po włączeniu instrumentu zostaje wywołane okno Home (Główne). Dotykając wyświetlacza, można wywołać różne jego funkcje.
Podczas pracy z instrumentem można jednak bezpośrednio wywołać okno dotyczące poszczególnych funkcji głównych, naciskając stosowne przyciski na przednim panelu. Dostęp do innych funkcji i szczegółowych ustawień urządzenia można uzyskać z okna Menu. W zależności od danej funkcji można wywołać okno wyboru pliku w celu wybrania żądanych plików.
Na następnej stronie można zobaczyć omówienie sposobu wywoływania każdego z okien najważniejszych funkcji.
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
23
Wywoływanie najważniejszych funkcji za pomocą przycisków
Okno Style Selection (Wybór stylu)
Jest to jedno z okien wybierania plików (str. 28) służące do wybierania stylów.
Okno odtwarzania utworu
Służy do sterowania odtwarzaniem utworu (strony 66, 72).
Okno nagrywania utworu
Służy do nagrywania własnych wykonań (str. 84).
Okno funkcji Mixer
Służy do ustawiania parametrów każdej partii, takich jak głośność, panorama i korektor (str. 80). Pozwala również na regulację ogólnego brzmienia za pomocą funkcji kompresora głównego i korektora głównego (str. 96).
Ta mapa prezentuje sposób wywoływania okien każdej z głównych funkcji za pomocą przycisków na panelu.
24
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
Okno Menu
Dotykając poszczególnych ikon, można wywoływaćżne funkcje, np. zapis nutowy utworu, regulację poziomów głośności i inne szczegółowe ustawienia. (str. 29)
Okno Voice Selection (Wybór brzmienia)
Jedno z okien wybór pliku wyświetlane w celu wyboru brzmień partii granych na klawiaturze (str. 48).
Okno listy odtwarzania
Służy do wybierania i edycji list odtwarzania. (str. 90)
Okno Mic Setting
Służy to do zmiany ustawień sygnału mikrofonu lub dźwięku gitary (str. 101).
Okno Vocal Harmony (PSR-SX900)
Jest to okno wyboru i edycji ustawień harmonii wokalnej/typu funkcji synth vocoder (str. 76).
Okno wyboru sekwencji MultiPad
Jest to jedno z okien wybierania plików do przypisania do banku sekwencji MultiPad (str. 53).
Okno wyboru banku pamięci rejestracyjnej
Jest to jedno z okien wybierania plików do przypisania do banku pamięci rejestracyjnej (str. 88).
Struktura okien
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
25

