Pentax K-50 User guide [hu]

Tükörreflexes digitális fényképezőgép
Használati útmutató
K-50
H
A legjobb teljesítmény elérése érdekében a fényképezőgép használata előtt olvassa el a használati útmutatót.
Köszönjük, hogy ezt a PENTAX K-50 digitális fényképezőgépet választotta. Kérjük, a fényképezőgép használata előtt a készülék szolgáltatásainak és jellemzőinek minél jobb kihasználása érdekében olvassa el ezt a használati útmutatót. Kérjük, őrizze meg ezt az útmutatót, mivel hasznos lehet még a fényképezőgép működésének további megértéséhez.
Kompatibilis objektívek A fényképezőgéppel DA, DA L, D FA és FA J típusú objektívek, valamint azok az objektívek használhatók, amelyek rendelkeznek s állású rekeszgyűrűvel. Ha bármilyen más objektívet vagy tartozékot szeretne használni, lásd: 59. o. és 284. o.
A szerzői jogvédelemről
A szerzői jogvédelemről szóló törvény értelmében a nem magáncélra készült képek – így a K-50 digitális fényképezőgéppel készített képek is – csak a szerző hozzájárulásával használhatók fel. Vigyázzon, mivel vannak olyan különleges esetek, amikor még a személyes használatra készülő képek készítése is korlátozott, pl. különféle bemutatókon, előadásokon vagy kivetítés esetén. A szerzői jogvédelmi szabályozásnak való megfelelés megszerzésének céljával készített képek is csak a szerzői jogvédelem keretén belül, a szerzői jogvédelemről szóló törvénynek megfelelően kezelhetők, ezért ilyen esetekben ezt külön figyelembe kell venni.
A védjegyekről
A Microsoft és a Windows a Microsoft Corporation bejegyzett védjegyei az Egyesült Államokban és/vagy más országokban. A Windows Vista a Microsoft Corporation védjegye vagy bejegyzett védjegye az Egyesült Államokban és/vagy más országokban. A Macintosh, a Mac OS és a QuickTime az Apple Inc. bejegyzett védjegyei az Egyesült Államokban és más országokban. Az Intel, az Intel Core és a Pentium az Intel Corporation védjegyei az Egyesült Államokban és más országokban. Az SDXC embléma az SD-3C, LLC védjegye. Az Eye-Fi, az Eye-Fi embléma és az Eye-Fi Ez a termék az Adobe Systems Incorporated által licencelt DNG technológiát használja. A DNG embléma az Adobe Systems Incorporated védjegye vagy bejegyzett védjegye az Egyesült Államokban és/vagy más országokban.
Minden más védjegy a megfelelő tulajdonos(ok) védjegye.
Ez a termék támogatja a PRINT Image Matching III technológiát. A PRINT Image Matching technológia lehetővé teszi, hogy a digitális fényképezőgépek, nyomtatók és szoftverek segítséget nyújtsanak a fotósnak, hogy szándékainak megfelelő képeket nyomtasson. A PRINT Image Matching III technológiával nem kompatibilis nyomtatókon bizonyos funkciók nem érhetők el. Copyright Seiko Epson Corporation, 2001. Minden jog fenntartva. A PRINT Image Matching a Seiko Epson Corporation védjegye. A PRINT Image Matching embléma a Seiko Epson Corporation védjegye.
Ezt a terméket az AVC szabadalomportfolióhoz tartozó licencek értelmében személyes és nem üzleti célú felhasználásra licenceljük egy fogyasztónak (a) videoanyag kódolására az AVC szabványnak megfelelően („AVC videoanyag”) és/vagy (b) olyan AVC videoanyag dekódolására, amelyet egy fogyasztó személyes és nem üzleti célú tevékenység során kódolt, és/vagy amely AVC videoanyag szolgáltatására feljogosító licenccel rendelkező videoszolgáltatótól származik. Ezen licencek egyike sem terjed ki semmiféle más felhasználásra. További információkért forduljon az MPEG LA, L.L.C. vállalathoz. Lásd: http://www.mpegla.com.
connected
az Eye-Fi, Inc. védjegyei.
A fényképezőgép használójának
• Ne használja és ne tárolja ezt a készüléket olyan berendezések közelében, amelyek erős elektromágneses sugárzást bocsátanak ki, vagy erős mágneses mezőt keltenek. Az ilyen berendezések, pl. rádióadók által keltett erős statikus töltés vagy mágneses mező interferenciát kelthet a készülék képernyőjével, károsíthatja a memóriakártyán tárolt adatokat, illetve a készülék belső áramköreit, ezáltal a készülék rendellenes működését okozva.
• A képernyőben levő folyadékkristályos panel különlegesen nagy precizitású technológiával készült. Bár a képpontok 99,99%-os vagy még ennél is magasabb arányban működnek, előfordulhat, hogy 0,01% vagy ennél kisebb százalékuk nem vagy rosszul működik. Ez azonban semmilyen hatással nincs a rögzített képekre.
• A használati útmutatóban szereplő illusztrációk és a készülék képernyőjén megjelenő információk eltérhetnek.
• Ebben az útmutatóban az SD, SDHC, SDXC és Eye-Fi memóriakártyák közös neve: „SD memóriakártya”.
• Ebben az útmutatóban a „számítógép” vagy „számítógépek” kifejezés Windows és Macintosh rendszert futtató számítógépet is jelöl.
• A készülék tápellátását a mellékelt D-LI109 akkumulátor vagy a külön megvásárolható D-BH109 AA-elemtartó (benne négy AA elemmel) biztosítja. A jelen útmutatóban mind a D-LI109, mind pedig a D-BH109 egység neve „akkumulátor”, hacsak az eltérést külön ki nem emeljük. A fenti esetet kivéve az „akkumulátor” kifejezés minden olyan akkumulátorra vagy elemre vonatkozik, amely a fényképezőgépben vagy annak tartozékaiban használható.
A fényképezőgép biztonságos használata
1
A biztonságos használat érdekében nagy körültekintéssel terveztük meg ezt a fényképezőgépet – ennek ellenére kérjük, hogy használatakor különösen figyeljen a következő figyelmeztető jelzésekre.
Vigyázat
Figyelem
Ez a jel arra figyelmezteti, hogy az előírás be nem tartása komoly személyi sérüléseket okozhat.
Ez a jel arra figyelmezteti, hogy az előírás be nem tartása kisebb vagy közepes személyi sérüléseket, illetve anyagi kárt okozhat.
A fényképezőgépről
Vigyázat
• Ne próbálja meg szétszedni vagy átalakítani a fényképezőgépet. A készülék belsejében nagyfeszültségű részek is találhatók, ezért áramütés veszélye áll fenn.
• Soha, semmilyen körülmények között ne nyúljon a fényképezőgép szabadon levő belső részeihez, ha azok a készülék leejtése miatt vagy bármilyen más okból hozzáférhetővé válnak, mivel áramütés veszélye áll fenn.
2
• Fényképezéskor ne fordítsa a készüléket a nap vagy más erős fényforrás felé, és ne hagyja a készüléket közvetlen napfényben, ha le van véve az objektív sapkája, mivel a készülék meghibásodhat vagy meggyulladhat.
• Ne nézzen bele a fényképezőgép keresőjébe, amikor az objektív a nap vagy más erős fényforrás felé van fordítva, mivel ez látása elvesztését vagy látáskárosodást okozhat.
• Ha a fényképezőgépnél bármilyen rendellenességet, például füstöt vagy különös szagot észlel, azonnal hagyja abba a fényképezést. Vegye ki az akkumulátort vagy húzza ki a hálózati adaptert, és forduljon a legközelebbi PENTAX-szervizhez. A fényképezőgép további használata tűzveszélyes lehet, vagy áramütést okozhat.
Figyelem
• Ne helyezze az ujját a vakura, mikor elsüti azt, mivel megégetheti az ujját.
• Ne takarja le a vakut, amikor elsüti azt, mivel a vaku elszíneződhet.
• Használat közben a fényképezőgép egyes részei felmelegednek, ezért vigyázzon, mert fennáll a kisebb égési sérülés veszélye, ha ezeket a részeket túl sokáig fogja.
• A képernyő sérülésekor bánjon óvatosan az üvegszilánkokkal. Vigyázzon nehogy a bőrére, a szemébe vagy a szájába jusson a folyadékkristály.
• Bőre érzékenységétől függően előfordulhat, hogy a fényképezőgép használata viszketést, kiütést vagy hólyagokat okozhat. Bármilyen rendellenesség esetén azonnal hagyja abba a fényképezőgép használatát, és kérjen orvosi segítséget.
Az akkumulátortöltő és a hálózati adapter használata
Vigyázat
• Kizárólag a fényképezőgéphez tervezett, megfelelő teljesítményű és feszültségű akkumulátortöltőt és hálózati adaptert használjon. Ettől eltérő típusú vagy feszültségű akkumulátortöltők vagy hálózati adapterek használata tűzveszélyes lehet, áramütést okozhat, vagy a fényképezőgép meghibásodásához vezethet. A gyári akkumulátortöltő és hálózati adapter feszültsége 100–240V AC.
• Ne szedje szét és ne módosítsa a készüléket. Ez tüzet vagy áramütést okozhat.
• Ha a készülék füstöt vagy furcsa szagot bocsát ki, illetve más szokatlan jelenséget észlel, azonnal kapcsolja ki a fényképezőgépet, és keressen fel egy PENTAX-szervizt. A termék további használata tüzet vagy áramütést okozhat.
• Ha a készülék belsejébe víz kerül, azonnal keressen fel egy PENTAX-szervizt. A készülék további használata tüzet vagy áramütést okozhat.
• Ha az akkumulátortöltő vagy a hálózati adapter használatakor dörög vagy villámlik, húzza ki a tápkábel csatlakozóját, és kapcsolja ki a készüléket. A készülék további használata annak károsodását, tüzet vagy áramütést okozhat.
• Ha a hálózati áramforrás csatlakozója poros lett, törölje le. A lerakódott por tüzet okozhat.
• A veszélyek elkerülése érdekében csak a CSA/UL szervezet által jóváhagyott elektromos kábeleket használjon. SPT-2 vagy vastagabb, legalább NO.18 AWG méretű, az egyik végén egy darabba öntött csatlakozódugóval (a NEMA szabvány szerint), a másik végén egy darabba öntött csatlakozóanyával (a nem ipari IEC szabvány szerint) rendelkező rézkábelt vagy ennek megfelelő kábelt használjon.
Figyelem
• Ne helyezzen vagy ejtsen nehéz tárgyakat a hálózati töltő kábelére, és ne hajlítsa túl erősen, mert a kábel megsérülhet. Ha megsérül a kábel, forduljon a legközelebbi PENTAX-szervizhez.
• Amikor a kábel csatlakoztatva van, ne érintse meg és ne zárja rövidre a hálózati csatlakozó érintkezőit.
• Ne érintse meg a hálózati adapter kábelét nedves kézzel, mert ez áramütést okozhat.
• Ne ejtse le a készüléket, és ne tegye ki erős ütésnek, mert megsérülhet.
• A D-BC109 akkumulátortöltőt ne használja a D-LI109 lítiumion akkumulátortól eltérő típusú akkumulátorok töltéséhez. Ez az akkumulátor robbanásához, túlmelegedéséhez vagy a töltő hibás működéséhez vezethet.
Az újratölthető lítiumion akkumulátorról
Vigyázat
• Ha az akkumulátorból kiszivárgott anyag véletlenül a szemébe kerül, semmiképpen ne dörzsölje. Öblítse ki a szemét tiszta vízzel, és azonnal forduljon orvoshoz.
Figyelem
• Csak az ehhez a fényképezőgéphez ajánlott akkumulátort használja. Egyéb akkumulátor használata tüzet vagy robbanást okozhat.
• Ne szedje szét az akkumulátort. Az akkumulátor szétszedése robbanást vagy szivárgást okozhat.
• Ha az akkumulátor túlságosan felmelegedik vagy füstöl, azonnal vegye ki a fényképezőgépből. Vigyázzon, hogy eközben nehogy megégesse magát.
• Tartsa távol a kábeleket, hajtűket és egyéb fémtárgyakat az akkumulátor + és – pólusaitól.
• Ne zárja rövidre az akkumulátort, és ne dobja tűzbe. Ez robbanást vagy tüzet okozhat.
• Ha az akkumulátorból kiszivárgott anyag a bőrére vagy a ruhájára kerül, bőrirritációt okozhat. A szennyezett felületet alaposan mossa le vízzel.
• Biztonsági előírások a D-LI109 akkumulátorral kapcsolatban: KIZÁRÓLAG AZ ELŐÍRT TÖLTŐT HASZNÁLJA.
- NE DOBJA TŰZBE.
- NE SZERELJE SZÉT, ÉS NE BONTSA MEG.
- NE ZÁRJA RÖVIDRE.
- NE TEGYE KI MAGAS HŐMÉRSÉKLETNEK (60° C).
3
4
Az AA elemek használatáról
Vigyázat
• Ha az akkumulátorból kiszivárgott anyag véletlenül a szemébe kerül, semmiképpen ne dörzsölje. Öblítse ki a szemét tiszta vízzel, és azonnal forduljon orvoshoz.
Figyelem
• A külön megvásárolható D-BH109 elemtartóba négy AA típusú alkáli, lítium vagy Ni-MH típusú ceruzaelemet kell behelyezni. Ne használjon az itt feltüntetettől eltérő áramforrást. Más típusú elem használata esetén előfordulhat, hogy a fényképezőgép gyengébb teljesítményt nyújt, illetve az elemek felrobbanhatnak vagy tüzet okozhatnak.
• Az elemeket a helyes polaritással, a fényképezőgépen és az elemeken levő jeleknek (+) és (–) megfelelően helyezze be. Ha nem megfelelően helyezi be az elemeket, az robbanást vagy tüzet okozhat.
• Cserekor ne kombinálja az elemeket más márkájú, típusú vagy kapacitású elemekkel. Ne használjon együtt új és régi elemeket. Nem megfelelő elemek használata, illetve az elemek nem megfelelő behelyezése robbanást vagy tüzet okozhat.
• Soha ne próbálja meg az elemeket szétszedni, rövidre zárni, illetve soha ne dobja őket tűzbe, mert felrobbanhatnak, illetve meggyulladhatnak.
• Soha ne próbáljon meg Ni-MH-től eltérő típusú elemeket tölteni. Az elemek felrobbanhatnak, illetve kigyulladhatnak. A fényképezőgépben használható AA elemek közül kizárólag a Ni-MH elemek tölthetők újra.
• Ne nyissa fel az akkumulátortartó fedelét, és ne vegye ki az elemeket, amikor a fényképezőgép be van kapcsolva.
• Ha hosszabb ideig nem tervezi használni a fényképezőgépet, vegye ki belőle az elemeket. Ha sokáig hagyja a készülékben az elemeket, azok szivárogni kezdhetnek.
• Ha az akkumulátorból kiszivárgott anyag a bőrére vagy a ruhájára kerül, a szennyezett felületet alaposan mossa le vízzel. Az anyag bőrirritációt okozhat.
• Azonnal vegye ki a fényképezőgépből az elemeket, ha felmelegednek vagy füstölni kezdenek. Vigyázzon, hogy eközben nehogy megégesse magát.
A készüléket és annak tartozékait mindig tárolja a kisgyerekektől és csecsemőktől távol
Vigyázat
• Ne hagyja a készüléket és tartozékait kisgyerekek közelében.
1. Ha a készülék leesik, vagy véletlenül bekapcsolják, súlyos sérüléseket okozhat.
2. Ha a hordszíj a nyak köré tekeredik, fulladást okozhat.
3. A kisméretű tartozékokat, így például az SD memóriakártyákat gyermekektől
elzárva kell tartani, nehogy lenyeljék azt. Ha ez mégis megtörténik, azonnal forduljon orvoshoz.
A fényképezőgéppel kapcsolatos tanácsok
A fényképezőgép használata előtt
• Ha utazik, ne felejtse otthon a dobozban található, a nemzetközi szervizhálózat címeit tartalmazó listát. Ez hasznos lehet, ha a készülékkel bármilyen problémája támad.
• Ha a fényképezőgépet hosszabb ideig nem használta, mielőtt fontos képeket készítene (pl. esküvő vagy utazás előtt) ellenőrizze, hogy a készülék még megfelelően működik-e. A felvételrögzítés nem garantált, ha a rögzítés, lejátszás, a számítógépre történő adatátvitel stb. a fényképezőgép vagy az adathordozó (SD memóriakártya) stb. hibája miatt nem lehetséges.
Az akkumulátorról és annak töltéséről
• Az akkumulátor optimális állapotának megőrzése érdekében ne tárolja teljesen feltöltve vagy magas hőmérsékleten.
• Ha az akkumulátort hosszú ideig a használaton kívüli fényképezőgépben hagyja, akkor az túlságosan lemerülhet, ami lerövidítheti az élettartamát.
• Célszerű az akkumulátort a használat napján vagy az azt megelőző napon feltölteni.
• A fényképezőgéphez mellékelt hálózati tápkábelt kizárólag a D-BC109 akkumulátortöltővel való használatra tervezték. Ne használja azt semmilyen más eszközzel.
5
A fényképezőgép hordozásával és használatával kapcsolatos óvintézkedések
• Ne tegye ki a fényképezőgépet magas hőmérsékletnek és páratartalomnak. Ne hagyja a készüléket autóban, mert annak belső tere nagyon felforrósodhat.
• Óvja készülékét mindenfajta erős rázkódástól, ütődéstől vagy nyomástól. Ha motorkerékpáron, autóban, hajón stb. szállítja, tegye kipárnázott helyre, hogy megvédje a rázkódástól.
• A fényképezőgép –10° C és 40° C közötti hőmérsékleten működik megfelelően.
