Kia SPORTAGE 2011 User Manual

F1
SPOLEČNOST KIA
Děkujeme vám, že jste se stali majitelem vozu Kia. Jako globální výrobce automobilů zaměřený na výrobu vysoce kvalit-
ních automobilů za správnou cenu, je společnost Kia Motors odhodlá­na vám poskytnout Služby, které předčí vaše očekávání a plně vás uspokojí.
Všechny informace v této Příručce vlastníka jsou aktuální v době pub­likování. Společnost Kia si vyhrazuje právo kdykoliv provést změny související s naší politikou neustálého vylepšování našich produktů.
Tato příručka se vztahuje ke všem modelům Kia a obsahuje popisy a vysvětlení doplňkového i standardního vybavení. Výsledkem toho je, že v této příručce můžete najít části, které se nevztahují k vašemu konkrétnímu vozidlu Kia.
Mějte radost ze svého vozidla Kia a programu „Family-like Care“!
SLE CZ FOREWORD.qxp 4.9.2010 10:54 Page 1
i
Děkujeme Vám, že jste si vybrali vůz KIA. Když budete potřebovat servis, pamatujte na to, že Váš
dealer zná Váš vůz nejlépe. Váš dealer má vyškolené techniky, doporučené speciální nástroje, originální náhradní díly KIA a je zaměřen na Vaši naprostou spoko­jenost.
Tato příručka musí zůstat s vozidlem, i když je prodáno, jelikož také další majitelé potřebují tyto důležité infor­mace.
Tato příručka Vás seznámí s obsluhou, údržbou a zajištěním bezpečnosti Vašeho nového vozidla. Je doplněna knížkou záruky a údržby, která obsahuje duležité informace o všech zárukách týkajících se Vašeho vozidla. Pokud je Vaše vozidlo vybaveno audiosys­témem, obdržíte také návod k obsluze integrovaného audiosystému KIA, ve kterém je vysvětlena jeho obsluha. Prosíme Vás, abyste si tyto publikace pečlivě přečetli a dodržovali v nich obsažená doporučení pro zajištění bezproblémového a bezpečného provozu Vašeho nového vozidla.
KIA nabízí pro své různé modely velké množství volitel­ných doplňků, součástí a prvků.
Z tohoto důvodu nemusí být všechno vybavení, které je popsáno v této příručce, spolu s různými ilustracemi aplikovatelné na Vámi konkrétně zakoupený model.
Informace a specifikace uvedené v této příručce byly aktuální v době tisku této příručky. KIA si vyhrazuje právo kdykoli zrušit nebo změnit specifikace nebo kon­strukční provedení bez předchozího upozornění a bez při­jetí jakékoli odpovědnosti. Pokud budete mít nějaké dotazy, vždy je projednejte s Vaším dealerem KIA.
Ujišťujeme Vás, že máme trvalý zájem o Vaše potěšení z jízdy a Vaší spokojenost s vozem KIA.
© 2010 Kia Motors Slovakia s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Reprodukování jakýmikoli
prostředky, elektronickými nebo mechanickými, včetně fotokopírování, zaznamenávání nebo jakéhokoli systému ukládání a vyhledávání informací nebo překladu jako celku nebo části není přípustné bez písemného souhlasu společnosti Kia Motors Slovakia s.r.o..
Předmluva
SLE CZ FOREWORD.qxp 4.9.2010 10:54 Page 2
ii
1 2 3 4 5 6 7 8
I
Úvod
Zběžný pohled na vůz Bezpečnostní systém vašeho vozu
Charakteristiky vašeho vozidla
Řízení vozidla
Co dělat v případě nouze
Údržba
Specifikace & Informace pro zákazníka Rejstřík
OBSAH
SLE CZ FOREWORD.qxp 4.9.2010 10:54 Page 3
1
Jak používat tuto příručku / 1-2 Požadavky na palivo / 1-3 Pokyny pro ovládání vozidla / 1-6 Zajíždění vozidla / 1-6 Symboly na přístrojové desce / 1-7
Úvod
SLE CZ 1.qxp 28.10.2010 14:03 Page 1
Úvod
21
Chceme vám pomoci dosáhnout toho největšího možného potěšení z jízdy. Tato Příručka pro majitele vám může pomoci mnoha způsoby. Velmi doporučujeme, abyste si přečetli celou příručku. Abyste minimalizovali pravděpodobnost smrtelného úrazu nebo zranění, musíte si přečíst zejména odstavce VAROVÁNÍ a UPOZORNĚNÍ, které jsou uvedeny v této příručce.
Text v této příručce je doplněn ilustracemi, aby bylo co nejlépe vysvětleno, jak své vozidlo maximálně využívat. Přečtením této příručky se dozvíte informace charakteristikách vozidla, důležitých bezpečnostních informacích a získáte doporučení pro jízdu za různých provozních podmínek.
Celkové rozvržení příručky je uvedeno v obsahu. Při vyhledávání informací o určité oblasti nebo tématu použijte rejstřík, ve kterém je uveden abecední seznam informací obsažených v příručce.
Části: Tato příručka má osm částí a rejstřík. Každá část začíná stručným popisem obsahu, takže můžete ihned zjistit, zda část obsahuje informace, které hledáte.
Při pročítání příručky naleznete různá VAROVÁNÍ, UPOZORNĚNÍ a POZNÁMKY. Ty jsou zde proto, aby zvýšily vaši osobní bezpečnost. Měli byste velmi pečlivě číst a sledovat VŠECHNY postupy a doporučení uvedené v těchto VAROVÁNÍCH, UPOZORNĚNÍCH a POZNÁMKÁCH.
POZNÁMKA
POZNÁMKA označuje zajímavou nebo užitečnou informaci.
Označené hvězdičkou (xxxx*)
Položky označené symbolem (*) mohou být ve standardním vybavením určitých modelů, nebo jako příslušenství jiných, ale nemusí jimi být vybaven Váš model.
JAK POUŽÍVAT TUTO PŘÍRUČKU
VAROVÁNÍ
VAROVÁNÍ označuje situaci, ve které hrozí vážné zranění nebo smrt, pokud je toto varování ignorováno.
