Hyundai I30 Omaniku Kasiraamat Estonian 2017 Owner's Manual [et]

OMANIKU KÄSIRAAMAT
Kasutamine Hooldus Tehnilised andmed
Kogu käesolevas „Omaniku käsiraamatus“ toodud informatsioon oli kehtiv selle väljaandmise hetkel. Pideva tootearenduse võimaldamiseks jätab HYUNDAI endale siiski õiguse oma tooteid igal hetkel ja ilma eel­neva teatamiseta muuta.
Seetõttu võite siit leida ka sellist infot, mis teie isikliku sõiduki kohta ei kehti.
Juhime teie tähelepanu sellele, et osadel mudelitel asub rool paremal. Mõningad käesolevas käsiraamatus antud selgitused ja illustratsioonid on parempoolse rooliga mudelite puhul vastupidised.
ETTEVAATUST: TEIE HYUNDAI EHITUSE MUUTMINE
Teie HYUNDAI ehitust ei tohi mingil moel muuta. Mis tahes auto ehituses tehtud muuda­tused võivad mõjuda halvasti teie HYUNDAI töökorrale, sõiduohutusele ja vastupidavusele ning võivad olla vastuolus autole antud garantiide tingimustega. Teatud ümberehitused võivad olla vastuolus ka Maanteeameti ja muude seadusandlike organite poolt kehtestatud õigusaktidega.
RAADIOSAATJA VÕI MOBIILTELEFONI PAIGALDAMINE AUTOSSE
Teie auto varustusse kuulub elektrooniline kütuse sissepritsesüsteem ja mitmed teised elekt­roonilised komponendid. Valesti paigaldatud või seadistatud raadiosaatja/mobiiltelefon võib selliste elektroonikasüsteemide töökorrale halvasti mõjuda. Seepärast soovitame järgida väga hoolikalt kõiki raadiosideseadme tootja juhiseid või küsida oma HYUNDAI edasimüüjalt nõu vajalike ettevaatusabinõude ja erijuhiste kohta, kui olete otsustanud sellise seadme oma autosse paigaldada.
F2
HOIATUSED JA OHUTUSNÕUDED
Sellest käsiraamatust leiate mitmeid lõike pealkirjadega OHTLIK, HOIATUS, ETTEVAATUST ja NB!.
Need pealkirjad tähendavad järgnevat:
OHTLIK
OHTLIK juhib tähelepanu ohtlikule olukorrale, milles antud info eiramine lõppeb raskete või surmavate keha­vigastustega.
HOIATUS
HOIATUS juhib tähelepanu ohtlikule olukorrale, milles antud info eiramine võib põhjustada raskeid või surma­vaid kehavigastusi.
ETTEVAATUST
ETTEVAATUST juhib tähelepanu ohtli­kule olukorrale, milles antud info eiramine võib põhjustada kergemaid või keskmise raskusega kehavigas­tusi.
NB!
NB! juhib tähelepanu olukorrale, milles antud info eiramine võib kahjustada teie autot.
F3
EESSÕNA
Õnnitleme teid uue auto puhul ja täname HYUNDAI sõiduki valimise eest! Meil on hea meel öelda teile tere tulemast kõigi nende hulka, kes sõitu HYUNDAIga hinnata oskavad. Eesrindlikud tehnilised lahendused ja erakordselt kvali­teetne teostus, mis iseloomustavad iga meie valmistatud autot, lasevad meil HYUNDAI üle tõelist uhkust tunda.
Käesolev „Omaniku käsiraamat“ tutvustab teile teie uue HYUNDAI funktsioone ja varustust ning nende kasutamist. Oma uue HYUNDAIga tutvumiseks lugege see käsiraamat enne esimest sõidukorda tähelepanelikult läbi, et saaksite sõitu oma uue autoga täielikult nautida.
See käsiraamat sisaldab tähtsat ohutusalast teavet ning juhiseid auto juhtseadmete ja turvavarustuse kasutamiseks, mida järgides on autosõit lihtne ja ohutu.
Lisaks leiate sellest käsiraamatust teavet hooldustööde kohta, mille abil saate hoida oma auto laitmatus korras veel pikki aastaid. Kõik vajalikud auto hooldus- ja remonttööd on soovitatav teostada volitatud HYUNDAI teeninduses. Ametlikud HYUNDAI teenindused on ette valmistatud tipptasemel teeninduse, kvaliteetse hoolduse ja igasuguse muu vajaliku abi osutamiseks.
„Omaniku käsiraamatut“ tuleb pidada teie auto lahutamatuks osaks. Hoidke seda alati autos, et saaksite sellest vajadusel igal hetkel abi otsida. Auto müümise korral tuleb see käsiraamat autosse jätta, et ka järgmine omanik saaks tähtsa ohutusalase info ning auto kasutamist ja hooldamist puudutava teabega tutvuda.
HYUNDAI MOTOR COMPANY
ETTEVAATUST
HYUNDAI tehnilistele nõuetele mittevastavate madala kvaliteediga kütuste ja määrdeainete kasutamine võib lõppeda mootori ja jõuülekandesüsteemi tõsiste kahjustustega. Kasutage alati vaid kõrge kvaliteedi­ga kütuseid ja määrdeaineid, mille tehnilised näitajad vastavad käsiraamatu osas „Tehnilised andmed ja tarbijainfo“ (lk 8-7) toodud andmetele.
Copyright 2016 HYUNDAI Motor Company. Kõik õigused kaitstud. Ühtki selle väljaande osa ei tohi ilma HYUNDAI Motor Company eelneva kirjaliku loata mis tahes kujul ja mis tahes meetodiga reprodutseerida, taasesituseks salves­tada ega edastada.
