Kia K2500 2007 Owner's Manual [hu]

KIA, a cég
Most, hogy egy KIA gépkocsi tulajdonosa lett, valószínűleg sok kérdést intéznek Önhöz gépkocsijára és annak gyártójára vonatkozóan, mint például: „Mi lehet az a KIA?, Kicsoda az a KIA?, Egyáltalán, mit jelent az a KIA?”
Íme néhány válasz. Először is, a KIA a legrégebbi koreai autógyár. Egy olyan vállalat, amelynek több ezer dolgozója érdekelt abban, hogy kiváló minőségű, de elérhető árú gépkocsikat gyártsanak, mivel a dolgozók a cég meghatározó részét birtokolják is.
A KIA szó első szótagja a „KI” magyar fordításban: „világra jön/megszületik” vagy „elindul a világba”. A második szótag, az „A”, Ázsiára utal. Így a KIA szó jelentése „Ázsiában született”, vagy „Ázsiából indult világkörüli hódítóútjára”.
Kívánjuk, hogy sok örömét lelje gépkocsijában!
i
Köszönjük, hogy KIA gépkocsit vásárolt. Ha karbantartásra vagy javításra van szüksége, ne feledje,
hogy az Ön márkakereskedői ismerik legjobban gépkocsiját. A szerződéses márkaszervizek rendelkeznek gyárilag kiképzett szerelőkkel, a javasolt célszerszámokkal és eredeti KIA cserealkatrészekkel. Ezeken túlmenően ők érdekeltek abban, hogy az Ön igényeit legnagyobb megelégedésére kielégítsék.
Mivel az Ön utáni tulajdonosok számára is fontosak e kézikönyvben található információk, kérjük, eladásnál adja át a vevőnek.
Ez a kézikönyv megismerteti Önt új gépkocsija működésével, karbantartásával és a biztonsággal kapcsolatos információkkal. Kiegészíti a Garancia és szervizkönyv, mely tartalmazza a gépkocsijára vonatkozó összes garanciális feltételt. Ha gépkocsija audiorendszert is tartalmaz, átadjuk az annak kezelését ismertető kézikönyvet is. Kérjük, figyelmesen tanulmányozza át ezeket a kiadványokat és tartsa be a bennük foglaltakat, melyek segítségével élvezettel és biztonságosan használhatja új gépkocsiját.
A KIA Motors Corporation széles modellválasztéka számos külön rendelhető felszerelést, alkatrészt és kivitelt foglal magába.
Emiatt e kézikönyvben bemutatott felszerelések és ábrák némelyike nem vonatkozik az Ön gépkocsijára.
Az e kézikönyvben található információk és műszaki adatok a nyomdába adás pillanatában érvényes állapotot tükrözik. A KIA fenntartja a specifikáció és a kivitel előzetes értesítés nélküli, bármely időpontban történő megváltoztatásának jogát, és semmiféle kötelezettséget nem vállal ezzel kapcsolatosan. Esetleges kérdéseivel forduljon bizalommal márkakereskedőjéhez.
© 2006 KIA Motors Corporation Minden jog fenntartva! A KIA Motors Corporation
előzetes írásbeli engedélye nélkül tilos e kézikönyvet, vagy annak egy részét lefordítani, vagy bármilyen eszközzel (elektronikus vagy mechanikus úton) sokszorosítani, beleértve a fénymásolást, videó felvételt vagy bármilyen egyéb információtárolási módot is.
Készült: Dél-Koreában
Előszó
ii
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Bevezető
A gépkocsi első pillantásra
Ismerkedés a gépkocsival
A gépkocsi vezetése
Vezetési tanácsok
Szükséghelyzetben
Karbantartás
Műszaki adatok
Tárgymutató
Tartalomjegyzék
1 2 3 4 5 6 7 8 9
A kézikönyv használata / 1-2
A gépkocsi bejáratása / 1-3
Bevezető
Bevezető
21
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Segíteni szeretnénk Önnek abban, hogy minél több örömét lelje gépkocsijában. E Kezelési Kézikönyv sokféleképpen nyújthat segítséget Önnek. Kérjük, tanulmányozza át figyelmesen a teljes Kezelési kézikönyvet! A sérüléssel vagy akár halállal járó balesetek elkerülése érdekében mindenképpen szükséges végigolvasnia a „VIGYÁZAT!” és „FIGYELEM!” jelölésű bekezdéseket, melyeket könnyen felismerhet az alább ismertetett jelölésekről.