UPOZORNĚNÍ
UPOZORNĚNÍ označuje situaci, ve které by mohlo dojít k poškození vašeho vozu, pokud by bylo toto upozornění ignorováno.
SLE CZ 1.qxp 28.10.2010 14:03 Page 2
13
Úvod
Benzínový motor
Bezolovnatý
Pro optimální výkon vozidla doporučujeme používat bezolovnatý benzín, který splňuje normu EN 228 a má oktanové číslo 95 nebo index klepání 91 nebo vyšší. Můžete použít i bezolovnatý benzín s oktanovým číslem RON 91-94 / a s indexem AKI 87-90, ale to může mít za následek slabší výkon vozidla.
Váš nový vůz je zkonstruován tak, aby dosahoval maximálního výkonu při použití BEZOLOVNATÉHO BENZÍNU, přičemž tímto jsou minimalizovány emise výfukových plynů a zanesení zapalovacích svíček.
Benzín obsahující alkohol a methanol
Benzínový líh, směs benzínu a ethanolu (známý také jako obilný líh) a benzín nebo benzínový líh obsahující methanol (známý také jako dřevný líh) jsou prodávány společně nebo místo olovnatého či bezolovnatého benzínu.
Nepoužívejte benzínový líh obsahující více než 10% ethanolu a nepoužívejte benzín a benzínový líh obsahující jakýkoliv methanol. Kterékoliv z výše uvedených paliv může způsobit problémy s pojízdností vašeho vozidla a poškodit palivový systém.
V případě, že se objeví jakékoliv potíže s pojízdností, přestaňte používat benzínový líh jakéhokoliv druhu.
POŽADAVKY NA PALIVO
UPOZORNĚNÍ
NIKDY NEPOUŽÍVEJTE OLOVNATÝ BENZÍN. Používání olovnatého benzínu poškozuje katalyzátor a kyslíkový snímač řídícího systému motoru a ovlivňuje kontrolu emisí.
Do palivové nádrže nikdy nepřidávejte jiné čistící prostředky palivového systému, než takové, jež jsou specifikovány. (O podrobnostech se informujte u autorizovaného dealera KIA.)
VAROVÁNÍ
• Nesnažte se nádrž plnit ještě poté, co se při tankovaní automaticky vypne tankovací pistole.
• Vždy se ujistěte, že je uzávěr palivové nádrže bezpečně uzavřený, abyste zabránili rozlití paliva v případě nehody.
SLE CZ 1.qxp 28.10.2010 14:03 Page 3
Úvod
41
Poškození vozidla nebo problémy s pojízdností nemusí být kryty zárukou výrobce v případě, že vzniknou v důsledku používání:
1. Benzínového lihu obsahujícího více než 10% ethanolu.
2. Benzínu nebo benzínového lihu obsahujícího methanol.
3. Olovnatého paliva nebo olovnatého benzínového lihu.
Používání MTBE (methyl-terciární­butyl-ether)
Nedoporučuje se používat paliva obsahující více než 15,0% MTBE (obsah kyslíku 2,7% hmotnosti).
Palivo obsahující více než 15,0% MTBE (obsah kyslíku 2,7% hmotnosti) může omezovat výkon vozidla a vyústit v ucpání palivového vedení benzínovými výpary a v obtížné startování.
Nepoužívejte methanol
Nepoužívejte ve svém voze palivo obsahující methanol (dřevný líh). Tento druh paliva může omezovat výkon vozidla a může způsobit poškození součástí palivového systému.
UPOZORNĚNÍ
Nikdy nepoužívejte benzínový líh obsahující methanol. Přestaňte používat jakýkoliv benzínový líh, který způsobuje potíže s pojízdností.
UPOZORNĚNÍ
Omezená záruka vašeho nového vozu se nemusí vztahovat na poškození palivového systému a na jakékoliv potíže s výkonem vozu, které jsou způsobeny použitím paliva obsahujícího methanol nebo použitím paliva obsahujícího více než 15% MTBE (obsah kyslíku 2,7% hmotnosti).
SLE CZ 1.qxp 28.10.2010 14:03 Page 4
15
Úvod
Palivo pro čistší ovzduší
Pro pomoc při udržení čistějšího ovzduší Kia doporučuje používat kvalitní benzín.
Zákazníci, kteří používají neadekvátní palivo a mají problém se startem nebo nepravidelným chodem motoru, mohou do benzínu použít aditiva.
Tato aditiva pomíhají chránit před korozí, udržují palivový systém čistý a předcházejí tvorbě usazenin v motoru. Aditiva je možné dostat u vašeho autorizovaného Kia dealera spolu s informací, jak jej použít. Nemíchejte jej s jinými aditivy.
Provoz v zahraničí
Pokud budete svůj vůz řídit v zahraničí:
• Zjistěte si veškeré předpisy týkající se
dokumentů k vozu a pojištění.
• Zjistěte si, zda je dostupné přijatelné
palivo.
Naftový motor
Nafta
Naftový motor smí být poháněn pouze běžně komerčně dostupnou naftou, která odpovídá normě EN 590 nebo srovnatelnému standardu. (EN znamená „Evropská norma“). Nepoužívejte naftu do lodních motorů, topné oleje ani neschválená aditiva, protože by to zvýšilo opotřebení a poškodilo motor a palivový systém. Použití neschválených paliv nebo aditiv bude mít za následek omezení vašich záručních práv.
Váš vůz používá dieselové palivo s cetanovým číslem vyšším než 51. Pokud jsou dostupné oba druhy dieselového paliva, používejte „letní“ či „zimní“ palivo dle následujících teplotních podmínek.
• Nad -5°C ... „Letní“ druh dieselového paliva
• Pod -5°C ... „Zimní“ druh dieselového paliva
Sledujte pečlivě úroveň naplnění palivové nádrže.
: Pokud se motor zastaví z důvodu nedostatku paliva, je třeba před novým nastartováním zcela vyčistit dané okruhy.