F4
Sissejuhatus
KUIDAS SEDA KÄSIRAAMATUT KASUTADA
Soovime, et saaksite sõitu oma auto­ga alati täielikult nautida. See „Oma­niku käsiraamat“ võib teile seejuures mitmeti abiks olla. Soovitame käsi­raamatu kindlasti tervikuna läbi luge­da. Eriti tähelepanelikult tuleb läbi lugeda kõik käsiraamatu need lõi­gud, mis on tähistatud pealkirjadega HOIATUS ja ETTEVAATUST, et oskaksite vältida tõsiseid või koguni surmavaid kehavigastusi.
Teksti täiendavad selles käsiraama­tus rohked illustratsioonid, et auto kohta võimalikult täpseid selgitusi anda. Käsiraamatust leiate infot auto varustuse, tähtsate ohutusnõuete ning auto juhtimise kohta erinevates teeoludes.
Käsiraamatu ülesehitus on ära too­dud „Sisukorras“. Mingi kindla teema kiireks leidmiseks kasutage aine­registrit – siin on tähestikulises järje­korras loetelu kogu käsiraamatus olevast informatsioonist.
Peatükid: see käsiraamat koosneb kaheksast peatükist ja aineregistrist. Iga peatükk algab lühikese sisukor­raga, nii et teil on ühe pilguga selge, kas antud osas on olemas teile vaja­lik teave.
HOIATUSED JA OHUTUSNÕUDED
Teie ja kõigi kaasliiklejate ohutus on väga tähtis. See „Omaniku käsiraa­mat“ sisaldab mitmeid kasulikke ohu­tusnõudeid ja ettevaatusabinõusid. Nendega juhitakse teie tähelepanu võimalikele ohtudele, mille tõttu teie ise või teised inimesed võivad viga saada või teie auto kahjustuda.
Autosse kinnitatud hoiatuskleebised ja selles käsiraamatus toodud hoia­tused kirjeldavad selliseid ohte ning annavad nõu, kuidas neid vältida ja riske vähendada.
Kõik hoiatused ja juhtnöörid, mida käesolev käsiraamat sisaldab, on mõeldud teie igakülgse ohutuse tagamiseks. Ohutusnõuete ja kirjel­datud ettevaatusabinõude eiramine võib lõppeda raskete või surmavate kehavigastustega.
Eriti olulisele infole tähelepanu juhti­miseks on selles käsiraamatus kasu­tatud läbivalt HOIATUSSÜMBOLIT ja pealkirju OHTLIK, HOIATUS, ETTE­VAATUST ja NB!.
See on hoiatussümbol. Seda kasutatakse teie hoiatami­seks ohtude eest, mille taga­järjeks võivad olla tõsised ja isegi surmavad kehavigas­tused. Vigastuste vältimiseks järgige kõiki sellele sümbolile järgnevaid ohutusnõudeid ja juhiseid väga hoolikalt. Hoia­tussümbol eelneb alati ka pealkirjadele OHTLIK, HOIA­TUS ja ETTEVAATUST.
OHTLIK
OHTLIK juhib tähelepanu oht­likule olukorrale, milles antud info eiramine lõppeb raskete või surmavate kehavigastustega.
HOIATUS
HOIATUS juhib tähelepanu oht­likule olukorrale, milles antud info eiramine võib põhjustada raskeid või surmavaid keha­vigastusi.
F5
Sissejuhatus
ETTEVAATUST
ETTEVAATUST juhib tähelepanu ohtlikule olukorrale, milles antud info eiramine võib põhjustada kergemaid või keskmise rasku­sega kehavigastusi.
NB!
NB! juhib tähelepanu olukorrale, milles antud info eiramine võib kahjustada teie autot.
NÕUDED KÜTUSELE
Bensiinimootor
Pliivaba bensiin
Euroopa mudelid
Auto optimaalse suutlikkuse tagami­seks soovitame kasutada pliivaba bensiini, mille oktaanarv (RON) on vähemalt 95 ja detonatsioonikindluse indeks (AKI) 91 või kõrgem. Võite kasutada ka pliivaba bensiini, mille oktaanarv jääb vahemikku 91–94 ja detonatsioonikindluse indeks vahe­mikku 87–90, kuid see võib põhjusta­da auto suutlikkuse kerget langust. (Ärge kasutage metanooli sisaldavaid kütuseid.)
Välja arvatud Euroopa mudelid
Teie uus auto on ette nähtud töötama pliivaba bensiiniga, mille oktaanarv (RON) on vähemalt 91 ja detonat­sioonikindluse indeks (AKI) 87 või kõrgem. (Ärge kasutage metanooli sisaldavaid kütuseid.)
Teie auto vajab maksimaalse suut­likkuse saavutamiseks PLIIVABA KÜTUST, mis vähendab ühtlasi kahjulike heitgaaside teket ning süüteküünalde määrdumist.
ETTEVAATUST
ÄRGE KASUTAGE KUNAGI PLIID SISALDAVAT KÜTUST! Pliid sisaldava kütuse kasutamine mõjub kahjulikult katalüüsmuun­durile, kahjustab mootori juht­süsteemi hapnikuandurit ja teki­tab häireid heitgaaside kontroll­süsteemi töös.
Ärge lisage kütusepaaki kunagi mingeid toitesüsteemi puhastus­aineid, kui need pole ette nähtud spetsiaalselt teie autole (soovita­me küsida täpsemat teavet voli­tatud HYUNDAI teenindusest).
HOIATUS
Kui tankimispüstol on kütuse
juurdevoolu automaatselt kat­kestanud, ärge lisage paaki rohkem kütust.
Kontrollige alati üle, kas kü-
tusepaagi kork on korralikult kinni, et vältida kütuse välju­mist paagist avarii korral.
