DORO Capella User Manual [sv]

DORO CAPELLA
DORO Capella
Bruksanvisning
INNEHÅLLSFÖRTECKNING
Installation ..................... 2 Mottagning av meddelanden ....10
Utseende .................... 2 Samtalsräknare ..............11
Uppackning .................. 4 Uppspelning av meddelanden ...11
Anslutning ................... 4 Medhörning .................12
Väggmontage ................. 5 Röststyrning ................ 12
Ställbar ringsignal ............. 5 Strömavbrott ................12
Om kassetten blir full .........12
Telefonen ....................... 6 Fjärrstyrning ................12
Att ringa ..................... 6 Sekretesskod ................13
Återuppringning ............... 6 Fjärrstyrd uppspelning ........13
Snabbuppkoppling ............. 7 Övrigt ........................14
PLUS-tjänster ................ 7 Felsökning ..................14
Skötsel och rengöring .........16
Telefonsvararen ................. 9 Garanti .................... 16
Sparsignalfunktion ............. 9 Intressekupong .................17
Generalagent: DORO Telefoni AB
- 1 -
INSTALLATION DORO CAPELLA
UTSEENDE
- 2 -
DORO CAPELLA INSTALLATION
Teckenförklaringar till bilden på föregående sida:
1. Knappar för telefonen (se nedan) 11. Ringsignalomkopplare
2. Lurens högtalare 12. Snabbuppkopplingsknapp
3. Uttag för spiralsladden (på telefonens 13. Spiralsladd vänstra sida) 14. Mikrofon (för inspelning av utgående
4. Klyka svar)
5. Hängtapp för luren vid väggmontage15. Svarsknapp (inspelning/kontroll av det
6. Spärrtapp för luren vid väggmontage utgående svaret)
7. Svararens högtalare 16. Uppspelningsknapp
8. Uttag för nätadaptern (på baksidan) 17. Meddelande-indikator
9. Telesladd 18. Volymkontroll (på högra sidan)
10. Mikrokassett (under luckan)
Telefonens knappar:
Siffertangenter 0-9 samt * och #
Återuppringnings- Knapp för lagring knapp av kortnummer
Uppringning av R-knapp kortnummer
Ringsignalomkopplare
- 3 -
INSTALLATION DORO CAPELLA
UPPACKNING
I leveransen skall följande delar medfölja:
P Telefonsvararenhet P Nätadapter P Lur P Vägghållare P Telesladd P Bruksanvisning P Spiralsladd
Tag genast kontakt med inköpsstället om någon del saknas eller är skadad.
ANSLUTNING
P Placera telefonsvararen på ett plant och hårt underlag i närheten av både ett teleuttag och
ett 230V eluttag. För väggmontage, se sidan 5.
P Öppna luckan och kontrollera att mikrokassetten är korrekt isatt. P Anslut den medföljande spiralsladden till uttaget på lurens undersida samt till uttaget på
telefonsvararens vänstra långsida.
P Anslut telesladden till telejacket i väggen. P Anslut den medföljande nätadaptern till eluttaget samt till uttaget på svararens baksida. P När nätadaptern anslutits kommer apparaten att utföra en självtest. Om apparaten installeras
för första gången kommer indikatorn att vara släckt, och ett pipljud att höras med cirka 5 sekunders mellanrum. Pipljudet betyder att det inte finns något utgående svar inspelat.
OBSERVERA!
! Ställ inte apparaten på en plats där den utsätts för direkt solljus, eller annan stark värme. ! I mycket sällsynta fall kan gummifötterna på svararens undersida färga av sig på under-
laget den står på. Var därför försiktig med att ställa den på ett bord med känslig yta.
