TP-LINK TL-WA850RE User guide [cs]

WiFi repeater TL-WA850RE, 300 MBit/s, 2.4 GHz
Obj. č. 98 99 31
Vážený zákazníku,
a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Rozsah dodávky
TL-WA850RE 300Mbps Universal Wireless N Range Extender (dále jen extender) Ethernetový kabel Průvodce rychlým nastavením Návod k obsluze
V případě, že součástí dodávky není některá ze shora uvedených částí, obraťte se na dopravce. Parametry uvedené na obrázcích tohoto návodu se mohou lišit od parametrů podle vlastního
nastavení. Zástrčka výrobku se na obrázcích může lišit od skutečného provedení v závislosti na zemi prodeje. V návodu je proto pouze ilustrativně použito výrobku určeného pro zákazníky v EU.
Účel použití
Extender je určen pro použití v domácnostech a malých kancelářských sítích. Zařízení zajišťuje rozšíření, zvětšení dosahu stávající bezdrátové sítě a tím i mobility poskytující uživatelům plný komfort bez potřeby použití dalších kabelů pro nákladné budování další sítě. Díky bezdrátové technologii IEEE
802.11n zařízení dokáže zajistit bezdrátový přenos dat rychlostí až 300 Mbps. Zařízení dále nabízí vyšší ochranu včetně bezdrátového 64 /128 / 152 bit šifrování, WEP, Wi-Fi Protected Access (WPA2-PSK, WPA-PSK) a zajišťuje tak bezpečné uchování soukromých dat. Zařízení podporuje snadné bezdrátové připojení k přístupovému bodu AP (tlačítko WPS / QSS) po stisknutí tlačítka RE na předním panelu. Podporuje proto jednoduché, webové nastavení pro instalaci a IT správu. Konfiguraci díky tomuto návodu zvládnou i méně pokročilí uživatelé. Před samotnou instalací extenderu se podrobně seznamte s tímto návodem, získáte tak úplné informace o jeho instalaci a použití.
Zařízení poskytuje:
- Bezdrátovou technologii IEEE 802.11n
- Zajišťuje několikanásobnou ochranu šifrováním 64 /128 / 152 bit šifrování, WEP a WPA2-PSK, WPA-PSK
- Podporu integrovaného DHCP serveru
- Režim: Range Extender
- Update (aktualizace) software
- Správu prostřednictvím webového rozhraní
LED ukazatele
Kontrolka
Stav Funkce
RE On Úspěšné propojení s routerem.
Wireless Off Bezdrátový přenos je neaktivní. Power Off Zařízení je vypnuté. Ethernet Off Zařízení není připojené k příslušnému portu.
Síla signálu
k vytvoření chráněného připojení mezi routerem / AP a extenderem. RESET – funkce, která uvede zařízení zpět do továrního nastavení pomocí dvou způsobů:
1) Použitím špendlíku stiskněte a přidržte tlačítko RESET (po dobu přibližně 8 sekund) dokud LED kontrolka nezačne blikat rychle. Následně vyčkejte restartu zařízení, po kterém se uvede do továrního nastavení.
2) Reset zařízení prostřednictvím Menu System Tools – Factory Defaults. ETHERNET – do portu 10/100 Mbps RJ45 je možné připojit další zařízení – TV, DVD, herní konzole
atd. Tento port není určen pro připojení do routeru nebo k přístupovému bodu (AP).
Blikající Připojování k routeru. Off Zařízení není připojeno k routeru.
Blikající Aktivace bezdrátového přenosu. On Zapnuté zařízení. On Připojené zařízení k portu, avšak bez aktivního přenosu.
Blikající Aktivní přenos připojeného zařízení. Off Bez signálu. Kvalita (1 – 5) Přenosový signál. Ukazatel síly (kvality) signálu, který extender
přijme z AP (přístupového bodu) po vzájemném připojení.
RANGE EXTENDER/WPS: V případě, že router nebo AP podporuje funkce WPS / QSS, stačí stisknout tlačítko WPS / QSS a poté tlačítko RANGE EXTENDER (RE), čímž dojde
Instalace hardware
Podrobně se seznamte s touto částí předtím, než začnete se samotnou instalací. Dosah používané bezdrátové sítě závisí na mnoha místních faktorech. Důležitou roli v tomto smyslu hrají zejména okolní zdi, betonové a železné konstrukce budovy. Funkci a dosah bezdrátového přenosu je ve většině případech negativně ovlivněna rádiovými vlnami, které generují jiná zařízení v blízkém okolí. Postupujte proto podle následujících pokynů, díky kterým je možné zajistit optimální umístění pro extender. Ujistěte se o tom, že se extender nachází vždy v bezdrátovém dosahu routeru / AP.
