Delonghi MW 965 FV User Manual [pl]

ROZDZ. 1 - INFORMACJE OGÓLNE
1.1 Opis kuchenki i panelu przycisków poleceń .............................str. 120
1.2 Ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa .........................str. 120
1.3 Dane techniczne...................................................................................str. 122
1.4 Instalacja i podłączenie elektryczne .............................................str. 122
1.5 Wyposażenie..........................................................................................str. 123
1.6 Zalecane naczynia ...............................................................................str. 124
1.7
...str. 125
ROZDZ. 2 - UŻYCIE PRZYCISKÓW POLECEŃ I PROGRAMOWANIE FUNKCJI
2.1 Jak programować zegar.....................................................................str. 126
2.2 Jak programować gotowanie..........................................................str. 127
2.3 Szybkie podgrzewanie.......................................................................str. 129
2.4 Bezpieczeństwo dzieci .......................................................................str. 129
2.5 Funkcja oszczędzania zużycia energii..........................................str. 129
ROZDZ. 3 - UŻYCIE KUCHENKI: SUGESTIE I TABELE CZASU
3.1 Rozmrażanie...........................................................................................str. 130
3.2 Podgrzewanie........................................................................................str. 131
3.3 Gotowanie przystawek, pierwszych dań.....................................str. 132
3.4 Gotowanie mięsa .................................................................................str. 132
3.5 Gotowanie dodatków do mięs i warzyw.....................................str. 133
3.6 Gotowanie ryb ......................................................................................str. 134
3.7 Pieczenie ciast i owoców...................................................................str. 134
3.8 Gotowanie z funkcją PARA (nie dla wszystkich modeli) ..........str. 135
3.9 Programowanie automatycznego gotowania..........................str. 137
ROZDZ. 4 - KONSERWACJA I CZYSZCZENIE
4.1 Czyszczenie ............................................................................................str. 140
4.2 Konserwacja...........................................................................................str. 141
SPIS TREŚCI
119
ROZDZ. 1 - INFORMACJE OGÓLNE
1.1 OPIS KUCHENKI I PANELU PRZYCISKÓW POLECEŃ
A Grzałka grilla B Panel przycisków poleceń C Pokrywka wylotu mikrofal D Naczynie do gotowania na parze E Wewnętrzna strona drzwiczek F Kratka górna G Talerz obrotowy H Podstawka talerza obrotowego I Kratka dolna
1. Wyświetlacz czasu i funkcji
2. Klawisz STEAM: para
3. Klawisz AUTO MENU
4. Klawisz FUNCTION: wybór funkcji
1.2 WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA
Proszę uważnie przeczytać poniższe instrukcje i zachować je w celu przyszłej konsultacji. N.B. Niniejsza kuchenka została zaprojektowana do rozmrażania, odgrzewania i gotowania potraw w warunka­ch domowych. Nie należy jej używać do innych celów ani też w jakikolwiek sposób modyfikować bądź naprawiać. Niniejsza kuchenka nie jest przeznaczona do użytkowania wewnątrz mebla lub w zabudowie.
1) UWAGA: Jeżeli drzwiczki lub uszczelki są uszkodzone, kuchenki nie należy używać, dopóki doświadczony technik (przeszkolony przez producenta lub przez Punkt Obsługi Klienta sprzedawcy) nie dokona naprawy.
2) UWAGA: Osoby nieposiadające odpowiedniego przygotowania narażają się na niebezpieczeństwo wyko­nując czynności związane z konserwacją i naprawą, które wymagają zdjęcia części zabezpieczających przed mikrofalami.
3) UWAGA: Nie podgrzewać płynów lub innych artykułów żywnościowych znajdujących się w zamkniętych opakowaniach, które mogłyby wybuchnąć. Nie gotować ani nie podgrzewać w kuchence jaj ze skorupką, ponieważ mogłyby wybuchnąć również po zakończeniu gotowania.
4) UWAGA: Dostępne części urządzenia mogą być bardzo gorące w czasie użytkowania. Trzymać dzieci z dala od kuchenki. Nie należy pozwolić, by z urządzenia korzystały osoby (w tym również dzieci) o ograniczonych możliwościach psychicznych, fizycznych i ruchowych lub posiadające niewystarczające doświadczenie czy wiedzę, chyba że są one nadzorowane i pouczone przez osobę, która jest za nie odpowiedzialna i która uświadomi im zagrożenia związane z nieodpowiednim użyciem urządzenia. Należy pilnować, by dzieci nie bawiły się urządzeniem.
5) UWAGA: Jeżeli urządzenie jest włączone w funkcji w połączeniu, dzieci mogą go używać wyłącznie pod nad­zorem osoby dorosłej z powodu powstających wysokich temperatur.
6) Nie próbować włączać kuchenki przy otwartych drzwiczkach, bo powoduje to uszkodzenie urządzeń zabez­pieczających.
7) Nie włączać kuchenki, jeśli jakikolwiek przedmiot znajduje się między jej frontową częścią a drzwiczkami. Utrzymywać zawsze w czystości wewnętrzną stronę drzwiczek (E) używając wilgotnej szmatki oraz nieś­ciernych detergentów. Nie pozwalać na gromadzenie się brudu lub resztek jedzenia między frontową częś­cią kuchenki a drzwiczkami.
8) Nie włączać kuchenki, jeżeli kabel zasilający lub wtyczka są uszkodzone, ponieważ mogłoby to spowodować porażenie prądem elektrycznym. W przypadku uszkodzenia kabla zasilającego jego wymiany powinien dokonać producent lub jego punkt serwisowy bądź też osoba posiadająca podobne uprawnienia, aby zapo­biec wszelkiemu ryzyku.
5. Klawisz POWER LEVEL: wybór poziomu mocy
mikrofal
1 = 180W 2 = 225W 3 = 270W 4 = 450W 5 = 630W 6 = 720W 7 = 900W
6. Klawisze TIME ADJUST: ustawianie godziny i
czasu gotowania
7. Klawisz STOP: zatrzymanie gotowania i
skasowanie ustawień
8. Klawisz START: rozpoczęcie gotowania i szybkie
podgrzewanie
9. Klawisz TEMP
120
121
ROZDZ. 1 - INFORMACJE OGÓLNE
9) Jeżeli zauważymy dym ulatniający się z kuchenki, należy wyłączyć urządzenie lub wyjąć wtyczkę z gniazdka nie otwierając drzwiczek w celu stłumienia ewentualnych płomieni.
10) Używać wyłącznie naczyń przeznaczonych do kuchenek mikrofalowych. Aby uniknąć przegrzania i w kon­sekwencji ryzyka pożaru, zaleca się przeprowadzanie kontroli kuchenki w przypadku gotowania potraw w pojemnikach plastikowych, kartonowych lub wykonanych z innego łatwopalnego materiału, lub też w razie podgrzewania niewielkich ilości żywności.
11) Nie wkładać gorącego talerza obrotowego do wody. Szok termiczny mógłby spowodować jej pęknięcie.
12) W przypadku używania funkcji „Tylko MIKROFALE” oraz funkcja „W POŁĄCZENIU Z MIKROFALAMI”, kuchenki nie należy wstępnie podgrzewać (bez artykułów żywnościowych) ani też włączać jej, kiedy jest pusta, ponieważ mogłoby to spowodować powstawanie iskier.
13) Przed przystąpieniem do użytkowania kuchenki, należy się upewnić czy przybory kuchenne i naczynia są odporne na mikrofale (patrz paragraf „Zalecane naczynia”).
14) W trakcie działania urządzenie nagrzewa się. Nie umieszczać żadnego przedmiotu na kuchence w trakcie jej użytkowania. Nie dotykać elementów podgrzewających umieszczonych wewnątrz kuchenki.
15) W trakcie podgrzewania płynów (wody, kawy, mleka, itp.) może się zdarzyć, że w wyniku opóźnionego wrze­nia zawartość zacznie nagle wrzeć i gwałtownie się wylewać powodując oparzenia. Aby temu zapobiec, przed przystąpieniem do podgrzewania płynów, należy włożyć do pojemnika plastikową łyżeczkę lub szk­laną pałeczkę. Należy zawsze zachować ostrożność dotykając pojemnika.
16) Nie podgrzewać likierów o wysokim procencie zawartości alkoholu ani dużych ilości oleju, ponieważ mogłyby się zapalić.
17) Po podgrzaniu potraw przeznaczonych dla niemowląt (znajdujących się w butelkach lub słoiczkach), w celu uniknięcia oparzeń, należy potrząsnąć pojemnikami lub wymieszać ich zawartość oraz skontrolować tem­peraturę przed spożyciem. Potrząśnięcie lub wymieszanie zaleca się również w celu zapewnienia jed­nakowej temperatury. W razie stosowania sprzedawanych na rynku sterylizatorów do butelek, przed włąc­zeniem kuchenki należy ZAWSZE sprawdzić czy pojemnik został napełniony ilością wody zalecaną przez pro­ducenta.
18) Zaniedbanie czyszczenia kuchenki może spowodować zniszczenie jej powierzchni, co z kolei może mieć negatywny wpływ na okres eksploatacji urządzenia i być źródłem niebezpieczeństw.
19) Do czyszczenia szklanych drzwiczek opiekacza nie stosować detergentów ściernych ani metalowych skro­baków, ponieważ mogłyby uszkodzić ich powierzchnię i spowodować pęknięcie.