• Magas hőmérsékleten a képernyő elsötétül, de a szélsőséges hőmérséklet megszűnésével visszaáll a normál állapota.
• Alacsony hőmérsékleti viszonyok között a képernyő reakcióideje lelassul. Ez a folyadékkristályra jellemző tulajdonság, és nem jelenti azt, hogy a képernyő meghibásodott volna.
• A hirtelen hőmérsékletváltozás páralecsapódást okozhat a készülék külső és belső részein. Ennek elkerülése érdekében tegye a készüléket hordtáskába vagy műanyag tasakba, és csak akkor vegye elő, amikor a fényképezőgép és a környezete közötti hőmérsékletkülönbség kiegyenlítődött.
• Ügyeljen arra, hogy szemét, sár, homok, por, víz, mérgező gáz vagy só ne kerüljön a fényképezőgép belsejébe, mivel ezek a készülék károsodását okozhatják. Ha a fényképezőgép esőtől, víztől nedves lesz, azonnal törölje szárazra.
6
• Ne nyomja meg erősen a kijelzőt. Ez a kijelző károsodását okozhatja, vagy hibás működéséhez vezethet.
• Vigyázzon, hogy állvány használatakor ne húzza túl az állvány csavarját az állvány csatlakozóaljzatában.
A fényképezőgép tisztítása
• Ne tisztítsa a fényképezőgépet szerves oldószerekkel, például hígítóval, alkohollal vagy benzinnel.
• A keresőre vagy az objektívre lerakódott por eltávolításához használjon légfúvó ecsetet vagy objektívtisztító kefét. Soha ne használjon aeroszolos eszközt a tisztításhoz, mivel ez károsíthatja az objektív, illetve a kereső lencséjét.
• A CMOS képérzékelő precíziós alkatrész, annak szakszerű tisztítását egy PENTAX-szervizben ajánlott elvégeztetni. (A tisztítás nem ingyenes.)
• Az optimális működés érdekében egy-két évente ajánlott a fényképezőgépet átvizsgáltatni.
A fényképezőgép tárolása
• Ne tartsa a fényképezőgépet olyan helyen, ahol tartósítószert vagy vegyszert tárolnak. A magas hőmérsékletű és páratartalmú helyen való tárolás penészesedést okozhat. A fényképezőgépet vegye ki a táskából, és száraz, jól szellőző helyen tárolja.
• Ne használja és ne tárolja a készüléket olyan helyeken, ahol statikus elektromosságnak vagy elektromos interferenciának lehet kitéve.
• Ne használja és ne tárolja a készüléket közvetlen napfénynek, nagy hőmérséklet-ingadozásnak vagy páralecsapódásnak kitett helyen.
Az SD memóriakártya
• Az SD memóriakártya írásvédelmi kapcsolóval rendelkezik. Ha a kapcsoló LOCK állásban van, akkor a kártyán nem lehet adatokat menteni vagy törölni, vagy a kártyát a fényképezőgépben vagy számítógépen formázni.
• Az SD memóriakártya a használat során felforrósodhat.
• Ne vegye ki az SD memóriakártyát, és ne kapcsolja ki a készüléket, amíg a kártyán írási vagy olvasási művelet zajlik. Ez adatvesztést vagy a kártya sérülését okozhatja.
• Ne hajlítsa meg az SD memóriakártyát, és ne tegye ki erős ütésnek. Tartsa távol víztől és magas hőmérséklettől.
• Formázás közben ne vegye ki az SD memóriakártyát, mert a kártya megsérülhet és használhatatlanná válhat.
Írásvédelmi
kapcsoló
• A SD memóriakártya adatai a következő esetekben törlődhetnek (a törölt adatokért nem vállalunk semmilyen felelősséget):
1. az SD memóriakártya nem megfelelő kezelése miatt;
2. ha az SD memóriakártya statikus elektromosságnak vagy elektromos
interferenciának van kitéve;
3. ha az SD memóriakártyát hosszú ideig nem használták;
4. az SD memóriakártya vagy az akkumulátor eltávolítása esetén, ha közben
a kártyán adatírás vagy -olvasás van folyamatban.
• Az SD memóriakártya élettartama korlátozott. Ha hosszú ideig nem használja, előfordulhat, hogy a kártyán levő adatok nem lesznek olvashatók. A fontos képeket rendszeresen mentse számítógépre.
• Az új, illetve más fényképezőgépekben vagy eszközökben használt SD memóriakártyákat meg kell formázni a fényképezőgépben.
• Ne feledje, hogy az SD memóriakártyán tárolt adatok törlésével vagy a kártya formázásával nem törli véglegesen az adatokat. A törölt állományok bizonyos esetekben visszaállíthatók akár kereskedelmi forgalomban megvásárolható szoftverekkel is. Ha el szeretné dobni, ajándékozni vagy adni az SD memóriakártyáját, előzőleg töröljön róla minden adatot, vagy tegye használhatatlanná a kártyát, amennyiben azon bármilyen személyes vagy bizalmas adat van.
• Az SD memóriakártyán tárolt adatok kezelése a felhasználó felelőssége.
Az Eye-Fi kártya
• Ezzel a fényképezőgéppel beépített vezeték nélküli LAN-t használó SD memóriakártyát („Eye-Fi kártya”) használhat.
• Ha a fényképeket vezeték nélküli kapcsolat segítségével szeretné átvinni, szüksége lesz egy kapcsolódási pontra és internetes kapcsolatra. További információkért tekintse meg az Eye-Fi honlapját: http://www.eye.fi.
• Használja a legújabb belső vezérlőprogramot tartalmazó Eye-Fi kártyákat.
• Állítsa az [Eye-Fi] pontot [Ki] állásba vagy ne használjon Eye-Fi kártyát olyan helyen, ahol a vezeték nélküli kapcsolatot támogató eszközök használata nem támogatott vagy tilos – például a repülőgépeken.
• Az Eye-Fi kártyákat csak a megvásárlási országban szabad használni. Az Eye-Fi kártyák használatával kapcsolatban tartsa be a helyi törvényeket.
• Ez a fényképezőgép ki és be tudja kapcsolni az Eye-Fi kártya kommunikációs funkcióját, azonban nem garantáljuk az Eye-Fi kártyák minden funkciójának működőképességét.
• Az Eye-Fi kártya használatáról bővebben annak használati útmutatójában olvashat.
• Amennyiben Eye-Fi kártyájával kapcsolatban problémák lépnek fel, lépjen kapcsolatba az Eye-Fi kártya gyártójával.
7
A felhasználó regisztrációja Annak érdekében, hogy a lehető legszélesebb körű szolgáltatásokat nyújthassuk önnek,
kérjük, regisztráljon a fényképezőgéphez mellékelt CD-ROM-on található formanyomtatványon vagy a PENTAX webhelyén. További információkért lásd: 260. o. Köszönjük együttműködését!
8
Jegyzet
Tartalomjegyzék
A fényképezőgép biztonságos használata........................................... 1
A fényképezőgéppel kapcsolatos tanácsok ......................................... 5
Tartalomjegyzék................................................................................... 9
A használati útmutató felépítése........................................................ 15
A fényképezőgép használata előtt 17
A csomag tartalmának ellenőrzése................................................ 18
A készülék részeinek elnevezése és funkciói................................ 19
Felvétel üzemmód.............................................................................. 20
Lejátszás üzemmód ........................................................................... 23
A képernyőn megjelenő információk.................................................. 25
Kereső................................................................................................ 37
A funkciók beállításainak módosítása............................................ 40
A gyorsgombok használata................................................................ 40
A vezérlőpult használata.................................................................... 41
A menük használata .......................................................................... 43
Első lépések 47
A hordszíj felfűzése ....................................................................... 48
Az akkumulátor behelyezése......................................................... 49
A lítiumion akkumulátor használata ................................................... 49
AA-elemek használata ....................................................................... 52
A hálózati adapter használata............................................................ 55
SD memóriakártya behelyezése/eltávolítása................................. 57
Objektív felszerelése ..................................................................... 59
A kereső dioptriájának beállítása................................................... 61
A fényképezőgép ki- és bekapcsolása .......................................... 62
Kezdeti beállítások ........................................................................63
A nyelv beállítása............................................................................... 63
A dátum és idő beállítása................................................................... 65
9
10
Alapvető műveletek 67
Alapvető fotózási műveletek .......................................................... 68
Ha a fényképezőgép választja ki az optimális beállításokat .............. 68
A beépített vaku használata ..........................................................72
A vakumód beállítása......................................................................... 72
A beépített vaku használata............................................................... 75
Képek megtekintése ...................................................................... 76
Képek megjelenítése ......................................................................... 76
Egy kép törlése .................................................................................. 77
Fotózási funkciók 79
A fotózási funkciók használata ...................................................... 80
Gyorsgombokkal beállítható elemek.................................................. 80
A Felvétel mód menü elemei ............................................................. 81
A Videó menü elemei......................................................................... 85
Az Egyéni beállítások menü elemei ................................................... 86
A témának megfelelő felvételi mód kiválasztása........................... 89
Automatikus fotózási módok.............................................................. 90
Témamódok....................................................................................... 91
Expozíciós módok.............................................................................. 94
Az expozíció beállítása..................................................................95
Az érzékenység beállítása................................................................. 95
Az expozíciós mód módosítása ......................................................... 96
Az expozíció módosítása................................................................. 100
Az expozíció rögzítése fotózás előtt (AE-rögzítés) .......................... 103
A fénymérési mód kiválasztása ....................................................... 104
A képzaj csökkentése (Zajcsökkentés)............................................ 105
Élességállítás .............................................................................. 109
Az élességállítás módjának beállítása ............................................. 109
A fókuszpont kiválasztása (AF-pont) ............................................... 112
A Kontrasztfelismerő AF beállítása az Élőkép segítségével
történő fotózáshoz ........................................................................... 114
Az élesség ellenőrzése .................................................................... 117
Az élesség kézi beállítása (Manuális fókusz) .................................. 118
AF finombeállítása ........................................................................... 120
A mélységélesség ellenőrzése (Előnézet)................................... 122
Az Optikai előnézet megjelenítése................................................... 122
A Digitális előnézet megjelenítése ................................................... 123
A Rázkódáscsökkentés funkció használata a fényképezőgép
bemozdulásának kompenzálására .............................................. 124
Fotózás a Rázkódáscsökkentés funkcióval ..................................... 124
Fotózás az önkioldóval .................................................................... 127
Fotózás a külön megvásárolható távirányítóval............................... 128
Folyamatos fotózás ..................................................................... 131
Sorozatfelvétel ................................................................................. 131
Intervallumfotózás............................................................................ 133
Többszörös expozíció ...................................................................... 136
Videofelvételek készítése ............................................................138
A videofelvételi beállítások módosítása ........................................... 138
Videofelvételek készítése ................................................................ 140
Szakaszos videó..............................................................................142
Videók lejátszása............................................................................. 144
Videók szerkesztése ........................................................................ 147
Fotózási beállítások 149
A fájlformátum beállítása ............................................................. 150
Fájlformátum.................................................................................... 151
JPEG felbontása .............................................................................. 152
JPEG minősége...............................................................................152
Színtér.............................................................................................. 152
A fehéregyensúly beállítása......................................................... 153
A fehéregyensúly kézi beállítása ..................................................... 156
A fehéregyensúly beállítása a színhőmérséklettel........................... 158
Képjavítás.................................................................................... 159
Fényerő beállítása ........................................................................... 159
Nagy dinamikai tartományú képek készítése................................... 160
Lencsekorrekció............................................................................... 163
A kompozíció módosítása................................................................ 166
A képkidolgozási tónus beállítása................................................ 168
Egyéni kép ....................................................................................... 168
Digitális szűrő................................................................................... 172
A gombok és az e-tárcsák funkcióinak testreszabása................. 175
Az e-tárcsák funkciójának beállítása................................................ 175
A V/Y gomb funkciójának beállítása......................................... 178
Az =/L gomb funkciójának beállítása.................................... 180
A gyakran használt beállítások tárolása ...................................... 182
A beállítások mentése...................................................................... 183
A tárolt USER-beállítások ellenőrzése............................................. 185
A tárolt USER-beállítások használata.............................................. 185
Az alapértelmezett beállítások visszaállítása................................... 186
11
12
Lejátszási funkciók és a képek szerkesztése 189
A lejátszási és szerkesztési funkciók használata ........................ 190
A lejátszási mód palettájának elemei............................................... 190
A Lejátszás menü elemei................................................................. 192
A lejátszás megjelenítési módjának beállítása............................ 193
A lejátszási módok kiválasztása..................................................194
Képek nagyítása .............................................................................. 194
Több kép megjelenítése................................................................... 195
Képek folyamatos lejátszása ........................................................... 197
A képek forgatása............................................................................ 199
Több kép törlése.......................................................................... 201
Kiválasztott képek törlése ................................................................ 201
Mappa törlése .................................................................................. 202
Az összes kép törlése ...................................................................... 203
Képek kidolgozása ...................................................................... 204
A felbontás és képminőség megváltoztatása (Átméretezés) ........... 204
A képek egy részletének kivágása (Kivágás) .................................. 205
Digitális szűrők alkalmazása a képekre ........................................... 206
Több kép összefűzése (Index)......................................................... 212
RAW képek kidolgozása.............................................................. 215
Egy RAW kép kidolgozása............................................................... 215
Több RAW kép kidolgozása............................................................. 217
A fényképezőgép csatlakoztatása egy audiovizuális (AV)
eszközhöz.................................................................................... 219
A fényképezőgép csatlakoztatása egy videobemeneti csatlakozóhoz.....219
A videokimeneti formátum beállítása ............................................... 220
További beállítások módosítása 221
A Beállítások menü használata ................................................... 222
A Beállítások menü elemei .............................................................. 222
A fényképezőgép beállításai........................................................225
A hanghatások, dátum és idő, valamint a megjelenítési
nyelv beállítása ................................................................................ 225
A képernyő és a menü megjelenítésének beállítása ....................... 229
Akkumulátor beállításai.................................................................... 234
A fényképezőgép memóriájába menteni kívánt beállítások
kiválasztása (Memória) .................................................................... 235
A fényképezőgép beállításainak visszaállítása ................................ 237
A fényképezőgép szoftververziójának ellenőrzése .......................... 238
Fájlkezelési beállítások................................................................ 240
Az SD memóriakártya formázása .................................................... 240
Képek törlés elleni védelme (Védelem) ........................................... 241
A mappaelnevezési szabályok beállítása ........................................ 242
Új mappák létrehozása .................................................................... 244
A fájlnevek beállítása....................................................................... 245
A fotós adatainak megadása ........................................................... 246
Eye-Fi kártya használata ................................................................. 248
A DPOF-beállítások konfigurálása................................................... 251
Csatlakozás egy számítógéphez 253
A tárolt képek kezelése számítógépen........................................ 254
Képek mentése számítógépre..................................................... 256
Az USB csatlakozási mód beállítása ............................................... 256
A fényképezőgép csatlakoztatása számítógéphez .......................... 257
A mellékelt szoftver használata ................................................... 258
A szoftver telepítése ........................................................................ 258
A beépített vaku használata 261
A beépített vaku használata ........................................................262
A vaku működése a különféle expozíciós módokban ...................... 262
Hosszú vakuszinkron használata..................................................... 262
Távolság és rekeszérték a beépített vaku használatakor ................ 264
Külön megvásárolható külső vakuk használata........................... 266
A P-TTL automatikus vakumód használata ..................................... 267
Nagy sebességű vakuszinkron használata...................................... 268
Vaku használata vezeték nélkül....................................................... 269
Külső vaku csatlakoztatása hosszabbítókábel segítségével ........... 272
Kontrasztvezérelt vakuszinkron használata..................................... 273
13
14
Függelék 275
Alapértelmezett beállítások..........................................................276
A különféle objektívekkel használható funkciók........................... 284
A gyújtótávolság beállítása .............................................................. 287
A rekeszgyűrű használata................................................................ 289
A CMOS érzékelő tisztítása......................................................... 291
A por eltávolítása a CMOS képérzékelő rezegtetésével
(Por eltávolítása).............................................................................. 291
A por eltávolítása légfúvóval............................................................ 292
A GPS egység használata........................................................... 294
Égitestek fotózása (CSILLAGKÖVETÉS)........................................ 295
Hibaüzenetek...............................................................................297
Hibaelhárítás ............................................................................... 300
Főbb műszaki adatok .................................................................. 303
Tárgymutató ................................................................................ 311
JÓTÁLLÁSI FELTÉTELEK .......................................................... 319
A használati útmutató felépítése
A használati útmutató a következő fejezeteket tartalmazza:
15
1 A fényképezőgép használata előtt
Ismerteti a fényképezőgép mellékelt tartozékait, illetve a különböző alkatrészek nevét és funkcióit.
2 Első lépések
Bemutatja a fényképezőgép vásárlása után, a fotózás előtt elvégzendő műveleteket. Mindenképpen olvassa el ezt a fejezet, és kövesse az utasításokat.
3 Alapvető műveletek
Ismerteti a fényképek elkészítésének és lejátszásának alapvető műveleteit.
4 Fotózási funkciók
Bemutatja a fotózással kapcsolatos funkciókat.
5 Fotózási beállítások
Bemutatja a fotózási beállítások, például a fájlformátum módosításának folyamatát.
6 Lejátszási funkciók és a képek szerkesztése
Bemutatja a fényképek megjelenítésének és szerkesztésének különféle műveleteit.
7 További beállítások módosítása
Bemutatja a fényképezőgép általános és fájlkezelési beállításait, így például a képernyő beállítását és a mappaelnevezési szabályokat.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
8 Csatlakozás egy számítógéphez
Leírja, hogyan csatlakoztathatja a fényképezőgépet a számítógéphez, illetve itt olvashatja a telepítés lépéseit és a mellékelt szoftverek általános bemutatását.