F6
Sissejuhatus
Pliid sisaldav bensiin (sõltuvalt mudelist)
Teatud riikidele mõeldud mudelid on ette nähtud töötama pliibensiiniga. Kui kavatsete kasutada pliibensiini, küsige ametlikust HYUNDAI esin­dusest üle, kas pliibensiini võib teie autos kasutada või mitte.
Nõutav oktaanarv on pliibensiini pu­hul sama kui pliivabal bensiinil.
Etanooli ja metanooli sisaldav bensiin
Bensiini ja etanooli (teraviljapiirituse) segu ning metanooli (puupiiritust) sisaldavat bensiini turustatakse mit­metes riikides pliivaba või pliid sisal­dava bensiini asemel või nendega paralleelselt.
Ärge kasutage bensiini ja etanooli segu, milles on üle 10% etanooli, ega metanooli sisaldavaid kütuseid. Mõle­mad eelkirjeldatud kütusesegud või­vad põhjustada probleeme sõitmisel ning kahjustada toitesüsteemi, moo­tori juhtsüsteemi ja heitgaaside kont­rollsüsteemi.
Kui sõitmisel tekivad probleemid, lõpetage otsekohe bensiini ja alko­holi igat liiki segude kasutamine.
Tootjapoolne garantii ei pruugi katta kahjustusi või sõitmist takistavaid tehnilisi rikkeid, kui nende põhjuseks on:
1. üle 10% etanooli sisaldav bensiin,
2. bensiin või bensiini-etanooli segu, mis sisaldab metanooli,
3. pliibensiin või pliid ja etanooli sisaldav bensiin.
ETTEVAATUST
Ärge kasutage kunagi metanooli sisaldavat bensiini-etanooli se­gu ega mis tahes bensiini ja alkoholi segu, kui see mõjub hal­vasti auto sõiduomadustele.
Muud kütused
Kui kasutate oma autos kütust, kuhu on lisatud:
- räniühendeid,
- mangaaniühendeid (Mn, MMT),
- ferrotseeni vm rauda sisaldavaid või
- muid metallipõhiseid kütuselisan­deid,
võib see põhjustada vahelejätmisi mootori töös, kiirendusvõime halve­nemist, mootori väljasuremist, eba­tavalist roostetamist ning kahjustada katalüsaatorit ja mootorit, mille tule­musel kogu jõuülekandesüsteemi ja mootori tööiga võib lüheneda.
NB!
Teie uue auto piiratud garantii ei pruugi katta toitesüsteemi kahjus­tusi ega suutlikkuse probleeme, kui nende põhjuseks on mõni eel­nevalt kirjeldatud kütustest.
F7
Sissejuhatus
MTBE-sisaldusega kütus
HYUNDAI soovitab mitte kasutada oma autos kütuseid, mis sisaldavad üle 15 mahuprotsendi MTBE-d (me­tüültertsiaarbutüüleetrit) (hapniku­sisaldusega 2,7 massiprotsenti).
Kütus, mis sisaldab üle 15 mahuprot­sendi MTBE-d (hapnikusisaldusega 2,7 massiprotsenti), võib mõjuda hal­vasti mootori jõudlusele, tekitada auruluku ja põhjustada raskusi käivi­tamisel.
ETTEVAATUST
Teie uue auto piiratud garantii ei pruugi katta toitesüsteemi kahjustusi ega suutlikkuse prob­leeme, kui nende põhjuseks on kütus, mis sisaldab meta­nooli või üle 15 mahuprotsendi MTBE-d (metüültertsiaarbutüül­eetrit) (hapnikusisaldusega 2,7 massiprotsenti).
F8
Ärge kasutage metanooli
Teie autos ei tohi kasutada kütuseid, mis sisaldavad metanooli (puupiiri­tust). Selline kütus võib vähendada mootori jõudlust ning kahjustada toite­süsteemi komponente, mootori juht­süsteemi ja heitgaaside kontrollsüstee­mi.
Kütuselisandid
HYUNDAI soovitab teil kasutada pliiva­ba bensiini, mille oktaanarv (RON) on vähemalt 95 ja detonatsioonikindluse indeks (AKI) 91 või kõrgem (Euroopa mudelid) või pliivaba bensiini, mille oktaanarv (RON) on vähemalt 91 ja detonatsioonikindluse indeks (AKI) 87 või kõrgem (välja arvatud Euroopa mudelid). Autoomanikel, kes ei kasuta regu­laarselt ei kvaliteetset bensiini ega kütuselisandeid ning kelle autol tekivad käivitusprobleemid või mootor ei tööta enam ühtlaselt, soovitame lisada iga 15 000 km (Euroopa mudelid)/ 10 000 km (välja arvatud Euroopa mudelid) läbimise järel kütusepaaki ühe pudeli kütuselisandit. Kütuselisandeid saate osta volitatud HYUNDAI esindustest, kust teile antakse ka täpsed juhtnöörid nende kasutamiseks. Ärge segage kokku erinevaid kütuselisandeid.
Auto kasutamine välismaal
Kui asute oma autoga reisile välis­maale, kontrollige:
• millised nõuded kehtivad teises riigis auto registreerimisele ja kind­lustusele,
• kas sihtriigis on saada vajalikku tüüpi kütust.
Sissejuhatus
Diiselmootor
Diislikütus
Diiselmootoriga autos tohib kasutada ainult sellist tanklates müüdavat diis­likütust, mis vastab EN 590 või selle­ga samaväärsete standardite nõue­tele. (Lühend EN tähendab „Euroopa normatiivi“.) Ärge kasutage veesõidu­kitele mõeldud diislikütust, kütteõlisid ega heaks kiitmata kütuselisandeid, sest need põhjustavad liigset kulumist ning võivad mootorit ja toitesüsteemi kahjustada. Nõuetele mittevastavate kütuste ja/või kütuselisandite kasuta­mine võib piirata ka teile garantiiga antud õigusi.