Operacje podstawowe

q
t
r
y
w
e

Konfiguracja okien

W tej części opisano najczęściej używane okna: Home (Główne), File Selection (Wybór plików) i Menu. Okno Home (Główne) pojawia się po włączeniu zasilania. Termin „okno wyboru pliku” odnosi się do wszystkich wyświetlanych przez instrument okien, w których można wybierać pliki. Okno Menu jest oknem portalu służącym do różnych celów. Można je wyświetlić, naciskając przycisk [MENU].
Okno Home
Pojawia się po włączeniu zasilania instrumentu. W oknie tym wyświetlane są bieżące ustawienia podstawowe, np. wybrane brzmienie lub styl akompaniamentu. Umożliwia to szybkie sprawdzenie aktualnej konfiguracji instrumentu. Z tego powodu podczas gry na klawiaturze warto mieć zawsze wyświetlone okno Home (Główne).
q Obszar brzmień
Podaje aktualnie wybrane brzmienia dla poszczególnych partii klawiatury (Left oraz Right 1–3) oraz stan włączenia/wyłączenia tych czterech partii. Dotknięcie nazwy brzmienia powoduje wywołanie okna wyboru brzmień dla poszczególnych partii.
w Obszar utworu
Prezentuje informacje związane z odtwarzaniem/nagrywaniem utworu. Informacje o odtwarzaniu są wyświetlane w zależności od trybu odtwarzania utworu (str. 67). Dotknięcie nazwy pliku powoduje wyświetlenia okna wyboru. Podczas nagrywania wyświetlany jest stan nagrania. Dotknięcie stanu nagrania wywołuje okno nagrywania.
e Obszar stylu
Zawiera informacje dotyczące bieżącego stylu, takie jak bieżąca pozycja (takt, rytm, tempo), nazwę bieżącego akordu i metrum. Dotknięcie nazwy stylu powoduje wyświetlenia okna Style Selection (Wybór stylu). Gdy przycisk [ACMP] jest włączony, w oknie są wyświetlane akordy grane w strefie akordów klawiatury.
r Obszar MultiPad
Wskazuje bieżący bank sekwencji MultiPad. Dotknięcie nazwy banku sekwencji MultiPad powoduje pojawienie się okna wyboru sekwencji MultiPad.
26
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
t Obszar innych informacji
u
q
r t y
ew
Wskazuje bieżący stan, np. informacje dotyczące pamięci rejestracyjnej lub mikrofonu. Więcej informacji można znaleźć na następnej stronie.
y Obszar skrótów
Zawiera ikony skrótów umożliwiające wywoływanie różnych funkcji jednym dotknięciem. Dotknięcie danej ikony skrótu powoduje pojawienie się okna odpowiedniej funkcji. Można również zarejestrować własne ikony przydatnych skrótów niestandardowych, posługując się oknem przypisywania (str. 94).
Obszar innych informacji w oknie Home (Głównym)
q Takt/Uderzenie/Tempo
W tej części wyświetlane jest aktualne położenie (takt/uderzenie/tempo) podczas odtwarzania stylu lub utworu MIDI.
w Oktawa górna/Transponuj
Wyświetla wartość przesunięcia górnej oktawy oraz wartość transpozycji głównej w półtonach (str. 55).
e Zegar
Po podłączeniu instrumentu do sieci za pośrednictwem adaptera USB do bezprzewodowej sieci LAN podawana jest tu aktualna godzina.
r Bank pamięci rejestracyjnej
Zawiera nazwę wybranego banku pamięci rejestracyjnej i jego numer. Dotknięcie nazwy banku pamięci rejestracyjnej wywołuje okno wyboru banku pamięci rejestracyjnej.
t Sekwencja rejestracyjna
Pojawia się, gdy jest włączona funkcja sekwencji rejestracyjnej. Szczegółowe informacje dotyczące programowania sekwencji można znaleźć w Podręczniku operacji zaawansowanych w witrynie internetowej.
y Rodzaj harmonii wokalnej (PSR-SX900)
Wskazuje bieżący typ harmonii wokalnej (str. 70). Dotknięcie nazwy harmonii wokalnej powoduje wyświetlenie okna Vocal Harmony Selection (Wybór harmonii wokalnej).
Mic Setting (Ustawienia mikrofonu) (PSR-SX700)
Wskazuje bieżące ustawienia mikrofonu. Dotknięcie nazwy powoduje wyświetlenie okna Mic setting (Ustawienia mikrofonu).
u Wskaźnik poziomu sygnału mikrofonu/gitary
Wskazuje poziom sygnału wejścio
wego z podłączoneg
o mikrofonu lub z podłączonej gitary. Za pomocą pokrętła [GAIN] należy ustawić poziom głośności w taki sposób, aby wskaźnik miał kolor zielony lub żółty (nie czerwony). Więcej informacji na temat podłączania mikrofonu lub gitary można znaleźć na str. 100.
Operacje podstawowe
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
27
Okno File Selection (Wybór plików)
q t
w e
r
Okno File Selection (Wybór plików) służy do wybierania brzmień, stylów, utworów, sekwencji MultiPad i innych danych. Można je wyświetlić, dotykając w oknie Home (Główne) nazwy brzmienia, stylu lub utworu albo naciskając jeden z przycisków VOICE lub przycisk STYLE itd. Zawartość wyświetlanego okna zależy od wybranego typu pliku. Na przykład po wybraniu brzmienia pojawia się okno wyboru brzmienia. W tej sekcji przedstawiono strukturę okien wspólną dla wszystkich typów okien wyboru pliku.
q Kategoria główna
Wybierz kartę Preset (Wstępnie zdefiniowane), User (Użytkownik) lub Favorite (Ulubione).
Preset
(Wstępnie zdefiniowane)
User
(Użytkownik)
Favorite
(Ulubione)
Lokalizacja, gdzie wyświetlane są wstępnie zdefiniowane ustawienia danych. Najrozmaitsze dane, np. brzmienia i style, są podzielone na kilka kategorii (zakładek).
Miejsce zapisywania nagranych lub edytowanych danych. Dane zapisane w instrumencie są widoczne w folderze „User” (pamięć masowa użytkownika), a dane zapisane w podłączonym napędzie flash USB są widoczne w folderze „USB”. W niniejszym podręczniku dane w zakładce użytkownika nazywane są „danymi użytkownika”.
W tym miejscu widoczne są dane zarejestrowane przez użytkownika jako Ulubione. W przypadku niektórych typów danych ta karta może nie być wyświetlana.
w Podkategorie/Napędy
• Po wybraniu wstępnie zdefiniowanej zakładki w kategoriach głównych pojawiają się tu podkategorie
zależne od typu danych. Na przykład w oknie wyboru brzmienia są wyświetlane różne typy instrumentów, takich jak fortepian i organy.
• Po wybraniu karty User (Użytkownik) dostępne napędy są wyświetlane jako podkategorie.
e Dane, które można wybierać (pliki)
Widoczne są w tym obszarze pliki, które można wybierać. Jeśli dostępne są dwie strony lub więcej, można wywołać inną stronę, dotykając karty żądanej strony w dolnej części tego obszaru.
r Ścieżka folderu
Tutaj pojawia się tu bieżąca ścieżka lub bieżący folder,
t Ikony operacji
Widoczne s
ą w tym obszarze funkcje (zapisywanie, kopiowanie, usuwanie itd.), jakie można wykonywać za pośrednictwem okna File Selection (Wybór plików). Dostępne ikony zmieniają się w zależności od wybranego obszaru tego okna. Szczegółowe instrukcje można znaleźć w „Zarządzanie plikami” (str. str. 33) oraz w częściach niniejszego podręcznika poświęconych poszczególnym funkcjom dostępnym w oknie File Selection (Wybór plików).
odpowiednio do struktury folderów.
28
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
Okno Menu
Uwaga
To jest okno portalu służące do obsługi różnych funkcji. Można je otworzyć, naciskając przycisk [MENU].
żne wygodne funkcje są tu wyświetlane w formie ikon. Dotknięcie każdej z nich powoduje włączenie odpowiadającej jej funkcji. Ta lista składa się z dwóch stron, które można wybrać, dotykając przycisków [Menu 1] lub [Menu 2] lub naciskając kilkukrotnie przycisku [MENU]. Zwięzłe informacje o każdej funkcji można znaleźć w Lista funkcji (str. 111).
Konwencje podawania instrukcji dotyczących czynności wykonywanych w oknie Menu
W niniejszym podręczniku instrukcje składające się z wielu czynności są podawane w wygodnej, skrótowej formie, ze strzałkami wskazującymi właściwą kolejność działań.
Przykład: [MENU] [Utility] (Narzędzia) [System] [Language] (Język) Powyższy przykład stanowi opis czteroetapowej czynności:
1) Naciśnij przycisk [MENU], aby otworzyć okno Menu.
2) W oknie Menu dotknij opcji [Utility] (Narzędzia).
3) Dotknij opcji [System].
4) Dotknij opcji [Language] (Język).
Strony można też przełączać, przesuwając poziomo po ekranie.
Operacje podstawowe