9 A beépített vaku használata
Bemutatja a beépített vaku és a külső vakuk használatát.
10Függelék
Bemutatja a hibaelhárítás lépéseit és más erőforrásokat.
10
16
A használati útmutatóban használt jelek leírását a következő táblázat tartalmazza.
1
Ebben az útmutatóban a négyirányú vezérlőgomb nyílgombjaira a következőképpen hivatkozunk.
Az adott művelet magyarázatára mutató oldalszám-hivatkozás.
Hasznos információkat jelöl.
Elővigyázatosságra hívja fel a figyelmet a fényképezőgép használatával kapcsolatban.
1 A fényképezőgép
használata előtt
Használat előtt ellenőrizze a csomag tartalmát, valamint részeinek funkcióit és elnevezéseit.
A csomag tartalmának ellenőrzése ........................18
A készülék részeinek elnevezése és funkciói ........19
A funkciók beállításainak módosítása ....................40
18
A csomag tartalmának ellenőrzése
Fényképezőgépéhez az alábbi tartozékokat mellékeltük. Ellenőrizze, hogy minden tartozék a csomagban van-e.
1
A fényképezőgép használata előtt
FK vakupapucsfedél
(a fényképezőgépen)
O-ST132
hordszíj
Hálózati tápkábel
FR szemkagyló
(a fényképezőgépen)
Újratölthető D-LI109
lítiumion akkumulátor
I-USB7
USB-kábel
Objektívfoglalat
védősapkája
(a fényképezőgépen)
D-BC109
akkumulátortöltő
S-SW138 szoftver
(CD-ROM)
Használati útmutató
(ez a füzet)
A készülék részeinek elnevezése és funkciói
AF-segédfény
Objektív
csatlakoztatási jele
(piros pont)
Önkioldó lámpája és
távirányító jelvevő
egysége
Vakupapucs
Dioptriaállító kar
Kereső
Képernyő
Mikrofon
Képsík jelölése
Hordszíj tartófüle
Tükör
AF-csatlakozó
Objektívadat­csatlakozók
Beépített vaku
Hangszóró
Hordszíj tartófüle
SD memóriakártya nyílása
Kártyanyílás fedele
19
1
A fényképezőgép használata előtt
Csatlakozófedél
Kártya használatát
jelző lámpa
VIDEO/PC kimeneti
csatlakozó
Csatlakozófedél
Állványcsatlakozó
Exponálókábel­csatlakozó
Csatlakozókábel­fedél Akkumulátortartó fedelét kioldó kapcsoló
Akkumulátortartó fedele
* A második ábrán a fényképezőgép az FK vakupapucs és az FR szemkagyló
nélkül látható.
Ha nincsenek megfelelően lezárva a csatlakozók és a csatlakozókábel fedelei, a készülék por- és vízzáró funkciói nem fognak megfelelően működni.
20
Felvétel üzemmód
Itt megtudhatja, milyen részei vannak készülékének, és hogyan működnek ezek Felvétel módban.
1
A fényképezőgép használata előtt
Itt a készülék részeinek gyári alapbeállítását írjuk le, ám bizonyos részeknek több funkciója is van, és a választott beállítástól függően másként működhetnek.
1 2
3 4
5
6
a
b
7
8 9
0
c d
e f
g
h
1 m (EV-kompenzáció)
gomb
Nyomja meg az EV-kompenzáció beállításához (100. o.).
Az EV-kompenzáció értékének módosításához forgassa el a hátsó e-tárcsát (S), miután vagy miközben lenyomja az m gombot.
2 d (Zöld) gomb
Nyomja meg az éppen módosított érték visszaállításához.
3 Exponálógomb
Nyomja meg a kép elkészítéséhez (70. o.).
4 Főkapcsoló
Mozgassa a fényképezőgép be- és kikapcsolásához (62. o.).
5 Első e-tárcsa (R)
Módosítja a beállított értéket. Vált a menük között, amikor
egy menüoldal látszik (43. o.).
6 Objektívkioldó gomb
Nyomja meg az objektív levételéhez (60. o.).
7 Módválasztó tárcsa
Vált a felvételi módok között (89. o.).
8 E (Vaku felnyitása) gomb
Nyomja meg a beépített vaku felnyitásához (75. o.).
9 V/Y gomb
Ehhez a gombhoz egy tetszőleges funkciót társíthat (178. o.).
0 Fókuszmód kapcsolója
Vált az élességállítási módok között (109. o.).
a U/i (Élőkép) gomb
Megjeleníti az Előképet (27. o.). Törli a képet az Azonnali
lejátszás során (70. o.).
b M gomb
Megjeleníti a vezérlőpultot (29. o.). Nyomja meg újra a készenléti mód információmegjelenítési módjának megváltoztatásához (30. o.).
c Hátsó e-tárcsa (S)
Beállítja a zársebesség, a rekesznyílás, az érzékenység és az EV-kompenzáció értékét (97. o.).
Vált a beállítások között, amikor a vezérlőpult látszik (42. o.).
Vált a menük között, amikor egy menüoldal látszik (43. o.).
d =/L gomb
Ehhez a gombhoz több funkció állítható be: a témára fókuszál, vagy pedig rögzíti az expozíció értékekét (103. o., 180. o.).
e Q (Lejátszás) gomb
Lejátszási módba vált (76. o.).
21
1
A fényképezőgép használata előtt
22
f 4 gomb
1
A fényképezőgép használata előtt
Amikor a vezérlőpult vagy egy menüoldal látszik, nyomja meg ezt a gombot a kiválasztott elem megerősítéséhez.
Amikor az [AF aktív területe] és [Kontrasztérzékel. AF] beállítása [Választás], nyomja meg ezt a gombot az autofókuszpontok vagy
-területek közötti váltás be­vagy kikapcsolásához (113. o., 116. o.).
Amikor a készülék \ módban van, vagy a fókusz rögzített az Előkép megjelenítésekor, nyomja meg ezt a gombot a képernyőn látható kép nagyításához (117. o.).
g Négyirányú vezérlőgomb
(2345)
Megjeleníti az Érzékenység, Fehéregyensúly, Vakumód vagy Meghajtási mód beállítási menüjét (80. o.).
A vezérlőpulton és a menüben ezzel mozgathatja a kurzort, valamint módosíthatja az egyes pontokat.
h 3 gomb
Megjeleníti a [A Felvétel mód 1] menüt (81. o.). Amikor egy menüoldal látszik, ezzel a gombbal térhet vissza az előző oldalra (43. o.).
Lejátszás üzemmód
Itt megtudhatja, készülékének mely kezelőszerveit kell használnia Lejátszás módban.
1 2
3 4
5
23
1
A fényképezőgép használata előtt
7
8 9
6
1 m (EV-kompenzáció)
gomb
Amikor az utolsó kép formátuma JPEG, és a kép adatai a puffermemóriában maradtak, a képet utólag RAW formátumban is mentheti úgy, hogy lenyomja ezt a gombot (76. o.).
0 a
2 Exponálógomb
A fényképezőgép felvételi módba való kapcsolásához nyomja le félig a gombot.
3 Főkapcsoló
Mozgassa a fényképezőgép be- és kikapcsolásához (62. o.).
4 Első e-tárcsa (R)
Segítségével megjelenítheti az előző vagy következő képet (76. o.).
24
5 U/i (Törlés) gomb
Nyomja meg a képek törléséhez (77. o.).
6 M gomb
1
A fényképezőgép használata előtt
Megváltoztatja a lejátszási mód információmegjelenítési módját (31. o.).
7 Hátsó e-tárcsa (S)
Segítségével nagyíthatja a képet (194. o.), illetve egyszerre több képet jeleníthet meg (195. o.).
8 Q (Lejátszás) gomb
Felvételi módba vált.
9 4 gomb
Megerősíti a menüben vagy a lejátszási képernyőn kiválasztott beállítást.
0 Négyirányú vezérlőgomb
(2345)
Segítségével mozgathatja a kurzort, valamint módosíthatja az egyes pontokat a menüben vagy a lejátszási képernyőn. Nyomja meg a négyirányú vezérlőgombot (3) egyképes megjelenítési módban a lejátszási mód palettájának megjelenítéséhez (190. o.).
a 3 gomb
Megjeleníti a [Q Lejátszás 1] menüt (192. o.).
A képernyőn megjelenő információk
12 8
128
Még se
Áll apotje lző k éperny ő
OK
Egy éni ké p Vilá gos
A fényképezőgép állapotától függően az alábbi információk jelennek meg a képernyőn.
A képernyő fényereje és színei módosíthatók (230. o.).
Felvétel mód
Ezzel a készülékkel kétféleképpen készíthet fotókat: úgy, hogy a keresőbe néz, valamint úgy is, hogy a képernyőn megjelenő képet nézi. Ha a keresőt használja a fotózáshoz, a képernyőn megjelenítheti az állapotjelző képernyőt és a kereső kijelzéseit. Ha nem használja a keresőt, a képernyőn jelenítse meg az Élőképet, és fotózzon annak segítségével. Az állapotjelző képernyő vagy az Élőkép megjelenítésekor a készülék készenléti módban van. Készenléti módban nyomja meg az M gombot a vezérlőpult megjelenítéséhez és a beállítások módosításához (29. o.). Ha a vezérlőpult megjelenítésekor megnyomja az M gombot, kiválaszthatja a készenléti módban megjelenített információk típusát (30. o.).
25
1
A fényképezőgép használata előtt
1/
90 4.0F
200
Készenléti mód
(állapotjelző
képernyő)
Egyéni kép Világos
MM
128
128
Vezérlőpult A fotózási
Állapotjelző képernyő
MENU
Mégse
információk
megjelenítésének
kiválasztására
OK
szolgáló képernyő
OK
26
+1.0
G1A1
123/999
Állapotjelző képernyő
Itt a kereső segítségével történő fotózáshoz szükséges információk jelennek meg. (Minden itt megjelenített elem magyarázó célt szolgál. Az aktuális képernyő ettől eltérő lehet.)
1
A fényképezőgép használata előtt
1/
2000 1600
+1.0
G1A1
1 Felvételi mód (89. o.) 2 AE-rögzítés (103. o.) 3 GPS-pozicionálás állapota 4 Egyéni kép (168. o.) 5 HDR felvétel (160. o.)/
Digitális szűrő (172. o.) 6 Élességállítási mód (109. o.) 7 Autom. Fénymérés (104. o.) 8 Shake Reduction (125. o.)/
Láthatárhoz igazítás (126. o.) 9 Akkumulátor töltési szintje (54. o.) 10 Első vagy hátsó e-tárcsa jelzése 11 Zársebesség 12 Rekeszérték 13 Érzékenység (95. o.) 14 EV-kompenzáció (100. o.)/
Többszörös expozíció (101. o.) 15 EV-sáv
5.6F
123/999
123
10
10 14
10
21 22 24
2625
456789
11
13
15
10
17
23
16 18 20
12
19
2827
16 Érzékenység (95. o.) 17 Vakumód (72. o.) 18 AF-pont (112. o.) 19 Meghajtási mód (80. o.) 20 Fehéregyensúly (153. o.) 21 Vakuexpozíció kompenzációja
(74. o.)
22 Fehéregyensúly finomhangolása
(155. o.)
23 Eye-Fi kommunikáció
állapota (248. o.)
24 Fotók száma intervallumfotózás
vagy többszörös expozíció alatt 25 Fájlformátum (151. o.) 26 JPEG felbontás (152. o.) 27 JPEG minőség (152. o.) 28 Rögzíthető képek száma vagy
a | gomb jelzése
* A 3-as elem csak akkor jelenik meg, ha a külön megvásárolható GPS-egység
csatlakoztatva van a készülékhez, és be van kapcsolva (294. o.).
* A 23-as elem csak akkor jelenik meg, ha az Eye-Fi kártya használatban van.
A M jelzi, hogy az Eye-Fi kommunikáció alvó módban van, a L jelzi, hogy az Eye-Fi nincs csatlakozva, és az ikon az Eye-Fi kommunikáció során aktiválódik.
Ha 30 másodpercig nem végez semmilyen műveletet, illetve a felvétel elkészítése után 2 másodperccel az állapotjelző képernyő eltűnik. Nyomja meg az M gombot az állapotjelző képernyő újbóli megjelenítéséhez.
Élőkép
001/999
1/
2000
F2.8
1600
[
9999
]
+1.7
EV
1/
2000
F2.8
1600
[
9999
]
±0
EV
Az Élőkép akkor jelenik meg, amikor megnyomja az U/i gombot. A képet így a képernyőn nézve készítheti el. (Minden itt megjelenített elem magyarázó célt szolgál. Az aktuális képernyő ettől eltérő lehet.)
27
123 456789
11
001/999
12 13
EV
F2.8
+1.7
1600
[
9999
25
14
1/
2000
20 21 22 24 2623
1 Felvételi mód (89. o.) 2 Vakumód (72. o.) / felvétel
hangereje (139. o.) 3 Meghajtási mód (80. o.) 4 Fehéregyensúly (153. o.) 5 Egyéni kép (168. o.) 6 HDR felvétel (160. o.)/
Digitális szűrő (172. o.) 7 Élességállítási mód (109. o.) 8 Autom. Fénymérés (104. o.) 9 Shake Reduction (125. o.)/
Láthatárhoz igazítás (126. o.)/
Movie SR (139. o.) 10 Akkumulátor töltési szintje (54. o.) 11 GPS-pozicionálás állapota 12 Eye-Fi kommunikáció
állapota (248. o.)
10
15 16
17 18
±0
EV
19
]
1/
2000
F2.8
1600
13 Figyelmeztetés a hőmérsékletre 14 Hisztogram (35. o.) 15 Fotók száma intervallumfotózás
vagy többszörös expozíció alatt 16 Elektronikus szintjelző 17 Intervallumfotózás (133. o.)/
Többszörös expozíc. (136. o.) 18 AF-keret 19 | gomb jelzése 20 AE rögzítés (103. o.) 21 Zársebesség 22 Rekeszérték 23 EV-sáv 24 Érzékenység (95. o.) 25 Rögzíthető képek
száma/rögzíthető videó ideje 26 Arcfelismerési keret
[
9999
1
A fényképezőgép használata előtt
]
* A 11-es elem csak akkor jelenik meg, ha a külön megvásárolható GPS-egység
csatlakoztatva van a készülékhez, és be van kapcsolva (294. o.).
* A 12-es elem csak akkor jelenik meg, ha az Eye-Fi kártya használatban van.
A M jelzi, hogy az Eye-Fi kommunikáció alvó módban van, a L jelzi, hogy az Eye-Fi nincs csatlakozva, és az ikon az Eye-Fi kommunikáció során aktiválódik.
* A 16-os elem akkor jelenik meg, amikor be van kapcsolva az Elektronikus
szintjelző (229. o.).
28
* A 18-as elem fehéren jelenik meg, és zölddé változik, amikor a téma éles, illetve
piros, amikor nem éles. Ha a fókuszmód választókapcsolója \ állásban van, nem jelenik meg (71. o.).
* A 26-os elem esetében több arcészlelési keret jelenik meg, amikor
a [Kontrasztérzékel. AF] beállítása [Arcfelismerés]. A fő arcészlelési keret sárgán, míg a többi fehéren jelenik meg (114. o.).
1
A fényképezőgép használata előtt
• Ha a téma túl vagy alul van exponálva, az Élőkép eltérhet a ténylegesen rögzített képtől.
• Ha az Élőkép funkció használata közben a fényforrás megváltozik, a képernyőn látható kép villoghat. A villogást úgy csökkentheti, hogy a [R Beállítás 2] menü [Villogás csökkentése] pontjában beállítja az országában használt hálózati frekvenciát.
• Ha az Élőkép megjelenítése során a készülék gyorsan mozog, előfordulhat, hogy a kép nem a megfelelő fényerővel jelenik meg. Mielőtt fotózna, várja meg, hogy a megjelenített kép stabilizálódjon.
• Ha az Élőkép funkciót sötét körülmények közt használja, a kép zajos lehet.
• Minél magasabb érzékenységet választott, annál több zaj és egyenetlenség jelentkezhet a képernyőn megjelenő, illetve a rögzített képen.
• Ha hosszú ideig fotózik, a fényképezőgép belseje felmelegedhet, és ez káros hatással lehet a képek minőségére. Azt javasoljuk, hogy amikor nem fotózik, kapcsolja ki a készüléket. Hogy megelőzze a képek minőségének romlását, hosszú expozíciójú képek és videofelvételek készítése után várja meg, amíg lehűl a készülék.
• Ha a készülék belső hőmérséklete túl magas lesz, megjelenik a l (hőmérséklet-riasztás), és az Élőkép nem használható. Ha ez történik, szüneteltesse a fotózást, vagy használja a keresőt.
Az Élőkép megjelenítési beállításait a [A Felvétel mód 4] menü [Élőkép] pontjában módosíthatja (115. o.).
Vezérlőpult
128
Egyéni kép Világos
1:15'30"
128
Egyéni kép Világos
Expozíció beállításai Programozott AE
Felvételi módban nyomja meg az M gombot a vezérlőpult megjelenítéséhez és a beállítások módosításához (41. o.).
Fényképkészítési mód
29
C mód
1 Funkció neve 2 Beállítás 3 Egyéni kép (168. o.)
vagy H mód (91. o.) 4 Digitális szűrő (172. o.) 5 HDR-felvétel (160. o.) 6 AF aktív területe (112. o.) 7 AF.A (111. o.) 8 Torzításkorrekció (163. o.) 9 Longitudinális kromatikus
aberráció javítása (164. o.) 10 Csúcsfény-kompenzáció (159. o.) 11 Árnyékkompenzáció (159. o.) 12 Automatikus fénymérés (104. o.) 13 Fájlformátum (151. o.)