- 4 -
DORO CAPELLA INSTALLATION
VÄGGMONTAGE
Telefonen kan placeras stående på ett bord eller annat plant underlag, eller hängas på väggen med hjälp av den medföljande vägghållaren. Markera avståndet mellan skruvhålen genom att hålla vägghållaren mot väggen. Vägghållaren snäpps fast på telefonens baksida, tre skruvar (medföljer ej) skruvas fast i väggen och telefonen med vägghållare sätts därefter över skruvarna. Skruva in skruvarna i väggen tills det återstår cirka en halv cm mellan väggen och skruvarnas huvud. Sätt telefonen över skruvarna och tryck försiktigt ned den.
För att luren ska kunna hänga kvar i hållaren vid väggmontage måste hängtappen som luren ska hängas på vridas. Hängtappen är fjädrande och sitter under klykan (se bilden på sid 2). Lyft tappen uppåt, vrid den ett halvt varv och släpp tillbaka den igen.
STÄLLBAR RINGSIGNAL
Med omkopplaren [RINGSIGN] på luren kan telefonens ringsignal ställas. Välj mellan hög och låg ringsignal.
- 5 -
TELEFONEN DORO CAPELLA
ATT RINGA
P Lyft luren och invänta kopplingston. P Slå önskat telefonnummer. P Avsluta samtalet genom att lägga på luren.
ÅTERUPPRINGNING
Om det är upptaget på ett telefonnummer eller om det senast slagna telefonnumret önskas ringas upp igen, kan återuppringning ske med knappen [ÅTERUPPR].
P Lyft luren och invänta kopplingston. P Tryck på återuppringningsknappen [ÅTERUPPR]. Telefonen slår det senast slagna telefon-
numret.
Observera att det är det senast manuellt slagna telefonnumret som rings upp automatiskt då återuppringningsknappen trycks. Kortnummer kan inte repeteras på detta sätt.
KORTNUMMER
Telefonen har tio minnen, s.k. kortnummer, i vilka telefonnummer kan lagras. När ett telefon­nummer är lagrat i något av kortnumren kan uppringning ske med endast två knapptryckningar.
LAGRA KORTNUMMER:
P Lyft luren (bry dig inte om kopplingstonen) och tryck på knappen [LAGRA]. P Slå telefonnumret (max 16 siffror) med siffertangenterna. P Tryck på knappen [LAGRA] igen. P Välj kortnummerplats genom att trycka på någon av siffertangenterna 0-9. P Lägg på luren.
Om ett kortnummer behöver ändras eller bytas, lagra det nya ovanpå det gamla. Om en paus behövs i ett telefonnummer, eller om ett telefonnummer är längre än 16 siffror måste telefon­numret delas upp och lagras i två eller flera kortnummer.
- 6 -
DORO CAPELLA TELEFONEN
UPPRINGNING VIA KORTNUMMER:
P Lyft luren och invänta kopplingston. P Tryck på knappen [MINNE]. P Välj önskat kortnummer (0-9) med siffertangenterna. P Telefonen slår automatiskt det telefonnummer som finns lagrat i det valda kortnumret.
Om en paus behövs i ett telefonnummer eller om det innehåller fler än 16 siffror (t.ex. vid utlandsnummer) måste telefon-numret delas upp och lagras i två eller flera minnen.
SNABBUPPKOPPLING
Med snabbuppkopplingsknappen på luren (se bild på sid 2) kan du avsluta ett samtal utan att behöva lägga på luren. Håll inne knappen 1-2 sekunder när du vill avsluta ett pågående samtal, släpp knappen och ny kopplingston erhålls. Observera att tiden hur länge knappen måste hållas intryckt kan variera beroende på vilken telestation din linje är kopplad till.
