Dymo LABELPOINT 350 Instructions Manual [da]

Om LabelPoint 350 etiketteringsmaskinen

DYMO LabelPOINT™ 350 kan bruges til udskrivning af mange forskellige selvklæbende etiketter i mange forskellige formater og udformninger i høj kvalitet. Etiketteringsmaskinen anvender DYMO D1 tapekassetter med bredder på 6 mm, 9 mm, 12 mm eller 19 mm. Der fås tapekassetter med tape af forskellige farver.
Se yderligere informationer på www.dymo.dk om tilbud på tape og andet tilbehør til din LabelPoint 350 etiketteringsmaskine.

Registrering af garanti

Udfyld venligst garantiregistreringskortet, og send det til den angivne kundeserviceadresse inden for 7 dage. Se yderligere oplysninger på
www.dymo.dk

Sådan kommer du i gang

Følg vejledningen på de følgende sider.

Strømforsyning

Du kan bruge standardbatterier, genopladelige batterier eller en AC-adapter som strømforsyning til etiketteringsmaskinen. Etiketteringsmaskinen slukker automatisk efter 2 minutters inaktivitet for at spare på strømforbruget.

Standardbatterier

Etiketteringsmaskinen bruger 6 AA-batterier.
Sådan sættes standardbatterierne i maskinen
1. Fjern batteridækslet i bunden af etiketteringsmaskinen. Se figur 2.
DK
Figur 2
2. Indsæt standardbatterierne i henhold til polaritetsangivelserne (+ og -).
3. Sæt batteridækslet på plads igen.
Tag batterierne ud, hvis etiketteringsmaskinen
ikke skal bruges i en længere periode.

Genopladelige batterier

Etiketteringsmaskinen kan også strømforsynes ved hjælp af genopladelige batterier, som kan købes hos DYMO-forhandlere (ekstraudstyr).
De genopladelige batterier oplades ved at slutte etiketteringsmaskinen til en ekstern strømforsyning ved hjælp af AC-adapteren. Når de genopladelige batterier er fuldstændigt afladede, tager det 4-5 timer at oplade dem helt igen.
Når opladeren er sluttet til strømkilden, kan det forekomme, at opladningsindikatoren fortsætter med at lyse, selvom batterierne er fuldt opladede.
Sådan sættes genopladelige batterier i maskinen
1. Fjern batteridækslet i bunden af
etiketteringsmaskinen.
2. Indsæt de genopladelige batterier. Se figur 3.
Figur 3
17
3. Batterierne genoplades ved at tilslutte AC­adapteren, som beskrevet nedenfor.
Fjern beskyttelsespap

AC-adapter

Etiketteringsmaskinen kan også strømforsynes ved hjælp af en AC-adapter (ekstraudstyr). Når AC­adapteren er tilsluttet etiketteringsmaskinen, frakobles batterierne automatisk som strømkilde.
Sådan tilsluttes AC-adapteren
1. Sæt AC-adapteren i stikket i øverste venstre hjørne af etiketteringsmaskinen.
2. Sæt AC-adapterens stik i stikkontakten.
Husk at slukke etiketteringsmaskinen inden du tager AC-adapteren ud af netstikket. Hvis etiketteringsmaskinen ikke er slukket, vil de seneste indstillinger ikke blive gemt i hukommelsen.

Tapekassetter

Etiketteringsmaskinen leveres med en enkelt tapekassette. Du kan finde oplysninger om køb af yderligere tapekassetter på www.dymo.dk
Sådan isættes tapekassetter
1. Tryk på smæklåsen til dækslet over
kassetterummet. Se figur 4.
Indstil kassettebredde
Figur 5
2. Indstil kassettesporet til den størrelse, der svarer til bredden på den kassette, du sætter i. Se figur 5.
Indhakket i kassetten passer hen over kassettesporet, når kassetten er placeret rigtigt.
3. Sørg for, at tapen og farvebåndet er strammet op i kassetten, og at tapen kører korrekt gennem tapestyret. Du kan eventuelt dreje spolen i retning med uret for at stramme farvebåndet.
4. Sæt kassetten i etiketteringsmaskinen, så tapen og farvebåndet er placeret mellem printhovedet og rullen. Se figur 6.
KLIK!
Figur 4
Første gang du tager etiketteringsmaskinen i brug, skal du fjerne det stykke beskyttelsespap, der sidder mellem printhovedet og rullen. Se figur 5.
18
Figur 6
5. Tryk kassetten nedad, indtil den klikker på plads.
6. Luk kassettedækslet, og tryk på
for at tænde
A
for etiketteringsmaskinen.