Egyéni kép Világos
Expozíció beállításai Programozott AE
128
1:15'30"
18
1 2
34567 8 9 10 11 12
13 14
22 3 4 12 17 10 11 14 23 15 24 16
15 16 17
19
1 2
19
20 21
201821
14 JPEG képpontszáma (152. o.)
vagy Videó képpontszáma (139. o.)
15 JPEG minősége (152. o.) /
Videó minőségi szintje (139. o.)
16 Rázkódáscsökkentés (125. o.)
vagy Videó
rázkódáscsökkentése (139. o.) 17 Kontrasztérzékeléses AF (114. o.) 18 Célállomás beállításai (226. o.) 19 Aktuális dátum és idő (65. o.) 20 SD memóriakártya állapota 21 Rögzíthető képek száma/
rögzíthető videó ideje 22 Expozíció beállításai (138. o.) 23 Képkockasebesség (139. o.) 24 Felvétel hangereje (139. o.)
• Ha 1 percig nem végez semmilyen műveletet a vezérlőpulton, a készülék visszatér készenléti módba.
• Az állapotjelző képernyő és a vezérlőpult megjelenítési színét a [R Beállítás 1] menü [LCD-képernyő] pontjában módosíthatja (229. o.).
1
A fényképezőgép használata előtt
30
Fotózási információk megjelenítése
Amennyiben az M gombot a vezérlőpult megjelenítése során nyomja meg, kiválaszthatja a készenléti mód információmegjelenítési módját a kereső segítségével történő fotózáshoz. A négyirányú vezérlőgombbal (2345) válassza ki a megjelenítési módot, majd nyomja meg az 4 gombot.
1
A fényképezőgép használata előtt
Képernyő Megjelenített információk
Állapotjelző képernyő
Megjeleníti a fotózási beállításokat a kereső segítségével történő fotózáshoz (26. o.).
Megjeleníti a készülék szögét. A képernyő alján a vízszintes, míg a jobb oldalán a függőleges szöget mutató sáv jelenik meg. Ha a készülék nem
tudja érzékelni szögét, a sávok mindkét Elektronikus szintjelző
széle és közepe pirosan villog.
Az állapotjelző képernyőre való
visszatéréshez nyomja le félig
az exponálógombot.
Kijelző kikapcs
Semmi sem jelenik meg a képernyőn.
Az aktuális földrajzi hosszúságot, szélességet, magasságot,
irányt és az egyezményes koordinált világidőt jeleníti meg. Elektronikus
iránytű
Nyomja le félig az exponálógombot vagy kapcsolja ki, majd
vissza a készüléket az állapotjelző képernyő megjelenítéséhez.
Ez a funkció csak akkor használható, ha a külön megvásárolható
GPS-egység csatlakoztatva van a készülékhez, és be van
kapcsolva (294. o.).
Példa: 1,5°-kal balra
dől (sárga) teljesen függőleges (zöld)
A fotózási információk megjelenítésének kiválasztására szolgáló képernyő nem jelenik meg, amikor a módválasztó tárcsa C állásban van.
• Ha az Elektronikus szintjelző vagy a Kijelző kikapcs. lehetőség van kiválasztva, a készülék ki- és visszakapcsolásakor az állapotjelző képernyő jelenik meg. Ha a [A Felvétel mód 4] menü [Memória] pontjában a [Fotózási info megjel.] lehetőséget választja, a készülék következő bekapcsolásakor a kiválasztott képernyő fog megjelenni (236. o.).
• Az Élőkép funkció használata során a képernyőn az Élőkép és a fotózási információk jelennek meg. Ha a fotózási információkat nem szeretné megjeleníteni, módosítsa a [A Felvétel mód 4] menü [Élőkép] beállítását (115. o.).
Lejátszás üzemmód
100-0001
1/
2000
F2.8
200
Mégse
Alapinformációk megjelenítése
OK
A Lejátszás mód egyképes megjelenítési módjában megjelenik a rögzített kép és a fotózási információk.
1Képek megjelenítése (76. o.)
A lejátszási információk megjelenítésének kiválasztására szolgáló képernyő megjelenítéséhez nyomja meg az M gombot. A négyirányú vezérlőgombbal (2345) válassza ki az egyképes megjelenítési mód információmegjelenítési módját, majd nyomja meg az 4 gombot.
31
1
A fényképezőgép használata előtt
100-0001
Alapinformációk megjelenítése
M
1/
2000
F2.8
200
Egyképes megjelenítés
(alapinformációk
megjelenítése)
Képernyő Megjelenített információk
Alapinformációk megjelenítése
Részletes információk megjelenítése
Hisztogram megjelenítése
RGB-hisztogram megjelenítése
Nem jelennek meg információk
A képernyőn az elkészített kép, a fájlformátum és a segítő jelzések láthatók.
Részletes információk jelennek meg a kép készítésének módjáról és idejéről két lapon (32. o.).
Megjelenik az elkészített kép és a fényerőhisztogram (34. o.). Ez a funkció nem használható videó lejátszása közben.
Megjelenik az elkészített kép és az RGB-hisztogram (34. o.). Ez a funkció nem használható videó lejátszása közben.
Csak a rögzített képeket jeleníti meg.
Mégse
MENU
A fotózási információk
megjelenítésének kiválasztására
szolgáló képernyő
Az itt kiválasztott információtípusok akkor jelennek meg, amikor a készüléket legközelebb lejátszási módba kapcsolja.
OK
OK
• Amennyiben törli a [A Felvétel mód 4] menü [Memória] pontjában a [Lejátszási info megjel.] bejelölését, a készülék bekapcsolásakor először mindig az alapinformációk jelennek meg (235. o.).
• Ha a [Q Lejátszás 1] menüben bejelöli a [Világos/sötét rész] pontot (193. o.), a világos (túlexponált) részek pirosan, míg a sötét (alulexponált) részek sárgán villognak. Ez a funkció nem használható Részletes információk megjelenítése és RGB-hisztogram megjelenítése módban.
32
+1.0
1/
2000
F2.8
G1A1
50mm
1600
2013/05 / 0 5
100-0001
+1.5
±
0
±
0
±
0
±
0
±
0
10:30
10'10"
0.0
1/
125
F8.0
G1A1
50mm
125
2013/05 / 0 5
100-0001
±
0
±
0
±
0
±
0
±
0
10:30
2013/05 / 0 5
N 36°45.4 1 0 ' W140°02 . 0 0 0 '
0m 123°
100-0001
10:00:0 0
Részletes információk megjelenítése
A négyirányú vezérlőgombbal (23) válthat az oldalak között. (Minden itt megjelenített elem magyarázó célt szolgál. Az aktuális képernyő ettől eltérő lehet.)
1
A fényképezőgép használata előtt
1. oldal
2. oldal
Fénykép
1/
2000
50mm
F2.8
1600
2013/05/05
Videó
1/
125
50mm
F8.0
125
2013/05/05
N 36°45.410' W140°02.000'
2013/05/05
+1.5
0.0
10'10"
100-0001
+1.0 G1A1
10:30AMAM
100-0001
G1A1
10:30AMAM
100-0001
0m 123°
10:00:00
1
±
0
±
0
±
0
±
0
±
0
±
0
±
0
±
0
±
0
±
0
10 11 12
14 15 16 17
22 23 24 25 26 27 28
31
10
14 15 34
23
1
3456 7
2
89
3
2
11 8 9 12
35 24 25 26
2
39
37
39
41 43
201918 21
32
33
32
44
29
13
30
67
29
30
2120418
636 7
38
40
42
37
1 Elforgatási információk (199. o.) 2 Rögzített kép 3 Felvételi mód (89. o.) 4 Digitális szűrő (172. o.) 5 DPOF-beállítások (251. o.) 6 Védelem beállítása (241. o.) 7 Mappaszám, fájlszám 8 Meghajtási mód (80. o.) 9 Automatikus fénymérés (104. o.) 10 Zársebesség 11 Objektív gyújtótávolsága 12 Rázkódáscsökkentés (125. o.) /
Láthatárhoz igazítás (126. o.) / Videó rázkódáscsökkentése (139. o.)
13 Fókuszmód (109. o.) /
AF-pont (112. o.) /
Kontrasztérzékeléses AF (114. o.) 14 Rekeszérték 15 EV-kompenzáció (100. o.) 16 Vakumód (72. o.) 17 Vakuexpozíció kompenzációja
(74. o.) 18 Érzékenység (95. o.) 19 HDR-felvétel (160. o.) vagy
Többszörös expozíció (136. o.) 20 Fehéregyensúly (153. o.) 21 Fehéregyensúly
finomhangolása (155. o.)
22 Fájlformátum (151. o.) 23 JPEG képpontszáma (152. o.) vagy
Videó képpontszáma (139. o.)
24 JPEG minősége (152. o.) /
Videó minőségi szintje (139. o.) 25 Csúcsfény-kompenzáció (159. o.) 26 Árnyékkompenzáció (159. o.) 27 Torzításkorrekció (163. o.) 28 Longitudinális kromatikus
aberráció javítása (164. o.) 29 Egyéni kép (168. o.) 30 Egyéni képparaméterek (169. o.) 31 Színtér (152. o.) 32 Fotózás dátuma és ideje 33 Felvételi idő 34 Felvétel hangereje (139. o.) 35 Képkockasebesség (139. o.) 36 Eye-Fi-átvitel (248. o.) 37 Objektív iránya 38 Fotós (247. o.) 39 Figyelmeztetés az információk
illetéktelen módosításával
kapcsolatban 40 Jogtulajdonos (247. o.) 41 Földrajzi szélesség 42 Magasság 43 Földrajzi hosszúság 44 Egyezményes koordinált világidő
33
1
A fényképezőgép használata előtt
* A 36-os elem csak az Eye-Fi kártyáról átvitt képek esetében je
A 37-es és 41–44-es elemek csak olyan képek esetében jelennek meg,
*
amelyekhez GPS-adatok kapcsolódnak.
lenik meg.
34
1/
2000
F2.8
200
100-0001
1/
2000
F2.8
200
100-0001
Hisztogram megjelenítése/RGB-hisztogram megjelenítése
A négyirányú vezérlőgombbal (23) válthat a Hisztogram megjelenítése és az RGB-hisztogram megjelenítése módok között.
1 2 3 4 2 3
1
A fényképezőgép használata előtt
1/
2000
F2.8
100-0001
200
4
1/
2000
F2.8
5 6 7 8 5 6 7 8
Hisztogram megjelenítése
1 Hisztogram (fényerő) 7 Rekeszérték 2 Védelem beállítása 8 Érzékenység 3 Mappaszám, fájlszám 9 Hisztogram (R – piros) 4 RAW-adatok mentése 10 Hisztogram (G – zöld) 5 Fájlformátum 11 Hisztogram (B – kék) 6 Zársebesség
* A 4-es elem csak akkor jelenik meg, ha az utolsó kép formátuma JPEG,
és a kép RAW formátumba is menthető (76. o.).
RGB-hisztogram
megjelenítése
100-0001
9 10
111
200
A hisztogram használata
A hisztogram (eloszlási görbe) a kép megvilágításának eloszlását mutatja. A vízszintes tengely a fényességet (sötét a bal oldalon, világos a jobb oldalon), a függőleges tengely pedig a képpontok számát mutatja. A hisztogram alakja és eloszlása a felvétel elkészítése előtt és után megmutatja, hogy a felvétel expozíciója és kontrasztja megfelelő-e, valamint segít eldönteni, hogy szükséges-e az expozíciókompenzáció használata, vagy érdemes-e a képet ismét elkészíteni.
1Az expozíció módosítása (100. o.) 1Fényerő beállítása (159. o.)
Ha a kép alulexponált, a bal oldalon lévő (sötét, alulexponált, képadatokat nem tartalmazó) részt a készülék levágja, ha pedig túl világos, akkor a jobb oldalon lévő (világos, túlexponált, képadatokat nem tartalmazó) részt vágja le. Beállíthatja, hogy megjelenítse-e a Világos/sötét részekre való figyelmeztetést felvételi vagy lejátszási módban.
Képpontok száma
(Sötét) Világos (Világos)
Sötét részek Világos részek
35
1
A fényképezőgép használata előtt
1A lejátszás megjelenítési módjának beállítása (193. o.) 1Az Azonnali lejátszás megjelenítésének beállítása (231. o.)
RGB-hisztogram megjelenítése módban megjelenik mindegyik szín intenzitásának eloszlása. Amennyiben egy szín részben le van vágva valamelyik oldalon, ez azt jelenti, hogy ez a szín alul- vagy túlexponált, nagyon gyenge vagy erős, vagy pedig hibás a fehéregyensúly.
1A fehéregyensúly beállítása (153. o.)
36
Segítő jelzések
A képernyőn az alábbi jelzések az éppen használható kapcsolókat, gombokat és e-tárcsákat jelzik.
Példa:
1
A fényképezőgép használata előtt
2
Négyirányú vezérlőgomb (2) d gomb
3
Négyirányú vezérlőgomb (3) M gomb
4
Négyirányú vezérlőgomb (4) m gomb
5
Négyirányú vezérlőgomb (5) U/i gomb
3 gomb =/L gomb
4 gomb |/Y gomb
R
Első e-tárcsa Exponálógomb
S
Hátsó e-tárcsa
Kereső
A kereső segítségével történő fotózáskor a keresőben a következő információk jelennek meg.
2
3
37
1
A fényképezőgép használata előtt
1
4
5 7 8 9
61011
181716151413
1 AF-keret 2 Egypontos (szpot) mérési keret (104. o.) 3 AF-pont (112. o.)
Az automatikus élességállításhoz használt AF-pont vörösen világít (AF-terület bejelölése), amikor félig lenyomja az exponálógombot (112. o.).
4 Vaku jelzése (75. o.)
Világít: a vaku használható. Villog: a vaku használata javasolt, vagy éppen újratölt.
5 Fókuszmód (109. o.)
\ állásban jelenik meg.
6 Zársebesség
Amikor módosítható, aláhúzva jelenik meg.
7 Rekeszérték
Amikor módosítható, aláhúzva jelenik meg.
8 Fókuszjel (70. o.)
Világít: a téma éles. Villog: a téma nem éles.
9 EV-sáv
Megmutatja a EV-kompenzáció értékét, illetve az aktuális és a helyes expozíció közötti eltérést, ha a fényképezőgép a módban van (98. o., 100. o.). Megjeleníti a készülék szögét, amikor be van kapcsolva az Elektronikus szintjelző (39. o.).
1
12
19
38
A fényképezőgép használata előtt
10 ISO/ISO AUTO (95. o.)
Akkor látható, amikor az érzékenység kijelzése be van kapcsolva.
11 Érzékenység vagy Fennmaradó képrögzítési kapacitás
Amikor módosítható, aláhúzva jelenik meg. Közvetlenül fotózás után megjeleníti a még készíthető képek számát
1
(legfeljebb 9999-ig). Az EV-kompenzáció módosítása közben megjeleníti a kompenzáció értékét. Megjeleníti a helyes expozíciótól való eltérés mértékét, amikor a módban működik, és be van kapcsolva az Elektronikus szintjelző.
12 AE-rögzítés (103. o.)
Akkor jelenik meg, amikor az AE-rögzítés aktiválva van.
13 Váltás az AF-pontok között (113. o.)
Akkor jelenik meg, amikor az AF-pontok között váltani lehet.
14 Többszörös expozíció (136. o.)
Akkor jelenik meg, amikor a Többszörös expozíció mód van kiválasztva.
15 Automatikus fénymérés (104. o.)
Akkor jelenik meg, amikor a Középre súlyozott vagy Szpot fénymérés van kiválasztva.
16 Rázkódáscsökkentés (125. o.)
Akkor jelenik meg, amikor a Rázkódáscsökkentés funkció aktív.
17 Vakuexpozíció kompenzálása (74. o.)
Akkor jelenik meg, amikor módosítja a vakuexpozíció kompenzációját.
18 EV-kompenzáció (100. o.) vagy Expozíciós sorozat (101. o.)
Akkor jelenik meg, amikor az EV-kompenzáció értékét állítja, vagy az Expozíciósorozat mód van kiválasztva.
19 Fájlformátum (151. o.)
Akkor jelenik meg, amikor a fájlformátum RAW vagy RAW+.
Ezek az információk akkor jelennek meg a keresőben, amikor félig lenyomja az exponálógombot, illetve a fénymérés ideje alatt (ennek alapértelmezett ideje 10mp.) (105. o.).
Elektronikus szintjelző megjelenítése
Amikor a készülék nem áll vízszintesen, az EV-sávon megjelenik a készülék vízszintes szögét jelző sáv, ha a [A Felvétel mód 3] menüben be van kapcsolva az [Elektronikus szintjelző] beállítás. Ez alapértelmezett módon nincs bekapcsolva (229. o.).
Vízszintes állás (0°)
5°-kal balra dől
39
1
A fényképezőgép használata előtt
Függőleges állás 3°-kal jobbra döntve
40
0.0
Mégse
Automatikus villanás
OK
1
A fényképezőgép használata előtt
A funkciók beállításainak módosítása
A funkciók beállításait a gyorsgombok, a vezérlőpult vagy a menü segítségével lehet megváltoztatni. Ez a rész a funkciók beállítása módosításának legegyszerűbb módját mutatja be.
A gyorsgombok használata
Készenléti módban a négyirányú vezérlőgomb (2345) megnyomásával beállíthatja az érzékenységet, a fehéregyensúlyt, a vakumódot és a meghajtási módot (80. o.). A következőkben példaként a [Vakumód] beállítását mutatjuk be.
1
Nyomja meg a négyirányú vezérlőgombot (4) készenléti módban.
Megjelenik a vakumód kiválasztására szolgáló képernyő.