20) Wszystkie kuchenki mikrofalowe zostały przetestowane i zatwierdzone zgodnie z obowiązującymi przepisa­mi dotyczącymi bezpieczeństwa i zgodności elektromagnetycznej. Dla celów bezpieczeństwa producenci rozruszników serca zalecają pacjentom zachowanie odległości co najmniej 20 – 30 cm od włączonej kuchenki mikrofalowej, aby zapobiec możliwym zakłóceniom działania rozrusznika. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu podejrzewa się wystąpienie zakłócenia, należy natychmiast wyłączyć kuchenkę i skontaktować się z producentem rozrusznika.
21) W razie przegrzania (wydłużony czas użytkowania, użytkowanie pustej kuchenki, itp.), kuchenka może zostać wyłączona przez termostat bezpieczeństwa. Po schłodzeniu piecyk powróci do prawidłowego działa­nia.
22) Gdy urządzenie jest włączone, drzwiczki i zewnętrzne powierzchnie mogą się bardzo nagrzewać.
23) Urządzenie to jest przeznaczone tylko i wyłącznie do użytku domowego. Nie jest przewidziane do: pomie­szczeń przeznaczonych na kuchnię dla pracowników sklepów, biur i innych, gospodarstw agroturystyczny­ch, hoteli, moteli i innych struktur noclegowych, oraz wynajmowanych apartamentów.
24) Urządzenie nie powinno być uruchamiane poprzez zewnętrzny wyłącznik czasowy ani przez osobny system zdalnego sterowania.
25) Urządzenie powinno być ustawione i użytkowane w takiej pozycji, aby tylna część była zbliżona do ściany. UWAGA: Przy pierwszym uruchomieniu urządzenia może się zdarzyć, że przez około 10 minut wydobywać się z niego będzie zapach „nowości” lub niewielka ilość dymu. Spowodowane jest to jedynie obecnością substancji zabezpieczających umieszczonych na opornikach.
ROZDZ. 1 - INFORMACJE OGÓLNE
30 cm
5 cm
USCITA
ARIA
ENTRAT
ARIA
USCITA
ARIA
1.3 DANE TECHNICZNE
Wymiary zewnętrzne (LxHxP) 510x320x520 Wymiary wewnętrzne (LxHxP) 350x210x330 Przybliżona waga 18 kg. Pozostałe dane znajdują się na tabliczce z danymi technicznymi kuchenki umieszczonej na urządzeniu. Niniejsze urządzenie jest zgodne z Dyrektywą europejską 2004/108/UE dotyczącą zgodności elektromagnetycznej oraz z przepisami europejskiego aktu normatywnego nr 1935/2004 z 27/10/2004 roku dotyczącego materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Produkt zaklasyfikowano do Grupy 2, Klasy B urządzeń ISM. Grupa 2 obejmuje wszystkie urządzenia ISM (przemysłowe, naukowe lub medyczne), w których częstotliwość radiowa generowana jest w sposób zamierzony i/lub używana jest w postaci emisji elektromagnetycznych przeznaczonych do obróbki materiałów, jak również urządzenia do elektroerozji. Klasa B obejmuje urządzenia przeznaczone do użytku domowego lub do pomieszczeń bezpośrednio podłączonych do sieci niskiego napięcia w celu zasilania budynków przeznaczonych do użytku domowego.
MOC WYJŚCIOWA
Moc wyjściowa niniejszej kuchenki wyrażona w jednostkach WAT podana jest na tabliczce znamionowej
urządzenia pod nazwą MICRO OUTPUT. Korzystając z tabel należy zawsze odnosić się do mocy kuchenki! Informacje o niej będą Wam potrzebne przy wyborze przepisów do mikrofalówek kuchenek mikrofalowych dostępnych w sprzedaży.
W niektórych modelach maksymalna moc wyjściowa w WAT podana jest także obok symbolu umieszczonego na drzwiczkach.
1.4 INSTALACJA I PODŁĄCZENIE ELEKTRYCZNE
1) Wyjąć kuchenkę z opakowania, usunąć zabezpieczenie zawierające talerz obrotowy (G), odpowiednią podstawkę (H) i wszystkie akcesoria. Sprawdzić czy oś podstawki (H) została prawidłowo wsadzona do przeznac­zonego na nią gniazda w środku talerza obrotowego.
2) Wyczyścić wnętrze kuchenki wilgotną i miękką szmatką.
3) Sprawdzić czy nie ma uszkodzeń spowodowanych transportem, a zwłaszcza czy drzwiczki prawidłowo się otwierają i zamykają.
4) Umieścić urządzenie na stabilnej powierzchni na wysokości co najmniej 85 cm i poza zasięgiem dzieci, ponieważ drzwiczki w trakcie gotowania mogą się nagrzewać do wysokiej temperatury.
5) Po umieszczeniu urządzenia na powierzchni roboczej należy sprawdzić
czy zachowano odległość około 5 cm między powierzchnią obudowy urządzenia, bocznymi ściankami i tylną częścią oraz wolną przestrzeń co najmniej 30 cm nad kuchenką (rys. 1).
6) Nie zatykać otworów wlotu powietrza. Zwłaszcza nie kłaść niczego na kuchence i sprawdzać czy szczeliny wylotu powietrza i pary (znajdujące się na górze, na dole i z tyłu urządzenia) są ZAWSZE WOLNE (rys. 2).
7) Na środku gniazda ustawić podstawkę (H) i umieścić na niej talerz obrotowy (G). Oś podstawki (H) powinna się znajdować w odpowiednim gnieździe poś­rodku talerza obrotowego.
UWAGA: nie należy umieszczać kuchenki nad źródłami ciepła lub w ich pobliżu (na przykład nad lodówką) (rys. 3).
8) Podłączać urządzenie tylko do gniazdek o natężeniu nie mniejszym niż 16A.
122
Ponadto, należy sprawdzić czy również wyłącznik główny w mieszkaniu ma minimalne obciążenie 16A, aby uniknąć jego nagłej interwencji w trakcie
POWIETRZA
WYLOT
POWIETRZA
rys. 1
WYLOT
WLOT
POWIETRZA
rys. 2
rys. 3
123
działania kuchenki.
9) Ustawić urządzenie w taki sposób, by wtyczka i gniazdko były łatwo dostępne także po zakończeniu insta­lacji.
10) Przed przystąpieniem do użytkowania należy sprawdzić czy napięcie sieciowe odpowiada napięciu poda­nemu na tabliczce z danymi technicznymi kuchenki i czy gniazdko jest prawidłowo uziemione: Producent
nie ponosi żadnej odpowiedzialności w przypadku nieprzestrzegania tego przepisu.
11) Większość nowoczesnych urządzeń elektronicznych (telewizory, radia, wieże stereo, itp.) posiadają zabez­pieczenia przed sygnałami radiowymi (RF). Jednakże, niektóre urządzenia elektroniczne mogą nie posiadać zabezpieczeń przed sygnałami radiowymi pochodzącymi z kuchenki mikrofalowej. Zaleca się zachowanie odległości co najmniej 1 – 2 metrów między takimi urządzeniami a włączoną kuchenką.
1.5 DOSTARCZANE AKCESORIA
ROZDZ. 1 - INFORMACJE OGÓLNE
KRATKA GÓRNA
Funkcja Tylko grill :
do wszystkich rodzajów smażenia
TALERZ OBROTOWY
Talerz obrotowy wykorzystywany jest we wszystkich funkcjach.
NACZYNIE DO GOTOWANIA NA PARZE (nie dla wszystkich modeli)
Używane jest do funkcji “Gotowanie na parze” (zobacz strona 135)
KRATKA DOLNA
Funkcja WENTYLACJA:
dla wszystkich rodzajów gotowania tradycyjnego, w szczególności do pieczenia ciast.
Funkcja COMBI FUNCTION:
Dla szybkiego gotowania mięs, ziemniaków, zapiekanek (np. lasa­gni), do pieczenia ciast drożdżowy­ch.