Indstillinger

Etiketteringsmaskinen er udstyret med en række forskellige sprog og måleenheder.

Valg af sprog

Du kan vælge mellem en række forskellige sprog. Fabriksindstillingen for sprogvalget er engelsk.
Sådan indstilles sprogvalget
1. Tryk på .
Language
2. Vælg det ønskede sprog ved hjælp af piletasterne, og tryk på .
OK

Valg af måleenheder

Du kan vælge at få måleenheder vist i tommer eller millimeter. Fabriksindstillingen for måleenhederne er tommer.
Sådan indstilles måleenheder
1. Tryk på .
2. Vælg Indstil enheder ved hjælp af piletasterne,
3. Vælg tommer eller millimeter, og tryk på .
Memory
Settings
og tryk på .
OK
OK

Udskrivning af etiketter

Nu er etiketteringsmaskinen klar til at udskrive etiketter.
Sådan udskrives etiketter
1. Indtast en enkel tekst.
2. Tryk på
G
.
3. Klip etiketten af ved hjælp af afklipperarmen.
Tillykke! Nu har du udskrevet din første etiket! Du kan læse mere om de forskellige muligheder for at oprette og udskrive etiketter på de følgende sider.

Funktioner og muligheder

De følgende afsnit beskriver de enkelte funktioner i detaljer, og hvor de forskellige funktionstaster er placeret på etiketteringsmaskinen. Se Figure 1 on page 16.

Tænd/Sluk

bruges til at tænde og slukke for
A
etiketteringsmaskinen. Hvis der ikke trykkes på nogen taster inden for to minutter, slukkes etiketteringsmaskinen automatisk. Den etiket, du oprettede til sidst, er blevet gemt i hukommelsen og vil blive vist i displayet, når du igen tænder for etiketteringsmaskinen. De forskellige indstillinger vil ligeledes blive gemt.

LCD-display

Etiketteringsmaskinens LCD-display viser typisk en linje med 16 karakterer, men der kan indtastes helt op til 99 karakterer inklusive mellemrum.
Du kan bladre igennem teksten på displayet. Se figur 7. Det antal karakterer, der vises i displayet, kan variere på grund af proportionale mellemrum.
Den hurtige ræv hopper over den dovne
Figur 7
Displayet viser indikatorer for de funktioner, der er aktive. Se figur 8.
RullepanelSkrifttype Typografi
Justering
Flere linjer
Fast længde
Store bogstaver
Figur 8
Antal kopier
Blandede formater
Ramme/understregning
19

Store og små bogstaver

bruges til aktivere og deaktivere store
#
bogstaver. Når funktionen er aktiveret, lyser CAPS­indikatoren nederst i displayet, og alle bogstaver, der indtastes, vil stå med stort (versaler). Fabriksindstillingen for Caps-tasten er ON. Når funktionen ikke er aktiveret, vil alle bogstaver, der indtastes, stå med småt.

Funktions-/Shift-tasten

Når 8 bruges sammen med en alfabetisk tast, bestemmer den, om bogstaverne skal være store eller små. Når taster eller funktionstaster, bestemmer den, hvilken funktion tasten skal aktivere. Hvis du fx trykker på
bliver karakteren til venstre for cursoren slettet,
0
men hvis du trykker på 8 + 0 samtidig, bliver hele teksten og formateringen slettet, så displayet er klar til indtastning af ny tekst.
bruges sammen med numeriske
8

Mellemrumstast

bruges til at indsætte mellemrum i
V
teksten.

Backspace/Tilbage

sletter den karakter, der står til venstre for
0
cursoren. Når du trykker på 8 + 0 slettes hele etiketteksten og formateringen.

Annuller/Fortryd

Cancel
bruges til at annullere og til at forlade en menu
uden at foretage et valg.