UPOZORNĚNÍ
• Do palivové nádrže nesmí vniknout žádný benzín nebo voda. Pokud by se tak stalo, bylo by nutné vypustit veškeré palivové vedení, aby se zabránilo zadření vstřikovacího čerpadla a poškození motoru.
• Abyste v zimě omezili zamrzání paliva, můžete přidat do paliva parafínový olej, pokud teplota klesne pod -10°C. Nikdy však nepoužívejte více než 20% parafínového oleje (v poměru s palivem v nádrži).
UPOZORNĚNÍ
- Motorová nafta (je-li vybaveno DPF)
Doporučujeme používat standardní motorovou naftu pro dieselová vozidla vybavená systémem DPF (filtrem částic vznětového motoru).
Pokud budete používat motorovou naftu s vysokým obsahem síry (více než 50 ppm) a nespecifikovaná aditiva, můžete způsobit poškození systému DPF a tím k nadměrnému vzniku bílého kouře.
SLE CZ 1.qxp 28.10.2010 14:03 Page 5
Úvod
61
Bionafta
Ve svém vozidle můžete používat komerčně dostupné směsi bionafty s obsahem maximálně 7% bionafty, známé jako „bionafta B7“, pokud splňují požadavky normy EN 14214 nebo odpovídající specifikace. (EN znamená „Evropská norma“.) Použití více než 7% biopaliva vyrobeného z řepkového metylesteru (RME), mastných kyselin metylesteru (FAME), metylesteru rostlinných olejů (VME) apod., nebo míchání nafty s bionaftou v množství přesahujícím 7% způsobí zvýšené opotřebení nebo poškození motoru a palivového systému.
Oprava nebo výměna součástí opotřebených nebo poškozených v důsledku použití neschválených paliv nebude kryta zárukou výrobce.
Jako u jiných vozidel tohoto typu, může chyba při ovládání vozidla vyústit ve ztrátu kontroly, nehodu nebo převrácení vozidla.
Některé konstrukční charakteristiky (větší světlost, užší stopa, atd.) způsobují, že těžiště je výše než u jiných typů vozidel. Jinými slovy to znamená, že toto vozidlo není konstruováno pro rychlou jízdu v zatáčkách tak, jako běžná vozidla s náhonem na dvě kola. Vyhněte se ostrému zatáčení nebo náhlým manévrům. Znovu upozorňujeme, že nesprávné ovládání tohoto vozidla může vést ke ztrátě kontroly nad vozidlem, nehodě nebo převrácení vozidla. Určitě
si přečtěte pokyny „Omezení rizika převrácení“ v části 5 této příručky.
Žádné zvláštní období zajíždění není vyžadováno. Dodržováním několika následujících opatření pro prvních 1000 km můžete přidat na výkonu a životnosti, a snížit spotřebu vašeho vozu.
• Nepřetěžujte motor.
• Při řízení udržujte otáčky motoru (ot./min., otáčky za minutu) na hodnotě 3000 ot./min.
• Dlouhodobě neudržujte stejnou rychlost, ať už vysokou nebo nízkou. Měnění otáček motoru je nutné pro správné zaběhnutí motoru.
• Vyhněte se prudkým zastavením, s výjimkou případů nouze, abyste umožnili správné usazení brzd.
• Nenechávejte motor běžet na volnoběh déle než 3 minuty.
• Během prvních 2000 km provozu netahejte za vozem přívěs.
ZAJÍŽDĚNÍ VOZIDLA
POKYNY PRO OVLÁDÁNÍ VOZIDLA
UPOZORNĚNÍ
• Nikdy nepoužívejte palivo, ať už naftu nebo bionaftu B7, které neodpovídá aktuálním specifi- kacím rafinérského průmyslu.
• Nikdy nepoužívejte aditiva, která nejsou doporučena nebo schválena výrobcem vozidla.
SLE CZ 1.qxp 28.10.2010 14:03 Page 6
17
Úvod
SYMBOLY NA PŘÍSTROJOVÉ DESCE
Varovná kontrolka bezpečnostního pásu
Varovná kontrolka otevřených pátých dveří
Kontrolka dálkových světel
Kontrolka obrysových světel*
Ukazatele změny směru jízdy
Kontrolka předních mlhovek*
Varovná kontrolka ABS
Varovná kontrolka nízké hladiny brzdové kapaliny a ruční brzdy
Varovná kontrolka tlaku motorového oleje
Varovná kontrolka systému pohonu všech kol*
Kontrolka uzamčení pohonu všech kol*
Kontrolka poruchy motoru*
Varovná kontrolka airbagu
Kontrolka nastavení (SET) tempomatu*
Varovná kontrolka nízké hladiny paliva
Indikátor DBC*
Detailní vysvětlení viz. „Přístrojová deska“ v části 4.