Teie autos peab kasutama diislikü­tust, mille tsetaanarv on suurem kui
51. Kui saadaval on kaht tüüpi diisli­kütust, kasutage suve- ja talvekütust õigesti vastavalt järgnevatele tem­peratuuridele:
• Üle -5 °C ... suvine diislikütus.
• Alla -5 °C ... talvine diislikütus.
Jälgige kütusetaset paagis väga tähe­lepanelikult: kui mootor seiskub kütu­se lõppemise tõttu, tuleb õhk toitesüs­teemist täielikult kõrvaldada, enne kui mootori saab uuesti käivitada.
ETTEVAATUST
Jälgige, et kütusepaaki ei sa­tuks bensiini ega vett. Vastasel juhul peab selle süsteemist väl­ja laskma ja torustiku täielikult tühjendama, et vältida sisseprit­sepumba ummistumist ja moo­tori kahjustumist.
ETTEVAATUST
Diiselmootoriga autodes, mille varustusse kuulub ka kübeme­filter (DPF), on soovitatav kasu­tada asjakohastele normatiivi­dele vastavat sõiduautodele mõeldud diislikütust.
Kui kasutate sellises autos kõr­ge väävlisisaldusega diislikütust (üle 50 miljondiku osa väävlit) ja ebasobivaid lisaaineid, võib kü­bemefiltri süsteem kahjustuda ja hakata eralduma valget suitsu.
Biodiisel
Tanklakettide poolt turustatavat diislikü­tust, mis sisaldab kuni 7% biodiislit (tuntud nime all „B7 diisel“) võib kasu­tada teie autos, kui biodiisel vastab standardi EN 14214 või samaväärsete normatiivide nõuetele. (Lühend EN tähendab „Euroopa normatiivi“.) Rapsi­metüülestrist (RME), rasvhapete me­tüülestrist (FAME), taimeõlide metüül­estrist (VME) jms valmistatud üle 7­protsendiliste biokütuste kasutamine või üle 7-protsendilise diislikütuse se­gamine biodiisliga põhjustab liigset kulumist ning võib mootorit ja toitesüs­teemi kahjustada. Nõuetele mittevasta­vate kütuste kasutamise tõttu kulunud või kahjustatud osade remont või asen­damine ei kuulu hüvitamisele tootja­poolse garantii raames.
ETTEVAATUST
Ärge kasutage kunagi ühtki kü­tust, ei diislikütust ega B7-bio­diislit vms, mis ei vasta uusima­tele autokütustele kehtestatud nõuetele.
Ärge kasutage kunagi mingeid
kütuselisandeid ega toitesüs­teemi hooldusaineid, mida auto tootja pole soovitanud ega heaks kiitnud.
F9
Sissejuhatus
AUTO EHITUSE MUUTMINE KASUTUSELT
Seda autot ei tohi ise ümber ehitada. Teie auto ehituse muutmine võib vähendada selle suutlikkust, vastu­pidavust ja sõiduohutust ning auto ei pruugi seejärel enam vastata riik­likele ohutust ja heitgaase puuduta­vatele normatiividele.
Lisaks ei kata ka garantii mis tahes ümberehitusest tulenevaid kahjustu­si või tehnilisi probleeme.
• Kui kasutate autos tootja poolt heaks kiitmata elektroonikasead­meid, võib see põhjustada aku kii­remat tühjenemist ja häireid auto töös ning kahjustada elektrisüstee­mi, mille tulemusel võib süttida tulekahju. Igakülgse ohutuse taga­miseks ärge kasutage oma autos selleks heaks kiitmata elektroo­nikaseadmeid.
AUTO SISSESÕITMISE PROTSESS
Kui järgite esimese 1000 km läbimi­sel paari lihtsat ettevaatusabinõud, võite parandada oma auto suutlik­kust, ökonoomsust ning pikendada sõiduki tööiga.
• Ärge laske mootoril asjatult täis­võimsusel töötada.
• Hoidke mootori pöörded sõidu ajal vahemikus 2000 p/min kuni 4000 p/min.
• Ärge sõitke pikka aega järjest ühe­suguse – väikese või suure – kiiru­sega. Mootori töökiiruse muutmine on kasulik selle korralikuks sisse­töötamiseks.
• Vältige järsku pidurdamist, välja arvatud hädaolukordades, et või­maldada piduritel korralikult paika minna.
• Ärge vedage esimese 2000 km jooksul oma autoga järelhaagist.
KÕRVALDATUD SÕIDUKITE TAGASTAMINE (EUROOPAS
HYUNDAI edendab romusõidukite keskkonnasõbralikku käitlemist ning on valmis vastu võtma teie kasu­tuselt kõrvaldatud HYUNDAI auto vastavalt Euroopa Liidus kehtivale direktiivile kasutuselt kõrvaldatud sõidukite kohta.
Täpsemat teavet saate oma koha­likult HYUNDAI kodulehelt.