PLUS-TJÄNSTER
Telefonen kan med knapparna R, # och * utnyttja alla PLUS-tjänster som de nya AXE­växelstationerna erbjuder. Dock måste din telefon vara ansluten till en sådan för att du ska kunna utnyttja PLUS-tjänsterna. Lokala variationer kan förekomma rörande vilka av PLUS­tjänsterna som finns tillgängliga. Det är alltså inte säkert att alla PLUS-tjänster finns aktiverade i din AXE-växelstation. För närmare information om vilka PLUS-tjänster du är ansluten till, ring Telias PLUS Guide på telefonnummer 020-442211. Här följer en lista på hur några av PLUS-tjänsterna används:
PARKERA SAMTAL:
Denna tjänst gör att du kan parkera ett pågående samtal för att kunna ringa upp ytterligare ett samtal. Praktiskt om man i ett pågående samtal t ex måste ringa upp en andra person och fråga om något.
Tryck R under ett pågående samtal. Samtalet parkeras och ny kopplingston erhålls. Ring det nya samtalet. Tryck R 1 för att avsluta det nya samtalet och återgå till det ursprungliga.
PENDLING:
Med pendlingstjänsten kan du skifta mellan två uppkopplade samtal. Ett samtal finns uppkopplat. Parkera samtalet och ring upp en andra part. Nu kan du pendla mellan
- 7 -
TELEFONEN DORO CAPELLA
samtalen genom att trycka R 2. Om du vill avsluta ett samtal, tryck R 1 samtalet kopplas ned och det kvarvarande samtalet kopplas upp. Avsluta det sista samtalet genom att lägga på luren.
TREPARTSAMTAL:
Trepartsamtal innebär att du kan tala med två externa parter samtidigt. Ring upp två samtal med funktionen Parkera samtal. Tryck R 3, båda de externa samtalen kopplas in samtidigt. Avsluta samtalet genom att lägga på luren.
REPETITION:
Med denna funktion kan du ställa dig i kö till ett upptaget telefonnummer. När numret blir ledigt kommer din telefon att börja ringa, lyfter du luren kopplas samtalet till den du ringde till. Observera att även den du ringer till måste vara PLUS-ansluten för att denna tjänst skall fungera.
Tryck på tangent 5 när det tutar upptaget. Efter ett par sekunder hörs ett talbesked:
-"Beställningen är mottagen, var god lägg på luren". Om det inte kommer något tal­besked är denna tjänst inte aktiverad i din eller mottagarens telestation.
MEDFLYTTNING:
Alla inkommande samtal kopplas direkt till ett annat telefonnummer.
Inkoppling: Tryck * 2 1 * (önskat telefonnummer) #. Urkoppling: Tryck # 2 1 #.
SAMTAL VÄNTAR:
Med denna tjänst inkopplad kommer det under ett pågående samtal att höras två korta tonstötar om ytterligare ett samtal ringer in. Det nya samtalet kan besvaras och det går även att pendla mellan samtalen, eller att koppla upp dem i ett trepartsamtal.
Inkoppling: Tryck * 4 3 #. Urkoppling: Tryck # 4 3 #.
Tryck R 2 när du hör två tonstötar för att besvara det nya samtalet, det första samtalet parkeras. Tryck R 2 för att pendla mellan samtalen. Tryck R 3 för att koppla upp ett trepartsamtal. Tryck R 1 för att avsluta det pågående samtalet. Om du trycker R 0 när du hör de två tonstötarna kommer den inringande att höra upp­tagettoner.
- 8 -
DORO CAPELLA TELEFONSVARAREN
TELEFONSVARARENS FUNKTION
DORO Capella lagrar såväl det utgående svaret som alla inkommande meddelanden på mikro­kassetten. Det utgående svaret lagras först på bandet, följt av de inkommande meddelandena. När någon ringer till svararen spelas det utgående meddelandet upp. Svararen spolar därefter förbi eventuella tidigare inkomna meddelanden. När framspolningen är klar hör den uppring­ande en pipton (denna ton hörs även i svararens högtalare), och när denna är slut kan ett med­delande talas in. För bästa funktion rekomenderar vi att du talar in ett kort utgående med­delande, och att du lyssnar av, och därefter raderar, de inkomna meddelandena så ofta som möjligt. Detta gör att väntetiden för den uppringande blir så kort som möjligt. Ett inkommande meddelande kan vara upp till 60 sekunder långt.