Néhol a könnyebb megértés érdekében ábrákkal egészítettük ki a szöveget. A kézikönyv elolvasása során sok mindent megtudhat gépkocsija tulajdonságairól, biztonsági jellemzőiről, és a különböző útviszonyok melletti vezetéséről.
A tartalomjegyzék segítségével megismerheti e kézikönyv szerkezeti felépítését. A kiadvánnyal való ismerkedést célszerű a tárgymutatóval kezdeni, ahol betűrendbe szedve megtalálja az összes információt.
Fejezetek: A kezelési kézikönyv nyolc fejezetből és a tárgymutatóból áll. Mindegyik fejezet rövid tartalomjegyzékkel kezdődik, amelyből egy szempillantással eldöntheti, hogy abban a fejezetben van-e az Ön által keresett adat.
E kézikönyv különböző helyein „VIGYÁZAT!”, „FIGYELEM!” és „MEGJEGYZÉS:” kezdetű bekezdéseket fog találni. Ezek az Ön személyes biztonsága és megelégedettsége szempontjából fontos információkat tartalmaznak. Kérjük, figyelmesen olvassa végig, és feltétlenül kövesse az ÖSSZES így megjelölt tanácsot, figyelmeztetést.
MEGJEGYZÉS:
Az olyan helyzeteket jelöljük így, amelyeknél a felhívás figyelmen kívül hagyása a gépkocsi sérülését, károsodását okozhatja.
A KÉZIKÖNYV HASZNÁLATA
VIGYÁZAT!
Az olyan helyzeteket jelöljük így, amelyeknél a figyelmeztetés figyelmen kívül hagyása súlyos testi sérülést, vagy akár halálos kimenetelű balesetet okozhat.
FIGYELEM!
Az olyan helyzeteket jelöljük így, amelyeknél az adott felhívás figyelmen kívül hagyása testi sérülést, esetleg súlyos testi sérülést okozhat.
13
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Bevezető
A GÉPKOCSI BEJÁRATÁSA
Szükségtelen a külön bejáratási periódus. Az első 1.000 km-re vonatkozó alábbi néhány egyszerű tanács betartásával meghosszabbíthatja gépkocsija élettartamát, gazdaságosabbá teheti üzemeltetését és megnövelheti teljesítményét:
• Ne pörgesse feleslegesen a motort.
• Ne üzemeltesse a motort sokáig egy adott (akár alacsony, akár magas) fordulatszámon. A motor fordulatszámának gyakori változtatása szükséges a bejáratás alatt.
• A fékek helyes bejáródása érdekében kerülje a hirtelen fékezéseket, természetesen a vészhelyzeteket kivéve.
• Ne induljon teljes gázadással.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Külső áttekintés / 2-2 Belső áttekintés / 2-3
A gépkocsi első pillantásra
A gépkocsi első pillantásra
22
1 2 3 4 5 6 7 8 9
KÜLSŐ ÁTTEKINTÉS
1. Motorháztető
2. Fényszóró
3. Ablaktörlő
4. Ajtó
5. Oldalfal/hátfal
6. Gumiabroncs
7. Ablakok
8. Antenna
1PUB0001E
23
1 2 3 4 5 6 7 8 9
A gépkocsi első pillantásra
BELSŐ ÁTTEKINTÉS
1. Ajtózáró/-nyitó gomb
2. Elektromos ablakemelő kapcsolói *
3. Fék-/tengelykapcsoló folyadék
4. Műszercsoport
5. Világítás-, és irányjelző-kapcsoló
6. Ablaktörlő, és -mosó kapcsolókar
7. Kesztyűtartó
8. Motorháztető nyitókar
9. Kézi fényszóró magasságállító berendezés *
10. Kormánykerék
11. Sebességváltó választókar
12. Rögzítőfék
13. Szellőzőrács állító
14. Ködlámp *
15. Vészvillogó
16. Audioberendezés *
17. Klímaszabályzó berendezés *
18. Szivargyújtó
19. Hamutartók
* : felszereltségtől függően
1PUA0002/1PUB0003
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Kulcsok / 3-2 Ajtózárak / 3-3 Ablakok / 3-6 Ülések / 3-8
Biztonsági övek / 3-16 Motorháztető / 3-29 Hátfal / 3-31 Oldalfal / 3-32 Tüzelőanyag-szűrő / 3-33 Visszapillantó tükrök / 3-34 Belső világítás / 3-35 Rakodóhelyek / 3-36 Belső felszerelések / 3-38 Antenna / 3-41
Ismerkedés a gépkocsival
Ismerkedés a gépkocsival
23
1
2
3
4
5
6
7
8
9
A kulcs kódszámát a kulcskarikán elhelyezett kis lemezbe préselték. A kulcskód birtokában KIA márkakereskedője könnyen pótolni tudja esetlegesen elveszített kulcsát. Ezért a kulcskódos lemezkét vegye le a kulcskarikáról, és tárolja biztonságos helyen. Ezenkívül a kódot írja is fel, és ezt a feljegyzést is tartsa biztonságos, elérhető helyen, de semmiképpen sem a gépkocsiban.