2
A négyirányú vezérlőgombbal (45) válassza ki a vakumódot.
3
Nyomja meg az 4 gombot.
A fényképezőgép készen áll a fotózásra.
Automatikus villanás
0.0
Mégse
MENU
OK
OK
A vezérlőpult használata
128
Egyéni kép Világos
128
JPEG minőség
Készenléti módban átválthat a vezérlőpultra, és módosíthatja a beállításokat. A következőkben példaként a [JPEG minőség] beállítását mutatjuk be.
1
Készenléti módban nyomja meg az M gombot.
Megjelenik a vezérlőpult.
2
A négyirányú vezérlőgombbal (2345) válassza ki azt az elemet, amelynek módosítani kívánja a beállítását.
Azok az elemek, amelyek a készülék aktuális beállításai mellett nem változtathatók meg, nem választhatók ki.
Egyéni kép Világos
41
1
A fényképezőgép használata előtt
128
3
Nyomja meg az 4 gombot.
Megjelenik a kiválasztott elem beállítási képernyője.
JPEG minőség
128
42
128
JPEG minőség
OK
Mégse
A fényképezőgép használata előtt
4
A négyirányú vezérlőgombbal
JPEG minőség
128
(45) vagy a hátsó e-tárcsával (S) válassza ki a beállítani kívánt értéket.
1
Az aktuális fényképezési beállításokkal nem elérhető elemeket nem lehet kiválasztani.
5
Nyomja meg az 4 gombot.
A fényképezőgép visszatér a vezérlőpulthoz. Folytassa további elemek beállításával.
6
Nyomja meg a 3 gombot vagy nyomja le félig
MENU
Mégse
OK
OK
az exponálógombot.
A fényképezőgép készen áll a fotózásra.
A kiválasztott paraméter értékét a 2. lépésben leírtak szerint a hátsó e-tárcsa (S) elforgatásával is módosíthatja (a C mód [Felvétel hangereje] értékét csak így lehet beállítani). A részletes beállítások, például az Egyéni kép és Digitális szűrő megjelenítéséhez nyomja meg az 4 gombot.
A menük használata
Egyéni kép Digitális szűrő
Képrögzítés beállításai Autom. Fénymérés
HDR felvétel
Kilépés
Ez a rész a [A Felvétel mód], [C Videó], [Q Lejátszás], [R Beállítás] és [A Egyedi beállítás] menük használatát ismerteti. A következőkben példaként a [A Felvétel mód 3] menü [Hosszú záridős zajcs.] pontjának beállítását mutatjuk be.
1
Készenléti módban nyomja meg a 3 gombot.
A képernyőn megjelenik a [A Felvétel mód 1] menü.
Az alább látható menük a következő esetekben jelennek meg.
Amikor a módválasztó tárcsa C állásban van
Lejátszási módban [Q Lejátszás 1] menü
2
Nyomja meg kétszer a négyirányú vezérlőgombot (5).
A menüpontok a négyirányú vezérlőgomb (5) minden lenyomásakor a következőképpen változnak: [A Felvétel mód 2], [A Felvétel mód 3], [A Felvétel mód 4], [C Videó 1]… [A Felvétel mód 1].
A menük között a hátsó e-tárcsa elforgatásával is válthat (S). Amikor jobbra forgatja el az első e-tárcsát (R), a menüpontok
a következő sorrendben változnak: [A Felvétel mód 1], [C Videó 1], [Q Lejátszás 1], [R Beállítás 1], [A Egyedi beállítás 1].
[C Videó 1] menü
1 234
Egyéni kép Digitális szűrő HDR felvétel Képrögzítés beállításai Autom. Fénymérés
Kilépés
MENU
43
1
A fényképezőgép használata előtt
44
Shake Reduction
Magas ISO zajcsökk. Hosszú záridős zajcs.
Írja be a gy.távot
Kilépés
Kompozíció módos. Elektronikus szintjelző Láthatárhoz igazítás Shake Reduction
Magas ISO zajcsökk. Hosszú záridős zajcs.
Írja be a gy.távot
Kilépés
Kompozíció módos. Elektronikus szintjelző Láthatárhoz igazítás Shake Reduction
Magas ISO zajcsökk. Hosszú záridős zajcs.
Írja be a gy.távot
Kompozíció módos. Elektronikus szintjelző Láthatárhoz igazítás
Mégse
OK
A fényképezőgép használata előtt
3
A kívánt elem kiválasztásához használja a négyirányú vezérlőgombot (23).
1
4
Nyomja meg a négyirányú vezérlőgombot (5).
Az elérhető beállítások a felugró menüben vagy almenüben láthatók.
5
A négyirányú vezérlőgombbal (23) válasszon egy beállítást.
A felugró menü bezárásához vagy az előző képernyőhöz való visszatéréshez nyomja meg a 3 gombot.
123 4
Magas ISO zajcsökk. Hosszú záridős zajcs. Kompozíció módos. Elektronikus szintjelző Láthatárhoz igazítás Shake Reduction Írja be a gy.távot
Kilépés
MENU
123 4
Magas ISO zajcsökk. Hosszú záridős zajcs. Kompozíció módos. Elektronikus szintjelző Láthatárhoz igazítás Shake Reduction Írja be a gy.távot
Kilépés
MENU
123 4
Magas ISO zajcsökk. Hosszú záridős zajcs. Kompozíció módos. Elektronikus szintjelző Láthatárhoz igazítás Shake Reduction Írja be a gy.távot
Mégse
MENU
OK
OK
6
Nyomja meg az 4 gombot.
Ezzel menti a beállítást. Ha megjelenik egy almenü, nyomja
meg a 3 gombot. Folytassa további elemek beállításával.
7
Nyomja meg a 3 gombot.
Megjelenik a menüelem kiválasztása előtt látható képernyő.
Ha a fényképezőgépet nem szabályosan kapcsolja ki (például ha kiveszi az akkumulátort, miközben a készülék be van kapcsolva), előfordulhat, hogy a készülék nem menti a beállításait.
• Beállíthatja, hogy megjelenítse-e a legutóbb használt menüoldalt, vagy pedig inkább a [A Felvétel mód 1] menü jelenjen meg (232. o.).
• Az egyes menüpontok részletes leírását a következő oldalakon találhatja.
• [A Felvétel mód] menü 181. o.
• [C Videó] menü 185. o.
• [Q Lejátszás] menü 1192. o.
• [R Beállítás] menü 1222. o.
• [A Egyedi beállítás] menü 186. o.
45
1
A fényképezőgép használata előtt
46
A fényképezőgép használata előtt
Jegyzet
1
2 Első lépések
Ez a fejezet bemutatja a fényképezőgép vásárlása után, a fotózás előtt elvégzendő műveleteket. Mindenképpen olvassa el ezt a fejezetet, és kövesse az utasításokat.
A hordszíj felfűzése ................................................48
Az akkumulátor behelyezése .................................49
SD memóriakártya behelyezése/eltávolítása .........57
Objektív felszerelése ..............................................59
A kereső dioptriájának beállítása ...........................61
A fényképezőgép ki- és bekapcsolása ...................62
Kezdeti beállítások .................................................63
48
1
2
Első lépések
2
A hordszíj felfűzése
A hordszíj végét bújtassa át a hordszíj tartófülén, majd fűzze át a csat belső oldalán.
Rögzítse a szíj másik végét a fent leírt módon.
Az akkumulátor behelyezése
A fényképezőgéppel a következő áramforrások használhatók.
D-LI109 újratölthető lítiumion akkumulátor (mellékelve)
Külön megvásárolható AA D-BH109 akkumulátortartó négy AA
akkumulátorral
Külön megvásárolható K-AC128 adapterkészlet
A lítiumion akkumulátor használata
A fényképezőgép működtetéséhez használja a D-BC109 és a D-LI109 újratölthető lítiumion akkumulátort.
Az akkumulátor töltése
Amikor először használja az akkumulátort, vagy az akkumulátor lemerül, töltse fel azt.
1
Csatlakoztassa a hálózati kábelt az akkumulátortöltőhöz.
49
2
Első lépések
2
Csatlakoztassa a hálózati kábelt egy konnektorba.
Akkumulátortöltő
Jelzőlámpa
Hálózati tápkábel
50
3
2
Első lépések
4
Helyezze be az akkumulátort a töltőbe úgy, hogy a 2 jelzés felfelé nézzen.
Először csúsztassa az akkumulátort szögben az ábrán látható módon, majd nyomja le, amíg egy kattanást nem hall.
Az akkumulátor jelzőlámpája töltés közben világít, míg a töltés befejeztével kialszik.
Amikor az akkumulátor teljesen feltöltődött, vegye ki a töltőből.
A mellékelt D-BC109 akkumulátortöltőt kizárólag D-LI109 típusú lítiumion akkumulátorok töltésére használja. Más típusú akkumulátorok töltése a töltő túlmelegedését, illetve károsodását okozhatja.
A következő esetekben cserélje ki az akkumulátort:
ha a jelzőlámpa villog vagy nem gyúl ki az akkumulátor megfelelő
behelyezése után;
ha az akkumulátor gyorsan lemerül a töltés után (lehet, hogy lejárt
az akkumulátor élettartama).
A töltés maximális ideje kb. 240 perc (ez függ a környezeti hőmérséklettől és az akkumulátor fennmaradó töltési szintjétől is). Az akkumulátort csak 0°C és 40°C közötti hőmérsékletű helyen szabad tölteni.
Az akkumulátor behelyezése és eltávolítása
Ne nyissa ki az akkumulátortartó fedelét, és ne vegye ki az akkumulátort, amikor a fényképezőgép be van kapcsolva.
Megfelelően helyezze be az akkumulátort. Ha nem megfelelően helyezi be az akkumulátort, a fényképezőgép meghibásodhat. Mielőtt behelyezné az akkumulátort, törölje le annak érintkezőit egy száraz, puha kendővel.
Legyen óvatos, mert a fényképezőgép és az akkumulátor felforrósodhat, ha a fényképezőgépet hosszabb ideig folyamatosan használja.
Ha hosszú ideig nem használja a fényképezőgépet, vegye ki az akkumulátort, különben az szivárogni kezdhet, így a készülék megsérülhet. Ha a kivett akkumulátort 6 hónapig vagy ennél hosszabb ideig nem tervezi használni, a tárolás előtt töltse körülbelül 30 percig. 6-12 havonta töltse újra az akkumulátort.
Az akkumulátort tárolja szobahőmérsékletű helyiségben, ahol nem érheti magas hőmérséklet.
Ha az akkumulátort hosszú időre kiveszi a fényképezőgépből, az idő és dátum beállítása törlődhet. Amennyiben ez történt, kövesse „A dátum és idő beállítása” (65. o.) részben leírtakat a dátum és az idő beállításához.
1
Tolja az akkumulátortartó fedelét kioldó kapcsolót a nyíl irányába (1) a fedél (2) kinyitásához.
51
2
Első lépések
2
2
Fordítsa a 2 jelzést a készük külseje felé, és tolja be az akkumulátort, amíg a helyére kattan.
Az akkumulátor eltávolításához tolja a akkumulátortartó fedelét kioldó kapcsolót a nyíl irányába (3).
1
3
52
3
Csukja be az akkumulátortartó fedelét.
Ezzel az akkumulátortartó fedele bezárul.
2
Első lépések
AA-elemek használata
AA-elemeket csak a külön megvásárolható D-BH109 elemtartóval használhat. A készülék négy db AA lítiumelemmel, újratölthető Ni-MH elemmel vagy alkálielemmel működik.
Használható elemek Jellemzők
AA lítiumelemek Használatuk hideg időben javasolt.
AA Ni-MH újratölthető elemek
AA alkálielemek
Az elemek használatával kapcsolatos óvintézkedéseket lásd: „Az AA elemek használatáról” (4. o.).
Az AA méretű, kb. 1000 mAh kapacitású Ni-MH újratölthető elemek rövid üzemidőt biztosíthatnak, ezért nagyobb kapacitású Ni-MH újratölthető elemek használata javasolt.
Ezek újratölthető, így többször használható elemek. Az elemeket kompatibilis elemtöltővel töltheti újra.
Ezek a könnyen beszerezhető elemek olyankor jönnek jól, ha a fényképezőgép saját elemei lemerülnek, azonban bizonyos körülmények között előfordulhat, hogy nem tudják biztosítani a fényképezőgép összes funkciójának használatát. Alkalmazásuk csak kivételes esetekben, illetve a fényképezőgép működésének ellenőrzéséhez javasolt.
1
Helyezze be az AA elemeket az elemtartóba a rajta lévő +/– jeleknek megfelelően.
2
Nyissa ki az akkumulátortartó fedelét.
Erről bővebben a 51. o. 1. lépésében olvashat. Ha az akkumulátor a fényképezőgépben van, vegye azt ki.
3
Tolja be az elemtartót az akkumulátortartóba, amíg a helyére nem kattan, majd csukja be az akkumulátortartó fedelét.
Ha AA elemeket szeretne használni, a [R Beállítás 3] menüben állítsa be az [AA elem típusa] funkciót (234. o.).
Ha a fényképezőgép nem működik az elemek behelyezése után, ellenőrizze, hogy azok a megfelelő pólusukkal vannak-e behelyezve.
53
2
Első lépések
54
Az akkumulátor töltöttségének kijelzése
Az akkumulátor töltöttségének szintjét az állapotjelző képernyőn vagy az Élőképen megjelenő
Képernyő Akkumulátor töltési szintje
w (zöld) Az akkumulátor teljesen fel van töltve.
2
Első lépések
x (zöld)
f (narancssárga) Az akkumulátor lemerülőben van (csak D-BH109).
y (sárga) Az akkumulátor lemerülőben van (csak D-LI109).
F (piros) Az akkumulátor majdnem lemerült.
w kijelzés segítségével ellenőrizheti.
Az akkumulátor majdnem teljesen fel van töltve (csak D-LI109).
[Az akkumulátor lemerült]
A f, y vagy F (piros) jelzés akkor is megjelenhet, ha az akkumulátor töltése még elegendő, de a készüléket alacsony hőmérsékleten használják, vagy hosszú ideig folyamatosan felvételeket készítenek vele.
Az akkumulátor teljesítménye alacsony hőmérséklet esetén csökken. Ha rendkívüli hidegben használja a fényképezőgépet, vigyen magával tartalék akkumulátort, s azt próbálja melegen tartani – pl. a zsebében. Szobahőmérsékleten visszaáll az akkumulátor normál teljesítménye.
Ha külföldre vagy olyan helyre utazik, ahol nagyon sok felvételt készít, mindig vigyen magával tartalék akkumulátor(oka)t.
Az üzenet megjelenése után a fényképezőgép kikapcsol.
A hálózati adapter használata
A külön megvásárolható K-AC128 típusú hálózati adapter használata olyankor ajánlott, ha hosszabb időn keresztül működteti a képernyőt, vagy a fényképezőgépet számítógéphez vagy AV-készülékhez csatlakoztatja.
55
A K-AC128 adapterkészlet tartalma: D-AC120 hálózati adapter, D-DC128 DC-adapter és hálózati kábel.
1
Kapcsolja ki a fényképezőgépet.
2
Csukja be az akkumulátortartó fedelét.
Erről bővebben a 51. o. 1. lépésében olvashat. Ha az akkumulátor a fényképezőgépben van, vegye azt ki.
3
Húzza ki az akkumulátortartó fedelének jobb oldalán található csatlakozókábel-fedelet (1), és tolja a DC-adaptert az akkumulátortartóba, amíg a helyére kattan.
4
Csukja be az akkumulátortartó fedelét.
Ezzel a csatlakozókábel kijön a helyéről.
2
Első lépések
1
56
5
2
Első lépések
6 7
Csatlakoztassa a DC-adaptert és a hálózati adaptert.
7
5
6
Csatlakoztassa a hálózati adaptert a hálózati kábelhez.
Csatlakoztassa a hálózati kábelt egy konnektorba.
Mindig kapcsolja ki a fényképezőgépet a hálózati adapter csatlakoztatásakor, illetve leválasztásakor.
Ellenőrizze, hogy a csatlakozás megfelelő-e. Ha megszakad az áramellátás, miközben a fényképezőgép az SD memóriakártyán adatokat rögzít vagy olvas, az SD memóriakártya vagy az adatok sérülhetnek.
Amikor a hálózati adaptert használja, a csatlakozókábel kinyúlik a csatlakozókábel-fedél alól.
A DC-adapter eltávolítása után helyezze vissza eredeti helyére a csatlakozókábel-fedelet.
Amikor a hálózati adapter csatlakoztatva van a készülékhez, a W jelzés jelenik meg az akkumulátor töltési szintje helyén.
A hálózati adapter használata esetén feltétlenül olvassa el a hálózati adapterkészlet használati útmutatóját.
SD memóriakártya behelyezése/eltávolítása
Ez a készülék a kereskedelmi forgalomban megvásárolható SD, SDHC és SDXC memóriakártyákat támogatja. Mindig kapcsolja ki a fényképezőgépet az SD memóriakártya behelyezésekor, illetve kivételekor.
Ne vegye ki az SD memóriakártyát, amíg a kártya használatát jelző lámpa világít.
Ne nyissa fel a kártyanyílás fedelét, amíg a készüléket használja.
Ne felejtse el ezzel a fényképezőgéppel megformázni (inicializálni) a más
fényképezőgépekben használt SD memóriakártyákat. A formázásról bővebben „Az SD memóriakártya formázása” (240. o.) részben olvashat.
Ha videókat is szeretne készíteni, használjon nagy sebességű memóriakártyát, így elkerülheti azt az esetet, hogy az írási sebesség nem tud „lépést tartani” az olvasási sebességgel, és az adatok írása felvétel közben leáll.
1
Kapcsolja ki a fényképezőgépet.
