Sanitas SBG 21 User guide [cs]

Skleněná diagnostická váha SBG 21
Použití a vlastnosti
Přístroj je určen pouze k soukromému použití, není určen ke komerčnímu použití nebo k použití ve zdravotnických zařízeních.
Uvědomte si, že zde hrají roli technicky podmíněné tolerance měření, protože se nejedná o cejchovanou váhu určenou pro profesionální použití ve zdravotnictví.
Lze nastavit věk od 10 do 100 let a výšku postavy od 100 do 225 cm (3,3'' až 7,5'').
Maximální zatížitelnost 180 kg (397 liber, 28 st). Výsledek se zobrazuje v krocích po 100 g (0,2 lb, 1 lb).
Výsledky měření tělesného tuku, obsahu vody v těle a podílu svalové hmoty se zobrazují v krocích po 0,1 %.
Potřebné kalorie se zobrazují v krocích po 1 kcal. Hodnota BMI (body mass index) se zobrazuje v krocích po 0,1.
Ve stavu při dodání jsou na váze přednastavené jednotky „cm“ a „kg“. Na zadní straně váhy se nachází tlačítko, kterým si můžete přepnout hmotnost na libry nebo kameny.
Obj. č.: 105 07 52
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup diagnostické váhy SBG 21. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho
obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Popis a ovládací prvky
1 Elektrody 2 Displej 3 Tlačítko „“ 4 Tlačítko „SET“ (nastavení) 5 Tlačítko „USER“ (uživatel) 6 Tlačítko „
Informace o diagnostické váze
Princip měření využívaný diagnostickou váhou
Tato váha pracuje na principu B.I.A., tedy na principu analýzy bioelektrické impedance. Během několika sekund tak zcela neškodný a zcela bezpečný proud, který ani nepostřehnete, umožní změřit jednotlivé složky těla. Pomocí tohoto měření elektrického odporu (impedance) a započtení konstant, např. Vašich individuálních hodnot (věk, výška postavy, pohlaví, stupeň aktivity) lze určit podíl jednotlivých složek těla a další veličiny. Svalová hmota a voda dobře vedou elektrický proud, mají proto malý odpor. Kosti a tuková tkáň se naopak vyznačují nízkou vodivostí a vysokým odporem. Uvědomte si, že hodnoty naměřené diagnostickou váhou jsou pouze orientační a že se pouze přibližují reálným hodnotám stanoveným ve zdravotnickém zařízení. Přesné zjištění podílu tělesného tuku, vody, svalové hmoty a kostní hmoty dokáže stanovit pouze odborný lékař za využití lékařských metod (např. počítačové tomografie). Hodnota BMI se vypočítá ze zadané tělesné výšky a naměřené hmotnosti.
Obecná doporučení
Važte se pokud možno vždy ve stejnou denní dobu (nejlépe ráno), po vyprázdnění, nalačno a bez oděvu, abyste docílili porovnatelných výsledků.
Při měření je důležité: Měření tělesného tuku lze provádět pouze naboso, případně s mírně navlhčenými chodidly. Zcela suchá chodidla mohou vést k neuspokojivým výsledkům, protože vykazují nízkou vodivost.
Během měření stůjte klidně.
Po neobvyklé tělesné námaze několik minut počkejte.
Počkejte asi 15 minut po vstanutí z postele, než se Vám v těle přeskupí voda.
Omezení
Při zjišťování podílu tuku v těle a dalších hodnot se mohou objevovat zkreslené nebo nereprezentativní výsledky:
u dětí do 10 let,
u výkonnostních sportovců a kulturistů,
u těhotných žen,
u osob s horečkou, u osob podstupujících dialýzu, u osob s otoky nebo osteoporózou,
u osob, které užívají léky na kardiovaskulární systém,
u osob, které užívají léky na rozšíření nebo zúžení cév,
u osob s výraznými anatomickými odchylkami na nohou ve vztahu k celkové tělesné výšce
(výrazně zkrácené nebo prodloužené nohy).
Baterie
Je-li třeba, stáhněte izolační proužek vyčnívající z víčka přihrádky na baterie, resp. odstraňte fólii chránící baterie a baterie vložte do přihrádky (dbejte na správnou polaritu). Jestliže váha nefunguje, baterie zcela vyjměte a nasaďte je znovu. Vaše váha je vybavena upozorněním na nutnost vyměnit baterie. Jestliže jsou baterie příliš slabé, objeví se na na displeji nápis „L0“. V takovém případě je nutné baterie vyměnit (2× lithiová baterie CR2032 3 V).