Navigationstaster

Navigationstasterne bruges til at gennemse og revidere tekster ved hjælp af pilene. Du kan navigere gennem de forskellige valgmuligheder i menuerne ved hjælp af pilene, og derefter trykke
OK
for at vælge.

Tilslutning til computer

Etiketteringsmaskinen kan bruges som en selvstændig printer eller til udskrivning af etiketter fra computer ved hjælp af DYMO LabelMANAGER software. Etiketteringsmaskinen forbindes til computeren via den USB-port, der sidder øverst på maskinen. Se figur 9.
Figur 9
Installationsvejledningen findes i LabelPOINT 350 Quick Start-vejledningen, og vejledning til
oprettelse og udskrivning af etiketter findes i Brugervejledning til DYMO etiketsoftware.

Formatering af etiketter

Etiketteringsmaskinen har en række formaterings­funktioner til brug ved udformning af etiketter.
Etiketteringsmaskinen husker de valg, du senest har foretaget, så hver gang du går ind i en af de menuer, der er beskrevet i dette afsnit, vil cursoren være placeret på den mulighed, du valgte sidste gang.

Skrifttyper

Du kan vælge mellem syv forskellige skrifttyper:
Arial Narrow
Arial Normal
Arial Wide
Times New Roman
BIG
20
Den skrifttype, du vælger, vil gælde for alle
DYMO
karakterer på siden. Hvis du vil anvende mere end én skrifttype, skal du indsætte formatskift. Se yderligere informationer under Blandede formater på side 22.
Sådan indstilles skrifttypen
1. Tryk på
2. Vælg den ønskede skrifttype ved hjælp af piletasterne, og tryk på .
X
.
OK

Typografi

Du kan vælge mellem 13 forskellige typografier:
Normal
Verti kal
Kursiv
Fed
Kontur
Skygge
3D
Kursiv + fed
Kursiv + kontur
Kursiv + 3D
Kursiv + skygge
Gennemstreget
Spejlvendt
Figur 10
Den typografi, du vælger, vil gælde for alle karakterer på siden. Hvis du vil anvende mere end én typografi, skal du indsætte formatskift. Se yderligere informationer under Blandede formater på side 22. Hvis du anvender spejlvendt eller vertikal typografi, vil disse dog gælde for hele etiketteksten.
Typografierne kan anvendes for alle alfanumeriske karakterer og symboler. Se yderligere informationer under Symboler og specialtegn på side 22.
Sådan indstilles typografien
1. Tryk på
2. Vælg den ønskede typografi ved hjælp af piletasterne, og tryk på .
W
.
OK

Indramning og baggrund

Du kan fremhæve tekstelementer ved at tilføje ramme, understregning eller baggrund.
Normal
DYMO
DYMO
DYMO
DYMO
DYMO DYMO
DYMO
Understregning
Rektangulær ramme
Ramme med spidse ender
Ramme med afrundede ender
Krokodilleramme
Papyrusramme
3D-ramme
Baggrund af prikker
Baggrund af træårer
Baggrund af mursten
Baggrund af tern
Baggrund af parket
Baggrund af ruder
Baggrund af fletmønster
Figur 11
21
Du kan vælge enten understregning eller ramme – ikke begge dele samtidig.
Sådan indstilles ramme-funktionen
1. Tryk på >.
2. Vælg det ønskede format, og tryk på . Ved understregning af etiketter med flere linjer, understreges alle linjer enkeltvis, men ved rammer,
indrammes alle linjerne i én ramme.
OK

Etiketter med flere linjer

Antallet af linjer, der kan udskrives på en etiket, afhænger af tapens bredde:
• 19 mm: maks. 5 linjer
• 12 mm og 9 mm: maks. 3 linjer
• 6 mm: maks. 1 linje
Sådan oprettes etiketter med flere linjer
1. Indtast teksten til første linje, og tryk på Displayet viser (symbolet for ny linje) i slutningen af første linje, men symbolet vil ikke blive udskrevet.
2. Indtast teksten til anden linje.
Displayet viser den linje, du er ved at indtaste teksten til. Illustrationen nedenfor viser, at der indtastes tekst til anden linje.
7
.
Sådan indsættes formatskift
1. Indtast og formater teksten til første afsnit.
2. Tryk på .
3. Vælg Indsæt formatskift, og tryk på .
Displayet viser (symbolet for nyt afsnit) i slutningen af første linje, men symbolet vil ikke blive udskrevet.
4. Indtast derefter teksten, og indstil formateringen til næste afsnit i teksten.
Insert
OK