ROZDZ. 1 - INFORMACJE OGÓLNE
1.6 ZALECANE NACZYNIA
Wykorzystując funkcje: tylko mikrofale oraz mikrofale w połączeniu, można używać wszelkiego rodzaju naczyń szklanych (najlepiej z żaroodpornego materiału), ceramicznych, porcelanowych czy z terakoty pod warunkiem, że są one pozbawione dekoracji lub metalowych części (złocone brzegi, uchwyty, nóżki). Można używać również pojemników plastikowych odpornych na działanie ciepła, lecz wyłącznie w przypadku gotowania z użyciem funkcji "tylko mikrofale". W każdym razie, jeżeli mamy wątpliwości co do użycia danego pojemnika, można wykonać następującą prostą próbę: włożyć pusty pojemnik do kuchenki na 60 sekund przy maksymalnym poziomie mocy (funkcja “tylko mikrofale”). Jeżeli pojemnik pozostanie zimny lub jedynie lekko się podgrzeje, oznacza to, że przystosowany jest do gotowa­nia w kuchence mikrofalowej. Jeżeli jednak będzie bardzo gorący (lub jeśli pojawią się iskry), pojemnik jest nieodpowiedni. W przypadku krótkiego czasu podgrzewania, jako podstawki można także użyć papierowych serwetek, karto­nowych tacek i plastikowych talerzy jednorazowego użytku. Jeśli chodzi o kształt i wymiary naczyń, powinny one umożliwiać ich swobodne obracanie się. Do gotowania w kuchence mikrofalowej nie nadają się wszelkiego rodzaju naczynia metalowe, drewniane, wik­linowe czy kryształowe. Należy pamiętać, że ponieważ mikrofale podgrzewają jedzenie a nie naczynie, można gotować jedzenie bez­pośrednio w naczyniu, w którym zostanie ono podane i w ten sposób uniknąć użycia i czyszczenia garnków. Należy jednak pamiętać, że bardzo gorące jedzenie może przekazać ciepło naczyniu powodując konieczność użycia uchwytów. Jeżeli urządzenie ustawione jest na gotowanie z użyciem funkcji "Tylko grill" lub “Tylko wentylacja”, można używać wszystkich rodzajów pojemników przeznaczonych do kuchenek. W każdym razie, należy przestrzegać wskazówek podanych w poniższej tabeli:
Funkcja "Tylko mikrofale"
Funkcje “Mikrofale + Grill“ i "Pizza" i “Mikrofale + wentylacja“
Funkcje „Tylko grill” i “Tylko wentylacja”
Rozmrażanie chleba AUTO-1
ziemniaki AUTO-2
pieczeń AUTO-3
kurczak AUTO-4
ryba AUTO-5
ciasto AUTO-6
124
Szkło
Materiał żaroodporny
Szkło
ceramiczne
Terakota
Folia
aluminiowa
Plastik
Papier
lub
karton
Pojemniki metalowe
TAKNIENIETAKNIENIENIENIE
TAKTAKTAKTAKNIENIENIETAK
NIETAKTAKNIENIENIENIETA K
TAKTAKTAKTAKNIENIENIETA K
TAKNIENIETA KNIENIENIENIE
TAKTAKTAKTAKNIENIENIETA K
TAKTAKTAKTAKNIENIENIETA K
TAKTAKTAKTAKNIENIENIETA K
NIETA KTAKTAKNIENIENIETA K
125
1.7 ZASADY I OGÓLNE ZALECENIA DOTYCZĄCE UŻYTKOWANIA KUCHENKI
Mikrofale to promieniowanie elektromagnetyczne występujące również w przyrodzie w postaci fal świetlnych (na przykład światło słoneczne), które w kuchence przechodzą przez żywność we wszystkich kierunkach i podgrzewają cząsteczki wody, tłuszczu i cukru. Ciepło powstaje bardzo szybko jedynie w produktach żywnościowych, natomiast pojemnik nagrzewa się tylko pośrednio wskutek przechodzenia nań ciepła z gorącej żywności. Zapobiega to przywieraniu jedzenia do pojemnika i dlatego w czasie procesu gotowania można używać niewielkich ilości tłuszczu (lub nie używać go wcale). Właśnie z powodu niskiej zawartości tłuszczu gotowanie w kuchence mikrofalowej uznaje się za bardzo zdrowe i dietetyczne. Ponadto, w porównaniu do systemów tradycyjnych gotowanie odbywa się w niższej temperaturze, dzięki czemu pokarm nie ulega odwodnieniu, nie traci swoich składników odżywczych i w większym stopniu zachowuje smak.
ROZDZ. 1 - INFORMACJE OGÓLNE
Podstawowe zasady prawidłowego gotowania w kuchence mikrofalowej
1) Gotowanie jest ściśle związane z wielkością i stopniem jednorodności pro­duktów żywnościowych, które pragniemy ugotować: potrawka ugotuje się
szybciej aniżeli pieczeń, ponieważ składa się z mniejszych i jednakowych kawałków mięsa. Aby ustawić prawidłowo czas korzystając z tabeli podanych w dalszej części instrukcji, należy pamiętać, że przy zwiększeniu ilości jedzenia należy także proporcjonalnie wydłużyć czas gotowania i odwrotnie. Ważne jest przestrzeganie czasu “spoczynku”: przez czas spoczynku rozumie się czas, w którym po zakończeniu gotowania potrawę należy pozostawić, aby umożliwić dodatkowe rozprzestrzenienie się w niej ciepła. Na przykład tem­peratura mięsa w trakcie czasu spoczynku wzrośnie o około 5 - 8°C. Potrawę można na okres czasu spoczynku pozostawiać również poza kuchenką.
2) Jedną z podstawowych czynności, którą należy wykonać, jest wielokrotne mieszanie podczas gotowania: służy to wyrównaniu temperatury i skróceniu czasu gotowania.
3) Zaleca się także przewracanie jedzenia podczas gotowania: dotyczy to zwła­szcza mięsa zarówno w dużych kawałkach (pieczenie, kurczak w całości ...) jak i w małych (piersi z kurczaka, potrawka ...).
4) Żywność ze skórką, łupiną lub w błonie (na przykład: jabłka, ziemniaki,
pomidory, parówki, ryby) należy nakłuć w kilku miejscach widelcem, aby mogła z niej uchodzić para wodna, a skórka lub łupina nie uległy rozerwaniu (rys. 4)
5) W przypadku gotowania wielu porcji tej samej potrawy, na przykład gotowanych w wodzie ziemniaków, należy ułożyć je w kształcie pierścienia w żaroodpornym naczyniu, aby uzyskać jednakową temperaturę (rys. 5).
6) Im niższa temperatura jedzenia wkładanego do kuchenki mikrofalowej, tym dłuższy wymagany czas gotowania. Żywność o temperaturze pokojowej gotuje się szybciej niż żywność z lodówki.
7) Należy gotować z pojemnikiem umieszczonym zawsze pośrodku talerza obro­towego.
8) Powstawanie kondensatu wewnątrz kuchenki, w pobliżu drzwiczek i wylotów powietrza jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Aby zmniejszyć jego ilość, należy przykryć potrawę przezroczystą folią, papierem do piecze­nia, szklanymi pokrywkami lub po prostu odwróconym talerzem. Ponadto, żywność zawierająca wodę (np. warzywa) gotuje się lepiej, jeśli ją przykryjemy. Przykrycie produktów żywnościowych umożliwia poza tym utrzymanie w czy­stości wnętrza kuchenki. Należy stosować przezroczystą folię przeznaczoną do użytku w kuchenkach mikrofalowych.
9) W kuchence mikrofalowej nie gotować jajek w skorupkach (rys. 6): ciśnie­nie powstające wewnątrz kuchenki mogłoby spowodować ich wybuchnięcie również po zakończeniu gotowania. Nie podgrzewać już ugotowanych jajek, chyba że chodzi o jajecznicę.
10) Przed przystąpieniem do podgrzewania lub gotowania w kuchence potraw w szczelnych o zamkniętych pojemnikach, należy pamiętać o ich otwarciu. Ciśnienie wewnątrz pojemnika mogłoby wzrosnąć powodując jego wybuch­nięcie również po zakończeniu gotowania.
rys. 4
rys. 5
rys. 6
ROZDZIAŁ 2 - UŻYCIE PRZYCISKÓW POLECEŃ I PROGRAMOWANIE FUNKCJI
2.1 JAK PROGRAMOWAĆ ZEGAR
Kiedy urządzenie po raz pierwszy podłączamy do domowej instalacji elektrycznej lub po chwilowym braku prądu, na wyświetlaczu pojawi się przez 2-3 sekundy komunikat powitalny ’delo‘ i następnie pojawią się cztery poziome kreski (--:--). Aby ustawić aktualny czas, należy postępować według poniższych wskazówek:
1
Nacisnąć równocześnie na 2 sekundy klawisze TIME ADJU- ST (6). (Na wyświetlaczu zaczną migać godziny).
2
Ustawić żądaną godzinę popr­zez naciśnięcie klawiszy TIME
ADJUST (6).
3
Nacisnąć klawisz START (8). (Na wyświetlaczu zaczną migać minuty).
4
Ustawić żądane minuty popr­zez naciśnięcie klawiszy TIME
ADJUST (6).
5
Nacisnąć klawisz START (8). (Wyświetlacz pokaże ustawiony czas).
Aby zmienić ustawiony wcześniej czas, należy rozpocząć ponowne ustawianie czasu według podanych wyżej wskazówek.
Aktualną godzinę można wyświetlić również po uruchomieniu ustawionej funkcji poprzez równoczesne naciśnięcie klawiszy TIME ADJUST (6) na co najmniej 1 sekundę. (godzina zostanie wyświetlona na 2 sekundy).
Aby ustawić dłużą godzinę trzymać wciśnięty klawisz “+” lub “-” (nie równocześnie).
126
127
ROZDZIAŁ 2 - UŻYCIE PRZYCISKÓW POLECEŃ I PROGRAMOWANIE FUNKCJI
tylko mikrofale
automatyczne rozmrażanie
tylko grill
tylko wentylacja
w połączeniu mikrofale i grill
w połączeniu mikrofale i wentylacja
Ustawić czas gotowania poprzez naciśnięcie klawiszy TIME ADJUST (6) (nie równocześnie). Aby wybrać czas, należy zawsze sprawdzić tabele podane w Rozd­ziale 3. Uwaga: ustawiony czas można zmienić również W CZASIE gotowa­nia po prostu poprzez naciśnięcie klawiszy TIME ADJUST (6) (nie rów- nocześnie).
2
W przypadku funkcji:
tylko mikrofale w połączeniu mikrofale + grill pizza w połączeniu mikrofale + wentylacja
3
należy wybrać poziom mocy mikrofal naciskając raz za razem klawisz POWER LEVEL (5), aż w górnej części wyświetlacza zacznie migać żądany poziom mocy wyrażony w liczbach. Aby wybrać poziom mocy, należy zawsze sprawdzać tabele podane w Rozdziale 3.