KNAPPARNA
SVARSKNAPP [SVAR]:
Används för att spela in det utgående svarsmeddelandet samt för att snabbspola framåt vid upp­spelning av inkomna meddelanden.
UPPSPELNINGSKNAPPEN [UPPSPELNING]:
Används för att spela upp inkomna meddelanden samt för att snabbspola bakåt under uppspel­ning.
AV/PÅ-SLAGNING / VOLYMKONTROLL:
Är en ratt som sitter på apparatens högra sida. Med denna regleras ljudstyrkan i högtalaren vid uppspelning. Med ratten kan svararen också stängas av eller sättas på.
SPARSIGNALFUNKTION
DORO Capella har s.k. sparsignalfunktion. Det innebär att den svarar efter cirka fyra signaler tills något meddelande registrerats. Efter det övergår den till att svara efter cirka två signaler. Denna funktion är praktisk vid fjärrstyrning; går det fram tre signaler finns det inte några meddelanden att lyssna av och luren kan läggas på utan att någon samtalsdebitering skett. Svarar telefonsvararen däremot efter två signaler finns det meddelanden att lyssna av.
UTGÅENDE SVAR
För att telefonsvararen skall fungera måste ett utgående svarsmeddelande talas in. Svaret kan vara upp till 60 sekunder långt. Tala gärna om i svaret att den uppringande kan börja tala efter pipet.
- 9 -
TELEFONSVARAREN DORO CAPELLA
INSPELNING AV UTGÅENDE SVAR:
P Tryck - och håll nedtryckt - svarsknappen [SVAR]. Börja tala i mikrofonen på svararens
front när indikatorn börjar blinka. Tala cirka 10-20 cm från mikrofonen.
P Släpp svarsknappen för att avsluta inspelningen. P Efter inspelningen kontrolluppspelas svaret automatiskt en gång.
Upprepa proceduren om du vill ändra svaret. Det gamla raderas automatiskt när det nya spelas in. Svarsmeddelandet kan t ex låta så här:
-"Hej och välkommen till familjen Andersson. Vi är inte hemma för tillfället, men lämna gärna ett meddelande efter pipet så ringer vi upp när vi kommer hem. Tack för samtalet."
OBSERVERA!
Ett nytt utgående svar kan inte spelas in om det finns meddelanden som inte är avlyssnade (indikatorn blinkar).
KONTROLL AV UTGÅENDE SVAR:
Det utgående svaret kan kontrollavlyssnas när som helst. Tryck en gång på svarsknappen
[SVAR]. Svaret spelas upp.
MOTTAGNING AV MEDDELANDEN
Med ratten på svararens högra sida regleras volymen i högtalaren. Om ratten vrids åt höger (mot läget LÅG/STOPP) till ändläget hörs ett klickljud och svararen stängs av. Vrid ratten åt vänster (mot läget HÖG) förbi klickläget för att starta den igen. Observera att svararen måste varar påslagen för att meddelanden ska kunna tas emot.
När indikatorn lyser (eller blinkar sakta) kommer telefonsvararen att besvara alla inkommande samtal. När svararen är avstängd - indikatorn är släckt - kommer inga samtal att besvaras.
Ett inkommande meddelande kan vara upp till 60 sekunder långt. Om meddelandet är längre än denna tid kommer linjen att kopplas ned.
OBSERVERA!
För att inkommande meddelanden skall kunna tas emot måste svararen vara påslagen och ett utgående svar vara inspelat. Om indikatorn är släckt och svararen avger en pipsignal med jämna mellanrum betyder det att det inte finns något svar inspelat.