Tabulatorstop

Du kan indsætte tabulatorstop i teksten for at justere etiketter med flere linjer. Tabulatorstoppene er venstrestillede og har et fabriksindstillet interval på 5 cm.
Ændring af interval for tabulatorstop
1. Tryk på .
2. Vælg Indstil tabulatorinterval, og tryk på .
3. Øg eller formindsk intervallet ved hjælp af
Sådan indsættes tabulatorstop
1. Indtast teksten til første linje.
2. Tryk på , og indtast derefter resten af
Memory
Settings
piletasterne, og tryk på .
OK
teksten.
OK
Du kan bladre mellem linjerne ved hjælp af piletasterne.

Blandede formater

Du kan anvende forskellige skrifttyper og typografier i etiketteksterne ved at indsætte formatskift for at opdele teksten i blokke eller afsnit. Du kan anvende op til tre forskellige formater i en tekst ved at indsætte formatskift.
Det kan ikke lade sig gøre at blande forskellige justeringer, rammer eller baggrunde på samme etiket. Disse formater gælder for hele den pågældende etikettekst.
22

Symboler og specialtegn

Du kan indsætte symboler og andre specialtegn i teksten.

Symboler og specialtegn

Etiketteringsmaskinen understøtter en lang række symboler, som vist i figur 12.
Sådan indsættes symboler
1. Tryk på . Nu vises den første række af
2. Vælg det ønskede symbol ved hjælp af
3. Vælg det ønskede symbol, og tryk på for at
Symbols
symbolerne i displayet.
piletasterne. Højre og venstre piletast bruges til at bladre vandret gennem rækken af symboler – pil op og pil ned bruges til at bladre lodret gennem rækkerne med symboler. Du kan også trykke på det bogstav, der markerer en given vandret række symboler, for at gå direkte til den pågældende række.
OK
indsætte symbolet i teksten.

Internationale karakterer

Etiketteringsmaskinen understøtter det udvidede latinske tegnsæt ved hjælp af RACE-teknologien. Disse karakterer vælges ved gentagne tryk på de alfanumeriske taster på samme måde som på mobiltelefoner.
Hvis du for eksempel har valgt fransk og trykker gentagne gange på bogstavet a vises bogstaverne a à â æ og så videre i en cyklus. Udvalget af karakterer og disses rækkefølge afhænger af hvilket sprog, du har valgt.

Valutasymboler

bruges til at bladre gennem en række
valutasymboler ved hjælp af RACE-teknologien:
£ $ ¢ ¥
Rækkefølgen af symbolerne afhænger af, hvilket sprog du har valgt.
Figur 12

Udskrivningsmuligheder

Du kan udskrive flere kopier af samme etiket, udskrive etiketter med fortløbende nummerering, udskrive etiketter med fast længde, revidere tekster og formater samt justere udskrivningskontrasten.
23

Udskrivning af flere kopier

Der kan udskrives op til 16 kopier af samme etiket ad gangen. Når der udskrives flere kopier, bliver der printet en stiplet afklipningsafmærkning mellem etiketterne.
Sådan udskrives flere kopier
1. Tryk på og vælg Indstil antal kopier.
2. Tryk på pil op for at øge antallet af kopier til
3. Tryk på pil ned for at gøre antallet af kopier til
4. Tryk på .
5. Tryk på Efter udskrivningen går indstillingen tilbage til
fabriksindstillingen (1 kopi).
Memory
Settings
udskrivning.
udskrivning mindre end 16.
OK
G for at udskrive.