Uwagi:
• w przypadku funkcji automatycznego rozmrażania nie trzeba wybierać poziomu mocy mikrofal,
• ustawioną moc można zmienić również w trakcie gotowania wciskając przycisk POWER LEVEL (5).
2.2 JAK PROGRAMOWAĆ GOTOWANIE
Nacisnąć klawisz FUNCTION (4) (wybór funkcji) i wybrać żądaną funkcję, która zostanie wyświetlo­na przy użyciu odpowiednich sym­boli umieszczonych w dolnej części wyświetlacza. Dostępne są następujące funkcje:
1
WSKAŹNIK WYBRANA FUNKCJA WSKAŹNIK WYBRANA FUNKCJA
ROZDZIAŁ 2 - UŻYCIE PRZYCISKÓW POLECEŃ I PROGRAMOWANIE FUNKCJI
4
W funkcjach:
tylko wentylacja w połączeniu mikrofale +
wentylacja
Wybrać żądaną temperaturę wciskając odpowiednią ilość razy klawisz TEMP. (9). Aby wybrać czas, należy zawsze sprawdzić tabele podane w Rozdziale 3. Uwaga: po wyborze czasu gotowania nie można zmienić tej temperatury (można anulować program wciskając 2 razy klawisz STOP (7).
5
Należy uruchomić proces gotowania przy pomocy klawisza START (8). Na wyświetlaczu pojawi się czas brakujący do zakończenia gotowania.
Uwagi: jeżeli z jakiejkolwiek przyczyny nie rozpoczniemy gotowania, wszystkie ustawienia zostaną automatycznie skasowane po upływie 2 minut.
Tylko dla połączonej funkcji mikrofale + wentylacja: Podczas fazy wstępnego ogrzewania kuchenki, na wyświe­tlaczu pokazana jest żądana temperatura: Po osiągnięciu żądanej temperatury, na wyświetlaczu pojawi się czas brakujący do zakończenia gotowania.
6
Na zakończenie gotowania urządzenie wyda trzy krótkie sygnały aku­styczne, a na wyświetlaczu pojawi się napis "END". Otworzyć drzwiczki i wyjąć potrawę. Po naciśnięciu klawisza STOP (7) lub po upływie 3 minut od zakończe­nia gotowania wyświetlacz wyświetli aktualną godzinę.
Uwagi:
• przebieg ustawionego gotowania można sprawdzić w dowolnym momencie poprzez otwarcie drzwic­zek i kontrolę potrawy. W ten sposób przerwana zostaje emisja mikrofal i działanie kuchenki, które należy przywrócić po zamknięciu drzwiczek i wciśnięciu klawisza START (8).
• jeśli z jakiegokolwiek powodu okaże się konieczne przerwanie gotowania bez otwarcia drzwiczek, wystarczy wcisnąć klawisz STOP (7).
• aby zakończyć gotowaniem, należy natomiast postępować według poniższych wskazówek:
- jeżeli drzwiczki kuchenki są otwarte, wcisnąć raz przycisk STOP (7).
- jeżeli drzwiczki są zamknięte, a gotowanie trwa, wcisnąć 2 razy klawisz STOP (7). Na wyświetlaczu
ponownie wyświetli czas.
• Podczas gotowania z opcją tylko wentylacja i mikrofale + wentylacja, można sprawdzić ustawioną
wcześniej temperaturę, wciskając klawisz TEMP. (9) (po 2 sekundach wyświetlacz powróci do pokazania brakującego czasu do zakończenia gotowania.
128
129
ROZDZIAŁ 2 - UŻYCIE PRZYCISKÓW POLECEŃ I PROGRAMOWANIE FUNKCJI
2.3 SZYBKIE PODGRZEWANIE
Funkcja ta jest bardzo pomocna przy podgrzewaniu niewielkich ilości produktów żywnościowych lub napojów.
Wcisnąć dwa razy klawisz START (8); kuchenka zacnie pracować przez 2 minuty na maksymalnej mocy. Szybkie podgrzewanie jest także użyteczne w przypadku kończenia gotowania.
2.4 BEZPIECZEŃSTWO DZIECI
Kuchenka wyposażona jest w urządzenie zabezpieczające, Które uniemożliwia niezamierzone/przypadkowe włączenie kuchenki przez dzieci. Aby włączyć blokadę:
Nacisnąć klawisz STOP (7) i trzymać wciśnięty przez 3 sekundy.
Pojawi się długi sygnał dźwiękowy, a na wyświetlaczu zapali się ikona : kuchenki nie będzie można włączyć.
Aby usunąć wcześniej wprowadzoną blokadę, klawisz STOP (7) należy trzymać wciśnięty, dopóki nie roz­legnie się sygnał dźwiękowy.
2.5 FUNKCJA OSZCZĘDZANIA ZUŻYCIA ENERGII
Rozwój technologiczny wymaga zwiększania co roku produkcji energii elektrycznej. Przekłada się to na coraz większe zanieczyszczenie środowiska na skutek zwiększenia ilości substancji zanieczy­szczających (CO2, siarka, itp.) oraz wykorzystania nieodnawialnych zasobów naturalnych (węgiel, gaz, ropa naf­towa). Oszczędność energii przy ograniczeniu marnotrawstwa energii elektrycznej (np. poprzez zmniejszenie zużycia energii przez urządzenia w pozycji spoczynku) to istotne źródło odnawialnej "wirtualnej" energii, natychmiast dostępnej dla wszystkich. W celu obniżenie zużycia energii elektrycznej przez kuchenkę w okresie, gdy nie działa.
Jeżeli nie zostanie wciśnięty żaden klawisz, wyświetlacz wyłączy się automatycznie po upływie 10 minut
(ustawienia zegara zostaną zachowane). Wyświetlacz pokaże myślnik ‘-’, który przesuwa się.
W celu ponownego włączenia wyświetlacza należy nacisnąć dowolny klawisz.
W celu wyłączenia funkcji oszczędzania zużycia energii i wyświetlenia godziny, należy wcisnąć przycisk
POWER LEVEL (5) na 7-8 sekund. Urządzenie wyda jeden krótki sygnał dźwiękowy.
Uwaga: aby zmniejszyć zużycie energetyczne w trybie stand-by, jeśli drzwiczki pozostają otwarte przez ponad 10 minut, lampka oświetlające wnętrze zostanie automatycznie zgaszona (funkcja nie może zostać dezaktywowana).
ROZDZIAŁ 3 - UŻYCIE KUCHENKI: SUGESTIE I
TABELE CZASU
3.1 ROZMRAŻANIE
• Żywność zamrożoną w torebkach, w plastikowej folii lub w opakowaniu fabrycznym można umieścić bez­pośrednio w kuchence pod warunkiem, że opakowania nie zawierają żadnych metalowych elementów (np. zatrzasków czy zszywaczy).
• Artykuły spożywcze, takie jak warzywa czy ryby, nie wymagają całkowitego rozmrożenia przed rozpoczęciem gotowania.
• Mięso w sosie, potrawka i mięso duszone rozmrażają się łatwiej i szybciej, jeżeli je od czasu do czasu prze­mieszamy, przewrócimy i/lub rozdzielimy.
• Podczas rozmrażania mięso, ryby i owoce tracą płyny. Dlatego zaleca się ich rozmrażanie w półmisku.
• Zaleca się wkładanie poszczególnych kawałków mięsa do osobnych woreczków przed ich umieszczeniem w zamrażarce. Zaoszczędzi nam to wiele czasu w trakcie ich przyrządzania.
• Natychmiast po zakończeniu rozmrażania, a przed rozpoczęciem gotowania, należy przestrzegać czasu spoczynku: przez czas spoczynku rozumie się czas, w którym produkt żywnościowy należy pozostawić, aby umożliwić dodatkowe rozprzestrzenienie się w nim ciepła.
TABELA CZASU ROZMRAŻANIA PRZY UŻYCIU FUNKCJI "AUTOMATYCZNE ROZMRAŻANIE"
RODZAJ ŻYWNOŚCI ILOŚĆ
MIĘSO
Pieczenie (wieprzowa, wołowa, cielęca, itp.)
• Befsztyki, kotlety, zrazy
• Potrawka, gulasz
• Mięso mielone
• Mięso mielone
• Hamburger
• Kiełbasa
DRÓB
• Kaczka, indyk
• Kurczak w całości
• Kurczak w kawałkach
• Piersi z kurczaka
WAR ZY WA
RYBY
• Filety
•Dzwonka
• W całości
•Krewetki
NABIAŁ
• Masło
•Ser
• Śmietana
PIECZYWO
• 2 bułki średniej wielkości
• 4 bułki średniej wielkości
• Chleb w kromkach
• Chleb razowy w kromkach
1 kg 200 gr 500 gr 250 gr 500 gr 200 gr 300 gr
1,5 kg
1,5 kg 700 gr 300 gr
300 gr 400 gr 500 gr 400 gr
250 gr 250 gr 200 ml
150 gr 300 gr 250 gr 250 gr
CZAS w
minutach
29-32 10-12 18-20 11-13 14-16 11-13 13-15
34-37 34-37 19-21 18-20
14-16 15-17 18-20 15-17
10-12 11-13 13-15
2-3 6-7 6-7 6-7
UWAGI/ZALECENIA
Przewrócić w połowie rozmrażania.
Patrz uwaga
*
Kurczaka obrócić w połowie rozmrażania. Po upływie czasu spoczynku opłukać w ciepłej wodzie, aby usunąć ewentualne resztki lodu.