Varovná kontrolka systému dobíjení
Kontrolka otevřených dveří
Kontrolka vyjmutého klíče*
KEY OUT
Kontrolka žhavení (pouze vozy s naftovým motorem)
Varovná kontrolka palivového filtru (pouze vozy s naftovým motorem)
Kontrolka zadní mlhovky*
Kontrolka ESP*
Kontrolka ESP OFF*
Kontrolka imobilizéru*
Varovná kontrolka hladiny motorového oleje
Kontrolka elektrického posilovače řízení (EPS)*
Kontrolka tempomatu*
Indikátor Auto stop pro systém ISG*
P
Indikátor zařazené pozice automatické převodovky*
Indikátor řazení manuální převodovky*
Kontrolka nízkého tlaku v pneumatikách* / Kontrolka poruchy systému TPMS*
Kontrolka určení pneumatiky s nízkým tlakem*
Kontrolka varující před náledím*
SLE CZ 1.qxp 28.10.2010 14:03 Page 7
2
Přehled vnitřního vybavení / 2-2 Přehled palubní desky / 2-3 Motorový prostor / 2-4
Zběžný pohled na vůz
SLE CZ 2.QXP 4.9.2010 10:55 Page 1
Zběžný pohled na vůz
22
PŘEHLED VNITŘNÍHO VYBAVENÍ
1. Vnitřní klika dveří................................4-15
2. Tlačítko sklápění vnějšího zpětného
zrcátka* .............................................4-39
3. Spínač ovládání vnějších zpětných
zrcátek................................................4-38
4. Spínač centrálního zamykání dveří* ..4-15
5. Tlačítko zámku elektrického ovládání
oken* ..................................................4-23
6. Spínače elektricky ovládaných oken..4-21
7. Zařízení pro nastavení předních
světel*.................................................4-70
8. Spínač osvětlení přístrojové desky*...4-41
9. Tlačítko uzamčení pohonu všech kol*
............................................................5-27
10. Tlačítko aktivace režimu ECO*.........5-51
11. Tlačítko vypnutí systému Stop and Go*...5-14
12. Tlačítko DBC*...................................5-43
13. Tlačítko ESP OFF* ..........................5-39
14. Ovládání sklápění volantu* ..............4-35
15. Volant................................................4-34
16. Pojistková skříňka.............................7-52
17. Otvírací páčka kapoty motoru ..........4-25
18. Sedadla..............................................3-2
19. Tlačítko pro otevření víčka palivové
nádrže ..............................................4-27
20. Výdech ventilace ..............................4-82
OSL010001E
Aktuální funkce se může lišit od ilustrace.
SLE CZ 2.QXP 4.9.2010 10:55 Page 2
PŘEHLED PALUBNÍ DESKY
1. Ovládání světlometů/směrová světla...4-65
2. Ovládání audia na volantu* ...............4-110
3. Přístrojová deska.................................4-40
4. Klakson................................................4-35
5. Airbag řidiče ........................................3-48
6. Ovládání tempomatu*..........................5-47
7. Spínač stěrače/ostřikovače .................4-72
8. Tlačítko pro STARTOVÁNÍ/VYPNUTÍ
MOTORU*..............................................5-8
9. Indikátor zapnutí/vypnutí (ON/OFF)
předního airbagu spolujezdce*............3-44
10. Rádio*..............................................4-109
11. Varovné blikače ..........................4-64, 6-2
12. Systém ovládání ventilace
(klimatizace)*............................4-80, 4-88
13. Tlačítko vypnutí zadního parkovacího
asistenta nebo elektrická zásuvka*
...............................................4-61, 4-103
14. Elektrická zásuvka*.........................4-103
15. Spínač vyhřívání sedadla*...................3-8
16. Řadící páka..............................5-18, 5-21
17. Airbag spolujezdce*...........................3-48
18. Odkládací přihrádka..........................4-99
19. Plynový pedál......................................5-5
20. Brzdový pedál......................................5-5
21. Páka parkovací brzdy........................5-35
OSL010002E
23
Zběžný pohled na vůz
Aktuální funkce se může lišit od ilustrace.
SLE CZ 2.QXP 4.9.2010 10:56 Page 3
Zběžný pohled na vůz
42
MOTOROVÝ PROSTOR
OLM079002
1. Zásobník chladící kapaliny motoru ..7-26
2. Měrka motorového oleje ..................7-25
3. Uzávěr plnícího otvoru motorového
oleje..................................................7-25
4. Nádržka brzdové/spojkové* kapaliny
........................................................7-29
5. Kladný pól baterie ............................7-39
6. Záporný pól baterie..........................7-39
7. Pojistková skříňka ............................7-52
8. Vzduchový filtr ..................................7-32
9. Uzávěr chladiče................................7-28
10. Nádržka ostřikovací kapaliny..........7-30
Tento obrázek je pouze příkladem.
SLE CZ 2.QXP 4.9.2010 10:56 Page 4
3
Sedadla / 3-2 Bezpečnostní pásy / 3-15 Dětský zádržný systém / 3-29 Airbagy - Doplňkový zádržný bezpečnostní systém
/ 3-40
Bezpečnostní systém vašeho vozu
SLE CZ 3.qxp 4.9.2010 10:57 Page 1
23
Přední sedadlo
(1) Posunování dopředu a dozadu (2) Polohování sklonu opěradla (3) Výška sedáku (sedadlo řidiče) (4) Bederní podpora (sedadlo řidiče)* (5) Vyhřívání sedadla* (6) Opěrka hlavy
Zadní sedadlo
(7) Sklápění opěradla (8) Opěrka hlavy (9) Loketní opěrka (10) Vyhřívání sedadla*
SEDADLA
Bezpečnostní systém vašeho vozu
OSL030001E/OSL030001/OEL039001
*
*
SLE CZ 3.qxp 4.9.2010 10:57 Page 2
33
Bezpečnostní systém vašeho vozu
VAROVÁNÍ - Sedadlo řidiče
• Nikdy se nepokoušejte seřizovat sedadlo, když je vůz v pohybu. Mohlo by to vést ke ztrátě kontroly nad řízením a k nehodě, která způsobí smrt, vážné zranění nebo škodu na majetku.
• Nedovolte, aby cokoliv zasahovalo do normální polohy opěradla sedadla. Ukládání předmětů proti opěradlu sedadla, nebo jiným způsobem zasahujících do správného nastavení opěradla sedadla, může při náhlém zastavení nebo kolizi vést k vážnému nebo smrtelnému zranění.
• Vždy jezděte s opěradlem sedadla nastaveným do vzpřímené polohy a se zapnutým bezpečnostním pásem tak, aby jeho břišní část obepínala bedra ve spodní části. To je nejlepší způsob, jak se ochránit v případě nehody.
• Všeobecně se doporučuje, aby vzdálenost hrudníku činila nejméně 250 mm od volantu.
VAROVÁNÍ
- Nastavení sedadla do vzpřímené polohy
Při vracení sedadla do vzpřímené polohy uchopte opěradlo a pomalu jej vraťte do původní polohy ­ujistěte se, že se v okolí sedadla nenachází žádné osoby. Pokud opěradlo neuchopíte a nebudete kontrolovat jeho pohyb, může dojít k jeho rychlému vrácení do původní polohy, což může způsobit zranění osobě, kterou opěradlo udeří.