Fortløbende etiketter

Etiketter kan udskrives med fortløbende nummerering med et ciffers interval. Antallet af fortløbende etiketter afhænger af det antal kopier, du har valgt at udskrive. Det er kun de sidste tal, der kommer efter et givent bogstav, mellemrum eller tegnsætning, der vil blive serienummereret. For eksempel vil abc123 blive udskrevet i serienumre som abc123, abc124, abc125 ..., og 123-998 vil blive udskrevet i serienumre som 123­998, 123-999, 123-1000 ...
Sådan udskrives serienummererede etiketter
1. Indtast etiketteksten.
2. Vælg antallet af kopier til udskrivning som
beskrevet under Udskrivning af flere kopier på side 24.
3. Tryk på
8
+ G.

Udskrivning af etiketter med fast længde

Etikettens længde bestemmes normalt af tekstens længde. Det er dog muligt at oprette etiketter med fast længde, uafhængigt af tekstens længde.
Etikettens længde kan fastlægges mellem 40 mm og 400 mm i trin på 2 mm. Fabriksindstillingen for etiketter med fast længde er 100 mm. Alle ændringer af længdeindstillinger bliver bibeholdt til næste gang, de ændres.
Sådan indstilles etiketlængden
1. Tryk på
2. Vælg ON for at aktivere funktionen for fast længde.
3. Tryk på pil op for at øge længden
4. Tryk på pil ned for at mindske længden
5. Tryk på for at indstille den faste etiketlængde
6. Når du er færdig med at udskrive, skal du huske at gentage trin 1 og deaktivere funktionen – ellers vil alle følgende etiketter blive udskrevet med den faste længde.
8
OK
+ W.

Udskrivning af etiketter med stregkoder

Etiketteringsmaskinen kan udskrive stregkoder i seks standardformater: UPC A, UPC-E, EAN-8, EAN-13, KODE-39 og KODE-128. Stregkoderne kan kun udskrives på tape med en bredde på 19 mm, og der kan kun udskrives en enkelt stregkode på hver etiket.
Stregkoden bliver udskrevet horisontalt med tekst i lille skrifttype nedenunder. Teksten kan indtastes både før og efter stregkoden. Det er også muligt at udskrive tekst både over og under stregkoden ved at oprette en etiket med to linjer. Se Etiketter med flere linjer på side 22.
Følgende fire standardstregkoder kræver et fastlagt antal karakterer: EAN-8, EAN-13, UPC-A og UPC­E. Der kan indtastes forskellige antal karakterer ved stregkoderne KODE-39 og KODE-128.
Sådan indstilles stregkoder
1. Tryk på .
2. Vælg ”Indstil stregkode”, og tryk på .
3. Vælg stregkode ved hjælp af piletasterne, og
Memory
Settings
OK
tryk på .
OK
24
4. Der vises nu et eller flere spørgsmålstegn mellem symbolerne for stregkoder ( ).
3. Tryk på 0 for at deaktivere justeringsfunktionen.
???????0
For visse stregkoder vises der også 0 længst til højre. Det er et kontroltal, som vil blive erstattet af et andet tal, når der indtastes stregkodedata.
5. Erstat spørgsmålstegnene med data for stregkoden, og tryk på når du er klar.
OK
Sådan indsættes stregkoder
1. Indtast den tekst, der skal stå inden stregkoden på etiketten (valgfrit).
2. Tryk på .
Insert
3. Vælg ”Indsæt stregkode” ved hjælp af piletasterne, og tryk på .
OK
4. Indtast den tekst, der skal stå efter stregkoden på etiketten (valgfrit).
5. Tryk på
G
.

Vis udskrift

Du kan se teksten og formateringen af etiketten, inden du udskriver. Etiketter med flere linjer vises med en linje ad gangen.
Sådan vises etiketter inden udskrivning
1. Tryk på 8 + .
Insert
2. Vælg Tek st eller Format.
Hvis du vælger Tekst, vises den indtastede tekst løbende i displayet. Hvis du vælger Format, vises et hurtigt overblik over formateringen.