)
F10
Teie auto ühe pilguga
1
Teie auto turvasüsteemid
Teie auto varustus
Multimeediasüsteem
SISUKORD
Auto juhtimine
Hädaolukorras
Hooldus
Tehnilised andmed ja tarbijainfo
Aineregister
2
3
4
5
6
7
8
I
F11
Teie auto ühe pilguga
Välisvaade (I)..........................................................1-2
Välisvaade (II).........................................................1-3
Sisevaade ................................................................1-4
Armatuurlaua ülevaade (I)....................................1-5
Armatuurlaua ülevaade (II)...................................1-6
Mootoriruum...........................................................1-7
1
1
Teie auto ühe pilguga
Teie auto ühe pilguga
VÄLISVAADE (I)
Eestvaade
1. Ukselukud ..............................................3-11
2. Katuseluuk..............................................3-32
3. Kapott ....................................................3-37
4. Küljepeegel ............................................3-23
5. Esituli ............................................3-83, 7-86
6. Päevatuli........................................3-91, 7-86
7. Esiudutuli ......................................3-88, 7-91
8. Esiklaasi puhastid ........................3-97, 7-46
9. Parkimisabisüsteem..............................3-106
10. Rehvid ja veljed ....................................7-52
1-2
Auto võib tegelikkuses pildil kujutatust erineda.
OPDE016001
VÄLISVAADE (II)
Tagantvaade
1
Teie auto ühe pilguga
1. Kütusepaagi täiteava luuk ......................3-40
2. Tagaluuk ................................................3-38
3. Tagaklaasi puhasti ........................3-97, 7-47
4. Klaasisoojendus ..................................3-109
5. Antenn ......................................................4-3
6. Kombineeritud tagatuli............................7-98
7. Kõrge lisapidurituli ................................7-103
8. Tagumine udutuli ........................3-89, 7-102
9. Tagumine parkimisabisüsteem ............3-102
10. Tagurduskaamera ..............................3-101
11. Pukseerimisaasa kinnituskoht..............6-40
Auto võib tegelikkuses pildil kujutatust erineda.
OPDE016002
1-3
Teie auto ühe pilguga
SISEVAADE
1. Sisemine ukselink..............................3-12
2. Juhiistme asendimälu süsteem ........3-17
3. Küljepeeglite kokkuklappimise lüliti ..3-25
4. Küljepeeglite reguleerimislüliti ..........3-24
Elektriliste aknatõstukite lukustuslüliti..
5.
6. Elektriliste aknatõstukite lülitid ..........3-27
7. Esitulede kõrguse regulaator ............3-91
8. Armatuurlaua valgustuse regulaator ..3-44
9. Pimenurga jälgimissüsteemi lüliti ......5-70
10. Sõidurajal püsimise
abisüsteemi lüliti/ ..........................5-106
Sõidurajalt väljumise
hoiatussüsteemi lüliti ....................5-114
11. ESC-süsteemi väljalülituslüliti..........5-55
12. Kaitsmeplokk ..................................7-63
13. Rool ................................................3-19
14. Roolisamba vabastuskang ..............3-20
15. Kapoti avamishoob..........................3-37
16. Iste ....................................................2-4
3-30
1-4
Auto võib tegelikkuses pildil kujutatust erineda.
OPDE016003
ARMATUURLAUA ÜLEVAADE (I)
Auto võib tegelikkuses pildil kujutatust erineda.
1. Näidikuplokk....................................3-43
2. Tulede ja suunatulede lülituskang ..3-83
3. Klaasipuhastite ja -pesuri kang ......3-97
4. Helisüsteemi lülitid roolil/ ..................4-4
Bluetooth
lülitid roolil ........................................4-5
5. Kiiruspiiriku lülitid/........................ 5-122
Kiirushoidiku lülitid/ ......................5-124
Isekohanduva kiirushoidiku lülitid ..5-130
6. Signaal............................................3-21
7. Juhi esiturvapadi ............................2-47
8. Süütelukk/ ........................................5-7
Mootori start/stopp-lüliti ..................5-11
9. Helisüsteem/ ....................................4-9
Navigatsioonisüsteem ......................4-5
10. Ohutulede lüliti................................6-2
11. Uste kesklukustuse lüliti................3-13
12. Käsitsi juhitav kliimaseade/........3- 111
13. Kaassõitja esiturvapadi ................2-47
14. Kindalaegas................................3-138
15. Topsihoidikud ..............................3-140
16. Keskkonsooli hoiulaegas ............3-138
®
-ühendusega telefoni
Automaatne kliimaseade ............3-121
OPDE016005
1
Teie auto ühe pilguga
1-5
Teie auto ühe pilguga
ARMATUURLAUA ÜLEVAADE (II)
TTüüüüpp A
A
TTüüüüpp B
1. Voolupesa ....................................3-142
®
2. AUX-, USB- ja iPod
ühenduspesad ..................................4-2
3. Mobiiltelefoni juhtmevaba
laadimisalus ..................................3-144
4. Elektroonilise seisupiduri (EPB)
lüliti..................................................5-44
5. AUTO HOLD-lüliti............................5-49
B
6. Istmesoojenduse/istme
ventileerimise lülitid ........................2-19
7. Roolisoojenduse lüliti......................3-21
8. Sõidurežiimi valikulüliti ....................5-68
9. Parkimisabisüsteemi
sisselülituslüliti/ ..............................3-106
Tagumise parkimisabisüsteemi
väljalülituslüliti ..............................3-104
10. ISG-süsteemi väljalülituslüliti..........5-62
11. Käsikäigukasti käigukang..............5-20
12. Automaatkäigukasti käigukang/......5-24
Topeltsiduriga käigukasti
käigukang......................................5-31
-i
1-6
Auto võib tegelikkuses pildil kujutatust erineda.
OPDE016004
MOOTORIRUUM
Bensiinimootor (Kappa 1,0 l T-GDI)
Bensiinimootor (Kappa 1,4 l T-GDI)
1
Teie auto ühe pilguga
1. Mootori jahutusvedeliku paak/
Jahutusvedeliku paagi kork .................7-37
2. Piduri-/sidurivedeliku paak...................7-40
3. Õhufilter ...............................................7-42
4. Mootoriõli mõõtevarras ........................7-35
5. Mootoriõli täiteava kork........................7-35
6. Klaasipesuvedeliku paak .....................7-41
7. Kaitsmeplokk........................................7-64
8. Aku.......................................................7-48
Auto mootoriruum võib tegelikkuses pildil kujutatud mootoriruumist erineda.