VAROVÁNÍ - Nezajištěné
předměty
Nezajištěné předměty v prostoru nohou řidiče by mohly narušit ovládání pedálů a způsobit nehodu. Neodkládejte nic pod přední sedadla.
VAROVÁNÍ
- Odpovědnost řidiče za spolujezdce na předním sedadle
Řízení vozu se sklopeným opěradlem předního sedadla může při nehodě vést k vážnému nebo smrtelnému zranění. Pokud dojde k nehodě, osoba sedící na sedadle se sklopeným opěradlem může proklouznout pod břišní částí bezpečnostního pásu, čímž se vyvine velká síla na nechráněné břicho. To může vést k vážnému nebo smrtelnému vnitřnímu zranění. Řidič musí upozornit spolujezdce na předním sedadle, aby ponechal opěradlo ve vzpřímené poloze, kdykoliv je vozidlo v pohybu.
SLE CZ 3.qxp 4.9.2010 10:57 Page 3
Bezpečnostní systém vašeho vozu
43
Seřizování předních sedadel
Posunování dopředu a dozadu
Pro posunutí sedadla dopředu nebo dozadu:
1. Zatáhněte páku pro posun sedadla nahoru a podržte ji.
2. Posuňte sedadlo do požadované polohy.
3. Pusťte páku a ujistěte se, že je sedadlo zajištěné na místě.
Sedadlo seřiďte před jízdou a vždy se pohybem těla vpřed a vzad (bez použití páky) ujistěte, že je bezpečně zajištěné. Pokud se sedadlo pohybuje, není správně zajištěné.
(Pokračování)
• Při vracení opěradla do vzpřímené polohy se zatlačením a zatažením ujistěte, že je opěradlo bezpečně zajištěné.
• Abyste zabránili možným popáleninám, neodstraňujte polstrování v zavazadlovém prostoru. Komponenty systému řízení emisí způsobují vysokou teplotu výfukových plynů pod podlahou.
VAROVÁNÍ - Zadní sedadla
• Zadní sedadla musí být bezpečně zajištěna. Pokud by tomu tak nebylo, mohlo by v případě náhlého zastavení nebo kolize dojít k vymrštění cestujících a předmětů vpřed a tím k vážným poraněním či smrti.
• Zavazadla a další náklad by měly vždy ležet naplocho v zavazadlovém prostoru. Pokud jsou předměty velké, těžké nebo musí být naskládány na sebe, je třeba je zajistit. Za žádných okolností by naskládaná zavazadla neměla přesahovat výšku opěradel. Při nedodržení těchto varování může v případě náhlého zastavení, kolize či převrácení dojít k vážným poraněním nebo smrti.
• Žádní cestující nesmí cestovat v zavazadlovém prostoru vozu nebo sedět či ležet na sklopených opěradlech, když se vozidlo pohybuje. Za jízdy musí všichni cestující sedět a musí být řádně připoutáni.
(Pokračování)
VAROVÁNÍ
Po nastavení sedadla vždy zkontrolujte že je upevněno namístě tak, že se pokusíte posunout sedadlo dopředu nebo dozadu bez použití uvolňovací páky. Náhlý nebo neočekávaný pohyb sedadla řidiče může způsobit, že ztratíte kontrolu nad vozidlem, což může způsobit nehodu.
OEL039002
SLE CZ 3.qxp 4.9.2010 10:57 Page 4
35
Bezpečnostní systém vašeho vozu
Polohování sklonu opěradla
Seřízení sklonu opěradla provedete otáčením růžice dopředu nebo dozadu, dle požadovaného úhlu.
Výška sedáku (sedadlo řidiče)
Změnu výšky sedáku provedete posunem páky nahoru nebo dolů.
• Pro snížení sedáku páku několikrát stlačte.
• Pro zvýšení sedáku za páku několikrát zatáhněte směrem nahoru.
Bederní podpora*
Bederní podporu můžete seřídit pohybem páčky na boční straně opěradla. Otáčením páky vysouváte nebo zasouváte bederní podporu.
OEL039004OEL039003 OEL039005
SLE CZ 3.qxp 4.9.2010 10:57 Page 5
Bezpečnostní systém vašeho vozu
63
Opěrka hlavy
Pro bezpečnost a pohodlí řidiče a spolujezdce jsou sedadla vybavena opěrkou hlavy.
Opěrka hlavy poskytuje nejen pohodlí pro cestující, ale napomáhá také chránit hlavu a šíji v případě kolize.
Seřizování výšky opěrky
Opěrku hlavy zvýšíte tak, že ji vytáhnete do požadované polohy (1). Pro snížení opěrky hlavy stiskněte a přidržte uvolňující západku (2) na podpěře opěrky a snižte opěrku do požadované polohy (3).
VAROVÁNÍ
• Pro maximální účinnost v případě nehody by měla být opěrka nastavena tak, aby se její prostřední část nacházela proti těžišti hlavy. Obecně je těžiště hlavy většiny osob přibližně ve výšce očí.
Také nastavte hlavovou opěrku co nejblíže k hlavě. Z tohoto důvodu se nedoporučuje vkládat mezi tělo a opěradlo polštář či nějakou podložku.
• Neprovozujte vozidlo s odmontovanými hlavovými opěrkami. V případě nehody by mohlo dojít k vážnému zranění cestujících. Pokud jsou opěrky správně nastaveny, poskytují ochranu před zraněními krku, páteře atd.
• Nenastavujte polohu hlavové opěrky řidiče, když se vozidlo pohybuje.
OLM039303N
OEL039011
SLE CZ 3.qxp 4.9.2010 10:57 Page 6
37
Bezpečnostní systém vašeho vozu
Upravení úhlu náklonu*
Úhel náklonu opěrky hlavy můžete upravit zatáhnutím za spodní část opěrky nebo zatlačením na ni. Nastavte opěrku hlavy tak, aby správně podpírala hlavu a krk.