Mrożone warzywa nie wymagają rozmrażania przed gotowaniem.
Rybę obrócić w połowie rozmrażania.
Usunąć folię aluminiową i metalowe elementy. Sera nie rozmrażać całkowicie. Przestrzegać czasu spoczynku. Śmietanę wyjąć z pojemnika i umieścić na talerzu.
Chleb położyć bezpośrednio na talerzu obrotowym.
CZAS
SPOCZYNKU
20
5 10 15 15 10 10
20 20 10 10
7
7
7
7
10 15
5
3
3
3
3
OWOCE
Truskawki, śliwki, czereśnie, porzeczki, morele
• Maliny
• Jeżyny
500 gr 300 gr 250 gr
13-14
9-10
7-8
Zamieszać 2 – 3 razy. Zamieszać 2 – 3 razy. Zamieszać 2 – 3 razy.
Niniejsze wskazówki nadają się do wykonania próby rozmrażania mięsa mielonego, zgodnie z normą 60705, Par. 13.3
*
(zob. str. 2). Rozmrażany produkt należy odwrócić w połowie ustawionego czasu. Produkt umieścić bezpośrednio na talerzu obrotowym. Dodatkowe wskazówki, dotyczące również innych testów możliwości urządzenia zgodnie z normą 60705, znajdują się w tabeli na str. 2.
130
10 10
6
131
3.2 PODGRZEWANIE
Podgrzewanie potraw to funkcja, w której kuchenka mikrofalowa w pełni wykazuje swoją przydatność i sku­teczność. W porównaniu bowiem z metodami tradycyjnymi użycie mikrofal pozwala zaoszczędzić czas i tym samym energię elektryczną.
• Zaleca się podgrzewanie żywności (zwłaszcza zamrożonej) co najmniej do temperatury 70°C (musi parzyć!). Potrawy nie można jeść od razu, ponieważ jest zbyt gorąca, ale zapewnimy jej całkowitą sterylizację.
• Aby podgrzać potrawy już ugotowane lub zamrożone, należy zawsze przestrzegać następujących zasad:
- wyjąć potrawę z metalowych pojemników;
- przykryć ją przezroczystą folią (odpowiednią do użytku w kuchenkach mikrofalowych) lub papierem kuchennym; w ten sposób zachowa cały swój naturalny smak, a kuchenka pozostanie czysta; można ją przykryć również odwróconym talerzem;
- o ile to możliwe, należy ją często mieszać lub obracać, aby przyspieszyć i ujednolicić proces podgrzewania;
- należy z ostrożnością stosować czas podany na opakowaniu i pamiętać, że w pewnych warunkach czas podany na opakowaniu należy wydłużyć.
• Potrawy zamrożone należy rozmrozić przed rozpoczęciem podgrzewania. Im niższa temperatura początkowa potrawy, tym więcej czasu potrzeba na jej podgrzanie.
ROZDZIAŁ 3 - UŻYCIE KUCHENKI: SUGESTIE I TABELE CZASU
RODZAJ ŻYWNOŚCI ILOŚĆ FUNKCJA
POZIOM
MOCY
CZAS w
minutach
UWAGI/ZALECENIA
100 gr
50-70 gr
125 gr 240 gr
400 gr
400 gr
300 gr 400 gr
400 gr
300 gr
400 gr
400 gr
300 gr
300 gr
400 gr 400 gr
300 gr
180 cc 150 cc 100 cc 300 cc
180 cc 150 cc 100 cc 300 cc
“ “
“ “
“ “
“ “ “ “
“ “ “
4 7
7
7
“ “
7
“ “
7
“ “ “
5
“ “ “
5 - 6
0’,7” - 0’,12”
0’,12” - 0’,17” 0’,35” - 0’,40”
6 - 8
6 - 8
5 - 7 7 - 8
7 - 8
6 - 8
8 - 10
7 - 8
5 - 7
10 - 12
8 - 10 9 - 11
6 - 8
1’.30” - 2 1 - 1’.30” 1 - 1’.30”
3 - 4
1 - 1’.30”
0’.30” - 1
0’.30” - 1
2 - 3
Położyć na talerzu. Lukier jeden raz zamieszać.
Aby rozpuścić masło, dodać 1 minutę.
Zdjąć metalową folię. Podgrzać butelkę bez smoczka i wstrząsnąć natychmiast po podgrzaniu, aby wyrównać temperaturę. Przed spożyciem sprawdzić temperaturę zawartości. Jeżeli mleko ma temperaturę otoczenia, lekko zmniejszyć wskazany czas. W przypadku użycia mleka w proszku należy je bardzo dobrze rozpuścić, ponieważ pozostały proszek mógłby się zapalić. Używać mleka już wysterylizowanego.
Chodzi o opakowania dowolnego rodzaju ugotowanego produktu żywnościowego dostępnego w sprzedaży, który należy podgrzać do temp. 70°C. Wyjąć produkt z ewentualnych metalowych opakowań i położyć go bezpośrednio na talerzu, na którym zostanie podany do zjedzenia. W celu uzyskania optymalnego rezultatu, jedzenie musi być zawsze przykryte.
Chodzi o porcje dowolnego rodzaju ugotowanego produktu żywnościowego, który należy podgrzać do temp. 70°C. Produkt należy położyć bezpośrednio na talerzu, na którym zostanie podany do zjedzenia i zawsze przykryć przezroczystą folią lub odwróconym talerzem.
Chodzi o dowolny rodzaj ugotowanego i zamrożonego produktu żywnościowego, który należy podgrzać do temp. 70°C bezpośrednio w opakowaniu; w przypadku pojemnika metalowego produkt należy położyć bezpośrednio na talerzu, na którym zostanie podany do zjedzenia i o kilka minut zwiększyć czas podgrzewania.
Wyjąć surowy produkt z opakowania i włożyć go bezpośrednio do pojemnika przystosowanego do użytku w kuchence mikrofalowej, a następnie przykryć.
Chodzi o dowolny rodzaj ugotowanego i zamrożonego produktu żywnoś­ciowego, który należy podgrzać do temp. 70°C. Zamrożony produkt należy położyć na talerzu, na którym zostanie podany do zjedzenia i przykryć go dru­gim odwróconym talerzem lub pokrywką z żaroodpornego szkła. Upewnić się czy środek jest ciepły; jeśli to możliwe, przemieszać potrawę.
Wszystkie napoje należy wymieszać pod koniec podgr­zewania w celu wyrównania temperatury. W przypadku rosołu zalecamy, by przykryć go odwró­conym talerzem.
Wszystkie napoje należy wymieszać pod koniec podgr­zewania w celu wyrównania temperatury. W przypadku rosołu zalecamy, by przykryć go odwró­conym talerzem.
TABELA CZASU PODGRZEWANIA
ZMIĘKCZANIE PRODUKTÓW ŻYWNOŚCIOWYCH
• Czekolada/lukier
• Masło
PRODUKTY ŻYWNOŚCIOWE Z LODÓWKI (5/8°C) do temp. 20/30°C
• Jogurt
• Butelka dla niemowląt
GOTOWANE PRODUKTY ŻYWNOŚCIOWE Z LODÓWKI (temp. początkowa 5/8°C) do temp. 70°C
• Opakowanie lasagni lub makaronu z nadzieniem
• Opakowanie mięsa z ryżem i/lub warzywami
Opakowanie ryb i/lub warzyw
Potrawa z mięsa i/lub warzyw
• Potrawa z makaronu, cannelloni lub lasagni
• Potrawa z ryb i/lub ryżu
PRODUKTY ŻYWNOŚCIOWE MROŻONE DO PODGRZANIA/GOTOWANIA (temp. początkowa -18°/-20°C) do temp. 70°C
• Opakowanie lasagni lub makaronu z nadzieniem
• Opakowanie mięsa z ryżem i/lub warzywami
• Opakowanie ryb i/lub warzyw ugotowanych
• Opakowanie ryb i/lub warzyw surowych
• Porcje mięsa i/lub warzyw
• Porcje makaronu, cannelloni lub lasagni
• Porcje ryby i/lub ryżu
NAPOJE Z LODÓWKI (5/8°C) do temp. około 70°C
• 1 filiżanka wody
• 1 filiżanka mleka
• 1 filiżanka kawy
• 1 talerz rosołu
NAPOJE O TEMPERATURZE POKOJOWEJ od temp. 20°/30°C do temp. około 70°C
• 1 filiżanka wody
• 1 filiżanka mleka
• 1 filiżanka kawy
• 1 talerz rosołu
ROZDZIAŁ 3 - UŻYCIE KUCHENKI: SUGESTIE I TABELE CZASU
3.3 - GOTOWANIE PRZYSTAWEK, PIERWSZYCH DAŃ
Zupy ogólnie wymagają mniejszej ilości wody, ponieważ parowanie w kuchence mikrofalowej jest raczej niewielkie. Sól należy dodawać dopiero pod koniec gotowania lub podczas czasu spoczynku ze względu na jej właściwości odwadniające. Prawdą jest, że czas potrzebny do ugotowania ryżu w kuchence mikrofalowej (podobnie zresztą jak makaronu) jest mniej więcej taki sam, jak podczas tradycyjnego gotowania. Zaletą przyrządzania risotto w kuchence mikrofalowej jest to, że nie trzeba go stale mieszać (wystarczy 2 – 3 razy zamieszać).