KULCSOK
1CTA2001
VIGYÁZAT! - Gyújtáskulcs
Felügyelet nélküli gyermeket a gyújtáskulccsal együtt a gépkocsiban hagyni még akkor is veszélyes, ha a kulcs nincs a gyújtáskapcsolóban.
A gyermekek a felnőtteket utánozva könnyedén bedughatják a kulcsot a gyújtáskapcsolóba, ezáltal működésbe hozhatják az elektromos ablakemelőket, és más kezelőszerveket, vagy esetleg mozgásba is hozhatják az autót, ami súlyos személyi sérülésekhez, esetleg halálos balesethez vezethet. Soha ne hagyja a gyújtáskulcsot a gépkocsiban, ha abban felügyelet nélkül gyermekek tartózkodnak!
FIGYELEM!
Kizárólag eredeti KIA gyújtáskulcsot használjon.
Utángyártott kulcs használata esetén előfordulhat, hogy indítózás után nem fordul vissza a kulcs az ON állásába. Ha ez előfordul, az indítómotor folyamatosan dolgozik tovább, ami tönkreteheti az indítómotort, esetleg tüzet okozhat a vezetékekben folyó nagy áramerősség következtében.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ismerkedés a gépkocsival
33
Ajtózárak működtetése kívülről
• Az ajtózár zárásához fordítsa a kulcsot a gépkocsi eleje, nyitásához pedig a gépkocsi hátulja felé.
• Az ajtózárak nyitott állapotában az ajtók a kilincs meghúzásával nyithatók.
• Az ajtókat kézzel csukja be. Győződjön meg arról, hogy az ajtók kifogástalanul becsukódtak.
Az ajtó kulcsnélküli bezárásához nyomja LOCK (zárás) állásba a belső ajtózáró gombot (
) és csukja
be az ajtót (➁).
MEGJEGYZÉS:
Ha gépkocsiját őrizetlenül hagyja, mindig vegye ki a gyújtáskulcsot, működtesse a rögzítőféket, húzza fel az összes ablakot és zárja be az összes ajtót.
MEGJEGYZÉS:
Ha az ajtózárakat akár a kulccsal, akár a központi zár kapcsolóval gyors egymásutánban sokszor zárja és nyitja, a rendszer átmenetileg letilthatja a működésüket az áramkör és a rendszerelemek károsodás elleni védelme érdekében.
AJTÓZÁRAK
1PUA2004
Zárás
Nyitás
1PUA2005
Ismerkedés a gépkocsival
43
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ajtózárak működtetése belülről
• Az ajtózár nyitásához nyomja az ajtózáró gombot UNLOCK (nyitás) állásba.
• Az ajtó bezárásához nyomja az ajtózáró gombot (
) LOCK (zárás) állásba. Az ajtózár zárt állapotában nem látható a piros jelölés (➁) az ajtózáró gombon.
• Az ajtó kinyitásához húzza a belső kilincset (
) a gépkocsi belseje
felé.
Központi zár (felszereltségtől függően)
Ha a vezetőajtót vagy az első utasajtót kulccsal vagy az ajtózáró gombbal bezárja, ill. kinyitja, automatikusan bezáródik, ill. kinyílik az első ajtók zárja.
1PUA2006
Zárás
Nyitás
1PUA2007
1PUA2004
Zárás
Nyitás
Zárás
Nyitás
FIGYELEM!
• Menet közben az ajtókat tartsa teljesen becsukva és bezárva, hogy elkerülhesse azok véletlen kinyitását. Az ajtók zárva tartásával elkerülhető az is, hogy lassításkor vagy megálláskor illetéktelen személyek bejuthassanak a gépkocsiba.