2
Csúsztassa el a kártyanyílás fedelét a nyíl irányába, majd nyissa ki azt (12).
1
57
2
Első lépések
2
3
Csúsztassa be az SD memóriakártyát úgy, hogy a kártya címkéje a képernyő felé nézzen.
58
2
Első lépések
4
A kártya kivételéhez nyomja meg, majd húzza ki.
Csukja le a kártyanyílás fedelét, majd csúsztassa el azt a nyíllal jelölt irányba (34).
Megfelelően zárja be a kártyanyílás fedelét. A fényképezőgép nem kapcsol be, ha a kártyanyílás fedele nyitva van.
Az SD memóriakártyán tárolható képek számával, illetve a rögzíthető videó idejének hosszával kapcsolatban olvassa el a „Becsült képtárolási kapacitás képméretek szerint” (310. o.) részt.
4
3
Objektív felszerelése
Szereljen a fényképezőgépre egy megfelelő objektívet. Ha a fényképezőgépet a következő objektívek valamelyikével használja, akkor a fényképezőgép összes felvételi módja elérhető lesz:
(a) DA, DA L, D FA, FA J objektívek; (b) s (Auto) rekeszállással rendelkező objektívek s állásban.
Objektív felszerelésekor vagy eltávolításakor olyan környezetet válasszon, amely lehetőleg por- és szennyeződésmentes.
Az objektívfoglalat védősapkáját tartsa a fényképezőgépen, ha nincs csatlakoztatva objektív.
Az objektív eltávolítása után mindig helyezze fel az objektívcsatlakozó védősapkáját és az objektív védősapkáját.
Ne nyúljon bele az objektívfoglalatba, és ne érintse meg a tükröt.
A készülékházon és az objektívfoglalaton objektívadat-csatlakozók
találhatók. A szennyeződés, a por és a csatlakozók korróziója károsíthatja az elektromos rendszert. A megfelelő tisztítás érdekében lépjen kapcsolatba egy PENTAX-szervizzel.
Bizonyos funkciók nem vagy korlátozottan használhatók, ha a (b) pontban található objektíveket nem a rekeszgyűrű s állásáb an ha sznál ja, vagy a fent i felsorolásban nem szereplő objektíveket és/vagy más tartozékokat használ. További információkért lásd: „A különféle objektívekkel használható funkciók” (284. o.).
Amennyiben olyan objektívet használ, amelynek gyújtótávolságát nem lehet automatikusan lekérdezni, a készülék bekapcsolásakor megjelenik az [Írja be a gy.távot] képernyő. További információkért lásd: „A gyújtótávolság beállítása” (287. o.).
Más gyártó objektívjének használatából eredő balesetekért, károkért és meghibásodásokért nem vállalunk felelősséget.
59
2
Első lépések
1
Kapcsolja ki a fényképezőgépet.
2
Vegye le az objektívfoglalat védősapkáját (1) és az objektívcsatlakozó védősapkáját (2).
Miután levette az objektívet a fényképezőgépről, az objektívbajonett megóvása érdekében az objektívcsatlakozóval felfelé tegye le, amikor nincs rajta az objektívcsatlakozó védősapkája.
60
3
2
Első lépések
4
Igazítsa össze a fényképezőgépen és az objektíven lévő objektívrögzítési jeleket (piros pontok: 3), és erősítse fel az objektívet úgy, hogy az óra járásának megfelelő irányba forgatja addig, amíg egyet kattan.
Az objektívet csatlakoztatás után próbálja elfordítani az óramutató járásával ellentétes irányba, hogy meggyőződjön arról, hogy valóban a helyén van-e.
3
Vegye le az objektív elejéről a védősapkát, egymás felé nyomva az ábrán megjelölt részeket.
Az objektív eltávolítása Először tegye fel a védősapkát, majd
fordítsa az objektívet az óramutató járásával ellentétes irányba, miközben lenyomva tartja az objektívkioldó gombot (4).
4
Az objektívfoglalat védősapkája (1) szállításkor megóvja a készüléket a karcolódástól és szennyeződéstől. A K objektívfoglalat védősapkája külön megvásárolható, és saját zárrendszerrel is rendelkezik.
A kereső dioptriájának beállítása
Látásához igazítva beállíthatja a kereső dioptriáját.
R szemkagyló már fel van téve a gyárból kikerülő fényképezőgépekre.
Az F A dioptriát a felhelyezett szemkagylóval is lehet állítani, azonban a beállítás könnyebb, ha a szemkagylót leveszi.
61
1
Vegye le a szemkagylót úgy, hogy a nyíl irányába húzza azt.
2
Nézzen bele a keresőbe, majd csúsztassa balra vagy jobbra a dioptriaállító kart.
Addig mozgassa a kart, amíg a keresőben az AF-keret éles nem lesz.
Fordítsa a fényképezőgépet egy fehér fal vagy más világos és egyenletes felület felé.
2
Első lépések
AF-keret
3
Igazítsa a szemkagylót a kereső széléhez, és tolja a helyére.
A pontosabb élességállításhoz használja a külön megvásárolható O-ME53 nagyító szemkagylót.
62
1
2
Első lépések
A fényképezőgép ki- és bekapcsolása
Állítsa a főkapcsolót [ON] állásba.
A fényképezőgép bekapcsol. A fényképezőgép kikapcsolásához
állítsa a főkapcsolót [OFF] állásba.
Mindig kapcsolja ki a fényképezőgépet, ha éppen nem használja.
Ha bizonyos ideig nem használja a fényképezőgép egyetlen funkcióját sem,
akkor az Automatikus kikapcsolás beállításainak megfelelően a készülék automatikusan kikapcsol. Ha a fényképezőgép automatikusan kikapcsolt, akkor ismét kapcsolja be, vagy végezze el az alábbi műveletek egyikét:
Nyomja le félig az exponálógombot.
Nyomja meg a 3 vagy M gombot.
Az [Automatikus kikapcs.] alapértelmezett beállítása [1 perc].
Ezt a [R Beállítás 3] menü [Automatikus kikapcs.] pontjában módosíthatja (234. o.).
Ha a Lejátszás módban szeretné elindítani a készüléket, tartsa lenyomva a Q gombot, és állítsa el a főkapcsolót [ON] állásba.
Kezdeti beállítások
24h
00:00
Mégse
Dátum beállítása
Dátumformátum
Dát.
Idő
éé/hh/nn
2 0 13 /0 1 /0 1
A beállítás megtörtént
Mégse
Alapértelmezett beállít.
A beállítás megtörtént
Magyar
Budapest
Szövegméret
Normál
A készülék első bekapcsolásakor megjelenik a [Language/u] képernyő. A készülék nyelvének, illetve a dátum és idő beállításához kövesse az alábbi lépéseket.
63
Ha megjelenik a [Dátum beállítása] képernyő, folytassa a következő résszel: „A dátum és idő beállítása” (65. o.).
Dátum beállítása
Dátumformátum
Dát.
Idő
A beállítás megtörtént
Mégse
MENU
éé/hh/nn
2013/01/01
00:00
24h
A nyelv beállítása
Beállíthatja, hogy a képernyőn a menük, hibaüzenetek stb. milyen nyelven jelenjenek meg.
1
A négyirányú vezérlőgombbal (2345) válassza ki a kívánt nyelvet, majd nyomja meg az 4 gombot.
Megjelenik az [Alapértelmezett beállít.] képernyő a kiválasztott nyelven.
Folytassa a 6. lépéssel, ha a W (Helyi idő) beállítást nem kell módosítani.
Alapértelmezett beállít.
Magyar
Budapest
Szövegméret
A beállítás megtörtént
Mégse
MENU
Normál
2
Első lépések
2
Nyomja meg a négyirányú vezérlőgombot (3), hogy a keretet a
W ikonra vigye, majd ismét nyomja meg a négyirányú
vezérlőgombot (5).
Megjelenik a [W Helyi idő] képernyő.
64
Helyi idő
Nyári időszám.
Budapest
Mégse
OK
A beállítás megtörtént
Mégse
Alapértelmezett beállít.
Magyar
Budapest
Szövegméret
Normál Nagy
Mégse
Alapértelmezett beállít.
A beállítás megtörtént
Magyar
Budapest
OK
Szövegméret
Normál
3
2
Első lépések
4
5 6
7
A négyirányú vezérlőgombbal
Helyi idő
(45) válassza ki a várost.
A régió módosításához forgassa el a hátsó e-tárcsát (S).
A helyi idő beállításánál kiválasztható városokról bővebben „A Világidő városainak listája” (228. o.) részben
Budapest Nyári időszám.
Mégse
MENU
OK
OK
olvashat.
Nyomja meg a négyirányú vezérlőgombot, (3) így kiválasztva a [Nyári időszám.] pontot, majd a négyirányú vezérlőgombbal (45) válassza ki a O (Be) vagy P (Ki) értéket.
Nyomja meg az 4 gombot.
Megjelenik az [Alapértelmezett beállít.] képernyő.
Nyomja meg a négyirányú vezérlőgombot (3) a [Szövegméret] kiválasztásához, majd ismét nyomja meg a négyirányú vezérlőgombot (5).
A négyirányú vezérlőgombbal (23) válassza ki a [Normál] vagy [Nagy] lehetőséget, majd nyomja meg az 4 gombot.
A [Nagy] beállítással növelheti a menük betűméretét.
Alapértelmezett beállít.
Magyar
Budapest
Szövegméret
A beállítás megtörtént
Mégse
MENU
Normál Nagy
8
A négyirányú vezérlőgombbal (3) válassza ki [A beállítás megtörtént] pontot, majd nyomja meg az 4 gombot.
Megjelenik a [Dátum beállítása] képernyő.
Alapértelmezett beállít.
Magyar
Budapest
Szövegméret
A beállítás megtörtént
Mégse
MENU
Normál
OK
OK
Mikor a helyi idő és a dátum, illetve az idő nincs beállítva, akkor
24h
00:00
Mégse
Dátum beállítása
Dátumformátum
Dát.
Idő
éé/hh/nn
2 0 13 /0 1 /0 1
A beállítás megtörtént
OK
a fényképezőgép következő bekapcsolásakor ismét megjelenik az [Alapértelmezett beállít.] vagy [Dátum beállítása] képernyő.
A betűméretet később is módosíthatja a [R Beállítás 1] menüben. Az ebben az útmutatóban található menüképeken a [Szövegméret] beállítása [Normál].
A dátum és idő beállítása
Állítsa be az aktuális dátumot és a pontos időt, illetve a dátum és idő megjelenítési formátumát.
1
Nyomja meg a négyirányú vezérlőgombot (5), és a négyirányú vezérlőgombbal (23) válassza ki a dátumformátumot.
A [éé/hh/nn], [nn/hh/éé] és [hh/nn/éé] lehetőségek közül választhat.
2
Nyomja meg a négyirányú vezérlőgombot (5), majd a négyirányú vezérlőgombbal (23) válasszon a [24h] és [12h] lehetőségek közül.
Dátum beállítása
Dátumformátum
Dát.
Idő
A beállítás megtörtént
Mégse
MENU
éé/hh/nn
2013/01/01
00:00
OK
65
2
Első lépések
24h
OK
3 4
Nyomja meg az 4 gombot.
A keret visszaugrik a [Dátumformátum] pontra.
Nyomja meg a négyirányú vezérlőgombot (3), majd ismét a négyirányú vezérlőgombot (5).
Ha a dátum formátuma [hh/nn/éé], a keret a hónapra ugrik.
66
24h
00:00
Mégse
Dátum beállítása
Dátumformátum
Dát.
Idő
éé/hh/nn
2 0 13 /0 1 /0 1
A beállítás megtörtént
OK
24h
10:00
Mégse
Dátum beállítása
Dátumformátum
Dát.
Idő
éé/hh/nn
2 0 13 /0 5 /0 5
A beállítás megtörtént
OK
5
2
Első lépések
6
A négyirányú vezérlőgombbal (23) állítsa be a hónapot.
Hasonlóan állítsa be a napot és az évet. Ezután állítsa be az időt. Ha a 2. lépésnél a [12h] lehetőséget
választja, a de. és du. értékek az idő függvényében automatikusan változnak.
A négyirányú vezérlőgombbal (3) válassza ki [A beállítás megtörtént] pontot, majd nyomja meg az 4 gombot.
A fényképezőgép készen áll a fotózásra. Ha a dátumot és az időt a menün
keresztül állítja be, akkor a képernyőn
Dátum beállítása
Dátumformátum
Dát.
Idő
A beállítás megtörtént
Mégse
MENU
Dátum beállítása
Dátumformátum
Dát.
Idő
A beállítás megtörtént
Mégse
MENU
éé/hh/nn
2013/01/01
00:00
éé/hh/nn
2013/05/05
10:00
újra a [R Beállítás 1] menü jelenik meg. Ebben az esetben nyomja meg a 3 gombot.
Ha a 6. lépésben megnyomja az 4 gombot, a fényképezőgép órája visszaáll 0 másodpercre. A pontos idő beállításához olyankor nyomja meg az 4 gombot, amikor a pontos idő jelzése (tévében, rádióban stb.) eléri a 0 másodpercet.
Ha a dátum és idő beállítása közben megnyomja a 3 gombot, törli az addig megadott beállításokat, és a készülék visszatér felvételi módba.
A dátum, idő és nyelv beállításait később is megadhatja a [R Beállítás 1] menüben.
OK
OK
24h
OK
24h
OK
3 Alapvető műveletek
Ez a fejezet bemutatja a fotózás menetét n (Automatikus felvétel) módban, amikor a fényképezőgép a téma alapján választja ki az optimális beállításokat.
További funkciókról és a fotózási beállításokról bővebb információkat a 4. és a további fejezetekben olvashat.
Alapvető fotózási műveletek ..................................68
A beépített vaku használata ...................................72
Képek megtekintése ...............................................76
68
Alapvető fotózási műveletek
Ha a fényképezőgép választja ki az optimális beállításokat
Ez a fényképezőgép számos felvételi, élességállítási és meghajtási móddal segíti önt fényképezési elképzelései megvalósításában. Ez a fejezet bemutatja, hogyan készíthet képeket úgy, hogy egyszerűen
3
lenyomja az exponálógombot.
Alapvető műveletek
Kétféle módon fotózhat: a kereső vagy a képernyő segítségével.
Fotózás a kereső segítségével
1
Állítsa a módválasztó tárcsát n állásba.
A felvételi mód n lesz.
1A témának megfelelő felvételi mód
kiválasztása (89. o.)
2
Állítsa a fókuszmód kapcsolóját l állásba.
n módban a fókuszmód f (Autofókusz/Auto) lesz.
1Az élességállítás módjának beállítása
(109. o.)
3
A témát a keresőben láthatja.
Zoomobjektív használatakor fordítsa a zoomgyűrűt jobbra vagy balra a látószög (gyújtótávolság) módosításához.
69
3
Alapvető műveletek
70
Alapvető műveletek
4
Fogja be a témát az AF-keretbe, majd nyomja le félig az exponálógombot.
Működésbe lép az automatikus élességállítási rendszer.
Amikor a téma éles, megjelenik a ] fókuszjel, és hangjelzés hallható (ez a fókuszrögzítés)
n módban az optimális felvételi módot a készülék az alábbiak közül
3
automatikusan választja ki: U (Normál), c (Portré), s (Tájkép), b (Makró), \ (Mozgó tárgy), . (Éjszakai portré), K (Naplemente), d (Kék ég) vagy x (Erdő). (90. o.)
Sötét vagy ellenfényes környezetben az AF-segédfény automatikusan kigyúl, de a vaku nem nyílik fel automatikusan. Ha vaku használata javasolt, a E jel a keresőben villogni kezd. Nyomja meg a E gombot a vaku felnyitásához.
Vaku
állapota
Fókuszjel
5
Nyomja le teljesen az exponálógombot.
A kép elkészül. Ezt a műveletet exponálásnak nevezzük.
6
Tekintse meg az elkészített képet a képernyőn.
Az elkészítés után a kép 1 másodpercig látható a képernyőn (Azonnali lejátszás).
Azonnali lejátszás közben a következő műveletek végezhetők. Használható műveletek
U/i gomb Törli a képet (77. o.). Hátsó e-tárcsa (S) Nagyítja képet ( m gomb Menti a RAW-képet (csak amikor rendelkezésre
állnak ezek az adatok) (
1Az Azonnali lejátszás megjelenítésének beállítása (231. o.)
194. o.).
76. o.).
A sikeres élességállításkor hallható hangjelzés kikapcsolható (225. o.).
1/
2000
F2.8
1600
[
37
]
Beállíthatja, hogy a készülék automatikusan fókuszáljon, amikor lenyomja a =/L gombot (180. o.).
A felvétel elkészítése előtt megjelenítheti a képet a képernyőn, és ellenőrizheti a mélységélességet (122. o.).
A motoros zoom funkciók (Képméret követése, Zoomkivágás és az Automatikus zoom effektus) nem használhatók ezzel a fényképezőgéppel.
Fotózás az Élőkép segítségével
1
A 69. o. 3. lépésében nyomja meg a U/i gombot.
A képernyőn megjelenik az Élőkép.
2
Fogja be a témát a képernyőn látható AF-keretbe, majd nyomja le félig az exponálógombot.
Működésbe lép az automatikus élességállítási rendszer.
Amikor a téma éles, az AF-keret zöld. Az ezt követő lépések ugyanazok,
mint a kereső használatakor. Az Élőkép segítségével történő fotózás leállításához nyomja meg az U/i gombot.
1/
2000
F2.8
AF-keret
1600
[
37
71
3
Alapvető műveletek
]
Amikor a fókusz rögzítve van, a középső területet az 4 megnyomásával kinagyíthatja (kivéve amikor a [Kontrasztérzékel. AF] beállítása [Követés]) (117. o.).