RODZAJ ŻYWNOŚCI ILOŚĆ FUNKCJA
• Lasagne
Kopytka z kaszy manny polane masłem i zapiekane
• Makaron zapiekany z
serem i szynką
• Risotto
1100 gr
600 gr
1500 gr
300 gr.
ryżu
POZIOM
MOCY
7
7
7
7
CZAS w
minutach
25-30
25-30
20-25
12-15
UWAGI/ZALECENIA
Czasy odpowiednie dla surowego makaronu. Jeśli makaron jest już wstępnie podgotowany, wystarczy 8 min. gotowania w trybie MICROGRILL.
Nie gotować zbyt dużej ilości.
Makaron należy wcześniej ugotować.
Wszystkie składniki należy włożyć do naczynia przeznaczonego do użycia w kuchence mikrofalowej i przykrytego przezroczystą folią (na 300g ryżu potrzeba 750g rosołu w kuchence z maksymalną mocą mikrofal na około 12 - 15 minut).
3.4 - GOTOWANIE MIĘSA
Gotowanie jest ściśle uzależnione od wielkości i jednorodności artykułów żywnościowych przeznaczonych do gotowa­nia: szaszłyki wymagają mniej czasu niż pieczeń, ponieważ składają się z niewielkich i jednakowych kawałków mięsa. Aby pieczeń, kurczak i szaszłyki były bardziej delikatne, zaleca się wlanie na początku gotowania 1/2 szklanki wody.
RODZAJ ŻYWNOŚCI ILOŚĆ FUNKCJA
• Pieczenie (wieprzowa,
wołowa)
• Klops
• Klops
• Kurczak w całości
• Kurczak w kawałkach
• Szaszłyki
• Gulasz
• Piersi z kurczaka
• Kotlety cielęce lub
wieprzowe smażone
• Kiełbask
• Hamburger
1000 gr
800 gr
900 gr
1200 gr
700 gr
600 gr
1500 gr
500 gr
2 sztuki
2 sztuki
2 sztuki
POZIOM
MOCY
3
4
5 5
5
4
7
5
-
-
-
CZAS w
minutach
55-60
30-35
20-22 65-70
45-50
30-35
40-42
10-12
22-27
28-32
28-32
UWAGI/ZALECENIA
Zostawić trochę tłuszczu, aby uniknąć wysuszenia. Nie przyprawiać nadmiernie, obrócić po 30-35 min.
500 g mielonego mięsa wołowego wymieszać z jajkiem, szynką, bułką tartą, itp. Dodać odrobinę oleju i białego wina. Obrócić w połowie gotowania.
Patrz uwaga Nakłuć skórkę, aby tłuszcz wypłynął. Patrz
uwaga
W czasie gotowania wymieszać 1 razy.
Obrócić w połowie gotowania.
Gotować bez przykrycia i wymieszać 2 - 3 razy.
Obrócić w połowie gotowania.
Użyć kratki. Nagrzewać kuchenkę przez 3 min. Obrócić w połowie gotowania, ponieważ grzałka grilla działa tylko w górnej części komory kuchenki.
*
. Obrócić w połowie gotowania.
**
Niniejsze wskazówki nadają się do wykonania próby przyrządzania mięsa mielonego, zgodnie z Normą 60705, par. 12.3.3.
*
Naczynie należy przykryć przezroczystą folią przeznaczoną do użycia w kuchence mikrofalowej. Dodatkowe wskazówki, dotyczące również innych testów możliwości urządzenia, zgodnie z normą 60705, znajdują się w tabeli na str. 2.
Niniejsze wskazówki nadają się do wykonania próby gotowania, zgodnie z normą 60705, par. 12.3.6. Dodatkowe wskazówki,
**
dotyczące również innych testów możliwości urządzenia, zgodnie z normą 60705, znajdują się w tabeli na str. 2.
132
133
3.5 - GOTOWANIE WARZYW I DODATKÓW DO MIĘS
Warzywa przygotowane w kuchence mikrofalowej zachowują swój kolor i wartości odżywcze w większym sto­pniu aniżeli przy zastosowaniu tradycyjnej metody gotowania. Przed rozpoczęciem gotowania należy je umyć i oczyścić. Większe warzywa pokroić na jednakowe kawałki. Na każde 500 g warzyw należy wlać około 5 łyżek wody (warzywa łykowate wymagają większej ilości wody). Warzywa gotowane przy użyciu funkcji TYLKO MIK­ROFALE należy zawsze przykryć przezroczystą folią przeznaczoną do użycia w kuchenkach mikrofalowych. Wymieszać przynajmniej jeden raz w połowie gotowania i dopiero na końcu dodać odrobinę soli.
Uwaga Wartości czasowe podane w tabeli mają charakter czysto orientacyjny i uzależnione są od wagi i tempera­tury początkowej produktu żywnościowego, jak również od jego twardości i struktury.
ROZDZIAŁ 3 - UŻYCIE KUCHENKI: SUGESTIE I TABELE CZASU
7
7
7
7
7
7
7
7
7
7
7
7
-
7
7
7
7
7
7
7
2
5
-
5
5
2
2
4
5
9-11
10-12
11-13
7-9
7-9
7-9
7-9
9-11
11-13
25-30
7-9
6-8
12-15
9-11
6-8
6-8
5-7
6-8
10-12
12-14
20-25
9-11
12-15
25-30
8-10
25-30
30
30-35
7-9
• Szparagi
•Karczochy
• Fasolka szparagowa
•Brokuły
• Brukselka
• Biała kapusta
• Czerwona kapusta
• Marchew
• Kalafior
Kalafior w sosie beszamelowym
• Seler
• Bakłażany
• Bakłażany grilowane
Bakłażany zapiekane z pomidorami i parmezanem
•Pory
• Pieczarki
• Cebula
• Szpinak
• Zielony groszek
• Koper włoski
Pomodory zapiekane z bułką tartą
•Papryka
• Papryka grilowana
• Papryka faszerowana
• Ziemniaki
Ziemniaki pieczone (surowe)
Ziemniaki pieczone (zamrożone)
• Zapiekanka z ziemniaków
• Cukinia
500 gr
300 gr
500 gr
500 gr
500 gr
500 gr
500 gr
500 gr
500 gr
1000 gr
500 gr
800 gr
2 plasterki
1300 gr
500 gr
500 gr
250 gr
300 gr
500 gr
500 gr
800 gr
500 gr
2 ćwiartki
1400 gr
500 gr
500 gr
600 gr
1100 gr
(łącznie)
500 gr
Pokroić na 2 cm kawałki.
Zaleca się stosowanie rdzeni karczocha.
Pokroić na kawałki.
Porozdzielać poszczególne główki.
Pozostawić w całości.
Pozostawić w całości.
Pozostawić w całości.
Pokroić na jednakowe kawałki.
Porozdzielać główki. Czas w przypadku surowego kalafiora. Jeżeli jest już ugotowany,
wystarczy 12 minut przy użyciu funkcji w połączeniu z rusztem. Pokro ić.
Pokroić w kostkę. Użyć kratki. Obrócić w połowie gotowania
Bakłażany można wcześniej usmażyć lub grillować.
Pozostawić w całości.
Pozostawić w całości. Nie trzeba dodawać wody.
W całości i tej samej wielkości. Nie trzeba dodawać wody.
Przykryć po uprzednim umyciu i odcedzeniu.
Pokroić na ćwiartki.
Powinny być tej samej wielkości
Pokroić na kawałki.
Użyć kratki. Obrócić w połowie gotowania
Wybierać raczej niskie i szerokie
Pokroić na jednakowe kawałki.
Zamieszać 1 – 2 razy.
Zamieszać 1 – 2 razy.
Patrz uwaga
*
Pozostawić w całości.
*
Niniejsze wskazówki nadają się do wykonania próby gotowania, zgodnie z Normą 60705, par. 12.3.4. Dodatkowe wskazówki, dotyczące również innych testów możliwości urządzenia, zgodnie z normą 60705, znajdują się w tabeli na str. 2
RODZAJ ŻYWNOŚCI ILOŚĆ FUNKCJA
POZIOM
MOCY
CZAS w
minutach
UWAGI/ZALECENIA
ROZDZIAŁ 3 - UŻYCIE KUCHENKI: SUGESTIE I TABELE CZASU
3.6 - GOTOWANIE RYB
Ryby pieką się szybko i z doskonałym rezultatem. Można dodać odrobinę masła bądź oleju (lub nie dodawać). Przykryć przezroczystą folią. Oczywiście ewentualną skórkę należy naciąć; filety powinny być regularnie rozmieszczo­ne. Odradza się smażenie ryby panierowanej w jajku.
RODZAJ ŻYWNOŚCI ILOŚĆ FUNKCJA
• Filety
• Plasterki
• W całości
• W całości
•Dzwonka
•Krewetki
• Ryba pieczona
300 gr 300 gr 500 gr 250 gr 400 gr 500 gr
600 gr
POZIOM
MOCY
4 4 4 4 4 4
2
CZAS w
minutach
7-9
9-11
10-12
7-9 9-11 9-11
35-40
UWAGI/ZALECENIA
Przykryć folią. Przykryć folią. Przykryć folią. Przykryć folią. Przykryć folią. Przykryć folią.
Dodać olej, ząbek czosnku, odrobinę białego wina i wody. Nie przykrywać.