• Nagy figyelemmel nyissa ki az ajtókat, és figyeljenek a gépkocsihoz az ajtó nyílási tartományában közeledő más járművekre, motorkerékpárokra, kerékpárokra vagy gyalogosok
-
ra. Ha akkor nyitnak ki ajtót, amikor valaki vagy valami közeledik, anyagi kár vagy személysérülés lehet a következmény.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ismerkedés a gépkocsival
35
VIGYÁZAT!
A be nem zárt gépkocsi csábíthatja a tolvajokat, vagy veszélyeztetheti Önmagát és másokat azzal, hogy távollétében valaki elbújik gépkocsijában. Ha gépkocsiját őrizetlenül hagyja, mindig vegye ki a gyújtáskulcsot, működtesse a rögzítőféket, húzza fel az összes ablakot és zárja be az összes ajtót.
VIGYÁZAT! - Felügyelet
nélküli gyermekek
A bezárt gépkocsi utasterében jelentősen megemelkedhet a hőmérséklet, ami súlyos károsodást vagy akár halált is okozhat a gépkocsiban felügyelet nélkül hagyott, azt elhagyni képtelen gyermekek vagy állatok számára. Ezenkívül a gyermekek működtethetik a gépkocsi egyes berendezéseit, sérülést okozva önmaguknak, vagy veszélyeztetheti őket idegenek bejutása a gépkocsiba. Soha ne hagyjon gyermekeket vagy állatokat felügyelet nélkül a gépkocsiban.
Ismerkedés a gépkocsival
63
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Kézi ablakemelők (felszereltségtől függően)
Az ablakemelő kar elforgatásával nyithatja, zárhatja mindegyik ablakot.
MEGJEGYZÉS:
Ha menet közben valamelyik oldalon léglökések miatt a nyitott ablak felől az utastérben dübögés hallatszik, nyissa ki résnyire az ellenkező oldali ablakot, ezzel a jelenség hatása enyhül.
Elektromos ablakemelők (felszereltségtől függően)
Az elektromos ablakemelők csak a gyújtáskulcs ON állásában működnek. Az első ajtókon elektromos ablakemelő kapcsoló található, amely az adott ajtó ablakát működteti.
MEGJEGYZÉS:
Az elektromos ablakemelő rendszer és biztosítéka meghibásodásának elkerülése érdekében ne működtessen egyszerre két ablakot. Ez segít a biztosíték hosszú élettartamának megőrzésében.
ABLAKOK
3FDA2015
Csukva
Nyitva
FIGYELEM!
• Győződjön meg az ablak zárása előtt arról, hogy senkinek a keze vagy feje sincs a zárandó ablak útjában.
• Ne engedje, hogy a gyermekek játsszanak az ablakemelőkkel. Súlyos sérülés adódhat az ablak véletlen működtetéséből (különösen gyermekek esetén).
• Menet közben senki se dugja ki a kezét vagy a fejét a nyitott ablakon.
• Az ablak zárása előtt feltétlenül győződjön meg arról, hogy semmilyen akadálya sincs a zárásnak, és semmilyen végtag vagy egyéb akadály sincs az ablak útjában.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ismerkedés a gépkocsival
37
Ablaknyitás és –zárás
A vezetőajtón található központi elektromos ablakemelő kapcsoló működteti a gépkocsi első oldalablakait. A megfelelő ablak nyitásához nyomja le (➀) a megfelelő kapcsoló elülső végét.
Záráshoz húzza felfelé (
) a
megfelelő kapcsoló elülső végét.
Elektromos ablakemelő kikapcsolás késleltetés (felszereltségtől függően)
Az ablakemelők a gyújtáskulcs kihúzása, vagy ACC vagy LOCK állásba fordítása után még kb. 30 másodpercig működtethetők. Azonban az első ajtók nyitott állapotában még a gyújtáskulcs kihúzásától számított 30 másodpercen belül sem működtethetők az ablakemelők.
1PUA2010
1PUB2003
Vezetőajtó
Utasajtó
Ismerkedés a gépkocsival
83
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Első ülések beállítása
Elindulás előtt állítsa be az ülést, majd az ülés előre-hátra mozgatásával győződjön meg az ülés rögzítettségéről, anélkül, hogy megnyomná az állítókart. Ha az ülés mozog, nem megfelelő a rögzítettsége.
ÜLÉSEK
VIGYÁZAT!