1) Half-way Between – optimální umístění extenderu je „napůl cesty“ mezi uživatelem a routerem. Pokud však není bezdrátový přenos dostatečný, umístěte zařízení blíže směrem k routeru.
2) Bez překážek ve volném prostoru – odstraňte překážky v prostoru mezi extenderem a routerem.
Ideální je umístění ve volném prostoru, například v chodbě.
3) Žádné rušivé zdroje – umístěte extender v dostatečné vzdálenosti od ostatních elektronických,
bezdrátových zařízení, která mohou využívat stejnou přenosovou frekvenci (zařízení bluetooth, bezdrátové telefony, mikrovlnné trouby apod.).
4) 3 signalizační indikátory – vhodné umístění extenderu je možné najít i pomocí indikátorů na
přední straně extenderu. Indikátory ukazují sílu (kvalitu) signálu extenderu při umístění v určité vzdálenosti od přístupového bodu. Doporučeno je tak zvolit takové umístění extenderu, při kterém svítí modře všechny 3 indikátory.
Poznámka: Společnost TP-LINK doporučuje použití extenderu v případě domácí sítě s nižším výkonem nebo pro odstranění tzv. „dead zone“ (mrtvých míst, bez dostatečného signálu). Extender je koncipován pro práci v režimu full-duplex., což znamená, že podporuje a rozvíjí jednosměrnou komunikaci mezi routerem (nebo přístupovým bodem) a uživateli. Doba přenosu tak bude dvojnásobně zvýšena na úkor rychlosti.
Provozní požadavky
Extender umístěte na větraném místě, mimo dosah přímého slunečního světla a zdrojů tepla.
Ponech alespoň 5 cm volného prostoru v okolí zařízení, čímž bude zajištěn dostatečný odvod
tepla.
Za bouřky extender vypněte a odpojte napájecí adaptér ze zásuvky.
Webový prohlížeč: například Microsoft Internet Explorer 5.0 a vyšší nebo Netscape Navigator 6.0
a vyšší.
Provozní teplota: od 0 °C do 40 °C.
Provozní vlhkost: v rozmezí od 10 % až 90 % (bez kondenzace).
Schéma připojení zařízení
1. Připojte DSL modem do bezdrátového routeru pomocí ethernetového kabelu.
2. Zapojte extender do standartní elektrické zásuvky, která je v blízkosti routeru.
3. Připojte ostatní bezdrátová zařízení (notebook, pad, smarphone ad.) k extenderu.
Připojit lze také PC do LAN portu extenderu.
4. Přihlaste jako administrátor a dokončete instalaci. Pomocí webového rozhraní lze snadno
připojit extender k routeru.
Průvodcem instalací
V této části se dozvíte o tom jak správně konfigurovat PC pro komunikaci s extenderem, provádět jeho správu pomocí webového rozhraní. Nástroje pro správu jsou podporovány systémy Windows, Macintosh nebo UNIX OS prostřednictvím prohlížečů jako je například Internet Explorer, Mozilla Firefox nebo Apple Safari.
1. Spusťte webový prohlížeč. Do adresního pole zadejte název domény http://tplinkextender.net
Zadejte přihlašovací údaje. Pro přihlašovací jméno zadejte admin a heslo (obojí pouze malými písmeny) a potvrďte OK nebo stiskněte Enter.
Poznámka: Pokud se nezobrazí výzva k přihlášení, znamená to, že počítač byl nastaven jako proxy server. V menu Možnosti internetu – Připojení – Nastavení LAN odstraňte funkci Proxy a potvrďte OK.
2. Po úspěšném přihlášení se objeví stránka Quick Setup Start (Průvodce nastavením). Kliknutím na možnost Next (další) průvodce spustíte.
3. V dalším kroku budete vyzváni k výběru země. Klikněte na Next pro pokračování v nastavení.
4. Následně dojde ke spuštění připojování zařízení do stávající bezdrátové sítě.
5. Objeví se seznam dostupných bezdrátových sítí. Vyberte (zaškrtněte) možnost před názvem SSID
požadované sítě a pokračujte v nastavení kliknutím na Next.
Poznámka: Pokud se v seznamu neobjeví požadovaná síť (SSID), použijte funkci Rescan (nové vyhledávání), popřípadě zadejte název sítě manuálně „Set SSID and MAC Manually“.
6. Poté se zobrazí záložka Wireless Settings (nastavení bezdrátové sítě). Zadejte heslo pro vybranou síť a pokračujte Next.
7. Ověřte správnost nastavení sítě a bezdrátového přenosu. Poté klikněte na volbu Finish pro ukončení průvodce nastavením. Změny v nastavení a návrat k předchozím krokům provedete po výběru Back (zpět).