OPDE076088/OPD076001
1-7
Teie auto ühe pilguga
Bensiinimootor (Kappa 1,4 l MPI)
Bensiinimootor (Gamma 1,6 l MPI)
1. Mootori jahutusvedeliku paak..............7-37
2. Radiaatori kork.....................................7-38
3. Piduri-/sidurivedeliku paak...................7-40
4. Õhufilter ...............................................7-42
5. Mootoriõli mõõtevarras ........................7-35
6. Mootoriõli täiteava kork........................7-35
7. Klaasipesuvedeliku paak .....................7-41
8. Kaitsmeplokk........................................7-64
9. Aku.......................................................7-48
Auto mootoriruum võib tegelikkuses pildil kujutatud mootoriruumist erineda.
1-8
OPDE076089/OPDE076093
Diiselmootor (U2 1,6 l TCI)
1
Teie auto ühe pilguga
1. Mootori jahutusvedeliku paak..............7-37
2. Radiaatori kork.....................................7-38
3. Piduri-/sidurivedeliku paak...................7-40
4. Õhufilter ...............................................7-42
5. Mootoriõli mõõtevarras ........................7-35
6. Mootoriõli täiteava kork........................7-35
7. Klaasipesuvedeliku paak .....................7-41
8. Kaitsmeplokk........................................7-64
9. Aku.......................................................7-48
Auto mootoriruum võib tegelikkuses pildil kujutatud mootoriruumist erineda.
OPD076003
1-9
Teie auto ühe pilguga
1-10
Teie auto turvasüsteemid
Selles peatükis antakse teile tähtsat teavet selle kohta, kuidas kaitsta iseennast ja kõiki oma kaassõitjaid. Siin selgitatakse, kuidas kasutada õigesti istmeid ja turvavöid ning kuidas töötavad teie auto turvapadjad. Lisaks leiate siit juhised selle kohta, kuidas imikuid ja väikelapsi autos õigesti oma kohale kinnitada.
Tähtsad ohutusnõuded..........................................2-2
Kinnitage alati oma turvavöö .........................................2-2
Kinnitage kõik lapsed autos oma kohale.....................2-2
Turvapatjadega seotud ohud..........................................2-2
Ärge kaotage tähelepanu................................................2-2
Jälgige oma sõidukiirust ..................................................2-3
Hoidke oma auto ohutus seisukorras ..........................2-3
Istmed ......................................................................2-4
Ohutusnõuded....................................................................2-5
Esiistmed..............................................................................2-6
Tagaiste..............................................................................2-12
Peatoed..............................................................................2-15
Istmete soojendus ja jahutus (ventileerimine) ........2-19
Turvavööd..............................................................2-22
Ohutusnõuded turvavööde kasutamisel ....................2-22
Turvavöö hoiatustuli.......................................................2-23
Turvavööde süsteem.......................................................2-25
Täiendavad ohutusnõuded turvavööde
kasutamisel .......................................................................2-31
Turvavööde hooldus .......................................................2-33
Laste turvavarustus.............................................2-34
Meie soovitus: lapsed alati tagaistmele!....................2-34
Sobiva turvahälli, -tooli või istmekõrgenduse
valimine..............................................................................2-35
Lapse turvaistme paigaldamine autosse....................2-37
Turvapadjad  täiendav turvasüsteem...............2-45
Kus asuvad turvapadjad? ..............................................2-47
Kuidas turvapatjade süsteem töötab? .......................2-52
Mis järgneb turvapatjade täitumisele?......................2-56
Miks minu turvapadi kokkupõrkes ei täitunud? ......2-57
Turvapatjade süsteemi hooldus...................................2-62
Täiendavad ohutusnõuded............................................2-63
Turvapatjade hoiatuskleebised....................................2-63
2
Teie auto turvasüsteemid
TÄHTSAD OHUTUSNÕUDED
Järgnevast osast ja kogu käesolevast käsiraamatust leiate palju erinevaid ohutusnõudeid ja ettevaatusabinõu­sid. Selles osas toodud ohutusnõu­ded kuuluvad kõige tähtsamate hulka.
Kinnitage alati oma turvavöö
Turvavöö on parim kaitsevahend mis tahes tüüpi liiklusõnnetuse korral. Turvapadjad on välja töötatud turva­vööde täiendamiseks, mitte nende asendamiseks. Hoolimata sellest, et teie auto on varustatud turvapatjade­ga, kontrollige ALATI üle, et teie ja kõikide kaassõitjate turvavööd oleksid kinnitatud ja õiges asendis.
Kinnitage kõik lapsed autos oma kohale
Kõik alla 13-aastased lapsed peavad sõitma auto tagaistmel, kasutades nõuetekohast turvavarustust. Ärge pange alla 13-aastaseid lapsi kunagi istuma esiistmele! Imikud ja väike­lapsed tuleb autos kohale kinnitada vanusele ja kasvule vastava turva­hälli või -tooliga. Suuremad lapsed peavad kasutama istmekõrgendust koos auto turvavööga seni, kuni nende kasv võimaldab kasutada auto turvavöid õiges asendis ilma ist­mekõrgenduseta.
Turvapatjadega seotud ohud
Kuigi turvapadjad võivad päästa elusid, võivad need tekitada ka raskeid ja isegi surmavaid keha­vigastusi, kui sõitja istub neile liiga lähedal või ei ole end korralikult kohale kinnitanud. Turvapadja täitu­misest põhjustatud vigastused ohus­tavad kõige enam imikuid, väikelapsi ja lühikest kasvu täiskasvanuid. Järgige hoolikalt kõiki selles käsiraa­matus toodud juhiseid ja hoiatusi.