• A vezetőülés lábterében rögzítetlenül elhelyezett tárgyak akadályozhatják a pedálok működtetését, ez balesethez vezethet. A rögzítetlen tárgyak akadályoz
-
hatják az üléscsúsztató mechanizmus működését is. Ne helyezzen semmit az első ülések alá.
• Soha ne hagyjon gyermekeket felügyelet nélkül a gépkocsiban.
VIGYÁZAT! - Vezetőülés
• Soha ne állítson a vezetőülésen menet közben. Az ülés váratlan elmozdulásától elveszítheti uralmát járműve felett, és halálos balesetet, súlyos személyi sérülést vagy anyagi kárt okozhat.
• Ne engedje, hogy bármi akadályozza az üléstámla normál helyzetbe állítását. A tárolt tárgyak közvetlenül vagy más módon akadályozhatják az üléstámla bereteszelődését, ami pedig hirtelen fékezés vagy baleset esetén súlyos sérülést, vagy akár halált is eredményezhet.
• Vezetés közben az üléstámla álljon mindig közel függőleges helyzetben, a biztonsági öv alsó része legyen feszesen, a csípője előtt alacsonyan átvezetve. Ez a pozíció a legjobb helyzetben tartja biztonsági övét ahhoz, hogy baleset esetén a legjobb védelmet biztosítsa Önnek.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ismerkedés a gépkocsival
39
Vezetőülés előre-hátra állítása
Az első ülések előre-hátra állításához
1. húzza felfelé és tartsa úgy az üléspárna elülső széle alatti hosszirányú állító kart,
2. csúsztassa az ülést a kívánt helyzetbe, majd
3. engedje el a kart, végül győződjön meg a megfelelő rögzítettségről az ülés előre-hátra mozgatásával.
Háttámla dőlésszögének beállítása (felszereltségtől függően)
A háttámla beállításához:
1. dőljön kissé előre, egyidejűleg húzza felfelé az ülés külső részén, a háttámla csuklópontja környékén elhelyezett háttámla állító kart,
2. dőljön óvatosan hátrafelé, ezzel állítsa a háttámlát a kívánt helyzetbe, majd
3. engedje el a kart, végül győződjön meg a háttámla megfelelő rögzítettségéről. (A karnak vissza KELL térnie eredeti állásába a megfelelő reteszelés eléréséhez.)
1PUA20211PUA2020
Ismerkedés a gépkocsival
103
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Fejtámla beállítás
Magasság állítás fel és le
A fejtámla nem csak a vezető és az utasok kényelmére szolgál, hanem bizonyos fajta balesetek esetén segít védeni az utasok fejét és nyakát.
Feljebb állításához húzza felfelé a fejtámlát a kívánt pozíció eléréséig. Lejjebb állításához tartsa benyomva a fejtámla tartólábának tövénél lévő reteszkioldó nyomógombot, miközben lefelé nyomja a fejtámlát a kívánt pozíció eléréséig. A legbiztosabb védelem érdekében úgy állítsa be a fejtámlát, hogy közepe a füle magasságáig érjen.
Fejtámla kiszerelése
Kiszereléséhez húzza felfelé a fejtámlát, ameddig lehet, majd nyomja meg a reteszkioldó nyomógombot, miközben tovább húzza felfelé.
1PUA2023
VIGYÁZAT!
Ha menet közben erősen hátradöntött háttámlával utazik valaki az első ülésen, akkor ütközéskor súlyos, sőt halálos sérülést szenvedhet. Ilyen esetben a benne helyet foglaló utas csípője becsúszhat a biztonsági öv csípőhevedere alá, ezáltal az ütközés hatalmas erejét a védtelen has- vagy nyaktájéknak kellene felfognia. Ebből belső sérülések származhatnak. Menet közben kényelmes, közel függőleges helyzetben álljanak a háttámlák.
VIGYÁZAT!
A fej- és nyaksérülés esélyének csökkentése érdekében ne használja gépkocsiját fejtámla nélkül, vagy helytelenül beállított fejtámlával.
A vezető ne állítson a fejtámláján vezetés közben.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ismerkedés a gépkocsival
311
Középső ülés
Asztalkénti használatához nyomja le az ülés oldalán található kart és hajtsa előre a háttámlát.
Üléskénti használatához nyomja le az ülés oldalán található kart és állítsa fel függőleges helyzetbe a háttámlát.
1PUA2026 1PUA2025
FIGYELEM!