Vyjmutí opěrky
Vyjmutí opěrky hlavy provedete jejím vytažením vzhůru tak daleko, jak to jde a stisknutím odjišťovací páčky (1), zatímco opěrku táhnete směrem nahoru (2).
Při zpětné montáži hlavové opěrky vsuňte nosné tyče (3) do otvorů a mějte při tom stisknutou odjišťovací páčku (1). Poté ji nastavte do patřičné výšky.
Aktivní opěrky hlavy*
Aktivní opěrka je navržena tak,aby se v případě nárazu zezadu pohnula dopředu a nahoru.
To zabraňuje hlavě řidiče a spolujezdce v pohybu dozadu a napomáhá tak předcházet zraněním krku.
Pokud je nějaký problém s aktivní hlavovou opěrkou, odvezte vozidlo k autorizovanému dealerovi KIA a nechte ji zkontrolovat.
VAROVÁNÍ
Aby hlavová opěrka řádně chránila cestující, zkontrolujte, že je v nastavené poloze zajištěna.
HNF2041-1
VAROVÁNÍ
Pokud budete za opěrku tahat nebo ji tlačit příliš velkou silou, může dojít k jejímu poškození.
OEL039010 OEL039012
VAROVÁNÍ
Při sezení na sedadle nebo při manipulaci se sedadlem se může objevit mezera mezi sedadlem a uvolňující západkou opěrky hlavy. Nevkládejte do této mezery prsty či jiné předměty.
SLE CZ 3.qxp 4.9.2010 10:57 Page 7
Bezpečnostní systém vašeho vozu
83
Vyhřívání předního sedadla*
Vyhřívání sedadel slouží k vyhřátí předních sedadel během chladného počasí. Když je spínač zapalování v poloze ON, stiskněte některý ze spínačů vyhřívání sedadel, buď pro sedadlo řidiče nebo spolujezdce.
Během teplejšího období nebo v případech, kdy není vyhřívání sedadel potřebné, by měl být spínač vypnutý.
• Každým stisknutím tlačítka změníte nastavení teploty sedadla následujícím způsobem:
• Při každém zapnutí spínače zapalování se vyhřívání sedadla vrátí do výchozího stavu OFF (VYPNUTO).
POZNÁMKA
Když je spínač zapnutý, vyhřívací systém v sedadlech se automaticky zapíná a vypíná v závislosti na teplotě sedadla.
UPOZORNĚNÍ
• Pokud sedadla čistíte, nepoužíve- jte organická rozpouštědla, jako jsou ředidla, benzen, alkohol a benzín. Tím můžete poškodit povrch vyhřívaných sedadel.
• Abyste zabránili přehřátí mecha- nismu vyhřívání, neodkládejte na sedadlo pokrývky, polštáře nebo nezakrývejte sedadlo potahy, když je vyhřívání zapnuté.
• Na sedadla vybavená vyhříváním nepokládejte ostré nebo těžké předměty. Mohlo by dojít k poškození komponentů vyhřívání sedadel.
OSL030013
VYPNUTO VYSOKÁ( ) NÍZKÁ( )
SLE CZ 3.qxp 4.9.2010 10:57 Page 8
39
Bezpečnostní systém vašeho vozu
Kapsa v opěradle
Kapsa se nachází na zadní části sedadla řidiče a spolujezdce.
Seřizování zadních sedadel
Opěrka hlavy
Pro bezpečnost a pohodlí cestujících jsou všechna zadní sedadla vybavena hlavovými opěrkami.
Opěrka hlavy poskytuje nejen pohodlí pro cestující, ale napomáhá také chránit hlavu a šíji v případě kolize.
VAROVÁNÍ - Nebezpečí
popálenin
Cestující by měli dávat extrémní pozor při používání vyhřívaných sedadel, protože může dojít k přehřátí nebo popálení. Osoba na sedadle musí mít možnost cítit, že se sedadlo příliš zahřívá a vypnout vyhřívání sedadla. Konkrétně je třeba, aby řidič věnoval maximální pozornost následujícím cestujícím:
1. Kojenci, děti, starší nebo tělesně postižené osoby nebo nemocní pod lékařským dohledem
2. Osoby s citlivou pokožkou nebo ti, kteří se lehce spálí
3. Unavení jedinci
4. Intoxikovaní jedinci
5. Jedinci užívající léky, které mohou způsobit otupělost nebo ospalost (tablety na spaní, chřipku apod.)
OSL030014 OLM039304N
VAROVÁNÍ - Kapsy v
opěradlech
Nevkládejte do kapes v opěradlech těžké nebo ostré předměty. V případě nehody by mohly z kapsy vypadnout a zranit cestující ve voze.
SLE CZ 3.qxp 4.9.2010 10:57 Page 9
Bezpečnostní systém vašeho vozu
103
Seřizování výšky opěrky
Opěrku hlavy zvýšíte tak, že ji vytáhnete do požadované polohy (1). Pro snížení opěrky hlavy stiskněte a přidržte uvolňující západku (2) na podpěře opěrky a snižte opěrku do požadované polohy (3).
Vyjmutí opěrky
Vyjmutí opěrky hlavy provedete jejím vytažením vzhůru tak daleko, jak to jde a stisknutím odjišťovací páčky (1), zatímco opěrku táhnete směrem nahoru (2).
Při zpětné montáži hlavové opěrky vsuňte nosné tyče (3) do otvorů a mějte při tom stisknutou odjišťovací páčku (1). Poté ji nastavte do patřičné výšky.
VAROVÁNÍ
• Pro maximální účinnost v případě
nehody by měla být opěrka nastavena tak, aby se její prostřední část nacházela proti těžišti hlavy. Obecně je těžiště hlavy většiny osob přibližně ve výšce očí. Také nastavte hlavovou opěrku co nejblíže k hlavě. Z tohoto důvodu se nedoporučuje vkládat mezi tělo a opěradlo polštář či nějakou podložku.
• Neprovozujte vozidlo s
odstraněnými opěrkami hlavy, v případě nehody by mohlo dojít k vážným poraněním cestujících. Pokud jsou opěrky správně nastaveny, poskytují ochranu před zraněními krku, páteře atd.