1
2
Provoz
Měření hmotnosti Postavte váhu na rovný a pevný podklad (ne na koberec) – stabilní podklad je předpokladem pro správné měření. Nohou se rychle a důrazně dotkněte vážicí plochy Vaší váhy. Nejprve se zobrazí všechny segmenty displeje (jedná se o samotest váhy) (obr. 1)
a posléze nápis „0.0“ (obr. 2). Nyní je váha připravená k měření Vaší hmotnosti. Postavte se na váhu. Stůjte na váze klidně a hmotnost rovnoměrně rozložte na obě nohy. Váha okamžitě začne měřit. Krátce poté se objeví výsledek měření (obr. 3). Když sestoupíte z vážicí plochy, váha se po 10 sekundách vypne. Do té doby zůstane výsledek měření zobrazený. Dbejte na to, abyste váhu vždy nejprve zapnuli a vyčkali na nápis „0.0“ (obr. 2), než na ni vstoupíte.
Nastavení uživatelských údajů
Abyste mohli měřit podíl tuku v těle a další hodnoty, musíte do váhy uložit své osobní údaje. Váha disponuje pamětí pro 10 uživatelů, kam můžete uložit osobní nastavení členů své rodiny. Váhu zapněte (obr. 5.1). Počkejte, až se objeví nápis „0.0“. Poté stiskněte tlačítko „SET“. Na displeji nyní začne blikat první místo v paměti. Můžete provést následující nastavení:
Místo v paměti 1 až 10 Pohlaví mužské ( ), ženské ( )
Výška postavy 100 až 225 cm (3,3'' až 7,5'') Věk 10 až 100 let Stupeň aktivity 1 až 5
Příslušnou hodnotu nastavíte vždy krátkým nebo dlouhým stisknutím tlačítka „“ nebo „“. Hodnoty uložte stisknutím tlačítka „SET“. Poté je váha připravená k měření. Když neprovádíte měření, váha se po několika sekundách automaticky vypne.
Stupně aktivity
Při nastavení stupně aktivity je nutné brát v potaz střednědobý až dlouhodobý průběh.
Stupeň aktivity 1: Žádná tělesná aktivita.
Stupeň aktivity 2: Nízká tělesná aktivita. Mírná tělesná zátěž (např. procházky, lehké práce v zahradě,
gymnastická cvičení).
Stupeň aktivity 3: Střední tělesná aktivita. Tělesná cvičení, nejméně dvakrát až čtyřikrát týdně, vždy po dobu 30 minut.
Stupeň aktivity 4: Vysoká tělesná aktivita. Tělesná cvičení, nejméně čtyřikrát až šestkrát týdně, vždy po dobu 30 minut.
Stupeň aktivity 5: Velmi vysoká tělesná aktivita. Intenzivní tělesná cvičení, intenzivní trénink nebo tvrdá fyzická práce, denně, pokaždé nejméně jednu hodinu.
Provádění měření
Poté, co jste zadali všechny parametry, můžete měřit svou hmotnost, obsah tělesného tuku a další hodnoty.
Stiskněte tlačítko „USER“.
Opakovaným stisknutím tlačítek „“ nebo „“ vyberte místo v paměti, na které jste si uložili svá osobní data,
a potvrďte stisknutím tlačítka „USER“. Postupně se objeví Vámi nastavené hodnoty a nakonec nápis „0.0“.
Naboso si stoupněte na váhu a dbejte na to, abyste přitom stáli na elektrodách.
Po změření hmotnosti se objeví veškeré zjištěné hodnoty.
Důležité: Nesmí existovat kontakt mezi oběma chodidly, lýtky nebo stehny. Jinak je měření zkreslené. Následující údaje se zobrazují automaticky:
Po asi 15 sekundách se váha automaticky vypne.
Hodnocení výsledků
Tělesná hmotnost / Body Mass Index (BMI)
BMI je hodnota, která se často používá k hodnocení tělesné hmotnosti. Vypočítá se z tělesné hmotnosti a výšky postavy podle následujícího vzorce:
BMI = tělesná hmotnost : výška postavy2. Jednotkou BMI je tedy [kg/m²].
Zdroj: Bulletin of the World Health Organization 2007;85:660-7; Adapted from WHO 1995, WHO 2000 and WHO 2004.
Uvědomte si, že index BMI u osob s vypracovanými svaly naznačuje nadváhu. Důvodem je to, že při výpočtu BMI nebylo zohledněno nadprůměrně vysoké procento svalové hmoty.
Podíl tělesného tuku
Následující hodnoty tělesného tuku Vám poskytnou určité vodítko (další informace Vám podá Váš lékař).
3
4
Loading...
+ 2 hidden pages