A középső ülés háttámlájának előrehajtásakor helyezze el a középső biztonsági övet a kézifékkar takarófedele alá. Így el tudja kerülni, hogy a középső ülés háttámlájától megsérüljön a biztonsági öv.
Ismerkedés a gépkocsival
123
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Hátsó ülés állítása (DOUBLE CAB modell esetén)
VIGYÁZAT!
• A hátsó ülés háttámlájának biztonságosan rögzítve kell lennie. Ellenkező esetben az utasok és tárgyak hirtelen fékezéskor vagy ütközéskor előrevágódhatnak, és súlyos, esetleg halálos sérülést szenvedhetnek.
• Menet közben az utasok nem tartózkodhatnak a raktérben, és nem ülhetnek vagy fekhetnek a ledöntött háttámlákon.
• A háttámla függőleges helyzetbe állítása után a háttámla előre-hátra mozgatá
-
sával győződjön meg a biztonságos reteszelődéséről.
(folytatás következik!)
(folytatás:)
• A hátsó ülés előrehajtott háttámláján szállított tárgyaknak nem szabad az első ülések tetejénél magasabbra érniük. Ellenkező esetben fékezéskor hirtelen előrecsúszhat a szállítmány, és személyi sérülés vagy a rakomány sérülése következhet be.
B110A01HR
FIGYELEM!
A háttámla előrehajtása előtt dugja a hátsó biztonsági övet a háttámlán lévő pánt alá.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ismerkedés a gépkocsival
313
Hátsó ülés háttámlájának előrehajtása
A hátsó ülés háttámlája a raktér növelése érdekében előrehajtható.
Oldja a háttámla rögzítését húzza a háttámla két végénél lévő reteszelő gomb felhúzásával és hajtsa előre a háttámlát.
A háttámla függőleges helyzetbe visszaállításához hajtsa fel annyira a háttámlát, míg reteszelődik a helyén.
Hátsó üléspárna alatti tárolóhely
A hátsó üléspárna alatt többféle tárgy elhelyezésére alkalmas tárolóhely található.
1. Nyissa ki az üléspárna elejénél található zárakat.
2. Emelje fel az üléspárnát a hátsó részénél fogva.
HHR2050 HHR2051
B110B01HR
HHR2052
Ismerkedés a gépkocsival
143
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Hozzáférés a motortérhez
Vezetőülés
Ha hozzá akar férni a motortér vezetőülés mögötti részéhez,
1. tolja előre az ülést, amennyire lehet,
2. hajtsa előre a háttámlát,
3. hajtsa fel az első ülések mögötti padlókárpitot,
4. csavarja ki a fedél rögzítőcsavarjait, és vegye le a fedelet.
Első utasülés
Ha hozzá akar férni a motortér első utasülés alatti részéhez,
1. hajtsa előre az első utasülés és a középső ülés háttámláját,
2. oldja az üléspárna elejénél található reteszeket (
).
1PUB2004 1CTA2046
VIGYÁZAT!
Az üléspárna eredeti helyzetébe visszahajtáskor ügyeljen arra, hogy a biztonsági övek hozzáférhető, használati helyzetükben legyenek.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ismerkedés a gépkocsival
315
3. Illessze a nyílásba a támasztórúd szabad végét.
VIGYÁZAT!
Ne hagyjon kesztyűt, törlőrongyot vagy más éghető anyagot a motortérben, mivel ezek tüzet foghatnak.
VIGYÁZAT!
Soha ne végezzen munkát a befecskendező rendszeren, miközben a motor jár, vagy a motor leállítását követő 30 másodpercen belül. A nagynyomású szivattyúban, a nyomócsőben, a befecskendező fúvókákban és a nagynyomású csövekben akkor is nagy a nyomás, miután a motort leállította. A megnyitott rendszerből kispriccelő tüzelőanyag-sugár súlyos sérülést okozhat, ha a fedetlen bőrfelületet éri. Pacemakert használók a motor működése közben ne közelítsék meg 30 cm-nél jobban a motorvezérlő egységet (ECU) és a motortérbeli kábelezését, mivel az elektronikus motorvezérlő rendszer nagyfeszültségű jelei számottevő mágnese mezőt keltenek.
1PUA2027
Ismerkedés a gépkocsival
163
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Biztonsági övrendszer
Kifejezetten ajánljuk, hogy menet közben a vezető és az összes utas legyen mindig előírásszerűen bekötve a gépkocsi biztonsági öveivel. A biztonsági övek megfelelő használata csökkenti egy hirtelen fékezés vagy baleset esetén a súlyos, vagy akár halálos sérülések bekövetkezésének esélyét.