OEL039017 OEL039018
VAROVÁNÍ
Aby hlavová opěrka řádně chránila cestující, zkontrolujte, že je v nastavené poloze zajištěna.
SLE CZ 3.qxp 4.9.2010 10:57 Page 10
311
Bezpečnostní systém vašeho vozu
Loketní opěrka (sedadlo ve 2. řadě)
Před použitím vysuňte opěrku z opěradla.
Vyhřívání zadního sedadla*
Vyhřívání sedadel slouží k vyhřátí zadních sedadel během chladného počasí. Pokud chcete zapnout vyhřívání zadních sedadel, stiskněte kterýkoliv ze spínačů, když je spínač zapalování v poloze zapnuto.
Během teplejšího období nebo v případech, kdy není vyhřívání sedadel potřebné, by měl být spínač vypnutý.
POZNÁMKA
Když je spínač zapnutý, vyhřívací systém v sedadlech se automaticky zapíná a vypíná v závislosti na teplotě sedadla.
OSL030019 OSL030020
UPOZORNĚNÍ
• Pokud sedadla čistíte, nepoužíve- jte organická rozpouštědla, jako jsou ředidla, benzen, alkohol a benzín. Tím můžete poškodit povrch vyhřívaných sedadel.
• Abyste zabránili přehřátí mecha- nismu vyhřívání, neodkládejte na sedadlo pokrývky, polštáře nebo nezakrývejte sedadlo potahy, když je vyhřívání zapnuté.
• Na sedadla vybavená vyhříváním nepokládejte ostré nebo těžké předměty. Mohlo by dojít k poškození komponentů vyhřívání sedadel.
SLE CZ 3.qxp 4.9.2010 10:58 Page 11
Bezpečnostní systém vašeho vozu
123
Skládání zadních sedadel
Zadní opěradla je možné sklopit tak, aby se zvětšil zavazadlový prostor vozidla a bylo možné převážet delší předměty.
1. Vložte zámek bezpečnostního pásu zadního sedadla do kapsy mezi opěradlem a sedákem a kovovou přezku bezpečnostního pásu zadního sedadla do výřezu tak, aby nedošlo k poškození pásu.
2. Nastavte opěradlo předního sedadla do vzpřímené polohy a pokud je to nutné, posuňte přední sedadlo dopředu.
3. Snižte zadní opěrku hlavy do její nejnižší polohy.
VAROVÁNÍ - Nebezpečí
popálenin
Cestující by měli dávat extrémní pozor při používání vyhřívaných sedadel, protože může dojít k přehřátí nebo popálení. Konkrétně je třeba, aby řidič věnoval maximální pozornost následujícím cestujícím:
1. Kojenci, děti, starší nebo tělesně postižené osoby nebo nemocní pod lékařským dohledem
2. Osoby s citlivou pokožkou nebo ti, kteří se lehce spálí
3. Unavení jedinci
4. Intoxikovaní jedinci
5. Jedinci užívající léky, které mohou způsobit otupělost nebo ospalost (tablety na spaní, chřipku apod.)
VAROVÁNÍ
Účelem sklopení zadních opěradel je umožnit převoz delších předmětů, které by jinak nebylo možné naložit.
Nikdy nedovolte, aby při jízdě cestující seděli na složených sedadlech. Toto není vhodná poloha pro sezení a nelze použít bezpečnostní pásy. V případě nehody nebo náhlého zastavení může dojít k vážnému poranění či smrti. Předměty naložené na sklopená opěradla by neměly přesahovat horní hranu předních sedadel. V případě náhlého zastavení by mohlo dojít ke sklouznutí nákladu dopředu a ke zranění či způsobení škody.
SLE CZ 3.qxp 4.9.2010 10:58 Page 12
313
Bezpečnostní systém vašeho vozu
4. Zatáhněte za páku sklopení opěradla (nebo zatáhněte za popruh na zadním sedadle , je-li ve výbavě) a poté složte sedadlo směrem dopředu. Když vrátíte opěradlo do vzpřímené polohy, vždy se zatlačením na jeho vrchní část ujistěte, že je zajištěno v dané poloze.
5. Pokud chcete opět použít zadní sedadlo, zvedněte a vytáhněte opěradlo dozadu. Zvedněte opěradlo, dokud nezaklapne. Ujistěte se, že je opěradlo zajištěné na místě.
6. Vraťte zadní bezpečností pásy do správné polohy.
7. Když je opěradlo plně nainstalované, znovu zkontrolujte červený štítek páčky pro sklápění opěradla.
OSL030022E
OSL030021E
OSL030052E
Vepředu
Vzadu*
VAROVÁNÍ
Když vrátíte zadní opěradlo zpět do vzpřímené polohy potom, co bylo složené:
Dbejte na to, abyste nepoškodili popruh a zámek bezpečnostního pásu. Zabraňte, aby se popruh nebo zámek pásu zachytil nebo přiskřípl do zadního sedadla. Zatlačení na horní část opěradla se ujistěte se, že je opěradlo zajištěné ve své vzpřímené poloze. Jinak by se při případné nehodě nebo náhlém zastavení mohlo opěradlo složit a tím by mohlo dojít k proniknutí nákladu do prostoru pro cestující a následkem toho ke zranění či smrti.
VAROVÁNÍ - Zvednutí
opěradla
Při vracení opěradla do vzpřímené polohy jej přidržte a pomalu zvedněte. Pokud opěradlo nepřidržíte a nebudete kontrolovat jeho pohyb, může dojít k jeho rychlému vrácení do původní polohy, což může způsobit zranění osobě, kterou opěradlo udeří.
SLE CZ 3.qxp 4.9.2010 10:58 Page 13
Bezpečnostní systém vašeho vozu
143
VAROVÁNÍ - Zavazadla
Zavazadla by měla být vždy zabezpečena tak, aby se nemohla uvnitř vozu pohybovat a v případě kolize nezpůsobila zranění cestujícím. Na zadní sedadla nic nepokládejte, protože by je nebylo možné řádně zajistit a při nehodě ba mohly udeřit cestující na předních sedadlech.