Ärge kaotage tähelepanu
Kui juht kaotab tähelepanu, võivad sellel olla väga tõsised ja koguni elu­ohtlikud tagajärjed, eriti juhul, kui roo­lis on kogenematu autojuht. Igakülgne ohutus peab autojuhi jaoks olema alati esikohal. Juhid peavad olema teadlikud asjaoludest, mis võivad nende tähelepanu mujale juhtida – näiteks söömine, kõrvaliste esemete kättevõtmine, unisus, kosmeetika­toodete kasutamine, teised kaassõit­jad või mobiiltelefoniga rääkimine.
Autojuht võib tähelepanu kaotada, kui pöörab pilgu teelt või tõstab käed roolilt, et tegeleda auto juhtimise asemel millegi muuga. Tähelepanu kaotamise ja õnnetuste vältimiseks:
• Seadistage oma kaasaskantavaid seadmeid (nt MP3-mängijaid, tele­fone, naviseadmeid vms) ALATI siis, kui auto on pargitud või ohutus kohas peatatud.
2-2
• Kasutage oma kaasaskantavaid seadmeid AINULT siis, kui seadus seda lubab, ning tingimustes, milles nende kasutamine on ohutu. Ärge kirjutage tekstisõnumeid ega e-kirju KUNAGI sõidu ajal. Enamikus riikides on see ka seadusega kee­latud. Mitmetes riikides ja linnades on käes hoitava telefoni kasutamine autoroolis üldse keelatud.
• Ärge laske KUNAGI ühelgi kaasas­kantaval seadmel oma tähelepanu autojuhtimiselt kõrvale juhtida. Teil on kohustus nii oma kaassõitjate kui ka teiste liiklejate ees sõita alati ohutult, hoides oma käed roolil ja pilgu teel ning keskendudes täielikult vaid auto juhtimisele.
Jälgige oma sõidukiirust
Liigne kiirus on üks peamisi keha­vigastuste ja surmaga lõppevate avariide põhjusi. Üldjuhul kehtib ree­gel – mida suurem kiirus, seda suurem vigastuste oht, kuid raskeid kehavigastusi võib esineda ka väi­kestel kiirustel. Ärge ületage kunagi ohutut sõidukiirust, lähtudes kiiruse valikul hetke sõiduoludest, mitte suurimast lubatud sõidukiirusest.
Hoidke oma auto ohutus seisukorras
Rehvi purunemine või mõni ootamatu mehaaniline rike võib olla äärmiselt ohtlik. Selliste ohtude vältimiseks kont­rollige regulaarselt ja piisavalt sageli rehvide seisundit ja rõhku ning viige õigeaegselt läbi kõik auto graafiku­järgsed hooldused.
2
Teie auto turvasüsteemid
2-3
Teie auto turvasüsteemid
ISTMED
Juhi poolel
Käsitsi reguleerimine
Kaassõitja poolel
Esiistmed
(1) Istme nihutamine ette- või tahapoole (2) Seljatoe kallutamine (3) Istmepadja kõrguse reguleerimine* (4) Nimmetoe reguleerimine (juhiiste)* (5) Istmesoojenduse lülitid*/
istme ventileerimise lülitid*
(6) Peatoed
2-4
Elektriline reguleerimine
Tagaiste
(7) Käetugi* (8) Seljatoe kokkuklappimine (9) Peatoed (10) Pikkade ja väikese läbimõõduga
esemete transportimine*
* : kui on varustuses
OPDE036001
Ohutusnõuded
Õigesti reguleeritud esiistmed, mis tagavad turvalise ja mugava istu­misasendi, mängivad koos turva­vööde ja turvapatjadega väga tähtsat rolli juhi ja kaassõitja kaitsmisel liik­lusõnnetuse korral.
HOIATUS
Ärge kasutage istmetel mingeid libedaid lisakatteid või patju. Istuja puusad võivad avarii või järsu pidurdamise korral turva­vöö vöörihma alt välja libiseda.
Selle tagajärjeks võivad olla rasked või surmavad sisemised kehavigastused, kuna turvavöö ei saa istujat enam korralikult kaitsta.
Turvapadjad
Täituva turvapadja poolt põhjustatud vigastuste riski on teil endal võimalik edukalt vähendada. Risk turvapat­jade täitumise korral viga saada kasvab märgatavalt, kui istute turva­padjale liiga lähedal. Niisiis nihutage oma iste esiturvapadjast võimalikult kaugele, säilitades siiski mugava juh­timisasendi.
HOIATUS
Täituva turvapadja poolt tekita­tavate raskete ja eluohtlike vigastuste riski vähendamiseks järgige alltoodud ettevaatus­abinõusid:
Nihutage juhiiste nii taha kui
võimalik, jälgides, et oleks siis­ki võimalik normaalselt autot juhtida.
Nihutage ka kaassõitja esiiste
võimalikult kaugele taha.
(Jätkub)
(Jätkub)
Käte kaitsmiseks võimalike
vigastuste eest hoidke roolirat­tast kinni alati väljastpoolt, paigutades oma käed roolil kella üheksale ja kolmele vas­tavasse asendisse.
Ärge pange KUNAGI midagi
ega kedagi iseenda ja turva­padja vahele.
Võimalike jalavigastuste välti-
miseks ärge lubage esiistmel istuval kaassõitjal kunagi oma jalgu armatuurlaual hoida.
2
Teie auto turvasüsteemid
2-5
Teie auto turvasüsteemid
Turvavööd
Kinnitage enne sõidu alustamist alati oma turvavöö.