- 10 -
DORO CAPELLA TELEFONSVARAREN
SAMTALSRÄKNARE
Indikatorn visar med blinkningar hur många meddelanden som finns att lyssna av. Om det finns 1 till 4 meddelanden visas detta genom att indikatorn blinkar lika många gånger som det finns meddelanden. Om det t ex finns tre meddelanden kommer indikatorn att blinka enligt följande:
Blink-Blink-Blink ... paus ...Blink-Blink-Blink ... paus o.s.v
Om det finns 5 eller flera meddelanden blinkar indikatorn konstant. Detta kan också betyda att det har varit strömavbrott.
UPPSPELNING AV MEDDELANDEN
Indikatorn blinkar som indikation på att det finns meddelanden att avlyssna. Om indikatorn inte blinkar finns det inga meddelanden registrerade.
P Tryck på uppspelningsknappen [UPPSPELNING]. P Kassetten spolar fram och därefter startar uppspelningen. En kort ton hörs mellan varje med-
delande. Justera eventuellt volymen med ratten på apparatens högra sida.
P Under uppspelningen kan kassetten snabbspolas framåt med svarsknappen. Kassetten spolas
så länge knappen hålls nedtryckt, och kommer att spolas tillbaka när det sista meddelandet spolats förbi.
P Kassetten kan snabbspolas bakåt med uppspelningsknappen. Kassetten spolas så länge
knappen hålls nedtryckt. När det första meddelandet spolats förbi stannar kassetten auto­matiskt och uppspelningen börjar om.
P När alla meddelanden har spelats upp spolas kassetten tillbaka. Nu kan meddelandena
antingen sparas eller raderas:
SPARA MEDDELANDENA:
Tryck ned - och håll nedtryckt - uppspelningsknappen tills indikatorn släcks, släpp knappen.
RADERA MEDDELANDENA:
Gör inget efter uppspelningen. Meddelandena raderas automatiskt och indikatorn börjar lysa med fast sken. Observera att meddelandena inte fysiskt raderas från kassetten, utan det är samtalsindikatorn som nollställs och nya meddelanden kommer att spelas in över de gamla. Innan några nya meddelanden spelats in kan de gamla fortfarande spelas upp (och även sparas om så önskas).
- 11 -
TELEFONSVARAREN DORO CAPELLA
MEDHÖRNING
Med medhörningsfunktionen kan de som ringer och lämnar meddelande höras i telefon­svararens högtalare. Om så önskas kan luren lyftas och det går att tala med den uppringande. En kort stund efter att luren lyfts kommer svararen att avbryta inspelningen. Om det inte hörs något i högtalaren kontrollera att volymen är uppskruvad.
RÖSTSTYRNING
Telefonsvararen spelar in ett meddelande så länge den uppringande talar (dock max 60 sekunder). När den uppringande slutat tala kommer telefonsvararen att koppla ned linjen efter cirka 7 sekunder. Ett inkommande meddelande måste var minst 5 sekunder långt för att regi­streras.
STRÖMAVBROTT
Om strömavbrott skulle uppstå kan telefonsvararen inte ta emot någrasamtal så länge strömmen är bruten. Det utgående svaret och eventuella inkomna meddelanden finns dock fortfarande kvar när strömmen kommer tillbaka.
OM KASSETTEN BLIR FULL
Kassetten rymmer cirka 10 minuter meddelande per sida. Om den fylls kan inga nya med­delanden lämnas innan de gamla har avlyssnats och raderats. När kassetten är full svarar tele­fonsvararen efter cirka 10 signaler för att fjärrstyrd avlyssning och radering skall kunna ske.
FJÄRRSTYRNING
DORO Capella kan fjärrstyras med hjälp av knappsatsen på en vanlig tonvalstelefon (telefon med knapparna R, * och #) eller med hjälp av en separat tonsändare. Fjärrstyrning utförs genom att telefonsvararen rings upp och en sekretesskod trycks när det utgående svaret spelats upp. Om koden är rätt kan de inkomna meddelandena avlyssnas via telefonen. Meddelandena kan sparas eller raderas efter avlyssningen.