Az első ülések hárompontos biztonsági övekkel vannak felszerelve. Az automata övek tehetetlenségi reteszei a gépkocsi normál mozgása közben nyitva maradnak. Ennek köszönhető, hogy az utasok kényelmesen viselhetik a biztonsági övet, és bizonyos mértékű mozgást is lehetővé tesz. Ugyanakkor, ha a gépkocsira valamilyen erő hat, pl. hirtelen fékezéskor, éles kanyarban, vagy ütközés esetén, a tehetetlenségi reteszek automatikusan rögzítik a biztonsági öveket.
Mivel a tehetetlenségi reteszek működéséhez nem szükséges ütközés, működésük, azaz az övek reteszelése észlelhető pl. fékezéskor, vagy éles kanyarban is.
BIZTONSÁGI ÖVEK
VIGYÁZAT! - Biztonsági
övek
A baleset során előforduló súlyos, vagy akár halálos sérülések bekövetkezési esélyének csökkentése érdekében menet közben a vezető és az összes utas legyen mindig előírásszerűen bekötve a korának és magasságának megfelelő biztonsági övvel vagy gyermekülésbe.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ismerkedés a gépkocsival
317
A biztonsági övek akkor szavatolják az Ön és utasai biztonságát, ha:
• a háttámla közel függőlegesen áll,
• az utas közel függőleges
felsőtesttel ül (nem lecsúszva az ülésen, vagy előrehajolva),
• az öv csípőhevedere megfelelően
meg van húzva a csípőn,
• az öv vállhevedere biztonságosan
keresztezve ráfeszül a mellkasra,
• a térdek egyenesen előre állnak.
A biztonsági öv bekapcsolására emlékeztetőül figyelmeztető jelzőlámpa világíthat. Lásd a Biztonsági öv bekapcsolására figyelmeztető lámpa a 3-19 oldalon.
VIGYÁZAT! - Baleset után
• A biztonsági övek megnyúl
-
hatnak, tönkremehetnek az ütközéskor ható erők következtében.
• Baleset után a teljes biztonsági övrendszert ellenőrizni kell. A baleset során sérült öveket, övcsatokat, visszacsévélőket és egyéb alkatrészeket ki kell cserélni, mielőtt újra forgalomba kerül a gépkocsi.
VIGYÁZAT! - Csomagtér
Nem utazhatnak személyek a gépkocsi csomagterében. A csomagtérben nincsenek biztonsági övek. A gépkocsiban utazó bekötetlen utasok egy balesetben sokkal nagyobb valószínűséggel szerezhetnek súlyos vagy akár halálos sérülést.
VIGYÁZAT!
- Megcsavarodott biztonsági öv
A megcsavarodott vagy beszorult biztonsági öv nem tudja kifejteni tervezett védőhatását. Ha saját maga nem tudja az övet kisimítani vagy kiakasztani, haladéktalanul keresse fel a legközelebbi KIA márkaszervizt. Soha ne közlekedjen megcsavarodott vagy beszorult biztonsági övvel.
Ismerkedés a gépkocsival
183
1
2
3
4
5
6
7
8
9
VIGYÁZAT!
- A biztonsági övek karbantartása
• A sérült biztonsági öv nem nyújtja a szükséges védelmet baleset esetén.
• Időről-időre ellenőrizze az öveket kopás és sérülés szempontjából. Húzza ki teljesen mindegyik övet és ellenőrizze, hogy nem rojtosodott-e ki, nincs-e elvágva, megégve, vagy nincs­e egyéb sérülés rajta. Húzza ki néhányszor teljesen az övet és engedje visszacsévélődni, ezzel ellenőrizve, hogy akadozás nélkül, könnyedén visszacsévélődik-e.
• Ellenőrizze az övzárakat, hogy késedelem nélkül, rendesen bekattannak-e, és könnyedén nyithatóak-e.
(folytatás következik!)
VIGYÁZAT!
- A biztonsági öv használata
A biztonsági övet előírásszerűen kell használni, hogy kifejthesse védőhatását. Mindegyik ülésen különböző biztonsági öv található, amelyek övcsatjai és zárnyelvei övenként párosítva illenek csak egymáshoz.
A hatékonyabb védelem érdekében, a biztonsági öv használatakor kövesse ezeket az irányelveket:
• Az öv vállhevederét csakis a gépkocsi külseje felé eső vállán átvezetve használja. Soha ne vezesse azt át a hóna alatt.