Justering af tekst

Når du udskriver etiketter med fast længe, kan du vælge at venstrejustere, højrejustere eller centrere teksten på etiketten. Ved udskrivning af etiketter med flere linjer bliver alle linjer justeret i henhold til indstillingen.
Sådan justeres tekster
1. Tryk på
2. Vælg den ønskede justering, og tryk på .
8
+ >.
OK

Udskrivningskontrast

Udskrivningskontrasten kan justeres, så udskriftens kvalitet optimeres.
Sådan indstilles kontrasten
1. Tryk på .
2. Vælg Udskrivningskontrast, og tryk på .
3. Vælg indstilling for kontrasten, og tryk på .
Memory
Settings
OK
OK

Hukommelse

Etiketteringsmaskinen har en stor hukommelse til lagring af tekster og formateringer, og hukommelsen
• lagrer automatisk de seneste 15 udskrevne etiketter
• gør det muligt at lagre de 10 tekster, du oftest anvender
• gør det muligt at navngive og lagre de 10 mest anvendte etiketformater.

Sådan gemmes etikettekster

Etiketteringsmaskinen gemmer automatisk de 10 senest udskrevne tekster i et tekstlager. Derudover kan du gemme de 10 specifikke tekster, som du oftest anvender
Sådan gemmes aktuel etikettekst
1. Tryk på
2. Vælg GEM og derefter ETIKET. Nu vises den første af ti
hukommelsesplaceringer.
3. Du kan bladre mellem placeringerne ved hjælp af piletasterne. Du kan gemme tekster på en hvilken som helst af placeringerne, men vær opmærksom på, at hvis du vælger en placering, der allerede er i brug, vil den eksisterende tekst blive overskrevet.
4. Vælg hukommelsesplacering, og tryk på .
Memory
Settings
+ .
8
OK
25
Nu er teksten gemt, og displayet vender automatisk tilbage til den aktuelle etikettekst.

Lagring af formater

Du kan også gemme de 10 specifikke etiketformater, som du oftest anvender. Denne funktion gemmer udelukkende formateringen – ikke selve teksten.
Sådan gemmes aktuelt etiketformat
1. Tryk på
Memory
Settings
+ .
8
2. Vælg GEM og derefter FORMAT.
Nu vises den første af ti hukommelsesplaceringer.
3. Du kan bladre mellem placeringerne ved hjælp af piletasterne. Du kan gemme formatet på en hvilken som helst af placeringerne, men vær opmærksom på, at hvis du vælger en placering, der allerede er i brug, vil det eksisterende format blive overskrevet.
4. Vælg en placering, og tryk på . Nu vises ordet
OK
NAVN? i placeringsfeltet.
5. Indtast et navn for formatet, og tryk på . Nu er
OK
formatet gemt, og displayet vender automatisk tilbage til den aktuelle etikettekst.

Åbning af gemte tekster og formater

Det er nemt at åbne de tekster og formater, der er gemt i hukommelsen.
Sådan åbnes tekster og formater i hukommelsen
1. Tryk på 8 + .
2. Vælg Åbn og derefter ETIKET, FORMAT eller SIDST UDSKREVNE. Nu vises første placering i hukommelsen på samme måde som ved lagring af tekster eller formater.
3. Vælg den tekst eller det format, du ønsker at åbne, og tryk på .
Memory
Settings
OK

Rengøring og vedligeholdelse

Etiketteringsmaskinen er udviklet til at fungere problemfrit i lang tid og kræver kun meget lidt vedligeholdelse.
Etiketteringsmaskinen bør regelmæssigt rengøres for at fungere korrekt. Husk at rense knivbladet, hver gang du skifter tapekassette.
Sådan renses knivbladet
1. Tag tapekassetten ud af etiketteringsmaskinen.
2. Tryk på afklipperarmen, og hold den nede, så du får adgang til knivbladet.
3. Rens begge sider af knivbladet med en vattot fugtet med sprit.
4. Giv slip for afklipperarmen.
Denne fremgangsmåde kan også anvendes i tilfælde af, at knivbladet sætter sig fast i fremrykket position.
Sådan renses printhovedet
Printhovedet renses ved hjælp af det
rengøringsudstyr, der er placeret inden i kassettedækslet.
26