Kõik kaassõitjad peavad alati istuma püstise seljatoega istmel ning kinnitama korralikult oma turvavöö. Imikud ja väike­lapsed tuleb kohale kinnitada vanusele ja kasvule vastava turvahälli või -tooliga. Täiskasvanud ja lapsed, kes on istme­kõrgenduse kasutamiseks juba liiga suured, peavad kasutama enda kinnita­miseks auto turvavöid.
HOIATUS
Järgige turvavööde kasutamisel alltoodud ettevaatusabinõusid:
Ärge kasutage KUNAGI ühte
turvavööd mitme inimese kinni­tamiseks.
Pange istme seljatugi alati püs-
tiasendisse ning turvavöö vöö­rihm madalalt ja tihedalt üle puusade.
Ärge lubage täiskasvanutel imi-
kuid või väikelapsi KUNAGI sõi­du ajal süles hoida.
(Jätkub)
(Jätkub)
Ärge pange turvavööd kunagi
üle oma kaela, üle teravate ser­vadega esemete ega paigutage turvavöö õlarihma enda kehast eemale.
Hoolitsege selle eest, et turva-
vöö ei jääks millegi taha või vahele kinni.
Esiistmed
Esiistme asendit saab reguleerida ist­mepadja välisküljel asuva regulaator­ketta ja reguleerimiskangi või regu­leerimislülitite abil. Reguleerige istme asend enne sõidu alustamist sobi­vaks, nii et teil oleks mugav rooli kee­rata, pedaale vajutada ning kõiki juht­seadmeid ja lüliteid kasutada.
HOIATUS
Järgige istme asendi reguleeri­misel alltoodud ettevaatusabi­nõusid:
Ärge reguleerige juhiistme
asendit KUNAGI sõidu ajal, sest iste võib väga ootamatult liikuda. See võib põhjustada kontrolli kaotamise auto üle ning avarii.
Ärge pange esiistmete alla
mingeid esemeid. Juhi jalaruu­mis asuvad lahtised esemed võivad segada jalgpedaalide kasutamist ning selle tulemu­sel võib juhtuda liiklusõnnetus.
(Jätkub)
2-6
(Jätkub)
Ärge pange autosse esemeid,
mis ei lase istme seljatuge selle normaalses fikseeritud asendis hoida.
Ärge pange välgumihklit auto
istmele või põrandale. Istme asendi muutmisel võib välgu­mihkel viga saada, gaas sellest välja pääseda ja põlema sütti­da.
Kui püüate kätte saada ist-
mete alla või istme ja kesk­konsooli vahele sattunud väi­keseid esemeid, olge äärmi­selt ettevaatlik. Võite oma käsi vastu istme mehhanismi tera­vaid servi vigastada.
Olge esiistme asendi reguleeri-
misel ettevaatlik, kui keegi istub samal ajal tagaistmel.
ETTEVAATUST
Vigastuste vältimiseks:
Ärge reguleerige oma istme
asendit siis, kui teie turvavöö on kinnitatud. Kui nihutate istet ettepoole, võib turvavöö avaldada väga tugevat survet teie alakehale.
Olge istmete liigutamisel alati
äärmiselt ettevaatlik, et käed ega sõrmed istme mehhanis­mide vahele ei jääks.
Istme reguleerimine käsitsi
2
Teie auto turvasüsteemid
OPDE036002
Istme nihutamine ette ja tahapoole
Istme nihutamiseks ette- või taha­poole:
1. Tõmmake istmepadja esiserva all olev istme asendi reguleerimis­kang üles ning hoidke üleval.
2. Nihutage iste soovitud asendisse.
3. Vabastage kang ja kontrollige, et iste oleks kohale fikseeritud. Proo­vige selleks istet kangi tõmbamata ette- ja tahapoole liigutada. Kui iste liigub, pole see korralikult kohale fik­seeritud.
2-7
Teie auto turvasüsteemid
OPDE036003
Seljatoe kalde reguleerimine
Seljatoe kallutamiseks:
1.Keerake seljatoe asendi regulaa­torketast tahapoole.
2.
Reguleerige seljatugi soovitud asen­disse.
Seljatoe kallutamisega seotud ohud
Sõidu ajal on ohtlik istuda istmel, mille seljatugi on taha kallutatud. Hoolimata sellest, et olete kinnitanud oma turvavöö, väheneb auto turva­süsteemide (turvavööde ja turvapat­jade) poolt pakutav kaitse märga­tavalt, kui istme seljatugi on taha kallutatud.
HOIATUS
Ärge sõitke KUNAGI taha kallu­tatud seljatoega istmel.
Sõitmine kallutatud seljatoega istmel suurendab avarii või äkk­pidurdamise korral raskete või surmavate kehavigastuste riski.
Juht ja kõik kaassõitjad peavad istuma ALATI selg vastu selja­tuge, turvavöö korralikult kinni ja seljatugi püstiasendis.
Et parimat kaitset pakkuda, peavad turvavööd olema tihedalt ümber istu­ja puusade ja rindkere. Kui istme sel­jatugi on taha kallutatud, ei saa tur­vavöö õlarihm oma ülesannet täita, kuna ei ole siis korralikult istuja rind­kere vastas, vaid asub sellest eespool. Avarii korral võite paiskuda suure hooga vastu turvavööd, mille tagajärjeks võivad olla kaelavigas­tused ja muud ohtlikud traumad.
Mida suurem on seljatoe kalle, seda suurem on võimalus, et istuja puu­sad libisevad turvavöö vöörihma alt välja või istuja pea jääb turvavöö õlarihma taha kinni.
2-8
Loading...
+ 634 hidden pages