• Soha ne vezesse át az öv vállhevederét a nyaka mögött és a gépkocsi közepe felé eső vállán keresztül.
• Soha ne vezesse át az öv vállhevederét a nyakán vagy az arcán.
(folytatás következik!)
(folytatás:)
• Az öv csípőhevederét vezesse át a lehető legalacsonyabban a csípője előtt.
Győződjön meg róla, hogy a csípőheveder megfelelően feszes. Soha ne a dereka előtt vezesse át a kétpontos övet vagy a hárompontos öv csípőhevederét, mivel ezeknek az erős csípőcsontokon kell elhelyezkedniük.
• Egy övet egyidejűleg csak egy személy használhat.
• Menet közben az első ülés háttámlája mindig kényelmes, közel függőleges helyzetben álljon.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ismerkedés a gépkocsival
319
Biztonsági öv bekapcsolására figyelmeztető lámpa
A vezető és az utasok figyelmeztetésére a biztonsági öv bekapcsolására figyelmeztető lámpa a gyújtáskulcs minden egyes ON állásba fordításakor kb. 6 másodpercig villog.
1GQA2083
FIGYELEM!
A középső ülés háttámlájának előrehajtásakor helyezze el a középső biztonsági övet a kézifékkar takarófedele alá. Így el tudja kerülni, hogy a középső ülés háttámlájától megsérüljön a biztonsági öv.
1PUA2025
FIGYELEM!
Soha ne csukja rá az ajtót a biztonsági öv egyetlen elemére sem. Ettől megsérülhet az öv vagy az övcsat, ami baleset esetén növeli a sérülés esélyét.
(folytatás:)
• Soha ne csukja rá az ajtót a biztonsági öv egyetlen elemére sem.
• A nem hibátlan állapotú, vagy nem megfelelően működő övet azonnal ki kell cseréltetni.
Ismerkedés a gépkocsival
203
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Hárompontos első biztonsági övek
Az öv bekötéséhez:
1. Fogja meg az övcsatot és a zárnyelvet.
2. Húzza ki lassan az övet a visszacsévélő szerkezetből.
3. Nyomja be a zárnyelvet (➀) az övcsat (➁) nyitott végébe, amíg egy határozott kattanást nem hall. Ez jelzi a nyelv biztonságos rögzítődését.
4. Az öv csípőhevederét (➀) vezesse át A LEHETŐ LEGALACSONYABBAN a csípője előtt, ezzel jelentősen csökkentve az öv alá becsúszás esélyét baleset esetén. FESZÍTSE MEG a csípőhevedert úgy, hogy kissé felfelé húzza a vállhevedert (➁). Az öv visszacsévélő szerkezete automatikusan visszahúzza a hossztöbbletet, és feszesen tartja az övet. Biztonsága érdekében ügyeljen arra, hogy az öv ne legyen feleslegesen lazára hagyva.
1GHA2263 1GHA22641GHA2262
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ismerkedés a gépkocsival
321
Hárompontos első biztonsági övek kioldása:
Nyomja meg a kioldógombot az övcsaton, és lassan engedje vissza az övet.
1GHA2263A
VIGYÁZAT!
• Az első ülések háttámlái menet közben legyenek mindig kényelmes, közel függőleges helyzetben. A biztonsági övek ilyen helyzetben nyújtják a legnagyobb védelmet.
• Soha ne bújtassa át az öv vállhevederét a gépkocsi széle felé lévő karja alatt, vagy a háta mögött.
• Soha ne vezesse át az öv vállhevederét a nyakán vagy az arcán.
• Az öv csípőhevederét vezesse át a lehető legalacsonyabban a csípője előtt. Győződjön meg róla, hogy a csípőheveder megfelelően feszes. Soha ne a dereka előtt vezesse át az öv csípőhevederét.
(folytatás következik!)
(folytatás:)
• Soha ne közlekedjen megcsavarodott vagy beszorult biztonsági övvel. Ha saját maga nem tudja az övet kisimítani vagy kiakasztani, haladéktalanul keresse fel a legközelebbi KIA márkaszervizt.
• Ne engedje, hogy egy személynél több ugyanazzal az övvel legyen bekötve.
E figyelmeztetések figyelmen kívül hagyása jelentősen növeli baleset esetén a sérülések esélyét és súlyosságát.
Loading...
+ 169 hidden pages