3.7 - PIECZENIE CIAST I OWOCÓW
Ciasta rosną (przy zredukowanej mocy) szybciej niż w pieczeniu metodą tradycyjną. Ponieważ nie powstaje na nich twarda powłoka, najlepiej posmarować ich powierzchnię kremem lub lukrem (np. czekoladowym); poza tym, po zakończeniu pieczenia należy zostawić je pod przykryciem, ponieważ wysychają szybciej aniżeli ciasta upieczone w tradycyjnej kuchence. W przypadku pieczenia owoców w skórce należy je nakłuć i przykryć: należy zachować czas spoczynku (3 – 5 minut).
RODZAJ ŻYWNOŚCI ILOŚĆ FUNKCJA
Tort orzechowy
Tort wiedeński
Ciasto ananasowe
700 gr
850 gr
800 gr
POZIOM
MOCY
-
-
-
CZAS w
minutach
35-40
35-40
35-40
TEMPERATURA
180
180
180
UWAGI/ZALECENIA
Można podawać z dowolnym kremem.
Nadziewać marmoladą.
Plastry ananasa można ułożyć na dnie tortownicy lub pokroić na kawałki i wymieszać z ciastem.
Ciasto z jabłkami
Tor t kawowy
Krem z żółtek
Pieczone gruszki
Pieczone jabłka
Egg custard (Krem angielski)
Sponge cake (Ciasto biszkoptowe)
134
1000 gr
750 gr
300 gr
300 gr
300 gr
750 gr
475 gr
-
-
5
7
7
7
7
35-40
35-40
1’-1’.30”
2-3
3-4
12-14
4-6
Jabłka będą dekoracją powierzchni
180
ciasta.
Doskonały, jeśli nadziewany kremem.
180
Ubijać trzepaczką co 30 min.
-
Gruszki pokroić w ćwiartki.
-
Jabłka pokroić w plasterki.
-
Niniejsze wskazówki nadają się do
­wykonania próby gotowania zgod­nie z normą 60705, par. 12.3.1.
Niniejsze wskazówki nadają się do
­wykonania próby gotowania zgod-
nie z normą 60705, par. 12.3.2. Dodatkowe wskazówki, dotyczące również innych testów możliwości urządzenia zgodnie z normą 60705, znajdują się w tabeli na str. 2.
135
ROZDZIAŁ 3 - UŻYCIE KUCHENKI: SUGESTIE I TABELE CZASU
3.8 - GOTOWANIE Z FUNKCJĄ “PARA” (NIE DLA WSZYSTKICH MODELI)
Funkcja ta przeznaczona jest do:
szybkiego gotowania na parze warzyw, ryb, itd
Włączyć kuchenkę w funkcji gotowania na parze
OK
Wyciągnąć z kuchenki obrotowy talerz szklany (G), i podstawkę taler­za (H).
1
Wlać 200/400 cc wody do pla­stykowego pojemnika i ustawić na nim metalową podstawkę naczynie do gotowania na parze.
2
Ułożyć jedzenie w naczyniu do gotowania na parze i ustawić je na metalowej podstawce lub na pla­stykowej kratce, aby móc gotować dwie potrawy jednocześnie. Przykryć naczynie metalową pokrywką, upewniając się, że przy­lega ona dobrze do krawędzi pojemnika.
3
Wcisnąć klawisz STEAM (2). Zapali się lampka kontrolna znaj­dująca się przy klawiszu.
4
Ustawić długość gotowania, wci­skając klawisze TIME ADJUST (6) (nie jednocześnie). Przy wyborze długości gotowania należy sprawdzić tabele znajdujące się w Rozdziale 3. Uwaga: można zmienić ustawiony czas gotowania również PODCZAS gotowania. Wystarczy po prostu wcisnąć klawisze TIME ADJUST (6) (nie jednocześnie).
5
ROZDZIAŁ 3 - UŻYCIE KUCHENKI: SUGESTIE I TABELE CZASU
6
Po zakończeniu gotowania zostaje wydany sygnał dźwiękowy (3 sygnały dźwiękowe) i na wyświe­tlaczu pojawi się napis “END“. Otworzyć drzwiczki i wyciągnąć jedzenie. Wciskając klawisz STOP (7) lub po 3 minutach od zakończenia gotowa­nia, wyświetlacz wyświetli aktualną godzinę.
Uwaga: podczas gotowania wewnątrz naczynia wytwarza się para o wysokiej temperaturze. Należy zwrócić uwagę podczas otwierania pokrywki, aby uniknąć oparzenia w wyniku ucieczki pary. Chwytać naczynie tylko i wyłącznie za plastykową podstawkę i podnosić pokrywkę przy pomocy górnej rączki, unikając kontaktu z metalowymi częściami naczynia.
UŻYWAĆ FUNKCJI GOTOWANIA NA PARZE
W naczyniu do gotowania na parze jedzenie gotowane jest dzięki wilgotnemu ciepłu wrzącej wody, jednak bez bezpośredniego kontaktu z żywnością. W ten sposób zmniejsza się utratę soli mineralnych. Faktycznie, naczynie DO GOTOWANIA NA PARZE wyposażone jest w metalową pokrywkę, przez którą nie przenikają mikrofale; mikrofale grzeją tylko wodę, która znajduje się w plastykowej części, woda wytwarza parę, która gotuje jedzenie. Użyć 200 cc wody przy gotowaniu krótszym niż 12 minut, dla dłuższego gotowania użyć 400 cc.
Nie używać naczynia bez co najmniej 200 cc wody w pojemniku (na pusto), aby uniknąć uszkodzenia lub wyładowań elektrycznych w naczyniu do gotowania na parze. Jeśli woda wyparuje całkowicie przed końcem gotowania, należy wlać do pojemnika kolejne 200 cc.
Czasy wskazane w tabeli są oreintacyjne i muszą być dostosowane indywidualnie biorąc pod uwagę kilka podstawowych zasad;
czas gotowania zależy od wielkości produktu. Czyli warzywa pokrojone w kawałki ugotują się szybciej niż warzywa gotowane w całości.
produkt w temperaturze pokojowej gotuje się szybciej niż produkty wyciągnięte bezpośrednio z lodówki
efekt gotowania zależy jednak zawsze od jakości i od świeżości podstawowego produktu
nie używać naczynia z widocznymi uszkodzeniami, zepsutego lub zniekształconego.
Nie używać nigdy bez metalowej pokrywki.
CZASY GOTOWANIA
TYP ILOŚĆ CZAS GOTOWANIA
• Cukinie w całości
• Cukinie w kawałkach
• Kalafior
• Ziemniaki w kawałkach
• Ziemniaki w całości
• Dzwonko łososia
•Troć
• Piersi kurczaka
136
400 gr 400 gr 450 gr 500 gr 500 gr 350 gr 400 gr 300 gr
15 minut 12 minut 23 minut 20 minut 25 minut 13 minut 13 minut 13 minut
137
3.9 JAK ZAPROGRAMOWAĆ GOTOWANIE AUTOMATYCZNE
Wcisnąć klawisz AUTO MENU (3) i wybrać żądaną funkcję, która zostanie wyświetlona przy pomocy komunikatu na wyświetlaczu. Dostępne funkcje są następujące: A1: rozmrażanie chleba A2: ziemniaki A3: pieczeń A4: kurczak A5: ryby A6: ciasto
1
ROZDZIAŁ 3 - UŻYCIE KUCHENKI: SUGESTIE I TABELE CZASU
Metalowa podstawka wyposażona jest w uszczelkę gumową obejmującą krawędź
uszczelka
Krawędź metalowej podstawki
TAK
Używać z uszczelką na krawędzi
NIE UŻYWAĆ
bez uszczelki
Uszczelka może być łatwo ściągnięta w celu wyczyszczenia naczynia; po zakończeniu czyszczenia należy bezwzględ­nie włożyć uszczelkę na jej miejsce.
NIE UŻYWAĆ NACZYNIA BEZ GUMOWEJ USZCZELKI PRAWIDŁOWO UMIESZCZONEJ NA KRAWĘDZI METALOWEJ PODSTAWKI (jej brak może spowodować uszkodzenie naczynia lub wytwarzanie iskier podczas użytkowania).
ROZDZIAŁ 3 - UŻYCIE KUCHENKI: SUGESTIE I TABELE CZASU
2
Potwierdzić funkcję automatyczną, wciskając klawisz START (8).
3
Ustawić żądaną ilość jedzenia do gotowania, wciskając klawisz AUTO MENU (3) (tylko dla niektórych funkcji).
4
Uruchomić proces gotowania wci­skając klawisz START (8). Na wyświetlaczu pojawi się licznik brakującego czasu do zakończenia gotowania.
Uwaga: jeśli z jakiegokolwiek powodu nie nastąpi rozpoczęcie gotowania, wszystkie ustawienia zostaną auto­matycznie skasowane po 2 minutach.
W funkcji A6 (ciasto), po wciśnięciu klawisza START (8) kuchenka włączy się w funkcji wstępnego ogrzewania (z gorącym powietrzem) przez 5 minut (bez jedze­nia w kuchence).
Po zakończeniu wstępnego ogrzewania można włożyć ciasto do kuchenki. Po wciśnięciu klawisza START (8) (lub automatycznie po 1 minucie), kuchenka włączy się w żądanej funkcji, a na wyświetlaczu pojawi się odliczanie czasu brakującego do zakończenia pieczenia.