UPOZORNĚNÍ
- Zadní bezpečnostní pás
Při vrácení zadních opěradel do vzpřímené pozice nezapomeňte vrátit zadní bezpečnostní pásy do správné polohy. Směrování popruhu bezpečnostního pásu skrz vodiče pásů zabrání zachycení pásů za nebo pod sedadly.
VAROVÁNÍ
- Nakládání zavazadel
Při vykládání a nakládání zavazadel se ujistěte, že je motor vypnutý, převodovka je v poloze P (parkování) a je zatažená parkovací brzda. Při nedodržení těchto kroků se může stát, že se vozidlo při neúmyslném posunutí řadící páky uvede do pohybu.
UPOZORNĚNÍ
- Poškození zámků zadních bezpečnostních pásů
Pokud sklopíte opěradlo zadního sedadla, vložte přezku do kapsy mezi opěradlem zadního sedadla a sedákem. Tím ochráníte zámek pásu před poškozením zadním opěradlem nebo zavazadly.
SLE CZ 3.qxp 4.9.2010 10:58 Page 14
315
Bezpečnostní systém vašeho vozu
Zádržný systém bezpečnostních pásů
BEZPEČNOSTNÍ PÁSY
VAROVÁNÍ
• Z důvodu maximální ochrany zádržným systémem musí být bezpečnostní pásy používány vždy, když je vozidlo v pohybu.
• Bezpečnostní pásy jsou nejefektivnější, když je opěradlo sedadla ve vzpřímené poloze.
• Děti mladší dvanácti let musí být vždy řádně připoutány na zadním sedadle. Nikdy nedovolte, aby při jízdě seděly děti na předním sedadle spolujezdce. Pokud musí na předním sedadle sedět dítě starší třinácti let, musí být řádně připoutané a sedadlo by mělo být posunuto co nejvíce dozadu.
• Nikdy nemějte ramenní pás pod paží nebo za zády. Nevhodně umístěný ramenní pás může v případě nehody způsobit vážná zranění. Ramenní pás by měl být veden středem přes rameno a přes klíční kost.
(Pokračování)
VAROVÁNÍ
Bezpečnostní pásy jsou navrženy tak, aby byly vedeny přes kostru těla a měly by být umísťovány nízko přes přední část pánve, nebo přes pánev, hrudník a ramena, podle potřeby; je třeba zabránit vedení břišní části pásu přes oblast břicha.
Bezpečnostní pásy by měly být nastaveny co nejpevněji, při zachování určitého pohodlí, ale musí zároveň poskytovat ochranu, pro kterou byly navrženy.
(Pokračování)
(Pokračování)
• Ujistěte se, že pás není překroucený. Překroucený pás nefunguje tak, jak by měl. V případě nehody by se vám pás mohl zaříznout do těla. Popruh pásu musí být vždy vyrovnaný.
• Dbejte na to, abyste nepoškodili popruh nebo zámek bezpečnostního pásu. Pokud je popruh pásu nebo zámek bezpečnostního pásu poškozený, vyměňte je.
(Pokračování) Povolený pás výrazně omezí
možnou ochranu cestujícího. Je třeba dbát opatrnosti, aby
nedošlo ke znečištění tkaniny bezpečnostního pásu například leštidly, olejem nebo chemikáliemi, zejména kyselinou z baterie.
Čištění je možné bezpečně provést pomocí jemného mýdla a vody. V případě, že se pás poškodí, znečistí nebo roztřepí, je třeba jej vyměnit.
V případě, že dojde k těžkému nárazu, při kterém mají cestující bezpečnostní pásy zapnuty, je důležité vyměnit celou sestavu bezpečnostních pásů, i přesto že není patrné žádné poškození.
Bezpečnostní pásy by při použití neměly mít překroucené popruhy. Každá sestava bezpečnostního pásu smí být používána pouze jedním cestujícím; je nebezpečné ovíjet pás např. kolem dítěte, které sedí na klíně cestujícího.
SLE CZ 3.qxp 4.9.2010 10:58 Page 15
Bezpečnostní systém vašeho vozu
163
Kontrolka bezpečnostních pásů
Přední
Jako upozornění pro řidiče a předního spolujezdce bude varovná kontrolka bezpečnostních pásů řidiče a předního spolujezdce svítit přibližně 6 vteřin po každém zapnutí zapalování do polohy ON, nehledě na zapnutí pásů.
Pokud není bezpečnostní pás řidiče nebo předního spolujezdce zapnut při zapnutí spínače zapalování do polohy ON, nebo když je pás rozpojen poté, co byl spínač zapalování otočen do polohy ON, bude varovná kontrolka bezpečnostních pásů svítit, dokud pás nezapnete.
Pokud se ani poté nepřipoutáte a pojede rychlostí vyšší než 9 km/h, rozsvícená varovná kontrolka začne blikat, dokud nesnížíte rychlost pod 6 km/h.
Pokud se ani poté nepřipoutáte a pojedete rychlostí vyšší než 20 km/h, varovný zvukový signál bezpečnostních pásů se rozezní na přibližně 100 vteřin a příslušná varovná kontrolka bude blikat.
POZNÁMKA
• Varovnou kontrolku bezpečnostního pásu spolujezdce naleznete na středovém panelu.
• I když nebude místo spolujezdce obsazeno, varovná kontrolka bude blikat nebo svítit po dobu 6 vteřin.
• Varovná kontrolka bezpečnostního pásu spolujezdce vpředu se může aktivovat, když se na sedadlo spolujezdce umístí zavazadlo.
VAROVÁNÍ
Uživatel by neměl provádět žádné změny nebo dodatečné úpravy, které by mohly zabraňovat zařízení pro nastavení bezpečnostního pásu v navíjení přebytečné délky pásu, nebo které by mohly bránit sestavě bezpečnostního pásu v nastavení navíjení pásu.
OAM039043L-Q
SLE CZ 3.qxp 4.9.2010 10:58 Page 16
Loading...
+ 389 hidden pages