Ebben a kézikönyvben a magyarázatok és példák nagyrészt a kereső segítségével történő fotózásra vonatkozna.
72
A beépített vaku használata
A vakuval gyenge megvilágítású vagy ellenfényes témákat tud fotózni. A beépített vaku működése kb. 0,7–5m távolságra lévő téma esetén optimális. A megvilágítást nem lehet megfelelően vezérelni, és a képen a képsarkok sötétebbek lehetnek (a kevesebb fény miatt), ha a vakut 0,7m-nél kisebb távolságban használja (ez a távolság a használt objektívtől és a beállított érzékenységtől függően némiképpen eltérhet) (264. o.).
Alapvető műveletek
3
A beépített vaku használatakor fotózás előtt távolítsa el a napellenzőt – ellenkező esetben a használt objektívtől és fotózási körülményektől függően a képsarkok sötétedése következhet be. További információkért lásd: „Objektív és beépített vaku” (286. o.)
A beépített vaku mindig teljesen kisül, amikor s (Auto) állással nem rendelkező objektívet használ.
A beépített vaku használatáról, illetve arról, hogy hogyan készíthet képeket külső vakuval, „A beépített vaku használata” (261. o.) részben találhat bővebb információkat.
A vakumód beállítása
Vakumód Funkció
Automatikus
C
villanás Automatikus vaku +
i
vörösszem-hatás csökkentése
E
Vaku bekapcsolása A vaku minden felvételnél villan. Vaku bekapcsolása
F
+ vörösszem-hatás csökkentése
G
Hosszú szinkron
A fényképezőgép automatikusan méri a környező fényt, és eldönti, hogy szükség van-e a vakura.
Elővillanást végez a vörösszem-hatás csökkentése érdekében, mielőtt a vakut automatikusan villantaná.
Elővillanást végez a vörösszem-hatás csökkentése érdekében, mielőtt a fővakut villantaná.
A fényerőnek megfelelő, lassú vakuszinkronizálási sebességet állít be. Olyan portrékép készítésére használhatja ezt a funkciót, amelynél a lemenő nap van a háttérben: ekkor mind a témát, mind pedig a hátteret tökéletesen lefotózhatja (262. o.).
Vakumód Funkció
0.0
Mégse
Automatikus villanás
OK
Hosszú szinkron +
H
vörösszem-hatás csökkentése
I
Szinkron második
k
redőnyre
r
Vezeték nélküli mód
73
Mielőtt a fővakut hosszú szinkronnal sütné el, elővillanást végez a vörösszem-hatás csökkentése érdekében.
A készülék a vakut közvetlenül a zárredőny bezárása előtt villantja. A mozgó tárgyakat így olyan módon veszi fel, mintha világos „csóvát” hagynának maguk után.
A külön megvásárolható külső vakut szinkronkábel nélkül szinkronizálhatja (269. o.).
A választható vakumódok a használt fotózási módtól függően változnak.
Felvételi mód Választható vakumódok
n, H C, i, E, F, r
e, K, c E, F, G, H, I, r b, L, a, p E, F, k, r
A vaku a következő felvételi módokban nem villan:
C mód
n módban a K (Naplemente) vagy d (Kék ég) lehetőség
H módban a K (Naplemente), d (Kék ég), A (Éjszakai téma),
Z (Éjszakai HDR), y (Háttérvilág. árnykép), U (Gyertyafény), n (Színpadi fény) vagy E (Múzeum) lehetőség
1
Nyomja meg a négyirányú vezérlőgombot (4) készenléti módban.
Megjelenik a vakumód kiválasztására szolgáló képernyő.
2
A négyirányú vezérlőgombbal
Automatikus villanás
(45) válassza ki a kívánt vakumódot, majd nyomja meg az 4 gombot.
A fényképezőgép készen áll a fotózásra.
0.0
3
Alapvető műveletek
A Hosszú szinkron és a Szinkron második redőnyre funkciók csökkentik a zársebességet. A készülék bemozdulásának elkerülése érdekében kapcsolja be a Rázkódáscsökkentés funkciót, vagy használjon állványt.
MENU
Mégse
OK
OK
74
+0.7
Mégse
Automatikus villanás
OK
A vakuteljesítmény kompenzálása
A vaku teljesítményét a –2,0 és +1,0 tartományban állíthatja. A [A Egyedi beállítás 1] menü [1. EV lépések] pontjában beállított lépésközök szerint a következő vakukompenzációs értékek állíthatók be.
EV-lépések Vakukompenzáció beállítható értéke
–2,0; –1,7; –1,3; –1,0; –0,7; –0,3; 0,0; +0,3; +0,7; +1,0 –2,0; –1,5; –1,0; –0,5; 0,0; +0,5; +1,0
Automatikus villanás
Mégse
MENU
Alapvető műveletek
1/3 EV 1/2 EV
3
1
Az 73. o. 2. lépésében nyomja meg a négyirányú vezérlőgombot (3).
2
Fordítsa el a hátsó e-tárcsát (S).
Ezzel beállítja a vakukompenzáció értékét.
A vakukompenzáció értékének 0,0-ra történő visszaállításához nyomja meg a d gombot.
+0.7
OK
OK
Amikor a vaku teljesítménye eléri a maximumot, a kompenzáció akkor sem lesz hatékony, ha pozitív (+) kompenzációs értéket állít be.
Ha negatív (–) kompenzációs értéket állít be, a hatás nem érvényesül akkor, ha a téma túl közel van, a rekesznyílás értéke nagy, vagy az érzékenység túl magas.
A vakuteljesítmény kompenzálása a P-TTL automata vakumóddal kompatibilis külső vakuk használata esetén is működik.
A beépített vaku használata
1
Nyomja meg a E gombot.
A beépített vaku kinyílik, és tölteni kezd. A vaku töltődése közben a keresőben vagy az Élőképen a E ikon villog.
Amikor a vaku teljesen feltöltődött, a E villogása megszűnik.
Ha nem szeretne vakut használni, csukja le.
2
Készítse el a képet.
A vaku villan. C vagy i vakumódban a vaku nem villan, ha a fényviszonyok ezt nem
igénylik, még akkor sem, ha a vaku fel van nyitva.
3
A vaku tetejét nyomva csukja le a beépített vakut.
75
3
Alapvető műveletek
Alapértelmezett módon a beépített vaku töltődése közben nem tud képeket készíteni. Ha a beépített vaku töltődése közben szeretne fotózni, az [A Egyedi beállítás 3] menüben a [16. Expo. töltetlen vakuval] pontot állítsa [Be] értékre.
76
Képek megtekintése
Képek megjelenítése
Az elkészített képeket megtekintheti a fényképezőgépen.
1
Nyomja meg a Q gombot.
A fényképezőgép egyképes
3
Alapvető műveletek
megjelenítési módba vált, és a képernyőn megjelenik a legutóbb készített kép (videók esetében csak a videó első képkockája).
2
Tekintse meg az elkészített képet a képernyőn.
Használható műveletek
Négyirányú vezérlőgomb (4) vagy az első e-tárcsa (R) balra forgatása
Négyirányú vezérlőgomb (5) vagy az első e-tárcsa (R) jobbra forgatása
m gomb Menti a RAW képet (csak amikor
Megjeleníti az előző képet.
Megjeleníti a következő képet.
rendelkezésre állnak ezek az adatok).
Amikor az utolsó kép formátuma JPEG, és a RAW-adatok a puffermemóriában maradnak, a képet az Azonnali lejátszás vagy későbbi megtekintés során RAW formátumban is mentheti (ha a [A Felvétel mód 4] menü [Azonnali lejátszás] pontjában be van kapcsolva a [RAW-adatok mentése] funkció (231. o.)).
Ha a képet bármely alábbi beállítással készítette, az alább megjelölt képet menti a készülék.
Expozíciósorozat A harmadik kép RAW formátuma
Többszörös expozíció RAW kép többszörös expozícióval
Intervallumfotózás Az utoljára elkészített kép RAW formátuma
HDR felvétel RAW kép normál expozícióval
Digitális szűrő RAW kép szűrő nélkül
A Z (Éjszakai HDR) vagy H felvételi módban, illetve Sorozatfelvétel meghajtási módban készült képeket nem lehet RAW-formátumban menteni.
A lejátszási mód funkcióival kapcsolatos részletesebb információkért lásd: „Lejátszási funkciók és a képek szerkesztése” (189. o.).
Egy kép törlése
100-0001
Törlés
Mégse
OK
A képeket egyenként törölheti.
A képek törlése után azokat már nem lehet visszaállítani.
A védett képeket nem lehet törölni (241. o.).
1
Nyomja meg a Q gombot, és jelenítse meg a törölni kívánt képet.
2
Nyomja meg az U/i gombot.
Megjelenik a törlés jóváhagyását kérő képernyő.
3
A négyirányú vezérlőgombbal (2) válassza ki a [Törlés] lehetőséget, majd nyomja meg az 4 gombot.
77
3
Alapvető műveletek
100-0001
A készülék törli a képet.
Törlés Mégse
Egyszerre több képet is törölhet. Erről bővebben lásd: „Több kép törlése” (201. o.).
Olyan képek esetében, amelyek [Fájlformátum] (151. o.) beállítása [RAW+], a 3. lépésben kiválaszthatja a törölni kívánt formátumot.
OK
OK
78
Alapvető műveletek
Jegyzet
3
4 Fotózási funkciók
Ez a fejezet bemutatja a fényképezőgép fejlett fotózási funkcióit.
A fotózási funkciók használata ...............................80
A témának megfelelő felvételi mód kiválasztása ....89
Az expozíció beállítása ..........................................95
Élességállítás .......................................................109
A mélységélesség ellenőrzése (Előnézet) ...........122
A Rázkódáscsökkentés funkció használata a fényképezőgép bemozdulásának
kompenzálására ...................................................124
Folyamatos fotózás ..............................................131
Videofelvételek készítése .....................................138
80
A fotózási funkciók használata
A fotózással kapcsolatos beállításokat a gyorsgombokkal, a vezérlőpulton, illetve a [A Felvétel mód], a [C Videó] és az [A Egyedi beállítás] menüben módosíthatja.
Gyorsgombokkal beállítható elemek
4
A következő elemek beállításához készenléti
Fotózási funkciók
módban nyomja meg a négyirányú vezérlőgombot (2345).
Gomb Menüpont Funkció Oldal
A gyorsgombok és a menük használatáról bővebben lásd: „A funkciók beállításainak módosítása” (40. o.).
2
Érzékenység Beállítja az ISO-érzékenységet. 95. o.
3
Fehéregyensúly
4
Vakumód Beállítja a vakumódot. 72. o.
5
Meghajtási mód
Beállítja a témát megvilágító fényforrásnak megfelelő színegyensúlyt.
Kiválasztja az Egyképes fotózás, Sorozatfelvétel, Önkioldó, Távvezérlés vagy Expozíciósorozat módokat.
153. o.
131. o.
127. o.
128. o.
101. o.
A Felvétel mód menü elemei
A [A Felvétel mód 1–4] menükben az alábbi beállításokat találhatja. A [A Felvétel mód 1] menü megjelenítéséhez készenléti módban nyomja meg a 3 gombot.
Menü Menüpont Funkció Oldal
81
Expozíciós mód
Egyéni kép
Digitális szűrő
HDR felvétel
A1
Képrögzítés beállításai
Autom. Fénymérés
*1
*2 *3
*2
*2
Fájlformátum
*2
JPEG felbontás
JPEG minőség
Színtér
Beállítja a felvételi módot, amikor a módválasztó tárcsa B vagy C állásban van.
185. o.
4
Fotózási funkciók
A kép elkészítése előtt beállítja a képkidolgozási tónust, így
168. o.
például a színeket és kontrasztot.
Digitális szűrő alkalmazásával készít képeket.
Magas dinamikus tartományban készít képeket.
172. o.
160. o.
Beállítja a fájlformátumot.
*2
Beállítja a JPEG formátumban mentett képek felbontását.
*2
Beállítja a JPEG formátumban
150. o.
mentett képek minőségét.
Beállítja a használni kívánt színteret.
Kiválasztja az érzékelő azon
*2
részét, amelyen a gép elvégzi a fényerősség mérését az
104. o.
expozíció kiszámításához.
82
Menü Menüpont Funkció Oldal
4
Fotózási funkciók
A2
Lencsekorrekció
Többszörös expozíc.
*2
AF.A
Kiterj. AF-területe
AF beállításai
AF aktív területe
AF-segédfény
Beállítja az l/k funkcióját a kereső segítségével
111. o.
történő fotózáskor.
Beállítja, hogy a fókusz kö ves se- e a t émát a ki vál asz tott fókuszpont körül található fókuszpontok adatai alapján, ha a téma enyhén elmozdul
114. o.
a kiválasztott fókuszpontból, amikor a fókuszpont kiválasztási módja [Választás].
Kiválasztja a kereső azon
*2
részét, ahova a fényképezőgép
112. o.
fókuszál.
Beállítja, hogy bekapcsolja-e a készülék az AF-segédfényt, amikor az autofókusz funkciót
111. o. sötét körülmények között használja.
Csökkenti az objektív
*2
tulajdonságai miatt fellépő torzításokat és longitudinális
163. o. kromatikus aberrációkat.
Többféle expozícióval készít képeket, és ezeket egyetlen
136. o. képben egyesíti.
Intervallumfotózás
D tartomány beállításai
A beállított késleltetés után előre beállított időközökkel készíti el a képeket.
Megnöveli a dinamikus tartományt, és megelőzi, hogy
*2
a képen túl sötét vagy túl világos részek jelenjenek meg.
133. o.
159. o.
Menü Menüpont Funkció Oldal
Bekapcsolja a Zajcsökkentés
Magas ISO zajcsökk.
Hosszú záridős zajcs.
Kompozíció módos.
A3
Elektronikus szintjelző
funkciót magas ISO-érzékenységgel való fotózáskor.
Bekapcsolja a Zajcsökkentés funkciót lassú zársebességgel való fotózáskor.
A Rázkódáscsökkentés funkció segítségével módosíthatja a kép kompozícióját.
Beállítja, hogy megjelenítse-e az elektronikus szintjelzőt, amely érzékeli a készülék dőlésszögét.
106. o.
108. o.
166. o.
229. o.
83
4
Fotózási funkciók
Láthatárhoz igazítás
Shake Reduction
Írja be a gy.távot
*2
Kijavítja a kép bal vagy jobb irányú ferdeségét.
Bekapcsolja a Rázkódáscsökkentés funkciót.
Beállítja a gyújtótávolság értékét, ha olyan objektívet használ, amelynek gyújtótávolsága automatikusan nem állapítható meg.
126. o.
125. o.
287. o.
84
Menü Menüpont Funkció Oldal
Beállítja az Élőkép
Élőkép
megjelenítési paramétereit és fókuszmódját.
115. o.
Azonnali lejátszás
E-tárcsa programozása
Gomb testreszabása
A4
4
Fotózási funkciók
*1 Csak akkor jelenik meg, amikor a módválasztó tárcsa B vagy C állásban van. *2 Ez a vezérlőpulton is beállítható. *3 Amikor a módválasztó tárcsa H állásban van, ehelyett a [Téma mód] jelenik meg.
Memória
GPS
USER mód mentése
Beállítja az Azonnali lejátszás megjelenítési paramétereit.
Mindegyik expozíciós módban beállíthatja, mi legyen az első és hátsó e-tárcsa funkciója.
Beállítja a V/Y és =/L gomb funkcióját.
Beállítja a fényképezőgép kikapcsolásakor mentendő beállításokat.
Beállítja a külön megvásárolható GPS-egység csatlakoztatásakor használható funkciókat.
A készülék aktuális beállításait A módként menti, így ezeket bármikor használhatja úgy, hogy a módválasztó tárcsát B vagy C állásba állítja.
231. o.
175. o.
178. o.
235. o.
294. o.
182. o.
A Videó menü elemei
A [C Videó 1] menüben az alábbi elemek találhatók. A [C Videó 1] menü megjelenítéséhez nyomja meg a 3 gombot, amikor a módválasztó tárcsa C állásban van.
Menü Menüpont Funkció Oldal
85
Expozíció beállításai
Felbontás
Képkockasebesség
Minőségi szint
C1
*1 Ez a vezérlőpulton is beállítható.
Videórögzítés beáll.
Felvétel hangereje
Movie SR
Szakaszos videó
*1
*1
*1
*1
*1
Az e, c és a módok közül kiválasztja a videóexpozíció módját.
Beállítja a videó felbontását és méretét.
*1
Beállítja a képkockasebességet.
Beállítja a videó minőségi szintjét.
Beállítja a mikrofon érzékenységét.
Bekapcsolja a Videó rázkódáscsökkentése funkciót.
A megadott időponttól adott időközönként képeket készít, majd egyetlen videófájlként menti őket.
138. o.
142. o.
4
Fotózási funkciók
86
Az Egyéni beállítások menü elemei
Az [A Egyedi beállítás 1–4] menük következő elemei lehetővé teszik készüléke optimális használatát.
Menü Menüpont Funkció Oldal
1. EV lépések
2. Érzékenység lépései
3. Mérő rögzítési ideje Beállítja a fénymérési időt. 105. o.
4
Fotózási funkciók
4. AE-L AF rögzítéssel
A1
5. AE és AF-pont összekap.
6. Sorozat sorrendje
7. Egygombos sorozat
Beállítja az expozíció módosításának lépésközét.
Beállítja az ISO-érzékenység módosításának lépésközét.
Beállítja, hogy rögzítse-e a készülék az expozíciót az élességgel együtt.
Beállítja, hogy a készülék összekapcsolja-e az expozíciót és az AF-pontot a fókuszmezőben, amikor az [Autom. Fénymérés] beállítása [Többszegmensű].