138
139
ROZDZIAŁ 3 - UŻYCIE KUCHENKI: SUGESTIE I TABELE CZASU
Po zakończeniu gotowania zostanie wydany sygnał dźwiękowy (3 sygnały dźwiękowe) i na wyświetlaczu pojawi się napis “END“. Otworzyć drzwiczki i wyciągnąć jedzenie. Po otworzeniu drzwiczek na wyświetlaczu pojawi się kolejny czas gotowania, w przypadku, gdy jedzenie nie jest wystarczająco ugotowane. Aby uruchomić dodatkowe gotowanie (extra-cooking), należy wcisnąć klawisz START (8). Wciskając klawisz STOP (7) lub po 3 minutach od zakończenia gotowania, wyświetlacz pokaże aktualną godzinę.
5
Uwagi:
• można kontrolować przebieg gotowania w każdym momencie, otwierając drzwiczki i sprawdzając jed­zenie. Zostaje przerwana emisja mikrofal i funkcjonowanie kuchenki, które zostaną przywrócone po zamknięciu drzwiczek i wciśnięciu klawisza START (8).
• jeśli z jakiegokolwiek powodu okaże się konieczne przerwanie gotowania bez otwarcia drzwiczek, wystarczy wcisnąć klawisz STOP (7).
• aby zakończyć gotowanie należy postępować następująco:
- jeśli drzwiczki kuchenki są otwarte, wcisnąć jeden raz klawisz STOP (7).
- jeśli drzwiczki są zamknięte, a gotowanie jest w toku, należy wcisnąć 2 razy klawisz STOP (7).
Wyświetlacz powróci do pokazywania godziny.
Funkcja ta pozwala na ułatwienie pewnych rodzajów gotowania; faktycznie wystarczy wybrać odpowiednią kategorię i ciężar jedzenia do gotowania. Kategorie dzielą się w następujący sposób:
A1. Rozmrożenie chleba: ta kategoria jest idealna do rozmrażania chleba, który staje się gorący i apetyczny. Położyć chleb na dolnej kratce bezpośrednio na talerzu obrotowym, wybrać ciężar i wcisnąć klawisz START (8).
A2. Ziemniaki: ta kategoria jest idealna do gotowania klasycznych ziemniaków w mundurkach „Jacket potato”. Umyć dokładnie ziemniaki, nakłuć je widelcem i położyć bezpośrednio na talerzu obrotowym. Wybrać ciężar i wcisnąć klawisz START (8). Ziemniaki podaje się z masłem lub serem.
A.3 Pieczeń: ta kategoria jest idealna do gotowania mięsa w tradycyjny sposób. Umieścić mięso w naczyniu żaroodpornym na dolnej kratce (dodając odrobinę wody, aby się nie wysuszyło), wybrać ciężar i wcisnąć klawisz START (8). Mięso należy odwrócić w połowie pieczenia.
A.4 Kurczak: ta kategoria jest idealna do gotowania kurczaka w całości lub w kawałkach. Umieścić kurczak w naczyniu żaroodpornym na dolnej kratce bezpośrednio na talerzu obrotowym, wybrać ciężar i wcisnąć klawisz START (8). Kurczaka należy odwrócić w połowie pieczenia.
A.5 Ryby: ta kategoria jest idealna do gotowania ryby w sposób tradycyjny. Umieścić ryby w naczyniu żaroodpornym, dodać szklankę wody, umieścić wszystko na dolnej kratce i wcisnąć klawisz START (8). Ustawiony wstępnie czas odnosi się do gotowania ryby o wadze około 500g.
A.6 Ciasto: ta kategoria jest idealna do pieczenia ciast w trybie automatycznym. Nagrzewać wstępnie pustą kuchenkę przez 5 minut: Włożyć tortownicę na dolną kratkę i wcisnąć klawisz START.
ROZDZ. 4 - KONSERWACJA I CZYSZCZENIE
4.1 CZYSZCZENIE
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac konserwacyjnych lub czyszcze­nia należy zawsze wyjąć wtyczkę z gniazdka zasilającego i poczekać aż urządzenie ostygnie.
W celu utrzymania urządzenia w jak najlepszym stanie, zaleca się regularne czyszczenie drzwiczek, wnętrza kuchenki i jej powierzchni zewnętrznych za pomocą wilgotnej szmatki i neutralnego mydła lub płynu do naczyń. Należy zawsze czyścić z pozostałości tłuszczu również pokrywkę wylotową mikrofal (C). Uwaga: kuchenka pokryta jest farbą.
Nie należy używać ściernych detergentów, ostrych myjek lub metalowych narzędzi z ostrym zakończeniem.
Ponadto, czyszcząc zewnętrzną powierzchnię kuchenki należy uważać, by woda lub płyn do mycia naczyń nie przedostały się do szczelin wylotu powietrza i
pary znajdujących się nad urządzeniem.
Ponadto, do mycia powierzchni drzwiczek odradza się stosowanie alkoholu, detergentów ściernych lub detergentów na bazie amoniaku. Aby zapewnić dokładne zamknięcie drzwiczek należy zawsze utrzymywać w czystości ich wewnętrzną płaszczyznę, zapobiegając gromadzeniu się brudu i resztek jedzenia między drzwiczkami i przednią częścią kuchenki. Do czyszczenia wnętrza kuchenki nie stosować urządzeń czyszczących na parę. Należy regularnie czyścić otwory wlotowe powietrza umieszczone z tyłu kuchenki, aby wraz z upływem czasu nie zostały zatkane przez kurz i odkładający się brud. Od czasu do czasu należy wyjąć talerz obrotowy (G) i odpowiednią podstawkę (H), aby je wyczyścić; to samo dotyczy także dna kuchenki. Umyć talerz obrotowy i odpowiednią podstawkę w wodzie z neutralnym mydłem
(można je myć w zmywarce do naczyń). Nie zanurzać talerza obrotowego w zimnej wodzie po dłuższym okresie podgrzewania; duży szok termiczny może spowodować jego pęknięcie.
Silnik talerza obrotowego jest zaplombowany. Jednak w trakcie czyszczenia dna kuchenki, należy uważać, by woda nie przedostała się pod podstawkę (H).
Uwagi dotyczàce prawid∏owego usuwania produktu zgodnie z Dyrektywà Europejskà 2002/96/EC.
Na koniec okresu u˝ytecznoÊci produktu nie nale˝y wyrzucaç do odpadów miejskich. Mo˝na go dostarczyç do odpowiednich oÊrodków segregujàcych odpady przygotowanych przez w∏adze miejskie lub do jednostek zapewniajàcych takie us∏ugi.Osobne usuwanie sprz´tu AGD pozwala uniknàç negatywnych skutków dla Êrodowiska naturalnego i zdrowia z powodu jego nieodpowiedniego usuwania i umo˝liwia odzyskiwanie materia∏ów, z których jest z∏o˝ony, w celu uzyskania znaczàcej oszcz´dnoÊci energii i zasobów. Na obowiàzek osobnego usuwania sprz´tu AGD wskazuje umieszczony na produkcie symbol przekreÊlonego pojemnika na Êmieci.
140
141
4.2 KONSERWACJA
Jeżeli nie działa jakikolwiek element lub w przypadku stwierdzenia usterki, należy się zwrócić do autoryzowa­nego przez producenta serwisu technicznego. W każdym razie przed zwróceniem się do naszych fachowców, zaleca się przeprowadzenie następujących czynności:
ROZDZ. 4 - KONSERWACJA I CZYSZCZENIE
PRZYCZYNA/ROZWIĄZANIE
Wyzerować elektroniczne sterowanie wyjmując wtyczkę urządzenia z gniazdka zasilającego na co najmniej 1-2 minuty.
Mogła zostać włączona funkcja oszczędzania zuży­cia energii (wyświetlacz wyłączony): nacisnąć dowolny klawisz.
Drzwiczki nie są dokładnie zamknięte.
Wtyczka nie została dobrze wsadzona do gniazdka.
Brak prądu w gniazdku (sprawdzić bezpiecznik mie­szkania).
Zabezpieczenie przed dziećmi zostało włączone (symbol na wyświetlaczu).
Podczas przyrządzania potraw zawierających wodę jest rzeczą całkowicie normalną, że powstająca wewnątrz kuchenki para uchodzi i zbiera się w komorze, na blacie lub wokół drzwiczek.
Nie włączać kuchenki bez produktów żywnościowy­ch w funkcjach do gotowania z użyciem mikrofal lub gotowania w połączeniu.
Do gotowania podanych rodzajów produktów nie używać metalowych pojemników, woreczków ani opakowań z metalowymi szwami.
Wybrać prawidłową funkcję lub wydłużyć czas gotowania.
Żywność nie została całkowicie rozmrożona przed rozpoczęciem gotowania.
Wybrać prawidłową funkcję lub skrócić czas gotowania.
Mieszać jedzenie w trakcie gotowania. Należy pamiętać, że jedzenie gotuje się lepiej, jeżeli jest pokrojone na kawałki o jednakowej wielkości .
Talerz obrotowy jest zablokowany.
PROBLEM
Urządzenie nie funkcjonuje.
Kondensat na blacie, w środku kuchenki lub w pobliżu drzwiczek.
Iskrzenie wewnątrz kuchenki.
Potrawy nie podgrzewają się lub nie gotują dostatecznie.
Potrawy się przypalają.
Potrawy nie gotują się w sposób jednorodny.
UWAGA: W przypadku przepalenia się lampki oświetlającej kuchenkę, można w dalszym ciągu korzystać z
urządzenia. W celu dokonania wymiany lampki należy się zwrócić do autoryzowanego serwisu technicznego
Kuchenka nie jest w stanie wyregulować tempera­tury wnętrza, należy zwrócić się do serwisu tech­nicznego.
Na wyświetlaczu pojawia się napis ‘fail
Loading...