Zamykanie bieżącego okna

Aby zamknąć bieżące okno, naciśnij przycisk [EXIT] lub dotknij ikony w prawym górnym rogu okna lub opcji [Close] (Zamknij) w prawym dolnym rogu okna podręcznego. Po pojawieniu się komunikatu (okna dialogowego z informacjami lub z monitem o potwierdzenie) dotknięcie odpowiedniego elementu, np. „Yes” (Tak) lub „No” (Nie), powoduje jego zamknięcie. Jeśli chcesz natychmiast powrócić do okna Home (głównego), naciśnij jednocześnie przyciski [DIRECT ACCESS] i [EXIT].
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
29

Sterowanie za pośrednictwem wyświetlacza

Do obsługi ekranu dotykowego nie należy używać żadnych ostrych ani ciężkich narzędzi. Mogłoby to spowodować uszkodzenie wyświetlacza.
NOTYFIKACJA
Należy pamiętać, że nie jest możliwa obsługa poprzez równoczesne dotykanie dwóch lub więcej punktów ekranu.
Uwaga
Uwaga
Uwaga
Uwaga
Wyświetlacz instrumentu jest wyposażony w specjalny ekran dotykowy, który umożliwia wybieranie i zmianę parametrów poprzez zwykłe dotykanie odpowiednich ustawień na ekranie. Można również zmniejszyć/zwiększyć wartość w małych krokach, obracając pokrętło danych lub naciskając przycisk [DEC]/[INC].
Korzystanie z wyświetlacza (ekranu dotykowego)
Czułość
Aby wybrać dany element, dotknij lekko jego ikony na wyświetlaczu.
Jeśli nie podobają Ci się dźwięki systemowe (emitowane podczas dotykania ekranu), możesz je wyłączyć lub włączyć, wybierając [MENU] [Utility] (Narzędzia) [Touch Screen/Display] (Ekran dotykowy/Wyświetlacz) Touch Screen [Sound] (Ekran dotykowy (Dźwięk))
Suwak
Aby zmienić wartość parametru, naciśnij i przytrzymaj suwak na wyświetlaczu, anastępnie przesuń palec pionowo lub poziomo.
W przypadku suwaka pionowego obsługa slajdu jest skuteczna, tylko gdy suwak zaznaczony. Aby wybrać suwak, dotknij go jednokrotnie. Wybrany stan jest wskazywany otaczającą go pomarańczową ramką.
Obracanie
Aby zmienić wartość parametru, dotknij pokrętła na ekranie i przytrzymaj je, a następnie obracaj palcem wokół pokrętła.
Czynność obracania jest skuteczna tylko dla wybranego pokrętła. Aby wybrać pokrętło, dotknij go jednokrotnie. Wybrany stan jest wskazywany otaczającą go pomarańczową ramką.
Dotknięcie i przytrzymanie
W niniejszej instrukcji oznacza to dotknięcie danego obiektu w oknie i przytrzymanie go przez chwilę. W przypadku ustawiania wartości za pomocą przycisków []/[], suwaka lub pokrętła można przywrócić wartość domyślną, dotykając wartości na wyświetlaczu i przytrzymując ją.
30
PSR-SX900/SX700 Podręcznik użytkownika
Loading...
+ 102 hidden pages