OBSERVERA!
Om svararen inte reagerar på fjärrstyrningstonerna, prova hålla ned knapparna på telefonen eller tonsändaren olika länge. Normalt skall svararen reagera på toner som är cirka 1 sekund långa, men p g a telelinjen m.m. kan det krävas längre eller kortare toner.
- 12 -
DORO CAPELLA TELEFONSVARAREN
SEKRETESSKOD
För att få tillgång till telefonsvararens fjärrstyrningsfunktioner behövs en tresiffrig sekretess­kod. Sekretesskoden står tryckt på apparatens undersida.
FJÄRRSTYRD UPPSPELNING
P Ring upp telefonsvararen och vänta tills det utgående svaret spelats upp. P Tryck sekretesskoden efter pipet. Om koden var rätt hörs några korta toner. Tryck koden
igen om ingen ton hördes.
P Kassetten spolas och alla inkomna meddelanden spelas upp. P När alla meddelanden spelats upp hörs ett antal piptoner. Nu kan meddelandena antingen
sparas eller raderas:
SPARA ALLA MEDDELANDEN:
Lägg på luren. Meddelandena sparas och nya kommer att spelas in efter de gamla.
RADERA ALLA MEDDELANDEN:
Tryck den tresiffriga sekretesskoden. Telefonsvararen bekräftar raderingen med två korta piptoner. Alla meddelanden raderas. Lägg på luren.
P Cirka fem sekunder efter det att piptonerna för "slut på meddelandena" hörts kommer en
enkel pipton att höras. Följande kan nu väljas:
LÄMNA MEDDELANDE:
Lämna ett meddelande på upp till 60 sekunder, lägg sedan på luren.
REPETERA MEDDELANDENA:
Tryck den tresiffriga koden efter piptonen, meddelandena spelas upp igen.
FJÄRRSTYRD PÅSLAGNING
Om svararen glömts att slås på kan den aktiveras med hjälp av fjärrstyrningsfunktionerna. Ring upp telefonsvararen. Den svarar efter cirka 10 signaler och är därmed påslagen och kommer att besvara inkommande samtal. Glöm inte att vrida volymkontrollen förbi "klicket" när du kommer hem.
ÖVRIGT DORO CAPELLA
- 13 -
FELSÖKNING
Om apparaten inte fungerar som den skall, läs först noga igenom denna bruksanvisning. Kontrollera att alla kontakter är ordentligt isatta och att apparatens strömförsörjning och inkoppling till telelinjen är korrekt. Koppla bort alla eventuella tillsatsutrustningar, förläng­ningssladdar och telefoner. Om apparaten fungerar då, ligger felet troligen i någon annan utrustning.
INGET LJUD I LUREN:
P Kontrollera att spiralsladden är korrekt ansluten. P Kontrollera att teleanslutningen är korrekt utförd.
TELEFONSVARAREN SVARAR EJ:
P Kontrollera att den är påslagen P Kontrollera att telesladden och nätadaptern är rätt inkopplade P Kontrollera att det finns ett utgående svar inspelat
TELEFONSVARAREN REAGERAR EJ VID FJÄRRSTYRNING:
P Kontrollera att telefonen du försöker fjärrstyra från är av tonvalstyp. P En del telefonväxlar och vissa avancerade telefoner kan ha problem med fjärrstyrningen om
de är av den typ som endat lämnar en kort tonstöt vid knapptryckning. Använd en separat tonsändare i dessa fall.
P Prova att trycka ned siffrorna olika länge. Normalt skall de hållas nere ca 2 sekunder per
siffra.
DET UTGÅENDE SVARET HÖRS DÅLIGT:
P Tala närmare mikrofonen vid inspelning av svaret. P Byt kassettband. P Rengör tonhuvudet.