Beállítja az Expozíciósorozat képeinek sorrendjét.
Beállítja, hogy az Expozíciósorozat esetén a sorozat három képét az exponálógomb egyszeri lenyomására készítse-e el.
100. o.
96. o.
104. o.
105. o.
101. o.
103. o.
Menü Menüpont Funkció Oldal
87
8. Bulb (B) mód beállításai
9. Fehéregyensúly vakunál
10. Auto. f. egyensúly izzónál
11. Színhőmérséklet lépései
A2
12. AF.S beállítása
13. AF.C beállítása
14. AF távirányítóval
Beállítja az exponálógomb funkcióját p módban.
Beállítja a fehéregyensúly értékét vaku használatakor.
Beállítja, hogy az izzólámpa színtónusát módosítsa-e vagy sem, amikor a fehéregyensúly beállítása F (Automatikus fehéregyensúly).
Beállítja a színhőmérséklet módosításának lépésközét.
Beállítja az exponálógomb teljes lenyomásakor végzendő műveletek prioritását, amikor a fókuszmód beállítása l.
Beállítja a Sorozatfelvétel funkció aktiválásakor végzendő műveletek prioritását, amikor a fókuszmód beállítása k.
Beállítja, hogy használjon-e autofókuszt távirányítóval való fotózáskor.
99. o.
155. o.
158. o.
110. o.
111. o.
130. o.
4
Fotózási funkciók
88
Menü Menüpont Funkció Oldal
15. AF terület bejelölése
16. Expo. töltetlen vakuval
17. Vakuzás vezeték nélkül
18. Elforgatási info. mentése
4
Fotózási funkciók
A3
19. Menühely tárolása
20. Fókuszbefogás
21. AF-állítás
Beállítja, pirosan jelenjen-e meg a keresőben az aktív AF-pont.
Beállítja, hogy a fényképezőgép a beépített vaku töltése alatt exponáljon-e.
Beállítja a beépített vaku villantási módját vezeték nélküli szinkronizálás esetén.
Beállítja, hogy fotózáskor mentse-e az elforgatási információkat.
Beállítja, hogy mentse-e az utolsó menülapot, és megjelenítse-e a 3 gomb következő megnyomásakor.
Ha kézi élességállítású objektív van felszerelve, bekapcsolja a Fókuszbefogás funkciót, így a készülék automatikusan exponál, amikor a téma éles.
Lehetővé teszi az objektív finomhangolását a készülék autofókusz-rendszerének segítségével.
112. o.
75. o.
270. o.
193. o.
232. o.
121. o.
120. o.
22. Rekeszgyűrű használata
A4
Egyéni funkcióbeállítások törlése
Beállítja, hogy lehessen-e úgy fotózni, hogy az objektív rekeszállító gyűrűje nem s állásban van.
Az [A Egyedi beállítás 1–4] menük összes beállítását visszaállítja az alapértelmezett értékekre.
289. o.
238. o.
A témának megfelelő felvételi mód kiválasztása
A fényképezőgép több felvételi móddal is rendelkezik, amelyek lehetővé teszik, hogy az elképzeléséhez leginkább illő beállításokkal készíthesse el a felvételt. Ebben az útmutatóban a felvételi módokra a következőképpen hivatkozunk.
Felvételi mód Jellemzők Oldal
89
n (Automatikus kép) mód
H (Téma) mód
Expozíciós módok (e/K/b/c/L/a/p)
C (Videó) mód Videót készít. 140. o.
A módok (B/C)
1
Forgassa a módválasztó tárcsát
A fényképezőgép automatikusan kiválasztja a témának leginkább megfelelő felvételi módot.
Különféle témastílusok közül választhatja ki a felvételi módot.
Módosíthatja a zársebességet és a rekeszértéket, így egyéni képeket készíthet.
A képet a tárolt beállításokkal készítheti el. Legfeljebb két beállításkészlet tárolható.
90. o.
91. o.
94. o.
182. o.
úgy, hogy a tárcsa mutatója a kívánt felvételi mód ikonján álljon.
4
Fotózási funkciók
Tárcsa mutatója
90
Automatikus expozíció
program
A választott felvételi mód 3 másodpercig megjelenik a képernyőn (ez a segédképernyő).
A [R Beállítás 1] menü [LCD-képernyő] pontjában beállíthatja, hogy ne jelenjen meg a segédképernyő (229. o.).
Automatikus fotózási módok
4
Fotózási funkciók
Amikor a fényképezőgép n (Automatikus kép) módban van, automatikusan kiválasztja a témának legjobban megfelelő módot a következők közül.
Mód Jellemzők
Automatikus expozíció
program
Normál
U
Portré
c
Tájkép
s
Makró
b
Mozgó tárgy
\
Éjszakai portré
.
Naplemente
K
Ezt akkor választja ki a készülék, amikor a következő hét mód közül egyiket sem használja.
Portrék készítéséhez. Egészséges, világos bőrszínt biztosít.
Tájképek fotózásához. Kiemeli az ég és a növényzet színeit.
Apró tárgyak, például virágok, érmék, ékszerek stb. közeli fotózásához.
Gyorsan mozgó témák fotózásához például sporteseményeken.
Emberek fotózásához alkonyatkor vagy éjjel. Ebben a módban a készülék még akkor is hosszú záridőt használ, ha a vaku működik, így helyesen exponálja a kép hátterében, a vaku hatótávolságán kívül lévő témát is (Hosszú szinkron (262. o.)). A fényképezőgép bemozdulásának elkerülése érdekében kapcsolja be a Rázkódáscsökkentés funkciót, vagy szerelje a fényképezőgépet állványra.
Napfelkelte vagy naplemente fotózásához élénk, gyönyörű színekben.
Mód Jellemzők
Kék ég A kék ég fotózásához. Szebb, mélyebb kéket ad.
d
91
Erdő
x
Amikor kereső segítségével fotózik, az autofókusz módja kötelezően f (111. o.). Ha a készülék úgy ítéli meg, hogy a \ a legmegfelelőbb fotózási mód, k autofókuszmódra vált, míg minden más fotózási módban az l autofókuszmódot fogja használni.
Kiemeli a fák és a lombokon átszűrődő napsugarak színét, így élénk színű képet készít.
Témamódok
H (Téma) módban a következő fotózási módok közül választhat.
Mód Jellemzők
c
s
b
\
Portré
Tájkép
Makró
Mozgó tárgy
Portrék készítéséhez. Egészséges, világos bőrszínt biztosít.
Tájképek fotózásához. Kiemeli az ég és a növényzet színeit.
Apró tárgyak, például virágok, érmék, ékszerek stb. közeli fotózásához.
Gyorsan mozgó témák fotózásához például sporteseményeken. A meghajtási mód kötelezően [Sorozatfelvétel (gyors)].
4
Fotózási funkciók
Emberek fotózásához alkonyatkor vagy éjjel. Ebben a módban a készülék még akkor is hosszú záridőt használ, ha a vaku működik, így helyesen
Éjszakai portré
.
Naplemente
K
Kék ég A kék ég fotózásához. Szebb, mélyebb kéket ad.
d
Erdő
x
exponálja a kép hátterében, a vaku hatótávolságán kívül lévő témát is (Hosszú szinkron (262. o.)). A fényképezőgép bemozdulásának elkerülése érdekében kapcsolja be a Rázkódáscsökkentés funkciót, vagy szerelje a fényképezőgépet állványra.
Napfelkelte vagy naplemente fotózásához élénk, gyönyörű színekben.
Kiemeli a fák és a lombokon átszűrődő napsugarak színét, így élénk színű képet készít.
92
Mód Jellemzők
Éjszakai téma
A
Éjszakai HDR
Z
Éjszakai felv.
l
Étel
K
Háziállat
Z
4
Fotózási funkciók
Gyerekek
R
Szörf & Hó
Q
Háttérvilág.
y
árnykép
Gyertyafény Gyertyafénynél való fotózáshoz.
U
Színpadi fény Mozgó téma rossz fényviszonyok közti fotózásához.
n
Múzeum
E
Éjszakai táj fotózásához. Használjon állványt a bemozdulás kiküszöbölésére.
3 gyenge fényben készített képből (–3 EV, normál és +3 EV) egyetlen alacsonyabb zajszintű HDR képet készít. A fájlformátum kötelezően [JPEG].
Pillanatképek készítéséhez gyengén megvilágított körülmények között.
Ételek fotózásához. A színtelítettség magas lesz, hogy a kép még étvágygerjesztőbb legyen.
Mozgó háziállatok fényképezéséhez. A meghajtási mód kötelezően [Sorozatfelvétel (gyors)].
Mozgó gyerekek fotózásához. Egészséges, világos bőrszínt biztosít. A meghajtási mód kötelezően [Sorozatfelvétel (gyors)].
Vakító hátterű témák – pl. havas hegyek – fényképezéséhez.
Háttér-világításos körülmények között árnyképet készít a témáról.
Olyan helyeken való fotózáshoz, ahol tiltott a vaku használata.
K, d, A, Z, y, U, n és E módban a vaku mindig ki van kapcsolva. A fényképezőgép bemozdulásának elkerüléséhez kapcsolja be a Rázkódáscsökkentés funkciót, vagy szerelje a fényképezőgépet állványra.
A kereső segítségével történő fotózáskor az autofókuszmódot a készülék a választott témamódnak megfelelően állítja be (111. o.).
Témamód kiválasztása
128
128
Téma mód Portré
Mégse
OK
Portré
Portrék készítéséhez. Egészséges, világos bőrszínt ad
Téma mód Digitális szűrő HDR felvétel
Autom. Fénymérés
Képrögzítés beállításai
Kilépés
1
Fordítsa a módválasztó tárcsát H állásba.
A készülék az H mód állapotjelző képernyőjére vált.
1/
125 200
2
Nyomja meg az M gombot.
A vezérlőpanelen megjelenik a kiválasztott felvételi mód ikonja.
3
A négyirányú vezérlőgombbal (2345) válassza ki a [Téma mód] lehetőséget, majd nyomja meg az 4 gombot.
Megjelenik a témamód kiválasztására szolgáló képernyő.
Téma mód Portré
F
93
4.0
128
4
Fotózási funkciók
128
4
A négyirányú vezérlőgombbal (2345) vagy a hátsó e-tárcsával (S) válassza ki a kívánt témamódot, majd nyomja meg az 4 gombot.
A fényképezőgép visszatér a vezérlőpanelhez, és készen áll a fotózásra.
Ha a módválasztó tárcsa H állásban van, és megnyomja a 3 gombot, a [A Felvétel mód 1] menüben a [Téma mód] elem jelenik meg. A témamód kiválasztására szolgáló képernyő megjelenítéséhez nyomja meg a négyirányú vezérlőgombot (5), majd itt válassza ki a témamódot a 4. lépésben leírtak szerint.
Portré
Portrék készítéséhez. Egészséges, világos bőrszínt ad
Mégse
MENU
1 234
Téma mód Digitális szűrő HDR felvétel Képrögzítés beállításai Autom. Fénymérés
Kilépés
MENU
OK
OK
94
Expozíciós módok
A következő expozíciós módok használatakor módosíthatja az érzékenységet, a zársebességet és a rekeszértéket.
Mód Jellemzők Oldal
A fényképezőgép automatikusan a helyes
Automatikus
e
expozíció program
Fényérz. prioritásos
K
autom. expozíció Zárprioritásos
b
4
Fotózási funkciók
autom. expozíció Rekeszprioritásos
c
autom. expozíció
Zársebesség- és
L
rekeszprioritásos auto. expozíció
a
Kézi expozíció
p
Bulb expozíció
expozíciónak megfelelően állítja be a zársebesség és a rekesz értékét a Programvonal szerint.
A kívánt érzékenység beállításával a képet a környezet megvilágításához igazíthatja.
Beállíthatja a kívánt zársebességet, hogy hangsúlyozza a fotózott alak mozgását.
Beállíthatja kívánt rekeszértéket, hogy a megfelelő mélységélességet érje el.
Automatikusan a téma megvilágítása szerint állítja be az érzékenységet, hogy a megfelelő expozíciót érje el a választott zársebesség-rekeszérték kombinációval.
Az érzékenység, zársebesség és rekeszérték beállításával lehetősége nyílik egyéni, kreatív felvételek készítésére.
Olyan felvételeket tesz lehetővé, amelyek lassú zársebességet igényelnek (pl. tűzijáték, éjszakai felvételek).
96. o.
98. o.
Az expozíció beállítása
10 0
32 0 0
-
64 0 0
Mégse
OK
Az érzékenység beállítása
Az érzékenység beállításával a fotózási beállításokat a környezet megvilágításához igazíthatja. Az érzékenységet [ISO AUTO] értékre vagy az ISO 100–51 200 tartományban állíthatja be. Az alapértelmezett beállítás az [ISO AUTO].
1
Nyomja meg a négyirányú vezérlőgombot (2) készenléti módban.
Megjelenik az érzékenység beállítására szolgáló képernyő.
2
A négyirányú vezérlőgombbal (23) válassza ki a [ISO AUTO] vagy [ISO] lehetőséget.
100
3200
-
95
4
Fotózási funkciók
ISO AUTO
ISO Egy rögzített értéket állít be.
3
A hátsó e-tárcsa (S) elfordításával módosítsa az érzékenység értékét.
[ISO AUTO] módban fordítsa el az első e-tárcsát (R) a minimális érzékenység beállításához.
4
Nyomja meg az 4 gombot.
A fényképezőgép készen áll a fotózásra.
Automatikusan beállítja az érzékenységet.
MENU
Mégse
6400
OK
OK
96
L módban, valamint az H mód Z (Éjszakai HDR), l (Éjszakai felv.) vagy n (Színpadi fény) beállításakor az érzékenység beállítása kötelezően [ISO AUTO] (H módban max. ISO 6400).
K és p módban az [ISO AUTO] nem jelenik meg. Ha a módválasztó tárcsa p állásban van, az érzékenység az utolsó rögzített érték lesz. Ha a módválasztó tárcsa a állásban van, amikor az [ISO AUTO] érzékenységet választja, a készülék L módban fog működni.
• Magas érzékenységen több képzaj jelentkezhet. Ezt a Zajcsökkentés funkcióval csökkentheti, amelyet a [A Felvétel mód 3] menü [Magas ISO zajcsökk.] pontjában állíthat be (106. o.).
•Az [A Egyedi beállítás 1] menü [2. Érzékenység lépései] pontjában kiválaszthatja, hogy az érzékenység értékét 1 EV-lépésközönként vagy az expozíciónak megfelelő EV-lépésközönként állítsa (100. o.).
4
Fotózási funkciók
Az expozíciós mód módosítása
A készülék az alábbi expozíciós módokkal rendelkezik. Az egyes expozíciós módokban elérhető beállítások a következők. z: Használható #: Korlátozottan használható ×: Nem használható
Expozíciós mód
Automatikus
e
expozíció program Fényérz. prioritásos
K
autom. expozíció Zárprioritásos
b
autom. expozíció Rekeszprioritásos
c
autom. expozíció
Zársebesség
módosítása
#
××z
z
×
*1
Rekeszérték
módosítása
#
×
*1
Érzékenység
módosítása
EV-
kompenzáció
zz
*2
z
zz
zz z
Zársebesség- és
L
rekeszprioritásos
zzzz
auto. expozíció
a
Kézi expozíció
p
Bulb expozíció ×
*1 A [A Felvétel mód 4] menü [E-tárcsa programozása] pontjában beállíthatja, hogy az első
vagy hátsó e-tárcsa elforgatásával a zársebességet és/vagy a rekeszértéket módosítsa
(175. o.). *2 A [ISO AUTO] nem választható. *3 Ha a módválasztó tárcsa
választja, a készülék
a állásban van, amikor az [ISO AUTO] érzékenységet
L módban fog működni.
zz
z
z z
*3
*2
z
×
1
128
1/
2000
F2.8
1600
[
128
]
Állítsa a módválasztó tárcsát e, K, b, c, L, a vagy p állásba.
A R vagy S jelenik meg a képernyőn a módosítható érték előtt.
A keresőben a módosítható érték aláhúzva jelenik meg.
Az Élőképen a módosítható érték előtt a 5 jel jelenik meg.
1/
2000 1600
F
97
2.8
4
Fotózási funkciók
128
2
Fordítsa el a hátsó e-tárcsát (S).
A rekeszértéket c, L, a és p módban módosíthatja.
Az érzékenységet K módban módosíthatja.
1/
2000
F2.8
1600
[
128
]
98
128
3
Fordítsa el az első e-tárcsát (R).
A zársebességet b, L és a módban módosíthatja.
Amikor a módban a zársebességet vagy a rekeszértéket módosítja, a megfelelő expozíciótól való eltérés egy sávon jelenik meg. Az expozíció értéke pirosan
4
Fotózási funkciók
jelenik meg, ha a helyes expozíciótól való eltérés ±3,0 vagy nagyobb.
1/
125 200
• Ha az érzékenység beállítása egy rögzített érték, előfordulhat, hogy a választott zársebességgel vagy rekeszértékkel nem ér el megfelelő expozíciót (95. o.).
• Minden expozíciós módban a [A Felvétel mód 4] menü [E-tárcsa programozása] pontjában beállíthatja az első és hátsó e-tárcsa, illetve a d gomb funkcióját (175. o.).
F
5.6
128
Fotózás Bulb módban
Ez a mód akkor hasznos, amikor éjszakai témát vagy tűzijátékot fotózik: ilyenkor hosszú expozícióra van szükség.
1
Állítsa a módválasztó tárcsát p (Bulb) állásba.
2
Nyomja le az exponálógombot.
A zár mindaddig nyitva marad, amíg lenyomva tartja az exponálógombot.
3
Vegye le az ujját az exponálógombról.
Az exponálás véget ér.
Loading...