Fejlfinding

Nedenstående skema indeholder forklaringer på fejlmeddelelser samt løsningsforslag, som du kan bruge, hvis der skulle opstå problemer i forbindelse med etiketteringsmaskinen.
Problem/fejlmeddelelse Løsningsforslag
Displayet ikke aktivt • Kontroller, at etiketteringsmaskinen er tændt.
• Udskift eller oplad batterierne.
Dårlig udskriftskvalitet • Udskift batterierne, eller tilslut AC-adapteren.
Knivbladet fungerer ikke korrekt Rens knivbladet. Se
Udskriver ... Det er ikke nødvendigt at gøre noget.
For mange linjer
Det maksimale antal karakterer i bufferen er overskredet. Slet dele af eller hele teksten.
For mange linjer
Det maksimale antal linjer er overskredet. Vælg et andet format.
Indsæt tapekassette
Der er ingen tapekassette i etiketteringsmaskinen, eller tapekassetten er tom.
Lavt batteriniveau
Batterierne er ved at løbe tør for strøm. Udskift batterierne, eller tilslut AC-adapteren.
Tapestop
Motoren er stoppet, fordi tapen har sat sig fast.
For mange sider
Det maksimale antal sider er overskredet. Skift etiketlayout.
Side ikke tom Slet hele indholdet af siden. Tapestørrelse for lille Skift tapestørrelse, eller tryk på Annuller for at forlade
Indstil . Der er valgt udskrivning af etiketter med fast længde, og den fastlagte længde er for kort i forhold til etiketteksten.
• Kontroller, at tapekassetten er sat korrekt i etiketteringsmaskinen.
• Rens printhovedet.
• Udskift tapekassetten.
Rengøring og vedligeholdelse.
Meddelelsen forsvinder automatisk, når udskrivningen er afsluttet.
Sæt en ny tapekassette i etiketteringsmaskinen.
• Fjern tapen, og udskift tapekassetten.
• Rens knivbladet.
menuen for rammer og baggrund.
• Når denne fejlmeddelelse er vist, vises der en værdi for fast længde, som svarer til den minimumslængde der er nødvendig i forhold til tekstens længde. Du har nu to muligheder:
• Juster indstillingen for den faste længde, eller
• vælg en smallere typografi.
Hvis ovenstående ikke løser problemet, er du velkommen til at kontakte den lokale afdeling for DYMO kundeservice. Se kontaktinformationer for vores kundeserviceafdelinger under Kontakt Kundesupport på side 59
27

Feedback om brugervejledningen

Vi arbejder løbende på at forbedre kvaliteten af vores brugervejledninger, og vil meget gerne have din feedback i den forbindelse.
Du må meget gerne sende dine kommentarer og forbedringsforslag til os. Inkluder venligst følgende informationer i din feedback:
• Produktnavn, brugervejledningsudgave og sidehenvisning.
• En kort beskrivelse af emnet (fx uklare eller unøjagtige instruktioner eller bør uddybes) Du er også velkommen til at sende os forslag til andre emner, som du gerne vil have inkluderet i brugervejledningerne.
Send din e-mail til: documentation@dymo.com Vær venligst opmærksom på, at denne e-mailadresse kun er beregnet til feedback om brugervejledninger. Hvis du har spørgsmål af teknisk art, er du velkommen til at kontakte vores kundeservice.
Dette produkt er CE-mærket i overensstemmelse med EMC-direktivet og direktivet for lavspænding. Produktet er endvidere udviklet i henhold til følgende internationale standarder: US FCC Klasse B kompatibilitet
Sikkerhed – EN 60950, IEC 950 og UL 1950 EMC kompatibilitet EN 61000 3-2/3, EN 61000 4-2/3/4/5/6/8/11 og ENV 50204;
EU immunitet – EN 55024 & tillæg A1, A2 elektromagnetisk kompatibilitet (EMC) – Informationsteknologisk udstyr,
Immunitetskarakteristika Emissioner – EN 61000-6-3: Elektromagnetisk kompatibilitet (EMC) – Del 6: Generiske standarder – Afsnit 3: Emissionsstandarder for
private, kommercielle og lettere industrielle miljøer. Esselte er ISO 14001-certificeret. Plastkomponenterne i denne etiketteringsmaskine er mærket med henblik på at sætte brugeren i stand til at bortskaffe komponenterne på en miljøvenlig måde.
28
29
30
Loading...