Konfigurace zařízení
Konfigurace extenderu se provádí prostřednictvím webového rozhraní. Po úspěšném přihlášení je možné zařízení dále konfigurovat a spravovat. Webová aplikace nabízí celkem 8 položek Menu: Status (stav), Quick Setup (rychlé nastavení), WPS, Profile (profil), Network (síť), Wireless (bezdrátový přenos), DHCP a System Tools (systémové nástroje). Další submenu jednotlivých Menu se zobrazí po výběru v hlavním Menu. V pravé části aplikace jsou k dispozici podrobné vysvětlivky a pokyny vybraného menu.
Status (stav)
V této nabídce se zobrazí aktuální provozní stav extenderu a jeho konfigurace.
Poznámka: Výběrem Export Settings dojde k uložení nastavení do textového souboru. Po ukončení konfigurace a průvodce nastavením může celý proces dále trvat ještě přibližně 2 minuty, než dojde k úspěšnému připojení do bezdrátové sítě.
Verze firmware – zobrazení současné verze používané extenderem. Verze hardware – zobrazení hardwarové verze. Connection Status to Existing Network – ukazuje zdrojovou cestu připojeného zařízení
do bezdrátové sítě.
Root Wireless Network Name (SSID) – název sítě, ke které je zařízení připojeno.
Signal – síla (kvalita) signálu bezdrátové sítě, který připojené zařízení aktuálně přijímá.
Connection Status – zobrazení aktuálního stavu připojení zařízení k bezdrátové síti.
Wired – zobrazuje aktuální nastavení a informace o bezdrátové síti.
Mac Address – adresa systému (Network – LAN).
IP Address – IP adresa kabelového připojení LAN.
Subnet Mask – maska podsítě s IP adresou.
Wireless – základní informace a stav funkcí bezdrátové sítě.
Operation mode – indikace používaného režimu. „Disable“ – vypnutý bezdrátový přenos. Konfigurace je možné provést v Menu Wireless – Wireless Settings.
Local Wireless Network Name (SSID) – název bezdrátové sítě, ke které je zařízení připojeno (PC nebo jiné zařízení).
Channel – aktuálně používaný bezdrátový kanál.
Mode – režim, ve kterém extender pracuje.
Channel Width – šířka pásma bezdrátového kanálu.
Wireless Rate – zobrazení aktuální rychlosti bezdrátového připojení mezi extenderem
a PC a dalšími připojenými zařízeními.
Traffic Statistic – zobrazení celkové statistiky provozu.
Sent (Bytes, Packets) – objem odeslaných dat, paketů.
Recieved (Bytes, Packet) – objem přijatých dat, paketů.
Systém Time Up – zobrazení celkového času provozu extenderu od zapojení nebo po resetu zařízení. Kliknutím na Refresh dojde k aktualizaci všech údajů.
WPS
Služba WPS (Wi-fi Protected Setup) zajišťuje snadné a bezpečné připojení k síti. V této části se dozvíte jak připojit nové bezdrátové zařízení do stávající sítě.
Operation Mode – zobrazuje aktuálně používaný režim.
WPS Status – aktivace / deaktivace funkce WPS.
Current PIN – zobrazení současného PIN kódu. Tovární PIN zařízení je možné nalézt v příslušné
části návodu.
Restore PIN – obnovení PIN do výchozích (továrních) hodnot.
Gen New PIN – vygenerování nového PIN kódu pro dané zařízení.
Disable PIN for this Device – externí WPS registr vkládaného kódu PIN lze u zařízení aktivovat /
deaktivovat. Pokud zařízení přijme několik neúspěšných pokusů k ověřování externího registru, bude tato funkce automaticky deaktivována.
Add Device – tímto způsobem je možné do existující sítě přidat zařízení pomocí ruč konfigurace.
Přidání nového zařízení - pokud router podporuje službu WPS je možné vytvořit bezdrátovou síť mezi routerem a zařízením pomocí tlačítka PBC (Push Button Configuration) nebo po zadání PIN kódu. Poznámka: Pro úspěšné připojení pomocí funkce WPS, je nezbytné vytvořit korespondující konfiguraci routeru s funkcí WPS. Následné konfigurace routeru jsou v návodu uvedeny pouze jako příklady možné konfigurace.
Metoda I: Stiskněte tlačítko extenderu a routeru.
Krok 1 – V nastavení „WPS Status“ umožněte tuto funkci (Enabled) a klikněte na Add Device. Zobrazí se následující okno:
Krok 2 – Vyberte „Press the button of the new device in two minutes“ a poté Connect. Krok 3 – Pro další konfiguraci routeru vyberte „Push the button on my access point or wireless router“ na stránce nástrojů WPS a poté zvolte Connect.
Loading...
+ 11 hidden pages