FÖRSTA DELEN AV DET UTGÅENDE SVARET KOMMER INTE MED:
P Börja tala efter att indikatorn börjat blinka vid inspelning av svaret.
DET PIPER NÄR MAN FÖRSÖKER SPELA IN ETT NYTT UTGÅENDE SVAR:
P Ej avlyssnade meddelanden finns på kassetten. Ett nytt utgående svar kan inte spelas in
förrän dessa har avlyssnats.
KASSETTBANDET SNURRAR EJ VID UPP- ELLER INSPELNING:
P Tag ur kassetten och sträck bandet. Sätt tillbaka kassetten och se till att bandet kommer på
utsidan av styrpinnen.
TELEFONSVARAREN "TJUTER":
P Kontrollera att kassettbandet är helt. P Tag ur kassetten, vänd den och sätt tillbaka den igen.
- 14 -
DORO CAPELLA ÖVRIGT
P Stäng av svararen och tag ur kassetten. Sträck bandet och sätt tillbaka kassetten, se till att
bandet kommer på utsidan av styrpinnen.
ETT PIPLJUD HÖRS MED JÄMNA MELLANRUM:
P Det finns inget utgående svar inspelat.
INGET HÄNDER NÄR UPPSPELNINGSKNAPPEN (PLAY) TRYCKS:
P Det finns inga inkomna meddelanden att lyssna av.
INKOMMANDE MEDDELANDE REGISTRERAS EJ:
P Ett inkommande meddelande måste vara minst 5 sekunder långt för att registreras.
SVARAREN SVARAR EJ:
P Kontrollera att svararen är påslagen, volymkontrollen skall vara vriden förbi "klicket". P Kontrollera att det finns ett utgående svar inspelat. P Kontrollera att tele- och elanslutningarna är korrekt utförda.
SVARAREN BETER SIG "KONSTIGT" ELLER LÄMNAR FÖR LÅNGT UTGÅENDE SVAR:
P Spela in ett nytt utgående svar. P Vänd på kassetten och spela in ett nytt utgående svar. P Byt kassett.
NÄR SVARAREN HAR BESVARAT ETT INKOMMANDE SAMTAL HÖRS EN PIPTON:
P Piptonen som hörs är samma ton som den uppringande hör i luren efter det att det utgående
svaret spelats upp. Efter tonen kan den uppringande tala in ett meddelande. Ljudstyrkan på tonen i högtalaren kan ej regleras.
Om telefonen trots ovanstående åtgärder inte fungerar, tag kontakt med det inköpsställe där telefonen inköpts för service. Glöm ej kvitto/garantibevis.
- 15 -
ÖVRIGT DORO CAPELLA
SKÖTSEL OCH RENGÖRING
Vid behov kan apparaten torkas av med en lätt fuktad trasa. Använd inga starka eller frätande rengöringsmedel eller kemikalier.
Försämrad ljudkvalitet på de inkomna meddelandena kan bero på att kassetten är sliten eller att tonhuvudet är smutsigt. Rengör tonhuvudet och tryckrullen försiktigt med en bomullspinne doppad i T-Röd eller kemisk bensin, se bild nedan. Hjälper inte detta, prova med en ny kassett.
Rengöring av tryckrulle
Rengöring av tonhuvud
GARANTI
DORO Capella har ett års normal varugaranti. Garantiåtagandet gäller inte om felet beror på olyckshändelse eller därmed jämförlig händelse eller åverkan, vanvård, onormalt brukande, obehörigt ingripande i apparaten eller något liknande förhållande på köparens sida. Garantin gäller inte heller för fel som uppstått på grund av åska eller andra elektriska spännings­variationer.
Garantiservice utförs endast mot uppvisande av giltigt inköpskvitto eller annat garantibevis.
För säkerhets skull rekommenderar vi att du drar ur apparatens el- och teleanslutning under åskväder.
- 16 -
Capella
- 17 -
- 18 -
Loading...